125 „Die Welt” i polscy pomocnicy Hitlera… aha… A co nagle taka cisza o żydowskich, ukraińskich i innych pomocnikami niesfornego Adolfka?

Oto kolejny przykład jak i kto robi „poprawnie polityczną” (a nie politycznie poprawną!) propagandę przeciw-polską i przeciw-słowiańską… Nie widzę sensu by pisać nic więcej, bo nawet ta mała część komentarzy, mówi sama za siebie…

~franio x 3 godziny i 48 minut temu
Mordowanie za pieniądze Die Welt zarzuca Polakom. Kto zatem wyrywał złote zęby, włosy przeznaczał na tapczany, ze skóry robił abażury i torebki, prochy używał jako nawóz i do dzisiaj nie rozliczył się z zagarniętych dóbr muzealnych. Niech na to opowie Pani redaktor

~Dante 3 godziny i 35 minut temu
No proszę – o „polskich” pomocnikach im się przypomniało (z czego większość to byli folksdojcze), a o tym, że Polakom nie zapłacili odszkodowania za wojnę, to już nie chcą pamiętać.

~Bokre Hydar 23 godzin i 40 minut temu
Ciekawe co robili dziadkowie włodarzy „Die Welt” ilu oni Żydów mają na sumieniu… pewnie nosili mundury… kolejarskie

~Misiu 23 godzin i 46 minut temu
Oczywiście miliony NIemców w szczerym zachwycie krzyczących „Heil Hitler!” było filosemitami i nigdy nie mordowało Żydów. Tylko ci wstrętni Polacy, katolicy! Taka jest ICH narracja!

~bon 2 godziny i 51 minut temu
Piękne sformułowanie „Kto natomiast pomagał ukrywającym się, sam „w najgorszym razie był mordowany”, a w najlepszym- po główce go pogłaskali? Wredne szwabskie gryzipóry- za ukrywanie Żyda śmierć była pewna jak amen w pacierzu! Co ja mówię? – za ukrywanie, nie za ukrywanie, ale za jakąkolwiek pomoc- za kromkę chleba, za ubranie, czy szmatkę do obwiązania rany. Takie to było WASZE niemieckie prawo.

~malabiala 1 godzinę i 59 minut temu
Do trzeciego pokolenia.

~pogarda 15 minut temu
Propaganda antypolska w stylu żydowskim

~antypolak 23 godzin i 3 minuty temu
Idjotyczna odpowiedz w stylu polaka (male „p”)

~mox 23 godzin i 52 minut temu
…a kiedy napiszą o żydach mordujących żydów w czasie II Wojny? Niemcy są bezczelni, pisząc takie artykuły! To oni zmuszali ludzi do mordowania się nawzajem! Krew mnie zalewa!

~von basior 22 godzin i 8 minut temu
A jakas książka – Jak żydzi pomagali mordować żydów?

~Marek2015-06-09 20:40
Gross napisał taką książkę (ten od Jedwabnego). Książka o policji żydowskiej w gettach w czasie okupacji.

~efse2015-06-09 20:53
Jest niemiecka książka o 150 tys. żydowskich żołnierzy wehrmachtu. Są artykuły o zorganizowanych agentach żydowskich na usługach gestapo w Krajowie I Warszawie podpi…jących swoich oraz Polaków ratujących ich ziomków oraz materiały o podobnych grupach w 3 rzeszy.

~ruda kita 7 godzin i 47 minut temu
Jest oczywiście oparta na dokumentach (n.b.żydowskich) ksiązka Ireneusza Lisiaka „Zydowscy kolaboranci Hitlera”. Znakomicie daje odpowiedż na to pytanie

~sdf 5 godzin i 19 minut temu
siódmy milion – autorstwa Żyda o dziwo…, nie tyle o Żydach pomagającym Niemcom – ale o Żydach z Palestyny, którzy swoimi działaniami doprowadzili do zgładzenia miliona swoich rodaków w Europie

~stef 4 godziny i 11 minut temu
Wystarczy sięgnąć do miesięcznika ZAKAZANA HISTORIA.

~ja2015-06-09 21:37
A gdzie książka, jak żydzi mordowali Polaków?

~wnuczek 22 godzin i 7 minut temu
Tak jak Żydzi na wschodnich terenach II RP we wrześniu 1939roku zabijali polskich żołnierzy.

~von basior 20 godzin i 4 minuty temu
Książka: „Zapomniana flota. Mokrany” – Marek Borowiak. Jak Ukraińcy mordowali Polaków też tam jest. I jak ruskie naszych mordowali też.

~Polak 23 godzin i 39 minut temu
ja proponuję aby ten autor zapoznał się : mord w Brzostowicy, pogrom Polaków w Koniuchach to wszystko zrobili Żydzi, a kto po 17.IX.39r. kolaborował z sowietami i wydawał o oskarżał Polaków tego autor zapomniał ???

~Obudz się Polsko 2 godziny i 53 minut temu
Czy ktoś powie w końcu o żydach, że sami siebie mordowali, tylko po to aby dorwać się do obecnej władzy jak w chwili obecnej N.W.O.a policja żydowska to kto? Polacy. żyd, żyda mordował aby swoją dupę ratować. K…..wa Polacy obudzcie się bo nas zniszczą. Czytajcie książki dr. Ewy Kurek a dowiecie się co to żyd.

~turecki 23 godzin i 36 minut temu
co na to pan prezydent????? i cala reszta wielkich profesorow historii???  no taak… nikt nie moze sie odezwac bo wszedzie sami obcy. jeden skrytykowal i szybko polecial ze stolka

~PO = dno 23 godzin i 13 minut temu
pan „prezydent” przeprasza

~Emma 3 godziny i 49 minut temu
Tresc artykulu w „Die Welt” to skandal. Niemcy probuja zrzucic na inne narody odpowiedzilnosc za to, co niemieccy zolnierze i ludznosc zrobili. To metoda drobnych krokow. Jezeli juz teraz polski rzad (czyli PO) nie zaprotestuje bardzo gwaltownie (procesy sadowe plus naglosnienie oszczerstwa) to niedlugo historia w ksiazkach bedzie brzmiala antypolsko a rozne nacje zaczna dochodzic wyimaginowanych roszczen. Rzad ma obowiazek dbac o Kraj, jesli nie umie to do natychmiastowej dymisji. Politykom w wielu innych krajach dbanie o ich dobra narodowe nie sprawia problemu. Jestem szczerze oburzona.

~KIbic 3 godziny i 33 minut temu
Niech wiecej i czesciej sami polscy spece manipuluja przy historii. Tak sie wlasnie to konczy kiedy w rocznice wyzwolenia obozu zaglady mowi sie ze to ukraincy zrobili i ani slowe sie nie wspomina o Armii Czerwonej. Kiedy pod niebiosa wychwala sie tak zwanych zolnierzy wykletych a nie wspomni nic o zolnierzach 1 ArmiuLWP oraz 2 ArmiiLWP. Jezeli sami falszujemy wlasna historie to co sie dziwic innym? Jezeli polskie wladze nie widza ze prezydent Ukrainy jawnie przyjezdzajac do Polski ma w klapie wpienty symbol UPA to tak jakby ktos komus naplul w twarz. Dlatego coraz bardziej nabieram przekonania ze ci ludzie obecna wladza w naszym kraju nie reprezentuja narodu Polskiego tylko pieron wie czyje.?

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Die-Welt-polscy-pomocnicy-Hitlera,wid,17617949,wiadomosc.html

„Die Welt”: polscy pomocnicy Hitlera

Berliński dziennik „Die Welt” omawia w swoim internetowym wydaniu najnowszą książkę Jana Grabowskiego na temat Polaków pomagających w mordowaniu Żydów w czasie okupacji hitlerowskiej.

Dla autorki artykułu pt. „Jak polscy chłopi pomagali w mordowaniu Żydów” wyniki badań polsko-kanadyjskiego historyka Jana Grabowskiego stanowią „dotąd przeważnie pomijany aspekt Holokaustu”. Jessica Caus omawia w swoim tekście najważniejsze tezy książki Grabowskiego pt. „Hunt for the Jews. Betrayal and Murder in German-Occupied Poland” („Polowanie na Żydów. Zdrada i morderstwa w okupowanej przez Niemcy Polsce”).

Autorka podkreśla, że „antysemickie postawy i czyny w XX-wiecznej Polsce nie są niczym nowym”. Przypomina o Pogromie Kieleckim, masakrze w Jedwabnem i dyskusji wokół książek Jana Tomasza Grossa. Praca Jana Grabowskiego zawierać ma jednak „nowe fakty oparte zarówno na wspomnieniach świadków jak i powojennych dokumentach procesowych”. Grabowski koncentruje się na „zorganizowanym poszukiwaniu Żydów, którzy szukali schronienia przed i w czasie likwidacji gett w 1942 i 1943 roku i zaostrza jeszcze tezy Grossa”. Bowiem, podczas gdy w Jedwabnem masakra odbywała się w obecności niemieckich żołnierzy, „według Grabowskiego niektórzy Polacy w rejonie miasta Dąbrowa Tarnowska z własnej inicjatywy i bez obecności niemieckich oddziałów zabijali Żydów, którzy ukrywali się w okolicy”.

Niemiecki dziennik wyjaśnia przy tym, że okupanci zachęcali Polaków do wydawania bądź mordowania Żydów za pomocą systemu kar i nagród. „Za każdego wydanego bądź zamordowanego Żyda były premie w postaci cukru, wódki, ziemniaków, oleju lub ubrań schwytanych”. Kto natomiast pomagał ukrywającym się, sam „w najgorszym razie był mordowany”.

„Pomimo to niektórzy Polacy pomagali. Wprawdzie wielu z nich robiło to za pieniądze. (…) Inni jednak przechowywali Żydów z miłości bliźniego. 286 zamordowanym przeciwstawić można w tym powiecie 50 ocalonych, którzy przeżyli dzięki wsparciu polskich chrześcijan. Jednak pozostają oni wyjątkami” – twierdzi „Die Welt”.

Na przykładzie Dąbrowy Tarnowskiej „Grabowski udowadnia, że bez kolaboracji okolicznej ludności Holokaust mogło przeżyć często więcej Żydów. Motywy były różne – podżeganie ze strony Niemców, nadzieja na nagrodę, strach przed karą, jak i wielowiekowe antysemickie uprzedzenia oraz zwykły egoizm. A także wszechobecna antysemicka propaganda okupantów”. Autorka artykułu podkreśla przy tym, że wyniki badań Grabowskiego „w niczym nie umniejszają winy Niemców odpowiedzialnych za zamordowanie milionów Żydów. Uzupełniają jedynie i rozjaśniają obraz. Każda próba relatywizacji Holokaustu ze wskazaniem na antysemicką przemoc ze strony polskich katolików jest całkowicie nie na miejscu” – podsumowuje „Die Welt”.

~lina280 21 godzin i 55 minut temu
Polacy! Ile jeszcze dacie sobie pluć w twarz! Świat się kończy! Żeby Niemcy mówili i komentowali jak to Polacy zabijali Żydów! To podłoże przygotowywane na wyciągnięcie z Polski milionowych odszkodowań. Ciekawe czy rządy sprzedadzą na to lasy czy coś innego. Trzeba było faktycznie ich wydać i nie byłoby kto mieszać. Polak biedny to go można kopać w du.. Niemiec rządzi trza się przed nim kłaniać

~j@n25 3 godziny i 55 minut temu
Kolejny ksiazka promowana przez banderowskie elity w kanadzie szkalujaca polakow i Polskę!

~Brink 1 godzinę i 33 minut temu
Powiem prosto: draństwo!!! Autorka próbuje na siłę przekonać do swoich z góry ustalonych racji. Chodzi jej o zdyskredytowanie Polaków. A tymczasem gdyby nie Polacy to dzisiaj naród żydowski byłby o wiele mniej liczny. Wystarczy pójść do Yad Vashem… Ale taki był i będzie Żyd: uniknął śmierci ale będzie osadzał swojego wybawiciela. Drodzy ŻYDZI, co wy dzisiaj robicie z Palestyńczykami? Nie w smak wam ten temat? To nie próbujcie na sile przeinaczać historii. Ja nie jestem antysemitą, ale patrząc na wasze czyny, sami mnie pchacie w ręce antysemityzmu… Moski, pomyślcie trochę i ocknijcie sie …

~Romek 21 godzin i 49 minut temu
SK^^WYSYNY, zakłamują historię. To przecież ONI, NIEMCY a nie jacyśtam hitlerowcy zabijali Żydów. Za 50 lat świat już nie będzie znał prawdy, tylko kłamliwy przekaz. Sami Żydzi też nie dbają o prawdę.

~ko 21 godzin i 16 minut temu
Niemiecki „Die Welt” tylko SKOMENTOWAL ksiazke, ktora napisal przeciez POLAK! Czytanie ze zrozumieniem sie klania! To JAN GRABOWSKI napisal te ksiazke o tym jak Polacy pomagali w mordowaniu Zydow – „pomagali” a nie inicjowali to morderstwo.

~amerro 20 godzin i 46 minut temu
Zydzi CELOWO I Z PREMEDYTACJĄ PISZĄ KLAMSTWA I INNYM NA TO Z RADOSCIA PRZYZWALAJA JAK NP. TAKIM POTOMKOM ZBRODNIARZY NIEMIECKICH, KTÓRZY SĄ WLASCICIELAMI ‚DIE WELT’

~Gość 7 godzin i 32 minut temu
Judaizm ma na rękach swoją własna krew ( to raczej stan umysłu niż cokolwiek więcej z spółkami córkami czy zgrają wnucząt w stylu nazizmu). Moralnie są odpowiedzialni za jeden z pierwszych spisanych rasizmów i podniesiony do rangi religii ( mechanizmu żarządzającego tworzeniem prawa) na słupa woli ich własnego demona w postaci odpowiedzialności zbiorowej holokaustów potopów i pogromów ( nikt nie śmie mu ubliżyć). Poza tym, czy nie ludzie mają wolną wolę jako mniej doskonała forma życia bliska faunie, zaledwie wykonujemy wole ich słupa. Zatem niech wystąpią z pozwem zbiorowym do swoich duchów. To nie tylko wybiórcza manipulacja pamięcią, to również imprinting konia trojańskiego – grzech pierworodny – mantry w stylu – moja wina, moja wina, moja bardzo wielka… Pomijając już wiele kainowych dymków, zauważmy, że mile widziane było również ślepe posłuszeństwo, a łącznie do gloryfikacji możliwości ofiarowania życia swojego własnego potomstwa,a na słupa głosów tych że demonów. Wicie rozumicie, judaizmici też się wykolegowywali, a nawet krzyżowali i to nie swoimi rękami. Przebieranki opanowali do perfekcji (Purim). Wy ciągle opłakujecie ich wnuczka za swoje co łaska, albo odszkodowanie. Ich psychikę macie czarno na białym w słynnej bibule klinicznej ich żądz z za i na słupa woli i zagrywek ich duchów.

~Godfryd z Amiens 1 godzinę i 51 minut temu
W Wehrmachcie znalazło się nawet przeszło 150 tysięcy żydów. Dochodzili do wysokich stopni wojskowych, znalazł się 1 feldmarszałek, 7 admirałów, 20 generałów, a nawet jeden pułkownik Waffen SS. Najwięcej było oczywiście szeregowców. Szokuje przykład generała Wernera Maltzahna, który stracił w wyniku Zagłady matkę, przyrodnią siostrę i dwie kuzynki (nie zrobił nic, by zapobiec ich wywiezieniu do obozu zagłady) i dalej nie dostrzegał Holokaustu. Znane są także liczne przypadki, żydów, którzy poznali prawdę albo w czasie swojej służby, albo przez przypadek. Część z nich musiała brać udział w egzekucjach innych Żydów.

~Atom 1 godzinę i 30 minut temu
Niemcy i Francuzi za każdego zamordowanego Żyda zapłacili „Przedsiębiorstwu Holocaust” odszkodowanie i dla Żydów ” NIE BYŁO SPRAWY” . natomiast Polska nie chce zapłacić haraczu więc realizowany jest scenariusz polegający na „opluskwianiu Polski i Polaków ” za przypisywane nam zbrodnie, choć jeśli były jakieś wyjątkowe sytuacje, to sprawcy zostali osądzeni ! AK też na szmalcowników wydawała wyroki śmierci ! ALE ŻYDOM CHODZI O KASIORĘ !!! i będą robić z Polaków zbrodniarzy tak długo aż nie dostaną swego. Dla nich nie ma znaczenia, że sprawcy nie żyją, że minęło 70 lat….. a my nie mamy z tymi sprawami NIC WSPÓLNEGO ! A swoją drogą , gdyby Niemcy najpierw zaczęli mordować nie Żydów, ale Polaków ciekaw jestem ILU ŻYDÓW ryzykowałoby swoje życie , aby w imię miłości bliźniego ratować polskich „gojów” ? ! Niech zgadnę … NIKT ?

ano tak 3 godziny i 33 minut temu
Dokąd będzie trwał ten cyrk? Polaków zginęło nie mniej niż żydów i to jest dla nas Holokaust. Żydzi i Izraelczycy wszelkiej maści będą nosić się z tym Holokaustem do ostatniego Palestyńczyka a sami mają krew na rękach. Wreszcie zniechęcą wszystkich i nikt nie będzie im współczuł kiedy znowu się zacznie. Historia lubi sie powtarzć

~Nordling 23 godzin i 45 minut temu
„Die Welt” niech lepiej tak szczegółowo pisze o swoich chłopcach trupi czaszkami na główce …… z II wojny światowej, poza tym niemcy niech lepiej nie piszą o innych skoro każdy wie co zrobili podczas wojen światowych zdanie na temat krzywdy i zbrodni innych brzmi śmiesznie w ustach największych rasistów świata

~lolek 1 godzinę i 22 minut temu
Jak by niemcy tu nie wtargneli to nikt by nie zginął. Droga redakcjo „die welt” wszystkiemu winni są wasze matki, babki i wasi ojcowie, dziadkowie.

~Wu Ming 3 godziny i 26 minut temu
Jakie to szczęście, że Niemcy całkowicie bezinteresownie bronili Żydów przed polskimi antysemitami! Szczególne zasługi w obronie Żydów miały niewątpliwie oddziały SS. Wskazuje na to nawet nazwa tej organizacji – „Sztafety Ochronne”. „Die Welt” powinien więc wystąpić do Yad Vashem o przyznanie szefowi tej organizacji, niejakiemu Heinrichowi Himmlerowi tytułu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

~rokson 3 godziny temu
Polscy faszyści mordowali masowo żydów organizując holokaust. a dzielna ARMIA niemiecka z narażeniem życia przekroczyła granice nazistowskiej Polski tracąc ponad milion żołnierzy w pierwszym miesiącu wojny. Mimo słabego uzbrojenia stawiała zacięty opór, ratując od zagłady rzesze żydów, wywożąc ich do Berlina, Drezna i Monachium… <- do tego dochodzi moi drodzy. Co za K…wy, nie znam słów żeby określić tą sytuację.

~neos 3 godziny i 17 minut temu
Za niesłychany skandal mozna uznać, coraz częściej pojawiające się, takie zwischenrufy, iż Polacy wzięli udział w mordowaniu Żydów. Wyjątkowa bezczelność. Nawet jeżeli znaleźli tacy niegodziwcy, to byli wytworem obcego nacisku i przymusu sytuacyjnego, w tym przypadku niemieckiego.

~zyzak 21 godzin i 49 minut temu
…a może by tak Die Welt opisał jak chłopi niemieccy pomagali w mordowaniu Polskich dzieci, grabieniu majątków zamordowanych Polaków, o tym jak wielką radość sprawiało niemcom oglądanie holokaustu narodu Polskiego i innych narodów.

~alo 22 godzin i 5 minut temu
Pismo, należące do potomków hitlerowskiego zbrodniarza (wyguglować: Werner Lorenz), znów bierze się za osądzanie Polaków. Całości kreciej roboty tego wydawnictwa względem Polski dopełnia fakt, że to właśnie to wydawnictwo zapoczątkowało stosowanie określenia „polskie obozy koncentracyjne”(wyguglować ten termin). Pełnomocnikiem tego wydawnictwa na Polskę jest znany z niebywałego obiektywizmu i patriotyzmu, red. Lis.

~taksiępytam 3 godziny i 12 minut temu
A jakiego wyznania jest ten Grabowski i jakie nazwisko nosili jego przodkowie?

~die welt 22 godzin i 9 minut temu
Ten niby badacz Grabowski z pewnością jest potomkiem jakiegoś SS-mana i szuka pretekstu aby się wybielić. Trzeba sprawdzić ilu żydów ma na sumieniu.b

~Skrzydłowy 20 godzin i 47 minut temu
patrząc na listę jego publikacji i towarzystwa w jakim się obraca, wnioskuję iż jego potomek był kapo w jakimś obozie. Kim najczęściej byli kapo- każdy wie.

~marco 21 godzin i 42 minut temu
Kolejny syjonista podszywający się pod Polaka, rozpowszechnia kłamliwe paszkwile na temat Polski i Polaków, próbując zmieniać historię, a wszystko to wpisuje się w scenariusz żydowskiego szantażu, który ogłoszono na zjeździe światowego kongresu żydów w latach 90-tych XX wieku. Zapowiedziano wtedy, że jeśli Polska nie zapłaci haraczu w postaci 65 miliardów dolarów, to będziemy opluwani na całym świecie dopóki nie ugniemy się pod ich żądaniami. Ostatnią próbą grabieży Polski na kwotę 65 miliardów dolarów była deklaracja rezydenta Komorowskiego złożona swojego przełożonemu, czyli ambasadorowi Usraela w Polsce, że lasy państwowe zostaną sprzedane, aby zaspokoić żydowskie roszczenia, o czym można przeczytać w depeszach Wikileaks. Następnie „polski” kneset próbuje przegłosować ustawę o prywatyzacji lasów państwowych w zeszłym roku, co na szczęście się nie udaje. Jeśli chodzi o mordy na żydach dokonywane przez Polaków, to nic takiego nie miało nigdy miejsca, w przeciwieństwie do mordów na polskich patriotach dokonywanych przez żydokomunę w latach 40/50 XX wieku, kiedy żydzi tworzyli w Polsce stalinowski aparat represji.

~az 20 godzin i 26 minut temu
Piszmy o polskim holokauście zgotowanym nam przez żydokomunę. Dlaczego w polskim prawie nie ma zapisu o ściganiu antypolonizmu ???

~rebeliant 21 godzin i 47 minut temu
Z tego skupiania się wyłącznie na zabitych Żydach – odnośnie 2 wojny światowej – wyraźnie pokazuje, że rolą tej propagandy (a raczej psychomanipulacji) jest uznanie, że inni pomordowani np. Polacy to mniej wartościowe ofiary w stosunku do Żydów. Kłamstwa i oszczerstwa szczujące przeciw Polakom powinny być ścigane przez prokuraturę za antypolonizm. No właśnie – gdzie jest w naszym prawie restrykcyjny i surowy zakaz antypolonizmu ? No co jak co, ale po tym co spotkało Polaków, to takie prawo być powinno. Notoryczne przysłanianie całego obrazu zdarzenia, to też kłamliwe daje ciche uznanie rasizmu, w którym wyczekuje się uratowania tylko Żyda i z tym wiąże się aplauz, fanfary i fajerwerki. Po rasistowsku – nie wyczekuje się uratowania Polaka, a nawet odwrotnie, bo nie potępia się zorganizowanej działalności Żydów na rzecz sprawnego ludobójstwa popełnionego na polakach przez sitwę komunistyczna… również stworzoną przez Żydów.

~Stańczyk 21 godzin i 49 minut temu
Osobiście mam dosyć robienia z Polaków oprawców Żydów. Przepraszał Kwaśniewski za Jedwabne, Kaczyński zakazał ekshumacji tych, których Polacy mieli tam spalić, ja pytam dlaczego i jakim prawem. Ekshumacja pokazała by całą prawdę i okazałoby się ilu było zamordowanych i czy nie mieli śladów po kulach. Najwięcej Żydów zabili sami Żydzi, policja żydowska w gettach i cała społeczność żydowska na świecie, która wiedziała co wyprawia Hitler a nic z tym nie robili. I jeszcze jedno, co robili Żydzi po 17 września 1939 roku na ziemiach wschodnich zajętych przez ZSRR. Byli zdrajcami wysyłali Polaków na śmierć, donosząc na nich do NKWD, sami ich zabijali.

~antypolak 21 godzin i 6 minut temu
Do Stanczyk ! Byles tam I widziales na wlasne oczy ? Jestem pewien ze nie. Wiec wracaj do kielicha.Pozatym obecni Zydzi nie moga byc odpowiedzialnymi za czyny ich dziadkow tak samo jak I Polacy

~Koves 2 godziny i 39 minut temu
Insynuacje, insynuacje i jeszcze raz insynuacje! Gdyby tak bylo jak dowodzi Grabowski to w latach 40-tych XX wieku, ci „polscy mordercy” byliby dawno osądzeni, przez prokuraturę, sądy i bezpiekę, które były w większości opanowane przez żydów. Pomimo tej wrzawy i krzyku, nikt jakoś obecnie z grona „polskich morderców”, nie jest sądzony, czy pociągany do odpowiedzialności przez aeropag Yad Vashem! Dziwne, że ten wrzask nie jest kierowany, przeciwko Francuzom, Ukraińcom, Austriakom i Słowakom. W Słowacji na mocy porozumienia Csermak – Ribbentrop, III Rzesza wypłacała Bratysławie 500 marek za każdego wydanego żyda. Dlaczego zatem, nie znalazł się nikt poza Polską, kto zaangażowałby się w ratowanie żydów. Nie było w pobliżu Auschwitz lądowań komandosów angielskich czy amerykańskich, spieszących z pomocą ludności żydowskiej. Jan Karski nie rozmawiał ze Stalinem czy Rokossowskim, raporty składał i Churchilowi i Ros- sveltovi. Prawda dla żydów jest ponura, n i k t nie chciał im pomagać, poza ludnością pochodzenia polskiego! Warto pamiętać, że wkrótce po inwazji sowietów i likwidacji polskiej administracji na kresach wschodnich, to żydzi i i ukraińcy byli wyznaczeni do administrowania tymi terenami i sporządzania list osób przewidzianych do zsyłki na Syberię i do Kazachstanu. W ten sposób pomogli sovietom w wywózce około 1500000 osób do ZSRR. Zgodnie z odezwą komisarzy Armii Czerwonej, „sprawiedliwość” Polakom miała być wymierzana przy pomocy wideł i łopat. Żydzi i Ukraińcy w tym powszechnie uczestniczyli. Ktoś taki jak Norman Davis powinien to opisać. Na pożal się Bugu historykach, typu Dudek czy Paczkowski nie ma co liczyć!

~dama pik 2 godziny i 40 minut temu
zydzi są winni tego, że morderca Polaków i Zydow jakis parszywy niemiec pisze kłamstwa!! Jedwabne – wstrzymana ekshumacja – jedyny przypadek na Swiecie gdzie ekshumacji nie doprowadzono do konca!!! O paradoksie na prosbę zydow…..a na ciałach pomordowanych przez NIEMCÓW a nie Polaków Zydach lezały łuski z niemieckich karabinów itd. Pogrom kielecki również zakłamany gdyz, dokonali go agenci NKWD I UB a NIE Polacy!!! Kielczanie podobnie jak mieszkańcy Jedwabnego DOSKONALE wiedzą kto i dlaczego dokonAł pogromów, BISKUP KIELECKI ZA PRAWDĘ O POGROMIE, którą przekazał Ambasadorowi USA był przez NKWD+UB więziony, bity przez wiele lat az w koncu zamordowany przez NKWD-UB a kto nalezał do ww., zbrodniczych słuzb nie musze przecież zadnemu Polakowi i kazdemu innemu czlowiekowi uczciwemu, tlumaczyc!!!!!

~MOLAS 3 godziny i 35 minut temu
chętnie przeczytam jeszcze raz (bo już czytałem) o tym jak Żydzi (amerykańscy i europejscy) pomagali Niemcom mordować Żydów, nie tylko w Polsce

~Emeryt 22 godzin i 4 minuty temu
W holokauście zginęli tylko ci żydzi ,którzy nie mieli kasy żeby się wykupić

~malabiala 20 godzin i 38 minut temu
Bo o to właśnie chodziło bogatym, żeby się pozbyć biednych żydów.

~Polak Mały 22 godzin i 5 minut temu
A gdzie rola polski jako matki która przygarneła żydów w okresie kiedy państwa współczesnej Europy ich wyganiały i mordowali,skoro naród żydowski wini polaków za swoją historie to nie zasługuje na bycie narodem wybranym wara Wam od Polski .A tych z rządu będących najpierw żydami potem polakami jak za Gomułki przepędzić WON jak się nie podoba nad Wisłą nad może Martwe się kierować

~aftys 22 godzin i 5 minut temu
A kiedy niemieckie k.wy wypłacą uczciwie rekompensatę za pracę przymusową Polaków w 3 rzeszy podczas wojny ?? Mówię o prawdziwej rtekompensacie a nie ochłapami jakimi zamknęli gęby tym z polsko niemeickiego pojednania.

~aftys 19 godzin i 52 minut temu
Ale w latach 90tych rozmowy prowadzono od nowa w ramach których dogadano się na ochłapy. Mój ś.p dziadek który był w obozie pracy w Tromlitz od listopada 1941 do maja 1945 dostał za niewolniczą pracę, która wpłynęła negatywnie na jego zdrowie bagatela około 8 tys DM, co dało na przełomie lat 90/00 około 15-16 tys zł. Czy to jest odpowiednia rekompensata za mękę głód i cierpnie ?? Zawszę będę darzył nienawiścią naród niemiecki i będę o tym mówił moim dzieciom. Takich krzywd się nie wybacza.

~władek 22 godzin i 59 minut temu
Po latach tworzą nową historię. Mówię więc NIEMCY powtarzam NIEMCY mordowali. W każdej obecnej rodzinie NIEMIECKIEJ jest co najmniej jeden morderca. Nie hitlerowcy a NIEMCY mordowali. Przestańmy owijać w bawełnę. Powtarzam NIEMCY SĄ MORDERCAMI milionów POLAKÓW, ROSJAN, ŻYDÓW i innych narodowości.

~mmn 2 godziny i 45 minut temu
Niemcy zgotowali straszliwy los Europie, a teraz ich potomkowie zapominają, że naziści mieli narodowość. Nie wypada, aby to niemiecka prasa zajmowała się takimi problemami. To okupacja niemiecka doprowadziła do upadku zasad i morale społeczeństwa. Takie sytuacje na pewno się zdarzały, ale tak było nie tylko w Polsce, lecz w całej okupowanej Europie. A wielu Żydów zachowywało się przed wojną parszywie w stosunku do Polaków, więc niektórzy z nich mścili się w czasie okupacji na takich Żydach. Nie jest to usprawiedliwienie, ale można to trochę zrozumieć. Zapomina się o tym, ilu Żydów przeżyło wojnę dzięki Polakom.

~zetor 2 godziny i 51 minut temu
ciesze sie ze akurat niemcy biora sie za „uzupelnianie i rozjasnianie obrazu”. doprawdy nie moglbym pomyslec o zadnej innej nacji bardziej moralnie uprawnionej do takich komentarzy. oczywiscie nie chodzi tutaj o umniejsznie wlasnych win jak zgaduje? a tak wogole to te wszystkie ochydne obozy to zbudowali albo polacy albo jacys mityczni „nazisci”? nie bardzo wiadomo skad oni sie wzieli ale nic nie mieli wspolnego z niemcami? oh dear jak mawiaja anglicy…

~aca 2 godziny i 26 minut temu
masz rację armię hitlera stworzyły koncerny żydowskie na terenie Niemiec,będące filiami amerykańskich (żydowskich)koncernów

~nikita 3 godziny i 43 minut temu
NO media niemieckie ładnie pracują nad zacieraniem odpowiedzalności NIEMIEC za II wojnę Światową i m.in mordowanie wielu narodów m.in żydów. Teraz niemiecki tygodnik pisze jak to okupanci (buhhaha) namawiali Polaków. A kto to byli Ci okupanci .. nie pada. I w ten sposób łączy się mordowanie z Polakami i tylko wzmiankuje że byli JACYŚ nieważni i nieznani okupanci. Ale media polskie tez w większości zależą od kapitału niemieckiego lub żydowskiego

~mariusz 3 godziny i 31 minut temu
Nic o Żydach kolaborantach NKWD i gestapo , a wielka szkoda . Nawet w Polsce były wydawane publikacje na ten temat i to nie przez ” histeryków ” pokroju Grossa .Tak trochę prawdy o „waleczności i bohaterstwie” partyzantki braci Bielskich też nikomu nie zaszkodzi.

~Moher Power 22 godzin i 7 minut temu
Berliński dziennik „Die Welt” niech przypomni kto mordował Żydów. Mordowali Niemcy. Komu pomagali polscy chłopi; niemieckim Niemcom. Polacy to są bardzo źli antysemici, Pozostaje pytanie, dlaczego Żydzi tak lubią mieszkać w Polsce.

~gad2015-06-09 20:56
pewnie odbywali tu „wielowiekową pokute ” ?:>

~mmn2015-06-09 22:09
Bo oni w naszym kraju są obywatelami pierwszej kategorii. Czy znasz kogoś bez korzeni żydowskich, kto jest prezesem banku, członkiem porządnie zarabiającej rady nadzorczej, prokuratorem lub inną szychą? My Polacy w naszym kraju jesteśmy zepchnięci na margines, a w sejmie jest więcej izraelitów niż w knesecie.

~Ina2015-06-10 20:09
Dlaczego przez wieki Żydzi z całej Europy przez wieki uciekali do Polski. Bo wszędzie szerzył się antysemityzm, a tylko w Polsce mieli spokój, dlatego w Polsce było ich przed II wojną najwięcej i to dlatego umieszczono tu najwięcej obozów koncentracyjnych. I tylko w Polsce za ukrywania osób pochodzenia żydowskiego groziła kara śmierci.

Moher Power 10 godzin i 48 minut temu
Do „mmn”. Polacy są zepchnięci, bo pozwalają na to. Początki obecnego stanu rzeczy to działania Rosji carskiej. Car zezwolił Żydom na kupowanie polskiej ziemi i przejmowanie majątków polskich ziemian w uznanie zasług w tłumieniu powstań. To był przyczółek. Podczas II-giej WŚ Rosjanie i Niemcy wymordowali znaczną część polskich przywódców. Żydzi pomagali w tym wydajnie. Po II-giej WŚ Żydzi zostali ustanowieni przez ZSRR-owców na większości stanowisk decyzyjnych i w aparacie ucisku. Ale wojna skończyła się 70 lat temu, ZSRR rozpadł się, a ustalony stan pozostał.

~nie żyd 10 godzin i 41 minut temu
Polaków zawsze gryzła w oczy obca im cecha PRACOWITOSĆ a co za tym idzie oszczędność i bogacenie.Dlatego nie lubią żydow.Polak woli swiętować , pieniądze przepić i zazdrościć bogatym żydom

Moher Power 7 godzin i 40 minut temu
Do „nie żyd”. Pracowitości i sprytu trzeba uczyć się od Żydów. Bogactwa zdobytego pracowitością Nie wypada zazdrościć. Ale Żydzi opanowali jeszcze inne umiejętności: 1.] Zajmowanie stanowisk decyzyjnych i tworzenie prawa umożliwiającego pobieranie przez „swoich” niczym nieuzasadnionych zysków 2.] Wykorzystanie tych stanowisk do wciskania „swoich” na najlepiej płatne stanowiska. 3.] Czerpanie niczym nieuzasadnionych zysków z manipulowania pieniędzmi.

~mmm 23 godzin i 12 minut temu
Wszystkie czołowe stanowiska w naszym państwie obejmują żydzi. Dr Hutschnecker powiedział, że każdy Żyd rodzi się z zarodkiem schizofrenii i to ten fakt jest przyczyną pseudo „prześladowań Żydów” w Polsce. Schizofrenia jest faktem, który w Żydach wywołuje kompulsywne pragnienie prześladowań. Dr Hutschnecker zwrócił uwagę na to, że choroba umysłowa specyficzna dla Żydów objawia się ich brakiem zdolności odróżnienia dobra od zła. Powiedział, że choć żydowskie prawo kanoniczne uznaje cnoty cierpliwości, pokory i uczciwości, to Żydzi są agresywni, mściwi i nieuczciwi. Zydzi atakują Polakow hasłami rasizmu, a to przecież Izrael jest krajem najbardziej faszystowskim i rasistowskim na świecie. Ciekawostki ŻYDZI, PRETORIANIE MUSSOLINIEGO WSPÓŁTWORZYLI WŁOSKI FASZYZM Wielu wykształconych Polaków zmuszonych jest do emigracji zarobkowej – ostatnio naciski wywiera się na emigrację lekarzy, inżynierów i prawników. Znaczna część polskiej inteligencji już raz została za pośrednictwem Żydów wymordowana w Katyniu. Teraz żydzi nie muszą już mordować Polaków, wystarczy ich rozproszyć po świecie. zubożenie Polaków jest dużo lepsze niż ich mordowanie. Zadłuż Polaka, zabierz mu prace a będzie Twoim niewolnikiem , no nie? Panie rabinie Komorowski

~Barbarossa 22 godzin i 54 minut temu
tacy święci żydzi jak Razelman Merkułow Urbano LewRybak Chaim Finberg Abracham Borusewicz Abukow Milsztein Sierow Abram Jaskuła Sorokin tak napisał Abraham Vidro w lipcu 1971rok. oni mordowali w Kozielsku Ostaszkowie Katyniu to byli NKWD ZYDZI ZWERBOWANI PRZEZ BERIE DO WYMORDOWAN IA INTELIGENCJI I UCZONYCH W MIEDZY INNYMI POLSCE JEST TO UDOWODNIONE W KSIAŻCE KTÓRĄ WYDAŁ A W WILNIE ODZIAŁ ZYDOWSKI CO ROBIŁ A W SS NIEBRAKOWAŁO ŻYDÓW W WERMACHCIE TAZ BYLI A W JEDWABNYM TO OSZUSTWO OGLĄDNIJCIE PRAEBIEK UROCZYSTOSCI JAK ŻYDZI MANIOPULUJA NA CZELE KWASNIEWSKIEGO ALEKSANDRA NAJWUZSZY CZAS ABY PRAWDA WYSZŁA NA JAW I WYGONIC TO ZŁO NA ZIEMIE OBIECANE

~mazur 1 godzinę i 33 minut temu
Apeluję po raz kolejny do historyków polskich, o ile tacy jeszcze istnieją: Zacznijcie wreszcie badać i zbadajcie, opublikujcie sprawę udziału osób narodowości żydowskiej w CZEKA, NKWD, UB, w sądownictwie i prokuraturze czasów stalinowskich. Ujawnijcie wreszcie ile zbrodni dokonali na obywatelach polskich. Opublikujcie to w gazetach polskich i polonijnych. Błagam was historycy, zróbcie to…

~PaPa 23 godzin i 52 minut temu
Widzicie zydzi? Tu jest wrogi wam kraj! Lepiej czym predzej stad wyjedzcie!! Slowianie nie lubia „innych”, obcych!!!

~uoe 23 godzin i 36 minut temu
Polska nie chce wypłacać odszkodowań to przyplaci to łata antysemickiego kraju z dziada pradziada, tak zjada Polskę na a ranie miedzynarodowej ze ta zaakceptuje w końcu każda kwotę żądaną przez gminę żydowską

~Marek 23 godzin i 21 minut temu
Wystarczy zaczekać, aż muzułmanie zdominują Europę i będzie spokój ze wszystkimi odszkodowaniami. Pytanie, czy po bankructwie USA utrzyma się w Palestynie Izrael…………

16 thoughts on “125 „Die Welt” i polscy pomocnicy Hitlera… aha… A co nagle taka cisza o żydowskich, ukraińskich i innych pomocnikami niesfornego Adolfka?


 1. Xavier Bettel (AFP / Thierry Charlier)

  ~MOLO 14 godzin i 51 minut temu
  SAMI NA SIEBIE UKRĘCILI BICZ FINANSOWALI PARTIE HITLERA A ON SIE IM ODWDZIĘCZYŁ

  ~Aple Bauuum 16 godzin i 36 minut temu
  1300 żydków i wielkie larum………….Niemcy wymordowały kilka milionów POLAKÓW i cisza ?! A Szwajcaria? dlaczego nie została zajęta przez Niemcy Hitlera?

  ~Hans 16 godzin i 38 minut temu
  Nie było żadnych obozów zagłady, to były sanatoria.

  ~w oparach absurdu 12 godzin i 46 minut temu
  Rok 2044, Grenlandia przeprasza za udział w pogromach żydowskich podczas II wojny światowej. Upolowano wówczas fokę która czuła się żydówką.

  ~Jiggaman 15 godzin i 32 minut temu
  Katolik, czy muzłumanin piszecie z małej litery, więc czemu piszecie żydzi z dużej?

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Luksemburg-przeprasza-za-udzial-w-przesladowaniu-Zydow,wid,17617728,wiadomosc.html

  Luksemburg przeprasza za udział w prześladowaniu Żydów

  Parlament Luksemburga przyjął rezolucję, w której przyznano, że w okresie niemieckiej okupacji podczas drugiej wojny światowej Wielkie Księstwo aktywnie uczestniczyło w prześladowaniu Żydów.

  Przeproszono społeczność żydowską, wskazując na „karygodne działania”, za które odpowiedzialne były ówczesne władze Luksemburga. Premier Wielkiego Księstwa Xavier Bettel powiedział m.in.: – Wielu przedstawicieli państwa – nauczycieli, urzędników, burmistrzów – było w poszczególnych przypadkach gotowych kolaborować.

  Luksemburg po raz pierwszy przyznał się w ten sposób do współodpowiedzialności za prześladowania Żydów w czasie wojny. Rezolucja parlamentu i wypowiedź premiera to konsekwencja zleconego przez rząd raportu, w którym luksemburski historyk Vincent Artuso przeciwstawił się dość powszechnej dotąd opinii, że Luksemburczycy byli tylko wykonawcami rozkazów niemieckich okupantów.

  Artuso wykazał, że władze Luksemburga często z dużym zaangażowaniem włączały się w prześladowania Żydów i że jeszcze przed niemiecką okupacją w Wielkim Księstwie występował antysemityzm.

  W rezolucji parlamentu wyrażono najgłębsze ubolewanie z powodu cierpień zadanych społeczności żydowskiej, wskazując, że do niemieckich obozów zagłady wysłanych zostało z Luksemburga ok. 1300 Żydów.

  ~gosc 20 godzin i 15 minut temu
  od razu, po ilosci artykulow na ten temat, przemowien i innych widac iz jest to fabrykowane pod jakis cel, jaki? okradanie innych narodow pod pretekstem rekompensat tak zwanych.

  ~Qń 14 godzin i 17 minut temu
  Im więcej czasu mija od wojny tym więcej zgłasza się żydków po odszkodowania .Co oni zmartwychwstają czy jak ? Normalne cuda jakieś !

  ~Pejso Kid 16 godzin i 11 minut temu
  My nie mamy za co przepraszać bo nas wtedy nie było w kraju, wyjechaliśmy na 5 lat na wczasy a zły Niemiec tu narozrabiał. A tak na marginesie, przepraszają bo im udowodniono to jest cynizm a nie skrucha.

  ~introtogame69 16 godzin i 49 minut temu
  ,,literat„Gross,bedzie mial znowu pole do popisu.Czekamy na ,,ksiazke„…

  ~leszek 14 godzin i 24 minut temu
  dowiedzielismy sie (szczegolnie ostatnimi laty ) , ze prawie wszystkie nacje podczas 2 wojny przykladaly rece do mordowania zydow . jest to godne potepienia ! zastanawia mnie jednak , co jest” nie tak ” z zydami , ze wszyscy ich nie lubia , wrecz nienawidza i byli zdolni do tego typu zachowan .

  ~Żydopławwka 16 godzin i 6 minut temu
  organizowanie sieci terroryzmu światowego i negocjowanie z terrorystami wszędzie tam gdzie działają. W Ameryce możecie krytykować Boga, ale nie możecie krytykować Izraela”, oraz premier Izraela Ariel Szaron w 2001r. w radiu kol Yisrael: „Za każdym razem kiedy coś zrobimy, mówisz mi Ameryka zrobi to czy tamto… chcę ci powiedzieć bardzo wyraźnie: nie martw się o naciski Ameryki na Izrael. My naród żydowski kontrolujemy Amerykę i Amerykanie o tym wiedzą. Gospodarka Izraela jest w doskonałej kondycji. Izraelscy biznesmeni inwestują wszędzie na świecie, a Izrael notuje w tej chwili bezprecedensowe ekonomiczne sukcesy. Obecnie osiągnęliśmy gospodarczą niezależność i wykupujemy Manhattan, wykupujemy Polskę, Rumunię oraz Węgry. I wedle mojej wiedzy nie mamy z tym żadnych problemów.” [link] – Szymon Peres, prezydent Izraela

  ~Mosiek Klaperowicz 15 godzin i 39 minut temu
  Aj waj, aj waj mojej brodki nie ruszaj. Jakubek Berman, Modzelewski, Hilary Minc byli szczegolnie przesladowani w Polsce, zwlaszcza kiedy mieli dobre pozycje w rzadzie PRL. Przyjaciel Stalina – Jakubek Berman pokochal stanowisko szefa UB. Kiedy patrzyli w lustra to widzieli slady przesladowania na wlasnych uszach. Luksemburg powinien zaplacic wszystkim Zydkom bo oni moga glosno krzyczec. Mosiek Klaperowicz musi dostac 100 milionow dolarow dziennie.

  ~Warszawiak 2 godziny i 11 minut temu
  To KONIEC wolnego swiata. Przejeli juz wladze oficjalnie, nawet sie juz z tym nie kryja.

  ~majcherek 20 godzin i 52 minut temu
  To znaczy, że w tym parlamencie główną rolę odgrywają żydzi

  ~Ewap 16 godzin i 34 minut temu
  Mam dosyć tego tematu. Czy to sie nigdy nie skończy ? Dlaczego Polacy nie mówią od 70 lat o udziału Żydów w skazywaniu Polaków – bohaterów na smierć lub wiezienie. Może wreszcie zaczniemy?

  Polubienie


 2. James Comey (AFP / Chip Somodevilla/Getty Images)

  ~ddc 17 godzin i 54 minut temu
  Czy ojciec tego szefa FBI był żydem kobalorował z niemcami a PO wojnie z amerykanami

  ~ZAZ 1 godzinę i 53 minut temu
  USA cały czas kolaborowała z Hitlerem i robiła niezłe interesy i przed i w czasie i po wojnie. Poczytaj trochę to się zdziwisz jak bogate żydzi chcieli przejąć majątek tych wielu biednych żydków i właściwie im się udało teraz, obserwując co wyprawiają gminy żydowskie z NY…

  ~wow 16 godzin i 34 minut temu
  „Zalowac” nie ma nic wspolnego z „przepraszac.” Znowu robia nas w konia.

  ~andrzej1 16 godzin i 1 minutę temu
  Co mi po jego żalu, jeżeli się kogoś niesłusznie oskarża, to trzeba też umieć przeprosić. Czy ten Amerykanin tego nie rozumie?

  ~gh 16 godzin i 34 minut temu
  Jankesom zaczyna się we łbach przewracać! Dla Polaków to dobra lekcja skorygowania dotychczasowej sympatii do USA.

  ~anna 16 godzin i 14 minut temu
  jestesmy na smyczy usraela a wiec ten list „zamyka sprawę”

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Burza-wokol-slow-szefa-FBI-Eksperci-dla-WP-list-do-ambasadora-zamyka-sprawe,wid,17478911,wiadomosc.html

  Burza wokół słów szefa FBI. Eksperci dla WP: list do ambasadora „zamyka sprawę”

  Słowa szefa FBI Jamesa Comey’a mówiące o polskich „wspólnikach morderców” Żydów w czasie II wojny światowej wywołały prawdziwą burzę. Warszawa od kilku dni domagała się oficjalnych przeprosin za ten komentarz, gdy zagrzmiały kolejne gromy – „Gazeta Wyborcza” podała, że przeprosin nie będzie, choć sporządził je „jeden z departamentów rządu USA”, bo zablokował je Biały Dom. Coraz bardziej napiętą atmosferę załagodził jednak odręczny list Comey’a do polskiego ambasadora w USA, w którym pisze on: „Żałuję, że powiązałem Polskę z Niemcami”. Wirtualna Polska zapytała ekspertów, co sądzą o całej aferze.

  15 kwietnia szef FBI wygłosił mowę w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. W jednym z jej fragmentów stwierdził, że w czasie Holokaustu ludzie zrezygnowali z indywidualnej moralności, poddając się grupie. – W ich mniemaniu mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego – dodał Comey. To właśnie te słowa wywołały poruszenie w Polsce, ale też na Węgrzech. Zażądano przeprosin, a sprawa pęczniała przez kilka dni. Sam Comney w rozmowie z jedną z lokalnych telewizji amerykańskich stwierdził: „żałuję, że w ogóle wymieniałem jakiekolwiek kraje” – ale Polski nie przeprosi.

  W czwartek „Gazeta Wyborcza” informowała, że nawet dotarła do tak oczekiwanych słów skruchy sporządzanych przez – jak opisano – „jeden z departamentów rządu USA” dla Comney’a, ale ich upublicznienie miał zatrzymać Biały Dom. Dziennik uważa, że tłem sprawy są napięte stosunki USA i Izraela, co wiąże się z negocjacjami nuklearnymi z Iranem, oraz obawy, iż przeprosiny byłyby źle odebrane przez część amerykańskich Żydów.

  Gdy więc wydawało się, że napięta atmosfera sięgnęła zenitu, polskie MSZ ujawniło list, który szef FBI wręczył ambasadorowi Polski w USA. W odręcznej notce można przeczytać: „Żałuję, że powiązałem w mojej wypowiedzi Polskę z Niemcami, gdyż Polska została zaatakowana i była okupowana przez Niemcy. Państwo Polskie nie ponosi odpowiedzialności za okrucieństwa, których dopuszczali się naziści”.
  (…)
  Prof. Ryszard Machnikowski, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego

  Podobnie jak prof. Lewicki, także prof. Machnikowski podkreśla, że wobec doniesień „Gazety Wyborczej” należy „postawić wielki znak zapytania”, ponieważ Biały Dom nie skomentował ich oficjalnie. – Gdyby to jednak była w jakimś sensie prawda, byłby to kolejny wyraz niekonsekwencji i kunktatorstwa polityki administracji prezydenta Obamy – dodaje ekspert. – Słowa Comey’a pokazują, że można wymienić kraj, o którym dyrektor FBI powinien wiedzieć, że jest sojusznikiem w regionie Europy Środkowej, w jednej linii z Niemcami jako ewentualnego współsprawcę Holokaustu. To już demonstruje stan mentalności grupy rządzącej Stanami Zjednoczonymi i stosunek do Polski – zauważa jednocześnie prof. Machnikowski.

  Według eksperta przeprosiny skierowane do Polski raczej nie pogorszyłyby też relacji Waszyngtonu i Tel Awiwu, bo te już są nienajlepsze. – Stosunki Izraela i Stanów Zjednoczonych są bardzo napięte ze względu na dużą różnicę zdań w kwestii irańskiego programu atomowego. Prezydent Barack Obama prowadzi politykę, która nie znajduje uznania w oczach premiera Benjamina Netanjahu. Izraelczycy podsłuchiwali Amerykanów w Lozannie w trakcie trwania rozmówi (z Iranem – red.), premier Netanjahu był w Kongresie USA, ale nie odwiedził prezydenta. Trudno sobie wyobrazić, by te stosunki były gorsze niż są w chwili obecnej – ocenia prof. Machnikowski. Zdaniem eksperta słowa skruchy nie stałyby się też kością niezgody między amerykańskim rządem i środowiskami żydowskimi, bo też sama część amerykańskich Żydów wezwała Comey’a do przeprosin.

  – To jest krok we właściwym kierunku – mówi z kolei ekspert o liście Comey’a do polskiego ambasadora. – Czy musimy się domagać, żeby powiedział „przepraszam”? Powiedział „żałuję” – to jest kwestia semantyki, czy słowo „przepraszam” jest mocniejsze niż „żałuję”. W naszym interesie był efekt, który właśnie uzyskaliśmy w postaci wyrażenia skruchy ze strony dyrektora FBI, oraz zamknięcie sprawy, bo nie wpływa ona dobrze na stosunki polsko-amerykańskie – dodał.

  Dr Jerzy Wójcik, ekspert Instytutu IZROPA zajmującego się relacjami europejsko-izraelskimi

  Zdaniem dr Wójcika list Comey’a właściwie przeczy doniesieniom polskiego dziennika. – Były to formalne przeprosiny, w których dyrektor FBI stwierdził, że nie chciał porównać Polaków do Niemców w okresie II wojny światowej. Te słowa kończą temat – ocenia ekspert.

  Za niefortunne dr Wójcik uznał jednak to, że na słowa „żałuję” trzeba było czekać aż kilka dni. – Gdyby dyrektor FBI złożył tego rodzaju formalne przeprosiny lub skorygował swoją wypowiedź w tym samym dniu, w którym ten lapsus językowy, bo tak to należy nazwać, się pojawił, to sprawa zostałaby rozwiązana na o wiele niższym poziomie. Te parę dni sprawiło, że rozpętała się burza medialna – dodał.

  Spekulacją ekspert nazywa natomiast tezę, że przeprosiny mogłyby zostać uznane przez część amerykańskich Żydów za „dowód na rzekomy antysemityzm Obamy”, o którym pisze także „Gazeta Wyborcza”. Jednocześnie dr Wójcik przyznaje, że są problemy w kwestii narracji historycznej między środowiskami żydowskimi a polską racją stanu. – Natomiast uważam, że te napięcia z biegiem czasu są coraz mniejsze – dodał.

  ~Bob 15 godzin i 54 minut temu
  być może „ekspertom” sprawę zamyka, he, he, he, he

  ~zj 16 godzin i 23 minut temu
  nam polaką każdy może napluć w twarz a my uznamy że deszcz pada przedewszystkim obraził nas publicznie przy poklasku zgromadzonych a te niby przeprosiny wysłał na swistku papieru do ambasadora a nasze media jeszcze się tym zachwycali że napisał osobiście co za żenada

  ~jssjsj 14 godzin i 44 minut temu
  Nie ważne jak napisane, ale ma racje! Gdyby tak ktorys z polskich politykow powiedzial o amerykanach, pewnie rzadali by publicznych przeprosin, konferencji emitowanej na caly swiat, podczas ktorej skladal by publiczne wyjasnienia i wielkie przeprosiny. Ale cóż widać jak nasi potrafią walczyć o swoje…

  ~dapol 16 godzin i 13 minut temu
  dla kogo kończy sprawę bo na pewno nie mnie i tych których obraził, tych których bliscy pomagali w okresie wojny Polakom żydowskiego pochodzenia, dopóki nie przeprosi w sposób co najmniej identyczny jak nagłośnił te kłamstwa o nas, nie uznamy sprawy za zakończoną, ten reprezentant państwa odpowiedzialnego za śmierć naszych obywateli w obozach zagłady bo nic nie zrobili a mogli w tamtych latach i państwa zdrajcy bo to jego państwo za plecami naszych ojców ginących na pierwszych liniach wszystkich frontów tej wojny oddało nasz kraj pod prawie pięćdziesięcioletnią okupację

  ~popo 15 godzin i 58 minut temu
  Arabscy terroryści modą bez wizy wjechać do USA, polski wykształcony pracownik musi jak arabski osioł prosić o łaskę. Szef FBI głośno powiedział – słyszał jego słowa cały świat- ,a przeprosił cichutko na piśmie i to jeszcze sprytnie zwalił winę na jakichś „nazistów” zamiast jasno powiedzieć winni są NIEMCY. Dziwny to sojusznik z tej ameryki.

  ~Azalia 15 godzin i 24 minut temu
  Spotwarzył Polaków publicznie, na arenie międzynarodowej, a rzekomo przeprosił – cichcem, o czym ipinia publiczna międzynarodowa się nie dowie. Ciekawa jestem, czy ktoś ośmieli się mu zadać pytanie, czy będąc Polakiem w tamtych czasach ofiarowałby Żydowi kromkę chleba ryzykując życiem swoim i swej żony, a przede wszystkim dzieci? Niech wreszcie polski rząd amerykańskim Żydom publicznie wypomni, że sami mają na sumieniu swych pobratymców w Polsce, Europie, gdyż nie reagowali i nie uwierzyli Karskiemu.

  ~gość 15 godzin i 55 minut temu
  List niczego nie zamyka. Ten odręcznie zapisany skrawek papieru nie ma żadnego znaczenia. Comey, Obama, Kopacz i całe PO moga sobie nim tyłek wytrzeć. Przeprosin nie było. Sprawa jest otwarta. A żona Radosława Sikorskiego niech trzyma się od Polski z daleka. Jej „pomoc” jest nam niepotrzebna, a w takiej formie jak napisała to tylko wstyd……..ale dla niej. Może raczej niech napisze o tym jak Amerykanie nie chcieli pomóc żydom w czasie wojny, a od Karskiego wiedzieli wszystko. Fajnie było by przeczytać.

  Polubienie


  • Dyrektor FBI James Comey (PAP/EPA / Shawn Thew)

   ~PIO 19 godzin i 31 minut temu
   Tak tak „amerykanie” zawsze są tłumaczeni niewiedzą a tymczasem jest to nagminne zjawisko celowe inspirowane przez grupy żydowskie. i jedynym sposobem na zamknięcie tego działania jest wprowadzenie do kk polski zakazu pod groźbą kary np 10 letniego więzienia i kilku miliardów złotych kary. i egzekwowanie tego . tak nam … Nie łudźmy się że żydzi przestaną nas szkalować to jest ich zasada niszczenie innych narodów w sposób jakikolwiek ale skutecznie

   ~Ero 19 godzin i 23 minut temu
   Brak wiedzy? – poczytajcie choćby na wiki o getcie krakowskim i o policji granatowej – będziecie bardzo zaskoczeni, tym czego się dowiecie.

   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019401,title,Jesli-dyrektor-FBI-przyjedzie-do-Polski-pokaze-mu-prawdziwa-historie-II-Wojny-Swiatowej,wid,17478144,wiadomosc.html

   „Jeśli dyrektor FBI przyjedzie do Polski, pokażę mu prawdziwą historię II Wojny Światowej”

   Po bulwersującej wypowiedzi dyrektora FBI na temat udziału Polski w holocauście, głos zabrał szef krakowskiej społeczności żydowskiej. – Polacy są sprawiedliwi, ratowali nas w czasach Holocaustu – ocenia Jonathan Orstein, szef Jewish Community Center (Centrum Społeczności Żydowskiej).

   Dyrektor FBI James Comey, przekazał ambasadorowi RP odręczny list, w którym nie krył żalu z powodu słów, które padły w podczas przemówienia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

   „Dziękuję za nasze dzisiejsze spotkanie. Cenię naszą przyjaźń z Polską. Jak już mówiłem, żałuję, że powiązałem w mojej wypowiedzi Polskę z Niemcami, gdyż Polska została zaatakowana i była okupowana przez Niemcy. Państwo Polskie nie ponosi odpowiedzialności za okrucieństwa, których dopuszczali się naziści. Żałuję, że użyłem nazw konkretnych krajów, ponieważ moja argumentacja miała charakter uniwersalny i dotyczyła ludzkiej natury” – napisał szef FBI.

   To reakcja na słowa, które padły z jego ust podczas wystąpienia w Muzeum Holocaustu, a zostały przedrukowane w dzienniku „Washington Post” z okazji Dnia Pamięci o Holokauście.

   Podczas feralnego przemówienia Comey powiedział: „W ich mniemaniu mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić”

   Słowa wywołały oburzenie w całej Polsce bez względu na wyznanie i pochodzenie. Sytuacja stworzyła również pole do debaty na temat potrzeb edukacyjnych o historii Żydów. Jonathan Orstein, szef JCC, skomentował Wirtualnej Polsce zaistniałą sytuację.

   – Dla mnie ten odręczny list zamyka sprawę. Comey zdał sobie sprawę, że przekroczył granicę i przeprosił. To adekwatne zachowanie do słów, które padły – mówi Wirtualnej Polsce Jonathan Ornstein, szef Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

   Ornstein zwrócił uwagę na problem, który w ostatnich latach jest bardziej dostrzegalny – używanie określenia „Polish Death Camps”. – Inna sprawa, może nie związana z tematem ostatniego wystąpienia, a często nagłaśniania, czyli „polskie obozy śmierci”. Na początku trzeba powiedzieć, że w języku angielskim istnieje pewien problem, który ciężko przetłumaczyć na język polski. Dotyczy on użycia słów „polish death camps”. Prawdopodobnie w USA nikt nie ma na myśli, że to Polacy zabijali. A użycie słowa np.: przez prezydenta Obamę „polish” określa lokalizację – dodaje. – Podobnie jak „americann terrorist atack”. Nie chodzi o atak Amerykanów, a atak na Amerykę. Oczywiście nie można przymykać oka na takie sytuacje, ale edukować – mówi Żyd amerykańskiego pochodzenia.

   – Wiemy, że Polacy nie są winny, a jedynie żyli na terenach okupowanych przez nazistów. Niestety, w praktyce brzmi to gorzej, niż by ktoś chciał powiedzieć – dodaje Ornstein i wraca do problemu edukacji. – W Stanach Zjednoczonych żyje ponad 6 mln Żydów i są wychowywani od skrajnie ortodoksyjnych do zupełnie liberalnych, ale prawie we wszystkich szkołach uczy się, kto prowadził Holocaust. Edukacja musi być zdecydowanie lepsza i wychodzić poza Gminy Żydowskie – wskazuje.

   Ornstein porusza też sytuację w Polsce. – Muszę przyznać, że tutaj jest najlepiej w Europie, jeśli chodzi o zmiany na lepsze. Edukacja, dyskusje i nauka sprawiły, że mamy najmniejszy problem z antysemityzmem, w porównaniu do innych krajów UE – mówi z dumą o poprawie polskiego wizerunku.

   – Kiedyś Marsz Żywych kojarzył się z Polakami. Teraz słyszę, że to Polacy są sprawiedliwi, ratowali nas w czasach holocaustu. Jest to zasługa globalnej dyskusji, a także tego, że przyjeżdżające grupy są lepiej przygotowane do zderzenia się z historią – relacjonuje zasłyszane opinie podczas Marszu Żywych.

   Szef Centrum Społeczności Żydowskiej wskazuje w rozmowie z Wirtualną Polską na pozytywną stronę niefortunnych wypowiedzi znanych osób. – Dobrym wynikiem wpadek językowych Obamy czy Comeya, to globalne oburzenie i dyskusja na temat losów Żydów, a także Polaków podczas II Wojny Światowej. Skutek jest pozytywny. Tak myślą ludzie w Polsce i tak samo myślą ludzie w Stanach Zjednoczonych – słyszymy dalej. – Oczywiście są tacy, którzy mają w pamięci sytuacje, że nie działo się najlepiej. Ale dobra edukacja od wczesnych lat 90. zmienia relacje obojga narodów. To długi proces, ponieważ niektóre sprawy są bardzo skomplikowane – mówi o szansach na jeszcze lepszy proces na edukację.

   – Moją rolą też jest rozmowa i edukacja. Polska to nie tylko obozy i Holocaust, chcę pokazać społeczności na całym świecie, że choć jesteśmy małą społecznością, byliśmy i nadal jesteśmy bardzo ważną grupą. Bardzo chciałbym, żeby dyrektor FBI, czy każdy kto popełni błąd na temat historii, przyjeżdżał do Polski, a ja pokażę nie tylko historię, lecz jak jest dzisiaj. Po tym, już nigdy nie będzie miał wątpliwości, jak było w rzeczywistości. Trzeba pokazać pozytywny obraz. Realizuję ten cel już od kilku lat w Jewish Community Center. Gościmy coraz więcej ludzi, a problem antysemityzmu, w porównaniu do np.: Francji czy Krajów Skandynawskich w widoczny sposób maleje – kończy rozmowę dyrektor Jewish Community Center, Jonathan Orstein.

   ~obywatel 21 godzin i 50 minut temu
   Wypowiedź szefa FBI traktuję jako brak wiedzy i ignorancję wydarzeń II wojny. Natomiast bardziej mnie irytuje uhonorowanie przez rząd Ukrainy UPA i Bandery, tu nie było braku wiedzy, to jest upokorzenie dla Polaków.

   ~SS22 5 godzin i 24 minut temu
   Jak już szef FBI przyjedzie do Polski to proszę o komentarz do artykułu zawartego w THE JERUSALEM POST „..Polska powinna oddać Żydom 170 tyś nieruchomości…wartych dziś miliardy dolarów…” Pytam co z 40 000 000, które Polska zapłaciła Żydom zaraz po II WŚ za opuszczone majątki?? Skąd Polska wzięła tyle kasy by spłacać Żydów gdy naród polski przymierał głodem?? Teraz w Wikileaks znajduję informację, że Komorwski chciał sprzedać NASZE LASY żeby wypłacić Żydom po raz kolejny odszkodowanie dla Żydów. JA się pytam ile jeszcze??? A może przenieśmy na Żydów prawo do odszkodowania jakie się należy nam od Niemców, a którego nigdy nie dostaliśmy ? Niech sobie to Żydzi odbiorą (na pewno odbiorą) i będziemy kwita. Mam więc nadzieję, że jak ten nieokrzesaniec z FBI przyjedzie to nauczy się historii i zajmie się śledztwem w sprawie tego ile razy spłacamy Żydów i których. Tych prawdziwych już nie ma! Nie ma dzięki Niemcom, a ci co przetrwali w dużej mierze dzięki POLAKOM dziś chcą nas zniewolić! Już jesteśmy murzynami EUROPY i nigdy nie spłacimy długów, a więc żyć będziemy na czyjejś łasce

   ~czerwony lech 20 godzin i 7 minut temu
   dlaczego polska nie wystawi listu gończego za tym panem szkalującym polske???po przyjeździe do polski aresztować i skazac

   ~gboor712015-04-23 20:19
   Poczytaj na tym forum i na innych – ile jest antysemickich wypowiedzi, a potem pomyśl zanim napiszesz cokolwiek.

   ~tak tylko pytam 5 godzin i 35 minut temu
   do gboor71 – A nie widzisz zależności? Im bardziej nasilają się wypowiedzi podobne do tej z Ameryki, tym bardziej nasilają się wypowiedzi antysemickie w Polsce. Dowalanie Polakom budzi protest. Prosta zależność. To tak Cię dziwi? Ludzie wyrażają go wg własnego poziomu. Bardzo obawiam się, że po takiej zmasowanej nagonce dziś niewielu znalazłoby się Polaków ratujących Żydów. Choć wiadomo, że nagonki prowadzą wyspecjalizowane środowiska, a skutki niechęci spływają na tych, którzy nie są polonofobami. W czasie wojny najbardziej ucierpieli najbiedniejsi Żydzi. Ci którzy nie mieli środków do ucieczki. „Nawet Ameryka” ich nie chciała. I teraz tacy ponieśliby skutki niechęci Polaków, nakręcanej przez pewne ośrodki wewnętrzne, że o głosach napływających zza granicy (ostatni przykład) nie wspomnę. ps. co do czerwonego lecha, któremu odpowiadasz, to raczej prowokator, bo trudno o mundrzejszą wypowiedź. Myślę, że od takich tekstów należy się dystansować. Czy gdybyś kogoś tak wyrażającego swoją opinię (np. w autobusie, czy w pociągu) miał przed sobą, podjąłbyś dyskusję?

   ~PO2015-04-24 08:50
   Antysemita nie lubi semitow tylko dlatego ze sa Zydami, Arabami etc. Jezeli ja skrytykuje Zyda za cos co zrobil, potepiam go za jego uczynek a nie narodowosc. A to ze w jednym czy drugim narodzie jest duze natezenie zlej woli, to juz nie moja wina…

   ~wielkoduszny 3 godziny i 47 minut temu
   ~czerwony lech – ten pan obraził wszystkich Polaków, ale my jesteśmy wielkoduszni – zaraz tam list gończy…(?) Jego „występu”, by nie powiedzieć – występku, nie traktowałbym w kategoriach prawnych, tylko jako przejaw braku znajomości naszej historii i ignorancję. Tu potrzebna jest edukacja, która można byłoby rozpocząć od przesłania temu panu życiorysu Jana Karskiego i jego raportów w sprawie eksterminacji Żydów. Akurat mija 101 rocznica urodzin Jana Karskiego, który spoczywa na cmentarzu Mount Olivet w Waszyngtonie …

   Polubienie

 3. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Tomasz-Siemoniak-jestem-rozczarowany-postawa-szefa-FBI-brak-mu-klasy,wid,17476276,wiadomosc.html

  Tomasz Siemoniak: jestem rozczarowany postawą szefa FBI, brak mu klasy

  Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak powiedział w środę, że jest rozczarowany postawą szefa FBI Jamesa Comeya, który nie przeprosił Polski i podtrzymał swoją opinię o kolaboracji z nazistami przy Holokauście. Zdaniem Siemoniaka Comeyowi zabrakło klasy.

  – Wymaga pewnej klasy, żeby umieć przeprosić, kiedy się zrobiło błąd, a nie szukać jakichś usprawiedliwień. Jestem rozczarowany tym, bo wystarczyło szybko przeprosić. Ta wypowiedź uraziła miliony Polaków. Myślę, że wzruszam ramionami już na to. Brak klasy i tyle – powiedział polski wicepremier w rozmowie z TVP Info.

  Na pytanie, czy rząd dalej będzie się domagał przeprosin, Siemoniak odpowiedział, że ambasador USA w Polsce Stephen Mull określił bardzo negatywnie wypowiedź szefa FBI. – Przyjmijmy to za stanowisko Stanów Zjednoczonych, a dyrektor FBI niech się wstydzi. Myślę, że w Polsce będzie długo pamiętany, jako ta osoba, która powiedziała nieprawdę – ocenił szef MON.

  Comey nie przeprosił Polski

  W pierwszej publicznej wypowiedzi na temat kontrowersji, jakie wywołało przemówienie o Holokauście, dyrektor FBI powiedział, że żałuje, iż wymieniał nazwy państw, ale nie przeprosił Polski i podtrzymał swoją opinię o kolaboracji z nazistami.

  – Nie powiedziałem, że Polska była odpowiedzialna za Holokaust. W pewnym sensie żałuję bardzo, że w ogóle wymieniałem jakiekolwiek kraje, bo to oderwało uwagę niektórych od mojej głównej myśli – powiedział Comey. Zgodnie z relacją umieszczoną na portalu lokalnej telewizji Wate-TV, która pytała dyrektora FBI o jego kontrowersyjną wypowiedź, na pytanie, czy przeprasza Polskę za swe słowa, miał on odpowiedzieć „nie”.

  Comey przyznał natomiast, że „martwi się trochę”, iż w niektórych krajach został źle zrozumiany. „Nie ma wątpliwości, że ludzie w Polsce bohatersko stawiali opór nazistom, a niektórzy ludzie bohatersko chronili Żydów, ale nie ma również wątpliwości, że w każdym kraju okupowanym przez nazistów byli ludzie, którzy kolaborowali z nazistami” – dodał.

  Protesty po wystąpieniu

  Protesty i wezwania do przeprosin płynęły z Polski w związku z wystąpieniem Comeya 15 kwietnia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie podczas Dnia Pamięci o Holokauście. W przemówieniu tym, przedrukowanym przez dziennik „Washington Post”, Comey wyraził opinię, że najbardziej przerażającą lekcją Holokaustu jest to, iż pokazał on, że ludzie są w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności i przekonać się do prawie wszystkiego, poddając się władzy grupy. – W ich mniemaniu mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić”- dodał Comey.

  Te słowa zostały dość powszechnie skrytykowane w Polsce. Ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf wysłał już w piątek wieczorem do Comeya list „w związku z niedopuszczalną wypowiedzią dyrektora FBI, który w swoim wystąpieniu zasugerował współodpowiedzialność Polaków za Holokaust”, a ambasador USA w Polsce Stephen Mull został wezwany w niedzielę do złożenia wyjaśnień w MSZ. Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna jeszcze w poniedziałek oczekiwał od władz USA zamknięcia sprawy wypowiedzi Comeya i mówił, że Polska liczy na przeprosiny za „niefortunne słowa”.

  Jak dotąd Polska nie usłyszała jednak przeprosin. Jak powiedziano w środę w ambasadzie RP, placówka ta wciąż nie otrzymała żadnej odpowiedzi na list Schnepfa. Ambasada odmówiła komentarza na temat najnowszej wypowiedzi Comeya.

  ~leszczu odejdz 14 godzin i 55 minut temu
  taką pipkęę zrobili ministrem, wstyd.

  ~szuja 14 godzin i 17 minut temu
  Ktos kreci lody za plecami pipki i jest popierany

  ~towgromkopierdiew 13 godzin i 37 minut temu
  Siemoniak-ow zwiększasz bezrobocie w Polace łapówkarzu i złodzieju polskich podatników ale do czasu już nie długo będziesz bezrobotny Swidnik i Mielec o to się upomni nie liczyczie się z nikim bo to MON wybiera tak!!!?? to dlaczego nie ma komisji które moga wyrazać swoje opinje co do kontraktów??i współdecyzji co do zakupu uzbrojenia?w tym wypadku smigłowców tylko robisz to siemoniaku pufne rozmowy czy tu coś nie „smierdzi” donkiem Tuskiem? cwaniaku i mafijny działaczu

  ~kosynier 11 godzin i 50 minut temu
  Tu szkoda gadac i pisać Polacy muszą wyjśc na ulice i protestować przeciw takiemu postępowaniu rządu ….dość złodziejstwa i oszukiwania Polaków tak dalej być nie może to jest hunta nie rząd DOŚĆ!!!!!

  ~hehe 3 godziny i 17 minut temu
  Przecież ten człowiek może tylko wylizać d..pę. Co ten człowiek myśli jest dla mnie mało interesujące. Bez stanowczych działań nawet w stylu zawieszenia stosunków dyplomatycznych z niewiarygodnym sojusznikiem USA. Ale kto to zrobi, kto nas broni? Takie pieski jak Siemoniak???

  Polubienie

 4. ~Paweł 11 godzin i 24 minut temu
  USA nigdy nie przeprasza, ubolewa ale nie przeprasza, prędzej zobaczę delfina w Wiśle niż, przeprosiny rządu USA za swoje czyny i wypowiedzi.

  ~marco 5 godzin i 42 minut temu
  Najwięcej korzyści na eliminacji Żydów ma Szwajcaria !!! U nich odbywały się aukcje zrabowanego Żydom mienia, za złoto zrabowane Żydom Szwajcarzy produkowali uzbrojenie i amunicję dla Niemców, szwajcarska kolej brała duże opłaty za przejazd pociągów z Żydami z Włoch do obozów w Niemczech i na terenie okupowanej Polski. Przejęli po wojnie kosztowności i pieniądze zdeponowane przez Żydów,którzy nie przeżyli wojny. I co ??? I cisza !!!!!!!

  ~Maniek 1 godzinę i 38 minut temu
  Pomagali Ukraińcy, Litwini i Łotysze, Francuzi chętnie wysyłali swoich na „przesiedlenie”.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Wegrzy-zarzucaja-dyrektorowi-FBI-obrazliwe-uogolnienie,wid,17472866,wiadomosc.html

  Węgrzy zarzucają dyrektorowi FBI „obraźliwe uogólnienie”

  Zdaniem ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto niedawna wypowiedź szefa FBI Jamesa Comeya dotycząca roli Węgrów w Holokauście była „prymitywnym i obraźliwym uogólnieniem”.

  W wypowiedzi dla InfoRadio, Szijjarto zwrócił uwagę, że rząd Węgier zaprotestował wobec administracji USA przeciwko wypowiedzi Comeya. Według agencji MTI szef dyplomacji dodał, że Departament Stanu USA „postąpił słusznie”, publicznie przepraszając za tę wypowiedź. MTI nie rozwinęła tego wątku.

  Odpowiedź NATO na prowokacje Rosji. Myśliwce w powietrzu
  Szijjarto podkreślił zarazem dobrą współpracę Węgier i USA w dziedzinie gospodarki i obronności oraz powiedział, że widać też znaczącą poprawę więzi politycznych.

  Węgierskie MSZ wydało oświadczenie, w którym podkreślono, że słowa dyrektora FBI są odzwierciedleniem „zdumiewającej niewrażliwości i niedopuszczalnie powierzchownego podejścia”. „U nikogo nie akceptujemy takich uogólnień i zniesławiania Węgier, narodu węgierskiego” – dodano.

  Chodzi o przemówienie Comeya wygłoszone 15 kwietnia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, a następnie przedrukowane w dzienniku „Washington Post” z okazji Dnia Pamięci o Holokauście.
  (…)

  ~wiemto 11 godzin i 22 minut temu
  akurat Wegrzy i Rumuni (duża część Rumunii przedwojennej to były Węgry) to byli sojusznicy Hitlera…..dopiero pod koniec II wojny przeszli na strone Aliantów…..a Polski nie wrzucajcie do jednego worka z nimi bo Polska NIGDY nie była sojusznikiem Hitlera wręcz przeciwnie…..a to że jakiegoś Żyda w Polsce wydano? a jakie było wyjście jeśli za ukrywanie Żyda to Polaka spotykała śmierć jego i CAŁEJ RODZINY!!!!!!!!!! kto chciał w ten sposób ryzykować? NIKT TEGO NIE ZROZUMIE JEŻELI TEGO NIE PRZEŻYŁ!!!!!!!!!!! taka prawda …..Polacy co mogli zrobić? pójść z widłami na czołgi? opamiętajcie się USAmeni……nigdy tego terroru nie zrozumiecie!!!!!!!!! w mojej miejscowości Niemcy rozstrzelali 33 osoby przed moim domem na łące tylko za to że partyzańci rozbroili patrol niemiecki…..a co zrobiliby Niemcy za ukrywanie Żyda? nie ma słów……był antysemityzm przed wojną ale to nie usprawiedliwia Niemców!!!! zresztą należy się najpierw zastanowić DLACZEGO w tamtych czasach w większości krajów był antysemityzm…..jeżeli dowiecie się dlaczego to poznacie też trochę tamte czasy

  ~elmario 3 godziny i 17 minut temu
  ale dodaj tez ze Wegrzy nigdy nie zgodzili sie zeby niemcy chcac zaatakowac Polske przeszli przez ich kraj! Nigdy. Zawsze narod Wegierski byl i jest przyjaznie nastawiony do nas! Poczytaj troche historii. Z nimi powinnismy trzymac najbardziej. Zaden inny kraj nie byl dla nas przyjacielem, tylko Wegrzy

  ~szary. 18 godzin i 12 minut temu
  W naszej części Europy był taki właśnie wybór między dżumą a cholerą – Niemcy albo Rosja.( Polskę i tak potem sprzedano i to za zgodą USA.) Postępowanie rządu węgierskiego należy rozpatrywać przez pryzmat całej historii tego kraju od początku XX w. Wszyscy oskarżają Niemców a gdzie Austriacy ? Oni też tam byli. Hitler był Austriakiem. Węgrzy słono płacili za politykę Wiednia po każdej wojnie. Dzięki Węgrom uratowało się wielu Polaków mogących uciec przez Węgry właśnie dzięki temu że byli aliantami Hitlera.

  ~ZAZU 10 godzin i 38 minut temu
  JESLI intencją dyrektora FBI na pewno nie było sugerowanie, że Polska w jakiś sposób odpowiada za Holokaust, TO CO TO BYLO ?? Niech dokonczy I wyraznie powie ze NIEWIEDZA CZY GLUPOTA a moze jedno I drugie razem plus ..???

  ~Herlok Szolms 4 godziny i 49 minut temu
  Szef FBI naubliżał Polsce i Polakom, nawet tym którzy już nie żyją, a Polska z wdzięczności za obelgi zakupiła od USA za olbrzymie pieniądze uzbrojenie.

  ~bżydek 32 minut temu
  Za świadome oplucie Polski przez szefa FBI , USA w nagrodę otrzyma z rąk Polskiego podatnika 5mld. dolarów na wzmocnienie swojego przemysłu zbrojeniowego i dostarczy Polsce trochę sprzętu do 2025 roku, gdy tymczasem Polski przemysł za te pieniądze mógłby podnieść się z upadku.Chwalmy Rząd w Polsce i Prezydenta, pomagających rozkładać i zubażać Polskę.

  Polubienie

 5. ~Prawda 13 godzin i 18 minut temu
  Niemcy Polakom zrobili Holokaust jak amerykanie Indianom! Taka jest prawda i juz.

  ~nieletni więzień Gross Rosen 15 godzin i 6 minut temu
  Amerykańscy politycy winni zaniechania w sprawie mordowania żydów przez Niemców. Nie wierzyli Karskiemu bo nie chcieli się angażować.

  ~corka wieznia Rogoznicy 5 godzin i 1 minutę temu
  Dzisiaj Schetyniuk popiera zaangazowanie Ameryki na Ukrainie !!!! Tam tez gina ludzie ,tam tez nikt nikomu nie wierzy !!! Kim on jest ,z wygladu ,to niedorozwoj umyslowy ???? Wstydze sie za takiego przedstawiciela na forum miedznarodowym !!!

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Schetyna-Jan-Karski-byl-swiadkiem-prawdy-o-Holokauscie,wid,17479866,wiadomosc.html

  Schetyna: Jan Karski był świadkiem prawdy o Holokauście

  Jan Karski był świadkiem prawdy o Holokauście, ale też symbolem nieudanej próby odwrócenia losów historii – powiedział w czwartek wieczorem szef MSZ Grzegorz Schetyna podczas premiery film dokumentalnego „Karski i władcy ludzkości” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

  – „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – to słyszą Ci, którzy stają się Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Takim stał się Jan Karski, ale do końca zastanawiał się, czy udało mu się uratować to jedno życie – zaznaczył przed premierą dokumentu minister Schetyna.

  Podkreślił, że Karski chciał przekazać światu prawdę o Holokauście. „Nie uwierzyli Brytyjczycy, Amerykanie, prezydent Roosevelt, ale (Karski) jest Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, ma ten tytuł i jest symbolem dzisiaj naszej pamięci, naszej historii” – mówił szef MSZ.

  Wcześniej Schetyna złożył kwiaty przed pomnikiem Jana Karskiego przy MHŻP POLIN. Podkreślił wówczas, że Karski był osobą, która w bohaterski sposób wolnemu światu mówiła o trwającym Holokauście. – I nie został wysłuchany – powiedział Schetyna.

  Szef MSZ zaznaczył, że Karski dał świadectwo prawdzie, ale jest też symbolem „nieudanej próby odwrócenia losów historii”.

  Pytany, czy szef FBI James Comey powinien obejrzeć film o Karskim, minister odpowiedział: „na pewno obejrzy”. Zdaniem Schetyny teraz będzie on szczególnie zainteresowany historią Holokaustu i polskim spojrzeniem na tę historię.

  Schetyna zapowiedział, że dokument o Karskim będzie pokazywany w polskich szkołach. Zadeklarował też, że film trafi do polskich placówek za granicą i instytutów kultury.

  Na uroczystej premierze filmu był także m.in. marszałek Sejmu Radosław Sikorski oraz rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

  Dokument w reżyserii Sławomira Gruenberga 24 kwietnia trafi do kin. Datę tę wybrano celowo – przypada wtedy 101. rocznica urodzin Jana Karskiego, który przekazał na Zachód informacje o zagładzie Żydów.

  Film „Karski i władcy ludzkości”, produkcja polsko-amerykańska, to połączenie archiwalnych materiałów dokumentalnych – w większości nieznanych szerszej publiczności, m.in. wspomnień głównego bohatera z czasów młodości – oraz wypowiedzi znanych osób na temat Karskiego, z sekwencjami animowanymi.

  Wśród materiałów archiwalnych, jak mówią producenci filmu (Sławomir Gruenberg, Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik), znalazły się np. nigdy wcześniej niewykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki „Karski – opowieść o emisariuszu”. Widzowie wysłuchają wypowiedzi m.in.: Zbigniewa Brzezińskiego, Władysława Bartoszewskiego oraz oficjalnego biografa Winstona Churchilla Sir. Martina Gilberta.

  Historia Jana Karskiego

  Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Jego właściwe nazwisko to Jan Kozielewski. Dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi byli kierowani do obozów zagłady. Na podstawie jego relacji i dokumentów minister spraw zagranicznych Edward Raczyński przedstawił w grudniu 1942 r. aliantom notę „Masowa eksterminacja Żydów w Polsce okupowanej przez Niemców”.

  Wstrząsającą relację naocznego świadka Karski przekazał amerykańskim i brytyjskim politykom oraz dziennikarzom. Spotkał się m.in. z ministrem spraw zagranicznych rządu brytyjskiego Anthony’m Edenem oraz – w 1943 r. – z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem i przedstawicielami amerykańskich organizacji żydowskich.

  Jego dramatyczne apele o ratunek dla narodu żydowskiego nie przynosiły jednak rezultatów – większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała. Zachodni przywódcy, a nawet niektórzy liderzy organizacji żydowskich w USA, nie dawali wiary wstrząsającym relacjom o Holokauście. Nie wpłynęły one na politykę państw sprzymierzonych w czasie wojny, opierającą się na założeniu, że jedynym sposobem uratowania Żydów jest pokonanie najpierw nazistowskich Niemiec.

  Po wojnie Karski zdecydował się pozostać na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień. Uhonorowano go m.in. tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.

  Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.

  ~ps Au 13 godzin i 13 minut temu
  Brawo … Wlasciwy krok Pana Ministra. Nastepnie kroki musza nastapic w kierunku Prawdziwego promowania Polskiej historii i Polski..nie mamy sie czego wstydzic…Jako jedyny kraj w Europie ..Polska nie miala nawet jednego odzialu Wojska Polskiego, ktory by przystapil do wspolpracy z Hitlerem…Falszowanie Naszej histori przez filmy jak „Poklosie” ..czy „Ida” daje nam zla opinie… Pomysl o tym Polaku! Kto stara sie nam to dobre imie. Narodu Bohaterskiego i pomagajacego w trudnej wojennej Starotestamentowym i ludziom w potrzebie… Przezyc.. narazajac sie na smierc czy przesladowania.ps Moj dziadek aktywnie rtowal Starotestamentowych ..wywozac cale rodziny Ortodoksow ..liczace nawet po 12 dzieci do lasow w Gorach Swietokrzyskich…gdzie partyzanci umozliwili im przezycie w innej czesci kraju..Ojciec moj ma takze udzial w ratowaniu Starotestamentowych ..poprzez wydawanie im dokumentow wojskowych z innym ..czysto Polskim nazwiskiem…”Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”

  ~kamyk 16 godzin i 36 minut temu
  Hitler doszedl do wladzy dzieki olbrzymiej pomocy zydow.Zydzi finansowali niemieckie fabryki produkujace gaz . Dzisiejsze chamstwo i arogancja zydow kiedys im odplaci.

  ~mysza 18 godzin i 3 minuty temu
  Ta pieprzona Ameryka ! chnie tylko żydów w czasie zagłady przez Niemców!Oni mają na sumieniu miliony istnień ludzkich…..ropa to o to i im chodzi…..

  Polubienie

  • Hahaha… To prawda, że różni tacy, widocznie czujący się współwinnymi różnych zbrodni, próbują przerzucać odpowiedzialność na ofiary (Słowian/Polaków), za winy swoje i ich przodków, które obarczają ich sumienia. Pieprzyć ich, niech wija się w cierpieniach, skoro wybrali sobie taki los!!! Nie pozwólmy takim oszczercom spać spokojnie i publikujmy ile się da dowodów na ich zakłamanie i zbrodnicze charaktery! Zobacz następny wpis, a będą kolejne…

   https://skribh.wordpress.com/2015/07/08/127-tzw-zydzi-w-armii-niemieckiej-podczas-ii-wojny-swiatowej-a-co-z-innymi-narodami-ktore-walczyly-po-stronie-faszystowskich-hitlerowskich-nazistowskich-niemiec-01/

   Polubione przez 1 osoba

  • Przy okazji, jeśli chodzi o tzw. polonofobię, czy słowianofobię… to ten termin to albo idiotyzm, bo powinno być raczej nie strach przed Polakami, czy Słowianami, (no chyba że boją się Nas… a Polako, czy Słowianosceptycyzm, czy raczej po słowiańsku wątpliwość… 🙂

   I SUPER WY WSZYSCY POLONOFOBIARZE, CZY SŁOWIANOFOBIARZE, CZY INNI FOBOWIE… BÓJTA SIĘ!!! A NIECH WAS WSZYSTKICH STRACH ZEŻRE!!!

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Fobia

   Fobia (nowołac. phobia z stgr. φόβος phóbos „strach, lęk”) – zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie. Fobie wywoływane są przez pewne sytuacje lub obiekty zewnętrzne wobec osoby przeżywającej lęk, które w praktyce nie są niebezpieczne. Występowanie zaburzeń fobicznych (fobie proste i specyficzne) ocenia się na 11,3% w ciągu całego życia[1]. Zasadniczy obraz fobii to przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku oraz zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia.
   (…)

   http://www.phobiasocialis.fora.pl/fobia-spoleczna,1/

   Polubienie

   • Ale wiesz że człowiek jak kogoś się boi, to także go nienawidzi.

    Zresztą są te inne fobie… przeciwnik gejostwa nazywany jest homofobem. A naprawdę powinien nazywać się homosceptykiem.
    To samo ksenofobia w stosunku do żydów. Ja sam wolę określenie np. judeosceptyk.

    W ogóle… warto napisać na ten temat osobny artykuł.

    Polubienie

   • Tomassus on 2015-07-08 o 09:06 said:

    Ale wiesz że człowiek jak kogoś się boi, to także go nienawidzi.
    (…)

    DOKŁADNIE! I to dlatego, ci którzy czują się wewnętrznie sprzeczni, próbują za wszelka cenę, odrzucić ten ciężar od siebie i zrzucić go na innych, najlepiej na swoje ofiary, jak ma to miejsce w przypadku Słowian/Polaków.

    NIE MOŻNA NA TO IM POZWOLIĆ!!! NIECH GINA POD CIĘŻAREM SWOICH WŁASNYCH LĘKÓW!!! TO PRAWO KARMY!!! CIĘŻKO SOBIE NA TO ZAPRACOWALI!!!

    Ja już widziałem, nie raz jak taki jeden z drugim pękają jak gałązki i uciekają jak śmierdzące tchórze, jak zaczyna się drążyć temat tych rzekomych „polskich zbrodni”, bo ZAWSZE WYCHODZI NA TO, ŻE TO ONI LUB ICH PRZODKOWIE SĄ WINNI!!!

    Ta strona jest poświęcona zeskrobywaniu nieprawdy i w początkowych wpisach został opisany mechanizm tzw. wyparcia, denial, stosowany cały czas przez zakłamanych wyznawców zbrodniczej i rasistowskiej tradycji pustynnej.

    https://skribh.wordpress.com/2015/04/03/23-isztar-ishtar-isther-esther-easter-wesolych-swiat-hm-tylko-jakich-01/

    (…)
    Zresztą są te inne fobie… przeciwnik gejostwa nazywany jest homofobem. A naprawdę powinien nazywać się homosceptykiem.
    (…)

    POPIERAM!!!
    Ja też jestem homosceptykiem, idiotosceptykiem, kłamstwosceptykiem… a właściwie to homo/somo/tosamowątpiącym, głupotowątpiącym, kłamstwowątpiącym… bo tosamosów nie boje się, a jeśli już to raczej brzydzę…

    (…)
    To samo ksenofobia w stosunku do żydów. Ja sam wolę określenie np. judeosceptyk.
    (…)

    Żeby być wątpiącym w stosunku do czegoś lub kogoś, to najpierw trzeba wiedzieć i rozumieć kim lub czym ktoś lub coś jest w swojej istocie… Co do tzw. żydów, to mówimy o kim tzw. abramitach, abrachamitach, habrajczykach, jakubitach, izraelitach, judytach, lewitach, sefardyjczykach, aszkenazyjczykach… czy kim w sumie? Zresztą ksenofobia to ogólny strach przed obcymi…

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksenofobia
    Ksenofobia (stgr. ξένος ksenós – obcy, stgr. φόβος phóbos – strach, czyli strach przed obcymi) – niechęć, wrogość, lęk wobec obcych, przesadne wyrażanie niechęci wobec cudzoziemców.

    Często źródłem ksenofobii jest bezkrytyczne podejście do stereotypów etnicznych. Ksenofobia może dotyczyć wszystkiego, co wiąże się z obcokrajowcami, osobami nieznanymi, innymi pod pewnymi względami.

    Pojawienie się ksenofobii towarzyszy zazwyczaj narastaniu w społeczeństwie nastrojów nacjonalistycznych i stanowi ona swoiste dopełnienie wobec nacjonalizmu. Zazwyczaj obawa przed wpływami z zewnątrz i aktywne im przeciwdziałanie ma swe źródła w sytuacji społeczno-ekonomicznej kraju. Narasta w chwilach złej sytuacji gospodarczej, pogorszenia się warunków życia.

    Ksenofobiczne nastroje wobec cudzoziemców (a w tym szczególnie wobec emigrantów podejmujących pracę w danym kraju) znajdują zwolenników przede wszystkim wśród niezadowolonej ze swej sytuacji życiowej, gorzej usytuowanej ekonomicznie części ludności danego kraju, która postrzega obcych jako potencjalnych konkurentów w walce na rynku.

    Ksenofobia może stać się immanentną wartością powszechnie akceptowaną w społeczeństwie lub w pewnych grupach społecznych.

    Osoba przejawiająca ksenofobię to ksenofob.

    Przeciwieństwem ksenofobii jest ksenolatria oraz ksenofilia – umiłowanie odmienności, inności.

    …..

    Czyli jesteśmy jeśli już to ksenowątpiącymi, czyli obcowątpiącymi lub obcostrachliwymi… dokładnie jak ci tzw. żydzi, co to będąc krwiożerczymi rasistami od urodzenia nie szanują nikogo poza samymi sobą ( a właściwie poza samym sobą każdy z osobna)…

    (…)
    W ogóle… warto napisać na ten temat osobny artykuł.
    (…)

    Czekam i rebloguję go tu! PZDRWM!

    Polubienie


 6. Wysiedlenie Polaków z Wielkopolski, 1939 r./Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de

  http://ksiazki.wp.pl/gid,17844378,tytul,Ukazala-sie-ksiazka-Wypedzeni-1939-o-niemieckich-deportacjach-Polakow,galeria.html

  Ukazała się książka ”Wypędzeni 1939…” o niemieckich deportacjach Polaków

  Niemiecka zbrodnia

  Okoliczności i przebieg deportacji obywateli polskich, mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy, prezentuje książka „Wypędzeni 1939… „. To jedno z nielicznych wydawnictw dokumentujących tę jedną z pierwszych niemieckich zbrodni wojennych.

  Według różnych szacunków historyków, z ziem zachodniej i północnej części II Rzeczpospolitej, które zostały wcielone do III Rzeszy, w latach 1939-1944 deportowano na teren Generalnego Gubernatorstwa, pozbawiono majątku lub umieszczono w gettach od miliona do półtora miliona Polaków i Żydów. W niemieckie ręce trafiło na wcielonych ziemiach blisko 100 proc. polskiego majątku.


  Wysiedlenie Polaków z Wielkopolski, 1939 r./Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de

  Dla Polaków i Niemców

  Publikacja pod redakcją Agnieszki Łuczak i Jacka Kubiaka przy współpracy Małgorzaty Schmidt i Janusza Zemera zawiera m.in. materiały z poświęconej deportacjom wystawy „Wypędzeni 1939…”, prezentowanej od 2009 roku w całej Polsce. Wydawnictwo zostało przygotowane w formie dwujęzycznego albumu: po polsku i po niemiecku.

  Książka „Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy” zawiera ponad 200 fotografii i dokumentów obrazujących historyczne konteksty deportacji, ich przebieg, losy polskich wysiedleńców, jak również zasiedlanie dawnych polskich ziem przez Niemców. Zawiera również teksty omawiające genezę i efekty niemieckiej polityki względem obywateli polskich po wybuchu II wojny światowej.


  Lokalizacje, z których niemiecka organizacja VoMi przesiedlała volksdeutschów na teren Kraju Warty i Pomorza Nadwiślańskiego w miejsca po wysiedlonych Polakach i Żydach/Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de

  ”To jest wciąż nieznana historia”

  – To jest wciąż nieznana historia. Dzieje Polaków mieszkających podczas II wojny światowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy nie przebiły się do wyobraźni i pamięci zbiorowej. Wysiedlenia z Wielkopolski, Pomorza i ziemi łódzkiej, terror i egzekucje były doświadczeniem mieszkańców tych ziem od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku. A przecież ziemie te stanowiły 25 proc. przedwojennej II Rzeczpospolitej – powiedziała PAP jedna z autorek książki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu dr Agnieszka Łuczak.

  W październiku 1939 roku do III Rzeszy wcielono ponad 91 tys. km kw. ziem II Rzeczypospolitej na których mieszkało ok. 10 mln osób. Historyk prof. Czesław Łuczak wyliczył, że wypędzenia obywateli polskich z tych terenów dotknęły około 1,5 mln osób.


  Obóz w Biłgoraju dla wysiedlonych z Zamojszczyzny/PAP

  Wywóz, pozbawienie mienia, zakładanie gett

  Ponad 400 tys. osób zostało wywiezionych do Generalnego Gubernatorstwa. Blisko 500 tys. pozbawiono domów i mienia. Ok. 600 tys. osób pochodzenia żydowskiego trafiło do gett – niemal wszyscy zostali wymordowani. Majątek obywateli polskich przejąć mieli niemieccy przesiedleńcy ze Wschodu, z ziem będących w strefie wpływów ZSRR. Według różnych szacunków, z krajów bałtyckich, Ukrainy i Besarabii i innych obszarów sprowadzono do nowych okręgów Rzeszy od 500 do ponad 600 tys. Niemców.

  Ofiarami wysiedleń byli w pierwszym rzędzie ziemianie, fabrykanci, kupcy, członkowie polskich organizacji społecznych i politycznych, a także inteligencja i powstańcy wielkopolscy. Wywózkę Polaków i Żydów organizowała niemiecka administracja pod kontrolą ustanowionego w październiku 1939 roku Komisariatu Rzeszy ds. Umacniania Niemczyzny. Deportacjom towarzyszyły egzekucje i masowe mordy.


  Tegoroczna wystawa ”Wygnańcy” w Parlamencie Europejskim w Brukseli przygotowana przez IPN/PAP

  ”Poligon zbrodni”

  Współredaktor książki i współautor wystawy Jacek Kubiak podkreślił, że deportacje obywateli polskich były dla Niemców „poligonem zbrodni, pierwszą tej skali operacją obezwładniania i degradowania wielkich mas ludzkich”.

  – W europejskim, a także chyba i polskim dyskursie historycznym, zbrodnia tych deportacji przesłonięta jest przez Holocaust i obozy śmierci. To zrozumiałe – Holocaust skalą przesłania inne nazistowskie zbrodnie. Ale warto sobie uświadomić, że są one ze sobą powiązane, że nie można ich rozpatrywać w izolacji – ocenił. Według relacji ofiar wypędzeń, Niemcy przychodzili do ich domów w nocy lub nad ranem. Nierzadko dawano im zaledwie kilkanaście minut na spakowanie się.

  ~jus [pół godziny temu]
  Wyślijcie jeden egzemplarz te książki Grossowi, zapłacę!!!!!!

  ~gocha [pół godziny temu]
  Nas się rozlicza? Nie chcemy uchodźców ? – A DLACZEGO CHCEMY MIEĆ ICH PRZYJĄĆ ???? Kiedy była wojna i nasz kraj zajęli wrogowie to…. DO WALKI STANĘŁY NAWET DZIECI !!!!!! Z info uchodźcy to młodzi chłopcy i mężczyźni !!!!! – A GDZIE ICH MATKI, ŻONY , SIOSTRY!!!! …………………….:(

  ~444 [wczoraj]
  Moi dziadkowie na Kaszubach, przez 5 lat pracowali na własnym majątku, jak parobki, dla niemieckiego obszarnika. Po wojnie z wioski dziadków wywieziono prawie wszystkich mężczyzna „za Ural”. Wróciła garstka… „z pooranym czołem i wyplutymi na gwiazdy zębami”. Cały lud PRL przez 50 lat pracował na swoim terenie dla Rosji. Niemcy i Rosjanie traktują nas jak niewolników.

  ~Słowo na marginesie! [wczoraj]
  Chciałbym zapewnić autorów książki „Wypędzeni 1939 …”, że Polacy nie zapomnieli o tej zbrodni niemieckiej. A szczególnie dotyczy to Polaków urodzonych, wychowanych i zamieszkałych na Pomorzu, w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Przypominam, że po zakończeniu Wojny Obronnej we wrześniu 1939 roku, wspomniane wyżej dzielnice II RP zostały bezpośrednio włączone do III Rzeszy. Natomiast bardzo wielu Polaków, którzy nie podpisali jednej z niemieckich list narodowościowych, zostało deportowanych do Generalnego Gubernatorstwa bądź niemieckich obozów koncentracyjnych. Na terenach włączonych do Rzeszy, Niemcy bez pardonu zajmowali polski majątek oraz polskie dziedzictwo kulturalne i historyczne. Oczywiście, dotyczyło to także majątku Żydów polskich oraz innych grup narodowościowych, które zamieszkiwały obszar II RP. Podkreślam, nikt nie zapomniał o tych zbrodniach niemieckich, pamiętamy o nich doskonale. Wbrew pozorom, Polacy nie cierpią na zanik pamięci historycznej. Co prawda w ostatnich 25 latach, zdecydowanie więcej mówiono i pisano na temat okupacji radzieckiej na wschodnich terenach II RP oraz związanych z tym zbrodni wojennych, deportacjach obywateli polskich na Wschód, utracie majątku państwowego i prywatnego itp. Jednak zapewniam raz jeszcze: zbrodni i ludobójstwa Niemców na terenach przez nich okupowanych podczas II wojny światowej – nikt rozsądny nie zapomniał i nie zamierza puścić ich w niepamięć. Przy okazji, dziękuję autorom za kolejną publikację książkową, która omawia zbrodnie niemieckie podczas wojny.

  ~córka wywiezionego i okradzionego [wczoraj]
  Mój tata wraz z rodzicami i bratem został deportowany z własnego gospodarstwa w 1940 roku przez Niemców w mroźną styczniową noc. Niemcy rozebrali ich gospodarstwo do gołej ziemi i użytkowali ziemię do końca wojny. To nie byli faszyści, ani hitlerowcy to byli Niemcy! Dziadkowie wraz z tatą wrócili w 1945 roku po zakończeniu wojny na gołą ziemię. Nigdy Niemcy nie zapłacili żadnego odszkodowania, a teraz znów zmuszają Polaków do podejmowania zachowań na swoją szkodę!!! Gospodarstwo: Góry Zborowskie, gmina Żelazków, powiat kaliski

  ~kj [wczoraj]
  Tak, to dziwne, że w III RP częściej słyszałem o niemieckich wypędzonych, a nie słyszałem o polskich! To jednak tak ma wyglądać, według znanej gazety. Polacy mają być wszystkiemu winni i za wszystko przepraszać i zapominać o zbrodniach dokonanych przez SĄSIADÓW – tak także tych wywodzących się z mniejszości narodowych w aparacie bezpieki w PRL. Na szczęście to trwające 25 lat kłamanie powoli się kończy i mam nadzieję, że pozwoli to nam budować na nowo wspólnotę, gospodarkę i bezpieczeństwo.

  ~ada [wczoraj]
  Było „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie” – po więc przypominać i podsycać emocje. To już HISTORIA

  ~wujo Moshe [wczoraj]
  @ada ^ Powiedz to Grossowi, który nie tylko zieje nienawiścią powołując się na czasy II wojny światowej, ale jeszcze ubarwia i wymyśla nowe historie. Wszystko po to, aby ukryć, kto finansował Hitlera i zarabia do dziś na skutkach wojny…

  ~pulpecior [wczoraj]
  @ada ^ Powiedz to pani E.Steinbach i tym Polakom którym odebrano domy porzucone przez Polskich-Niemców

  ~Hobo. [wczoraj]
  @ada ^ Przypominać po to, żeby pamiętać. Ci, którzy nie pamiętają swojej historii, są skazani na jej powtarzanie… „Przebaczyć” nie znaczy „zapomnieć”.

  Polubienie

 7. http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/list-do-zagranicznych-mediow-przed-rocznica-wyzwolenia-obozu-auschwitz


  Lokalizacja obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Większość z nich znajdowała się na terenie III Rzeszy. Źródło: Wikipedia

  List do zagranicznych mediów przed rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz
  Dodane przez wachmistrz_Soroka
  Opublikowano: Poniedziałek, 25 stycznia 2016 o godz. 09:09:51

  W związku ze zbliżającą się rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz, do zagranicznych mediów zostanie rozesłany list, który ma na celu zapobiec używania kłamliwego sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

  W porozumieniu z MSZ akcję prowadzi Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Adresatami są głównie niemieckie media, gdzie między 26 a 27 stycznia pojawia się wiele artykułów dotyczących wkroczenia Armii Czerwonej do Auschwitz. Po otrzymaniu takiego listu, trudniej im będzie wytłumaczyć się z użycia sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

  – Chodzi o to, by nie pojawiały się te oszczerstwa w druku, bo one zatruwają relacje polsko-niemieckie. Zwłaszcza w tym trudnym momencie, kiedy Niemcy wywierają nacisk na polski rząd i polskie społeczeństwo w celu przyjęcia tych warunków, które oni nam narzucają w związku z imigrantami, albo też chcąc obalić rząd RP – mówił Maciej Świrski, prezes Reduty.

  „Polskie obozy koncentracyjne” (ang. Polish concentration camps) to błędne określenie stosowane w niektórych mediach, publikacjach, w tym również w opracowaniach historycznych w odniesieniu do niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych znajdujących się w granicach okupowanej od 1939 roku przez Niemców Polski. Termin „polskie obozy koncentracyjne” nie tylko wyznacza położenie geograficzne tych obozów, ale sugeruje, że zakładali je i zarządzali nimi Polacy. Według niektórych poglądów sformułowanie wprowadzane jest celowo jako propaganda wymierzona w państwo polskie. Spotyka się także określenia pochodne jak „polskie obozy zagłady” (ang. „Polish death camps”) lub „Polski Holocaust” (ang. Polish Holocaust), niem. »polnische Häuser des Todes« – »Polish death houses«, »polnische Vernichtungslager«, »polnische Vernichtungslager Sobibor und Treblinka«.

  Państwo polskie, organizacje pozarządowe oraz środowiska polonijne od lat próbują przeciwdziałać pojawianiu się tego określenia w przestrzeni publicznej.

  Polubienie

 8. to ja tylko dodam w temacie:

  Bardzo dziękuje Ci Tom za ten film! Gross, Tokarczuk, Wegener, Obama, Comey… i inni wam podobni mali Goebbelsi i przeciw-polscy, przeciw-słowiańscy oszczercy i kłamcy… napawajcie się… także i waszą jewropejska i usraelską spuścizną, skoro ośmielacie się zaprzeczać faktom!!! 😦

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.