1045 Szczodre Gody Pogańskie Boże Narodzenie – Igor o Słowianach #28

Igor o Słowianach… #28 Pogańskie Boże Narodzenie – Szczodre Gody.
2,200 views•Dec 24, 2020
triglav2002

Pogadanka, miejscami publicystyczna, oparta o własny tekst z 2001 r. „Pogańskie Boże Narodzenie” z modyfikacjami z 2003 (publikowany wówczas w „Wędrowiec Zachodniopomorski”) a rok temu umieszczony na blogu „Nieregularnik Słowiański” tu:
https://www.triglav.com.pl/blog/135-poganskie-boze-narodzenie-szczodry-wieczor.html

0:00 Wstęp
5:24 przesilenie zimowe – młode Słońce
8:33 nazwa – Gody, Szczodry Wieczór i inne
15:15 od wigilii do „Trzech Króli”
18:20 Wieczerza – uczta z bogami
21:32 kutia i opłatek/kołacz
24:16 życzenia
25:18 stół
27:07 puste miejsce dla ducha
30:36 kolęda, kolędowanie, kolędnicy, szczodruszki
37:45 śmierć i odrodzenie kozy
44:08 sypanie owsem
46:10 choinka, podłaźnik, snop żyta
49:31 podsumowanie, rodzina i słońce,

Wydawnictwo Triglav
http://www.triglav.com.pl

Strona osobista
https://igorgorewicz.pl/

Fugi
W rzeczy samej, czym byłoby dziś chrześcijaństwo bez pogańskiej obrzędowości.

DonPedro
A to ciekawe, bo po czesku Wigilia to Štědrý večer!

P W S Montaż Filmów
Rozmawiałem w pracy z Irańczykiem i on pyta się mnie skąd jestem więc mówię że z Polski, on mówi … U nas nie mówi się Polska tylko Lechistan to jest wasza nazwa starożytna, znamy wasza historie. W Teheranie mają artefakty i cała wiedzę starożytna tam ukrytą. Pomagaliśmy im w walce z Rzymem 💪💪💪💥💥💥. Taki prezent Informacyjny dostałem na gwiazdkę 😁

777_modrzew_777
Tak BTW wczoraj, oczywiście w tefałpe, pojawil się wywiad gdzie w roli eksperta wystąpił ksiądz będący autorem wspomnianej w filmie książki. Zaczęło się od stwierdzeń o demaskowaniu osób demaskujących święta jako mające punkty wspólne z wcześniejszymi wierzeniami 🙂 Wszystko wg księdza jest czysto chrześcijańskie, poczynając od daty, spotykanych obrzędów, choinki, ozdób, symboli, itp.
Ciekawe mogło by być skonfrontowanie obu stron.

Mikołaj Bizoń
Nie ma to jak opowiadać o przedchrześcijańskich Słowianach na kanwie etnografii xd

triglav2002
Prawda?! Też tak uważam, podobnie zresztą jak cała rzesza badaczy. No i nie ma to jak komentować, zanim się obejrzało 🙂

Mikołaj Bizoń
@triglav2002 nie trzeba ogladać, zeby wiedzieć, ze Szczodre Gody to wymysł turbosów, bo taka nazwa nie zostaje wymieniona w zadnym ze źródeł o Słowianach

triglav2002
@Mikołaj Bizoń Pisze Pan dyrdymały, bo nauczył się Pan z jutuba nowego słówka „turbosy” i mierzy innych swoją miarą. Otóż warto oglądać, bo coś mi się wydaje, że przedmiotowe źródła znam całkiem nieźle. W filmie mówię, że to nazwa etnograficzne, natomiast zdaniem językoznawców i etnografów ma bardzo archaiczne pochodzenie proszę sobie wyobrazić, że znaki i sztukę naskalna epoki zlodowacenia też się bada, a uwaga…. źródeł pisanych brak. Proszę wiedzieć metody współczesnej humanistyki wykraczają poza jutuba i jedną książkę Sikorskiego, która zdaje się Pan zachlysnał. Znów podpowiem – to nie biblia, nie trzeba wierzyć bez sprawdzenia.

triglav2002
@Mikołaj Bizoń Swoją drogą pisząc o. Wymyśle turbosów objawił Pan ignorancję, bo nie zna Pan Hilferdinga, Kolberga, Bystronia, Glogera. Jeśli oni są turbosami, bo z dumą zapiszę się do tego klubu.

7 thoughts on “1045 Szczodre Gody Pogańskie Boże Narodzenie – Igor o Słowianach #28

 1. https://skrbh.wordpress.com/2020/12/23/287-koncowki-proto-slavic-ata-ati-ato-at%d1%8a-ota-ot%d1%8c-ot%d1%8cja-ot%d1%8a-%c7%abt%d1%8a-uti-%d1%8at%d1%8c-%d1%8at%d1%8a-i-te-brakujace-lopata-lop/

  Oto mój podarek na Szczodre Gody / Koliadę / Kolędę, dla Wszystkich Słowianek i Słowian. Mam nadzieje, że choć odrobinę rozjaśni on ofitzjalne pustynno-prusko-nazistowskie ciemności, jakie od tak tak dawna zapadły nad Naszą Ukochaną Prastarą Słowiańszczyzną…

  W tym wpisie opiszę dalsze niezmiękczone / niespalatalizowane / bezdźwięczne końcówki Proto-Slavic, zawierające niskoenergetyczny dźwięk główny zapisywany jako T. (…)

  Polubienie

 2. Michu
  25 grudnia w Cesarstwie Rzymskim obchodzono urodziny boga Słońca, Mitry. Potem to wyznanie zostało zastąpione przez synkretycznego boga Sol Invictus, następnie datę zaadaptowali chrześcijanie.

  https://wpolityce.pl/kosciol/532321-dzis-uroczystosc-narodzenia-panskiego

  Dziś Boże Narodzenie. Jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym. Kiedy zostało wprowadzone?

  opublikowano: 2 godziny temu


  / autor: Fratria

  Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego – jedno z najważniejszych, po Wielkanocy, świąt w roku. Wprowadzone zostało dopiero w IV wieku. Po raz pierwszy świętowano je w Betlejem w 328 roku, a w 335 roku dotarło do Rzymu, a stamtąd do innych regionów Cesarstwa Rzymskiego.

  Ks. prof. Józef Naumowicz w rozmowie z PAP zwraca uwagę, że Kościół od początku czcił przyjście Zbawiciela na świat, ale czynił to razem z największą tajemnicą Chrystusa, skupioną na Jego ukrzyżowaniu oraz przejściu ze śmierci do zmartwychwstania.

  Treścią pierwotnych świąt, jak doroczna Wielkanoc czy cotygodniowa niedziela, było całe zbawcze dzieło Jezusa, nie tylko tajemnica paschalna, ale także wcielenie. Nie było jeszcze wtedy osobnego święta narodzenia Jezusa.

  „Działo się to także dlatego, że w tym zakresie nie było żadnej inspiracji z tradycji starotestamentalnej, w której nie znano zwyczaju obchodzenia urodzin ani też nie wprowadzono żadnego święta narodzenia patriarchów czy kogokolwiek”

  — powiedział profesor UKSW, historyk wczesnego chrześcijaństwa.

  Wyjaśnił, że sytuacja zmieniła się na początku IV wieku, kiedy chrześcijaństwo otrzymało wolność działania.

  „Wtedy nad grotą narodzenia Jezusa w Betlejem, którą wyznawcy Chrystusa odwiedzali i otaczali czcią przynajmniej od II wieku – wybudowano na polecenie cesarza Konstantyna wielką bazylikę. Inauguracja tej bazyliki w 328 roku była okazją do pierwszego święta narodzenia Jezusa, wyodrębnionego jako osobna celebracja”

  — powiedział ks. prof. Naumowicz.

  Zaznaczył, że święto to bardzo szybko się przyjęło.

  „Jeszcze w IV wieku było znane nie tylko w całym Cesarstwie Rzymskim, ale także poza jego granicami, na przykład w Armenii czy Arabii. To wskazuje, że wówczas sytuacja już bardzo dojrzała do tego, by takie święto powstało i się rozwinęło”

  — dodał.

  Ks. prof. Naumowicz zwrócił również uwagę, że pierwotnie święto narodzenia obchodzone w Betlejem nosiło nazwę „Epifania”, czyli „Objawienie”.

  „Nazwa ta jednak była bardzo szeroka, mogła odnosić się do samego narodzenia Jezusa, a także do objawienia tego faktu, jako dobrej nowiny zarówno betlejemskim pasterzom, jako przedstawicielom Narodu Wybranego, jak też – w inny, bardziej zakryty sposób – mędrcom ze Wschodu, reprezentującym świat pogański oraz te środowiska, które dochodzą do wiary na drodze badań oraz rozumu. Nazwa ta mogła odnosić także do tego, co wydarzyło się nad Jordanem podczas chrztu Jezusa czy też w Kanie, gdzie podczas wesela Jezus dokonał pierwszego publicznego cudu. Z tego względu Rzym zaproponował własne, bardziej konkretne określenie święta: Narodzenie (Natale lub Nativitas), które przyjęło się niemal powszechnie. Od tych łacińskich wyrażeń pochodzi bowiem włoskie +Natale+, hiszpańskie +Navidad+ i francuskie +Noël+, ale także wiele nazw słowiańskich tego święta. Niektóre języki wprowadziły własne określenia. Po niemiecku jest ono nazywane Święta Noc (Weihnachten), po angielsku Święto Narodzenia (Feast of the Nativity) lub częściej Święto Chrystusa (dosłownie Christmas jest skrótem określenia Christ’s mass czy Msza Chrystusa, zapisywanego nieraz, jako Xmas, gdzie litera X oznacza to samo, co pierwsza litera tytułu Chrystus)”

  — wyjaśnił ks. prof. Naumowicz.

  Zauważył, że nazwa „Epifania”, czyli „Uroczystość Objawienia Pańskiego”, zwana w Polsce także potocznie świętem Trzech Króli, w Kościele katolickim skupia się na pokłonie Mędrców ze Wschodu, a w Kościołach Wschodnich na chrzcie Jezusa.

  Podkreślił, że wybór dnia 25 grudnia na obchody świąt Narodzenia Pańskiego nie był przypadkowy.

  „Najstarsze chrześcijańskie święto Wielkanoc było włączone w cykl roku astronomicznego. Obchodzono je w pierwszym miesiącu roku, przy pierwszej wiosennej pełni księżyca, stąd, jeżeli powstawało drugie ważne święto związane z osobą Jezusa Chrystusa postanowiono także wpisać je w bieg roku astronomicznego, by zapewnić spójność kalendarza liturgicznego. W kalendarzu rzymskim 25 grudnia jest dniem przesilenia zimowego, czyli począwszy od tego dnia – noce stają się coraz krótsze a dni dłuższe, aż do przesilenia czerwcowego. W związku z tym wybrano ten dzień na obchody tajemnicy Narodzenia Syna Bożego chcąc symbolicznie ukazywać, że oto spełnia się tajemnica przyjścia zapowiadanego przez Biblię Mesjasza, +Światłości rozświetlającej mroki tego świata+”

  -– wyjaśnił ks. prof. Naumowicz.

  CZYTAJ TAKŻE: Niech to Boże Narodzenie wybrzmi głosem polskiej duszy. „Żyjemy w epoce weryfikacji”. Błogosławionych Świąt od Redakcji wPolityce.pl

  Autor
  Nasza Wiara

  Polubienie


 3. Saturnalia – Rome’s Awesome Pagan Christmas DOCUMENTARY
  46,368 views•Dec 23, 2020
  Invicta

  Celebrate an awesome pagan Christmas with the Roman Saturnalia!

  maxnetir timon
  ancient Persian had a somewhat similar thing called „Chelleh” in Zoroastrian tradition the longest and darkest night of the year was a particularly inauspicious day, and the practices of what is now known as „Shab-e Chelleh” were originally customs intended to protect people from evil during that long night.

  Polubienie

 4. xy
  W taki właśnie sposób eliminuje się, krok po kroku, wszystko z czego Polacy mogą się cieszyć, podziwiać i identyfikować się z czymś.Trzeba więc przyspieszyć proces „aby byli gotowi na germanizację..”.

  janek
  ale draństwo Myślę że zrobili ludzie pokroju tych szmat ze strajku macic tj prymitywy nienawidzący Polski i wszystkiego co polskie Celowa zbrodnia na Polakach

  poiuy
  sprawcy dostaną 3 lata w zawiasach, a człowiekowi za wycięcie drzewa na własnej działce odmierzą taką karę finansową obliczoną od centymetra obwodu, co niejednego doprowadzi do ruiny

  @Kaz52
  podpalacza/y należy osądzić SUROWO i wymierzyć mu/im BARDZO dotkliwą karę. Żadne więzienie długoletnie, ale ogromne odszkodowanie na rzecz Państwa – wielomilionowa grzywna i długoletnie prace publiczne, różne – od sprzątania ulic po prace przy nasadzaniu drzew i rekultywacji terenów poprzemysłowych. Kara ma być DOTKLIWA dla PODPALACZY a nie dla społeczeństwa – poprzez utrzymywanie podpalaczy podczas pobytu w więzieniu.

  error
  No grinpisy, do roboty, gdzie jesteście teraz?

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/532373-splonal-liczacy-okolo-500-lat-dab-rzeczypospolitej

  Spłonął liczący około 500 lat „Dąb Rzeczypospolitej”! Prawdopodobnie został podpalony. „Przyrodnicza zbrodnia”

  opublikowano: wczoraj


  autor: Twitter/Lasy Państwowe

  Liczący około 500 lat „Dąb Rzeczypospolitej”, zwany też „Dębem Jagieły” spłonął w piątek w miejscowości Traczyka (Kujawsko-pomorskie). Prawdopodobnie doszło do podpalenia drzewa – poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy kpt. Krzysztof Natucki.

  Spłonął liczący około 500 lat „Dąb Rzeczypospolitej”!

  Po przyjeździe strażaków dąb był już powalony i płonął. Pożar został ugaszony i nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia. Z pierwszych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie

  — powiedział kpt. Natucki.

  W akcji gaśniczej uczestniczyły dwa zastępy OSP z Lidzbarka Warmińskiego i zastęp PSP z Działowa oraz dwa zastępy PSP i jeden OSP z Brodnicy.

  „Dąb Rzeczypospolitej”, będący pomnikiem przyrody, rósł w leśnictwie Borek w obrębie nadleśnictwa Brodnica, w rezerwacie Jar Brynicy na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. To dąb szypułkowy o wysokości 33 m i o obwodzie w pierśnicy (na wysokości 1,3 m) 650 cm. W drzewie znajdował się duża dziupla. Niedaleko spalonego dębu rosną około 200-letnie sosny.

  Nagroda za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia
  W związku z podpaleniem, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczył nagrodę 10 tys. zł za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia.

  Dzisiaj uległ doszczętnemu spaleniu najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego, perła w koronie przyrodniczej Nadleśnictwo Brodnica. Wezwane na miejsce służby pożarnicze mogły jedynie dogasić poległy pomnik przyrody

  — czytamy w oświadczeniu.

  Ta ogromna strata i bolesne doświadczenie potęgują się, kiedy uświadomimy sobie, że w lasach Nadleśnictwa Brodnica nigdy nie dochodziło do podpaleń lasu. To nie był przypadek, lecz celowe działanie podpalacza, dlatego prosimy wszystkich, którzy posiadają informacje pomocne w ustaleniu sprawcy tej przyrodniczej zbrodni, o kontakt z Policją

  — napisał dyrektor.

  kpc/PAP/Twitter/Facebook

  Polubienie


 5. Dąb Poganin w Węglówce, najwspanialszy dąb Rzeczypospolitej
  5,419 views•Jan 3, 2021
  Łukasz Łuczaj

  Gomyiashki Experto
  Dlatego drzewko jest zdrowe, bo nie ma drogowskazu dla jego.

  Marian Krzemyk
  Zgadzam się! Dawno temu straciłem zaufanie do ludzi i obecnie większość z nich postrzegam jako tępych niszczycieli wszystkiego co piękne oraz czcicieli brzydoty, głupoty i kiczu. Nie trzeba tablic – Pan Profesor jest wystarczającym drogowskazem dla nielicznych rozumnych. Pozostali lepiej niech omijają ten pomnik przyrody a będzie żył kolejne 600 lat!

  Polubienie


 6. To byli poganie. Święto związane jest ściśle z trzema wydarzeniami. Jakimi? | ks. R. Kneblewski
  2,508 views•Premiered 6 hours ago
  Media Narodowe

  ਚੁੱਪ
  To nie są media narodowe!!! Propag9wanie kościoła…nasz naród kościół zniewolił po chcrzcie Polski! Nikt nie mówi o milionach Słowian mordowanych brutalnie kobiety w ciąży dzieci..by przeszli na wiare krzyża…..tfu Sława Słowianom! Polska Słowiańska naturalna nie pod biczem pedofiliskiej organizacji

  Nyewes Ata
  Poza stekiem bzdur nie popartych materiałem źródłowym łatwo można stwierdzić że przed Chrztem to był zlepek plemion a dopiero chrześcijaństwo zaczęło ich jednoczyć w naród.
  Nie mówiąc o przyniesieniu cywilizacji europejskiej. Miasta cywilizowane zaczynały się od wybudowania kościóła…

  ਚੁੱਪ
  @Nyewes Ata i co dały miasta ludziom? Wielkie metropolie…wiem bo biblie masz popartą źródłami który każdy może stworzyć….ja nie jestem od wyszukiwania źródeł..masz otwarty umysł znajdziesz…masz zamknięty łeb i wolisz słuchać z ambony prawd…to słuchaj…są dalej zapiski w krajach Perskich jak i u żydów…starsi z tych nacji nadal nazywają nad Lechowie itp

  ਚੁੱਪ
  @Nyewes Ata Dlaczego uczono nas o każdej innej mitologii ale nie o słowiańskiej??? Dlaczego nie uczono nas historii Polskii sprzed chrztu? Co za głupoty pleciesz…acha zlepek plemion miał królestwo i króla? Dla zabawy? ….ile opłatków…zjesz tyle wiesz.

  Nyewes Ata
  @ਚੁੱਪ Alternatywna historia wyssana z pana głowy nie jest dla mnie interesującą 🙂 Prymitywny antyklerykalizm coraz modniejszy widzę. Nie martw się czasy neopogańskie wracają.

  ਚੁੱਪ
  @Nyewes Ata mówie. Klerykowi jedynie wierzysz. Nie poznałem historie kościoła…jak i po co powstał. Ale w niedziele dostaniesz lepsze info z pierwszej ręki. Kto popiera organizacje kościoła katolickiego…Popiera pedofilie! Taka brudna prawda!

  Nyewes Ata
  @ਚੁੱਪ Pan poznał „historie” ale z ateistycznych broszurek chyba bo raczej nie z materiałów źródłowych. Antyklerykalne slogany, kłamstwa oszczerstwa i pomówienia a komuś wytyka Pan wiarę – słabe. P.s.. Mieszko I nie był królem. Mówić można a nawet bredzić, czy coś to zmienia ?
  prowokowokacja czy prymitywnie trollowanie ?

  ਚੁੱਪ
  @Nyewes Ata no tak pewnie….przecież zapomniałem o propapagndzie dla pelikanów umysłowych….tylko z pod znaku krzyża prawda głoszona..reszty nie patrzcie bo was szatan opęta….hahaha pozdrawiam z parafii św. Pedofila którego tylko pokusa popchała? I co na inna parafkr czy na wakacje? Pójdziesz do piekła z całym kościołem i wyznawcami za pedofilie i wychwalanie proroka oraz ulepionych figurek.

  Nyewes Ata
  @ਚੁੱਪ Tak Pan bardzo intelektualne wywody tutaj prezentuje 🙂 Może Pan pomawiać, obrażać i płodzić ten jałowy prymitywny antykrelykarny bełkot tylko po co ? Co Pan chce osiągnąć ? Ukoić płaczące sumienie ? Myślę że mam mniejsze szanse na piekło niż Pan, może pan już w nim jest ale o tym nie wie…

  ਚੁੱਪ
  @Nyewes Ata do piekła w 1 rzędzie z pedofilami…traficie razem!

  Regina Celia
  ਚੁੱਪ Odezwał się SS- Sekciarz Słowiański. Prawdziwy Polak to KATOLIK TRADYCJONALISTA od CHRZTU POLSKI. I jak każdy popaprany Lechita SS myli fakty. RZYMIAN i LEGIONY RZYMSKIE z CEZAREM W RZYMIE z WATYKANEM przypisując katolikom zbrodnie, które były dokonywane przez rzymskie legiony.. A propos. Polacy to tylko Słowianie i Katolicy??? A co ze Słowianami którzy też są CHRZEŚCIJANAMI, KTÓRZY CHRZCILI RUŚ I INNE KRAJE ZAMIESZKUJĄCE PRZEZ SŁOWIAN/ Najwięcej SŁOWIAN SĄ PRAWOSŁAWNYMI CHRZEŚCIJANAMI I TAK SAMO JAK KATOLICY SĄ CHRZCZENI PRZEZ DUCHOWNYCH, W CENTRUM WIARY JEST KRZYŻ I MARYJA

  Regina Celia
  @Nyewes Ata Dokładnie. Prawdziwa CYWILIZACJA TO CYWILIZACJA ŁACIŃSKA, gdzie w centrum był KOŚCIÓŁ, a przy nim szkoły, ochronki, szpitale, szkolnictwo, czy sądownictwo

  Regina Celia
  @Nyewes Ata Czyli natępuje regres – masa tępych, i prymitywnych ludzi, którzy uznają za bógów jak SS -sekciarze Słowiańscy naturalne zjawiska za Boga jak np błyskawice czy grzmot i rytuałny seks w ich świątniach pogańskich, oraz KANIBALIZM

  Regina Celia
  @ਚੁੱਪ Za to ty wierzysz żydo-masonerii, która pisze bajki, baśnie, mity od 2000 lat na temat Kościoła Katolickiego, a o Słowianach od XIXw. Takich pożytecznych idiotów potrzebują jak ty, którzy nie mają mózgu, a siano w głowie

  Regina Celia
  @Nyewes Ata Wielu twórców współczesnych o Lechitach, Słowianach jak np. Szydłowski….. są żydami. Rok temu ostro ściełam się z nim w Internecie. Od kiedy to Słowanie używali …. słowa GOJ na chrześcijan??? Ciekawe, że te książki – kłamstwa można kupić w księgarniach, które są w rękach MASONÓW.

  Regina Celia
  @ਚੁੱਪ Stary wyświechtany SLOGAN o „pedofilach księżach” A co z pedofilami z sekty FRANKISTÓW, którzy udawali chrześcijan, co z RABINAMI, którzy są pedofilami?,
  Słowianie to też PRAWOSŁAWNI, gdzie w centrum ich wiary JEST KRZYŻ I MATKA BOŻA.

  Regina Celia
  @ਚੁੱਪ SS- sekciarze słowiańscy, muzułmanie, ateiści, żydzi, zmutowane lewactwo – komuniści, protestanci idą w jednym szeregu przeciw Kościołowi Katolickiemu i przeciw PRAWDZIWEMU BOGU . Jesteście w szponach diabła.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.