934 Polskojęzyczni, w tym płeżydent i płemieł gratulują nobla polakożerce Tokarczuk


https://skribh.wordpress.com/2015/10/16/189-co-takie-olgi-tokarczuk-wiedza-o-zabijaniu-czyli-dramatyczna-prawda-o-zagladzie-zydow-podczas-ii-wojny-swiatowej-rekoma-zydow-zadano-smierc-zydom-bezbronnym-zydom/


Nobel za lewicową fantazję? Antypolka laureatką! | Łuksza i Jelonek

Marek Dudzinski
Nikt nie kupi tej książki a gdy będą ją rozdawać za darmo to odda się je na przemiał makulatura he he tokarska kto to jest nikt Wałęsa też dostał Nobla im większy pajac tym większa nagroda

Janusz L.
A nasi wodzowie od prezydenta Dudy w dół, wpadli w zachwyt.

…..


autor: PAP/TTwPolityce.pl

?
Może tym dwom filosemitom odpowiada bełkot z pogranicza paranoicznych urojeń tej osoby, ale przechowywane wydarzenia w pamięci mojej rodziny są zgoła odmienne od przelewanej na karty książek fikcji.

salamandra@salamandra
Panie Prezydencie, Panie Premierze bez przesady. Czy Panowie przeczytaliście coś z tej literatury Pani Oli. Z tą Polskością Pani Ola trochę jest na bakier. Zaraz wywołacie kolejny spór międzynarodowy czy to Polska pisarka czy Ukraińska. A po co to nam. Ja bym oddał jej cześć, że to Ukraińska literatura i Ukraińska Pisarka mówiąca i pisząca po Polsku. Takie są fakty. Do pisania Polskiej literatury tej Pani dużo brakuje.

anka@anka-anka
Hmmmm… mam nadzieję, że to kurtuazyjne gratulacje. Zarówno tej pani jak i Szymborskiej zdaje się niezbyt podoba się polska historia i obie mają dużo sympatii dla lewaków.

„Pytania brzmią ostro, ale tak właśnie trzeba, bo wybrałeś życie komunisty i przyszłość czeka twoich zwycięstw.”

„Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”

anka@anka-anka
Zwolnienie od podatku, gratulacje i co jeszcze? Dziwne zachowanie tuż przed wyborami. Może jednak warto najpierw zapoznać się z tym co ta pani napisała i jaki ma stosunek do historii Polski i Polaków? Zaraz zostanie okrzyknięta wieszczem narodowym, jak z Szymborskiej zrobiono poetkę narodową zapominając o jej sympatii dla komunizmu i wierszach zdaje się dla Stalina/o Stalinie:

Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie. Jego Partia rozgarnia mrok..

analityk
…niby Polacy..a tak gratulują obcokrajowcowi mającemu polskie obywatelstwo, tak plującemu na Polskę i Polaków.

Jack7
Oni gratuluja tej która pluje na Polskę. Nieslychane

https://wpolityce.pl/kultura/467703-prezydent-i-premier-gratuluja-tokarczuk

Prezydent i premier gratulują Tokarczuk: „Wielki dzień dla polskiej literatury”; „Cieszę się, że polska literatura jest tak ceniona”

opublikowano: 10 października

24 thoughts on “934 Polskojęzyczni, w tym płeżydent i płemieł gratulują nobla polakożerce Tokarczuk

 1. https://wpolityce.pl/polityka/469134-maria-peszek-w-oparach-absurdu-nowym-zydem-jest-teraz-gej

  Maria Peszek w oparach absurdu: „Antysemityzm co jakiś czas wraca. Nowym Żydem jest teraz gej”; „Ludzi jest po prostu za dużo”

  opublikowano: godzinę temu


  Maria Peszek / autor: screen YouTube/20m2

  Maria Peszek to kolejna artystka, która dołącza do grona celebrytów próbujących zaistnieć w mediach przez atakowanie Polski. Tym razem swoistą krucjatę przeciwko własnej ojczyźnie przeprowadziła na łamach „Gazety Wyborczej”. Stwierdziła m.in., że na świecie jest… za dużo ludzi.

  CZYTAJ TAKŻE: Maria Peszek ubolewa nad losem środowiska LGBT i histeryzuje: „To jedna z najciemniejszych ojczyzn, jaką można sobie wylosować”
  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/459781-peszek-o-polsce-to-jedna-z-najciemniejszych-ojczyzn

  Swój wywód Peszek zaczęła od oświadczenia, że specjalnie zagrała w filmie „Nina”, bo chce promować ideologię LGBT. Jej zdaniem, w Polsce „nowym Żydem jest dzisiaj gej”.

  W Polsce mieliśmy Jedwabne i ten antysemityzm co jakiś czas wraca. A że prawie nie ma już u nas Żydów, to nowym Żydem jest dzisiaj gej. Ale strach przed obcym nie jest tylko polską specjalnością, to globalny problem

  — stwierdziła Peszek.

  Mam wrażenie, że przez ten czas, który spędziłam w podróży, ciemność w Polsce zgęstniała. (…) Marzę o czymś takim, o wydarzeniach na granicy legalności, o wspólnym, jednoczącym transie. Szukam antidotum na święte trupy i pogrzeby

  — mówiła.

  Przekonywała także, że na świecie jest… za dużo ludzi, przez co ”świat staje się coraz bardziej skomplikowany, cyniczny i zatłoczony”.

  Przez to wszystko stają się brutalni. Przez ostatnie dwa lata podróżowałam po świecie i widziałam to wyraźnie – ludzi jest po prostu za dużo. A człowiek, któremu brakuje przestrzeni, pożywienia, nawet tlenu, staje się coraz bardziej agresywny, coraz mocniej gryzie

  — oświadczyła Peszek.

  Artystka, która kiedyś ubolewała, że „w jej kraju palą tęczę, jak kiedyś ludzi w stodole” postanowiła zrobić to, co feministki lubią najbardziej, czyli ubliżać kobietom i rodzicom, którzy mają odmienne potrzeby i marzenia, przy okazji atakując Kościół.

  To wszystko płynie z Kościoła, w polskim wydaniu najstraszliwszego. Sprowadzanie człowieka do funkcji wyłącznie prokreacyjnej strasznie go upośledza i poniża

  — dramatyzowała.

  Przeraża mnie, że chociaż świat jest o krok od zagłady spowodowanej przeludnieniem, w naszej ojczyźnie nagradza się rodziców za każdą nową istotę. Zbyt często ludzie, chcąc nadać sens swojej nieciekawej egzystencji, płodzą ponad miarę

  — kpiła Peszek, dodając, że „całe nasze narodowe jestestwo oparte jest na pogardzie dla jednostki”.

  Tyle ostatnio mówi się o tym, co się w Kościele złego działo, ale ludzie nie chcą tego widzieć. Są bierni, boją się. Dlatego wciąż można straszyć ich cipką. Można widzieć w cipce siedlisko zła. Jeśli nie rodzi, mieszka w niej szatan

  — histeryzowała Peszek.

  Jak na „Gazetę Wyborczą” jest to już pewien standard. Wywiad bez promocji LGBT, ataku na Kościół, katolików i rodzinę, to nie wywiad. Co jeszcze wymyśli Peszek? Po jej oświadczeniu, że na ziemi jest za dużo ludzi, można się spodziewać wszystkiego.

  wkt/”Gazeta Wyborcza”

  celnik@celnik
  Cały czas się zastanawiam co stało się ze sporą częścią polskiego społeczeństwa w ciągu ostatnich 30 lat. Promowanie, wspieranie, w końcu głosowanie na osoby, które na sztandarach mają walkę z polskością, walkę z rodziną, walkę z Kościołem wspiera duża część Polaków. Co się stało z Polakami, że zanika patriotyzm, więzi rodzinne i wiara? Kto zna odpowiedź na te pytania?

  Koneser pasztetów
  Ludzi jest za dużo. W związku z czym proponuję zbiorowe samobójstwo lewaków i głupkowatych celebrytów. Dzięki temu świat odzyska barwy.

  skala123@skala123
  Skoro ona uważa, że ludzi jest za dużo,to niech sama siebie skasuje i będzie o jedną kiwniętą mniej.

  Unkas
  A to mowi ona czy jej wagina?

  stan
  Ta pani aż się prosi aby ją wlaśnie utylizowac tylko ona tej swojej wypowiedzi nie rozumie.100lat praw wyborczych dla kobiet- kobiety wszystkich krajów łączcie się.Zgroza.

  aleryk
  ile CO2 zostaje wyemitowane do atmosfery aby wyprodukować, wytłoczyć a potem odtwarzać hejterskie ramoty Peszkówny? :))))))))))

  Dziadek
  Kolejna , po tej postepowej z USA, ktora wzywala do ZJADANIA DZIECI. Czy ci ludzie/?/ zdurnieli ?

  Putkin@Putkin
  Peszek ma rację. Po co nam Ona, Janda Stuhr, Mieszkowski, Tokarczuk Schetyna, Michnik ( brat uciekł ). No do czego są potrzebni? Jest ich po prostu ZA DUŻO Mam nadzieję, a nawet pewność, że Peszek ( mały pech????) zacznie od siebie Może skorzystać z usługi EXITUS, Ale w tym celu Ona i wszyscy wymienieni muszą polecieć do Zurichu.

  Polubienie

 2. https://wpolityce.pl/polityka/469123-mistewicz-reelekcja-dudy-nie-jest-kwestia-oczywista

  Qwerty
  Niech obieca, że się odetnie od sojuszu z Żydami to na niego zagłosuję.

  @Qwerty
  Jeszcze nie spostrzegłeś, że ONI obiecują co tylko na myśl przyjdzie, ale nic nie realizują a co więcej, ich czyny przeczą ich słowom? Patrz LGBT, gender, propaganda homoseksualizmu w TVP,447

  yrely
  Daleko mi było do Korwina ale PO niszczeniu Konfederacji przez PiS mają w mojej rodzinie przechlapane. Reszta czyli 447 zniszczy Dudę niczym Bronka do ,,bulu”.

  https://wpolityce.pl/polityka/469130-tylko-u-nas-spychalski-wskazuje-wazny-termin-dla-prezydenta

  ppz
  Duda? Już ma przechlapane…Aneks, veta. Ustawa o IPN…i miłość do UD/UW. Geremek i Mazowiecki to bogowie Dudy.

  Krk
  Bardziej sie na tobie Duda zawiodłem niż na Bolku, bo tamten to był kapuś a Ty, niby kim jesteś pozerze i kłamco wyborczy ?

  elektota
  Czyli PiS żegna się z władzą. Duda przegra przez własną nijakość i zdradę elektoratu. Przegrana ojca w wyborach to było memento. Szans na 51%brak. Chyba że „oni” wystawią Biedronia/Trzaskowskeigo.

  Metyl
  Nie ma ustawy frankowej, nie ma kwoty wolnej 8.000 zl, nie ma emerytury po 45 latach pracy niezależnie od wieku. Zmarnowane kadencja. Funkcje notariusza może wykonywać kazdy

  and
  Ja to bym wolał pana Michalkiewicza na prezydenta, i śmieszniej by było i mądrzej.

  Polubienie

 3. tagore @tagore:
  Świetna inwestycja Berlina,trzeba przyznać ,że minister finansów i Rząd to kompletne Jelenie w takich rozgrywkach. Ciekawe kiedy do nich dotrze fakt ,że bez bezpośredniej konfrontacji z Niemcami pozycja Polski się nieustabilizuje.

  lp @lp:
  Tokar-czuk i wszystko jasne. Nienawiść do Lachów ma w genach i tylko wypada zgodzić się z @tagore, że pisiate wygłaszające peany na jej cześć są stadem jeleni.

  gutek @gutek:
  A kto nie robił „strasznych rzeczy”? To z nas nie robi ani gorszych ani lepszych od innych. Czas przestać się zachowywać jak żydobanderowcy.

  Poznaniak74 @Poznaniak74:
  Po pierwsze Polacy żadnych kolonii nigdy nie mieli. Po drugie, jeżeli chodzi tej „teczowo – zielono khmerce” o terytoria znane dzisiaj jako Ukraina to owi „Polacy” co tam w większosci „urzędowali” to byli to w zdecydowanej większosci tamtejsi Rusini oraz „zrutenizowani” Litwini, jeden z nich został wybrany nawet polskim królem czyli Michał Korybut Wiśniowiecki (z rodu kniaziowskiego Rurykowiczów). Nie przypominam sobie by cos podobnego zrobili kiedykolwiek „bardziej rozwinięci” Anglicy i Francuzi. Po trzecie, tej „pisarce” łatwo przychodzi mówienie że ‚Polacy to mordercy Żydów”, ale już powiedzenie że Niemcy i Ukraincy (a także Litwini, Białorusini, Francuzi, Chorwaci etc) już przez „usta nie przejdzie”…

  https://kresy.pl/wydarzenia/polacy-kolonizatorami-wlascicielami-niewolnikow-i-mordercami-zydow-olga-tokarczuk-jak-najbardziej


  Olga Tokarczuk. Fot. wikimedia.org

  POLACY KOLONIZATORAMI, WŁAŚCICIELAMI NIEWOLNIKÓW I MORDERCAMI ŻYDÓW? OLGA TOKARCZUK: JAK NAJBARDZIEJ

  19 października 2019|4 komentarze|w Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Olga Tokarczuk, laureatka literackiej nagrody Nobla podtrzymuje swoje wcześniejsze słowa, że Polacy robili rzeczy straszne „jako kolonizatorzy, właściciele niewolników czy mordercy Żydów”. Jej zdaniem, to „rzecz oczywista”, której ludzie nie chcą przyjąć. Wyraziła też radość z wyniku wyborczego Lewicy.

  W piątek polska pisarska i noblistka Olga Tokarczuk podczas rozmowy ze stacją TVN24 była pytana, jak ocenia rezultat wyborów do parlamentu. Przyznała, że jej nie uszczęśliwiają, ale wyraziła radość, że „w Sejmie pojawili się bardzo ciekawi, mądrzy, młodzi ludzie, którzy mają inną wizję tej naszej wspólnoty i przyszłości Polski”. – Bardzo się cieszę z tego, że tak dużo młodych ludzi z Lewicy się dostało.

  Przeczytaj: Olga Tokarczuk do Polaków: głosujmy za demokracją, inaczej Polskę czeka mroczny, autorytarny czas

  Jej zdaniem, priorytetami polityki w Polsce powinna być sprawa wykluczania kobiet i ich praw, sugerując, że polskie społeczeństwo „w jakiś sposób represjonuje kobiety”. Dodała, że według niej „ludzie się kiedyś będą wstydzić, że ich przodkowie jedli mięso”. Powiedziała też, że „nie mogła nie pójść” na wrocławski Marsz Równości, a bez „przybyszów z różnych stron świata” polska gospodarka zapewne nie będzie sobie radzić.

  – Mentalnie nie jesteśmy na to przygotowani, ponieważ byliśmy straszeni wszelkimi przybyszami i uchodźcami – oceniła laureatka literackiej Nagrody Nobla. Zaznaczyła, że nie wyobraża sobie polityki opartej na węglu.

  Tokarczuk była też pytana, czy powtórzyłaby swe wcześniejsze słowa: „wymyśliliśmy sobie historię Polski jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy rzeczy straszne jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”.

  – Jak najbardziej – odparła pisarka. Dodała, że dziś w Polsce jest gorzej niż kiedyś. Oceniła, że prowadzona przez rząd polityka kulturalna zamyka ludzi „w takich ramach właśnie bardzo wąskich rozumienia wspólnoty narodowej”. Przyznała też, że wygłaszając kilka lat temu wcześniejsze słowa nie była gotowa na atak, bo była przekonana, że mówi „rzecz oczywistą, że wszyscy to wiedzą, że każdy człowiek, który skończył szkołę ma o tym pojęcie”.

  – Tymczasem okazało się, że nie dosyć, że to nie jest prawda powszechna, to jest taka prawda, jak się okazało, że ludzie po prostu jej nie chcą przyjąć – powiedziała Tokarczuk. Pytano ją też, dlaczego jej zdaniem „część Polaków jest nietolerancyjna, boi się obcych i potrafi atakować mniejszości, np. LGBT”.

  – Myślę, że to nie jest tak, że my mamy jakąś ksenofobię wyssaną z mlekiem matki, aczkolwiek kultura, zwłaszcza od międzywojnia poprzez to, jak komuniści w Polsce Ludowej budowali homogeniczną też wizję narodu, że to oczywiście jest w naszej kulturze, ale nie tak, żebyśmy byli jakoś przesiąknięci tym zupełnie. To, co się stało przez ostatnie lata jest efektem bardzo sprawnej propagandy, polityki prowadzonej – oceniła Olga Tokarczuk.

  TVN24 / rp.pl / Kresy.pl

  Polubienie

 4. https://wpolityce.pl/polityka/470199-instytucje-panstwowe-nie-sa-od-promowania-paszkwili

  Zimny
  „instytucje państwowe nie są od popularyzowania paszkwilanckich książek wobec własnego kraju…” Czy to znaczy, że rząd odciął kasę „Centrum Badań nad Zagładą Żydów”? Niesamowite.

  tretka@tretka
  jeśli państwo nie jest od promowania paszkwili o Polsce, to dlaczego foruje niejaką Tokarczuk – mimo jej antypolskich kłamliwych wypowiedzi – i parę innych osób??

  esejendiej
  Zrobili darmową reklamę chłopu albo chcieli naprawić swój błąd jaki popełnili w stosunku do Tokarczuk niedość że podarowali kobicie podatek to jeszcze sfinansowali tłumaczenie jej paszkwilu o POLSCE

  Marcopolo
  Chce dostać Nobla. Jakie to proste tępaki

  hk
  Panie redaktorze ten młody człowiek ma promotora który znał całą treść i zgłosił do konkursu ten pan zajmuje wysokie stanowisko w MON co na to minister!!

  beata
  Wy wszyscy jesteście systemowi a Zychowicz jest obiektywny i to was boli PiSowcy

  xxx
  Jak mnie zaraz cos trafi. Ten rzad finansuje paszkwile na Polakow, pisane przez Zydow, a krytyczna refleksja nad AK, ktora moglaby byc dobrym poczatkiem debaty, to juz zle. Mamy zyc w swiecie mitow?

  Cywiński PRL-owski dziennikarz
  swoje doświadczenia twórczo wykorzystał w atakowaniu Zychowicza. Użył wszystkich argumentów komunistycznych propagandzistów przeciwko niewygodnym autorom, którzy ,,szkalowali ludową ojczyznę”.

  Leszek Żebrowski vs Zychowicz
  Udowadnia przeinaczanie i pomijanie faktów i żródeł a przytaczanie żródeł, których nie ma, przytaczanie cytatów, których nie ma w żródłach, cytaty w książce mają inne brzmienie niż w żródłach itd itd

  Jasiu
  Będzie się Pan wstydził tego, co napisał za 4 lata, bo więcej PiS nie porządzi. Czytałem Zychowicza i żaden z Pana argumentów mnie nie przekonał. Lepsze budowanie mitologii ? Propoganda ?

  ToYa
  Paszkwilem jest Pański artykuł bez argumentów, emocje i wyzwiska. Jeśli publiczna TVP nie jest od promowania „myśli antypolskiej”, czemu „Wołyń” Smarzowskiego emitowany był na antenie i jest na VOD?

  autor kpi, czy o drogę pyta?
  W 1943 r. Wołyń znajdował się w granicach II RP, okupowanej, ale Polski nie Ukrainy – to na jaką Ukrainę miałoby się wybierać polskie wojsko Armia Krajowa w obronie Polaków przed rzezią?

  Polski inteligent
  Poradnik polskiego historyka wg Semki i Cywińskiego: 1. Pod żadnym pozorem NIE WOLNO pisać o źle o 7ydach. 2. NIE wolno pisać źle o AK. I nieważne, że piszesz prawdziwe fakty, a czytelnicy cię cenią.

  Nowy z Tarnowa
  To znaczy co? Nie „zidentyfikowali” wcześniej, czyli nie przeczytali książki, dopóki nie okazało się, że prostą drogą zmierza do zwycięstwa? Mamroty jakieś…

  DOc
  Pomimo poglądów prawicowych ” aferą z Zychowiczem” zawiodłem się na tym portalu. Chyba wrócę do czytania Gazety Wyborczej.

  DOc
  Widzę że księżaki Pan nie czytał. Zychowicz w odróżnieniu od Grossa ujął się za rodakami osamotnionymi na Wołyniu. PP było wodzone za nos i rozgrywane przez anglików i agenturę sowiecką i o tym to jest

  Dave
  Autor tego artykułu jest maksymalnie stronniczy. Po pierwsze nie przyjmuje się książki do konkursu, żeby potem ja wyrzucić. Po drugie nie robi się tego tym bardziej gdy wygrywa ona w głosowaniu.

  Schutzmannschaft Wołyń
  Typowy postokrągłostołowy, pisowski, propagandowy bełkot „eksperta” od jedynie słusznej myśli i wersji historii. Tak trzymać towarzysze!

  starydziad
  Piotr Cywiński – dziennikarz Gazety Wyborczej. Partyjny kolega Janusza Onyszkiewicza, Andrzeja Celińskiego i Władysława Frasyniuka. Czego innego można spodziewać się po degeneracie z taką CV ?

  Polubienie

 5. jak się cieszę,tokarczuk ma klasyczny wypisany na twarzy stres pourazowy[holokaust]ale przede wszystkim stres PRZEDURAZOWY niech cierpi,(cieszę się oczywiście z jej udręki a nie z holokaustu)

  Polubienie

 6. Dr Kurek: Tokarczuk dostała od MKiDN setki tys. zł. Na książki o prawdzie nikt nie dał ani grosza

  Oct 30, 2019
  Radio WNET

  Roman Jastrzebski
  Pani Ewo ! Za to Panią kochamy. Za to, że dla prawdy o nas zrezygnowała Pani z lukratywnych grantów, z łatwej kariery, z kłamliwej popularności za fałszowanie naszej historii. Za to Panią kochamy dzisiaj i zawsze będziemy kochali. Ps. Jakie siły trzymają „na półce” Pani film ? – jacel kutski. Jeden kurski u michnika, drugi u kaczyńskiego. Min. Ziobro też chce zrobić karierę. Dla nie za wcześnie jest, żeby go oceniać, ale już wystarczy danych, żeby mu nie ufać. PAN ? Przypomnę – Polska Akademia Nauk to twór stalinowski, nie mający nitki polskich korzeni. Więc fałszują naszą historię zgodnie z duchem stalina.

  esme ralda
  Skandal! Naukowcy pokroju Dr. Kurek niedocenieni a szkalownicy Polski obsypani kasa.

  stanislaw kotowicz
  POLSKI RZĄD WSPIERA SZKALOWANIE POLSKI Nobel teraz wie za co ,dziwi się że Polska to popiera.

  Borne Sulinowo
  „Najlepsze” jest to, że głośno krzyczą jacy to oni patryioci, podnosiciele z kolan. A skutki i działania są zupełnie odwrotne. Grube setki milionów na żydowskie muzea, cmentarze, bluźniercze spektakle, filmy itp. a za plecami, potajemnie jeszcze jakieś negocjacje ws. mienia bezspadkowego. To jak przeczołgali nas Żydzi po tej ustawie o karaniu za antypolskie kłamstwa historyczne jest wręcz perełką.

  omek Lucek
  Gliński i Gowin to szkodnicy antypolscy . Pani Tokarczuk w normalnym Kraju to siedziałaby w więzieniu za kłamliwe szkalowanie Polski i naszego Narodu . Taka prawda .

  Polubienie

 7. https://wpolityce.pl/polityka/471103-sieci-nobel-dla-tokarczuk-miedzy-literatura-a-polityka

  Ha,
  Nobel był żydem, członkowie SKAN, prawie wszyscy to żydkowie, a zgadnijcie komu i za co dają tę „nagrodę”, która już dawno przestała być nagrodą prestiżową ???

  maskar
  gdyby toto polaskojezyczne nie plulo tak zawziecie na Polakow, nigdy by nie dostalo ZADNEJ NAGRODY!

  yaa
  pisanie ksiazek na czesc zydow to chyba jakas forma rozgrzeszenia w ich srodowiskach i oni tym wiecej ksiazek pisza im wiecej zbrodni popelniaja.

  NIE CHCEMY O TYM SŁUCHAĆ ble
  RZYGAM JUŻ TYM NOBLEM I TĄ TOKARCZUK . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Polubienie

 8. https://wpolityce.pl/polityka/471590-tylko-u-nas-rzecznik-prezydenta-o-zaproszeniu-dla-tokarczuk

  sd
  Może i Ukrainka ale zrobiła dla Polski promując ją Noblem milion razy więcej od kibola patrioty z rozdartą japą.

  Erdogana nam trzeba
  Głosowałem na Dudę i mnie do pałacu nie zaprasza Tokarczuk nie głosował na Dudę i zostanie zaproszona Trzeba być agitatorem antykultury i nienawistnie wypowiadać się o Polsce aby być zaproszonym

  ewa
  Atakująca Polaków. mieszająca z błotem NARÓD POLSKI u prezydenta . To haniebne. Powinna stanąć przed sądem.

  piwowar@piwowar
  Dla mnie Tokarczuk to najgorsza kreatura. Gorliwie wpisuje sie w szeroko zakrojoną antypolską kampanię prowadzoną we Francji i w Niemczech. Przedstawia sie tam Polskę jako wyrodka europejskiej kultury i zwyrodniałą narośl, przeciwstawioną rzekomo świetnej arcyhumanitarnej i super demokratycznej Rosji. I oczywiście mega humanitarnym Niemcom.

  Udje
  Rezydent juda z uni wolnosci, z najvzerwienszej rzydonkomuny nie dostanie juz mojego glosu

  Ania
  Duda należał do uni wolności wiec bez przesadnych roszczeń proszę do PiS mu daleko jak do oceanu z Krakowa blisko do PO wiec żaden kwas to normalka

  Mariner1
  Książkę autorstwa tej pani dostałem z 15 lat temu i był to nieudany prezent, nudna jak flaki z olejem, jak dla mnie wystarczy, mam w nosie te jej nagrody.

  krasnal
  A kto to ta polskojęzyczna Tokarczuk jest za persona chyba non grata że dostała jobla za plucie na Polaków i sponsorowana przez niemców ma być zapraszana na salony nie róbcie sobie jaj

  Adam
  Na głowie to co w głowie? Teraz będzie umoralniała cały wszechświat. A historia jak to odebrała tel. jadąc NIEMIECKA AUTOSTRADĄ z naciskiem na NIEMIECKĄ rozbawił mnie do łez .

  Polubienie

 9. Butan
  Oj tam, oj tam a od PISu Tokarczuk dostała kolejną nagrodę- zwolnienie z podatku… Ciekawe czy na takie zwolnienie mogą liczyć emeryci???

  cez
  Koszerne pochodzenie i plucie na Polskę to jest patent na sukces. Jedni robią to publicznie drudzy po cichu .Kto jest większym szkodnikiem ?Czy PIS tolerując takie zachowania jest szkodnikiem?

  noblistami
  z lewackiego, bolszewickiego lub prosowieckiego nadania nie ma się co zachwycać – mieli zostać noblistami i zostali

  patriotka
  Tokarczyk jest moim zdaniem kieszonkowym janczarem Michnika, a wypowiedzi posła Grzegorza Brauna wcale nie są kontrowersyjne, wręcz w większości bardzo trafne.

  Andy@Andy
  Skandalem jest, że ta pani została zwolniona z podatku (ale czegóż się spodziewać po tej lizusowskiej ekipie) oraz skandalem jest, że publiczne instytucje ją promują (to nie przeszkadza, iż wymowa tej literatury ma być „antypolska”?).

  100/100!Szedzkie lewactwo
  dalo jej jobla,zebysmy my,parobki z ciemnogrodu,zrozumieli,ze musimy isc tam,gdzie nam kaza sodomici,lewacy i kasta.A ja mowie:a takiego wala!

  Wanda
  Wreszcie uczciwa opinia o tej pisarce. G. Braun umie wypowiadać się rzeczowo i precyzyjnie jak mało kto. Dobrze, ze został posłem. Gratuluje.

  jasiek
  Brawo panie BRAUN szczera prawda

  ekspert z GWna
  a na drzewach zamiast liści będą dyndać ….. nobliści

  Alaks123@Alaks1232
  Faktem jest,że Tokarczuk to druga Szymborska.

  szczęść Boże
  Jestem zadowolona z objęcia mandatu posła przez Grzegorza Brauna, będzie bronił polskiej racji stanu w Sejmie.

  https://wpolityce.pl/polityka/469820-braun-krytykuje-tokarczuk-kieszonkowa-noblistka-michnika

  Braun krytykuje Tokarczuk: Jest kieszonkową noblistką Adama Michnika. To powtórzenie kazusu Wisławy Szymborskiej

  opublikowano: 23 października · aktualizacja: 24 października


  autor: YouTube/Grzegorz Braun

  Olga Tokarczuk osnuła na faktach historycznych swoją antypolską, antykatolicką fantasmagorię

  — powiedział Grzegorz Braun, poseł Konfederacji – znany z (delikatnie ujmując) kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym razem reżyser nazwał pisarkę „kieszonkową noblistką Adama Michnika”.

  To jest powtórzenie kazusu Wisławy Szymborskiej

  —stwierdził.

  Zdaniem reżysera Tokarczuk walczy o świat, w którym stawia się „zwierzęta powyżej ludzi, stawia niekatolików powyżej katolików i wszystkich niepolaków powyżej Polaków”.

  W rozmowie Braun wspomniał bp. Kajetana Sołtyka, który jest bohaterem jednej z książek Tokarczuk.

  Nie święty, ale dzielny człowiek. Niewątpliwie bohater narodowy. (…) Noblistka Olga Tokarczuk dokonała pośmiertnie mordu rytualnego na Bp. Sołtyku

  —powiedział.

  kk,kpc/YouTube/CEPowisle

  Polubienie

 10. AleTaWładzaJestGłupia
  Ha, ha, ha! Moraver, zwolniłeś jej nobla od podatku, to teraz jeszcze zwolnij jej rodzinę i teczowych kumpli + zwróć im za ostatnie 10 lat, to może się nażrą i przestaną pluć

  Malvo
  Czy minister z rządu PiSu zwolnił już tę agitatorkę antykultury z należnego Państwu podatku od kilkumilionowej Nagrody Lenina? Bo ja płacę podatki od wszystkiego w tym i od nagród? Teraz płaczecie

  Zo9
  A te barany rządzące jeszcze tej gnidzie umorzyli podatek z nagrody Nobla. Ta szmata ukraińska dalej pluje na Polskę i Polaków, a CIOTY z rządu mówią, że pada deszcz.

  kzarzycki
  a glupi rzad chce jej dac cala nagrode nobla BEZ obowiozjacego podatku/tj.darowac tej ……… 1000000zl./PIS obudz sie.

  Go
  Ale brednie! W takim razie po co ona pisze książki których akcje dzieją się w latach minionych? Przy taki rozumowaniu powinna być autorem SF

  jefrei
  Więc zgodnie z własną sugestią Tokarczuk powinna przejść do historii bo już była i nie ma się co nią zajmować a skupić się na tych co dopiero nadchodzą. Olewać Tokarczuk ciepłym moczem

  gość
  różnej maści artystyczne miernoty podpinały się pod politykę dla ordynarnej promocji swoich artystycznych gniotów – wszystko na ten temat

  ewa
  sędziów wspiera tych co 140letnim ludziom oddawali majątki milionowe no cały obraz tego zepsucia i kombinowania jak dojśc do majątku na złodziejstwie.Takich „auterytetÓw moralnych” nie czytam

  nemo
  Przewrotna kobieto zauwaz w jakiej opresji od nadzwyczajnej kasty zyja obywatele Ilu ludziom zmarnowano zycie ilu popelnilo samobojstwa a gangsterzy dostaja odszkodowania za niewygodna cele

  Ja Wacek
  „Wpuść ćwoka do biura to ci atrament wypije” – to mój komentarz na komentarze „elit” ,”celebrytów” „obrońców demokracji” i innej maści „zatroskanych” Polską.

  EDI
  czy ktoś widział wdzięcznych potomków banderii w kraju.Biorą zasiłki.mieszkania + i dalej plują.filmu WOŁYŃ nie wyświetlili a o smucie wyświetlą.

  Leibnitz
  już dawno wiadomo, że z wyjątkiem nauk ścisłych Nobel to DNO – a pani ta jest tylko potwierdzeniem i oczywiście Stalinówka Szymborks też

  https://wpolityce.pl/polityka/475418-tokarczuk-wspiera-buntujacych-sie-sedziow-jestesmy-z-wami

  Tokarczuk wspiera buntujących się sędziów! „Jesteśmy świadomi tego, w jakiej wielkiej opresji teraz żyjecie”. WIDEO

  opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: godzinę temu


  autor: YouTube/Wolne Sądy

  Noblista Olga Tokarczuk postanowiła wystąpić w spocie Inicjatywy Wolne Sądy i wyrazić solidarność z sędziami, którzy walczą z rządem i protestują przeciwko reformie sądownictwa.

  Polscy sędziowie! Jesteśmy świadomi tego, w jakiej wielkiej opresji teraz żyjecie, jak jesteście zwalniani z pracy, jak jesteście przesuwani na inne stanowiska, jak bardzo cierpią Wasze rodziny. Chcę tylko powiedzieć, że jesteśmy z Wami

  — podkreśla na zamieszczonym w sieci nagraniu Olga Tokarczuk. Zaprasza też na demonstrację antyrządową.

  CZYTAJ TAKŻE: Aberracja! Olga Tokarczuk: Za 50 lat będziemy wstydzili się, że jedliśmy mięso. Będzie ono obłożone ogromną akcyzą

  Polacy jako „kolonizatorzy”, który „mordowali Żydów”? Tokarczuk nie wycofuje się ze swoich słów: Ludzie nie chcą prawdy

  Żeby pokazać to wsparcie nasze, zapraszam na  demonstrację w niedzielę o godz. 16

  — mówi.

  W ostatnim czasie Olga Tokarczuk zszokowała też internautów swoim wpisem na Twitterze, który wiele osób odczytało jako sugestię, iż ludzie nie powinni analizować wydarzeń historycznych.

  Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co  będzie, a nie tym co było

  — napisała na Twitterze.

  as/Twitter

  nohood
  propagandowy globalizm wspiera globalizm zamordystyczny.

  skokobryk@skokobryk
  Wolne Sądy!!! od takich sędziów który uniewinnił Najsztuba…

  bolohanys@bolohanys
  Ja też żądam wolnych sądów. Wolnych od mafi, od wyroków za łaPOwki, od nojmanowych zboków+,od czerwonych zwyrodnialców Jeśli PIS tego nie zrobi, to już nigdy Polska nie będzie niepodległa, Ostatnia szansa się oddala po słabym wyniku PISu w ostatnich wyborach, które pokazały stopień otumanienia głównym ściekiem antypolskim i antyludzkim

  tav
  sędziowie w opresji, hahaha

  Józef Baran
  Jak widać Nobel rozumu nie dodaje!

  Konrad
  baba wie co robi. Dobrze sobie kalkuluje. Za takie wpisy i za takie antypolskie akcje ona dostanie kolejne zagraniczne nagrody i spore pieniazki. Opluwac Polske to dla zaprzancow dochodowy interes

  Gui
  Towarzyszko Kotarczuk! Partia i lud wam dziekuja za wsparcie.

  xyz
  Tej pseudo noblistce we łbie się poprzewracało.Won za Don.Ponoć to ukraińska żydówka?

  psychiatra
  Przeważnie uroda nie idzie w parze z mądrością, a tu niespodziana – mamy poważny deficyt jednego i drugiego …

  Akademia Szwecka
  Aniu urody, ani pod sufitem … tragedia

  acan
  Z dnia na dzień mózgu tej noblistce ubywa. A że w ogóle zbyt wiele go nie było, to chyba już trudno go teraz znaleźć.

  Polubienie

 11. https://wpolityce.pl/polityka/475678-wroclaw-przekaze-fundacji-olgi-tokarczuk-wille-karpowiczow

  Kaśka@Kaska
  Dzieci dopłacą do posiłków w przedszkolach, i pieniądze będą.Tak się bawi opozycja

  Hehehe
  Tokarczuk i Holland… pewnie dołączy też Janda i Ostaszewska oj będzie literacko! 😀

  Bez komentarza.
  Wrocław, miasto Ruskich i Ukrainców -;)

  agitatorka antykultury
  Wincy pinindzy dla laureatki Nagrody Lenina wincy pinindzy zwalniajta jo z podatków dawajta jej wille róbta z niej lelije bedzie jeszcze bardziej szkalować Polaków wincej wincej wincej

  kl
  Już wiadomo jaką kulturę polską,jakie prawa czlowieka i jakie swobody obywatelskie będzie wspierać ta fundacja.Jeszcze jedno ognisko nienawiści do polskości.

  wrooc
  Sutryk za rozwiązanie Marszu Niepodległości i pobicie uczestników przed prokuratora i do aresztu, a rozdawać majątek może ale swój, na co pan czeka min. Ziobro, tu trzeba Banasia

  as
  Tak sie robi w Polsce ,, cymesik ” patrz; fundacja JJJUUrka.

  Polubienie

 12. Henryk
  Tak jak premier Gliński nie przeczytałem żadnej książki tej antypolskiej małpy. I nie przeczytam. Z grosem mogą podać sobie rękę.

  Jacek
  Ciekawe czy została wypromowana i nagrodzona tylko z powodu plucia na Polaków? A może załapała się jak poprzedni polskojęzyczni nobliści na kontakt esbecki? TW Miłosz,TW Bolek, poetka stalinowska…

  gini@gini
  za godzinę
  No prosze prawa zwierzat a gdzie prawa roslin? Gdzie prawa pierwiastwkow chemicznych, zuzywamy za duzo tlenu stanowczo

  https://wpolityce.pl/polityka/476446-tokarczuk-moj-apel-mogl-wplynac-na-wynik-wyborow

  Woda sodowa uderzyła do głowy? Tokarczuk o swoich słowach sprzed wyborów: „Mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wynik”

  opublikowano: za 20 minut · aktualizacja: za 21 minut


  autor: PAP/EPA/Anders Wiklund

  Olga Tokarczuk na konferencji prasowej, otwierającej tydzień noblowski w Sztokholmie przypomniała, że po otrzymaniu wiadomości o nagrodzie spontanicznie zaapelowała do czytelników, żeby w ostatnich wyborach parlamentarnych głosowali za demokracją, a przeciw autorytaryzmowi. „Mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wynik wyborów”- mówiła noblistka w piątek.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Olga Tokarczuk uda się do okrytej złą sławą dzielnicy. Szkoła w Tensta zaprosiła noblistkę na spotkanie z uczniami

  Olga Tokarczuk skarży się na rzekome problemy z demokracją w Polsce i dodaje: „Głosujmy we właściwy sposób, na rzecz demokracji”

  Olga Tokarczuk opowiadała też m.in. o fundacji, jaką zamierza powołać we Wrocławiu – właśnie trwają prace nad opracowaniem jej statutu. Poza wspieraniem pisarzy i tłumaczy ma ona zajmować się badaniem związków człowieka z naturą.

  Będziemy też na pewno zajmować się ekologią i prawami zwierząt

  — dodała pisarka.

  Ogłoszenie decyzji o uhonorowaniu Olgi Tokarczuk literackim Noblem zbiegło się w czasie z ostatnimi wyborami parlamentarnymi w Polsce. Pisarka spontanicznie zaapelowała do czytelników, aby głosować za demokracją, a przeciwko autorytaryzmowi.

  Mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wynik wyborów. Ale przede wszystkim Polsce literacki Nobel przyniósł wiele dobrej energii, potrzebnej, bo jesteśmy bardzo podzieleni jako naród

  — mówiła pisarka.

  Jedno z pytań nawiązywało do wypowiedzi ministra kultury, Piotra Glińskiego, który przyznał, że nie czytał książek noblistki. Tokarczuk, zapytana, które ze swoich dzieł poleciłaby na początek, powiedziała, że nigdy nie zakładała, że wszyscy muszą czytać jej książki, które wymagają „pewnych kompetencji poznawczych”, a o te trudno w dzisiejszym świecie kultury obrazkowej.

  Ale staram się zrozumieć, że ludzie mogą nie mieć czasu, bo to jest przywilejem, luksusem

  — dodała.

  Spotkanie dziennikarzy z Olgą Tokarczuk i laureatem literackiego Nobla za rok 2019 Peterem Handke odbywa się w Sztokholmie w Muzeum Nagrody Nobla.

  xyz/PAP

  https://wpolityce.pl/swiat/476434-olga-tokarczuk-uda-sie-do-okrytej-zla-slawa-dzielnicy

  bolko
  Jako Polak mam prawo do obejrzenia transmisji ze spotkania z mlodzieza swiata naszej noblistki, chce zobaczyc efekty walki naszej noblistki o lepszy swiat ?

  Polubienie

 13. https://wpolityce.pl/polityka/476570-tokarczuk-zali-sie-w-gw-na-brak-gratulacji-od-prezydenta

  Tokarczuk żali się w „GW” na brak gratulacji od prezydenta i premiera: Współczesna Polska cierpi na zatrważający brak autorytetów

  opublikowano: za 14 minut


  Olga Tokarczuk / autor: screen YT/Onet

  Olga Tokarczuk 10 grudnia odbierze swoją Nagrodę Nobla. Nie wiemy, co zamierza powiedzieć podczas uroczystości. Nie zdradziła także tego „Gazecie Wyborczej”, w której ukazał się jej wywiad. Żaliła się za to, że nie otrzymała od prezydenta, premiera i ministra kultury listów gratulacyjnych.

  CZYTAJ TAKŻE: Noblistka „wkurzyła się” na Polskę. Tokarczuk: Przechodzimy grypę psychiczną. Kaczyński wzywa do wykastrowania intelektu

  TYLKO U NAS. Zaproszenie dla Tokarczuk do Pałacu Prezydenckiego? Spychalski odpowiada: „Spokojnie poczekajmy na wręczenie nagrody”

  Mimo sukcesu pisarki, pamiętajmy o tych skandalicznych słowach! Tokarczuk: Polacy to „właściciele niewolników” i „mordercy Żydów”

  Dostałam pisemne gratulacje od rzecznika praw obywatelskich, polskich uniwersytetów, samorządowców, setek szkół, bibliotek i zwyczajnych ludzi

  — powiedziała Tokarczuk.

  Nie zabrakło też skarżenia się na to, że „ciągle ktoś coś chce” oraz, że straciła poczucie prywatności – do tego stopnia, że od miesiąca nie była w sklepie.

  Stałam się nagle dzięki Noblowi niezwykle wyraźnym bytem. Bycie wyrazistym to bycie uwięzionym w swoich własnych granicach. Niebezpieczne więzienie bez ścian i krat

  — stwierdziła Tokarczuk.

  Odniosła się także do pytania o polityczność jej włosów. Powiedziała, że słyszy zarzuty, że jej włosy nie są polskie, tylko afrykańskie i nie pasują w takim wieku oraz, że wskazują na ekoterroryzm.

  I że powinnam dorosnąć, a po Noblu natychmiast zmienić fryzurę, bo ta obecna nie przystoi laureatce tak prestiżowego wyróżnienia. A pewnej kanadyjskiej dziennikarce i pisarce nie podoba się, że nagrodę dostała biała kobieta z dredami, bo to symbol etniczny zarezerwowany wyłącznie dla Afroamerykanów

  — powiedziała pisarka.

  Zdaniem Tokarczuk jej Nobel – przyznany tuż przed wyborami – pokazał „jak bardzo Polska – rozumiana jako wspólnota wszystkich jej obywateli – potrzebuje czegoś jednoczącego, niemającego bezpośredniego związku z polityką parlamentarną czy Kościołem katolickim, tymi wszystkimi doraźnymi, bolesnymi podziałami”.

  Miałam wrażenie, że przez te kilka dni moja nagroda dała wielu ludziom oddech, pozwoliła nieco podreperować zniszczone poczucie wspólnotowości i własnej wartości. Ta dobra energia płynęła do mnie falami, unosiłam się na nich podczas podróży przez Niemcy

  — stwierdziła Tokarczuk.

  Opowiedziała nawet historyjkę z wielkim, dobrze zbudowanym fryzjerem, u którego była jej znajoma. Mężczyzna miał stać i płakać z radości po informacji o tym, że Tokarczuk dostała Nobla. Mało tego, miał stwierdzić, że nie jest w stanie pracować z emocji i zaproponował zmianę terminu.

  Ta historia jest symboliczna, bo pokazuje, jak wyróżnienie, które otrzymałam, poruszyło ludzi z różnych, na co dzień odmiennych światów

  — przekonywała pisarka.

  Oceniła, że jej Nobel spadł Polsce z nieba, bo „ostatnie lata mocno nasz wszystkich przeorały” oraz wydarzyło się „wiele złych, bolesnych dla naszej kultury i języka rzeczy”.

  Współczesna Polska cierpi na zatrważający brak autorytetów. Za dużo głosów, postaw, szumu. Trudno jest mądrym ludziom przedrzeć się przez to wszystko. Nowe hierarchie społeczne nie sprzyjają autorytetom dla wszystkich. Raczej jest tak, że każda bańka ma swój autorytet

  — oświadczyła Tokarczuk.

  Dodała, że gdyby była w rządzie, to postawiłaby na kulturę.

  Przeczytałam gdzieś, że moja nagroda sprawiła, że Polska jest obecnie ósmą potęgą kulturalną świata. Za Nobla w tym rankingu są jakieś dodatkowe punkty. Myślę, że to absolutnie niesamowite, co nam się w ciągu zaledwie 41 lat przydarzyło. I gdybym była członkinią rządu albo wskazywała kierunki rozwoju kraju, zdecydowanie postawiłabym na kulturę. To, jak się zdaje, jedna z naszych najsilniejszych, o ile nie najsilniejsza dziedzina. Kultura jest naszym bogactwem naturalnym, zasobem, którego wielu nam zazdrości. Jak złoto czy ropa naftowa. Albo diamenty

  — stwierdziła Olga Tokarczuk.

  CZYTAJ TAKŻE: Między literaturą a polityką. Górny w „Sieci”: Nobel dla Tokarczuk wpisuje się w logiczny ciąg wyborów ideowych Akademii Szwedzkiej

  Będziemy wstydzić się, że jedliśmy mięso? Internauci przypominają Tokarczuk pewne zdjęcie: „Lenin wiecznie żywy”

  Polacy jako „kolonizatorzy”, który „mordowali Żydów”? Tokarczuk nie wycofuje się ze swoich słów: Ludzie nie chcą prawdy

  Aż strach pomyśleć, co z kulturą zrobiła by Olga Tokarczuk jako minister…

  wkt/”Gazeta Wyborcza”

  Polexit
  brak autorytetów – owszem, ale tokarczuk pomimo twojej mani wielkości nie jesteś i nie będziesz autorytetem – jesteś pospolitą prostaczką

  onie nie domyśla się
  że naród jej nie chce, polska garstka lewaków chce dokuczyć prawicy i ją wychwala, nagrodę nobla dostała od komitetu, w którym siedzą zapiekli zachodni lewacy co rusz mający afery łóżkowe, to wszystko

  Won dziewko.
  Odebrać szmacie obywatelstwo, za zdradę, a gratulacje niech khurwie z grodzki z kierwińskim.

  smieszek
  Za opluwanie Polski i Polaków powinno sie ciebie kołtunie pozbawić obywatelstwa .

  Czymborska
  Dzisiaj wystarczy opluć Polaków i Polskę żeby dostać literackiego Nobla.

  Kryna
  P. Tokarczuk żali się na brak prywatności i jednocześnie nie daje od siebie odpocząć. Mimo że jej się to wydaje niemożliwe, jest wielu Polaków, ktorym jej nagroda jest obojętna.

  polak nie lewak
  Autorytety były. prawdziwe. Ale ci z kast formujących i formowanych przez prawie stulecie albo ich wystrzelali, albo pozagryzali, albo upokorzyli, albo opluli. Nawet przez 1,5 metrowy nasyp grobowy.

  Ja_Joy_Bruno@Tarantula
  Pan Prezydent, jak przypuszczam, przeczytał jakieś książki Tokarczuk i dlatego nie mógł autorce pogratulować. A dredy to hejt.

  Maria_Jablonska@Maria_Jablonska
  To że Ukrainka pisze po polsku, to podobny przypadek jak Conrada {oczywiście Conrad o niebo lepszy!!!!} czy pisarzy irlandzkich piszących po angielsku….Tyle, że tamci nie „przyklejali się” do Anglii i nie mówili, że są Anglikami…

  JAAA
  Po Noblu dla Jelinek i Dario Fo ta nagroda przestała znaczyć cokolwiek poza forsą, a już na pewno nie jest za talent. Ta pani jest też tego dowodem.

  mariazajac@mariazajac
  …i co, ta pani plujaca w twarz Polakom , chce byc ich autorytetem? Lata po Niemcach i zali sie jaki to faszyzm w jej rodzinnym kraju jest. A jak strzrelali do bezbronnych Gornikow, jej polityczni akolici, to wtedy nie protestowala. Hipokryzja na resorach.

  Polubienie

 14. https://wpolityce.pl/polityka/476575-literatura-wazniejsza-internauci-odpowiadaja-tokarczuk

  „Siłą Polski jest literatura, nie węgiel”. Internauci komentują absurdalne słowa Tokarczuk: „Pani książkami chałupy nie ocieplę”

  opublikowano: 2 godziny temu


  Olga Tokarczuk / autor: PAP/Wojciech Olkuśnik/TT

  Olga Tokarczuk podczas konferencji w Sztokholmie stwierdziła, że siłą Polski jest literatura, a nie węgiel. Jednak internauci są zupełnie innego zdania, co przekazali w swoich komentarzach na Twitterze.

  CZYTAJ TAKŻE: Woda sodowa uderzyła do głowy? Tokarczuk o swoich słowach sprzed wyborów: „Mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wynik”
  https://wpolityce.pl/polityka/476446-tokarczuk-moj-apel-mogl-wplynac-na-wynik-wyborow

  W ciągu mojego nie najdłuższego życia byłam świadkiem czterech Nobli dla osób z Polski, Isaaca Bashevisa Singera, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i mnie. Jestem naprawdę szczęśliwa, że ten kraj leżący w środkowej Europie ma taki potencjał, że chodzi tu nie o węgiel, ropę czy przemysł ciężki, tylko o literaturę

  — powiedziała w Sztokholmie Tokarczuk.

  Na jej słowa zareagowali internauci, którzy zwrócili uwagę, że palenie książek już kiedyś się odbywało. Dopytywali także, czy sami mają zacząć palić w piecach literaturą, a nie węglem.

  Tokarczuk – „Siłą Polski jest literatura, nie węgiel” To są inne poglądy ? czy chorobliwa nienawiść do wszystkiego co nie jest związane z jej wyolbrzymionym ego, chorobliwa nienawiść do ludzi o innych poglądach. Nobel nie znaczy przyzwolenie na plucie po własnym Narodzie

  — skomentował Mirosław Wilczek.

  Olga Tokarczuk: „Siłą Polski jest literatura, nie węgiel”. Trochę egocentryczne, choć z Noblem w dorobku oczywiście łatwiej o pewną buńczuczność. Niemniej teza byłaby bardziej prawdziwa, gdyby polscy pisarze odnosili wielkie komercyjne sukcesy, niczym Grisham czy Rowling

  — ocenił Ośrodek Myśli Politycznej.

  Literatura jak najbardziej. Pisanina bzdur szkalujących naród Polski do takich nie należy. Stawiałbym na węgiel jednak w Pani przypadku. Pani książkami chałupy nie ocieplę, nie posiadają wystarczającej energii cieplnej. Węgiel w tym przypadku jest o wiele bardziej pożyteczny

  — podkreślił Grzegorz Kowalski.

  Marzy Pani o czasach, gdy palono książki? Brak dostępu do energii zaowocuje chaosem lub uzależnieniem od Rosji. Do czasu osiągnięcia samowystarczalności opartej na źródłach niskoemisyjnych musimy spalać węgiel. Niech Pani pisze piękne książki zamiast szkodzić.

  — zaapelował Rafał Janica.

  A jak kaloryczność ma literatura vs. Węgiel orzech średni po 820zł/tona? Czy to ekologiczne palić w piecu książkami? Okładki mają lakier przecież

  — zastanawiała się „Emka”.

  To ogrzewać się książkami?

  — pytał Dariusz Loranty.

  Siła Polski droga pani są ludzie. Bez nich nie było by Polski i literatury

  — zwróciła uwagę „Farma1956”.

  Widzi pani logiczny związek pomiędzy wykluczeniem węgla a czytaniem książek? Od dawna uważam, że, nagroda Nobla, pokojowa i literacka, zostały mocno zdewaluowane przez ideologię. Wystarczy pani posłuchać…

  — ocenił Wojciech Ładny.

  wkt/TT

  malgorzatafijolek@malgorzatafijolek
  W jaki celu redakcja przytacza tu posty myślicieli, którzy, mając oczywiście prawo do wyrażania swojego, odmiennego zdania, nie potrafią tego zdania wyartykułować po ludzku? Czepiają się wyglądu, fryzury, pochodzenia, plotą o paleniu książek(?!!), piszą banały, „śmieszkują” itp. Piszecie przecież, ze jesteście portalem ludzi myślących. Myślący jak zwykle milczą?

  glob@glob
  Siłą Polski z pewnością nie są jej żyjący laureaci nagrody Nobla. Zdaje się, że Nobel to dla Polaków niebezpieczna nagroda. Po mądrościach, jakimi nasz noblista pokojowy zasypuje świat realny i wirtualny, wydawać by się mogło, że nic gorszego, a jednocześnie śmieszniejszego, nie może nas już spotkać. Ale chyba może. Nasza laureatka literacka postanowiła doszlusować poziomem przemyśleń do laureata pokojowego i już widać, że coraz szybciej go dogania. A z pewnością wkrótce go przegoni, jako że pogoń zaczęła jeszcze jako noblistka-elektka. Co nas czeka z jej strony po odebraniu nagrody, a co za lat kilka czy kilkanaście? Aż strach pomyśleć.

  gość
  Choćby w księgarniach w Krakowie – to te książki już leżą na przecenie, niedługo będą sprzedawane na kilogramy. I wtedy dyskusja na temat równoważnej kaloryczności rozgorzeje na nowo!

  bielik
  wyłączyć tej pani centralne ogrzewanie,prąd,ciepłą wodę i dostęp do komputera,ciekawe co wtedy powie

  Polubienie

 15. wiesscar
  To juz bylo. Przypowiesc Cronshawa o dywanie perskim. „W niewoli uczuc” W.S. Maugham

  przekaz do Dudy i innych
  Macie tylko polskie obowiązki, ale najwyraźniej nie radzicie sobie z tym najlepiej. Ostrzegam też, że to nie mieszkańcy stolicy i znajdujące się tam media dały wam moc, więc proponuję o tym pamiętać.

  xmen
  Mieliscie PiSowczycy 4 lata Bezwzglednej Wladzuchny – i czego dokonaliscie; oprocz (dobrego ego) z500+?

  MOLAS
  anegdota: dzwoni Waestberg (szef literack. nobla) do Rosenzweigowej i pyta: jaśnie pani, komu dać nagrodę? Rosenzweigowa pyta męża, ty komu dac nagrodę? Daj Tokarszzuk ona tak umi pisać naszą hagadę

  szalpm
  PiS” rządzi” ponad 4 lata.Dlaczego setki afer nie rozliczonych? Dlaczego toleruje się agentury(ruskie,szwabskie,żydowskie)?Co z repolonizacją mediów?Gdzie tysiące repatriantów z b.ZSRR? itd.itp.

  drenaż mózgu
  Ten artykuł to samokrytyka w wykonaniu Karnowskich. Bo JAKĄ ROLĘ WIDZI DLA SIEBIE wPOLITYCE? Zamiast tworzyć prawicową narrację ogranicza się do nieustannego cytowania niezliczonych ataków na PiS.

  https://wpolityce.pl/polityka/476650-pis-ie-sluchaj-tokarczuk-ten-kto-snuje-opowiesc-rzadzi

  PiS-ie, słuchaj Tokarczuk. „Świat jest stworzony ze słów. Ten, kto ma i snuje opowieść – rządzi”. Kto nie jest w ofensywie, ten jest w defensywie

  opublikowano: godzinę temu


  autor: Fot. PAP/EPA

  (…)
  To wszystko można sprowadzić do w zasadzie prostej tezy: partia, która nie jest w ofensywie, zawsze jest w defensywie. Siła polityczna, która nie narzuca swojej opowieści, traci grunt pod nogami. Ugrupowanie, które jest zmęczone walką o każdy dom, o każdy kamień, i nie ma już ochoty iść w bój, może tylko czekać na klęskę.

  Dobrze ujęła to noblistka Olga Tokarczuk, bardzo świadoma i aktywna politycznie. W czasie swojego wykładu w Sztokholmie stwierdziła jasno:

  Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot.

  Kiedy zmienia się ta opowieść – zmienia się świat. W tym sensie świat jest stworzony ze słów. (…) Ten, kto ma i snuje opowieść – rządzi.

  CZYTAJ: Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski: Coś jest ze światem nie tak. To poczucie staje się sączącym się zewsząd niepokojem
  https://wpolityce.pl/kultura/476596-tokarczuk-w-sztokholmie-cos-jest-ze-swiatem-nie-tak

  Nic dodać, nic ująć. PiS-ie, słuchaj Tokarczuk. Nie we wszystkim, ale w tym akurat – koniecznie.

  autor: Jacek Karnowski

  https://wpolityce.pl/kultura/476596-tokarczuk-w-sztokholmie-cos-jest-ze-swiatem-nie-tak

  leming
  Jeśli chcemy poznać świat to musimy poznać fakty a nie narracje o nim.Np.Powstanie Warszawskie.Fakty:trwało ok 2m-ce,ponad 200tyś martwych polaków,morze ruin.Cała reszta to różne narracje o nim.

  Dziadek Borowik
  Kiedys uczono Astronomi w Gimnazjum, nie mowiac o fotosyntezie i CO2 przy uprawie roslin! Nie tylko lasy w Amazoni produkuja CO2, inne rosliny tez Olgo! Czyzby Olge i Grete POpieraly te same fundacje?

  Tigermoth
  Bo najpierw trzeba odejść od uprawiania „narracji” i wrócić do opisu rzeczywistości w kategoriach prawdy. To sprawdzony sposób. I jedyny.

  ateista
  Wystarczy posłuchać lub poczytać wykłady dra Bartosiaka lub prof. Sykulskiego z geopolityki i już wiadomo skąd się sączą „niepokoje” nie potrzeba literackiego gdybania i metafor…

  arslonga
  mała epoka lodowcowa w Europie to skutek sukcesji lasu na polach indiańskich w Ameryce – teoria godna głowy panny THUNberg. A ludziska wietrzą mieszkania, stąd gazy cieplarne i topnienie bieguna

  gon sie upowna
  UPOwska bladz z murzyńskim syfem na łbie

  Polubienie

 16. https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/476672-tokarczuk-rozdaje-bany-pierwszy-raz-jestem-na-jej-profilu

  Cenzura prewencyjna? Tokarczuk rozdaje bany na Twitterze. „Pierwszy raz jestem na jej profilu a tu niespodzianka”

  opublikowano: za 16 minut


  autor: PAP/EPA/Anders Wiklund SWEDEN OUT; Twitter

  Polska noblistka Olga Tokarczuk najwyraźniej nie zamierza wchodzić w jakiekolwiek dyskusje i polemiki. Pisarka (a najpewniej osoba prowadząca jej „konto”) masowo na Twitterze blokuje osoby związane z prawicą. Nawet te, które nie zdążyły nawet nic do niej napisać. Czy to cenzura prewencyjna? (…)

  wierzbicki
  żadna strata wredna ukrainka …..

  joanna.rozman
  Miarą wartości i wysokiej pozycji człowieka będzie teraz fakt, zbanowania przez pyszną i pełną pogardy do ludzi o innych poglądach Tokarczuk.

  TaBabaToDnoDna
  Gdyby Alfred wiedział, jakim miernotom będą rozdawane jego pieniądze, to by je spalił….Szymborska, to coś tam sobą prezentowała. A z tej taka literatka jak z HiP Hopu muzyka…

  1
  Tolerancja i dialog w najlepszym noblowskim wydaniu. Pewnie juz ma listę kto trafi na stos.

  masakra
  antypolska „bogini”, jak ja juz okrzyknieto-zamknela sie w bance…

  Polubienie

 17. https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/476887-tokarczuk-zwolniona-z-podatku-za-nobla-co-z-projektem

  Tokarczuk będzie zwolniona z podatku za Nobla? MF: Projekt rozporządzenia zostanie przekazany do konsultacji zewnętrznych

  opublikowano: wczoraj


  autor: PAP/EPA/Jonas Ekstroemer SWEDEN OUT

  „Wciąż nie jest gotowe rozporządzenie, mające zwolnić Olgę Tokarczuk z podatku za nagrodę Nobla. Polska pisarka we wtorek otrzyma tę nagrodę za literackie osiągnięcia” – podaje RMF FM. Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od nagród Nobla w najbliższych dniach zostanie przekazany do konsultacji zewnętrznych – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. (…)

  wymiotować się chce
  Wierzy ktoś jeszcze, że PIS walczy w obronie Polski i wartości ? On nagradza opluwaczy Polski i Polaków m.in. w ten sposób.

  Polski inteligent
  Żyjemy w Polin. W Polsce ta pani prędzej dostałaby kopa za swoje wypowiedzi o Polakach niż zwolnienie z podatku.

  dno
  To nie rzad tylko cipłe kluchy z kazdej strony postkomuna ich okłakda a oni opluwaczkę Polski zwolnią z podatku.

  Ja
  PiS zatraca instynkt samozachowawczy. Nędzarze w Polsce płacą 17 %!!!! A ta…. polskojęzyczna, ma NIE płacić??!!! GRANDA!!

  dana
  Skandal, czemu ten pan Gliński tak szasta publicznymi pieniędzmi? Im „tfurca” bardziej zaangażowany w walkę z rządem i Polską, ten dostaje większe pieniądze z budżetu.

  xxx
  Niby dlaczego? Jeżeli kocha swój kraj powinna ochoczo ze swej nagrody zapłacić podatek przyczyniając się w ten sposób do jego rozwoju. Nie ma żadnego powodu do zwolnienia tej osoby z podatku.

  Gość
  A niby za co? Za obrzucanie błotem Ojczyzny…?!

  Bożena
  konsultacji zewnętrznych?nienawistna baba ATAKUJĄCA NARÓD POLSKI ma być zwolniona z podarku?

  xyz
  Dlaczego to dziwadło ma nie płacić podatków?

  zuzol
  Czy to prawda, że Gliński pieniądze podatnika (kilkaset tysięcy zł) przeznaczył na tłumaczenie dzieł Tokarczuk na obce języki?

  ???
  Może Kwieciński niech ze swoich poborów pokryje tę ulgę!

  Marek
  Czyli mamy równych i równiejszych za rządów dobrej zmiany. Dostała nagrodę, ma z czego pokryć podatek. Człowiek całe życie tyra na Polskę, a taka antypolka jest lepiej traktowana niż miliony Polaków.

  andrzej67
  minister gliński wyszedł z unii wolności ale unia wolności nigdy z człowieka nie wyjdzie.dlaczego ta antypolska s,,,ma być zwolnoina z podatku/żeby jeszcze wiecej pluc na Polske ,Kaczyńskiego i PiS??

  krasnal
  Czy całkiem kogoś pogieło ma być zwolniona z podatku bo co ze żydówka ukraińska która obraża nas Polaków i pluje na nasz Kraj nie przeginajcie

  bob
  No jasne. Od najniższych wynagrodzeń czy emerytur brać podatek 17%. Od milionerki 10% nie weźmiemy. Chcą wkurzyć ludzi!

  Malvo
  PiS jest jak bita żona alkoholika: chodzi z podbitym okiem i pierze mu gacie… A w imię czego zwalniać z podatku agitatorkę antykultury? Żeby miała więcej kasy na antykulturę i obsobaczanie Polski?

  lola
  Ona pluje na Polske i zwalniają ja z podatku.My za ciężko wypracowana nagrodę na uczelni tracimy jedna trzeciua nagrody.A to babsko smieje się z rzadzacych.

  Rafal
  Szanowni komentujacy I czytelnicy. Czy ktos moglby mi podac przyklad szkalowania narodu polskiego/ Polski przez Pania Tokarczuk?

  belzebub
  ależ rafałku, ta świnia tokarczuk od wielu lat opluwa Polskę i Polaków, nazywając nas mordercami żydów, fałszerzami historii, kolonizatorami, właścicielami niewolników. Ta qrew jest chora

  koń Rafał
  @Rafal. OT dla GW „mordowaliśmy Żydow, koloniz. Ukrainę. robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”

  Polubienie

 18. gdg
  jak mam to odbierać ,te gratulacje , za szkalowanie Polski i Polaków , jej książki nie mają żadnej wartości to nie Reymont czy Henryk Sienkiewicz i na nich kończą się prawdziwie przyznane Noble

  nie do wiary
  Q.a na kogo ja głosowałem ?

  abc
  Ciekawostki z Polin dla polskiej gawiedzi.

  patriot
  Dla tej pani to tylko na klatę nasra.. i niech się upaja w nowoczesności lewackiego intelektu , może jest przyjaciele zwyrodnialce pomogą w zabawie . STOP z ANTYPOLONIZMEM O.Tokarczuk .

  POL
  W ramach poprawności politycznej każdy kto pluje na Polskę i Polaków może liczyć na uznanie polskich władz tak jak gross i jemu podobni .

  https://wpolityce.pl/polityka/476938-premier-zaprosi-tokarczuk-aby-jej-osobiscie-pogartulowac

  A tyle było krzyku… Szef KPRM: Po powrocie premier Morawiecki zaprosi panią Tokarczuk, żeby złożyć jej osobiste gratulacje

  opublikowano: godzinę temu


  Mateusz Morawiecki i Olga Tokarczuk / autor: PAP/Wojciech Olkuśnik/PAP/Wojtek Jargiło

  Po powrocie pan premier zaprosi panią Olgę Tokarczuk, żeby złożyć jej osobiste gratulacje

  —poinformował na antenie RMF FM Michał Dworczyk.

  Nobel to pewnie radość dla wszystkich Polaków i świetna promocja dla naszego kraju

  —dodał.

  Szef KPRM pytany, czy rząd ma „plan B” na odwołanie Mariana Banasia z funkcji szefa NIK, odpowiedział:

  Na pewno trwają analizy prawne, czy można bez zmiany konstytucji zmienić w taki sposób przepisy, aby odwołanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli było możliwe, ale w tej chwili nie ma żadnych rozstrzygnięć w tej sprawie.

  Na pewno nie byłoby dobrze, gdyby ta sprawa podzieliła Sejm i była przeprowadza w sposób taki, gdzie byłoby dużo wątpliwości prawnych. My zaproponowaliśmy opozycji współpracę w tej sprawie, ale niestety ta propozycja została odrzucona przez Platformę Obywatelską

  —dodał.

  Przypomnę, że to nie jest pierwsza taka sytuacja, gdzie jest kłopot, dlatego że poprzedni szef Najwyższej Izby Kontroli miał postawione zarzuty. Też była dyskusja, co można zrobić w takiej sytuacji z prezesem NIK-u i ostatecznie do końca swojej kadencji zajmował swoje stanowisko, dlatego że nie można było w sposób prosty zmienić obowiązującego prawa

  —mówił Dworczyk.

  W rozmowie pojawił się również wątek wyborów prezydenckich. Rober Mazurek spytał Dworczyka m.in. o to, kto byłby lepszym przeciwnikiem dla Andrzeja Dudy.

  Część polityków Zjednoczonej Prawicy twierdzi, że Szymon Hołownia będzie działał i jego kandydatura na korzyść Platformy Obywatelskiej. Z kolei słyszałem polityków Platformy Obywatelskiej, którzy twierdza, że to jest kandydatura korzystna dla Prawa i Sprawiedliwości. W moim przekonaniu należy skupić się na tym, żeby kampania Andrzeja Dudy była przeprowadzona jak najbardziej profesjonalnie

  —zaznaczył.

  kk/PAP

  emil
  Mam obrzydzenie zarówno do Holland jak i Tokarczuk, która wylansowała się na pozbawionym większego sensu realizmie magicznym, a teraz po jawnie politycznym Noblu pretenduje do władzy w Polsce.

  HBN
  Zaproszenie dla niej? Opluwa prawice i Ojczyzne zagranica. A to po co? Czy to az taka osobistosc? Bez przesady…

  obserwator
  Ja bym ją nie zapraszał…sra na Polske i na rząd niech ja lewacy zapraszaja

  złote koryto
  Proponuję przygotować koronę, bez tego na pewno będzie następny jazgot

  Antek
  A jesteście pewni pisjaki, że pani Tokarczuk będzie chciała się spotkać ???? hahahahahahahaha

  Wojtek
  Wręczyć pani Powrót do Jedwabnego!

  co za niemota
  Morawiecki , po co Ci to? Na Ciebie głosowałam, abyś teraz babie nienawidzacej Polski i ja szkalującej hołdy składał? Ty mizerny robaczku. WSTYD!!! Dla ciebie i Polaków.

  nemo
  Te gratulacje to sprawa kurtuazyjna Mam nadzieje ze za kulisami zwrocil jej uwage aby nie falszowala hiostorii

  fela
  rzygać się chce

  Jaś
  Czy dzięki temu umyje sobie włosy?

  Polubienie

  • Gość
   Jak z malarza kominowego zostać królem yewropy , kariera Nikodema Ryzego kolejna nominacja do literackiego jopla. Nobel przewraca się w grobie.

   J23 83.20.234.*za 21 minut
   Wiersz Szymborskiej o PZPR. Z tego Tusk jest dumny: cyt. „Partia. Należeć do niej. Z nią działać Z nią marzyć, Z nią w planach nieulękłych. Z nią w trosce bezsennej wierz mi to najpiękniejsze”. Amen

   zgłoś nadużycieJ23 83.20.234.*za 18 minut
   tusk jest dumny z SB-ckiego kapusia i „wychwalaczki” Stalina. Tego można się po tusku spodziewać. Amen

   zgłoś nadużycie1951kazimierz@1951kazimierzza 15 minut
   Może wy towarzyszu Donaldzie T….ALE…nie my z wszystkich Noblistów…BO…ktoś inny powinien dostać Nobla , a dostała inna osoba…nagroda Nobla jest przyznawana lewactwu , przez lewaków…trochę to przypomina Eurowizję…TYLKO ŻE…tu wchodzą w grę bardzo duże pieniądze…KTÓRE…pod pozorem jakiejś fundacji będą robiły krecią robotę , szkodzącą Rządowi i Polsce!!!…Mam takie powiedzenie „Nie chcesz się napracować , a mieć duże pieniądze , załóż fundację lub stowarzyszenie”

   zgłoś nadużyciebul 31.0.126.*za 14 minut
   Tylko osoba o dużym uszczerbku na zdrowiu może mówić iż była dumna z płatnego kapusia Bolka – Lecha Wałęsy …

   zgłoś nadużycieObiektywny 37.47.47.*za 13 minut
   Sądzę że Tusk będzie następnym kandydatem ,do literackiej nagrody ,po wydaniu książki

   https://wpolityce.pl/polityka/476948-tusk-tak-jak-z-tokarczuk-bylismy-dumni-z-milosza-i-walesy

   Tusk rozpływa się w zachwytach nad Tokarczuk. „Tak samo cieszyliśmy się i byliśmy dumni z Miłosza, Wałęsy i Szymborskiej”

   opublikowano: za 13 minut · aktualizacja: za 14 minut


   Donald Tusk / autor: Fratria

   Dzień dumy i radości; dziękujemy pani Olgo, za to, co napisałaś i za to, co napiszesz – napisał we wtorek na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej, były lider PO Donald Tusk. Po południu w Sztokholmie Olga Tokarczuk odbierze literackiego Nobla. (…)

   …..

   https://wpolityce.pl/kultura/476927-to-dzis-olga-tokarczuk-odbierze-literackiego-nobla

   Rafa
   Prawdziwa POLSKA odeszla z ostatnia szarża HUSARII Dzis w definicji psychologow i socjociotek dojrzaly, madry i rozsadny czlek to swinia, zlodziej, teczowy sutener, …itd. Nadchodza MEGA CZASY…

   ws
   Będzie mówiła o węglu i dyktaturze Kaczyńskiego.

   podobna do Diduszkowej
   i równie paskudna….Kwintesencja antypolskości i polakożerstwa.Powinna zapłacić podatek! Ostatecznie to Gliński sfinansował tłumaczenia – 700 tys. złotych!- jej POkręconych i kłamliwych wypocin.

   ooo
   współczesne literackie i pokojowe nagrody Nobla, to przedsięwzięcie wybitnie polityczne o ideologi lewackiej, mają niewiele wspólnego ze sztuką czy pokojem.

   …..

   https://wpolityce.pl/polityka/476943-co-za-laurka-plakat-olgi-tokarczuk-w-gazecie-wyborczej

   ddoo
   Boli tylna część ciała? To dobrze, ma boleć! W obozie PiS nie ma ani jednej osoby, która choć w 1/100 jest tak inteligentna jak Pani Tokarczuk 🙂

   Erdogana nam trzeba
   ddoo 37.30.4.* you have stolen my dreams and my childhood with your empty words How dare you!!!… No i wiesz że Bóg dał nam wacka i odbyt żebyśmy srali na to co za nami i olewali to co przed nami

   1
   Doceniam jej sukces , choć uważam że Nobel się zdewaluował . Ale smutno mi że pluje na własnych rodaków . Skończy się to rozbiorem Polski na czym PO i SN zależy.

   Polubienie

 19. marek
  Czyli Kraszewski i jego Stara baśń na stos, bo „pochwała pogaństwa”, Kubiak i Mity greckie na opał, bo „fascynacja mitami”??

  któś
  Szymborska była eskimoską i komunistką, ale polską patriotką. Pani T. także jest …. ale nie jest …. i raczej nigdy nie będzie. (…. Uzupełnij samodzielnie)

  polonista_sum
  Ten kto napisał tytuł, nie zna języka polskiego. Powinno być „nie odmawia” a nie „nie odbiera”.

  TRAGEDIA
  POLSKA GINIE

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/473347-ks-szymik-o-tokarczuk-talent-i-apoteoza-neopoganstwa

  Ks. Jerzy Szymik nie odbiera Tokarczuk talentu, ale przyznaje: „W warstwie ideowej apoteoza neopogaństwa – fascynacja mitami”

  opublikowano: 17 listopada · aktualizacja: 18 listopada


  Olga Tokarczuk / autor: Youtube/Telewizja Echo24

  „Twórczość Tokarczuk to w warstwie ideowej apoteoza neopogaństwa – fascynacja mitami, astrologią, ezoteryką, zdolnościami parapsychologicznymi, wizją politeistyczną” – pisze w „Gościu Niedzielnym” ks. Jerzy Szymik.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: RPO nie martwi się o Jana Śpiewaka skazywanego przez sądy za walkę z reprywatyzacją. Troszczy się za to o Olgę Tokarczuk
  https://wpolityce.pl/polityka/473299-rpo-nie-martwi-sie-o-spiewaka-ale-troszczy-sie-o-tokarczuk

  Ks. Jerzy Szymik przyznaje, że Olga Tokarczuk jest bardzo utalentowaną pisarką, a jej proza wciągająca. Zauważa jednak, że są w niej elementy, które każą mu zaprotestować.

  Opowiadania i powieści noblistki to ciekawa, wciągająca proza. Olga Tokarczuk to wielki literacki talent: warsztat, wyobraźnia, inteligencja, celność i świeżość frazy. A jednak jest w tych książkach coś, co każe mi – chrześcijaninowi, księdzu katolickiemu, teologowi – napisać: nie ma zgody

  — pisze ks. Szymik.

  Na co? Na powrót do pogaństwa. Na cofnięcie się do czasów przed-Chrystusowych, na wymazanie 1053 lat ochrzczonego życia mojej ojczyzny

  — dodaje.

  A twórczość Tokarczuk to w warstwie ideowej apoteoza neopogaństwa – fascynacja mitami, astrologią, ezoteryką, zdolnościami parapsychologicznymi, wizją politeistyczną, przedchrześcijańską właśnie, poddaną rytmom księżyca i krwi, magii, wizją „naturalnie” pogańską

  — zaznacza.

  Czy można odrzucić Chrystusa i wszystko to, co On wniósł w dzieje człowieka? Oczywiście, że można. Człowiek jest wolny (…) W imię czego? W imię oszalałej ekologii (jak w filmie „Pokot” według scenariusza Tokarczuk)? W imię magii, Junga? W imię (post)modernistycznego cofnięcia się przed czasy chrześcijańskiego „wyalienowania”?

  — pyta ks. Szymik.

  Patronem mojej ojczyzny jest święty Wojciech, zabity 1020 lat temu podczas ewangelizacji pogan. To jest główny nurt naszych dziejów: chcieć Chrystusa i głosić Go nawet za cenę męczeństwa. Czy można odepchnąć i odrzucić to wszystko? Dlatego mocne „tak” dla świetnej współczesnej literatury i mocne „nie” dla obecnej w niej pochwały pogaństwa. Pamiętając, że świetność może być zwodnicza

  — podkreśla.

  kb/”Gość Niedzielny”

  Polubienie

 20. mac
  włazipup…

  Op
  Właśnie w szwedzkiej telewizji poskarżyła się, że w Polsce zamiast transmisji z wręczania Nobla ogląda się pojedynek bokserski.Dobrze, że nie byłam dziś na krakowskim.Na tę babę nie da się patrzeć!

  Gość
  I komu on się podlizuje? To żenujące…

  POL
  Niech PAD wyświetli podobiznę kłamcy i oszczercy grossa obok tej noblistki gardzącej Polakami aby upokorzyć Polaków do końca! PO czynach Go poznacie nie po patriotycznych przemówieniach dla poklasku

  ADAM
  JUŻ MA PAN POZAMIATANE

  iga
  Fałsz i obłuda,Ktoś pluje nam w twarz,,,a pan tego nie dostrzega,Niech pan nie liczy na głosy POLAKÓW,

  ten facet każdemu się chce
  przypodobać, jego sprawa, ja wyborca ciepłej kluchy nie chcę mieć jako prezydenta

  ab
  Bez przesady, Panie Prezydencie, Bez przesady. Zupelnie niepotrzebne to.

  exe
  A Tokarczuk bedzie dalej pluła na Polske im bardziej bedzie sie jej skladac hołdy

  truthfinder
  PAD kim ty jestes? Wczytaj sie w laudacje Teraz twoje wnuki beda sie uczyly na fragmentach w podrecznikach jaka Polska antysemicka kolonizacyjna i nietolerancyjna Dumny jestes?

  kompromitacja
  Polskimi noblistami z literatury byli Sienkiewicz i Reymont.reszta tylko w Polsce albo i nie mieszkała. Ale żeby prezydent RP tak przystrajał pałąc w wizerunek osoby, która opluwa Polskę i Polaków ?.

  ano.
  PAD…ty juz jestes pozamiatany w wyborach, zydowsko- ukrainski wielbicielu

  https://wpolityce.pl/kultura/477086-iluminacja-palacu-prezydenckiego-z-wizerunkiem-tokarczuk

  Iluminacja z wizerunkiem Olgi Tokarczuk na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. „Raz jeszcze wielkie gratulacje”

  opublikowano: 2 godziny temu


  autor: Grzegorz Jakubowski/KPRP

  Iluminacja z wizerunkiem Olgi Tokarczuk pojawiła się we wtorek wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego; tego dnia laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa.

  Tak aktualnie wygląda Pałac Prezydencki! Raz jeszcze wielkie gratulacje dla Olgi Tokarczuk!

  — napisał na Twitterze rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, który zamieścił zdjęcie Pałacu, na którym widnieje wizerunek pisarki oraz napis „Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok. Olga Tokarczuk”.

  Olga Tokarczuk, odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa. Ceremonia noblowska odbywa się we wtorek w filharmonii sztokholmskiej.

  Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice – powiedział Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk.

  CZYTAJ TAKŻE:

  Olga Tokarczuk odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Szwecji. „Polska literatura błyszczy w Europie”. WIDEO
  https://wpolityce.pl/kultura/477070-olga-tokarczuk-odebrala-dyplom-i-medal-noblowski-wideo

  Prezydent i minister kultury gratulują Tokarczuk. Duda: „To ważny znak, jak ważna i niezastąpiona pozostaje sztuka słowa”
  https://wpolityce.pl/kultura/477019-prezydent-i-minister-kultury-gratuluja-tokarczuk

  kpc/PAP/Twitter

  Polubienie

 21. Zenek
  Ona pluje a oni się łaszą…to brak honoru

  wnuczek
  hanba i wstyd .. Prezydent i rzad PISu.. pracuje na porazke wyborcza ..

  Księgi Jakubowe doczytał
  tak, to prawda ten Gliński jest inteligentny, ale inaczej …

  Jak nie Żydom, to Ukraińcom
  a jak nie Ukraińcom, to Amerykanom, jak nie Amerykanom, to antypolskiej (…) ukraińskiego pochodzenia wchodzą w (…). No i Konfederacji rośnie poparcie.

  am
  No to POgratulowali, komuś kto przed chwilą napluł im w twarz. Czyżby PAD zrozumiał że w przyszłych wyborach nie może liczyć na elektorat który go wyniósł na fotel prezydencki ?

  tylko PiS
  Gowin daje 1mln Engelking na plucie na PL, Gowin bedzie bronic „Rejtanem” studiow Gender, Gowin daje 100mln na zydowski cmentarz, Ziobro wstrzymuje Jedwabne, Kacz i Duda fanami Tokarczuk,

  tylko
  wyborcy PiSu w szoku? Ojej, szybki zaplon.

  obserwatorpolski
  Czyżby prezydent Duda i Gliński upadli na głowy składając gratulacje lewaczce?

  czarek
  KIEDY duda i glinski ZAJMA SIE BURDELEM POWSZECHNYM I ZNIOSA klatwe z tego teatrzykuOBRAZAJACA SWIETEGO JANA PAWLA II I NAS POLAKOW????????????????

  Uwaga DEBILE POLSKIE, wasi
  żydowscy władcy są zachwyceni uznaniem światowego żydowskiego lewactwa dla wrogów Polski i Polaków, a większość z nich po prostu wspierają waszymi pieniędzmi, wy durnie! TFUU!

  „Zrobią tu Polin z narodem
  dwuetnicznym” i dopóki jesteśmy jeszcze tym narodem,co tu żył od tysięcy lat,to powinniśmy się przygotować na ostateczną rozgrywkę.I to nie za pomocą mamrotów pod nosem!Jezus za nas tego nie zrobi

  Janek
  Wyborcy PiSu, a Wy już pogratulowaliście Waszej ukochanej noblistce?

  Kaczyński przyznał się,
  że przeczytał ,,Księgi Jakubowe”. Nie dziwota – to opowieść o żydowskich przechrztach, czyli frankistach, czyli przodkach Kaczyńskich ze strony mamusi.

  https://wpolityce.pl/kultura/477019-prezydent-i-minister-kultury-gratuluja-tokarczuk

  Prezydent i minister kultury gratulują Tokarczuk. Duda: „To ważny znak, jak ważna i niezastąpiona pozostaje sztuka słowa”

  opublikowano: 5 godzin temu · aktualizacja: 2 godziny temu


  Zdjęcie ilustracyjne / autor: PAP

  Prezydent Andrzej Duda skierował we wtorek do Olgi Tokarczuk, w dniu wręczenia jej literackiej Nagrody Nobla, list gratulacyjny.

  CZYTAJ TAKŻE: A tyle było krzyku… Szef KPRM: Po powrocie premier Morawiecki zaprosi panią Tokarczuk, żeby złożyć jej osobiste gratulacje
  https://wpolityce.pl/polityka/476938-premier-zaprosi-tokarczuk-aby-jej-osobiscie-pogartulowac

  Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski: Coś jest ze światem nie tak. To poczucie staje się sączącym się zewsząd niepokojem
  https://wpolityce.pl/kultura/476596-tokarczuk-w-sztokholmie-cos-jest-ze-swiatem-nie-tak

  Co za laurka! „Gazeta Wyborcza” publikuje wielki plakat z Olgą Tokarczuk i opisuje jej „drogę do literackiego Nobla”
  https://wpolityce.pl/polityka/476943-co-za-laurka-plakat-olgi-tokarczuk-w-gazecie-wyborczej

  Chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają

  — napisał prezydent.

  We wtorek po południu laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk – piąta polska noblistka w dziedzinie literatury – odbierze w Sztokholmie dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa.

  Wielce Szanowna Laureatko! Proszę przyjąć słowa uznania i gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. W dniu wręczenia lauru chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają. Ciszę się, że pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego

  — napisał prezydent w liście, który na Twitterze opublikował dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego Marcin Kędryna.

  Jak podkreślił prezydent, to wielkie osobiste osiągnięcie noblistki i „wspaniały sukces, który zapisze się w historii literatury polskiej i światowej”.

  To też ogromnie istotny znak, jak ważna i niezastąpiona pozostaje sztuka słowa, jego moc i piękno. W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i wielkie historie

  — czytamy w liście prezydenta.

  Andrzej Duda zaznaczył, że książki Tokarczuk „odpowiadają na odwieczną – starą jak sama kultura – potrzebę opowiadania wciąż na nowo losów całego świata i pojedynczego człowieka”.

  I może właśnie dlatego skupiają uwagę tak szczególnej wspólnoty czytelniczej, wiernej i głęboko wdzięcznej. Raz jeszcze gratulując nagrody, życzę Pani wielu kolejnych wybitnych dokonań pisarskich, satysfakcji z owoców pracy twórczej i wszelkiej pomyślności. Z wyrazami szacunku i sympatii. Andrzej Duda

  — czytamy w liście gratulacyjnym prezydenta.

  Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że „Olga Tokarczuk jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała nagrodę Nobla”. Dodał, że ceni Tokarczuk przede wszystkim za „warsztat i język”.

  To jest piękna uroczystość i piękny moment – Polka otrzymuje nagrodę Nobla, rozsławia nasz kraj, naszą kulturę na całym świecie. Jeszcze raz serdecznie gratuluję pani Oldze Tokarczuk

  — powiedział Gliński w rozmowie z dziennikarzami.

  Poinformował, że zaprosił Tokarczuk do ministerstwa, żeby jej osobiście pogratulować.

  Być może będę miał sposobność porozmawiać z nią na te szersze tematy, które poruszała także w swojej noblowskie mowie

  — powiedział Gliński.

  Podkreślił, że ceni Tokarczuk przede wszystkim za „warsztat i język”.

  Jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała nagrodę Nobla. Pięknie pisze i faktycznie operuje językiem szalenie trafnym, syntetycznym. Potrafi nazywać zjawiska, nawet w tej krótkiej mowie noblowskiej to było widać

  — powiedział.

  Bardzo dobrze by było, żeby ta czułość była częściej widoczna, także w naszym społeczeństwie, także w ocenach naszego życia publicznego, czy rozumienia polskiego społeczeństwa

  — ocenił Gliński, odnosząc się do wygłoszonego w sobotę przez Tokarczuk wykładu Noblowskiego „Czuły Narrator” – o potrzebie patrzenia na świat z czułością.

  Jak dodał szef MKiDN, trudno nie zgodzić się z faktem, że świat współczesny jest światem wielu problemów i kryzysów.

  Problem jest z egoizmem i zbytnim indywidualizmem, z fragmentaryzacją świata. Natomiast, czy wystarczy to pojęcie czułości do tego, żeby przezwyciężyć te wszystkie kwestie, to mam wiele wątpliwości

  — przyznał.

  Dodał, że w wykładzie noblowskim polskiej pisarki zabrakło mu „bardziej odważnego zmierzenia się z wartościami”.

  Nie ma tam pojęcia dobra, nie ma pojęcia instytucji, które kształtują ludzi do wartości, pojęcia wspólnoty. To na pewno by nam pomogło. Ta czułość, która tam jest definiowana jako coś więcej niż empatia, jako wyjście poza narrację jednostkową, poszukiwanie takiego czwartego punktu widzenia, jest pewnie ciekawa, ale moim zdaniem wciąż jest jeszcze niedostateczna i chyba troszeczkę naiwna

  — ocenił wicepremier.

  Miłość, miłosierdzie to są pojęcia, które w wielkich systemach filozoficzno-światopoglądowych i religijnych funkcjonują w świecie od 2000 lat. W jakimś sensie ta czułość jest przy tym maleńka

  — dodał.

  Zaznaczył, że wrażliwość na problemy współczesnego świata jest bardzo ważna, ale – jego zdaniem – „potrzebna jest bardziej wnikliwa diagnoza w wielu innych obszarach”.

  Ja na przykład widzę nadzieję w instytucjach, które budują pozytywne systemy wartości, takich jak rodzina, wspólnota np. narodowa, lokalna, bo wciąż nikt nigdzie na świecie nie zastąpił dobrze funkcjonującej wspólnoty narodowej, w sensie kulturowym, dla zaspokajania wszystkich naszych potrzeb społecznych

  — podkreślił Gliński.

  Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

  WKT/PAP

  https://wpolityce.pl/swiat/477028-nagroda-nobla-antykomunisci-do-klubu-maja-wstep-wzbroniony

  https://wpolityce.pl/polityka/477032-rpo-chce-ukladac-ramowke-tvp-bodnar-to-wazna-uroczystosc

  https://wpolityce.pl/kultura/477070-olga-tokarczuk-odebrala-dyplom-i-medal-noblowski-wideo

  Polubienie

  • https://wpolityce.pl/polityka/477256-prezydent-duda-stary-uklad-trzyma-sie-mocno

   Mocne słowa prezydenta: Stary układ trzyma się mocno. Bez zmiany systemu sprawiedliwości nie będziemy krajem sprawiedliwym

   opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: godzinę temu


   Prezydent Duda / autor: PAP/Tomasz Waszczuk

   Stary układ trzyma się bardzo mocno i wymaga zmiany; bez zmiany systemu sprawiedliwości Polska nigdy nie będzie krajem sprawiedliwym – oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda. (…)

   precz
   taaak..sam zawetowal a teraz na dodatek wchodzi w doope zydowskiej joblistce

   gosc
   Przedwyborcze blablabla, raz sie mozna nabrac na piekne slowa, pozniej to juz nie robi na nikim zadnego wrazenia.

   szajbus
   Moja osoba też uważa, że jedynie słuszna partia, majonca w nazwie i prawo i sprawiedliwość nie ma z tymi pojęciami niewiele wspólnego…

   stan
   Wygląda na to,że prezydent Duda mówi,to nie ja jestem winny zahamowania reformy sądownictwa,to veto jest winne ale jaja hehehehe

   szajbus
   Fakt! Piotrowicza umocnił tak, że już lepiej nie można…

   Taka prawda
   Stary uklad trzyma się mocno dzięki vetom prezydenta.

   Dostal Amnezji
   Panie Duda a KTO zawetowal reforme systemu sprawiedliwosci??? Stosuje Pan UBeckie metody

   czy ten obłudnik nadęty się
   słucha? jak się mają do tego sędziowie plebiakowi z pispartyjnego nadania w MS wypisujący oszczerstwa na polskich sędziów- co to ZZ „nie wiedział”? jak ma się do tego komuszy prokurator wsadzony do TK?

   bozennachelstowska@bozennachelstowska
   Tak,tylko kto wychował prezydenta? Czy nie Unia Wolności i kasta sędziowska?To tłumaczy,że jest,jak jest.Takie jest moje zdanie.Inaczej bylibyśmy w innym miejscu.A szkoda!

   roman
   Ale komu prezydencie Duda teraz się żalisz i lejesz krokodyle łzy sam przecież zawetowałeś niezbędną i pożądaną dalszą reformę sądownictwa,czy to nie czasami hipokryzja?!

   kosa
   Ja już na tego typa nie zagłosuję drugi raz za te veta, bo oszukał wyborców i teraz znowu gada to samo co 4 lata temu! Nie pójdę na wybory albo oddam głos na Konfederację.

   elle
   czy kasta weźmie niemiecką kasę za nękanie Polaków ?

   Polak Mały
   A co na to pani Romaszewska?

   Polubienie

 22. gniewko_syn_ryba
  Tokarczukowa jadła kaczkę ???

  kpina
  No; a vice versa: chłopy mają zachodzić w ciąże i rodzić dzieci!!

  Tomislaw
  Rozkładają PiSa na łopatki. I nic nie możecie zrobić. I oni o tym wiedzą. Będą wałkować temat do upadłego przez cały rok i podkreślać jak jej nie lubicie. A wy będziecie jeszcze ją promować,bo Polka.

  aldona
  Najbardziej z noblistki zadowolony jest PSL podobno krowy będą się więcej cielić a kury znosić strusie jaja zboże będzie sypało jak za Gierka

  advocem
  Wcale nie jestem dumny że Tokarczuk dostała Nobla. Nie jestem feministką/ą. To jest jej prywatna sprawa. Nie to co nagroda. dla H.Sienkiewicza. Łza się w oku zakręciła jak czytałem art. p.M.Nykiel.

  matko kochana
  jesli jej ksiazki sa tak samo „madre” jak to co ona mowi, to szkoda na nie kasy, Herbertowi nie jest godna prac skarpetek

  Nina
  Bolek i Tokarczuk to ta sama miernota.

  sake
  Nawiedzona lewaczka powinna sobie przypomniec o Curie -Skłodowskiej i jej zlożyć ukłon.Za umysł,za osiagnięcia a nie wydumane role i poglądy na zycie.

  https://wpolityce.pl/swiat/477131-a-jednak-tokarczuk-o-narzucaniu-rol-przez-spoleczenstwo

  Manifest feministyczny? Tokarczuk: Składam ukłon innym kobietom, które wykroczyły poza narzucone im przez społeczeństwo role

  opublikowano: 2 godziny temu


  autor: PAP/EPA/Anders Wiklund / POOL

  Składam poprzez odmęty czasu ukłon, innym kobietom, twórczyniom, które wykroczyły poza narzucone im przez społeczeństwo role i miały odwagę opowiedzieć swoją historię głośno – powiedziała Olga Tokarczuk we wtorek na zakończenie Bankietu Noblowskiego.

  Czuję, że stoją teraz obok mnie. Naprawdę wygrałyśmy Nobla!

  — dodała.

  Przed wyprawą do Sztokholmu starałam się wyobrazić sobie, jak też ten Tydzień Noblowski wygląda. Poszłam w kierunku filmu „The Wife”. Moja ulubiona scena to ta, w której pisarz i jego żona właśnie odebrali telefon ze Sztokholmu i skaczą po łóżku jak dzieci, krzycząc „Wygraliśmy Nobla!”. Ale później opowieść staje się mroczna i powoli odsłania się sekret pomiędzy sukcesem pisarza a jego żoną. To ona jest tak naprawdę autorką nagrodzonej powieści

  — tak rozpoczęła Olga Tokarczuk swoje wystąpienie na zakończenie Bankietu Noblowskiego. Tradycyjnie głos zabierają wtedy laureaci nagrody, którzy dziękują za wyróżnienie, ale też opowiadają o sobie i swojej pracy.

  Ale nie obawiajcie się Państwo – uroczyście przysięgam, że swoje książki pisałam sama

  — mówiła Tokarczuk, wśród chichotów widowni. Przemówienia noblistów pod koniec bankietu są często utrzymane w żartobliwym tonie. Pod koniec najważniejszego dnia Tygodnia Noblowskiego wszyscy są już nieco znużeni poważną atmosferą. Większość przemawiających pozwoliła sobie na żarty w przemówieniu.

  Ta historia pokazuje jednak pewne zjawisko -nagroda przypada jednej osobie, podczas gdy pracuje na nią zawsze, w taki czy inny sposób, wiele osób: ci, którzy wspierają, pomagają i inspirują. Kieruję więc moje podziękowanie ku tym, którzy opiekowali się mną, gdy pisałam, tym, którzy robili research, redagowali teksty i wspierali mnie w ciężkich chwilach. Ludziom, którzy mają inne zdanie niż ja i nie wahają się tego powiedzieć. (…) Pragnę też podziękować moim tłumaczom. To najuważniejsi czytelnicy wszystkiego, co napisałam, którzy wychwytują każdą niekonsekwencję i każdą pomyłkę

  — mówiła noblistka.

  Tokarczuk podkreśliła też, że było dla niej wielkim honorem być nagrodzoną razem z najwybitniejszymi reprezentantami nauki.

  Myślimy, że pomiędzy naukowcami a artystami jest przepaść, ale to nieprawda. Zrozumiałam, że zgłębianie dyscyplin innych niż moja własna jest wyjątkowo inspirującym źródłem wspaniałych pomysłów

  — dodała pisarka.

  Na koniec przypomniała, że dokładnie 110 lat temu Noblem uhonorowana została pierwsza w historii nagrody kobieta – Selma Lagerlöf.

  Składam jej, poprzez odmęty czasu ukłon, podobnie jak innym kobietom, twórczyniom, który wykroczyły poza narzucone im przez społeczeństwo role i miały odwagę opowiedzieć swoją historię głośno. Czuję, że stoją teraz obok mnie. Naprawdę wygrałyśmy Nobla!

  — tak zakończyła swoją przemowę Tokarczuk.

  Podziękowania i mowy noblistów zakończyły oficjalną część noblowskiego bankietu.

  Bankiet odbywał się w błękitnej sali sztokholmskiego ratusza, znajdującego się na Wyspie Królewskiej – Kungsholmen.

  Za menu, utrzymywane do ostatniej chwili w tajemnicy, odpowiadali w tym roku Sebastian Gibrant oraz Daniel Roos. 65 stołów przykrytych zostało 500 metrami lnianych obrusów i nakrytych cenną porcelanową zastawą. Tematem tegorocznej dekoracji stołów i sali mają być „interakcje pomiędzy człowiekiem a naturą”. Dekoracja stołu dla gości jest inspirowana widokiem letniej łąki w pełnym rozkwicie.

  W menu znalazła się m.in.: na przystawkę – szwedzki kawior z Kalix, a na danie główne – kaczka nadziewana czarnymi kurkami, z tymiankiem cytrynowym i ziemniaki z karmelizowanym czosnkiem oraz przyprawione piklowane buraki. Serwowane z kapustą włoską z wędzonymi grzybami shiitake, pieczoną cebulą i olejem świerkowym.

  Na deser podawano mus malinowy, mus czekoladowy, krem malinowy i sorbet malinowy.

  gah/PAP

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.