570 Samozamotanie polskojęzycznych żydobanderowskich ćwierć inteligentóf, czyli Juszczenko i jego pomarańczowe, a właściwie czarno-czerwone prawdy obrzezane


Wiktor Juszczenko, źródło: noviny.su


Probanderowska polityka polskojęzycznych żydobanderowscó z PiS właśnie rozlatuje się, jak stare gacie od nadmiaru pierdów, ale tfardzi jak głaz i mocni jak stal folni ludziowie, nadal całym sercem popierają tych hm… pomarańczowych bojowników o wolność, równość i demokrację…

.. bo to oni majom świętą rację, a ja jestem tylko kolejnym zasranym ruskim trollem i nic, ale to nic ani nie wiem,.. ani nie rozumiem… Taa…

Poczytajcie sobie komentarze, bo nie jestem osamotniony w moich opiniach, to zobaczycie co inni ludzie o tym piszą…


Roman1 @Roman1:
Dlaczego kolejne rządy w Polsce tak sprzyjają banderowcom? To jest zdrada narodowa. Gdyby Niemcy chwalili Hitlera, to jaki byłby – słusznie – rwetes. Bandytom ukraińskim jednak wszystko wolno.

voy @voy:
jak dla mnie mogą sobie wybrać Stalina na bohatera albo belzebuba, ale z tą świadomością że my pewnych ich wyborów nie zaakceptujemy i będziemy je stanowczo napiętnować w naszym kraju. Każda gloryfikacja OUN/UPA po uchwaleniu ustawy o penalizacji banderyzmu będzie w Polsce ścigana. Wynurzenia Juszczenki o rzekomym podobieństwie w sposobie działania bandery i Piłsudskiego może sobie opowiadać na wicach i zlotach banderowskiej hołoty. Polska każdą akcję, w której gloryfikuje się OUN/UPA powinna traktować jako akt wrogi wobec naszego kraju i odpowiadać na nie z całą stanowczością. Chcą psis..yny konfrontacji to ją dostaną.

Gaetano @Gaetano:
Bardzo żałuję, że ta wściekła banderowska kanalia nie została przez ruskich skutecznie wykończona. Nieomal im się udało, ale spartolili robotę. Teraz banderowiec bryluje i udziela się w polskich mediach. Przypuszczalnie dziennikarz nie zareagował ani na moment o porównaniu bandyty bandery do J.Piłsudskiego. Czegoś takiego jak upa nie było, bo ani to u(kr)paińska, ani powstańcza, ani armia. To zwyrodniała wataha psów, a ten banderowski śmieć odważył się porównywać te ścierwa do AK. A na temat penalizacji banderyzmu wciąż ciiichutko.

bob @bob:
Warto to nagłośnić żeby naszym wymoczkom się głupio zrobiło
https://kresy24.pl/prezydent-czech-do-ukraincow-zabij-kazdego-polaka-w-wieku-od-16-do-60-lat-znacie-te-slowa-bandery/

gotan @gotan:
Nikt z polaków nie poda reki tzw. ukraińcowi… NIKT! A ta pryszczata kanalia jeszcze coś sobie imaginuje… A kto tego upadlińca zaprosił do radia?…. No kto?… Wiadomo, że szmaciarze niemieckiej stacji… Nic mnie nie dziwi! A podłość goni podłość. Wystarczy tylko przeanalizować wypowiedz Glińskiego… ”jeśli nie pozwolą upadlińcy przebadać dołów śmierci z pomordowanymi polakami… to p.Gliński postawi krzyże z nazwiskami.”… To chyba idiota plecie takie banialuki… Jak to możliwe aby ludzie wykształceni upadli tak nisko i nie rozumieli, że Polacy nie „łykają” tych idiotyzmów kiedy mówią o kolejnych spotkaniach w sprawie ludobójstwa na Wołyniu… Panie Gliński …niech pan spojrzy na swoją wycieraczkę pod drzwiami… właśnie napaskudzili pańscy przyjaciele z Kijowa i pukają do drzwi aby podał pan papier toaletowy… Głupcze! Nie rozumiesz co to honor! Nie wiesz co jest zdradą interesu narodowego…. Duchy pomordowanych na Wołyniu patrzą z góry na wasze zdradzieckie knowania!

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/juszczenko-polacy-pouczaja-ukraincow-byc-bohaterem/

JUSZCZENKO: NIECH POLACY NIE POUCZAJĄ UKRAIŃCÓW, KTO MA BYĆ ICH BOHATEREM

23 października 2017|13 komentarzy|w polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Wiktor Juszczenko w wywiadzie dla RMF FM bronił m.in. Stepana Banderę porównując go do Józefa Piłsudskiego.

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w wywiadzie dla RMF FM został zapytany o ocenę blokowania ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie. Juszczenko nie odniósł się do tego problemu uznając, że już „15 lat temu po długiej walce historycznej przeszliśmy do polityki wybaczenia. Polacy i Ukraińcy podali sobie ręce.” Był prezydent zaapelował o nie mieszanie polityki i historii.

Wszystkie sprawy dotyczące przeszłości są już za nami. Przeszłość zostawmy historykom, studentom i intelektualistom. Jestem przekonany, że każda ofiara która zginęła, została zamordowana, czeka na swoje uszanowanie, pamięć i modlitwę. – mówił.

Pytany o to, czy ponownie podjąłby decyzję o uznaniu Bandery za Bohatera Ukrainy, odpowiedział:

Polacy powinni zrozumieć jedno. W tym samym czasie na tych samych ziemiach powstały dwa ruchy narodowe, które miały jeden cel. Oni widzieli swoje państwa jako niepodległe. Tak zrodziła się UPA i tak zrodziła się Armia Krajowa. Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że AK to anioły a UPA to diabły. Mamy dojść do porozumienia historycznego a obie strony stawiały przed sobą te same cele. Tak jak dla Polaków bohaterem jest AK, tak dla Ukraińców bohaterem jest UPA. Jest duże niebezpieczeństwo, kiedy polityk mówi o liczbie ofiar. Wtedy mamy duży problem. Politycy powinni mówić o zasadach. Polak zechce zapewne rozpocząć dyskusję o historii naszych wspólnych stosunków od 1943 roku, od rzezi wołyńskiej. A wtedy powstaje pytanie, czy nie rozpocząć dyskusji od akcji Wisła, albo nie od 1918 roku. To jest bardzo złe, jeśli polityk zaczyna liczyć krew ofiar w litrach. Wtedy wszystko przegramy. – uważa Juszczenko.

Były ukraiński prezydent bronił Bandery porównując go do Józefa Piłsudskiego.

Nie chciałbym, żeby pouczano Ukraińców, kto u nas ma być bohaterem. Dobrze znam historię Piłsudskiego. Dlatego pytam: co robił Bandera złego, czego nie robił Piłsudski? Wydaje mi się, że najlepszym wykładowcą dla Bandery był właśnie Piłsudski. Bandera robił to samo co Piłsudski, używał tych samych narzędzi politycznych. Wiem, że osoby, które stoją za polską ideą narodową nie są aniołami. Tak samo w przypadku Ukrainy. Jest dużo epizodów, za które jest mi wstyd, ale głównym tematem naszej dyskusji ma być to, że po obu stronach bohaterowie narodowi postawili sobie za cel jedną ideę – (…) niepodległe państwo. (…) Myślę, że tu dość lekko dojdziemy do porozumienia i zaufania pomiędzy sobą i zaczniemy słyszeć siebie nawzajem i ten temat przejdzie do przeszłości. – mówił.

Na wywiad Juszczenki zareagował na Twitterze poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. Poseł przypomniał przy tej okazji, że w sejmowej „zamrażarce” wciąż jest przetrzymywany projekt ustawy o zakazie propagowania ideologii banderowskiej.

Kresy.pl / RMF FM

tagore @tagore:
Pan Juszczenko jest nadal użyteczny, różnica pomiędzy Piłsudskim, a Banderą jest dość zasadnicza. Piłsudski nie firmował ludobójstwa wobec innych narodów i w swoich akcjach przeciwko Caratowi nie uderzał w ludność cywilną.

tagore @tagore:
Rozwiązanie sprawy jest w zasadzie dość proste, jakieś 1000 lat wstecz jeśli zabiłeś bo tak ci się podobało, a chciałeś współpracować to jeśli druga strona chciała rozmawiać uzgadniałeś
główszczyznę. Jak widać ukraińscy politycy uważają, że bohaterowie zabijali dla dobra ich kraju w związku z tym możemy teraz współpracować bo to było dawno i nie wszyscy Polacy dawali się bezkarnie zabijać. A swoją drogą co mogli by zaproponować ? To jest pytanie.

Laszka @U.D:
@tagore sprytni są nasi wschodni sasiedzi. Wymordowali bestialsko naszych przodków, a obecne władze z Polski im główszczyznę płacą. Nic dziwnego, ze nie zmienią swojego zachowania, bo gdyby zmienili to oni musieliby zapłacić. Mam nadzieję, ze te kanalie w polskich władzach dotknie ręka sprawiedliwości, dziejowej i narodowej.

SobiePan @SobiePan:
No może i chcieli niepodległości tylko dlaczego na Naszych ziemiach ?

jaro7 @jaro7:
Dzisiaj na TVPiS Info doznałem niemal szoku. Otóż dziennikarz tej stacji Klarenbach powiedział że …..nie ma symetrii w stosunkach polsko-upaińskich ,że my im dajemy wszystko oni nam NIC. dodałże jeszcze ukraińcy wysuwają roszczenia terytorialne. I bezcenne było zobaczyć mine jego rozmówcy czyli chłopaczka Dworczyka który stracił języka w gębie i zaczął tylko bełkotać że warto wspierać upaine bo gdyby nie ona to Rosja byłaby na granicy z Polską. I to mówi ktos kto jest v ce min MON i powinien wiedzieć że gdyby Rosja chciała zaatakować to bylaby w kilka dni na granicy z Polską. On mysli że ludzie łykaja te bzdury o ukraińskim przedmurzu. Ciekawe czy dziennikarz dostanie burę. Ale brawo za odwagę. Bo to PIERWSZY wypadek gdzie w TVPiS powiedziano PRAWDĘ o stosunkach Polska -upaina.

crova1 @crova1:
W sumie facet poruszył ważną rzecz. Spora cześć Polaków jest nie mniej ogłupiona niż banderowcy i będą bronili dobrego imienia zbrodniarza i likwidatora polskiej państwowości, piłsudskiego (specjalnie z małej litery).

gotan @gotan:
@crova1 …ni jak nic nie rozumie tylko ten co wiedzy ma tyle co brudu za paznokciem.. Zostaw ty Piłsudskiego w spokoju a zajmij się „waszym słowem”.. Marszałek zrobił to co należało!.. Można też pisać ile wlezie z małej litery… poza ulgą jaką sobie zrobiłeś nic tu mądrego. Innymi słowy.. fanzolisz jak upadliniec!

wj51 @wj51:
Bezczelny typ. „od Akcji Wisła” ? Jakie to to jest porównanie z banderowską rzezią?

…..


autor: YouTube

wyprowadził Reich z kryzyzu ?
taki właśnie jest finał POpierania Pomarańczowej Rewolucji 2004 jak również i Majdanu 2014 – idąc tokiem myślenia banderowca Juszczenki równie dobrze można mówić o zasługach Hitlera z lat 30 dla RFN

henrykus1943
A tak kochali Juszczenkę.

zxcvb
Kto kosztem Polaków na Ukrainie promował Juszczenkę? M. in. śp.Lech Kaczyński. Z jednym się zgodzę. Piłsudski jak i Bandera byli ludźmi Niemców. I mimo wielu haniebnych czynów Piłsudskiego to bohater

pilnujmy własnych interesów
tak właśnie kończy się POpieranie Pomarańczowej Rewolucji 2004 oraz Majdanu 2014 a w kwestii Bandery o wiele bardziej możliwe do przyjęcia przez Polaków stanowisko prezentował akurat JANUKOWYCZ

woj
takie słowa możliwe są dzięki takim ludziom jak : marszałek Kuchciński, marszałek Karczewski, minister Waszczykowski, minister Błaszczak, ambasador Piekło oraz chorej ideologii Giedroycia.

Andrzej Kocikowski
No i patrzcie Państwo – p. Juszczenko przestał być idolem … Jak niewiele trzeba…

jjm
I za to Lechowi K. należy się pomnik. Za promocję ukraińskich śmieci.

tylko PIS
Polska wstaje z kolan.

mich
tak sie konczy kleczenie pisu przed banderwocami

moherka lajt
KUL dał temu osobnikowi doktorat honoris causa

 

https://wpolityce.pl/polityka/363753-oburzajace-slowa-juszczenki-tak-jak-dla-polakow-bohaterem-jest-ak-tak-dla-ukraincow-upa-najlepszym-wykladowca-dla-bandery-byl-pilsudski

Oburzające słowa Juszczenki: Tak jak dla Polaków bohaterem jest AK, tak dla Ukraińców – UPA. Najlepszym wykładowcą dla Bandery był Piłsudski

opublikowano: dzisiaj, g. 0:16

Polacy powinni zrozumieć jedno. W tym samym czasie na tych samych ziemiach powstały dwa ruchy narodowe, które miały jeden cel. Oni widzieli swoje państwa jako niepodległe. Tak zrodziła się UPA i tak zrodziła się Armia Krajowa. Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że AK to anioły a UPA to diabły. Mamy dojść do porozumienia historycznego, a obie strony stawiały przed sobą te same cele. Tak jak dla Polaków bohaterem jest AK, tak dla Ukraińców bohaterem jest UPA

— mówił w wywiadzie dla RMF FM były prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko.

Jest duże niebezpieczeństwo, kiedy polityk mówi o liczbie ofiar. Wtedy mamy duży problem. Politycy powinni mówić o zasadach. Polak zechce zapewne rozpocząć dyskusję o naszych wspólnych stosunkach od 1943 roku – od rzezi wołyńskiej, a dlaczego nie od Akcji Wisła albo od 1918 roku? To bardzo złe, gdy polityk zaczyna liczyć krew ofiar w litrach. Wtedy wszystko przegramy

— grzmiał polityk.

Nie chciałbym, żeby pouczać Ukraińców, kto ma być bohaterem. Dobrze znam historię Piłsudskiego. Co robił złego Bandera, czego nie robił Piłsudski? Wydaje mi się, że najlepszym wykładowcą dla Bandery był właśnie Piłsudski. Bandera robił to samo, co Piłsudski, używał tych samych narzędzi politycznych

— mówił buńczucznie Juszczenko.

Trudno jednak mówić o porozumieniu, jeśli retoryka strony ukraińskiej ma być utrzymana w wydaniu Wiktora Juszczenki.

gah

autor: Zespół wPolityce.pl

WK
Najwyższy czas uznać, że Ukraina NIE JEST państwem przyjaznym i z jej strony można się spodziewać jedynie kłopotów. Zaniechać wsparcia na forum międzynarodowym i wzmóc kontrolę wewnętrzną.

to robili ludzie Bandery
Po tych słowach strach się bać, oby znów kiedyś nie doszło do takich rzezi, jak w 43r przez obecnie gloryfikowanych morderców z UPA i OUN. W mojej rodzinie męża przybili do drzwi, żonie obcięli piersi.

maluczki
tragiczne, że pałac-polin-bneibrit-PAD zalewa nas u-krajem-krymem chcąc zguby Polski z przejęciem polskich symboli.. z lewa muslimy z Niemcami, z prawa Ukraińcy w środku dzicz chazarska u władzy..

fg
pisowcy jak np. gosiewska sa slepi – tak samo uwaza 99% polityków, urzednikow, sedziow, prookuratorów ukrainskich i zapewne z 80% sppoleczenstwa

MacieKRK
PiS – brzydze sie wami!!!! Nie macie za grosz honoru!!!! Nie jestescie nic warci!!!! Nie potraficie zadbac od interes narodu polskiego!!! Tfu! Miarka sie przebrala – to wasze ostatnie lata w rządzie.

Joanna
I tak właśnie wygląda przyjaźń z tymi „miłymi’ Ukraińcami. Jeszcze więcej ich należy hołubić i zapraszać do Polski ,to zapewne kolejny raz oparzymy się i zdziwieniu nie będzie końca !

Komentatorka@Kasia
NIe zgadzam się na dalszą ‚przyjazną ‚ politykę względem banderowskiej Ukrainy Nie zgadzam się na mówienie o Ukraińcach jako o dobrych sasiadach, wspomaganie ich finansowo i moralnie!! Nie zgadzam się by mój rząd utrzymywał z nimi przyjacielskie stosunki i promował ich w wejjsciu do UE, NATO czy jakiejkolwiek innej uni, organizacji czy zwiazku! Nie zgadzam się na ulatwienie podrózy po krajach UE. NIe zgadzam się póki nie przyznają się do zbrodni popełnionych na polskiem narodzie na Kresach! Nie chce słyszeć o bandzie potomków Bandery… nie chce znac Ukraińców…. Nie chcę ich tutaj na żadnej zasadzie…. Tak Wam / nam odpłacaja ich przywódcy ,bezczelnością i podłością… To niebywale… to niewyobrażalne ,to skandaliczne… Ukrainiec zawsze bedzie Ukraincem. Podstepnym, podłym zbrodniarzem. Nie zna pojecia o przyjaźni… umuie tylko oklamywac ,okradac, mordować ,straszyc i brac jak mu dają… Polsko – obudź się!!! Postaw wojsko na granicy z nimi bo ich marzeniem jest granica na Sanie. Czy nie wiecie o tym rządzący?? Czy udajecie naiwnych??? Czas zacząc sie bronić przed tym co wyprawiaja z nami a nie dawac im palec, rękę…. Mam nadzieje, że polski rząd wykarze się mądrością, dość wlażenia w doopsko tym potomkom zła

stańczyk
Jeszcze ktoś ma ochotę łączyć się z Majdanem, może pomagać im w ich wyzwoleniu? A oni w podzięce zrobią to co w Odessie 2 Maja 2014 roku ?

Miro z Etobicoke
Slowa Prezydenta Juszczenki nikogo nie powinny obrazac, ale szowinizm tych co tutaj komentuja zastepuje wiedze historyczna i jest uwlaczajacy dla myslacych

Jagoda
@Miro; wyglada na to ze twoja wiedza plynie wprost z ukrainskiej podstawowki mysle tylko po co twoi zjezdzaja calymi stadami do tej znienawidzonej Polski zamiast czcic swojego hero u siebie na ugorze

umordowany głupotą
Czego jeszcze trzeba, aby do polskich władz wszelkiej maści doszły rzeczywiste fakty na temat gdzie Ukraina i Ukraińcy mają Polskę i Polaków! Na co liczą jeszcze te giganty myśli politycznej?

snajper
Dziwi mnie niesamowicie polityka polskiego rządu. Ukraińcy otrzymują od Polaków i polskiego rządu wsparcie od lat, finansowe i polityczne, narażając się jednocześnie na gniew Rosji. Obywatele ukraińscy często mają w Polsce więcej praw aniżeli Polacy, przykładem są ich studenci. Dwa miliony Ukraińców otrzymało w Polsce pracę, a oni nawet na polskich ziemiach dumnie fotografują się na tle banderowskich flag. Wspominają często akcję „Wisła” w której nie zginął ani jeden Ukrainiec i porównują ją do ludobójczej rzezi jaką urządzili Polakom. Nie oszczędzili nikogo, mordowali kobiety, dzieci, a nawet niemowlęta, zadając im powolną śmierć w mękach. Nie spodziewajmy się nawet, że oni nas kiedykolwiek za te zbrodnie przeproszą, oni się do nich nie przyznają. Dlaczego Ukraińcy przyjeżdzają do Polski, a nie bronią Ukrainy? Pollacy na Ukrainie boją się mówić po polsku w autobusach i sklepach. Nie rozumię dlaczego nasz rząd udziela im pożyczek (wątpię w zwrot) i wsparcia wtedy gdy oni budują pomniki tym, którzy w barbarzyński sposób zamordowali dwieście tys. naszych rodaków? Otrzymują pomoc, a w zamian za to plują nam w twarz i nawet odgrażają się, że jeszcze urządzą nam drugi Wołyń. Dlaczego Duda nawet nie chciał objąć patronatem uroczystości związanych z tym ludobójstwem? O co w tym wszystkim chodzi, czyżby Amerykanie zakneblowali usta polskim politykom?

Ania
Polska już dawno powinna zerwać stosunki dyplomatyczne z upainą, a przebywającym na terenie RP upaińcom dać 48 godzin na wypad z Polski… kto tego nie rozumie ten głupi jak but albo zdrajca Polski

tomahawk
Jaka będzie reakcja PiS na haniebne słowa tego oszusta ? Jeszcze więcej pieniędzy , jeszcze więcej stypendiów , jeszcze więcej leczonych u nas za darmo żołnierzy z Ukrainy , jeszcze więcej Karczewskich , Terleckich , Kuchcińskich , Waszczykowskich , właśnie położyliście mocne fundamenty pod przegrane wybory . Może porozmawiajcie z ludźmi z zakładów pracy gdzie Ukraińcy stanowią KILKADZIESIĄT % załogi ?

ala wilk
Pisowcy chcą wojny polsko-ukraińskiej ku radości Putina i jego psa Orbana.

UPAina do podziału
PIS zawsze wolał banderowskie psy od prześladowanej mniejszości Polskiej na UPAinie, PIS nie odwiedza ofiar UPA ani ich pomników, woli obchodzić rocznice banderowców i pomagać ukrom zakłamywać historię

ala wilk
Polska prawica uwielbia Putina a nienawidzi Bandery. W czym Putin jest lepszy od Bandery?

true
To menda. Macie problem, bo nie macie bohaterów. Boście się od Chmielnickiego kleili do ruskich albo Turków. Został wam morderca Bandera. Nie próbuj go porównywać do Piłsudskiego, który was ratował.

KSIĄŻĘ
Nie ma co litowac sie nad chochołami bo to bandyci – niech ich ruskie wybija do nogi ukry bandyci hitlerowcy a kacapy stalinowscy warci siebie Azjaci!!!

Pogromca Lemingów
Takich mają „bohaterów” – morderców. I jeszcze lży Piłsudskiego tym porównaniem.

krowa
Ukraina – kraj upadły. Kraj ludzi, którzy stracili nadzieję. Ratuj się kto może, to ich motto. Od kilkunastu już lat mam codzienny kontakt z Ukraińcami, ich dyskusjami, a przede wszystkim ich postawami i mentalnością. ZERO szans.

Patriota
Czym się różni polski nacjonalizm od ukraińskiego ?

Olej
Panie Juszczenko gdyby AK choć w części zrobiła to co robiła UPA na ludności cywilnej, niezależnie od nacji, była by przez Polaków wyklęta. Nie mieści się w naszym pojmowaniu walki i prowadzenia wojny z kimkolwiek mordowanie cywilów i robienie etnicznych czystek, jako najpospolitsze barbarzyństwo i szczyt okrucieństwa. I rzeczywiście liczmy polsko ukraiński czas od 1918 i nie doliczy się Pan równoległości ofiar co do liczby i sposobu zabijania. Dzieli nas kultura polityczna i tradycja prowadzenia wojny jako pojedynku żołnierzy i bohaterów. I jeżeli mieliśmy w naszym gronie i historii takich co zabijali bezbronną ludność to my ich przeklinamy jako ludzie i społeczeństwo. Wy mieliście w walce i niestety macie w polityce wschodnie rozumienie dochodzenia do swoich racji z bezwzględnością, która nie zna granic człowieczeństwa. A porównywanie Piłsudskiego z Banderą to obraza naszej godności. Inaczej by Pan mówił i głosił swoje racje gdyby w istocie Marszałek miał tyle na sumieniu istnień ukraińskich co Bandera polskich. Miejcie sobie bohaterów jakich chcecie, wasza sprawa. Według praw boskich niczego na tym świecie nie zbudujecie bez prawdy wobec siebie samych. W stosunkach polsko – ukraińskich powinniśmy odkryć groby i aby się to stało nichaj wasi historycy odkryją ukraińskie fakty w Polsce a polscy historycy na Ukrainie. Wtedy groby przemówią bez licytowania się o rachunek większościowy. Prawda się ujawni bez zbędnych słów.

hm
to jednak upadlińcy są

taka prawda
Pogonić drani ludobójców ! Polska za bardzo im pobłaża , a oni nie są warci aby im pomagać i popierać ich wejście do Unii. Starsi ludzie pamiętają, że oni byli gorszymi oprawcami od Niemców

Andy
25 lat „niańczenia” Ukrainy i to są skutki – tak jakbyśmy byli w na początku lat dziewięćdziesiątych?? Oczywiście wszystko to „spłynie”, no bo przecież „bronią” nas (tam nas, całą Europę!!) przed Rosją. Dzisiaj nam to jeszcze raz potwierdził pan min. Dworczyk (skądinąd bardzo sensowny). Gdyby nie dzielne bataliony mielibyśmy już Rosjan w Przemyślu, dziękuję Panie minsitrze za pouczenie – tylko proszę mi tu propagandy nie uprawiać. Krym oddany bez jednego wystrzału, a na Wschodzie – no właśnie – czy tam się toczą jakieś regularne działania wojenne na skalę która by usprawiedliwiała używanie sformułowania „wojna”??

Lennon
Piłsudski od Bandery różni się tym czym partyzant walczący z wojskiem okupacyjnym od organizatora mordów ludności cywilnej.

anka
I dlatego nie zrozumiałe są te wszystkie Karty Polaka i pęd do ściągania do Polski Ukraińców. Ani Rosjanin, ani Ukrainiec, ani Niemiec naszymi przyjaciółmi nie będą, więc im dalej od nas tym lepiej.

ye
TY BYDLAKU, którego Polska broniła, Piłsudski, owszem dyktator ale nie ludobójca. Rosja wrogiem Polski, to ja doskonale wiem. Ale takich „przyjaciół” nie chcemy.

Monocyt
kolejny film IPNu powinien po angielsku pokazac im rożnicę między walczącymi z okupantem a ludobójcami

ow
Moja nieżyjąca już ciotka z Przemyśla, która jak sama mawiała -nieopatrznie wyszła za Ukrainca, w chwili irytacji nuciła taką śpiewkę: „tu pagórek, tam dolina w d*pie będzie ukraina”

stańczyk
Ktoś faktycznie powinien pokazać światu jak Ukraińcy mordowali ludność Warszawy w czasie okupacji , są jeszcze świadkowie którzy to pamiętają !

tad
nie nalezy sie ludzic , ze Ukraincy zmienia kurs. Fundamentem niepodleglosci Ukrainy jest dla nich Bandera, .Pozostaje nam z tym zyc, ze bohaterem sasiadow jest patalogiczny morderca Polakow

Komentatorka@Kasia
Jestem zdruzgotana tym wywiadem… to bydlak…. jak smie bywac u nas… Należy go za tę obrazę narodu polskiego uznac go za persona non grata! To musi byc pierwszy krok jesli mamy odrobinę godności…. Ten banderowski pijaczyna nie ma prawa przyjechać tu kiedykolwiek! Oczekuję zdecydowanego stanowiska polskiego rządu….

Patryk
NIE WOLNO POMAGAĆ Ukrainie, bo nam za to WBIJĄ NÓŻ w PLECY jak się umocnią ! Niech ich Rosja trzyma „w szachu” jak najdłużej, to tylko będzie dobre dla Polski !

Poleszuk
a o tym słyszeliście http://www.cerkiew1938.pl/relacjeaniguzika.html

sala
ale Pilsudzki nie nabijal dzieci na sztachety. Niech was Putin posiadzie!

JFK
Chory i w dodatku głupi człowiek. Nie pochwalam akcji Wisła ale czym ona była spowodowana, mordy, mordy i jeszcze raz mordy ze strony banderowców włącznie ze zdzieraniem skóry [żywcem] z ofiar.

aka
Jeżeli UPA jest bohaterem ukrainy, to bandyckiego kraju popierać nie sposób. Gdyby ukraina nie miała na karku putina, byłaby otwarcie wroga wobec Polski. Szowinizm ukraiński jest żywy, niestety.

Stary Warszawiak
Niestety państwo bez historii (a w zasadzie od kiedy to państwo istnieje) – chlubi się bandytami i zdrajcami jako wielkimi postaciami historycznymi. Szczere wyrazy współczucia od nas Polaków.

vh
Wyjdzie nam bokiem karmienie tej ukrainskiej zmiji…

wert
W kontekście rusko – ukraińskim, zaczynam trzymać kciuki za Putinem.

a
Już trochę mniej boją się Rosji i natychmiast mamy efekty hardego rezuna.Trzeba natychmiast zamrozić kontakty(przykład Węgier).Z Ukrainą nigdy nie będzie normalnych stosunków.

bidol
Tyle mamy za nadstawianie doopy za ukroi banderowców i przyjmowanie miliona emigrantów. Słyszałem z ust świadka że w czasie powstania jako siedmiolatek słyszał jak SS-mani rozmawiali po ukraińsku.

Humanista
Piłsudski nie mordował ukraińców na masową skalę. ukraińcy nie powinni być wpuszczani do Polski. Niech sprzątają bałagan u siebie.

sala
wszystkich ukrow wywalac!

Stasiu
To straszne co na to rzad PL , Prezydent Duda, co na to Pani Premier i Kaczynski?? Hanba dla Polskiego rzadu i jeszcze PL chca zatwierdzic emerytury dla Ukraincow. Po trzykroc hanba dla nas Polakow

TEM
Jaki narod, tacy bohaterzy

sala
ale Pilsudski nie nadziewal dzieci na sztachety, nie gwalcil kobiet i nie mordowal w stylu wschodnim! Niech was Putin pochlonie!!!!

sala
puscic ich w kanal. Bedzie co bedzie i tak ich w Polsce dosyc!

Kasztanka
Chu.u!!! AK nie wymordowała i nie spaliła całych wsi razem z dziećmi!!!! Widać że ruskie dioksyny ci mózg całkiem wypaliły!!!

Polak
Zakaz wjazdu do Polski dla tego kmiota.

Andrew just
I tego psa zalowano,bo morda spalona……

Andrew just
A druga rzecz, wyslac Pieklo do…. piekla!!!

Anty-KOD
Z ktorej strony jest ten szowinizm MIRO UPA-inski trollu. Polacy od 2014 roku otworzyli dla was granice. Sp..lacie przed Rosja do Polski jak tchorze zamiast walczyc. Macie w PL prace, dach nad glowa.

Tyle
W polityce nie ma przyjaciół. Zresztą nie szukałbym ich wśród ludzi nie rozróżniających pomiędzy masowym mordem a walką partyzancką. Na razie sąsiedztwo Ukrainy jest dla nas korzystniejsze od Rosji.

Anty-KOD
MIRO-w Polsce macie lepiej niz na UPA-e. Demokracja, wasi studenci maja darmowe studia, $1 mld loan, pomoc wojskowa. Kiedy padniesz na kolana z wdziecznosci. Nie gryz reki ktora cie karmi szowinisto.

tadek
mysle ,ze Ukraina , jest poprostu cholubiona i utwierdzana w przekonaniu swoich racji – pora z tym skonczyc -postawic sprawe jasno

Olo
Żenujący jest naród który w ciągu kilkuset lat istnienia nie potrafił dopracować się bohaterów narodowych innych niż ludobójcy Bandera i Szuchewycz. Tyle pokoleń i zero pozytywnych przykładów. Tfu.

lili
gonic ukrainski badziew niech putin robi z nimi co chce ! oni rozumieja tylko bat nad soba i szanuja jak ruscy tylko silnijszych od siebie ! nie pomagac i nie przyjmowac ! to zawziety ,wredny narod !

janijarek
Ja tam widze ze za wszystko winien jest Juszczenko a teraz podamy sobie reke i. na zgode idziemy do knajpy na kielicha. Punkt drugi jak sie chce byc przywodca Miedzymorza samemu tez trzeba potrzasnąc sakiewke ,trzeba zainwestowac stosownie do wagi sprawy. Porozumieniaa sie załatwia w gospodarce i w finansach ale nigdy w historii do tej pory nikomu to sie nie udało nawet Korea pólnocna ma swoich bohaterów. Przebiegły hitlerowiec wiedział jak w czasie wojny przyspieszyc eksterminacje Polaków rekoma ukrainców ,obecnie posthitlerowiec buntuje przeciw sobie Polaków czy my Polacy tym razem musimy wyrznąć sie sami??

W_LS
Jak dobitnie wytłumaczyć władzom Ukrainy różnicę między UPA a AK? Zażądać kategorycznie uznania, że UPA na Wołyniu zamordowała tysiące Polaków, a AK walczyła z Niemcami – sojusznikami Ukrainy

W_LS
Kto nie widzi różnicy między rozbiorami Polski i zaborami Prusy Austria i ROSJA) i Katyniem X ileś tam miejsc nieznanych, a mordem na Wołyniu ten jest albo wewnętrznym Moskalem albo płatnym zdrajcą

GA-Bi
Kiedy Rząd przestanie się z nimi patyczkować?Na razie to tylko dajemy i nic w zamian.Kiedy przestaniemy przyjmować tylu Ukraińców?W mojej dzielnicy nie ma bloku w którym nie mieszkaliby Ukraińcy!

Zibi
Jeśli Ukraina straci wsparcie Polski, to kto się za nią ujmie? Rusofilskie Niemcy, Francja, czy Włochy? Anglia ma już to wszystko gdzieś…

ks
Dlaczego? Sprawy stawia fair – rozliczcie się ze swoich niezłomnych, „bohaterów”, my zrobimy to samo. Bo Polacy mordowali Ukraińców… prawda? Czy zmieniliście już historię?

irc
Ukraińskie mendy zawsze będą mendami a my ciągle wyciągamy do nich pomocną dłoń!!! W czyim interesie występujerząd takim postępowaniem, bo napewno nie Polaków!!!

BJ
Jaki naród tacy bohaterowie. Nigdy to nie był naród , ani państwo

kk
dziadek zawsze mi mowil ze nie rosianie a ukraincy byli najwiekszymi skur………..

Polak
Dla mnie Bohaterem jest Bohdan Staszyński oficer KGB który zabił Stepana Bandere.

obserwator
Tak czy inaczej dobrze, ze o tym wszystkim sie glosno mowi i ze mowi sie dokladnie tak jak sie mysli. Z tego MUSI wylonic sie PRAWDA i oczywiste roznice pomiedzy CELAMI I METODAMI walki AK, UPA i OUN

Polak
A żeby wojna była u was jak najdłużej i żeby było jak najwięcej ofiar a Ukraina została sprowadzona do poziomu Nigerii.

UPaincy rznijcie sie sami
Na szczescie, REZUNAMI z Ukrainy zajmuja sie ruskie. Tam bedzie sie kotlowalo przez nastepne POkolenie. I dzieki Bogu! Jesli Matuszka RASSIJA ma POlknac UPaine, to niech nigdy jej nie STRAWI.

777
Dajcie spokoj. Kazdy, kto rozmawial z Ukraincem czy Rosjaninem wie, ze to learning disability i tyle w sprawie. Nacje o zdolnosci do autorefleksji rownej tej u uposledzonego umyslowo dziecka.

kotka
tak ,jak niektórzy zatrudniają ukraińcow i pieją z zachwytu, tak,ja-uważam, że dystans-to koniecznośc wobec nich! rząd powinien rozważyć – czy ukraińcy?, czy Polacy zza Buga, powinni, tu wracać?

Max
Ukraina? Nie ma takiego państwa. To tylko sztuczny twór na kresach Rzeczypospolitej i Rosji, który jest skazany na podział. To tylko kwestia czasu kiedy ruskie staną nad Dnieprem.

spokojnie usiasc – przemyslec
mysle ze ten pan nie wyraza mysli narodu Ukrainy – dla wlasciwego rozwoju trzeba spojrzec faktom historycznym w oczy – i uczciwie postarac sie uczcic pamiec – tak aby nikt juz sie w tym nie grzebal
Fx

Jaki bezczelny typ. Kolaboranci i sojusznicy z Niemcami w || woj.świat. Miesiące są od odbudowania arsenału nuklearnego. Stąd taka odwaga.

josef
dalej chcecie rezunów przyjmować?

Kazka
To tylko kwestia krótkiego czasu kiedy banderujacy potomkowie banderowców mogą napaść na Polskę. zamieszkanej przez miliony Ukraińców, separatyści i miliony potomków wermachtoców i SS

am
Można by powiedzieć że „bohatery” na miarę kraju, albo jaki kraj tacy „bohaterowie”. Rzeczywiście, Juszcenka może być dumny. Ja, gdybym miał takich w rodzinie siedziałbym cicho ze wstydu.

Kazka
Ukraińcy w 1939-1947 święconymi przez duchownych grekokatolickich siekierami, pilami, młotkami gwoździami pokroili ponad 250 tys Polaków dzieci, kobiet, niemowląt, starców dziewczynek, chłopców, mężczyzn

Pamiętamy
A tysiące polskich ofiar zamordowanych przez UPA w bestialski sposób na Wołyniu to wg. niego akt przyjaźni? Bez przeprosin na za tę zbrodnie Ukraińcy niech nie myślą że Polacy zapomną.

Mario
Coz, Nie bez powodu ukrainskie chlopstwo (tzw czern) naszych tak nienawidzili. W koncu to wieloletnia nienawisc do naszych uwolnila bestie, drzemiace w normalnych ludziach. Smutne i bolesne to.

Bat na hejt
PiS wygrał wybory m.in hasłem „NIE dla uchodźców islamskich”, ale nic nie mówił „NIE dla banderowców”. To teraz potomkowie morderców będą Was leczyć a setki tysięcy zaniża Wam płace 😀

Set
Już im się opiekuńcze skrzydła SS w historii nie powtórzą i zostaną zaściankiem do nieuchronnego rozbioru na wniosek własnego społeczeństwa które jest zdecydowanie mądrzejsze od tz. elit,

ad
Ukrainiec zostanie Ukraińcem. I mamy tą odwieczną przyjaźń ….. Naród zakompleksiony, skrzywiony zbrodniami.

Kazka
Przecież Ukraińcy i ich potomkowie nie byli nigdy egzorcyzmowani i kto zaręczy Polakom na piśmie że nie chwycą znów za siekiery, młotki, piły, dłuta, gwoździe na „polskich panów”w Polsce. Kto zaręczy?

lou
i w rzeczy samej Piłsudski jego obóz też stosował ,,gangsterskie chwyty ” np ,,wykończył Korfantego ” a ma wielki pomnik w W-wie tak Korfanty był ohydnie atakowany

jasiek
Bandyci ukraińscy z pod znaku upa i innych ugrupowań to byli mordercy kobiet dzieci starców tak nie robią tak zwierzęta to byli mordercy NARODU POLSKIEGO

polonus_sum
@Polak Głupiś. Tam gdzie toczy się wojna mieszkają Ukraińcy, którzy nienawidzą banderyzmu tak jak i my.

m
od zawsze mówiłem że dla Polski zabranie połowy ukrainy przez rosję to najlepsze wyjście. Kadłubowe państwo tez może być buforem a nie będzie podskakiwać

Kazka
Kto to robił? Wybieranie obu oczu. Obcinanie nosa. Obcinanie jednego ucha. Obrzynanie obydwu uszu. Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha.. Obcinanie języka. Pieczenie żywcem

ojoj
to zwykła bezczelność! jest ogromna różnica AK nie dopuściła się ludobójstwa na wielka skale jak UPA! nakręcanie kultu Bandery jest na rękę Moskwie, na granicy z Polska powstaje mur nie do pokonania!

Chwalba
Może i tak jest ale to oznacza, że Ukraińcy wzorują się na bandytach i takimi chcą być . Trzeba mieć tego świadomość .

edyta
Co za ch…- niech poda choć jeden przykład „analogii”AK nadziewała ukr. dzieci na płoty? Dźgała widłami?. Tak,skandal @Daga. Niestety już jedna Marysia redaktorka od wschodu porównała upa do Ż.Wyklętych.

Chwalba
Są tu wpisy twierdzące , że na Ukrainie są Ukraińcy nienawidzący UPA i Bandery . Taak, są ale nie oni rządzą na Ukrainie .

HGW
I właśnie dlatego Polska powinna zakazać wjazdu do naszego kraju ukraińcom, a tych którzy już tutaj są wsadzić do pociągów i wysłać do ich grajdoła. Niech się z ruskimi wyrzynają.

Kazka
PIS widząc jak Ukraina robi się uzbrojonym po zęby mocarstwem molochem mordercy Bandry mówi że Ukraina to polska racja stanu wzbudzając lęk Polaków, a zadowolenie licznych w Polsce Ukraińców

Katalonia
nie ulega wątpliwości że Juszczenko wie o tym że Piłsudski był w zwalczaniu Wojciecha Korfantego absolutnie bezwzględny i ma WIELKI POMNIK W W-WIE Juszczenko ma wiedzę

Plin
Odpowiem Juszczence – oddziały Bandery w sposób niewyobrażalny na ogromną skalę maltretowały i mordowały ludność cywilną !

jankee
Kiedyś mieszkałem z Ukraińcem codziennie mu mówiłem, że przesolił zupę był głuchy jak pień robił to jakby był głuchy

Kazka
PO-PSLa terazPIS nie pyta suwerena polskiego czy zgadzają się Polacy na takie wielkie zasiedlanie Polski milionami potomków banderowców. Wygląda na to że u władzy są ukryci Ukraińcy, bo jak to możliwe?

Jaś
Gdzie taki Juszczenko może zaprowadzić? To emanacja polityka sowieckiego, cynicznego, bez godności i honoru. Na szczęście w narodzie jest sumienie, pamięć i krzyk mordowanej ludności cywilnej.

dd
Piłsudski na przyjętych terenach nigdy nie mordował Ludności cywilnej osiadłej.. NKWD i UPA owszem i taka jest różnica, wielokulturowość w Polsce to Standard i w USA ale nie u Banderowców. jak widać.

uni68
Piłsudski nigdy nie wydał rozkazu mordowania ludności ukraińskiej. Przeciwnie !! Chciał sojuszu obu państw. Patrz Petlura ! To UPOwcy opętani zbrodniczą ideologią Doncewa okrzyknęli Petlurę zdrajcą i wybrali drogę METODYCZNEGO LUDOBÓJSTWA LUDNOŚCI POLSKIEJ NA ROZKAZ Z SAMEJ GÓRY. A WIĘC BANDERY, SZUCHEWYCZA, LEBIEDIA I INNYCH. A WYKONAWCA KŁACZKIWSKIJ TO WYKONAŁ. To nie była żadna wojna polsko-ukr. To była BESTIALSKA RZEŹ POLSKIEJ LUDNOŚCI CYWILNEJ Z RĄK MODERCÓW I OPRAWCÓW Z OUN UPA, DYWIZJONU SS NIHTINGEL , BULBOWCÓW, SAMOOBRONY UKR. I TZW CZERNI , poprzedzona niespotykanymi w XX w. bestialskimi torturami i gwałtami na swych ofiarach, czyli malutkich bezbronnych, dzieciach, młodzieży, kobietach i mężczyznach. Tylko dlatego, że byli Polakami. Oj, trzeba was doszkolić….

kot
To dla przypomnienia dla tych ktorzy szukaja zblizenia z bandytami ukrainskimi. Ich trzeba tolerowac i trzymac na odleglosc bata. Zadnych „przyjacielskich „gestow. Ukraina to dzicz i taka pozostanie

snajper
Co to za dzicz, nawet ich „duchowni” błogosławili narzędzia zbrodni do mordowania Polaków, widły, siekiery, noże.

tako6
Ukraina na gwałt potrzebuje bohaterów. Trudno jej znaleźć na przestrzeni wieków więc zbiera na śmietnikach historii.

Runnerrr
Ukraina nie jest gotowa do wejścia do UE i nie będzie w ciągu 25 lat. Tam nadal ludobójstwo jest traktowane jako uprawniona metoda walki politycznej. To faktycznie jest haniebna „tradycja” kultury ukraińskiej.

jan
zabrac im to co Polskie reszte niech rosjanie wezma i bedzie spokoj

bb
Proponuje wydalić z Polski wszystkich ukraińców, którzy się u nas kształcą.

asinus asinorum
No to mamy „przyjaźń”. Oni są niereformowalni a jeżeli ktoś liczy na to, że jakaś prawda do nich dotrze się mocno zawiedzie.

Tyle.w.temacie
Daremne żale, próżny trud… elity tylko artykułują to co myśli społeczeństwo, nie ma sensu szukać na siłę wspólnego mianownika z tymi ludźmi, którzy mentalnie na pewno nie są w Europie, niech sobie gloryfikują morderców… poza tym ci obywatele UA, którzy u nas pracują też nas nigdy miłością nie będą darzyć

Przem
Szkoda, że dureń, który był prezydentem nie rozumie różnicy między prowadzeniem działań wojennych, a ludobójstwem. Niektórzy Ukraińcy żałują, że na niego głosowali. Jest nadzieja, ale nie za duża.

Steve
Rząd PIS (na czele z min. Macierewiczem) zaciekle wspiera Ukrainę. Jest nawet wspólna brygada z Ukraińcami. Gotowa do walki.

Tate juszczenki byl kapo
w obozie koncentr. Zwykli szeregowcy, ktorzy byli w niem. niewoli, byli z rozkazu stalina rozstrzeliwani. A kapo juszczenko zostal wykladowca akadem., a synek robi miedzynarod. kariere. Tak samo jest wPolsce

Kosma
Panie Juszczenka, różnica jest oczywista. Piłsudski jest pogromcą bolszewików, obrońcą cywilizacji europejskiej, Bandera jest patronem ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach.

pisior
To ukraiński gad, zamknąć dla tych wałachów granicę i nie POpierać w dążeniu o wejście do Unii. Ukraińcy jak hitlerowcy starają się teraz wybielać !

100%Polak
Zastanówmy się, do czego nam ta Ukraina, do czego nam problemy z nią . Nie było mowy o tym narodzie to był spokój, jak zaczęliśmy z nimi rozmawiać to zaczęły się problemy. Oni mają swoją jedyną prawdziwą prawdę o sobie i historii, napisaną przez nich samych, Inna prawda się nie liczy.

W-w
Tak jak dla niektórych Ukraińców (choć tak naprawdę co to jest „Ukraina”) bohaterem jest Bandera tak dla niektórych Niemców dalej bohaterem jest Hitler – podobnie działali – Bandera na mniejszą skalę

Lebensraum przestrzeń dla Niem
stosując POkrętną logikę Juszczenki równie dobrze można wyrazić zrozumienie dla hitlerowskiej polityki holocaustu co kosztowała życie 6 mln obywateli II RP – przecież chodziło o Lebensraum przestrzeń

GEDOL
I znow siarczysty liść na prawicowa twarz polecial

SOP78
Piłsudski współpracował z Petlurą na rzecz wolnej Ukrainy. W II RP były konflikty, ale nigdy nie było czystek etnicznych, jak w programie UPA realizowanym w kolaboracji z Niemcami w czasie II wojny

ada
Ale chrzani.

Co zrobili Ukraińcy na Wołyniu
czego nie zrobili Polacy? Takie pytanie trzeba zadać Juszczence pogrobowcy ukraińskich zbrodniarzy.

kairos
Jacy bohaterowie , taki naród ! A od Marszałka to odpier….. się banderowcu !!!

igor
Dlatego Putin zabrał Krym, obawiając się banderowców

Andrzej
Wielka szkoda, ze AK na Wolyniu byla za slaba, zeby wytluc co do jednej UP-owskie pluskwy mordujace moich rodakow. Wtedy nie byloby takich komentarzy jak wyzej a Polacy z Kresow zyliby nadal!

mik
niektórzy Ukraińcy są jednak niereformowalni.czy ludzie Piłsudskiego rozpruwali brzuchy ciężarnym i wpuszczali szczury? czy przybijali zabitych do drzwi? czy wrzucali zabitych do studni?

Romulus
Jeszcze trochę a usłyszymy od Juszczenki że Piłsudski uczył Banderę jak mordować Polaków.

?
Ilu banderowców pracuje i studiuje teraz w Polsce?

SPIRIDONOW
Nie ma sie co oburzac. To prawda. Nie wolno zapominac, ze w miedzywojniu na pograniczu Ukrainsko Polskim trwala caly czas wojna inspirowana przez Rosje a i Nimcy tez palce maczali. Prosze nie zapominac o pacyfikacjach Legii Akademickiej na Ukrainie w l 30tych. Ze mialy swoj powod etc. to co innego. Mlode panstwo jakim jest Ukraina ma swoich narodowych bohaterow i sa to Banderowcy. Przykre dla nas , bo nas rzneli ale prawdziwe. Nie zapominac prosze o Rosyjskiej/Sowieckiej inspiracji i intrydze, nawet do dzisiaj. Trudno ale moim zdaniem musimy akceptowac Bandere, byle tylko Ukraina „pokajala” sie za mordy wolynskie. Poleglym nalezy oddac honor i czesc. Smutna ta nasza historia ale nie mozna jej jednostronnie oceniac.

gosc
Ukrainski narod jest bardzo wredny i przebiegly. Dlatego trudno zrozumiec naszych rzadzcych ktorzy naiwnie uwierzyli ze oni bez Bandery moga istniec i nie wejsc do UE. Toz oni ida w parze z Niemcemi!

kkj
Czyli, że co ? Piłsudskiego ludzie ucinali łby toporem, nabijali na sztachety, rozpruwali i palili całe gromady w cerkwiach lub stodołach, bo nie rozumiem. Coś się Juszczence chyba pop……

historiamagistravitaest
Dziadek opowiadał jak uciekał przed ukraińcami, Węgrzy z wermachtu uratowali mu życie kiedy leżał związany, a ukrainiec chciał go zabić; dziadek wtedy nie był żołnierzem tylko cywilem cdn.

Mario
Ukraińcy to genetyczny bełkot!

Mądry Polak po szkodzie
Bezczelny zakompleksiony banderowiec!!! I kogoś takiego popieraliśmy!!! A to on takim myśleniem przyczynił się do budowy obecnego kultu zbrodniczej organizacji!!!

historiamagistravitaest
Dzięki propagandzie (sowietów i nazistów) ukraińcy nienawidzą Polaków myślą, że byli pod Polskim zaborem, a wielki głód wywołali Polacy. Jeśli ich się nie nauczy to będą nas nienawidzić

Polak
Apelujemy do Ukraińców o prawdę historyczną, a oburzamy się kiedy Prezydent Juszczenko mówi nam prawdę historyczną, również o polskich grzechach wobec Ukraińców.

ufająca
Piłsudski nie wymordowywał całych wiosek Ukraińców. Taka różnica. „Narzędzia polityczne” to nie siekiera, cep i pochodnia. Ukrainiec struga głupiego.

Człowieku bredzisz
Panie Juszczenko, Piłsudski chciał aby Polacy i Ukraińcy tworzyli razem federację. Czy tego chciał Bandera? Czy Piłsudski, z pochodzenia Litwin, był polskim nacjonalistą???

99 wsi wymordowano jednej nocy
POLAK -Kulminacją rzezi na Wołyniu był 11 lipca 1943 roku niedziela Ukraińcy postanowili wymordować Polaków uczestniczących we mszach świętych Napadli na 99 kościołów i miejscowości. ludobójcze bydło

marian
LUDOBÓJCA PIŁSUDSKI – zapomniał dodać. Całą Ukrainę we krwi przecież utopił.
A juszczenko w niego chlebem – tyle lat!

kot-K
to co zabiło Litwinienkę, to jedynie umysłowo osłabiło Juszczenkę- widocznie nie każdy z tamtego obszaru to twardy, zakuty łeb-a szkoda w tym przypadku

zgroza
Skrajnie cyniczny banderowski kłamca porównuje 22 zastrzelonych z bronią w ręku banderowców przy przesiedleniach Akcji Wisła z setkami tysięcy(około pół miliona) najstraszniej zamęczonych cywilów .

Czyż
banderowski synu , nie musieliście być barbarzyńcami , a teraz zabieraj swoich Ukraińców z Polski z polskich miejsc pracy , polskich uczelni

Tom
Koleś z imienin / urodzin Bolka

HWdt
Nie będzie żadnej ukrainy. Prawo karmy istnieje i działa.

ocena
POdły fałszywy UPAwski łotr – udawał przyjaciela prezydenta Kaczyńskiego, a może maczał palce w „Smoleńsku” ?


Panie Juszczenko, piewco Bandery, czego nie robił Piłsudski? Nie mordował nikogo a zwłaszcza Rusinów dla idei, nie był ludobójcą, pomagał Petlurze na tyle ile mógł i był człowiekiem, a nie mordercą..

Noe
To sq……n !

Zbyszek
Nie słyszałem żeby AK obdzierała Ukraińców ze skóry!!. Postawienie tu znaku równości przez Juszczenkę to jego manipulacja. Jestem w stanie zrozumieć walkę Ukraińców o odzyskanie niepodległości, ale nie aprobuję metod jakie stosowali bo to było ludobójstwo.

Maciej
A pan Gliński mówi że jak banderowcy nie umożliwią Polakom godne upamiętnienie polskich bohaterów to zadowolimy się postawieniem im krzyży. Twardy negocjator, nie ma co!!!

Wowka
Ukraina nigdy z takimi przywódcami nie wyrwie się ze szponów radzieckiej Rosji!

marq
należy monitorować te 1,5 mln Ukraińćow w Polsce; to potencjalna V kolumna, zajmująca miejsca pracy Polakom, którzy by chcieli tu wrócić z emigracji, niekorzystnie wpływająca na wysokosć pensji Polaków.

BYDLE
BYDLE UKRAINSKO-MONGOLSKIE Putin mial racje ze temu BYDLECIU ZAAPLIKOWAL URAN takich dewiantow tzrba trzymac pod kontrola.

Tomek
Mówiąc o tych samych narzędziach politycznych ma na myśli kosy, widły i sierpy używane w czasie rzezi wołynskiej?

normals
Wymordowanie ponad 100 tysięcy bezbronnych ludzi nazywa Juszczenko „polityką” – aroganckie ukraińskie bydlę!!!

finka
UPA to ruch zbrodniczy skierowane przeciwko narodowi polskiemu, SS Galizien też dbała o stworzenie Ukrainy? Jak można w ogóle zapraszać tego banderowca do Polski.

pio
Słowa Juszczenki nie są oburzające, tylko osadzone w realu. A real, to nie tylko bilans naszych własnych krzywd, to też krzywdy innych i cele innych.

somethingwrong
Macie ich juz w PL ponad milion, kiedys zrobia oni wam podobna wolynska rzez, bo maja to we krwi…

ck.
Z Ukraińcami jest podobnie jak z kamykiem w bucie , uwiera , a jak go wyrzucisz , to i tak powstała ranka piecze i pobolewa . Lepiej omijać Ukraińców szerokim łukiem .

pio
Wiem, że patrzę bez osobistych emocji, bo moja rodzina nie pochodzi z Wołynia. Rozumiem opinie kształtowane poprzez osobiste doznania. Nie można jednak innemu narodowi obalać pomników ich patriotów

weronika
Do somethingwrong : A wy w RUS nie wpierniczajcie się między wódkę a zakąskę bo wami też się zajmiemy!

UKRAIŃSKI FASZYSTA JUSZCZENKO
Juszczenko próbuje wybielić zbrodnie na PL i in. Piłsudski był ‚multi-kulturowy” i taka jest PL. Bandera to narodowy faszysta mordujący nieukraińców! Taka jest różnica! ZA DUŻO UKRAIŃCÓW JEST W PL!

RZEŹ WOŁYŃSKA
Wczoraj w TVP Info po 20 padły świetne słowa p. Ewy do v-ce min.spr.zagr.: oburzamy się, kiedy odróżnia się nazistów od Niemców, ale w wypadku Ukraińców to właśnie się robi: UPA to nie Ukraina! UPA=UA

jack
Mam nadzieję, że ten rząd wreszcie połozy tamę tej wschodniej dziczy bo coraz częściej w Warszawie słychać ten wschodni skowyt na ulicach. dobry Ukrainiec to martwy Ukrainiec czytując klasyka….

1410
AK nie mordowało cywili i nie robiło pogromów niewinnych osób , a i porównywanie Piłsudskiego do zwykłych zwyrodnialców jest daleko posuniętą demagogią historyczną.

M
Pamiętam jak ten pies łasił się do Polaków podczas pomarańczowej rewolucji a teraz kąsa !!!

N.R
Czas aby do pisowskich baran*w dotarlo w koncu,ze Ukraina jest szowinistyczna i nie jest nam zyczliwa. Pora na rewizje stosunkow i stanowcza postawe!

XXXX
Bandera to ktoś taki jaj Stalin i Hitler, tez mordował Polaków ,kobiety i dzieci ,jak pan tego nie zrozumie, to nie ma oczym rozmawiać z nami Polakami!

normal
Tylko głupi wierzą Ukraińcom. Oni zawsze żarli rękę, która ich karmiła. Nie mamy już Jaremy a szkoda.

cóż
Najwyraźniej oni już się nawet nie muszą kryć z swoją ukraińską gębą. Rząd prawicowy w Polsce lubi ich takimi jakimi są. Pytanie tylko dlaczego?

Ja
Czas przestać wpuszczać Ukraińców, a tych co sprawiają problemy puszczać do ojczyzny.

gość
Zakazy wjazdu na Ukrainę dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej wydawane przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy to już rutyna http://www.wyszperane.info/2017/10/23/kiedy-ukraincy-wejda-nam-na-glowe/

Anna Cecyl
https://gloria.tv/video/NFuy6ygm4dTH22UvvybtUxmox
Juszczenko po tych słowach powinien paść trupem.

1 wolny
Ja czytałem, ale proponuję p. Juszczence przeczytać jedną książkę. Fakt że napisał ją chyba M. Moczar a nazywa się ona ŁUNY W BIESZCZADACH. Czytałem ją 50 lat temu – pamiętam do dziś

1 wolny
I tylko dlatego popieram Kukiza o dostępie do broni.

cham
no to nie miejmy do nich sympatii i nie pomagajmy

Kolo
A tymczasem w całej Polsce pełno Ukraińców i ciągle przyjeżdżają nowi. Niedługo zrobi się z tego poważny problem

jacek
dymać banderowców !!

Jeremy
Summa summarum, Bandera został zamordowany przez KGB, więc był przede wszystkim wrogiem Sowietów…

Edward
Juszczenko pochwala bestialstwo swoich przodków. Cel uświeca środki(?)! . Czyli robił by to samo. Ukraina nie ma prawa majac takich przywódców i „bohaterów” stać się niepodległa.

MacieKRK
Zrodzony w niewoli, okuty w powiciu, że będę za Ruskimi, nie myślałem w życiu…..

Narodowiec
Jako dziecko oglądałem Ogniomistrza Kalenia. Powiem krótko ,, Takiego zdziczenia UPAdlińców to nie było w żadnym innym miejscu Europy. Chwała komunistom . że przeprowadzili akcję ,,Wisła” .

…..


autor: Fratria

as
Kolejny pisowski miłośnik Upadliny. „Wspólne upamiętnianie”? WTF???

vh
Po komentarzach nie widze ze nie rozumiecie ze Polska nie ma tu nic do gadania – USA i Izrael maja interesy w Ukrainie a my jestesmy tylko od robienia laski na kolanach.

Feliks
W interesie Polski jest stan permanentnego konfliktu Rosji z Ukrainą. Najgorszy byłby sojusz Putina z banderowcami.

tomahawk
Czy nikt w PiS nie zauważył, że im głębiej wchodzicie im do tyłka tym są bardziej bezczelni, roszczeniowi i aroganccy? Czy to my walczymy z Rosją w Donbasie i czy to nam rozpada się państwo? Każdy polityk PiS jadący na Ukrainę, dostaje małpiego rozumu.

https://wpolityce.pl/historia/363750-glinski-o-stosunkach-polsko-ukrainskich-podstawa-porozumienia-powinno-byc-wspolne-uzgadnianie-tresci-i-formy-wzajemnych-upamietnien

Gliński o stosunkach polsko-ukraińskich: Podstawą porozumienia powinno być wspólne uzgadnianie treści i formy wzajemnych upamiętnień

opublikowano: wczoraj

Polska chce przenieść rozmowy z Ukrainą na temat poszukiwań szczątków, na temat ekshumacji i upamiętnień historycznych na wyższy poziom polityczny – oświadczył w poniedziałek w Kijowie wicepremier i minister kultury RP Piotr Gliński.

Po rozmowach z ministrem kultury Ukrainy Jewhenem Nyszczukiem wicepremier powiedział, że tymi kwestiami mogłaby zająć się komisja międzyrządowa, której spotkanie mogłoby odbyć się w ciągu najbliższego miesiąca.

Rozmawialiśmy o kwestiach trudnych, które dotyczą upamiętnień i ekshumacji oraz godnych pochówków ofiar historii po obu stronach, w Polsce i na Ukrainie. Zaproponowaliśmy jako strona polska, aby oddzielić w jakiejś mierze te dwie kwestie, a rozmowy na ten temat przenieść na wyższy poziom: z poziomu IPN-ów dwóch krajów na poziom komisji międzyrządowej ds. ochrony i restytucji dóbr kultury

— zaznaczył.

Gliński wyjaśnił, że komisja ta, choć istnieje, nie funkcjonuje od 2015 roku. Jego zdaniem rozdzielenie rozmów o poszukiwaniach i ekshumacjach szczątków od rozmów o upamiętnieniach pozwoli na sprawniejsze podejmowanie decyzji w tych sprawach.

W opublikowanym następnie komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznaczyło, że „strona polska za nieakceptowalne uznała obowiązywanie zakazu poszukiwań i ekshumacji, stoi bowiem na stanowisku, że polskim i ukraińskim ofiarom konfliktów należą się godne pochówki. Minister Kultury Ukrainy zadeklarował poruszenie tego tematu w rozmowach z członkami Rady Ministrów Ukrainy i podkreślenie wagi tego tematu dla strony polskiej”.

Uważamy, że podstawą porozumienia w zakresie upamiętnień powinno być wspólne uzgadnianie treści i formy polskich i ukraińskich wzajemnych upamiętnień w Polsce i Ukrainie, bowiem priorytetem dla obu stron winien być postęp w sprawie upamiętnień, a także w zakresie ochrony i restytucji dóbr kultury. (…)Strona polska podkreśliła, że poruszone na dzisiejszym spotkaniu kwestie mają zasadnicze znaczenie dla dobrego przygotowania wizyty na Ukrainie Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, któremu bliskie są zagadnienia historyczne

— głosi komunikat MKDiN.

W rozmowie z dziennikarzami w Kijowie Gliński zapewniał, że Polska proponuje pełne otwarcie na kwestie poszukiwań, ekshumacji i godnych pochówków ofiar.

Jeżeli nie będziemy w stanie rozwiązać satysfakcjonująco dla obu stron kwestii upamiętnień, to postawimy przynajmniej krzyż z datą i nazwiskiem

— powiedział.

Sprawa upamiętnień powinna także podlegać tej komisji i powinna ona indywidualnie podchodzić do konkretnych spraw. One są często trudne, bo upamiętnienia dotyczą różnych okoliczności i różnych ofiar

— dodał.

Według wicepremiera w pracach komisji oprócz przedstawicieli obydwu rządów powinni uczestniczyć eksperci, w tym IPN-y w Warszawie i w Kijowie.

Strona ukraińska po długiej dyskusji zgodziła się, że kontynuacja pracy tej komisji jest konieczna i powinniśmy jak najszybciej doprowadzić do tego, żeby na poważnym poziomie politycznym kontynuować jej działalność. Natomiast w kwestii ekshumacji pan minister kultury zaproponował konsultacje wewnątrzrządowe i rząd ukraiński odpowie nam na naszą propozycje

— oświadczył Gliński.

Prezes ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz przekazał tymczasem PAP, że „informacje podane w polskich mediach na temat wyników rozmów polskiego wicepremiera w Kijowie są nieprawdziwe”.

W odpowiedzi na propozycję pana Glińskiego dotyczącą przeniesienia rozwiązania kwestii pochówków na inny poziom (przekazania tej sprawy w kompetencje komisji międzyrządowej ds. ochrony i restytucji dóbr kultury) strona ukraińska oświadczyła, że potencjał istniejących mechanizmów nie został wyczerpany

— napisał Wiatrowycz w swoim komentarzu.

Prezes IPN Ukrainy poinformował, że podczas rozmów ze strony ukraińskiej padła propozycja spotkania instytucji, upoważnionych do rozmów na temat poszukiwań i upamiętnień po obu stronach granicy. Są to IPN-y oraz Państwowa Komisja ds. Pochówków przy ukraińskim Ministerstwie Kultury – podkreślił.

Od siebie dodam, że tworzenie jakiejś nowej komisji czy zmiana formatu pracy wspomnianej komisji ds. restytucji w celu rozwiązania problemu będzie wymagać wiele czasu i ostatecznie zatrzyma rozwiązanie tej kwestii

— oświadczył Wiatrowycz.

Wicepremier Gliński ujawnił po rozmowach z ministrem Nyszczukiem, że trwały one trzy godziny.

To były bardzo pożyteczne rozmowy, które podkreślały przede wszystkim to, co nas łączy. Polskę i Ukrainę łączy bardzo dużo w tej chwili. Także z uwagi na specyficzny okres w historii Ukrainy. Nie zapominamy, że Ukraina konfrontuje się w tej chwili z presją wschodniego sąsiada, że na Ukrainie toczy się wojna i Europa powinna o tym pamiętać. Polska wspiera Ukrainę zarówno w tej kwestii, jak i w aspiracjach proeuropejskich

— powiedział.

Przypomniał także o gestach strony ukraińskiej, do których doszło wobec Polski w ostatnim okresie: odsłonięciu tablicy poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w Żytomierzu oraz nadaniu jednej z ulic w Kijowie imienia Jana Pawła II i odsłonięciu muralu z jego wizerunkiem, a także o toczących się rozmowach o nadaniu innej ulicy w Kijowie imienia Jerzego Giedroycia.

My bardzo doceniamy te gesty. To są bardzo ważne sprawy i decyzje władz Ukrainy

— podkreślił.

Poniedziałek był drugim i ostatnim dniem wizyty wicepremiera na Ukrainie. Dzień wcześniej wraz z rodzinami ofiar zbrodni katyńskiej uczestniczył w uroczystościach poświęconych ich pamięci oraz pamięci Polaków – obywateli ZSRRktórzy w latach 1937-38 stracili życie w wyniku tzw. Operacji polskiej NKWD. Uroczystości odbywały się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem.

Przed powrotem do Warszawy Gliński zwiedził Sobór Mądrości Bożej i złożył kwiaty pod Krzyżem Niebiańskiej Sotni. Upamiętnia on ofiary proeuropejskich antyrządowych protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości przełomu 2013 i 2014 r.

gah/PAP

Andrew just
Dajta pilu bude rezac,,,,????

bicie piany
Żadne ustalenia nic nie pomogą. Dopóki Ukraińcy sami będą chcieli czcić banderę doputy będą. Jedyne co możemy zrobić to sprawić aby czczenie bandery przestało im się opłacać.

end
Najpierw to ich trzeba politycznie i ekonomicznie przeczołgać, a jak wyrażą skruchę to wtedy gadać. Rząd daje im dużo nie otrzymując w zamian nic. No może jeszcze pogróżki o odebraniu ziem polskich.

tyla
dla po i was „POdstawą” sa DARMOWE EMERYTURY dla upaońców! gupi czy udaje?!

ludobojcy ukrainscy
I my i ukry wiemy ze w dolach smierci 50% kosci to szkielety dzieci polskich – a to nie pasuje chachlom do propagandy o ‚bohaterach’ ukrainskich. Dlatego ekshumacji nie bedzie a zostanie ukr faszyzm.

Jastrzebiec
Czyli póki co wynikiem wizyty min. Glińskiego są … wewnętrzne konsultacje rządu Ukrainy i prowadzenie owocnego dialogu … Pomordowani Polacy nie mają szans na pochówek. Dalej leżą w bezimiennych mogiłach.

prelekcje P. dr Ewy Kulinskiej
Uzgodnijcie tresci podrecznikow do historii. Najlepiej niech je napisza UPAdlincy i wydrukuja na koszt Polski. Czy udajecie ciemniakow, czy jestescie zdrajcami i V kolumna ukrainska w Polsce?

obywatel
Szkoda czasu i atłasu! Historia uczy, że w kontaktach z tymi ludami wschodu Polska tylko traci! Rząd powinien wreszcie zacząć myśleć polskim interesem.

Kisielin
Gliński do dymisji.

Zbyt późno, zbyt nieudacznie!
Lecisz, chłopie „na powietrze świże”! Za pozostawienie milionów prostych Polaków na pastę niemieckiej propagandy!!! Miliony rodaków są ogłupiane w każdej sekundzie przez nazioli, a ten se bąki zbija!

Ada
I jeszcze Prezydent pojedzie się tam poniżać – bez honoru ten Pis.

UPAdlina
POrównywanie przez Juszczenkę ludobójcy Bandery z Piłsudskim kończy temat

smirk
Ach ! – to tylko deszczyk pada … oni wcale nie pluja nam w twarz …

MacieKRK
Wszyscy ukraińcy WON z Polski!!! Wszyscy WON – bez wyjątku!! Żadnego pojednania z tym barbarzyńskim sztucznym narodem ukrainy!!! Niegdy, Przenigdy nie będziemy ich akceptować!!!! WON, WON, WON!!!

hmmm
Rozplaszcz sie i rozłoz Glinski jak turecki dywanik przed tym banderowskim gufffnem !

PiSda
Zryty beret z antenka .Typowy PiS owski czopek !Tfu !

https://wpolityce.pl/polityka/363713-minister-glinski-w-kijowie-chcemy-przeniesc-na-wyzszy-poziom-rozmowy-z-ukraina-o-upamietnieniach

https://kresy.pl/wydarzenia/wiceprezes-ipn-bedzie-rozmawial-kijowie-o-poszukiwaniach-miejsc-pochowku-polakow-ukrainie/

31 thoughts on “570 Samozamotanie polskojęzycznych żydobanderowskich ćwierć inteligentóf, czyli Juszczenko i jego pomarańczowe, a właściwie czarno-czerwone prawdy obrzezane

 1. Narodowiec
  Chodorkowski jak i Nawalny to ludzie środowiska Michnika, Balcerowicza, Sorosa. Sprzedawczyki wielkiej finansjery.

  pazywiom-uwidim
  wladza nie jest taka slaba. putinowi i rosjanom po majdanie otworzyly sie oczy. mialo byc tak dobrze wszystkim a jest – jak jest = niewesolo

  https://wpolityce.pl/swiat/363858-apel-chodorkowskiego-do-rosjan-glosujcie-przeciw-putinowi-albo-zniszczcie-karty-do-glosowania

  Apel Chodorkowskiego do Rosjan: Głosujcie przeciw Putinowi albo zniszczcie karty do głosowania


  autor: Wikimedia Commons

  opublikowano: godzinę temu

  Wspierający opozycję Michaił Chodorkowski wezwał we wtorek obywateli Rosji do oddania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich głosu protestu – wskazania kandydata, który startuje przeciwko Władimirowi Putinowi lub zaznaczenie opcji „przeciw wszystkim”.

  Według byłego magnata naftowego i twórcy ruchu politycznego Otwarta Rosja należy „wziąć udział w głosowaniu protestu i obserwacji przebiegu wyborów”.

  Głos protestu – to znaczy przeciwko Putinowi (lub jego poplecznikowi), na dowolnego akceptowalnego kandydata, a w przypadku jego braku – „przeciw wszystkim”, zniszczenie karty do głosowania

  — tłumaczy Michaił Chodorkowski w apelu, opublikowanym na profilu w serwisie Facebook.

  Jest to jego zdaniem jedno z trzech najważniejszych zadań ruchu demokratycznego. Dwa pozostałe to „walka o zarejestrowanie wszystkich chętnych kandydatów, zdolnych do zdobycia głosów i ujawnianie prób przeszkodzenia w ich rejestracji” oraz „wspieranie głoszonych przez kandydatów haseł zasadniczych z punktu widzenia przyszłości Rosji”. Wśród nich wymienia decentralizację i federalizację kraju, niezawisłe sądownictwo i stopniowe przejście do ustroju parlamentarnego, ograniczenie pełnomocnictw prezydenta.

  Zdaniem Chodorkowskiego nadchodzące wybory „to nie wybory, niezależnie od udziału w nich Grigorija Jawlińskiego, Aleksieja Nawalnego czy Kseni Sobczak”. O wyborach można – według polityka – mówić wówczas, gdy „wynik zależy od realnej opinii wyborców, a nie gdy +ogólnonarodowe poparcie+ gwarantuje się przy pomocy środków administracyjnych”.

  Niemniej jednak szykuje się ważny spektakl polityczny. Władza jest coraz słabsza, a społeczeństwa się upolitycznia. Taką możliwość należy wykorzystać

  — podkreślił Chodorkowski. Jak przekonuje, nie ma sensu bojkotowanie tych wyborów.

  Bojkot jest efektywny, kiedy jest poparty przez istotną liczbę wyborców, a nie miesza się ze zwykłym wyjazdem na daczę. W 2018 r. zwykły bojkot to usprawiedliwienie bezczynności

  — twierdzi opozycjonista.

  W ubiegłym tygodniu o swoim zamiarze kandydowania w wyborach poinformowała Ksenia Sobczak, w przeszłości – skandalistka i gwiazda show biznesu, a w ostatnich latach – dziennikarka związana z kręgami opozycyjnymi. Jest córką nieżyjącego już Anatolija Sobczaka, który w latach 90. XX wieku był merem Petersburga i ówczesnym przełożonym Putina.

  Prawa do startu w wyborach domaga się również jeden z liderów opozycji Aleksiej Nawalny, jednak rosyjska Centralna Komisja Wyborcza stwierdziła, że odmawia mu tego prawa, powołując się na ciążący na nim wyrok w zawieszeniu za rzekomy udział w defraudacji funduszy spółki Kirowles.

  Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 18 marca 2018 r.

  Mly/PAP

  Janek
  „Otwarta Rosja” dla żydostwa. Nie wchodzi się 2 razy to tej samej rzeki koszerniaku. Już wam Putin da „Otwartą Rosję”, że go popamiętacie, jak Chmielnickiego. Otworzyć to sobie możecie parasol w d…

  gwiazda
  Starszy i mądrzejszy brat miesza sowietom we łbach.

  Marek
  Jak ładnie się odwdzięcza Putinowi za ułaskawienie i wypuszczenie z łagru !

  Polubienie

 2. tagore @tagore:
  Nasuwają się dwie rzeczy całkowicie dyskwalifikujące Polski Rząd i Kaczafiego w polityce wschodniej. Po pierwsze nie zorganizowanie wspólnych działań Grupy Wyszehradzkiej i Rumunii w kwestii ukraińskiej ustawy oświatowej ,jest to niewykorzystana okazja do podniesienia prestiżu Polski w Europie środkowej i realnego rozwiązania problemu oświaty dla mniejszości na Ukrainie .W zamian nie uzyskano niczego ze strony Ukrainy w kwestii oświaty ,a nasze zachowanie nakierowane na paraliżowanie współpracy pomiędzy krajami grupy podważyło naszą pozycję. Polska zadziałała w interesie Ukrainy „klienta” Niemiec wbrew interesom podobno wg polskiego Rządu sojusznikom Polski z Międzymorza. Druga sprawa, wysłanie na te straceńcze misje ministrów oznacza ,że przewidywano porażkę i zamierzano odsunąć odpowiedzialność za nią od osób tworzących politykę wschodnią Polski. Można popełniać błędy w ocenie intencji drugiej strony negocjacji, nie przyjmowanie do wiadomości faktów sprzecznych z chciejstwem grupy giedroycian to zakrawa na głupotę. Presja USA w tej kwestii nie jest tak silna ,wystarczy chcieć racjonalnie działać.

  zefir @zefir:
  Sukces to odniosła banderowska sitwa odstawiająca Polskę na aut przed rozgrywką z Węgrami, Rumunami , czy Mołdawianami, o Rosji nie wspominając. Polska w tej sprawie ,zgodnie z banderowskimi zamiarami jest już zneutralizowana. Ogólnikami, obiecankami Lachów bandery zbyli, z Grupy Wyszehradu wyłuskali, symboliczny nóż zdrady w plecy Węgrów i Rumunów polskimi rękami wbili – jeśli to sukces, to jako tchórzliwym kundlom polskojęzycznym, gratuluję.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/polska-podpisala-ukraina-deklaracje-ws-szkolnictwa-sukces-dobra-mina-zlej-gry/


  Minister Zalewska prezentuje polsko-ukraińską deklarację. Źr. MEN/Twitter

  POLSKA PODPISAŁA Z UKRAINĄ DEKLARACJĘ WS. SZKOLNICTWA. SUKCES CZY DOBRA MINA DO ZŁEJ GRY?

  25 października 2017|7 komentarzy|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Polsko-ukraińska deklaracja nie zawiera żadnych szczegółów poza potwierdzeniem, że nauczanie w języku polskim nie zostanie całkowicie wyeliminowane ze szkół mniejszości polskiej na Ukrainie. Polscy urzędnicy uważają to za sukces.

  Polska minister edukacji Anna Zalewska i minister oświaty i nauki Ukrainy Lilija Hrynewycz podpisały we wtorek wspólną deklarację dotyczącą prawa mniejszości polskiej na Ukrainie i mniejszości ukraińskiej w Polsce do nauczania języka ojczystego i nauki w języku ojczystym. Jak podaje MEN, deklaracja jest zwieńczeniem polsko-ukraińskich rozmów, do których doszło 17. października w Kijowie.

  Przyczyną rozmów, które zaowocowały podpisaniem deklaracji było przyjęcie przez Ukrainę nowego prawa oświatowego, które stanowi, że językiem nauczania w szkołach ponadpodstawowych mniejszości narodowych jest język ukraiński.

  Jak stanowi deklaracja, strony polska i ukraińska zapewniają osobom należącym do mniejszości polskiej i ukraińskiej „dostęp do nauki w języku ojczystym i nauki tego języka w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich w ramach państwowych systemów oświatowych Polski i Ukrainy”.

  Ponadto strona ukraińska potwierdziła w deklaracji, że nowa ustawa oświatowa zapewnia Polakom na Ukrainie „warunki do nauki języka ojczystego oraz nauki w języku ojczystym (…) równolegle z nauką w języku państwowym”. Obie strony zgodziły się, że język państwowy powinien być nauczany w szkołach mniejszości.

  Ukraińcy potwierdzili w deklaracji wcześniejsze zapowiedzi przeprowadzenia konsultacji z Polakami na Ukrainie a także z polskimi władzami w zakresie „regulacji dotyczących nauczania języka ojczystego i w języku ojczystym polskiej mniejszości na Ukrainie”.

  Deklaracja nie zawiera żadnych szczegółów odnośnie tego, czy i w jakim zakresie język ukraiński zastąpi język polski w szkolnictwie mniejszości. Wcześniej minister Hrynewycz zapowiadała, w kontekście prac nad treścią deklaracji, że Ukraińcy trzymają się zasady rozszerzenia nauczania w języku ukraińskim. Najprawdopodobniej szczegóły te zostaną poruszone podczas zapowiedzianych konsultacji, które mają odbyć się w czwartek we Lwowie.

  Polskie ministerstwa oświaty i spraw zagranicznych już ogłosiły deklarację sukcesem. „Polskie dzieci na Ukrainie będą się uczyły języka polskiego bez zmian” – napisało MEN na Twitterze. „Wspólne działania MSZ i MEN zakończone sukcesem. Deklaracja potwierdza polsko-ukraińskie umowy gwarantujące prawo do nauczania w jęz. polskim.” – ogłosiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  Przeciwko ukraińskiej ustawie „O oświacie” najgłośniej protestowały Węgry i Rumunia, ponieważ w szkołach ich mniejszości narodowych na Ukrainie językiem nauczania jest wyłącznie język ojczysty. Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjártó zapowiedział, że Węgry wystąpią z inicjatywą rewizji układu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską. Jego zdaniem ukraińska stawa o oświacie w sposób zasadniczy narusza układ o stowarzyszeniu zawarty między Ukrainą i Unią Europejską. 19. września nowe ukraińskie prawo oświatowe zostało potępione jednogłośnie przez węgierski parlament.

  Kresy.pl

  SobiePan @SobiePan:
  Służalczość tych pseudo elyt względem ukropów jest zadziwiająca

  JanK @JanK:
  Jasne, że nauka w j. polskim nie zostanie całkowicie wyeliminowana. Tak jak i rosyjskiego , angielskiego, niemieckiego i innych bo ciężko nauczać jakiegoś języka nie używając go.

  JanK @JanK:
  Dodam, że taki sam sukces zaraz będą mieli na Litwie.

  Monroe @Monroe:
  Podpisano świstek papieru, w którym Ukraina zadeklarowała przeprowadzenie konsultacji. Chwalenie się czymś takim to bezcelowa kompromitacja polskiej strony. Należy po prostu przetłumaczyć ukraińskie prawo i wedle niego zorganizować ukraińskie szkolnictwo w Polsce. Jeżeli oznaczać to będzie koniec szkolnictwa mniejszości, to niech się tak stanie. Czy ktoś jeszcze nie rozumie, że z ukraińskimi szowinistami się nie dogadamy?

  Monroe @Monroe:
  Naszła mnie jeszcze refleksja, że minister edukacji, która nie rozumie tekstu pisanego, to jak najgorsza rekomendacja dla resortu.

  Polubienie

 3. jaro7 @jaro7:
  W TVPiS „dziennikarzy’ NIE MA(no może Klarenbach wczorajszym wystąpieniem się podratował) .To służbiści-propagandziści,miernoty pokroju Kossakowski.”Rzetelność „w ich TV polega na tym ,że wszystkie info dotyczące konfliktu upaina -donbas relacjonuje albo p.Bojke albo Stepan(obie ukrainki).Oczywiście wiadomo że w materiale zawsze winni ci z Donbasu.

  Gaetano @Gaetano:
  Po propagandowej tvpis nie można się niczego dobrego spodziewać. Za takie „pomyłki” należy wywalać z pracy na zbity pysk. Ale aż dziw człowieka bierze, że ktoś próbuje coś powiedzieć pod prąd. Klarenbach pojechał dobrze z tym chłopczykiem-dworczykiem (rachoń nie byłby do tego zdolny) i to było miłe, za wyjątkiem tekstu o „bratnich narodach”, ale to może musiał powiedzieć, żeby go od razu nie wywalili. P. Siemaszko i ta druga też nieźle.

  UPAdlina @UPAdlina:
  Od paru lat nie oglądam tych bandero-szwabo-uSSmańskich ścieków. Won z tym gównem!!

  https://kresy.pl/wydarzenia/dziennikarze-tvp-pomylili-ludobojstwo-wolyniu-operacja-wisla/


  Operacja Wisła. Kadr z nagrania wykorzystanego przez TVP. Fot. youtube.com

  DZIENNIKARZE TVP POMYLILI LUDOBÓJSTWO NA WOŁYNIU Z OPERACJĄ „WISŁA”

  24 października 2017|3 komentarze|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  W tle materiału „Wiadomości” TVP1 nt. rozmów polsko-ukraińskich i ludobójstwa na Wołyniu pokazano m.in. nagrania z operacji „Wisła”. Błąd „Wiadomościom” wytknął m.in. historyk, prof. Sławomir Cenckiewicz, a także ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

  W poniedziałkowym wydaniu „Wiadomości” na antenie TVP1, jednym z głównych tematów było spotkanie wicepremiera Piotra Glińskiego z ministrem kultury Ukrainy Jewhenem Nyszczukiem. Dotyczyło ono m.in. upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonanego przez Ukraińców. Jak również kwestii zablokowania przez Kijów prac ekshumacyjno – poszukiwawczych szczątków Polaków na Ukrainie.

  Minister Gliński oświadczył w oficjalnym komunikacie, że „Polska chce przenieść rozmowy z Ukrainą na temat poszukiwań szczątków, na temat ekshumacji i upamiętnień historycznych na wyższy poziom polityczny”. Dodał, że tymi kwestiami mogłaby zająć się specjalna komisja międzyrządowa, na co jednak nie chce przystać strona ukraińska.

  – Ukraina musi rozliczyć zbrodnię wołyńską – napisano na pasku w trakcie zapowiedzi materiału z rozmów. Prowadzący wydanie Krzysztof Ziemiec mówił, że Polska wspiera Ukrainę w jej pro-europejskich dążeniach, ale domaga się rozliczenia trudnej historii.

  Duża część materiału była poświęcona ludobójstwu na Wołyniu. Przytoczono m.in. słowa wiceprezesa IPN, prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który podkreślił, że „jest to kwestia bardzo ważna dla Polaków”. Był on również członkiem delegacji, która udała się do Kijowa. Zaznaczono również, że „trudna historia dzieląca Polaków i Ukraińców jest wykorzystywana przez obce państwa”.

  W tle materiału zaprezentowano materiał zdjęciowy, który miał być ilustracją do omawianego tematu. Nie dotyczył on jednak rzezi wołyńskiej, lecz późniejszej operacji „Wisła”, czyli akcją przesiedleńczą trwającą głównie w 1947 roku, spowodowaną trwającą po wojnie zbrodniczą działalnością UPA.

  Przeczytaj: „Akcja Wisła zakończyła banderowskie ludobójstwo”- Winnicki w Sejmie o skandalicznym pytaniu na maturze [+VIDEO]

  Na błąd dziennikarzy „Wiadomości” zwrócił uwagę prof. Sławomir Cenckiewicz.

  – Wiadomości relacjonują rozmowy z Ukrainą nt. upamiętnienia ludobójstwa na Polakach 1943 a pokazują filmiki z akcji Wisła 1947 r. – napisał na Twitterze. Dodał, że są zdjęcia z omawianego okresu i można było wykorzystać je w materiale.

  Sprawa wywołała również krytykę innych internautów. Błąd dziennikarzy tłumaczyli m.in. jako „efekty zaniedbań w wykształceniu”. Z kolei inni pisali o „jawnym sabotażu”.

  Głos zabrał również ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:

  – Słowa uznania dla prof. Sławomira Cenckiewicza za reakcję na żenujący materiał we wczorajszych „Wiadomościach”. Czy to był błąd? Moim skromnym zdaniem, jednak świadome działanie, wynikające z „poprawności politycznej” wobec ukraińskich oligarchów i banderowców.

  Przeczytaj: Ks. Isakowicz-Zaleski dla Kresów.pl: postępowanie Waszczykowskiego ws. Ukrainy to już skrajność

  Okazuje się jednak, że nie jest to pierwszy taki przypadek. Ten sam materiał zdjęciowy został wykorzystany w kwietniu ub. roku w materiale „Panoramy” TVP2 nt. upamiętnienia Rzezi Wołyńskiej. Emisji archiwalnego nagrania towarzyszy komentarz lektora nt. krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku.

  TVP / wp.pl / facebook.com/ tvp.pl / Kresy.pl

  Polubienie

 4. Roman1 @Roman1:
  Dobre – wysoka komisja będzie zajmować się rzekomymi egzekucjami, nie zaś prawdziwym ludobójstwem. Wydawało się, że po probanderowskiej PO nie będzie gorzej, ale rząd Polski jest rządem sprzedawczyków.

  Beresteczko1651 @Beresteczko1651:
  Nie wiem czy z premedytacją czy nie ale tzw. polscy historycy dali się ewidentnie zepchnąć do defensywy zawodowym ukraińskim kłamcom, zwanym tam historykami. Z ukraińcami nie ma najmniejszego sensu poważnie dyskutować na tematy historyczne, ponieważ stoją oni przed następującą alternatywą – albo łgać, przeinaczać, zamazywać prawdę, ukrywać fakty, albo przyznać: tak jesteśmy potomkami i spadkobiercami bandytów, morderców, ludobójców, najbardziej bestialskich zbrodniarzy w nowoczesnej historii. Nietrudno się domyślić, który wariant wybiorą, dlatego wszystkich, którzy namawiają do „dialogu” z ukraińcami posądzałbym albo o zdradę polskich interesów na rzecz banderowskiej ukrainy albo o bezdenną głupotę!

  gotan @gotan:
  i po jaką cholerę marnować nasze pieniądze?.. na kolejną parodię?….Czy polski podatnik musi utrzymywać kolejną grupę banderofilii aby usłyszeć,że doszło do różnicy zdań?

  Kojoto @Kojoto:
  mówisz krowie, że lewo to nie to samo co prawo, a ona odpowie, że woli owies. Tak wyglądają zdaje się te rozmowy z ukradlińskimi „historykami”, szczególnie z tzw. UPAdlińskiego „IPN” od parszywego, małego kłamcy – wiatrowycza.

  greg @greg:
  Zenada, brak powagi i zwykłe frajerstwo, traktować jako partnerów do dyskusji, zawodowych kłamców i TW SBU pokroju bojkotowanego wszędzie i nieuznawanego poza UPAiną, kłamcy, naciągacza i niedouka Viatrovycza.

  greg @greg:
  @greg Kto reprezentuje stronę polską, skoro widzę tam, co najmniej 2 banderofili tj. Pisulińskiego i Motykę?

  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/polsko-ukrainskie-forum-historykow-zajmie-sie-sprawa-rzekomych-egzekucji-kop-u-ukraincach/


  Zdjęcie archiwalne. Źr. ipn.gov.pl

  POLSKO-UKRAIŃSKIE FORUM HISTORYKÓW ZAJMIE SIĘ SPRAWĄ RZEKOMYCH EGZEKUCJI KOP-U NA UKRAIŃCACH

  24 października 2017|6 komentarzy|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Podczas V Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków uzgodniono zajęcie się sprawą Ukrainy Karpackiej i stosunków polsko-ukraińskich w 1939 roku.

  W dniach 19-21 października w Czerkasach na Ukrainie odbyły się V obrady Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. – podała strona internetowa Instytutu Pamięci Narodowej.

  Podczas piątego już spotkania polskich i ukraińskich historyków pod egidą IPN-ów obu krajów omówiono wydarzenia na wschodniej Lubelszczyźnie w latach 1942-1944. O wydarzeniach roku 1942 ze strony polskiej referat wygłosił Igor Hałagida a ze strony ukraińskiej Jurij Makar. Stosunki polsko-ukraińskie w roku 1944 referowali Myrosław Iwanyk i Mariusz Zajączkowski. Całość zagadnienia podsumował prof. Mirosław Szumiło, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN.

  Jak wynika z wypowiedzi prof. Szumiły dla PAP, ukraińscy historycy utrzymywali, że przyczyną rzezi wołyńskiej było rzekome masowe mordowanie Ukraińców przez Polaków na ziemi chełmskiej w 1942 roku. Polscy historycy opierając się na badaniach prof. Hałagidy udowadniali błędność ich twierdzeń.

  Tylko w przypadku dwóch ofiar ukraińskich udowodniono, że zginęły z rąk polskiego podziemia. Dwie dalsze to prawdopodobne ofiary partyzantki komunistycznej. W przypadku 65 osób sprawcy zabójstw są nieznani. Duża część zginęła zapewne w akcjach polskiego podziemia, ale pozostali padli ofiarą oddziałów partyzantki sowieckiej lub zwykłych band rabunkowych – mówił Szumiło.

  Podczas VI Forum, które zaplanowano na marzec 2018 roku zostanie omówiona sytuacja w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) w latach 1943-1945. Ponadto w związku z kontrowersjami związanymi z rzekomym rozstrzeliwaniem ukraińskich bojowników Rusi Karpackiej przez Korpus Ochrony Pogranicza, tematyka ta zostanie poruszona podczas forum, które odbędzie się za rok.

  CZYTAJ TAKŻE: Trwają obrady IV Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków

  Organizatorami spotkań, które odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Ukrainie są Instytuty Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy. Obrady Forum nie są jawne, po ich zakończeniu wydawany jest wspólny komunikat.

  Kresy.pl / IPN / PAP

  Polubienie

 5. tagore @tagore:
  Zabawna jest analogia retoryki Rządu do tekstów Janukowycza.

  JanK @JanK:
  Połowę zajęli Ruskie drugą zajmą Gruzini i po problemie.

  zefir @zefir:
  Jurij Łucenko, nie chwaląc się, przyznaj samokrytycznie, że zamachy stanu i pucze finansowane z zagranicy macie z całą banderowską szajką w genach i krwi – to wasze jestestwo, tym się żywicie.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-prokurator-generalny-protesty-parlamentem-proba-zamachu-stanu-finansowana-gruzinow/


  Micheil Saakaszwili, UPA. Fot. gazeta.ru, reuters

  UKRAIŃSKI PROKURATOR GENERALNY: PROTESTY W KIJOWIE TO PRÓBA ZAMACHU STANU FINANSOWANA PRZEZ GRUZINÓW

  25 października 2017|3 komentarze|w Kaukaz, polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Według Jurija Łucenki, szefa ukraińskiej prokuratury generalnej, protesty pod parlamentem z udziałem Micheila Saakaszwiliego są próbą zamachu stanu, finansowaną z zagranicy.

  Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Rozwoju Regionalnego, Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko przyznał, że w kraju „są podstawy dla pokojowego protestu”, bo „władza popełnia błędy, a życie ludzi jest dostatecznie skomplikowane”. – Ale prawo do pokojowego protestu nie oznacza prawa do przygotowywania siłowego przewrotu – zaznaczył.

  Zdaniem Łucienki, przygotowania do takiego zamachu stanu rozpoczęła niewielka grupa 150-200 ludzi, nazywających siebie „jedynymi sprawiedliwymi” . – Oni chcą od państwa tego, żeby robiło to, co oni chcą, przy wsparciu finansowym z zagranicy.

  Łucenko zapowiedział, że „w swoim czasie” to udowodni. Nie sprecyzował jednak, kto jego zdaniem finansuje „destabilizację w centrum Kijowa”. Podkreślił, że rząd będzie działał zgodnie z prawem i wolą ludu, „a nie grupy awanturników, którzy chcą zrobić kolejny przewrót na korzyść Kremla”.

  Stacja 112 Ukraina podaje, że na spotkaniu z dziennikarzami Łucenko rozwinął swoje wypowiedzi. Twierdził, iż protesty w Kijowie są finansowane przez obywateli Gruzji , a środki na ten cel są przywożone na Ukrainę prywatnymi  odrzutowcami. Mają się tym zajmować „obywatele Gruzji”, którzy wcześniej „odwiedzali Europę Zachodnią”. Dodał też, że część protestujących dostaje pieniądze za udział w demonstracjach. Mówił również o zakupach broni:

  – Według moich informacji, ci ludzie kupują broń. Policja zatrzymała ludzi z otoczenia organizatorów tej grupy ekstremistów, gdy kupowali broń. W dniu protestu w centrum Kijowa znaleźliśmy dwa miejsca, gdzie ją trzymano.

  – Chcę powiedzieć jedno: Saakaszwili opiera się na wąskim kręgu ekstremistów pochodzenia ukraińskiego i gruzińskiego – powiedział Łucenko.

  Protesty w centrum Kijowa, zorganizowane m.in. przez Ruch Nowych Sił Saakaszwiliego, a także inne partie (m.in. Samopomoc i Batkiwszczyna) i organizacje społeczne, rozpoczęły się 17 października. Protestujący domagają się przeprowadzenia szeroko zakrojonych reform, w tym m.in. skasowania immunitetu parlamentarnego,  ustanowienia trybunału antykorupcyjnego i nowej ordynacji wyborczej. Rozbili też pod budynkiem parlamentu miasteczko namiotowe i zapowiadają, że pozostaną tam do czasu spełnienia ich postulatów. Kilka razy doszło już do starć demonstrantów z policją.

  Do protestujących dołączył sam Saakaszwili, który wczoraj „zamieszkał” w jednym z namiotów, do którego wstępu broni ochrona.

  Saakaszwili, który 10. września br. pomimo odebrania mu obywatelstwa wdarł się na Ukrainę przez przejście graniczne w Medyce, obecnie podróżuje po kraju spotykając się ze swoimi zwolennikami na wiecach, na których krytykuje władze w Kijowie. Ostatnio brał udział w demonstracjach opozycji w KijowieSąd rejonowy w Mościskach uznał go za winnego nielegalnego przekroczenia granicy i nałożył na niego grzywnę w wysokości 200 minimalnych kwot wolnych od podatku, czyli 3,4 tys. hrywien (równowartość ok. 460 zł). Ponadto polityk ma również pokryć koszty postępowania w wysokości 320 hrywien.

  Jak informowaliśmy wcześniej, Państwowa Migracyjna Służba Ukrainy odmówiła Saakaszwilemu udzielenia azylu politycznego z powodu uchybień proceduralnych. O decyzji Migracyjnej Służby mówił wcześniej prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko twierdząc, że Saakaszwili nie złożył w tej sprawie odwołania. Łucenko nazwał Saakaszwilego bezpaństwowcem, którego można teraz deportować lub poddać ekstradycji. Saakaszwili zareagował w mediach społecznościowych na te słowa zarzucając Łucence kłamstwo.

  112.ua / korrespondent.net / Kresy.pl

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-odmowila-saakaszwilemu-udzielenia-azylu-politycznego/

  Polubienie

 6. SobiePan @SobiePan:
  Ot niezła kolekcja ludobójców. Dlatego kiedy mówią, że Amerykanie w Wietnamie uczyli swoje oddziały walczyć tak, jak walczyła UPA – nie dziwię się. szef SB Ukrainy Wałentyn Naływajczenko twierdził, że UPA jest inspiracją dla ukraińskich żołnierzy, a z jej metod w trakcie szkolenia swych ludzi korzystał… Che Guevara.

  AleksanderWilkk @AleksanderWilkk:
  Istny cyrk kretynizmu zakompleksionych banderowców.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainscy-historycy-amerykanie-wietnamie-afganscy-mudzahedini-uczyli-sie-walki-upa/


  Konferencja „UPA a wojna z Rosją: doświadczenie aktualne przez 75 lat” . Źr. Vholos

  UKRAIŃSCY HISTORYCY: AMERYKANIE W WIETNAMIE I AFGAŃSCY MUDŻAHEDINI UCZYLI SIĘ WALKI OD UPA

  25 października 2017|5 komentarzy|w społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Ukraińscy historycy biorący udział w konferencji „UPA a wojna z Rosją: doświadczenie aktualne przez 75 lat” twierdzili, że Amerykanie wykorzystywali w Wietnamie manewry taktyczne opracowane przez UPA. Jeden z nich mówił nawet, że taktykę UPA wpisali do swoich podręczników afgańscy mudżahedini.

  Konferencja „UPA a wojna z Rosją: doświadczenie aktualne przez 75 lat” odbyła się we Lwowie 12. października br. w ramach projektu „Historyczne dialogi” z okazji 75. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wzięli w niej udział Jarosław Swatko, w latach 1992-1996 redaktor naczelny organu OUN „Szlach peremohy”, Mykoła Posiwnycz, prezes fundacji „Litopys UPA” oraz Rusłan Zabiłyj, dyrektor muzeum „Więzienie na Łąckiego” oraz dyrektor Centrum Badań nad Ruchem Wyzwoleńczym.

  Podczas dyskusji historycy próbowali doszukiwać się wpływu doświadczeń UPA na przebieg różnych konfliktów podczas „zimnej wojny” oraz na obecny konflikt na wschodzie Ukrainy. Jarosław Swatko powiedział, że doświadczeń UPA uczyli się w Wietnamie amerykańscy żołnierze:

  Przez dłuższy czas korespondowałem z Myrosławem Kalbą [weteranem „Nachtigall” – red.], z którym pisaliśmy książkę o „Nachtigallu”. Pewnego razu on do mnie napisał: „Teraz widziałem w CNN, jak Amerykanie walczyli w Afganistanie i przypomniało mi się, jak Szuchewycz mówił nam na Białorusi, jak będzie wyglądać nasza walka”.Dlatego kiedy mówią, że Amerykanie w Wietnamie uczyli swoje oddziały walczyć tak, jak walczyła UPA – nie dziwię się. Naszej UPA dorównywała polska Armia Krajowa, ale oni chyba [nie] walczyli tak długo. Oddziały NKWD szybko się z nimi rozprawiły. – cytuje słowa Swatki portal Vholos.

  Podobnego zdania był Rusłan Zabiły:

  Powstańcza taktyka była elastyczna i nigdy nie była szablonowa. UPA dawała swobodę działania dowódcom, którzy wymyślili wiele manewrów taktycznych, których uczyli się Amerykanie w Wietnamie. Ponadto KGB w Afganistanie podziwiała podręczniki mudżahedinów, które były opracowane na podstawie taktyki UPA. – mówił Zabiły.

  Zdaniem Zabiłego upowcy zwyciężyli, ponieważ pałeczkę po nich przejęły następne pokolenia i obecnie Ukraińcy mają swoje państwo. Według niego w czerwcu 2014 roku ukraińscy żołnierze ze specnazu prosili go o wskazówki, jak walczyli bojownicy UPA. Zabiły uważa, że współczesna armia ukraińska potrzebuje także „wysokiego stopnia motywacji”, jaki mieli bojownicy UPA.

  Przypomnijmy, że latem tego roku były pomajdanowy szef SB Ukrainy Wałentyn Naływajczenko twierdził, że UPA jest inspiracją dla ukraińskich żołnierzy, a z jej metod w trakcie szkolenia swych ludzi korzystał… Che Guevara.

  Kresy.pl / Vholos / CDVR

  zefir @zefir:
  Ot tak, ukraińscy faszyści urządzają ukroparteitag UPA we Lwowie imitując Reichsparteitag NSDAP w Norymberdze i wzajemnie kadzą sobie bzdety nt ludobójczego, bandyckiego OUN i UPA. Tak się zakłamują, tak się dowartościowują, a naga prawda jest taka, że UPA to „bohatyry” w katowaniu bezbronnych cywili, najczęściej kobiet, niemowląt i dzieci. Nad polską podziemną Armię Krajową się wywyższają chociaż te zbrodnicze banderowskie ciury do pięt jej nie dorastają. Armia amerykańska w Wietnamie nigdy nor podziemnych nie budowała, jak to tchórzliwa UPA praktykowała i w nich się ukrywała. W Afganistanie mudżahedini bohatersko bronili niepodległości swego legalnego państwa przed sovieckim, w tym ukraińskim najeżdżcą. Jeżeli ci mudżahedini wzorowali się na taktyce zbrodniczej UPA, to dlaczego Ukraińcy tak spier..lali z Afganistanu w ramach sovieckiej krasnej armii? Bezczelnością ukrohistoryków jest przypisywanie zbójom z UPA zasług w uzyskaniu niepodległości Ukrainy. To efekt rozkładu sovieckiego związku, na który UPA nie miała żadnego wpływu. Przyznaję jednak rację Wałentynowi Naływajczenko. Faktycznie bandyckie czyny Che Guewary mogą być inspiracją zbójeckiego, ludobójczego UPA.

  Accipiter @Accipiter:
  Einstein też była kobietą. Znaczy się ukrainką. Znaczy banderówką… Pomysły rezunów są tak groteskowe, że nawet nie jest to śmieszne.

  Accipiter @Accipiter:
  I my z tym czymś mamy żyć w dobrosąsiedzkich relacjach? Wolne żarty.

  Polubienie

 7. białostocki
  Tak się kończy nagradzanie zbrodni państwowością…

  zdzisława
  Panie Prezydencie jeszcze więcej mln. euro dla czcicieli ludobójców, czekamy co powiesz, pewnie znowu ble, ble , to polityka antypolska

  !
  co na to nasz prezydent? gdzie pan jest teraz?

  odwrotnie
  Strona ukrainska nic nie straci, Panie profesorze. Im bardziej UPAdlincy ponizaja Polakow, tym bardziej zamaszyscie „polski” rzad lize im buciory. Morawiecki funduje emerytury dla 5ooo.000 UPAdlincow

  Kresowiacy i narodowcy zdradze
  PiS nic nie może. Izrael i USA ma interes w tym by Ukraina była ich a Polacy pomordowani na Wołyniu ich nie obchodzą. PiS postawił na protekcję USA i Żydòw więc musi wykonywać ich rozkaz sojuszu z Ukr

  https://wpolityce.pl/lifestyle/364040-prof-szwagrzyk-ukraina-blokuje-poszukiwania-i-ekshumacje-polskich-obywateli

  Prof. Szwagrzyk: Ukraina blokuje poszukiwania i ekshumacje polskich obywateli!

  opublikowano: wczoraj


  autor: Blogpress autor: Blogpress

  Nikt w Polsce nie potrafi zrozumieć jak to jest możliwe, że państwo, z którym utrzymujemy bardzo dobre stosunki, w imieniu którego występujemy na arenie europejskiej, gdzie każdego dnia okazujemy wsparcie w bardzo różnych dziedzinach, nagle blokuje nam czynności, które nie powinny budzić jakichkolwiek kontrowersji

  – mówił na antenie TVP INFO wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk odnosząc się do problemów w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej.

  Na Ukrainie przebywała polska delegacja na czele z wicepremierem, ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim. Jednym z punktów wizyty jest rozmowa polskiego ministra kultury, zastępcy prezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, a także wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego z ukraińskim ministrem kultury Jewhenem Nyszczukiem oraz ministrem sprawiedliwości Ukrainy Pawłem Petrenką.

  W tym roku IPN ma trudności w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej.

  Mówimy o poszukiwaniu miejsc gdzie są pochowani obywatele polscy, zamordowani w okresie II Wojny Światowej. Nie mówimy o upamiętnieniach, które mogą w treści i formie budzić kontrowersje. Mówimy o możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych

  – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

  Zaledwie kilkanaście godzin po naszym wylocie z Kijowa na stronie ukraińskiego IPNukazał się komunikat, który mówi wprost, że nie ma potrzeby nadawania naszym działaniom innej rangi niż dotychczas

  – kontynuował.

  Nikt w Polsce nie potrafi zrozumieć jak to jest możliwe, że państwo, z którym utrzymujemy bardzo dobre stosunki, w imieniu którego występujemy na arenie europejskiej, gdzie każdego dnia okazujemy wsparcie w bardzo różnych dziedzinach, nagle blokuje nam czynności, które nie powinny budzić jakichkolwiek kontrowersji.

  Według profesora strona ukraińska może na tym wiele stracić.

  Ta wiadomość powinna być przez nas odczytana jako wyrażenie negatywnego stanowiska wobec naszych polskich oczekiwań. To bardzo zła sytuacja dla polsko-ukraińskich stosunków, która szkodzi wszystkim, ale przede wszystkim szkodzi państwu ukraińskiemu

  – stwierdził. Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, m.in. naczelnik Wydziału Kresowego dr Leon Popek, zamierzali na Ukrainie przeprowadzić ekshumacje szczątków w miejscowościach Ostrówki (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) oraz Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie miasta).

  TVP Info / mall

  Prostycep
  No i jaka będzie odpowiedz ? Reforma Rządu powinna polegać na zjednoczeniu tematycznym kilku ministrów i jednym referującym bo tylu na raz nigdy nie ma możliwości wypowiedzi na jednym posiedzeniu.

  UPA=NSDAP=KPZR !!!
  UPAińcy blokują i BLOKOWAĆ BĘDĄ, BO WYSZŁOBY NA JAW W JAK OKRUTNY SPOSÓB I ILU POLAKÓW ZAMORDOWALI !!! Były by to twarde dowody na ludobójstwo UPAińców z którymi nie mogli by dyskutować !!!

  Narodowy strateg
  Najważniejsze, że pomnika nie ma na wiejskim cmentarzu, który tam sobie stał od 1994 roku. Jest dobrze.

  lolo
  Polska prowadzi wobec Ukrainy politykę spolegliwą i jeszcze wpuszcza tabuny niedomytych Ukrainców do naszego państwa. Skandal

  huckelberry
  Z nimi tak samo jak z litewskim dyrektorem kolei,który wprowadził bandyckie stawki dla Orlenu i rozebrał 12 km torów do granicy z Łotwą, i też były niby nie do usunięcia,aż przyszedł nowy i usunął go

  jack;
  apeluję skończyć z pomocą tym banderowcom.

  STUDIUJA w POLIN ZA DARMOCHE
  DOBRE STOSUNKI??? TO ILUZJA z tym BADLE nigdy nie bylo dobrze nie jest i nie bedzie. TO DEWIANCI MORDERCY I ZBOCZENCY. ODESLAC TE HORDY bydla do domu z POLSKI na AGH i UJ setki UKRAINCOW za DARMO!!

  Jacek
  Tak jak Rosjanie w kw. Smoleńska, Ukraińcy boją się wykrycia ilości pochówków po Wołyniu. Legiony to były wrogie wg nich siły Zapominają że w II RP byli mniejszością narodową z polskim obywatelstwem

  arek
  Z Litwą i Ukrainą nigdy nie będzie zgody.

  Andy
  Róbcie wszystko dalej tak jak dotąd i nic się nie zmieni. To my transponujemy na nich nasze tkliwe spojrzenie jak to my (Polska) chcemy dla nich dobrze, a oni tacy … niewdzięczni. Oni się zachowują nawet racjonalnie tak jakby się każdy zachowywał na ich miejscu – jeśli otrzymuje się coś za darmo i nie trzeba o to zabiegać i płacić – to dlaczego właściwie to zmieniać. Jeśli Polska w ciemno oświadcza, że z góry „popieramy i popierać będziemy” – to mamy to co mamy. Przyjaźń Polski nigdy nie może być za darmo, Polska nie ma (nie powinna mieć) stałych przyjaciół, ma tylko stałe interesy.

  vh
  I dlatego trzeba zbudowac plot na granicy z Ukraina i nie wpuszczac Ukraincow do Polski.

  Czego jeszcze potrzeba, żeby
  polskie władze miały właściwy stosunek do tych ludzi? Poczekamy, aż przeorzą te tereny koparami?

  -coraz więcej amnezji UPAińców
  „Lifestyle”? Taki styl, banderowski, podły, antypolski. Polski rząd pozwala poniewierać pamięć setek tysięcy bestialsko pomordowanych Polaków na Wołyniu… O Wołyniu należy przypominać, dokumentować

  żelazo
  „Według profesora strona ukraińska może na tym wiele stracić”. No cóż, straci: Lwów, Tarnopol, Stanisławów, Łuck. Donbas dla Rosji, trochę dla Węgrów, i resztówka z Kijowem dla Ukrainy.

  Kresowiacy i narodowcy zdradze
  Sojusz z USA i Izraelem ma swoją cenę. A tą ceną są kości pomordowanych Polaków. Wojska NATO w Polsce = milczenie o mordowanych Polakach na Wołyniu.

  Kresowiacy i narodowcy zdradze
  Nie rozumiecie, że PiS choćby chciał zerwać z Ukrainą to nie może tego zrobić? Ukraina jest zbyt ważna dla USA i Izraela. Dlatego nam podskakuje.

  krzysztof j1
  Celem Rosji jest, aby została tylko zachodnia częś Ukrainy jako państwo ukraińskie . Ta Ukraina ma być zbudowana na ideologi Bandery i traktować ziemie polskie jako kierunek ekspansji. Skuteczność takiego działania widać w zachowaniu Litwinów. Ten sam efekt budowania społeczeństwa wrogiego Polsce widać wyrażnie na Ukrainie. Rosja ma obecnie decydujące wpływy na Ukrainie , widać to po uruchomieniu akcji likwidacji szkół narodowych .

  Kresowiacy i narodowcy zdradze
  @Krzysztof j1 Ruskie sami sobie by szkoły zamykali?

  Kresowiacy i narodowcy zdradze
  Prezydent jak i prezes PiS są na sznurku USA i Izraela. Coś za coś. Chcieliście wojska NATO i gwarancje rozwoju i bezpieczeństwa? To musicie zapomnieć o męczennikach z Wołynia… Smutne to. Polityka.

  orientlogistyk
  Ludy wschodu, rosyjska hodowla, od zawsze są wrogie Polsce. I POlska na takie lekceważenie zasługuje przez głupotę polskich władz, brak szacunku do siebie.

  emer
  PO-PSL zapewniło nam pracę na emerytury Ukraińców – ZUS zgodnie z umową z 2012 musi fundować emerytury Ukraińcom – https://wpolityce.pl/polityka/363140-stanislaw-tyszka-pyta-minister-rafalska-o-finansowanie-przez-polske-emerytur-pracownikom-z-ukrainy

  Poleszuk
  A w Polsce już wszystko IPN wykopał? Jakaś obsesja zapanowała w relacji z UA. Mineło 100 lat ( obrona Lwowa) i teraz ekshumacje??? Czuję brudne ręce wołodi.

  https://wpolityce.pl/polityka/363990-swirski-antypolskiej-propagandzie-trzeba-przeciwstawic-polska-rzeczywistosc-to-zadanie-polskiej-fundacji-narodowej-wywiad

  Polubienie

 8. AleksanderWilkk @AleksanderWilkk:
  Banda zakompleksionych kretynów, tacy są bardzo niebezpieczni w poczuciu swojej niższości.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/gdyby-de-gaule-mial-taka-armie-francja-nigdy-uleglaby-niemcom-kolegium-buczaczu-uczcilo-upa/


  Poświęcenie tablicy. Źr. buchacheparchy

  „GDYBY DE GAULLE MIAŁ TAKĄ ARMIĘ, FRANCJA POKONAŁABY NIEMCY”. KOLEGIUM W BUCZACZU UCZCIŁO UPA

  26 października 2017|1 Komentarz|w religia, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  75. rocznica powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii stała się okazją do szerzenia mitów i krzewienia kultu UPA wśród Ukraińców.

  W buczackim kolegium im. św. Jozafata 17. października br. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 75. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii. – poinformowała strona internetowa buczackiej eparchii (diecezji) Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

  Ojciec Irynej Humen, dyrektor kolegium, które jest szkołą prowadzoną przez Kościół, poświęcił tablicę i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Duchowny podkreślał, że Kościół Grekokatolicki nauczył Ukraińców kochać Boga i ojczyznę a ci świadomi Ukraińcy stworzyli UPA, która broniła „ukraińskiej tradycji i religii”. Po o. Iryneju głos zabrał nauczyciel historii B. I. Suszyryba, który przybliżył zebranym historię utworzenia i działalność Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jak podaje strona eparchii, na słuchaczach największe wrażenie zrobiła ta część jego przemowy, w której wspominał rzekome słowa przywódcy Francji Charlesa de Gaulle’a: „Gdybym miał takie wojsko jak UPA, żaden niemiecki żołnierz nie deptałby francuskiej ziemi”.

  Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu Ukrainy.

  Ukraińska Powstańcza Armia jest współodpowiedzialna, wraz z OUN, za ludobójstwo polskiej ludności kresowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W okolicach Buczacza dokonała szeregu masowych mordów, z których największe to rzezie Barysza, Korościatyna, Puźnik i Uścia Zielonego. Informacje o rzekomym wychwalaniu UPA przez Gaulle’a pojawiają się w ukraińskich publikacjach i prasie od początku lat 90. O tym, że brak jest jakichkolwiek dowodów, iż przywódca Francji wyraził taką opinię, pisze nawet portal „Ukrainśka Druha Switowa 1939-1945” powstały pod egidą Ukraińskiego IPN kierowanego przez Wołodymyra Wjatrowycza.

  Przypomnijmy, że latem tego roku były pomajdanowy szef SB Ukrainy Wałentyn Naływajczenko twierdził, że z metod UPA w trakcie szkolenia swych ludzi korzystał… Che Guevara. Według ukraińskiego IPN jest to także mit.

  CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy historycy: Amerykanie w Wietnamie i afgańscy mudżahedini uczyli się walki od UPA

  Kresy.pl / buchacheparchy.org.ua

  Polubienie

 9. uvara @uvara:
  Pozostaje tylko pytanie, czy na oficjalnym otwarciu nie zabraknie Karczewskiego tudzież J. Piekło, obsciskujących się z 3-garniturem urzędników wysłanych z Ivano-FRankowska czy innej bander-dziury? Bo przecież bez wątpienia cześć funduszy na remont tej jakże ważnej dla każdego rezuna drogi pochodziła z polskiego budżetu w ramach pomocy bratniemu narodowi w ich tytanicznej obronie (CAŁEJ!) Europy przed rosyjską hordą, która już dawno by stacjonowała nad Atlantykiem gdyby nie heroizm obecnych potomków OUN i UPA.

  bob @bob:
  @uvara dokładnie tak a drogę otworzy oczywiście Słavijko Novakijko

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-minister-infrastruktury-pochwalil-sie-remontem-drogi-bandery/


  Zdjęcie ilustracyjne. Źr. 112.ua

  UKRAIŃSKI MINISTER INFRASTRUKTURY POCHWALIŁ SIĘ REMONTEM „DROGI DO BANDERY”

  26 października 2017|2 komentarze|w gospodarka, polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Kosztem około 7 mln hrywien zostanie wyremontowana szosa prowadząca do miejsca urodzenia Stepana Bandery.

  Minister infrastruktury Ukrainy ogłosił w mediach społecznościowych rozpoczęcie kolejnego remontu drogowego. Tym razem jednak zaznaczył, że remont ten ma dla niego szczególne znaczenie. Chodzi bowiem o drogę prowadzącą do Starego Uhrynowa w obwodzie iwanofrankiwskim, miejsca urodzenia Stepana Bandery.

  …dla mnie cały czas szczególnym była zawsze trasa na Stary Uhrynów. Droga do Bandery. Po raz pierwszy odwiedziłem miejsce, gdzie narodził się Prowidnyk dopiero w tym roku (…). Szalona energia, takie wrażenie, że ta wielka rodzina [Bandery – red.], która była bezlitośnie zniszczona, nadal tam mieszka, o, zaraz wyjdzie zza chaty, przyjmie, pobłogosławi. – napisał Omelan we wtorek na Facebooku dodając, że Ukraińcy powinni pamiętać i być ze swoimi bohaterami.

  Według ukraińskiego ministra najpierw zostanie zrobiony kapitalny remont 4-kilometrowego odcinka. Jeśli wystarczy czasu, drogowcy odnowią całe 8 kilometrów trasy do Starego Uhrynowa.

  Jak informował w lipcu br. portal Vikna, remont drogi, o której mówił Omelan, jest finansowany z dwóch źródeł – budżetu obwodu (odpowiednik polskiego województwa), a budżetu centralnego. Obwód iwanofrankiwski przeznaczył na ten cel 1 mln 400 tys. hrywien, z opcją dopłacenia dalszych 600 tys., a budżet państwa 5 mln hrywien. Remont „drogi do Bandery” będzie więc kosztował równowartość ok. 1 mln złotych.

  Droga do rodzinnej miejscowości przywódcy OUN znajdowała się opłakanym stanie. Osoby chcące odwiedzić miejsce urodzenia Bandery musiały pokonać trasę usianą wielkimi dziurami. Władze obwodu uznały remont tej szosy za „sprawę honoru”. Jak wynika z wpisu Omelana, początkowo planowano oddanie drogi na 14. października (rocznica powstania UPA i święto wojska ukraińskiego), lecz „ukraińskie koleje zawaliły z wagonami”.

  Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Bandera, jest odpowiedzialna, wraz z UPA, za ludobójstwo polskiej ludności kresowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W Starym Uhrynowie znajduje się pomnik i muzeum Stepana Bandery.

  CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński minister oczekuje od Rosji „zwrotu” Kubania

  Kresy.pl / Vikna

  Polubienie

 10. proximus
  Teraz , to ja się wcale nie dziwę, że Putinek chce ukrów troszkę wyprostowac .

  JaN
  A jakiż był to przyjaciel Polski !!! Ten czciciel bandery i jego zezwierzęconej bandy.

  Art
  A gdyby tak PAD w odpowiedzi na to wrogie wobec Polski i Polaków szczekanie UPAowców poprosił o zwrot pożyczonych przed 2 laty 4mld zł? Którą to kwotę Poroszenko ulokował w Panama Papers.

  Rojsty
  Tak się kończy flirt zapatrzonych w miazmaty giedrojciowskie glupkow z neobanderowcami – przysieglymi wrogami Polski.

  Jooma
  Ten Polakozerca zostal odznaczony przez L. Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Plujmy w lustro bo w twarz to nam pluja ukraincy

  mietek
  Przecież z PO i PIS jeździli na majdan aby popierać upa i jeszcze ten prezydent dał bezwrotna pożyczkę na produkcję siekierą i kos aby mogli pozostałych Polaków zmęczyć.

  Anieleh
  Jak Pis nic nie zmieni i jeszcze zedrze z mojej krwawicy na emerytury dla tych upowcow to nigdy już nie dostanie mojego głosu w wyborach! Cyrk z tym zusem się dzieje!

  https://wpolityce.pl/historia/364289-ipn-odpowiada-na-oburzajace-slowa-b-prezydenta-ukrainy-stawianie-znaku-rownosci-miedzy-ak-a-upa-nalezy-uznac-za-skandaliczne

  IPN odpowiada na oburzające słowa b. prezydenta Ukrainy: „Stawianie znaku równości między AK a UPA należy uznać za skandaliczne”

  opublikowano: za godzinę


  autor: Fratria; wPolityce.pl/rmf24.pl

  IPN odbiera ostatnią wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, w której dokonuje on nieuprawnionych porównań pomiędzy Armią Krajową a UPA, jako niestosowną i niezgodną z prawdą historyczną – podał w czwartek wieczorem IPN.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oburzające słowa Juszczenki: Tak jak dla Polaków bohaterem jestAK, tak dla Ukraińców – UPA. Najlepszym wykładowcą dla Bandery był Piłsudski

  Stawianie znaku równości między Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią uznać należy za skandaliczne

  — podkreślił IPN w przesłanym komunikacie.

  AK była częścią Polskich Sił Zbrojnych, podległych legalnemu i uznawanemu przez przytłaczającą większość Polaków rządowi na uchodźstwie. Stanowiła część sił Aliantów walczących z III Rzeszą. Natomiast UPA była zbrojnym ramieniem głoszącej politycznie skrajne hasła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której program kształtował się pod wpływem ideologii nazistowskiej. Formacje te ponoszą odpowiedzialność za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej, w przeważającej większości bezbronnych cywilów: starców, kobiet i dzieci

  — przypomina Instytut.

  Cele polityczne, działalność konspiracyjna, obszar aktywności i stosowane metody stawiają obie formacje w bardzo odległych od siebie miejscach i spotykają się z diametralnie odmienną oceną historyków

  — dodał IPN.

  W ocenie Instytutu, nieuprawnione jest również doszukiwanie się analogii pomiędzy działalnością Józefa Piłsudskiego a czynami Stefana Bandery.

  Przede wszystkim dlatego, że aktywność niepodległościowa Józefa Piłsudskiego z czasów jego kierowania PPS – Frakcją Rewolucyjną nie zaowocowała śmiercią tysięcy niewinnych istnień ludzkich

  — głosi komunikat.

  Instytut Pamięci Narodowej zaznaczył też, że mimo trudności IPN od wielu lat prowadzi współpracę z partnerami ukraińskimi, podejmując również starania na rzecz dialogu historyków z obu krajów”. Podkreślił jednak, że jest on możliwy „tylko na drodze wzajemnego poszanowania i dążenia do prawdy”.

  W poniedziałek w rozmowie z dziennikarzem RMF FM były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział m.in., że „nie byłoby sprawiedliwie mówić, że Armia Krajowa to anioły, a UPA to diabły (…). Tak jak dla Polaków bohaterem jest Armia Krajowa, tak dla Ukraińców bohaterem jest UPA”. Były prezydent Ukrainy stwierdził również, że Stepan Bandera, odznaczony przez niego tytułem Bohatera Ukrainy, inspirował się Józefem Piłsudskim.

  CZYTAJ WIĘCEJProf. Szwagrzyk: Ukraina blokuje poszukiwania i ekshumacje polskich obywateli!

  ak/PAP

  Ewa
  Ukraińcy mają do Polaków pretensje, ale nawet nazwy dla swojego kraju nie potrafili sami wymyśleć. To Polacy przed wiekami nazwali tereny położone na wschód od Dniepru terenami „u kraja Rz-plitej”.

  emer
  PO-PSL zapewniło nam pracę na emerytury Ukraińców – ZUS zgodnie z umową z 2012 musi fundować emerytury Ukraińcom – https://wpolityce.pl/polityka/363140-stanislaw-tyszka-pyta-minister-rafalska-o-finansowanie-przez-polske-emerytur-pracownikom-z-ukrainy

  maja
  krwawe ukry niech sobie na sztandary wezma kube rozpruwacza bo jak widac pochwalaja jatki na bezbronnych niewinnych

  emer
  PO-PSL zapewniło nam pracę na emerytury Ukraińców – ZUS zgodnie z umową z 2012 musi fundować emerytury Ukraińcom – https://wpolityce.pl/polityka/363140-stanislaw-tyszka-pyta-minister-rafalska-o-finansowanie-przez-polske-emerytur-pracownikom-z-ukrainy

  dioksyna
  A tak mu wszyscy współczuli tej dziobatej gęby. Szkoda, że ruscy nie dokończyli wtedy sprawy jak należy. Jednej świni upowskiej by było mniej.

  as
  A PiS ich i tak wspiera.

  Edward
  Juszczenko ujawnił, że ma mentalność i „sumienie” na poziomie bandytów z UPA i OUN.

  januszp10
  Że bydle przeżyło zamach na siebie

  lolo
  czas by naiwniacy z pis przestali wlazic ukrom w dupska

  MacieKRK
  Powiem tak „Zrodzony w niewoli, okuty w powiciu, że będę za Ruskimi, nie myślałem w życiu…” Głosowałem na Dudę i PiS ale stracili mój głos!! Nie mają za grosz honoru i jaj by dbać o interes POLSKI!

  Ryszard
  Działania Ukrainy powinny spowodować zmianę stosunku Polski do tego bandyckiego kraju, dość pomagania.

  Ukraina ma problem
  Zero gierojow, zero panstwowosci, probuja tworzyc fikcyjna historie swego panstwa. Ukraina to Kijow i pare wiosek dookola. Na szczescie w wiekszosci nie sa banderowcami.

  Fel
  Persona non grata

  ChopinMschopin
  ryzuny tak walczyliście na ziemiach II RP: http://dziennik.artystyczny-margines.pl/zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/

  hitlerowska UPAina
  warto dodać że UPA było zbrojnym ramieniem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów której głównym ideologiem był Dmytro DONCOW tłumacz Mein Kampf Hitera na ukraiński a jego Nacjonalizm faszystowski

  To skutki haniebnych zaniedbań
  „polskich” rządów, niestety NA CZELE z obecnym. Ryba psuje się od głowy? – jak najbardziej, wystarczy wymienić właśnie CZOŁÓWKĘ „bohaterów-obrońców (u)krainy” : p. Duda, Macierewicz, Waszczykowski.

  Raduś
  Za takie wypowiedzi należy zabrać mu Orła Białego ! Weryfikacja powinna być natychmiastowa ! Wróg nie może mieć tak wysokiego wyróżnienia ! Niejaki g r o s s to podobny przypadek „świni” inaczej !

  BYDLE
  LAJDACKIE BYDLE nic bydlecia nie nauczylo rozumu nic DALEJ BYDLE KASA I GRZMI KLAMSTWAMI

  drwal
  W wielu akcjach, jak choćby rzeź na Wołyniu, UPA uzgadniała swoje posunięcia z Niemcami. W tym sensie Ruscy mają rację, że to faszyści. Ale również w sensie nacjonalistycznym.

  Grzmot
  Ograniczyć ilość i czas pobytu w Polsce, za bardzo się rozzuchwalili !!!!!!

  wiarus
  Z banderowcami się nie dyskutuje, ich się eliminuje.

  Polubienie

  • Narodowy Front Polski
   Zrozumcie, że PiS nie ma tu nic do gadania. Rozkazy o wspieraniu przez Polskę Ukrainy wydaje USA i Izrael. PiS tak boi się Rosji, że poświęca w imię wojsk NATO pomordowane kobiety i dzieci z Wołynia.

   ala wilk
   Pisowcy jak widać chcą wywołać wojnę polsko-ukraińską ku uciesze Putina i jego psa Orbana.

   Tyle.w.temacie
   To podręcznikowy sposób jak można łatwo roztrwonić przychylność społeczeństwa kraju sąsiedniego, która wobec rosyjskiej interwencji i mimo obciążenia traumą wołyńską w większości dobrze Ukrainie życzyła… niestety w stosunku do tego upadłego kraju należy wykazać daleko idącą ostrożność i nie bawić się w filantropa, bo oni już tak mają, że kąsają rękę która jest wyciągnięta na zgodę i nigdy nie jest pusta

   fritz
   *IPN ma rowniez fatalane stosunki z Polska nie podejmujac ekshumacji w Jedwabnem i nie publikujac raportu prof. Koli (to jest skandal).

   juju44
   To nie jest konflikt z ukrami ale z zydami. Caly rzad ukrainski jest zazydzony a szefem jest prezydent zydowski. Ja bym bardzo szybko zmusil ich do porzadku przez embargo na „ukrainskie” slodycze czy czekoladki. Drugi punkt to wydalanie ukraincow a wowczas zaczna sie rozroby bo za wyjatkiem przewalek kasowych nic ten prezydent dla ukrow nie robi i bieda sie rozrasta. Bylem tam, rozmawialem z ludzmi i dlatego moj wpis.

   Steve
   Niestety, polski rząd prowadzi bardzo niemądrą politykę wobec Ukrainy. Nie ma dnia, żeby PIS nie zrobił dla nich czegoś dobrego. W zamian otrzymuje coraz mocniejsze kopy w krocze.

   tomahawk
   Prezydent Clinton miał napisane nad biurkiem -GOSPODARKA GŁUPKU Prezes Kaczyński jeśli nie chce przegrać na własne życzenie wyborów parlamentarnych za dwa lata , musi sobie napisać POLSKA , a nie Ukraina głupku . Mamy dosyć klęczenia przed faszystowskim rządem z Kijowa marszałków Kuchcińskiego, Karczewskiego czy Terleckiego, mamy dość wiernopoddańczych hołdów kijowskich ministrów Macierewicza, Waszczykowskiego, Solocha czy Szczerskiego. Brakuje słów co zrobiliście z zaufaniem Polaków przez dwa lata. Gospodarka głupki, nie wystarczy.

   https://wpolityce.pl/polityka/364291-prezes-ipn-bez-zludzen-instytut-ma-fatalne-relacje-ze-strona-ukrainska-to-jest-tak-naprawde-zimna-wojna

   Prezes IPN bez złudzeń: Instytut ma fatalne relacje ze stroną ukraińską; to jest tak naprawdę zimna wojna

   opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


   autor: Fratria

   IPN ma fatalne relacje ze stroną ukraińską; to jest tak naprawdę zimna wojna; bez gestu ze strony Ukrainy nie będzie przełomu w naszych relacjach

   —powiedział w czwartek prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

   Zapytany w Telewizji Republika o reakcję Instytutu Pamięci Narodowej na wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który zrównał UPA z Armią Krajową, prezes IPN dr Jarosław Szarek ocenił ją jako „fałszywą, niesprawiedliwą i skandaliczną”.

   IPN wydał dzisiaj oświadczenie w sprawie tej wypowiedzi. Całkowicie ahistorycznej, nieodnoszącej się do faktów

   —powiedział Szarek. Przypomniał, że Wiktor Juszczenko „nie jest jakimś tam politycznym harcownikiem, tylko byłym prezydentem Ukrainy”.

   Waga jego słów jest ogromna. (…) Myślę, że on wie, co mówi dotykając tych relacji polsko-ukraińskich

   —podkreślił prezes IPN.

   Szarek przypomniał, że Juszczenko w 2005 r. otrzymał Order Orła Białego. Zwrócił też uwagę na moment wypowiedzenia tych słów przez byłego prezydenta Ukrainy.

   Jeszcze dobrze z Ukrainy nie wyjechał pan wicepremier Gliński, który pojechał tam, żeby próbować rozwiązać ten problem, jaki mamy z Ukrainą (…) To m.in. upamiętnienia naszych rodaków, którzy zostali zamordowani na Ukrainie, na Wołyniu czy w Małopolsce Wschodniej

   —powiedział.

   Ukraina musi jedno wziąć pod uwagę, że taka droga gloryfikacji tych formacji (UPAOUN – PAP) jest całkowicie ahistoryczna. (…) UPA była zbrojną organizacją jednej z partii, nawet jednej z frakcji partyjnych

   —ocenił Szarek.

   Przypomniał, że Armia Krajowa „nigdy nie mordowała ludności cywilnej”.

   UPA ma na swym sumieniu morze krwi. To jest co najmniej 130 tys. zamordowanych osób cywilnych: dzieci, kobiet, starców

   —podkreślił.

   Będziemy bronić swojego dobrego imienia, bo takie są fakty historyczne. (…) Tutaj nie ma żadnej symetrii pomiędzy UPA i AK. (…) I my nie zgodzimy się na naginanie faktów historycznych tylko dlatego, że na tej tradycji Ukraina chce budować fundamenty swojej tożsamości historycznej

   —zapowiedział dr Szarek.

   Pytany o współczesne relacje polsko-ukraińskie prezes IPN zaznaczył, że parokrotnie rozmawiał ze stroną ukraińską.

   Wielokrotnie wykazywaliśmy dobrą wolę. Byliśmy przez wiele miesięcy gotowi iść na kompromisy. Ten kompromis miał polegać nie na tym, że to jest kompromis z prawdą – tylko na tym, że odsuwamy pewne tematy. Nie zajmujemy się tym. Odsuwamy Wołyń, bo wiadomo, że ta opowieść strony ukraińskiej jest nie do przyjęcia dla nas

   —mówił.

   Podkreślił, że istnieją inne momenty we wspólnej historii, gdzie „możemy budować wspólne relacje”. Wymienił m.in. rok 1920, działalność kościoła podziemnego w latach 70. XX w., ruch dysydencki, wspólną tragedię ofiar bolszewizmu, wielki głód, wielki terror.

   Są takie kwestie, gdzie możemy się porozumieć. (…) Komuś zależy jednak, by ten plan współdziałania tutaj nie został zrealizowany. Rozmawiałem kilka razy przed wieloma miesiącami z panem Wołodymyrem Wjatrowyczem, z wiceministrem spraw zagranicznych, z wicepremierem Ukrainy i zawsze takie zdanie przedstawialiśmy. I było zrozumienie ze strony ukraińskiej

   —mówił Szarek.

   Przypomniał, że pojawiły się deklaracje wspólnych obchodów Roku 1920.

   Ale to były tylko słowa. Później okazywało się, że po tych deklaracjach nasza ekipa z Biura Poszukiwań i Identyfikacji nie jest wpuszczana na Ukrainę (…) Więcej, gdy jedna z firm zajmujących się poszukiwaniem chciała skorzystać z naszych archeologów, pracowników IPN, poszukując grobów legionistów na Wołyniu pod Kostiuchnówką. Temat zupełnie by się wydawało neutralny (…). I władze ukraińskie odebrały im koncesję na te poszukiwania

   —powiedział prezes IPN.

   Więc tu nie ma minimum dobrej woli. Trudno w takich warunkach się porozumieć

   —ocenił.

   Szarek uchylił się od analizy współczesnej sceny politycznej na Ukrainie, gdyż „trzeba bardzo dobrze znać tamtejsze realia”.

   Zaznaczył, że „Polska wielokrotnie wykazywała dobra wolę”. Dodał: „ale są granice. I myślę, że osiągnęliśmy tę granicę”.

   Prezes IPN zaznaczył, że „potrzebny jest jakiś gest ze strony ukraińskiej”.

   My wyczerpaliśmy cały zasób dobrej woli. Nam zależy na relacjach dobrych z Ukrainą. Przecież to są nasi sąsiedzi

   —dodał.

   Przypomniał, że jako „osoba prywatna wiele razy bywał na Ukrainie”, gdzie poszukiwał polskich śladów, cmentarzy i grobów – i nigdy nie napotkał wrogości ze strony zwykłych Ukraińców.

   Tu też trzeba powiedzieć o tym, co stało się kilka miesięcy temu w Suszówce. Ta kwestia usunięcia tego upamiętnienia ukraińskiego, które zostało zbudowane tam w 1994 r.

   —przypomniał dr Szarek.

   Od samego początku ono miało status nielegalnego upamiętnienia. I to zostało rozebrane w ostatnim czasie i wywołało duży sprzeciw Ukrainy. (…) Natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że to upamiętnienie powstało niezgodnie z polskim prawem od samego początku

   —ocenił.

   Zadeklarował, że IPN „jest gotowy postawić tam upamiętnienie”.

   Ale najpierw trzeba dokonać ekshumacji, żeby wiedzieć, kto tam spoczywa. To był pomnik na chwałę UPA. A to trzeba zbadać, czy tam w ogóle żołnierze UPA leżą, czy ludność cywilna

   —wyjaśnił.

   Stanowisko strony ukraińskiej jest zupełnie nieprzejednane. Oni niemalże i to dosłownie traktują ten pomnik jak relikwię. Zażądali m.in. wydania im gruzu po tym pomniku

   —powiedział dr Szarek.

   Pytany czy w ostatnim czasie mamy do czynienia z zaostrzeniem relacji polsko-ukraińskich Szarek przyznał, że „tak się dzieje, na wielu poziomach, zwłaszcza na medialnym”.

   IPN ma fatalne relacje ze stroną ukraińską. To jest tak naprawdę zimna wojna

   —ocenił prezes IPN.

   Zastrzegł jednak: „ale w rzeczywistości to nie jest prawda. My od wielu lat mamy bardzo dobre kontakty z historykami ukraińskimi. Wielu z nich można określić jako naszych przyjaciół. Mamy bardzo dobrą współpracę archiwalną. I to się dzieje w ostatnich miesiącach” – mówił, podając przykłady podpisanych umów o współpracy z archiwami w Odessie, Witnicy i Kijowie.

   I to jest zupełnie inna jakość, inna rzeczywistość

   -wyjaśnił.

   Strona ukraińska musi zrozumieć, musi przejść tę drogę, którą przeszli Niemcy

   —ocenił prezes IPN. Podkreślił, że „Niemcy przez dziesięciolecia nie ukrywali swojej winy”.

   Tutaj ten wyznacznik prawdy jest elementarną rzeczą

   —podkreślił. I dodał, że „bez gestu ze strony Ukrainy nie będzie przełomu” w relacjach polsko-ukraińskich.

   kk/PAP

   Poleszuk
   My jak zwykle Jaśnie Wielmożni szlechetni nigdy nie traktowaliśmy ich jak bydło nie zburzyliśmy im w 1938 roku setek światyń a teraz gdy oni walczą z Sowietem to my o Rzezi

   Michał
   Za modry banderowców i to natychmiast. Zobaczymy ja długo będę podskakiwać .

   as
   Niemcy coś przeszli? Rozliczyli? Ukarali sprawców zbrodni? Ukrofilski PiS od lat irracjonalnie wspiera Upadlinę.

   filodendron
   Panu Juszczenko należy odebrać Order Orła Białego. Ukraińcy są często bardziej niewolnikami wałsnych emocji,niż ludźmi myślącymi – a sprawa jest poważna i trzeba trzeźwo pomyśleć,stanąć przed faktami

   baya-beaux
   Mieliśmy kiedyś sąsiada, który twierdził, że wszystkie ukraińce po urodzeniu są ślepe, jeszcze potem przez tydzień-dwa. On ich znał dobrze, jeszcze przed wojną, i dobrze po. Ciekawe jak jest teraz?

   ehodum
   @baya-beax: ‚wszystkie ukraińce po urodzeniu są ślepe’ Pamietam gdy bylem maly, nasz znajomy, znany przedwojenny weterynarz i konował w Stanislawowie mawiał, że wszyscy ukraincy maja czarne podniebienia, a wszystkie zydowki maja w poprzek. Co potwierdzily w pelni nasze pozniejsze doswiadczenia. Wiec chyba cos jest na rzeczy?

   D
   Ukraińcy na ogół są nam dość obojętni. Ale kilka razy przekonałem się że pod tymi pożarami kryje się fałsz a nawet dobrze skrywają nienawiść. Spotykałem się z umowy poza granicami, w innym kraju. Początkowo nie wiedzieli że jestem Polakiem z Polski, więc bhli bardziej otwarci. Mówili śmiało o swoich poglądach na Polskę i Polaków. Nie są nam życzliwi, raczej z konieczności traktują nas instrumentalnie. Gdyby byli w lepszej sytuacji jako państwo, pewnie byliby naszymi nieprzyjaciółmi.

   Polak
   WIELKI SZACUNEK za to ze PAN MOWI szczera PRAWDE – serdecznosci.

   MacieKRK
   PiS nie ma po prostu jaj – nikt!! Powinni na czele stawiać interes POLSKI i NARODU POLSKIEGO, a nie zdradzać go na rzecz ukrainy/usa/izraela. To zdrada! Rosja nie zagraża PL, jakoś tego nie

   Narodowy Front Polski
   Powinni ale to jest partia kochająca USA i Izrael. Tak jak PO, Niemcy. Nie sprzeciwią się im. Potrzebna nam wreszcie Polska partia u steròw ale szybko takie są zwalczanie i rozbijane.

   Biba
   ala wilk trollu niemyty, nie pozwolimy sobie wycierać naszymi pomordowanymi rodakami gęby UPOwskim szmatom i ich potomkom.

   dziobal
   To zawistny i nie szczery naród.To się nie zmieni.

   przyjazn z rezimem ludobojcow?
   Ponad 50%szkieletow ofiar to DZIECI polskie. To ukrywaja banderowcy Nalezy sie raczj cieszyc ze z bander. rezimem mamy zle relacje i nie firmujemy ukraincow ludobojcow Polakow i zydow w obozach konc

   hitlerowska UPAina
   główny ideolog Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Dmytro DONCOW przetłumaczył Mein Kampf Hitlera na ukraiński i inspirował się niemieckim nazizmem i hitleryzmem

   jojo
   A czy te fatalne relacje i w RZECZYWISTOSCI BLOKADA POLSKI PRZEZ UKRAINE-JEST BRANA POD UWAGE PRZY KONSTRUOWANIU POLITYKI ZAGRANICZNEDJ-czy moze nadal ukraina moze sobie polska podcierac d…..

   JOJO
   Jesli ukraina dogaduje sie za naszymi plecami z niemcami a nas ma daleko….. to KTO USTALIL ZE POLSKI ZUS BEDZIE WYPLACAL UKRAINCOM EMERYTURY NAWET ZA CZAS PRACY W UKRAINIE—TO ZDRADA NARODU

   putin ty bandyto
   Tam też połowę ludzi to stary bolszewicki beton który chce skłócić Polaków z Ukraińcami. Pamiętajmy że za mordy odpowiada Stalin bo to on finansował i dowodził tymi bojówkami.

   Karol
   Smutn prawda! Szkoda! Widać w tym łapy Moskwy z daleka! Ukraincy też w wielu sprawach nie są bez winy.

   Wiemy od wieków, że Ukraińcy
   nie są wyrafinowanym graczem politycznym. W skrócie – są ydyotami. Sojusz z Turcją, z Rosją, z Rzeszą i znów z Rzeszą. Tak, nasze kłopoty z Ukrainą to skutek antypolskich działań obecnych niemców

   Polska narzucała się jako „ad
   wokat” ale wybrali niemców. To logiczne bo to niemcy decydują kogo przyjąć do Unii. A niemcy od lat grają na osłabienie Polski i jej wchłonięcie, więc nasz sojusz z Ukrainą jest im gwoździem w oku

   Gwoździem był też LK. Peowcy
   po 2007 zblatowani byli z niemcami, a nie z Rosją. Rosja była tylko wykonawcą. To niemcy rozpięli parasol nad tym wykonawcą po 2010 i tak jest do dziś. I szczują na nas Ukraińców, przeciw 3-morzu!

   „szczują na nas Ukraińców”,
   Klasyczne”dziel i rządź”, tym sensowniejsze, że jest to jednocześnie przeciwamerykańskie, bo Amis usiłują wzmocnić Ukrainę przeciw Rosji. Trawestując-„jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o niemców”

   syf
   pogrobowcy ludobójców Polakow wyorderowani i wraz z „polskimi politykami” szczują na nas! cos niebywale plugawego! i ta zalosna skamlaca „dyplomacja” nkwdowskozydokomunistycznej nomenklatury!

   Maxim66
   Trzeba skończyć ze wspieraniem banderowskiej Ukrainy, bo to do niczego dobrego nie doprowadzi!

   m
   może pora na rewizję polityki wpuszczania do Polski upowców?

   maluczki
   w 1939r Polska totalnie dała się zaskoczyć migrującej i rabującej GLOBALNIE dziczy chazarskiej działającej na 2 skrzydła hitler-stalin, tak teraz działa ona tak : betaniachu-merkel-putin-poroszenko

   ww
   biedna nasza Polska ze wschodu i z zachodu dzicz!

   żelazny wyborca PiS
   Gdzie jest reakcja PAD i Premiera Rządu IV RP? Jak długo będzie prowadzona tak głupia gra z Ukrainą. Ile lat?

   gosc
   SKANDAL oto jak ROZDAWALI i nadal ROZDAJA polski order orla bialego przygodnym bezPOdstawnie uznanym za zasluzonych. Takie FUTROWANIE ukrainskich miernot milionami i orderami konczy sie kompromitacja

   Zofia Chrzanowska
   Ukraina to państwo upadłe. Państwo?

   Polubienie

  • zefir @zefir:
   Łooo,jak miło się złożyło,że parawan i cała dekoracja fałszywej i pozorowanej miłościwej współpracy z banderlandem się wali.

   Laszka @U.D:
   A nie mówiłam. Ukraińcy myśleli, że im wszystko wolno, ale nawet dziecku specjalnej troski trzeba w końcu powiedzieć dość. A nawet trzepnąć po łapach, żeby zrozumiało.

   jaro7 @jaro7:
   Na gadaniu się skończy.PiS i tak nie wysunie łba ani o milimetr z banderowskiego zada.W ostateczności zmienią Szarka.Ale przerażające ile czasu panu Szarkowi zabrało dojście do tej oczywistej oczywistości.Już samo zasiadanie przy jednym stole z tym bydlakiem Wiatrowyczem jest piętnem hańby.

   ProPatria @ProPatria:
   Już się miałem zachwycać nad wypowiedziami prezesa ipn, gdy przeczytałem komentarz jara7.. Ma rację, jak wiele czasu musi zająć tym wszystkim otaczającym nas miernotkom u władzy stwierdzenie oczywistego faktu: upaina robi WSZYSTKO by zaszkodzić jak najskuteczniej naszemu krajowi. Gdyby mięli możliwość najchętniej unicestwiliby państwo polskie, a z nami zrobili to, co zawsze z Polakami robili spuszczeni ze smyczy: bestialsko wymordowali. Przyłapałem się na tym, że otoczony aktami stałej, niezrozumiałej uległości ze strony polskojęzycznych władz wobec banderlandu oraz nieustannym poniżaniem mojego kraju przez zbankrutowany kraik-żart historii na jakikolwiek głos oporu wobec tych morderców reaguję bardzo entuzjastycznie, zachwycam się, że ktoś się w końcu odważył powiedzieć prawdę. Tymczasem, gdyby rządzące Polską miernotki miały za cel nadrzędny naszą rację stanu i dobro obywateli stepowej dziczy nawet przez myśl by nie przeszło, by szydzić z Rzeczpospolitej czy z jej mieszkańców. Jednakże skoro polskojęzyczne elyty płaszczą się przed butnymi rezunami, po łokcie skąpanymi we krwi zamęczonych dzieci, kobiet i starców, wspierają zbrodniarzy na wszystkich możliwych płaszczyznach, finansują kosztem własnych obywateli rozzuchwalony takimi absurdalnymi zachowaniami motłoch posuwa się w niszczeniu wszystkiego co znienawidzone polskie do osiągnięcia celu..

   https://kresy.pl/wydarzenia/nieuprawnione-skandaliczne-ipn-krytykuje-wypowiedzi-juszczenki/

   Wiktor Juszczenko. Fot. tvc.ru

   NIEUPRAWNIONE, SKANDALICZNE – IPN KRYTYKUJE WYPOWIEDZI JUSZCZENKI

   27 października 2017|3 Komentarze|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

   IPN oficjalnie skrytykował niedawne wypowiedzi byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki dla RMF FM, uznając je za niezgodne z prawdą historyczną, a wręcz skandaliczne. Zrównywał on UPA z AK i bronił Stepana Bandery, porównując go do Józefa Piłsudskiego.

   Instytut Pamięci Narodowej w czwartek odniósł się oficjalnie do wypowiedzi byłego prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki, w wywiadzie dla RMF FM. W relatywizującym historię tonie, Juszczenko zrównywał zbrodniarzy z UPA i AK („Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że AK to anioły a UPA to diabły”), a także bronił Stepana Bandery, porównując go do Józefa Piłsudskiego.

   Przeczytaj więcej: Juszczenko: niech Polacy nie pouczają Ukraińców, kto ma być ich bohaterem

   W czwartek wypowiedzi Juszczenki oficjalnie skrytykował IPN:

   – Instytut Pamięci Narodowej odbiera ostatnią wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, w której dokonuje on nieuprawnionych porównań pomiędzy Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią, jako niestosowną, a przede wszystkim niezgodną z prawdą historyczną.

   IPN zaznaczył, że zrównywanie AK i UPA jest „skandaliczne”, ze względu na nazistowskie wpływy w programie banderowców i fakt, że ponoszą oni odpowiedzialność za ludobójstwo na Kresach Południowo-Wschodnich:

   – Stawianie znaku równości między Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią uznać należy za skandaliczne. AK była częścią Polskich Sił Zbrojnych, podległych legalnemu i uznawanemu przez przytłaczającą większość Polaków rządowi na uchodźstwie. Stanowiła część sił Aliantów walczących z III Rzeszą. Natomiast UPA była zbrojnym ramieniem głoszącej politycznie skrajne hasła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której program kształtował się pod wpływem ideologii nazistowskiej. Formacje te ponoszą odpowiedzialność za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej, w przeważającej większości bezbronnych cywilów: starców, kobiet i dzieci.

   – Cele polityczne, działalność konspiracyjna, obszar aktywności i stosowane metody stawiają obie formacje w bardzo odległych od siebie miejscach i spotykają się z diametralnie odmienną oceną historyków – pisze IPN.

   Instytut podkreślił również, że porównywanie Bandery do Piłsudskiego jest bezpodstawne:

   – Także doszukiwanie się analogii pomiędzy działalnością Józefa Piłsudskiego a czynami Stefana Bandery jest całkowicie nieuprawnione, przede wszystkim dlatego, że aktywność niepodległościowa Józefa Piłsudskiego z czasów jego kierowania PPS – Frakcją Rewolucyjną nie zaowocowała śmiercią tysięcy niewinnych istnień ludzkich.

   Przypomnijmy, że do podobnych stwierdzeń nt. Piłsudskiego i Bandery posuwała się gazeta Ukraińców w Polsce, „Nasze Słowo”, dotowana z pieniędzy polskich podatników. Ta jednak twierdziła, że to Piłsudski, a nie Bandera, był przykładem „międzynarodowego terrorysty”. Po interwencjach posłów Kukiz’15 przedstawiciele MSW uznali jednak, że nie mają kompetencji dotyczących wpływania na linię pisma i treści, które się tam ukazują.

   – Mimo piętrzących się trudności IPN od wielu lat prowadzi współpracę z partnerami ukraińskimi, podejmując również starania na rzecz dialogu historyków z obu krajów, uznając jednakże, że jest on możliwy tylko na drodze wzajemnego poszanowania i dążenia do prawdy – podsumowuje Instytut.

   Na wywiad Juszczenki zareagował na Twitterze poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. Poseł przypomniał przy tej okazji, że w sejmowej „zamrażarce” wciąż jest przetrzymywany projekt ustawy o zakazie propagowania ideologii banderowskiej.

   – Nie chciałbym, żeby pouczano Ukraińców, kto u nas ma być bohaterem. Dobrze znam historię Piłsudskiego. Dlatego pytam: co robił Bandera złego, czego nie robił Piłsudski? Wydaje mi się, że najlepszym wykładowcą dla Bandery był właśnie Piłsudski. Bandera robił to samo co Piłsudski, używał tych samych narzędzi politycznych. Wiem, że osoby, które stoją za polską ideą narodową nie są aniołami. Tak samo w przypadku Ukrainy – mówił w wywiadzie dla RMF FM Wiktor Juszczenko.

   Ipn.gov.pl / Kresy.pl

   Polubienie

 11. gość
  http://www.wyszperane.info/2017/10/26/odnaleziono-dokumenty-wzywajace-ukraincow-do-bestialskiego-mordowania-polakow/

  Jak z exhumacja w jedwanym?
  To jest wielki skandal, ze Polakom na calym swiecie przypisuje zbrodnie,ktorych nie popelnili.Jedyna roznica w tym rzadzie, w porownaniu z PO jest min. Macierewicz- reszta to to samo bagno.

  kresowiak środkowy
  tak, tak

  regionalista.
  Panie Szarek. Kresów nie było przed 45r? Gen.Z.Padlewskiego, też nie było? Po co zrywacie więzi w Dziejach Polski. Dane są w Archiwum Senatu.

  Marcin Nawrot
  W tym ważnym i koniecznym do realizacji programie winna się znaleźć budowa Muzeum Kresów, o co apelował juz przed laty w swojej wspaniałej książce „Esej o duszy polskiej” prof. R. Legutko

  lwów
  Powinna nastąpić ofensywa edukacyjna o Kresach. Umierają pradziakowie, dziadkowie. Musi powstać specjalny program w IPN i w MEN.

  https://wpolityce.pl/historia/364127-prezes-ipn-musimy-podjac-program-zachowywania-kresowego-dziedzictwa-zeby-przekazac-je-nastepnemu-pokoleniu

  Prezes IPN: Musimy podjąć program zachowywania kresowego dziedzictwa, żeby przekazać je następnemu pokoleniu

  opublikowano: 11 godzin temu


  autor: PAP/Jakub Kamiński

  Musimy podjąć duży program zachowywania, powiat po powiecie, kresowej historii, kresowego dziedzictwa, żeby przekazać je następnemu pokoleniu

  — mówił w środę w Gliwicach prezes IPN Jarosław Szarek.

  Bez nich nie zrozumiemy naszej polskości

  — dodał.

  Podczas rozpoczęcia ogólnopolskiej konferencji naukowej „Pamięć Kresów – Kresy w pamięci” Szarek przytoczył zasłyszaną kiedyś relację lwowiaka opowiadającego, że w kolejnych tygodniach przed datą opuszczenia przezeń Lwowa w 1946 r. w tamtejszych kamienicach stopniowo gasły światła. Zapalały się natomiast potem w Gliwicach czy innych miastach, miasteczkach Polski Zachodniej czy Północno-Wschodniej.

  Tutaj ludzie opuszczający Kresy znajdowali swój dom. Przyjeżdżali z ogromnym bólem, opuszczali domy, w których często żyli od wieków. Wyjeżdżali często z niczym, trzeba im było zacząć życie od nowa. To niezwykły ból, niezwykłe doświadczenie. Później przez dziesiątki lat żyli w świecie, który nie pozwalał im pamiętać. Tematyka kresowa zepchnięta była do domów, do rodzin, ale ta pamięć w domach okazała się bardzo skuteczna

  — mówił w Gliwicach prezes Instytutu.

  Trzeba przywołać tu chociażby jednego z nich: nieżyjący już Czesław Blicharski – niezłomny strażnik pamięci Tarnopola – on sam jeden wykonał pracę, którą mogłaby się poszczycić niejedna instytucja

  — ocenił Szarek.

  Jak zaznaczył, dzieło przywracania pamięci jest jednym z zasadniczych celów Instytutu Pamięci Narodowej, ale musi być również jednym z głównych zadań wielu instytucji państwa polskiego.

  Bo trzeba zadać zasadnicze pytanie: czy my zrozumiemy dzisiaj, czym jest nasza polskość bez tego dziedzictwa kresowego

  — pytał.

  Zwrócił przy tym uwagę na ogromne dziedzictwo Kresów w sferze kultury, m.in. publikacje Michała Kryspina Pawlikowskiego czy Franciszka Wysłoucha. Zaznaczył, że Kresy takie, jak opisywane w książkach, już nie istnieją, ale pozostało dziedzictwo. Dodał, że należy podjąć duży program zachowywania – powiat po powiecie – kresowej historii, żeby przekazać to następnemu pokoleniu.

  Tu trzeba wielkiej pracy, także w szkołach. Tutaj nie chodzi o jakieś marzenia imperialne, tylko o zachowanie niezwykłej kultury kresowej, którą współtworzyliśmy przez wieki

  — zaznaczył.

  Wyraził przekonanie, że w kresowej historii – często wielobarwnej i pasjonującej nie tylko jako martyrologia, ale wielkie kulturowe dziedzictwo – są gotowe scenariusze filmów, historii mogących trafiać do szerokich warstw społecznych.

  Musimy uczynić wszystko, aby młode pokolenie, tak jak zafascynowało się niezłomnymi żołnierzami wyklętymi, zafascynowało się tą historią. Myślę, że to się już dzieje, bo skąd wiele inicjatyw, jak harcerze porządkujący cmentarze, archiwiści jeżdżący do archiwów, robiący kwerendy, młodzież poszukująca swych korzeni

  — pytał prezes Instytutu.

  Zapewnił, że IPN będzie pamiętał o tym dziedzictwie, organizując kolejne związane z nim przedsięwzięcia.

  Budujemy przyszłość, wspominając tamte dzieje. Musimy zachować tę pamięć. Nie możemy tego dziedzictwa porzucić, bo nie zrozumiemy, czym jest polskość. Okaleczymy się w ten sposób

  — podkreślił Szarek.

  Trzydniową konferencję „Pamięć Kresów – Kresy w pamięci” przygotowały oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.

  ems/PAP

  Polubienie

 12. jaro7 @jaro7:
  Nie od dziś wiadomo że UW to wylęgarnia miłośników upainy i żydów.To stąd pochodzą pacany z komisji polsko upaińskiej,to tu wykłada Wóycicki itd.Kiedyś widziałem na YT sondę zrobioną przed UW na temat symbolu SS ,żaden ze studentów („Polaków”) nie wiedział czyje to symbole(wiedziała Rumunka i…..Brazylijczyk).To jacy sa wykładowcy to tacy są studenci.

  gotan @gotan:
  Komentarz zbyteczny. Szkoda inwektyw pod adresem tego pożal się Boże profesora i towarzystwa, które zostało wymienione… Polskojęzycznych mamy sporo na UW… Należałoby sprawdzić ich prawdziwą tożsamość narodową i wówczas będziemy wiedzieć komu służą tak „specyficzną” wiedzą… na temat OUN-UPA w kontekście Armii Krajowej… Tatuś i dziadziuś …zapewne byli zasłużonymi PZPR-owcami..

  AleksanderWilkk @AleksanderWilkk:
  Następny polskojęzyczny tuman, co dostał profesora za świniaka.

  https://kresy.pl/wydarzenia/profesor-uw-zolnierze-wykleci-czlonkowie-upa-byli-tacy/


  Profesor UW: Żołnierze wyklęci i członkowie UPA byli tacy samiOfiary UPA, foto: wikimedia.org

  PROFESOR UW: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI I CZŁONKOWIE UPA BYLI TACY SAMI

  26 października 2017|5 komentarzy|w kresy, Polska, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Profesor UW, Andrzej Jerzy Zakrzewski zabrał głos w trakcie III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów.

  Andrzej Jerzy Zakrzewski, profesora nauk prawnych, historyk prawa, nauczyciel akademickiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wziął udział w panelu „Dawna Rzeczpospolita: dziedzictwo, które łączy czy dzieli?” jako słuchacz, jednak włączył się w dyskusję.

  Profesor przedstawił się się jako „prymitywny nacjonalistyczny historyk prawa” i wygłosił opinię odnośnie kwestii suwerenności Polski i Litwy po unii lubelskiej 1569 roku.

  CZYTAJ TAKŻE: Szef IPN Ukrainy chce, by zbrodniarze z UPA byli traktowani jak żołnierze wyklęci

  Na koniec swojej wypowiedzi przeszedł do XX wieku i legionów Piłsudskiego, stwierdzając, że Polacy, jako społeczeństwo, szalenie są skupieni na własnej historii. Przytoczył przy tym pierwszą frazę pieśni „Legiony to żołnierska nuta”, tłumacząc że zna ją każdy Polak.

  Profesor UW wszedł w dyskusję dotyczącą pieśni polskich i ukraińskich. Na wspomnienie o pieśni Ukraińskich Siczowych Strzelców Zakrzewski porównał obie – polskie i ukraińskie formacje stwierdzając, że Strzelcy Siczowi to: proszę państwa analogiczna formacja, tak samo inteligencka jak legiony, która nie miała tego szczęścia historycznego, prawda?

  Nauczyciel akademicki poszedł w porównywaniu tradycji polskiej i ukraińskiej dalej, przywołując czasy II wojny światowej.

  Stwierdził: Owszem, żołnierze wyklęci, no – kochamy ich, może troszkę chyba nadmiernie. Była to formacja – powiedziałbym, jeżeli w ogóle formacja – tragiczna i to OUN-UPA przecież to jest dokładnie to samo. Ale my po prostu jesteśmy na razie zanadto skupieni, i politycy pomagają temu również, nad historią i wyjątkowością Polski.

  Andrzej Jerzy Zakrzewski jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizującym się w dziejach prawa i ustroju Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pełni funkcję przewodniczącego Komisji Lituanistycznej przy Instytucie Nauk Historycznych PAN. Jest także redaktorem naczelny utworzonego w 2015 czasopisma „Rocznik Lituanistyczny”.

  Kresy.pl / twojahistoria.pl

  zefir @zefir:
  Proponuję więcej polać temu profesorkowi Zakrzewskiemu Jerzemu, by się zupełnie zarżnął i więcej głupot nie płodził. Bez żadnej zachęty przedstawił się jako „prymitywny nacjonalistyczny historyk prawa” dowodząc tym, że świadomościowo już jest podcięty. Inaczej tego prostownika dziejów postrzegać nie mogę, okazać się bowiem może, że UW tylko takich prymitywów hoduje i kształtuje.

  dh7901 @dh7901:
  „Żołnierze wyklęci, była to formacja tragiczna i to OUN-UPA przecież to jest dokładnie to samo… ”
  Gdyby Ukraińcy przyznali się do ludobójstwa na narodzie polskim, to w okresie panowania komunistów w PRL i URL teza powyższa byłaby uprawniona. Natomiast łączenie powyższej historii OUN-UPA z okresem 1939 – 1947 jest przestępstwem przeciwko prawdzie historycznej. Taka ideologia powinna być zakazana i ścigana na terenie RP.

  Polubienie

  • Laszka @U.D:
   Panie Profesorze, to porównanie, to nie absurd. To ZNIEWAGA i POTWARZ. A my nie zapomnieliśmy jak nasi przodkowie z oszczercami postępowali. Teraz pojedynków już nie ma, ale jak nastanie nowy POLSKI rząd, to tacy jat ten oszczerca z UW poproszą o azyl w banderlandzie, albo schowają się w mysią dziurę.

   https://kresy.pl/wydarzenia/prof-partacz-dla-kresow-pl-porownywanie-upa-ak-strzelcow-siczowych-legionami-absurd/


   Poroszenko z weteranami UPA w ukraińskim parlamencie. Fot. day.kiev.ua

   PROF. PARTACZ DLA KRESÓW.PL: PORÓWNYWANIE UPA DO AK CZY STRZELCÓW SICZOWYCH DO LEGIONÓW TO ABSURD

   27 października 2017|1 Komentarz|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

   Porównywanie UPA do AK jest absurdem, obie formacje nie mają ze sobą nic wspólnego. Podobnie jak Strzelcy Siczowi i Legiony Polskie – mówi Kresom.pl prof. Czesław Partacz, historyk, odnosząc się do wypowiedzi profesora Andrzeja Zakrzewskiego (UW).

   W trakcie III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów prof. Andrzej Jerzy Zakrzewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego włączył się w dyskusję podczas panelu „Dawna Rzeczpospolita: dziedzictwo, które łączy czy dzieli?”. W trakcie swojej wypowiedzi stwierdził, że Legiony Piłsudskiego i Ukraińscy Strzelcy Siczowi to analogiczne formacje, przy czym ta druga „nie miała tego szczęścia historycznego”. Powiedział też, że Żołnierze Wyklęci i UPA „to dokładnie to samo”.

   Porównywanie UPA do AK jest absurdem, obie formacje nie mają ze sobą nic wspólnego. Podobnie jak Strzelcy Siczowi i Legiony Polskie – mówi Kresom.pl prof. Czesław Partacz, historyk, odnosząc się do wypowiedzi profesora Andrzeja Zakrzewskiego (UW).

   W trakcie III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów prof. Andrzej Jerzy Zakrzewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego włączył się w dyskusję podczas panelu „Dawna Rzeczpospolita: dziedzictwo, które łączy czy dzieli?”. W trakcie swojej wypowiedzi stwierdził, że Legiony Piłsudskiego i Ukraińscy Strzelcy Siczowi to analogiczne formacje, przy czym ta druga „nie miała tego szczęścia historycznego”. Powiedział też, że Żołnierze Wyklęci i UPA „to dokładnie to samo”.

   Czytaj więcej: Profesor UW: Żołnierze wyklęci i członkowie UPA byli tacy sami

   W komentarzu dla Kresów.pl prof. Czesław Partacz, historyk, znawca stosunków polsko-ukraińskich i autor monografii nt. ludobójstwa OUN-UPA powiedział, że choć Ukraińscy Strzelcy Siczowi i Legiony były formacjami ochotniczymi, to nie można stawiać między nimi znaku równości:

   – Gdzie tu porównywać USS do legionów? Przez Strzelców Siczowych przewinęło się ok. 5-6 tys. ludzi, którzy nie bardzo wykazali się na froncie. Było bardzo dużo dezercji, a większość trafiła do niewoli – włącznie z Jewhenem Konowalcem (ukraiński działacz nacjonalistyczny, później lider OUN – red.) czy Andrijem Melnykiem (ukraiński działacz nacjonalistyczny, później lider frakcji OUN-M).

   Zdaniem prof. Partacza, Strzelcy Siczowi byli formacją raczej o charakterze symbolicznym, podczas gdy oddźwięk legionów był nieporównywalnie większy. – To świadczy o poziomie świadomości narodowej. Wtedy Ukraińcy dopiero zaczynali nabierać swojej ukraińskości – mówi historyk.

   – Natomiast porównywanie UPA do AK jest absurdem – uważa prof. Partacz. – Po pierwsze, AK była formacją uznaną na forum międzynarodowym. Po drugie, była to formacja ochotnicza. Nikt nikogo nie zmuszał do tego, by do niej wstąpić. Zupełnie inaczej było w UPA, która przede wszystkim „wsławiła się” nieprawdopodobnymi zbrodniami na ludności polskiej, żydowskiej, cygańskiej, a także ukraińskiej. Służba Bezpeky OUN pilnowała wszystkich Ukraińców, mordowała m.in. inaczej myślących Ukraińców, chrześcijan i oczywiście Polaków.

   PRZECZYTAJ: Dziewięć powodów, dla których UPA nie była ukraińską AK

   – Obie formacje nie mają nic wspólnego. Nie można porównywać bandytów do żołnierzy Armii Krajowej. To jest absurd, który świadczy o tym, że pan profesor Zakrzewski w ogóle nie zna tego zagadnienia, a wypowiada się w tym zakresie – zaznacza historyk.

   Prof. Partacz zwraca uwagę, że takie tezy są zgodne z ukraińskim punktem widzenia. –Ukraińcy bardzo chętnie chcieliby porównywać UPA z AK, ale równie dobrze można porównywać prymitywny rower do nowoczesnego odrzutowca.

   Przeczytaj także:

   Ukraiński historyk: Polska traktowała Ukrainę jak Francja Maghreb, a UPA to ukraińskie AK

   Nieuprawnione, skandaliczne – IPN krytykuje wypowiedzi Juszczenki

   Kresy.pl

   Polubienie

 13. crova1 @crova1:
  Targalski to jakiś ruski agent, albo huk wie kto. Gdyby miał chociaż odrobinę mózgu to wiedziałby, że bezpieka jest w rękach PiS….

  Laszka @U.D:
  Targalski wspiera banderland, Duda wspiera banderland. Obydwu wspiera komunistyczna bezpieka, nie pozwalająca Słowianom sie łączyć.

  https://kresy.pl/wydarzenia/targalski-wysokie-poparcie-dla-prezydenta-dudy-wynika-polecenia-bezpieki/


  Jerzy Targalski. Fot. youtube

  TARGALSKI: WYSOKIE POPARCIE DLA PREZYDENTA DUDY WYNIKA Z POLECENIA BEZPIEKI

  27 października 2017|6 komentarzy|w polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

  Dr Jerzy Targalski zarzucił rządowi kapitulację w walce o reformę sądów.

  W rozmowie z portalem Fronda, Targalski w ostrych słowach skrytykował postawę prezydenta Andrzeja Dudę. „[Wysokie poparcie dla Dudy] Bierze się z polecenia bezpieki, po prostu. Dziwię się, że bezpieka tak nisko licytuje, bo mogliby np. napisać, że 120 proc. popiera prezydenta, zwłaszcza kiedy prezydent uniemożliwia reformę sądownictwa” – stwierdził Targalski.

  Targalski zarzucił PiS, że całkowicie skapitulowało, a „protektor Andrzej Duda nie pozwolił sądów skrzywdzić i będzie gwarantem ich dalszej, bezprawnej działalności w obronie złodziei, bezpieki i agentów”. Jak dodał Targalski: „Teraz wszyscy będziemy za prawdę skazywani i zawdzięczamy to prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz kapitulacji PiS-u”.

  Targalski nazwał prezydenta Andrzeja Dudę „strażnikiem systemu”. „W związku z tym z dnia na dzień cena zachowania jedności będzie rosła i kapitulacja będzie coraz większa na wszystkich możliwych płaszczyznach. A dowodem są wyroki sądu w sprawie ”bufetowej”, w sprawie Wyszkowskiego, przygotowywanie decyzji o zniszczeniu aneksu, a warto też przypomnieć, że Zbiór zastrzeżony nie został zlikwidowany”- powiedział Targalski.

  Kresy.pl / Fronda

  zefir @zefir:
  Targalski,co ty pieprzysz,żadna bezpieka niczego mi nie poleca.Może pomyliłeś rzeczywistość polską z SBU i banderlandem?

  wj51 @wj51:
  To psychol, szkoda miejsca na zamieszczanie wypowiedzi tego idioty.

  OkularnikGA @OkularnikGA:
  Pan Targalski wygląda jak typowy małomiasteczkowy pierdoła z wąsem, fryzjer z Koziej Wólki albo ktoś taki, względnie jak bywalec burdelu dla proletariatu.

  jaro7 @jaro7:
  Miałem z tym pacanem wymianę poglądów na Yt,oczywiście ponieważ nie po jego „myśli” to mnie zwyzywał od ruskich agentów.To niedorozwój o fizjonomii menela ale i nie tylko fizjonomii!!!Ale to były komuch,ponoć zyd i „dziennikarz” ze chlewni Sakiewicza i benderofil.

  Polubienie

 14. Laszka @U.D:
  Panie Profesorze, to porównanie, to nie absurd. To ZNIEWAGA i POTWARZ. A my nie zapomnieliśmy jak nasi przodkowie z oszczercami postępowali. Teraz pojedynków już nie ma, ale jak nastanie nowy POLSKI rząd, to tacy jat ten oszczerca z UW poproszą o azyl w banderlandzie, albo schowają się w mysią dziurę.

  https://kresy.pl/wydarzenia/prof-partacz-dla-kresow-pl-porownywanie-upa-ak-strzelcow-siczowych-legionami-absurd/


  Poroszenko z weteranami UPA w ukraińskim parlamencie. Fot. day.kiev.ua

  PROF. PARTACZ DLA KRESÓW.PL: PORÓWNYWANIE UPA DO AK CZY STRZELCÓW SICZOWYCH DO LEGIONÓW TO ABSURD

  27 października 2017|1 Komentarz|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Porównywanie UPA do AK jest absurdem, obie formacje nie mają ze sobą nic wspólnego. Podobnie jak Strzelcy Siczowi i Legiony Polskie – mówi Kresom.pl prof. Czesław Partacz, historyk, odnosząc się do wypowiedzi profesora Andrzeja Zakrzewskiego (UW).

  W trakcie III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów prof. Andrzej Jerzy Zakrzewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego włączył się w dyskusję podczas panelu „Dawna Rzeczpospolita: dziedzictwo, które łączy czy dzieli?”. W trakcie swojej wypowiedzi stwierdził, że Legiony Piłsudskiego i Ukraińscy Strzelcy Siczowi to analogiczne formacje, przy czym ta druga „nie miała tego szczęścia historycznego”. Powiedział też, że Żołnierze Wyklęci i UPA „to dokładnie to samo”.

  Porównywanie UPA do AK jest absurdem, obie formacje nie mają ze sobą nic wspólnego. Podobnie jak Strzelcy Siczowi i Legiony Polskie – mówi Kresom.pl prof. Czesław Partacz, historyk, odnosząc się do wypowiedzi profesora Andrzeja Zakrzewskiego (UW).

  W trakcie III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów prof. Andrzej Jerzy Zakrzewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego włączył się w dyskusję podczas panelu „Dawna Rzeczpospolita: dziedzictwo, które łączy czy dzieli?”. W trakcie swojej wypowiedzi stwierdził, że Legiony Piłsudskiego i Ukraińscy Strzelcy Siczowi to analogiczne formacje, przy czym ta druga „nie miała tego szczęścia historycznego”. Powiedział też, że Żołnierze Wyklęci i UPA „to dokładnie to samo”.

  Czytaj więcej: Profesor UW: Żołnierze wyklęci i członkowie UPA byli tacy sami

  W komentarzu dla Kresów.pl prof. Czesław Partacz, historyk, znawca stosunków polsko-ukraińskich i autor monografii nt. ludobójstwa OUN-UPA powiedział, że choć Ukraińscy Strzelcy Siczowi i Legiony były formacjami ochotniczymi, to nie można stawiać między nimi znaku równości:

  – Gdzie tu porównywać USS do legionów? Przez Strzelców Siczowych przewinęło się ok. 5-6 tys. ludzi, którzy nie bardzo wykazali się na froncie. Było bardzo dużo dezercji, a większość trafiła do niewoli – włącznie z Jewhenem Konowalcem (ukraiński działacz nacjonalistyczny, później lider OUN – red.) czy Andrijem Melnykiem (ukraiński działacz nacjonalistyczny, później lider frakcji OUN-M).

  Zdaniem prof. Partacza, Strzelcy Siczowi byli formacją raczej o charakterze symbolicznym, podczas gdy oddźwięk legionów był nieporównywalnie większy. – To świadczy o poziomie świadomości narodowej. Wtedy Ukraińcy dopiero zaczynali nabierać swojej ukraińskości – mówi historyk.

  – Natomiast porównywanie UPA do AK jest absurdem – uważa prof. Partacz. – Po pierwsze, AK była formacją uznaną na forum międzynarodowym. Po drugie, była to formacja ochotnicza. Nikt nikogo nie zmuszał do tego, by do niej wstąpić. Zupełnie inaczej było w UPA, która przede wszystkim „wsławiła się” nieprawdopodobnymi zbrodniami na ludności polskiej, żydowskiej, cygańskiej, a także ukraińskiej. Służba Bezpeky OUN pilnowała wszystkich Ukraińców, mordowała m.in. inaczej myślących Ukraińców, chrześcijan i oczywiście Polaków.

  PRZECZYTAJ: Dziewięć powodów, dla których UPA nie była ukraińską AK

  – Obie formacje nie mają nic wspólnego. Nie można porównywać bandytów do żołnierzy Armii Krajowej. To jest absurd, który świadczy o tym, że pan profesor Zakrzewski w ogóle nie zna tego zagadnienia, a wypowiada się w tym zakresie – zaznacza historyk.

  Prof. Partacz zwraca uwagę, że takie tezy są zgodne z ukraińskim punktem widzenia. –Ukraińcy bardzo chętnie chcieliby porównywać UPA z AK, ale równie dobrze można porównywać prymitywny rower do nowoczesnego odrzutowca.

  Przeczytaj także:

  Ukraiński historyk: Polska traktowała Ukrainę jak Francja Maghreb, a UPA to ukraińskie AK

  Nieuprawnione, skandaliczne – IPN krytykuje wypowiedzi Juszczenki

  Kresy.pl

  Polubienie

 15. Oszczędzę Wam i sobie tych mondrości, ale niektóre komentarze są ciekawe…

  https://wpolityce.pl/polityka/364422-waszczykowski-nie-mamy-stalych-przyjaciol-ale-interesy-do-kazdego-interesu-dobieramy-koalicje-bardzo-czesto-w-v4-ale-musimy-czesto-i-poza-nia

  Waszczykowski: „Nie mamy stałych przyjaciół, ale interesy. Do każdego interesu dobieramy koalicję, bardzo często w V4, ale musimy często i poza nią”

  opublikowano: za 11 minut · aktualizacja: za 12 minut


  autor: wPolityce.pl/TVP Info

  Karoluss
  a jakie macie interesy w wspieraniu banderwskiej Ukrainy ? ,która jak wszyscy widzą pogardza pomordowanymi brutalnie Polakami ?

  Patriota
  I każde głosowanie przegrywamy z kretesem 😀 Brawo Waszczu 😀

  mordechaj
  Dobieramy koalicje ? A z kim JAKAKOLWIEK zawiązana przez Polskę koalicja była skuteczna ? Z NIKIM. Bo to papierowe sojusze, jak w 1939 r. Proszę nie rozśmieszać

  THE_OBSERVER
  Każde głosowanie przegrywamy bo jesteśmy słabym państwem i nie da się być mocnym jeśli przez 25 lat byliśmy WASALEM NIEMIEC!!! Minister Waszczykowski się stara ale jeśli byliśmy a nawet jesteśmy kolonią Niemiec toi nie łudźmy się. BĘDZIEMY MARGINALIZOWANI!! Bo walczymy o swoje prawa i budujemy swoją niezależność. Za Tuska nas poklepywali bo byliśmy rynkiem zbytu i stanowiliśmy tanią siłę roboczą. Dlatego przegrywamy. Ale nie wstydzimy się tego. Będziemy przegrywać bo walczymy o swoje. Ale lepiej tak przegrywać i bronić swoich racji i walczyć godnie niż być taką Polską teoretyczną kolonią jak Tusk i PO-PSL i ich 8 letnie rządy. Jeszcze musimy się dużo nauczyć ale ja lubię Waszczykowskiego. Jego ew dymisja to byłby błąd i pożywka dla totalnych. Żeby odbudować siłę kraju potrzeba jeszcze wielu lat. Nic „od ręki” się nie stanie. Nie ma przyjaciół w polityce. Te teksty że Niemcy są naszymi „przyjaciółmi” i Europa to nasi „przyjaciele” to było plucie nam w twarz, pogarda. Teraz kiedy nas krytykują to TO SĄ PRAWDZIWE KOMPLEMENTY!! Zapamiętajcie. Jeśli wróg cię chwali, przegrałeś!

  55
  Co tu cukrować. Jesteśmy na wojnie handlowej z Francją. Kiedy wyparcie, oczywiście zgodne z prawem koncernów Francuskich??

  tagore
  Kończ waść wstydu oszczędź.

  mordechaj
  THE_OBSERVER@StefanKowalski – głupszego, antypolskiego tekstu jak twój dawno nie czytałem. Polska jest stworzona do SUKCESÓW, a ty wmawiasz nam, że Polacy mają przegrywać. Wstyd.

  tomahawk
  Mam nadzieję , że wzorem poprzednich nieudaczników i szkodników – Balcerowicza i Nowaka , szybko znajdzie zatrudnienie na swojej ukochanej Ukrainie.

  Zuzka
  W Polsce mieszkają miliony z antypolskim genem wyssanym z mlekiem matki która nienawidziła Polaków i przekazała to potomkom.To oni sa najniebezpieczniejsi bo trawią jak pasożyty Polskę od środka

  no tak
  jak byly wybory Tuska przegralismy 27-1 ostanio 26-2 jest postep wszyscy nas kochaja jak w 39 roku

  Polubienie

 16. nieiwny
  „…relacje międzysąsiedzkie z Ukrainą…” – Poprawnościowa naiwność?

  W_LS
  Marszałku Brudziński! Pozwolisz kosmopolitom pluć sobie w kaszę w rodzimym Szczecinie?

  https://wpolityce.pl/historia/364438-najwazniejsza-jest-prawda-w-szczecinie-wmurowano-urne-pamieci-pod-pomnik-ku-czci-ofiar-oun-upa

  „Najważniejsza jest prawda”. W Szczecinie wmurowano „urnę pamięci” pod pomnik ku czci ofiar OUN-UPA

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


  Cmentarz Centralny w Szczecinie / autor: Mateusz War/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

  W piątek na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie wmurowano uroczyście „urnę pamięci” pod budowę pomnika „Pamięci ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947”. Pomnik na stanąć przy Krzyżu Wołyńskim w lipcu 2018 roku.

  W Szczecinie i na terenie Pomorza zachodniego żyją osoby, które mają kresowe korzenie, także te związane z Wołyniem i Kresami południowo-wschodnimi II RP

  — powiedział PAP Bartłomiej Ilcewicz ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć, które jest głównym organizatorem budowy pomnika.

  Część z tych ludzi znalazła się tu po traumatycznych przeżyciach związanych z ludobójstwem dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii czy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów na członkach swojej rodziny albo na nich

  — dodał.

  Takich miejsc pamięci w Polsce jest mało, a szczególnie w tej części kraju

  — podkreślił Ilcewicz.

  Najważniejsza w życiu jest prawda, prawda także o tym, co się stało na Wołyniu i Kresach południowo-wschodnich

  — kontynuował.

  Najważniejsze to po prostu stanąć w prawdzie i na niej budować relacje międzysąsiedzkie z Ukrainą, tak przecież ważne w tej części Europy

  — dodał.

  **Ilcewicz powiedział także, że w tym miejscu stanie pomnik Pamięci ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-47. Jego odsłonięcie zaplanowano na 11 lipca 2018 r.

  W 75. rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli, stanowiącej apogeum zbrodni ukraińskich nacjonalistów

  — wyjaśnił.

  W „urnie pamięci”, oprócz aktu erekcyjnego znalazły się ziemia z 28 miejscowości Wołynia i południowo-wschodnich Kresów, na których ginęli także Polacy. Uroczystość zgromadziła szczecinian, i mieszkańców województwa, których rodziny pochodzą z Kresów.

  11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność blisko 100 polskich miejscowości. Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

  ak/PAP

  Polubienie

 17. Accipiter @Accipiter:
  Rezuny kłamią nawet gdy mówią, która jest godzina. A kontakt z chachłami powinien ograniczyć się do zgrania muszki ze szczerbiną. I ani metra więcej

  franciszekk @franciszekk:
  To inna cywilizacja, POlegajaca na tym jak chytrze wymanewrować czyli oszukać tzw. cudzeńca – człowieka z POza własnego plemienia!

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/lwow-minister-edukacji-ukrainy-uspokoila-polakow/


  Minister Hrynewycz podczas spotkania we Lwowie. Źr. mon.gov.ua

  LWÓW: MINISTER EDUKACJI UKRAINY NIE USPOKOIŁA POLAKÓW

  27 października 2017|2 komentarze|w polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Podczas „okrągłego stołu” z Polakami we Lwowie ukraińska minister edukacji uspokajała, że w polskich szkołach nic się nie zmieni, jednocześnie zapowiadając zmiany.

  Minister edukacji i nauki Ukrainy Lilija Hrynewycz spotkała się w czwartek we Lwowie z dyrektorami szkół z polskim językiem nauczania oraz przedstawicielami mniejszości polskiej na Ukrainie. Spotkanie zapowiadano jako „okrągły stół” z Polakami w sprawie kontrowersyjnej ustawy „O oświacie”, która stanowi, że w szkołach ponadpodstawowych językiem nauczania jest język ukraiński.

  Podczas spotkania ukraińska minister uspokajała zebranych Polaków, że nowa ustawa o edukacji w polskich szkołach nic nie zmieni. Hrynewycz chwaliła polskie szkoły za doskonały poziom nauczania języka ukraińskiego a także w języku ukraińskim, dzięki czemu absolwenci tych szkół nie mają później problemów językowych w codziennym życiu na Ukrainie – w przeciwieństwie do mniejszości węgierskiej i rumuńskiej, których szkoły uczą wyłącznie w językach ojczystych.

  Jak pisze ukraiński portal ZIK, Hrynewycz mówiła, że wokół językowych przepisów nowej ustawy o edukacji krąży wiele mitów, w szczególności o tym, że teraz będą zamknięte poszczególne szkoły, że dzieci nie będą się uczyć w językach mniejszości narodowych oraz że od piątej klasy wszystkie przedmioty w szkołach będą nauczane tylko w języku ukraińskim. Jej zdaniem nic takiego nie nastąpi.

  Przedstawiciele mniejszości polskiej obecni na spotkaniu, z którymi rozmawiały Kresy.pl, nie zostali uspokojeni przez ukraińską minister.

  Ja w to nie wierzę, ja te obiecanki-cacanki znam na pamięć. – powiedział nam prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz. Jego zdaniem spotkanie służyło jedynie uspokojeniu nastrojów po to, by później po cichu wprowadzać zmiany. Osoba reprezentująca jedną z polskich szkół powiedziała Kresom.pl, iż jest pewna, że w wyniku ukraińskiej ustawy liczba zajęć w języku ukraińskim będzie się w polskich szkołach zwiększać.

  Obawy Polaków zdają się potwierdzać zapowiedzi Hrynewycz odnośnie „zmian”, które mają jednak nastąpić. Jak przekazuje ZIK, zmiany będą wprowadzane stopniowo i tu może być dwujęzyczne podejście, gdy podczas zajęć będzie używany i język państwowy, i język mniejszości narodowych. Lub niektóre przedmioty mogą być nauczane w języku ukraińskim, a pozostałe – w językach mniejszości narodowych.

  Można będzie dostosować ilość przedmiotów (w języku ukraińskim, – red.) i etapowość ich wdrożenia – mówiła na spotkaniu z Polakami Hrynewycz. Według niej szczegóły planowanych zmian są dopiero opracowywane.

  Relację ze spotkania z Polakami na swojej stronie internetowej ministerstwo oświaty i nauki Ukrainy zatytułowało „Lilija Hrynewycz: Musimy nauczyć wszystkie ukraińskie [sic! – red.] dzieci swobodnego posługiwania się mową państwową – w tej sprawie nie będzie kompromisów”.

  Przypomnijmy, że polska minister edukacji Anna Zalewska i minister oświaty i nauki Ukrainy Lilija Hrynewycz podpisały we wtorek wspólną deklarację dotyczącą prawa mniejszości polskiej na Ukrainie i mniejszości ukraińskiej w Polsce do nauczania języka ojczystego i nauki w języku ojczystym. Deklaracja nie zawierała żadnych szczegółów poza potwierdzeniem, że nauczanie w języku polskim nie zostanie całkowicie wyeliminowane ze szkół mniejszości polskiej na Ukrainie. Urzędnicy z MEN i MSZ ogłosili deklarację „sukcesem”.

  CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko podpisał groźną ustawę oświatową

  Kresy.pl / mon.gov.ua / ZIK

  Polubienie

 18. Kojoto @Kojoto:
  PIS nie prowadzi samodzielnej poważnej polityki, te ostatnie wystąpienia pisowców są zatem elementem jakichś rozgrywek, w których Polska jest tylko pionkiem….

  greg @greg:
  Kresy.pl , prosze nie rozpowszechniac tu banderowskiej i michn8kowskiej propagandy, i poprawic to falszywe zdanie przy końcu tekstu na ” zburzonego NIELEGALNEGO pomnika UPA, ktory wczesniej zostal przez czynnik spoleczny i Samorzad, za przyzwoleniem wladz LEGALNIE rozebrany”.

  gotan @gotan:
  no i panie Selin.. trzeba było bardziej upadlińcom włazić w rzopu… Dać więcej pieniędzy..gazu i czego tylko sobie zażyczyli…. Teraz pan kwili?… Pieprzyliście PiSowiaki ile wlezie o wspieraniu UPAdliny… to teraz zjedzcie tę żabę… Zamiast stosować zasadę symetrii ,to właziliście im do d… O pomnikach stawianych przez upadlińców już było głośno 15 lat temu… i nikt z IPN nie reagował… Teraz Polacy wezmą te rozbiórki w swoje ręce ,skoro rząd nie chce tego tałatajstwa załatwić… Organizujcie kolejne spotkania z banderowcami, wydając nasze pieniądze na bydlaków i potomków ludobójców… Zobaczycie czym dla was to sie skończy.

  https://kresy.pl/wydarzenia/jaroslaw-sellin-ukraincy-strzelaja-stope-polityka-wobec-polski/


  Wiceminister kultury Jarosław Selin, foto: wikimedia.org

  JAROSŁAW SELLIN: UKRAIŃCY STRZELAJĄ SOBIE W STOPĘ POLITYKĄ WOBEC POLSKI

  29 października 2017|3 komentarze|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Wiceminister kultury komentuje ostatnią wizytę wicepremiera Glińskiego i politykę jaką prowadzą Ukraińcy wobec sporów historycznych.

  Sellin poinformował w wywiadzie udzielonemu w niedzielę portalowi wpolityce.pl, że celem polskiego rządu i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest, aby sprawy związane z ekshumacjami i upamiętnieniem ofiar rzezi wołyńskiej zostały przeniesione na szczebel rządowy”. Przypomniał, że na Ukrainie za prowadzenie polityki historycznej odpowiedzialnych tamtejszy IPN.

  Uważamy, że zarówno strona polska i ukraińska nie mogą być zakładnikami sporów historycznych, które są ważne i o których musimy dyskutować, ale które uniemożliwią nam realizację współczesnej racji stanu obu państw – twierdzi wiceminister. Dodał także: Jeżeli Ukraińcy, swoimi działaniami utrudniają nam realizację wspólnej dla nas racji stanu, to sami sobie strzelają w stopę.

  ZOBACZ TAKŻE: Wiceszef IPN: Nie ma szans na odbudowę pomnika UPA w Hruszowicach

  Sellin dodał również, że nasz kraj nigdy nie zgodzi się na porównywanie działań Armii Krajowej z Ukraińską Powstańczą Armią, która – jak przypomniał – miała w swojej ideologii i swoich oficjalnych dokumentach zawarte idee ludobójcze, które realizowała w stosunku do Polaków i Żydów„.

  Wiceminister uważa, że z tej części własnej tradycji historycznej Ukraińcy będą musieli wcześniej czy później zrezygnowaćChcemy na ten temat rozmawiać, ale musi być dojrzałość po drugiej stronie. Jeżeli nie będziemy na prawdzie budować naszych relacji, to nie zbudujemy niczego dobrego – podkreśla.

  Ukraiński IPN kierowany przez Wołodomyra Wiatrowycza, blokuje prace związane z poszukiwaniem polskich grobów na Ukrainie i ekshumacje z nimi związane. Jak warunek powrotu stawia m. in. odbudowę zburzonego pomnika UPA w Hruszowicach, który wcześniej został tam nielegalnie usunięty.

  Kresy.pl / wpolityce.pl

  Polubienie

 19. ProPatria @ProPatria:
  Dziwne, ipn od lat milczący na temat zbrodni upaińskich, publikujący książki o tzw. „upaińskiej partyzantce” czy też „upaińskim ruchu oporu” raptem głośno i przy udziale wielu swoich członków krytykuje banderowską dzicz, która wykorzystuje każdą okazję do poniżania strony polskojęzycznej.. Działania te są dla mnie co najmniej podejrzane.. Oczywiście są to tylko puste słowa, za którymi nie pójdą ŻADNE konkretne działania w celu pokazania butnemu rezunowi jego miejsca. Cokolwiek by teraz nie zrobili to dla mnie ipn, pis, po, nowoczesna są instytucjami / partiami zdradzieckimi, celowo działającymi na szkodę Narodu i państwa polskiego. Podczas wyborów za swoją działalność zapłacą…

  bob @bob:
  Jeszcze parę lat temu nie przyszło by to ale tak im na każdym kroku ustępowaliście tak daliście się … ze teraz wszyscy zbieramy owoce waszej nieudolnej polityki

  franciszekk @franciszekk:
  Oni reprezentują inną podstępną cywilizację: tzw. „sprytu”, oszukania ,brutalności aż po okrutną i bezlitosną zbrodnię włącznie. Po co z takimi się „bratać” czy układać? Byłoby to naiwne i niebezpieczne! Nie jestem zwolennikiem bezmyślnego układania głowy na pniu pod topór! Mamy przyjaznych od wieków Madziarów, cywilizowanych Czechów, Słowaków W moim przekonaniu Ukraińcy są o wiele bardziej niebezpieczni dla Polaków niż Rosjanie!

  Sun Escobar @Sun Escobar:
  Lata zaniedbań Polskich władz, tolerowania ukraińskiej wersji banderowskiego nazizmu. To następne pokolenie ukraińców wychowanych w glorii Hitlera, ludobójców, zbrodniarzy ukraińskich UPA. ćTrudno będzie obecnie z tym żyć nam Polakom. Bez zdecydowanych kroków, samą gadaniną niczego nie zmienimy. Ostre zdecydowane ruchy wobec banderowskiej ukrainy, choć po ich części społeczeństwa da do myślenia, że UPA to zbrodniarze, pospolici mordercy dzieci, pedofile. 1. Wprowadzić politykę , która nie daje niczego bez adekwatnych, równoważnych ruchów ukraińców. 2. W razie zaostrzenia konfliktu wprowadzić limity imigrantów ukraińskich. 3. Gdy i to nie pomoże, zamknąć granice, zerwać wszelakie kontakty. 4. Sprawy ludobójstwa na Polakach oddać pod egidę ONZ. Niech świat się dowie, że nie ma dzielenia gorszych nazistów Niemieckich, czy lepszych nazistów ukraińskch.

  https://kresy.pl/wydarzenia/prezes-ipn-porownywanie-upa-armii-krajowej-calkowicie-ahistoryczne-klamliwe/


  Prezes IPN, dr Jarosław Szarek, foto: youtube.com

  PREZES IPN: PORÓWNYWANIE UPA DO ARMII KRAJOWEJ JEST CAŁKOWICIE AHISTORYCZNE, KŁAMLIWE

  30 października 2017|4 komentarze|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

  Prezes IPN Jarosław Szarek w ostrych słowach skrytykował ukraińską politykę historyczną.

  Jarosław Szarek był pytany w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” o słowa byłego prezydenta Ukrainy Wiktory Juszczenki, w którym zrównuje on UPA z Armią Krajową. „Stosunki polsko-ukraińskie to kwestie polityczne i jako takie pozostawiam je politykom. Z kolei Instytut Pamięci Narodowej musiał stanąć w obronie dobrego imienia Armii Krajowej i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Bez względu na to, kto te słowa wypowiedział. Zareagowalibyśmy również wtedy, gdyby takiego zwrotu użył były lub urzędujący prezydent jakiegokolwiek innego państwa. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A podkreślę to raz jeszcze: porównywanie UPA do Armii Krajowej jest całkowicie ahistoryczne, całkowicie nieuprawnione i kłamliwe. Niestety Ukraina w ten sposób chce realizować swoją politykę historyczną” – powiedział Szarek.

  Szarek zwrócił uwagę, że nie tak dawno Ukraińcy odsłonili pomnik na przełęczy Wereckiej, na którym widnieje napis: „Bohaterom Ukrainy Karpackiej rozstrzelanym przez polskich i węgierskich okupantów w marcu 1939 roku”.”Czczone wydarzenie nigdy nie miało miejsca! To nie ma potwierdzenia w faktach. To jest budowanie fałszywego obrazu. Instytut Pamięci Narodowej będzie w tych sprawach stanowczo reagował” – zapowiedział Szarek.

  Pytany, czy słowa Wiktora Juszczenki to celowa prowokacja Szarek zaznaczył, że ta wypowiedź zbiegła się z wizytą w Kijowie wicepremiera Piotra Glińskiego, który tymi sprawami się zajmuje. „I gdy on udaje się na Ukrainę szukać porozumienia w relacjach polsko-ukraińskich, to były prezydent naszych wschodnich sąsiadów, kawaler Orderu Orła Białego wypowiada takie słowa” – podkreślił Szarek.

  Dopytywany, co dalej z polskimi pracami ekshumacyjnymi na Ukrainie Szarek oświadczył: „Na dzień dzisiejszy wyczerpaliśmy wszystkie możliwości, które mogłyby nam umożliwić prowadzenie poszukiwań naszych przodków w tym kraju. W tej materii ukraińska polityka jest stanowcza i zdecydowana. Z kolei nasza współpraca na polu archiwalnym i naukowym przebiega bez zarzutu. Ukraińcy w pełni z nami współpracują”.

  Szarek zapowiedział, że w przypadku ekshumacji związanych z ludobójstwem wołyńskim, jako prezes IPN nie zrezygnuje z tego, „aby na miejscu kaźni naszych rodaków i na grobach, w których spoczywają ich szczątki, stanął krzyż z informacją, kto tu jest pochowany.

  Kresy.pl / PAP / Nasz Dziennik

  Polubienie

  • Zbyszek Yoran Jablonski · Warszawa
   farsa

   http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/umorzono-dwa-sledztwa-ws-ludobojstwa-na-kresach,21551839516?utm_source=widget&utm_medium=referral&utm_campaign=artykuly-widget


   fot. kadr z filmu „Wołyń”

   Umorzono dwa śledztwa ws. ludobójstwa na Kresach

   30.10.2017

   Prokuratorzy IPN umorzyli dwa śledztwa w sprawie zbrodni ludobójstwa na Kresach dawnej RP. Chodzi o zabijanie Polaków przez ukraińskich nacjonalistów m.in. w Rawie Ruskiej, Tomaszowie Lubelskim oraz w kilku powiatach dawnej Galicji m.in. buczackim.

   Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu prokurator Konrad Bieroń powiedział w poniedziałek PAP, że głównym argumentem do umorzeń była niemożliwość ustalenia żyjących sprawców tamtych zbrodni z lat 1939-46.

   „Drugim argumentem procesowym do umorzenia było też stwierdzenie, że kilku ustalonych sprawców poniosło już karę za tamte zbrodnie” – dodał prokurator.

   Jak podano, w zbrodni ludobójstwa popełnionej na terenie byłego powiatu Rawa Ruska leżącym w woj. lwowskim oraz pow. Tomaszów Lubelski (woj. lubelskie) na obywatelach narodowości polskiej przez nacjonalistów ukraińskich dokonano zabójstwa nie mniej niż 492 osób, usiłowano dokonać zabójstwa nie mniej niż 20 osób oraz spowodowano ciężki uszczerbek na zdrowiu skutkujący zgonem jednej osoby, a nadto spowodowano ciężki uszczerbek na zdrowiu jednej osoby.

   Natomiast na skutek zbrodni ludobójstwa dokonanej na terenie powiatów buczackiego, brzeżańskiego, podhajeckiego i przemyślańskiego w dawnym woj. tarnopolskim zabito nie mniej niż 3386 osób, usiłowano dokonać zabójstwa nie mniej niż 41 osób.

   Pokrzywdzonym przysługuje prawo przejrzenia akt i złożenia zażalenia na powyższe postanowienie do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie. Pokrzywdzeni ma ją na to 7 dni od daty ukazania się postanowienia w środkach masowego przekazu.

   „Odpis postanowienia doręczony zostanie pokrzywdzonym, którzy zwrócą się o to w terminie siedmiu dni od ogłoszenia powyższego postanowienia w mediach. Pokrzywdzonymi są nie tylko poszkodowani, ale też ich dzieci. Trzeba jednak w zażaleniu podnieść konkretne argumenty prawne za kontynuacją śledztwa” – podkreślił prok. Bieroń. (PAP)

   autor: Roman Skiba
   edytor: Paweł Tomczyk

   Polubienie

 20. BB
  ,” pomijając politykę historyczną, nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre” , wasze relacje są dobre bo dajecie Ukrainie wszystko a nie dostajecie w zamian NIC Politycy ukrainscy są skuteczni wy NIE

  Paweł1982
  Hańba!! Płaszczenie się PiSu przed UPAiną coraz bardziej mnie wkur.. Albo to się zmieni albo za 2 lata na was nie zagłosuję.

  Maciej
  A ja chciałbym gwiazdkę z nieba… I co jeszcze? Gliński to dziecko we mgle!! Dopóki Polska nie pokaże Ukrainie kto od kogo bardziej zależy to dopóty tak będziemy traktowani!!!! Kpina i żenada!!!

  Bożena Maria
  Zamknąć granicę z ukrainą.Koniec finansowania studiów ukraińcom. Deportować za najmniejsze przewinienie. Poprawić stosunki z rosją. Nie wspierać na arenie międzynarodowej, być chłodnym w wypowiedziach. Wzywać na dywanik ambasadora przy każdej okazji. W interesie Polski jest słaba ukraina. Jaka ukraina? Do kijowa to polskie ziemie a od kijowa to tereny rosyjskie.Taka prawda.

  minsect
  Można sobie tylko wyobrazić co zrobiłby Orban gdyby Ukry w tak haniebny sposób pogrywali ludobójstwem na jego narodzie… PiS woli jednak być na kolanach przed banderyzującą się Ukrainą. Zamiast zamknąć granicę i odesłać gości do domu, PiS wspiera finansowo czcicieli Bandery, jeszcze chce im emerytury fundować. Pozwalają bezcześcić ofiary ludobójstwa – nie mają one nawet pochówku, nie są udokumentowane miejsca z resztkami zwłok. Do tego jest to zagrożenie na przyszłość… bezmyślność czy zdrada?

  Stary Warszawiak
  Może ktoś pomoże i przypomni staremu Warszawiakowi kiedy istniało wolne i niepodległe państwo ukraińskie i jakich bohaterów narodowych (oprócz Chmielnickiego i Bandery) miało to państwo.

  ember11
  „..we wszystkich innych kwestiach… nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre”. Bzdura. Jak dzieki naszym duzym staraniom zniesiono Im wizy gdzie swietowal to Poroszenko? Na granicy slowackiej.

  ooo
  Jak długo jeszcze będziecie wchodzić rezunom do doopy ?

  Robert1701
  Po co pomagać na siłę dej banderowskiej banzie. To gorzej skorumpowany naród jak rosjanie Niech się kiszą we własnym sosie. Żyrynowski dobrze kiedyś powiedzał wschód Ukrów dla Rosji a zachód dla Polski

  hmm
  My jednak mamy głupi rząd.

  https://wpolityce.pl/polityka/364833-ukraina-blokuje-ekshumacje-polskich-ofiar-minister-kultury-chcielismy-przelamac-ten-impas-i-dojsc-do-porozumienia

  Ukraina blokuje ekshumacje polskich ofiar. Minister kultury: „Chcieliśmy przełamać ten impas i dojść do porozumienia”

  opublikowano: wczoraj


  autor: Fratria

  Zaproponowaliśmy Ukrainie, żeby kwestie interpretacji historii i upamiętnień, które nas dzielą, odłożyć na później. Chcieliśmy otworzyć się tylko na podstawowe wartości: poszukiwania zmarłych i ich godny pochówek – powiedział w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński.

  Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, komentując w programie „Minęła dwudziesta” TVP Info ostatnią wizytę na Ukrainie, zwrócił uwagę na trudną historię łączącą Polskę i Ukrainę w kontekście zablokowania poszukiwań prac polskich zespołów badawczych.

  Pojechaliśmy na Ukrainę z rodzinami ofiar Katynia, (…) Bykowni. Na miejscu towarzyszył nam m.in. minister kultury Ukrainy. To była pierwsza tego rodzaju wizyta po otwarciu cmentarza. Przy okazji tego spotkania rozmawialiśmy o kwestiach związanych z naszą wspólną historią. Ponieważ dzielą nas pewne sprawy, strona ukraińska zablokowała możliwość prowadzenia prac ekshumacyjnych na rzecz polskich ofiar, głównie z okresu II wojny światowej. Chcieliśmy przełamać ten impas i dojść do porozumienia

  — powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

  Jak mówił, „badania dotyczą ofiar bardzo wielu wydarzeń. Konieczne są ekshumacje polskich legionistów z okresu I wojny światowej, polskich ofiar 1939 roku czy zbrodnię ludobójstwa wołyńskiego. Niestety nasze stanowisko nie znalazło zrozumienia”.

  W opinii wicepremiera, trudno jest przewidzieć czy stanowisko strony ukraińskiej ulegnie w najbliższym czasie zmianie, z uwagi na sytuacje wewnętrzną Ukrainy.

  Usztywnienie naszych ukraińskich partnerów jest nie do zaakceptowania. Jesteśmy przeciwni interpretacji historii w postaci wygłaszania poglądów, wypowiedzi czy konkretnych działań strony ukraińskiej, z jakimi mamy obecnie do czynienia. To generuje problemy we wzajemnych relacjach. Sądzę, że wynika to z sytuacji wewnętrznej Ukrainy, ponieważ do głosu doszły środowiska, które chcą radykalizować sprawy związane z polityką historyczną. Być może to stanowisko zmieni się za jakiś czas. Polska strona ma jasny pogląd na temat historii i w pewnych kwestiach nie możemy iść na kompromis

  — powiedział prof. Gliński.

  Muszę jednak dodać, że we wszystkich innych kwestiach, pomijając politykę historyczną, nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre. Dotyczy to współpracy wojskowej, kultury, ochrony zabytków czy archiwów. Tam współpraca jest bardzo dobra

  — podsumował.

  CZYTAJ WIĘCEJWicepremier Gliński stanowczo ocenia decyzję KRS: „Ktoś tam chce uprawiać politykę i to taką politykę totalną, obstrukcji”

  23 października na Ukrainie odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka i wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego z ukraińskim ministrem kultury Jewhenem Nyszczukiem oraz ministrem sprawiedliwości Ukrainy Pawłem Petrenką. Jak napisano w komunikacie MKiDN jednym z punktów wizyty było omówienie „stanu i perspektyw dialogu dwustronnego w obszarze historycznym”.

  W tym roku IPN ma trudności w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej. Zostały one wstrzymane przez stronę ukraińską pod koniec kwietnia br. Powodem był incydent w Hruszowicach na Podkarpaciu, gdzie doszło do demontażu pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii – odpowiedzialnej za zbrodnię wołyńską z lat 1943-1945. W ocenie polskich władz pomnik ten wzniesiono z naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa.

  Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, m.in. naczelnik Wydziału Kresowego dr Leon Popek, zamierzali na Ukrainie przeprowadzić ekshumacje szczątków w miejscowościach Ostrówki (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) oraz Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie miasta).

  CZYTAJ WIĘCEJNASZ WYWIAD. Prof. Szwagrzyk: Państwo polskie nie odstąpi od poszukiwań i ekshumacji obywateli polskich na Kresach

  ak/PAP

  BRAD
  NIE DLA POMNIKÓW MORDERCÓW W POLSCE I PRZESTAŃMY POMAGAĆ TYM UKRAIŃCOM

  a Polacy im za to:
  ukropis 217.170.197.* 23 minuty temu https://kresy.pl/wydarzenia/morawiecki-prosi-solidarnosc-o-wsparcie-rzadu-dla-przyjmowania-pracownikow-ze-wschodu/

  rzad zdradzil Ofiary Kresow
  http://patrz.pl/film,polskie-trupy-w-niewoli-ukrainskiego-rzadu-mp4,161262.html

  nigdy więcej pisu
  https://kresy.pl/wydarzenia/we-wroclawiu-500-plus-korzysta-300-rodzin-ukrainskich/

  as
  Ukrofilski PiS.

  dobra zmiana?!
  trzeba dalej ulaskawiac UA -mldy w gotowce, gaz, prawa dla robotnikow i studentow > 2x itd, Moze troche zmienia zdanie. I prosic o wybaczenie za wymordowanie nie 350 tys Pl na Wolyniu-tylko UA przez PL!

  wybory niedlugo!
  Pl Rzad musi sie wreszcie zastanowic komu ma sluzyc! Rzad nie slyszy woli Wyborcow = Narodu! Zobaczycie gniew Narodu w wyborach! Narod ma pamiec i Honor!

  Page
  Ukraina chce mieć ciastko i zjeść ciastko. Irytujące. I bezczelne! Strzelają sobie gola do własnej bramki. decyzje, decyzje . . wschód czy zachód .. YUK!

  ZAKAZANA BALLADA
  Panu ministrowi po „”owocnych rozmowach” na UPAdlinie. Moze te obrazy i tekst porusza Pana kamienne serce. Wołyń 1943. sł. muz. Lech Makowiecki

  Narodowiec
  Żydzi i Amerykanie każą klęczeć więc PiS klęka. Kiedy w Polsce będą rządzić Polacy?

  IPN o tym wie. Czy zareaguje?
  Znaleźli banderowskie dokumenty – w nich instrukcje o zabijaniu Polaków! https://www.youtube.com/watch?v=5rJRkJyHocM

  ad
  Zastanówmy sie czy napewno w naszym interesie jest silna Ukraina. Za dużo tych prowokacji, nie zwalajmy wszystkiego na Rosję, a Ukraina rewanżuje sie nam za pomoc którą jej udzielamy. To obraza RP

  Waldemar
  W zwiazku z zachowaniami wladz ukrainskich wydaje mi sie, ze nadszedl juz czas najwyzszy na GRUNTOWNE PRZEWARTOSCIOWANIE naszych zachowan w stosunku do Ukrainy, ktore MUSZA SIE PRZELOZYC na KONKRETNE, WYMIERNE EKONOMICZNIE I POLITYCZNIE KROKI. Nie powinnismy za wszelka cene wspierac Ukrainy dlatego tylko, ze wolna Ukraina dzieli nas od Rosji. Rosja Ukrainy NIE ZAJMIE, bo w dzisiejszej sytuacji politycznej i gospodarczej by sie ta Ukraina UDLAWILA! Musialaby tam prowadzic wieloletnia wojne i okupowac cale terytorium, a na to Rosji nie stac. Trzeba zaryzykowac nawet kilkuletnie pogorszenie stosunkow z Ukraina, az tamtejsi decydenci zrozumia, ze ani Polska, ani Europa wolynskich „bohaterow” UPA nie zaakceptuja. W miejsce Ukrainy nalezy rozszerzyc stopniowo i ostroznie wspolprace z Bialorusia, w szczegolnosci otwierajac sie na ich pracownikow.

  doWaldemar
  racja, dobrze ze to powielasz. Ale tego typu rady z seca plynace widac nie interesuja Pl Rzadu, nawet pewnie tego nikt nie czyta! Tylko robia profile piszacych! Ciagle bla bla-nawet handelu w niedziele

  Kris
  Nazywajmy rzeczy po imieniu. Ukraina dopuściła się LUDOBÓJSTWA na Wołyniu i nawet się do tego nie przyznaje. To co powiedział Juszczenko jest skandalem nad którym nie można przejść do porządku

  do Kris
  juszczenko by l= dawno -jak bolek! Ale co robi nowy rzadUa!? Likwiduje Pl szkoly, swoja polityka wobec Rus = pobor do armii -zalewa nas ukraincami = pozbywa sie mln bezrob. niewygodnych wrogow PL! To bomba zeg

  Polak
  Jacy znowu partnerzy? Dla Polaków tania siła robocza ot co. Bez Polski długo nie będą istnieć. Zamrozić kontakty międzyrządowe to może zaczną trzeźwieć. I ani grosza z naszych podatków!!!

  rus=ukr
  Nie bardzo rozumiem czego polski rząd spodziewał się po państwie, które ma widły w godle. Nadskakiwanie tym co mają nas w d.pie to nie jest rozsądna polityka. Z całą tą wschodnią dziczą trzeba krótko

  tak to widzę
  Ukraińcy niedługo będą nam z lodówek wyskakiwać po ich otwarciu, a tu proszę… To jest źle rozgrywane – najpierw zachód Ukrainy do Polski, a następnie szukać zmarłych „na swoim” bez niczyjej zgody.

  pisior
  I tak to wygląda i lepiej nie będzie, Ukraińskie psy blokują poszukiwania wymordowanych Polaków, więc ich dążenia o wejście do unii Polska również powinna blokować !

  normalny Polak
  Nie do zaakceptiwania jakiegokolwiek wsparcia i pomocy Ukrainie! Dla kazdego Polaka, panowie Kaczynski, Waszczykowadki i Glinski, pani Fotygo! Czas przestac dzialac na szkode polskiej ojczyzny.

  50% to kosci dzieci ROZUMIECIE
  Przeciez ponad 50% szkieletow to kosci DZIECI POLSKICH wymordowanych przez pedofili z oun-upa. I oni to wiedza i nie bedzie zadnych ekshumacji i godnych pochowkow. To nie pasuje do ukr. bajek o upa.

  tylko PIS
  Polska wstaje z kolan.

  Tyle.w.temacie
  UA to upadły twór, który za ojców założycieli obrał najgorszych z możliwych patronów…jacy bohaterowie taki naród niestety, pora skończyć z tym ukrofilstwem

  przemyśl-7
  Ukraińcy całkowicie się pogubili i nie wiedzą czego chcą , a Ruscy nadal ich skutecznie destabilizują ……

  HWdt
  Starczy tego patyczkowania się z tym gównianym państewkiem!

  Polubienie

 21. Gaetano @Gaetano:
  Jasiu tylko podryguje, jest przerażony, bo jego nasączony giedroyciowskim łajnem łeb nie może ogarnąć, że my im tyle i tyle, a ukry nic i jeszcze nóż w plecy. Zatem jak zwykle gadanina; żadnej reakcji, groteskowe zrzucanie roboty na ipn. A tak a propos tego ścierwa z tzw. uipn, nietrudno sobie wyobrazić sytuację, że na jego miejsce mógłby przyjść ten sam banderowski ścierwojad lub gorszy.
  Do żadnych znaczących zmian nie dojdzie, dopóki polskojęzyczne szumowiny nie odejdą w niebyt.

  Kojoto @Kojoto:
  A Poroszenka gloryfikujący UPA nie jest przeszkodą? A większość ukradlińskich ministrów? A ich pożal się boże parlament, który przegłosował penalizację krytyki quazi nazistowskiej UPA i OUN?

  Laszka @U.D:
  ????? Że co proszę??? Szef UIPN nie jest przyjacielem???? Noooo, ten Pan Dziedziczak sprostrzegawczy… aż chciałoby się sposzczegafczy napisać. Wiadomo o tym od czasu kiedy Wiatrowycz pierwszy raz usta w sprawach polsko-ukrainich otworzył, kilka lat temu. Ale lepiej późno niż wcale

  ProPatria @ProPatria:
  Masz rację Koleżanko, 100/100. Spostrzegawczość, a raczej jej brak i „natychmiastowe” reakcje polskojęzycznych elyt są już przysłowiowe. Nie liczę jednak na czyny, oni słyną z pustosłowia. pomiot wiatrowycz to wie i beztrosko kpi z ofiar mordów, Narodu polskiego i kraju.. Gdyby użyli środków politycznego nacisku jak Węgrzy banderowcy szybko by zmienili ton. Jednakże na Rząd Narodowy przyjdzie nam jeszcze niestety poczekać..

  greg @greg:
  Te niewydarzone, impotentne slepe i naiwne, jak dziecko we mgle pisiory, tylko czas i nerwy Polakom marnuja. Przeciez majdanuty, bandero-oligarchiczny rzad na Ukrainie nigdy nawet palcem nie kiwnal jesli nie mial w tym wlasnwgo egoistycznwgo interesu (to takie najgorsze pasozyty wsrod tego co wyklulo sie na przestrzeni postsowieckiej), a pisiorow maja w dUPie. Jedna wredota wciska glupim piaiorom, ze broni ixh przed drugia, gdy w rzeczywistosci nie moze sie dogadac z mieszkancami swojego kraju i chce powtorzyc tam ludobojstwo. Niestety, nic sie nie zmieni dopoki te tchorze, banderofile i impotenci sa u wladzy. Norod niedlugo ich przeklnie.

  tagore @tagore:
  Klapa „ofensywy dyplomatycznej” jeleni i ściema dla odwrócenia uwagi od własnego dosadnie mówiąc frajerstwa.

  jaro7 @jaro7:
  hahaha budzą się z letargu,o tym każdy Polak patriota wie od bardzo dawna.Chyba pisomatołki z MSZ dostali jakąs odgórną instrukcję, bo taki Dziedziczak i samodzielne myślenie to żart. Sypie się wam dyplomatołki wasza żałosna polityka.brednie o Międzymorzu, miłość do upainy.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/dziedziczak-szef-ukrainskiego-ipn-nacjonalista-najgorszym-wulgarnym-znaczeniu/


  Jan Dziedziczak. Fot. newseria

  DZIEDZICZAK: SZEF UKRAIŃSKIEGO IPN JEST NACJONALISTĄ W NAJGORSZYM, WULGARNYM ZNACZENIU

  31 października 2017|6 komentarzy|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Według wiceszefa MSZ przewodniczący ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz stanowi przeszkodę dla pojednania polsko-ukraińskiego.

  Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak będąc we wtorek gościem Polskiego Radia 24, został zapytany, czy MSZ podejmie działania w sprawie zablokowania przez ukraińskie władze polskich prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie. W odpowiedzi wiceminister odpowiedział, że MSZ jest w stałym kontakcie z Instytutem Pamięci Narodowej, który jest odpowiedzialny za prowadzenie tych prac na Wschodzie. Jak mówił, MSZ „zachęca IPN, żeby się do nas zwrócił, jeśli są jakieś kłopoty”, wówczas polska dyplomacja „zrobi wszystko, żeby panu profesorowi [Szwagrzykowi, wiceprezesowi IPN odpowiedzialnemu za Biuro Poszukiwań i Identyfikacji] pomóc”.

  Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji. Szefem ukraińskiego IPN został po zwycięstwie Euromajdanu w 2014 roku.

  Dziedziczak przyznał, że przeszkodą w realizacji prac polskiego IPN na Ukrainie jest ukraiński Instytut Pamięci Narodowej, który „niestety nie jest partnerem, który dąży do porozumienia”. Wiceszef polskiego MSZ nazwał dyrektora ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza nacjonalistą „w najgorszym, wulgarnym tego słowa znaczeniu”.

  …jest to osoba niesprzyjająca Polsce, niesprzyjająca polsko-ukraińskiemu pojednaniu, jest to osoba, która szuka tego, co dzieli – mówił Dziedziczak wskazując, że szef ukraińskiego IPN przeszkadza Polakom „przy najprostszej nawet operacji choćby oddania czci zmarłym”.

  Przypomnijmy, że w kwietniu br. ukraińskie władze wstrzymały wydane już zgody na poszukiwania szczątków polskich ofiar wojny na Ukrainie. Postępowanie Ukraińców było konsekwencją stanowiska ukraińskiego IPN z Wołodymyrem Wjatrowyczem na czele, który w „odwecie” za rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicachzalecił wstrzymanie wydawania zezwoleń na prowadzenie przez polski IPN prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie. Zablokowano także wydawanie pozwoleń na stawianie polskich znaków pamięci na Ukrainie a także na renowację istniejących. Ponadto oświadczono, że „co najmniej 105 polskich pomników i innych znaków pamięci postawionych na Ukrainie w latach 1991-2017 uznaje się za nielegalne”. Podczas wizyty polskiej delegacji z wicepremierem Glińskim na czele w Kijowie w ubiegłym tygodniu strona ukraińska nie tylko nie zgodziła się na odblokowanie działań IPN na Ukranie, ale także zażądała odbudowy nielegalnego pomnika w Hruszowicach.

  Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji.

  Szefem ukraińskiego IPN został po zwycięstwie Euromajdanu w 2014 roku.

  Kresy.pl / Polskie Radio

  Polubienie

 22. Laszka @U.D:
  Jak to się mówi „tonący brzydko się chwyta”? Bandersyn dostał zadanie- atakowanie Polski- na wszelkie możliwe sposoby, a że inne mu się już wyczerpały, to próbuje od tej strony. Powiem szczerze, mnie to śmieszy, kiedyś wkurzało (delikatnie powiedziawszy). Dla mnie ważne jest, że Polacy sie budzą, że taki bandersyn wytrąca giedrojciowcom i banderolubom argumenty o tzw „trzeciej stronie” i o konieczności wspomagania upadliny mimo wszystko. Slysząc to, co Banderowycz wiatrowycz mówi, będą musieli albo postawić sie po jego stronie (a to byłaby jawna zdrada Polski- to już najzagorzalsze banderofile dostrzegają), albo stwierdzić, że wiatrowycz takim postępowaniem w szeregach ruskich trolli nie pozwalających na pojednanie dwóch „bratnich” narodów się plasuje. (To „bratnich narodów” zaczęrpnięte u giedrojciowców)

  A tak na marginesie, przyłączam się do apelu jednego z komentatorów, zeby Redakcja stworzyła Kącik humoru.

  gotan @gotan:
  Ten upadliński przygłup…mnoży i oskarża polskie AK o zbrodnie na ludności upadlińskiej…a dalej sobie imaginuje,że Polacy nie zaniechają spotkań z tzw.historykami upadlińskimi…. dobre!.. Przygłupie mamy już dość waszego pokrętnego widzenia historii… idźcie do diabła z waszą wiedzą …Z Azjatami się nie rozmawia.. Gnijcie we własnym smrodzie i kloace !!!

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wjatrowycz-oskarzyl-ak-o-mordowanie-polakow/


  Wołodymyr Wiatrowycz, foto: rbc.ua

  WJATROWYCZ OSKARŻYŁ AK O MORDOWANIE POLAKÓW

  31 października 2017|6 komentarzy|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Szef ukraińskiego IPN ujawnił dokument mający być dowodem na to, że AK mordowała ludność cywilną, w tym Polaków.

  Dyrektor ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz zareagował na słowa prezesa polskiego IPN dr Jarosława Szarka wypowiedziane w wywiadzie dla Telewizji Republika. Szarek mówił w nim m.in., że żołnierze Armii Krajowej nie zabijali ludności cywilnej.

  Według Wjatrowycza dokumenty ukraińskie, sowieckie i polskie świadczą o czymś przeciwnym. Opublikował w sieci społecznościowej skan dokumentu mającego być rozkazem AK w Rawie Ruskiej z marca 1944 roku. Rozkaz nakazywał polskiemu podziemiu przeprowadzenie akcji ulotkowej wśród ludności ukraińskiej oraz polskiej. Celem akcji miało być zapobieżenie powrotowi ludności ukraińskiej do swoich domów, skąd zostali wygnani, jak twierdzi Wjatrowycz, przez polskich partyzantów. W myśl rozkazu polska ludność oraz polscy partyzanci mieli się tym powrotom przeciwstawiać.

  Komendanci rejonów dopilnują w porozumieniu z komendantami rej.1 rzut, aby Ukraińcom skutecznie i w porę przeszkodzić, gdyby chcieli do dawnych mieszkan powrócic. Stawiących opór likwidować. Zarządzenie te ma na celu powetowanie strat w Rawie posiadania polskiego na Wschodzie i obrona przed napływem rezunów na zaplecze. […]
  Pozostali Ukraińcy na terenie naszym (przypominam,że instrukcja pochodzi z Lwowszczyzny [dopisek Wjatrowycza – Kresy.pl]) traktowani będą jak zakładnicy na przypadek powtorzenia się mordów na naszym terenie lub w sąsiedzkich. Polaków, którzy będą ułatwiali dostęp lub przechowywać u siebie [Ukraińców (dopisek Wjatrowycza – Kresy.pl)] należy po przeprowadzeniu ,sledztwa zlikwidowac łącznie [z Ukraincami (dopisek Wjatrowycza – Kresy.pl)] – brzmi treść rozkazu przytaczana przez Wjatrowycza [zachowano pisownię oryginalną – Kresy.pl].

  Wjatrowycz pominął w przytaczanym tekście zdanie mówiące, iż celem polskiej akcji było także „odizolowanie się od narodu skażonego zbrodnią bratobójstwa, który w niedługim czasie poniesie za to karę”.

  Wobec treści opublikowanego dokumentu szef ukraińskiego IPN postawił w swoim wpisie pytanie „ilu Polaków, zabitych przez AK za pomoc sąsiadom-Ukraińcom, jest dzisiaj uważanych za ofiary nacjonalistów ukraińskich”.

  Następnie przy pomocy łamanej polszczyzny Wjatrowycz zaapelował o zaprzestanie wzajemnego obwiniania się, które może być wykorzystane przez „marginalne grupy” i prowadzi do konfliktu między Polakami i Ukraińcami. Według niego zasada „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” oraz wszechstronne badania naukowe są drogą do zapobieżenia odnowieniu się konfliktów z przeszłości. Wyraził nadzieję, że polski IPN nie zrezygnuje z kontynuowania spotkań polskich i ukraińskich historyków w ramach Forum Polsko-Ukraińskiego.

  Jak twierdzi Wjatrowycz, opublikowany dokument pochodzi ze zbiorów Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego we Lwowie.

  AK to nie UPA

  Żołnierze Armii Krajowej nie mordowali ludności cywilnej — nigdy w założeniach tego nie było. Nasza armia została uznana przez zachód, była organizacją podziemną naszego państwa i walczyła w słusznej sprawie o wolność Polek i Polaków – mówił prezes Szarek 26. października w wywiadzie w Telewizji Republika, przeciwstawiając się porównaniom Ukraińskiej Powstańczej Armii do AK. Ukraińska Powstańcza Armia była zbrojną organizacją jednej z frakcji politycznych. UPA ma na swoim sumieniu co najmniej 130 tys. zamordowanych cywilów, dzieci, kobiet, starców. To absolutnie nieporównywalne dwie grupy bojowe. Tu nie ma żadnej zgody, ponieważ fakty historyczne są jednoznaczne i nie zgodzimy się na ich naginanie. Ukraina chce budować swoją tożsamość na kłamstwie i na to nie pozwolimy – mówił prezes polskiego IPN.

  CZYTAJ TAKŻE: Dziedziszak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym, wulgarnym znaczeniu

  Kresy.pl

  Kojoto @Kojoto:
  szkoda słów na to ścierwo..

  jaro7 @jaro7:
  Banderowska tuba propagandowa czyli Tv republika stawia się w jednym szeregu z tym kretynem,kłamca i manipulantem.I pokazuje że nie jest POLSKĄ telewizją.

  Gaetano @Gaetano:
  A bandersyn nie przestaje ujadać. Wydrukował sobie „dokument” na starym papierze i teraz sieje grozę. Nie ma sensu dyskutować nad banderowskim rzygiem. Stosować ostracyzm.
  Nie na darmo przyjaciel ukrów, niejaki szarek poszedł płakać do chlewni neobanderowca sakiewicza, republiki. To to samo mniej więcej, co jego Gazeta Polin. Tam grupa zajadłych nieświadomych pisowców uwierzy mu na 100%.

  banderacwel @banderacwel:
  To wybitny debil banderowski trzoda UPAdlińska to tępe plemię

  Polubienie

 23. UA-zidiocenie
  Do tego doprowadziła absurdalna polityka wzgl. Ukrainy, prowadzona przez wychowanków niejakiego Giedrojcia, pewnie finansowanego przez upowców!?

  vh
  I nic im nie zrobicie… bo wam USA i Izrael nie pozwola. Przeniesc jak najszybciej Polakow, polskie groby i cmentarze do Polski a od tej azjatyckiej dziczy odgrodzic sie wysokim murem.

  fritz
  Czy pan prof.Zaryn, ktorego bardzo cenia, jest jeszcze agentem i lobbysta srodowisk zydowskich domagajacych sie od Polski 65 mld dollarow w tej czy innej formie, np. przy przejmowaniu majatku Polakow w formie reprywatazycji? Bo tym wlasnie bylo wystapienie w zeszlym tygodniu dotyczace ustawy reprywatyzacyjnej min. Jakiego. Wszystko wskazuje na to, ze Duda ja zawetuje.

  nota
  @fritz Pan profesor Żaryn tydzień temu odsłonił swoje prawdziwe oblicze i myślę, że dalsze pytania nie mają sensu, podobnie jak poleganie na jego lobbystycznych osądach. Temu panu już dziękujemy!

  BB
  Tylko ze … to sa tylko słowa, słowa , gdzie CZYNY? Kiedy USTAWA o ZAKAZIE BANDERYZMU w Polsce ? Dlaczego Ukraincy nie plują w twarz Węgrom, Slowakom , Rumunom tylko Polakom???

  https://wpolityce.pl/polityka/365030-prof-zaryn-na-wschodzie-jest-bardzo-duzo-laczek-bezimiennych-grobow-naszych-rodakow

  Prof. Żaryn: „Na wschodzie jest bardzo dużo „Łączek” – bezimiennych grobów naszych rodaków”

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


  autor: Fratria

  Ukraina to państwo, które nie może przeżyć tego, co się stało rok temu. Rząd PiS i parlament podali jednoznaczną granicę, poza która nie będziemy wychodzić, jako Polska. Ta granicą jest prawda dotycząca zbrodni ludobójstwa na Polakach, dokonana m.in. przez OUNUPA

  —stwierdził prof. Jan Żaryn, który był gościem programu „O co chodzi?” na antenie TVP Info.

  Profesor mówił o napiętych ostatnio relacjach na linii Warszawa-Kijów. Ukraińcy wycofali zgodę na prace ekshumacyjne na terenach dawnej II RP

  W imię podporządkowania swoich racji politycznych Ukraińcy zdecydowali się na dokonanie zbrodni na Polakach, tylko, dlatego, że byli Polakami

  —mówił prof. o rzezi wołynskiej.

  Na wschodzie jest bardzo dużo „Łączek” – bezimiennych grobów naszych rodaków

  —zauważył historyk.

  kk/TVP Info

  Chrobry
  Ukraincom pdobnie jak Ruskim i Niemcom nie mozna nigdy wierzyc. Oni wszyscy sa falszywi i wredni.

  asdd
  Ukraińcy to Rosjanie, mentalność azjatycka, radykalny materializm i rzeczywisty ateizm

  BB
  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/sprawcy-napisow-konsulacie-ukrainy-rzeszowie-grozi-5-wiezienia-nawolywanie-nienawisci/….Mowienie PRAWDY jest ” mową nienawisci” w polskim sądzie ???

  pkp
  Czas przenieść mogiły Polaków do Polski zamiast użerać się z tą azjatycką dziczą w Rosji i na Ukrainie. Oddali życie nie wyrzekając się polskości więc należy im się panteon w ojczyźnie, a nie u wroga

  Polubienie

 24. Poznaniak74 @Poznaniak74:
  Cytat „Nie jest jasne, dlaczego Wjatrowycz opatrzył swój wpis komentarzem o zwycięstwie”, JAK TO NIE JEST JASNE? Przecież na naszych oczach „chrumiaki hałyczyńskie” z tym „czcicielem” „świniopasa Bandery” i „pastucha Szuchewycza” zakłamują i zniekształcają ile się da historię…

  SobiePan @SobiePan:
  Biorą przykład z mateczki Rosji to ona pierwsza obchodziła rocznicę zajęcia moskwy przez Polaków w 1612 r

  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/wjatrowycz-uczcil-1-listopada-grafika-oun-o-lwowie-pamietamy-o-naszych-zwyciestwach/


  Źr. Facebook

  WJATROWYCZ UCZCIŁ 1. LISTOPADA GRAFIKĄ OUN O LWOWIE. „PAMIĘTAMY O NASZYCH ZWYCIĘSTWACH”

  1 listopada 2017|2 komentarze|w społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Wołodymyr Wjatrowycz uczcił zwycięstwo Ukraińców, którego nie było.  1. listopada jest obchodzony na zachodniej Ukrainie jako Dzień Czynu Listopadowego.

  Przewodniczący ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz uczcił 1. listopada, który na zachodniej Ukrainie jest obchodzony nieoficjalnie  jako Dzień Czynu Listopadowego, umieszczając w sieci społecznościowej grafikę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów poświęconą Lwowowi z komentarzem „Pamiętamy o naszych zwycięstwach. 1.11.[19]18”.

  Na grafice opublikowanej przez szefa ukraińskiego IPN widać żołnierza ukraińskiego stojącego obok posągów lwów przed ratuszem we Lwowie. Na grafice znajduje się także godło Ukrainy – tryzub, herb OUN oraz napis „1.listopada 1918-1942”. Grafika jest podpisana banderowskim hasłem „Chwała Ukrainie – bohaterom chwała” (oryg. Sława Ukrajini – herojam sława).

  1. listopada 1918 roku w zamieszkanym w większości przez Polaków Lwowie Ukraińcy korzystając z pasywności Austriaków, dysponując 2,6 tys. żołnierzy narodowości ukraińskiej, zajęli większość budynków w mieście, a kilkanaście dni później ogłosili powstanie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej ze stolicą we Lwowie. Ukraińskiej polityce faktów dokonanych przeciwstawili się polscy mieszkańcy miasta. W związku z tym, że polska społeczność nie dysponowała siłami zbrojnymi (Polacy wcieleni do armii austrowęgierskiej walczyli na frontach I wojny światowej), do walki stanęli słabo uzbrojeni ochotnicy, w tym Orlęta Lwowskie. Pomimo przewagi militarnej Ukraińców, Polakom udało się odzyskać znaczną część miasta, a 22. listopada, po uzyskaniu posiłków z Przemyśla, wyprzeć oddziały ukraińskie ze Lwowa. Konflikt przemienił się w regularną wojnę polsko-ukraińską, która w połowie 1919 roku zakończyła się pełnym polskim zwycięstwem.

  Nie jest jasne, dlaczego Wjatrowycz opatrzył swój wpis komentarzem o zwycięstwie. Walki o Lwów zakończyły się dla Ukraińców przegraną. Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów również nigdy nie udało się przejąć rządów we Lwowie.

  CZYTAJ TAKŻE: Dziedziczak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym, wulgarnym znaczeniu tego słowa

  Kresy.pl

  Polubienie

 25. zefir @zefir:
  Niby rozsądne słowa Waszczyka to nie z przekonania,lecz z racji obelgi, afrontu San Escobar, którego doznał. W nim Waszczykowskim, jak w innych giedroyciowskich pis-dzielcach rusofobia jest tak silna, że nie zejdą z banderowskich barykad. Dalej będą działać na rzecz umocnienia V-tej bandero-kolumny w Polsce, emeryturki upadlińcom kosztem Polaków fundować, zbiorniki gazu banderlandu zapełniać, kundlić, lizać, banderów całować. Po co to gołosłowie i brednie o procedurach, które nie dopuszczą do nie wiadomo czego, gdy nie ma się nawet elementarnego ustawowego narzędzia zakazu szerzenia banderowskiej propagandy w Polsce?

  Kojoto @Kojoto:
  Waszczykowski się będzie zastanawiał… a tymczasem ukradlińcy wydadzą sankcje i zakaz na cały „polski” zaRząd i prezia Maliniaka. I nazwą to symetryczną reakcją na buńczuczne groźby z „san escobaru”. Władająca UPAdliną dzicz rozumie tylko zamordyzm. Polska powinna pomóz Rusinom reaktywować Ruś Kijowską i puścić w niebyt banderowski terror.

  Poznaniak74 @Poznaniak74:
  Prosta sprawa „panie” dyplomatoł z San Escobar by sprawdzić prawdziwość twoich intencji. Proszę przedstawić wniosek o PENALIZACJĘ ZACHWALANIA WSZELKICH TREŚCI BANDEROWSKICH, ewentualnie poprzeć ten złożony przez KUKIZ’15.

  ProPatria @ProPatria:
  Zgodnie z tym rozumowaniem ci, którzy nazistowskich mundurów nie zakładają, lecz notorycznie wyniszczają nasz kraj i Naród będą chętnie przyjmowani. Jak więc dziadzio się ustosunkuje do swojej bezgranicznej miłości, oddania i za wszelką cenę wspierania morderców naszych dzieci, którą wyraził parę dni temu na łamach Rzeczpospolitej ?? Zabolało wytknięcie wyimaginowanego San Escobar przez butnych rezunów ?? Za dużo dziadzio wypowiada pustych słów, nie mających pokrycia w rzeczywistych działaniach. Pomioty banderowskie to wiedzą i jawnie, bez ogródek upokarzają nasz kraj. Fakt pomiatania dziadziem mnie nie dziwi (a nawet nie obchodzi), gdyż na to W PEŁNI zasłużył swoją służalczością wobec upaińców (polityką tego nazwać nie można). Teraz dopiero zacznie się nagonka na dziadzia: stepowa dzicz nie zwleka z reakcją, atakuje natychmiast, brutalnie nazywa rzeczy po imieniu. Dziadzio natomiast mówi coś o banie dla osób noszących mundury SS, bezpłciowo obchodzi temat, nie atakuje frontalnie WSZYSTKICH działających na szkodę państwa polskiego i Narodu. Za to zapłaci: banderowcy rzucą się na niego i brutalnie rozszarpią.

  franciszekk @franciszekk:
  Aaaa… to ci dopierrr..o ? To gra PiS-iorków i wykorzystanie zdrowego myślenia Polaków by poprawić sobie słupek sondażowni?

  bob @bob:
  ha ha ha a jak chce wituś to sprawdzać czy ktoś mundur ss nosił skrajnie antypolskie poglądy ma wioskowy historyk wiatrowycz czekam na zakaz wjazdu do Polski dla niego

  banderacwel @banderacwel:
  PISbandera nic nie zrobicie dalej obrabiajcie pałki trzodzie banderowskiej

  https://kresy.pl/wydarzenia/waszczykowski-ludzie-ktorzy-ostentacyjnie-zakladaja-mundury-ss-galizien-polski-wjada/


  Witold Waszczykowski. Źr. UNIAN

  WASZCZYKOWSKI: LUDZIE, KTÓRZY OSTENTACYJNIE ZAKŁADAJĄ MUNDURY SS GALIZIEN DO POLSKI NIE WJADĄ

  2 listopada 2017|7 komentarzy|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

  W czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapowiedział, że zostaną uruchomione procedury które nie dopuszczą ludzi, zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski.

  Szef MSZ zapowiedział w TVP1, że będzie się zastanawiał, „czy rekomendować polskiemu prezydentowi wizytę na Ukrainie w tej chwili”.

  Pytany o relacje Polski z Ukrainą, podkreślił, że oba te kraje „mają inną koncepcję pojednania”. „My mamy świadomość, jak ważna jest dla nas Ukraina ze względów geopolitycznych (…), ale Ukraińcy, wiedząc o tym znaczeniu swojego państwa dla naszego bezpieczeństwa uważają, że w takim razie kwestie, jakie nas dzielą, szczególnie historyczne, powinny zejść na drugi, trzeci plan” – zauważył Waszczykowski.

  Waszczykowski powiedział, że będą uruchomione procedury, „które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski. Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien do Polski nie wjadą”.

  „Chodzi również o osoby, które są zaangażowane w sposób administracyjny – nie dopuszczają np. do kontynuowania ekshumacji; do kontynuowania renowacji miejsc kultu polskiego. Te osoby, które wykazują się i wykorzystują instrumenty administracyjne wobec Polski, będą również ponosiły konsekwencje” – dodał.

  Kresy.pl / PAP

  Polubienie

 26. gotan @gotan:
  i mamy gotowy ,prześmiewczy art.hajdamaki z kijewa, który porównuje Waszczykowskiego do nieuka… i co tu więcej dodać.?! Pan min. Waszczykowski przy swoim płaszczeniu przed UPAdliną powinien raz jeszcze pojechać do tychże i ponownie zadeklarować przyznanie im dotacji w wysokości 1 miliarda zł… PiSowiaki napaskudziliście z tą UPAdliną do czapek i teraz nakładacie toto na głowę… durnie! Nikt nie będzie sie z wami liczył kiedy włazicie do… ! Nawet Azjaci.. z kijewa… Komedia !

  tagore @tagore:
  Prześmiewczo można powiedzieć ,że po sukcesie dyplomatycznym Polski polegającym na
  niedopuszczeniu do wyartykułowania wobec Ukrainy wspólnego stanowiska grupy Wyszehradzkiej w sprawie ustawy oświatowej .Ukraińska spółdzielnia oligarchów przechodzi do ofensywy propagandowej w walce o pozycję lidera w Europie Środkowej. Rząd PIS w sprawie polityki wobec Litwy, Białorusi, Ukrainy nie zasługuje na określenie Rząd „Ciemniaków” tylko zramolałych profesorów bo to oni kształtują tą politykę ,a Kaczafi na to pozwala. Niech żyje San Escobar i nasze pupcie wołowe.

  Poznaniak74 @Poznaniak74:
  Szydzą i plują na PiSiorów, a ci udają że to deszcz pada. Oby sie nie skończyło na tym że rozbestwione „chrumiaki” porwą i pobiją jakiegoś PiSiora który uda się do tego „chlewu” z kolejną „przyjacielską wizytą”…

  Misza @Misza:
  Jeśli Twój scenariusz by się ziścił, oficjalne oświadczenie ukraińskiego MSZ zamykałoby się w krótkim stwierdzeniu o rosyjskim sprawstwie i nieustaleniu winnych 🙂

  zefir @zefir:
  Nadzieja na brak niezbędnych kompetencji i panujące w Polsce dyletanctwo wśród rządzących oficjeli, miłośników banderlandu, jest prawdziwa. Na tym forum aż kwiczy o głupocie giedroyciowskich wielbicieli banderlandu, nie kłamstwo, nie chamstwo, lecz prawda żywa

  ProPatria @ProPatria:
  Tak się kończy pertraktowanie i płaszczenie przed stepową dziczą. A zaznaczam butne rezuny reprezentują kraik kompletnie skorumpowany, zbankrutowany, swoisty żart historii na mapie Europy. Jak się wzmocnią, do czego usilnie dążą wszystkie dotychczasowe polskojęzyczne (nie)rządy będziemy mięli poważne kłopoty.

  Kojoto @Kojoto:
  Kurwaiński prymityw nie widzi tego, że pro-banderowski zaRząd w Polsce robi wszystko, żeby quazi-nazistowska Ukradlina miała się jak najlepiej. Jeszcze sra na rękę, która go karmi… nawet zabawne, że wytykają głupotę PiSowskiemu „Petru”, a sami mają jeszcze głupszych „polityków” i to wszystkich. Ich „klasa polityczna” utrzymuje się wyłącznie dziąki obcej interwencji – reprezentuje tylko korupcję do kwadratu i warcholstwo do n-tej potęgi…

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-publicysta-jesli-polska-chce-ekshumacji-rozmawia-ukraina-posrednictwem-san-escobar/


  Polskia i Ukraina, foto: tsn.ua

  UKRAIŃSKI PUBLICYSTA: JEŚLI POLSKA CHCE EKSHUMACJI, NIECH ROZMAWIA Z UKRAINĄ ZA POŚREDNICTWEM SAN ESCOBAR

  1 listopada 2017|7 komentarzy|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Ołeksandr Zinczenko, publicysta, były wiceszef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej kpi z Polski przypominając wypowiedź Waszczykowskiego o San Escobar.

  Ukraiński publicysta w opublikowanym w środę artykule na portalu istpravda.com.ua, atakuje Polskę i ministra Waszczykowskiego. W tekście zatytułowanym „Ukraińskie groby, polskie groby, zimna wojna i słońce San Escobar” Zinczenko wytyka stronie polskiej demontaż pomnika UPA w Hruszowicach.

  Były wiceszef IPN wypomina, że Polska nigdy nie przepraszała za akty wandalizmu do jakich dochodziło w Polsce na Ukraińskich pomnikach. Stwierdza również, że w ostatnim czasie doszło do przynajmniej 15 tego typu zdarzeń i tylko kilku na Ukrainie, za co strona ukraińska zawsze przepraszała.

  CZYTAJ TAKŻE: Szef Ukraińskiego IPN: To Polacy nie chcą rozwiązania sprawy polskich pochówków na Ukrainie

  Zinczenko łączy pomnik UPA z Hruszowic z grobami, pomimo, że nie był on związany z żadnym pochówkiem i, jak wskazywały polskie władze, były monumentem ku czci Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jego zdemontowanie posłużyło stronie ukraińskiej jako pretekst do zakazania poszukiwania i upamiętniania polskich grobów na Ukrainie.

  Odnosząc się do komunikatów, które wydawał ostatnio polski IPN, a także starań polskich władz o przeniesieniu wydawania zgód na ekshumacje i poszukiwania grobów Zinczenko pisze: A teraz o gorącym słońcu w San Escobar. Bardzo trudno jest brać na poważnie ton oświadczeń strony polskiej. Mam wielką nadzieję, że to mimo wszystko nie jest chamstwo i celowe kłamstwo, ale brak niezbędnych kompetencji i panujące w Polsce dyletanctwo.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wiceszef IPN: Nie ma szans na odbudowę pomnika UPA w Hruszowicach

  Jako przykład „dyletanctwa” były wiceszef ukraińskiego IPN przywołuje wypowiedź polskiego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który powiedział, że spotkał się ze swoim odpowiednikiem, ministrem Republiki San Escobar.

  Idąc dalej tym tropem Zinczenko odnosząc się do propozycji polskich władz twierdzi: W związku z tym, że strona polska proponuje przenieść rozmowy na temat kluczowego zagadnienia stosunków polsko-ukraińskich na wyższy szczebel polityczny – to Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy powinno się zgodzić i przeprowadzić je za pośrednictwem Republiki San Escobar lub na jej neutralnym terytorium.

  PATRZ WIĘCEJ: Dziedziczak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym, wulgarnym znaczeniu

  Kresy.pl / istpravda.com.ua

  Polubienie

 27. julek
  Waszczykowski, nie rób z tata wariata, co to znaczy skrajnie antypolskie stanowisko? Nie wystarczy antypolskie, skrajny cymbale?!

  Absurdus
  Szef UIPN W. Wjatrowycz w mediach społecznościowych ostentacyjnie posługuje się symboliką OUN-UPA, członków SS-Galizien nazywa ofiarami wojny. Regularnie bywa w Polsce, czy jego również obejmie zakaz?

  finka
  A jak nie skrajne tylko antypolskie to będzie ok. Żenada, ten człowiek podobnie jak min.Radziwiłł to porażka rządu i działanie przeciwko Polakom.

  genialny Waszczykowski
  Najprawdopodobniej będzie trzeba przejść przez bramkę, która wykrywa antypolskie nastawienie.

  moon
  Waszczykowski najgorszy minister spraw zagranicznych. Polityka PiS, pod zarzadem amerykanskich gorali, podmienia nam populacje, mamy tak jak w europie najazd banderyzmu. Obudzcie sie Polacy

  Prawidlowo
  Z tego rozumiem, ze ponad polowa Ukraińców nie wjedzie do Polski.

  https://wpolityce.pl/polityka/365140-polskie-msz-reaguje-na-pogarszajace-sie-relacje-z-ukraina-waszczykowski-osoby-o-skrajnie-antypolskim-stanowisku-nie-wjada-do-polski

  Polskie MSZ reaguje na pogarszające się relacje z Ukrainą. Waszczykowski: Osoby o skrajnie antypolskim stanowisku nie wjadą do Polski

  opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: 2 godziny temu


  autor: TVP1

  Potrzeba szerszej rozmowy o relacjach polsko-ukraińskich, szczególnie w kwestii historii. (…) Nie godzimy się na agresję wobec Ukrainy, ale w relacjach dwustronnych będziemy stosować symetrię

  —podkreślił Witold Waszczykowski, który był gościem „Kwadransa politycznego” w TVP1.

  Uruchamiamy procedury, które nie dopuszczą ludzi, zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski

  —powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, zapytany o relacje polsko-ukraińskie.

  Szef MSZ powiedział też w TVP1, że będzie się zastanawiał, „czy rekomendować polskiemu prezydentowi wizytę na Ukrainie w tej chwili”.

  Witold Waszczykowski, pytany o relacje Polski z Ukrainą, podkreślił, że oba te kraje „mają inną koncepcję pojednania”.

  My mamy świadomość, jak ważna jest dla nas Ukraina ze względów geopolitycznych (…), ale Ukraińcy, wiedząc o tym znaczeniu swojego państwa dla naszego bezpieczeństwa uważają, że w takim razie kwestie, jakie nas dzielą, szczególnie historyczne, powinny zejść na drugi, trzeci plan

  —powiedział.

  W tej chwili uruchamiamy procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski. Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien do Polski nie wjadą

  —oświadczył szef MSZ.

  Chodzi również o osoby, które są zaangażowane w sposób administracyjny – nie dopuszczają np. do kontynuowania ekshumacji; do kontynowania renowacji miejsc kultu polskiego. Te osoby, które wykazują się i wykorzystują instrumenty administracyjne wobec Polski, będą również ponosiły konsekwencje

  —dodał.

  Zapytany, czy w obecnej sytuacji wizyta jego lub prezydenta na Ukrainie powinna dojść do skutku, powiedział:

  Jeżli moja dojdzie do skutku, to będzie to wizyta czysto robocza i będzie to inspekcja naszego konsulatu miejsc związanych z Polską; spotkanie z Polonią, na pewno nie wizyta polityczna, natomiast będę sie zastanawiał, czy rekomendować prezydentowi polskiemu wizytę na Ukrainie w tej chwili.

  Waszczykowski odnosząc się do ostatniej wizyty wicepremier Piotra Glińskiego na Ukrainie, powiedział:

  Ta wizyta była źle potraktowana przez stronę ukraińską. Na forach międzynarodowych Polska broni suwerenności Ukrainy i nie ma bardziej zaangażowanego w tę sprawę kraju niż Polska. Nie zgodzimy się na aneksję Krymu, ale w relacjach dwustronnych będziemy rozliczać Ukrainę.

  Minister Waszczykowski odniósł się również do doniesień medialnych o tym, że na miejscu katastrofy smoleńskiej ma dojść do prac budowalnych.

  Niestety, nie dostaliśmy szczegółowej informacji w tej kwestii. Otrzymujemy tylko oględne informacje, że te prace nie zakłócą nam dostępu do tego miejsca. My uważamy, że to może być trwałe uniemożliwienie dojścia do tego miejsca, również do postawienia tam pomnika. Wierzę, że taki pomnik tam powstanie, bo nic nie trwa wiecznie, również rosyjska władza

  —zaznaczył.

  Na koniec szef MSZ ocenił polską politykę zagraniczną w strefie europejskiej.

  Po raz pierwszy od dwudziestu kilku lat, jasno zdefiniowaliśmy polskie interesy. Przez lata dominował pogląd, że należy po prostu „być”. Unia Europejska nie jest klubem altruistów, trzeba zabiegać o swoje interesy. (…) Jesteśmy dużym krajem, który ma prawo decydować o Europie i realizować własne interesy

  —podkreślił.

  kk/TVP1

  Narodowy Front Polski
  Dopóki Kosowo nie wróci w ręce Serbòw to nie skrytykuję aneksu Krymu przez Rosję. Przestanę popierać wcielenie Krymu do Rosji gdy Zachód odda świętą ziemię serbska w ręce Serbòw.

  M
  PAD zabierz wreszcie głos w sprawie asesorów. Dlaczego milczysz? Taki byłeś chojrak jak wetowałeś ustawy. CZEKAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  byly wyborca pis
  Nawilżajcie jeszcze bardziej Ukraińcom. Pożyczki, stypendia. Róbcie tak dalej. W zamian wychwalanie banderowców, zakaz importu mięsa, miliony Ukraińców zaniżających wynagrodzenia w Polsce.

  Pawel
  USA sprzedały Ukrów Rosji za poparcie przeciw KoreiPln. To koniec . Dla pozorów będzie nagonka mediów ale Nato nie zareaguje w sprawie Krymu

  TO-YA
  Chciałoby się powiedzieć — nareszcie.

  Mario
  Zezwolenia na prace dla ukraińców max. na 6 m-cy. Zakaz osiedlania się całymi rodzinami. 500+ nie dla ukraińców. Max czas pobytu na terenie Polski 6 m-cy na 12 m-cy.

  super
  Niech Ukrainą zajmie się Putin. Rząd Ukrainy nie potrafi docenić faktu, że Polska tak mocno zaangażowała się po ich stronie. Ukraina działa na szkodę Polski i Polaków. Należy wprowadzić wizy dla Ukraińców, zlikwidować ruch przygraniczny i traktować Ukrainę jako mało przyjazne a wręcz wrogie nam państwo

  leila
  Oni juz są w Polsce i podejrzewam, że wczesniej, czy później zaczna sie zmasowane napady, które będą odpowiedzią na ich prowokacje, że niby Polacy na nich napadają. Oni, zamiast muzułmanów.

  []
  Po polskich ulicach spacerują parki Arabów o złym wejrzeniu i grupy wiecznie niedomytych ponurych Ukraińców. Ale Waszczykowski / Błaszczak w kółko o bezpiecznej Polsce…

  Fon
  No i bedzie samotna wyspa jak zapowiedzial Ludzki Pan , Rosja Ukraina Niemcy ,mamy samych przyjaznych sasiadow . A na koncu placz i zgrzytanie zebow zostanie .

  Waszczykowski do dymisji
  Ukraińscy bandyci grasują na polskich ulicach – mieszkańcom eksmitowanym z mieszkań w W-wie obiecują Wołyń, zakładają tu fundacje i nawołują do przewrotu, zaniżają pensje, nie płacą podatków.

  werdung
  Wszystkim Ukraińcom widzianym na marszach upa wydać zakaz wjazdu do Polski i szybko doszłoby do normalizacji

  Jowita
  przede wszystkim zdymisjonować ambasadora Piekło. jego uległość wobec strony ukraińskiej jest uwłaczająca.

  xbo
  http://spiritolibero.neon24.pl/post/140849,ukraina-panstwo-ktore-nigdy-nie-istnialo

  propganda
  Jego wystąpienie to tylko propaganda. To nie wytyczne dla resortu. Będzie jak było. Ludzie zasną.

  soda
  Zachowanie Ukrainy wymaga, aby rząd polski zdecydowanie ostro zareagował. Nie można pozwolić na to, żeby państwo z dna cywilizacyjnego, tresowało nas i gryzło po rękach, po tym jak zeżre to co na ręce!!

  TRP
  Należy wstrzymać wszelkie kontakty z Ukrainą, nie tylko prezydenta ale i innych osób.

  UPA=NSDAAP=KPZR !!!
  Kiedy polscy politycy zrozumieją, że UPAińcy MAJĄ TAKĄ SAMĄ MENTALNOŚĆ JAK KACAPY i każde ustępstwo Polski jest traktowane jako oznaka słabości, a o oni rozumieją i szanują tylko język siły ?!!!

  stanisław
  czas na przestanie okradania polskiego narodu i państwa przez kolejne rządy obdarowujące miliardami zwyrodnialców ukraińskich i czas odebrać nasze polskie ziemie okupowane przez bandrowców

  bezwstydne wlazenie bez mydla!
  jak jest z nauczaniem j.polskiego w szkolach na UA? Znow oszulaliscie Narod! Orban bedzie blokowal UAw eu!- bo ci nie zgadzaja sie by dla 140 tys Hu na Ua byl w szkolach jezyk wegierski!Za ZSRR byl!

  Rotmistrz Pilecki
  A co z tymi, co juz wjechali do Polski, jest ich duzo i okazuja wrogosc do Polakow w urzadzanych (z zezwoleniem wladz samorzadowych) demonstracjach.

  tak nie moze dalej byc!
  UA dyskryminuje jawnie Polakow tam zamieszkujacych od stuleci. Prawd.nie beda mieli wszkolach j. pols. Tak zle nie bylo nigdy! To gwalcenie praw eu!Pl Rzad=strus -glowa w piach iwypiecie sie na Narod!

  Pl =macocha dla Polakow!
  Na nieludzkim wschodzie jest ok 3mlny Pl! zapomnianych i przesladowanych! Dla tych nie ma miejsca wPL! Im bylo wydacPl paszp+ Ulg, 500+ i moglibysmy wreszcie razem budowac silna Ojczyzne! = Zdrajcy!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.