1012 100-lecie Bitwy Warszawskiej z punktu widzenia żydokomuchów z Partii Interesu Syjonistycznego


Polska pozycja pod Miłosną, wieś Janki, sierpień 1920 r. / autor: Wikipedia/Domana publiczna

wierny
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

@NieDla447
BITWA WARSZAWSKA – epokowe wydazenie a pomnika NIE MA, Luku Tryumfalnego NIE MA, Muzeum Bitwy Warszawskiej NIE MA, – pan Glinski rozdaje pieniadze na szkalowanie Polski na arenie miedzynarodowej. Jako Polakowi wstyd mi i prosze naszych Bohaterow o wybaczenie – mam nadzieje ze kiedys doczekacie sie uznania i naleznego WAM szacunku

makajaga @makajaga
Piłsudski to dyktator, szkodnik państwa polskiego, okultysta, autor fałszowania swojej biografii np. temat legionów polskich, wielki kłamca,twórca masonerii polskiej, autor przewrotu majowego za pieniądze brytyjskie, niemiecki agent działający dla Niemiec, wyzyskiwacz polskich rolników, wróg kościoła katolickiego, zwolennik żydowstwa, mordujący swoich przeciwników politycznych, żaden z niego bohater narodowy, żaden z niego zwycięzca Bitwy Warszawskiej ( prawdziwi bohaterowie to generałowie Rozwadowski, Haller, Sikorski ), człowiek chory psychicznie a prezydent Duda opowiada głupoty na temat Piłsudskiego. Piłsudski to taki drugi chory Wałęsa. Ośrodki im. Piłsudskiego i Wałęsy należaloby zlikwidować, gdyż są one miejscami fałszowania polskiej historii.

pracownik MSZ
W MSZ pracuje jeszcze dużo bolszewików, pomimo, że rządzi Prawo i Sprawiedliwość! Kiedy nastał pan Czaputowicz, wówczas skończyła się Dobra Zmiana w MSZ!

100 lat temu Polska odniosła zwycięstwo w bitwie z Rosją bolszewicką! Włoski historyk: „To kluczowe wydarzenie XX wieku”

opublikowano: wczoraj

15 sierpnia uznawany jest za rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Ta ogromna batalia tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań.

CZYTAJ TAKŻE:

– „Nie dajmy zwyciężyć kłamstwu! Ta historia nie jest skończona”. Fascynujący esej prof. Nowaka w rocznicę zwycięstwa 1920 roku

– Cenna inicjatywa! W prasie na całym świecie pojawił się tekst premiera Morawieckiego o Bitwie Warszawskiej. SPRAWDŹ!

Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Armia Czerwona stopniowo zajmowała obszary opuszczane przez siły niemieckie. Pod koniec grudnia 1918 r. po raz pierwszy starła się z oddziałami polskiej samoobrony w Wilnie. Celem działań bolszewików nie było jednak wyłącznie przywrócenie granic imperium rosyjskiego sprzed marca 1918 r., lecz przede wszystkim udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych z rozpadu Austro-Węgier. Moskwa dążyła więc do przeniesienia ognia rewolucji na zachód. Na jej drodze stała odrodzona Polska. (…)

…..


Bitwa Warszawska 1920 – film animowany
8,401 views•Aug 9, 2020
IPNtvPL
W związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej warszawski Oddział IPN przygotował film animowany na podstawie komiksu „Bitwa Warszawska 1920” .

Desmond P
Dlaczego ciagle nakrecaja propagandowe klamstwa o Pilsudskim. Zlozyl dymisje i uciekl do kochanki (to nie byl zaden plan), a zakulisowo przygotowywal poddanie sie i wspolprace z bolszewikami. Dowodca-bohaterem jest General Rozwadowski.

Polski graczol
Dokładnie Piłsudskiemu przypisuje się zwycięstwo a to wszystko zasługa Rozwadowskiego którego później Piłsudski oskarżył o zdradę narodu i wsadził do wiezienia.

Kim Kupfer
@Polski graczol Piłsudski wcześniej wydał rozkazy, a taka praca Szefa Sztabu generalnego, przekuwa rozkaz ogólny, w rozkaz dla mniejszych jednostek etc. Więc i Piłsudski się przyczynił, lecz w małym stopniu

Spiner pl
on zwial 2dni przed bitwa a potem otruli rozwadowskiego w wiezieniu


Militarne aspekty wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 [DYSKUSJA ONLINE]
338 views•Premiered 5 hours ago
IPNtvPL

▶ Wokół wojny polsko-bolszewickiej przez dziesiątki lat narosło niemało mitów.
Głównie kojarzy się ona z bitwą warszawską z sierpnia 1920 roku, a przecież rozpoczęła się jeszcze na początku 1919 roku, gdy oddziały sowieckie uderzyły na polskie Wilno…
➡ Jak wyglądało tworzenie się struktur Wojska Polskiego i polski wysiłek mobilizacyjny❓
➡ Jaką strategię przyjęły obie strony i co przesądziło o polskim zwycięstwie❓

⚔ Militarne aspekty starcia tych dwóch cywilizacji będą przedmiotem dyskusji znawców tematyki, którzy odpowiedzą na te i wiele innych pytań.

👥 Rozmawiać będą:
• prof. Aleksander Smoliński
• płk dr hab. Juliusz S. Tym
• dr Łukasz Przybyło
• dr Przemysław Benken – moderator dyskusji

…..

https://wpolityce.pl/kosciol/513489-dzis-uroczystosc-wniebowziecia-najswietszej-maryi-panny

https://wpolityce.pl/polityka/513622-matka-boza-laskawa-patronka-warszawy-i-strazniczki-polski

https://wpolityce.pl/polityka/513499-relacja-100-lecie-bitwy-warszawskiej-i-swieto-wp

https://wpolityce.pl/polityka/513496-premier-w-la-stampa-o-bitwie-warszawskiej

https://wpolityce.pl/historia/513600-szef-mon-odslonil-tablice-upamietniajaca-poleglych-w-1920-r

https://wpolityce.pl/polityka/513579-iluminacja-na-fasadzie-palacu-prezydenckiego

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/513573-widowisko-1920-wdzieczni-bohaterom-na-pge-narodowym

https://wpolityce.pl/historia/513497-prof-nowakeuropa-zach-nie-traktowala-bolszewikow-powaznie

https://wpolityce.pl/polityka/513488-przestanmy-sie-mazgaic-walczmy-o-polske-godna-tego-triumfu

https://wpolityce.pl/historia/513562-rozmnozenie-bolszewizmu-zapomniany-tekst-f-konecznego

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/513509-jan-pawel-ii-prosil-o-zachowanie-dziedzictwa-cudu-nad-wisla

https://wpolityce.pl/swiat/513588-media-w-usa-bitwa-warszawska-zrodlem-dumy-narodowej-polakow

https://wpolityce.pl/polityka/513543-gen-polko-umowa-o-wzmocnionej-wspolpracy-jest-przelomowa

https://wpolityce.pl/polityka/513510-szef-mon-o-szczegolach-umowy-z-usa-sprawdz

 

8 thoughts on “1012 100-lecie Bitwy Warszawskiej z punktu widzenia żydokomuchów z Partii Interesu Syjonistycznego

 1. https://wpolityce.pl/polityka/513622-matka-boza-laskawa-patronka-warszawy-i-strazniczki-polski

  Poświęcono figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy i Strażniczki Polski. „W szczególnej opiece ma Rzeczpospolitą”

  opublikowano: 2 godziny temu


  autor: PAP/Tomasz Gzell; Twitter/Diecezja Wwa-Praga

  W ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w niedzielę bp Romuald Kamiński poświęcił w Radzyminie spiżową figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy i Strażniczki Polski, która stanęła przy trasie S8, obok wznoszonego sanktuarium świętego Jana Pawła II. Pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat buduje morale dzisiejszego Wojska Polskiego, a bez morale nawet najliczniejsze i najlepiej uzbrojone wojsko nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa – oświadczył w niedzielę w Radzyminie minister obrony Mariusz Błaszczak. (…)

  mordechaj
  Nic nie mogę znaleźć w EWANGELII o „Matce Boskiej Łaskawej”. Jezus Chrystus ani razu nie wspomniał. To po prostu OBRAZ namalowany przez warszawiaka w 1651 r., na zlecenie pijarów. OBRAZ.

  @Beniamin
  Powtorzonego Prawa 5:6 «Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. 7 Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie2. 8 Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny…” „Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył.” Pan mowi tu wyraznie o swoim stworzeniu, ktoremu ludzie zwiedzeni przez wielka nierzadnice, ktora upija cale narody winem z kielicha goryczy – oddaja czesc i modla sie, i pochylaja swe glowy – zwani w Ewangeli balwochwalcami. Bog tak jak nie przebywa w dzialach rak ludzkich; figurach, obrazaz, drzewcach, oplatku – tak tez nie ma wsrod swego stworzenia posrednikow.

  wierny
  TYLKO CODZIENNA MODLITWA RÓŻAŃCOWA,MOŻE NAS OCALIĆ,

  Targowica pis+kler traktuje
  Polaków jak ciemne bydło,SOBIE MILIONY wycierając sobie pyski religią i tandetą bogaojczyźnianą,Narodowi nowe podatki,największą od 19 lat drożyznę i inflację,obcinanie pensji,coraz większe bezrobocie

  Polubienie

 2. https://kresy.pl/wydarzenia/xavier-messing-elity-polski-prowadza-dywersje-psychologiczna-wobec-wlasnego-narodu/


  Ceremonia odsłonięcia znaczka pocztowego / fot. gov.pl

  XAVIER MESSING: ELITY POLSKI PROWADZĄ DYWERSJĘ PSYCHOLOGICZNĄ WOBEC WŁASNEGO NARODU

  16 sierpnia 2020|2 komentarze|w bezpieczeństwo i obrona, Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Adam Szabelak

  Dr. hab. Xavier Messing, wieloletni międzynarodowy doradca instytucji wywiadowczych i kontrwywiadowczych, ekspert w zakresie operacji dywersyjnych, były doradca amerykańskiego Departamentu Stanu, założyciel i CEO firmy Vega Intelligence, twórca autorskiego systemu ATPS, dr hab. nauk psychologicznych, w ostrych słowach skomentował poczynania rządzących w kontekście obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej.

  Zarządzanie państwem to również (być może przede wszystkim) sfera zaawansowanych działań psychologicznych niewidocznie wspierających zarządzanie zbiorowym morale. Aspekt ten dotyczy budowania spójności narodowej, tożsamości i identyfikacji z własnym państwem oraz narodowej dumy. Poważni przywódcy poważnych państw rozumieją ten czynnik i dbają o niego niezależnie od zmiennych, wynikających z politycznych różnic. Wiedzą doskonale, że szacunek innych do danego kraju wynika przede wszystkim z tego, jak dany kraj potrafi sam szanować siebie – zauważył we wpisie na Facebooku ekspert.

  CZYTAJ TAKŻE: 100 lat temu Polacy pokonali bolszewików pod Warszawą

  Dr. hab. Messing zwrócił uwagę, że w zniewolonej na różne sposoby Polsce dbano o to, żeby Polacy świętowali tylko porażki, utrwalając w ten sposób w podświadomości mas „niezdolność do wielkich sukcesów oraz zwycięstw, których istnienie było systemowo wymazywane ze świadomości Polaków”. Zabieg ten dotyczył w szczególności jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata – Bitwy Warszawskiej.

  Stulecie obchodów Bitwy Warszawskiej było doskonałym momentem na uruchomienie zbiorowych mechanizmów psychologicznych, którymi w dość prosty sposób można ukierunkować i wzmocnić narodową dumę, tożsamość i morale. Jednak – zapowiadane dwa lata wcześniej Muzeum Bitwy Warszawskiej i Łuk Triumfalny nie powstały i nie doszło do ich odsłonięcia. W zamian za to, władze polskie w osobie Ministra Obrony Narodowej, na stulecie Bitwy Warszawskiej odsłoniły pocztowy znaczek… – zauważył.

  CZYTAJ TAKŻE: Szef PSL: Doprowadzimy do budowy pomnika gen. Rozwadowskiego w Warszawie

  Gdyby w ramach dywersji psychologicznej (poniżenie polskiego narodu, obniżenie morale i ośmieszenie dumy narodowej) wywiadowi nieprzyjaźnie nastawionego do Polski państwa zaproponować realną możliwość realizacji takiego scenariusza, to w pierwszej chwili uznano by to za prowokację polskiego wywiadu (jeśli takowy by istniał), następnie nie uwierzono by w to, a gdyby już było jasne, że jest to prawdziwa oferta – przeznaczono by na ten cel nielimitowane środki – podsumował wpis.

  Kresy.pl  

  Polubienie

 3. 100 lecie Bitwy Warszawskiej z punktu widzenia polskich patriotów


  That time Poland saved the world…
  7,807 views•Aug 15, 2020
  Stefan Tompson

  This is my latest video, this time celebrating the Polish victory in the Battle of Warsaw. We spend so much time remembering the tragic elements of Polish history, that we end up forgetting our successes. This is one of them.

  Stefan Tompson
  Trochę bardziej filozoficznie niż historycznie, bardziej o tym, czym Polska jest, czyli przedmurzem, obrońcą i strażnikiem cywilizacji łacińskiej. W spor Piłsudski / Rozwadowski mi się nie chcę wchodzić, bo to nie jest ważne dla zagranicznego odbiorcy. Tutaj najważniejsze jest to że jest to historia Polskiego sukcesu, który miał realne przełożenie na Zachód. Dziękuję wszystkim ze jesteście i do zobaczenia!

  SENSE OF LIBERTY
  19 hours ago
  Jaki spór? Nie ma żadnego sporu, bo prawdy na temat postawy Piłsudskiego w kluczowym momencie wojny z bolszewikami nie bronią nawet jego wyznawcy. Użył Pan słowa „geniusz”. Piłsudski nigdy nie miał z tym słowem nic wspólnego.

  Mateusz Gigoń
  Bardziej niż filozoficznie to propagandowo, bo „przedmurze” jest bardziej konsekwencją naszego położenia geograficznego, niż naszym świadomym i dobrowolnym wyborem. Zresztą, do „przedmurza” różnie pojmowanego – Europy czy chrześcijaństwa – roszczą sobie prawo również Austriacy, narody Bałkanów czy nawet Rosjanie.

  Niemniej, poza tą jedną uwagą, bardzo podoba mi się ten film i cała Twoja robota. Dziękuję, Stefanie! Nagrywaj dalej, czekam na Twoje kolejne filmy!

  MrJark0
  Świetny materiał, przez lata byliśmy w szkołach karmieni jedynie datami i faktami historycznymi, które odnosiły się do porażek naszego kraju. Czas pamiętać i świętować zwycięstwa.

  John Blue
  Z naszej historii wymazano prawdziwych bohaterów, którzy nie pasują do mitów sanacji, czy komunistów. Powielamy sobie i innym nasze mity, a ludzi jak Stanisław Bułak-Bałachowicz zakopaliśmy już za życia. Hołdujemy hetmanowi Łęczyckiemu przed sobą, zachodem i wschodem tylko to już nie jest prawda, a nasze chciejstwo.

  Przemo w.
  @SENSE OF LIBERTY A Ty co z Piłsudskim wudke piłeś . Żeby mówisz czy był taki czy owaki . Co my z perspektywy naszego życia możemy powiedzieć o tamtych czasach i ludziach?A szczególności o sporach między nimi , cz ich inteligencji ,czy jej braku.

  Mark 13
  @Przemo w. Mozemy o nich powiedziec i to calkiem sporo bo to nie bylo w czasach kamienia lupanego tylko 100 lat temu juz w czasach samochodow i telefonow, a tylko prawda jest ciekawa.

  DOROTA M
  @Przemo w. I po to są spisane świadectwa ludzi, którzy mówili kim był Piłsudski. Ze faktycznie nie był takim bohaterem jak jesteśmy uczeni(chyba w Mediach Narodowych był program na temat jak on „gnoił” swoich przeciwników politycznych, ludzi bardzo zasłużonych dla Polski) To tak jak wzruszac ramionami na fakt agentury TW Bolka(„no, bo co my wiemy o tamtych czasach”..)

  Krzysztof KORNATOWICZ
  Sfałszował pan historie, wynosząc jako kolejny, szuję, zdrajce, agenta Piłsudskiego, nad faktycznego bohatera – gen. Tadeusza Jordan Rozwadowskiego, herbu Trąby – to niedopuszczalne!!! W dupie zatem mam takiego obrońce Polski!!! Krzysztof Kornatowicz (YouTuber)

  Przemo w.
  @DOROTA M Ja odpowiadałem temu panu ponieważ się wypowiadał jakby tam był . Wiem o tym że różnie się ocenia ta postać natomiast był on jednym z twórców odrodzenego państwa i był przywódcą podczas wojny 1920r. Tak jak pani mówi są różne oceny jego działalności i my z perspektywy naszego miejsca w historii nie jesteśmy wstanie ich zweryfikować tak na 100 procent.i nie powinniśmy pod tym silnikiem znowu uprawiać naszych wojenek . Ktokim był i co zrobił

  Mark 13
  @DOROTA M Ziemkiewicz 2 lata temu wydal cala ksiazke poswiecona tej postaci „Zlowrogi cien marszalka” gdzie opisal caly mit tej postaci.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ulicami-warszawy-w-100-lecie-bitwy-warszawskiej-przeszedl-marsz-zwyciestwa-foto/

  Polubienie


 4. Battle of Warsaw – Turning Point of Polish-Soviet War I THE GREAT WAR 1920
  29,336 views•Aug 29, 2020
  The Great War

  salomon cyber
  Człowieku, masz obsesje nt, tego antysemityzmu? Co za bzdury.

  salomon cyber
  the beginning lie is about polish-origin of Tukhachevsky and goes on with anti-polish bias.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Michai%C5%82_Tuchaczewski

  (…) Pochodził z rosyjskiej rodziny ziemiańskiej z guberni smoleńskiej, ojciec był szlachcicem a matka chłopką[1] (…)

  https://en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Tukhachevsky

  (…) Tukhachevsky was born at Alexandrovskoye, Safonovsky District (in the present-day Smolensk Oblast of Russia), into a family of impoverished hereditary nobles.[3] Legend states that his family descended from a Flemish count who ended up stranded in the East during the Crusades and took a Turkish wife before settling in Russia.[4][5] His great-grandfather Alexander Tukhachevsky (1793–1831) served as a Colonel in the Imperial Russian Army. He was of Russian ethnicity.[6] After attending the Moscow Military School [ru] in 1912, he moved on to the Aleksandrovskoye Military School [ru], whence he graduated in 1914. (…)


  Polish-Soviet War – First Phase 1919 – May 1920 I THE GREAT WAR 1920
  106,787 views•May 15, 2020
  The Great War

  Polubienie


 5. Rola ŻYDÓW w wojnie polsko-bolszewickiej I Arkadiusz Cimoch
  8,847 views•Premiered Aug 29, 2020
  Media Narodowe

  peroj pl
  Żydzi zawsze stali po stronie najeźdźców przeciwko Polakom, licząc w ten sposób na korzyści

  hwz1419
  Bzdura. Fakty temu przecza.

  peroj pl
  @hwz1419 Fakty tvn?

  Paweł Korczak
  Oczywiście nie należy generalizować.

  hwz1419
  Powiedz to Januszowi Korczakowi i tysiącom oficerów i żołnierzy WP żydowskiego pochodzenia. Zresztą Korczak sam był majorem rezerwy (awansowany za Wojnę bolszewicką). A przecież zgodnie z twoja logiką powinień przejść na stronę RKKA i leczyć bolszewików.

  hwz1419
  @peroj pl Nie. Media Narodowe.

  peroj pl
  @Paweł Korczak A w przypadku nas Polaków można generalizowac, ba kłamać, oczerniac i opluwać na cały świat? Tylko po to żeby wyłudzić od nas kasę?

  Tomek z PP
  @peroj pl „A w przypadku nas Polaków można generalizowac, ba kłamać, oczerniac i opluwać na cały świat?” Chcesz być taki sam?

  SouthernSky
  A dziś niejaki rabin Szczurdrich daje poręczenie za zadymiarza Margota, także nic nowego w przypadku tej nacji.

  Polubienie

 6. dls Maverick @dls Maverick:
  Tzw. „wyprawa” brzmi lepiej propagandowo niz agresja. Wypedzono Pilsudskiego z Kijowa w try-mi-ga i pognano az po cud nad Wisla.

  Czeslaw @Czeslaw:
  Agresja? A jakie prawa Rosjanie mieli do Kijowa, Piłsudski chciał Kijów oddać dla Petlury.

  jaro7 @jaro7:
  Szkoda te BREDNIE komentować. Niedługo dowiemy sie że to oni wygrali Bitwę Warszawską i przepedzili ruskich. Tak leczą kompleksy. My im pomagamy gadając BZDURY o roli Bezruczki (symbolicznej). Czy bredząc że litwa nam w tej wojnie pomagała choć było odwrotnie. Ale tak PiS tworzy historię na swój użytek polityczny.

  gotan @gotan:
  No cóż?…wiele wiekopomnych zwycięstw odnieśli rusini niczym stali się ukraińcami…zapomnieli dodać, ze wyzwalali Europę, no i dzięki nim Europa jest wolna wynaleźli też koło…no i to, że Jezus wisząc na krzyżu rozmawiał z łotrami po ukraińsku… Jednym słowem genialny niby naród!! A ludobójstwa na polakach nie dokonały bandy upa, ponieważ to sami Polacy się wymordowali… A nasz tzw. prezydent jedzie do nich z wizytą gdzie będzie pozdrawiał ten wielki naród (niezaprzeczalnie !) pozdrowieniem banderowskim.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-ipn-to-ukraincy-obronili-polske-i-europe-przed-konarmia-budionnego-video/


  Kadr z filmu UIPN. Źr. Facebook

  UKRAIŃSKI IPN: TO UKRAIŃCY OBRONILI POLSKĘ I EUROPĘ PRZED KONARMIĄ BUDIONNEGO [+VIDEO]

  11 września 2020|4 komentarze|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Ukraińcy w 1920 roku obronili Polskę i Europę przez bolszewikami, zatrzymując i rozbijając pod Zamościem Konarmię Budionnego – tak wynika z filmu opublikowanego przez Ukraiński IPN. W filmie zarzucono też Polakom, że nie chcąc słuchać Ukraińców, doprowadzili do fiaska wyprawy kijowskiej i bolszewickiej kontrofensywy.

  31 sierpnia br. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej opublikował krótki film z cyklu mającego w założeniu upamiętnić 100-lecie walk o niepodległość Ukrainy, dotyczący udziału Ukraińców w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

  „Ukraińcy – obrońcy Europy przed rosyjską agresją. Jak teraz, tak i 100 lat temu” – ogłasza narrator już na samym początku filmu. Dalej zaznacza, że „to właśnie Ukraińcy pomogli zatrzymać pochód Armii Czerwonej na zachód”. Następnie narracja cofa się do 1918 roku i ogłoszenia niepodległości przez Ukraińską Republikę Ludową, która „walczy z bolszewikami o swoje prawo do istnienia”, a rok później zagrożenie ze strony Moskwy odczuwa już Polska. W nagraniu nie ma wzmianki, że w latach 1918-1919 toczyła się wojna polsko-ukraińska z Zachodnioukraińską Republiką Ludową, drugim obok URL państwem ukraińskim proklamowanym w 1918 roku.

  W dalszej kolejności, film wspomina o podpisaniu umowy warszawskiej oraz zajęciu Kijowa przez Wojsko Polskie, wspomagane przez oddziały URL. Według UIPN, odpowiedzialność za dalszy bieg wydarzeń ponoszą Polacy, którzy w przeciwieństwie do Ukraińców nie chcą kontynuować natarcia: „Ale tu nastąpiła fatalna pomyłka. Ukraińcy chcą iść dalej na wschód, Polacy odmawiają. Armia Czerwona wycofuje się, zbiera siły i przechodzi do kontrataku”. Komentując to Jarosław Fajzulin, historyk z UIPN mówi, że w rezultacie tego w sierpniu 1920 roku czerwonoarmiści byli już pod murami Lwowa i Warszawy.

  W kwestii wyzwolenia Kijowa przez „wojska ukraińsko-polskie” trzeba przypomnieć, że miasto to zostało zajęte po wycofaniu się bolszewików, natomiast jeszcze 3 maja 1920 r. do miasta tramwajem przyjechała grupa żołnierzy polskich, biorąc do niewoli oficera Armii Czerwonej. Do miasta wkroczono 7 maja, przy czym należy zaznaczyć, że towarzyszące wojskom polskim oddziały ukraińskie liczyły ledwie niecałe 4 tysięcy żołnierzy, w czasie gdy wojsko polskie liczyło 70 tys. żołnierzy. Do Kijowa wkroczyły najpierw oddziały polskie, a ukraińskie dopiero później.

  Następnie jest mowa o Bitwie Warszawskiej oraz o zaciętym oporze, jaki na południowym-wschodzie blokuje postęp bolszewików, wskazując, że to zasługa oddziałów URL, które miały chronić m.in. dostęp do Lwowa. Według Fajzulina, Ukraińcy odpierali ataki wroga i nie pozwolili bolszewikom na skoncentrowanie wojsk i wysłanie ich na Warszawę.

  W tym kontekście poruszona jest sprawa obrony Zamościa przed Konarmią Budionnego. Zaznaczono, że była to główna siła uderzeniowa bolszewików, „dopóki na jej drodze nie stanęła 6. Dywizja Armii URL”. Według nagrania, obroną Zamościa „kierował ukraiński pułkownik Marko Bezruczko”.

  Narrację ukraińską wspiera występujący w filmie płk Tadeusz Krzątek, historyk ze Studium Europy Wschodniej UW. Jego zdaniem, obroną Zamościa dowodził Bezruczko, kpt. Mikołaj Bołtuć, dowódca 31. Pułku Strzelców Kaniowskich był jego zastępcą, zaś bitwa ta była przykładem dobrej współpracy polsko-ukraińskiej. Krzątek przyznaje zarazem, że polski pułk był znacznie większy niż ukraińska dywizja, ale w filmie żadne liczby nie padają.

  „Ukraińsko-polskie oddziały pod dowództwem Bezruczki odpierają wszystkie ataki i, w końcu, rozbijają armię Budionnego” – mówi narrator.

  Jak pisaliśmy wcześniej, strona ukraińska zafałszowuje w dokumentach historię obrony Zamościa przed bolszewikami. Faktycznie, miała ona miejsce w dniach 29-31 sierpnia 1920 roku. W czasie ofensywy sił bolszewickich do obrony tego strategicznego miasta skierowano 6. Siczową Dywizję Strzelców pod dowództwem generała (wówczas pułkownika) Bezruczki, liczącą szacunkowo około 2 tys. żołnierzy. Przybyła ona na miejsce koleją z południa, gdzie od pewnego momentu zajmowała pozycje na froncie, od granicy rumuńskiej po Dniestr, wraz z innymi oddziałami ukraińskimi. Łącznie liczyły one niespełna 9 tys. ludzi, co było najpewniej najwyższym stanem osobowym wojsk ukraińskich walczących u boku Polaków latem 1920 roku, przy czym część ukraińskich historyków twierdzi, że mogło ich być dwa razy więcej.

  Do obrony Zamościa skierowano również 31 Pułk Strzelców Kaniowskich pod dowództwem Mikołaja Bołtucia, wówczas kapitana. Zdaniem części historyków, proporcje między oddziałami polskimi a ukraińskimi w Zamościu były większe na korzyść Polaków. W rejonie miasta przeprowadzono też prace fortyfikacyjne, m.in. z udziałem polskiej ludności miasta. Po stronie ukraińskiej pojawiają się jednak głosy, że to Ukraińcy sami ufortyfikowali miasto. Co ważne, według polskich historyków (m.in. dr hab. Andrzej Zapałowski czy dr Artur Brożyniak z IPN), obroną miasta dowodził Polak, czyli Bołtuć, zapewne z uwagi na to, że oddziały polskie były na miejscu liczniejsze niż ukraińskie. Był on jednak młodszy stopniem od Bezruczki, co Ukraińcy stronie polskiej wytykają. Stąd, w opracowaniach ukraińskich, a częściowo również polskich, można spotkać się z twierdzeniem, że obroną Zamościa przed bolszewikami dowodził Bezruczko. Faktem jest, że Armia Czerwona została pod Zamościem zatrzymana, a z początkiem września, po przybyciu z odsieczą sił gen. Hallera, miasto odblokowano.

  PRZECZYTAJ: Udział Ukraińców w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.

  W filmie omawiana jest też sytuacja oddziałów ukraińskich po podpisaniu w Rydze zawieszenia broni między Polską a ZSRR, gdzie „nie wzięto pod uwagę interesów Ukrainy”. Według narratora, bez dalszego otrzymywania wsparcia, wojska URL „zostały sam na sam z silniejszym wrogiem” i musiały wycofać się za Zbrucz, „na terytorium, które wtedy kontrolowała Polska”, gdzie zostały rozbrojone i internowane.

  „Udział w operacji warszawskiej i obrona Zamościa są sławnymi stronicami naszej wojskowej historii” – podsumowuje narrator. Na koniec Fajzulin mówi, że walcząc z bolszewikami w latach 1919-1920 wojsko URL broniło nie tylko niepodległości swojego kraju, „ale razem z polskim wojskiem broniło państwo polskie, a szerzej, obroniło Europę przed bolszewizmem”.

  http://www.facebook.com/watch/?v=733169564189755&extid=u13Hc75As7KVkEfS

  Należy zaznaczyć, że jak pisaliśmy wcześniej, udział w walkach jednostek ukraińskich sformowanych w Polsce miał wymiar jedynie symboliczny. Obie dywizje ukraińskie nie były przygotowane do walki, a o ich użyciu zdecydowano przede wszystkim ze względów propagandowych.

  „Wyprawa kijowska skończyła się niepowodzeniem, bo właśnie „ukraińscy sojusznicy” całkowicie zawiedli. W szeregach bolszewików było też więcej Ukraińców niż w szeregach armii Petlury, która w znacznej mierze była tworem cokolwiek sztucznym. W wielu przypadkach biła się dzielnie, ale nie odegrała większej roli” – pisał Marek A. Koprowski.

  „W wyprawie kijowskiej brało udział 60 tys. żołnierzy polskich i około 6 tys. żołnierzy i oficerów ukraińskich. Dane podawane przez historyków są rozbieżne. (…) Wydaje się, że można przyjąć, że w sumie Ukraińcy stanowili około 10 proc. sił polskich, które ruszyły na wyprawę. Ukraińcy byli podzieleni na dwie dywizje, chociaż dywizjami byli tylko z nazwy. Pod względem potencjału bojowego ukraińskie „dywizje” miały siłę pułków. Były one za słabe do prowadzenia samodzielnych działań i zostały operacyjnie podporządkowane armiom polskim” – zaznaczał Koprowski. Przypomina też, że Polakom na początku wyprawy kijowskiej poddali się żołnierze z 2 i 3 brygady Strzelców Siczowych, łącznie 11 500 ludzi, w tym sporo wyszkolonych żołnierzy i doświadczonych oficerów. „Piłsudski chciał, by zasilili oni szeregi wojsk Petlury, ale strona ukraińska nieufnie podchodziła do tego pomysłu. Obawiała się przeniesienia do swojej armii ducha i idei bolszewickich. Ostatecznie zgodzono się na indywidualną akcję werbunkową, z której jednak „strzelcy siczowi” nie chcieli korzystać świadomie wybierając internowanie. Spośród 2400 jeńców z I Brygady akces do petlurowców zgłosiło tylko 330”.

  Warto tu dodać, że Ukraińcy zza Donu walczyli też w szeregach Konarmii Budionnego. „Nie byli to zaś jedyni Ukraińcy walczący w szeregach bolszewików. Ci na całej zadnieprzańskiej Ukrainie mieli sporo zwolenników, których pozyskiwali w czasie kampanii propagandowych, w trakcie której wzywali Ukraińców do walki z „bandami Piłsudskiego i polską soldateską”” – pisał Koprowski.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Udział Ukraińców w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.

  Facebook / Kresy.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.