995 01.08.2020 ulegną przedawnieniu komunistyczne zbrodnie. Stowarzyszenie „Godność” apeluje ws. nowelizacji ustawy o IPN


autor: fratria

DZIADEK
a więc za 2 miesiące z kawałkiem… upłynie 30 letni okres przedawnienia dla wszelkich ubeckich zbrodni z PRL, za wyjątkiem zabójstwa..Brak komentarzy-wszyscy śpią?.Przez tyle lat?

Kolka
Juz widzę jak pan Duda podpisze taka nowelizację, jak degradację bandytów z WRON … pan Duda to patriota jest w przemówieniach tylko …

emerytka
No cóż, łatwo się podpisuje 500+, emerytury, inny socjal….. ale już sądy, kary ubeckie, uczelnie, rozliczenia….. to już tylko gładka mowa, a pióro w lewej ręce nie władne…. a wybory tuż….

WIESLAWA@WIESLAWA
NIKOMU NIE ZALEZY NA ROZLICZENIU TYCH BANDYTOW. ZALEZY TYLKO NAM, KTORZY TWORZYLISMY PIERWSZA SOLIDARNOSC, A POTEM DLUGIE LATA PLACILISMY ZA TO, PRZESLADOWANI PRZEZ SB. KOGO TO DZISIAJ OBCHODZI?

wrrrrrrrrrr
I ta cisza TVP jest zastanawiająca. Dzisiaj pp Konwiński i Żukowska byli żywą ilustracją jak spór idzie w krzaki. Programy nie wydobędą się poza czas, ramówkę, prowadzacych. Szok.To samo całą dobę.

dz
Andrzej Rozpłochowski ma rację. Jak odpuścimy komuchom, to oni robale bez sumienia przepoczwarzą się kolejny raz i nabiorą naiwnych. Kolejne pokolenia będą cierpieć.

WK
Już widzę tych niezawisłych sędziów jak w wielkim pędzie orzekają w sprawie ukarania komuchów:)))))

Zofia
Aż dziw, że zarówno Trybunał Konstytucyjny, Kancelaria Prezydenta jak i IPN nic w tej sprawie nie czynią. Próba zamilczenia? „Okrągły stół” dalej silnie stoi. Agenci w instytucjach ustawodawczych!

werte
Jak widać Okrągły Stół i jego ustalenia nadal żywy. I dbają o to wszystkie kolejne rządy bez względu na kolory flag partyjnych. Taką mamy niepodległość jaką sobie wywalczyliśmy…

https://wpolityce.pl/polityka/501584-rozplochowski-grajmy-larum

Rozpłochowski: Grajmy larum! „Za dwa miesiące nie będzie już można ścigać i sądzić żadnego komunistycznego oprawcy”

opublikowano: 24 maja

Grajmy je najmocniej jak możemy, na cały kraj, bo sprawa ma wartość racji stanu, a wokół niej mamy ciszę jak na cmentarzu! Według moich informacji z zapisu art. 4 ust. 1a Ustawy o IPN wynika, że z dniem 1 sierpnia 2020r., a więc za 2 miesiące z kawałkiem… upłynie 30 letni okres przedawnienia dla wszelkich ubeckich zbrodni z PRL, za wyjątkiem zabójstwa.

Ściganie komunistycznych zabójstw przedawni się za następne 10 lat, w roku 2030. Już widzę, jak żyjący jeszcze komunistyczni oprawcy dotąd bezkarnie nie osądzeni, już trzymają w dłoniach butelki szampana, bo myślą – jeszcze trochę, jeszcze dwa miesiące cichego poślizgu i będziemy na zawsze wolni.

Dzisiaj w audycji Tadeusza Płużańskiego w Polskim Radiu 24 o 13.30 tę dziwną ciszę udało się nam złamać i gramy larum! Podobno Minister Zbigniew Ziobro w sprawie w/w przedawnienia złożył jakąś interwencję w… Trybunale Konstytucyjnym prawie 3 lata temu, w roku 2017, ale ona w TK zawisła i do tej pory nie została rozpoznana. Dlaczego tak jest? Szczerze jednak mówiąc, nie rozumiem, dlaczego zamiast zwracania się do TK, w Rządzie lub w Sejmie nie podjęto do dziś inicjatywy ustawodawczej, aby ustawę o IPN w stosownym artykule znowelizować tak, by 1 sierpnia br. owego przedawnienia nie było. Na Boga, dlaczego tak jest? Jak to się dzieje, że długie ręce komunistów w najbardziej żywotnej dla siebie sprawie tak skutecznie uśpiły polityczną i moralną odpowiedzialność parlamentarzystów rządzącej Zjednoczonej Prawicy? Ktoś może wyciągać z tego różne wnioski.

Dziwi bierność w tej sprawie Kancelarii Prezydenta RP i również samego IPN. Przynajmniej ja o żadnych z ich strony ruchach w kwestii przedawnienia komunistycznych przestępstw też nie słyszałem. Gwoli uczciwości nie przesądza to jednak, że jakieś ruchy może były lub są, ale długie ręce niewidzialnych sił powodują zamiatanie tego pod dywan. Podobna sytuacja być może miała lub ma miejsce także wśród polityków „dobrej zmiany” z podobnym skutkiem. I dziwi mnie medialna cisza w tej sprawie również dziennikarzy mediów publicznych. Czyżby każdemu ten niezwykły problem ot uleciał z głowy?

Apeluję do Pana Prezydenta RP, do Pani Marszałek Sejmu, do Premiera Rządu, do kierownictwa Zjednoczonej Prawicy oraz do Prezesa IPN, a także do wszystkich polityków – w Polsce za dwa miesiące nie będzie już można ścigać i sądzić żadnego komunistycznego oprawcy, więc proszę – podejmijcie inicjatywę ustawodawczą i wprowadźcie bardzo szybką ścieżkę legislacyjną, by przedawnienie komunistycznych przestępstw nie tylko zatrzymać, ale aby je po prostu znieść! Na takie przestępstwa przeciwko narodowi i państwu polskiemu nie powinno być żadnego przedawnienia. Uważam nawet, że rytuał przedawnień na cokolwiek w Polsce winien być zniesiony, ponieważ on służy jedynie tym, co łamią prawo. Jest taka sprawiedliwość bez ograniczeń w szanujących się państwach Zachodu, na czele z naszym najlepszym sojusznikiem, Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Kiedy wreszcie i my zaczniemy uczyć się od nich dobrych i ważnych rozwiązań społecznych?

Katowice, 23 maj 2020

Andrzej Rozpłochowski

…..


Instytut Pamięci Narodowej / autor: fratria

luki
Kasiu, oni niczego nie zrobią, a już na pewno nie PAD, a właściwie to PJK, bo tylko PJK coś robi. Reszta to banda pomagierów, którzy chodzą na pasku PJK, a że PJK to nyterk…no cóż,sama go chciałaś.

regionalista
Bardzo dziwne. Rząd Obecny tego nie uczynił ! i nie uczyni ! To celowa praca dla ocalenia Żydow z UB, którzy zabili w Polsce wspólnie z Sowietami 75 tys. Polaków a potem uciekli do Izraela. Kreci?

kkk
PiS jest tak zajęty rozliczaniem zbrodni komunistycznych, że zapomniał o nowelizacji ustawy? Zostały góra 2 tygodnie na nowelizację, bo na pewno będzie długo rozpatrywana w senacie.

Roman
Zbrodnie judeobolszewickie nie tylko nie POwinny się przedawniać, ale winny być dziedziczone przez judeobolszewickie POmioty.

https://wpolityce.pl/polityka/501727-stowarzyszenie-godnosc-apeluje-ws-nowelizacji-ustawy-o-ipn

Stowarzyszenie „Godność” apeluje ws. nowelizacji ustawy o IPN: 1 sierpnia br. ulegną przedawnieniu komunistyczne zbrodnie

opublikowano: przedwczoraj

Stowarzyszenie Godność wystosowało oświadczenie, w którym domaga się nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, aby z dniem 1 sierpnia 2020 roku nie uległy przedawnieniu komunistyczne zbrodnie. Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia.

My, byli więźniowie stanu wojennego, zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Godność”, od lat 26 każdego 13 grudnia przy pomniku Poległych Stoczniowców upominaliśmy się o ukaranie komunistycznych zbrodni popełnionych w Grudniu 1970 r. w stanie wojennym, a także tych popełnionych na polskich patriotach, którzy nie godzili się na podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu, My, mieszkańcy Wybrzeża byliśmy jednymi z pierwszych, którzy doświadczyli „karzącej ręki sprawiedliwości ludowej”. To u nas działał osławiony Sąd Marynarki Wojennej który skazywał tuż po wojnie wysokich oficerów Marynarki Wojennej na kary śmierci a po wprowadzeniu stanu wojennego za kolportowanie ulotek karał wieloletnim więzieniem! I mimo, że stan wojenny uznano za nielegalny, to żaden z sędziów czy prokuratorów tej formacji do dziś nie odpowiedział za swoje czyny.

Co roku, przez 26 lat, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców domagaliśmy się zarazem naprawy wymiaru sprawiedliwości… Postulowaliśmy wielokrotnie, aby sędziowie i prokuratorzy biorący udział w procesach politycznych w PRL, zostali z sądownictwa wydaleni. Nasze apele pozostawały bez odpowiedzi.

Na mocy nie pisanych okrągłostołowych układów, wymiaru sprawiedliwości nie wolno było ruszać. A ten robił wszystko, aby w przewlekających się postępowaniach nie skazać PRL-owskich przestępców. Nie zreformowanie po 1989 roku polskiego sądownictwa i pozostawieniu na stanowiskach „zasłużonej” PRL-owskiej kadry zaowocowało powstaniem kastowości, która broniła i umacniała swoje przywileje. Ta kadra dostała też szansę kształtowania nowej generacji prawników, czego skutki widzimy właśnie dzisiaj – w jawnym i destrukcyjnym buncie przeciw strukturom państwa.

Przez 30 lat wolnej Polski ten ich świat, chroniony immunitetem i brakiem instytucji dyscyplinujących, umacniał swoją uprzywilejowaną pozycję. Mimo, że był źle oceniany przez zdecydowaną większość społeczeństwa, to kolejne ekipy sprawujące władzę nie ośmieliły się go tknąć. A wręcz przeciwnie rządzące partie PO, PSL i SLD ściśle współpracowały z wymiarem sprawiedliwości. Wystarczy posłuchać taśm posła Neumana aby się o tym przekonać.

Zjednoczona Prawica idąc do swoich pierwszych wyborów w 2015r. zapowiadała reformę sądownictwa, ale dopiero po zwycięstwie w 2019 faktycznie do niej przystąpiła. Zdecydowana większość społeczeństwa ten zamiar popiera.

Dziś jako byli represjonowani zwracamy się posłów Zjednoczonej Prawicy aby znowelizować ustawę o IPN, tak aby z dniem 1 sierpnia br. nie uległy przedawnieniu komunistyczne zbrodnie. Apelujemy aby ustawowo pozbawić stopni wojskowych sędziów i prokuratorów wydających wyroki w procesach politycznych w PRL. Należy wydalić z wymiaru sprawiedliwości sędziów i prokuratorów orzekających w procesach politycznych a także obniżyć im świadczenia emerytalne.

Apelujemy do Stowarzyszeń Osób Represjonowanych w kraju o poparcie naszego Oświadczenia.

Stanisław Fudakowski – Sekretarz

Andrzej Osipów – Wiceprezes

Czesław Nowak – Prezes

CZYTAJ TAKŻE: Rozpłochowski: Grajmy larum! „Za dwa miesiące nie będzie już można ścigać i sądzić żadnego komunistycznego oprawcy”

…..


Tadeusz M. Płużański: Bestie w togach. Bezkarni mordercy!
3,545 views•Premiered May 14, 2020
Tomasz Sommer

grzes
Podziękujcie kaczyńskim za jedwabne i ustawę o IPN-e . Chroniąca gadów , plujących na Polskę i Polaków .. juda polin takim rozdaje ordery ORŁA BIAŁEGO ….!!!! FAŁSZYWY patriota polin !!!!

John Kosciukiewicz
Nie moge pojac ze dzis niby w wolnej Polsce ci kanalje komunistyczne nie zostali skazani natychmiast wykonay wyrok smierci to jest skurwysynstwo….

883hhgf
A teraz jest inaczej?!

Krzysztof Godlewski
Dokładnie zydo-komuna z wielkim obrzydzeniem i pogardą patrzą na patriotów maszerujących w różnych wielkich rocznicach naszego kraju. Jesteśmy solą w oku. Najlepiej żeby nie było ludzi którzy upamiętniają naszych Wielkich Bohaterów. 15 sierpnia bylem 3 dni w Oświęcimiu. Przez Witolda Gadowskiego był zorganizowany „Marsz życia ” zjechala się do Polski na te 3 dni Polonia z różnych stron świata Ludzi którzy mieli jeszcze okazję otrzec sie o niemiecki oboz zaglady w latach 2 wojny światowej. Było także dużo Polskich Patriotów. Przez dwa dni odbywało się bardzo dużo różnych spotkań wystąpień modlitwy. Jednego i drugiego dnia przeszły z centrum Oświęcimia do obozu dwa duże marsze. Tysiące ludzi i Polskich flag. Czy TVP coś w swoich wiadomosciach pokazał innym siedzacymi przed telewizorami? Tak Dude z Katowic cieszącego się z otwarcia kolejnej defilady wojskowej przypadajacej na święto 15 sierpnia i marsz środowiska lgbt na jakieś wiosce. Ale jak da święta i czas na przemowy to nasz prezdent tak to przedstawia ze aż można się oszukać która to ta prawdziwa strona.:)

5 thoughts on “995 01.08.2020 ulegną przedawnieniu komunistyczne zbrodnie. Stowarzyszenie „Godność” apeluje ws. nowelizacji ustawy o IPN


 1. Polska OSKARŻYŁA Netflixa! Ten raport WSTRZĄŚNIE Polską… | WIADOMOŚCI
  28,656 views•May 29, 2020
  Bądź Na Bieżąco

  Cyber Sim
  Pierwszy raz ktoś stanął w obronie Polski. Uważam, że nadszedł czas docisnąć i przede wszystkim mocno nagłośnić cały KONTEKST. Będę wspierać.

  Outlander xD
  To jeszcze ten kłamliwy film na netflix. Jak to Anglii łamie szyfr enigmy. Krew się gotuje.

  ZWIREKiMUCHOMOREK
  Ten film nie jest dokumentem historycznym, nie jest filmem fabularnym! Autor chciał zaprezentować człowieka z zespołem aspergera a nie zmieniać historię Polski. Nie każdy musi znać wszystkiego z historii Polski a wcale bym się nie dziwił gdyby wiele krajów korzystało z naszej bo my mamy czym się chwalić inni nie.

  Hadrianus Confoederatus
  @ZWIREKiMUCHOMOREK wazeline juz masz ???

  Polubienie


 2. M.K TV ( WAZNE + DZIADEK PATLEWICZA MORDERCA Z UPA? )
  3,203 views•May 31, 2020
  M.K TV

  Artur A
  3 raz pisze ! Jebać Patlewicz . . . a jego dziadka i wszystkich od Bandery ! Chwała Lechitom 💪 precz z KK największym okupantem Polski !!! Szczepionka cicha powolna smierć . . .

  Jazon J.
  Tiaaa, pan biskup w komplecie…:) Bywała Matka Boska w klapie, JP II wśród oficjeli i decydentów . Tradycje są bogate. Taki zestaw w Polsce zawsze gwarantuje sukces medialny i propagandowy.
  Pozdrawiam

  Bozena H
  Patlewicz zwalcza praedziwych Polakow, teraz wiemy dlaczego

  Check Mate
  Pozwólcie odnieść mu się do dzisiejszych zarzutów.

  Adolfu Akbar Schalom
  Pan Krajski mówił własnie to samo o patlewiczu.

  mirosław Witkowski
  Wojciech Olszanowski mówił już jakiś czas temu, że bydlak Patlewicz jest banderowcem

  Polubienie

 3. https://wpolityce.pl/polityka/504232-pis-zlozylo-projekt-nowelizacji-ustawy-o-ipn-wazna-zmiana

  madzia
  Czemu wszystko co ważne na ostatnią chwilę? Jaruzel wciąż generałem???

  BYŁY WYBORCA PiS
  Super, żeby tylko w pan Katz się nie zorientował i nie oprotestował, bo to jego ziomków może dotyczyć…

  obserwator
  Tak trzymać i nie baczyć, że żydostwo oprotestuje.

  legion
  czekam na aneks WSI , prezydencie odwagi

  https://wpolityce.pl/historia/501919-apel-o-powstrzymanie-przedawnienia-sie-zbrodni-komunistyczny

  https://wpolityce.pl/historia/501850-czy-bedzie-nowelizacja-ustawy-o-ipn

  https://wpolityce.pl/polityka/502712-dera-w-kp-trwaja-prace-nad-nowelizacja-ustawy-o-ipn

  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/kancelaria-prezydenta-pracuje-nad-projektem-nowelizacji-ustawy-o-ipn/

  Polubienie

 4. krzyswroblowiec@krzyswroblowiec
  Serio? A kiedykolwiek były ścigane? Stefan Michnik pluje na Polskę do tej pory i co? I jajco. Tak trudno wysłać pary chłopców z GROM-u i go przywieźć do Polski? USA, Izrael albo Rosja ścigają zbrodniarzy po całym świecie, zrzucają na nich drony z ładunkami wybuchowymi, albo trują polonem. A my? My nic nie możemy.

  zenek2
  A Morelowi wypłacaliście do końca życia emeryturę na koszt podatnika polskiego. I co ? I ustawa był w pełnym rozkwicie. Kłamczuchy i to po stokroć.

  gosc
  Beda sie scigac miedzy soba,kogo doscigneli do tej pory?Komuchy sie uwlaszczyly,dzieci ustawily,w brukselce zadomowily,Polske rozprzedaly, mozna im skoczyc.Strachy na Lachy,po co i komu takie ustawki?

  oj tam
  Ustawę degradacyjna zbrodniczych gienierałów i pałkowników z WRON Duduś zawetował a teraz ubolewa,że nie zostali rozliczeni.Jedno mówi a drugie robi, hipokryta do kwadratu.Myśli, że ludzie zapomnieli?

  kkk
  Uroczystości „ku pamięci”, płomienne przemówienia, a bandyci dożywali swoich dni na dobrych emeryturach. Wstyd panowie rządzący. PiS rządzi od 5 lat i obudził się z ustawą gdy zostały tylko dni?

  https://wpolityce.pl/historia/504370-zbrodnie-komunistyczne-nadal-beda-scigane-po-31-lipca

  Ważny projekt PiS! Zbrodnie komunistyczne mają być nadal ścigane po 31 lipca. Prezydent Duda zapowiadał, że poprze taką ustawę

  opublikowano: 4 godziny temu


  autor: Fratria

  Zbrodnie komunistyczne nadal będą ścigane po 31 lipca tego roku – zakłada projekt noweli ustawy o IPN autorstwa PiS. Ma to dotyczyć postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

  Posłowie PiS złożyli projekt w Sejmie w środę, natomiast jego elektroniczna wersja pojawiła się w piątek rano.

  Co zakłada projekt PiS?
  Wnioskodawcy poselskiego projektu proponują zmianę art. 4 ust. 1 ustawy o IPN, zgodnie z którą zbrodnie komunistyczne, niebędące zbrodniami wojennymi lub zbrodniami przeciwko ludzkości, nie będą się przedawniały – podobnie jak zbrodnie stanowiące według prawa międzynarodowego zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne.

  Obecnie, zgodnie z art. 4 ust. 1a ustawy o IPN, bieg terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych, niebędących zbrodniami wojennymi lub zbrodniami przeciwko ludzkości (które się nie przedawniają), rozpoczyna się od dnia 1 sierpnia 1990 r. Karalność tych zbrodni ustaje po 40 latach, gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa, oraz po 30 latach, gdy czyn stanowi inną zbrodnię komunistyczną.

  Projekt PiS zakłada uchylenie tego przepisu.

  Zgodnie z projektem, do postępowań, do których miał zastosowanie art. 4 ust. 1a ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy proponowanej nowelizacji.

  Autorzy projektu wskazali, że „preambuła do Konstytucji RP stanowi, że obywatele przyjęli ją ‘pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane’. Na ustawodawcy spoczywa prawny obowiązek zapewnienia organom państwa możliwości ścigania zbrodni komunistycznych oraz sądom sprawiedliwego ich osądzenia”.

  Oceniono, że „niewszczynanie lub umarzanie powstępowań karnych z powodu przedawnienia karalności przestępstw nieściganych w poprzednim ustroju z powodów politycznych tworzy w świadomości społecznej brak poczucia sprawiedliwości oraz obraz braku prawidłowego funkcjonowania aparatu państwa”.

  W uzasadnieniu przypomniano, że „1 sierpnia 2020 r. nastąpi przedawnienie karalności zbrodni komunistycznych, które nie stanowią zbrodni zabójstwa lub zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości”.

  Aby uniknąć przedawnienia karalności takich czynów konieczna jest zmiana przepisu art. 4 ust. 1a ustawy zmienianej w niniejszym projekcie ustawy

  — dodano.

  Zwrócono uwagę, że przedawnienie zbrodni komunistycznych może mieć również wpływ na brak możliwości zastosowania przepisu art. 10 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy m.in. Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz ich rodzin, który przewiduje utratę (nieprzysługiwanie) prawa do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie tej ustawy w przypadku spełnienia przesłanek określonych w tym przepisie. Zgodnie z jego treścią „prawo do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie ustawy nie przysługuje funkcjonariuszowi, który został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo za przestępstwo określone w art. 258 Kodeksu karnego lub wobec którego orzeczono prawomocnie środek karny pozbawienia praw publicznych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, które zostało popełnione przed zwolnieniem ze służby”.

  Uzasadnienie projektu
  W uzasadnieniu do projektu PiS napisano, że „skazanie prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umożliwia również orzeczenie wobec sprawcy środka karnego obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki na rzecz pokrzywdzonego. Taki wyrok w praktyce ułatwia również dochodzenie odszkodowania (zadośćuczynienia) w postępowaniu cywilnym”.

  Zgodnie z projektem, nowelizacja ma wejść w życie 31 lipca.

  Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta deklarują, że prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę likwidującą przedawnienie zbrodni komunistycznych, jeśli zostałaby uchwalona taka zmiana prawa.

  Potwierdził to także sam prezydent, podczas niedawnej sesji „Pytań i odpowiedzi” na Facebooku.

  Tak, poprę taki projekt ustawy

  — oświadczył prezydent.

  Tam, gdzie to możliwe, zbrodnie nie powinny ulegać przedawnieniu

  — dodał.

  Zdaniem Dudy „zbrodnie komunistyczne powinny być tak ścigane, jak zbrodnie ludobójstwa”.

  Większość tych zbrodni to było katowanie, zabijanie ludzi, te zbrodnie niestety nie zostały w taki sposób, jak wymaga tego sprawiedliwość, ukarane, nad czym boleję

  — zaznaczył Duda.

  as/PAP

  Polubienie

 5. https://kresy.pl/wydarzenia/nowelizacja-ustawy-o-ipn-uchwalona-przez-sejm-zbrodnie-komunistyczne-nie-beda-ulegaly-przedawnieniu


  Sejm RP, źr. Twitter

  NOWELIZACJA USTAWY O IPN UCHWALONA PRZEZ SEJM – ZBRODNIE KOMUNISTYCZNE NIE BĘDĄ ULEGAŁY PRZEDAWNIENIU

  20 czerwca 2020|1 Komentarz|w polityka, Polska, Polska, Wydarzenia |Przez Mateusz Pławski
  Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o IPN, która przewiduje trwałe nieprzedawnianie się zbrodni komunistycznych. Zmiany oznaczają, że prokuratorzy pionu śledczego IPN nadal będą mięli obowiązek ścigania ich sprawców. Ustawa trafi teraz do Senatu.

  Wpiątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN. Przewiduje ona trwałe nieprzedawnianie się komunistycznych zbrodni – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Zmiany oznaczają, że prokuratorzy pionu śledczego IPN nadal będą mięli obowiązek ścigania ich sprawców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

  Za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 443 posłów. Czterech było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu. Nowelizacja ustawy została przygotowana przez posłów PIS.

  Dotychczasowa ustawa o IPN przewidywała, że bieg terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych, które nie są zbrodniami wojennymi lub zbrodniami przeciwko ludzkości (które nie ulegają przedawnieniu), rozpoczyna się od 1 sierpnia 1990 r. Zgodnie z jej przepisami, jeżeli dany czyn jest zabójstwem, wówczas jego karalność ustaje po 40 latach (czyli w 2030 r.). W przypadku innej zbrodni komunistycznej, wówczas po 30 latach (w tym roku). Nowelizacja ustawy, która została wprowadzona przez Sejm uchyla ten przepis.

  Prokuratorzy IPN ścigają sprawców zbrodni komunistycznych, tak samo jak zbrodni nazistowskich, na mocy ustawy o IPN. Zgodnie z jej przepisami zbrodnie komunistyczne to represje lub inne formy naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności, popełnione przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w latach 1917-90, będące przestępstwami według polskiej ustawy karnej obowiązującej w okresie ich popełnienia. „Rok 1917 wynika z nowelizacji ustawy o IPN, która w 2016 r. rozszerzyła zakres czasowy dotyczący wydarzeń będących przedmiotem działalności Instytutu; wcześniej były to lata 1939-90” – czytamy.

  Do kategorii komunistycznych zbrodni zaliczają się też przestępstwa przeciwko dokumentom, np. ich fałszowanie przez komunistycznych funkcjonariuszy na szkodę osób trzecich.

  Informacje pionu śledczego IPN wskazują, że aktualnie prowadzonych jest 431 postępowań w sprawach o komunistyczne zbrodnie. W przypadku ponad 300 z nich zastosowana została kwalifikacja jako zbrodnie przeciw ludzkości – nie ulegają one przedawnieniu. W przypadku braku nowelizacji ustawy, pozostałe uległy by przedawnieniu.

  Sejm odrzucił w czasie głosowania m.in. poprawkę, która została zgłoszona przez posłów Konfederacji. Zakładała ona przywrócenie treści rządowej nowelizacji ustawy o IPN z 2018 r. Jej celem było przeciwdziałanie fałszowaniu polskiej historii w Polsce i na świecie. Wprowadzała ona m.in. karę pozbawienia wolności za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za np. ludobójstwo popełnione na Żydach w czasie II wojny światowej. Wspomniane sankcje zostały wycofane w 2018 roku przez rząd i parlament.

  Zobacz także: IPN reaguje na zakłamywanie historii Polski przez Putina
  https://kresy.pl/wydarzenia/ipn-reaguje-na-zaklamywanie-historii-polski-przez-putina/

  twitter / pap / tvp.info / kresy.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.