1058 Masha Gessen z New Yorker oskarżyłoa Polaków o zabicie 3000000 tzw. żydów 02 – polskojęzyczni dziarsko „kontratakują”


autor: Fratria/The New Yorker

@Zawisza
Amerykanie są winni zagładzie 3 mln Żydów poprzez zaniechanie przyjmowania ich do swego kraju, negowaniu zbrodni dokonywanych przez Niemców na Żydach mimo raportów dostarczanych przez Karskiego, oraz współpracy amerykańskich koncernów z niemieckimi koncernami współuczestnicząvych w zagładzie Żydów.

AntySzmata
Ja sie tylko zapytam: kto dal kase Hitlerowi i Stalinowi na wojne? Ups… antyse…

goska
Tylko ,,namawiać??? Trzeba raczej wystąpić z pozwem sadowym i sprocesować ze szczętem!!!

xy
Polscy politycy ”dialogu będą szukać” z kimś kto świadomie i konsekwentnie oczernia Polskę i Polaków!! Będą pisać, delikatne noty, tłumaczyć się,że to nie tak i przepraszać, że oni nie „kcą ale muszą”.

Majster Klepka
PROCES SĄDOWY – to jedyne co nasza ambasada powinna mówić do redakcji tego szmatławca. Sikają na nas a my sie cieszymy ze deszcz pada.

K2
Najwyższy czas wydalić z Polski sponsorów i sługi żydowskich sekt nazioszczerców: glinskich prezesów, gówinów, popisowych tuskomanów, naziprof. z PAN-u, lewicowy ściek i szechterową kloakę.

https://wpolityce.pl/swiat/545078-new-yorker-wprowadzil-poprawki-do-skandalicznego-tekstu

„New Yorker” poprawił skandaliczny artykuł Mashy Gessen! Ambasada RP: Będziemy namawiać do całkowitego wycofania tekstu

opublikowano: 29 marca
aktualizacja: 29 marca

Gazeta „The New Yorker” naniosła w poniedziałek zmiany w opublikowanym na jej portalu artykule Mashy Gessen. Ambasada RP w Waszyngtonie uznaje to za otwarcie się redakcji na dialog i zapowiada dalsze działania mające na celu usunięcie tekstu lub dokonanie kolejnych korekt. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

— Paskudny tekst w „New Yorkerze”. Jest też odpowiedź! „Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji”

— Autorka tekstu z „New Yorkera” próbuje się bronić i wciąż szkaluje Polskę! Kim jest Masha Gessen? To „niebinarna” aktywistka LGBT

Poprawka do tekstu, ambasada liczy na więcej

W poniedziałek pod tekstem Gessen zamieszczono dopisek:

Ten artykuł został zaktualizowany, by doprecyzować śledztwo wobec Jana Tomasza Grossa. Podtytuł został zaktualizowany, by uwzględnić odniesienie do nazistowskiej okupacji Polski i dokładniejszy opis potencjalnych zagrożeń prawnych dla naukowców.

W nowej wersji podtytuł brzmi:

Naukowcy mierzą się z pozwami o zniesławienie oraz potencjalnymi zarzutami karnymi w ramach wysiłków polskiego rządu, by oczyścić naród z zarzutów jakiejkolwiek roli w zamordowaniu trzech milionów Żydów podczas okupacji hitlerowskiej.

W sobotę ambasada RP w Waszyngtonie zwróciła się do redakcji „New Yorkera” z prośbą o wycofanie tekstu. Do poniedziałkowego popołudnia czasu miejscowego nie otrzymała jednak informacji zwrotnej od nowojorskiej gazety.

Po naniesieniu zmian przez „New Yorkera” rzecznik ambasady Nikodem Rachoń wyraził w poniedziałek w rozmowie z PAP zadowolenie, że „wspólne wysiłki różnych organizacji przyniosły efekt otwarcia się redakcji na argumenty”. Jednocześnie podkreślił, że tekst wciąż „jest pełen innych błędów”.

Rachoń zapowiedział, że placówka „dalej będzie namawiać redakcję do całkowitego wycofania tekstu” lub skorygowania fragmentów, które „budzą poważne wątpliwości”.

W pierwszej wersji artykułu Gessen napisała m.in., że „aby oczyścić naród z zarzutu zamordowania trzech milionów Żydów, polski rząd posuwa się do ścigania za zniesławienie dwojga naukowców” prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbary Engelking. Chodzi o sprawę historyków, którym warszawski Sąd Okręgowy nakazał przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce „Dalej jest noc”.

Współautorów pozwała Filomena Leszczyńska – bratanica jednej z opisywanych w książce osób. Według niej jej stryj, sołtys wsi Malinowo, Edward Malinowski, został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Leszczyńska domagała się 100 tys. zadośćuczynienia i przeprosin. Sąd nakazał przeprosiny i oddalił żądanie zadośćuczynienia. Podczas procesu Leszczyńską wspierała Reduta Dobrego Imienia.

Zdecydowana reakcja MSZ

Wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował PAP w niedzielę, że „publikacja ‘New Yorkera’ jest skandaliczna”, „próbuje kreować obraz, w którym odpowiedzialność za zagładę 3 mln Żydów w trakcie II wojny światowej ponoszą Polacy”.

W sprawie w sobotę oświadczenie wydał także Komitet Żydów Amerykańskich na Europę Środkową (AJC Central Europe).

Skrytykowaliśmy polski rząd za lukrowanie prawdy o postawach Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Ale twierdzenie, że Polska rozumiana jako wspólnota etnicznych Polaków i państwo polskie są winne śmierci 3 milionów Żydów, jest wypaczeniem Holokaustu

— oświadczyła organizacja na Twitterze.

Tysiące Polaków szantażowało, denuncjowało, a nawet mordowało Żydów własnymi rękami. Tysiące Polaków pomagało Żydom, ryzykując życie swoich rodzin. Czy my zaryzykujemy nasze? Nie, Polska okupowana przez Niemców nie była zarządzana przez państwo polskie. Obarczanie Polski zbiorową winą za Holokaust jest błędem

— napisano w drugim tweecie.

gah/PAP

…..

Konrad
Zydzi na chama falszuja historie i wprost oskarzaja Polakow o udzial w Holocauscie. Oni szantazuja nas – albo im zaplacimy miliardy albo oni beda nadal klamac coraz glosniej i mocniej. Tfu !!!

Konrad
przestac wreszcie biadolic i wytoczyc proces sadowy wszystkim tym oszczercom. I przestac wreszcie kleczec nieustannie przed Zydami.

ciotka
Czyli z sześciu milionów zamordowanych Żydów połowa to dzieło Polaków? Za jakiś czas okaże się, że ta druga połowa także. Holokaust Industry w akcji. Obrzydliwi i podli jak zawsze.

@ZUBER
Z naszych podatków pan minister Gliński finansuje w PAN żydowskich „naukowców”, którzy piszą paszkwile o nas Polakach w temacie II WŚ. No i potem się dziwimy, dlaczego żydzi mają argumenty, aby do nas strzelać jak do kaczek argumentami z książek „polskich naukowców PAN”. Po drugie oni już wyssali pieniądze i jako pasożyty muszą znaleźć kolejnego „dawcę” na dużą kasę. Jak ktoś nie lubi się narobić , a zarobić to jest właśnie ten sposób. Czy to tak trudno zrozumieć?

o jejku jejku II
biadolenie i użalanie się na sobą jeszcze bardziej ich zachęca, jak nie podejmiecie walki to za parę lat wmówią wszystkim swoje kłamstwa – ale nasuwa się pytanie; jaki mają cel, oprócz … niechęci

o jejku jejku II
pokażcie ich prawdziwe oblicze, chciwość, wyrachowanie, fałsz, wiem, ryzykowne, nie tolerują krytyki i od razu gryzą i plują wokoło, ale jak przygotujecie odpowiednio grunt, to powinno się udać …

Petr
Czas przestać gadać o zdecydowanych reakcjach, a pora wreszcie zacząć zdecydowanie reagować. Od samego gadania, szczegolnie na uzytek polityki wewnętrznej, nic sie nie zmieni.

koko
dlaczego nie nagłaśnia się i nie pokazuje kto mordował polskich patriotów po wojnie , kto pracował w ministerstwie bezpieczeństwa publicznego- na pohybel politykom po i pis na wieki

T M
Do Konrad i innych naiwnych. Rzad „polski” nic nie moze! My juz od 2018 placimy za Holocaust! Zlotem „sprowadzonym” z Wielkiej Brytanii w ilosci 100ton przez Glapinskiego !

https://wpolityce.pl/historia/544821-paskudny-tekst-w-new-yorkerze-wiceszef-msz-reaguje

Paskudny tekst w „New Yorkerze”. Jest też odpowiedź! „Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji”

opublikowano: wczoraj

Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji — napisał na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Chodzi o artykuł z „New Yorkera”. Co w nim napisano?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakub Maciejewski w tygodniku „Sieci”: Jak babcia Filomena wywalczyła prawdę. „Pamięta dziesiątki i setki rozmów na ten temat, pamięta powojenny proces sądowy”

CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Prof. Żaryn o wyroku ws. książki Engelking i Grabowskiego: Wolność nie polega na tym, by czuć się bezkarnym w kłamaniu

Paskudny tekst w „New Yorkerze”

W „New Yorkerze” ukazał się tekst, w którym postanowiono bronić Jana Grabowskiego i Barbarę Engelking. Jednak to obrona przez atak. Na kogo? Polski rząd, pamięć historyczną i dobre imię polskiego narodu.

Historycy atakowani za badanie roli Polski w Holokauście. Aby oczyścić naród z morderstw trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania uczonych za zniesławienie

— czytamy, choć jest to kompletna bzdura! Całkowicie pomylono fakty ws. procesu, który toczył się przeciwko historykom.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Jest wyrok ws. książki Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Mają przeprosić za kłamstwa w książce „Dalej jest noc”

Kłopoty prawne dwóch historyków wynikają z ciągłych wysiłków polskiego rządu, aby oczyścić Polskę – zarówno etnicznych Polaków, jak i państwo polskie – ze śmierci trzech milionów Żydów w Polsce podczas okupacji hitlerowskiej. Kiedy fakty staną na przeszkodzie temu rewizjonistycznemu wysiłkowi, historycy płacą cenę

—oskarżono.

CZYTAJ WIĘCEJ: Filomena Leszczyńska: Książka „Dalej jest noc” ma służyć temu, żeby nas dalej czołgać. Oskarżać o antysemityzm, o najgorsze rzeczy

Zdecydowana reakcja wiceszefa MSZ!

Artykuł spotkał się ze stanowczym komentarzem wiceszefa polskiego MSZ.

Próba stworzenia obrazu, w którym przypisuje się Polakom odpowiedzialność za śmierć 3 mln Żydów jest czymś niebywałym

— napisał Szymon Szynkowski vel Sęk.

Ta manipulacja będzie przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji

— dodał zdecydowanie wiceminister.

olnk/Twitter/newyorker.com

…..

https://media.wplm.pl/thumbs/6e0/OTYwL3VfMS9jY180YWQ3MS9wLzIwMjEvMDMvMjgvMjAwMC8xMjE5LzYzZjg2NGQ2ZTYxYTQ1ZTk5MTE0ZmQ0MGFiZGVkZDRmLmpwZWc=.jpegPowązki Wojskowe w Warszawie / autor: wPolityce.pl

O Zydach ani słowa
Karnoski jak zwykle – winni antypolskich ataków są Francuzi, Niemcy, Rosjanie – o Zydach ani słowa, choć to oni głównie nas atakują. Hańba Karnoski!

Wieśniak
Artykuł w New Yorker nie był pisany przez Niemców. Trzeba podkreślać każdorazowo, kto pisze kłamstwa i dorabia Polsce „gębę”.

@krzysztofwroblowiec
PO i PiS skaczą sobie do gardeł, tak samo Michnik i Karnowski. Ale gdy Eskimosi tupną nóżką, to wszyscy oni nagle zgadzają ze sobą. I dlatego w Sejmie nikt nie zgadza się na obrady na temat zablokowania odszkodowań w ramach ustawy 447, dlatego sprezentowaliśmy Eskimosom Muzeum Polin za 100.000.000, dlatego rok w rok bulimy Grabowskiemu i Engelking miliony na „badania historyczne”, a Międlara wszyscy wyrzucają z hukiem skąd się da. Bo tu jest Polin, tu polski interes już dawno nie ma znaczenia dla władz ani mediów. Liczy się tylko i wyłącznie interes Żymian.

Anda
Ziobro miał takich wsadzać do więzienia. Wszak uchwalili prawo że z całego świata będą ścigać kłamców. Na co czeka? Hahahaha już widzę jak wsadza ich za kraty

eric
Wynurzenia prawicowych publicystów coraz bardziej rozjeżdżają się z oczekiwaniami i opiniami prawicowych wyborców. Ze względów finansowych wspierają rządzących polityków, ale to wyborcy im płacą.

@krzysztofwroblowiec
Tak, zachowajmy zimną krew. I nadal ani słówkiem nie wspominajmy o Holocaust Industry, ani o tym, jaka jest narodowość tych, którzy chcą Polaków zniszczyć. Aha – najważniejsze, to ciągła walka z antysemityzmem, Międlary są be. Tako rzecze prezydent Juda-Kornhauser i wszystkie „polskie” media – nieważne, czy to Wyborcza, czy wpolityce.pl. Szalom.

żadna rubryka
Szabesgoj z chłodną głową, ale bez twarzy dał głos.

stan
https://www.newyorker.com/news/our-columnists/the-historians-under-attack-for-exploring-polands-role-in-the-holocaust
To exonerate the nation of the murders of 3 million Jews, the Polish government…

https://wpolityce.pl/polityka/544930-mimo-oburzenia-glowy-musimy-miec-chlodne

Mimo oburzenia głowy musimy mieć chłodne. Trzy kluczowe wnioski z wysypu paszkwili na prawdę o polskim losie w czasie II Wojny Światowej

opublikowano: 29 marca

Kolejne paszkwile na fundamentalną prawdę o losie Polaków w czasie II Wojny Światowej znów rzucono na świecie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szokujący tekst „New Yorkera”: Ta publikacja jest skandaliczna. Polska ambasada zażądała jej usunięcia

oraz

Skandaliczne słowa byłego doradcy prezydenta Francji! Jacques Attali: Polscy urzędnicy pomagali Niemcom w mordowaniu Żydów

Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa

Ofiary niemieckich zbrodni w Polsce przewracają się w grobach. Niemiecka państwowa maszyna śmierci zorganizowała na polskiej ziemi Holocaust narodu żydowskiego i rzeź narodu polskiego, z każdego zabierając po trzy miliony ofiar, powodując niewyobrażalne cierpienia i ogromne straty materialne, ale to Polacy są winni?

Coś niepojętego.

Nie byliśmy w stanie obronić dwustu tysięcy polskich dzieci porywanych z powodu „aryjskiego” wyglądu do niemieckich rodzin a zgrzeszyliśmy niedostatecznym ratunkiem żydowskich współobywateli?

Co za bzdura.

Państwo polskie zostało roztrzaskane niemiecko-sowieckim wspólnym atakiem, działało w podziemiu i na emigracji, a jacyś „polscy urzędnicy” mieli pomagać w Holocauście? Gdzie oni byli? Pomyliły się francuskiemu politykowi dwa kraje – ten, który nigdy nie kolaborował i ten, który mocno kolaborował. Ale który wszędzie, w każdym zakątku świata, z niemieckimi nazistowskimi zbrodniarzami się bił. Od 1 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku.

A może nie pomyliły? Może kłamie specjalnie?

Źródła?

Ciężko pracuje na takie efekty współczesna niemiecka soft-power. Jak w tym przypadku: Dlaczego niemiecki serial „Nasze matki, nasi ojcowie” tak bardzo uraził Polaków? Na czym polega manipulacja i fałsz? Oto odpowiedź w 30 stopklatkach. Inni szatani też tam są czynni.

A i u nas pomocników cynicznych lub niemądrych nie brakuje. Ze strony lewicy, która chce nas odrzeć z tożsamości postrzeganej jako przeszkoda do rządu dusz. I z drugiej flanki, szkodników promujących tezy o konieczności „pójścia z Hitlerem”. Kłamcom w to graj – nie tylko mordowaliśmy, ale chcieliśmy więcej. Ileż to szkód te bzdury narobiły.

Polecam też w tym temacie: Po co Polsce Studnicki? „Jeśli nie był zdrajcą, to też nie byli nimi Bierut czy Jaruzelski. Bo jaka między nimi różnica?”

Wnioski

Ale mimo oburzenia głowy musimy mieć chłodne. Trzy wnioski są najważniejsze.

Po pierwsze, medialnym agresorom nie chodzi o szukanie prawdy, ale o jej zgniecenie. Widać to po zaciekłości ataków i ich powtarzalności, wynika z niechęci do rozmowy. Finansowane przez państwo kampanie przekazu może więc nie zaszkodzą, ale nie wydają się w pełni skuteczną odpowiedzią. Nie w braku wiedzy jest istota problemu.

Po drugie, w istocie celem jest nie tyle zmiana narracji na świecie – mają ją od kilkudziesięciu lat jaką chcą – ale zmiana myślowa w Polsce. Mamy to kłamstwo przyjąć, powielać, przerabiać na popkulturową papkę i przepraszać. Mamy sami siebie upokarzać i sami deptać groby naszych przodków.

Po trzecie, co wynika z poprzednich, najważniejszym frontem jest ten wewnętrzny, krajowy. I tu nie jest dobrze. Ataki te jakby przechodziły obok większości polskich uczelni i wydziałów historycznych, prawnych. Świat filmu to już zupełnie potrafi odlecieć. Media – wiadomo, wzruszają się hitlerowskimi wigiliami na froncie i tkliwie opisują zbrodniarza komunistycznego Feliksa Dzierżyńskiego. Walczy IPN, zaciekle za to atakowany.

Prawda o polskim losie w czasie II Wojny Światowej wytrzyma zakłamane ataki zewnętrzne. Ale gdy sami zgodzimy się na kłamstwo – przegramy. Gdy młodzi Polacy będą znali prawdę, dołączą się do jej obrony.

Raport
No i jeszcze pytanie – czy nie czas pokazać raport o skali niemieckich zbrodni w Polsce? Zachęcam do lektury niedawnego wywiadu z posłem Arkadiuszem Mularczykiem.

CZYTAJ: NASZ WYWIAD. Arkadiusz Mularczyk: To kpina z praworządności, z poszanowania elementarnych praw podstawowych, godności.

Autor
Michał Karnowski

https://kresy.pl/wydarzenia/amerykanski-dziennik-obwinia-polakow-o-zaglade-3-mln-zydow-msz-reaguje/

https://wpolityce.pl/polityka/544902-jak-walczyc-o-prawde-historyczna-dyskusja-po-tekscie-ny

https://wpolityce.pl/historia/545031-jak-walczyc-z-antypolonizmem-prof-polak-ma-propozycje

https://wpolityce.pl/historia/545441-wywiad-prof-zaryn-trzeba-bronic-polski-przed-klamstwami

https://wpolityce.pl/swiat/545223-reakcja-polskiej-ambasady-gessen-zaproszona-do-auschwitz

…..

https://wpolityce.pl/swiat/544896-doradca-mitterranda-klamie-nt-polski-chodzi-o-holokaust

https://wpolityce.pl/polityka/545230-hermann-conring-nieznany-pionier-oczerniania-polakow

https://wpolityce.pl/historia/545123-gw-szkaluje-polakow-jest-mocna-odpowiedz-internautow

11 thoughts on “1058 Masha Gessen z New Yorker oskarżyłoa Polaków o zabicie 3000000 tzw. żydów 02 – polskojęzyczni dziarsko „kontratakują”

 1. h.Trzaska @h.Trzaska
  Nie trzeba likwidować tylko odciąć finansowanie. Nie ma mojej zgody by z moich podatków opłacać graboskich i aniołkrólów

  yupiter @yupiter
  Szkoda , że tego nie wprowadza się w życie. Komunistyczne pomioty można by wyrzucić ze szkolnictwa wyższego. Można też rozwiązać SN i powołać jakiś Trybunał bez komunistycznej nadzwyczajnej kasty

  analityk
  Panie Ministrze, alez, te instytucje trzeba zlikwidowac i to jak najszybciej. Pracowalem tam i mowie, ze syf, korupcja, donoszenie na siebie trwaja tam w najlepsze jeszcze od czasow Stalinowskich

  gosc
  A tak na poważnie: twór PAN to pomysł sowiecki i powinien zostać zlikwidowany. W Europie tzw. zachodniej nic podobnego nie istnieje bo nie jest potrzebne. W naszych warunkach tym bardziej. szkoda kasy

  ciotka
  A może pan minister Czarnek rozważy propozycję tow. Duszyńskiego? Skoro szef PAN mówi o likwidacji tego czerwonego truchła, to może warto poprzeć ten projekt i czerwonych nałukofcuf WON!

  bur
  PAN to w wiekszosci pasozytnicza instytucja dla pseudonaukowych dekownikow. Zero pozytku dla panstwa i spoleczenstwa.

  @krzysztofwroblowiec
  Spokojna głowa. Póki tym krajem rządzi POPiS, to judeokomuchom z PAN nic nie grozi. Mogą pluć na Polaków trującym jadem, a i tak minister Gliński lub Zdrojewski nadal będą im dawali milionowe granty. Szalom!

  Ooloo
  Czy minister Czarnek wszedł w buty Gowina?? Zaraził się nic nie robiąc? Brak radykalnych zmian świadczy o słabości.utrzymywać ten kołchoz xydokomunistyczny przy życiu to naplucie Polakom w twarz.

  https://wpolityce.pl/polityka/546072-polska-akademia-nauk-do-likwidacji-to-bzdura

  Polska Akademia Nauk do likwidacji? Czarnek odpowiada na rewelacje prezesa PAN: „Gdyby to był Prima aprilis…”

  opublikowano: 5 godzin temu


  autor: Fratria

  W ministerstwie nie trwają żadne prace dotyczące likwidacji Polskiej Akademii Nauk – powiedział portalowi tvp.info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wcześniej portal OKO.press podał, że Polską Akademię Nauk miałby zastąpić Narodowy Program Kopernikański, a zmianę taką krytycznie ocenia prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. (…)

  Polubienie

 2. Cierpienia Mashy Gessen. „Pisanie kłamstw, nieprawdy, fałszowanie źródeł i skandaliczne przeinaczenia historyczne”

  opublikowano: godzinę temu


  autor: Pixabay

  To nie był kolejny usystematyzowany atak na polską historię, ale niewypał Jana Grabowskiego i Mashy Gessen. Publicystka tygodnika „The New Yorker” powtórzyła na łamach tego pisma głupstwa środowiska Centrum Badań nad Zagładą Żydów i po zmasowanej ripoście zaczęła łagodzić przekaz. Być może nauczka, jaką dostała, ostudzi jej pochopne wnioskowanie o niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej.

  Masha Gessen jest lewicową aktywistką LGBT, znaną publicystką i autorką książek, m.in. o Rosji – jest wszakże rosyjską Żydówką o polskich korzeniach. W genderowej nomenklaturze Gessen życzy sobie, by tytułować ją nie „ona, jej” (she, her), ale „oni, ich” (they, them) – czyli uznaje się nie za kobietę, lecz…

  Szanowny Czytelniku, możesz przeczytać cały artykuł PREMIUM

  Polubienie

 3. @krzysztofwroblowiec
  A kiedy w Muzeum Polin pojawi się wystawa, na której zostaną ukazane zakatowane na śmierć ofiary Wolińskiej, Brystygier, Humera, Światły, Różańskiego, Komara, Stefana Michnika? Tych ofiar było dziesiątki tysięcy. To część naszej wspólnej polsko-żydowskiej historii. Dlaczego polskie – podobno- muzeum, zbudowane za pieniądze polskich podatników pokazuje tylko żydowską, zakłamaną wersję historii? Gdzie my żyjemy?

  @Tosiantosia
  Odizolujmy się od tej wrogiej Polakom nacji!!! Niech robią co chcą u siebie ,niech odczepią się od Polski która ich karmiła i broniła a oni nie mają dla Niej za grosz szacunku! Żydzi odczepcie się od Polaków i Polski!! Wracajcie do swojego Eldorado! Nie chcę waszych odznaczeń ani waszej obecności w moim kraju!

  kazik
  Polska powinna zrobić rachunek krzywd i policzyć kto ile wymordował Polaków w czasie 2. w. Pewnie żydzi byli by w ścisłej czołówce. Ale PAN zajmuje się insynuacjami szkalującymi Polaków a nie prawdą. Zostawcie Moją Ojczyznę w spokoju gnoje!

  Czy znajdzie się choć jeden?
  Dlaczego Polska nie ustanowiła jeszcze orderu dla Żydów, którzy ratowali Polaków podczas II WŚ? Niech cały świat pozna i porówna liczby i fakty na temat relacji polsko-żydowskich.

  1
  WNIOSEK JEST JEDEN. NASTEPNYM RAZEM NIE POMAGAĆ , PRZYNAJMNIEJ WSZYSTKO BĘDZIE JASNE. A ISLAM W UE ROŚNIE W SIŁĘ!!

  https://wpolityce.pl/historia/546252-dzien-pamieci-holokaustu-ipn-przypomnial-wazne-glosy

  W Izraelu obchodzony jest Dzień Pamięci Holokaustu. Nie możemy zapomnieć, kto był sprawcą tej tragedii. IPN przypomniał mocny głos!

  opublikowano: 3 godziny temu


  Yad Vashem Holocaust Memorial / autor: EPA/PAP

  Od środy do czwartku wieczorem w Izraelu obchodzony jest Jom ha-Szoa – Dzień Pamięci Holokaustu. W całym kraju dwiema minutami ciszy uczczono pamięć sześciu milionów ofiar tego ludobójstwa. W Izraelu mieszka mniej niż 180 tys. ocalałych z Zagłady, 900 zmarło z powodu epidemii Covid-19.

  Uroczystości w Izraelu
  Od środy do czwartku wieczorem w Izraelu obchodzony jest Jom ha-Szoa – Dzień Pamięci Holokaustu. Jak co roku ku pamięci ofiar zawyły syreny, na dwie minuty zatrzymały się samochody, a ludzie przystanęli na ulicach – relacjonuje agencja Associated Press.

  Podczas obchodów nie działają restauracje i lokale rozrywkowe, a w telewizji i radiu nadawane są programy o Zagładzie.

  W środę wieczorem w zajmującym się pamięcią o Holokauście Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie odbyły się główne uroczystości. Zapalono sześć pochodni symbolizujących sześć milionów ofiar Zagłady.

  Przemawiający podczas ceremonii prezydent Izraela Reuwen Riwlin przypomniał, że w kraju mieszka mniej niż 180 tys. ocalałych z Holokaustu, a 900 zmarło w ciągu ostatniego roku z powodu koronawirusa.

  Podczas tej samej uroczystości premier Benjamin Netanjahu wezwał światowych przywódców do nieodnawiania umowy nuklearnej z Iranem.

  Historia nauczyła nas, że umowy takie jak ta, z ekstremistycznymi reżimami jak irański, są nic niewarte

  —cytuje jego słowa AP.

  Kłamstwa o Polsce
  W tym miejscu warto wspomnieć o ostatnich kłamstwach na temat Polski i jej rzekomej odpowiedzialności za Holokaust. Takim ostatnim bezczelnym kłamstwem był artykuł opublikowany w „New Yorkerze”, na który z oburzeniem zareagował Komitet Żydów Amerykańskim a także Forum Żydów Polskich.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Kłamliwy tekst „NY” nt. Polaków spotkał się z międzynarodową krytyką! Komitet Żydów Amerykańskich wydał oświadczenie
  https://wpolityce.pl/historia/544836-klamliwy-tekst-ny-spotkal-sie-ze-swiatowa-krytyka

  Jest to świadome kłamstwo, opublikowane z pełnym wyrachowaniem, wymierzone w prawdę, wymierzone w Polskę, starające się nie tylko pomniejszyć, ale zataić niemiecką rolę w ludobójstwie – co jest równoznaczne z negowaniem prawdy o Holokauście

  —czytamy.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Więzień niemieckich obozów obnaża kłamstwa „New Yorkera”. „To hańba, co ci ludzie napisali o odpowiedzialności Polaków”
  https://wpolityce.pl/historia/545583-wiezien-niemieckich-obozow-obnaza-klamstwa-new-yorkera

  Instytut Pamięci Narodowej przypomniał z kolei świadectwo Edwarda Mosberga – byłego więźnia niemieckich obozów.

  Proszę pismo @NewYorker: w przyszłości dokładnie sprawdzajcie fakty historyczne przed publikacją takiego kłamstwa jak ten artykuł o rzekomym atakowaniu historyków badających polską rolę w Holokauście czy o polskich nazistach!

  —apelował.

  Polacy nie byli odpowiedzialni za nic, co wypisujecie. Wszystkie zbrodnie popełniali Niemcy. Polskie obozy koncentracyjne – nigdy czegoś takiego nie było. Gdyby nie Niemcy, nigdy nie byłoby Holokaustu na polskiej ziemi

  —dodał.

  Świadectwo Haliny Friedman
  Ja się staram, żeby moje negatywne wspomnienia za bardzo mnie nie bolały. Mam wiele uczucia i wdzięczności dla Polaków i dla Polski, bo Polacy mnie uratowali – mówi PAP ocalała z Zagłady Halina Friedman.

  To są ciężkie wspomnienia. Jest to dla mnie smutny dzień, dzień wspomnień moich i wspomnień nas wszystkich – sześciu milionów Żydów”, którzy zginęli w Holokauście

  —mówi PAP w telefonicznej rozmowie 88-letnia polska Żydówka, od lat 50. XX w. mieszkająca w Izraelu.

  Podczas uroczystości z okazji Jom ha-Szoa, organizowanej przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, w środę wieczorem zapalła jedną z sześciu pochodni – symboli sześciu milionów ofiar Zagłady.

  Chociaż w trakcie uroczystości nie zabrała głosu, Halina Friedman mówi PAP, że chciałaby przekazać kolejnym pokoleniom, żeby etos pamięci o Holokauście „był wieczny, żeby był uświęcany, żeby się nie zapomniało o tych, którzy nie mogą mówić”. Oprócz niej pozostałe pochodnie zapaliło jeszcze pięcioro innych ocalałych.

  Podczas ceremonii na Placu Getta Warszawskiego na terenie Yad Vashem w środę wieczorem przemówił prezydent Izraela Reuwen Riwlin i premier Benjamin Netanjahu, a ze strony ocalałych – Roza Bloch.

  To oczywiście są ciężkie przeżycia. My byliśmy w Wawrze pod Warszawą. Jak Niemcy bombardowali Warszawę podczas Powstania Warszawskiego, nie mogliśmy wyjść, żeby nawet coś kupić do jedzenia. Teresa (Koźmińska) się zakradała i dwa, trzy razy w tygodniu przynosiła nam chleb, żebyśmy nie zmarli z głodu

  —wspomina Halina Friedman.

  Ja już niestety teraz nie mam okazji mówić po polsku, bo wszyscy zmarli

  —przyznaje w rozmowie z PAP. Jerzy Koźmiński i jego macocha Teresa uratowali jej ojca, ciotkę i wujka, u których się chowała, kuzyna i brata jej mamy.

  Moja mama zginęła (w Auschwitz), bo ją żydowski policjant wydał. W pewnym momencie dołączyły do nas jeszcze cztery osoby, w tym brat mojego wujka z żoną. Oni dołączyli do nas, bo spaliła im się kryjówka i musieli uciekać; znaleźli sobie jakieś inne miejsce u Polaków, którzy też ich uratowali

  —relacjonuje.

  To jest coś, czego nie da się wyrazić w słowach

  —podkreśla Halina Friedman.

  Z Koźmińskimi kontakt utrzymywał mój wujek i ojciec; sprowadzili nawet Teresę i jej młodszego syna Janusza do Izraela

  —dodaje.

  Halina Friedman urodziła się w Łodzi w 1933 r., jako jedyne dziecko Wolfa i Anny Herlingów, którzy byli dobrze prosperującymi kupcami. Po zajęciu Polski przez hitlerowskie Niemcy matka Haliny zaszyła w obszyciu jej sukienki znaczną sumę pieniędzy, a rodzina uciekła do Warszawy. Gdy pod koniec 1940 r. getto zostało zamknięte, rodzina została zamknięta w jego środku, gdzie zamieszkała w jednym mieszkaniu z rodziną siostry Anny. Z okna mieszkania Halina widziała leżące na ziemi ciała.

  Wspomnienie głodnych ludzi na ulicach i ciał wynoszonych na wozach na zawsze we mnie pozostało

  —mówi Halina we wspomnieniach zamieszczonych na stronie Yad Vashem. Wolf i Anna zostali zatrudnieni w fabryce, która naprawiała mundury dla niemieckiej armii, a Halina trafiła do przedszkola utworzonego dla dzieci robotników.

  Pewnego dnia w lecie 1942 r. podczas Wielkiej Akcji likwidacyjnej Getta Warszawskiego dzieci zostały wyprowadzone na pobliski plac i ostrzelane z karabinu maszynowego. Halina upadła, ale nie została ranna. Leżała wśród dziesiątek zabitych dzieci. Dopiero w nocy, po odejściu niemieckich oprawców, wróciła do domu. Po tym wstrząsającym wydarzeniu rodzice przygotowali dla niej w domu kryjówkę.

  W przeddzień Paschy 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Do getta kanałami przemycał żywność młody Polak Jerzy Koźmiński, z którym zaprzyjaźniła się matka Haliny. Jerzy przekupił esesmana, który sprowadził samochód, by przemycić rodzinę z getta. Członkowie rodziny byli wyprowadzani z getta parami, w bagażniku samochodu. Rodzice Haliny wyszli jako ostatni, ale zostali złapani wskutek donosu. Wolfowi udało się uciec, ale Anna została wywieziona do Auschwitz, gdzie została zamordowana.

  Przez około 18 miesięcy Halina wraz z pozostałymi członkami rodziny ukrywała się w domu Jerzego i jego macochy Teresy Koźmińskiej, późniejszej Ruth (Reni) Linder. Podczas Powstania Warszawskiego latem 1944 r. teren ten był nieustannie bombardowany. Niemcy ewakuowali całą okolicę, w tym rodzinę Teresy. Kobieta czasami wymykała się, aby przynieść żywność mieszkańcom kryjówki, ale Halina i jej rodzina głodowali aż do wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 r. – podaje Yad Vashem. W 1965 r. Jerzy i Teresa zostali uznani za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

  Ogólnoświatową inicjatywę nadawania tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata tym nielicznym, którzy okazali Żydom pomoc w najciemniejszej chwili ich historii, Instytut Yad Vashem rozpoczął w 1963 r. Od tego czasu ku czci Sprawiedliwych zasadzono tysiące drzew oliwnych. Do dziś w Yad Vashem zbiera się Komisja ds. Wyznaczania Sprawiedliwych wśród Narodów Świata pod przewodnictwem sędziego Sądu Najwyższego, która bada szczegółowo każdy przypadek i przyznaje tytuł. Osoby uznane za Sprawiedliwych otrzymują medal oraz certyfikat, a ich nazwiska zostają uwiecznione na Murze Sprawiedliwych. Na medalu wybita jest sentencja z Talmudu: „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Od połowy lat 90. ze względu na brak miejsca w Ogrodzie zaprzestano sadzenia kolejnych drzew.

  Do 1 stycznia 2020 r. tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata odznaczonych zostało łącznie 27 712 bohaterów z całego świata, którzy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej, w tym 7112 Polaków, 5851 Holendrów i 4130 Francuzów – podaje Yad Vashem na swej stronie internetowej. Wśród Sprawiedliwych z Polski jest m.in. Władysław Bartoszewski i Irena Sendlerowa.

  W 1950 r. Halina Friedman wyemigrowała do Izraela. Przez 35 lat była wolontariuszką organizacji Eran, szkoliła setki wolontariuszy w organizacjach pomocowych i prowadziła grupy niepełnosprawnych żołnierzy Sił Obronnych Izraela. Halina i jej mąż Abraham, również ocalały z Holokaustu, mają troje dzieci, siedmioro wnuków i pięcioro prawnuków.

  Ocalali z Holocaustu odpowiadają na antysemityzm
  Zaalarmowani wzrostem antysemityzmu w internecie w pandemii Covid-19 i badaniami wskazującymi, że młodym brakuje nawet podstawowej wiedzy na temat nazistowskich zbrodni, ocalali z Holokaustu w mediach społecznościowych dzielą się doświadczeniami o tym, jak mowa nienawiści utorowała drogę do Zagłady.

  Uczestnicy kampanii #ItStartedWithWords (Zaczęło się od słów) poprzez krótkie filmy wideo opowiadające ich historie mają nadzieję uświadomić, jak naziści rozpoczęli kampanię dehumanizacji i marginalizacji Żydów, lata przed powstaniem obozów śmierci, w których dokonywano mordów na skalę przemysłową – pisze w czwartek agencja AP w korespondencji z Berlina.

  W środę na Facebooku, Instagramie i Twitterze opublikowano sześć filmów i ich kompilację, a następnie w tych serwisach społecznościowych ma być zamieszczany jeden film tygodniowo. Posty będą zawierały link do strony internetowej z dalszymi zasobami, w tym kolejnymi świadectwami ocalałych z Holokaustu i materiałami dydaktycznymi – podaje AP.

  Nie ma już zbyt wielu z nas, którzy wychodzą i zabierają głos, jest nas niewielu, ale nasze głosy słychać

  —powiedział agencji przez telefon Sidney Zoltak, ocalały z okupowanej przez nazistów Polski, który w tym roku skończy 90 lat. Mężczyzna żyje w Montrealu na południowym wschodzie Kanady.

  Nie jesteśmy tam po to, by opowiadać im historie, które przeczytaliśmy lub usłyszeliśmy. Opowiadamy o faktach, mówimy, co przydarzyło się nam, naszym sąsiadom i naszym społecznościom, myślę, że jest to najmocniejszy możliwy (przekaz)

  —podkreślił.

  Charlotte Knobloch, która urodziła się w Monachium w 1932 r., wspomina w swoim nagraniu, że jej sąsiedzi nagle zabronili swym dzieciom bawić się z nią lub innymi Żydami.

  Miałam wtedy cztery lata. Nie wiedziałam nawet, kim są Żydzi

  —wspomina.

  Kampania, która zbiegła się w czasie z obchodzonym 7-8 kwietnia izraelskim Jom ha-Szoa (Dniem Pamięci Holokaustu), została zorganizowana przez nowojorską organizację Conference on Jewish Material Claims Against Germany, która negocjuje odszkodowania dla ofiar. Wspiera ją wiele organizacji, w tym ONZ.

  Opublikowane w tym tygodniu przez izraelskich naukowców badanie wykazało, że lockdowny związane z pandemią w ub.r. spowodowały przeniesienie części antysemickiej nienawiści do internetu, gdzie roiło się od teorii spiskowych obwiniających Żydów za zdrowotny i gospodarczy kryzys spowodowany pandemią – podaje AP.

  Chociaż coroczny raport naukowców z Uniwersytetu Tel Awiwu na temat antysemityzmu wykazał, że społeczna izolacja podczas pandemii sprawiła, iż dochodziło do mniejszej liczby aktów przemocy wobec Żydów w około 40 krajach, przywódcy żydowscy wyrazili obawę, że jad sączący się w internecie może doprowadzić do fizycznych ataków po zakończeniu lockdownów.

  Międzynarodowy Komitet Oświęcimski w oświadczeniu popierającym nową kampanię internetową zwrócił uwagę, że jeden z mężczyzn, którzy w styczniu szturmowali amerykański Kapitol, miał na sobie bluzę z napisem „Obóz Auschwitz: praca czyni wolnym”.

  W zeszłorocznym badaniu przeprowadzonym w 50 amerykańskich stanach wśród osób z pokolenia tzw. milenialsów i z pokolenia Z naukowcy odkryli, że 63 proc. respondentów nie wiedziało, że w Holokauście zginęło 6 milionów Żydów, a 48 proc. nie potrafiło wymienić ani jednego obozu zagłady ani obozu koncentracyjnego.

  kk/PAP/Twitter

  Polubienie


 4. Muzeum Auschwitz zakłamuje historię? Cywiński oskarża syna więźnia niemieckiego obozu! J. Klistała
  22,878 views•Premiered Apr 9, 2021
  wRealu24

  MATERIAŁ ARCHIWALNY z 02.03.21

  Leszek gałosz
  Wszystko się zgadza w 100% Polacy w tym muzeum są traktowani jak terroryści ,kontrole osobiste z wykrywaczem metali, flagi biało czerwone pozabierane do depozytu bo mogą nimi pozbawić życia turystów z Izraela:)))

  Mieczysława Sosnowska
  Na co sobie Polacy pozwolą to mają. Na rządzących nie ma co liczyć ponieważ to polsko _jezyczni judasze. Pozdrawiam serdecznie.

  Beata
  Pan Klistała ma rację, nie dziwię się jego emocjom i dziękuję, że broni resztki prawdy.

  Beata Jałocha
  Cywiński WON!!!! Ale niestety to się nie stanie, bo dobrze jest umocowany😠😠😠

  Polubienie

 5. Dudapis zapomniał o Wołyniu!
  Duda w 1920 r to zydzi kwiatami witali bolszewię i mordowali naszych żołnierzy, w 1939 r to samo odnośnie komuny i niemców. Joselewicz jest u nich przeklęty, a to byli wasi a nie nasi.

  vote
  tee duda, nasi?! jakub berman z UB tez byl nasz? ci twoi nasi sprowadzili nam komunizm na 50 lat.

  @JarekSobiesk
  PAD żebyś tak upamiętnił Ludobójstwo na Wołyniu a nie uciekał przed tematem. Druga sprawa, wyolbrzymia sie to powstanie, cała „walka polegała na chowaniu sie po bunkrach, część walczyła (ok 1 -2 tys), widać po stratach niemieckich (kilkunastu zabitych, jak na miesiąc walk straty przyznacie skromne). Jest to rozdmuchane propagandowo bo dotyczy …Żydów. I tyle. I denerwuje pomniejszanie zasług propolskiego ZŻW a gloryfikowanie ŻOB.

  a Niemc nadal na wojennej drod
  no i co , Niemcy wymordowali ich , zburzyli i wypalili do cna i nic im za to nie było i nie jest , Jak to jest wymordować 6 mln ludzi w bestialski sposób , okraść i zniszczyć cały kraj bez żadnej kary

  Polacy pomagali
  AK dostarczylo walczacym bron Bez pomocy Polakow bez dokumentow zywnosci schronienia nie przetrwalo by tylu okupacji niemieckiwj Za pomoc Zydom calej rodzinie Polakow w tym dzieciom grozila smierc.

  admirał
  Stanowczo domagam sie przywrócenia włąściwego miejsca Żydowskiemu Związkowi Wojskowemu /ŻZW/. To oni stanowili głowną siłę zbrojną i oni wyginęli w komplecie.

  admirał
  Przy okazji: Pomnik Wołyński Andrzeja Pityńskiego stoi gotowy w Gliwicach, ukryty. Najwyższa pora aby znalazł godne miejsce w Warszawie.”……Ty Boże na niebie zapomnij o nas”.

  Dudapis zapomniał o Wołyniu!
  Gdybyś miał tyle miłości, pamięci i współczucia dla Kresowian, dla Polaków wymordowanych przez ukraińskich sąsiadów. Prezydent i cały pis nie pamięta o Wołyniu, o strasznych rzeziach na Polakach!

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/547633-upamietniono-78-rocznice-wybuchu-powstania-w-getcie

  Prezydent Duda w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie: „To byli nasi. Walczyli do samego końca”. Uroczystości w Warszawie

  opublikowano: godzinę temu


  78. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE / autor: PAP/Mateusz Marek

  ”To ważny dzień w Polsce, ale też w Izraelu, w Stanach Zjednoczonych, w wielu miejscach na świecie, gdzie dziś mieszkają Polacy żydowskiego pochodzenia, polscy Żydzi – wszyscy, którzy pamiętają, a przede wszystkim ci, którzy walczyli, którzy przeżyli” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w rozmowie z mediami po uroczystościach przed pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie.

  CZYTAJ TAKŻE:

  — Nie wolno nam zapomnieć! 78. rocznica powstania powstania w getcie warszawskim. Największy zbrojny zryw Żydów podczas II WŚ
  https://wpolityce.pl/historia/547580-78-rocznica-powstania-powstania-w-getcie-warszawskim

  Pierwsze powstanie w czasie II Wojny Światowej
  Prezydent Duda zwrócił uwagę, że Powstanie w Getcie było pierwszym powstaniem w ogóle w czasie II Wojny Światowej.

  poster
  To była walka do końca, bo oni nie mieli prawa do kapitulacji, nie mogli si poddać, liczyć na to, że zostaną potraktowani jak jeńcy wojenni, że zostaną objęci narodowymi konwencjami. Oni wiedzieli o tym, że jakiekolwiek poddanie się hitlerowskim Niemcom oznacza dla nich śmierć. Wybrali śmierć z bronią w ręku. Nie godzili się na śmierć w obozach koncentracyjnych, w komorach gazowych. Chcieli walczyć do samego końca

  – mówił Andrzej Duda.

  To bardzo ważny dzień, bo to pierwsze powstanie w Warszawie, ale ono poprzedziło Powstanie Warszawskie – w którym także i uczestnicy Powstania w Getcie warszawskim brali udział. Przeżyło ich niewielu, bohatersko walczyli do samego końca, często ku przerażeniu hitlerowskich niemieckich żołnierzy, którzy myśleli, że wejdą do Getta w dwóch oddziałach i natychmiast stłumią bunt

  – zauważył prezydent.

  „To byli nasi”
  Prezydent Duda podkreślił, że jest to także dzień pamięci o powstańcach, którzy walczyli w innych gettach na terenie Polski. Dodał, że „to po prostu byli nasi”.

  Oni także chwycili za broń, zbuntowali się przeciwko Holokaustowi, przeciwko niemieckiemu terrorowi. Ja często mówię, że to powstanie naszych. To byli nasi. Ktoś powie – nasi Żydzi. Nie. To po prostu byli nasi. Patrzyli na przykłady Joselewicza, na tych, który walczyli w wojnie 1920 roku, którzy bronili Polski w 1939 roku. Ile na tych grobach żołnierzy RP jest gwiazd Dawida? Znaków, że w tym grobie spoczywa żołnierz pochodzenia żydowskiego? Polak, Żyd, obywatel Rzeczypospolitej. To właśnie oni walczyli do samego końca, o godność, żeby pokazać, że są mężni, że umierając stojąc, a nie na kolanach. Cześć ich pamięci

  – powiedział prezydent Andrzej Duda.

  Upamiętniono 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
  Punktualnie o godz. 12 w Warszawie rozległ się dźwięk syren, którym uczczono pamięć o powstańcach z getta warszawskiego.

  Główne uroczystości 78. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim odbyły się w reżimie sanitarnym przy Pomniku Bohaterów Getta na Muranowie.

  Rozpoczęło je odśpiewanie w jidysz hymnu powstańców getta warszawskiego „Zug nyszt kejn mul”. Centralną część stanowiła modlitwa na żywo Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha.

  Okolicznościowe wieńce złożyli m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk, przedstawiciel ministra obrony narodowej.

  Uroczystości w cieniu pandemii
  W 2021 r., podobnie jak w zeszłym, z powodu pandemii COVID-19 obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim będą odbywać się głównie w internecie. Jednak to, co najważniejsze pozostaje niezmienne – to pamięć o wszystkich mieszkańcach getta warszawskiego – pomordowanych i ocalałych

  — poinformowała PAP specjalistka ds. promocji Muzeum Getta Warszawskiego Agata Olenderek.

  Jak wyjaśniła, „całe środowisko żydowskie w Warszawie, mimo pandemii, odda hołd bohaterom powstania w getcie warszawskim, bo pamięć o nich, o ich odwadze i wielkim poświęceniu zawsze dodaje sił i daje nadzieję”.

  Po części oficjalnej delegacje Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma przejdą w Marszu Pamięci Powstańców, odwiedzając Pomnik Bohaterów Getta – właz, Pomnik Żegoty, Płytę Szmula Zygielbojma (przy ul. Lewartowskiego 6), Bunkier Anielewicza (przy rogu ul. Miłej i Dubois), Umschlagplatz (przy ul. Stawki 4/6).

  Wiązanki zostaną złożone także przy tablicach pamięci Pawła Frenkla (ul. Muranowska 1 oraz Grzybowska 5A), przy Murze Getta (ul. Sienna 55) i przy Pomniku Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego (ul. Prosta 51).

  Organizatorem warszawskich uroczystości jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, a współorganizatorami Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

  Największy zbrojny zryw Żydów
  78 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie.

  Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców, a pierwsze koncepcje jego utworzenia Niemcy podjęli już na początku listopada 1939 r. Jesienią zaczęły pojawiać się przypadki tyfusu – wtedy rozeszła się pogłoska, że źródłem tej choroby jest część miasta najliczniej zamieszkana przez Żydów. Na przełomie zimy i wiosny zaczęły być widoczne tablice informujące o strefie zagrożenia tyfusem, a w marcu 1940 r. Adam Czerniaków, prezes warszawskiego Judenratu, otrzymał rozkaz zbudowania muru wokół „obszaru dotkniętego epidemią”, jak Niemcy określali tę część miasta.

  Walki rozpoczęły się rankiem 19 kwietnia 1943 r., kiedy 850 członków Waffen-SS uzbrojonych w karabiny maszynowe, miotacze płomieni, działka, wozy pancerne i czołgi wkroczyło na teren getta bramą od strony Nalewek. Zostali oni zaatakowani przez żydowskich powstańców, którzy w pierwszym starciu odnieśli sukces. Po południu tego samego dnia liczniejsze i lepiej uzbrojone oddziały niemieckie, dowodzone przez wysokiego oficera SS Juergena Stroopa, ponownie wkroczyły na teren getta.

  W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. członków Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.

  8 maja Niemcy odkryli i otoczyli ogromny schron przy ul. Miłej 18, w którym znajdowało się kilkuset ludzi, w tym sztab ŻOB i ponad 100 żydowskich bojowników. Na wezwanie Niemców cywile wyszli, natomiast większość powstańców razem z dowódcą Mordechajem Anielewiczem popełniła samobójstwo.

  Walki pojedynczych grup powstańczych trwały jednak dalej, w maju i czerwcu. Dla Niemców symbolicznym aktem „zakończenia misji ostatecznego rozprawienia się z Żydami Warszawy” było wysadzenie w powietrze 16 maja Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie.

  wkt/PAP

  Polubienie

 6. innynick
  Taki plan, by w świadomości międzynarodowej utrwalić obraz złej Polski, pod kolejne wymuszenia odszkodowań. Już od Niemców nie mogli żądac więcej, to umyślili sobie doić Polskę po jej zniesławieniu.

  etam
  silne państwo nie dogaduje się z oskarżającymi tylko przedstawia fakty i swoje racje!!!

  Kaz
  Tak, sami do tego doprowadziliście. Była dobra ustawa o IPN. I co szybko ją zmieniliście bo tak tupali w Izraelu. A w Auschwitz był mój tata. Polski więzień polityczny. Popieram wybór p. Szydło..

  ułan ude
  To wasza wina,rządzicie już 6 lat i niczego nie wyprostowaliście,można śmiało powiedzieć że zmarnowaliście te lata i wyborcy wam tego nie zapomną.

  mezisak
  Zasadnicze pytanie, dlaczego rząd PiSu finansuje ogromnymi pieniędzmi z podatków Polaków antypolskich oszczerców Engelking, Grabowskiego, i innych i finasuje występy tych typów pod auspicjami PAN na zachodzie, np w Paryżu ? To daje asumpt żydom do nazywania nas nazistami i zastępowania bandytów niemieckich w ich narracji pod 447 Polakami. Odpowie mi ktoś z PiSu ? Nie, nie odpowie. Co najwyżej jacyś kibice PiS zwyzywają mnie tu od ruskich onuc…

  Nie antypolskiemu PiS!
  Chyba Marsjanie albo krasnoludki stoją za tą antypolską kampanią? Ani Selin ani wPolityce słowem o tym nie wspominają ani o tym, czemu to ma służyć! Kolejny dowód: PiS to Pachołki i Szabesgoje!

  ./
  I chcecie aby Polacy załatwili tę sprawę, czy też mamy rząd i inne instytucje, aby poprzecinać te głupoty? Powiedzcie wreszcie, że jesteśmy tak bezsilni i mimo faktów nic nie możemy zrobić.

  Ooo0
  Ci co tak śpią spokojnie przypomnę że służby Izraelskie panosxą się po całym kraju, a na flance wschodniej w kontyngencie armi USA żydzi, do czego będą użyci? My damy im broń do pacyfikacji Polaków.

  Gonzo @vega55
  Trzeba dyskutować i spotykać się z Żydami, zarówno z tymi z Izraela jak i USA i odkłamywać często zafałszowaną historię. Panie Sellin, jak długo jeszcze? Dla mnie to taka mowa trawa … Dlaczego żaden inny naród nie spotyka i nie spotykał się z tak wielką niechęcią? Tylko w Europie i Rosji żydzi byli wypędzani 47 razy w ciągu ostatniego tysiąclecia z państw, księstw i miast. Nawet w Polsce w 1483 roku zostali wypędzeni z Warszawy. Żydzi twierdzą i nauczają swoje dzieci, że to zrobili antysemici. Ale prawda jest inna i leży w naturze tego „wybranego narodu”. Jako przyczynę tych wypędzeń wielu ludzi wskazywało to, że najogólniej mówiąc: „żydowskim talentem jest życie z ludzi, nie z ziemi, ani z produkcji, ale z ludzi. Niech inni uprawiają ziemię, żyd, jeśli będzie w stanie, będzie ciągnął zyski z rolnika. Niech inni zajmują się handlem i przemysłem; żyd będzie eksploatował owoce ich pracy. To jego szczególny talent. Jeśli użyjemy tu słowa „pasożytniczy” do opisania go, to będzie to trafne określenie”.

  Ooloo
  Czy PIS to zakamuflowani żydzi?? Oni nie mają prawa Polskich spraw uzgadniać z diasoprą żydowskà poza plecami Polaków. Żydo należy jedynie zwrócić źydowskie nazwiska, i zakazać w rządzeniu.

  i degrengolade, dosc klamstw
  Niestety pis sam przyczynia sie pod roznymi pozorami do niszczenia naszego wizerunku Polski finansujac wszelkiego rodzaju koltunstwa jak Klatwa,wspierajac powstanie filmow pokazujac polska kolaboracje

  qwq
  Niemcy zapłacili olbrzymie odszkodowanie Żydom amerykańskim i izraelskim. Nie wypada im oskarżać Niemców o holokaust a kogoś wskazać należy. Dlatego Żydzi wybrali Polskę ograbioną, skłóconą, nieudolną

  Jazzz
  PISANIE W KÓŁKO, W POLSKICH GAZETACH O KAMPANI OSZCERSTW, O FAŁSZOWANU HISTORII NIE MA SENSU, TO STRATA CZASU. Jak zawiadomić SPOŁECZNOŚĆ MIĘDZYNARODOWĄ o kłamstwach ? Polskie gazety czytają Polacy.

  Daisy
  To nie próba, tylko konsekwentne przemyslane dzialanie niemców z oplacanymi przez nich sprzedajnymi pseudożydami. Żydom nigdy i nigdzie (poza Izraelem) do czasow wojny nie zyło sie lepiej niz w Polsce

  https://wpolityce.pl/polityka/547591-polska-oskarzana-o-holokaust-sellin-zwraca-uwage-na-problem

  Kampania oszczerstw i fałszowania historii! Sellin: Mamy do czynienia z próbą zepchnięcia na Polskę odium współsprawstwa Holokaustu

  opublikowano: 5 godzin temu
  aktualizacja: 5 godzin temu


  Auschwitz – brama wjazdowa / autor: Fratria

  „Powstanie w getcie warszawskim jest najbardziej symbolicznym oporem Żydów podczas II wojny światowej” – powiedział w „Sygnałach dnia” (Program I Polskiego Radia) wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie wolno nam zapomnieć! 78. rocznica powstania powstania w getcie warszawskim. Największy zbrojny zryw Żydów podczas II WŚ
  https://wpolityce.pl/historia/547580-78-rocznica-powstania-powstania-w-getcie-warszawskim

  Trzeba pamiętać, że we wrześniu 1939 roku w milionowej armii polskiej, która wtedy broniła naszej niepodległości, 10 procent stanowili Żydzi

  — przypomniał.

  Polska w oczach Żydów
  Polska, niestety, stała się w pamięci wielu Żydów w świecie cmentarzem. Nie przez nas zorganizowanym, przez Niemców zorganizowanym i wykonanym, ale takie niestety są emocje

  — zauważył wiceminister.

  Musimy przypominać o kilkusetletnim ciekawym życiu żydowskim w Polsce, a nie tylko ulegać presji strasznego finału, który zgotowali Niemcy na polskiej ziemi

  — dodał.

  Wiceminister kultury zwrócił uwagę na znaczenie bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami społeczności żydowskiej.

  Trzeba dyskutować i spotykać się z Żydami, zarówno z tymi z Izraela jak i USA i odkłamywać często zafałszowaną historię.

  Oskarżenia pod adresem Polski
  W rozmowie pojawił się również temat oskarżeń kierowanych pod adresem Polski. Jarosław Sellin wskazał na charakter tzw. szmalcownictwa.

  Szmalcownicy to byli zdrajcy narodu i państwa polskiego

  — zaznaczył.

  Niestety, mamy do czynienia z próbą, w ostatnich latach szczególnie intensywną, zepchnięcia na Polskę odium współsprawstwa Holokaustu. To jest straszna nieprawda

  — powiedział wiceminister.

  Musimy przypominać, jaka była oficjalna postawa władz polskich

  — dodał.

  gah/Polskie Radio

  https://wpolityce.pl/historia/547580-78-rocznica-powstania-powstania-w-getcie-warszawskim

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/547709-rocznica-wedlug-krzeminskiego-dzis-przeszedl-samego-siebie

  https://wpolityce.pl/historia/547731-brednie-prof-krzeminskiego-na-temat-powstania-w-getcie

  Polubienie

 7. Konrad
  nazwisko Cohen wszystko wyjasnia. Jego przodkowie zapewne wyjechali z Polski przed wojna wywozac mienie (pochodzace z wyzysku Polakow), a teraz chca od Polski jezcze wiecej pieniedzy.

  @antygaw
  Zapomniano dodac w artykule, ze Steve Cohen jest zydem, wnuczkiem zydow z Litwy i Polski. Sprawa smierdzi jak 447.

  taka prawda
  Panu Cohenowi należy przypomnieć historię transatlantyku „St. Louis” z roku 1939, aby poczuł współodpowiedzialność za Holocaust.

  @hamburczyk
  Hitler zbudował potęgę Niemiec na kredytach z USA, z amerykańskich banków należących do żydów. Nie bez kozery mówiło się przez lata, że to żydowskie banki z USA sfinansowały budowę komór gazowych, w których gazowano wszystkich, nie tylko żydów i to milionami.

  fred
  Steve Cohen to #yd, niczego dobrego po takim nie można sie spodziewać.

  wincal
  Szkoda tych rodaków którzy poświęcili życie ratując tych niewdzięczników którzy tak się odpłacają

  VM
  Cohen to taki ‘amerykanski kongresman’ jak kongres jest amerykanski 🙂

  WWW
  Cohen powiedział to Rabinowiczowi w telewizji u Goldmana. Czy to może więc być nieprawda ?

  https://wpolityce.pl/swiat/552407-kongresmen-obwinil-polske-za-niemieckie-obozy-jest-reakcja

  Kongresmen obwinił Polskę za niemieckie obozy koncentracyjne! Fundacja Kościuszkowska reaguje: Skłamał pan w CNN
  Świat
  opublikowano: wczoraj

  https://media.wplm.pl/thumbs/2e7/OTYwL3VfMS9jY18xMTQwZi9wLzIwMjEvMDUvMjYvMTIwMC83NjIvM2YyN2FmM2NkOTc2NGNjZjgxMDdhYTc5ZmM4MzFjOWQuanBlZw==.jpegautor: Fratria

  Nowojorska Fundacja Kościuszkowska zarzuciła we wtorek demokratycznemu kongresmenowi z Tennessee Steve’owi Cohenowi kłamstwa w związku z przypisywaniem przez niego Polsce winy za niemieckie obozy koncentracyjne. Domaga się od niego przeprosin.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Więzień niemieckich obozów obnaża kłamstwa „New Yorkera”. „To hańba, co ci ludzie napisali o odpowiedzialności Polaków”
  https://wpolityce.pl/historia/545583-wiezien-niemieckich-obozow-obnaza-klamstwa-new-yorkera

  Wczoraj wieczorem w CNN skłamał pan i obwinił Polskę za obozy koncentracyjne Auschwitz i Treblinka podczas Holokaustu

  — oświadczyła we wtorek w liście do Cohena Fundacja Kościuszkowska (FK).

  Cóż, smutno jest widzieć, że członkowie Kongresu zeszli na tak niski poziom. Nie rozumieją historii. Nie rozumieją Holocaustu. Wie pan, to nie były tylko nazistowskie Niemcy; to w Polsce znajdowały się niektóre z tych poważniejszych obozów koncentracyjnych, jak Auschwitz i Birkenau

  — powiedział Cohen zgodnie z transkrypcją CNN.

  Polsko-amerykańska instytucja piętnuje te sformułowania.

  Nazistowskie Niemcy najechały na Polskę w 1939 roku i wymazały ją z mapy, ustanawiając niemieckie „Generalne Gubernatorstwo”. Zmieniły nazwę polskiego miasta Oświęcim na Auschwitz i zbudowały obóz koncentracyjny, w którym zamordowano milion osób, w większości Żydów

  — przypomina FK.

  „Jedynymi Polakami w tym obozie były ofiary”
  Sygnowani pod korespondencją przewodniczący Rady Powierniczej fundacji Alex Storozynski oraz prezes i dyrektor Wykonawczy Marek Skulimowski zwracają uwagę, że Auschwitz, niemieckie słowo, był niemieckim obozem, prowadzonym przez niemieckich strażników z owczarkami niemieckimi, a nad wejściem wisiał niemiecki napis: „Arbeit Macht Frei” (Praca uczyni Cię wolnym). Akcentują, że „jedynymi Polakami w tym obozie były ofiary”.

  Atakując innych członków Kongresu za skandaliczne wypowiedzi na temat Holocaustu, jest pan albo ignorantem, albo świadomie posługuje się rewizjonistyczną historią. Ani jedno, ani drugie nie jest dopuszczalne i musi pan przeprosić za szerzenie kłamstw na temat Polski

  — żąda Fundacja Kościuszkowska.

  Storozynski, który oglądał program CNN, podkreślił w rozmowie z PAP, że Polonia, a także rząd RP powinien domagać się od Cohena przeprosin.

  To jest skandaliczne. On kłamie, wini za Holokaust Polskę. Polska walczyła z Niemcami dłużej, niż jakikolwiek inny kraj. On powinien o tym wiedzieć. Jako kongresmen powinien czytać na temat Holokaustu, komentuje coś czego nie zna

  — przewodniczący Rady Powierniczej FK.

  mly/PAP

  Polubienie

  • OMCh
   Odpowiedź dla ambasady, bezczelne kłamstwo dla mediów, nieodwołane w tychże. Taka metoda drańska.

   Jerrypisowiec
   Stara metoda takich synów. Wypowiedź oglądały miliony, dementi – nikt. Wymagajmy od polityków skutecznych metod a nie nabierania się na takie numery.

   wPolityce chroni Żydów
   Jak zwykle w tym i podobnych wypadkach wPolityce ani słówkiem nie piśnie, że ten Cohen to Żyd, co nie jest tajemnicą i co przecież wiele tłumaczy. Dlaczego wPolityce chroni Żydów?

   zenon
   Wczytajcie sie dobrze w jego slowa: „Nigdy nie powiedziałem, że Polacy byli zaangażowani w prześladowania Żydów w takich miejscach jak Auschwitz….” czyli co? , ze niby poza terenem Auschwitz ??

   Wanda2
   Gdzie Cohen „się wytłumaczył”, jak piszecie? Czy w CNN? Fundacja Kościuszkowska tez głupio pisze „w czasie Holokaustu”. Już powszechnie ulega zapomnieniu fakt, ze to była WW2 a w jej ramach Holocaust.

   Kaz
   Niech to odszczeka w CNN, a nie pisemnie. W Auschwitz był mój ojciec jako Polski więzień polityczny, a następnie w Gusen. Od 1942 do 1945 roku. Polacy pierwsi byli tam jako więźniowie, a nie kaci.

   Jan Pawel II
   Nie rozumiem oburzenia w zwiazku z pojeciem Polski Oboz Auschwitz. A gdzie lezy Auschwitz, na ksiezycu? Nie, Auschwitz lezy w Polsce. A to, ze Polacy probuja sie wybielic z udzialu w Shoa jest haniebne.

   do Jan Pawel II
   Dzisiaj leży na terenie Polski! A Polacy nie mają się z czego wybielać, ani shoah nie zaplanowali, ani nie zorganizowali, ani tego nie przeprowadzili. Haniebne jest przyznawanie się do czyjejś winy.

   Vincent
   Nawet nie przeprosił żyd, a piSSowskie robaki rzucili się na te okruszki, jak szczerbaty na suchary. Jesteście piSSowcy dużo bardziej obrzydliwi od tego żyda. Tfu wam w pysk.

   https://wpolityce.pl/historia/552794-presja-ma-sens-kongresmen-cohen-sie-tlumaczy

   Presja ma sens! Kongresmen Cohen się tłumaczy. Chodzi o obozy śmierci. „To było wyłącznie niemieckie przedsięwzięcie”

   opublikowano: 9 godzin temu
   aktualizacja: 9 godzin temu


   Auschwitz / autor: Fratria/Twitter

   Kongresmen z Tennessee Steve Cohen wypowiedział na antenie CNN słowa, które sugerowały, iż to Polacy są odpowiedzialni za niemieckie obozy koncentracyjne. Po interwencji polskiego ambasadora w Waszyngtonie Piotra Wilczka, kongresmen obszernie się wytłumaczył. (…)

   https://kresy.pl/wydarzenia/usa-kongresman-przeprosil-za-slowa-sugerujace-ze-polska-miala-udzial-w-holokauscie/

   Polubienie

 8. @asinus
  Taki Grabowski powinien być pozbawiony obywatelstwo i mieć zakaz wjazdu do Polski a nawet powinien siedzieć za szkalowanie.

  Poruszająca obojętność rządu
  Za ocenę działalności PAN odpowiada premier Morawiecki, który nie kiwnął nawet palcem, żeby ukrócić antypolską działalność Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, którego członkiem jest Grabowski.

  STARY WIARUS
  Pan Grabowski nadal otrzymuje milionowe granty z stalinowskiego PAN. Kto jest za to odpowiedzialny?

  anDrzej
  Engelking, Grabowski, Gross i im podobni są zwykłymi zakłamanymi szmatami a nie naukowcami, którzy bardzo dobrze zarabiają na szkalowaniu Polski i Polaków, którzy uratowali przed Niemcami ich przodków

  Kazik
  Już w ub. wieku Izrael Singer szef Żydowskiego Światowego Komitetu oznajmił, że dopóki Polska będzie istnieć dopóty Żydzi będą ją upokarzać na forum międzynarodowym.

  Azs
  Ja tylko proszę o listę Żydów którzy oddali życie za Polaków . Żydów którzy walczyli przeciw CCCP ! Oraz Żydów którzy oddali życie za …. Palestyńczyków ! ?

  Basia
  Igor napisał”a najwięcej było obojętnych?” no i ci Polacy przeżyli Igorku

  Tigermoth
  Do Basia : Czerscy już mu wytłumaczyli , że to byłby jego podstawowy obowiązek.

  Cechuje ich faryzejska obłuda
  @igor Podaj chociaż jeden przykład Żyda, który uratował przed śmiercią Polaka, ryzykując przy tym własnym zyciem.

  Igor
  Mamy o sobie za wysokie mniemanie w Polsce przed wojną był antysemityzm podcycany przez Kościół nie jesteśmy lepsi od innych bo i dlaczego mieli byśmy być

  Igor
  Żaden naród nie był mordowany w tak systemowy i niewyobrażalny sposób- nie było gett dla słowian- nie rozumiem ludzie skąd w was tyle nienawiści

  1313_1
  @Igor || A gdzie tu Pan widzisz nienawiść, Pan jakiś chory jest. To co Pan widzisz, to naturalna złość na tych, którzy fałszują historię, szkalują nasz naród – jedyny który w IIWW bronił Żydów

  Tigermoth
  Do Igor ; nie chodzi o nienawiść lecz niezgodę na stawianie nas do kąta, co w sposób systemowy robi się od ponad 30 lat. Nie dostrzegasz tego więc łatwo tobą manipulować poprzez emocje.

  1313_1
  @Max @igor @jonasz || A Państwo macie jakieś WIARYGODNE!!! dane ilu było na + a ilu na -? Dane podawane przez Grossy Engelkingi Grabowskie itp nie są wiarygodne w ogóle. Są po prostu kłamstwem.

  1313_1
  @Igor || Najwięcej było obojętnych – co to za zakłamane stwierdzenie!!? Skandaliczne. Obojętna to była cała Europa, gdzie w każdym kraju grzecznie Żydów wyłapali, zapakowali w pociągi i oddali Niemcom

  https://wpolityce.pl/historia/552819-odpowiedz-na-ataki-prof-grabowskiego-poruszajacy-list

  Odpowiedź na ataki prof. Grabowskiego! Poruszający list rodzin Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. PEŁNA TREŚĆ

  opublikowano: wczoraj


  Projekt „Zawołani po imieniu”. Msza Święta w Zbuczynie / autor: PAP/Wojtek Jargiło

  Nasi rodzice, bracia, siostry, dziadkowie i pradziadkowie zostali poddani wstrząsającej próbie – podkreśliły w liście otwartym, uhonorowane przez Instytut Pileckiego w ramach akcji „Zawołani po imieniu”, rodziny Polaków zamordowanych za pomoc Żydom podczas II wojny światowej. (…)

  Polubienie

 9. Dager
  Brawo Jakub. Pytanie skąd w książce do lekcji historii takie brednie. Takie książki piszą historycy, wątpliwe żeby nie znali historii. A więc napisano to specjalnie. Czyżby Przedsiębiorstwo Holokaust?

  Kasia W.
  W dedykacji Grabowskim, Engelkingom, Grossom, i POzostałym siewcom nienawiści raniących nasze uczucia. Nikt tak nie zrobił wiele dla zburzenia dobrych relacji z Żydami jak oni właśnie, . BRAWO MŁODY!

  https://wpolityce.pl/historia/553733-polak-wywalczyl-sprostowanie-we-francuskim-podreczniku

  17-latek wywalczył sprostowanie we francuskim podręczniku. Oskarżono w nim Polaków o współudział w ludobójstwie Żydów

  opublikowano: 3 godziny temu
  aktualizacja: 2 godziny temu


  Jakub Vaugon / autor: screenshot Facebook Muzeum Powstania Warszawskiego

  „Jakub Vaugon – dziewiętnastolatek z polsko-francuskiej rodziny mieszkającej w Paryżu. W 2017 roku na lekcji historii we francuskim gimnazjum zaprotestował przeciwko stwierdzeniu zawartemu w podręczniku, mówiącemu o tym, że Polacy w obozie zagłady w Treblince pomagali Niemcom w ludobójstwie Żydów i więźniów innych narodowości” – podaje na swoim Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego.

  CZYTAJ TAKŻE:

  — Kongresmen obwinił Polskę za niemieckie obozy koncentracyjne! Fundacja Kościuszkowska reaguje: Skłamał pan w CNN
  https://wpolityce.pl/swiat/552407-kongresmen-obwinil-polske-za-niemieckie-obozy-jest-reakcja

  — Ujawniono skalę niemieckich zbrodni w obozach koncentracyjnych na Alderney. Wśród ofiar byli też Polacy
  https://wpolityce.pl/historia/553657-ujawniono-skale-niemieckich-zbrodni-w-obozach-na-alderney

  Okazuje się, że Polakowi udało się postawić na swoim i wywalczyć sprostowanie oraz przeprosiny od wydawcy publikacji.

  poster
  Mimo braku przychylności ze strony szkoły Jakub, przy wsparciu rodziców, wywalczył sprostowanie i przeprosiny od wydawcy publikacji, w której znalazły się nieprawdziwe informacje

  — informuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Jakub był jednym z nominowanych w IX edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. Jeśli znasz ludzi, którzy tak jak on dokonują niezwykłych rzeczy dla innych, zgłoś ich do X edycji Nagrody

  — czytamy na FB Muzeum PW.

  tkwl/Facebook Muzeum Powstania Warszawskiego

  https://kresy.pl/wydarzenia/19-latek-wywalczyl-sprostowanie-we-francuskim-podreczniku-w-ktorym-sklamano-nt-rzekomego-wspoludzialu-polakow-w-mordowaniu-zydow-w-treblince/

  Polubienie


 10. Sommer: POLONOSCEPTYCYZM – Jak za nasze pieniądze produkuje się niechęć do Polski?
  3,826 views•Premiered Jun 9, 2021
  Tomasz Sommer EXTRA

  Marysia Sotnikowa
  Uniwersytet jagiellonski jest zazydzialy .

  Lidia Larsen
  Okrutnie i zawsze zreszta byl!

  Marek Dragan
  Był normalnym Polakiem, a wrócił ze studiów i stał się jewropejsem!

  Grzegorz Gołaszewski
  Polska szkoła leży. Nie ma szans na zmianę w tym momencie. Nauczanie zdalne, które niczego nie uczy, od dwóch lat młodzież żyje netfliksem, fejsbukiem i instagramem, poza tym internetem świat nie istnieje.

  marek karkowski
  10 LIPCA – JEDWABNE – OBECNE KAZDE POLSKIE SERCE – NIE ZAWIEDZMY !!! – chociaz raz …

  Az Yorg
  A Pan redaktor zakłada, że one/oni kopią do swojej, polskiej bramki. A skąd Pan redaktor wie, że to Polki/Polacy. Tak jak Zbyszek Modrzejewski, nazywał Niedzielskiego korzennym i …wykrakał. Dominisia Wielowiejska potwierdziła – pretensje do pana ministra, to antyszemajtyzm.

  Marek Dragan
  Polskojęzyczni profesorowie w polskojęzycznych uniwersytetach 👅😛?

  Sylwia Klupi
  Świetny przekaz. Dziękuję bardzo

  openworld poland
  Pan Tomasz na Ministra Kultury Polskiej !!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.