957 Macierewicz powiedział: Nie ma czegoś takiego, jak roszczenia żydowskie, po czym wsiadł na polsko-ukraiński helikopter i znów odleciał w kosmos

„447 to byłaby KATASTROFA NARODOWA dla Polski”. Czemu MACIEREWICZ teraz MÓWI CO INNEGO ws. roszczeń?

Premiered 42 minutes ago
Media Narodowe

Kasia Lugowska
Ale Wodolej!

Krystyna Przyczynek
No i się zdziwimy….Pan Antoni traci wiarygodność….co to za ekwilibrystyka…znaczy już płacimy…

Czerwony Kapturek
Jaki z niego pan zwykły dziad w gajerku

Lucyna LeKos
Przecież on śmieje nam się w pysk (ten Macierewicz) Robi sobie jaja. Czy wy tego nie widzicie? Dlaczego próbujecie robić z nim poważne wywiady? Dziennikarstwo zeszło na psy

mi_7
Do całej listy dodałbym i zapytał o raport końcowy z katastrofy smoleńskiej, bo miał zostać ogłoszony we wrześniu 2019. Nastąpiła dziwna cisza w tym temacie. A może ja coś przeoczyłem?

Evita Kowalski
Sam sobie zaprzecza, albo schizofrenik

Norman187
Kaczyński przychodził do Jaruzelskiego po rady i na niedzielne obiady. To musieli być wielcy przyjaciele. Odsyłam do artykułu: https://www.google.com/amp/s/pikio.pl/corka-jaruzelskiego-wlasnie-ujawnila-ze-kaczynski-tez-byl/amp/

Wojciech Jakiś
Znieśli podatek od wydobycia zasobów mineralnych więc realizacja 447 już jest w toku.

Mariusz Zalewski
A tupolew kiedy sie pojawi i czarne skrzynki w Polsce…..?

Norman187
Gdzie jest WRAK ? POLITYKA NA TRUPACH. Powinni wysłać elektorat PiS na wojnę z ROSJĄ albo misje żeby odbić ten WRAK.

Maria Xyz
TUPOLEW SIE POJAWI W 3000. ROKU.

Norman187
PiS twierdzi że nie ma ROSZCZEŃ. W USA sejm senat prezydent uchwalili ustawę just 447. W Polsce PiS zablokował ustawę ANTY-447 i wycofał się z ustawy o IPN żeby Usrael mógł Szkalować Polske na arenie międzynarodowej a AMBASADORA POLSKI pobili w Usraelu domagając się załatwienia sprawy ROSZCZEŃ.

Hadrianus Confoederatus
tak oto upada nastepny autorytet ;( oficjalna strona amerykasnkiego rzadu https://www.congress.gov/bill/115th-congress/senate-bill/447

Jarosław TOMASZEWSMI
A co ma agent usa powiedzieć.. macierewicz lepiej powiedz czemu mając wszystkue zasoby panstwa, dostęp do wywiadów nato nie ujawniasz sprawców „katastrofy” smoleńskiej, czyzby „sojusznicy” maczali w tym raczki?

dzizaslofsas
Tosiek jest żywcem wyjęty szkoly rabinackiej. Kretactwo, klamstwo, sprzeczne wypowiedzi, etyka sutuacyjna. Obrzydliwa hipokryzja, normalnie styl gadania kretacki jak szewach albo szudrich

Andrzej Winiarz
Ujawnienie tego nic dobrego nie przyniosło. Terytcznie zamach równał by się z atakiem na państwo NATO. Atak na Rosję by i tak by nie wchodził w grę a wiarogodność sojuszu mogła być podważana.

Robert Kapuściński
Co za chamstwo i buta. W pierdoleniu jest dobry…. Szczeka jak Żydzi nakazali. Zaraz powiedzą że Polacy chcą płacić a oni pisiory robiły wszystko żeby do tego nie doszło. Chamy zapomniały że z naszych podatków są opłacani.. Nie mają żadnego szacunku do obywatela.. Paniska. psy i zdrajcy. Won z Polski

TanczacyZ zydami
Jest zdrajca mowiac bezposrednio i tyle w temacie.

…..

Macierewicz o ustawie 447: Kiedy Polonia alarmowała o niej, polska dyplomacja pozostawała bezczynna

Apr 27, 2018
Radio WNET

Tomasz Dziedzic
Panie Macierewicz. Nie zrobiliście ABSOLUTNIE nic! wręcz przeciwnie.

Fatima Cziamcziaramcza
Mój tata miał w 1940 roku 13 lat. Wyszedł do sklepu i wpadł w łapankę.Rodzina nie wiedziała nic o jego losie. Przewieziono go wraz z innymi do Reichu, gdzie jako głodny i poniżany niewolnik musiał pracować ponad siły dziecka. Dlatego jest niski, bo w czasie wzrostu zahamowano jego rozwój. W 1945 roku miał straszny wypadek w hucie stali. Rozżażona surówka wylała się na niego. Miał szczęście, że za parę dni był koniec wojny i Rosjanie kazali niemieckim lekarzom wziąć go z rowu do budynku szpitalnego i leczyć. Dlatego uratowano mu nogę. Nigdy nie dostał żadnego odszkodowania. Ale jacyś hochsztaplerzy z USA mają dostać miliardy za nic i złupić potomków ofiar. Scyzoryk się otwiera w kieszeni.

Robert T
Ciesie się że tak się Pan MAcierewicz wypowiada, szkoda tylko że jak polonia alarmowała a internet wrzał, to PIS nie pisnął słówka na ten temat.

Janusz Majewski
Polska chyba jedyny kraj którego rząd ma wrogi stosunek do diaspor polskich w innych krajach. Patrzcie na Izrael – Dominat Isra’el, skupiska czyli diaspory żydowskie w innych krajach. globalne organizacje żydowskie – wszyscy mówią jednym głosem w obronie swiatowego żydowstwa.

Filippoplgd
I on sam osobiście milczał, a dziś zdjęty ze stanowiska znowu zgrywa guru i grzmi. Żałosne…

asus
za to pilnowal Polski w tv republika i pitolil o smolensku banialuki.

Romana Żeglin
antek ma w dupie 447, ważne jak bartusia wyciągnąć z pierdla

https://www.youtube.com/channel/UCn0TKgJb9EV6COKd8vlzJZQ/community?lb=UgxPEijkKrvhAr_ubm94AaABCQ

…..


Plakat protest 447. Fot. materiały prasowe, Związek Żołnierzy NSZ Chicago

mayo @mayo:
czy Polska wypłaciła USA środki na pokrycie ewentualnych roszczeń? … czy fakt ten stoi w sprzeczności z ustawą 447? 🙂

jaro7 @jaro7:
Antoni nieważne jak to się będzie nazywało, ważne że wy będziecie bulić, czy to w dostępie do surowców, nieruchomości, gruntów, zakupów oddawaniu strategicznych firm itd. WAM sie Antoni nie wierzy, a tobie szczególnie.

Piotrx @Piotrx:
Zaklinanie rzeczywistości przez A.M nic tutaj nie zmienia bo fakty są takie, że istnieją stale u-roszczenia żydowskie wobec Polski ,a kto temu zaprzecza jest albo albo zupełnym ignorantem albo agentem wpływu. Wystarczy poczytać co mają do powiedzenia na ten temat sami żydzi i ich usłużni poplecznicy.

turkuc_podjadek @turkuc_podjadek:
Czy ci socjaliści z pis kiedykolwiek słowo prawdy powiedzieli?

https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/macierewicz-nie-ma-czegos-takiego-jak-roszczenia-zydowskie-video/

MACIEREWICZ: NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO, JAK ROSZCZENIA ŻYDOWSKIE [+VIDEO]

7 grudnia 2019|4 komentarze|w bezpieczeństwo i obrona, polityka, Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Wojciech Niedzielko

„Nie ma takich roszczeń [żydowskich] w rozumieniu rzeczywistych relacji między Polską i Polakami a państwem żydowskim i Żydami” – mówił w wypowiedzi udzielonej w piątek dla Mediów Narodowych Marszałek Senior Sejmu RP, Antoni Macierewicz.

Dziennikarz Mediów Narodowych zadał pytanie byłemu ministrowi obrony narodowej dotyczące tzw. ustawy 447, która pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich.

„Jest czymś zupełnie nieprawdopodobnym, żeby media nazywające się mediami narodowymi, mówiły o jakichś wypłatach ze względu na jakiekolwiek roszczenia” – odpowiedział Macierewicz. „O tym, że nie ma żadnych roszczeń, mówił wielokrotnie pan premier Morawiecki i pan prezes Jarosław Kaczyński”.

CZYTAJ TAKŻE: Wasalizm zawsze kosztuje drogo

„Nie ma takiej możliwości, aby państwo polskie wypłacało jakiekolwiek roszczenia. Polacy ocalili najwięcej Żydów spośród terenów okupowanych przez Niemców. Ponad 50 tysięcy Żydów zostało przez Polaków bezpośrednio uratowanych” – dodał.

Zdaniem Marszałka Seniora „nakręcanie tematu, który nie istnieje” jest formą aprobaty i próby usankcjonowania roszczeń. „Nieustanne powtarzanie tego, co państwo robicie, tworzy wrażenie, jakby to była jakaś grupa w Polsce, której zależy na tym, żeby reklamować te zupełnie nie do uwzględnienia, nie mające żadnych podstaw działania” – zakończył swoją wypowiedź.

Macierewicz | 447? „NIE MA TAKICH ROSZCZEŃ pomiędzy Polakami a Żydami”

Amerykańskie środowiska żydowskie zgłaszają roszczenia do mienia obywateli II Rzeczpospolitej narodowości żydowskiej, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej nie pozostawiając spadkobierców. Kongres USA uchwalając w zeszłym roku ustawę JUST, zwaną również ustawą 447, zobowiązał Departament Stanu do corocznego raportowania działań jakie podejmuje na rzecz wspierania roszczeń amerykańskich Żydów.

W wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy”, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher stwierdziła, że temat ustawy 447 „nie zniknie”.

„Prawdę mówiąc mam świadomość, że ten temat nie zniknie. Być może nigdy, a na pewno do czasu, aż Polska nie zdecyduje, jak do niego podejść. Nie jestem w stanie jako ambasador rozwiązać tego sporu” – mówiła.

Natomiast w sierpniu br. 88 na 100 członków amerykańskiego Senatu podpisało się pod listem do szefa dyplomacji USA, domagając się nacisku na Polskę, aby zaspokoiła żądania finansowe środowisk żydowskich. „Nalegamy na pana aby działał pan śmiało i szybko by pomóc Polsce rozwiązać tę sprawę całościowo i w kontekście wzmocnienia dwustronnych relacji między naszymi państwami” – pisali.

Wcześniej w lutym sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał Polskę do poczynienia postępów ws. „kompleksowego ustawodawstwa o restytucji mienia prywatnego” Żydów, którzy utracili swoją własność w czasach Holokaustu. Wątek ten został pominięty w głównych relacjach z konferencji. Pompeo wychwalał też postać żydowskiego partyzanta, który po wojnie był funkcjonariuszem UB.

Kresy.pl / Media Narodowe

…..


Marsz STOP 447 w Warszawie. Fot. twitter.com, @MGKrupa, T. Kalinowski

lp @lp:
Dlatego właśnie popieram Konfederację.

jaro7 @jaro7:
LOGIKA
„Zdaniem autora analizy, Jeremy’ego Sharona, mienie po żydowskich ofiarach Holokaustu powinno zostać zwrócone spradkobiercom, bądź – jeśli tych brak – organizacjom roszczeniowym…pisze JP ” Po raz pierwszy partia polityczna przyjęła za swój centralny punkt kampanię antyżydowską opartą na wyobrażonym zagrożeniu roszczeniami Żydów przeciwko Polsce”-Pankowski. Panie Pankowski (nigdy więcej takich profesorów) to są te roszczenia czy tylko „wyobrażenie ” o nich!!!!!!!!

turkuc_podjadek @turkuc_podjadek:
Ale pięknie Konfederacja od tego zyska w sondażach 🙂

11m @11m:
To nie są ROSZCZENIA Żydowskie, to są Żydowskie kłamstwa i chęć zysku za wszelką cenę ! To ich zaślepia. Roszczenie – jest czymś, co się SŁUSZNIE należy. Natomiast żądania Żydów nie mają podstaw prawnych, nie są roszczeniami , lecz próba wyłudzenia ogromnych pieniędzy. Pora zacząć używać właściwego słownictwa, gdyż inaczej każdy przyczynia się do popularyzowania tej chucpy nie mającej nic wspólnego z roszczeniem. Ewentualne mienie bezspadkowe było i jest własnością Polski , czyli Skarbu Państwa i nie może być wydane zagranicę ani spłacane itp. Właściciele tego mienia byli 100 % Polakami, mieli polskie obywatelstwo i mienie na terytorium Polski. Nie przekazali go testamentem do Izraela, bo to nowe państwo, które wtedy jeszcze nie istniało. Zatem Izrael nie może powoływać się na żadne prawo do mienia, gdyż nie realizował nawet swojego podstawowego prawa do istnienia w oparciu o prawa międzynarodowe! Inaczej ja mógłbym założyć jakieś nowe państewko np. Bananowy Bantustan i zażądać całego terytorium USA, jako mienia bezspadkowego Indian amerykańskich! To czysty absurd. Musimy przestrzegać prawa i ukrócić kłamstwa medialne jakoby Żydzi mieli względem nas jakieś roszczenia. Inaczej godząc się na ustępstwa zaczniemy ich spłacać, co będzie kwestią czasu. Oni samodzielnie nie ustąpią.

11m @11m:
Konfederacja to ukryta ruska opcja. Ich program w największym skrócie: wyjść z UE i przytulić się do Rosji ! Gdzie oni mają głowy?

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/izraelska-gazeta-uznala-konfederacje-za-przeszkode-dla-zydowskich-roszczen/

IZRAELSKA GAZETA UZNAŁA KONFEDERACJĘ ZA PRZESZKODĘ DLA ŻYDOWSKICH ROSZCZEŃ

12 grudnia 2019|7 komentarzy|w polityka, Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Izraelski dziennik The Jerusalem Post opublikował w czwartek analizę polskiej debaty na temat żydowskich roszczeń dotyczących mienia bezspadkowego. Zdaniem autora analizy Jeremy’ego Sharona ta „toksyczna” debata „napędza nacjonalizm” w Polsce.

swoim artykule Sharon przedstawił żydowskie roszczenia jako uprawnione działania mające odwrócić skutki powojennej nacjonalizacji mienia. Uważa on także, że zgodnie z Deklaracją Terezińską z 2009 roku, którą Polska podpisała, wypłaty z tytułu mienia bezspadkowego zostaną przekazane ocalałym z Holokaustu oraz na edukację o zagładzie Żydów. Sharon obawia się jednak, że na przeszkodzie tym wypłatom stanie Konfederacja, której poświęcił znaczną część swojego artykułu.

Izraelski autor przypomniał, że Konfederacja zbiera podpisy pod projektem ustawy, która zablokuje wypłaty za mienie bezspadkowe. Sharon uznał, że to narodowo-konserwatywne ugrupowanie posługuje się przy tym antysemicką retoryką. Jako przykład takiej retoryki przywołał słowa Grzegorza Brauna o tym, iż „amerykańskie imperium jest politycznym i wojskowym narzędziem żydowskiego szantażu wobec Polski”. Wsparł się także opiniami dr Rafała Pankowskiego, profesora nadzwyczajnego w Collegium Civitas i współzałożyciela Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” oraz dziennikarza Gazety Wyborczej Konstantego Geberta.

„Po raz pierwszy partia polityczna przyjęła za swój centralny punkt antyżydowską kampanię opartą na wyobrażonym zagrożeniu roszczeniami Żydów przeciwko Polsce” – uważa Pankowski cytowany przez Jerusalem Post. Według Pankowskiego kampania Konfederacji „aktywowała” antysemityzm, który nigdy w Polsce nie zniknął, do poziomu „którego nie widzieliśmy do tej pory”.

W opinii Konstantego Geberta „wzrost antysemityzmu” w Polsce wpisuje się w podobny klimat polityczny w całej Europie. W tym kontekście dziennikarz GW wymienił Francję, Włochy i Węgry. Zdaniem Geberta Prawo i Sprawiedliwość „legitymizuje skrajny prawicowy język” (jako przykład przywołując odmowę przyjmowania migrantów z UE) co miało zostać wykorzystane przez „skrajną prawicę” w Polsce.

„Kwestie zwrotu mienia i antysemityzmu są częścią większej bitwy, która toczy się w Polsce od XIX wieku, w której widzimy dwie wizje kraju” – uważa Gebert. Pierwsza wizja to według niego państwo czyste etnicznie, a druga – „demokratyczne państwo wszystkich obywateli”.

„Obawa polega na tym, że skrajnie prawicowe partie Konfederacji odciągną PiS na prawo w kwestiach dotyczących zwrotu mienia, tym samym podsycając antysemicką retorykę związaną z debatą [o mieniu bezspadkowym] i zwiększając nastroje antysemickie w kraju” – pisze Jerusalem Post. Gazeta obawia się, że nawet jeśli PiS „pogrzebie” projekt Konfederacji w Sejmie, ta wykorzysta to do oskarżenia partii rządzącej o sprzeniewierzenie się polskim interesom.

Izraelska gazeta dopuszcza nawet możliwość, że ewentualny sukces kampanii Konfederacji przeciwko żydowskim roszczeniom da jej kandydatowi miejsce w drugiej turze wyborów prezydenckich.

„Antysemityzm już wzrósł z powodu kwestii zwrotu mienia, a postawy wobec Żydów będą się pogarszać, dopóki osłabia się polska demokracja” – uważa cytowany przez gazetę Gebert. „Ta bitwa jeszcze się nie skończyła. Nie rozstrzygnie się z powodu kwestii antysemityzmu, ale o przyszłości antysemityzmu w Polsce zadecyduje wynik tej bitwy” – twierdzi dziennikarz GW.

CZYTAJ TAKŻE: Macierewicz: nie ma czegoś takiego, jak roszczenia żydowskie

Kresy.pl / The Jerusalem Post

…..

https://wpolityce.pl/polityka/476588-mocne-slowa-macierewicza-korekta-polityki-jest-konieczna

patr
O, Macierewicz! Śmigłowce dla wojska już kupione? Wyborcy PiSu, wy naprawdę macie tak krótką pamięć? Macierewicz może wam pluć w twarz, a wy udajecie, że to deszcz pada.

Polak z pisu
** To był zamach bomby termobaryczne , hel i sztuczna mgła . Korekta jest konieczna . A gdzie Wacek podkomisja, gdzie Wacek Berczynski , gdzie wrak **

Jan
Zwracam uwagę, że od wczoraj granica Polski z Rosją wydłużyła się o 418 km, to jest trzykrotnie. To jest „najlepszy czas” na wojenki z Niemcami. Ktoś jeszcze ma wątpliwości dla kogo pracuje Antoni?

niki
niemoc pisu czyna porażać gdzie raport o reparacjach? 2 kadencja to będzie za mało? bicie piany pis ma większość dzięki elektoratowi obrotowemu 10-12% który już przepływa wiadomo ,że nie do pobolszewi

to wszystko z ZAZDROŚCI
Bartek MISIEWICZ obciążyl Edmunda JANNIGERA ? a może było odwrotnie?

żydofil z PiSu
w czym problem ? Adolfina przyjechała do Auschwitz, potępiła antysemityzm i wróciła do dojczlandu z uśmiechem. Mamy kolejny sukces 😉 Ojcem wszystkich sukcesów polinu jest sam prezes naczelnik

https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/doradca-prezydenta-dudy-o-relacjach-z-amerykanami-wyszlismy-na-idiotow/

…..

https://wpolityce.pl/polityka/477688-macierewicz-dosyc-panoszenia-sie-postkomunistycznej-kasty

urojenia smoleńskie
Gdzie parówki smoleńskie zgubiłeś?

parodia
I głosował na komuniste w sejmie 🙂

Wdowa@Wdowa
” Decyzje sędziów muszą być wolne od nacisków politycznych.” „Chodzi o zmianę sędziów moskiewskich na sędziów polskich” I dlatego w Trybunale Konstytucyjnym prezesem jest sędzina która jada obiady i zaprasza na wizyty szefa rządzącej partii, nominowana na sędziego przez PRL ( w dorozumieniu ta komunistka o której Antoni mówi ) a tydzień temu krzyczący o dekomunizacji Duda powołał komunistycznego prokuratora do tegoż trybunału. W gębie to wy mocni jesteście gorzej z faktami:)

Polak
To był zamach bomby termobaryczne sztuczna mgła i hel . Macierewicz to oszust i złodziej . Gdzie pieniądze wydane na podkomisje ?

Jan
O żadną reformę wam nie chodzi, chcecie tylko zamienić dotychczasową „kastę” na miernych, biernych, ale wiernych kolegów pana Piotrowicza i Ziobry. Może Stefan M wróci do zawodu. Macie na niego haki.

abc
Proszę nie gadać tylko zacząć coś konkretnego robić, oczekujemy na efekty.

cesia
No to wystrzelajcie wszystkich którzy urodzili się i pracowali w PRL-u – oprócz WAS , wtedy będzie GIT bo to będzie tak po katolicku .

smok
buhahhahaha, już raz się wycofaliście z reformy sądów rakiem na kolanach. nie wierzę ci.

…..

https://wpolityce.pl/polityka/476776-pfn-oplacal-jannigera-macierewicz-reaguje-na-tekst-onetu

https://wpolityce.pl/polityka/476745-macierewicz-wczoraj-bylem-stalinem-dzisiaj-jak-szejk

9 thoughts on “957 Macierewicz powiedział: Nie ma czegoś takiego, jak roszczenia żydowskie, po czym wsiadł na polsko-ukraiński helikopter i znów odleciał w kosmos

 1. ona@ona
  no i jest wszystko jasne – tu cie boli gdzie ci spuchlo panie ambasadorze

  dalej nie ma problemu?
  Czyli mamy czarno na białym z ust ambasadora państwa Izrael, że jest oczekiwanie a wręcz domaganie się ze strony żydowskiej o kompensatę za pożydowskie minie bezspadkowe! A ze strony USA jest ust. 447

  Kasia
  Przyjmujcie uchodźców, likwidujciezakłady pracy (LOT itd), płaćcie za Holokaust, nie ściagajcie VAT, nie kopcie mierzei, dajcie lasy kornikom, nie chciejcie reparacji bo Rosja za Was iodmówiła itp..

  NIK
  Jakie mienie?- żydzi przez wieki nie płacili w Polsce podatków, a byli zobowiązani i zbierali je dla siebie przez swoich przedstawicieli nie odprowadzając do kasy króla ani grosza. Doliczyć odsetki

  Ignacy
  A kto zaplacili Polaom za uratowanie Zydow w czasie II wojny swiatowej? Narazali oni swoje zycie i swoich rodzin aby ratowac Zydow. Zaplacie nam za to !!!!!!

  PIS chowa głowę w piasek
  Jakie miasto, zakłady, drogi, kolej itd. odbudowali w Polsce po wojnie Żydzi? Zachowały się księgi kas pożyczkowych z II RP, gdzie można podsumować zobowiązania spadkobierców wobec naszego kraju.

  https://wpolityce.pl/polityka/481245-co-dalej-z-tzw-mieniem-bezspadkowym-ambasador-odpowiada

  Co dalej z tzw. mieniem bezspadkowym? Ambasador Izraela: Każdy kraj będzie to załatwiał z organizacjami żydowskimi

  opublikowano: 40 minut temu · aktualizacja: 39 minut temu


  ‚Miasto ruin’ / autor: Youtube/Kubaczy

  Nikt nie mówi: ‘zapłaćcie za Holokaust’” – przekonywał na antenie radia RMF FM Alexander Ben Zvi, ambasador Izraela w Polsce.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ambasador Izraela próbuje wyjaśnić zamieszanie z Yad Vashem: To instytucja, która ma swoją autonomię. Każdy ma swój format

  Podczas rozmowy poruszony został m.in. wątek żydowskich roszczeń związanych z tzw. mieniem bezspadkowym. Ambasador Izraela przypomniał, że Polska zobowiązała się do uregulowania statusu prawnego majątku ofiar Holokaustu podpisując Deklarację terezińską w 2009 r.

  To ma swoje ramy, bo w końcu Polska podpisała Deklarację terezińską w 2009 roku i w tej deklaracji mówi się o tym, że każdy kraj, gdzie są takie sprawy majątkowe, musi to rozwiązać. Kto to rozwiąże? Myślę, że w końcu każdy kraj będzie to prowadził nie z państwem Izrael, ale z organizacjami żydowskimi

  — powiedział Ben Zvi.

  Warto jednak pamiętać, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego Deklaracja terezińska nie jest wiążącym aktem prawa międzynarodowego.

  Alexander Ben Zvi dopytywany dlaczego Polska miałaby oddawać zagranicznym organizacjom majątek polskich Żydów, którzy zginęli podczas II wojny światowej odpowiedział, że „trzeba spokojnie usiąść do rozmowy”.

  Pan mówi o technicznych rozwiązaniach. W niektórych krajach władza dogadywała się np. z gminami żydowskimi w tych państwach. To jedno z rozwiązań. Pan mówi: „musimy oddawać komuś z zagranicy”. To już drugi etap. Najpierw trzeba spokojnie usiąść do rozmowy

  — mówił ambasador Izraela.

  Nikt nie mówi: „zapłaćcie za Holokaust” (…) Możemy znaleźć rozwiązanie.

  — zaznaczył.

  Nie wiem jakie będzie rozwiązanie. Można się dogadać, że wszystko, a można, że nic. Ale musimy najpierw zacząć

  — dodał.

  CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Prezydent nie jedzie do Jerozolimy. Prof. Żaryn: „Jesteśmy naturalnymi wrogami żydowsko-sowieckiej pamięci Holokaustu”

  kb/RMF FM

  kkk
  Zacząć rozmawiać tzn. uznać zasadność roszczeń. Spadkobiercom należy się , tak jak wszystkim Polakom, a mienie bezspadkowe przechodzi na skarb państwa, jak wszystkich Polaków. Nie ma o czym rozmawiać.

  kaz
  Mienie bezspadkowe przechodzi na własność Państwa, czyli nas wszystkich, tak jest w prawie od dawna i wyznanie nie ma nic od rzeczy. To co, Caristas ma się upominać o mienie po katolikach?

  efekt motyla
  USA tracą hegemonię na BW a Niemcy nie mają zamiaru dłużej finansować Żydów, więc oni wymyślili sobie nowe perpetuum mobile. Ciekawe jak długo jeszcze będzie urzędowe zauroczenie Trumpem i USA?

  NSZ
  Żadnych rozmów roszczenia są w istocie szantażem a z szantażystami się nie rozmawia

  Kaz Oleszczuk
  Podpisuje listy dotyczące projektu obywatelskiego STOP447. Podpisy zbiera Konfederacja i fundacja Marsz Niepodległości. PiS już raz wywalił z debaty Sejmowej w/w projekt . Dlatego jest obywatelski.

  Darek UK
  zapomnijcie zydzi o kasie ,do roboty ! kopalnie, budowy drog , stocznie , rolnictwo czeka !

  emma
  Panie zydzie to wy wasze plemie nie udzielalo pomocy waszym pobratymcom, to wy zydzi wydawaliscie swoch pobratymcow w wirze niemcom aby ratowac wlasna ……. A teraz …?

  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ambasador-izraela-w-polsce-nalega-na-zaspokojenie-zydowskich-roszczen

  Polubienie

  • prawo + lewo
   287 mln zł Polska przeznaczyła na żydowskie wydarzenia, instytucje, cmentarze itp. np. dofinansowano bal chanukowy, badania Egnelking Rządzie obudź się !!!

   Jo
   Czyli JASNE. TUSK PODPISAŁ!!!!!

   Tom 8
   Niech Wawrzyk nas nie przekonuje tylko niech jedzie do NY i przekona Abrahama Foxmanna z ADL(z którym spotykał się Duda i obiecywał) że mu się nic nie należy z tytułu 447 Jak mu się uda, dać mu order

   Tom
   A w jaki sposób PiS przekona USA żeby nie realizowały swojej ustawy 447? Przecież Polska wisi na klamce USA; z wojskiem i uzbrojeniem, z gazem i finansowo, skłócona z sąsiadami w interesie USA.

   Tom
   w ustawie 447 jest zapis że dotyczy ona państw uczestniczących w konferencji w Terezinie a nie tych co podpisały W polityce nie ma racji czy przyzwoitości tylko siła albo brak siły do wdrożenia prawa

   w
   ale kwach zwrócił majatek obywatelowi III Rzeszy-Breslau ( Wrocławia ) pochodzenia Żydowskiego

   Andy@Andy
   No wreszcie nadszedł czas, żeby oświecić człowieka sprawującego funkcję oficjalnego przestawiciela (ambasadora) państwa Izrael w Polsce. Facet nie wie (albo udaje ze nie wie), że takie deklaracje nie mają mocy oficjalych wiążących dokumentów prawa międzynarodowego. On naprawdę sobie wyobraża (i władze które reprezentuje), że podejmowanie tak daleko idących zobowiązań mogłoby się odbyć bez ratyfikacji parlamentu?? Az tak jest niekompetentny?

   https://wpolityce.pl/polityka/481303-nasz-wywiad-minister-wawrzyk-odpowiada-ambasadorowi-izraela

   NASZ WYWIAD. Minister Wawrzyk odpowiada ambasadorowi Izraela ws. roszczeń majątkowych: Deklaracja Terezińska nie jest dokumentem wiążącym

   opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: godzinę temu


   Prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych / autor: wPolsce.pl

   Gdyby nie podpis premiera Tuska pod Deklaracją Terezińską, nie mielibyśmy teraz tych wszystkich głosów, o których rozmawiamy

   — mówi portalowi wPolityce.pl prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

   https://wpolityce.pl/polityka/481245-co-dalej-z-tzw-mieniem-bezspadkowym-ambasador-odpowiada

   wPolityce.pl: Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi podczas rozmowy w RMF FM przypomniał, że Polska zobowiązała się do uregulowania statusu prawnego majątku ofiar Holokaustu podpisując Deklarację Terezińską w 2009 r. Jak pan skomentuje słowa izraelskiego dyplomaty?

   Minister Piotr Wawrzyk: Pan ambasador prezentuje swoje stanowisko i własny punkt widzenia. Ma oczywiście do tego prawo. Ale Deklaracja Terezińska jak sama jej nazwa wskazuje jest deklaracją, czyli poglądem państwa na daną sprawę. Nie jest jednak dokumentem prawnie wiążącym. Podkreślam, to nie jest umowa międzynarodowa. Deklaracja jest tylko wyrażeniem poglądu na dany temat, który nie ma charakteru prawnie wiążącego.

   Pan ambasador mówi o tym, że zgodnie z tą deklaracją powinny być przyjmowane wszystkie przepisy dotyczące restytucji mienia. Zgadza się pan z tym stwierdzeniem?

   W Polsce obowiązują przepisy dotyczące restytucji mienia, ale nie ma jednego aktu prawnego dotyczącego tej kwestii, ponieważ regulacje są rozproszone w różnych aktach prawnych. Na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez sądy. Nie ma ograniczeń dotyczących zwrotu majątku. Każdy może ubiegać się o zwrot. Nie można powiedzieć, że w Polsce nie ma przepisów umożliwiających restytucję. Są i na ich podstawie są prowadzone procesy sądowe.

   Są to przede wszystkim przepisy prawa cywilnego.

   Tak i częściowo przepisy prawa administracyjnego. Te przepisy rzeczywiście funkcjonują i restytucja postępuje.

   Osobnym problemem jest kwestia zwrotu tzw. mienia bezspadkowego. Do czego roszczą sobie pretensje organizacje żydowskie.

   Polskie przepisy w tym zakresie są analogiczne do przepisów obowiązujących w takich państwach, jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania i mówią o tym, że mienie bezspadkowe przechodzi na własność Skarbu Państwa. Trudno żebyśmy tworzyli w tym celu prawo specjalne. Podmiot i osoby prawne nie mające związku z właścicielami mienia bezspadkowego nie mogą korzystać z tego mienia ani go odzyskiwać. Oni nie są następcami prawnymi. Nie mają prawa do tego spadku zgodnie z polskim ustawodawstwem, które jest jak podkreślam, jest takie samo, jakie obowiązuje w innych krajach.

   Ponieważ wywodzi się z prawa rzymskiego.

   Tak. Nie można więc przyjmować sprzecznego z zasadami prawa rzymskiego aktu prawnego. Przyjęcie takiego prawa specjalnego doprowadziłoby do wypłat odszkodowań organizacjom żydowskim czy do przekazania im nieruchomości. A co w takim razie z obywatelami polskimi II Rzeczypospolitej innych narodowości, którzy utracili swoje mienie? Byliby poszkodowani. Stworzylibyśmy nierówność wobec prawa. Aktem prawnym dotyczącym tylko restytucji mienia obywateli polskich pochodzenia żydowskiego dyskryminowalibyśmy obywateli innych narodowości. A to byłoby złamanie jednej z zasad prawa rzymskiego, czyli zasady równości wszystkich wobec prawa.

   Czyli nie ma możliwości, żeby Deklaracja Terezińska była aktem prawa międzynarodowego?

   Nie, ponieważ nie ma prawnie wiążącego charakteru.

   Czym więc jest, jeżeli nie ma prawnie wiążącego charakteru?

   Jedynie wyrazem poglądów podmiotów, czyli państw, które się pod nim podpisały. Deklaracja nie tworzy zobowiązań w prawie międzynarodowym dla państwa. Ale to nie oznacza, że państwa, które podpisały się pod tym dokumentem są zobowiązane do jej realizacji.

   Jaki był cel praktyczny wyrażenia poglądów przez państwa podpisane pod dokumentem?

   Proponuję zwrócić się z tym pytaniem do pana premiera Donalda Tuska, który ten dokument w imieniu Rzeczypospolitej podpisał. Dziwi mnie, że przy wszystkich kontrowersjach, które wiążą się z tym dokumentem, Platforma Obywatelska milczy na ten temat. Gdyby nie podpis premiera Tuska pod Deklaracją Terezińską, nie mielibyśmy teraz tych wszystkich głosów, o których rozmawiamy.

   Ale z wypowiedzi ambasadora Izraela wynika, że Deklaracja Terezińska niesie skutki prawne wiążące państwo polskie i zachęca nasze władze do rozmów w sprawie zwrotu mienia. Będzie jakaś odpowiedź polskich władz na żądania izraelskiego ambasadora?

   Te kwestie są już w wystarczający sposób uregulowane w polskim prawie. Nie ma więc potrzeby formułowania dodatkowych regulacji. Byłyby sprzeczne nie tylko z polskim prawem, ale i z podstawowymi zasadami europejskich systemów prawnych. Wśród nich należy wymienić zasadę niedyskryminacji ze względu na narodowość i zakaz tworzenia nierówności prawnych. W polskim systemie prawnym, podobnie, jak w systemach prawych innych państw nie ma możliwości odzyskiwania własności osób prywatnych przez podmioty nie powiązane ze spadkodawcami. Mienie w przypadku braku spadkobiorcy przechodzi na Skarb Państwa. Tak jest w Polsce i w wielu innych krajach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każdy dochodził swoich roszczeń indywidualnie.

   Polska ma wysłać obserwatora na konferencję do Yad Vashem w Jerozolimie, w której głównym gościem będzie prezydent Rosji. Na czym ma polegać rola obserwatora? Co będzie należało do jego zadań? Ma tylko przysłuchiwać się wystąpieniom?

   Do jego zadań, jak sama nazwa funkcji wskazuje, będzie należało obserwowanie wydarzeń. Nasza reakcja na wydarzenia będzie uzależniona od tego, co będzie się działo.

   Czy jest możliwe, że np. na szybko zwoła konferencję prasową, żeby odpowiedzieć na ewentualne zarzuty Władimira Putina pod adresem Polski?

   Zobaczymy. Nie chciałbym niczego deklarować. Wszystko będzie zależało od tego, co tam się wydarzy. Niezależnie od kwestii restytucji Polska prowadzi szereg działań o charakterze edukacyjno-kulturalnym pokazujących tradycję, kulturę i wkład społeczności żydowskiej w kulturę polską. W 2018 roku było to ponad 287 milionów złotych.

   Not. TP

   Polubienie

 2. Steve
  Pan Macierewicz niestety coraz bardziej odkleja się od rzeczywistości. A może to jakaś sprytna gra?

  aleryk
  Macierewicz wielki opozycjonista nigdy nie siedział w PRL , zawsze po 48 h był zwalniany . Przypadek ? Nie sadze

  czas na order i emeryturę
  Tom 31.0.85.*, choć działa od lat 60-tych publicznie to trudno wskazać jeden pozytywny efekt tej działalności a najczęściej piastowanie przez niego publicznych funkcji kończy się karczemną awanturą.

  Aramisssss@Aramisssss
  Przez wiele lat broniłem tego człowieka, bo wydawało sie, że jest wiarygodny, a przynajmniej ma dobre intencje. Teraz okazuje sie, że usprawiedliwia zbrodnie wojenną i zabicie kilkudziesieciu niewinnych ludzi, którzy walczyli w Iraku z Państwem Islamskim, bo jako Szyici są w podobnej sytuacji jak Chrześcijanie i inne mniejszości religijne – walczą po prostu o swoje życie, o swój kraj, o swój region, dlatego byli tolerowani (a nawet wspierani) na terenie Syrii czy Iraku. A wszystkie kłamliwe oskarżenia, oczywiście bez najmniejszych dowodów (bo Amerykanie nie muszą miec dowodów) w KATOLICKICH mediach … które – notabene – również wspierałem, szok! Kto Nami rządzi, komu zaufaliśmy i co jeszcze z tego może wyniknąc, aby dobrze zrobic interesom amerykańsko-izraelskim na Bliskim Wschodzie … oczywiście kosztem Polski, Iranu oraz wszystkich uczciwych ludzi.

  III
  @Aramisssss. Dokładnie. Jak pomyślę, że na tych bydlaków głosowałem jeszcze w 2015, nie mogę sobie wybaczyć.

  klinek
  macierewicz reprezentuje Trumpa w Polsce, to jak on reprezentował nasze interesy będąc ministrem, cieć skończony, powinien milczeć a nie wkładać łap w nie swoje sprawy. Chyba że kasę za to bierze…

  Patr
  Jak tam, udało się już kupić te kilkadziesiąt śmigłowców dla wojska, które Antoni co chwila obiecywał? Swoją drogą, pokłosiem decyzji Trumpa jest śmierć prawie 2 setek cywilów.

  https://wpolityce.pl/polityka/481387-macierewicz-decyzja-trumpa-nie-zaowocowala-konfliktem

  Macierewicz: Decyzja Trumpa nie zaowocowała wielkim konfliktem, ale powolną ewolucją w kierunku porozumienia. WIDEO

  opublikowano: 3 godziny temu


  autor: Fratria

  Decyzja prezydenta Donalda Trumpa nie zaowocowała wzmocnieniem i wielkim konfliktem, zagrożeniem III wojny światowej, ale powolną ewolucją w kierunku porozumienia, takiego, jakiego dotychczas na Środkowym i Bliskim Wschodzie nie było

  —zaznaczył w czwartkowym felietonie „Głos Polski” wyemitowanym w TV Trwam Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu IX kadencji, minister obrony narodowej w latach 2015-2018.

  CZYTAJ WIĘCEJ:

  – Iran ostrzelał bazy USA w Iraku! Irańska TV: Zabito 80 „amerykańskich terrorystów”. Trump: „Wszystko w porządku!”. WIDEO
  https://wpolityce.pl/swiat/481047-iran-ostrzelal-bazy-amerykanskie-w-iraku

  – Brytyjskie MSZ uznaje Iran za zagrożenie dla Bliskiego Wschodu. Raab: Stany Zjednoczone mają prawo do samoobrony
  https://wpolityce.pl/swiat/481282-brytyjskie-msz-uznaje-iran-za-zagrozenie

  Były szef MON odnosząc się do zabicia przez Amerykanów gen. Kasima Sulejmaniego, powiedział:

  Był oskarżony przez Stany Zjednoczone, ale także przez wszystkich tych, którzy analizowali sytuację na Środkowym Wschodzie, o dowodzenie siatką terrorystyczną, która podminowywała pokój na Bliskim i Środkowym Wschodzie. To właśnie gen. Sulejmani miał być twórcą struktur terrorystycznych, a także planów, które prowadziły do kolejnych zamachów i jak uważano w Stanach Zjednoczonych, przygotowywały wybuch dramatycznych wydarzeń na Środkowym Wschodzie.

  Nie ma wątpliwości, że był on człowiekiem odpowiedzialnym za destrukcję sytuacji pokojowej na Bliskim Wschodzie w tym wymiarze, w jakim udawało się ją od czasu do czasu tam skonstruować i niewątpliwie, że był zwolennikiem coraz bardziej agresywnej polityki zarówno Iranu, jak i innych wytworzonych poprzez działania jego oddziałów grup bojowników i grup terrorystów walczących na Środkowym i Bliskim Wschodzie

  —dodał.

  Kierunek działania prezydenta Trumpa i Stanów Zjednoczonych pod jego kierownictwem odbiega zasadniczo od dotychczasowej taktyki i dotychczasowej strategii Stanów Zjednoczonych i państw koalicji antyirańskiej. Jest nastawiony na ukształtowanie pokojowego ładu na terenie Środkowego i Bliskiego Wschodu. Ładu z jednej strony opartego o stanowcze, zdecydowane działania Stanów Zjednoczonych i sojuszników, a z drugiej strony oparty na otwartości nawet wobec takich przeciwników jak Iran, pamiętając i mając świadomość, że to jest państwo i to jest naród o największej i najstarszej cywilizacji na świecie. Naród ambitny, naród wielki, naród dumny. Naród, który powinien być częścią cywilizacji światowej budującej ład, pokój i bezpieczeństwo, dobrobyt na świecie, a zwłaszcza na Środkowym Wschodzie. Powstała szansa, jakiej nigdy dotychczas nie było. Czy zostanie wykorzystana, zobaczymy w przyszłości. Ale warto pamiętać, iż jeżeli siła jest używana w dobrych intencjach, być może warto czasami tak drastyczne kroki podejmować, ale tylko wtedy, jeżeli ich konsekwencją jest rzeczywiście wola budowania pokoju

  —podsumował.

  kk/Radio Maryja

  Polubienie

 3. Bąkiewicz STANOWCZO ODPOWIADA ambasadorowi Izraela. „Nie dostaniecie ANI SZEKLA!”
  30,309 views•Streamed live 23 hours ago

  Media Narodowe

  Elzbieta Andrzejewska
  Polska splacila zydow w 1960 roku. Pieniądze przekazano tak jak sobie życzyli Ameryce. Miech teraz spadaja. Do Ameryki po kasiore. Ambasadorowi kopa zasadzic.

  Maria Xyz
  ZERWAC. WSZELKIE KONTSKTY Z XYDOSTWEM NIEMAMY Z NIMI ZADNYCH WSPOLNYCH INTERESOW ONI SA CIAGLE ROSZCZENIOWYM. NARODEM WOBEC CAKEGO SWIATA. DKATEGO CALY SWIAT ICH NIENAWIDZI.

  Elzbieta Andrzejewska
  @Maria Xyz Wcześniej należy zmienić rzad na nasz. Na czele naszego kraju na stanąć POLAK I PATRIOTA. ( KONFEDERACJA ) Później bez problemu wywalimy ich z kraju. Do czasu jednak kiedy DUDA JUDA jest prezydentem będzie z tym kłopot. Przecież to jest U.K..R.O…Z.Y. D Dlatego działa ze swoimi przeciwko nam i na szkode Polski.

  Elzbieta Andrzejewska
  Macie tez dokladnie wyliczyc ile Z.y.d.z.i sa winni Polsce. Maja to natychmiast spłacić. Dosc cackania sie z G..o..w..n..e..m

  Smingon Digos
  Dług kachalny Żydów wobec Pl dotychczas idzie w biliony dularów.stan na rok 2018

  Elzbieta Andrzejewska
  @Smingon Digos No wlasnie. Dziwie sie ze KONDEDERACJA po pierwsze nie mowi o splaceniu roszczen przez Polskę w 1960 roku. Po drugie. KONDEDERACJA ma krzyczeć na cały świat o dlugach Z..y..d..o..w.. wobec naszego kraju. Cały świat ma się dowiedzieć o ich nieuczciwości i krzywdzie Polski. Wyznaczyć im też nalezy termin do spłaty ich zadłużenia.

  Elzbieta Andrzejewska
  @Smingon Digos KONFEDERACJA ma zbierać od Polaków podpisy nie pod nie splacaniem, juz raz splaconych roszczen w 1960 roku. Ale pod zwrotem przez Z..Y…D…O..W pieniędzy winnych Polsce. Cały świat ma się o tym dowiedzieć

  Rozliczamy Wrogow Rzeczypospolitej Polski
  Wedlug wstepnych szacunkow chodzi tu o sume U$997 bilionow amerykanskich dollarow plus 2,5% procentow naliczany za kazdy miesiac zwloki po 2020 roku. Tutaj nie bedzie zadnych litosci w sprawie tych roszczen przeciw plemieniu zamieszkujacemu teren Palestyny.

  Polubienie

 4. Szokujące słowa prezydenta Dudy ws. „żydowskiej krwi” Polaków! Sumliński i Rola o Stonodze i Iranie!
  56,422 views•Streamed live on Jan 10, 2020
  wRealu24

  Ewa B
  Duda leży na pysku przed żydami upokarzajac nie tylko siebie ale i Polske

  Jan Patyk
  Andrzej Juda ! To tyle w temacie !

  Polubienie

 5. ALARM! Polacy jednak mają spłacić roszczenia?! Trwa oczernianie Polski! M.Piotrowski
  28,686 views•Streamed live on Jan 10, 2020
  wRealu24

  Adam Małopolski
  To jest pokłosie 30 lat polityki wstydu ci paszkwilanci byli finansowani przez „nasz” rząd

  Wik Bie
  Zydzi szukają pieniędzy. Polskie jest prawo równe dla wszystkich. Nie zależnie jakiej jesteś narodowości brak spadkobiercy majątek przechodzi na skarb państwa. Tak jest też w większości krajów na świecie, miedzy innymi w U.S.A., i Izraelu.

  Weronika Rok
  i co z tego. Sa rowni i rowniejsi, Szwajcaria tez zaplacila!!!

  22annabella22
  I do 10x więcej niz było na tych tzw „martwych kontach”.

  Толік Рубаник
  Weronika Rok o co chodzi?

  W K
  @Weronika Rok Szwajcaria nie zapłaciła. Banki w Szwajcarii są prywatne. Zapłaciły banki.

  Polubienie

 6. Po pieniądze z ROSZCZEŃ już ustawia się kolejka! Szokujące dokumenty z USA!
  116,928 views•Streamed live on Jan 10, 2020
  Media Narodowe

  Ruski Agent
  Głosujta dalej na PiS a będzieta śmigać po śmietnikach już niedługo.

  J Jpolak
  Obojętnie na kogo zaglosujesz to i tak wszystko jest ustalone przez polskojęzycznycch od 1945r Po 1989r ze zdojoną siłą robią w konia Polaków , Dlaczego tak krzyczą o poprawności politycznej , dlaczego Polaków wyzywają od rasistów ,antysemitów i faszystów, a no po to , aby zastraszyć polskich partriotów . Dlaczego przez 30 lat w tzw, wojnej Polsce , w Sejmie , Senacie i na wszystkich urzędach nie ma NARODOWCÓW ,

  King of the earth
  Już teraz pozamykane są śmietniki przed głodującymi Polakami.

  Polubienie

 7. jazmig @jazmig:
  Żadne obce wojska nie obronią Polski, dlatego obecność wojsk USA nie daje nam żadnych korzyści.

  https://kresy.pl/wydarzenia/macierewicz-krytykowanie-obecnosci-wojsk-usa-jest-sprzeczne-z-interesem-narodowym-polski/


  Antoni Macierewicz. Fot. lenta.ru

  MACIEREWICZ: KRYTYKOWANIE OBECNOŚCI WOJSK USA JEST SPRZECZNE Z INTERESEM NARODOWYM POLSKI

  19 lutego 2020|1 Komentarz|w bezpieczeństwo i obrona, polityka, Polska, Rosja, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Były szef MON Antoni Macierewicz (PiS) skrytykował działania polityków Konfederacji, twierdząc, że „wybrali Brukselę zamiast PiS-u” i zarzucając im realizowanie interesów rosyjskich. Uważa też, że krytykowanie obecności wojsk USA jest sprzeczne z interesem narodowym Polski, a kto atakuje WOT czy „budowę jedności polskiej formacji patriotycznej”, ten działa „na rzecz przeciwnika”.

  Miesięcznik „Nowe Państwo”, część prorządowej grupy medialnej Tomasza Sakiewicza, zamieścił wywiad z byłym ministrem obrony narodowej, Antonim Macierewiczem. Powiedział w nim m.in., że w Polsce „nie ma prorosyjskiej myśli niepodległościowej, bo obecna, współczesna Rosja jest formacją kontynuującą doświadczenia sowieckie”.
  Polityk zarzucił też Konfederacji Wolność i Niepodległość realizowanie interesów rosyjskich oraz działanie przeciw obozowi rządzącemu, a na korzyść Unii Europejskiej. Wskazał sytuacje, w których posłowie tej partii mieli głosować podobnie, jak prounijna opozycja.

  „Wybrali Brukselę zamiast PiS-u. Tyle że to z pewnością nie ma nic wspólnego z patriotycznymi dążeniami polskiej młodzieży” – powiedział Macierewicz. Polityk PiS twierdzi też, że politycy Konfederacji niedostatecznie mocno potępili ataki retoryczno-dyplomatyczne Rosji na Polskę, zwracają uwagę na zachowanie posła Janusza Korwin-Mikkego, który nie wstał z miejsca w Sejmie, gdy przez aklamację przyjmowano uchwałę potępiającą rosyjskie kłamstwa historyczne.

  W rozmowie były szef MON odniósł się w wywiadzie także do wypowiedzi posła Grzegorza Brauna, który powiedział, że „żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej awansowali do roli tańszego mięsa armatniego”, określając je mianem „bełkotu”. Jego zdaniem, Braun „zwalcza odbudowę myśli patriotycznej Wojska Polskiego”, twierdząc, że tego rodzaju działanie to „rzecz charakterystyczna dla operacji, jakie Rosjanie na Polsce chcą wykonać”. Podkreślił też, że uznaje takie działanie za sprzeczne z tradycją Narodowych Sił Zbrojnych.

  Przeczytaj: Macierewicz o zwolennikach Konfederacji: Ludzie patriotyczni z małym rozeznaniem rzeczywistości
  https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/macierewicz-o-zwolennikach-konfederacji-ludzie-patriotyczni-z-malym-rozeznaniem-rzeczywistosci/

  Czytaj także: Macierewicz do Brauna i Michalkiewicza: osłabiając PiS, osłabiacie Polskę. Winnicki ripostuje
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/macierewicz-do-brauna-i-michalkiewicza-oslabiajac-pis-oslabiacie-polske-winnicki-ripostuje/

  Zdaniem Macierewicza, krytyka WOT czy sposobu wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej jest działaniem „na rzecz przeciwnika”.

  „Jeśli atakuje się Wojska Obrony Terytorialnej czy dążenie do prawdy na temat dramatu smoleńskiego, jeżeli atakuje się budowę jedności polskiej formacji patriotycznej, która jest jednym z najważniejszych osiągnięć tych lat, wielką siłą, to działa się na rzecz przeciwnika” – oświadczył były minister obrony, przy czym nie jest do końca jasne, czy budowa „jedności polskiej formacji patriotycznej” odnosi się do obozu skupionego wokół PiS, czy jest to rozumiane przez Macierewicza na inny sposób.

  Przeczytaj: Ważny polityk PiS ujawnił cel tej partii – żeby nie powstała prawica narodowa
  https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/wazny-polityk-pis-ujawnil-cel-tej-partii-zeby-nie-powstala-prawica-narodowa/

  Polityk dodał też, że krytyczne stanowisko Konfederacji wobec obecności wojsk USA na terytorium Polski jest „sprzeczne z interesem narodowym Polski”.

  „Nowe Państwo” / dorzeczy.pl / Kresy.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.