1054 Engelking i Grabowski osądzeni – Usrael, Yad Vashem i inni przeciwpolacy oburzeni


Barbara Engelking, foto: youtube.com

jaro7 @jaro7:
A jak nazwać zablokowanie BADAŃ w Jedwabnem? Nie atakiem na ta wolność? Jak nazwać ataki i próby blokowania książki Sumlińskiego, Kurek „Powrót do Jedwabnego”? Czy nie nazywa sie to mentalność Kalego.

https://kresy.pl/wydarzenia/yad-vashem-o-pozwie-ws-ksiazki-dalej-jest-noc-to-atak-na-wolnosc-i-otwartosc-badan-naukowych/

YAD VASHEM O POZWIE WS. KSIĄŻKI „DALEJ JEST NOC”: TO ATAK NA WOLNOŚĆ I OTWARTOŚĆ BADAŃ NAUKOWYCH

2 lutego 2021|2 komentarze|w kultura, Polska, Polska, Wydarzenia |Przez Mateusz Pławski

Zdaniem badaczy z instytutu Yad Vashem, pozew wobec dwójki historyków – prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego – jest atakiem na wolność i otwartość badań naukowych.

Barbara Engelking, szefowa Polskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Jan Grabowski, polsko-kanadyjski historyk z Uniwersytetu w Ottawie, zostali pozwani za oczernianie sołtysa jednej z polskich wsi. Podstawą pozwu jest fakt, że włączyli oni do swojej wspólnej książki „Dalej jest noc” świadectwo Żydówki, oskarżającej go o to, że w czasie wojny wydał Niemcom 22 Żydów. Pozew spotkał się z krytyką ze strony instytutu Yad Vashem. „Każda próba nadawania granic dyskursowi akademickiemu i publicznemu poprzez polityczne lub prawne naciski jest niedopuszczalna” – napisano w oświadczeniu Instytutu, cytowanym w poniedziałek przez „The Jerusalem Post”.

„To stanowi poważny atak na wolne i otwarte badania. Postępowanie sądowe wobec badaczy Holokaustu, ze względu na to, że ich badania są niezgodne z przyjętymi normami badawczymi, stanowią atak na próbę osiągnięcia pełnego i wyważonego obrazu historii Holokaustu oraz na prawdziwość i wiarygodność istniejących źródeł historycznych” – napisano w oświadczeniu.

„The Jerusalem Post” cytuje dr. Davida Silbermana z Yad Vashem, który zarzuca polskiemu rządowi, że nalega na kontynuowanie sprawy. „To część szerszej polityki historycznej rządu, iż historia jest taka, jak mówimy, a kto od tego odchodzi, zostanie zmuszony pozwem do posłuszeństwa” – powiedział Silberman.

Zobacz także: Pół miliona zł państwowej dotacji dla badaczki „polskiego antysemityzmu”

Czytaj także: Amerykańska organizacja chce usunięcia Ziemkiewicza z mediów społecznościowych

jpost.com / Kresy.pl

…..


Barbara Engelking, foto: youtube.com

franciszekk @franciszekk:
PO+patrzcie jeno na facjatę na zamieszczonej w artykule focie! Czy te oczy mogą kłamać?. Aaaa……. ta facjata wymowna – w koszmarach nocnych może straszyć!

wnuk rezuna @wnuk rezuna:
To rzeczywiście przykre dla nas Polaków, kiedy nagle czujemy się jak ofiary uległego klientelizmu kolejnych rządów, zmuszonymi płacić resztkami godnosci i honoru za amerykańską „przyjaźń i sojusz”. Naruszenie dóbr osobistych sołtysa i jego rodziny było ewidentne, co pozwani sami przyznali. Czy to jako swój błąd, czy też brak dowodów na swoje pomówienie. W żadnym prawomocnym państwie wyrok nie mógłby być inny. Ale widać dla żydowskiego lobby, tego z Izraela i tego z USA, Polska należy do ich strefy wpływów w której ma obowiązywać „prawo holokaustu”, czyli prawo narodu wybranego przez Jahwe, do bezkarnego opluwania Polski i Polaków za „krzywdy” wyrządzone przez naszych przodków narodowi wybranemu przez Jahwe i ich rzekomy współudział w holokauście.

Jako naznaczeni tym grzechem pierworodnym naszych przodków, nie mamy absolutnie prawa do obrony własnej godności, a wszelki sprzeciw czy zdanie odrębne, będzie karane z cała surowością, jako dowód antysemityzmu i współpracy z hitlerem.
Bezkarne szkalowanie niewinnego sołtysa i jego rodziny, nazywane „wolnością dyskusji akademickiej” przez „szacowny” instytut izraelski wespół z administracja Prezydenta USA, jest bezczelną, ordynarną ingerencją w niezawisłość polskich sądów i traktowanie 40 milionowego narodu jako upośledzonych moralnie degeneratów, wymagających „specjalnej troski” od braci starszych moralnym autorytem, ze światyni demokracji i praw człowieka….

Osobiscie doradzałbym „braciom starszym w wierze”, aby swoje interesy w Polsce, starali sie realizować metodami bardziej finezyjnymi. Bo te dotychczasowe jak pokazuje przykład 444, tylko budzą niechęć i tęsknotę za starymi demonami przeszłosci…

zp @zp:
uważam, że powinniśmy zaprzestać używania zbitki „bracia starsi”. To daje podstawę do pouczeń. Po drugie, wyrzekam się związków rodzinnych z tymi co kłamią i oszukują. Ich nawyki przechodzą, co też widoczne jest po wzroście ilości szabesgojów.

zp @zp:
twarz jest zwierciadłem duszy.

franciszekk @franciszekk:
Czyli odzwierciedla duszę zaprzedaną złemu zwanego PO+pularnie diabłem!

https://kresy.pl/wydarzenia/usa-krytykuja-wyrok-sadu-ws-autorow-ksiazki-oskarzajacych-polaka-o-wydawanie-zydow/

USA KRYTYKUJĄ WYROK SĄDU WS. AUTORÓW KSIĄŻKI OSKARŻAJĄCYCH POLAKA O WYDAWANIE ŻYDÓW

10 lutego 2021|5 komentarzy|w Ameryka, polityka, Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Wysoka rangą urzędniczka Departamentu Stanu i p.o. ambasadora USA w Polsce krytycznie skomentowali wyrok polskiego sądu, nakazujący Engelking i Grabowskiemu, autorom książki „Dalej jest noc”, przeproszenie krewnej Polaka, którego oskarżyli o wydawanie Żydów w czasie IIWŚ.

Jak informowaliśmy, we wtorek zapadł wyrok w sprawie Barbary Engelking i Jana Grabowskiego, którzy w swojej książce „Dalej jest noc” oskarżyli Polaków o masowy udział w zagładzie Żydów. Sąd nakazał im przeproszenie krewnej Polaka, którego niezgodnie z prawdą oskarżyli o wydawanie Żydów w czasie II wojny światowej.

Jednak sam proces wzbudził protesty amerykańskich historyków oraz pracowników Polskiego Akademii Nauk, a także Instytutu Yad Vashem i Towarzystwa Przyjaźni Polska-Izrael, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, które uznały go za zamach na swobodę działań naukowych.

Jeszcze w poniedziałek Muzeum Holocaustu w USA zamieściło na Twitterze przypomnienie o swoim oświadczeniu z 5 lutego br., w którym skrytykowano proces „przeciwko dwóm wybitnym historykom Holocaustu”. Ich zdaniem wzbudza on „poważne zaniepokojenie o przyszłość niezależnego stypendium [na badanie-red.] Holokaustu w Polsce”. Uznano to za część działań mających na celu „zniekształcenie historii Holokaustu i upolitycznienie edukacji” w tej kwestii oraz ograniczanie wolności badań naukowych.

We wtorek, po ogłoszeniu wyroku, wpis Muzeum Holokaustu został podany dalej przez Cherrie Daniels, specjalną wysłanniczkę przy Departamencie Stanu USA do spraw Holocaustu. W komentarzu wyraziła solidarność z Muzeum Holokaustu i innymi, którzy „wzywają Polskę i inne kraje do ochrony badań nad Holocaustem”.

„Ingerencja w dyskurs akademicki ma mrożący wpływ na badania historyczne i wolność wypowiadania się” – twierdzi amerykańska urzędniczka państwowa.

W środę wpis Daniels podał z kolei Bix Aliu, Chargé d’Affaires Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, który po odejściu ze stanowiska Georgette Mosbacher pełni obowiązki ambasadora USA w naszym kraju.

„Ochrona wolności akademickiej ma kluczowe znaczenie dla demokracji. Otwarta debata akademicka na trudne tematy to ścieżka prowadząca do rozwiązywania sporów historycznych” – napisał przedstawiciel rządu USA w Polsce.

Przypomnijmy, że Engelking i Grabowski pracując na zlecenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów prowadzili badania opatrzone nazwą „Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów”. Ich efektem była wydana w 2018 r. książka „Dalej jest noc” w której autorzy postawili tezę o masowym udziale Polaków w zagładzie i grabieży Żydów w latach drugiej wojny światowej. Książka była ostro krytykowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a związani z IPN historycy twierdzili, że jej autorzy dopuszczali się manipulacji źródłami.

Jednak z ostrzejszą akcją Engelking i Grabowski spotkali się ze strony Filemony Leszczyńskiej, bratanicy opisanego w książce „Dalej jest noc” Edwarda Malinowskiego, w czasie wojny wójta wsi Malinowo. W książce napisano, iż Malinowski „ograbił” Żydówkę, której pomógł uzyskać stanowisko pomocy domowej w niemieckim gospodarstwie w Prusach Wschodnich oraz, że był on „współwinny śmierci kilkudziesięciu Żydów, którzy ukrywali się w lesie i zostali wydani Niemcom”. Bratanica Malinowskiego podkreślając, że jej krewny nie ograbił Żydówki, ani nie wydawał Żydów Niemcom, złożyła przeciw autorom książki pozew uznając, że jej stryj został pomówiony. We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał rację Leszczyńskiej. Zgodnie z wyrokiem Engelking i Grabowski mają przeprosić Leszczyńską za informacje napisane w książce, sprostować zamieszczoną w książce informację, nie muszą jednak płacić zadośćuczynienia, którego domagała się kobieta. Wyrok nie jest prawomocny.

Twitter / Kresy.pl

…..


Zdjęcie ilustracyjne / autor: fratria

https://wpolityce.pl/polityka/540086-jaroslaw-kaczynski-wyslal-sygnal-do-izraela

Jarosław Kaczyński wysłał „sygnał” do Jerozolimy? Izraelski portal: Wskazuje na chęć zakończenia kryzysu dyplomatycznego

opublikowano: 21 lutego

Według izraelskiego portalu „Ynet” Jarosław Kaczyński miał wysłać sygnał wskazujący na chęć zakończenia kryzysu dyplomatycznego między Polską a Izraelem. Apel miał zostać przyjęty z „zainteresowaniem”. Natomiast „niepokój” budzi sprawa – jak to opisano – skazania historyków za pisanie o Holokauście.

CZYTAJ TAKŻE:

— Prezydent Duda w izraelskiej telewizji: Nigdy nie zgodzę się na mówienie o odpowiedzialności narodu polskiego za zbrodnie Holokaustu. WYWIAD

— NASZ WYWIAD. Jarosław Kaczyński: Chcemy rozwoju, w tym kierunku jeszcze mocniej idziemy, pozostając rządem prospołecznym

— Prezydent Duda: Trudne relacje między Polską i Izraelem? Są być może kłopotliwe dla pewnej grupy wpływowych środowisk

„Sygnał” wysłany do Izraela

Powołując się na źródła zbliżone do wysokich urzędników polskich „Ynet” poinformował, że prezes PiS miał wysłać sygnał do Jerozolimy o „normalizacji stosunków dyplomatycznych” między dwoma państwami. Portal dodaje, że Kaczyński chce też, aby do Warszawy przyleciał izraelski minister spraw zagranicznych.

Z naszych doniesień wynika, że taka wizyta miałaby symbolizować nowe otwarcie we współpracy. Źródła sugerują, że końcowi kryzysu ma towarzyszyć zacieśniona współpraca w różnych dziedzinach: ekonomii, zdrowiu, energetyce oraz nauce

— podkreśla „Ynet”.

Ze strony izraelskiej odpowiedź miała być przychylna, jednak zwrócono uwagę na „skazanie polskich historyków za pisanie o Holokauście” – chodzi o sprawę autorów książki „Dalej jest noc”, Barbary Engelking i Jana Grabowskiego.

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski mają przeprosić za informacje z książki „Dalej jest noc”, która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce. Sąd oddalił przy tym żądanie 100 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest nieprawomocny, pozwani zapowiedzieli apelację. Badaczy Holokaustu pozwała Filomena Leszczyńska, bratanica dawnego sołtysa opisanego w książce. W ocenie Leszczyńskiej jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski, został fałszywie pomówiony m.in. o to, że jest „współwinny śmierci kilkudziesięciu Żydów”.

Proces, podczas którego powódkę wspierała Reduta Dobrego Imienia, rozpoczął się w październiku 2019 r.

wkt/ynet.co.il/wp.pl

…..

https://wpolityce.pl/historia/539592-zamiast-przyznac-sie-do-bledugrabowski-robi-z-siebie-ofiare

https://wpolityce.pl/polityka/538990-grabowski-kreuje-sie-na-ofiare-w-programie-lisa

https://wpolityce.pl/polityka/542988-srodowisko-grabowskiego-boi-sie-dyskusji-siedem-przykladow

https://wpolityce.pl/swiat/539544-znowu-nas-pouczaja-wp-chce-zmiany-kursu-usa-wobec-polski

https://wpolityce.pl/polityka/538920-goraco-wokol-wyroku-ws-grabowskiego-i-engelking

https://wpolityce.pl/polityka/538637-krytyka-polityczna-oburzona-wyrokiem-ws-dalej-jest-noc

https://wpolityce.pl/polityka/521249-burza-w-sieci-po-skandalicznym-tekscie-krytyki-politycznej

https://wpolityce.pl/polityka/536165-skandaliczne-slowa-dziennikarki-rzad-sprowadza-zmarlego

https://wpolityce.pl/swiat/519965-swastyka-na-zydowskim-nagrobku-fake-news-w-jpost

20 thoughts on “1054 Engelking i Grabowski osądzeni – Usrael, Yad Vashem i inni przeciwpolacy oburzeni

 1. Judyta
  Żydzi nie dają się lubić i akceptować Gdyby nie Polacy nie byłoby państwa Izrael. Nie przeżyłoby tylu Żydów rosyjskiego i niemieckiego pogromu To nacja która nie rozumie i nie umie być wdzięczna.

  romekj
  A moze tak by POLSKA przygotowala Wystawe o Pomordowanych Polakach przez UB pochodzenia Zydowskiego i jakie zajmowali Stanowiska?

  Zoologiczny antypolonizm
  W Polsce zachowują się tak samo. Antypolonizm mają we krwi. Wystarczy przypomnieć wypowiedź rabina Schudricha w obronie antypolskich kłamstw prof. Engelking, prof. Grabowskiego i red. Markusz.

  pararara
  „Sprawiedliwi wśród narodów” – na pewno nie są to organizatorzy wystawy .

  Sowa
  Muzeum Polin, 100 ml na renowacje cmentarzy Żydowskich. Żydzi mają nas gdzieś, ich interesują polskie pieniądze 447 ustawa, Nie mogą Polski pokazać w dobrym świetle .

  rbej
  nie zapomnieli osłabiają ofiarę przed konsumpcją plan 447/$ działa.

  Janek
  Najwyższy czas zerwać stosunki z Izraelem i pisać prawdę o żydach w EKWD ,SS i policji żydowskiej

  Ooooo
  W 39r Sowieci zadali Polsce cios w plecy, co robili żydzi? Witali ich kwiatami, pomagali rozbrajaç Polskich żołnierzy z ich pomocą wywieziono na Sybir2000000, A 500 000 zgineło. ŻADNEGO NIE URATOWALI

  eric
  PIS nie jest w stanie posiadając tak słabych liderów odgryźć się żydostwu i na podważenie promowanych przez nich łgarstw. Bez osłabienia pozycji prezesa będą w nieskończoność powtarzane te same błędy.

  kilim
  Polska władza powinna reagować bardziej stanowczo.Do tego ukazywać jak to Żydzi wydawali dzieci i dorosłych na zamordowanie – Żyd Rumkowski to czynił.Żydzi którzy wydawali Polaków którzy im pomaga itd

  Ryszard
  Największymi zbrodniarzami żydów byli sami żydzi

  https://wpolityce.pl/swiat/543721-znowu-zapomnieli-o-polakach-ratujacych-zydow

  Znowu zapomnieli o Polakach ratujących Żydów! Ambasada RP w Australii złożyła protest w związku z izraelską wystawą

  opublikowano: 40 minut temu
  aktualizacja: 33 minuty temu

  Ambasada RP w Australii złożyła protest w związku z izraelską wystawą poświęconą dyplomatom ratującym Żydów podczas II wojny światowej, na której pominięto Polaków – i to mimo faktu, że już raz stronie izraelskiej zwracała na to uwagę.

  Wystawę „Beyond Duty”, która została przygotowana w 2018 r. przez instytut Yad Vashem na zlecenie izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych, w zeszłym tygodniu zaprezentowano w Brisbane, w siedzibie parlamentu stanu Queensland. Ma ona charakter objazdowy – jest prezentowana w różnych krajach, zwykle przez krótki czas, ale w prestiżowych miejscach, a izraelskie ambasady zapraszają na nie wpływowych gości. Na wystawie w Brisbane była m.in. premier stanu Queensland czy członkowie stanowego parlamentu.

  To drugi raz, gdy wystawa trafiła do Australii – poprzednio pokazano ją lutym 2020 r. w parlamencie Nowej Południowej Walii w Sydney. Jak mówi w rozmowie z PAP ambasador RP w Australii Michał Kołodziejski, zdziwił go wówczas fakt, że ani on, ani nikt z polskiego konsulatu w Sydney nie został zaproszony na wystawę, na której jak się spodziewał, istotne miejsce poświęcono polskim dyplomatom.

  Okazało się, że są na niej dyplomaci uznani za Sprawiedliwych ze wszystkich krajów z wyjątkiem jednego – Polski

  — mówi.

  Są tam nawet dyplomaci z krajów Osi, krajów kolaborujących, więc jest wrażenie, że niemal na całym świecie byli dyplomaci ratujący Żydów, tylko nie było polskich

  — dodaje.

  Polski ambasador już wówczas podjął interwencję. Ambasada Izraela tłumaczyła, że prezentowani są wyłącznie ci dyplomaci, którzy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, stąd brak Aleksandra Ładosia, natomiast nieobecność Konstantego Rokickiego jest efektem tego, że wystawę przygotowano zanim został on uznany za Sprawiedliwego, więc nie ma w tym żadnej złej woli.

  Bez zmian w wystawie mimo zapewnień Izraela
  Ale na pytanie, dlaczego nie ma Henryka Sławika czy Jana Karskiego ambasada już nie miała odpowiedzi. Natomiast jest tam nawet osoba – Włoch Giorgio Perlasca – która wcale nie była dyplomatą, lecz jedynie udawała konsula. Ambasada Izraela zapewniła jednak, że wystawa zostanie zaktualizowana i te nieścisłości zostaną poprawione. Tymczasem minął rok i wystawa znów została zaprezentowana w Australii w dokładnie takim samym kształcie, jak poprzednio

  — mówi Michał Kołodziejski.

  Jak zwraca uwagę, tym razem pominięcie polskich dyplomatów jest przykre dodatkowo z tego powodu, że premier stanu Queensland, Annastacia Palaszczuk przyznaje się do polskiego pochodzenia.

  O ile rok temu z pewną rezerwą, ale jednak przyjmowałem argument, że to może być efekt zaniedbania czy pomyłki, to teraz już nie ma takich argumentów, zwłaszcza, że jak zapewniali dyplomaci izraelscy, zgłaszali oni tę sprawę do swojego ministerstwa spraw zagranicznych. A choć w samej Australii historia grupy Ładosia jest tematem dość odległym, to akurat ambasadzie izraelskiej jest ona dobrze znana

  — mówi ambasador Kołodziejski.

  Wyraził on obawę, że gdy pandemia koronawirusa – która przez ostatnie miesiące mocno ograniczyła zasięg wystawy – minie, to znowu zacznie ona być pokazywana na całym świecie, prezentując zafałszowany obraz historii.

  Na nieuzasadnione pominięcie roli polskich dyplomatów na wystawie zwrócili już uwagę na Twitterze m.in. Daniel Finkelstein, członek brytyjskiej Izby Lordów i publicysta dziennika „The Times”, którego matka została uratowana z Holokaustu dzięki fałszywemu paragwajskiemu paszportowi wystawionemu przez grupę Ładosia, oraz brytyjski historyk Roger Moorhouse.

  mm/PAP

  Polubienie

 2. https://wpolityce.pl/historia/539592-zamiast-przyznac-sie-do-bledugrabowski-robi-z-siebie-ofiare

  Zamiast przyznać się do błędu, Grabowski robi z siebie ofiarę. W rozmowie z dziennikarką wzywa do bojkotu polskich instytucji

  opublikowano: 17 lutego
  aktualizacja: 17 lutego


  Prof. Jan Grabowski / autor: YouTube/Wszechnica FWW

  Po wyroku warszawskiego sądu okręgowego, który nakazał prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Grabowskiemu przeprosić za informacje zawarte w książce „Dalej jest noc”, w której przedstawiono losy Żydów w okupowanej Polsce, badacze zaczęli robić z siebie ofiary. Grabowski podczas z jednego webinarium zaapelował o bojkot naukowców i uczelni zaangażowanych w „niszczenie niezależnych badań”.

  CZYTAJ WIĘCEJ:

  – Dr Gontarczyk o „Dalej jest noc”: Gdyby ktoś w mojej pracy magisterskiej znalazł takie numery, wyleciałbym z hukiem ze studiów
  https://wpolityce.pl/historia/539404-dr-gontarczyk-o-dalej-jest-noc-student-by-za-to-wylecial

  – Ziobro o wyroku ws. książki „Dalej jest noc”: Pani Filomena przeciwstawiła się kłamliwej propagandzie oczerniającej Polaków!
  https://wpolityce.pl/historia/538570-ziobro-skomentowal-wyrok-ws-ksiazki-dalej-jest-noc

  Materiał wideo z webinarium zamieścił na Twitterze Maciej Świrski. Grabowski pytany pod koniec nagrania, jak osoby spoza Polski mogą go wesprzeć, odpowiedział:

  Musimy stworzyć fundusz (…) obrony uczonych.

  Następnie historyk stwierdził, że naukowcy nie powinni uczestniczyć w konferencjach organizowanych przez uczelnie, które są „zaangażowane w niszczenie niezależnych badań”.

  Nie jedź na taką konferencję

  —podkreśla.

  Jeśli proponują ci wydanie twojej książki po polsku, nie zgadzaj się na to

  —dodaje.

  Nie tylko uczelnie
  W podobnym tonie wypowiedział się w odniesieniu do zaproszeń ze strony polskich ambasad czy dyplomatów.

  Jak widać, prof. Grabowski wciąż nie może zrozumieć wyroku warszawskiego sądu i tego, co zrobił źle…

  CZYTAJ WIĘCEJ: Zawsze stawaliśmy w obronie polskich interesów i przeciwko kłamcom historycznym. PRZECZYTAJ ANALIZY PROF. NOWAKA i DR. GONTARCZYKA
  https://wpolityce.pl/historia/539061-zawsze-bylismy-przeciwko-klamcom-historycznym-wazne-eseje?fbclid=IwAR2Xwo2NUtCaw_buh-bBAhQhW2lkmGRtiSs599ue6ewuUjrlm6xtf9zBgFM

  kk/Twitter

  Pilot
  Wzywam do bojkotu wszelkich książek, filmów, spektaklu czy koncertów, których autorami bądź wykonawcami są jawni wrogowie Polski, wręcz ojkofoby, które wstydzą się swego pochodzenia i gardzą Polakami.

  kaszub
  Za szkalowanie Polski pozbawić go obywatelstwa i tytułu o ile dostał go w Polsce.

  Adam
  I taką łachudrę jeszcze Polacy utrzymują, szok.

  Nie przeklinam
  Obrzydliwy.

  cez
  Grabowski, Gross, Elgenking to marni historycy robiący kariery na pluciu na Polaków. Ochoczo finansuje te kłamstwa ich rodak GLIŃSKI za przyzwoleniem Kaczora .

  manipulatorzy
  Grabowski – zdaniem wielu polskich historyków – to bezczelny kłamca i manipulalor w zakresie historii, podobnie jak Gross i Engelking.

  czytelnik
  to jest wyjątkowa kreatura co on robi w Polsce i w PAN

  Qbańczyk
  Najwyższy czas by „eskimosi” odpowiadali przed sądami tak samo jak POLACY. Niestety, żadem eskimos nie odpowiedział przed sądem tzw. polskim za szkalowanie Polski i Polaków.

  gutek kogutek
  Państwo Polskie nie wypracowało skutecznych sposobów walki ze zdrajcami i ludźmi oczerniającymi nasz Kraj. Czas by działanie świadome, oparte na kłamstwie i manipulacji było surowo karane…!!!

  Rasputin Grigorij Jefimycz
  Grabowski ! Zajmij ty się poprzednią tematyką czyli kanadyjskimi Eskimosami a nie europejskimi !!!

  rafael
  A nasz rząd, minister Gliński, daje pieniądze na ich publikacje, na plucie na Polskę, nie jestem w stanie tego zrozumieć.

  nauka czy propaganda
  Co za człowiek, którego nie stać na uczciwy gest przyznania sie do blędu ( każdemu moze sie zdarzyć) i przeprosin za wyrzadzoną krzywdę. Szkodzi on wszystkim stronom – jego ksiażka nie warta lektury

  ZZ
  Dość oczywista jest taktyka żydów, aby zająć POLSKĘ i uczynić z niej żydoland!

  James
  Plujesz na wlasny naród ,jeżeli wogole poczuwasz sie do niego.Po fizjonomii i szczuciu widzę,że nie.

  Ostrzałka do maczety
  Za czyje pieniądze opluwają Polskę ? ! ? ! ??

  normal
  Takich pseudo naukowców polskie uczelnie są pełne, no i niemało dr też wśród nas się pęta robiąc krecią robotę. No ale kasa i pochodzenie resortowe będzie mścić się przez następne 3 pokolenia.

  O tempora, o mores !
  Nikt z polskich historyków nie skrytykuje Grabowskiego, bo natychmiast będzie miał przypiętą łatką antysemity i może być zwolniony z pracy.

  Polubienie

 3. https://wpolityce.pl/polityka/538990-grabowski-kreuje-sie-na-ofiare-w-programie-lisa

  Zamiast przeprosić za kłamstwa, kreuje się na ofiarę! Grabowski: Zajmowanie się Holokaustem w Polsce uznaje się za prowokację

  opublikowano: 12 lutego


  autor: CC BY-SA 3.0 PL/Adrian Grycuk

  Prof. Jan Grabowski, współautor książki „Dalej jest noc”, w rozmowie z Tomaszem Lisem zamiast przeprosić panią Filomenę Leszczyńską za kłamstwo zawarte w swojej publikacji, zaczął pouczać Polaków za rzekomy brak współczucia wobec Żydów!

  CZYTAJ TAKŻE:

  — Jest wyrok ws. książki Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Mają przeprosić za kłamstwa w książce „Dalej jest noc”
  https://wpolityce.pl/polityka/538498-engelking-i-grabowski-maja-przeprosic-za-swoja-ksiazke

  — Gorąco wokół wyroku ws. Grabowskiego i Engelking! „GW” publikuje list w obronie historyków. Internauci żądają przeprosin
  https://wpolityce.pl/polityka/538920-goraco-wokol-wyroku-ws-grabowskiego-i-engelking

  — TYLKO U NAS. Prof. Polak komentuje wyrok ws. książki „Dalej jest noc”: „Szkoda, że sąd nakazał tylko przeprosiny”
  https://wpolityce.pl/historia/538517-prof-polak-komentuje-wyrok-ws-ksiazki-dalej-jest-noc

  Zajmowanie się Holokaustem w Polsce uznaje się za prowokację, złą robotę

  — stwierdził prof. Grabowski, najwyraźniej nie wyciągając żadnych konstruktywnych wniosków z wyroku sądu, który nakazał mu przeprosić panią Filomenę Leszczyńską za kłamstwo zawarte w książce „Dalej jest noc”.

  Uważam, że polskie społeczeństwo w znacznym segmencie egzaminu z empatii, współczucia dla ofiar niemieckiej zbrodni nie zdało

  — próbował pouczać Polaków Grabowski.

  To jest to, co mi opowiadał mój ojciec, który krążył jako nastoletni chłopak wokół getta ukrywając się wtedy w Warszawie. Powiedział, że jednak to, co się bardzo często słyszało, to: „No tak, Niemcy robią bardzo straszną rzecz, ale Żydki się smażą, po wojnie życie będzie łatwiejsze”. Tego reakcji wypowiedzianych, albo niewypowiedzianych było jednak dużo

  — stwierdził.

  Jak widać, ze strony prof. Grabowskiego nie ma żadnej refleksji. Mimo niekorzystnego dla siebie wyroku sądu nie ma sobie nic do zarzucenia i wciąż oskarża Polaków o niegodne zachowanie względem Żydów podczas II wojny światowej.

  tkwl/Twitter/Newsweek Polska

  beret
  Ten naród nie uznaje czegoś takiego jak wdzięczność. Żyd nie może mieć długów, a szczególnie długów wdzięczności. Dlatego tych, którym powinni być wdzięczni oczerniają i „robią” z nich nikczemników…

  Jacek Soplica
  Każdy uczciwy, normalny człowiek jeśli się pomyli to przeprosi. Oni nigdy się nie mylą – naród wybrany.

  Tigermoth
  Do Brunhilda : oni nawet nie są zdrajcami. Funkcjonują jako obce ciało a żywią się wszystkim co jest nienawistne Polsce. Teraz ludzie myślący mogą dostrzec jakie środowisko wyznaczało trendy w IIIRP!

  Polubienie

 4. https://wpolityce.pl/polityka/542988-srodowisko-grabowskiego-boi-sie-dyskusji-siedem-przykladow

  Przypisywanie Polakom winy za Holokaust jest coraz trudniejsze, toteż kłamcy uciekają w wyzwiska

  opublikowano: 13 marca
  aktualizacja: 14 marca


  Prof. Jan Grabowski / autor: prof. Jan Grabowski / autor: Youtube

  Nerwowe reakcje, wyzwiska, manipulacje – to typowe reakcje na wskazywanie błędów w książce „Dalej jest noc” a także innych pracach Barbary Engelking czy Jana Grabowskiego. Całe środowisko skupione wokół PANowskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów źle znosi krytykę, a dyskusji z historykami unika jak ognia – woli rozmawiać z osobami, które nie znają się na temacie, ale które przytakują im na każdą tezę, choćby niepodpartą jakimkolwiek historycznym źródłem.

  Tak było i tym razem, bo zwycięstwo sądowe pani Filomeny Leszczyńskiej uderzyło w kłamstwa na temat Holokaustu, więc pisanie o tym musi obrońców książki „Dalej jest noc” wyjątkowo irytować.

  Kiedy wróci w PL demokracja, będziesz szukał, autorze tego badziewia, pracy. Sąd nie zajął się biografią sołtysa. Uznał tylko, że żydowska relacja złożona po wojnie różni się od złożonej wiele lat później i dlatego nie można tej drugiej brać na serio.

  -napisała dziennikarka Katarzyna Markusz, szczycąca się zajmowaniem tematyką żydowską.

  CHODZI O TEN TEKST:

  Babcia Filomena, która pokonała Grabowskiego i Engelking

  Tymczasem sprawa wygląda o wiele gorzej dla takich autorów jak profesor Jan Grabowski i Barbara Engelking. Do tej pory rażące błędy w książce „Dalej jest noc” wytykali im historycy, teraz zrobił to nawet sąd. Obrona tych autorów, nawet przez znajomych wspomnianych badaczy, jest więc coraz bardziej desperacka i karkołomna.

  Właściwie ktokolwiek zabierze się za ich książkę w sposób krytyczny, ten wyniesie z jej lektury całą listę poważnych zastrzeżeń – i to takich, do których autorzy boją się odnieść.

  Oto kilka przykładów:

  1.Szereg manipulacji w rozdziale Grabowskiego wykazał Radosław Jóźwiak, historyk z opisanego w książce Węgrowa. Pech chciał, że nauczyciel zajmował się tym tematem od lat, zanim jeszcze powstała książka, i kiedy ukazała się publikacja, ze zdumieniem odkrył jak wiele „pomyłek” jest w pracy „Dalej jest noc”. CZYTAJ WIĘCEJ O ARGUMENTACH RADOSŁAWA JÓŹWIAKA KLIKAJĄC TUTAJ

  2.Doktor Piotr Gontarczyk wykrył kolejne błędy w pracy. Opublikował 8 tekstów publicystycznych i 2 teksty naukowe, demaskujący fałszerstwa badaczy Holokaustu. Wśród dziwnych nieprawidłowości były i takie jak przypisanie policji polskiej postępowania policji żydowskiej.CZYTAJ WIĘCEJ O ODKRYCIACH GONTARCZYKA KLIKAJĄC TUTAJ

  3.Także oficjalne stanowisko IPN nie pozostawia wątpliwości – dr Tomasz Domański w dwóch około stustronicowych opracowaniach wypisał szereg błędów w pracy „Dalej jest noc” O ODPOWIEDZI IPN NA PUBLIKACJĘ „DALEJ JEST NOC” CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

  4.Pracę na temat statusu Polaków i Żydów w czasie niemieckiej okupacji wydał profesor Bogdan Musiał. Jednoznacznie rozprawił się zarówno z niektórymi założeniami z książki „Dalej jest noc” jak i pomijaniem przez nich kluczowych źródeł. Autorzy tej pracy piszą bowiem tak, jakby w czasie wojny na ziemiach polskich nie było niemieckiej okupacji! OMÓWIENIE KSIĄŻKI ZNAJDZIESZ TUTAJ

  5.Słynną i absurdalną tezę profesora Jana Grabowskiego, jakoby Polacy zamordowali 200 tys. Żydów, obalił m.in. politolog Jakub Kumoch WIĘCEJ PRZECZYTAJ TUTAJ

  6.Niektóre przekłamania w rozdziale Barbary Engelking poświęconym powiatowi bielskiemu opisała Reduta Dobrego Imienia ( WIĘCEJ TUTAJ: ), do której zgłosiła się pani Filomena Leszczyńska.

  7.Teraz sprawę potwierdził sąd. Ale nie jest tak, jak twierdzi redaktor Markusz, że sąd „uznał tylko, że żydowska relacja złożona po wojnie różni się od złożonej wiele lat później”. Sąd musiał się przychylić do poważnych zarzutów prawników pani Leszczyńskiej, a wśród wielu zastrzeżeń było i takie, że Barbara Engelking potrafiła podać cytat, pomijając fragment, który zaprzeczał jej tezie (!).

  Prof. Engelking przytoczyła relacje ocalałej Żydówki:

  Parę dobrych tygodni ukrywałam się w stodole Malinowskiego i on mnie karmił, mimo, że byłam bez grosza.

  -ale autorka pominęła pięć ostatnich słów (!), bo w innym miejscu twierdziła, że Malinowski ją ograbił (a skoro była bez grosza to nie miałby z czego). To nie koniec – w innym miejscu Engelking wycina ze źródła informację, z której wynika że w opisywanym przez nią jednym zdarzeniu chodzi nie o stryja pani Leszczyńskiej, ale o innego Edwarda Malinowskiego (syna Adolfa, gdy zaś stryj pani Filomeny był synem Stanisława). Czyli autorka widziała, że chodzi o innego Malinowskiego, ale przeszła nad tym do porządku dziennego, pomijając milczeniem fragment, który jej nie pasował.

  CAŁOŚĆ ARGUMENTACJI ADWOKATÓW MONIKI BRZOZOWSKIEJ-PASIEKI I JERZEGO PASIEKI MOŻNA OBEJRZEĆ NA ICH KONFERENCJI PRASOWEJ

  Jak długo jeszcze środowisko profesora Grabowskiego i profesor Engelking będą udawali, że nic się nie stało? Zapewne tak długo, póki będą znajdywać potakiwaczy – na zagranicznych konferencjach nikt nie jest w stanie zweryfikować błędów z książki, skoro ci badacze jako jedyni na wydarzeniu zapoznali się (jak widać – wybiórczo) ze źródłami. W Polsce Barbara Engelking udzieliła wywiadu bezkrytycznemu Tomaszowi Lisowi, a premiera książki Grabowskiego odbyła się poprzez rozmowę z politologiem Piotrem Foreckim. Wokoło nich zebrało się wielu koniunkturalistów powtarzających jak mantrę zapewnienia, że to zła Polska PiSu próbuje powstrzymać ich rzekome dochodzenie do prawdy.

  Autorzy boją się stanąć do uczciwej debaty ze swoimi krytykami. Pozostają wyzwiska, straszenie i poczucie wyższości.

  INNE PRZYKŁADY NERWOWYCH I POGARDLIWYCH REAKCJI OBROŃCÓW „DALEJ JEST NOC”:

  Zapomnieli o Niemcach. Dziwna debata o Holokauście

  Krytycy Engelking są prowincjonalni? Oni tak myślą!

  Pamięć u Ulmach drażni Centrum Badań nad Zagładą Żydów

  Autor
  Jakub Maciejewski

  gracz
  Nikt normalny nie kwestionuje, że byli szmalcownicy i mordercy.Także wśród Żydów. Donoszono masowo na podziemie, sąsiadów, donosili do NKWD, UB a teraz ich potomkowie donoszą w Brukseli. Mierzwa.

  Pan Cernik @Pan-Cernik
  Czyli demokracja w Polsce jest wtedy jak cała władza i majątek narodowy są w rękach Żydów ? Dobrze tą panią zrozumiałem ??

  z boku
  Kłamstwo ma z górki, prawda pod górę. Taka natura świata tego. Mamy kilku genialnych Żydów zasłużonych dla Polski i legion żydowskich świń typu Szechter. W PAN brak odważnych by odsunąć hochsztaplerów

  www
  „Całe środowisko skupione wokół PANowskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów źle znosi krytykę,” – bierutowska PAN wygląda i działa dokładnie tak samo kiedy go tworzono! Czas wreszcie się nią zająć!

  hur vóyuff
  A my się pytamy, gdzie w tej sytuacji są tzw. porządni Żydzi, czy ich zamurowało? Być może ta rasa już kompletnie wymarła, a może jeden mit prostodusznych ludzi?

  JEHU @SkarżyńskiGrzegorz
  ZSRR: Jak bolszewicy przyjęli bogactwa carskiej Rosji ?
  https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/307139886-ZSRR-Jak-bolszewicy-przejeli-bogactwa-carskiej-Rosji.html
  Zakłamania bolszewicka rewolucja
  https://www.rp.pl/Plus-Minus/311029950-Zaklamana-bolszewicka-rewolucja.html
  Dr Zbigniew Dylewski: Rewolucja październikowa 1917 r. czyli jak rozumieć histerię ?

  JEHU @SkarżyńskiGrzegorz
  „Nikt nie jest równie beznadziejnie zniewolony, jak ci którzy fałszywie wierzą że są wolni” St. Helis
  Kulturowa i prawno- religijna nienawiść Żydów do nie-Żydów, szczególnie do Polaków. Konzentrationslager Polin /Miro-Sław Rod-Perun/
  Karl-Henz Janssen
  Wielki Plan
  https://www.zeit.de/1997/11/Der_grosse_Plan
  Posłuszeństwo i Megalomania
  https://www.zeit.de/2000/48/Gehorsam_und_Groessenwahn
  Finanse Hitlera
  http://dylewski.com.pl/finanse-hitlera/ Siła Pieniądza
  http://dylewski.com.pl/sila-pieniadza/
  Czy Żydzi i USA finansowali Adolfa Hitlera ? Kto finansował Lenina i rewolucję bolszewicką w Rosji ? Gdzie byłeś Izraelu ? Ks. prof. Tadeusz Guz

  KK
  A ja chętnie przeczytałbym monografię o kolaboracji żydów z nazistami. Pierwszy tom np. o żydowskiej organizacji Żagiew, która trudniła się m.in. szmalcownictwem (źródło – wikipedia).

  dr
  Grabowski, Engelking i podobni zdrajcy i fałszerze będą się w piekle smażyć. POLACY w grobach się przewracają. Życiem ryzykowali za ratowanie Żydów. Moja babcia 4 lata ukrywała 5 Żydów i uratowała

  az
  Wszystkie krwawe rewolucje i barbarzyńskie wojny były finansowane przez żydowskich bankierów.

  Celt50
  Pozostaje pytanie dlaczego z naszych podatków PAN wspiera takich niby historyków, to dopiero jest tragedia. A to że są w Polsce kłamcy i oszuści i zdrajcy to każdy wie.

  k.l.
  Zasadne jest pytanie czy ci łgarze powinni posiadać profesorskie tytuły i otrzymywać z tej racji pieniądze ?

  Olo
  To powstało z pieniędzy RP, i to jest skandal

  JEHU @SkarżyńskiGrzegorz
  Kto finansował Lenina i rewolucję bolszewicką w Rosji ? Kto finansował Adolfa Hitlera nazizm w Niemczech ?
  – Dr Zbigniew Dylewski /Rewolucja październikowa w Rosji w 1917 roku, czyli jak rozumieć historie ? you tube/
  – Dr Zbigniew Dylewski /”Cud” gospodarczy III Rzeszy you tube/

  stajem
  fałszowanie historii za pieniądze polskiego podatnika, aby opluć Polaków i przypisać im winy, których nie popełnili

  JEHU @SkarżyńskiGrzegorz
  70 rocznica zagłady żydów węgierskich radosław jóźwiak (22 września 1942 roku) /https://youtu.be/kb_4QtfqvBE/ Paweł Łoziński „Miejsce urodzenia” /https://youtu.be/irKShkY2GKY/ Dr Piotr Gontarczyk „Betar” – Żydzi wyklęci /https://youtu.be/eOnP3JvJhAk/ Dr Piotr Gontarczyk „Korekty ciąg dalszy” ❓czyli cd. polemiki z publikacją „Dalej jest noc” /https://youtu.be/qUH-Y80k6QY/ /https://youtu.be/_si5immZ4eQ/ Rewolucja październikowa 1917 r. czyli jak rozumieć histerię? /https://youtu.be/D4mucRd_6DU/ /http://dylewski.com.pl/finanse-hitlera/ Oprawcy z Katynia cz. 1 film z 2020 r. /https://m.cda.pl/video/60573627a/vfilm/ Joe Chał Kto finansował Adolfa Hitlera i Nazizm w Niemczech /https://www.salon24.pl/u/joechal/858523,joe-chal-kto-finansowal-adolfa-hitlera-i-nazizm-w-niemczech,3/ Żydzi wyrżnęli własne miasto dla 400 dziewic myślenie !!?? /https://www.salon24.pl/u/iktotuzmysla/612173,zydzi-wyrzneli-wlasne-miasto-dla-400-dziewic-zmyslenie/ Łuków i okolice w1940 r. na niemieckim filmie /https://youtu.be/t20Yh18Q2_8/ Wyzwolenie obozu zagłady w Buchenwald i Bergen-Belsen, Dachau /https://youtu.be/lJetz3kZA5k/ /https://youtu.be/JZO_XaVuod4/ Die Geheimarchiv in Warschauer Ghetto /https://youtu.be/_si5immZ4eQ/ /https://youtu.be/l9ZKchjLgRs/ /https://youtu.be/x_WVUzcLrJE/ Köhln 1945 /https://youtu.be/4Z5M4BkZPzQ/ Germany 1945 Dresden Blast U,S, Army Air Force and Royal Air Force /https://youtu.be/aHQdHshLXws/ /https://www.zeit.de/1997/11/Der_grosse_Plan/ /https://www.memri.org/tv/pa-president-mahmoud-abbas-holocaust-due-to-jews-function-in-society-as-money-lenders/ /http://www.listyznaszegosadu.pl/brunatna-fala/hitler-zawarl-umowe-z-zydami/
  Europa film Larsa von Triera z 1991 r.
  https://m.cda.pl/video/679624d8**

  Polubienie

 5. Ula
  Washington Post to takie amerykańskie media jak ja tancerka ze Wzgórz Golan.

  Lipski
  Całe kłamstwo i zło o Polsce w Washington Post nadaje żydówka , żona zdrajcy Polski Sikorskiego. Czas takich obłudników i zdrajców jak najszybciej wyplenić ich z Polski.

  Sokrates
  447 Koniecznie wznowić badania w Jedwabnem, w Kielcach, Tam właśnie była „Zła metodologia badawcza, brak dotarcia do wszystkich źródeł”, co POzwala dziś panoszyć się Żydom i opluwać POLSKĘ i POLAKÓW!!

  @Jerzy_z
  Nie może być tak, że taki cwaniak grabowski pisze książkę niby opartą na faktach i szkaluje zwykłych biednych ludzi. W naszej kulturze takich osądzać należy najsurowiej. Niech sobie pisze książki science fiction. Jeśli historia to Prawda. Jeśli nie można dotrzeć do prawdy to w naszej cywilizacji obowiązuje zasada. „Brak dowodów niewinny”. Tylko w czerwonych demokracjach była zasada, którą stosują prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbarę Engelking: Dajcie mi człowieka ” tezę”, a ja paragraf znajdę. No cóż jeśli WP zachowuje się jak Trybuna Ludu, Neuesdeustchland, Rude Pravo czy Prawda. To trzeba się bać. Wpadliśmy z deszczu pod rynnę. Ratujmy Polskę.

  PRAWDA lezy tam gdzie lezy!
  Ksiazka ,,LOSY ZYDOWSKICH ZOLNIERZY HITLERA,, autor(zyd!) Bryan Mark Rigg, wydawnictwo Rebis.Okolo 150tys rzyduf u boku Hitlera okupowalo,mordowalo i grabilo Polske i Europe.Np feldmarszalek Milch

  Trotyl
  Amerykanska gadzinowka probuje wkrecic sezonowego prezia USA w jakies interwencje w Polsce. Bidet powinien bardziej raczej uwazac zeby nie poslizgnac sie na schodach.

  https://wpolityce.pl/swiat/539544-znowu-nas-pouczaja-wp-chce-zmiany-kursu-usa-wobec-polski

  Znowu nas pouczają! „WP” o Lempart, mediach i Holokauście. Dziennik liczy na Bidena ws. „antydemokratycznego dryfu Polski”

  opublikowano: 17 lutego
  aktualizacja: 17 lutego


  ‚Washington Post’ / autor: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

  Redakcja amerykańskiego dziennika „Washington Post” pisze o złym tygodniu dla wolności wypowiedzi w Polsce i sugeruje, że administracja prezydenta Bidena powinna zmienić kurs w stosunku do naszego kraju. „Mamy nadzieję, że rozpoczyna się znacząca zmiana w postawie USA wobec antydemokratycznego dryfu Polski” – czytamy w „WP”.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemiecka prasa znów „zatroskana”: „Władze w Polsce chcą za pomocą przymusowej daniny założyć niezależnym mediom kaganiec”
  https://wpolityce.pl/swiat/539066-niemiecka-prasa-znow-zatroskana-pisze-o-kagancu-na-media

  „Washington Post” o wolności wypowiedzi w Polsce
  Amerykański dziennik przekonuje, że Polska dryfuje w stronę autorytaryzmu i sugeruje, że administracja Joe Bidena powinna przyjąć w stosunku do naszego kraju inny kurs niż ten, który prezentował Donald Trump.

  Ostatni tydzień był zły dla wolności wypowiedzi w Polsce

  — rozpoczyna swój tekst redakcja „Washington Post”.

  Co ma na myśli? Dziennikarze przypominają niedawny protest mediów przeciwko wprowadzeniu „nowego, uciążliwego podatku od reklam w mediach”. Przypominają również, że tego samego dnia zarzuty usłyszała Marta Lempart. Ostatnim dowodem na poparcie tezy o „złym tygodniu dla wolności wypowiedzi w Polsce” jest – według redakcji „Washington Post” – wyrok sądu w sprawie „dwóch szanowanych badaczy Holokaustu”. Chodzi oczywiście o prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbarę Engelking, którzy muszą przeprosić Filomenę Leszczyńską za kłamliwe oskarżenia pod adresem jej stryja Edwarda Malinowskiego w książce „Dalej jest noc”. Rzecz jasna redakcja „WP” o tych szczegółach nie pisze.

  Celem było zdyskredytowanie 1700-stronicowego badania dotyczącego współudziału poszczególnych Polaków w masowym mordowaniu Żydów przez nazistów

  — pisze redakcja „WP” i oddaje głos Grabowskiemu:

  „W normalnym świecie ta sprawa zostałaby oddalona dawno temu” – powiedział Grabowski New York Times. „Ale Polski nie można już uważać za normalną demokrację”.

  „WP” podkreśla, że te trzy przykłady wskazują na kurs Polski w stronę autorytaryzmu.

  Wszystkie te zdarzenia są w ten czy inny sposób produktem prawicowego, nacjonalistycznego ruchu, który przejął rządy w Polsce w 2015 r. i powoli kieruje kraj w stronę autorytaryzmu

  — komentują dziennikarze.

  Prawo i Sprawiedliwość stara się pozbawić sądy ich niezależności, przejąć lub wyrzucić z rynku niezależne media i uciszyć krytyków skrajnie prawicowej polityki społecznej. Próbuje też zdławić wszelkie sugestie, że poszczególni Polacy byli współwinni Holokaustu, mimo istnienia na to licznych dowodów

  — dodają.

  Chcą interwencji Bidena
  Redakcja przypomina, że prezydent Donald Trump utrzymywał dobre relacje z polskim rządem. Wskazują na jego poparcie dla „nacjonalizmu” Prawa i Sprawiedliwości.

  Prawo i Sprawiedliwość było lubiane przez prezydenta Trumpa, który odwiedził Warszawę i poparł nacjonalizm tej partii

  — czytamy.

  Redakcja „WP” liczy na zmianę kursu nowych władz USA wobec naszego kraju i przypomina niedawne słowa rzecznika Departamentu Stanu w administracji Bidena o „zwężającej się przestrzeni społeczeństwa obywatelskiego w Polsce” i „szerszych zastrzeżeniach, dotyczących również podatku od reklam”.

  Mamy nadzieję, że rozpoczyna się znacząca zmiana w postawie USA wobec antydemokratycznego dryfu Polski

  — podkreśla na koniec redakcja „Washington Post”.

  Nikt tak nie troszczy się o wolność słowa w Polsce jak zagraniczne media. Prym wiodą te niemieckie, ale widać, że amerykańskie nie chcą zostawać w tyle. Wprawdzie dla poparcia swoich tez naginają fakty i prześlizgują się po tematach, ale to wystarczy, żeby na Zachodzie wypaczyć obraz naszego kraju.

  xyz/washingtonpost.com/Onet

  Polubienie

 6. @ASASAS
  A GazWyb wrzeszczała, że z wyrokami sądów się nie dyskutuje.

  @Tosiantosia
  Historycy nie mogą kłamać!!!! Jeśli coś budzi wątpliwości nie podejmują tego ale czego wymagać od żydostwa!!!! To nie są historycy! Hila Marcinkowska, przewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP czy Michael Schudrich dzialają zgodnie z charakterem żydostwa. Podłość, podłość, podłość ……

  @TarkowskiGrzegorz
  „Gazeta Wyborcza” ZAWSZE STAJE po ŻYDOWSKIEJ stronie w KAŻDYM sporze z Polakami ! Czy to jest POLSKA GAZETA (powstała za pieniądze polskiej NSZZ Solidarności) czy to jest GAZETA ŻYDOWSKA ? Może „Gazeta Wyborcza” LEPIEJ by PASOWAŁA do Jerozolimy ?

  Agaton @Agaton
  Myślę, że tym pseudo uczonym, przypadkiem, jak się okazało z ich procesowych zeznań, używających tytułów profesorskich, należy cofnąć wszelkie subwencje na tzw. nowe metody badań Holokaustu. Jak wyglądają owe badania wykazał proces. O ile sie nie mylę , to pan J Giowin przyznał grant w wys. 500 tys zł na te tzw nowe metody badań.

  Badania tego niezwykle ważnego okresu historii Polaków i Żydów, należy powierzyć ludziom bardzo uczciwym naukowo, o wysokim morale i godności uczonego.

  Minister Czarnek powinien wszystkie granty na badania naukowe [we wszystkich dziedzinach], przyznane przez ministra-nieudacznika, zweryfikować.

  lolo
  Plemie zmijowe, zabrac granty, zamknac Polin, pogonic bnai brith. Szudrich to zydowski rabin w Polsce, powtarzam rabin w Polsce, nie naczelny rabin Polski nie mamy takiego na szczescie. Pisac rabin w Polsce

  szyderca
  Czy ja dobrze kumam- redaktorem naczelnym jest Pan Adam [ obecnie Michnik] . Przecież wg GW „ostateczne rozwiązanie” nie było wymyślone i realizowane przez Niemców tylko przez podbite państwo Polskie.

  Kriss
  Socjolog rasistka Engelking -przypominam o śmierci Polaka i Żyda oraz socjolog Grabowski wg autorytetów mogą Polaków zniesławiać i oczerniać proponuję przypomnieć Lonka Skosowskiego oni go wybielą.

  bubu
  Wysłać tą profesorkę do sprzątania obozu w Oświęcimiu na rok to pozna historię.

  dziadek
  Panie Grabowski napisz książkę jak żydzi witali armię czerwoną, jak współpracowali z NKWD, jak wydawali Polaków, jak upychali do wagonów jadących na sybir, a jest o czym pisać, puki świadkowie żyją.

  otcoto
  „gw” jest bolszewicka więc zgodnie z traktatem niemiecko-rosyjskim będzie popiera nazistów grabowski i engelking.

  ZZ
  Jak zwykle żydzi bronią żydów bez powodu, nawet wyrok sądu ich nie wzrusza!

  https://wpolityce.pl/polityka/538920-goraco-wokol-wyroku-ws-grabowskiego-i-engelking

  Gorąco wokół wyroku ws. Grabowskiego i Engelking! „GW” publikuje list w obronie historyków. Internauci żądają przeprosin

  opublikowano: 12 lutego
  aktualizacja: 12 lutego


  Barbara Engelking, Jan Grabowski / autor: Wikimedia Commons/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl/Tomasz Leśniowski/CC BY-SA 4.0/Twitter

  Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł we wtorek, że prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski mają przeprosić za informacje z książki „Dalej jest noc”. „Gazeta Wyborcza” opublikowała oświadczenie w obronie historyków, z kolei internauci przypominają wywiad Grabowskiego sprzed trzech lat, w którym stwierdził m.in.: „Pomagaliśmy Niemcom zabijać Żydów”.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:

  — Jest wyrok ws. książki Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Mają przeprosić za kłamstwa w książce „Dalej jest noc”

  — TYLKO U NAS. Prof. Żaryn o wyroku ws. książki Engelking i Grabowskiego: Wolność nie polega na tym, by czuć się bezkarnym w kłamaniu

  — TYLKO U NAS. Prof. Polak komentuje wyrok ws. książki „Dalej jest noc”: „Szkoda, że sąd nakazał tylko przeprosiny”

  Badaczy Holokaustu pozwała Filomena Leszczyńska, której stryj – sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski – został w książce „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” fałszywie pomówiony o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. W sprawę zaangażowała się Fundacja Reduta Dobrego Imienia, która wspierała powódkę. Jej prezes Maciej Świrski podkreślił po jednej z rozpraw, że z akt sądowych sprawy z lat 50. wynika, iż Edward Malinowski w czasie okupacji nie donosił na Żydów, ale ich ukrywał i pomagał im przez całą wojnę. Wyrok jest nieprawomocny.

  Obrona Engeling i Grabowskiego w „Wyborczej”
  W „Gazecie Wyborczej” ukazało się oświadczenie podpisane m.in. przez Hilę Marcinkowską, przewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP czy Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina RP.

  Mimo że materia jest nad wyraz skomplikowana i w grę wchodzą rozmaite interpretacje źródeł historycznych, sąd nakazał przeproszenie powódki. Mimo wszystko taka decyzja budzi zdziwienie

  — czytamy w oświadczeniu.

  Chcemy jednocześnie podkreślić, że historycy w swojej pracy badawczej muszą mieć pewność korzystania z wolności do prowadzenia badań w sposób nieskrępowany. Nie mogą obawiać się ewentualnych represji na drodze sądowej. Nasz głęboki niepokój budzi zastępowanie dyskursu historycznego drogą sądową inicjowaną lub wspieraną przez organizacje finansowane ze środków publicznych

  — dodają autorzy.

  Co charakterystyczne, oświadczenie nie odnosi się wprost do meritum sprawy. Jak autorzy oświadczenia odnoszą się do tego, że Engelking i Grabowski zostali oskarżeni o kłamstwo, a sąd nakazał przeproszenie Filomeny Leszczyńskiej? Tego nie wiemy.

  Internauci przypominają słowa Grabowskiego: „Pomagaliśmy Niemcom zabijać Żydów”
  W sieci trwa gorąca debata o wyroku sądu oraz postawie Grabowskiego i Engelking. Internauci przypominają słowa historyka sprzed trzech lat. Mówił on wtedy w „Gazecie Wyborczej”:

  Pomagaliśmy Niemcom zabijać Żydów.

  Namawiają również historyków do wykonania wyroku i przeproszenia Filomena Leszczyńskiej.

  Grabowski, #przeprosbabcie

  Elo @ipngovpl gość publicznie przyznaje się do mordowania Żydów. Weżta coś z tym zróbcie zanim zrobi siarę Zagranico.

  Jan Grabowski wyznaje.

  Grabowski się przyznał. Niech jeszcze powie kto był razem z nim…

  CZYTAJ TAKŻE:

  — „Krytyka Polityczna” oburzona wyrokiem ws. „Dalej jest noc”. Gursztyn: Sprawiedliwość społeczna. Bronić profesorów i atakować staruszkę

  — Ziobro o wyroku ws. książki „Dalej jest noc”: Pani Filomena przeciwstawiła się kłamliwej propagandzie oczerniającej Polaków!

  — Świrski po wyroku ws. książki „Dalej jest noc”: „Trudno zgodzić się z interpretacją, że w publikacji naukowej wolno zniesławiać”

  xyz/Twitter/”Gazeta Wyborcza”

  Polubienie

 7. https://wpolityce.pl/polityka/538637-krytyka-polityczna-oburzona-wyrokiem-ws-dalej-jest-noc

  „Krytyka Polityczna” oburzona wyrokiem ws. „Dalej jest noc”. Gursztyn: Sprawiedliwość społeczna. Bronić profesorów i atakować staruszkę

  opublikowano: 10 lutego


  Zdjęcie ilustracyjne / autor: fratria

  Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski mają przeprosić za nieścisłe informacje z książki „Dalej jest noc”. Dziennikarka „Krytyki Politycznej” Paulina Januszewska połączyła tę sprawę z zeznaniami złożonymi przez publicystkę Katarzynę Markusz, zastanawiając się, czy „w Polsce pod rządami Zjednoczonej Prawicy można jeszcze prowadzić badania nad współudziałem Polaków w Holokauście”. W ocenie historyka Piotra Gursztyna, „KP” dała popis sprawiedliwości społecznej.

  CZYTAJ TAKŻE:

  — Jest wyrok ws. książki Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Mają przeprosić za kłamstwa w książce „Dalej jest noc”
  https://wpolityce.pl/polityka/538498-engelking-i-grabowski-maja-przeprosic-za-swoja-ksiazke

  — Mecenas o wyroku ws. „Dalej jest noc”: Mojej klientce zależało na prawdzie i to dostała. Ma zostać przeproszona
  https://wpolityce.pl/historia/538535-mecenas-o-wyroku-ws-dalej-jest-noc

  — TYLKO U NAS. Prof. Polak komentuje wyrok ws. książki „Dalej jest noc”: „Szkoda, że sąd nakazał tylko przeprosiny”
  https://wpolityce.pl/historia/538517-prof-polak-komentuje-wyrok-ws-ksiazki-dalej-jest-noc

  Skandaliczny tekst Markusz
  Przypomnijmy, że dziennikarka Jewish Telegraphic Agency Katarzyna Markusz stwierdziła, że Polska powinna się przyznać do współudziału w Holokauście.

  Czy doczekamy dnia, w którym polska władza również przyzna, że niechęć do Żydów była wśród Polaków nagminna, a polski współudział w Zagładzie jest faktem historycznym?

  — napisała Markusz na łamach „Krytyki Politycznej”.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Skandaliczny tekst „Krytyki Politycznej”! Autorka chce, aby Polacy przyznali się do współudziału w Holokauście. KOMENTARZE
  https://wpolityce.pl/polityka/521249-burza-w-sieci-po-skandalicznym-tekscie-krytyki-politycznej

  Teraz Markusz opowiedziała o przesłuchaniu. Została zapytana o cel jej publikacji oraz, czy „jednym z nich było znieważenie narodu polskiego”.

  Odpowiedziałam, że nie, a artykuły piszę po to, by podzielić się swoimi refleksjami z czytelnikami i czytelniczkami. Wiem jednak, że policjantka sama nie wiedziała, o co w tej sprawie tak naprawdę chodzi. Pytania zaś otrzymała z prokuratury w Warszawie. Nie miała nawet pojęcia, kto stoi za zawiadomieniem

  — stwierdziła Markusz w rozmowie z „Krytyką Polityczną”.

  Autorka tekstu porównała sytuację swojej redakcyjnej koleżanki do sprawy Jacka Międlara – Markusz złożyła doniesienie o popełnieniu przestępstwa, którego w jej ocenie miał się dopuścić. Żaliła się, że Międlar nie był nawet przesłuchiwany.

  Dlaczego mnie owa wolność nie dotyczy? Również z tego powodu najtrudniej mi komentować własny przypadek i tym bardziej uważam za całkowicie bezzasadne marnowanie pieniędzy podatników na prowadzenie śledztwa w sprawie tekstu, w którym do żadnych naruszeń nie doszło

  — oświadczyła Markusz przekonując, że „sprawa przede wszystkim ma wywołać efekt mrożący w środowisku naukowym i dziennikarskim, jak również zniechęcić młodych ludzi do zajmowania się historią, a w szczególności niewygodnymi dla obecnej władzy zagadnieniami”.

  Wyrok ws. Engelking i Grabowskiego
  Opisując sprawę procesu Barbary Engelking i Jana Grabowskiego dziennikarka „Krytyki Politycznej” stwierdziła, że to publikacja „Dalej jest noc” miała przysporzyć im „najwięcej złej sławy wśród piewców nacjonalizmu”.

  Szczegółowe, latami opracowywane dwutomowe studium Zagłady opisuje losy ludności żydowskiej na polskiej prowincji w czasach okupacji i podaje dowody świadczące o tym, że „zdecydowana większość próbujących się ratować Żydów – na podstawie przebadanych i zweryfikowanych przypadków – zginęła z rąk polskich bądź też została zabita przy współudziale Polaków”. Nic zatem dziwnego, że przygnębiającą i nietraktującą bałwochwalczo przodków lekturę natychmiast rozjechał walec prawicowej krytyki, a wkrótce także stała się ona powodem, dla którego badaczom wytoczono proces cywilny

  — napisała na łamach „KP” Paulina Januszewska.

  W sprawie wypowiedział się Jan Grabowski, który ocenił, że ten spór to „walka polskiego państwa z całym środowiskiem naukowców zajmujących się trudnymi zagadnieniami polskiej historii” Dodał, że w jego poczuciu to „kolejna próba zduszenia wolnych badań, niewygodnych dla rządu”.

  Współautor „Dalej jest noc” przekonywał też, że jest wiele „wspólnych mianowników” łączących jego sprawę ze sprawą Markusz.

  Nie wierzę w koincydencję, bo na górze toczą się w tej chwili dość ostre przepychanki o władzę. Jednym z graczy w tym starciu jest Zbigniew Ziobro i jego frakcja. Tymczasem organizacja, która złożyła donos na Katarzynę Markusz, dostaje pieniądze właśnie od Ministerstwa Sprawiedliwości

  — powiedział w rozmowie z „Krytyką Polityczną” Grabowski dodając, że „władzy nie chodzi przecież o to, by wsadzić ją do więzienia”.

  Nienawiść do inteligencji?
  Grabowski przekonywał również, że „rządy autorytarne nienawidzą inteligencji i to jest jedna z nitek przewodnich ich działania”, dlatego „głos naukowców” – w jego ocenie – działa na rządzących jak płachta na byka. Stwierdził także, że „rządzącym w Polsce nacjonalistom sprawy godnościowe służą do cementowania swojego elektoratu”.

  Dodał, że „nękanie badaczy” to łom w rękach państwa, co może spowodować, że naukowcy nie będą publikować swoich prac bojąc się odpowiedzialności karnej za obrazę narodu polskiego.

  Co więcej, zarówno Grabowski jak i Markusz przekonywali, że w całej sprawie nie chodzi o nich, a o „dzisiejszych młodych ludzi, którzy nie zdecydują się rozpocząć kariery w dziedzinach związanych z „problematycznymi” wycinkami historii”.

  „Sprawiedliwość społeczna”
  Artykuł „Krytyki politycznej” skomentował na Twitterze historyk Piotr Gursztyn.

  Sprawiedliwość społeczna wg lewicowej KryPy: bronić dwojga ustosunkowanych i uprzywilejowanych wsparciem z całego świata profesorów i atakować biedną staruszkę ze wsi

  — napisał Gursztyn.

  wkt/TT/”Krytyka Polityczna”

  Ha,
  Kolejna „mądra” się znalazła ! Ja wiem jak to było z ty holokaustem z bezpośrednich opowieści moich dziadków i rodziców, a oni nie kłamali !!! żydzi współpracowali z niemcami, by się im przypodobać !!

  @Użytkownik usunięty 42234
  Czy doczekamy dnia, w którym żydowska władza przyzna, że niechęć Żydów do Polaków była i jest nagminna, a żydowski współudział w wydawaniu i mordowaniu Polaków w czasie wojny tak po niemieckiej jak i sowieckiej (do 1956) stronie, jest faktem historycznym?

  Niech protestuja i
  Niech zamilkna jak inne wrogie medialne agentury wplywu i przestana jatrzyc chociaz jeden dzien W Polsce dzisiaj radosc bo Polakow nie ztrowa jad obcych szczekaczek.

  mm
  Wiecie co? Nie sądzę, że nawet sąd jest w stanie zmusic tych dwoje do jakicholwiek przeprosin. Ze względu na to, że istotą ich działalności jest własnie formowanie kłamst i ich powielanie.

  @TarkowskiGrzegorz
  Kiedy żydowska strona przyzna, że nienawiść do Polaków była motorem do działania w Urzędzie Bezpieczeństwa UB-eków żydowskiego pochodzenia i wymordowania w stalinowskich mordowniach tysięcy Polskich Patriotów w latach 1948-1956 !! kiedy Żydzi przyznają się do tej HISTORYCZNEJ PRAWDY ?

  Starszy
  Wnuki Fejginów i Bermanów z „Krytyki Politycznej” śmiało chłoszczą polski, zaściankowy tradycjonalizm w podejściu do badań historycznych. Jakieś świadectwa i źródła? ; to przesąd. Liczy się cel.

  Polubienie

  • https://wpolityce.pl/polityka/521249-burza-w-sieci-po-skandalicznym-tekscie-krytyki-politycznej

   Skandaliczny tekst „Krytyki Politycznej”! Autorka chce, aby Polacy przyznali się do współudziału w Holokauście. KOMENTARZE

   opublikowano: 9 października 2020


   autor: Fratria/Twitter

   Na stronie Krytyki Politycznej można przeczytać absolutnie skandaliczny tekst dziennikarki Jewish Telegraphic Agency Katarzyny Markusz. Autorka twierdzi, że

   Czy doczekamy dnia, w którym polska władza również przyzna, że niechęć do Żydów była wśród Polaków nagminna, a polski współudział w Zagładzie jest faktem historycznym?

   — pyta Markusz. I przypomina, że ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven otwarcie mówił o zbrodniach niemieckich podczas II wojny światowej.

   „Rany, które pozostawili tu nasi przodkowie, są do dziś żywe” – mówi ambasador Arndt Freytag von Loringhoven. Tak samo żywe są te, które Żydom zadali Polacy. Jednak równie śmiałych refleksji na ten temat od polskich dyplomatów nie usłyszymy

   — stwierdza.

   Internauci są oburzeni tekstem Markusz
   Internauci są oburzeni taką prezentacją sprawy i przypominają, że za Holokaust odpowiedzialni są tylko i wyłącznie Niemcy.

   Niechęć do własnego kraju to jedno, ale to jest negacjonizm horroru II wojny światowej, który polegał na tym, że Niemcy postanowili dokonać przemysłowego ludobójstwa. A nie, że każdy po trochu.

   Istniały mordy Polaków na Żydach, i o takich sprawach trzeba mówić odważnie i nie tuszować historii. Nie istniał jednak współudział Polaków/Polski w Zagładzie/Holokauście, ponieważ był to ściśle przemysłowy, zarządzany przez państwo niemieckie proces eksterminacji całego narodu.

   Niechęć do Żydów była faktem u przedstawicieli tych państw, w których na skalę masową dochodziło do wydawania ich w ręce niemieckich zbrodniarzy. Polski współudział w zagładzie Żydów jest kłamstwem historycznym porównywalnym do przypisywania Niemcom zbrodni katyńskiej.

   Nie, ale może dożyjemy czasów że tacy jak Wy przyznają że w takiej Hiszpanii były getta dla Żydów. W czasie WW2 w Francji to francuscy policjanci wyłapywali Żydów i odstawiali do transportów. W Polsce tego nigdy nie było. Węgry do ostatniej chwili chroniły swoich Żydów. Lewaki!

   Polaków niechęć do Żydów nie była nagminna, była incydentalna. Rzekomy „współudział” nie jest faktem historycznym, jest kłamstwem. Zagłada Żydów była od początku do końca dziełem hitlerowskich Niemiec. Wpisujecie się Państwo w antypolskie głosy, ramię w ramię z kłamcami historii.

   Nie znam osobiście NIKOGO, kto ma w swojej rodzinie lub wśród znajomych taką przeszłość, wręcz przeciwnie. Jeśli tacy ludzie jak Pani Tokarczuk, Holland, czy inni skwapliwie powielający te kłamstwa mają coś na sumieniu, to ICH problem. Niech przeproszą, ale za siebie.

   przestańcie kłamać!

   tkwl/Twitter/krytykapolityczna.pl

   @Annakozłowska
   Internauci oburzeni? No proszę – a co na to rząd i inne władze na służbie suwerena, którego obowiązkiem jest potulne akceptowanie podatków i potakiwanie?

   Por. Dub
   Jestem Polakiem i NIE przyznaje sie. Czekam na ustawodawstwo, ktore pozwoli na sciganie z urzedu takich lajdakow, drani i oszustow, ktorzy to ciagle powtarzaja.

   Monia
   Mam już dość tego czerwonego, zakłamanego motłochu. Żeby wybielać. Niemców kosztem tych heroicznych bohaterów. To się w głowie nie mieści. Czerwona zaraza.

   DYPLOMACI W BERNIE
   NIEMCY W CZASIE II WS MORDOWALI MASOWO I ZYDOW I POLAKOW JUDENRATY I POLICJA ZYDOWSKA POMAGALY NIEMCOM W HOLOKALSCIE AK POMAGALA ZYDOM W CZASIE POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

   Rojsty
   Jeszcze jedna wyrodna polskojęzyczna renegatka – goebbelsik – dokłada swoją cegiełkę do przemysłu pogardy. Teza o współudziale Polaków została wysmażona tuż po wojnie przez Niemców – hitlerowców

   sekundant
   Niechęć Polaków do Żydów była tak samo powszechna jak miłość Żydów do Polaków. Przedziwna symetria. Kochali nas, mimo, że 3/4 z nich nie znało polskiego języka, a co przyszedł obcy, to oni zaraz z nim

   Polubienie

   • https://wpolityce.pl/polityka/536165-skandaliczne-slowa-dziennikarki-rzad-sprowadza-zmarlego

    Tak podchodzi do tragedii? Skandaliczne słowa dziennikarki: W Polsce nie da się żyć, dlatego rząd ściąga tu zmarłego człowieka

    opublikowano: 23 stycznia
    aktualizacja: 24 stycznia


    autor: screenshot/YouTube/Katarzyna Markusz

    Dziennikarka atakuje rząd za próbę ratowania umierającego Polaka. Twierdzi, że polskie władze sprowadzają do Polski „zmarłego człowieka”. Chodzi o naszego rodaka, który umiera w Wielkiej Brytanii.

    CZYTAJ RÓWNIEŻ: Fake news polskiej dziennikarki w Jerusalem Post! Swastyka na żydowskim nagrobku? Zdjęcie z Francji, ale pisze o Polsce
    https://wpolityce.pl/swiat/519965-swastyka-na-zydowskim-nagrobku-fake-news-w-jpost

    Katarzyna Markusz, która zasłynęła tym, że jej artykuł w „Jerusalem Post” nt. dewastowania żydowskich nagrobków w Polsce został opatrzony zdjęciem z Francji, tym razem porusza sprawę Polaka, który walczy o życie w Plymouth.

    „Dobicie rodziny”
    Jej zdaniem, polski rząd sprowadza do Polski zmarłego człowieka. Jak przekonuje Markusz, chodzi o „dobicie jego rodziny”.

    W Polsce nie da się żyć, dlatego rząd ściąga tu zmarłego człowieka, żeby dobić jego rodzinę. Tak to u nas działa.

    mly/Twitter

    Mario
    …odrażająca, brudna, zła!…

    pp
    Pisze kłamstwa w izraelskiej prasie. Teraz pisze i kłamstwa i głupoty o tragedii człowieka. Polka to chyba nie jest. Możesz wyjechać i przestać zatruwać swoją „twórczością”.

    Katon
    Te pania trudno nazwac dziennikarka. To jest „pismica” marzaca o zaistnieniu. Juz sie „wybila” swoja bezdusznoscia.

    Polubienie

   • https://wpolityce.pl/swiat/519965-swastyka-na-zydowskim-nagrobku-fake-news-w-jpost

    Fake news polskiej dziennikarki w Jerusalem Post! Swastyka na żydowskim nagrobku? Zdjęcie z Francji, ale pisze o Polsce

    opublikowano: 30 września 2020


    autor: Fratria; Twitter; Facebook

    Skandaliczny fake news! „Nagrobki zdewastowane na 3 cmentarzach żydowskich w Polsce” – pod takim tytułem na łamach serwisu Jerusalem Post ukazał się artykuł Katarzyny Markusz. Problem w tym, że opatrzyła go… fotografią z Francji, przedstawiającą żydowski nagrobek z namalowaną na nim swastyką!

    CZYTAJ RÓWNIEŻ: Absurdalny wywód dziennikarki Jewish.pl: „Transfobia to nowy antysemityzm”. Internauci odpowiadają: Psujecie społeczeństwo
    https://wpolityce.pl/polityka/513118-absurdalny-wywod-dziennikarki-jewishpl-internauci-reaguja

    CZYTAJ TAKŻE: Promocja antypolonizmu? Dziennikarka Jewish.pl poleca Beacie Szydło antypolską książkę „Dalej jest noc”. „Grabowski jest znakomity!”
    https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/454539-dziennikarka-jewishpl-poleca-b-premier-antypolska-ksiazke

    W ubiegłym tygodniu XIX-wieczny nagrobek na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach pod Krakowem został zniszczony czerwoną farbą w sprayu. Około 20 nagrobków zostało uszkodzonych na cmentarzu żydowskim w Zabrzu w południowej Polsce (…) Wcześniej w tym miesiącu na cmentarzu żydowskim w Dobrodzien, położonym około 80 mil na północny zachód od Krakowa, zburzono dziesięć nagrobków. Niektóre z nich były zepsute

    — opisała na łamach Jerusalem Post Katarzyna Markusz.


    autor: jpost.com

    Artykuł został opatrzony zdjęciem, które przedstawia nagrobek żydowski z namalowaną swastyką. Problem w tym, że fotografia pochodzi… z Francji!

    Czy jest jakiś szczególny powód, dla którego wybraliście ten szokujący obraz cmentarza żydowskiego w Westhoffen pod Strasburgiem we Francji w grudniu 2019 roku na okładkę artykułu o Polsce?

    – spytał na Twitterze Stefan Tompson.

    Dziennikarka w swoim tekście powołała się na wpis Dariusza Walerjańskiego, który opiekuje się cmentarzem w Zabrzu. Na zdjęciach, które udostępniał, że nie ma żadnej swastyki.

    Tekst wisi już kilkanaście dni, a zdjęcia nie zmieniono. Nie padły też żadne przeprosiny. To kolejny raz, gdy zastosowano tak paskudną manipulację. Celem jest oskarżanie Polski o rzekomy antysemityzm?

    CZYTAJ TAKŻE: Oburzający fake news izraelskich mediów! Piszą o zniszczonym cmentarzu żydowskim w Polsce. Daniels: Czy to kreowanie antysemityzmu?
    https://wpolityce.pl/polityka/434727-oburzajacy-fake-news-izraelskich-mediow

    CZYTAJ WIĘCEJ: Życie w Niemczech wciąż koszmarem dla Żydów. W samym Berlinie 410 antysemickich incydentów w ciągu jednego roku
    https://wpolityce.pl/swiat/518769-w-samym-berlinie-odnotowano-410-antysemickich-incydentow

    kpc/jpost.com/Twitter

    cóż
    Prawda nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko to, żeby pokazywać w jak najgorszym świetle Polaków i – jak już uda się nas (oraz naszych sojuszników) odpowiednio urobić – żeby nas doić jak krowy.

    @Lesław6
    Pani Markusz – proces i gigantyczna kara. Czy znowu rząd bezradny?????

    Marcin
    Nie zdziwiłoby mnie wogóle gdyby nagrobki niszczyli działacze PO KODu itp. Tylko poto by bryzgać gó na swój kraj

    les
    Ciekawe kto i kiedy wykopie tę kłamliwą manipulatorkę z roboty, wezwie przed oblicze Temidy i przeprosi za to ? Rodacy – nie dajmy się opluwać !

    kazik
    W Polsce wszelka prostytucja i każde szmalcownictwo są pod ochroną państwa i ministra kultury oraz sądownictwa.

    Czesin
    Bezczejnosc tzw. dziennikarki powinna byc odpowiednio potraktowana. Opublikowac trzeba facjate, nazwisko i ukarac w sposob mozliwy do wykonania.

    tajpan0
    Co jak co, ale cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach ma się całkiem dobrze, dzięki zaangażowaniu m.in. Stowarzyszenia Gory Kultury. Oczywiście TG leżą w północnej części Górnego Sląska…

    Olson
    Dlaczego denerwujecie ludzi takimi tekstami, gdzie są w Polsce służby które zgodnie z konstytucją są zobowiązane ścigać takie osoby, mam już dość codziennego czytania o pluciu na moją ojczyznę.

    controll
    To jakaś urwał nie dziennikarka

    Ika
    I to jest DZIENNIKARKA? Jej noga nie powinna nigdy więcej stanąć w żadnej z redakcji. Jej specjalizacja to opluwanie Polski.WON.

    modysta
    Swastyki we Francji, staja sie bardzo modne. Francuzka moda promieniuje na caly siwat i niedlugo zobaczymy najmodniejsze kreacje ze swastykami.

    xc
    art. 133 i 129 kk

    szymon
    Polacy nie potrafia oddawac ciosow?W boxie politycznym ciosy sie oddaje nawet nokautujac przeciwnika!zadnego artykulu o tym jak to miliony szly na rzez jak barany do komor gazowych?Nikt sie nie bronil

    Polubienie

  • mijo @mj_osinski
   A jej nieżyjący świętej pamięci mąż Andrzej Markusz to był taki porządny człowiek i życzliwy dla ludzi i świata. Wszyscy go lubili w Sokołowie Podlaskim. Kasia natomiast hmmm, co to się porobiło z tą kobietą, zżydziała zupełnie. https://zyciesokolowa.pl/pl/11wiadomosci/3537zmarlandrzejmarkuszznanysokolowskiartystaplastyk.html#

   https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/454539-dziennikarka-jewishpl-poleca-b-premier-antypolska-ksiazke

   Promocja antypolonizmu? Dziennikarka Jewish.pl poleca Beacie Szydło antypolską książkę „Dalej jest noc”. „Grabowski jest znakomity!”

   opublikowano: 10 lipca 2019


   autor: Twitter/PiS

   Europoseł PiS Beata Szydło przy okazji odwiedzin w Węgrowie obejrzała wystawę „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”. Katarzyna Markusz, dziennikarka Jewish.pl, stwierdziła, że była premier powinna przeczytać książkę „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, po to, by poznać prawdziwe losy Węgrowa. Znowu promocja antypolonizmu?

   Mocne! Szydło w Węgrowie: Są politycy, którzy uważają, że polityka to letnia kanikuła. Jakiś żarcik, byle pijar i się kręci. Tak nie jest
   https://wpolityce.pl/polityka/454158-szydlo-w-wegrowie-polityka-to-nie-zarty-male-prowokacje

   Ekspozycja „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” jest opowieścią o historii i wielokulturowości Węgrowa.

   O jego powstanie zabiegała, związana z ziemią węgrowską, wicemarszałek Senatu, Maria Koc, której zależało na tym, aby pamięć o historii przetrwała

   —informuje podlasie24.pl.

   To bardzo ważne miejsce, które ma pokazać wielokulturowość miasta. To projekt, który pokazuje tożsamość tego miasta –

   —mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

   Beata Szydło obejrzała wystawę przy okazji odwiedzin w mieście.

   Dziennikarka Jewish.pl poleciła byłej premier rozdział na temat Węgrowa z książki „Dalej jest noc”. Jednym z autorów publikacji jest prof. Jan Grabowski, który twierdzi między innymi, że Polacy nic nie robili, żeby ratować Żydów w czasie Holokaustu.
   https://wpolityce.pl/polityka/435125-prof-grabowski-polacy-nie-ratowali-zydow

   To dobrze, że europosłanka Beata Szydło interesuje się historią. Polecam rozdział na temat Węgrowa autorstwa prof. Jana Grabowskiego w książce „Dalej jest noc”

   —napisała.

   Szokująca manipulacja Grabowskiego i innych autorów „Dalej jest noc”! Sugerują, że Polacy posiadali własną administrację pod niemiecką okupacją!
   https://wpolityce.pl/historia/435821-manipulacja-grabowskiego-i-innych-autorow-dalej-jest-noc

   Warto przypomnieć, że Jan Tomasz Gross i Jan Grabowski w czasie wspólnego wystąpienia mówili też, że Polacy nie ratowali Żydów, a nawet, że mordowali więcej Żydów niż Niemcy.

   Przecież to nie jest książka historyczna tylko antypolski paszkwil

   —odpowiadają dziennikarce Jewish.pl internauci, ta jednak z uporem twierdzi, że Grabowski jest doskonałym historykiem.

   Grabowski jest znakomity! Niech się od niego uczą historii (zamiast robić politykę historyczną). No, ale ja nie jestem tu obiektywna…

   —stwierdziła.

   Co jeszcze Katarzynie Markusz odpowiadają internauci?

   Co chciała osiągnąć dziennikarka, poza promocją antypolonizmu?

   CZYTAJ TEŻ:

   Istny seans nienawiści. Grabowski: Polska ma dobrze ugruntowującą się reputację ciemnogrodu. Wizerunek jest katastrofalny
   https://wpolityce.pl/polityka/435495-istny-seans-nienawisci-grabowski-polska-to-ciemnogrod

   ann
   Pani Markusz polecam biografie pewnego lodzkiego Zyda- Chaima Rumkowskiego, Heroda XX w. oraz historie policji zydowskiej w gettach, dla rownowagi historycznej i psychicznej.

   Dla parchów POlsko-języcznych!
   POlecam pamiętniki M.Dąbrowskiej ! HISTORIA JEST MATKA WIELU NAUK

   Musowo
   A co ta dziennikarka tam robiła. Celowy wpis na rozdrażnienie tu czytających. …Z pewnością już czytali wszyscy, bo finansują z Naszego budżetu PAN i tę promocję popierali jak i inne w tym stylu też

   gosc
   Pojechali sprawdzac, ktore zabytki w Wegrowie sa „etniczne”. Po wyborach wszystko w Polsce bedzie Jewish.pl z wyjatkiem Gazety Wyborczej dla Polakow.

   Polubienie

 8. ŁŻĄ TE NAZIOLE JAK ZAWSZE
  Naziści byli nacjonalistami niemieckimi. Komuniści w Polsce to beznarodowcy nienawidzący narodu polskiego. Więc nazywanie Polaków komunistami jest kłamliwe. Rasiowcy to naziole udający Ślązaków, nie?

  Jednym słowem Polska
  jest łakomym kęsem zarówno dla Niemców, jak i dla Rosjan. Jedni i drudzy zawsze dążyli do tego, by nas wykorzystać, podporządkować. Czynili to przez najazdy, korumpowanie polskich zdrajców, dzielenie

  Hmch
  Naziści to NIEMCY, a komuchy to ŻYDZI którzy mordowali Polaków i Ślązaków po wojnie. Przykład…Morel,Światło, Berman, Minc,Michnik i wielu innych .

  aha!
  taaa… jakby sprawdzić życiorysy tych „Ślązaków rodowitych” to by się okazało że jeden zza Buga a drugi spod Grójca tylko w latach 70-tych do pracy w kopalni przyjechał…

  brawowy
  Co z tego , że DZ zmienił właściciela jak pozostał ten sam redaktor naczelny Marek Twaróg .

  ahador
  Min Czarnek wkłada kij w mrowisk i nic nie robi, to żydzi i komuna mordowała Polaków a może i Niemców, niech pan to powie a nie fałszuje historię, Polacy nie będą żydowskich zbrodni brać na siebie.

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/544769-slask-to-zaczyna-przypominac-zabawe-na-beczce-prochu

  Sytuacja na Śląsku zaczyna przypominać niebezpieczną zabawę na beczce prochu. To nie może skończyć się dobrze!

  opublikowano: 4 godziny temu


  autor: Fot. wPolityce.pl

  Kilka dni temu na swoich profilu Ruch Autonomii Śląska skomentował wypowiedź Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka, który zwrócił uwagę, na nadużywanie określenia „nazistowskie” w stosunku do zbrodni, które popełnili Niemcy w czasie II wojny światowej.

  Cenzura podręczników szkolnych? Szef MEiN reaguje: Nazywajmy rzeczy po imieniu. Ciągle piszemy „naziści”. A powinno być Niemcy
  https://wpolityce.pl/polityka/544219-cenzura-podrecznikow-czarnek-niemcy-nie-nazisci

  Ruch Autonomii Śląska, który przy każdej okazji oburza się na zarzut proniemieckości swych działań, zareagował błyskawicznie komentarzem:

  Jak nie naziści, tylko Niemcy, to nie komuniści, a Polacy… mordowali Ślązaków w powojennych obozach.

  Dla każdego, kto choć trochę obserwował działalność RAŚ w sferze publicznej, nie ma wątpliwości, że organizacja jest w swym charakterze proniemiecka, a swą działalność ukrywa pod płaszczykiem „regionalizmu” i „ochrony dziedzictwa kulturowego Śląska”.

  Uderza przy tym niezwykłe zacietrzewienie i wrogość względem Polski i państwa polskiego oraz chęć zneutralizowania niemieckich zbrodni, oskarżając Polskę o „mordowanie Ślązaków w polskich obozach koncentracyjnych”. Inna rzecz, że takowa narracja RAŚ, która trwa od kilkunastu lat, nie przeszkadza wielu śląskim autorytetom wspierać organizację swoimi wypowiedziami, oburzając się, kiedy RAŚ zgodnie z faktami, określa się proniemiecką czy też opcją niemiecką. Oskarżanie Polski o „mordowanie Ślązaków w obozach koncentracyjnych” jest tego emanacją.

  Tego typu przykładów można by w przypadku RAŚ wyliczać bez liku. Ostatnio organizacja podała informację (z pewną dozą ukrytej sugestii) o zdemolowaniu cmentarza „ofiar polskiego obozu koncentracyjnego” w Mysłowicach. Co ciekawe, tego typu wypowiedzi, a trwa to dobrych kilka lat, przechodzą bez jakiegokolwiek echa, choćby cienia protestu, wśród śląskich dziennikarzy czy autorytetów ochoczo wspierających „regionalistów”.

  Z kolei „Dziennik Zachodni”, do niedawna wydawany przez niemiecką spółkę Polska Press, obecnie zakupiony przez PKN „Orlen”, po zmianie właściciela nie tylko, że nie zmienił swej linii wspierania „regionalistów” , ale wręcz zaostrzył ataki na myślących propolsko na Śląsku, jak również jawnie wspierając działania proniemieckiego RAŚ.

  A propos – znamienne, że za wsparcie dla „regionalistów” dziękuje redakcji „Dziennika Zachodniego” europoseł skrajnie lewicowej partii „Wiosna” Łukasz Kohut, ten sam, który wbrew stanowisku polskiego rządu zwrócił się do Niemiec o pomoc dla Śląska w walce z pandemią, sugerując, nie pierwszy raz, że Śląsk nie ma z Polską wiele wspólnego.

  Wszystko to zaczyna przypominać niebezpieczną zabawę zapałkami na beczce prochu, która to nie może dobrze się skończyć.

  Pur

  Polubienie

 9. Konrad
  Zydzi na chama falszuja historie i wprost oskarzaja Polakow o udzial w Holocauscie. Oni szantazuja nas – albo im zaplacimy miliardy albo oni beda nadal klamac coraz glosniej i mocniej. Tfu !!!

  Konrad
  przestac wreszcie biadolic i wytoczyc proces sadowy wszystkim tym oszczercom. I przestac wreszcie kleczec nieustannie przed Zydami.

  ciotka
  Czyli z sześciu milionów zamordowanych Żydów połowa to dzieło Polaków? Za jakiś czas okaże się, że ta druga połowa także. Holokaust Industry w akcji. Obrzydliwi i podli jak zawsze.

  @ZUBER
  Z naszych podatków pan minister Gliński finansuje w PAN żydowskich „naukowców”, którzy piszą paszkwile o nas Polakach w temacie II WŚ. No i potem się dziwimy, dlaczego żydzi mają argumenty, aby do nas strzelać jak do kaczek argumentami z książek „polskich naukowców PAN”. Po drugie oni już wyssali pieniądze i jako pasożyty muszą znaleźć kolejnego „dawcę” na dużą kasę. Jak ktoś nie lubi się narobić , a zarobić to jest właśnie ten sposób. Czy to tak trudno zrozumieć?

  o jejku jejku II
  biadolenie i użalanie się na sobą jeszcze bardziej ich zachęca, jak nie podejmiecie walki to za parę lat wmówią wszystkim swoje kłamstwa – ale nasuwa się pytanie; jaki mają cel, oprócz … niechęci

  o jejku jejku II
  pokażcie ich prawdziwe oblicze, chciwość, wyrachowanie, fałsz, wiem, ryzykowne, nie tolerują krytyki i od razu gryzą i plują wokoło, ale jak przygotujecie odpowiednio grunt, to powinno się udać …

  Petr
  Czas przestać gadać o zdecydowanych reakcjach, a pora wreszcie zacząć zdecydowanie reagować. Od samego gadania, szczegolnie na uzytek polityki wewnętrznej, nic sie nie zmieni.

  koko
  dlaczego nie nagłaśnia się i nie pokazuje kto mordował polskich patriotów po wojnie , kto pracował w ministerstwie bezpieczeństwa publicznego- na pohybel politykom po i pis na wieki

  T M
  Do Konrad i innych naiwnych. Rzad „polski” nic nie moze! My juz od 2018 placimy za Holocaust! Zlotem „sprowadzonym” z Wielkiej Brytanii w ilosci 100ton przez Glapinskiego !

  https://wpolityce.pl/historia/544821-paskudny-tekst-w-new-yorkerze-wiceszef-msz-reaguje

  Paskudny tekst w „New Yorkerze”. Jest też odpowiedź! „Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji”

  opublikowano: wczoraj

  Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji — napisał na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Chodzi o artykuł z „New Yorkera”. Co w nim napisano?

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakub Maciejewski w tygodniku „Sieci”: Jak babcia Filomena wywalczyła prawdę. „Pamięta dziesiątki i setki rozmów na ten temat, pamięta powojenny proces sądowy”
  https://wpolityce.pl/historia/542113-jak-babcia-filomena-wywalczyla-prawde

  CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Prof. Żaryn o wyroku ws. książki Engelking i Grabowskiego: Wolność nie polega na tym, by czuć się bezkarnym w kłamaniu
  https://wpolityce.pl/polityka/538525-tylko-u-nas-prof-zarynwolnosc-nie-oznacza-bezkarnosci?fbclid=IwAR1x90BEzUu1uxFDt_jcEFkAPf4wuNlJI-aSXnhG-s-tvrYZhYxU6j2KSJs

  Paskudny tekst w „New Yorkerze”
  W „New Yorkerze” ukazał się tekst, w którym postanowiono bronić Jana Grabowskiego i Barbarę Engelking. Jednak to obrona przez atak. Na kogo? Polski rząd, pamięć historyczną i dobre imię polskiego narodu.

  Historycy atakowani za badanie roli Polski w Holokauście. Aby oczyścić naród z morderstw trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania uczonych za zniesławienie

  — czytamy, choć jest to kompletna bzdura! Całkowicie pomylono fakty ws. procesu, który toczył się przeciwko historykom.

  SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Jest wyrok ws. książki Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Mają przeprosić za kłamstwa w książce „Dalej jest noc”
  https://wpolityce.pl/polityka/538498-engelking-i-grabowski-maja-przeprosic-za-swoja-ksiazke

  Kłopoty prawne dwóch historyków wynikają z ciągłych wysiłków polskiego rządu, aby oczyścić Polskę – zarówno etnicznych Polaków, jak i państwo polskie – ze śmierci trzech milionów Żydów w Polsce podczas okupacji hitlerowskiej. Kiedy fakty staną na przeszkodzie temu rewizjonistycznemu wysiłkowi, historycy płacą cenę

  —oskarżono.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Filomena Leszczyńska: Książka „Dalej jest noc” ma służyć temu, żeby nas dalej czołgać. Oskarżać o antysemityzm, o najgorsze rzeczy
  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/539952-filomena-leszczynska-punktuje-ksiazke-dalej-jest-noc

  Zdecydowana reakcja wiceszefa MSZ!
  Artykuł spotkał się ze stanowczym komentarzem wiceszefa polskiego MSZ.

  Próba stworzenia obrazu, w którym przypisuje się Polakom odpowiedzialność za śmierć 3 mln Żydów jest czymś niebywałym

  — napisał Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji

  — dodał zdecydowanie wiceminister.

  olnk/Twitter/newyorker.com

  https://kresy.pl/wydarzenia/amerykanski-dziennik-obwinia-polakow-o-zaglade-3-mln-zydow-msz-reaguje/

  Polubienie

  • PIS zareagował SKUTECZNIE haha
   „TYSIĄCE Polaków SZANTAŻOWAŁO POTĘPIAŁO A NAWET WŁASNORĘCZNIE MORDOWAŁO Żydów – Tysiące Polaków pomagało Żydom narażając własne rodziny”-Komitet Żydów Amerykańskich. Jak zwykle sukces pisidyplomatołów

   MateuszJa @MateuszMateusz
   Więcej jest dodatków redakcji w tej wypowiedzi, niż cytatu. Widzę, że staracie maksymalnie wybielić stwierdzenie, które jest po prostu okrutne i szkalujące polski naród. W cytacie mamy „tysiące Polaków własnoręcznie mordowało Żydów”. Czyli jak sprostować, a równocześnie maksymalnie nam dokopać.

   @celnik
   Morał z tego taki, że totalnym błędem było ratowanie żymian. Teraz się za to mszczą. Na zasadzie, że każdy dobry uczynek musi zostać przykładnie ukarany. I po co to było?

   darko..
   Ja także jestem przeciwko jak ten komitet żydów lukrowaniu prawdy o stosunkach Żydów i Polaków Trzeba wreszcie ukazać holokaust narodu polskiego z rąk Żydów morderców gwałcicieli i rabusiów z MO UB ..

   m
   co to jest!!!!!!!!!!!!!!!!!! W cytowanym tekscie dodatki od redakcji. Komu karnowscy rów liżecie

   smętek
   Żydom z Ameryki chodzi, oczywiście, o pieniądze, a nie fakty, czy jakąś historyczną sprawiedliwość. Za tymi oskarżeniami pojawią się zaraz żądania monstrualnych odszkodowań od Polski! To tylko biznes!

   Kto ma nas bronić?
   Anna Zalewska minister edukacji z PiS, powiedziała 8.09.2016 w RMF FM, że pogrom w Jedwabnem to ‘współodpowiedzialność Polaków–Musimy z bólem powiedzieć, że była to współodpowiedzialność Polaków.’

   Warszawiak
   Tak nam żydzi dziękują za dbanie o pamięć ich tragicznej przeszłości! Czemu nie piszą o kochających ich wcześniej i obecnie Niemcach? Niemcy rozpętali to piekło a na nas ciągle plują! Do MSZ – dość!

   miecias
   No to mamy Żydów. Była pretensja o udział Polaków (dyplomatów) w ratowaniu Żydów. Teraz Żydzi muszą dowalić tak dla zasady. Nie pomagać Eski bo nas okradną.

   https://wpolityce.pl/historia/544836-klamliwy-tekst-ny-spotkal-sie-ze-swiatowa-krytyka

   Kłamliwy tekst „NY” nt. Polaków spotkał się z międzynarodową krytyką! Komitet Żydów Amerykańskich wydał oświadczenie

   opublikowano: 2 godziny temu
   aktualizacja: godzinę temu

   W odpowiedzi na skandaliczny tekst „New Yorkera”, w którym duży udział w Holokauście przypisuje się Polakom, Komitet Żydów Amerykańskich wydał oświadczenie podważające wiarygodność artykułu. „Błędem jest przypisywanie Polsce zbiorowej winy za Holokaust” – czytamy.

   CZYTAJ TAKŻE:

   -Paskudny tekst w „New Yorkerze”. Jest też odpowiedź! „Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji”
   https://wpolityce.pl/historia/544821-paskudny-tekst-w-new-yorkerze-wiceszef-msz-reaguje

   -Filomena Leszczyńska: Książka „Dalej jest noc” ma służyć temu, żeby nas dalej czołgać. Oskarżać o antysemityzm, o najgorsze rzeczy
   https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/539952-filomena-leszczynska-punktuje-ksiazke-dalej-jest-noc

   -Jak babcia Filomena wywalczyła prawdę. „Pamięta dziesiątki i setki rozmów na ten temat, pamięta powojenny proces sądowy”
   https://wpolityce.pl/historia/542113-jak-babcia-filomena-wywalczyla-prawde

   Krytyka zmanipulowanej publikacji „New Yorkera”
   Nie brakuje głosów krytyki po zmanipulowanej publikacji, która ukazała się w „New Yorkerze”. Gazeta postanowiła zaatakować polski rząd i dobre imię naszego narodu, co spotkało się z odpowiedzią. Wiceszef MSZ zapowiedział już, że manipulacja „będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji”

   Na ten kuriozalny artykuł odpowiedział też Komitet Żydów Amerykańskich.

   Skrytykowaliśmy polski rząd za lukrowanie prawdy o stosunku Polaków do Żydów w czasie II wojny światowej (może chodzić o nowelizację ustawy o IPN, która zakazywała kłamstw nt. rzekomej współodpowiedzialności naszego kraju za Holocaust, a praktycznie dosłownie przyzwalała na nieprawdziwe informacje w ramach działalności artystycznej i naukowej – przyp. red.). Ale twierdzenie, że Polska rozumiana jako wspólnota etnicznych Polaków i państwo polskie jest winna śmierci 3 mln Żydów, jest wypaczeniem Holokaustu (…) Tysiące Polaków szantażowało, potępiało, a nawet własnoręcznie mordowało Żydów (należy zaznaczyć, że za przypadki szmalcownictwa polskie państwo podziemne karało śmiercią – przyp. red.) – Tysiące Polaków pomagało Żydom z narażeniem życia rodzin (najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata było Polakami, a w naszym kraju za pomoc Żydom groziła kara śmierci nawet dla całej rodziny bądź wioski – przyp. red.). Czy zaryzykowalibyśmy nasze? – Nie, okupowana przez Niemcy Polska nie była rządzona przez państwo polskie. Błędem jest przypisywanie Polsce zbiorowej winy za Holokaust

   mm/Twitter

   Polubienie

 10. OMCh
  A postawy Żydów wobec Polaków?

  VM
  Jednego nie rozumiem. Po co finansowac anty polskich oszustow ktorym zalezy na szkalowaniu Polski ?

  Mieszko
  polskie pieniądze dla żydów w celu opluwania Polaków, no,no, czy minister przyznający dotacje nadal na stanowisku?

  Sasza
  Polski rząd dał 140 tys dolarów na promowanie kłamstwa to moze jeszcze niech dadzą grabarzowi na łopatkę by im grob wykopał i na pistolet dla kata bo naboje przyniosą z domu skandal

  Porucznik Dub
  @abc: Prosze wskazac JAKIKOLWIEK powod, dlaczego mamy ich lubic? Bo ja moge wskazac setki tysiecy (zamordowanych patriotow) powodow przeciw…

  https://wpolityce.pl/historia/548768-walka-o-prawde-historyczna-list-do-new-yorkera

  Walka o prawdę historyczną! Pełnomocnicy Filomeny Leszczyńskiej wysłali list do „New Yorkera”. Zawiera istotne sprostowania

  opublikowano: 40 minut temu


  autor: Fratria

  Podczas konferencji prasowej pełnomocnicy Filomeny Leszczyńskiej poinformowali we wtorek wieczorem, że wysłali do redakcji tygodnika „New Yorker” list prostujący sformułowania z publikacji poświęconej m.in. procesowi autorów książki „Dalej jest noc”, prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbary Engelking.

  CZYTAJ TAKŻE:

  — Kto inspirował antypolski artykuł w „New Yorker”? Przyznał się… prof. Grabowski. „Odbyłem długą dyskusję z Mashą Gessenem”
  https://wpolityce.pl/historia/544876-kto-inspirowal-antypolski-artykul-w-new-yorker

  — Paskudny tekst w „New Yorkerze”. Jest też odpowiedź! „Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji”
  https://wpolityce.pl/historia/544821-paskudny-tekst-w-new-yorkerze-wiceszef-msz-reaguje

  W amerykańskim czasopiśmie 26 marca ukazał się artykuł Mashy Gessen pod tytułem „Historycy atakowani za odkrywanie roli Polski w Zagładzie”, gdzie napisano m.in. że „aby oczyścić naród z zarzutu zamordowania trzech milionów Żydów, polski rząd posuwa się do ścigania za zniesławienie dwojga naukowców” oraz „badacze stoją w obliczu (…) potencjalnych zarzutów karnych – z powodu wysiłków polskiego rządu”.

  List do „New Yorkera”
  W liście do „New Yorkera” prostowane są nieprawdziwe informacje napisane przez Gessen.

  Przede wszystkim wskazano na fakt, że „polski rząd nie ma nic wspólnego z pozwem poza tym, że sfinansował książkę (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało autorom 140 000 dolarów dotacji na badania)”.

  Następnie kilkakrotnie wyjaśniono, że nie był to proces karny, lecz cywilny, „a zadaniem sądu cywilnego w tym postępowaniu nie było ustalenie faktów historycznych, lecz przeanalizowanie metodologii badaczy”.

  Pozew F. Leszczyńskiej nie ma związku z żadnymi współczesnymi ani przyszłymi badaniami nad Holokaustem. Wyrok nie stanowi precedensu i dotyczy tylko stron postępowania i nikogo innego. Wyrok w żaden sposób nie zakazuje ani nie ogranicza badań nad Holokaustem. Uczeni, którzy prowadzą badania z należytą starannością, nie ryzykują, że zostaną pozwani

  — podkreślono.

  Jak sądzi jeden z pełnomocników Leszczyńskiej, mec. Jerzy Pasieka, wynik procesu nie będzie miał „efektu mrożącego” na badanie Holokaustu, ponieważ w samym wyroku sąd zachęcił do rzetelnych badań nad tym tematem, czego wyrazem było oddalenie żądania zadośćuczynienia finansowego.

  Według Pasieki, znaczna część doniesień medialnych na temat tego procesu jest „nieobiektywna i intencjonalnie zafałszowująca stan faktyczny”. Mimo to pełnomocnicy powódki nie zamierzają żądać sprostowania od redakcji „New Yorkera”, licząc na publikację najważniejszych fragmentów swojego listu.

  Proces ws. książki „Daleko jest noc”
  Proces ws. książki „Daleko jest noc” rozpoczął się w październiku 2019 r. Według Leszczyńskiej jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski został fałszywie pomówiony w spornej publikacji o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Pomówienie to – w jej ocenie – dotyczy opisanej przez Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów historii Estery Siemiatyckiej, której Malinowski ocalił życie. Powódka w pozwie domagała się przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia.

  W lutym br. warszawski sąd okręgowy oddalił żądanie 100 tys. zł zadośćuczynienia, jednak orzekł, że naukowcy mają przeprosić za informacje zawarte w „Dalej jest noc”. Wyrok warszawskiego jest nieprawomocny. Apelację złożyły obie strony.

  „Ta sprawa na pewno nie zakończy się w apelacji”
  Chodzi o to, aby naukowcy formułując swe tezy opierali się na sprawdzonych faktach, ani przez moment nie było intencji ograniczenia wolności naukowej

  — powiedzieli we wtorek pełnomocnicy Filomeny Leszczyńskiej, która pozwała autorów książki „Dalej jest noc”.

  Jednocześnie pełnomocnicy przekazali, że złożyli apelację w tej sprawie od wyroku zapadłego w I instancji, ale dotyczy ona wyłącznie treści przeprosin.

  Ta sprawa na pewno nie zakończy się w apelacji, myślę, że będzie rozpoznawana przez Sąd Najwyższy i być może przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, bo większość tego typu spraw w taki sposób jest zakończona

  — powiedziała mec. Monika Brzozowska podczas wtorkowej konferencji prasowej pełnomocników powódki w tej sprawie. Dodała, że nie wiadomo jeszcze, kiedy zostaną rozpoznane apelacje i sprawą zajmie się sąd II instancji.

  Chodzi o proces, który przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczył się od jesieni 2019 r. W lutym br. sąd orzekł, że naukowcy mają przeprosić za informacje z obszernej publikacji „Dalej jest noc” przedstawiającej losy Żydów w okupowanej Polsce. Sąd oddalił przy tym żądanie 100 tys. zł zadośćuczynienia. Badaczy Holokaustu pozwała Filomena Leszczyńska, bratanica dawnego sołtysa opisanego w książce.

  Powodem w sprawie była pani Leszczyńska i to jej dobra osobiste sąd oceniał. Sąd nie ustalał żadnych faktów historycznych, nie badał nawet takich faktów, nie badał, czy dawny sołtys wydał Żydów, czy też nie. Sąd badał jedynie metodologię badawczą

  — powiedziała mec. Brzozowska o rozstrzygnięciu I instancji.

  Z kolei drugi z pełnomocników mec. Jerzy Pasieka podkreślił, że sprawa ta „to nie była żadna akcja instytucji państwa polskiego”.

  Zarzut, że proces ten był ukierunkowany na zamknięcie ust naukowcom i ograniczenie wolności naukowej, jest zupełnie absurdalny. Ani przez moment takiej intencji pani powódka i my jako jej pełnomocnicy nie przedstawialiśmy. Jedyne, o co nam chodziło, to o to, żeby naukowcy formułując pewne tezy opierali się na sprawdzonych faktach

  — podkreślił.

  Wyrok warszawskiego sądu okręgowego jest nieprawomocny. Apelację złożyły obie strony.

  Myśmy wnieśli apelację od wyroku, ale to nie była apelacja od niezasądzonej sumy pieniężnej. Chcemy, żeby forma przeprosin była trochę dłuższa. Uznaliśmy bowiem, że przeproszenie tylko za nieścisłe informacje dotyczące wuja powódki jest to zbyt mało. Nasza apelacja jest więc w niewielkim zakresie, dotycząca przeproszenia

  — poinformowała mec. Brzozowska.

  Stanowisko powódki co do zadośćuczynienia finansowego jest jednoznaczne. Nie jest zainteresowana kwestiami finansowymi

  — zaznaczył zaś mec. Pasieka.

  Z kolei pełnomocnik pozwanych naukowców mec. Michał Jabłoński mówił PAP we wtorek przed południem, że zaskarżył ten wyrok w części, w której był on niekorzystny dla jego klientów.

  W ramach wolności naukowej badacz ma prawo dokonywać selekcji źródeł i oceny. My stoimy na tym stanowisku

  — wskazał. Dodał przy tym, że naukowiec ma też prawo do pomyłki.

  Debata naukowa byłaby niemożliwa, gdyby badacze nie mogli się mylić. Istotą nauki jest to, że postawione hipotezy nieustannie się weryfikuje. To napędza naukę. Stałe dochodzenie do prawdy

  — zaznaczył Jabłoński.

  Proces ws. książki „Daleko jest noc” rozpoczął się w październiku 2019 r. Według Filomeny Leszczyńskiej, która pozwała naukowców, jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Pomówienie to – w jej ocenie – dotyczy opisanej przez prof. Barbarę Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów historii Estery Siemiatyckiej, której Malinowski ocalił życie. Powódka w pozwie domagała się przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia.

  W ustnych motywach wyroku sędzia Ewa Jończyk podkreśliła, że publikując „Dalej jest noc” pozwanym badaczom „niewątpliwie przyświecał szczytny cel”.

  Ważką rzeczą jest rzeczywiście wyjaśnienie prawdy historycznej i pokazanie postaw Polaków wobec Żydów w okresie okupacji – postaw zarówno heroicznych, jak i postaw negatywnych, ale niech te badania i sposób ich utrwalenia spełnia reguły należytej staranności. Naruszenie tych reguł przez pozwanych uzasadnia udzielenie ochrony powódce

  — mówiła.

  Dwutomowa książka „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” z 2018 r. przedstawia strategie przetrwania ludności pochodzenia żydowskiego na terenie kilku wybranych powiatów okupowanej Polski. Porusza także problem przemocy Polaków wobec Żydów, głównie po likwidacji gett, gdy Żydzi szukali ratunku m.in. w polskich wsiach. Książka wywołała duże kontrowersje w środowisku historyków. W swoich recenzjach krytykowali ją m.in. historycy Instytutu Pamięci Narodowej, natomiast w obronie autorów wystąpiły m.in. Instytut Yad Vashem, przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, a także Komitet Nauk Historycznych PAN.

  Podczas całego procesu powódkę wspierała Reduta Dobrego Imienia. Fundacja przeprowadziła badania źródłowe oraz finansowała pomoc prawną i ponosiła koszty sądowe tego procesu. Prezes RDI Maciej Świrski mówił PAP po rozpoczęciu procesu, że sporna publikacja stanowi pomówienie dobrego imienia dawnego sołtysa Malinowa i jest sprzeczna z ideami rzetelnej pracy naukowej.

  tkwl/PAP

  Polubienie

 11. Brunhilda
  Niech pania BOG wynagrodzi ,pani Fiomeno,ze broni pani BOHATERSKICH POLAKOW,ktorzy z narazenim zycia pomagali zydom! Oni nas oczerniaja ,zaklamuja historie i atakuja tych co nie moga sie juz bronic:((

  kazik
  Słynni żydowscy badacze historii . Wykonują swoją partacką robotę pod zamówienie żydowskich bolszewików. Oskarżeniami chcących ukryć swoje morderstwa na Polakach.

  Niki
  Od kiedy nierzetelność naukowa (w wersji optymistycznej) jest wolnością słowa? Podawanie nieprawdziwych informacji w warunkach obowiązku ich sprawdzenia jest wolnością słowa?

  Sasza
  Dla szmalcowników szubienica to jedyny wyrok ale robienie z kogoś na sile szmalcownika na potrzebę książki to trefny pomysł jeszcze za 140 tys dolarów to kosmos w kosmosie

  STARY WIARUS
  Grabowski i Boni jako naukowcy??? Śmiechu warte!

  abc
  Gliński, sypnij żydom kaskę bo coś sie sprawa sypie.

  Krk
  Niestety, w Polsce rządzi gmina wiadomo jaka, nie polski rząd.

  hur vóyuff
  Obowiązkiem polskich sądów jest obrona polskich obywateli wobec ewidentnych kalumni i konfabulacji antypolskich pseudo-historyków. Dla takich powinien być zakaz druku i wykonywania zawodu.

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/548891-proces-ws-dalej-jest-noc-wolnosc-slowa-kontra

  Proces ws. skandalicznej publikacji „Dalej jest noc”. Pełnomocniczka Filomeny Leszczyńskiej: Wolność słowa kontra dobra osobiste

  opublikowano: za 24 minuty


  Filomena Leszczyńska / autor: Fratria

  Proces ws. książki „Dalej jest noc” był starciem wolności słowa kontra dobra osobiste – mówi dla PAP pełnomocniczka powódki ws. książki „Dalej jest noc”, mec. Monika Brzozowska-Pasieka. To istotne, że sąd uznał, że istnieje takie dobro osobiste jak kult pamięci osoby zmarłej – podkreśliła.

  „Chcieliśmy powołania biegłych historyków”
  Komentując pisemne uzasadnienie wyroku mec. Brzozowska-Pasieka zaznaczyła, że „sąd nie ustalał i w żaden sposób nie przesądzał żadnych faktów historycznych (…), musiał za to zbadać metodologię, która została przyjęta przez historyków”.

  Jest to zgodne, co podkreślał sąd, z duchem orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, bo dość jednoznacznie wskazuje ono, że w przypadkach sporów z historykami, pisarzami historycznych opracowań czy nawet dziennikarzami, którzy zajmują się historią, sąd ma obowiązek zweryfikować przyjęta metodologię

  — oceniła.

  Chcieliśmy powołania biegłych historyków, jednak sprzeciwiła się temu strona pozwana, do czego przychylił się sąd, uznając że nie jest to konieczne

  — mówi Brzozowska-Pasieka.

  Proces ws. książki „Dalej jest noc”
  Chodzi o proces, który przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczył się od jesieni 2019 r. W lutym br. sąd orzekł, że naukowcy mają przeprosić za informacje z obszernej publikacji „Dalej jest noc” przedstawiającej losy Żydów w okupowanej Polsce. Badaczy Holokaustu pozwała Filomena Leszczyńska, bratanica dawnego sołtysa opisanego w książce.

  Pełnomocniczka Leszczyńskiej zaznaczyła w rozmowie z PAP, że jest to „jedna z wielu tysięcy spraw na świecie, kiedy ktoś poczuł się urażony fragmentem książki historycznej czy naukowej”.

  W uzasadnieniu wyroku sąd zauważył również istnienie takiego dobra osobistego jak tożsamość narodowa, jednak w przypadku powódki z uwagi na łączące ją ze stryjem więzi rodzinne i emocjonalne, istotniejsze okazało się dobro osobiste w postaci kultu pamięci osoby zmarłej.

  Według Leszczyńskiej, jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski został fałszywie pomówiony w spornej publikacji o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Pomówienie to – w jej ocenie – dotyczy opisanej przez Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów historii Estery Siemiatyckiej, której Malinowski ocalił życie.

  W lutym br. warszawski sąd okręgowy oddalił żądanie 100 tys. zł zadośćuczynienia, jednak orzekł, że naukowcy mają przeprosić za informacje zawarte w książce „Dalej jest noc”. Wyrok warszawskiego sądu jest nieprawomocny. Apelację złożyły obie strony.

  aja/PAP

  Polubienie

 12. @asinus
  „A poza tym, jak już przyjdzie czas likwidowania instytucji takich jak IPN czy IP,…” Nieraz myślałem, że już nic mnie nie zaskoczy ale za każdym razem z pokorą przyznaję, iż pokłady ludzkiej bezczelności, podłości i zwyczajnego łajdactwa są nieograniczone. Takim właśnie przypadkiem jest postawa i specyficzna „twórczość” niektórych tzw. badaczy Holokaustu takich jak np. prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski.

  @bolo1
  Tacy ludzie jak Grabowski i Engelking powinni być pozbawiani obywatelstwa polskiego i wydalani z Polski. Na pewno znaleźli by sobie jakiś inny kraj do zamieszkania i też mogli by go opluwać.

  halszka
  P. Grabowski powinien napisac Żydom na świecie, że szef gestapo Heinrich Mueller był Żydem. pochow. w Berlinie na cment. żydow. że podczas okupacji w armii niem. służyło150tys Żydów, 40tys w SS, a Polaków 0!

  @jolka
  To jest wyćwiczone matactwo – słowa mają kolosalne znaczenie: każde pominięcie, opuszczenie zmienia obraz wydarzeń a przecież niewielu z polskich a głównie obcych, czytelników sięgnie do źródeł i kłamstwo idzie w świat . Może IPN pod nowym kierownictwem zajmie się z ‘urzędu” nagłaśnianiem ,upominaniem i procesami sądowymi ” naukowych ” oszczerców ??????

  ja
  Dać tego żydowskiego kłamcę do rady oświęcimskiej zamiast Pani Premier Szydło. Tam ten ” naukowiec ” udowodniłby że to Polska założyła ten obóz i Polacy mordowali tam żydów. On i ta druga to potrafią

  Józef
  I później wszyscy się dziwią dlaczego żyd stał się synomimem łgarstwa i zakłamania, przecież pani Engelking i inni usilnie na to pracują. Za kilka lat okaże się, że to żydzi wygrali II wojnę światową.

  Roman
  dlaczego nazywasz tego śmiecia profesorem , nigdy nim nie był i nie będzie!!!

  @mezisak
  Sz Panie Wikło, tym antypolskim łajdakom pisanie szkalujących Polaków książek z naszych podatków finansuje PiS, jakby pan nie wiedział.

  Cichy Józek
  Dziennikarz z USA zapytał znanego żyda – Jak to się stało że w przedwojennej Europie mieszkało niecałe 4 miliony żydów a wy mówicie że zginęło was 6 milionów??? A żyd odpowiedział że to tylko liczby!

  andrzej
  po wojnie w wiekszosci sedziami mordujacymi najlepszych Polakow byli zydzi , jak mowil PILECKI obozy niemieckie to przedszkole w porownaniu z tymi ubeckimi

  andrzej
  ciekawe jakby tak tego zyda grabowskiego oskarzyc o cos czego nie popelnil, on moze pluc na Polakow i oskarzac , zydom wolno,na jakim swiecie klamliwym zyjemy, michniki, grabowskie , balcerki itp itd

  Brunhilda
  Czy warto bylo ratowac niektorych z nich…? I to kosztem wymordowania, odwaznych, uczciwych, bohateskich POLAKOW?

  forn
  na jakie podstawie ten UBecko-żydowski wieprz dostaje polskie pieniądze

  @leszek1959
  STENOGRAM Z TAJNEGO REFERATU TOW. JAKUBA BERMANA WYGŁOSZONEGO NA POSIEDZENIU EGZEKUTYWY KOMITETU ŻYDOWSKIEGO W KWIETNIU 1945 ROKU Żydzi mają okazję do ujęcia w swoje ręce całości życia państwowego w Polsce i rozszerzenia nad nim swojej kontroli. Nie pchać się na stanowiska reprezentacyjne. W ministerstwach i urzędach tworzyć tzw. Drugi garnitur.Przyjmować polskie nazwiska. Zatajać swoje żydowskie pochodzenie. Wytwarzać i szerzyć wśród społeczeństwa opinie i utwierdzić go w przekonaniu, że rządzą wysunięci na czoło Polacy, a Żydzi nie odgrywają w państwie żadnej roli. Uznać antysemityzm za zdradę główną i tępić go na każdym kroku. Jeżeli stwierdza się, że jakiś Polak jest antysemitą, natychmiast go zlikwidować przy pomocy władz bezpieczeństwa lub bojówek PPR jako faszystę, nie wyjaśniając organom wykonawczym sedna sprawy. Celem urabiania opinii i światopoglądu narodu polskiego w pożądanym dla nas kierunku, w rękach naszych musi się znaleźć w pierwszym rzędzie propaganda z jej najważniejszymi działami – prasą, filmem, radiem. W wojsku obsadzać stanowiska polityczne, społeczne, gospodarcze, wywiad. Mocno utwierdzać się w gospodarce narodowej. W ministerstwach na plan pierwszy przy obsadzaniu Żydami wysuwać należy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Skarbu, Przemysłu, Handlu Zagranicznego, Sprawiedliwości. Z instytucji centralnych – centrale handlowe, spółdzielczość. W ramach inicjatywy prywatnej, utrzymać w okresie przejściowym silną pozycję w dziedzinie handlu. W partii zastosować podobną metodę – siedzieć za plecami Polaków, lecz wszystkim kierować. Osiedlanie się Żydów powinno być przeprowadzone z pewnym planem i korzyścią dla społeczeństwa żydowskiego. Moim zdaniem, należy osiadać w większych skupiskach, jak: Warszawa, Kraków; w centrum życia gospodarczego i handlowego: Katowice, Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Bielsko

  https://wpolityce.pl/historia/549415-prof-jan-grabowski-zarzuca-manipulowanie-liczbami

  Gdy prof. Grabowski zarzuca komukolwiek „manipulowanie” liczbami, to jest to jednak spora bezczelność. Nawet jak na standardy „GW”

  opublikowano: wczoraj

  Wszystko wskazuje na to, że „znany badacz” Holokaustu prof. Jan Grabowski mści się na berlińskiej filii Instytutu Pileckiego i jej szefowej Hannie Radziejowskiej za własną porażkę w sądzie, który nakazał mu przeproszenie za kłamstwa zawarte w książce „Dalej jest noc”.

  Łamów „znanemu badaczowi” udzieliła Gazeta Wyborcza i nie jest to dla mnie nic zaskakującego. Jednak przekroczeniem granicy przyzwoitości wydaje mi się ton komentarza „znanego badacza”. Omawia on wywiad Radziejowskiej dla „Der Spiegel” zarzucając jej manipulowanie liczbami ofiar, wręcz „licytację na ofiary żydowskie i nieżydowskie”.

  To zdumiewające, ile bezczelności jest w tym człowieku. Na łamach portalu wPolityce.pl i tygodnika „Sieci” nie raz pisaliśmy o jego „kreatywnym” podejściu do szacunków ofiar i sprawców Shoah. Jakoś, dziwnym trafem zawsze wychodzi mu tak, że przeważa liczba mordujących Polaków.

  Dlaczego prof. Grabowski jest tak złośliwi i zjadliwy wobec Radziejowskiej? To musi być pokłosie wyroku, jaki w lutym br. wydał Sąd Okręgowy w Warszawie. Orzekł, że prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski mają przeprosić za informacje z książki „Dalej jest noc”, która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce.

  Badaczy Holokaustu pozwała Filomena Leszczyńska, bratanica dawnego sołtysa wsi Malinowo opisanego i – według niej – pomówionego w książce. Leszczyńska uważa, że Edward Malinowski został fałszywie oskarżony w książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Chodzi o historię Estery Siemiatyckiej, której Malinowski ocalił życie.

  Filomenę Leszczyńską w trudnym procesie aktywnie wspierał Instytut Pileckiego. Ot, cała tajemnica.

  CZYTAJ TAKŻE: Jest wyrok ws. książki Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Mają przeprosić za kłamstwa w książce „Dalej jest noc”
  https://wpolityce.pl/polityka/538498-engelking-i-grabowski-maja-przeprosic-za-swoja-ksiazke

  „Znany badacz” jest poraniony, pełen niezrozumienia dla wyroku sądu. Alarmuje, że w procesie nie chodzi o „godność wuja”, lecz o przyszłość badań historycznych w Polsce. To prawda, chodzi o to, by nie psuć ich jakości wypaczając poszczególne historie „wujów”.

  Swój wywód w „GW” prof. Grabowski kończy słowami:

  Rolą historyka jest również dokumentowanie słów i czynów ludzi biorących udział w ataku na polską historię.

  Cóż to za zadziwiająca przewrotność! Nie sposób się wszak z tymi słowami nie zgodzić. No, ale jest też wisienka na tym torcie:

  A poza tym, jak już przyjdzie czas likwidowania instytucji takich jak IPN czy IP, to wypowiedzi ich urzędników będą miały wagę dowodową.

  I zatoczyliśmy pełne koło. Miłujący WOLNOŚĆ BADAŃ NAUKOWYCH „znany badacz” bierze się za likwidowanie instytucji. No, ale to, w jego przypadku, to już naprawdę nic nowego.

  Autor
  Marcin Wikło

  Polubienie

 13. https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/569451-zmarla-filomena-leszczynska-bojowniczka-o-prawde

  Zmarła Filomena Leszczyńska. Do końca walczyła z oskarżeniami w książce „Dalej jest noc”. „Świadek historii, bojowniczka o prawdę”

  opublikowano: 2 godziny temu


  Filomena Leszczyńska / autor: fratria

  W wieku 81 lat zmarła Filomena Leszczyńska, świadek historii, krewna sołtysa opisanego w książce „Dalej jest noc”. Informację o jej śmierci podała w niedzielę na Twitterze Reduta Dobrego Imienia. Prezes RDI Maciej Świrski podkreślił, że Leszczyńska „była niezwykłą osobą”.

  CZYTAJ TAKŻE:

  — Filomena Leszczyńska: Książka „Dalej jest noc” ma służyć temu, żeby nas dalej czołgać. Oskarżać o antysemityzm, o najgorsze rzeczy
  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/539952-filomena-leszczynska-punktuje-ksiazke-dalej-jest-noc

  — Reduta Dobrego Imienia o wyroku ws. „Dalej jest noc”: Sąd uznał, że rzetelność badań jest mniej ważna niż ich tzw. wolność
  https://wpolityce.pl/polityka/562817-reduta-dobrego-imienia-o-wyroku-ws-dalej-jest-noc

  — Proces ws. skandalicznej publikacji „Dalej jest noc”. Pełnomocniczka Filomeny Leszczyńskiej: Wolność słowa kontra dobra osobiste
  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/548891-proces-ws-dalej-jest-noc-wolnosc-slowa-kontra

  „Odeszła bojowniczka o prawdę”
  Z bólem zawiadamiamy, że w dniu 8. października 2021 r. w wieku 81 lat odeszła do Domu Ojca ś.p. pani Filomena Leszczyńska, świadek historii, bojowniczka o prawdę

  — napisano na Twitterze RDI. Poproszono także o modlitwę „za duszę tej niezwykłej osoby”.

  Filomena Leszczyńska to krewna Edwarda Malinowskiego, w czasie wojny sołtysa wsi Malinowo. Według Leszczyńskiej, jej stryj został fałszywie pomówiony o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej w książce „Dalej jest noc”, autorstwa historyków prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego.

  Walka o prawdę
  Proces ws. „Dalej jest noc” rozpoczął się w październiku 2019 r. Pomówienie to – w ocenie Leszczyńskiej – dotyczyło opisanej przez prof. Engelking historii Estery Siemiatyckiej, której Malinowski ocalił życie. Powódka domagała się 100 tys. zł zadośćuczynienia i przeprosin.

  Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł w sierpniu tego roku, że prof. Engelking i prof. Grabowski nie muszą przepraszać za stwierdzenia z książki „Dalej jest noc”. Wyrok jest prawomocny. Tym samym sąd uwzględnił apelację badaczy i zmienił wcześniejszy wyrok, zgodnie z którym historycy mieli przeprosić za informacje z tej publikacji.

  Oddalając powództwo Leszczyńskiej sąd zwrócił uwagę, że w tej sprawie doszło do zderzenia wartości: prawa do wolności badań naukowych i prawa do ochrony dóbr osobistych polegających na kulcie pamięci osoby zmarłej. Podczas prac nad książką – jak podkreśliła sędzia Joanna Wiśniewska-Sadomska – prof. Engelking zgromadziła obszerny materiał źródłowy, dokonała jego krytycznej oceny i ustaleń.

  W takiej sytuacji, zdaniem sądu apelacyjnego, weryfikowanie i podważanie oceny pozwanej, do czego w istocie zmierza w tej sprawie strona powodowa, stanowi niedopuszczalną ingerencję w wolność badań naukowych i swobodę wypowiedzi

  — wskazała sędzia. Zauważyła przy tym, że sąd nie przesądził o prawidłowości spornych wyników badań, ponieważ ocena metodologii badań historycznych, krytyka czy weryfikacja źródeł nie jest przedmiotem postępowania przed sądem.

  Prezes RDI Maciej Świrski podkreślił na Twitterze, że „Filomena Leszczyńska była niezwykłą osobą”.

  Oto Jej słowa skierowane do nas, gdy usłyszała telefonicznie o wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie: „Bo prawda jest prawdą, a kłamstwo zawsze przegra” – powiedziała. Cześć Jej pamięci!

  — napisał Świrski.

  Dwutomowa książka „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” z 2018 r. przedstawia strategie przetrwania ludności pochodzenia żydowskiego na terenie kilku wybranych powiatów okupowanej Polski. Porusza także problem przemocy Polaków wobec Żydów, głównie po likwidacji gett, gdy Żydzi szukali ratunku m.in. w polskich wsiach. Książka wywołała duże kontrowersje w środowisku historyków. W swoich recenzjach krytykowali ją m.in. historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, natomiast w obronie autorów wystąpiły m.in. Instytut Yad Vashem czy Komitet Nauk Historycznych PAN.

  wkt/PAP

  https://wpolityce.pl/polityka/570063-podziekowanie-w-imieniu-premiera-na-pogrzebie-babci-filomeny

  Polubienie

  • https://wpolityce.pl/historia/562645-szokujacy-wyrok-sadu-ws-engelking-i-grabowskiego

   Szokujący wyrok sądu ws. Engelking i Grabowskiego! Historycy nie muszą przepraszać za stwierdzenia z książki „Dalej jest noc”

   opublikowano: 16 sierpnia
   aktualizacja: 16 sierpnia


   Sąd Apelacyjny w Warszawie / autor: Fratria

   Prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski nie muszą przepraszać za stwierdzenia z książki „Dalej jest noc”, która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce – orzekł w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wyrok jest prawomocny.

   CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dr Gontarczyk o „Dalej jest noc”: Gdyby ktoś w mojej pracy magisterskiej znalazł takie numery, wyleciałbym z hukiem ze studiów
   https://wpolityce.pl/historia/539404-dr-gontarczyk-o-dalej-jest-noc-student-by-za-to-wylecial

   Tym samym sąd apelacyjny uwzględnił apelację badaczy i zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który nieprawomocnie orzekł w lutym, że historycy mają przeprosić za informacje z obszernej publikacji. Badaczy Holokaustu pozwała Filomena Leszczyńska, bratanica dawnego sołtysa opisanego w książce.

   Prezes Reduty Dobrego Imienia – fundacji, która wspierała powódkę – zapowiedział złożenie kasacji do Sądu Najwyższego w tej sprawie.

   W poniedziałek stołeczny sąd apelacyjny oddalił powództwo Leszczyńskiej. W uzasadnieniu tego orzeczenia sędzia Joanna Wiśniewska-Sadomska zwróciła uwagę, że w tej sprawie doszło do zderzenia wartości: prawa do wolności badań naukowych i prawa do ochrony dóbr osobistych polegających na kulcie pamięci osoby zmarłej.

   Szokujące uzasadnienie
   Sędzia podkreśliła, że podczas prac nad książką prof. Engelking zgromadziła obszerny materiał źródłowy, dokonała jego krytycznej oceny i ustaleń.

   W takiej sytuacji, zdaniem sądu apelacyjnego, weryfikowanie i podważanie oceny pozwanej, do czego w istocie zmierza w tej sprawie strona powodowa, stanowi niedopuszczalną ingerencję w wolność badań naukowych i swobodę wypowiedzi

   — wskazała sędzia.

   Zauważyła przy tym, że sąd nie przesądził o prawidłowości spornych wyników badań.

   Jednak to nie może być przedmiotem rozstrzygania w tej sprawie. Sala sądowa nie jest bowiem właściwym miejscem do prowadzenia debaty historycznej

   — podkreślił sąd.

   Jak podkreślono w uzasadnieniu, ocena metodologii badań historycznych, krytyka czy weryfikacja źródeł nie jest przedmiotem postępowania przed sądem.

   Takie działania stanowiłyby bowiem niedopuszczalną formę cenzury i ingerencję w swobody pracy badawczej i pracy naukowej

   — wskazała.

   Sąd podkreślił też, że zgodnie z orzecznictwem ETPC, ograniczenie wolności naukowców do publikowania wyników badań wymaga najściślejszej kontroli. Zdaniem sądu niedopuszczalny jest zwłaszcza efekt mrożący, który mógłby zastopować dalsze badania.

   W takich sprawach zakres sankcji i ingerencji ograniczający korzystanie z wolności wypowiedzi oraz przekazywania idei i poglądów powinien być tylko taki, jaki jest konieczny w społeczeństwie demokratycznym. Każde państwo bowiem musi zmierzyć się z własną historią. Nawet jeśli efekty tego będą bolesne lub trudne do zaakceptowania

   — wskazała sędzia Wiśniewska-Sadomska.

   Edward Malinowski został fałszywie pomówiony
   Proces ws. książki „Dalej jest noc” rozpoczął się w październiku 2019 r. Według Filomeny Leszczyńskiej jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski, został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Pomówienie to – w jej ocenie – dotyczy opisanej przez prof. Barbarę Engelking historii Estery Siemiatyckiej, której Malinowski ocalił życie. Powódka domagała się 100 tys. zł zadośćuczynienia i przeprosin.

   W lutym br. warszawski sąd okręgowy oddalił żądanie 100 tys. zł zadośćuczynienia, jednak orzekł, że naukowcy mają przeprosić za informacje zawarte w książce.

   Dwutomowa książka „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” z 2018 r. przedstawia strategie przetrwania ludności pochodzenia żydowskiego na terenie kilku wybranych powiatów okupowanej Polski. Porusza także problem przemocy Polaków wobec Żydów, głównie po likwidacji gett, gdy Żydzi szukali ratunku m.in. w polskich wsiach. Książka wywołała duże kontrowersje w środowisku historyków. W swoich recenzjach krytykowali ją m.in. historycy Instytutu Pamięci Narodowej, natomiast w obronie autorów wystąpiły m.in. Instytut Yad Vashem, przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, a także Komitet Nauk Historycznych PAN.

   Maciej Świrski zapowiedział złożenie kasacji
   Pełnomocnik pozwanych historyków mec. Michał Jabłoński wyraził w rozmowie z PAP zadowolenie i satysfakcję z wyroku.

   Ten wyrok jest praktycznie dokładnie tym, o co nam chodziło. Większość naszych argumentów z apelacji została uwzględniona. Zostały przede wszystkim uwzględnione te argumenty, które dotykały istoty tej sprawy, czyli wolności badań naukowych i standardów rzetelności badań naukowych

   — powiedział adwokat.

   Podczas całego procesu powódkę wspierała Reduta Dobrego Imienia. Prezes tej fundacji Maciej Świrski komentując w poniedziałek wyrok na Twitterze zapowiedział złożenie kasacji.

   Wyrok wydany. Jest zdumiewający – a zwłaszcza uzasadnienie. Z jednej strony sędzia mówi o dobrach osobistych osób zmarłych, a z drugiej mówi o niedopuszczalności weryfikacji badań prowadzonych przez historyków. Pani Filomena Leszczyńska mówi – „Walczymy dalej”

   — napisał Świrski.

   Sąd w Polsce pod okupacją stalinowską uniewinnił Edwarda Malinowskiego, bo wstawili się za nim Żydzi których uratował, a w wolnej Polsce sąd uznał, że można go nazwać mordercą bo ważniejszy jest interes historyków. Pani Filomena mówi – walczymy dalej! http://rdi.org.pl

   — dodał w kolejnym wpisie.

   aw/PAP/Twitter

   https://wpolityce.pl/historia/562679-ipn-komentuje-skandaliczny-wyrok-ws-dalej-jest-noc

   https://wpolityce.pl/historia/562671-dr-gontarczyk-komentuje-wyrok-ws-dalej-jest-noc

   https://wpolityce.pl/polityka/562692-sad-stanal-po-stronie-moznych-tego-swiata-a-nie-prawdy

   https://wpolityce.pl/polityka/562713-martwi-mnie-postawa-autorow-ksiazki-dalej-jest-noc

   https://wpolityce.pl/polityka/562665-wyrok-ws-dalej-jest-noc-profzaryn-niedoskonalosc-prawa

   https://wpolityce.pl/polityka/562880-najdalsza-galaktyka

   https://kresy.pl/wydarzenia/wiceszef-msz-w-czasie-wycieczek-szkolnych-z-izraela-szerzony-jest-antypolonizm-podejmiemy-odpowiednie-kroki/

   https://wpolityce.pl/polityka/563211-wiceszef-msz-zapewnia-jestesmy-gotowi-rozmawiac-z-izraelem

   https://wpolityce.pl/polityka/562741-co-z-wycieczkami-szkolnymi-z-izraela-saczona-nienawisc

   https://wgospodarce.pl/informacje/100121-lapid-dziekuje-blinkenowi-za-napasc-na-polske-za-kpa

   https://kresy.pl/wydarzenia/dgp-izrael-rozwaza-wycofanie-sie-z-deklaracji-morawiecki-netanjahu/

   https://wpolityce.pl/historia/562815-tak-lech-kaczynski-bronil-polski-wazne-wspomnienie

   https://wpolityce.pl/historia/562889-michnik-w-1999-roku-owladnieci-nienawiscia-do-polski-zydzi

   Polubienie


 14. Licencja na kłamstwo. Jak autorzy „Dalej jest noc” wywierają naciski na polskie sądy – Jan Piński
  22,161 viewsPremiered Feb 11, 2021
  Jan Piński

  losarturos
  Ta manipulacja powoduje, że całą książkę Dalej jest noc można tylko wyrzucić do kosza. Bo jak czytelnik ma się domyślić co w tej książce jest prawdą a co kłamstwem i manipulacją?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.