987 Wolne Rzeki – Brak zdrowego myślenia i wody w Polsce, czyli susza i dlaczego nie pomogą nam zapory


Susza. Dlaczego nie pomogą nam zapory?
53,558 views•Premiered Apr 21, 2020

Wolne Rzeki
992 subscribers

Piotr Bednarek opowiada o suszy, o tym jak powinniśmy jej przeciwdziałać i dlaczego plany budowy zapór i regulacji rzek nie mają nic wspólnego z walką z suszą.

https://www.facebook.com/WolneRzeki/
http://wolnerzeki.pl/
https://www.instagram.com/wolnerzeki/
http://www.ratujmyrzeki.pl/

teoretyczny
Ten film, krótko, bo w 10 minutach, wyjaśnia więcej niż wszystkie akcje informacyjne i uświadamiające jakie do tej pory widziałem w szeroko pojętych mediach. Do tego konstruktywne propozycje – wyrazy uznania i szacunku dla Autora filmu!

atuanu
Klarowna narracja poprowadzona językiem zrozumiały nawet dla laika takiego jak ja, a na dodatek poparta przekonującymi argumentami. Świetna robota – dzięki !(rozsyłam link gdzie mogę 🙂 )

Marcin Góral
W każdej telewizji powinni to puszczać

Leszek Kochański
od puszczania nic się nie zmieni ,decyzje i finansowanie takich inwestycji to wysza pułka rządowa .

Albert Kosik
Właśnie tacy ludzie powinni budować naszą Polskę którzy myślą logicznie i wiedzą jak to zrobić A politycy powinny tylko słuchać mądrych i realizować ich projekty dla nas wszystkich Polski i polskiego narodu A nie tylko kraść do swojej kieszeni i kieszeni całych partii daj boże żeby kiedyś rządziła polską taka partia polityczna która zadba o całą Polskę i Polaków i odsunie tych wszystkich złodziej od władzy i skończy z tą korupcją raz na zawsze

gattling9
Widać że jest Pan bardzo poczciwym człowiekiem.

dariusz reda
To sie stanie wtedy, jak wrobel bedzie kilo wazyl!

cinderella an umbrella
Złodziei od władzy mogą odsunąć tylko wyborcy ale jakoś nie chcą tego zrobić. Politycy kradną za przyzwoleniem swoich wyborców. Dlatego można powiedzieć że naród Polski jest ciemny a politycy to tylko personifikacja ich głupoty.

Radek K
Pełne zrozumienie. Tak jakoś na koniec lat 80-tych. Wieś w dawnym legnickim. Miejscowy, pan Władek, był opłacany przez gminę do pilnowania rowów melioracyjnych. Ot, troczył łopatę do roweru i jechał w plener. Czasem wypatrzył zator, odkopał. I ten facet opowiedział mi wtedy, że kieeedyś to byyyło. 🙂 On się dziwił, że każą mu tylko pilnować drożności rowów. Opowiadał, że dawniej co kawałek były takie zastawki, ale je polikwidowano. Skwitował „dla mnie to łatwiej”. Wychodzi na to, że 30 lat temu prosty pan Władek miał więcej pojęcia o potrzebie retencji, niż gminni urzędnicy? Dziś wcale nie jest lepiej?


Susza, kranówka i betonoza, czyli wszystko o wodzie w Polsce | UNFOLD
183,833 views•Jan 22, 2020

Kasia Gandor
203K subscribers

W dzisiejszym odcinku pochylamy się nad sytuacją hydrologiczną Polski. Jakimi zasobami wody dysponujemy? Jak zmiana klimatu przejawia się w naszej części Europy? Czy picie wody z kranu jest bezpieczne? Co dzieje się ze ściekami i dlaczego zabetonowanie przestrzeni wpływa niekorzystnie na bilans wodny? W jaki sposób możemy odpowiadać na piętrzące się problemy dotyczące wody? O tym wszystkim dzisiaj rozmawiamy, chodźcie!

Chester Tester
Tworzenie ogrodów deszczowych w miastach , renaturyzacja rzek, wykorzystanie odpowiednie klasy czystości wody z oczyszczalni w celach rolniczych, zamiast jednego zbiornika retencyjnego – 100 mniejszych, konturowa uprawa ziemi – w Polsce gleba nie jest jak gąbka , tylko jak cegła, dlatego trzeba uprawić i TWORZYĆ glebę , aby była jak gąbka. Transformacja energetyczna na atomową, wodorową i odnawialną . Głosować na tych ,którzy to zrobią . A my jesteśmy na etapie zakręcania wody podczas mycia zębów i picia wody z kranu.

angelus0o9
Zgadzam się w pełni, to samo wg mnie tyczy się plastiku. Zmiany powinny zacząć się od producentów. A tak z ciekawości jaka opcja polityczna za tym jest w pełni? 🤔


Czy melioranci robią nas w wała? Powodzie, susze, prostowanie rzek / odc.29
50,302 views•Feb 5, 2020
Kamil Łysy Wąż Walicki
13.1K subscribers

Powodzie, susze, prostowanie rzek, betonowanie brzegów. Od wielu lat karmieni jesteśmy hasłami o konieczności walki z powodziami, a jednocześnie corocznie nawiedzają nas długotrwałe susze. Nasze rzeki są niszczone, giną na naszych oczach, a społeczeństwu wmawia się, że rzeki powinny być prostowane, ujarzmione w betonowe kagańce, otoczone wysokimi wałami przeciwpowodziowymi. Jaka jest prawda? Czy ktoś nie robi nas w przysłowiowego wała? Czy pod wzniosłymi hasłami ochrony przeciwpowodziowej, ktoś nie doi podatników, niszcząc bezpowrotnie nasze wspaniałe ekosystemy? No to posłuchajcie…

Marian Psikuta bez S
To może ja. Jestem z Sandomierza każdy chyba pamięta powódź w 2010, jak pan (tfu!) Kraśko stanął na moście (na Tarnobrzeg ) i stwierdził że Sandomierz utonął. I tu sedno sprawy Sandomierz od setek lat stoi na 20 metrowej skarpie nasi przodkowie wiedzieli ze Wisła wylewa i musi wylewać. Na terenach zalewowych budowano tylko lekkie konstrukcje łatwe do od tworzenia. Były tam pola fasoli, bobu grochu i pastwiska. To co wtedy Wisła zalała (w 2010) to były dobytki ludzi którzy jej nie znali z czasów sprzed powstania wałów. Nie jestem wrogiem postępu, w rzeki i ich bieg da się ingerować, ale musie to być poparte wiedzą i odpowiedzialnością. A co do powodzi mój już świętej pamięci sąsiad na wieść o przerwaniu wału powiedział że powodzi nie ma bo Wisła od zawsze tam był tylko „gupie chopy sie pobudowali”.

Kamil Łysy Wąż Walicki
Bardzo mi się podoba stwierdzenie – „…Wisła od zawsze tam była, tylko gupie chopy się pobudowali”. Serio, tu jest zawarte mnóstwo prawdy! To my-ludzie wchodzimy z buciorami na tereny Przyrody i staramy się wyszarpywać to co Jej, a nie nasze. Ona czasem tylko przypomni o swojej sile, a wtedy wielki lament. Ojojoj, bo woda wylała – ona wylewa od setek tysięcy lat! Po prostu to my włazimy tam, gdzie nas być nie powinno 😦

Piotr Łątka
Mój Śp dziadek, mówił podobnie do swoich dzieci, fajnie że dostaliscie te mieszkania (lata 80-te) tyle, że to był(jest) teren „Odry”(rzeka o swoje sie upomni, wcześniej czy później) w razie jakiejś większej powodzi jesteście zalani, niestety 😦 sprawdziło się, Wrocław oś. Kozanów 1997r.

Robert Pacholski
Bandyci wybudowali kanal Wieprz-Krzna 139km Zostały tylko stepy i płonący torf.Pseudo profesorów pod sąd!


Nie zabierajmy rzekom przestrzeni
17,043 views•Oct 18, 2012
Naturasieodplaca
4.14K subscribers

Film poświęcony przyczynom powodzi i przyjaznym środowisku metodom ochrony przeciwpowodziowej.

Marian Krzemyk
Film ma tyle lat a zabudowa terenów zalewowych trwa w najlepsze. Powyżej Krakowa (powyżej Bramy Tynieckiej) we wsiach leżących w terenie zalewowym powstają nie tylko nowe domy, ale nawet całe osiedla. Powstaje tam sytuacja z oczywistym do przewidzenia skutkiem – Brama Tyniecka ogranicza możliwość przepływu wód powodziowych, przez co woda spiętrza się i może łatwo rozlać się poza wały, które są tu bardzo blisko siebie. Lokalne władze nie mają bladego pojęcia co czynią, wydają kolejne zgody na budowę. A potem będzie lament pod niebiosa!

8 thoughts on “987 Wolne Rzeki – Brak zdrowego myślenia i wody w Polsce, czyli susza i dlaczego nie pomogą nam zapory

 1. Pisek
  Jasne. KOLEJNE kłamstwa. O rolnikach jak zwykle sobie przypomniał PiS przy wyborach. Skończcie kłamać.

  Longin
  To nie jest odstęp 2 m, grzywna dla obu, bo jeden te przepisy uchwalał, drugi podpisywał !

  hellena
  Troska o działanie nawodnienie spędza sen z dudzich ócz, czasem aż żal bierze patrzeć, jak cierpi dla naszego dobra.

  Longin
  Wprowadzić stan klęski żywiołowej z powodu SUSZY nie COVIDU. Będzie dużo mniej kosztowny, krótszy i mniej restrykcyjny. Da to trochę na rozprawienie się z obstrukcją wyborczą opozycji i samorządów.

  J.
  Jak wam się czyta, pisowcy, takie kampanijne wrzuty w środku pandemii? Dobrze? Bo mnie mało obchodzi co Ardanowski kadzi Dudzie, w momencie kiedy życie jest wywrócone do góry nogami. Wręcz irytuje.

  Eryk
  prezydencie rolnicy nie dostali jeszcze kasy za zeszłoroczną suszę!

  chłopek
  Panie Duda, widać że u pana coś nie kontaktuje, albo z doradcami coś nie bardzo. Facet jedzie do pięknie kwitnącego sadu i opowiada o suszy. Trzeba było jechać na pole i płakać nad suchą ziemią.

  https://wpolityce.pl/polityka/497803-ardanowski-troska-o-rolnictwo-to-znak-rozpoznawczy-pad

  Ardanowski: „Znakiem rozpoznawczym prezydentury Andrzeja Dudy jest wielka troska o sprawy polskiej wsi i rolnictwa”

  opublikowano: 4 godziny temu


  autor: Twitter/Krzysztof Sitkowski/KPRP

  Rolnictwo jest coraz bardziej podatne na nieprzewidywalne zjawiska pogodowe i tylko sprawnie zarządzane i solidarne państwo jest w stanie rolnikom pomoc – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski po spotkaniu z sadownikami z okolic Grójca (woj. mazowieckie).

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:

  Prezydent Duda: Rolnicy nie zostaną bez pomocy. Jeżeli będzie susza, będzie także pomoc ze strony polskiego państwa
  https://wpolityce.pl/gospodarka/497775-prezydent-duda-rolnicy-nie-zostana-bez-pomocy

  Przerażająca fala nienawiści w stosunku do ministra rolnictwa. Największe organizacje rolne stają murem za Ardanowskim
  https://wpolityce.pl/polityka/497664-przerazajaca-fala-hejtu-w-stosunku-do-ministra-rolnictwa

  Ardanowski o prezydencie Dudzie
  We wtorek prezydent Andrzej Duda wraz z ministrem rolnictwa spotkał się z sadownikami w Dylewie koło Grójca.

  Znakiem rozpoznawczym prezydentury Andrzeja Dudy jest wielka troska o sprawy polskiej wsi i rolnictwa

  — podkreślił minister.

  Susza dotknęła rolników
  Rolnictwo co roku dotykają klęski żywiołowe, nie tylko jest to susza, ale przymrozki, deszcze nawalne, huragany czy podtopienia. Obecnie problemem jest brak opadów, na które nie mamy wpływu i nie są one równomierne. Dlatego proces zatrzymania wody (retencji) jest procesem absolutnie niezbędnym – mówił Ardanowski.

  Jak zauważył, polityka państwa może przyczynić się do zatrzymania wody. Jest Narodowy Program Retencji, który zakłada w następnych 7 latach zbudowanie dużych zbiorników retencyjnych. To ma zwiększyć zatrzymanie wody z obecnie 6,5 proc. do 30 proc. Dodał, że ważna jest też mała retencja, jeszcze w tym roku powstanie 600 niedużych inwestycji spiętrzających wodę.

  Nabór wniosków w ramach PROW 2014-2020
  Przypomniał, że obecnie trwa drugi nabór wniosków od rolników na działanie nawodnienie w ramach PROW 2014-2020. Zgłosiło się dotychczas w obu naborach 1000 rolników. W ocenie ministra nie jest to dużo, „apeluję, żeby jak najwięcej rolników z dofinansowania chciało skorzystać” – powiedział szef resortu rolnictwa. Jednocześnie podkreślił, że oszczędzanie wody jest absolutnie ważne, jest to dobro wspólne.

  Ardanowski zwrócił uwagę, że trzeba też stosować jak najbardziej oszczędny sposób rozdysponowania wody. Np. sadownictwo, które ma intensywną produkcję, nawadnia glebę kropelkowo tj. rozprowadzana jest ona za pomocą plastikowych rurek, woda wsiąka pod korzenie drzew i nie ulega parowaniu. Być może polskie rolnictwo będzie się w tym kierunku zmieniało, podobnie jak m.in. w Hiszpanii – dodał.

  Rolnictwo przyjazne naturze
  Minister poinformował, że będą zmieniane programy kształcenia. Jego zdaniem, trzeba przywrócić tradycyjne metody jej uprawy gleby. Coraz ważniejsze staje się, by rolnictwo było przyjazne naturze, by były mniejsze gospodarstwa, a produkcja mniej intensywna. Dotychczas uważano, że takie rolnictwo jest zacofane, a teraz okazuje się, że jest ono właśnie nowoczesne – zaznaczył.

  Ardanowski podkreślił, ze rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe, co jest niezwykle ważne podczas epidemii koronawirusa. Mamy dzięki nim żywności pod dostatkiem, możemy ją jeszcze eksportować – mówił.

  xyz/PAP

  Polubienie

 2. wyborca pisu
  Pewnie powstanie Ministerstwo ds. Suszy? I doplaty 500 plus do deszczu?!

  A.
  Na dodatek jak zwykle PIS spóźniony o co najmniej 3 lata. Przecież suszę mamy od dawna, a Ci teraz mówią, że może w przyszłości coś będą robić. Kabaret!

  anty_k
  niech ten nasz prezydent apeluje do wody w ziemi, aby nie wpływała do rzek i i do deszczu, aby znad niemiec przeniósł się nad polskę, a poważnie-PMM przed wyborami obiecywał nową gosp.wodną, i coo ??

  polak
  Kukła się uaktywniła!Wcale bym się nie zdziwił gdyby 9 maja nie pokazał się jako sikawkowy nawadniający pola uprawne!

  duda ma plana, daje nam 5 lat
  kwotę wolną 8000, emerytury bez podatku. 5 rok suszy, 50% rolników nie dostało jeszcze pomocy za poprzednią, MILIARDY Z UE na retencję przeputali jak Polskę, obudził się w środku 5 suszy z kłamstwami

  Ellis
  Jeśli 170 mln to cytuję „Olbrzymia kwota!” to jak nazwać 10 mdl (5 x 2 mld) dla TVPIS?

  A.
  Duda ma ugruntowaną opinię długopisu Kaczyńskiego, teraz doszła funkcja rzecznika rządu. Jeździ po kraju i opowiada, co będzie robił rząd. Kiedy powie coś od siebie? On prowadzi jakąś politykę?

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/497984-rzad-ma-konkretny-program-walki-z-susza-apel-prezydenta

  Rząd ma konkretny program walki z suszą. Olbrzymia kwota! Prezydent: Każdy z nas powinien racjonalnie gospodarować wodą

  opublikowano: za godzinę


  autor: wPolityce.pl/TVP Info

  Jest miło powiedzieć, że przed godz. przez Wody Polskie została otwarta procedura przetargowa na modernizację tego jazu, tego spiętrzenia wody. To będzie jedna z 650 inwestycji tego typu, które są realizowane w Polsce w ramach programu małej retencji

  — mówił w Jazgarzewie (woj. mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.

  Głowa państwa zapowiada zwiększenie nakładów na retencję i nawadnianie
  Prezydent podkreślił, że to rozwiązanie będzie służyło w walce z suszą.

  Ten jaz będzie remontowany w najbliższych miesiącach. (…) Zapewni on nawodnienie bezpośrednio 20 ha otaczającym nas, a będzie miał wpływ na obszar 200 ha

  — powiedział.

  Andrzej Duda poinformował, że na zapewnienie nawodnienia i walkę z suszą przeznaczono kwotę 170 mln zł.

  Prezydent apeluje o racjonalne gospodarowanie wodą
  Każdy z nas powinien racjonalnie gospodarować wodą

  — zaapelowała głowa państwa.

  Mamy problem, bo woda retencjonowana to zaledwie 6,5 proc. wód

  — zauważył prezydent.

  Andrzej Duda podkreślił, że inne kraje, który borykają się z suszą, bardziej korzystają z zasobów wody retencjonowanej.

  Przez zaniedbania jesteśmy krajem, który najmniej wody retencjuje. Trzeba to zmienić, dlatego przedstawiamy nasz plan

  — zaznaczył.

  Zaczęliśmy ogromną uwagę przywiązywać do tego, by zapobiegać skutkom suszy

  — dodał.

  Andrzej Duda wskazał również ważną przestrogę.

  W sytuacji zlekceważenia tego problemu może okazać się za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat wody będzie brakowało nawet w gospodarstwach domowych

  — mówił.

  Rząd podjął odważne działania, czego przykładem jest to miejsce

  — zaznaczył wskazując na jaz w Jazgarzewie.

  W przetargach będą mogły brać udział małe polskie rodzinne firmy

  — przypomniał prezydent.

  gah

  Polubienie

  • polak
   Nie dali wszystkim odszkodowań za suszę z zeszłego roku a przecież mieliśmy taki dobrobyt i tyle kasy odzyskanej z VAT,ja się pytam gdzie te pieniądze?Przecież aż tyle nie poszło do Szumowskiego

   Aronek
   Paradne. Cały czas zabiegam o to, aby rząd wypełnił swoje obowiązki? Co to oznacza? Czy rząd funkcjonuje wadliwie? Stara się oszukać rolników? Czy może Andrzej konfabuluje?

   Aramisss@Aramisss
   I jak to „zabiegasz” Adrianku, tupiesz nóżką? No nie ośmieszaj się Adrian, bądź choć raz poważny, nie wygłupiaj się! 😉

   Polacy
   o kwote wolną od podatku też zabiegasz oszuście caly czas?? SKOŃCZ DUDA PIIEDOLENIE,NIKT NIE WIERZY W TWOJE KŁAMSTWA

   Slazak
   Nie kompromituj się Duda, bo już rok zabiegasz. Tak jak zabiegałeś przez 5 lat o kwotę wolną od podatku. Drugi Komor i państwo z dykty. Panu już podziękujemy!

   ttps://wpolityce.pl/polityka/502655-prezydent-caly-czas-zabiegam-o-odszkodowania-dla-rolnikow

   Prezydent: Cały czas zabiegam, by rząd wypłacił rolnikom wszystkie odszkodowania za suszę. To kwestia honoru polskiego państwa

   opublikowano: 44 minuty temu


   Andrzej Duda / autor: PAP/Tomasz Waszczuk

   Mimo trudnej sytuacji epidemicznej, cały czas zabiegam, by rolnikom zostały wypłacone wszystkie odszkodowania za zeszłoroczną suszę; rząd musi tego dopełnić, to także kwestia honoru polskiego państwa wobec rolników – podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

   CZYTAJ TAKŻE:

   Co dziesiąty rolnik musi poczekać na wypłatę środków suszowych do nowelizacji budżetu. Min. Ardanowski: Wypłata w czerwcu lub lipcu
   https://wpolityce.pl/gospodarka/501720-10-proc-rolnikow-poczeka-na-zalegle-srodki-suszowe

   Prezydent: Dane wskazują, że gospodarka jest w dobrym stanie, dlatego proszę o umiar, bo część rozsiewanych informacji jest fałszywa
   https://wpolityce.pl/gospodarka/501313-prezydent-dane-wskazuja-ze-gospodarka-jest-w-dobrym-stanie

   Niepokój wśród rolników w związku unijnymi strategiami: bioróżnorodności i od pola do stołu
   https://wpolityce.pl/gospodarka/501377-niepokoj-wsrod-rolnikow-w-zwiazku-unijnymi-strategiami

   Państwo musi być gotowe na pomoc rolnikom
   Prezydent w niedzielę w TVP1 powiedział, że państwo musi być gotowe do pomocy rolnikom w przypadku klęsk żywiołowych, takich jak powódź, gradobicie, niespodziewany przymrozek czy susza. Zaznaczył, że w zeszłym roku większość mniejszych gospodarstw otrzymała tzw. suszowe, czyli odszkodowanie za straty związane z suszą.

   Jeszcze niewielka część tych wielkich gospodarstw nie otrzymała – są to bardzo duże kwoty. Cały czas zabiegam – mimo trudnej sytuacji epidemicznej, jaką w tej chwili mamy – by te wszystkie odszkodowania zostały wypłacone, bo dla mnie to także kwestia honoru polskiego państwa wobec rolników, realizacji tych zobowiązań. W związku z tym rząd musi tego dopełnić, to niezwykle ważny postulat

   — podkreślił prezydent.

   Bezpieczeństwo żywnościowe
   Duda zwracał uwagę, że jednym z rodzajów bezpieczeństwa jest bezpieczeństwo żywnościowe, które zapewniają rolnicy.

   Jako prezydent Rzeczpospolitej, jako głowa państwa mam szczególny obowiązek myślenia o sprawach rolników, dbania o sprawy rolników, pilnowania tych spraw i też wzywania, by z szacunkiem podchodzić do codziennego trudu pracy rolnika

   — podkreślił prezydent.

   Prezydent patronem polskiej wsi
   Mówił, że różne rządowe programy i inicjatywy mają spowodować wyrównanie poziomu i jakości życia między wielkimi miastami a polską wsią i mniejszymi miastami.

   My dzisiaj ogromy nacisk kładziemy i to jest mój ogromnie ważny cel, żeby ten rozwój Polski był równy, żeby stworzyć także na wsi i w mniejszych miastach bardzo dobre warunki życia, żeby ludzie po prostu byli zadowoleni

   — powiedział prezydent Duda.

   Ja się czuję patronem w jakimś sensie polskiej wsi

   — zaznaczył.

   Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informowała w końcu kwietnia br., że zakończyła pierwszy etap wypłat pomocy suszowej z nowej puli środków wynoszącej 280 mln zł. Jednocześnie ARiMR rozpoczęła wypłatę drugiego etapu.

   Po ubiegłorocznej suszy rolnicy złożyli prawie 355 tys. wniosków o odszkodowania z tytułu poniesionych strat na kwotę ponad 2,3 mld zł.

   Pomoc suszowa przyznawana jest producentom rolnym, których średni roczny dochód z prowadzonej działalności rolniczej, w związku z wystąpieniem suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, obniżył się o ponad 30 proc.

   wkt/PAP

   Polubienie


 3. #85 nawozy nonstop – ZAPOMNIANY SPOSÓB NA SUSZĘ
  12,162 views•Jun 19, 2019
  nawozy.eu
  15.1K subscribers

  Susza coraz bardziej doskwiera rolnikom, którzy z utęsknieniem oczekują przede wszystkim wody z nieba. Tymczasem należy korzystać z wody na ziemi. Jednym z zapomnianych i nieco zaniedbanych sposobów jest tzw. mała retencja. To o niej będzie dzisiejszy odcinek. Zapraszamy.

  cybork12
  Orientujecie się jakie są problemy prawne kiedy chce się wykopać oczko , staw lub zrobić zastawkę na rowie. Jest to nie do przejścia dla większości rolników. Potrzebne są zmiany prawne ułatwiające zatrzymywanie wody. Proszę nie mylić udrożnienia dren z osuszaniem bagna bo to nie to samo .

  degeneraturat
  Ale po co? Lepiej zasypać stawy gruzem z budów, jeszcze się dostanie pare stówek od developera z miasta. Potem zdziwienie, że susza.

  izarost
  I pomyśleć Panowie, że to wasi rodzice z PZPR i służb meliorowali nam lasy i pola nie słuchając chłopów i ”obszarników”. Te wszystkie rady mądrych ludzi były dla nich imperialistyczne. Nie było u waszych rodziców świadomości. Oddajcie Polakom władzę nad własnym majątkiem i nie urządzajcie nam świata.

  Jaroslaw Michlicki
  Dopiero co byłem u rodziców. Wszystkie kanały są minimum 1,5 metra poniżej gruntu co jest wynikiem melioracji za pomocą koparek. Kiedyś chłop z łopatą to muł wyrzucał jak już musiał a większość pracy to było wykaszanie. Dzisiaj najtaniej puścić koparkę a i ładnie wygląda po tym.

  kondzio19
  A po wybudowaniu zbiorniczka cyk podatek bo przecież woda jest państwowa

  Polubienie

 4. https://kresy.pl/wydarzenia/wody-polskie-beda-inwestowac-w-ponad-600-projektow-retencyjnych/


  Zbiornik retencyjny w Chocieszowie. Fot. wikimedia

  WODY POLSKIE BĘDĄ INWESTOWAĆ W PONAD 600 PROJEKTÓW RETENCYJNYCH

  21 maja 2020|0 Komentarze|w gospodarka, polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  W ciągu najbliższych trzech lat Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie chce zrealizować 640 inwestycji w retencję, wartych szacunkowo 160 mln złotych. Celem jest zatrzymanie jak największej ilości wody w obszarach rolnych.

  Wody Polskie, polska struktura organów administracji odpowiadająca za zagospodarowanie wód w Polsce, sukcesywnie ogłasza kolejne przetargi dotyczące nowych przedsięwzięć. Obejmują one m.in. naprawy przepustów, zastawek czy progów piętrzących wodę. Projekty będą realizowane w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Kolejne mają objąć też inne regiony Polski.

  Prezes Wód Polskich Przemysław Daca przedstawił w czwartek plany dotyczące kolejnych inwestycji w retencję. Zaznaczył, że przynoszą one szybkie rezultaty.

  „W tym roku zamierzamy wydać około 60 milionów” – powiedział Daca. Zaznaczył, że są to „bardzo dobre środki”, które Wody Polskie wygospodarowały z innych inwestycji, żeby „jak najszybciej dedykować je obszarom wiejskim”. Przyznał, że środki te nie są relatywnie zbyt duże, biorąc pod uwagę skalę działalności i prowadzenia inwestycji na blisko 2 mld złotych.

  „Natomiast są to środki, które natychmiastowo przynoszą efekt w postaci wody zatrzymywanej w środowisku wiejskim, środowisku glebowym. To przynosi bardzo duże rezultaty” – podkreślił.

  Działalność Wód Polskich skupia się obecnie na obszarach najbardziej dotkniętych suszą. W projekty włącza się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i resort rolnictwa. Do współpracy zostały też zaproszone spółki wodne, w w ramach tzw. partnerstwa wodnego.

  W kwietniu pisaliśmy, że minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował o przygotowaniu projektu specustawy, która przyśpieszy inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. Zaznaczył, że w tym roku na walkę z suszą dodatkowo przeznaczonych zostanie ponad 150 mln złotych.

  RIRM / Kresy.pl

  Polubienie


  • Jak zapobiegać suszy?
   18,483 views•May 22, 2020
   NaukowoTV
   152K subscribers

   Od kilku lat zmagamy się z Polsce z suszą. W tym roku roku możemy spodziewać się jednej z największych od lat. Jak poprawić ten stan i zapobiegać suszy? Zapraszam do obejrzenia materiału.

   gyrayec
   Zabrakło informacji o tym, że bezorkowa uprawa gleby i stosowanie mulczu z resztek roślinnych, uprawa pasowa sprzyjają oszczędzaniu wilgoci w glebie. Zapobiega to też erozji gleby i spływaniu wody deszczowej (wraz z nawozami) do rzek. Również woda z przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, zamiast do kanalizacji, może być rozprowadzana w glebie.

   mrpthc1
   a co o rowach ? niue lepiej je zasypac ?

   Patryk Ś
   Zapory na dużych rzekach pomogą głównie w poborze wody do wodociągów. Dla natury nie są zbyt korzystne gdyż osad niesiony przez rzekę zostaje zatrzymany przed zaporą co zakłóca naturalne procesy osadzania się osadu w meandrach. Ryby zostają odcięte od tarlisk. Zapora we Włocławku skutecznie odgrodziła od morza wszystkie dopływy Wisły powyżej zapory.

   Szymon M
   Retencja na rzekach nie dość że nic nie daje, no bo jaki wpływ ma ta woda na tereny położne powyżej dolin rzecznych, to jeszcze są szkodliwe. Łososie, pstrągi czy jesiotry wymierają właśnie dlatego, że stawia im się tamy. Spływ wody trzeba zacząć regulować. Dzisiaj na polskich rowach mamy technologię wręcz XIX wieczną. Czyli co by sie nie działo woda spływa. W okresach suchych nie można wstrzymać odpływu. W czasie nawalnych deszczy następuje spływ powierzchniowy, a gleba głębiej wciąż jest sucha. po drugie więcej rowów za to płytszych. Prościej jest wykopać jeden głęboki rów zamiast dwóch płytkich, ale ten pierwszy odwadnia głębsze pokłady wody.

   Argon Gas
   Obawiam się, że duże zbiorniki retencyjne to w Polsce może okazać się problematyczne. Mam wrażenie, że nasze państwo kiepsko sobie radzi z dużymi projektami, (i nie, nie jest to wina tylko obecnej władzy), ja zdziwiłem się, kiedy mi moja matka powiedziała, że gdy ona była mała, (lata siedemdziesiąte), to mówiono, że powstanie elektrowni jądrowej, to kwestia najbliższych lat. Mamy rok 2020 i nie zapowiada się, aby w przeciągu najbliższych 10 lat powstał jakikolwiek blok energetyczny w Polsce. Jak za zbiorniki retencyjne weźmiemy się z podobną sprawnością, to może nasze wnuki będą cieszyć się większą retencją wody. Do 2027 będą przynajmniej jeszcze dwa razy wybory, a w Polsce gdy zmienia się rząd, to pomysły poprzedniego wyrzuca bez czytania do kosza i zaczyna wszystko od nowa.

   Marcin Wawrzonek
   Jeśli chodzi o betonowanie miast… Kilka lat temu przebudowano rynek pobliskiego miasta. Kanalizacja została bez zmian i co kilka lat kamienice wokół rynku są podtapiane właśnie z powodu zastąpienia terenu zielonego kostką i betonem.

   ariusz Wieczorek
   Jeśli chcesz oszczędzać wodę licz się z tym , że zapłacisz wkrótce więcej za rachunek za wodę. Będziesz mniej zużywać wody więcej jednak za nią zapłacisz. Tak w Poznaniu wodociągi zachęcały do oszczędzania wody. Ludzie posłuchali , zużycie spadło o 1/3 i wodociągi podniosły opłaty , bo przestało się im opłacać. Słuchając oszołomów liczcie się z podwyżkami. Ktoś musi zapłacić by opłacało się cokolwiek robić. Instslując fotovoltanikę okazuje się, że zamiast oszczędzać jeszcze trzeba dopłacić bo im więcej prostumentów tym elektrowni się mniej opłaca działalność . Rachunek za energię wzrasta zamiast maleć o mniej więcej 300 zł miesięcznie. Spytajcie znajomych jak nie chcecie wierzyć. Na dłuższy czas tak zwana ekologia się nie opłaca Wszysto to po to by was oszukać. Najlepiej prosperują państwa co nie przejmują się ekologicznymi bzdetami. Taki USA. Truje. To prawo silniejszego. Wpierw wymordowali miliony Indiańców teraz śmią nauczać demokracji. Naprawdę nie ma ustroju co by nie gnoił swoich czy obcych obywateli. A demokracja smerykańska to jej zaprzeczenie.

   Aniani Drew
   Nie chodzi o opłacalność (w każdym razie w mniejszym stopniu) tylko o wypłaty na utrzymanie tysięcy ludzi pracujących w tych branżach, z czego połowa to niestety urzędasy.

   t rex
   Wykopanie stawu lub oczka wodnego osusza teren a nie nawadnia. Okryta woda to bardzo szybkie parowanie a nie o to chodzi (chyba) . Tamy na rzekach nizinnych także osuszają ziemię. Nie powinniśmy porównywać się z Hiszpanią (słyszę to porównanie kolejny raz). Średnia wysokość Polski jest ok. 5 razy niższa niż średnia wysokość Hiszpanii. Także mamy inne temperatury. Podstawowym problem w Polsce są inwestycje w meliorację. Zapowiada się kolejne olbrzymie wydatki na ten cel. Po wybudowaniu kolejnych zapór na rzekach będzie jeszcze suszej, gdyż zaporu zatrzymują transport materiałów dennych. Poniżej zapory dno rzeki się pogłębia bo woda nie nanosi materiału (osadza się przed tamą), wody nie przybywa więc poziom wody w rzece poniżej zbiornika gwałtownie i trwale się obniża. Stały niski poziom wody w rzece powoduje przyśpieszony spływ wody z gruntu do rzeki. Pierwszą rzeczą jaka powinniśmy zrobić to zasypać co najmniej połowę rowów melioracyjnych i maksymalnie odsunąć wały przeciwpowodziowe od koryt dużych rzek. Niestety te inwestycje byłyby dość tanie więc nie będą wykonane bo mało można na tym zarobić. Zbiorniki są drogie w budowie i drogie w utrzymaniu więc są dobre dla urzędników. To że osuszą teren to mniej ważne. Przydałoby się rozebrać kilka tam. Gdyby tak we Włocławku… pomarzyć…

   Polubienie


 5. PiS powołał pełnomocnika od przestrzeni kosmicznej
  3,057 views•May 21, 2020
  Uszi

  Simon Simon
  Z kosmosu to będą chyba odlotowe pensje i kosmiczną katastrofe g0spodarczą, a o wynoszeniu czy puszczaniu kasy w k0smos to nawet nie wspomne.

  Tomasz Buczek
  Oni zdają sobie sprawę że się kończą i dlatego idą po całości…

  Polubienie


 6. Co z tą suszą? Wezbranie na Wiśle
  10,117 views•Jun 27, 2020
  Wolne Rzeki

  Wezbranie czy powódź? Nad Wisłą o dużej wodzie opowiada Piotr Bednarek.
  To pierwszy z dwóch odcinków nagranych podczas wezbrania. Drugi będzie nieco bardziej… a zresztą przekonacie się sami, zapraszamy już teraz 🙂

  Karol Wtorek
  Masz tak kojący głos, że mógłbyś mi czytać do snu😀. To, tak nawiasem. A kanał-super. Tego szukałem.

  Sylwek Ch.
  Niech ludzie się przebudzą i zaczną doceniać Polską przyrodę.

  wojciech.kowalik
  Bardzo dobry film. A smutne jest to, że jako student inżynierii środowiska uczę się tylko jak wodę odprowadzać, a nie jak ją zatrzymać. Mam nadzieję że to się jeszcze zmieni.

  Wolne Rzeki
  wojciech.kowalik naprawdę tak jest? Myślałem że na uczelniach takie myślenie już odeszło… widocznie nie wszędzie.

  Kareem Ali
  @Wolne Rzeki Na hydrologii na ochronie (sic!) środowiska na PWr kilka lat temu też miałem tylko zachwalanie prostowania i betonowania rzek. Daj bóg coś się zmieni po tym jak ostatnio problem suszy stał się bardziej słyszalny.

  Wolne Rzeki
  ​@Kareem Ali wychodzi na to, że Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Jagielloński na których miałem przyjemność studiować są do przodu 😉

  wojciech.kowalik
  @Wolne Rzeki póki co w ciągu dwóch lat na SGGW było tylko o melioracji i odwadnianiu. Na hydrologii rzeczywiście było coś o zbiornikach retencyjnych, ale potraktowane jako ciekawostka… Jeszcze półtora roku studiów, może coś powiedzą w tym czasie o zatrzymaniu wody.

  Patrick Rogowski
  @wojciech.kowalik Tylko ile w Polsce bedzie mial do powiedzenia czlowiek po dobrym Uniwesytecie, gdy przyjdzie jakis znajomy ministra bez kwalifikicji ale z checia zarobienia kasy.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.