1074 Powrót do Jedwabnego 2021 – film Wojciecha Sumlińskiego o chazarskiej nienawiści do Polaków

POWRÓT DO JEDWABNEGO: Cały Film PL – Zobacz ZANIM USUNĄ! Wojciech Sumliński [WIDEO]


Powrót do Jedwabnego 2021.
123,826 viewsSep 17, 2021
Józef Bieganowski
Powrót do Jedwabnego 2021.

norberts 221
Świetny dokument. Oto kolejny przykład jak można ogłupić, zmanipulować i oszukać CAŁY ŚWIAT. Szacunek za odwagę dla twórców. Czy może grozić nam kolejny rozbiór?

Piotr Knapczyk
Jak może grozić rozbior krajowi który nie istnieje?

Edwk Kredek
Tak jak wspomniano w materiale, jezeli co raz wiecej panstw zacznie popierac roszczenia to bedziemy zmuszeni takie odszkodowanie wyplacic. Jako, ze sumy beda gigantyczne nie bedziemy w stanie wyplacic takich odszkodowan, wiec beda przejmowane tereny polski, lasy panstwowe itd. Nie bedziemy mogli tego zatrzymac, mamy obce wojsko w kraju, wiele kapitalu zaagranicznego, ktore moga nas doprowadzic do ruiny na zawolanie. Dlatego tak wazne jest aby swiat znal prawde, bo klamstwo powtorzone tysiac razy staje sie prawda w oczach innych, a my nie walczac z oszczerstwami pokazujemy, ze oni maja racje.

Piotr Knapczyk
@Edwk Kredek Niestety ale splata już rozpoczeta choć Polacy o tym nie wiedzą ani nie widzą tego. Póki co, Lasy Państwowe są zarządzane przez odpowiednich ludzi i rabowane z surowca. Gdy już nie będzie co ciąć, LP stracą płynność finansową i upadną. Tak zostaną wydane za złotówkę. Jednak w dzisiejszym swiecie oglupiony religią klimatyczną, pieniądze za surowiec drzewny to nic przy pieniądzach za emisje CO2. I o te pieniądze właśnie toczy się gra. Leśnicy celowo są dobrze oplacani by rzetelnie lecz nieświadomie służyli sprawie i bronili jej. Niestety nie skończy się to dla nich dobrze

Przemysław Wichurski
Grozi nam nie rozbiór ale całkowite unicestwienie Polski!

Piotr Knapczyk
@Przemysław Wichurski Moim zdaniem Polski już dawno nie ma.

Euzebiusz Marek
@Edwk Kredek Ale coś mi tu nie gra. Roszczenia o restytucję mienia żydowskiego kierowane są do PAŃSTWA polskiego. Ale państwo polskie nie istniało w czasie Holokaustu. Zostało zlikwidowane przez Niemcy i ZSRR. Nie powstał rząd polski, który by kolaborował z najeźdźcą.

Zatem obecne państwo polskie nie jest profitentem czynów mu przypisywanych, gdyż z oczywistych względów ich nie dokonało, w przeciwieństwie do Niemiec, których cała machina państwowa była zaangażowana w organizację i realizację Holokaustu.

Szmalcownicy, którzy czerpali zyski ze swej niegodziwości, denuncjując Żydów, nie byli w tym czasie obywatelami polskimi. Podobnie mieszkańcy Jedwabnego, niezależnie od tego, czy z radością brali udział w tej zbrodni, czy byli do niej przymuszeni.

Warto tu przypomnieć, że upadek Polski w 1939 roku był m. in. wynikiem niewywiązania się państw sojuszniczych – Wielkiej Brytanii i Francji – z obowiązku zaatakowania Niemiec po agresji na nasz kraj. Że w Jałcie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania sprzedały nas Stalinowi, przez co Polska na prawie pół wieku pogrążyła się w przyjacielskiej – a jakże! – okupacji komunistycznej. Ominął nas plan Marshalla, żyliśmy w zacofaniu technologicznym i fikcyjnym systemie ekonomicznym, a ZSRR nas doił.

Gdyby nie tchórzostwo rządów Wielkiej Brytanii i Francji, sprawy mogłyby się potoczyć zgoła inaczej i do Holokaustu by nie doszło.

W związku z tym w sprawie restytucji w Polsce powinno się stosować prawo cywilne: jest spadkobierca – dostaje spadek lub rekompensatę. Nie ma spadkobiercy – organizacje uzurpujące sobie prawo do wcielania się w jego rolę mogą się cmoknąć w pompę.

Jerzy Jarski
Pewnie jest coś na rzeczy skoro spis powszechny trafi w całości na IZRAELSKIE SERWERY i pewnie wesprze 447 za zgodą obecnie rządzących w POLSCE. Nawet do przeprowadzenia tego mają w POLSCE wojska USA.

25 thoughts on “1074 Powrót do Jedwabnego 2021 – film Wojciecha Sumlińskiego o chazarskiej nienawiści do Polaków


 1. Jedwabne w Wikipedii: Jak wpuścić prawdę do haseł? WALCZYMY!
  1,644 viewsPremiered Sep 24, 2021
  Tomasz Sommer ALFA

  Link do pierwszego materiału na temat Wikipedii:

  sowa zezowata
  Używając tych dystynkcji warto się przy okazji zastanowić, czy pan Gross i jego akolici to są „ethnic Poles”, „non ethnic Poles”, „jewish Poles”, „non jewish Poles” czy może „ethnic Jews”? Odpowiedź na to pytanie mogłaby doprowadzić do bardzo ciekawych wniosków:)))

  Polubienie

 2. Wiesław Pilch
  Jedyny polski dziennikarz- Sumliński- ubiegający się o prawdę o Jedwabnem! Jesteś zwykłym ANTY POLSKIM agentem!

  @Majek
  Zaczyna się nagonka na Sumlińskiego. Kto w następny w ujadaniu na tego niezależnego dziennikarza ? Nie cofniecie się przed niczym, żeby go oszkalować.

  @YesOrNo
  Żałosne jest to wasze „dziennikarstwo”. Opluć, oszkalować, wyszydzić dziennikarzy walczącyh o prawdę. Ile srebrników się przygarnęło za ten jad w kierunku kolegi Wojciecha ? Przecież to kolega po fachu.

  ro @ant
  A czy „wPolityce”, albo „Sieci” oferowała jakąś pomoc Sumlińskiemu w realizacji filmu?

  Lutek
  Co to za bełkot i czym motywowany jest? Ktoś wie?

  luiza
  Ale o czym piszesz człowieku? Nakręć swój film i zaangażuj swoich pożytecznych bohaterów. Chociaż wątpię czy znaleźliby się sponsorzy na takiego gniota.

  leo
  Pokaż Jakubku te zatroskane osoby o prawdę o Jedwabnem.

  Maciejeski ty szujo
  Już grzmi judejska trąba w pogardzie dla prawdy. Karnowscy to tez farbowani Polacy. Nie uciszcie nas a prawda was zmiażdży .

  Stały czytelnik
  No ok, biorę argumenty na przemyślenie. Teraz chciałbym, aby red. Maciejewski odniósł się wnikliwie do wszystkich wątpliwości na temat przerwania tej ekshumacji i sprawców tej zbrodni. Kto zabił?

  LN11
  Skoro Sumliński uchylił rąbek prawdy to trzeba było uruchomić „etatowych antysemitów” by w ów sposób zagłuszać prawdę o Jedwabnym i mordach Niemców?

  TD
  Żydzi doskonale wiedzą, że Jedwabne to Niemcy, ale od Nazi wycyckali już $100 mld, więc żeby wydrzeć Polakom to trza im przypisać spalenie 160 Żydów. II wojna pochłonęła 70 000 000 do 85 000 000

  igor
  polacy mordowali w jedwabnem no i co z tego nie jesteśmy lepsi od innych bando zakompleksionych szowinistów

  Igor
  cała europa mordowała żydów w tym polacy mozecie zaklinac rzeczywistość a tak naprawdę potwierdzacie swój zaciekły antysemityzm

  Przeproś za mordowanie POLAKÓW
  Igor31.182.221. – 7ydy zabijali POLAKÓW i POLKI , kolaborując z nazistami-niemieckiemi…. a po wojnie w milicji katowali patriotów POLSKICH i są na to dowody 7dydku, to twoja nacja jest terrorystami

  TO TY SZOWINISTA Z BANDY
  @igor – Sumliński i in. udowadniają, że nie ma twardych dowodów, że to Polacy winni w J., tak? Więc twoje powtarzanie ,,Polacy mordowali” to jaka ,,prawda”? Gebelsowska? To ty szowinista. Antypolski.

  nono
  w filmie jest informacja od archeolog, mówi że w stodole leżą ofiary zastrzelone a dopiero na nich były te spalone, co nie zgadza się z dotychczasowym przekazem a w mieście oddział niemców kierował

  https://wpolityce.pl/polityka/567680-dlaczego-sumlinski-korzysta-z-zaplecza-leszka-bubla

  Tak ma wyglądać walka o prawdę o Jedwabnem? Przez mobilizowanie najciemniejszej antysemickiej szurii?

  opublikowano: 2 godziny temu

  Im więcej Wojciech Sumliński publikacji wydaje, im więcej sprzedaje i im więcej na tym zarabia, tym jest to słabsze i siegające po coraz bardziej prymitywne sztuczki. Cóż – prawo kapitalizmu, jednak w dokumencie „Powrót do Jedwabnego” autorzy zajechali już w najdalsze zakamarki izby czarnosecińców. Dlaczego Sumliński korzysta z zaplecza redakcyjnego Leszka Bubla?

  CZYTAJ TAKŻE O PIERWSZEJ KSIĄŻCE SUMLIŃSKIEGO O JEDWABNEM:

  Po lekturze książki Sumlińskiego o Jedwabnem – wątpliwości
  https://wpolityce.pl/polityka/475317-po-lekturze-ksiazki-sumlinskiego-o-jedwabnem-watpliwosci

  Bolesław Szenicer jako „działacz żydowski”
  W filmie najodważniejsze tezy stawia Bolesław Szenicer, postać która powinna być jak najdalsza od kojarzenia z tradycyjnie rozumianym patriotyzmem. To on przekonuje, że światem rządzą Żydzi i kłamią „dla kasy”. Nic dziwnego, że Szenicer podpisany jest dopiero w ostatnich partiach filmu – jego podniosłe wezwania, by nie bać się „prawdy” – czyli mówienia źle o Żydach, są najmocniejszą wypowiedzią w materialne, na końcu więc można przyznać, że wolno mu było to mówić, bo przecież on jest starozakonny. Szenicer jeszcze 20 lat temu był opiekunem cmentarza żydowskiego na Okopowej w Warszawie – funkcję tę niejako odziedziczył po ojcu, Pinkusie Szenicerze współpracującym z aparatem władzy, członkiem PRLowskiej nomenklatury. Jednak zadziwiający życiorys eksperta Sumlińskiego zaczyna się po 1989 roku – Bolesław staje się współpracownikiem Leszka Bubla, wydawcy pism „Poznaj Żyda” i „Co z tą Polską”. Wszystkim krytykom państwa Izrael czy żydowskiej polityki historycznej warto wyjaśnić, że właśnie prymitywne przypisywanie wszystkim przeciwnikom politycznym korzeni żydowskich, opowiadanie o światowych spiskach i publikowanie zdjęć polityków w jarmułkach (które zakładali goszcząc np. na uroczystościach żydowskich) jako dowodów podległości Izraelowi – to jest właśnie działanie na rzecz osłabienia pozycji polskiej, to jest ośmieszanie próby twardego dialogu i tanim kosztem robienie z Polaków antysemitów.

  Kompromitacja walki o prawdę
  Szenicer wystąpił i współtworzył nawet „teledysk” do piosenki Leszka Bubla „Longinus Zerwimycka”, gdzie założyciel Polskiej Partii Narodowej z przekazem dla jakiejś prymitywnej czerni przebrał się w strój szlachecki i wymachując szablą, śpiewał do Żydów, że jest dumny z antysemityzmu.„Aj waj, aj waj, Polska nie wasz kraj” – brzmi arcyżenująco w refrenie.

  Trudno znaleźć ludzi bardziej kompromitujących idee twardego sporu z Izraelem, niż Leszek Bubel i Bolesław Szenicer.

  Spośród tysięcy osób wyznania mojżeszowego, które mogłyby w filmie Sumlińskiego wykazać się sceptycyzmem wobec przerwania ekshumacji w Jedwabnem autorzy wzięli akurat spadkobiercę PRLowskich tradycji swojego zasłużonego dla komunizmu ojca.

  Osoby zatroskane o prawdę o Jedwabnem zachęcam do refleksji. Kłamcy i manipulatorzy chcą nie tylko powstrzymać badania o tej zbrodni – chcą także ludzi prawych skompromitować i zapędzić do ciemnego, ba – czarnosecinnego kąta. A bo to raz głębokie macki z PRLu organizowały prawicę i narodowców, by mieć ich pod kontrolą?

  CZYTAJ TAKŻE:

  Kto pogrzebał Pana Romana – słowo o ubóstwie politycznych współczesnego Ruchu Narodowego
  https://wpolityce.pl/polityka/548393-kto-pogrzebal-pana-romana

  Jeszcze więcej kompromitujących aspektów filmu w poniedziałkowym numerze Tygodnika Sieci – nie przegap!

  Jakub Maciejewski

  Polubienie


  • Sommer: Jedwabne w „SIECI”. Dlaczego oni to robią?
   4,162 viewsPremiered Sep 30, 2021
   Tomasz Sommer ALFA

   Krystyna Moniatowicz
   dzekuje Panie Sommer!!! Wielkie Dzieki za odklamywanie i walke o PRAWDE. 😍😍😍😍

   Tadeusz Trzepizur
   Panie Tomaszu świetna praca 👍👏 pozdrawiam

   Daniel Wind
   To politycy i medycy utrzymują pandemię ⛔⛔⛔ Bo mają z tego BIZNES. Pandemię na coś co jest zamiast grypy i przeziębienia 😅🙈🙈

   Michal Xinski
   Maciejewski to dwurzydzian poliniaka.

   openworld poland
   Taki psi syn.

   Pitoń.TV
   Tomek, jesteś w formie, oglądam i się zaśmiewam ,_)

   Polubione przez 1 osoba

  • https://wpolityce.pl/historia/568368-kto-chce-wysadzic-jedwabne-w-powietrze

   Kto chce wysadzić Jedwabne w powietrze? „Wiemy dziś, że w miejscu zbrodni byli Niemcy, którzy wykorzystali grupę Polaków”

   opublikowano: wczoraj


   autor: Fratria/Andrzej Skwarczyński

   Nie każdy, kto mówi, że chce dobrze, naprawdę tego chce. Nie każdy, kto chce pomóc, pomaga. Podsycanie emocji wokół Jedwabnego autorom teorii spiskowych daje rozgłos i pomaga zarobić niezłe pieniądze, a przeciwnikom polskiej racji stanu ośmieszyć i skompromitować prawdziwe dochodzenie do prawdy.

   Wojciech Sumliński o Jedwabnem napisał już trzy książki (z Tomaszem Budzyńskim i dr Ewą Kurek), a teraz zrobił film dokumentalny pt. „Powrót do Jedwabnego”. Narracja jest prosta – Żydzi przygotowali wieloetapowy spisek, polegający na oskarżeniu Polaków o Holokaust, by domagać się zadośćuczynienia finansowego lub nawet przyznania im nieruchomości w Polsce, a w krytycznym momencie dla Państwa Izrael – sprowadzenia się do Polski. W tezach publicysty przeplatają się fakty powszechnie znane, manipulacje, wreszcie niczym niepoparte twierdzenia. …

   Szanowny Czytelniku, możesz przeczytać cały artykuł PREMIUM (…)

   Komentarze do tej publikacji PREMIUM Oznaczona jako premium są dostępne tylko dla subskrybentów Sieci Przyjaciół.

   Polubienie


 3. Sumliński, Rola, Winnicki: CENZURA FILMU „Powrót do Jedwabnego” Protest przeciwko CENZURZE w Sejmie
  837 viewsOct 1, 2021
  Wolność i Niepodległość – WinTV

  Wojciech Sumliński, Marcin Rola, Robert Winnicki: Wystąpienie w Sejmie z 01.10.2021

  M
  Rząd Australii zdecydował o wyłączeniu usług internetowych w Melbourne na poziomie dostawców z powodu nieustępujących protestów !!!

  Elzbieta Szpaczynska
  Super film. Szacunek dla p.Sumlinskiego

  Anna
  Robią reklamę dla filmu. Wielu ludzi, którzy nie chcieli obejrzeć go, teraz zostali zachęceni, żeby go zobaczyć.

  Polubienie


 4. WINNICKI, SUMLIŃSKI, ROLA – przeciwko cenzurze filmu „Powrót do Jedwabnego”…
  4,348 viewsOct 1, 2021
  Janusz Jaskółka

  Popierasz? Udostępnij!
  WINNICKI, SUMLIŃSKI, ROLA – przeciwko cenzurze filmu „Powrót do Jedwabnego”…

  Leszek Nowotyński
  Zyrostwo dostało szału . To znaczy że prawda jest dla nich niewygodna .

  Paul Jastrzębiec-Milewski
  Ja bym powiedział że PRAWDA HISTORYCZNA gotuje im krew.
  Może według starego powiedzenia. – krew ich zaleje.

  Melius Erit
  Usunęli mi ten film jak i również zablokowali kanał Pana Wojtka Sumlinskiego.

  Bartek Nowak
  Widać że prawda ich boli.

  DiabolinaBambolina
  Jeżeli takie filmy się blokuje , to strach myśleć co jeszcze dzieje się , a my o tym nie wiemy . Albo tylko znikome informacje przedostają się jak np ciąganie po sądach ,ostatnich ocalałych z Wołynia , bo rzekomo obrażają Ukraińców..

  Kyōiku mama
  W trakcie oglądania mi przerwało ten Wasz film i pojawił się napis, że film został usunięty z powodu naruszenia zasad społeczności youtube.

  Pawel Wozniak
  Zgodnie z prośbą Pana Sumlinskiego umieściłem film na swoim kanale. Prztrwal tydzień właśnie dostałem wiadomość że został usunięty. Napisałem w odwołaniu iż film widziało już tyłu ludzi że mogą sobie te cenzurę w d… e wsadzić

  Barbara Chilimoniuk
  Szczęść Boże! Cud , że koszerni pozwolili na konferencję. Proponuję aby Państwo zamieścili petycję do Pana prezydenta, rządu,Sejmu, aby Polacy mogli podpisywać się pod żądaniem – nie prośbą – przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnem i rzetelnego opublikowania jej wyników. Szacunek dla niezłomnego Pana Sumińskiego i wszystkich, którzy wytrwale dążą do prawdy wbrew kłamstwom najbardziej rasistowskiej i oszczerczej nacji. Z Panem Bogiem!

  kwiatek999999
  Czy można gdzieś obejrzeć film POWRÓT DO JEDWABNEGO??? 🤔

  RemiK
  w serwisie CDA – tytuł POWRÓT DO JEDWABNEGO [2021] PL

  https://wolnosc.tv/sumlinski-rola-winnicki-cenzura-filmu-powrot-do-jedwabnego-protest-przeciwko-cenzurze-w-sejmie-wideo/

  Polubienie

 5. grisza
  Jedwabne zbrodnia niemiecka żydowskie kłamstwo

  Jazzz
  Zdążyłem obejrzeć. Każdy powinien to zobaczyć. Jedwabne jest pretekstem do pokazania jak skonstruowany jest wspólczesny świat. Kto nim rządzi i jakimi metodami. Dosyć przerażające i bardzo pouczające

  Longin
  „Antysemitą jest nie ten, kto nie lubi Żydów, ale ten kogo Żydzi nie lubią”

  Moshe z Mojrzeszowa
  Ciekawe czy TVP się odważy puścić ten film ?

  https://wpolityce.pl/media/568499-youtube-usunal-konto-sumlinskiego-dlaczego

  YouTube usunął konto Wojciecha Sumlińskiego. Jako powód firma podała antysemityzm. „Mamy do czynienia z masową akcją cenzorską!”

  opublikowano: za 40 minut


  autor: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/Twitter Wojciech Sumliński

  Dziennikarz, publicysta i reżyser Wojciech Sumliński poinformował na Twitterze, że serwis YouTube usunął jego konto i wszystkie kopie filmu „Powrót do Jedwabnego”.

  UWAGA! W 15 minut po konferencji prasowej w Sejmie – na temat cenzury, książki oraz filmu „Powrót do Jedwabnego” – serwis YouTube usunął nasze konto oraz WSZYSTKIE kopie (w tym te umieszczone na kontach prywatnych) filmu!

  — napisał na Twitterze Wojciech Sumliński.

  Biuro prasowe YouTube podało, że przyczyną usunięcia mojego kanału oraz wszystkich zamieszczonych w serwisie kopii filmu Powrót do Jedwabnego był… rzekomy antysemityzm

  — podkreślił.

  „Mamy do czynienia z masową akcją cenzorską!”
  Konta w serwisie YouTube, które umieściły u siebie film „Powrót do Jedwabnego” zostały zablokowane. @MediaNarodoweMN, @wrealu24_pl, a także pozostałe, w tym również prywatne. Mamy do czynienia z masową akcją cenzorską!

  — napisał.

  Jeśli ktoś myśli, że kasując kanał na YouTube bądź usuwając wszystkie kopie filmu „Powrót do Jedwabnego” z serwisu – wpłynie na wyciszenie tematu stosunków polsko-żydowskich (w imię walki z wyimaginowanym „antysemityzmem”) – myli się srogo

  — zaznaczył.

  tkwl/Twitter

  Polubienie


 6. PILNE! Sumliński i wRealu24 zablokowane za prawdę o Jedwabnem! Jednoczymy się! Sumliński i Rola!
  4,221 viewsPremiered 5 hours ago
  Marcin Rola

  Kewin05
  Te blokowanie to wbrew wszystkiemu najlepsza reklama było już tak z piosenką Kazika. Niektórym ludziom może nie chce się oglądać filmów o historii może to ich to nie interesuje ale nie lubią gdy się odbiera im możliwość obejrzenia, teraz jak ktoś słyszał o filmie ale nie oglądał a dowie się że go zablokowali to część z ciekawości go znajdzie i oglądnie. Pozdro i jakiś protest by się przydał tam u was w Warszawie 💪😉 damy radę tym cenzorom.

  Polubienie

 7. anita
  Kolejny przedstawiciel „antypolaków”! Po oszuście grossie (świadomie z małej litery), piewca przemysłu holokaustu. Oglądając film Wojciecha Sumlińskiego „Powrót do Jedwabnego” widać jakie to kłamstwo!

  Historyk
  A ilu żydów walczyło o Polskę na Westerplatte? Pod Kutnem? Pod Wizną? Pod Tomaszowem Lubelskim? Na poczcie polskiej w Gdańsku? Pod Mławą? Kolaborantom i dekownikom nikt nie będzie pomagał.

  Bezczelne czosnki
  Żydzi plują na polskie ofiary kampanii wrześniowej 1939, podczas której niemcy zabili 200 000 polskich żołnierzy. Czy można „wystarczająco reagować” będąc martwym? Albo walcząc pod Monte Cassino?

  róża
  Żydzi sami wymyślają i nakręcają głupoty. Z tymi Żydami, co w GW, to nikt nie chce mieć do czynienia, bo to kłamcy.

  GW to stan umysłu
  z chorymi z nienawisci nic sie nie da zrobic, trudno

  Wiewior
  Drodzy zydki. Zawsze mozecie wyjechac do swojego Izraela.

  ebi
  Rodzice ojca zginęli zabici przez Niemców w ‘44. Dziadek (AK) prawdopodobnie w Auschwitz, po śledztwie w gestapo. Siostra ojca mówiła, że podczas likwidacji getta siedzieli wieczorami w domu i płakali

  ebi
  A dlaczego płakali? „Było nam ich żal. I z tej bezsilności, że nic nie można było zrobić”. Mój ojciec i jego rodzeństwo byli wówczas dziećmi, ale teksty w GW obrażają ich i ich rodziców!

  Jan
  Ziemkiewicza za antysemityzm nie wpuścili do Wielkiej (?) Brytanii. Czas zastanowić się co powinniśmy robić w Polsce z antypolonizmem?

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/568548-gw-znow-to-robi-dlatego-zydzi-moga-nienawidzic-polski

  Szokujące słowa na łamach „GW”! „Dlatego Żydzi mogą nienawidzić Polski”? Pada też sformułowanie „polski faszyzm”

  opublikowano: za 16 minut

  „Dla ofiar przemocy gapie, którzy nie reagują, to druzgocący widok. Dlatego Żydzi mogą nienawidzić Polski” – czytamy na łamach „Gazety Wyborczej”. W weekendowym dodatku „Wolna Sobota” ukazał się wywiad z dr. Janem Borowiczem, autorem książki „Pamięć perwersyjna. Pozycje polskiego świadka Zagłady”. W rozmowie pada również sformułowanie „polski faszyzm”.

  „Powtórzenie aktu przemocy”
  Na początku prowadzący rozmowę dr hab. Tomasz Żukowski z Instytutu Badań Literackich PAN zwraca uwagę na czerwcowy „happening” Młodzieży Wszechpolskiej pod ambasadą Izraela. W odpowiedzi na żydowskie roszczenia w kwestii tzw. mienia bezspadkowego radykalnie prawicowa organizacja rozsypała pod placówką dyplomatyczną gruz, sugerując w ten sposób, że Polska nie ma czego oddawać obywatelom Izraela, ponieważ wszystko zniszczyli Niemcy w czasie II wojny światowej. Borowicz jest „przerażony” faktem, że „we współczesnej Polsce można otwarcie mówić takie rzeczy”.

  Polska jest jedynym krajem w Europie, który nie uregulował kwestii przejmowania własności po zamordowanych Żydach. Kiedy po wojnie ocalali z Zagłady chcieli dochodzić swoich praw, musieli uciekać albo ginęli. Zdarzenie pod ambasadą to powtórzenie aktu przemocy: sadystycznie pokazuje się Żydom, ż Zagłada starła ich na proch, a ich życie zmieniła w gruzy. Ostrzega się ich, żeby nie próbowali wracać

  — twierdzi rozmówca „GW”. Niestety, nie. Abstrahując już od tego, czy zgadzamy się z Młodzieżą Wszechpolską, czy też nie, to było po prostu pokazanie, że to nie Polska jest właściwym adresatem żądań Żydów. Co ciekawe, mówią o tym nie tylko narodowcy, ale również tacy politycy, jak np. Radosław Sikorski z Platformy Obywatelskiej.

  Wygodnie nam powtarzać za społeczeństwami Europy Zachodniej, że Holokaust rozegrał się na dalekich peryferiach, w gettach i obozach, czyli w izolacji. Dzięki temu zaprzeczyliśmy masakrze, na którą polska społeczność patrzyła z bliska \

  — przekonuje dr Jan Borowicz, zapominając najwyraźniej, że Polska znajdowała się wtedy pod okupacją, a za pomoc Żydom groziła Polakom śmierć, mimo to nie brak było wśród naszych rodaków osób, które pomagały im z narażeniem życia. Żukowski pyta swojego rozmówcę, który jest również psychoterapeutą, o „zepchnięcie w społeczną nieświadomość” ludobójstwa na Żydach.

  obojętność to albo ukrywanie emocji, z którymi nie chcemy się skonfrontować, albo – co gorsza – brak współczucia. Przemoc wywołuje strach, rozpacz, ale też i ekscytację

  — mówi Borowicz. Sugeruje, opierając się na cytatach z „Państwa” Platona, że polska społeczność mogła czerpać przyjemność z widoku cierpienia i śmierci Żydów – tak przynajmniej mogło wyglądać to w perspektywie samych ofiar.

  „Gapie, którzy nie reagują”
  Dla ofiar przemocy gapie, którzy nie reagują, to druzgocący widok. Dlatego Żydzi, którzy wyjechali, mogą nienawidzić Polski i mają do tego prawo. Pamiętajmy także o realiach

  — dodaje rozmówca „Wyborczej”. Nadzieje, że powie o tym, że wielu Polaków pomagało Żydom (skoro już o realiach mowa), okazały się jednak płonne, bo „Spojrzenia etnicznych Polaków zapowiadały donos i uszczelniały getta, które nie były wcale otoczone wysokimi murami”.

  Upiory będą nas straszyć, dopóki nie weźmiemy na siebie odpowiedzialności za ro, co jako społeczeństwo zrobiliśmy, co w tym wypadku oznacza na przykład konfrontację z faktem, że żyjemy z zagrabionym żydowskim majątkiem

  — przekonuje Borowicz.

  Wśród obszernej psychoanalizy ofiary traumy (tu: zbiorowej) rozmówca „GW” przekonuje, że cały „współudział” Polaków w Holokauście polegał właściwie na tym, że… niewystarczająco reagowaliśmy, że część Polaków donosiła na Żydów lub sąsiadów ukrywających osoby pochodzenia żydowskiego, wreszcie – że zbytnio skupiamy się na własnej martyrologii i przez to nie zauważamy bądź umniejszamy cudze cierpienie. Niektórzy Polacy – w ocenie Borowicza – wręcz czerpali satysfakcję z widoku prześladowanych lub mordowanych Żydów. Również mieszkanie w domu, który mógł niegdyś należeć do Żyda, jest w ocenie psychoterapeuty kolejną odsłoną krzywdy, którą wyrządziliśmy drugiemu narodowi, mimo iż sami byliśmy ofiarami. Nie brakuje również wynurzeń o „Chrystusie Narodów”, umniejszania krzywdy Polaków w czasie II wojny światowej czy ataku na Żołnierzy Wyklętych, którzy, zdaniem dr. Borowicza, także mordowali Żydów. Innymi słowy, powinniśmy chyba przeprosić lub „ubiczować się” (choć kulturoznawca podkreśla, że nie o to mu chodzi) za to, że też byliśmy ofiarami.

  Wydaje się, że ktoś – kolejny już raz – „zapomniał”, który naród – obok Żydów – był największą ofiarą II wojny światowej.

  aja/Gazeta Wyborcza

  Polubienie

  • https://wpolityce.pl/historia/568520-77-rocznica-upadku-powstania-warszawskiego

   77. rocznica upadku Powstania Warszawskiego. „Skutecznej pomocy nie otrzymaliśmy”; „Stolica Polski walczyła sama”

   opublikowano: 11 godzin temu


   77. rocznica upadku Powstania Warszawskiego / autor: Fratria

   77 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. (…)

   Polubienie

 8. https://kresy.pl/wydarzenia/pracownicy-muzeum-historii-zydow-polskich-polin-szkola-polska-policje-nt-antysemityzmu-polakow/


  źr. policja

  PRACOWNICY MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN SZKOLĄ POLSKĄ POLICJĘ NT. ANTYSEMITYZMU POLAKÓW

  6 października 2021|0 Komentarze|w polityka, Polska, Polska, Wydarzenia |Przez Mateusz Pławski

  W dniu 4 października 2021 roku w Sali Konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odbyło się spotkanie edukacyjne, realizowane w ramach projektu Komendy Głównej Policji i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie pn. „Edukacja antydyskryminacyjna – przedsięwzięcia szkoleniowe dla Policji” – poinformowała policja na swojej stronie internetowej. Tematami spotkania były m.in. kwestie związane z „przejawami antysemityzmu, stopnia rozpowszechniania postaw antysemickich w polskim społeczeństwie, historycznych źródeł stereotypów i uprzedzeń wobec Żydów”.

  Podkreślono, że w trakcie szkolenia przedstawione zostały żydowskie tradycje i zwyczaje oraz w jaki sposób obchody świąt i uroczystości żydowskich mogą angażować Policję. Wykład obejmował również zagadnienia „związane z przejawami antysemityzmu, stopnia rozpowszechniania postaw antysemickich w polskim społeczeństwie, historycznych źródeł stereotypów i uprzedzeń wobec Żydów, a także wielokulturowości, poszanowania praw i godności drugiego człowieka”.

  „Uczestników szkolenia i zaproszonych gości przywitał nadinsp. Tomasz Trawiński Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, który podkreślił jak ważna jest problematyka związana ze stereotypami i uprzedzeniami wobec określonych grup mniejszościowych. Prelegentami szkolenia była pani Katarzyna Jankowska i Anita Borkowska z Działu Edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Do udziału spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele jednostek i komórek organizacyjnych policji zachodniopomorskiej” – napisano w komunikacie.

  Zobacz także: Europejskie Stowarzyszenie Żydów chce wprowadzenia lekcji o antysemityzmie
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/europejskie-stowarzyszenie-zydow-chce-wprowadzenia-lekcji-o-antysemityzmie/

  Po zakończeniu spotkania zarówno prowadzący szkolenie, jak i jego uczestnicy zwiedzili okazałą cerkiew prawosławną św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego 1 w Szczecinie.

  Zobacz także: „Polacy nienawidzą wszystkich, a polski antysemityzm jest najpodlejszy na świecie” – były izraelski dygnitarz w rosyjskiej TV [+VIDEO]
  https://kresy.pl/wydarzenia/polacy-nienawidza-wszystkich-a-polski-antysemityzm-jest-najpodlejszy-na-swiecie-byly-izraelski-dygnitarz-w-rosyjskiej-tv-video/

  zachodniopomorska.policja.gov.pl / Kresy.pl

  Polubienie


 9. Antysemityzm vs. JUDEOREALIZM? Czy Polacy są antysemitami jak twierdzi zagranica? Krajski i Kornaś!
  15,585 viewsPremiered Aug 28, 2021
  wRealu24

  Krystyna Iwona
  Antysemitką nie jestem. Bo do semitów nic nie mam. Szczególnie Palestyńczyków. Ale jestem antysyjonistką. I o Żydach mam jak najgorsze zdanie. Choć i wśród nich trafiali się przyzwoici ludzie.

  Eastern European Rotary
  Dlaczego istnieje „antysemityzm”? A „antypolonizm” nie istnieje? Dlaczego nigdzie nie ma antyczechów ani antybrazylijczyków?

  Stanisław Dominiak
  Antysemityzm? A gdzie są Semici? Czy to są miszlingi turecko-mongolsko-tatarskie, co za Bulana się przefarbowali?

  Kacper Jankowski
  Polacy są judeorealistami

  Polubione przez 1 osoba

 10. VS @DPN2020
  Czy jeszcze kogos dziwi, ze z Polakami na swiecie nikt sie nliczy, nikt ich nie traktuje powaznie, nikt im/nam nie ufa nikt ich nie szanuje. Dlaczego? Bo toleruja wsrod siebie zdrajcow i opluwaczy wlasnego narodu. W UK Ostatnio Hilary Mantel wypowiedziala sie przeciwko Anglii i Wielkiej Brytanii – ze chce przyjac obywatelstwo irlandzkie by byc Europejka. Na tysiace komentarzy pod artykulem nie bylo chyba ani jednego, ktory nie daloby sie strescic jako: Nie podoba sie – WON z kraju! Hilay Mantel od czasu tego wystapienia juz nie istnieje na scienie publicznej w UK. Ale u nas szuje i opluwacze Polski maja sie jak najlepiej.

  samson
  bardzo „śmieszne „jest to że tych ludzi Polacy bronili z narażeniem swojego życia przed bestiami niemieckimi ,i teraz taki knur z tego narodu porónuje nas do świń, widzicie Polacy ratowaliście świnie !

  como
  Nasrał na nas z żydowskim towarzystwem, odkupił winę „Wołynia” i Holland pozwoli go nagrodzić w Gdyni i nominować w Berlinie. Wyśle go też do holiłudu ale amer. żydzi nie skompromitują się. Taki scenario.

  yeti
  Kto wyłożył kasę na ten film? Czy Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) też się dorzucił?

  https://wpolityce.pl/polityka/569868-wesele-smarzowskiego-czyli-kto-ukradl-tasmy-goebbelsowi

  „Wesele” Smarzowskiego: brudni Polacy zabijają Żydów, Niemcy rozmawiają o Wagnerze, a świnia gwałci polskiego nazistę

  opublikowano: za kilka sekund


  autor: Ralf Lotys (Sicherlich)/CC/Wikimedia Commons

  Że film jest słaby, że nie klei się nawet fabularnie, że powtarza nawet drugorzędne wątki pierwszego „Wesela” Smarzowskiego, że jest łopatologiczny, dosłowny, posklejany scenami z banalnych wyobrażeń autorów szkolnych akademii – to jedno. Niech sobie recenzenci zgrzytają zębami.

  Warto jednak przyjrzeć się treści, „zaspojlerować” mówiąc filmowym slangiem. Będzie z tego kilka korzyści, bo nieoglądający dostanie przebieg akcji, a oglądającemu to nic nie zaszkodzi – fabuła nie ma w tym filmie żadnego znaczenia.

  Ta opowieść jest po prostu wyrzygiem, a przy wymiotowaniu nie trzeba chyba martwić się brakiem znajomości przebiegu. Jeśli komuś się wydaje, że słowo „antypolski” czy „goebbelsowski” zatraciło na znaczeniu, to po prostu polecam zobaczyć to na własne oczy – albo sprawdzić w poniższym opisie.

  Fabuła
  Mamy więc prawie stuletniego dziadka, mamy więc zbliżające się Wesele, a ojciec rodziny (Więckiewicz), właściciel zakładu ubijającego świnie próbuje ubić interes z Niemcami. Niemcy, jako naród świetnie zorganizowany i uczciwy, przejrzeli zamierzony przekręt i odmawiają finalizacji umowy, więc Polak – nieznający języków prawicowiec, wymyśla intrygę skompromitowania elokwentnych gości z Zachodu. Skorumpowana policja konfiskuje Niemcom samochód, a oni zmuszeni są być na polskim weselu.

  Stuletni dziadek jest weteranem Podziemia, jadąc na wesele załatwił się w spodnie, bo wszystko co polskie musi być brudne. Dziadek ma retrospekcje i widzi konkretną ciągłość między weselem 2021 roku a jego młodością z czasów wojny. Film jest więc poprzeplatany scenami z współczesnej mu miejscowości i miejscowości sprzed 80 lat.

  Przedwojenni Polacy Smarzowskiego to ONRowcy zabraniający kupować u Żydów, ale bohater zakochuje się w Żydówce. Żydzi są czyści i mądrzy, Polacy prymitywni i głupi, przy zabijaniu świni tańczą jak małpy i piją wódkę. Ksiądz na Mszy ślubnej mówi podrasowanym kazaniem arcybiskupa Jędraszewskiego i dziadkowi przypomina się przedwojenne kazanie przeciwko Żydom.

  Ojciec panny młodej ściągnął tych Niemców na wesele, a dziadkowi się oni mylą z przedwojennymi – czyli kulturalną rasą panów, jedynie epizodycznie zaznaczających swą obecność.

  W dziadkowych wspomnieniach wchodzą Sowieci, kilku Żydów (czy nawet tylko jeden-dwóch) współpracują z bolszewikami, reszta jest sceptyczna, ale jak wchodzą Niemcy to w Polakach wybucha największy gniew przeciwko Żydom.

  Gdy Niemcy siedzą przy stole na uboczu i rozprawiają o muzyce Wagnera, Polacy jako największa dzicz bije pałkami spędzonymi na rynek Żydów. Bohater (dziadek w młodości) postanawia uratować ukochaną i jej rodzinę, więc gdy Polacy – całe miasteczko – prowadzą Żydów na spalenie w stodole, okrutnie ich bijąc i szarpiąc, bohater bije ich mniej, by kilkoro ściągnąć na bok i uratować.

  To ważne – Polak ratuje Żydów przed Polakami Smarzowskiego, ale też ich bije.

  U Smarzowskiego wszyscy Polacy nienawidzą Żydów, a w podpalaniu stodoły biorą udział uśmiechnięte szczerbate kobiety i brudne polskie dzieci. Jedna z palonych Żydówek przeżywa coś w rodzaju szalonego katharsis, patrząc w niebo i śmiejąc się z tragedii. Tymczasem bohater Smarzowskiego ratuje rodzinę ukochanej i przetrzymuje ją w stodole, Żydzi obiecują mu a to pieniądze gminy, które wcześniej ukryli, a ojciec ukochanej wysyła ją na seks z chłopakiem, by mu tym zapłacić za ratunek.

  Polacy Smarzowskiego, po spaleniu stodoły, chcą więcej krwi. Brat bohatera zapowiada, że jedzie do Jedwabnego na powtórkę. Ostatecznie jednak ginie z rąk Niemców, głupi Polaczek.

  We współczesności dziadka dzieje się nie lepiej. Zdradza on ojcu panny młodej, że jest adoptowany, ten się dowiaduje od księdza homofoba-geja, że to prawda. Ksiądz homofob-gej, to ten od kazania arcybiskupa Jędraszewskiego, który korzysta z drogiego samochodu młodej pary, by z młodym zagranicznym mężczyzną pojechać na plebanię.

  Goście Wesela Smarzowskiego to prymitywne Polaczki. Nie wiedzą jak się zachowywać przy Murzynie, są wieśniakami, kibolami, nawet dzieci opowiadają rasistowskie wierszyki i śpiewają antysemickie piosenki, koledzy pana młodego to kibole z wytatuowanymi swastykami na plecach, oczywiście wszyscy tańczą, piją i się rozbierają. Prymitywne zabawy są ustylizowane na szarże ułańskie czy husarskie, czyli polski patos przenika się – wiadomo – z największym prostactwem.

  Ojciec panny młodej płaci polskiej dziewczynie, by uwiodła Niemca i nagrała kompromitujące sceny. Naiwny, kulturalny Niemiec, uwierzył w jej zakochanie, dał się nabrać a potem zaszantażować.

  Ojciec panny młodej sprawdza, kto jest jego biologiczną matką i okazuje się, że to komunistyczna sędzia.

  Polacy jako świnie
  Jako że prowadzi on brutalny ubój świń, jest szantażowany przez anonima, którzy żąda pieniędzy.

  Jeśli ktoś myśli, że brakuje jeszcze seksu ze świnią, to informuję, że nie brakuje. Pracownicy ojca panny młodej tańczą ze świniami, a złapany szantażysta (polski neonazista) jest zamykany z wielkim knurem, który go gwałci. Panna młoda i jej matka postanawiają jednak uciec – nie tylko od pana młodego i rodziny, ale w ogóle z Polski – do Irlandii. To jedyne w 100% pozytywne postacie, no, może jeszcze dziadek, ale przecież za chwilę umrze. Wszyscy więc na miejscu to Polacy-świnie, a ci dobrzy Polacy uciekają od Polski. Więckiewicz oszukuje pracowników-Ukraińców, polscy pracownicy ich nienawidzą, bo imigranci lepiej pracują.

  W scenach z wesela pojawiają się, wklejone jak w amatorskim filmiku szkolnym, sceny wypowiedzi Piłsudskiego czy Dmowskiego, a stary Żyd (w tej roli śp. Krzysztof Kowalewski) mówi, że były dwie stodoły – w jednej płonęli Żydzi, a w drugiej się ukrywali.

  Jeśli ktoś myśli, że jest to już dno wciskania Polaków w gnój, to pora na finał filmu. Dziadek zdradza adoptowanemu synowi, że jego ubojnia świń leży na miejscu polskiej zbrodni na Żydach i azjatyccy nielegalni imigranci odkopują szczątki, a Polak znajduje także jakąś cenną błyskotkę.

  To ciekawe że reżyserzy Goebbelsa czy sowiecki twórca Michaił Romm w swoich filmach sprzed 80 lat pokazywali część mieszkańców Polski pozytywnie. Smarzowski nie certoli się – Polacy to świnie, naziści, prymitywy, antysemici, prostytutki, rasiści, homofoby i męscy szowiniści. Ten lekko pozytywny element – panna młoda z matką i dziadek – odchodzą z polskiego świata, a i tak żyli tutaj wbrew Polakom.

  Już nawet po tym scenariuszu – kilka epizodów i wątków pominąłem, ale powtarzam przekonanie: fabuła nie ma żadnego znaczenia – widać jakość tego dzieła.

  Składam wyrazy podziwu recenzentom, którzy ten film próbują bronić, oby Wam lustra nie pękały, gdy będziecie się w nich przeglądali.

  Jest jednak dobra strona tego, że polscy twórcy potrafią skierować ściek ze swoich głów do współczesnej kultury. Mamy do czynienia z najbardziej zakłamanym i najgorszym z możliwych wyobrażeniem o Polakach. Nic gorszego już nas nie spotka.

  Autor
  Jakub Maciejewski

  Polubienie

  • Zauroczony
   Świetny komentarz pana Jędrzejewskiego i dobrze, że Żyd to powiedział,bo jakby Polak to byłby antysemitą.

   Artur
   Ten film to projekcja wnętrza Smarowskiego, tyle że wnętrza widzianego z pozycji proktologa.

   LordMondeo
   Pytanie zasadnicze – ile zgarnął od Glinskiego ?

   dymisja natychmiast
   Skandal. Gliński sponsoruje z naszych podatkow antypolskie gnioty. DYMISJA TEGO SZKODNika

   https://wpolityce.pl/polityka/569962-ostre-slowa-jedrzejewskiego-z-fzp-o-filmie-smarzowskiego

   Ostre słowa Jędrzejewskiego z FŻP o filmie Smarzowskiego: „Największą satysfakcję daje mu babranie się w moralnych odchodach”

   opublikowano: godzinę temu


   Wojciech Smarzowski / autor: screenshot YouTube KinoSwiatPL

   „Smarzowski zdecydowanie nie miał dobrego pomysłu, dlatego moim zdaniem o jego filmie nie da się powiedzieć wiele dobrego, natomiast można wskazać w nim mnóstwo złego” – napisał o „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich. Jak wskazał, jeśli chce się poruszyć ważny temat, jakim są relacje polsko-żydowskie, trzeba mieć na to pomysł, aby zrobić to z wyczuciem. Jeśli takiego pomysłu nie ma, „lepiej ominąć ten temat z daleka”.

   CZYTAJ RÓWNIEŻ:

   — I wszystko jasne… Skąd Smarzowski czerpał inspirację do swojego nowego filmu? „Zacząłem o nim myśleć, gdy przeczytałem Grossa”
   https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/569362-smarzowski-w-gw-o-swojej-inspiracji-grossem-w-weselu

   — Żenujące! Tak Smarzowski promuje nowy film? „Żydzi są nam tylko potrzebni do statystyk”; „Bliżej nam do Moskwy niż do Unii”
   https://wpolityce.pl/kultura/569016-tak-smarzowski-promuje-nowy-film-blizej-nam-do-moskwy

   — „Wesele” Smarzowskiego: brudni Polacy zabijają Żydów, Niemcy rozmawiają o Wagnerze, a świnia gwałci polskiego nazistę
   https://wpolityce.pl/polityka/569868-wesele-smarzowskiego-czyli-kto-ukradl-tasmy-goebbelsowi

   Surowa ocena filmu Smarzowskiego
   Zdaniem Jędrzejewskiego o filmie Smarzowskiego „nie da się powiedzieć wiele dobrego”, a można za to wskazać na wiele złych aspektów.

   Jest wyzywająco stereotypowy, schematyczny, natrętnie moralizatorski z oczywistymi, nachalnymi, dydaktycznymi tezami, które twórca powtarza w filmie w sposób toporny i do znudzenia. Rzekłbym nawet, że film jest z ducha prymitywnych propagandówek. Aż trudno uwierzyć, że twórca tego nie dostrzegł i nie zniszczył kopii filmu przed premierą

   — ocenił Jędrzejewski dodając, że w filmie brakuje także wewnętrznej spójności i widać w nim „bezradność reżysera”.

   Główną osią filmu jest współczesne wesele i obecny na nim senior rodu, któremu mieszają się wspomnienia sprzed 80. lat z teraźniejszością. Jędrzejewski zwraca uwagę, że Smarzowski w filmie „miesza wszystko, co mu się nawinie pod rękę”.

   Przez ponad dwie godziny trwa natrętne walenie widza po głowie obrazami prymitywnego, discopolowego wesela z obowiązkowym pijaństwem i porubstwem, w celu przekonania go, raz za razem, że ludzie są paskudni, wstrętni – rasistowscy, ksenofobiczni, antysemiccy, nienawistni, chciwi, zakłamani, mściwi – i na zawołanie gotowi do zrobienia każdego świństwa. Przenoszenie się w warstwie retrospekcyjnej w lata okupacji i Zagłady przekonuje, że ludzie zdolni są także do zbrodni. To jest powtarzane znów i znów. W dodatku reżyser obwieszcza nam o tym z tajemniczego powodu przekonany, że jest to jakaś niebotyczna rewelacja – jakieś jego wielkie odkrycie. I oczekuje, że widz będzie powalony tą diagnozą

   — podkreślił Jędrzejewski dodając, że Smarzowski usiłuje przekonywać, że „ta diagnoza wyjątkowo silnie dotyczy współczesnej Polski”.

   Pojawiają się postacie schematycznie i karykaturalne (cyniczny i ksenofobiczny ksiądz, faszyzujący kibole, przeżarta korupcją policja). W końcu wszystko, co wstrętne na ekranie, dzieje się tu i teraz. To natrętne zawężanie uniwersalnej prawdy do polskiej historii i współczesności, jest kolejną słabością tego filmu

   — wskazuje.

   „Babranie się w moralnych odchodach”
   Jędrzejewski w ostrych słowach ocenia, że Smarzowskiemu „największą satysfakcję daje babranie się w moralnych odchodach”.

   Nawet gorzej, bo nie tylko moralnych, ale także w wymiarze całkiem dosłownym i to zupełnie bez żadnego fabularnego i dramaturgicznego uzasadnienia. No bo dlaczego starcowi, który uratował żydowską dziewczynę podczas pogromu w 1941 (nawiązanie do Jedwabnego), nakazuje zanieczyścić swój garnitur na ślubie wnuczki i zostać wywiezionym z wesela do domu w celu założenia pampersa? Po co? Co z tego wynika?

   — dopytywał.

   Jak podkreślił, „Smarzowski językową wulgarnością, alkoholowym bełkotem, przypadkowym seksem, prymitywizmem i chamstwem jest po prostu zafascynowany”. Jędrzejewski dodał, że Smarzowski na schemacie swojego pierwszego „Wesela”, zawiesił opowieść o „zbrodni dokonanej w 1941 roku w miasteczku na Podlasiu przez część Polaków – podpuszczonych przez Niemców – na Żydach, z których część współpracowała z Sowietami w wywózkach i prześladowaniach Polaków w roku 1940”.

   Te okrutne sceny zbrodni (sekwencje wspomnieniowe) mogłyby mieć siłę, ale gubią ją w tandetności i kiczowatości całego filmu. Smarzowski chce nam w ostatecznej konkluzji „Wesela” bardzo wyraźnie powiedzieć, że zło potencjalnie trwa w ludziach nadal. I w każdej chwili może wrócić. Czy to jest prawda? Tak. Jak najbardziej. Taka jest obrzydliwa prawda. Potwierdza się ona stale w różnych miejscach Ziemi: Rwandzie, Srebrenicy, Iraku, Afganistanie. Gdy ludzie mogą robić to bezkarnie – mordują się nawzajem. Ale – paradoksalnie – obrzydliwość tego nieudanego filmu zniechęca nas do przejęcia się tą tak ważną i uniwersalną prawdą

   — ocenił Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich.

   wkt/ forumzydowpolskichonline.org/

   Polubienie

  • @porfirion
   „Jednocześnie film otrzymał zwrot kosztów poniesionych na produkcję, zgodnie z automatycznym mechanizmem gospodarczym…” Polski cyrk, kasa za szkalowanie. Zmieńcie do cholery ten mechanizm !

   @PiotrekSz
   „film otrzymał zwrot kosztów poniesionych na produkcję” z budżetu państwa, czyli państwo z moich podatków finansuje szambo Smarzowskiego. Niech ktoś mi powie, że to nie dom wariatów !!!

   zeneq
   PISF nie sfinansował ale…film otrzymał zwrot kosztów poniesionych na produkcję, zgodnie z automatycznym mechanizmem gospodarczym tzw. systemu zachęt. Kto tu z kogo robi wariata?

   smętek
   Czyli pieniądze DOSTAŁ! Bo czymże jest „zwrot kosztów produkcji”?! Jakie są jeszcze inne koszty PRODUKCJI filmu?! To szkaradztwo NIGDY nie powinno być zrobione! Tym bardziej za pieniądze podatnika!

   @krzysztofwroblowiec
   Ha ha ha!…. A jak ja nakręcę film za kilka milionów, to też dostanę „zwrot kosztów, zgodnie z automatycznym mechanizmem gospodarczym”? Chyba jednak nie, prawda? Kłamiecie nie gorzej niż Michnik w Wyborczej, Karnowscy.

   https://wpolityce.pl/kultura/570187-pisf-nie-finansowal-filmu-smarzowskiego

   PISF nie finansował filmu Smarzowskiego! „Forma dyskursu historycznego na poziomie publikacji antysemity Leszka Bubla”

   opublikowano: za 6 minut
   aktualizacja: za 7 minut


   PISF / autor: Fratria

   Państwowy Instytut Sztuki Filmowej finansował kontrowersyjny film Smarzowskiego? To nieprawda! Jak wynika z oświadczenia instytucji, produkcja nie uzyskała pozytywnej rekomendacji komisji eksperckiej PISF.

   CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Wesele” Smarzowskiego: brudni Polacy zabijają Żydów, Niemcy rozmawiają o Wagnerze, a świnia gwałci polskiego nazistę
   https://wpolityce.pl/polityka/569868-wesele-smarzowskiego-czyli-kto-ukradl-tasmy-goebbelsowi

   Okazuje się, że Instytut nie finansował filmu „Wesele 2” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Powodem braku wsparcia finansowego produkcji była kwestia „niezgodnego z prawdą historyczną” przedstawienia stosunków polsko-żydowskich.

   Informacja PISF
   Z uwagi na brak rekomendacji komisji eksperckiej PISF, Dyrektor PISF Radosław Śmigulski podjął decyzję o braku dofinansowania dla filmu „Wesele 2” w reż. Wojciecha Smarzowskiego z Programów Operacyjnych Instytutu.

   Komisja PISF w swojej negatywnej opinii argumentowała, iż projekt budził zastrzeżenia większości jej członków. Za tym, aby nie przyznawać dotacji dla produkcji Wojciecha Smarzowskiego przemawiało: „…niezwykle trudny i wrażliwy dla obu stron temat filmu dotyczący stosunków polsko- żydowskich”, który „został w projekcie „Wesele 2” przedstawiony niezwykle drastycznie, brutalnie, a także miejscami niezgodnie z prawdą historyczną”. Konsultacja historyczna scenariusza potwierdziła zastrzeżenia komisji. Ponadto, jak stwierdziła komisja, „Zastosowany zabieg dramaturgiczny polegający na połączeniu warstwy współczesnej filmu ze wspomnieniami jednego z bohaterów z lat 1938-41 pogłębia jeszcze miejscami drastyczność opowieści (…)” oraz „Trudno nam zgodzić się ze słowami reżysera zawartymi w eksplikacji, że nie potrafimy zmierzyć się z ciężarem win i odpowiedzialności i z tym, że „Wesele 2” ma w tym pomóc”.

   Dodatkowo zgodnie z opinią dyrektora Śmigulskiego, przedstawienie przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce jako forpoczty bolszewickich oprawców, piewców totalitaryzmu komunistycznego, to przedstawienie prymitywnego schematu, nakreślającego, fałszywą tezę, że każdy Żyd w tamtych czasach w Polsce to komunista, jest formą dyskursu historycznego na poziomie publikacji antysemity Leszka Bubla. W scenariuszu filmu, trudne, wielowiekowe relacje polsko-żydowskie i tradycja wspólnej koegzystencji, zostały zilustrowane tak, aby potęgować wzajemne uprzedzenia. Budowanie wizerunku narodów w oparciu o ekstremistyczną postawę marginesu społecznego wskazując ją jako cechę całości wspólnoty jest intelektualnie nieuczciwe.

   Dlatego projekt nie zasługiwał w ocenie komisji i Dyrektora na wsparcie mecenatu Państwa.

   Jednocześnie film otrzymał zwrot kosztów poniesionych na produkcję, zgodnie z automatycznym mechanizmem gospodarczym tzw. systemu zachęt, czyli w oparciu o ustawę o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. Środki pochodzą bezpośrednio z budżetu państwa, a ich otrzymanie warunkowane jest wyłącznie spełnieniem kryteriów formalnych (m.in. czas trwania oraz przekroczenie polskich kosztów kwalifikowalnych zdefiniowanych w tabeli, która znajduje się na stronie PISF.

   mly/PISF

   Polubienie

  • nohood
   zakłamany? a czego innego można się spodziewać od żydka do wynajęcia, który do fikcyjnego nazwiska doczepił sobie -ski dla większej ściemy?

   a72
   Można mówić, że Niemcy i Rusy nas nie lubią, ale jak ktoś powie, że Żydzi nas nienawidzą to zaraz antysemita. Mówię otwarcie że Żydzi nas nienawidzą a ja ich od pewnego czasu zwyczajnie nie lubię!

   stop447
   Czy to czasem nie Gliński 6 milionami z naszych pieniędzy zasponsorował to „dzieło”?? A Grabowskiego i Engelking ?!?! Pan Sumliński prawdę o Jedwabnym i Żydach w konspiracji musi pokazywać. !!!!!

   https://wpolityce.pl/kultura/570985-sieci-wesele-czyli-ekranizacja-grossa-i-grabowskiego

   Maciejewski w „Sieci”: „Wesele” Smarzowskiego, czyli ekranizacja Grossa i Grabowskiego. „Ten obraz jest do bólu zakłamany”

   opublikowano: za 35 minut


   autor: Fratria; wikimedia commons/Ralf Lotys (Sicherlich)/CC BY 4.0

   „Wojciech Smarzowski nakręcił film o Polakach dziś i Polakach z czasów wojny. Udała mu się niesłychana rzecz – przedstawił nas wszystkich bardziej pogardliwie niż reżyserzy filmowi Josepha Goebbelsa”. Jakub Augustyn Maciejewski omawia na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego – „Wesele”.

   Nawet lewicowi krytycy nie mają odwagi jednoznacznie pochwalić „Wesela” jako dobrego filmu. Piszą, że jest „ważny”, „odważny” i „ostry”, ale nikt nie stwierdzi, że nowy film Smarzowskiego to udane dzieło. Trudno, żeby docenić walory artystyczne – obraz z 2021 r. czerpie zbyt wiele wątków z „Wesela” z 2004 r. Zdemoralizowani, prymitywni Polacy […], wszędzie seks, zdrady małżeńskie, pijani w sztok goście, przekleństwa. Jeden wyjątek – Tomasz Raczek, krytyk filmowy, stwierdził, że Smarzowski stworzył dzieło na miarę… Stanisława Wyspiańskiego

   — czytamy.

   Autor podkreśla:

   Tymczasem problem z kuriozalnością tego filmu jest inny. Ten obraz jest do bólu zakłamany, skrajnie nierealistyczny, a wszystkie te fałsze i łgarstwa historyczne są kinową wersją książek Jana Tomasza Grossa, Jana Grabowskiego i Barbary Engelking. Twórcy nowego „Wesela” jakby w paranoicznym amoku chcieli umieścić w 130-minutowym obrazie wszystkie najbardziej niewiarygodne tezy tych autorów, którzy już zasłynęli z nierzetelności, a nawet fałszowania źródeł historycznych. Nic tam się nie klei historycznie, a sceny przypisujące Polakom prymitywizm, antysemityzm, złodziejstwo, prostytuowanie się, rasizm, zachłanność, prostactwo są łopatologiczne, jednoznaczne, bez cienia niuansowania.

   Publicysta przybliża również fabułę:

   Film opowiada o współczesnym weselu, organizowanym przez ojca panny młodej, w którym nic się nie uda, wszystko popsuje polska, ubabrana w historycznym gnoju przeszłość […]. Na pierwszy plan wysuwa się dziadek panny młodej, w mundurze weterana, który przypomina sobie wojenne sceny.

   Maciejewski zauważa, że film to…

   skrajnie przerysowany obraz przedwojennego społeczeństwa. W wersji Smarzowskiego Polacy nie myślą o niczym innym, jak tylko o zrobieniu pogromu na Żydach. Gdy przychodzą Niemcy, to zaledwie pomagają w ustaleniu szczegółów organizacji zbrodni. Obrazu Niemców w „Weselu” nie powstydziliby się w Ministerstwie Propagandy III Rzeszy. U Smarzowskiego to ludzie kulturalni, porządni, trzymają się na uboczu. W roku 2021 – zostali wciągnięci w aferę ojca panny młodej, są ofiarami prymitywnego polactwa. W roku 1941 – jedynie nadzorują naradę Polaków nad mordowaniem Żydów […]. Smarzowski jest wiernym uczniem Grossa – chce pokazać, że to odwieczny i immanentny antysemityzm Polaków doprowadził do Holokaustu, a Niemcy jedynie na to pozwalali. To samo powtarzają Grabowski i Engelking, a ich prymusem chce być reżyser „Wesela”.

   Według Maciejewskiego obrazy filmu są mocne, napastliwe, jednoznaczne i zakłamane.

   Być może na kogoś podziałają, być może kogoś przekonają. Odpowiedzią na ten zakłamany obraz nie może być jednak inne kłamstwo ani cukierkowa historia o idealnych Polakach – nie pusta złość, nie wulgarna krytyka, nie toporne wyjaśnienia Sumlińskiego. Zwłaszcza że Smarzowski wykonał po prostu propagandowego produkcyjniaka, tyle że nie zrobił tego pod niemieckim przymusem, ale z gorliwością, którą włożył w charaktery swoich bohaterów. Nienawiść to jednak szalenie smutna przypadłość. Nam przynajmniej łatwiej teraz zrozumieć hasło Polskiego Podziemia kolportowane w okupowanych przez Niemców miastach: „Tylko świnie siedzą w kinie”.

   Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 18 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

   Polubienie

 11. ebi
  No, to już wiadomo dlaczego jego filmy są takie, jakie są. Jeśli inspiruje się książkami Grossa i uważa je z źródło prawdy objawionej, to… wszystko będzie miał „sprasowane”, teraz i na wieki.

  Michal UK
  No to kiedy ekschumacja w Jedwabnym? Kaczynski zablokowal ekshumacje, wystawil na posmiewisko najlepszych Polskich archeologow bo zyd z USA zaczal krzyczec ajwaj bo im sie caly geszeft zaczal sypac

  https://wpolityce.pl/polityka/571890-smarzowski-atakuje-kaczynskiego-i-chwali-ksiazki-grossa

  Wojciech Smarzowski atakuje prezesa PiS u Olejnik. Chwali też książki Grossa: „Były katalizatorem, początkiem”

  opublikowano: za 42 minuty


  autor: Wikimedia Commons/Ralf Lotys (Sicherlich)/CC BY 4.0

  „Nasza historia jest cały czas prasowana. Wiadomo, że najlepiej jest byśmy byli bohaterami albo ofiarami” – mówił Wojciech Smarzowski na antenie TVN24.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: I wszystko jasne… Skąd Smarzowski czerpał inspirację do swojego nowego filmu? „Zacząłem o nim myśleć, gdy przeczytałem Grossa”
  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/569362-smarzowski-w-gw-o-swojej-inspiracji-grossem-w-weselu

  Reżyser filmu „Wesele” był gościem Moniki Olejnik. Podczas rozmowy padły m.in. nazwiska najważniejszych polityków w państwie.

  Prezydent Duda powiedział, że szkoła będzie uczyć teraz prawdziwej historii, kto był zdrajca, a kto był bohaterem. A tak życie nie wygląda. Życie jest pełnie półcieni, niuansów

  – przekonywał Smarzowski.

  Teraz nie jestem tak naiwny, bo wiem, że film nic nie zmieni. (…) Książki Grossa były katalizatorem, początkiem

  – dodał.

  Następnie narzekał na rzekome „prasowanie” polskiej historii.

  Nasza historia jest cały czas prasowana. Wiadomo, że najlepiej jest byśmy byli bohaterami albo ofiarami. (…) Tu byliśmy po drugiej stronie. Jesteśmy katami. Jest taki mechanizm, że wypieramy to, co złe

  – stwierdził.

  Smarzowski przypomniał słowa używane w ramach przedwojennej antysemickiej nagonki niektórych środowisk – „żydek, parch, karaluch”. Przy tej okazji wspomniał nazwiska… Jarosława Kaczyńskiego oraz arcybiskupa Jędraszewskiego.

  Czym to się różni od zdradziecki mord, jak powiedział pewien prezes czy wspomnę pewnego hierarchę, który mówił o tęczowej zarazie?

  – pytał reżyser.

  Następnie znów atakował Jarosława Kaczyńskiego.

  Podział nastąpił. Kaczyński jest za to odpowiedzialny. Łatwiej jest sterować przez podziały.

  Atak na Kościół
  Pytany o to, czy po jego filmie „Kler” oraz produkcjach braci Sekielskich doszło do zmian w polskim Kościele, odparł:

  Nic. Kościół dalej stoi ponad prawem. Dalej dostają pieniądze od państwa. Są chyba trzecim deweloperem w kraju. Z pedofilią też się nic nie zmieniło.

  mly/TVN

  Polubienie


 12. Sommer: Film o Jedwabnem coraz bliżej. TAJEMNICE polskiego biznesu filmowego. Sprawdź!
  239 viewsPremiered 105 minutes ago
  Tomasz Sommer ALFA

  Leszek Nowotyński
  No masakra . Filmy o prawdziwej historii są blokowane przez polsko języczne kanalie .

  Polubione przez 1 osoba


 13. Sommer: Czy „Wesele” Smarzowskiego to plagiat? Broń Boże! Sprawdź recenzje! [THE BEST OFF]
  1,219 viewsNov 14, 2021
  Tomasz Sommer ALFA

  Mac Gregory
  Takiego rzucania kalem na wlasny narod za jego pieniądze tylko w naszej Polsce – jak długo jeszcze tolerowac będziemy takie klamliwe gnidy? PS. Nie PAN Smarzowski a CHAM i BYDLĘ Smarzowski

  Baron Von
  Aż strach pomyśleć co w Torze i Biblii jest prawdziwe może okladki

  Polubienie

 14. sikorski
  Gross i Grabowski są rozsadnikami antypolonizmu i nie obawiają się głosić swych poglądów w Polsce. Ciekawe dlaczego?

  fmm
  Ciekawe czy w Izraelu można tak bezkarnie pluć na Żydów, jak ten pan pluje na Polaków w Polsce? Czy wykazaliby tyle tolerancji jak my? Dlaczego w ogóle przyjeżdża nas obrażać

  teed
  Gross to łajdak intelektualny…! współczuję tym którzy ratowali Żydów…!

  Zaraz, zaraz
  A to nie Kościół wystawiał fałszywe metryki chrztu małym Żydkom? Takim jak Gross.

  abc
  Teraz Gliński powinien mu podsponsorować paroma milionami jego dalszą „działalność” żeby mu się raźniej pluło.

  https://wpolityce.pl/polityka/575059-kolejne-obsesje-grossa-w-newsweeku

  Kolejne obsesje Grossa w „Newsweeku”: „W Polsce rozsadnikiem antysemityzmu jest nie tylko prawicowa władza, ale także Kościół”

  opublikowano: godzinę temu


  autor: wPolityce.pl/Newseek.pl

  Jest niemal mistrzem w zohydzaniu Polaków za granicą i nie tylko. Tomasz Gross znów dał popis swojej nienawiści do wszystkiego co polskie. Tym razem opowiadał o Polsce, której nie ma na łamach życzliwego mu tygodnika „Newsweek”. Antypolskie obrzydliwości i zwykłe kłamstwa nie spotkały się z jakąkolwiek kontrą ze strony pracownicy tego tygodnika Aleksandry Pawlickiej, która jawnie wspierała Grossa w jego narracji.

  CZYTAJ TAKŻE:Obsesja Grossa zabrnęła za daleko: „Aby wygrać z PiS, trzeba przewalczyć antysemityzm w głowach większości Polaków”
  https://wpolityce.pl/polityka/451281-obsesje-grossa-pis-wygrywa-bo-jest-endecki-i-antysemicki

  W Polsce rozsadnikiem antysemityzmu jest nie tylko prawicowa władza, ale także Kościół. Tak było przed wojną i tak jest po wojnie. Małe parafie i wielkie diecezje, lokalni proboszczowie i znani biskupi są utrwalaczami antysemityzmu jako formuły tożsamościowej. Można więc powiedzieć, że tak jak pogarda stanowi fundament reżimu pisowskiego, tak Kościół jest tego reżimu rusztowaniem

  – przekonywał Tomasz Gross w „Newsweeku”.

  Pawlicka dopytywała więc, czy „nasze wolnościowe i solidarnościowe tradycje są płytkie, skoro antysemityzm wciąż wybija?”

  poster

  Płytkie, niedojrzałe, pozbawione zakorzenienia. Tymczasem przekaz endecki sprytnie podszywa się pod prawdziwą wolność, prawdziwy patriotyzm, prawdziwą formę troski o narodową spuściznę

  – odpowiedział Gross.

  „Cofnięcie cywilizacyjne”?
  Gross stwierdził też, że w Polsce nastąpiło podobno „cofnięcie polityczno-cywilizacyjne”.

  Kaczyński i jego ekipa to ludzie, którzy wyciągają z nas najgorsze rzeczy, uruchamiają najniższe instynkty. To banał, co powiem, ale gdy spojrzeć, co dzieje się z tym krajem od 2015 r., to pod każdym względem następuje cofnięcie polityczno-cywilizacyjne. To jest kraj, który przestaje znaczyć w międzynarodowej społeczności, kraj, który jest zostawiony sam sobie, osłabiony, w którym życie polityczne zaczęło być całkowicie alienujące. Kraj, z którego młodzi ludzie, ci najlepsi, wyjeżdżają…

  – opowiadał Tomasz Gross.

  Gross zohydza mundur
  Gross, który co rusz hańbi pamięć o polskich bohaterach, który neguje wieli wysiłek Polaków w ratowaniu swoich żydowskich sąsiadów, w trakcie II Wojny Światowej, tym razem chce „zadbać” o mundur polskiego żołnierza.

  To, do czego zmuszani są żołnierze i funkcjonariusze Służby Granicznej, jest zhańbieniem polskiego munduru. Żołnierz, który bierze małe dziecko i wywozi je do lasu, zostawia bezbronne na pastwę nocy i zimna, to straszna demoralizacja. Takich rzeczy robić nie wolno. Ja rozumiem, że są granice i że granic trzeba bronić i że w UE jest konsensus w sprawie ochrony wschodniego krańca wspólnoty, ale ludzi nieszczęśliwych i umierających trzeba potraktować po ludzku

  – stwierdził.

  Tomasz Gross nie rozumie Polaków. Ich dobro, tradycja, wiara to dla niego obce idee. Więcej, działają na niego jak płachta na byka. Znów dał temu wyraz, w kolejnym nienawistnym wywiadzie.

  WB

  Polubienie


 15. Sommer: Już jest! „Jedwabne 10 VII 1941. Rekonstrukcja mordu”. Naukowa precyzja, dobry kryminał.
  516 viewsPremiered 4 hours ago
  Tomasz Sommer ALFA

  Agnieszka xyz
  Że też się nie wstydzą ja bym się chyba spaliła ze wstydu gdybym była takim prokuratorem wykształcenie ludzi boże co za obciach wstyd

  Polubione przez 1 osoba

 16. @lustroweneckie
  Gruba przesada : ” Nic dziwnego, że ci Żydzi, których zmuszono do wyjazdu w 1968 roku,” , tak się głupio składa ,że tych Żydów co to zmuszono do wyjazdu z Polski nigdy nie było , byli tylko tacy Żydźi , którzy straciwszy zajmowane wysokie stanowiska WYBRALI się szukać ich w innych krajach. Takie niedomówienie a jakie KONSEKWENCJE? , oto donoszą do tych co to im te stanowiska gwarantowali w Polsce.

  odmóżdżanie proletariatu
  Zakłamany język był zawsze ważnym narzędziem propagandy komunistycznej.

  Tom
  W tej dyskusji ciągle ucieka wątek nazwijmy to niewspółmiernego do populacji zaangażowania osób pochodzenia żydowskiego w urząd bezpieczeństwa czy ten „polski” czy też przywieziony ze wschodu.

  korba @JanB
  Juz od 63 roku do 65 w szkole uczniowe jeszcze wtedy nikt nie nazywał ich zydami opowiadali o czekajacych ich wyjazdach zagranicznych.Mało było o Izraelu ale o Paryzu i Kaliforni. Kiedy zobaczyłem widokówke z pozdrowieniami z lotniskowca „Richelieu” i zamiast Marianka ze szkoły był podpis -Maurice, jeszcze wtedy wysmiałem ze Polaka nie zatrudnia sie w orkiestrze na lotniskowcu. Odpowiedz- a kto mowi ze to Polak? Róznica emigracji po 68 roku był paszport od reki i herzliche willkomen w kazdym kraju..Nauczycielka ktora zostawiała prace jak Tusk swoje premierostwo w Polsce po to zeby byc na zasiłku w Malmo taka była norma. Radoche mieli ci co zostali , zluzował sie dostep do korytka i kiedy wytworzyli swoja kaste ,i zamieniali sie w nowa szlachte. Dzisiaj – dzisiaj , jeden z nowej szlachty stworzył w miescie wojewodzkim i okolicy 100 km kaste aparatu sprawiedliwości, w 5 zawodach prawniczch i dopóki nie powtórzy sie rok 68 obywatel szlachta moze kazdego wsadzić do wiezienia, okrasć go z mieszkania notarialnie, pedofila zrobic dyrektorem przedszkola i od miasta przejać parkingi pod estakada pól hektara za 1000 zl rocznie w umowie na 20 lat.

  Ula
  Skąd nagle na tym portalu taki wysyp artykułów o Żydach? Nie mam nic przeciwko nim, ale dlaczego mam ciągle o tym czytać? Chcecie przebić GW?

  gwiazda śmierci
  jest jeden podstawowy problem – zwierzęcy żydowski antypolonizm jeszcze sprzed 39 😉 I cała twoja tępa teoria maciejewski nagle rozbita o kant doopy…

  gwiazda śmierci
  mosiek maciejewski próbuje usprawiedliwić zwierzęcy antypolonizm nacji Lucyfera. Można to podsumować krótko: ogień piec i komin – tylko na to zasługujecie

  gwiazda śmierci
  w dzisiejszym odcinku mosiek maciejewski znów wmawia sobie, że obrzydzenie do zbrodniczego żydostwa było tylko w 68 i tylko wśród komuchów. A reszta poliniaków wielbi nację Lucyfera niczym miód

  Realista
  Trzeba mieć bardzo dużo złej woli aby obarczać niepodległą Polskę i wolnych Polaków odpowiedzialnością za to co działo się w PRL-u stworzonym po wojnie przez Stalina i wojskowe służby ZSRR

  @Rybak
  Głupstwa Pan wypisuje! Żydzi od zawsze, od kiedy zawitali do Polski, starali się Polaków wyrugować, albo uczynić z nich swoich niewolników. Dla Żydów najgorszym z uczuć jest uczucie wdzięczności. Prawda dla nich nie istnieje, liczy się tylko ich hagada. Gdyby mieli w Polsce odpowiednią siłę, to zrobiliby z nami to samo co z Palestyńczykami w Palestynie. Teraz sobie wobec Polaków pozwalają, bo obezwładnili ich tzw. elitę antysemityzmem i poczuli uległość Polaków wobec ich wrogich działań. Teraz po Polskę wyciągają swoje chciwe łapska, posługując się rączkami prezesika, ale ruskie i niemieckie barbarzyństwo też wyciąga po Polskę swoje ociekające ludzką krwią i krzywdą łapska. Polacy módlcie się do Boga i Matki Boskiej, a także do wszystkich Świętych o ratunek i nie angażujcie się po żadnej z tych wrogich Polsce stron.

  https://wpolityce.pl/polityka/576651-paskudne-donosy-pana-p-na-warszawskich-zydow

  Polubienie

  • @Glom
   Taka „dobra rada”, zeby nie ruszac Jedwabnego? Nie, redaktorze, Jedwabne nalezy rozkopac i to jak najszybciej. To jet Polska, a nie folwark Jasia Danielsa czy bandytow z knesetu.

   @krzyswroblowiec
   O polskich winach wobec Żydów media piszą prawie codziennie. O żydowskich zbrodniach wobec Polaków – o tym co robiła Brystygierowa, Wolińska, Humerowie, Komar, Berman, Różański – pisze się nic albo prawie nic, a jeśli nawet się coś pisze, to nigdy zbrodniarze ci nie są nazwani Żydami. Są komunistami, stalinowcami, ale narodowości podać nie wolno. Witamy w Polin. Wasze ulice – nasze kamienice, nasze media, nasze sądy. Szalom.

   Wiesław Pilch
   Być może P. Sumliński popełnił jakiś błąd przy doborze tego świadka. Ale nawet takiej wątpliwej kondiuty postać jest też może być świadkiem. Jak sądzę, ten tekst jest wymierzony w prawdę o Jedwabnym.

   Włodzimierz
   Sumliński chce wyjaśnienia zbrodni w Jedwabnem Chce ekshumacji. Dlaczego ludzie związani z PiS są przeciwko temu i dlaczego atakują Sumlińskiego? Kogo reprezentujecie?

   @Mnemoniuk
   Pisowskie pismaki dostały zadanie. Popisać się pisaniną niby na temat donosicieli, a tak naprawdę zadbać o zaplombowanie Jedwabnego na wieczność. I tak przyklepują to wierutne kłamstwo, które jest właściwie łatwe do zneutralizowania.

   Realista
   P-artia I-nteresów S-yjonistycznych i tyle w tym temacie.

   anonymous
   Nader paskudny tekst majacy uderzyc w dokumentajce Sumlinskiego o Jedwabnem. Swietnie pasuja do hanuki prez. Dudy z brutalnie antypolskim stwierdzeniem: „wszscy mamy krew zydowska” w Polin.

   Polak
   E tam. O Żydach dość napisał Prus w Lalce – nic nie zmienili się i wciąż walczą między sobą o naszą skórę. Aktualnie oszustwo tysiąclecia firmy Pfitzer.

   Lulek
   Maciejewski – Canfield Karnowskich

   monika
   Ale widać , a właściwie nie widać aby ktokolwiek o tą prawdę walczył. Żydzi plują obficie, a Polska milczy. Jakieś babsko z Izraela śmie mówic o antysemityźmie zamiast kajać się za antypolonizm

   @Tosiantosia
   Zaskoczył mnie pan redaktor totalnie !!!! Co spowodowało, że rozgrzebuje redaktor sprawy wewnętrzne tej wrogiej Polsce nacji i staje w obronie jednego z … nich? No cóż… portal jak portal wszyscy wiemy i co rusz dowiadujemy się ,kto jest kim.. kogo co boli … ha ha ha I choć mnie to wcale nie cieszy to stwierdzam ,że jest to dowód iż, nie tylko Polacy sr..ją we własne gniazdo

   Krycha
   Za jakie pieniądze jest ten artykuł?

   *****PO
   To ta wsza z GWyborczej?

   Chanukas
   Obrońca uciśnionych. Żałosne rozmiękczanie problemu Jedwabnego. Czego nie zrobisz dla kasy, niczym się nie różnisz. Sumlińskiemu sięgasz do pasa, żebyś mógł go tam wygodnie pocałować

   @Eddy88
   O kurczę! Odpowiedź redakcji wPolityce.pl na film Sumlińskiego o Jedwabnym. Wszędzie Żydzi, znikąd ratunku.

   abc
   Nie dałoby się krócej i jaśniej? Męczysz pan bułę tak, że trudno dobrnąć do końca. Panie Maciejewski, to są proste sprawy. Nie ma powodu tak przynudzać.

   https://wpolityce.pl/polityka/576721-kto-donosil-na-warszawskich-zydow-i-co-z-tego-wynika

   Polubienie

 17. antyfan
  Porównanie szczepień przeciw Covid-19 do holokaustu jest jak najbardziej adekwatne i trafne. W obozach też wstrzykiwało się ludziom trucizny. Po szczepieniach będą dziesiątki lub setki milionów ofiar.

  Ula
  Znowu zaczyna się wmawianie Polakom antysemityzmu? Tylko, że teraz mało to kogo obchodzi, więc taka akcja wpędzania nas w poczucie winy już nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

  @Moi
  Haniebne to jest obecne niezauważanie analogii tamtej tragedii i przygotowań do niej z współczesnymi/bieżącymi przygotowaniami do jeszcze gorszej tragedii, i niereagowanie na to, i odwracanie znaczeń – dla własnego spokoju sumienia lub interesów – władzy lub pieniądza.

  @19M64
  Szczepienia na Covid-19 jak Holokaust? – bardzo trafnie ujęte , dokładnie to samo znaczenie i ten sam efekt

  Stefan
  Co się stało z grypą? W 2017 o tej porze brakowało wolnych łóżek z powodu grypy!!!!! Gdzie jest grypa? Niedzielski, czy grypa już jest niekoszerna?

  😨😨😨
  Haniebne to jest to ze Prezydent Polski ktory mowi o sobie Chrześcijanin i Patriota…pali z Żydami świece Chanukowe i oglasza ze to juz POLIN !!!

  Czy to normalne?
  W mojej parafii w minionym tygodniu zmarło 10 osób. Wszyscy byli zaszczepieni.Przypadek?

  Jak to
  Kto i kogo oskarża. Przecież robi się z Polaków współodpowiedzialnych za holokaust. B. Komorowski – „naród ofiar musiał uznać tę niełatwą prawdę, że bywał także sprawcą”.

  semi
  TYM razem holokaust zorganizowany przez żydowskie firmy farmaceutyczne Bo wiekszosciowym udzialowcem mediow i BigFarmy są żydzi!

  Stanley
  Zacznijmy od tego,że to nie jest szczepionka tylko eksperyment medyczny za który nikt nie chce wziąć odpowiedzialności.Takie eksperymenty dokonywali Niemcy i porównanie jest tu w pełni uzasadnione.

  Pieti@
  Różnica polega na tym że za eksperymenty na ludziach były karane a teraz zarobią kupę szmalu i chroni ich prawo .Chichot historii.

  Do Polaków
  Antypolonizm w pięknej odsłonie. Teraz będą kwiczeć że osoby które kwestionują zasadność szczepień to antysemicki. To jest dramat. Kiedy wy się ludzie obudzicie.

  @Moi
  Haniebne to jest obecne niezauważanie analogii tamtej tragedii i przygotowań do niej z współczesnymi/bieżącymi przygotowaniami do jeszcze gorszej tragedii, i niereagowanie na to, i odwracanie znaczeń – dla własnego spokoju sumienia lub interesów – władzy lub pieniądza.

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/576770-szczepienia-jak-holokaust-muzeum-auschwitz-reaguje

  Szczepienia na Covid-19 jak Holokaust? Muzeum Auschwitz: Wykorzystywanie tragedii w dyskusji o szczepieniach jest haniebne

  opublikowano: 2 godziny temu


  Zdjęcie ilustracyjne / autor: PAP/EPA

  „Instrumentalizacja tragedii wszystkich ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady w dyskusji o szczepieniach ratujących ludzkie życie, uwłacza pamięci ofiar i jest haniebne”- podkreśliło we wpisie zamieszczonym na Twitterze Muzeum Auschwitz.

  CZYTAJ TAKŻE:

  — Antysemickie wypowiedzi pracowników Deutsche Welle? Stacja prowadzi „niezależne dochodzenie” ws. doniesień medialnych
  https://wpolityce.pl/swiat/576333-antysemityzm-w-deutsche-welle-stacja-bada-doniesienia-sz

  — Niepokojący raport! Utajone i jawne wypowiedzi antysemickie uzyskują wysokie wskaźniki aprobaty w Niemczech
  https://wpolityce.pl/swiat/575127-niepokojacy-raport-wzrasta-antysemityzm-w-niemczech

  Koronasceptycyzm i antysemityzm idą ze sobą w parze
  Przypomnijmy, że z raportu Media Diversity Institute (MDI) wynika, że przeciwnicy szczepień w swoją retorykę wplątują niechęć wobec Żydów.

  Wyniki monitoringu nie są zaskakujące. W krajach, gdzie go przeprowadzono, narracje antysemickie są obecne w antyszczepionkowych teoriach spiskowych

  — pisze w swoim raporcie Media Diversity Institute (MDI), organizacja pozarządowa z siedzibą w Londynie, na którą powołuje się „Rzeczpospolita”.

  MDI na potrzeby raportu przeprowadziła w siedmiu europejskich państwach analizę treści, jakie rozpowszechniają koronasceptycy.

  Zdaniem MDI stosują oni narrację antysemicką zazwyczaj na dwa sposoby. Po pierwsze, twierdzą, że za pomocą pandemii grupa wpływowych Żydów chce zwiększyć władzę nad światem. Po drugie, przeciwnicy szczepień mają często porównywać siebie do Żydów, uznają się za ofiary nowych nazistów. Taka właśnie narracja ma być obecna też w Polsce

  — napisano w tekście „Rz”.

  W gazecie wskazano, że „MDI przywołuje np. lipcową manifestację antyszczepionkowców z Głogowa, podczas której wykrzykiwano: ‘Dzisiaj każdy Polak widzi, za plandemią (planowaną pandemią – red.) stoją Żydzi’. Zdaniem MDI koronasceptycy trywializują też Holokaust, ‘porównując tzw. segregację nieszczepionych z gettoizacją Żydów w czasie II wojny światowej’”.

  Instytut dodaje, że za rozpowszechnianie takich treści często odpowiadają znane i wpływowe osoby.

  Jedną z nich ma być poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Raport przypomina np. jego nagranie na YouTubie, w którym zakładanie masek porównał do noszenia opasek przez Żydów

  — napisano.

  Objaw moralnego i intelektualnego zepsucia
  Sytuację skomentowało na Twitterze Muzeum Auschwitz. We wpisie podkreślono, że jest to „smutny objaw moralnego i intelektualnego zepsucia”.

  Instrumentalizacja tragedii wszystkich ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady w dyskusji o szczepieniach ratujących ludzkie życie, uwłacza pamięci ofiar i jest haniebne. To smutny objaw moralnego i intelektualnego zepsucia

  — napisano na profilu Muzeum Auschwitz.

  wkt/PAP/TT

  Polubienie

 18. llo
  Jak widać, Lewertow (Geremek) wiecznie żywy i nieruszalny z MSZ-tu… .

  zetka
  A w ogóle to skąd wytrzepali tego Raua, kto to jest? Kolejny ambasador Izraela w Polsce?

  WTF?
  Czy to jest jakiś żart? Skąd oni tych ludzi wytrzasnęli?

  https://wpolityce.pl/polityka/581091-kolejny-taki-wywiad-z-dyplomata-jaki-co-to-za-pajac

  Najpierw ambasador, teraz pełnomocnik MSZ. Jaki reaguje: „Co to za pajac? (…) w zagranicznej prasie obraża Polskę”

  opublikowano: 9 godzin temu


  zdjęcie ilustracyjne / autor: Fratria/Twitter

  „Co to za pajac? Kolejny ‘dyplomata’ w zagranicznej prasie obraża Polskę” – reaguje niezwykle emocjonalnie Patryk Jaki. O kim mowa? To dobitny komentarz europosła po lekturze wywiadu z rządowym pełnomocnikiem ds. kontaktów z diasporą żydowską. (…)

  …..

  maax
  ŻYD O POLSKIM NAZWISKU ROBI NAJWIĘKSZE ZAMIESZANIE MEDIALNE ZA GRANICĄ ,BO NIKT PRZECIĘTNY TEGO NIE ROZKMINI.

  777r
  Czy to zakamuflowany żyd pilnuje interesów żydowskich? Tak nas dymają, uchwałę Terezińską podpisał z ramienia Polski też żyd z diasporą żydowską . szkodliwą dla Polski w sprawie roszczeń żydowskich

  Kolo
  Ten sam minister Rau powołał go na to stanowisko w lipcu 2021. Krążą słuchy że ten Nowak to jakiś hotelarz, co pomagał w przygotowaniu obchodów rocznicy likwidacji getta. Krótko mówiąc fachowiec

  apel
  każdy uczciwy Polak powinien obejrzeć film Wojciecha Sumlińskiego „Powrót do Jedwabnego” – i nie pozwolić sobie wciskać kitu jak wypowiedzi tego dyplomaty…

  Senior
  W sejmie,w pałacu prezydenckim i ratuszu Warszawskim to sami żydzi. Tam wszyscy myślą podobnie tylko nie ujawniają się. Gliński finansuje filmy i publikacje antypolskie z budżetu Wesele Smarzyńskiego

  to ci dopiero
  Wtopa za wtopą Rau zatrudnia koszernych kumotrów a później się dziwi odwołuje i za co pytam się za co? Za to że są wierni swojej prawdziwej ojczyźnie israelowi?

  Ula
  Takie samo pytanie jak w sprawie ambasadora z Czech, kto ich zaproponował na te stanowiska, bo samemu się nie proponuje. Cały czas tu piszę, że MSZ to antypolskie siedlisko resortowych dzieci i wnuków

  @dwojtu
  Najwyraźniej lojalność plemienna kolejny raz wzięła górę nad służbą dla Państwa. Nie on pierwszy. Doświadczenie pokazuje, że większość przedstawicieli narodu wybranego pełniących ważne funkcje państwowe w Polsce, nie działa na korzyść naszego kraju, ale reprezentuje interesy swojego plemienia. Co się czepiacie jakiegoś tam Nowaka. Mazowiecki, Kuroń , Michnik, Morawiecki a nawet Duda….A później są oskarżenia o antysemityzm…

  000
  Tu widać tchórzostwo Kaczyńskiego, brak dekomunizacji,utajniony raport WSI. Brak ust penalizującej ANTYPOLONIZM. Brak tej ustawy pozwala opluwać żydom Polskę w celach roszczeniowych.

  Nowy
  Po co zatem były te ustępstwa w ustawie o IPN. Była bardzo dobra dla Polski a po zmianach to knot i żenada.

  000
  Czy nie dlatego KK przewiduje karę za antysemityzm a za antypolonizm już nie?? Za oczernianie Polski nie ma kary jest stanowisko w instytucjach zagranicznych.żyd za przejechanie staruszki też niewinny

  https://wpolityce.pl/polityka/581110-pelnomocnik-rzadu-ds-kontaktow-z-diaspora-zydowska-odwolany

  Pełnomocnik rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską odwołany! Nowak skrytykował w wywiadzie dla „Jewish News” działania PiS

  opublikowano: 32 minuty temu
  aktualizacja: za 36 minut

  Szef MSZ Zbigniew Rau 8 stycznia br. podjął decyzję o odwołaniu Jarosława Nowaka ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską – poinformował rzecznik resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina.

  CZYTAJ TAKŻE: Najpierw ambasador, teraz pełnomocnik MSZ. Jaki reaguje: „Co to za pajac? (…) w zagranicznej prasie obraża Polskę”
  https://wpolityce.pl/polityka/581091-kolejny-taki-wywiad-z-dyplomata-jaki-co-to-za-pajac

  Jak podały polskie media pełnomocnik rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską Jarosław Marek Nowak w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „Jewish News” skrytykował działania PiS wobec środowisk żydowskich. Nowak nazwał nowelizację ustawy o IPN — która miała zapobiec przypisywaniu Polsce współodpowiedzialności za Holokaust — „jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie”.

  Dodał również, że według niego dyskusja na ten temat powinna odbywać się na poziomie akademickim.

  Zakwestionowaniem czyichś badań jest opublikowanie obalającego artykułu, który przedstawia kontrargumenty

  — stwierdził.

  To nie jest miejsce dla sędziów ani nikogo innego. Nie można naprawdę skutecznie dyskutować o książkach, w których zawarte są teorie lub badania, jeśli nie przeprowadziło się własnych badań i nie znalazło własnych opinii na ten temat

  — ocenił Jarosław Marek Nowak.

  Stwierdził też, że Polska „w pewnym momencie” będzie musiała zrobić coś w kwestii zwrotu mienia żydowskiego.

  W poniedziałek rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina poinformował na Twitterze, że szef MSZ Zbigniew Rau 8 stycznia br. podjął decyzję o odwołaniu Jarosława Nowaka z zajmowanego stanowiska.

  Ustawa o IPN została uchwalona w marcu 2018 roku i wywołała zgrzyt dyplomatyczny między innymi ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Nowela, której celem było przeciwdziałanie fałszowaniu polskiej historii w Polsce i na świecie, wprowadzała karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech za przypisywanie Polakom odpowiedzialności m.in. za ludobójstwo popełnione na Żydach w czasie wojny. W czerwcu 2018 roku Polska wycofała przepis, a premier Mateusz Morawiecki i premier Izraela we wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że Izrael nie zgadza się na działania polegające na przypisywaniu Polsce lub narodowi polskiemu winy za okrucieństwa popełnione przez nazistów i ich kolaborantów.

  Sylwetka odwołanego urzędnika
  Jarosław Marek Nowak objął funkcję pełnomocnika ds. kontaktów z diasporą żydowską w lipcu 2021 r.

  Nowak urodził się w 1969 w Łodzi. Jest magistrem administracji, absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. W przeszłości piastował stanowiska kierownicze w podmiotach zajmujących się działalnością turystyczną i promocyjną, m.in. był dyrektorem obszaru Ekspansji Zagranicznej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Brał również udział w projektach organizowanych w ramach Polskiego Roku w Izraelu przez Instytut Adama Mickiewicza.

  Jak informował resort polskiej dyplomacji, od lat 80. XX wieku jest zaangażowany w dialog polsko-żydowski. Współpracował m.in. z organizacją zrzeszającą Żydów – dawnych Łodzian w Izraelu i z diasporą żydowską w Kanadzie. Był organizatorem obchodów 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto w Łodzi w 2009 r. W tym samym roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wkład w pojednanie polsko-żydowskie.

  gah/PAP

  https://kresy.pl/wydarzenia/pelnomocnik-rzadu-krytykuje-ustawe-o-ipn-jedna-z-najglupszych-poprawek/

  https://kresy.pl/wydarzenia/rzecznik-msz-zbigniew-rau-odwolal-pelnomocnika-ds-kontaktow-z-diaspora-zydowska/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.