1083 SKRBH 306 Etymologia nazwy Polska / Names of Poland – porównanie danych z polskiej i angielskiej wikipedii 01

Denar Princes Polonie z XI w. z łacińskim określeniem Polski bity przez mennicę książęcą Bolesława Chrobrego

…..

Oto do porównania rzekomo te same dane, dotyczące pochodzenia / źródłosłowu nazwy / słowa określającego obszar nad Wisłą, czyli gdzieś między Odrą a Bugiem, Tatrami i Bałtykiem…

Na pierwszy ogień idzie wersja polskojęzyczna, a następnie angielska. W obu przypadkach najważniejsze wg Mię treści i dane zaznaczyłem na pomarańczowo. Moje wnioski dotyczące różnic widocznych w tych wersjach i podsumowanie problemu zamieszczę w części następnej.

Wyjaśnię od razu, że próbowałem poprawić formatowanie wordpressa i kod z wiki, tak aby np. opisy pod obrazkami nie zlewały z treścią tekstu. Udało Mię się to zrobić, ale z resztą niestety poległem. Właściwie to sobie odpuściłem, ponieważ nie mam już siły i czasu żeby bez sensu walczyć się z tymi wiatrakami…

Wpis ten i kolejny poświęcam uwadze Andrzeja W., który zprowokował Mię dziś do jego napisania… 🙂

…..

https://pl.wikipedia.org/wiki/Etymologia_nazwy_Polska

Etymologia nazwy Polska

Pochodzenie nazwy Polska nie jest jednoznaczne.

Czytaj dalej 

6 thoughts on “1083 SKRBH 306 Etymologia nazwy Polska / Names of Poland – porównanie danych z polskiej i angielskiej wikipedii 01


 1. YES, They Really Are *Deleting* the Internet And it’s WAY Worse Than You Think
  Bright Insight
  443,160 views Aug 15, 2022

  I tried another experiment on multiple search engine browsers and what I found is unbelievably disturbing. Share this with others.

  tito lovely
  it’s almost like allowing a handful of billionaires to own every avenue of information is a horrible idea.

  Old Bear
  Dead Internet Theory is 100% true, the internet is a shell of what it used to be and it’s horrifying tbh. The amount of control they are enforcing is so disturbing and yet the normies still refuse to see what’s happening 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

  Old Bear
  Right as the „Pandemic” was kicking off in China and it was barely a blip in the US I started to investigate mask usage and the efficacy of homemade masks and which materials would work the best. There had been several studies done in the early 2000’s and I was able to use them as a reference. Once the spread started to make it’s way to the US and across the globe and the mask debate began to heat up ALL those studies disappeared and were replaced with „Studies” from 2015-2018, it was unreal to see that happen in real time, to see the information curated, insanity!!

  James Martinez
  Yep, way back in the early 2000s I remember being blown away with going at least 100 pages into a search and never seeing the same results twice. We are headed for dark times.

  Dixlexxik
  First time I see something like that and I think I’ve search anything and everything … the only thing I’ve seen is when it says 10 pages but once I get to a # pages the rest vanishes ! ( Edit: One thing its fascinating and ill do some research ! Thank you for the info ! )

  I am girl sam
  I have been picking up on this myself lately, I use Duck Duck Go, and having a lot of trouble searching for things or the results are way off what I asked to search.
  This has actually opened my eyes, thank you.

  TheGlamazon13
  We are no longer “conspiracy theorists,” we are “spoil alert experts.”

  Polubione przez 1 osoba


  • There is WAY More to the Story of Destroyed Georgia Guidestones…
   Bright Insight
   711,760 views Jul 9, 2022

   There is WAYYY more to this story. Why was it cleaned up so fast. Where’s the full forensic investigation? WHO originally financed these stones? And WHAT is in the time-capsule??
   The destroyed Georgia Guidestones and the explosion that damaged them is the smallest part of the story…

   Procopius
   I think the government took out the Guidestones because too many of us were talking about it and pointing people towards it. Some people speculated that maybe it was a patriot or a conservative, but if that were the case I guarantee they would have found the guy and made a very public example out of him. The fact that they didn’t find anyone and quickly demolished the monument shows that they aren’t serious about finding anyone and just want to bury this whole issue.

   Mr. Steel
   That was my first thought

   Lesko Brandon
   It’s Georgia. People keep their mouths shut down there.

   Procopius
   @Lesko Brandon Sadly yes, whenever something weird goes on our Republican party and government is mum on it.

   And we’re surprised ?

   Procopius
   @B M Not at all. If something were to actually go right, then I would be surprised.

   Fred Cory
   I’m shocked that so many people I meet never heard of the recent Dutch farmers rebellion. Asking someone this question can serve as a litmus test to decide whether or not you talk geopolitics with them.

   donvee2000
   The guidestones were never meant to be a mainstream topic of conversation. They were built in the 80s in the middle of nowhere for a reason…before anyone imagined them being a topic of conversation all over an ” internet”.
   I’m sure they were not happy about it.

   Melanie Farnwalt
   They knew people would talk about it for two days and move on. They get away with all they do because we allow it!!

   Polubione przez 1 osoba


 2. Hunowie najeżdżają Europę i wyzwalają słowiańską ekspansję | Historie Wielkiego Stepu odc #4
  OsadaSlowianska
  8,800 views Jan 2, 2023 Historie Wielkiego Stepu – o koczownikach od starożytności do średniowiecza

  Opowiada Ziemowit w tym odcinku o Hunach – najeźdźcach z dalekiej Azji, którzy w V wieku naszej ery siali terror w Europie

  Więcej o tym, jak to Hunowie otworzyli drogę dla słowiańskiej ekspansji:

  Pozostałe odcinki z tej serii:

  Pierwsi jeźdźcy w historii:

  Kimerowie:

  Scytowie:

  Sarmaci:

  Krzysztof Błażejczyk
  Opowiadasz Waść niemieckie baśnie.

  Tadeusz Kowalski
  Niezupełnie, wszystkie podane informacje są zgodne z danymi protkołu komisji polsko – niemieckiej o ujednoliceniu podręcznik do historii, podpisanm przez historyków ze wszystkich polskich i niemieckich uniwersytetów.

  Maciek z Warszawy
  Niemieckie fundacje działajace w Polsce promuja i finansują fałszywą germańską wersje historii jakoby słowianie zajeli niemieckie tereny. Celem tego filmu jest wbicie Polakom do głowy, że mieszkaja na rzekomo niemieckich ziemiach. Najważniejsze w tym filmie nie jest opowieść o hunach tylko to co Ziemowit mówi na samym końcu o rzekomej ekspansji słowian na germańskie tereny. Nie ma na to żadnych dowodów naukowych. Sa tylko opowieści germanofili.

  OsadaSlowianska
  doprawdy trzeba mieć rozbudowaną wyobraźnię, aby człowieka który od 20 lat zajmuje się propagowaniem kultury słowiańskiej, nazywać germanofilem 🙂

  lingutransla
  W punkt! Ten koleś zwyczajnie wciska ciemnotę / nazistowską narrację niekumatym pelikanom. Co jest w tym obrzydliwe, że robi to świadomie, jako „propagator kultury słowiańskiej”, czyli w skrócie łapcie i noże z kory brzozowej, bagna Prypeci, itp. i jeszcze jest z tego dumny… 😦

  Bolek Bolkowski
  Po tym jak pod koniec XXw. Odkryto pełen genom czlowieka i mozna juz było robic dokladne badania DNA o pochodzenie i wiele mitow jak i calych opracowań lingwiatycznych i antropologicznych można bylo wyrzucić do kosza. Genetycy ustalili że Slowianie byli na terenach dzisiejszej Polski od 7 tysiacleci. Co doszczętnie zrujnowalo niemieckie narracje. Ale jak widać są one powielane. Przyznam ze fajnie sie ich slucha.

  fakir191961
  Badania genetyczne przeczą tym bajkom. Geny Słowian są na terenie Polski od neolitu, czyli od zawsze. Oczywiście Słowianie przemieszczali się od zawsze.

  OsadaSlowianska
  w skrócie: późny neolit, przedstawiciele kultury grobów jamowych najeżdżają nasze ziemie (proto-indoeuropejczycy) i częściowo je zasiedlają (stąd nasze geny na terenie Polski), później ludność stopniowo przesuwa się na wschód, z powodu naporu z zachodu na początku ze strony Celtów, potem Germanów. Aż wreszcie w V wieku Słowianie powracają na zachód.

  Waldek P
  Bardzo proszę o odpowiedź na na jedno pytanie. Zadaję je profesjonalnym polskim historykom, w odpowiedzi słyszę, czytam …. po mojemu brednie. Nawet na YouTube jest mapa Europy zmieniająca się w czasie. Widać na tym filmiku, że tereny obecnej Polski (na wschód od Odry, albo od Renu) nigdy nie były nikomu podległe ani poddane. . Ani Aleksandrowi Wielkiemu, ani Rzymianom. Juliusz Cezar wybudował most na Renie, przejechał po nim na wschód, wrócił i kazał spalić most. Historycy odpowiadają, że … tam nic nie było. No przecież były szlaki bursztynowe. Rzymianie zawładnęli Europę zachodnią, ale po bursztyn bałtycki mogli tylko wysyłać kupców. Przecież to jest szok.

  Waldek P
  Wniosek jest taki, że na terenach obecnej Polski, żyli ludzie nigdy nie podbici, bali się Ich kompletnie wszyscy w Europie i Azji ( za może drobnymi wyjątkami)

  Agnieszka B.
  Skąd mamy pewność, że Hunowie byli skośnookimi, niskimi osobami o żółtej skórze?

  Salomon Moser
  Tak zostali opisani przez współczesnych im historyków rzymskich.
  PS.
  Urodziłaś się idiotką, czy tylko udajesz idiotkę?

  Salomon Moser
  Mięso armatnie gdy nie wynaleziono jeszcze armat? Urodziłeś się debilem?

  jakub333
  Bardzo ciekawe. Chciałbym zobaczyć odcinek o kulturze grobów jamowych i ekspansji proto-indoeuropejczyków. Albo generalnie o pochodzeniu genetycznym rasy europejskiej.

  OsadaSlowianska
  jest już dawno taki odcinek: https://youtu.be/LGZPlmGlUDc

  Bożena
  @OsadaSlowianska Czytałam ostatnio wpis na jednym z rosyjskich kanałów, że ruchy slowianskie finansuje Soros. Przedwczoraj przeczytałam na kanale Świętej Tradycji, że ruchy słowiańskie są projektem Mossadu. Napisałam, że judaizm wyklucza wielobóstwo. Otrzymałam odpowiedź, że Kościół jest głównym wrogiem talmudystów. Dalsza krótka wymiana zdań nie usunęła mojego podejrzenia, że Kościół, jego część (?), próbuje skierować ludzi przeciw slowiańszczyznie „strasząc” ich związkami ruchów słowiańskich z judaizmem, dokładniej może z chasydyzmem, choć nie wiem na ile Mossad jest chasydzki. Nie natknęłam się też na kanały slowianskie, o których mogłabym powiedzieć, że nie są autentyczne, w odróżnieniu od zestawów „ukrainskich” piosenek.

  OsadaSlowianska
  „ruchy słowiańskie” są zdecydowanie na rękę zarówno Mosadowi jak i Sorosowi, stąd łatwo można oczernić je, że są przezeń finansowane. My finansowani jesteśmy w 100% przez naszych fanów i odwiedzających Osadę Słowiańską w Strzegocicach, a nasze finanse są jawne 🙂

  Polubienie


  • Konni Królowie, najważniejsi koczownicy starożytności – Scytowie | Historie Wielkiego Stepu odc #2
   OsadaSlowianska
   3,129 views Dec 9, 2022 Historie Wielkiego Stepu – o koczownikach od starożytności do średniowiecza

   Opowiada Ziemowit w tym odcinku o Scytach – ludzie indoeuropejskim, który panował na Wielkiem Stepie od IX do III wieku przed naszą erą.

   lingutransla
   15:25, 16:25 Bajki z mchu i paproci, przynajmniej jeśli chodzi o genetykę! Gdzie są dowody np. genetyczne na to, że część ze Scytów została rzekomo zasymilowana przez Słowian?

   Demaskator.
   Wszystko pięknie, tylko kilka razy w swej opowieści myliłeś Scytów z Euroazjatami, to inne epoki historyczne, więc nasza słowiańska haplogrupa DNA nie pochodzi od Scytów, tylko od Euroazjatów, z których pochodzimy my, jak i Scytowie.

   Tomasz Kupś
   A może obejrzyj poprzedni odcinek?…

   Demaskator.
   @Tomasz Kupś ale ja komentuję ten odcinek, tu padły nieścisłości.

   Polubienie


  • Geneza Słowian – odc#0 – gdzie znajduje się kolebka Słowian?
   OsadaSlowianska
   24,205 views Jul 22, 2022 OSADA SŁOWIAŃSKA STRZEGOCICE

   Ten krótki wykład przedstawia stan wiedzy Ziemowita na temat etnogenezy Słowian. Omawia on kulturę grobów jamowych, ceramiki sznurowej, łużycką, pomorską, wielbarską, przeworską a także miłogradzką, zarubieniecką i kijowską.

   Koniecznie obejrzyj wszystkie odcinki z tej serii:

   1. Attyla otwiera przed Słowianami Europę:

   2. Awarsko-słowiańska machina wojenna terroryzuje kontynent:

   3. Pierwsze słowiańskie państwo w Europie:

   4. O tym jak Bułgarzy i Słowianie wojowali przez wieki z Biznancjum:

   5. Historia Chorwacji we wczesnym średniowieczu:

   6. Historia Serbii:

   7. Historia Słowian Połabskich w 3 odcinkach:
   Obodryci: https://youtu.be/J6fova9rxCI
   Lutycy: https://youtu.be/8FMcPWgddgg
   Serbowie Połabscy: https://youtu.be/LT3xn1yH4hY

   Zestawienie słów indoeuropejskich autorstwa:

   danielos8
   Momentami jakbym słyszał starą niemiecką propagandę. Łączenie wyłącznie kultur archeologicznych z etnosem to błąd, jedynie wspólne badania z językoznawcami i genetykami może dać sensowną i prawdziwa odpowiedź na to pytanie. Proponuje poczytać do jakich wniosków na ten temat doszedł np. Witold Mańczak oraz o najnowszych odkryciach genetyków.

   Henryk Janiuk
   Rozpocząłem oglądanie, ale przerwałem ponieważ prowadzący w żaden sposób nie odwołuje się do dowodów. Stawia tezę, że 6 tysiecy lat temu pra-slowianie rozjechali się po świecie. A co na to genetyka? Jakie haplogrupy mogłyby potwierdzić te twierdzenie?

   Marek Pi
   Przyjacielu, Twoja „wiedza” została stworzona przez Sasanidów / Anglosasów. Zapoznaj się z badaniami wszystkich historyków, którym obce są polityczne kłamstwa.

   Marco antonio
   Oj ta historia to z prądem za bardzo a gdzie w ty wszystkim Lechia r1a1

   Mateusz Polkowski
   Aj, turbolechici was za to oskalpują… 😉

   Jacek Pływaczewski
   Autor filmiku opowiada się za oficjalną wersją genezy Słowian, wskazując miejsce „wyklucia się” tego etnosu na terenie północnym dzisiejszej Ukrainy, czyli w dorzeczu rzeki Prypeć – a więc osławione Bagna Prypeci. W żadnej mierze nawet nie próbuje Autor wyjaśnić fenomenu błyskawicznego (w skali historii ludów) zaludnienia, a właściwie zdominowania przez słowiański żywioł ogromnej części Europy, aż co najmniej po Łabę na zachodzie i do Adriatyku na południu. Jakim cudem nieliczny ludek rolniczy, stojący (podobno) na niższym od sąsiadów poziomie cywilizacyjnym zawładnął tak rozległymi terenami. I gdzie znikli owi Goci, Hunowie, Awarowie, Celtowie oraz tak liczni (podobno) Germanie, którzy mieli w ogromnej liczbie przybyć na tereny dzisiejszej Polski z tak mało zaludnionej Skandynawii. Autor bezrefleksyjnie powtarza to, co każdy z nas czytał od dziesięcioleci w każdym szkolnym podręczniku historii, twierdząc na wstępie, że „udało mu się ustalić….”.
   Ja tej historyjki nie kupuję z prostego powodu: w najmniejszym stopniu nie rozwiewa ona licznych wątpliwości, o których wyżej wspomniałem.

   Marek Błaszczyk
   Dla czego wstydzisz się swojich korzeni

   Marek Błaszczyk
   A morze to nie twoje korzenie ? robisz tu za statyste

   krl1831
   12:54 To być może w tych czasach do języka prasłowiańskiego trafiły germańskie słowa, brzmiące w dzisiejszym polskim: „pieniądz”, „ksiądz” (czyli książę), „chleb”, „dziękuję”.

   wojmru1
   GDZIE ZNAJDUJE SIE KOLEBKA LECHITÓW ????

   JT Cookmen
   Może w Irlandii?

   Lord Gomez
   @JT Cookmen Hahahaha taa a w tej bajce to kosmici też są? Oj nieźle się przy tobie uśmiałem

   PatrykB🇵🇱
   5 months ago
   Jak dla mnie Słowianie spokojnie mogli być na naszych terenach znacznie wcześniej i wyparci przez germanów liczebnością za tym też jest sporo dowódów.

   Lechosław
   Przez żadnych ‚germanów” nigdy nie byli wyparci. Poza tym do XVI wieku za Germanów powszechnie uważano Słowian.

   PatrykB🇵🇱
   @Lechosław „nigdy” nawet za czasów pierwszych piastów?! To jest mało prawdopodobne że się nawzajem nie wypierali.

   monety moja pasja.
   @Lechosław serio? Mogę zapytać o źródło informacji o XVI w. i Słowiano-germanach?

   Lechosław
   @monety moja pasja. Germania w starożytności, aż do XVI w., a nawet dłużej, to była nazwa czysto geograficzna. Germanie to ci, którzy ją zamieszkiwali, bez względu na język, a że większość mówiła po słowiańsku, więc najczęściej byli Słowianami, zależnie od daty. Gdy chodzi o granice Germanii: zachodnia Ren /czyli słowiańska rzeka Ryn/, południowa Dunaj. północna morze Północne i Bałtyk zwany też m.Wenedzkim, wschodnia była zwykle nieokreślona, więc można założyć, że był to Ural, ale na mapie Ptolemeusza jest nią Wisła oddzielająca od Sarmacji. Pod koniec XV w. zaczęła być popularna mapa odnaleziona Ptolemeusza i na tej podstawie zaczęto przypisywać Germanię Niemcom, Polacy zaś odpowiednio używali nazwy Sarmacji. bo RP trochę przypominała Sarmację na tej mapie. Mapę Ptolemeusza, fałszywie zinterpretowaną po raz pierwszy wykorzystał cesarz Maksymilian I Habsburg, potem Hohenzollernowie w celach ekspansjonistycznych na ziemie słowiańskie.

   agata drobniak
   Czemu w szkołach jest tak mało wiedzy o słowiańsch ??????

   Mario Ś.
   to jest bardzo celowe… uczą różnych mitologii [greckiej, rzymskiej] ale nie słowiańskiej – a ta również jak najbardziej istnieje [nawet w przekazie pokolenia naszych dziadków/babć], w stopniu wystarczającym do nauczania… więc to jest celowe – co prowadzi do wniosku jak kontrolowana/cenzurowana jest nasza rzeczywistość… Pozdrawiam 🙂

   agata drobniak
   Zaborcy uczą nas ogólnej historii ☹️

   operamaniak81
   Za 5000 lat archeolodzy zanotują, że od XX w. na tym terenie pojawiły się komputery i smartfony, i piśmiennictwo po angielsku, i ogłoszą, że oto miała miejsce wędrówka ludów, w której napływowi angielskojęzyczni użytkownicy elektroniki wyparli autochtonów. To bzdura, jak każda podobna ekstrapolacja kultury materialnej, językowej, itd., na pokrewieństwo. To pseudonauka – nie rozumiem, po co to upowszechniać z wprowadzającym w błąd komentarzem.

   JEDYNYM naukowym kryterium, które rzuca światło na kwestię, kiedy przodkowie dzisiejszych mieszkańców Polski dotarli na te tereny, są badania starożytnego i współczesnego DNA.

   Niestety, w tym roku znów miałem wątpliwą przyjemność usłyszeć, co zatrudnieni na polskich uniwersytetach archeolodzy i historycy sądzą o badaniach DNA. To jasne, że ich praca obraca się wokół zabytków kultury materialnej, a w ich interesie jest powiększanie wagi własnych badań, jednak nieuprawnione wnioski, na które sobie pozwalają, nie mają waloru naukowego.

   wnuk
   Mały człowek i mało wiedzy .Mapy Perskie .Rzymskie .Niemieckie. I kroniki tych krajów

   limak karedefnok
   Panie OsadaSlowianska, no jeżeli mówisz Pan 6000 lat temu to czemu wykres zaczyna się od 6000 p.n.e. a nie 4000 p.n.e.??? (2000 n.e. minus 6000 lat = 4000 p.n.e.)

   Wiele informacji przekazanych przez Pana to jest wiedza, która została wprowadzona w czasie zaborów i niestety tak jest przekazywana do dzisiaj jak widać nie tylko w szkołach…

   A już to ciągłe powtarzanie o tych przeróżnych kulturach, które występowały na naszych terenach żeby tylko nie powiedzieć wprost, że to nasza – słowiańska, tak po prostu – jest naprawdę męczące i słabe…

   Jacek Jankowski
   Naziści zdeprecjonowali rolę Słowian i ich historię a sobie przypisali aryjskie pochodzenie.. I jak widać po komentarzach wielu w to uwierzyło.. Wstyd😡

   Krzysztof Jot
   Ziemowit chyba ma braki w znajomości źródeł pisanych. Z Jordanesa wiemy, że niewątpliwie słowiańscy Antowie i Sklaweni pochodzą od Wenedów. Wiadomo ze zródeł, że Wenedowie byli wielkim ludem (czyli siłą rzeczy z rozwinietym rolnictwem i na dobrych do uprawy ziemiach) zyjącym nad morzem co najmniej wzdłuż całej Zatoki gdańskiej i od Bałtyku po góry. Wiązani są też geograficznie z rzeką Wisłą (ale Rzymianie często mylili Wisłę z Odrą). Biorąc te informacje pod uwagę można wytyczyc siedziby Słowian w czasach rzymskich. I tu widać wyrażnie, że Wenedowie obejmowali obszary kultury Wielbarskiej, Przeworskiej, wcześniej Pomorskiej a ta wywodzi się z Łużyckiej. Żadni Celtowie, no moze jakieś napływowe grupki które potem się zasymilowały w masie Wenedów podobnie jak późniejsze grupy Sarmatów.

   Marek Dael
   Co za bzdurny a jak ktoś kiedyś odkopie nasze współczesne miasta dojdzie do wniosku że to była kultura Chińska i mieszkali tu Chińczycy

   Jan Lach
   Nie czytaj gazety wyborczej, przestań oglądać tv a przede wszystkim odizoluj się od Urbańczyka bo ci to szkodzi. Chłopie bredzisz.

   indianiecworld
   Wydawalo sie ze dowiemy sie czegos ciekawego, czegos nowego z tego filmu, ale to niestety kolejne odgrzewanie starego kotleta. Po pierwsze ludy indoeuropejskie pojawily sie juz 4 tysiace lat przed nasza era a nie jak w tym filmie podano . Po drugie autor krytykuje zastane teorie historyczne ale okazuje sie tylko jesli dotycza one nurtu auto. Ciekawa wybiorczosc. Sam wydaje sie powtarzac oklepane stereotypy teorii allochtonicznej, pokutujacej od dziesiecioleci w polskim mainstreamie, pomimo najnowszych badan genetycznych, archeogenetycznych, oraz odkryc archeologicznych ostatnich lat ktore zdaja sie przeczyc tezie o pustce osadniczej. Bez mrugniecia przypisuje kulture przeworska do germanow, bez wyjasnienia czym niby ta germanskosc mialaby sie charakteryzowac. Podobne pytanie do jego interpretacji kultury luzyckiej jako celtyckiej. Na jakiej podstawie twierdzi on ze byli to celtowie? I czy kultura archeologiczna to wg niego to samo co etnos? Ten typ myslenia zdaje sie juz dawno zarzucono na swiecie. Zmiana typu garnka nie musi zawsze wiazac sie z jakas wymiana ludnosci.
   Po trzecie jesli zadna z wymienionych wczesniejszych kultur nie moze byc przypisana praslowianom, to skad oni sie wzieli? przybyli na wimanach???

   MrKieras666
   Tragedia

   Waldek P
   jesteś cienki i prymitywny .. pewnie płaca ci niemcy

   Roch Kowalski
   🤣🤣🤣 … nie wiem po co w ogóle się odzywać jak nie ma się nic do powiedzenia oprócz komunałów…

   Polubienie


 3. Historia Polski Plemiennej – Dzieje naszych ziem przed powstaniem państwa Mieszka I DOKUMENT
  Historical Top
  54,101 views Dec 16, 2022 Historia Polski – Materiały dodatkowe

  Mieszko I objął władzę gdzieś w latach 950-963. Stanął przed trudnym zadaniem – zjednoczeniem ziem wokół Wielkopolski w jeden organizm państwowy. Ziemie te zamieszkiwane były przez najróżniejsze „plemiona polskie”, tudzież słowiańskie. Z tego filmu dowiecie się, jakie to były plemiona, które istniały, a które nie istniały i jaki był potencjalny ustrój oraz zasięg tych plemion. Ten dokument jest połączeniem odcinków 2-4 z serii “Historia Polski w odcinkach”.

  PODZIAŁ NA ROZDZIAŁY:
  00:00 Wstęp
  04:30 Pochodzenie Słowian, Wielka Wędrówka i krótka historia ziem polskich w starożytności
  07:50 Słowianie zachodni, południowi i wschodni
  11:38 „Mapa plemienna Polski” – Geograf bawarski i Dokument praski Henryka IV z 1086 r.
  17:49 Konstanty Porfirogeneta i O zarządzaniu państwem oraz Dzieje saskie Widukinda
  18:39 Pyrzyczanie, czyli jedno z głównych plemion Pomorza Zachodniego
  19:30 Wolin i Wolinianie – największe emporium handlowe Europy (?) i sagi wikińskie o Jomsborgu
  24:40 Kaszubi i Pomorzanie
  26:22 Ślężanie, gród Wrocław i święta góra słowian – Ślęża
  28:12 Bobrzanie, Trzebowianie, Opolanie, Głubczyce i Golęszycowie
  29:38 Dziadoszanie i relacja Thietmara z Merseburga
  31:00 Lędzianie, a może Polanie, Lachy lub Lechici? – Tajemnicze plemię na wschodzie
  35:00 Lubuszanie – tajemnicze plemię wielecko-polskie podbite przez Mieszka I
  36:45 Państwo Wiślan czyli tajemniczy i potężny książę na Wiślech siedzący
  42:30 Małopolska tyglem kulturowym i … siedzibą Chorwatów i Serbów?
  46:35 Kraków miastem-państwem Słowiańszczyzny
  47:47 Goplanie i Polanie – Czy to jedno plemię? Zagadka 400-stu grodów
  49:55 Co na to wszystko archeologia?
  55:30 Czy plemię Polan istniało?
  56:45 Sytuacja geopolityczna w Europie w IX i X wieku
  58:42 Polanie jako Goplanie – teza prof. Gerarda Labudy
  1:00:16 Polanie wielkopolscy i Polanie kijowscy
  1:02:35 Polanie w Małopolsce i w Wielkopolsce
  1:06:35 Teoria ewolucji, czyli od Siemowita do Mieszka I
  1:09:13 Chrześcijanie kontra Słowianie, czyli Niemcy, Połabie i Czesi
  1:12:06 Definicja państwa, teoria ewolucji i wewnętrznego podboju
  1:15:35 Państwo Polan jako kontynuacja Wielkich Moraw – Piastowie Mojmirowiczami?
  1:23:25 Polska Wikingów – Czy Skandynawowie założyli nasze państwo?
  1:26:10 Handel Niewolnikami i Solą jako źródła utrzymania Państwa Polan
  1:28:12 Skąd wywodzi się ród Piastów? Kalisz czy Giecz?
  1:35:30 Teoria ewolucji Galla Anonima czyli od Piasta do Mieszka I
  1:38:42 Podsumowanie
  1:40:20 Rodzina, ród, opole i plemię
  1:47:10 Władza w plemieniu – wiec, starszyzna i książę
  1:53:50 Prawo w słowiańskich plemionach – rekonstrukcja
  1:57:12 Małżeństwo przez porwanie – swadźba, wiano i posag
  1:58:58 W co wierzono? Bogowie, kulty i demony w zapomnianej mitologii Słowian
  2:06:12 Między państwem a plemieniem
  2:09:40 Podsumowanie i zakończenie filmu

  ŹRÓDŁA I BIBLIOGRAFIA:
  Gerard Labuda – „Mieszko I”, Poznań 2009
  Jerzy Wyrozumski – „WIELKA HISTORIA POLSKI TOM 2 DZIEJE POLSKI PIASTOWSKIEJ (VIII W.-1370)”
  Andrzej Buko – „ŚWIT PAŃSTWA POLSKIEGO” Warszawa 2021
  J. Skowronek, M. Tanty, T. Wasilewski – „Słowianie południowi i zachodni VI-XX wiek”
  Beata Maciejewska, Mirosław Maciorowski – „Władcy Polski – Historia na nowo opowiedziana”
  Andrzej Nowak – „Dzieje Polski „Tom 1
  Piotr Boroń – „Universa populi multido” Problem uczestnictwa w słowiańskich wiecach plemiennych
  Ihnatowicz, A. Mączak, Benedykt Zientara – Społeczeństwo polskie od X do XX wieku
  Piotr Kaczanowski, Janusz Krzysztof Kozłowski, Jerzy Wyrozumski – „Wielka Historia Polski – Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.) / Dzieje Polski piastowskiej (VIII w. – 1370)” Tom 1
  Henryk Łowmiański – Początki Polski: z dziejów Słowian w I tysiącleciu n.e. – Tomy 1-5
  Henryk Łowmiański – Problematyka początków Państwa Polskiego w nowszych badaniach historycznych
  Aleksander Gieysztor – Mitologia Słowian

  📥Słowa kluczowe występujące w filmie: historia Polski dokument, polskie plemiona, plemiona Polski, Mazowszanie, Polanie, Małopolanie, Wielkopolanie

  Adam Wydmuch
  Sz. Autorze jak sie ma Twoja wiedza na temat naszego pochodzenia do badan prof. T. Grzybowskiego czy prof Figlerowicza https://www.youtube.com/watch?v=XeMHe1m5EOg https://www.youtube.com/watch?v=7rITx7gSYVk . Wydaje sie, ze powtarzasz dawno przebrzmiale stereotypy.

  SierotaLobzygano
  Po węgiersku Polacy to Lengyel, co nas naprowadza na Lędzian.

  Przemyslaw Podbielski
  A inni nazywają nas lachy po dziś dzień nawet Ukraińcy używają tej samej nazwy

  Mirosław Król
  1) ,,Etymologia nazwy Polska” – (Wikipedia):
  [Pierwszy użycie słowa ,,Polska”]
  ,,W latach 997–1003 jedna z pierwszych wzmianek o Polsce wyszła spod pióra Jana Canapariusa, opata rzymskiego klasztoru św. Bonifacego i Aleksego, wspominająca o Sobiesławie (Sobieborze) Sławnikowicu, który zbrojnie wyruszył „cum Bolizlauo Palaniorum duce” (pol. „z Bolesławem księciem polskim”) zamieszczona w Żywocie pierwszym św. Wojciecha” – (źródło j.w.).
  3) Tak więc, mówić o Polsce przedchrześcijańskiej, to to samo co mówić o współczesnej Polsce (RP [lll]), jako o Polsce komunistycznej. Wszak: ,,,,Komunistyczna Partia Polski (KPP) – radykalnie lewicowa partia polityczna założona 20 lipca 2002 (zarejestrowana sądownie została 9 października 2002), uważająca się za historyczną i ideową spadkobierczynię Komunistycznej Partii Polski, działającej w latach 1918–1938 oraz istniejącej wcześniej Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy. Odwołuje się też do tradycji Polskiej Partii Robotniczej i częściowo Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej” – (Wikipedia). I działa legalnie do dnia dzisiejszego.

  Hanna Osajda
  1:35:10 Wątpię w to że Piastowie przybyli z terenów Mazowsza bo Polanie i Mazowszanie inaczej odmienili przez deklinację słowa Ostrów Wielkopolski i Ostrowia Mazowiecka. Skoro słowo „ostów” w średniowieczu oznaczało słowo „wyspa” to oznaczałoby że plemiona miały inne rodzajniki tego słowa

  > Wielkopolanie „Ten wyspa”
  > Mazowszanie „Ta wyspa”

  Gul Dan
  Proszę o odcinek o niewolnictwie we wczesnym średniowieczu, nie tylko słowiańskim. Szersze spojrzenie jest ważne. Poza tym czarne historie też trzeba pokazywać. Nie chodzi mi tylko o czarne historie Polski, ale też całej wczesnośredniowiecznej Europy.

  Paweł Malinowski
  Pewnie większość wie, ale słowo niewolnik w językach europejskich pochodzi określenia „Słowianin” 🙂

  Karol Z
  @Paweł Malinowski nie jest to rasistowski mit XIX i XX wieku?

  Paweł Malinowski
  @Karol Z Podobno nie. Jacyś mądrzy ludzie, profesorowie nad tym siedzieli i tak wymyślili 🙂

  Paweł Malinowski
  @Karol Z Ale faktycznie nie wszyscy są zgodni co do tego dlaczego tak się stało.

  Gaius Iulius Caesar Augustus Germanicus
  @Paweł Malinowski Ponieważ Slowianie handlowali niewolnikami a miasta takie jak np Praga były prawdziwymi centrami tego handlu .
  Prawdopodobnie Mieszko i jego przodkowie własnie na handlu niewolnikami dorobili sie majątku który pomógł im zjednoczyć lokalne plemiona .
  Za teorią tą przemawiają duże znaleziska monet arabskich na terenie Polski

  Paweł Malinowski
  @Gaius Iulius Caesar Augustus Germanicus Ale to nie wyjaśnia do końca czemu niewolnik w wielu językach pochodzi nazwy słowianin 🙂

  Gaius Iulius Caesar Augustus Germanicus
  @Paweł Malinowski Bo sprzedawano najczęściej swoich pobratymców których brano w niewole w czasie wojen plemiennych
  I nie oznacza Słowianin tylko wywodzi się z tego słowa
  Do V wieku niewolników okreslano nazwą „servus” a po przybyciu Słowian nazwa została zmieniona na „sclavus”

  Jacek Nalepiński
  Skąd dość gołosłowne stwierdzenie że Polan wielkopolskich nie należy mylić z Polanami Wschodnimi? Istnieje wiele przesłanek by jednak łączyć. Byłoby super, rzetelnie przeanalizować ten temat. Dzięki za audycję.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.