174 Równonoc jesienna 7524, czyli coś kończy się… i coś się zaczyna…


Dożynki w Jałówce. 15 sierpnia 2015

Z tego co widzę, czytam i obserwuję, to wiele osób ostatnio czuje „coś w kościach” i nie jest to tylko reumatyzm… Może to jesień, może to koniec lata… a może coś zupełnie innego… Coś nadciąga i nic już nie będzie tak jak było… Nie wierzycie?

https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnonoc_jesienna

Równonoc jesienna – na danej półkuli ziemskiej – północnej lub południowej – jest to równonoc, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać słabiej tę półkulę a mocniej półkulę drugą. Moment równonocy jesiennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego.

Na półkuli północnej równonoc jesienna następuje w okolicach 22/23 września (równonoc wrześniowa), kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc jesienna ma miejsce 20/21 marca (równonoc marcowa). W chwili gdy na jednej półkuli zachodzi zjawisko równonocy jesiennej, na drugiej jest to moment równonocy wiosennej.
(…)

Tyle wiki… a co na to ma do powiedzenia i przekazania Nam Słowiankom i Słowianom, Nasza Słowiańska Tradycja?

…..

Na początek trochę przeciw-słowiańskiego newageowego kitu:

http://www.czarymary.pl/a_401_magia_rownonocy_jesiennej

http://magia.onet.pl/artykuly/swieta-i-obrzedy,610/mabon-swieto-rownonocy,63843.html

Mabon – święto równonocy
Święta i obrzędy Dodano: 21 września 2015

Równonoc jesienna to czas, kiedy doceniamy to, co przez ostatni rok przyniósł nam los, to czas zadumy nad doświadczeniami i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. To, co minęło, powinno odejść, zrobić miejsce nowemu. To też moment, kiedy możemy prosić o pomyślności w następnym roku i siłę na całą zimę.

Jesień to piękna i tajemnicza pora roku. Stanowi pożegnanie urodzajnego lata i wprowadza nas w ciemności zimy. To czas zbioru plonów, czas odpoczynku dla ludzi i dla ziemi. To czas, kiedy przyroda zamiera, aby z pełną siłą odrodzić się wiosną. Jest to także czas równonocy jesiennej – równości dnia i nocy, światła i ciemności, energii kobiecej i męskiej. Dla pogan to jeden z sabatów mniejszych, święto Mabon, zwane również Świętem Winobrania.
(…)

~PrzeciętnyKowalski : Ciekawy artykuł. Niczym kiedyś chrześcijaństow narzucano na rodzime słowiańskie wierzenia i obrządki tak nadal mamy do czynienia z tym działaniem. W powyższym artykule NIE MA ANI RAZ użytej nazwy Słowianie. Tak jakby takowi nie istnieli (jedynym użytym określeniem jakie padło to poganie) Nawet nie nawiązuje się do naszych rodzimy, wznawanych kiedyś bóstw a jakby niebyło Swięto Plonów poświecone było Perunowi i Dadźbogowi Swarożycowi. Za to wstawia się nam historie jakiegoś Mabona syna walijskiej bogini i opisuje się nie słowiańskie obrzędy. Kto za tamtych czysów miał banknoty i co mnie obchodzi syn jakiejś walijskiej bogini ?? Możecie striwrdzić że się czepiam, że następny ”narzekający” no ale prosze was nabierzcie szacunku do własnych korzeni.

Siemomysł do ~c: Problem pogaństwa to tak naprawdę problem władzy. Proszę zwrócić uwagę na zaciekłość ataków na przedchrześcijańskie tradycje ze strony ośrodków chrześcijańskich oraz ze strony innych religii Abrahamowych (judaizm, islam). Jak widać sprawa jest dość poważna. Wyjaśniam dlaczego i nie ma to wiele wspólnego z religią.

Tzw. pogaństwo było związane z lokalnymi władcami, co kłóciło się z interesami cesarza, dlatego wszelkiego rodzaju pogaństwo MUSIAŁO zostać zniszczone (trzeba było zniszczyć autonomię i niezależność regionów).

Chrześcijaństwo Rzymskie realizowało politykę (Świętego) Cesarstwa Rzymskiego (dziś Niemcy i częściowo EU). Chrześcijaństwo ma różne formy w zależności od ośrodka władzy, który reprezentuje. np. Prawosławie, Protestantyzm itp. Wszystkie odmiany chrześcijaństwa są rezultatem długich wojen i są nierozerwalnie związane z konkretnym ośrodkiem władzy.

Zagrożenie dla Europy ze strony Islamu nie polega na niebezpieczeństwa teologicznych. Chodzi przejęcie władzy nad Europejczykami przez ośrodek władzy związany z bliskim wschodem.

W miarę dokładny opis chrystianizacji Europy (w tym Polski) można znaleźć na moim profilu onetowym (trzeba kliknąć obrazek obok posta).

~Lech do Siemomysł: Siemomyśle widać ,ze jesteś prawdziwym pasjonatem Słowiańszczyzny Zachodniej (zapewne nie tylko) posiadającym naprawdę dużą wiedzę na ten temat i potrafisz w naukowy sposób gromadzić oraz popularyzować swą wiedzę w sieci (masz pasję badawczą ,wiedzę historyczną, jesteś sprawny technicznie ,potrafisz i chce ci się to robić). Myślę ,że bardzo brakuje człowieka o takich jak twoje zainteresowaniach ,predyspozycjach i możliwościach (intelektualnych i technicznych) który zająby się kontynuacją (na poważnie) dzieła księdza Stanisława Kozierowskiego twórcy Atlasu nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej ,które szczegółowo obejmuje jedynie północną (lechicką) część słowiańskiego Połabia . Dotąd żaden badacz (naukowiec) nie pokusił się o kontynuację i dokończenie tej bardzo wartościowej historycznie ,ambitnej pracy (choć połowicznej w kontekście całości Połabia) księdza. S. Kozierowskiego. Jeśli nie czujesz się na siłach to może z kimś wspólnie (w jakimś zespole ?) albo może znasz kogoś kogo mógłbyś zachęcić do takiej bardzo ambitnej historycznej misji (wymagającej wielkiej pracy i czasu w zgromadzeniu i dotarciu do potrzebnych źródeł historycznych). Pozdrawiam.

Siemomysł do ~Lech: Chyba trochę za ambitne zadanie jak na moje możliwości. Jednak można by było stworzyć coś w rodzaju Wikipedii z wiedzą na temat Słowiańszczyzny. Wedy więcej osób mogło by nad tym popracować. Z tego co widzę, to największy problem jest w tym, że jest sporo wiedzy, która jest dostępna dziś, jednak większość z uwagi na prawa autorskie lub opublikowanie w mało znanych źródłach nie jest publicznie dostępne. Wydaje mi się, że można i trzeba to naprawić. Coś podobnego można częściowo znaleźć w innych językach. Dobrze by było mieć coś takiego po polsku.

~Lech do Siemomysł: Zapomniałem dodać adres do strony o ks. Stanisławie Kozierowskim ,gdzie w przypisach jest link do jego Atlasu nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej (ze szczegółowym wykazem nazw słowiańskich osad i grodów wraz ze dokładnymi mapami północnej (lechickiej) części zachodniosłowiańskiego Połabia. http://pl.wikipedia.org

~Lech do ~Stowarzyszenie Golęszyczanie: Podoba mi się wasza nazwa historycznie upamiętniająca chyba jedyne lechickie plemię śląskie ,którego ziemie odpadły od Polski już w 1038 r (zagarnięte przez najazd nielechickich Czechów) i do tej pory jako jedyne nie powróciły do swej lechickiej (polskiej) ślaskiej macierzy. Nie wiem tylko czy nie byłaby właściwsza nazwa Stowarzyszenie lechickich Gołęszyców polskiego Ślaska ? ,ale nie będę się oczywiście upierał. Pozdrawiam

~Stowarzyszenie Golęszyczanie do ~Lech: Nie ma co rozpamiętywać i dzielić, trzeba łączyć 🙂

~111 do ~Stowarzyszenie Golęszyczanie: DLACZEGO? BO KOŚCIÓŁ WYMAZAŁ I „POPRAWIŁ” NAM HISTORIĘ. WEDŁUG KOŚCIOŁA POLSKA POWSTAŁA W 966 ROKU OD „PRZYJĘCIA” CHRZEŚCIJAŃSTWA WCZEŚNIEJ BYŁ TYLKO ADAM I EWA NO I GDZIEŚ TAM SIĘ NIEJAKI CHRYSTUS ZAPLĄTAŁ. DO DZIŚ CIEMNOTA W TO WIERZY I BLOKUJE WSZYSTKO

~lol do ~111: Ciemnota to osoby wygłaszające bzdury podobne do Twoich. To, że się uczymy o Mezopotamii, Egipcie i starożytnej Grecji i Rzymie jest spowodowane tym jaki wpływ te cywilizacje miały na rozwój kultury zachodnioeuropejskiej. W IX wieku Polska nie istniała. A to, że Polska istnieje dzisiaj zawdzięczamy właśnie przyjęciu chrześcijaństwa przez Mieszka I w X wieku. Niestety, niektórzy tych prostych faktów nigdy nie zrozumieją…

~witszar do ~lol: Prawda, Polska nie istniała, ale istnieli Polanie, Mazowszanie, Ślązacy i Wiślanie. Oni mieli swoje wierzenia, obyczaje, święta. Ba, oni (czyli my) je do tej pory kultywujemy. To, co obchodzimy 24. grudnia to wcale nie jest oczekiwaniem na narodzenie Jehoszua bar Jehosefa isz Nezirat, tylko nasze stare Gody, na które katabasy musiały się zgodzić, bo to święto obchodzili wszyscy. Podobnie z Jarymi Godami, które posiadacze jedynie słusznej prawdy (?!) próbują zmienić w jakąś durną Wielkanoc, ale my, prawnukowie Słowian dalej kultywujemy malowanie jaj, chłostanie się baziami i oblewanie dziewuch wodą, aby były płodne jak podlewana ziemia. Nie są nam potrzebny żaden lud Mezopotamii, ani żaden Celt, ani Żyd ze swoim Jahwe, aby nam dyktowali mity i obrzędy. Mamy swoje.

~Siemomysł do ~Stowarzyszenie Golęszyczanie: Życzę powodzenia. Na terenie Niemiec … jest wiele podobnych projektów, które dotyczą przeszłości … Słowian. Tu można obejrzeć listę: http://slawenburgen.npage.de

Jednak, temat jest dość niebezpieczny.

Jest taki stary polski film pt. „Planeta Krawiec”, gdzie tytułowy bohater, który był z zawodu krawcem zaczął zajmować się amatorsko astronomią. Wszystko było pięknie. Jednak pewnego dnia odkrył, że ruski pojazd kosmiczny rozbił się o księżyc. Astronom amator ujawnił te informacje i miał wielkie problemy, bo szkalował związek radziecki.

Dobrze zauważyć, że okres historyczny, którym się chcecie zajmować pomijany jest znaczącym milczeniem przez podręczniki historii, pomimo tego, że jest na ten temat dużo fachowej literatury.

To właśnie w tym okresie ukształtował się kształt dzisiejszej Europy oraz jej tradycje religijne.
Jak zaczniecie w tym grzebać … to prędzej czy później do czegoś się dogrzebiecie … a wtedy może się okazać, że komuś się to nie podoba.

Z tego co mi wiadomo, to twórcy znanych stron internetowych poświęconych Słowianom mają co jakiś czas sprawy w sądach, bo czyjeś uczucia podobno cierpią, jeśli porusza się pewne kwestie.

A jak zaczniecie studiować historię Niemiec i kościoła … i zaczniecie mieć w tym względzie jakieś swoje opinie… to będziecie mieli jeszcze na karku różne inne indiwidua … Zlecą się jak sępy i to nie wiadomo skąd.

…..

A teraz coś bardziej strawnego:


Święto Plonów

http://www.smakizpolski.com.pl/jesienne-zwyczaje-ludowee/

https://mitologie.wordpress.com/swieta-slowianskie/

http://mojaslowianskafilozofia.blogspot.co.uk/2012/09/sowianskie-swieto-plonow-21-23-wrzesien.html

http://www.ekokalendarz.pl/dozynki/

http://www.polskinetwork.org/strona,swieta,96,swieta-slowianskie.html

http://rodzimowierstwo.cba.pl/?page_id=1309

http://www.plka.ie/2014/09/23/magia-rownonocy-jesiennej

http://www.kamienne.org.pl/index.php/mabon-2007

http://duchtynia.pl/2015/06/kalendarz-slowianski-haliny-lozko-a-rodzimowierstwo-w-polsce/

http://www.wielen.pl/content.php?sid=0a72ea4cfd62891711fe95104e407f29&tr=cl&cms_id=1184

http://davidicke.pl/forum/poganskie-echa-w-polskim-katolicyzmie-t3683.html

http://przypiecek.blogspot.co.uk/2013/10/rownonoc-jesienna.html

https://www.slawoslaw.pl/dozynki-czyli-swieto-plonow/

http://www.wiadomosci24.pl/tag/Diduch.html

http://www.jws.net.pl/do-poczytania/kalendarz-swiat/595-doiynki-polskie-dawniej-i-dzip.html

http://www.szkocja.niklot.org.pl/publicystyka/91-wrzeniowa-rownonoc-to-pogaskie-wito-plonow.html

http://www.rgkosakowo.pl/dozynki-wczoraj-i-dzis/

http://www.orsza.nazwa.pl/szkola/articles.php?article_id=75

http://kritikos.pl/Viking-Prawdziwe-korzenie-chrzescijanskich-swiat

http://www.slowianszczyzna.pl/pl/ksiega-madrosci/pergaminy-wszelakie-acz-mdre-niekiedy/164-obrzdy-cyklu-rocznego

http://wolnemedia.net/spoleczenstwo/swieto-plonow-dozynki/

http://naludowo.pl/kultura-ludowa/lato-obrzedy-zwyczaje-ludowe/dozynki-na-ludowo-etniczne-swieto-wieniec-dozynkowy.html

http://www.bogowiepolscy.net/bogowie-jasz-piorun.html

itd…

…..

No tak, tyle inni, a ja… a ja z okazji Równonocy jesiennej 7524 roku, zrobiłem sobie  i moim bliskim małe ognisko i skromny, aczkolwiek bardzo smaczny poczęstunek! 🙂

Rownonoc 2015 ognisko

SŁAWA NASZEJ PRASTAREJ SŁOWIAŃSKIEJ TRADYCJI!!!
SŁAWA NASZYM SŁOWIAŃSKIM BOGINIOM, BOGOM I PRZODKOM!!!
BĄDŹCIE BŁOGOSŁAWIENI, DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKO!!!

ŻEGNAJ LATO, WITAJ JESIENI!!!

6 thoughts on “174 Równonoc jesienna 7524, czyli coś kończy się… i coś się zaczyna…

 1. ~666 1 godzinę i 40 minut temu
  Jest mnóstwo rzeczy, które nie mają swoich źródeł w Europie. Na przykład niewolnictwo. Albo obrzezanie. W szczególności dziewczynek. Albo palenie wdów. Albo składanie ludzi w ofierze bożkom. Wstydź się, Europo; w porównaniu z innymi kulturami jesteś totalnie prymitywna. Ucz się od lepszych!

  ~JOZEF 1 godzinę i 8 minut temu
  popatrzcie kto sie wypowiada o naszej cywilizacji niech wraca do swojej i to szybko skoro taka dobrA

  ~adam 56 minut temu
  Afryka pokazała swoją cywilizacje. Zrujnowali, zburzyli, i rozkradli wszystko co mieli, Teraz będą emigrować do Europy, i zrobią dokładnie to samo.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Mamadou-Diouf-w-dziejesienazywo-chrzescijanstwo-jest-z-importu,wid,17868528,wiadomosc.html?ticaid=115a47

  akt. 24.09.2015, 13:33

  Mamadou Diouf w #dziejesienazywo: chrześcijaństwo jest z importu

  – Europejczycy zapomnieli o tym, że chrześcijaństwo pochodzi z Bliskiego Wschodu – powiedział w programie WP #dziejesienazywo Mamadou Diouf z Centrum Wielokulturowego w Warszawie. – Nie możemy zapomnieć, że element semicki jest bardzo ważny w kulturze polskiej – podkreślił.

  – Te wartości nie zostały wymyślone w Europie. Chrześcijaństwo jest z importu – dodał Diouf. – Niech pani sobie wyobrazi, że ktoś teraz próbuje wypełnić PIT cyframi rzymskimi. Operujemy cyframi, które są indyjskie, a nazywane arabskimi. Jest mnóstwo rzeczy, które nie mają swoich źródeł w Europie – podkreślił.

  – Te gadki o wartościach, europejskiej cywilizacji, to bzdura jakaś. To wszystko jest ludzkie – dodał Diouf.

  ~M 1 godzinę i 29 minut temu
  ..pozwoli Pan jednak, żebyśmy (Polacy) wciąż importowali sobie to co chcemy i sobie sami wybierzemy, a nie czego nie chcemy..

  ~zbyszek57pół godziny temu
  o co chodzi temu brązowemu człowiekowi

  ~marcin_0000@wp.plpół godziny temu
  a czy chrześcijaństwo sami sobie importowaliśmy…??? czy było nam narzucone siłą:)…bo zdaje mi się że raczej to drugie:)./..

  ~az_73pół godziny temu
  Myślisz że Polanie byli zadowoleni kiedy ktoś „zdemontował i zjarał” im Światopełka? Nie sądzę!

  ~Wojtek Wardapół godziny temu
  a chrześcijaństwo przywlókł jakiś królik do Polski

  ~max 54 minut temu
  Bezczelny jest ten facet! Polacy otrzymali pomoc w Afryce? No szok! Polski rząd zapłacił za uchodźców Anglii ( bo przebywali w koloniach angielskich w Afryce) złotem! Dla Polski nic za darmo! Co za cham! Tym bardziej, że sam do nas przyjechał! Wypad, wracaj do swojej Ojczyzny!

  ~zaniepokojony obywatel-europejczyk 1 godzinę i 1 minutę temu
  A co to za „znawca” kultury europejskiej???? Szok!!!!!!!!!!!!!!!! Zero wiedzy i zero do powiedzenia!!!!! Po co to tu umieszcza „droga” redakcja???? Żeby jątrzyć???? Czemu to służy???

  ~art r 35 minut temu
  „To wszystko jest ludzkie – dodał Diouf.” Szariat, ścinanie głów, wysadzanie się w powietrze, egzekucje na przypadkowych osobach też?

  ~kiki 51 minut temu
  Boże, ile jeszcze bzdur, wyciągniętych ze śmietnika autorytetów, pomieści ta lewacka propaganda! Jakiś tłusty chowany na Mcdonaldzie ,,ekspert” będzie nas uświadamiał skąd pochodzi nasza cywilizacji i religia!! Litości bo zwymiotuję.

  Polubienie

 2. ~ana 49 minut temu
  Przecież KK takiego majątku nie zarobił legalnie więc jakim prawem domaga się zwrotu?

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019407,title,Abp-Gadecki-zwrot-majatku-Kosciolowi-to-naprawa-dziejowej-niesprawiedliwosci,wid,17868769,wiadomosc.html

  akt. 24.09.2015, 14:54

  Abp Gądecki: zwrot majątku Kościołowi to naprawa dziejowej niesprawiedliwości

  Metropolita poznański odpowiedział na list prezydenta Jacka Jaśkowiaka w sprawie sporu o nieruchomości odzyskiwane przez Kościół. Abp Gądecki twierdzi, że „odmowa zwrotu zagrabionej własności jest w istocie równoznaczna z zaakceptowaniem aksjologii państwa komunistycznego”.

  W połowie lipca prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wystosował do abpa Stanisława Gądeckiego list otwarty z apelem o uregulowanie sporów dotyczących nieruchomości, które w czasach PRL-u odebrano Kościołowi, a ten dziś domaga się ich zwrotu lub wielomilionowych odszkodowań. Jaśkowiak zwrócił też uwagę, że władze samorządowe wynajmują stronie kościelnej różne budynki na działalność edukacyjną i dobroczynną za zdecydowanie mniejsze kwoty niż te, które jednocześnie same płacą za możliwość korzystania z gruntów należących do kurii. Za przykład wskazał m.in. teren nad Maltą, po którym kursuje kolejka wąskotorowa Maltanka wożąca dzieci do Nowego Zoo. Za to, aby mogła przejeżdżać przez działki należące do jednej z parafii, miasto płaci jej ponad 12 tys. zł miesięcznie. Zdaniem Jaśkowiaka ta kwota powinna być zdecydowanie niższa, bo Maltanka służy dobru poznańskich rodzin. Podobnie jak Szkoła Baletowa, której przyszłość po wyroku nakazującym jej zwrot kurii jest cały czas niepewna.

  24 września abp Stanisław Gądecki opublikował swoją odpowiedź na list prezydenta Poznania. Czytamy w nim m.in.:

  „Z przykrością stwierdzam, iż zarówno w Pańskim liście, jak również w załączonym do niego raporcie brak jest tła historycznego, które mogłoby wyjaśnić opinii publicznej genezę poszczególnych sporów. Dlatego też pragnę przypomnieć, iż sprawy prowadzone na drodze prawnej pomiędzy Kościołem, Miastem Poznań czy Skarbem Państwa, dotyczące spraw majątkowych, nie są związane z jakimiś przywilejami, których obrony domaga się obecnie strona kościelna, lecz stanowią próbę naprawienia dziejowej niesprawiedliwości, jaką była grabież majątku wspólnoty Kościoła dokonana przez władze komunistyczne.”

  Metropolita zwraca też uwagę, że odzyskiwanie na drodze sądowej nieruchomości nie służą osobom duchownym ale całej wspólnocie Kościoła, np. młodzieży szkolnej czy osobom ubogim, którzy także są mieszkańcami Poznania i miasto powinno dbać także o ich potrzeby.

  Jednocześnie abp Gądecki podkreśla, że nie widzi powodów, dla których Kościół miałby rezygnować z pobierania stosownych opłat za nieruchomości, z których korzysta miasto.

  „O ile Kościół jest gotowy współdziałać w sprawach dotyczących m.in. edukacji i wychowania dzieci i młodzieży, pomocy społecznej lub ochrony zdrowia, o tyle trudno oczekiwać, aby przyjmował na siebie odpowiedzialność za utrzymanie infrastruktury tramwajowej lub rekreacyjnej w mieście, bądź finansowanie nauki baletu” – pisze metropolita, nawiązując m.in. do sprawy Maltanki czy Szkoły Baletowej.

  Abp Gądecki zapewnia też prezydenta, że Archidiecezja Poznańska jest gotowa do uregulowania wszelkich niejasności w zakresie spornych gruntów, ale do tej pory wszelkie opóźnienia i brak decyzyjności wynikały z opieszałości władz miasta a nie kurii.

  ~Olka P. 3 godziny i 17 minut temu
  a to menda,ta gondecka, jeszcze mu mało…

  ~polak 2 godziny i 11 minut temu
  Jestem za PIS przez tych muzułmanów ale ten pazerny gość przesadza. Łapy won od majątku narodowego

  ~wierzący 3 godziny temu
  Nasi biskupi błądzą, jak to zrozumieją będzie już za późno.

  ~-żebrak 1 godzinę i 57 minut temu
  „Po co” kawalerom’ majątki -muszą pocieszać zbłądzone dusze. nA TRAKTORY I ORAĆ UGORY?

  ~malorolny 1 godzinę i 32 minut temu
  Oni oraja…ale bruzdy dzieci…

  ~qwe 3 godziny i 4 minuty temu
  Miasto musi płacić Gądeckiemu 12 tys. za kolejkę na Maltance ! I co z tego ma ?? Kolejne setki tysiące na płace dla katechetów w szkołach !! To jest wg Gądeckiego ”sprawiedliwość dziejowa ” ??!! Krew człowieka zalewa !!!!

  ~zdegustant 2 godziny i 52 minut temu
  Boże widzisz i nie grzmisz? A po co tym biskupom te majątki? Wszak to mamona prowadząca do grzechu. Ile razy to słyszeliśmy z ambon? Ale pewnie to tylko opowieści dla poddanych parafian, pasterzy to nie dotyczy.

  ~vvvd 2 godziny i 55 minut temu
  To teraz czas aby kościół oddal tym którym on ukradł czyli społeczeństwu, złodzieje i kolaboranci, oglupiacze i wymuszacze, zboczency i pomylency

  ~Logik 2 godziny i 50 minut temu
  Kler ma mentalność Kalego. Dla nich zwrot równa się branie wszystkiego co sie da a nawet nie da. Ale już dać to z tamtej strony nie słychać. W Polsce kler nie dba o owieczki i Polskę ale STRZYŻE z kasy z mocą kosmiczną.

  ~=LUCYFER 34 minut temu
  „cZŁOWIEK PAZERNY TYLKO bOGU WIERNY”

  mar911 2 godziny i 29 minut temu
  Kościołowi ciągle mało, mało, mało. Chcą sprawiedliwości, to niech zaczną płacić podatki, od dochodów, od gruntów, nieruchomości, itp. I to według ogólnej taryfy a nie preferencyjnej. Brać są chętni ale dawać już nie bardzo.

  ~M.L 2 godziny i 41 minut temu
  Prosze historykow o opisanie na jakich zasadach kosciol pozyskal takie majatki w Polsce?Czy wszystko bylo zgodne z ewangelja.?Marcin L.

  ~stary ale pamiętliwy 2 godziny i 53 minut temu
  Ty arc pobity Gądecki ,a jakiej to naprawy dziejowej ty bluźnierco oczekujesz? Ja oczekuję,że wreszcie ta wasza sekta odda narodom to im zrabowała.Jesteście największą i najbardziej drapieżną bandą bandytów łupiących nawet somalijskie dzieci.(przypomnę choćby „TZW świetą Matkę teresę z Kalkuty”-gdzie tu świętość!!!!

  ~elzunia 2 godziny i 35 minut temu
  Klamcy i zlodzieje!!! Zagarneliscie wszystkie koscioly i to nie tylko ewangelickie na ziemiach zachodnich i do tego wyludzacie panstwowe pieniadze praktycznie nie placac podatku i zusu!!! My wszyscy bez wyjatku musimy za was placic i utrzymywac! Nawet ateisci, to obrzydliwe i wstretne!!!

  ~nihilnovilista 1 godzinę i 43 minut temu
  Naprawa dziejowej niesprawiedliwości to zwrot majątku społeczeństwu. Przypomnę, że Kościół sam się tego nie dorobił. Kościół tuczył się dzięki układom z magnaterią, panującymi książętami i królami, którzy to pasożytowali na przedstawicielach najniższego stanu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.