72 To jest wojna, wojna o wyjudzenie 65 miliardów dolarów, tyle tylko że…

https://i0.wp.com/i.wp.pl/a/f/jpeg/30912/warszawskie_gettto_holokaust_zydzi_wiki_600.jpeg

~Polak to brzmi dumnie! 1 godzinę i 29 minut temu
Tego się nie da czytać!!!!!!!!!!!!! Jakim trzeba być zaprzańcem by po polsku wypisywać takie rzeczy. My Polacy wytrzymamy wszystko, a jak przyjdzie co do czego to upomnimy się o swoje!!!!!!!!!!

~III 2 godziny i 12 minut temu
Polacy! Obudźmy się! Dość takich artykułów. Chcemy mieć prezydenta i rząd który Nas reprezentuje. Ten tego nie robi.

~bogu 52 minut temu
Autor zapomniał wymienić Wlk. Brytanię i USA, których kapitał prawdopodobnie pomógł Hitlerowi dojść do władzy a potem odmawiały przyjmowania Żydów dobrze wiedząc co ich czeka. Następnie amerykańscy i angielscy Żydzi udawali, że nic nie wiedzą o Holokauście nie przeszkadzając Niemcom w eksterminacji.

~ateista 1 godzinę i 22 minut temu
W Polsce pod czas holokaustu zginęli OBYWATELE II RP!!!! Nie ma i nie było takiego obywatelstwa jak Żyd! Chrześcijan zginęło znacznie więcej pod czas II wojny światowej i to już nie jest dramat, pytam dlaczego????

~tom Z felietonu wynika ze Żydzi też mieli na rękach krew Żydów

~? 1 godzinę i 56 minut temu
Mam pytanie, czy ktoś zna Żyda który stanął w obronie Polaka?

~emigrant 3 godziny i 4 minuty temu
A czy w dzisiejszej Polsce to nie jest taki współczesny holokaust uprawiany na Polakach przez żydów.

~niech odpowie 2 godziny i 6 minut temu
Ja bym autorowi postawiła pytanie: Czy gdyby był Polakiem i miał sasiada życda. Czy ukrywałby go i ryzykował życiem swoim i swej całej rodziny, by uratowac zycie komuś? Niech odpowie czy miałby na tyle odwagi.

~W. 2 godziny i 12 minut temu
Ależ Pan plecie, drogi Panie Biedrzyński… Spróbowałam sobie wyobrazić, że za pomoc sąsiadom grozi natychmiastowa śmierć mi, mojej żonie i moim małym dzieciom. I nie wiem czy umiałbym się na to zdobyć, nie ma tu znaczenia ich narodowość, religia itd. Itp. Tylko mój strach. Pan zapewne byłby bohaterem.

~z 3 godziny i 2 minuty temu
Żydzi są wini Holokaustowi gdyby na obronność Polski dali kasę a następnie w 1939 roku poszli do wojska i stanęli w obronie POLSKI To Hitler połamał by sobie zęby a Stalin by nie zakatował!! No ale Żydzi nie są Polakami!! Nawet Tuwim zwiał z Polski a matkę zostawił w szpitalu w Polsce. Dziś jest jak 1939 roku żydzi szkalują Polaków a jak ruski przyjdzie zamiast stanąć do obrony uciekną gdzie pieprz rośnie

~Stefanp 2 godziny i 11 minut temu
Teraz autor artykułu zadaje pytania, gdzie ta ” odwaga ” nic nie kosztuje. Ciekawe jak zachowałby się podczas wojny. Czy broniłby życia żydów wiedząc, że może to spowodować ąmierć jego najbliższych? Faktem jest, że wśród Polaków byli tak zwani szmalcownicy, którzy wyłapywali ukrywających się żydów. Byli często likwidowani przez polskie podziemie. Mało pisze o roli żydów jako pomocników w likwidacji. Pisze autor o przesiedlaniu Niemców, nie był to wymysł Polaków, lecz tak zwanych wielkich mocarstw. Autor nie bierze pod uwagę tamtej rzeczywistości, Niemcy byli znienawidzeni. Prawie każdy Polak utracił kogoś bliskiego, pracował na robotach jako niewolnik, przebywał w obozach koncentracyjnych. Zabierano nasze mienie, osadzając w to miejsce osadników niemieckich. Żydzi przed wojną i po wojnie byli obywatelami Polski. Gineli całymi rodzinami w różnych miejscach zagłady. Komu więc mamy zwracać kamienice, czy pieniądze za nie. Państwo Izrael powstało kilka lat po wojnie. Nie może rościć sobie żadnych pretensji do majątku pożydowskiego. Polska po wojnie była krajem straszliwie zniszczonym rozszabrowanym. Rosjanie wywozili co się dało, z Niemiec pędzili do siebie olbrzymie stada krów , koni, wywożono całe fabryki. Czego autor artykułu oczekuje, że my wszyscy Polacy posypiemy sobie głowy popiołem i oddamy Polske żydom.

~Andrzej 2 godziny i 8 minut temu
Po pierwsze jako Polak nie życzę sobie żeby ktoś o imieniu Jakub w moim imieniu pisał, że” my Polacy”rabowaliśmy żydów. Jeżeli takie sytuacje miały miejsce to statystycznie sami żydzi postępowali jeszcze gorzej wobec swoich pobratymców. A Polaków którzy ich przechowywali denuncjowali Niemcom. Żydzi to temat rzeka, to żydzi sami określając „goi” zwierzętami do wykorzystania skazali siebie na niechęć całego świata.

~radzio 1 godzinę i 10 minut temu
Artykuł mnie obraża bo wpisuje się w narracje Comey’a. Autor pisze że Polacy mają żydowską krew na rękach. Jak można pisać w taki sposób ?? Jak można rozmiękczać winę Niemiec w taki sposób ?. Chwileczkę niech pomyśle… Do kogo należy ten portal..??

~Kami Kania 2 godziny i 56 minut temu
Te ostatnie dyskusie to jednak dowod na to jak syjoniści z New Yorku manipuluja politykami amerykanskimi po to aby osiagaś zamierzone korzyści materialne w ramach przedsiębiorstwa holocaust wymyslonego przez syjonistę który okreslil że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. O tym jacy są i byli żydzi najlepiej jest poczytać stworzoną przez nich „nowa historię świata” a zapisana przez licznych żydowskich propagandzistów w ich pięciu księgach ale wystarczy wersja uproszczona stary testament. Tacy sa żydzi i nie ma się co dziowić, że byli wypędzani przez Państwa i społeczności lokalne, ktore grabili, okradali i oszukiwali. Niemcy po pierwszej wojnie światowej były dosłownie rozszarpywane przez żydowskich bankierów ,którzy pogłębiali sytuację społeczeństwa niemieckiego coś jak teraz z bankami szwajcarskimi tylko razy 1000.Zna ktoś jednego syjonistę, który pomógł Polakom w czasie II Wojny Światowej?

~Arkona 1 godzinę i 47 minut temu
Kolejna sprytna próba postawienia Polakom oskarżenia i winy za mord na żydach. Taka najnowsza interpretacja powiedzenia „Jak wszyscy to wszyscy, babcia też”.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,141116,title,Caly-swiat-ma-na-rekach-krew-ofiar-Holokaustu-Polacy-nie-sa-wyjatkiem,wid,17489082,wiadomosc.html?ticaid=114c49

Wypowiedź dyrektora FBI Jamesa Comeya wywołała w Polsce prawdziwą burzę. Jednogłośny chór potępienia „antypolskich oszczerstw” wykluczył jakąkolwiek refleksję na ten temat. Liczne głosy domagają się spraw sądowych w obronie dobrego imienia naszej ojczyzny. Siła i skala tej reakcji nasuwa podejrzenia, że coś jednak jest na rzeczy. Czy polska opinia publiczna nie chce tym jednorodnym krzykiem zagłuszyć jakiejś istotnej zadry w naszej zbiorowej świadomości? O czym jeszcze chcieliby zapomnieć Amerykanie, Francuzi, Szwajcarzy, czy choćby sami Żydzi?

Czy nasza reakcje na słowa Comeya nie ujawnia głęboko ukrytych podświadomych zbiorowych lęków? Gdy ktoś oskarża Polaków o zbrodnie na Ukraińcach lub Niemcach wypędzonych z Ziem Zachodnich, nie budzi to kontrowersji tego rzędu, jak wtedy, gdy dotykamy, jak widać, otwartej rany w polskiej świadomości – rany Holokaustu.

W obowiązującej powszechnie narracji role podzielone są bardzo jednoznacznie. Ubrany w czarny mundur esesman morduje sparaliżowanego przerażeniem Żyda. Dla nas, Polaków, napisano rolę niemego świadka obezwładnionego skalą i okrucieństwem tej zbrodni. Zachód i tak zwani „dobrzy Niemcy” o Holokauście dowiadują się po wojnie. Śmierć sześciu milionów ludzi jest sprowadzona do aberracji psychicznej Adolfa Hitlera i ślepego posłuszeństwa wykonawców tej zbrodni. Zdaję sobie sprawę, że taki obraz historii bardzo ułatwiał wszystkim pogodzenie się z tragedią Holokaustu. Każdy dostał swoje małe alibi w tej zbrodni.

Nurtuje mnie parę banalnych wręcz naiwnych pytań. Co się stało z majątkiem trzech milionów polskich obywateli? Zniknął? Jaką część Niemcy byli w stanie wywieźć do Rzeszy? Co oprócz dzieł sztuki, kosztowności i złota opłacało im się zabrać? Co stało się z resztą? Trzy miliony ludzi to całkiem sporo, a byli to w dużej części rzemieślnicy kupcy i mieszczanie – ludność miejska akumulująca kapitał od pokoleń. Wszystko zniknęło? Razem z karczmami, mieszkaniami, kamienicami, fabryczkami? Niemcy wywieźli?

Skąd ten uporczywy żydowski antypolonizm? Skąd ten paniczny lęk? 19 kwietnia minęła rocznica powstania w getcie. Widziałem wiele wycieczek żydowskiej młodzieży w Warszawie. Dlaczego chodzą zawsze w grupach chronione przez ochroniarzy? Dlaczego rosły mężczyzna na światłach własnym ciałem z rozłożonymi rękami ochraniał przechodzącą przez jezdnię młodzież, jakby obawiał się, że przypadkowy kierowca z rozmysłem wjedzie w tłum młodych ludzi w jarmułkach? Skąd panujące wśród Żydów przeświadczenie o tradycyjnym, głębokim polskim antysemityzmie? Czy to mit? Gdzie są korzenie tego mitu? Dlaczego wciąż jest żywy? Jako człowiek dojrzały, który całe dorosłe życie przeżył w wolnej Polsce zadaję sobie pytanie – co musieliśmy im zrobić skoro tak panicznie się nas Polaków boją? Czy to uzasadnione reakcje potomków ofiar wobec potomków „niemych świadków”? Czy ten lęk i polska histeria wobec wszelkiego oskarżenia o współudział nie mają tego samego źródła? Pytania te nurtowały mnie przez ostanie pięć lat.

Myślę, że warto rozpocząć dyskusję nad naszą zbiorową świadomością w kontekście tych pytań. Warto podjąć dyskusję ponieważ wyparcie i zaprzeczenie nie są skutecznymi środkami rozwiązania problemu, z którym zmagamy się od ponad siedemdziesięciu lat.

Czarno-biały obrazek kata, ofiary i świadka, jest z gruntu fałszywy. Rola kata jest bez wątpienia najmniej dyskusyjna. Zbrodnia na narodzie żydowskim była wymyślona, zaplanowana i dokonana przez nazistowski reżim z poparciem zdecydowanej większości niemieckiego społeczeństwa. Niemcy do tej pory rozliczają się z tej zbrodni. Robią to konsekwentnie i gorliwie. Może dlatego dzisiaj Berlin jest najpopularniejszym kierunkiem młodej, żydowskiej emigracji z Izraela. Czy nie świta nam, Polakom w głowie trudne pytanie – dlaczego dzisiaj Żydzi lepiej się czują w kraju potomków zbrodniarzy niż w kraju potomków „niemych świadków”? Dlaczego antysemityzm niemiecki nie jest tematem światowej prasy podczas, gdy my musimy się z niego stale się tłumaczyć? Co takiego się stało w naszej historii, że mamy taki oto paradoks? Czy świat oszalał? Może czas spróbować ten fenomen zrozumieć?

James Comey nie ma racji wymieniając Niemców, Węgrów i Polaków w jednym kontekście. Wielu sprawiedliwych wśród narodów świata to Polacy, lecz setki tysięcy z nas to szabrownicy. Majątek trzech milionów ludzi nie zniknął – został rozszabrowany. Prawie w całości. Do Niemiec trafiła niewielka i najcenniejsza jego część. Reszta została przywłaszczona przez Polaków. Jak masowe musiało być to zjawisko łatwo można sobie wyobrazić. Andrzej Ledder w swojej książce „Prześniona rewolucja” uznaje je za jeden z najważniejszych elementów społecznej rewolucji, która po cichu dobyła się w Polsce w czasie wojny i tuż po niej. Calek Perechodnik – autor wspomnień pod tytułem „Spowiedź i jeden z najbardziej wiarygodnych świadków Zagłady, pisze o tym jak przyglądająca się przemarszowi żydowskich więźniów gawiedź krzyczy – „oddajcie buty, już nie będą wam potrzebne”. Mechanizm przywłaszczania majątku żydowskiego opisany jest w jego relacji bardzo dokładnie. Rozpoczął się już we wrześniu 1939 roku, gdy zamożni Żydzi w lęku przed wywłaszczeniem przepisywali swe majątki – nieruchomości, fabryki i sklepy – na rzecz zaufanych Polaków. Przywłaszczenia dóbr żydowskich odbywało się poprzez czarny rynek w zamian za żywność, pomoc i schronienie, przez masowy szaber w opustoszałych dzielnic żydowskich i likwidowanych gettach, a także przez przypadki pogromów takich jak te w Jedwabnem czy Kielcach.

Czasy powszechnej śmierci, wojny i zniszczenia niosą ze sobą moralną degrengoladę. Legalizacja bandytyzmu na Żydach wyzwoliła w ludziach żądzę grabieży. Pamiętajmy, że przedwojenna Polska to kraj wiejskiej nędzy i analfabetyzmu. Kraj zacofany po wielowiekowej traumie wewnętrznego niewolnictwa polskiego chłopstwa i ponad stu latach zniewolenia zaborów. To upodlenie i nędza była pożywką dla polskiego antysemityzmu. Łatwy, legalny i pochwalany odwet na wiecznym wrogu – bogacącym się na chłopskiej krwawicy Żydzie – karczmarzu, Żydzie kramiarzu, był ogromną pokusą. Już przed wojną dochodziło na tym tle do starć pomiędzy chłopstwem polskim a Żydami. W czasie wojny te starcia przerodziły się w pogromy takie jak Jedwabnem. Nie stąd jednak bierze się niechęć współczesnych Żydów wobec Polaków. Nie stąd bierze się lęk. Zjawiska czynnego udziału w pogromach było stosunkowo rzadkie. Tak jak rzadkie były przypadki czynnej bezinteresownej pomocy sprawiedliwych. Tak, rzadkie – sześć i pół tysiąca sprawiedliwych na 3 miliony ofiar to w języku statystyki zjawisko rzadkie, nawet bardzo rzadkie. Lęk przed „polską tłuszczą” miał podłoże materialne. Były getta w Polsce nie ogrodzone i nie strzeżone (Otwock, Piotrków Trybunalski). Żydzi w nich mieszkający nie uciekali. Zazwyczaj nie mieli gdzie uciekać, a w otoczeniu swoich czuli się bezpieczniej niż we wrogim, aryjskim świecie za murem lub po prostu po drugiej stronie ulicy. Jak bardzo wrogi musiał być to świat skoro nie uciekali? Wiara w przeżycie wśród swoich była większa niż nadzieja na pomoc po drugiej, polskiej stronie. Czy to nie przerażający fakt? Czy nie nasuwa nam, Polakom żadnej refleksji? Nadal jesteśmy niemym świadkiem?

Przerażająca zbrodnia Holokaustu skalała sumienia wszystkich jej uczestników. Calek Perechodnik, sam żydowski policjant, szczegółowo opisuje własny udział w niemieckiej zbrodni włącznie z odpowiedzialnością za wysłanie na śmierć swojej żony i dzieci, nie mówiąc o niezliczonych żonach i dzieciach swoich znajomych, sąsiadów i najbliższych. Nie umniejsza swojej roli i udziału judenratów, które przygotowywały listy osób przeznaczonych na wywózkę i śmierć. Istniało tylko jedno kryterium kolejności na listach – zamożność. Ci, którzy nie mieli pieniędzy na wykupienie się z transportu do Treblinki szli pierwsi. Hannah Arendt w relacji z procesu Eichmanna jednoznacznie wskazała na współudział władz żydowskich w zbrodni. Mało tego, z odwagą zapierającą dech w piersiach, twierdziła, że bez ich pomocy, ta zbrodnia byłaby niemożliwa.

Zbrodnia ludobójstwa na milionach ludzi, popełniona w trakcie bezwzględnej wojny demoluje poczucie moralności wszystkich uczestników i świadków. Nikt nie wyszedł niepokalany. Nikt nie wyszedł bez winy. Zachodni alianci także. Jan Karski już w 1943 roku osobiście informował Roosvelta o skali zbrodni na Żydach w Polsce. Niestety alianci mieli inne priorytety. Inne priorytety mieli także sami Żydzi z ruchu syjonistycznego. Jak mówił Davidowi Landau’owi Simon Perez w biografii Ben Guriona kierownictwo ruchu syjonistycznego w Palestynie wiedziało o zborni holocaustu od 1942 roku, gdy pierwsza grupa Żydów z Polski posiadających brytyjsko-palestyńskie obywatelstwo dotarła do Palestyny wypuszczona przez Niemców w wymianie na jeńców wojennych. „Opowiedziały o gettach i masowych mordach, o obozach śmierci i pogłoskach o „ostatecznym rozwiązaniu”. W Ameryce niewielka grupa pod kierownictwem Petera Bergsona, rewizjonisty z Palestyny, (…….), prowadziła niezmordowaną kampanię domagającą się od żydowskich przywódców, a zwłaszcza sojuszników, żeby skupili wysiłki na natychmiastowym ratowaniu ludzi, a nie na snuciu powojennych planów dla Palestyny. (….) Dyskusja nad tą kwestią sprowadziła się do stawiania pytań o to, jaką cenę zapłacił Izrael za nakierowane na jeden cel dążenie do państwowości ,co jest winny Żydom z diaspory (……).,” Co ciekawe, w całej 230 stronicowej biografii twórcy państwa izraelskiego kwestia Shoah zajmuje jedynie 9 stron! Dziewięć stron poświęconych pogromowi 6 milionów członków narodu, któremu to narodowi Ben Gurion poświęcił całe życie. Na pytanie, dlaczego los diaspory żydowskiej w Europie nie był priorytetem polityki zagranicznej działaczy ruchu syjonistycznego w czasie wojny Szymon Peres odpowiada „nie zgadzaliśmy z tym, jak żyli, nie zgadzaliśmy się i z tym, jak umierali”

Niemy świadek to propagandowy mit – wymyślony przez zakompleksiony naród przerażony wizją konfrontacji z własną rolą w historii. Jak długo będziemy się bronić przed tą prawdą? Jak długo będziemy wskazywać innych jako także i bardziej winnych? Tak, polityczne elity krajów alianckich w czasie wojny są współodpowiedzialne za Holokaust. Odpowiedzialne przez zaniedbanie. Tak, sami Żydzi są współodpowiedzialni – przez fiksację na jednym celu – powstaniu państwa żydowskiego, nie oglądając się na los potencjalnych jego obywateli. Tak, my Polacy także jesteśmy współodpowiedzialni za tę zbrodnię, przez masowy rabunek na ofiarach w trakcie jej trwania i na tym co po niej zostało.

Nikt nie jest bez winy. Skazani na śmierć zostali zupełnie sami. Przeklęci, skazani na samotność nieszczęściem, nieodwołalnym wyrokiem. Faszystowscy zbrodniarze zjednali sobie przychylność i pobłażanie dla tej zbrodni całego świata. Tam, gdzie zachowali struktury państwowe – jak rząd Vichy – w sposób zorganizowany, tam gdzie ich nie było we wschodniej Europie – spontaniczny. Łącznie ze szwajcarskimi bankierami zamieniającymi złoto z żydowskich zębów na czyste funty i dolary czy Watykanem, który zorganizował watykańską drogę do Ameryki Południowej dla hitlerowskich zbrodniarzy po wojnie.

I tu dochodzimy do sedna sprawy – wszyscy jesteśmy winni współudziału w zbrodni Holokaustu – jedni uczynkiem, inni zaniedbaniem. Cała Europa, cały świat ma na rękach krew ofiar Holokaustu. Polacy nie są wyjątkiem. W rocznicę powstania w getcie dostałem do wpięcia w klapę żonkila z hasłem „łączy nas pamięć”. To piękne hasło jest niestety fałszywe. Pamięć na razie nas nie łączy, pamięć nas dzieli. Może gdybyśmy dopuścili do dyskusji na ten temat zamiast zakrzykiwać przebłyski trudnej prawdy histerycznym wrzaskiem, łatwiej by nam było zrozumieć własną historię. Zrozumieć historię Żydów, zrozumieć tę niewyobrażalną zbrodnię. Warto ją zrozumieć, by nigdy nie mogła się powtórzyć w przyszłości.

Jakub Bierzyński dla WP

~polak 1 godzinę i 51 minut temu
brak slow.jak mozna bylo umiescic tak antypolski artykol dlaczego tylko mowa o pomordowanych zydkach a nie o innych narodach wyglada tak ze tylko tmu narodu stala sie krzywda w 2 wojnie swiatowej ale propaganda idzie na calego

~Św Jerzy 56 minut temu
Panie Jakubie Bierzyński, jakoś tak dziwnie rozkłada pan akcenty winy że to jednak 90% procent holokaustu przypada na Polaków. Pyta pan gdzie podziały się majątki Żydów. Po holokauście Warszawy wykonanym przez Niemców i komuniźmie wykonanym przez sowietów z wybitnym udziałem Żydów. Pan żartuje!

~heilige 37 minut temu
nie, to czysty cynizm i niegodziwość

~Zet 1 godzinę i 51 minut temu
Jakiej narodowości jest autor tego artykułu?

~lolek 2 godziny i 10 minut temu
Wyguglujcie sobie Jakuba Bierzyńskiego, obejrzyjcie jego fotki jak wygląda ( w okupowanej Warszawie nie zrobiłby po ulicy nawet dziesięciu kroków, żeby go Niemcy nie zczapili), a od razu stanie się dla was jasnym antypolski wydźwięk jego artykułu.

~Przeciętny Polak 2 godziny i 1 minutę temu
A może „ubrany na czarno SS-man też był żydem? Służyło ich tam wielu szczególnie na wysokich stanowiskach. A co z żydami z NKWD i UB? Jaka pełnili rolę?

~~lolek 2 godziny i 31 minut temu
Beznadziejny bełkot na poziomie platformersa, a wyrządzone zło zawsze wraca i wróciło do żydów. A żółte kwiatki to sobie można w d.. wsadzić a nie w klapę. Ciekawe jakie kwiatki wsadza się w klap w rocznic Powstania Warszawskiego

~piotrek 2 godziny i 33 minut temu
Panie Jakubie Bierzyski piekna propaganda brawo !

~stachur 1 godzinę i 30 minut temu
Dobrze mu zapłacono to się postarał i dobry kawałek propagandy odwalił.

~piotr30piotr 52 minut temu
Jakub i wszystko jasne

~Y O L A S I A 2 godziny i 5 minut temu
Bezsensowny tytuł artykułu. Treść taka sama. Przypuszczam , że Autor napisał to na zamówienie w kontekście roszczeń wobec Polski na około 60 mld $.

~g 2 godziny i 39 minut temu
„że przypadkowy kierowca z rozmysłem wjedzie w tłum młodych ludzi w jarmułkach?” – no właśnie. Obsesja żydów jest dziwna. Po co to podtrzymywać sztuczną wrogość, mają w tym interes czy co?

~Szczepan 2 godziny i 22 minut temu
No a co nas ma łączyć, pogarda Żydów dla Polski i Polaków, przed, w czasie i po II Wojnie Światowej. Jak cenić naród który tym co zginęli w jego obronie nie potrafi podziękować. Nie potrafi złożyć jednego kwiatka na ich grobie. Jak myśleć dobrze o tych co na podstawie postępowania szumowin oceniają wszystkich. Co należy myśleć o narodzie co murem odgrodził się od Świata, co potrafi mordować dzieci i młodzież tylko dlatego, że są Arabami, Muzułmanami. I kończą jak ocenić Żydów, którzy tłumaczą swoje postępowanie zbrodniami jakie dokonano na ich przodkach w czasie II Wojny Światowej, 70 lat temu.

~tentego 2 godziny i 23 minut temu

do pana Jakub Bierzyński – a niby jakim zaniechaniem Polska zawiniłą -jako pierwszy kraj sprzeciwiła się faszystom i jako jedyny kraj z nimi nie kolaborowała (no jeszcze Jugosławia) – a co do współudziału – to szef FBI powinien sobie zdawać sprae że do 44 roku finansjera USA robiła super biznesy z hilterem i kredytowała go – i co o tym cichosza

~kazdy to wie 2 godziny i 30 minut temu
Tylko w Polsce za pomoc żydom groziła kara smierci , nie tylko dla tego, co im pomagał,ale i dla całej jego rodziny. Co zrobiliby żydzi będąc na miejscu Polaków? I to byli odważni Polacy, co im pomagali sie ukryć.I uratowali im zycie,a teraz dzieci i wnuki tych uratowanych wieszają psy na Polakach.Czy żydzi sa w 100% uczciwi i kryształowi? Odgrywają ciągle rolę poszkodowanych i od wszystkich żądają współczucia i potwierdenia, jak bardzo sa prześladowani. Ale nie mówi sie o tym, jakimi są oszustami, lichwiarzami działającymi z premedytają i planowo.To jest prawda i kazdy to wie.

~Błyskawica 2 godziny i 56 minut temu
Czy opuszczone przez Żydów nieruchomości mieliśmy zapakować i wysłać do Izraela ? Ten facet bredzi.

~sprawiedliwoścewnement 2 godziny i 32 minut temu
najlepsze jest to,ze jak minął ustawowy okres zgłaszania się po nieruchomosci, to jeszcze teraz żadaja ,,odszkodowania”.Przykład: działka po budowę pomnika w Warszawie-ofiar katastrowfy w Smoleńsku. To jest dopiero ewnement na skale niewiarygodną. Odszkodowanie 5mln.

~judasz 55 minut temu
Za nasze Narodowe „wady” jak : współczucie, tolerancja, honor, zaufanie, poświęcenie będziemy skazani na upokorzenia i podłość tak długo jak będziemy myśleć sercem a nie rozumem jak inni, którzy nawet na handlowaniu uczuciami oraz zmianie faktów historycznych robią interesy polityczne.

~polak 50 minut temu
Polaków jest najwięcej na żydowskiej liście ” Sprawiedliwy wśród narodów świata ” Niech kolaboranci z Francji , Belgi , Holandii, Austrii zajmą się oceną własnych narodów w kontekstcie holokaustu. Amerykanie czy Anglicy wobec potężnego grzechy zaniechań też mają o czym myśleć !!!

~sd 2 godziny i 34 minut temu
Żydzi byli w forpoczcie komunizmu i jego oprawców a metody przejęte od faszystów z powodzeniem stosują na Palestyńczykach. Usprawiedliwieniem dla ich obecnego terroru ma być wieczna pamięć o holokauście.

~adam01 2 godziny i 24 minut temu
A ile krwi polskiej mają Żydzi na swoich chciwych łapach ? Żydzi zawsze służyli wszystkim okupantom Polski i teraz też służą naszym wrogom ! Mamy ich za to kochać ?

~ola 2 godziny i 39 minut temu
A kogo to obchodzi, skupmy się na tym ilu Polaków zginęło i jak znisczony został nasz kraj, majątki ludzi, całe rodziny przesiedlone itd. A wszyscy tylko holocaust i holocaust. Owszem była to tragedia tego narodu, ale nie my za to ponosimy wine. Jesteśmy większą ofiarą niż naród żydowski. Ba wielokrotnie staraliśmy się im pomóc. Nie róbmy katów i współwinnych z siebie bo to nie prawda.

~ja38 1 godzinę i 44 minut temu
skupmy się: zginęło 6 milionów Polaków – z tego 3 miliony pochodzenia żydowskiego – w tym prawie milion dzieci. Ofiary też będziesz dzielił? na lepsze i gorsze?

krfu 1 godzinę i 26 minut temu
Chyba Mosze 38

~?????? 2 godziny i 4 minuty temu
Który naród w świecie tak ucierpiał jak Polacy z wielu stron będąc napadany i grabiony ? Gdzie odszkodowania dla Polaków za tą hekatombę ?

~zły kierunek 1 godzinę i 46 minut temu
Kto odpowiada za sianie nienawiści do Polaków ! Kto swoją winę chce z siebie zrzucić kosztem niewinnego i ucierpiałego narodu ?

~ja 2 godziny i 7 minut temu
ŻYDZI ŻYDZI ŻYDZI i HOLOKAUST – a co z 3 milionami POLAKÓW, których wymordowali Niemcy, ruscy i ŻYDZI z NKWD??? Kto ma nasza krew na rękach??

~POLAK 38 minut temu
Niestety nigdy się nie dowiemy ilu Polaków zginęło. To są tylko dane wynikające z pierwszego po wojnie spisu ludności – stwierdzono, że brak przeszło 6 mln obywateli, z czego przeszło3 mln to Żydzi. Zapomina się o tym ilu Polaków po 17 września 1939 roku zostało przymusowo uznanych za Rosjan – patrz niedawno Syberiada Polska – chcesz coś jeść przyjmij paszport ZSRR. W ZSRR nie było innego obywatelstwa – Rosjan zginęło 20 mln w latach 1937-45 ilu wśród nich było Polaków z przymusowo nadanym sowieckim paszportem?

~Wasyl 2 godziny i 51 minut temu
Jeśli chcą być tacy sprawiedliwi i pełni prawdy historycznej to niech zaczną pisać o żydowskich grupach agentów utrzymywanych i opłacanych przez Niemców które śledziły prowadziły prowokacje i denuncjowały Polaków pomagających żydom. W każdym powiecie była taka organizacja. Niech w końcu sprawdzą ilu Polaków zostało zgładzonych bo żydzi którym pomogli okazali się niemieckimi agentami. Niech mówią jasno iż jeśli trafili się Polacy współpracujący z Niemcami przy śledzeniu żydów jak zresztą i przy innej działalności kolaboracyjnej to Polskie Państwo Podziemne ich likwidowało. O tym nikt nie pisze? Dlaczego? Co jest z tym Polskim Państwem skoro samo uczestniczy w kampanii dezinformacyjnej mającej rozmydlić sytuację i postawę Polski i Polaków w latach 1939-1945, wybielając przy tym oprawców prawdziwych czyli Niemców. Dlaczego nie opisują całej rzesz ludzi którzy przed wojną byli niby to antysemitami (mieli negatywny pogląd na nadmierną obecność żydów w polskiej gospodarce i finansach) a w czasie wojny aktywnie, nawet przypłacając to życiem pomagali żydom? Bardzo łatwo wykrzywia się historię, tym bardziej że lemingowata część społeczeństwa bierze wszystko co powie władza za pewnik.

~njj 2 godziny i 26 minut temu
Dużą część komentarzy jest kasowana

~Polak 2 godziny i 4 minuty temu
„Niemcy do tej pory rozliczają się z tej zbrodni. Robią to konsekwentnie i gorliwie” Co głupie zdanie. Chyba,że autor artykułu ma na myśli rozliczanie Niemców w stosunku do Żydów. Z Polakami szkopy się nie rozliczyli. Reinefarth i von dem Bach Zalewski – kaci powstania warszawskiego żyli sobie spokojnie po wojnie w Niemczech. Takich zbrodniarzy było tysiące. Tyle w temacie!

~piotr30piotr 2 godziny i 18 minut temu
Polacy w stosunku do żydów są nieufni, ale mówienie że was prześladujemy do spore nadużycie. gdyby nie wasz chorobliwy pęd do władzy i pieniądza może inaczej byśmy na was patrzyli i nie miejcie nam za złe tego bo wam nie leży na sercu los polaków, polski tylko waszej społeczności i waszego portfela.

~wojciech Polak 2 godziny i 18 minut temu
Żydzi współpracowali z Niemcami w eksterminacji Polaków, szukali osób pod pozorem ucieczki z getta Polaków chcących ich przyjąć następnie wydawali ich w ręce gestapo. Szukali komórek AL, GL, AK i to samo byli bardzo dobrymi jako KAPO w sonderkomandach itd. NKWD i UB było przesiąknięte żydami. Dzisiaj obchodzimy zakończenie IIWŚ z kolaborantami Niemieckim wstyd i żenada. Niszczą naszą Polskość śmieją nam się w twarz robiąc autorytety z Michnika, Bartoszewskiego, giermka, Kuklińskiego, kowala, wolskiego, onyszkiewicza itp.

~1111 2 godziny i 29 minut temu
Co musieli Polacy zrobić Żydom że ci ich się tak boją, a co musieli zrobić Żydzi że ludzie na całym świeci czują do nich niechęć która często przeradza się w nienawiść.

~imriel 2 godziny i 31 minut temu
Dzisiaj Żydzi robią to samo z Palestyńczykami. Polecam książkę Kapuścińskiego „Chrystus z karabinem na ramieniu” o tym jak Żydzi rozprawili się z krnąbrnymi mieszkańcami Izraela, którzy mieszkali tam od tysięcy lat. Człowiek uzmysławia sobie jak pamięć ludzka jest krótka i wybiórcza.

~Gość 1 godzinę i 17 minut temu
Judaizm ma na rękach swoją własna krew … jako pierwsi spisali rasizm, a ich demon (słup) na rękach holokałsty i czyny odpowiedzialności zbiorowej w postaci potopów i pogromów. Poza tym, czy nie ludzie mają wolną wolę jako mniej doskonała forma życia wykonujemy wole ich słupa. Zatem niech wystąpią z pozwem zbiorowym do swoich duchów. To nie tylko pamieć, to również to co ci inprintują razem z koniem trojańskim – grzech pierworodny – mantry w stylu – moja wina, moja wina, moja bardzo wielka… To jest zaprogramowane..

~Czytel nick 1 godzinę i 55 minut temu
Autorowi tego artykułu polecam książkę Izraela Shahaka pt. „żydzi i goje XXX wieków historii”. Może po tej lekturze zrozumie o co chodzi…. Innym, znaczy gojom, też polecam 😉

~Jan 2 godziny i 41 minut temu
A czy żydzi zdają sobie sprawę że też mają na rękach krew swoich braci żydów.

~malabiala 1 godzinę i 45 minut temu
Jan- kiedyś sobie zdawali sprawę, nawet w Izraelu- po wojnie- ścigali żydów, katów swojego narodu. Ale teraz nadszedł czas, kiedy każdy próbuje się wybielić. Naszym kosztem- bo skończyła się kasa od Niemców i szukają żywicieli.

~wow1136 27 minut temu
Żydowskich konfidentów gestapo ułaskawiono, zaraz po powstaniu państwa Izrael. Jeden z pierwszych dekretów knesetu, to amnestia dla żydowskich zbrodniarzy.

~cynku 2 godziny i 36 minut temu
Widzę, że lubi pan zadawać pytania, panie Bierzyński. To teraz ja też panu zadam jedno: gdyby sytuacja była odwrotna i to Polacy byliby na miejscy Żydów, to jak pan sądzi ilu z nich dostałoby dzisiaj od Polski order Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za ratowanie Polaków? Nie wie pan? To ja panu powiem. Ani jeden! Ja to wiem, pan to wie, wszyscy to wiedzą. Tylko nikt głośno tego nie mówi. A już na pewno nie pan. Jest pan tchórzem panie Bierzyński.

~cynku 2 godziny i 45 minut temu
Niejaki Bierzyński (ciekawe kiedy jego przodkowie spolszczyli sobie tak pięknie nazwisko?) zadaje mnóstwo pytań, oprócz już zwyczajowo jednego: co tak właściwie Żydzi uczynili złego Niemcom, że ci ich tak potraktowali? Bo że coś uczynili bardzo złego to pewne. Nikt nie nienawidziłby ich aż tak bez powodu. No tak, ale takich pytań się przecież dzisiaj nie zadaje, bo to przecież niepoprawnie politycznie i wręcz antysemickie. Bo Żydzi to przecież anioły na Ziemi.

~garik 14 minut temu
Światowa populacja żydów przed II Wojną Światową (według danych z następujących źródeł): Narodowa Rada Kościołów, USA 1930 rok 15 milionów Encyklopedia żydowska, USA 1933 rok 15,6 milionów Almanach Świata (Jewish Committee 1939) 15,6 milionów Światowa populacja żydów po II Wojnie Światowej (według następujących źródeł): – Almanach Świata (American Jewish Committee, USA) : 1945 15,19 milionów 1946 15,75 milionów 1947 15,69 milionów 1948 15,50 milionów 1949 15,50 milionów – New York Times, div. Meldungen, 1948 15,7 do 18,6 milionów – Narodowa Rada Kościołów, USA, 1951 rok 15,31 milionów Ktoś bezczelnie kłamie.

~Zyga 2 godziny i 56 minut temu
Brednie!Jedynym odpowiedzialnymi za holokaust są Niemcy a ściślej był Hitler!!!Nikt inny nie wpadła na taki bestialski pomysł!!!

~SA 2 godziny i 44 minut temu
zyga pierwsi byli ruscy hitler to słaby uczeń stalina w tej kwestii

~wizy_dla_usa 44 minut temu
Pierwsi byli angole. To oni wymyślili i zakładali obozy koncentracyjne podczas swoich wojen z Burami w obecnej RPA.

~pogrom 1 godzinę i 10 minut temu
No na Polakach nie było zadnego Holokaustu Niemcy przeszli przez Rzeczpospolitą jak tsunami raz na wschód pózniej wracając na zachód mordując rabując i gwałcąc dzieci brali za nózki i głowami o mur rozwalali ,natępnie Ukraincu wymordowali setki Polaków ,nastepniev Rosjanie Katyn i tsunami przez poske na zachód i oczywiscie juz gdy bylo po wojnie zydoubecja dalej mordowala Polaków w swoich kazamatach,a my tylko o holokauscie zydów na okrągło kto nami rzadzi?

~nik 2 godziny i 30 minut temu
Jest jedna nauka. Nie oczekujmy od narodu Żydowskiego wdzięczności. Nie warto im pomagać.

~swa 2 godziny i 32 minut temu
Jedyny wniosek jaki się nasuwa : Wszystko kręci się wokół „wymyślonego majątku żydowskiego – nie było biednych Żydów : swoją ciężką pracą dorobili sie bogactwa – wszyscy Żydzi. Cały świat a szczególnie Polacy ten majątek im zabrali i teraz goje całego świat a szczególnie goje Polacy powinni utrzymywać Żydów i pracować na nich bo im się to należy jako narodowi wybranemu i pokrzywdzonemu przez cały świat. Jakie to proste, opluć, oskarżyć o antysemityzm który jest największa współczesną zbrodnią każdego kto się nie zgadza z tą tezą.

~azot 1 godzinę i 54 minut temu
dawno nie czytalem wiekszej bzdury.wystarczy przeczytac relacje co sie dzialo po likwidacji gett w opocznie ,kielcach i setkach innych. wkraczaly tam ekipy, ktore pakowaly iwywozily to do niemiec. niemcy nie po to zabijali zydow ,zeby zostawic ich majatek polakom. jakim zerem pan jes p. biedrzynski ,zeby napisac takiego gniota. a moze napisze pan co sie stalo z majatkiem we lwowie, grodnie ,wilnie, te tysiace kamienic wybudowanych przez polakow. ziemi ubylo nam od ‚przedwojnia’ o ok. dwoch holandii [80 tys. km.kwadratowych]. uzywaj pan faktow , czuje sie nie dobrze po pana wypocinach

~wodnik 1 godzinę i 28 minut temu
Temat rabowania polskiego majątku przez ukraińskich wspólników Hitlera nie jest aktualnie trendy

~ewa 57 minut temu
Nawet się mówi,że to nie zgodne z Polską racją stanu,chichot losu

~malabiala 1 godzinę i 54 minut temu
Po pierwsze trzy miliony żydów nie oznacza trzech milionów bogatych żydów. Większość żydów stanowiła tzw. żydowska bieda. Biedy w dwudziestoleciu było mnóstwo w całej Europie oczywiście nie tylko żydzi byli biedni. Proszę sobie uświadomić, że były to czasy po I wojnie, Polska po 123 latach zaborów zaczynała się dopiero odbudowywać. Czy zastanawiał się Pan kiedykolwiek jak wyglądało życie Polaków i żydów w okresie zaborów- To były czasy okrutnych represji ze wschodu i zachodu, czasy powstań, czasy hakaty, czasy hektolitrów przelanej polskiej krwi za Ojczyznę. Po zaborach ujawniła się bardzo bogata grupa żydów, ale nie były to trzy miliony obywateli. Żydzi idący na zagładę, do gett i obozów, zabierali ze sobą kosztowności, bo liczyli, że uda im się przekupić Niemców- niektórym się udało. Ci, którzy zginęli, nie mieli nic do zaoferowania. Czy panu się wydaje, że po zagładzie żydów w gettach i obozach, Niemcy dobrodusznie zwołali Polaków, żeby sobie zabrali ich majątek- nie wierzę, że ktoś może podejrzewać Niemców o taką rozrzutność. Co do nieruchomości- w każdym państwie jest takie prawo, że gdy obywatel umiera bezpotomnie, to jego majątek przechodzi na rzecz państwa. W Izraelu nie odziedziczy pan złamanego grosza po bliskich, jeżeli nie jest Pan obywatelem Izraela- to jest dopiero zapobiegliwość. Proszę sobie także doczytać ilu Polaków poniosło śmierć za ukrywanie żydów, ile zostało w Polsce spalonych wsi, ile kamienic legło w gruzach i proszę się zastanowić, czy my Polacy nie powinniśmy żądać od żydów odszkodowania za każdą śmierć spowodowaną ratowaniem żydów i za każdą spaloną wieś? To oczywiście pytanie retoryczne.

~fredzia 2 godziny i 20 minut temu
Wiadomo, że żydzi walczą o 65 mld dolarów. Stworzenie obrazu Polaka oprawcy ma pomóc w wyduszeniu od nas tych pieniędzy. Ciekawe jak policzyli te odszkodowania. Nikt też nie pisze o tym, że Polska już rozliczyła się za majątki pozostawione w naszym kraju. Na mocy podpisanych umów w latach 50-tych i 60-siątych wypłaciliśmy odszkodowania USa, Francji, Anglii itp.Za co tame kraje wzięły na siebie wypłatę odszkodowań swoim obywatelom.

~Ada 1 godzinę i 13 minut temu
Mój ojciec razem z wujkiem został wywieziony do Niemiec na roboty,tato powrócił wujek został zabity w Niemczech- byli Polakami nie Żydami.Dziadkowie zostali okradzeni z majątku najpierw przez Niemców potem przez Rosjan,gdzie był Świat gdzie byli Amerykanie i nasi Sojusznicy.

~dsf. 1 godzinę i 47 minut temu
„Nurtuje mnie parę banalnych wręcz naiwnych pytań. Co się stało z majątkiem trzech milionów polskich obywateli? Zniknął? Jaką część Niemcy byli w stanie wywieźć do Rzeszy? Co oprócz dzieł sztuki, kosztowności i złota opłacało im się zabrać? Co stało się z resztą? Trzy miliony ludzi to całkiem sporo, a byli to w dużej części rzemieślnicy kupcy i mieszczanie ludność miejska akumulująca kapitał od pokoleń. Wszystko zniknęło? Razem z karczmami, mieszkaniami, kamienicami, fabryczkami? Niemcy wywieźli? ” Odpowiem zgodnie z prawdą. Dobra te zostały znacjonalizowane przez sterowane z Moskwy władze PRL i razem z dobrami polskiej arystokracji i przemysłowców wywiezione za wschodnią granicę. Majątki ziemskie zostały odebrane wszystkim obywatelom PRL i darowane nowym komunistycznym możnowładcą. To nie Polacy się bogacili na tragedii holokaustu, lecz garstka bolszewików namaszczona przez Stalina.

~mona 2 godziny i 48 minut temu
„Razem z karczmami, mieszkaniami, kamienicami, fabryczkami”-pytanie a skąd oni to mieli…

~Huk 1 godzinę i 11 minut temu
Czy car im nadał bo wywiezionych polakach?

~Jola54 36 minut temu
pytałam mojej matki skąd ??? wszystko od polskiego narodu , który za wódkę potrafił oddać wszystko a Żydzi byli oszczędni no to mieli …

~aston 13 minut temu
a skod ma sie dorobek zycia? z pracy ciołku, myślisz, ze zabrali leniwym Polakom/ Ich religia mowi zapieprzaj a nasza swietuj a co zarobisz oddaj kościołowi. Skad kosciol w PL ma majatek? Trzeba teraz napadac na niego?

~polak 34 minut temu
Czyżby zostały nam karczmy, mieszkania, kamienice, fabryczki? czy raczej kupa gruzu który Polacy musieli usunąć i wyczyścić miejsca? Oto jest majątek po ŻYDACH mieszkających w Polsce. Tak byli szabrownicy i nie tylko w Polsce ale nie w dziesiątkach tysięcy jak podaje szanowny Autor artykułu. Jeśli znalazł sie taki jeden na ulicy to nie znaczy że były ich tysiące. Proszę mi udowodnić, że wśród Żydów nie było takich, mam wrażenie, ze Autor broniąc Polaków obciąża ich winą

~ruda 2 godziny i 18 minut temu
Straty majątku narodowego 38% stanu sprzed 1939 (największych zniszczeń okupant dokonał w ośrodkach przemysłowych i centrach wielkomiejskich). Zniszczenia materialne mienia nieruchomego budynki mieszkalne (162 190), zagrody wiejskie (353 876), fabryki i kompleksy fabryczne (14 000), sklepy prywatne i państwowe (199 751), warsztaty rzemieślnicze (84 436), 968 223 gospodarstw domowych[3]. Zniszczenie centrów wielkomiejskich i miast Straty wojenne Warszawy 85% substancji miejskiej, 90% przemysłu, 72% zabudowy mieszkalnej, 90% dóbr kultury narodowej i zabytków, 700 000 ofiar śmiertelnych (co stanowiło łączne straty wojenne w ludziach Wielkiej Brytanii i USA). Całkowite zniszczenie i ograbienie getta warszawskiego w 1943, 95% strat, Jasło (96%), oraz zniszczenie portu w Gdyni. Rabunek dóbr kulturalnych Polski ogółem 43%. Zniszczono 25 muzeów, 35 teatrów, 665 kin, 323 domów ludowych. Straty wskutek nieodwracalnego zniszczenia zbiorów muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych niemożliwe do precyzyjnego oszacowania, straty samych zbiorów bibliotecznych wyniosły ok. 66%. Zniszczono nieodwracalnie 22 miliony książek, Ogółem, okupant niemiecki dokonał w okupowanej Polsce rabunku ok. 516 000[4] pojedynczych dzieł sztuki, o wartości szacunkowej 11,14 miliardów dolarów (według kursu z 2001)[5]. W wyniku powojennej rewindykacji udało się odzyskać jedynie niewielki procent utraconych zbiorów zabytkowych, dzieł sztuki i eksponatów[6]. Straty w szkolnictwie polskim zniszczono 17 szkół wyższych, 271 szkół średnich, 4880 szkół powszechnych, i 768 szkół innych. Dodatkowo zniszczenie instytutów badawczych, towarzystw naukowych, i fundacji różnego typu. Straty służby zdrowia (majątek szpitali, infrastruktura, budynki) 55% stanu sprzed 1939. Zniszczono 352 szpitali, 29 sanatoria przeciwgruźlicze, 24 zdrojowe zakłady lecznicze, 47 zakładów ubezpieczalni społecznych, 778 ośrodków zdrowia i ambulatoriów, 1450 gabinetów lekarskich i dentystycznych[3]. Straty w przemyśle (zarówno celowe niszczenie jak i grabież maszyn i urządzeń) 64,5% przemysł chemiczny, 64,3% poligraficzny, 59,7% elektrotechniczny, 55,4% odzieżowy, 53,1% spożywczy, 48% metalowy. Straty w leśnictwie w wyniku rabunkowej gospodarki wycięcie 75 mln metrów sześciennych grubizny, co odpowiada 400 000 hektarów lasu. Straty w gospodarce rolnej i hodowlanej 1908 tys. koni, 3905 tys. bydła rogatego, 4988 tys. trzody chlewnej, 755 tys. owiec[3]. Zniszczenie w ponad 50% infrastruktury kolejowej, drogowej, transportu lotniczego i morskiego, infrastruktury telekomunikacyjnej (zniszczono 13 stacji radiofonicznych, 7 stacji radiotelegraficznych, skonfiskowano 867 000 odbiorników radiowych[3]). Zagrabiono lub zniszczono 2465 lokomotyw, 6250 wagonów kolejowych, 83 636 wagonów towarowych, 25 statków pełnomorskich i 39 statków przybrzeżnych portowych. Zniszczono 5948 km torów kolejowych, 47 767 metrów bieżących mostów kolejowych i wiaduktów, 14 900 km dróg o twardej nawierzchni, 15 500 metrów bieżących mostów drogowych[3]. Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów oszacowało po zakończonej II wojnie światowej, wartość strat wojennych Polski powstałych w wyniku okupacji niemieckiej z lat 1939-1945. Łączna wartość poniesionych strat określono na kwotę 258 miliardów złotych przedwojennych[7], co stanowiło równowartość ok. 50 miliardów dolarów amerykańskich (w 1939 roku). Powyższe straty, po przeliczeniu na wartość z roku 2004, wynoszą ok. 650-700 miliardów dolarów amerykańskich. W tym straty wojenne samej stolicy Polski, Warszawy, wynoszą równowartość 45 miliardów dolarów Tu są Twoje karczmy, mieszkania, kamienice, fabryczki, Ignorancie!!!!!!

~lajk 12 minut temu
Tak, jeszcze bardziej w tej krwi są unużani Ci którzy mogli coś zrobić a nie zrobili. Polacy zyli w terrorze, strachu i głodzie, ale mówili co się dzieje, a wolny świat milczał, nie było nikogo kto by sie wstawił za Żydami z Europy, reszcie świata wygodniej było nie mieszać sie w sprawy Niemiec, a teraz Ukraina została prawie sama sobie, smutne

~daf 2 godziny i 36 minut temu
Wszyscy są wini wszyscy zapłacą. Ja też jestem winien że codziennie wieczorem zamiast leżeć przed TV nie rozpamiętuje strasznej zborni zaniechania moich przodków, że nie złożyli siebie w ofierze na ołtarzu II wojny światowej dla narodu wybranego. Jak wszyscy są wini to wszyscy muszą za to zapłacić, inaczej takie gadanie o winie to tylko tcze gadanie które nic nie kosztuje.

~mm 2 godziny i 1 minutę temu
Ma 37 lat. Nkogo nie zabiłem. Odwalcie sie od moich lasów państwowych. .

4 thoughts on “72 To jest wojna, wojna o wyjudzenie 65 miliardów dolarów, tyle tylko że…

 1. „- Przychodzimy jako kobiety, by oddać cześć kobietom, które tutaj były odzierane z praw i godności. Chcemy ocalić ich pamięć i oddać im cześć – podkreśliła małżonka prezydenta Bronisława Komorowskiego.”

  A ja myślę, ze akurat ta kobieta, przyleciała się tam zwyczajnie poopierdalać i nawpierdalać za darmochę…

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Der-Spiegel-o-70-rocznicy-wyzwolenia-obozu-koncentracyjnego-Ravensbrck-zenujacy-kontrast,wid,17491020,wiadomosc.html

  Niemiecka prasa ostro skrytykowała organizatorów uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W czasie spotkania byłe więźniarki niemieckiego obozu jadły obiad z plastikowych talerzy, podczas gdy zaproszeni politycy przy stole obok – w tym Anna Komorowska i pierwsza dama Niemiec Daniela Schadt – z porcelany.

  „Der Spiegel” napisał o „żenującym kontraście” podczas uroczystości, które odbyły się 19 kwietnia. W tzw. namiocie spotkań ważni goście, wśród których były zarówno niemiecka, jak i polska pierwsza dama, byli obsługiwani przez kelnerów i jedli z porcelanowej zastawy, podczas gdy byli więźniowie jedli z plastikowych misek, a na posiłki dostali kartki.

  Organizatorzy postąpili cynicznie. Wykazali się zupełnym brakiem wrażliwości – mówiła cytowana przez gazetę 21-letnia wolontariuszka Hannah Rainer, która podczas obchodów opiekowała się grupą 33 byłych więźniarek z Polski.

  Obchody organizowała Fundacja Pomniki Brandenburgii. Poproszony o komentarz przedstawiciel fundacji stwierdził, że „była to tylko przekąska”, wieczorem zaś, niektórzy więźniowie wraz z bliskimi uczestniczyli w uroczystej kolacji przygotowanej przez rząd Brandenburgii. Organizatorzy nie mają sobie więc nic do zarzucenia.

  Innego zdania są urzędnicy. Przyznali, że organizatorzy „wykazali się brakiem wrażliwości”. Rzeczniczka ministerstwa zapewniła, że w trakcie uroczystości „byli więźniowie są zawsze w centrum uwagi”.

  Wystąpienie Anny Komorowskiej

  Podczas uroczystości głos zabrała Anna Komorowska. – Dzisiaj, w 70. rocznicę oswobodzenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück przybywam do tego miejsca strasznych zbrodni, aby pochylić czoła przed cierpieniem tylu tysięcy ofiar narodowego socjalizmu, w tym ogromnej liczby obywatelek Polski. I pragnę z całą mocą zawołać: o tym nie można zapomnieć. My nie zapomnimy – mówiła polska pierwsza dama na terenie byłego obozu.

  – Przychodzimy jako kobiety, by oddać cześć kobietom, które tutaj były odzierane z praw i godności. Chcemy ocalić ich pamięć i oddać im cześć – podkreśliła małżonka prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  Największy obóz koncentracyjny w Niemczech

  Obóz koncentracyjny dla kobiet w Ravensbrück powstał w 1939 r. i był największym obozem na terenie Niemiec . Do końca wojny przeszło przez niego ok. 132 tys. kobiet i 1 tys. dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy. Ponad 90 tys. z nich zamordowano lub zmarły one w wyniku głodu, chorób lub dokonywanych na nich eksperymentów medycznych. Więźniarki zmuszano do pracy w licznych podobozach. Wśród więzionych w Ravensbrück kobiet było 30-40 tys. Polek, z których wiele deportowano tam po upadku powstania warszawskiego; 17 tys. Polek zostało zamordowanych bądź zmarło. W Ravensbrück więziono też 20 tys. mężczyzn. 30 kwietnia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do obozu, w którym pozostało jedynie 2 tys. chorych więźniów.

  ~tryt 1 godzinę i 16 minut temu
  Co tam Ravensbruck, Ania lubi sobie podjesc i tyle

  ~Maga 34 minut temu
  Juz tak na tym naszym upadłym swiecie jest, jedni zawsze mają dobrze a innym zawsze pod górkę.

  ~menel 1 godzinę i 1 minutę temu
  normalka w „demokracji”

  ~Sarcastic 31 minut temu
  A niech sobie poprzypominają młodość.

  ~Bogdan 20 minut temu
  No co ?! Pokazali im po prostu gdzie ich miejsce ! I tak muszą się cieszyć, że nie dostały na obiad brukwi z buraczaną marmoladą w cynowych miskach ….Tak naprawdę jednak – to sk..syństwo wyjątkowe. Gdyby pani prezydentowa miała choć odrobinę uczuć czy oleju w głowie – po prostu by zareagowała adekwatnie. A tak – wiem już co na jej temat sądzić.

  Polubienie

 2. Cos „dziwnie” wszedzie pelno tych a nie innych propaandzistow i fotoreporterow…

  ~ Maria : Ten paszkwil na zolnierzy rosyjskich splodzony przez cimmermana mowi o podlym charakterze tego marnego dziennikarzyny.Po przeczytaniu artykulu zapamietuje sie tylko te ukradzione zagarki.Wstyd dla matki i ojca jego ,ze wychowali takiego plytkiego czlowieka.Moja rodzina i ja mamy inne doswiadczenia. Gdy front wojny przechodzil przez moja miejscowosc ,w domu mojej babki kwaterowalo kilku zolnierzy rosyjskich.Nie tylko nic nie ukradli .wrecz podzielili sie swoimi racjami zywnosci z moja rodzina .Mili zmeczeni walka chlopcy.Obiecali .ze gdy beda wracac do ojczyzny wstapia do nas. Nie odwiedzili.Za to po przejsciu frontu mieszkancy zwozili trupy zolnierzy furmankami w jedno miejsce. Tego nie wiemy ,byc moze zycie zakonczyli na tym odcinku frontu i leza w tej wspolnej mogile.Czasami w Swieto zmarlych zapale znicz na ich mogile i posprzatam puszki po piwie zostawione tam przez polskich” patriotow ,ludzi o wyjatkowej kulturze ”

  ~TAM : Niedługo w szkołach uczyć będą polskie dzieci o świetlanej idylli narodu Polskiego pod okupacją niemiecką przerwanej przez zbrodnicze hordy dzikich żołnierzy Rosyjskich. którzy wymordowali miliony Polaków i zgwałcili setki tysięcy Polek. Oto nowa historia pisana przez IPN i propagowana w „polskich” mediach (m.n. Onet). One już są przekonane, ze społeczeństwo polskie przez ostatnie 26 lat zostało tak dokładnie ogłupione, ze można mu podawać każdą brednię, a ono przyjmie ją bezkrytycznie przyjmie. Tych ogłupionych krzykliwych jest niewielu, za to najbardziej krzykliwych, ale myślących trzeźwo ciągle znacząca przewaga.
  Czy nadal będziemy głosować na obecnie rządzące Polską miernoty polityczne.

  ~Zty : Pan Zimmermann zapomniał napisać, że są jeszcze, co najmniej dwie wersje tej historii. Jedna, to że ten drugi zegarek w istocie był kompasem naręcznym. Druga, że Rosjanie używali w raportach i rozkazach czasu moskiewskiego i oficerowie często mieli po dwa zegarki, jeden na czas lokalny, jeden na czas moskiewski. Ogólnie tekst tak nasycony nienawistną propagandą, że aż trochę szkoda, bo Jewgienij Chaldej był świetnym fotoreporterem.

  http://wiadomosci.onet.pl/prasa/flaga-nad-reichstagiem-czyli-historia-ustawionego-zdjecia/y834wc

  Cały świat miał zobaczyć, że sztandar zwycięstwa zatknęła na gmachu Reichstagu ręka radzieckiego żołnierza. Ale najpierw z przegubu tej ręki trzeba było wymazać „zdobyte” w Berlinie zegarki. Berlin skapitulował nocą z 1 na 2 maja. Jewgienij Chałdej, porucznik Armii Czerwonej, pojawił się w gmachu Reichstagu trzy godziny po zawieszeniu broni. W mieście tu i ówdzie słychać było jeszcze strzały, ale Chałdej zamierzał już tylko naciskać na spust migawki swojej nieodłącznej Leiki.
  (…)
  Chałdej, ukraiński Żyd, wówczas już etatowy fotoreporter Armii Czerwonej, był równolatkiem rewolucji październikowej. Matki nie pamiętał, bo zginęła w pogromie ledwie rok po jego urodzeniu. Niemców miał prawo nienawidzić, bo w pierwszym roku wojny zabili w Stalino (dzisiejszy Donieck) jego ojca i trzy z czterech sióstr. Z radzieckimi dywizjami przeszedł drogę od Krymu, poprzez Rumunię, Bułgarię i Węgry.

  Gdy docierał do Berlina, marzył o zdjęciu, które dorównywałoby sławą fotografii Joe Rosenthala z Iwo Jimy.
  (…)
  Przede wszystkim od razu stało się jasne, że zdjęcie Rosenthala pozostanie jednym z najważniejszych obrazów tej wojny. Wiedział o tym również Chałdej. To dlatego wyruszył z siedziby TASS do Berlina z czerwonym sztandarem w walizce – niewykluczone, że na osobiste polecenie Stalina.
  (…)

  ~stefans : Mamy tu wszystko co potrzebne naszej aktualnej propagandzie. Pijane sołdaty, walczące z dzielnymi obrońcami Berlina, przymusowe terminy do zdobycia tego miasta, przypomnienie, że atakujący to sami gwałciciele, złodzieje i mordercy, żydowski fotograf prześladowany w Moskwie, bohater umierający z przepicia – no żyć nie umierać, tylko wybierać poszczególne wątki dla zohydzenie żołnierzy Armii Czerwonej. Komu maja służyć te agitki w drugą stronę ? Sam Goebels by lepiej tego nie napisał. Wstrętne!

  ~k do ~stefans: Bardzo trafnie oceniłeś ten „artykuł”, ale domyślam się, że nie do takich odbiorców jak my był on kierowany. My znamy jeszcze tamtą historię i choć nie twierdzę, że była „jedynie słuszna” to mamy pewien dystans do tez obecnie głoszonych. Odbiorcami mają być młodzi ludzie, którzy nie mają żadnego punku odniesienia i bezkrytycznie wierzą w to co napisane lub pokazane na ekranie. Taki przekaz ma budować stereotyp Rosjanina z atrybutami, które wymieniłeś – gwałciciel, morderca, pijak troglodyta. Dlatego ważnym jest abyśmy przekazali młodemu pokoleniu naszą wiedzę, bo na szkołę nie ma co liczyć. Redukcja liczby godzin historii też wpisuje się w ten nurt propagandy, bo przecież przekazanie stereotypów i atrakcyjnej propagandy jest znacznie efektywniejsze od przekazania rzetelniej wiedzy.

  ~stefans do ~k: Trafiłeś mnie w czuły punkt. To nie jest tylko kwestia jakiegoś artykułu stanowiącego zlepek najbardziej paskudnych opisów określonej nacji. To kolejny element układanki, która się nazywa nowa, współczesna historia Polski pisana przede wszystkim nie przez historyków a polityków. Zaczynam się zastanawiać czy nie pora wrócić do półtajnych kompletów szkolących kompetentnych nauczycieli historii. To oczywiście żart ale możemy maksymalnie wykorzystywać internet, jego fora i tępić takich pożal się Boże dziennikarzy bawiących się w historyków.

  ~jojko : REichstag nie miał dla niemcow żadnego znaczenia nie było tam ludzi …Tak napisano w celu wyśmiania rosyjskich żołnierzy, którzy masowo a wręcz lawinowo ginęli przy jego zdobywaniu ..Pytam więc po co budynek bezznaczenia posiadał tak wielkie umocnienia i otoczony był wodą o raz wewnątrz jednak choć to byli niemieccy żołnierze -to jednak byli ludzie .No i Ruscy ginęli bezsensownie , bo Niemcy ich sensownie zabijali , a pokonani zostali niemieccy zołnierze broniący bezuzytecznego budynku pewnie przez zabitych RUSKOW . Cyrk na kołkach . O zegarkach i gwałtach-pewnie tak też było. Tyle że tych zegarków nie było widać spod munduru i z powodu złej jakości zdjęć ,zdrapywanie ich więc nie miało miejsca i w ogóle po co . Ale kradzieże ,zabójstwa i gwałty to domena wszystkich wojen i każdy normalny człowiek bez łopatologii to wie .

  ~k : Podobnych bzdur już dawno nie czytałem – z trudem przemogłem się po pierwszych zdaniach, z nadzieją, że poza propagandą coś tam znajdę, ale daremnie. Skąd się bierze ta przepaść intelektualna pomiędzy piszącymi, a odbiorcami? Przecież ten tekst urąga inteligencji przeciętnego odbiorcy, że o prawdzie historycznej nie wspomnę. Myślę, że P.T. Redakcja uważa, że społeczeństwo karmione programami w „Dlaczego ja?” bombardowane tanim sensacjami, „Której celebrytce wypadła pierś z przykusej sukienki”, albo kto komu co powiedział? czy pełną przemyśleń literaturą „Faktu” lub SE, łyknie każdy idiotyzm. A może zwyczajnie najwybitniejsi znawcy socjologii uznali, poziom polskiego ogłupienia jest tak wysoki, że teram można już wszystko?

  Polubienie

 3. http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/list-do-zagranicznych-mediow-przed-rocznica-wyzwolenia-obozu-auschwitz


  Lokalizacja obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Większość z nich znajdowała się na terenie III Rzeszy. Źródło: Wikipedia

  List do zagranicznych mediów przed rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz
  Dodane przez wachmistrz_Soroka
  Opublikowano: Poniedziałek, 25 stycznia 2016 o godz. 09:09:51

  W związku ze zbliżającą się rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz, do zagranicznych mediów zostanie rozesłany list, który ma na celu zapobiec używania kłamliwego sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

  W porozumieniu z MSZ akcję prowadzi Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Adresatami są głównie niemieckie media, gdzie między 26 a 27 stycznia pojawia się wiele artykułów dotyczących wkroczenia Armii Czerwonej do Auschwitz. Po otrzymaniu takiego listu, trudniej im będzie wytłumaczyć się z użycia sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

  – Chodzi o to, by nie pojawiały się te oszczerstwa w druku, bo one zatruwają relacje polsko-niemieckie. Zwłaszcza w tym trudnym momencie, kiedy Niemcy wywierają nacisk na polski rząd i polskie społeczeństwo w celu przyjęcia tych warunków, które oni nam narzucają w związku z imigrantami, albo też chcąc obalić rząd RP – mówił Maciej Świrski, prezes Reduty.

  „Polskie obozy koncentracyjne” (ang. Polish concentration camps) to błędne określenie stosowane w niektórych mediach, publikacjach, w tym również w opracowaniach historycznych w odniesieniu do niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych znajdujących się w granicach okupowanej od 1939 roku przez Niemców Polski. Termin „polskie obozy koncentracyjne” nie tylko wyznacza położenie geograficzne tych obozów, ale sugeruje, że zakładali je i zarządzali nimi Polacy. Według niektórych poglądów sformułowanie wprowadzane jest celowo jako propaganda wymierzona w państwo polskie. Spotyka się także określenia pochodne jak „polskie obozy zagłady” (ang. „Polish death camps”) lub „Polski Holocaust” (ang. Polish Holocaust), niem. »polnische Häuser des Todes« – »Polish death houses«, »polnische Vernichtungslager«, »polnische Vernichtungslager Sobibor und Treblinka«.

  Państwo polskie, organizacje pozarządowe oraz środowiska polonijne od lat próbują przeciwdziałać pojawianiu się tego określenia w przestrzeni publicznej.

  Polubienie

 4. to ja tylko dodam w temacie:

  Bardzo dziękuje Ci Tom za ten film! Gross, Tokarczuk, Wegener, Obama, Comey… i inni wam podobni mali Goebbelsi i przeciw-polscy, przeciw-słowiańscy oszczercy i kłamcy… napawajcie się… także i waszą jewropejska i usraelską spuścizną, skoro ośmielacie się zaprzeczać faktom!!! 😦

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.