799 Zakłamywania historii ciąg dalszy, czyli jak „przyjaciele Polski”, w tym papież Franciszek, a ostatnio Josh Kovensky w Kyiv Post, przyprawiają Polakom gębę nazistów 02


Fotografia wykonana w czasie pogromu Żydów we Lwowie w 1941 roku.

bob @bob:
A gdzie polski ambasador!!??? szkalują nas kraj a ten gazetowyborczy wymoczek co na to??!

jwu @jwu:
@bob Jeszcze takiego nie wybrano.

Wolyn1943 @Wolyn1943:
Czy ambasador Piekło już wykupił prenumeratę i powierzchnię reklamową, na której zamieści gorące zapewnienia o przyjaźni i bezwarunkowym wsparciu dla bratniego narodu ukraińskiego?

JeszczePolska @JeszczePolska:
Narracja skądinąd znana , już była stosowana w tym roku przez jedną nację. Czyżby podpowiedzieli swoim banderowskim wasalom co mają mówić??
Babi Jar, ginęli tez Cyganie i Rosjanie oprócz żydów!
https://youtu.be/KmrrB3OvbLU

JeszczePolska @JeszczePolska:
Nawet są legitymacje wykonawców pogromu!!Nic nie ginie, dokumenty, zdjęcia filmy!No ale jak ktoś ma kłopoty natury psychicznej to stosuje tzw. przekierowanie. Już to znamy, ograna śpiewka: WSZYSTKO CO ZŁE ROBIĄ …INNI!!!
https://foto-history.livejournal.com/2472515.html

JeszczePolska @JeszczePolska:
Polacy nie współpracowali z Niemcami,we Lwowie robił o to UPA Bandery i ukraińska policja.

tagore @tagore:
Kalka z działań strategicznego sojusznika ,czyli Niemiec. Zobaczymy na pewno lepsze kwiatki. Sprawa Kozłowskiej wygląda na ukraińskie wsparcie dla niemieckiej polityki wobec Polski ,zaczyna to tworzyć jednoznacznie wrogą Polsce całość nie skrywaną za zasłoną „problemów historycznych”.

gutek @gutek:
Ci Żydzi byli obywatelami Polski, jak i członkowie OUN. Nie byłoby żadnych mordów i pogromów gdyby nie Niemcy. A tak na marginesie, skoro już o Żydach mowa, to Polacy czy Ukraińcy w tamtej wojnie w ogóle nei ucierpieli, prawda? Tylko Żydzi mają monopol na martyrologię.

muniek1982 @muniek1982:
Ukraińcy odrobinę honoru nieudowodnicie że to Polacy bo jedynymi kartami i faszystami a wręcz dziwkami Hitlera byliście wy i za wasze okrucieństwa przychodzi wam teraz płacić tracicie ziemię które wam nigdy się nie należały wasi młodzi ludzie za wasze grzech teraz giną na tzw. dziwnej wojnie którą już przegraliście i nie łudźcie się nie odzyskacie ich bo jesteście podmiotami szatana i jedyna dla was przyszłość to próbek za miskę ryżu w UE bo ona też nigdy was nie przyjmie bo jej interesy z Rosją są ważniejsze niż faszysci że stepów Azji

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainska-gazeta-polskie-oddzialy-zabojcow-mordowaly-zydow-we-lwowie-rdi-interweniuje/

UKRAIŃSKA GAZETA: POLSKIE ODDZIAŁY ZABÓJCÓW MORDOWAŁY ŻYDÓW WE LWOWIE. RDI INTERWENIUJE

13 października 2018|9 komentarzy|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Reduta Dobrego Imienia interweniowała ws. artykułu na łamach ukraińskiego tygodnika „Kyiv Post”, w którym napisano, że polskie „oddziały zabójców” wspólnie z Niemcami i ukraińskimi bojówkami OUN brały udział w pogromie Żydów we Lwowie w 1941 roku.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia podjęła interwencję ws. oszczerczego artykułu na temat pogromu lwowskiego w 1941 roku, opublikowanego przez ukraiński, anglojęzyczny tygodnik „Kyiv Post”. W artykule z kwietnia br., zatytułowanym „Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust”, autor Josh Kovensky napisał, że w mordowaniu Żydów podczas pogromu lwowskiego w 1941 roku, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział także polskie „oddziały zabójców” [oryg. „killing squads”, co można tłumaczyć też jako „szwadrony śmierci” – red.].

Przeczytaj: Reduta Dobrego Imienia uderza w „kłamstwo wołyńskie”

„Żydzi byli wyciągani ze swoich domów i bici na ulicach. Tysiące zostało zastrzelonych przez niemieckie, polskie i ukraińskie oddziały zabójców, z udziałem członków OUN, według relacji świadków” – napisano w artykule z 20 kwietnia br.

Reduta Dobrego Imienia podkreśla, że jest to kłamstwo historyczne. „Polacy nie tylko nie uczestniczyli w eksterminacji ludności żydowskiej, ale sami byli ofiarami okupantów sowieckiego i niemieckiego, jak również nowo powstałych, paramilitarnych organizacji ukraińskich nacjonalistów OUN-B” – czytamy w komunikacie na stronie RDI. Fundacja domaga się od ukraińskiej gazety sprostowania i przeprosin w kolejnym numerze, a także „usunięcia kłamliwych i znieważających treści ze strony internetowej”.

Reduta Dobrego Imienia zamieściła też treść listu, który przesłano do autora artykułu, także w tłumaczeniu na język angielski. Podkreślono w nim, że na „dowód” swoich twierdzeń o rzekomym udziale Polaków w pogromie lwowskim, Kovensky podał „wyjętą z kontekstu wypowiedź ocalałego następującą po wspomnianym stwierdzeniu”, która jednak nie potwierdza oskarżeń wobec Polaków.

„To stwierdzenie jest kłamstwem i zniesławieniem polskiego państwa i narodu” podkreślono w liście. „Polacy nie brali udziału w eksterminacji lwowskich Żydów. Polacy byli pierwszymi ofiarami totalitaryzmów nazistowskiego oraz sowieckiego i jako jedyni w Europie z żadnym z nich nie współpracowali”.

Zaznaczono też, że zarzuty są tym bardziej krzywdzące, gdyż w artykule nie ma żadnej wzmianki o „masowych zbrodniach popełnionych przez OUN i UPA na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45, zwanych Rzezią Wołyńską, w której życie straciło około 100 tys. Polaków, w tym dzieci, kobiety i osoby starsze”.

„Biorąc to pod uwagę, oskarżanie Polaków o udział w Holokauście jest zamianą roli ofiary w sprawcę, zakłamywaniem historii” – oświadcza RDI, żądając od autora usunięcia nieprawdziwych treści ze strony internetowej oraz opublikowania przeprosin i sprostowania, w tym również w papierowym wydaniu Kyiv Post.

Przeczytaj także: „Te słowa ranią Polaków” – Świrski napisał list do papieża ws. jego wypowiedzi na Litwie

Sprawę skomentował na Twitterze m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:

„Kolejne kłamstwo na Ukrainie. Niemców w Zagładzie Żydów wspierały bowiem Ukraińcy z OUN, policji, Nachtigall, Roland i SS Galizien, a nie jakieś „oddziały polskie”. Czemu polskie MSZ i Ambasada RP na Ukrainie znów milczą?”.

Przeczytaj także: Ukraina: To polski motłoch mordował Żydów we Lwowie

Przypomnijmy, że rok temu na świętowanie urodzin głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza we Lwowie wybrano dokładnie te same dni, na które przypada niesławnego pogromu lwowskiego w 1941 roku, podczas którego ukraińscy nacjonaliści zabili we Lwowie od kilkuset do kilku tysięcy Żydów. Roman Szuchewycz był w tym czasie obecny we Lwowie jako dowódca niemieckiego batalionu Nachtigall złożonego z Ukraińców. Jego rola w pogromie jest niejasna – brak dowodów, że wydawał rozkazy zabijania Żydów, jednak istnieją relacje, że żołnierze Nachtigalla brali udział w pogromie.

Roman Szuchewycz jako głównodowodzący UPA jest także odpowiedzialny za ludobójstwo dokonane na ludności polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich.

Anti-defamation.pl / twitter.com/ Kresy.pl

…..

http://isakowicz.pl/kolejne-oszczerstwo-na-ukrainie-czymu-ambasada-rp-znow-milczy/

Kolejne oszczerstwo na Ukrainie. Czymu ambasada RP znów milczy?

Kolejny przykład kłamliwej propagandy na Ukrainie. Czynny bowiem udział w Zagładzie Żydów brały formacje niemieckie i ukraińskie, w tym policja ukraińska oraz kolaboranci z batalionów Nachtigall oraz Roland oraz pułków SS Galizien, a nie jakieś nieokreślone bliżej „oddziały polskie”.

Czemu w tej sprawie nie interweniuje ambasada polska w Kijowie?

http://www.anti-defamation.pl/rdiplad/aktualnosci/oszczerczy-artykul-w-kyiv-post-interweniujemy/

…..

fot. Wikimedia Commons, CC

https://kresy24.pl/kijowski-magazyn-napisal-ze-w-pogromach-zydow-we-lwowie-po-wkroczeniu-niemcow-brali-udzial-polacy/

Kijowski magazyn napisał o udziale Polaków w antyżydowskich „akcjach samooczyszczających” we Lwowie w lipcu 1941

Anglojęzyczna gazeta „Kyiv Post” napisała, że w mordowaniu Żydów w ramach „akcji samooczyszczających” (Selbstreinigungsaktionen) po wkroczeniu Niemców do Lwowa w 1941 roku pomagali ukraińscy nacjonaliści, ale także polskie „szwadrony śmierci”.

Tekst dotyczy relacji ukraińsko-żydowskich i ponurego dziedzictwa ukraińskiego nacjonalizmu – współpracy części Ukraińców z narodowosocjalistyczną Rzeszą Niemiecką oraz postaci Stepana Bandery i jego OUN. Autor nie zaprzecza roli OUN w wydarzeniach z lata 1941 roku we Lwowie i udziałowi części Ukraińców w Holokauście. Przypomina też, że Ukraińcy w czasie II wojny światowej byli bardzo podzieleni – jedni byli w oddziałach policyjnych i wojskowych kolaborujących z Niemcami, inni w UPA, inni w Armii Czerwonej albo partyzantce komunistycznej, jeszcze inni w Wojsku Polskim.

Jest opisana postać Stepana Bandery oraz Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów. Niektórzy rozmówcy wyrażają wątpliwość, czy to odpowiedni autorytet dla współczesnej Ukrainy, inni go bronią jako ważnej postaci w budowaniu ukraińskiej tożsamości narodowej.

W tekście napisano o lwowskiej „akcji samooczyszczającej” (Selbstreinigungsaktionen) – błędnie określonej mianem pogromu, bo to niemiecki fenomen –  przeprowadzonej w 1941 roku.  między innymi, że Żydów wyciągały z domów i mordowały „niemieckie, polskie i ukraińskie szwadrony śmierci”. W innym miejscu cytowany jest przedstawiciel społeczności żydowskiej, który mówi, że pogromu (sic! – „akcji samooczyszczającej” – Selbstreinigungsaktionen) dokonali Polacy i Ukraińcy. Cały tekst tutaj.

W rozliczeniowym w założeniu tekście, który skupia się głównie na relacjach ukraińsko-żydowskich, autor wspomniał o udziale części Ukraińców w Szoa (Zagładzie), nie wspomniał jednak innej ciemnej karcie ukraińskiego nacjonalizmu, czyli zbrodnii wołyńskiej.

Przeciwko temu artykułowi zaprotestowała Reduta Dobrego Imienia. Zażądała od gazety i autora tekstu, jak czytamy na stronie RDI, „sprostowania i przeprosin w kolejnym numerze oraz usunięcia kłamliwych i znieważających treści ze strony internetowej”.

„Polacy nie tylko nie uczestniczyli w eksterminacji ludności żydowskiej, ale sami byli ofiarami okupantów sowieckiego i niemieckiego, jak również nowo powstałych, paramilitarnych organizacji ukraińskich nacjonalistów OUN-B.” – uzasadnia organizacja, której celem jest walka z kłamstwami historycznymi na temat Polaków.

W dwóch lwowskich „akcjach samooczyszczających”  latem 1941 roku niemieckie Abwehra oraz Sonderkommando 4b dowodzone przez SS-Obersturmbannführera Günthera Herrmanna  zainspirowały ukraińskich kolaborantów i ludzi z marginesu do wymordowania kilka tysięcy Żydów. Zniszczona została też lwowska synagoga. O tamtych wydarzeniach można przeczytać tutaj.

Równolegle z lwowskim Selbstreinigungsaktionen,  dokonali mordu na profesorach lwowskich, o czym też nie wspomina amerykański współpracownik ukraińskiej gazety. Można o tej zbrodni przeczytać tutaj i tutaj.

Zachęcamy Autora cytowanego artykułu i Naszych Czytelników do poszerzania wiedzy i lekturę niedawno wydanej książki Grzegorz Rossolinski-Liebe „. Faszyzm, ludobójstwo, kult. Życie i mit ukraińskiego nacjonalisty”. Oczywiście i tam występuje błędne określenie zbrodni lwowskich, określonych tradycyjnie jako „pogrom”, ale autor opisał całość Selbstreinigungsaktionen na terenie okupowanej przez Niemców Ukrainy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprac. MaH, kyivpost.com, anti-defamation.pl

observer48 13 października 2018 o 03:53
Przeczytałem cały artykuł i wydaje się on raczej obiektywny. Nie jest wykluczone, że pojedyncze bandy polskich przestępców atakowały we Lwowie Żydów podobnie, jak w okupowanej przez Niemców Polsce byli szmalcownicy. Wydaje mi się jednak, że ten temat wymaga bardziej dogłębnych polsko-ukraińskich badań historycznych, ale nie będzie to możliwe dopóki na czele ukraińskiego IPNu stoi Wołodymyr Wiatrowycz. Sowieckie materiały „historyczne” nie są wiarygodne, chyba że pochodzą ze ściśle tajnych materiałów NKWD.

Z tonu artykułu wynika, że Ukraina ostrożnie zdąża w kierunku uznania zbrodni OUN/UPA-B, czyli banderowców, w świetle coraz to mocniejszego nacisku ukraińskiego społeczeństwa na przystąpienie do NATO i UE, co stanie się raczej niemożliwe z Banderą i Szuchewyczem na sztandarach. Wskazuje na to następujący paragraf tego eseju: „Both Sklokin, the Catholic University professor, and Pohl, the German historian, pointed out that the European Union forced countries like Latvia and Romania, when they were in the process of accession to the EU, to investigate and repent for crimes committed during World War II.” („Tak Skłokin, profesor [ukraińskiego] katolickiego uniwersytetu, jak Pohl, niemiecki historyk, zwrócili uwagę na to, że Unia Europejska zmusiła w trakcie przystępowania do UE takie kraje jak Łotwa i Rumunia, aby zbadały i odpokutowały za zbrodnie popełnione w czasie II Wojny Światowej. „)

Feliks Koperski 13 października 2018 o 11:56
Szanowny Panie, Termin „bandy” w ówczesnej rzeczywistości wymyślili niemieccy narodowi socjaliści, a przejęli je sowieccy komuniści. W tym wypadku wypada użyć określenia „grupy”, lub „zbieraniny”. Polacy, jak Żydzi siedzieli w domach obserwując szaleństwo swych ukraińskich sąsiadów. Oczywiście nie można wykluczyć, że pojedyncze menty polskie z marginesu lwowskiego mordowały podczas lwowskiej Selbstreinigungsaktion, ale nieuprawnionym jest posługiwanie się określeniem „bandy polskich przestępców”. Gdyby tak było to niewątpliwie zostałoby to wspomniane w meldunkach ZWZ.

peter13 października 2018 o 14:03
Feliks Bardzo czesto przeciwnikow nazywalo sie bandami teraz istnieje bardziej popularna nazwa /terorysci / Ps Istnialy bandy lotewskich niemieckich ukrainskich litewskich rosyjskich itp przestepcow w czasie 2swiatowej tylko nie bylo polskich?

observer4813 października 2018 o 20:45
@Feliks Koperski Nie widzę powodu do sprzeczki nad semantyką. Banda to banda i bandyta to bandyta bez względu na narodowość. Proszę czytać ze zrozumieniem! Napisałem, że „nie jest wykluczone, że pojedyncze bandy polskich przestępców atakowały we Lwowie Żydów (…)”, co wyraźnie wskazuje na odosobnienie i rzadkość tego zjawiska w odróżnieniu od zorganizowanego przez OUN/UPA i ich niemieckich mocodawców pogromu i ulicznych rzezi mieszkańców Lwowa narodowości żydowskiej.

Moi śp. Rodzice walczyli tak z Niemcami, jak z Sowietami i opowiadali mi o polskich sukinsynach kolaborujących z Niemcami we Lwowie, czy na Wołyniu i wydających Żydów w ręce Gestapo i SS. Moja śp. Mama, która w lutym 1940 r. uciekła z sowieckiego transportu na Sybir, osobiście wykonała wyroki śmierci na dwóch takich łotrach. Należy też pamiętać o tym, że lwowscy Żydzi kolaborowali z Armią Czerwoną w latach 1939-1941 i wydali w ręce NKWD dziesiątki tysięcy Polaków „zaskarbiając” sobie dozgonną nienawiść ich rodzin i przyjaciół, którzy nie trafili w łapy sowieckich zbrodniarzy.

Feliks Koperski 13 października 2018 o 23:16
W odpowiedzi do observer48. Nie chodziło mi sematykę, tylko o to kto rozszerzył znaczenie słów „bandy” i „bandyci”. Ani dokumenty niemieckie, ani raporty ZWZ nie informują o udziale polskich grup w niemiecko-ukraińskiej „akcji samooczyszczającej”. Pojedyncze menty ze środowisk polskich kryminalistów – tu się zgodzę. Określenie Selbstreinigungsaktion też nie jest semantycznym wytrychem i tylko zwróceniem uwagi na Niemców jako sprawców, którzy udoskonalili rosyjską (carską) wersję pogromów. Ponadto nie szarżowałbym tak z liczbami aresztowanych Polaków we Lwowie z powodu donosów żydowskich – raczej kilka tysięcy (dokładnych liczb nie znam, bo nie byłem w lwowskim archiwum SBU). Na zakończenie oczywiście pełen szacunek dla Pańskich Rodziców.

lilu13 października 2018 o 17:09
Panie observerze wydawać to się może pani która widziała UFO. Historyk pisze o faktach, a następnie je interpretuje. Tutaj mamy działanie całkiem odwrócone: interpretację już mamy (przecież mogło się zdarzyć), a teraz tylko trzeba znaleźć do niej właściwe fakty. Zna Pan te fakty?

observer48 13 października 2018 o 21:53
@lily Proszę wpierw w całości przeczytać oryginalną kolumnę w Kyiv Post i wrócić na to forum! Pozdrowienia!

Feliks Koperski 13 października 2018 o 23:29
Czytałem artykuł w Kyiv Post i wynika, ze autor opiera się na relacji ocalonego Kurta Lewina oraz lokalnych lwowskich historyków. W pierwszym wypadku słowu Lewina mogę przeciwstawić słowa Stanisława (Szlomo) Aronsona, który przeżył z rodziną Selbstreinigungsaktion we Lwowie i nic mi nie wspominał o grupach, ani pojedynczych Polakach. To akurat wielki polski patriota żyjący w Tel Awiwie, w czasie wojny żołnierz Kedywu OW AK „Kolegium A”, walczącym w Powstaniu Warszawskim. Po drugie poznałem w Bundesarchiv Ludwigsburg ukraińskiego doktoranta ze Lwowa, Mykołę Bałabana, który pisze doktorat o lwowskim Selbstreinigungsaktion z perspektywy mikrohistorii – też nic nie wspominał o Polakach w lipcowych mordach – albo przez grzeczność i szykuje „bombę”, albo takich mordów z udziałem Polaków nie było. Doktor Rossoliński-Liebe też nic nie wspomina o udziale Polaków w Selbstreinigungsaktion w swojej biografii Bandery.

observer4814 października 2018 o 04:22
@Feliks Koperski Jedyny fragment, gdzie wymienia się w tym eseju Polaków to: „Jews were taken out of their homes and beaten in the streets. Thousands were shot by German, Polish and Ukrainian killing squads, with OUN members taking part, according to eyewitness accounts.”, co można przetłumaczyć jako: „Żydzi byli wprowadzani z domów i bici na ulicach. Tysiące zostało zastrzelonych przez niemieckie, polskie i ukraińskie grupy zabójców (w tym kontekście słowo squad można tłumaczyć na różne sposoby, ale na ogół jest to niewielka grupa ludzi wykonujących jakieś zadanie, np. ‚firing squad’ to pluton egzekucyjny), w czym zgodnie z relacjami naocznych świadków uczestniczyli członkowie OUN.”

Jest to moim zdaniem bardziej niezręczność lub niedbałość, niż zła wola. Bywałem na Ukrainie i mam często do czynienia z Ukraińcami mieszkającymi poza Ukrainą. Z moich osobistych obserwacji wynika, że więcej ukraińskich ultranacjonalistów ubóstwiających Banderę i jego siepaczy można znaleźć w Australii, Kanadzie i USA, a nawet w Polsce, niż na Ukrainie poza gniazdami banderyzmu na Wołyniu, we Lwowie i na Zakarpaciu.

Feliks Koperski 14 października 2018 o 22:07
Dodam jeszcze zacytowane słowa świadka, który widział Polaków: „Szli w milczeniu, obciążeni cierpieniem i niedolą. Z góry skazani na przegraną – napisał Kurt Lewin, który przeżył epizod – Z każdej strony, lepsi ludzie patrzyli – Aryjczycy, Polacy i Ukraińcy”. Niby nie ma, że Polacy mordowali, ale byli tymi „lepszymi”. Jak rozpoznawał tych Polaków nie wiadomo. Ponadto autor jest młodym człowiekiem, który po studiach rozpoczął typowe dla Amerykanów wojaże po świecie w celu pozyskania doświadczenia życiowego. Prawdopodobnie jest to „niezręczność lub niedbałość, niż zła wola”, ale liczba tych niezręczności jest duża jak na jeden tekst. Czekam na odpowiedź, choć zapewne nie doczekam.

observer48 15 października 2018 o 05:19
@Feliks Koperski Odpowiadam ze zdziwieniem nad Pańską małostkowością, gdzie nawet uczciwie cytowana wypowiedź świadka tych tragicznych wydarzeń, któremu udało się przeżyć jest „dowodem” złych intencji, lub nieuczciwości dziennikarskiej autora eseju. Jak na młodego dziennikarza, który zaledwie cztery lata temu ukończył studia w Chicago, Josh Kovensky zasługuje na szacunek. Artykuł jest w miarę wyważony, ale jest równocześnie esejem wyrażającym opinię jego autora (opinion column). Co do faktów, to bardziej się zgadzam z panem Kovenskym, niż z Panem.

Spędziłem w sumie setki godzin na rozmowach z moimi śp. Rodzicami i dziesiątkami ich przyjaciół i znajomych, którym udało się przeżyć ludobójstwo wołyńskie (moich rodziców uratowali przed banderowcami ich ukraińscy sąsiedzi, których miałem zaszczyt osobiście poznać i wielokrotnie gościć w Polsce). Stosunek Polaków i Ukraińców do Żydów we Włodzimierzu Wołyńskim, Kowlu, Łucku, czy we Lwowie, a także na wsi był na ogół ambiwalentny, lub otwarcie niechętny. Ludzie pamiętali Żydom ich panoszenie się pod sowiecką okupacją, a także donosy na Polaków i Ukraińców do NKWD. Moja śp. Mama trafiła do pociągu na Sybir na skutek donosu Żyda, który uciekł z wycofującą się Armią Czerwoną do RoSSji.

Jako ciekawostkę podam, że w niemieckiej strefie okupacyjnej nie było większych animozji polsko-żydowskich, czy ukraińsko-żydowskich i w wielu domach, gdzie stacjonowali oficerowie Wehrmachtu ukrywano Żydów, a oni udawali, że tego nie widzą. Wiem to też od mojej śp. mamy, bo po ucieczce z pociągu wiozącego ją z Łucka na Syberię w lutym 1940 r. przeniosła się do niemieckiej strefy okupacyjnej, gdzie jej starszy brat był właścicielem młyna. Żydzi nie byli kochani, wyśmiewano się z nich i czasem trochę im dokuczano, ale nie notowano aktów przemocy przeciwko nim. Szerzyła się natomiast szczególnie na wsi, nienawiść Ukraińców do Polaków i Żydów. Ukraińska młodzież wyśpiewywała „smert’ Lacham, smert’ Żydam”, a Polacy wykrzykiwali „wasza Ukraina wsrała sia po kolina” i tak spirala nienawiści się nakręcała.

Podsumowując, nie mam żalu do autora tego eseju za sformułowania, których użył, bo wyraźnie zaznaczył, że były to relacje i opinie jego rozmówców, a nie jego osobiście. Być może uległ nieco naciskom kolegium redakcyjnego częściowo sponsorowanego przez założony za niemieckie pieniądze w 1972 r. German Marshall Fund of the United States, ale nie mam na to dowodów.

Feliks Koperski15 października 2018 o 16:51
@observer48 Widzę, że lubi Pan etykiety i szufladkowanie, jeśli z kimś nie zgadza się. Najpierw była „semantyka”, a teraz „małostkowość”. Otóż w naukach historycznych najważniejszym źródłem są dokumenty, dopiero kolejnym miejscu relacje i wspomnienia, gdyż pamięć ludzka jest zawodna. Szczególnie, gdy dochodziło do wydarzeń pod dużym napięciem emocjonalnym. Zajmując się zbrodniami w czasie Powstania Warszawskiego zwróciłem uwagę na licznie pojawiających się „własowców”, „Ukraińców z SS-Galizien” oraz „Kałmuków”. Wszyscy świadkowie wydarzeń, znajdując się na muszkach celowników gremialnie opowiadali szczególnie o Ukraińcach – podczas gdy byli to żołnierze pułku zbiorczego Waffen-Sturmbrigade der SS RONA. Kałmucki Korpus Kawalerii pacyfikował wsie w Kieleckiem w czasie Powstania Warszawskiego, zaś „własowców”. Na relacje złożyły się zasłyszane opowieści innych, powstańcza prasa, cenzura powojenna i jeszcze kilka innych czynników. Dlatego większość relacji i wspomnień (szczególnie gdy były spisywane lub zbierane wiele lat po wojnie ) zawiera nieścisłości i błędy. Dlaczego świadek lwowskiej „akcji samooczyszczającej” nie zapamiętał czechosłowackich uniformów noszonych przez ukraiński batalion „Roland”, bo wiedział o tym i znał takich mundurów.
Stosunek Żydów do Polaków i na odwrót – na kresach wschodnich opisał prof. Jasiewicz. A Pan uogólnia negatywny stosunek Polaków do Żydów i jeszcze słucha głosu rozsądku. ja nie oskarżam, tylko nie zgadzam się z niektórymi tezami amerykańskiego dziennikarza, który nie raczył nawet odpowiedzieć na moje uwagi, które nie były napastliwe, tylko merytoryczne. Josh Kovensky nie musiał, ale to świadczy o jego intencjach. Błędów tych jest dużo. I nie tylko ta relacja Kurt Lewin, której przeciwstawiłem relację Stanisława Aronsona.
Dlatego też dziwią mnie Pańskie przytyki – bo mnie profesorowie nauczyli na UW, że każde słowa jest ważne i sposób jego sformułowania, a nawet zacytowania dokumentów.
Pan wysłuchał „setki godzin” relacji i panu się wydaje – niech tak pozostanie. Od tego postu będę jedynie reagował na szczególne nonsensy, które pan będzie upowszechniał, bo na „banderyzm” czy „RoSSję” można machnąć ręką. Takie życie.

observer4816 października 2018 o 07:26
@Feliks Koperski Witam samozwańczego mentora i czapkuję do ziemi. 🙂

…..


autor: Fratria wPolityce.plautor: Fratria

nc
W mordowaniu Żydów podczas pogromu lwowskiego w 1941 roku, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział także odziały polskie.

Chwalba
Znam wypowiedzi , w których ludzie twierdzili , że Niemcy tolerowali bandy ukraińskie ale i w tych bandach byli także i Polacy . Te bandy napadły na zamożne osoby .

Londyn
@Chwalba, jesli znasz wypowiedzi to moze podaj zrodlo i poinformuj IPN o istnieniu historii alternatywnej ktorej nie znamy. Warto by autorow upublicznic. Moze maja wiecej informacji nie z tej ziemi

ddx40
Znam wypowiedzi , w których ludzie twierdzili , że Chwalba bierze od Putina na kolanach i prosi o jeszcze

Tyle
Państwo ma Obowiązek Wspierać w każdy możliwy sposób Redutę !! Ukraińcy budują tożsamość na zakłamanej chistori , to nie może się udać .

Asdfgh
Kovensky czyli Kowieński. No tak, Kowieński, Warszawski, Poznański, Mazowiecki, Polak…

Efesbe
Agencie rosyjski Kovensky, spocznijcie! Uczyliśmy was że sączenie jadu należy stopniowac a nie pakować od razu.

atakpowiem
„Asdfgh 83.6.195.*10 godzin temu Kovensky czyli Kowieński. No tak, Kowieński, Warszawski, Poznański, Mazowiecki, Polak…” Wiadomo to tacy Polacy jak Polański.

kazioo
A ten Joshua Kownauer to z których beznapletów? Synajskich czy Golańskich?

https://wpolityce.pl/historia/416315-oszczerczy-artykul-w-kyiv-post

Oszczerczy artykuł w Kyiv Post

opublikowano: 12 października · aktualizacja: 12 października

Reduta Dobrego Imienia interweniowała ws. oszczerczego artykułu w Kyiv Post – anglojęzycznym tygodniku wydawanym na Ukrainie. Autor artykułu pt. „Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust”, opublikowanego również w papierowym wydaniu – Josh Kovensky – stwierdził, że w mordowaniu Żydów podczas pogromu lwowskiego w 1941 roku, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział także odziały polskie.

Jest to kłamstwo historyczne. Polacy nie tylko nie uczestniczyli w eksterminacji ludności żydowskiej, ale sami byli ofiarami okupantów sowieckiego i niemieckiego, jak również nowo powstałych ,paramilitarnych organizacji ukraińskich nacjonalistów OUN-B.

W związku z tym, żądamy od gazety sprostowania i przeprosin w kolejnym numerze oraz usunięcia kłamliwych i znieważających treści ze strony  internetowej.

Poniżej treść listu.

Szanowny Panie Kovensky,

W Pana artykule „Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust” opublikowanym na stronie: https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/ukrainians-today-still-struggle-memory-holocaust.html oraz na 3 stronie 16. numeru Kyiv Post, wydanego 20 kwietnia 2018, błędnie Pan stwierdził, że w Holokauście na Ukrainie, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział jakieś nieokreślone bliżej ‘oddziały polskie’, które rozstrzeliwały ludność cywilną. Stwierdzenie to brzmi: „Jews were taken out of their homes and beaten in the streets. Thousands were shot by German, Polish and Ukrainian killing squads, with OUN members taking part, according to eyewitness accounts”. Jako dowód podaje Pan wyjętą z kontekstu wypowiedź ocalałego następującą po wspomnianym stwierdzeniu, która jednak nie potwierdza Pana oskarżeń wobec Polaków.

To stwierdzenie jest kłamstwem i zniesławieniem polskiego państwa i narodu.

Polacy nie brali udziału w eksterminacji lwowskich Żydów. Polacy byli pierwszymi ofiarami totalitaryzmów nazistowskiego oraz sowieckiego i jako jedyni w Europie z żadnym z nich nie współpracowali. Pana zarzuty są tym bardziej krzywdzące, że nie wspomina Pan w swoim artykule o masowych zbrodniach popełnionych przez OUN i UPA na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45, zwanych Rzezią Wołyńską, w której życie straciło około 100 tys. Polaków, w tym dzieci, kobiety i osoby starsze.

Biorąc to pod uwagę, oskarżanie Polaków o udział w Holokauście jest zamianą roli ofiary w sprawcę, zakłamywaniem historii.

Dlatego żądamy usunięcia nieprawdziwych treści ze strony internetowej oraz opublikowania przeprosin i sprostowania, również w papierowym wydaniu Kyiv Post na tej samej stronie o treści: „W numerze 16. Kyiv Post wydanym 20 kwietnia 2018 podałem nieprawdziwą informację o udziale polskich oddziałów w pogromie lwowskich Żydów. Polskie oddziały nie brały udziału w Holocauście. Za błąd przepraszam”

—czytamy w liście.

Podjęliśmy również interwencję ws. ponownego użycia zwrotu „Polish death camp” na portalu btnews.online. W tym przypadku żądamy sprostowania i przeprosin na ich stronie oraz w newsletterze.

O kolejnych działaniach w tej sprawie będziemy Państwa informować.

kk

autor: Reduta Dobrego Imienia

…..

Bogusław Stadler Październik 12, 2018 w 4:59 pm
Panie Kovensky-polacy byli ofiarami systemu totalitarnego,niemieckiego i sowieckiego. Oskarżenie nas o współudział jest totalnym kłamstwem i zniesławieniem narodu.

Paweł Październik 12, 2018 w 5:28 pm
Nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło ,że my Polacy dożyjemy takich czasów gdzie z nas ofiar ktoś będzie chciał i chce zrobić z nas katów.

Krystyna Jaśkiewicz Październik 12, 2018 w 5:37 pm
Jaki jest cel w zakłamywaniu polskiej historii? Czy autor Mr Kovensky zdaje sobie z tego sprawę, czy robi to świadomie? Czekamy na odpowiedź.

ACzyzo Październik 12, 2018 w 6:11 pm
I fully support the letter written by Chairman of the Polish League Against Defamation.

ASP Październik 12, 2018 w 7:20 pm
Z koncem lat 60-tych opowiadal mi w znajomy, którego rodzina pochodziła ze Lwowa jak żydowskie bojowki z czerwonymi opaskami na rekawie pomagaly sowieckim zbirom mordować Polaków we Lwowie w czerwcu 1941 roku. To samo z Polakami robili zydzi w Wilnie i Grodnie.

BelIna Październik 12, 2018 w 8:20 pm
Może dodatkowo, …? warto podesłać p. Kovenski’emu, piszącemu historię z wyobraźni, materiały historyczne

ANNA Październik 12, 2018 w 11:14 pm
Dla Ukraińców i Ukrainy współczesnej pozostaje gorącym problemem wizerunkowym znaczący udział ludności ukraińskiej, a szczególnie formacji kolaboranckich jak SS Galizien (SS Hałyczyna) w brutalnych mordach na ludności zydowskiej, realizowanych z charakterystycznym dla nich okrucieństwem. Są no to liczne fotografie i filmy autorstwa niemieckich prowokatorów. Od tych faktów uciec nie mogą. Tym bardziej ważne jest postawienie protestu i sprzeciwu wobec “sprzedawania winy” ukraińskiej Polakom. Dziękujemy Reducie za dobrą robotę.

pius c Październik 13, 2018 w 12:30 am
Strona żydowska- i w Izraelu i w USA- molestuje polski naród i aktualne władze Polski domagając się odszkodowań. M.in temu służy ohydne zakłamywanie historii, oraz zniesławianie nas- obywateli państwa polskiego. Holokaust miał eksterminować wszystkich Polaków, także Polaków pochodzenia romskiego i żydowskiego… Domagamy się sprostowania i publicznych przeprosin, także za zbrodnie banderowców na Polakach na Wołyniu.

http://www.anti-defamation.pl/rdiplad/aktualnosci/oszczerczy-artykul-w-kyiv-post-interweniujemy/

Oszczerczy artykuł w Kyiv Post – interweniujemy

Reduta Dobrego Imienia interweniowała ws. oszczerczego artykułu w Kyiv Post – anglojęzycznym tygodniku wydawanym na Ukrainie. Autor artykułu pt. Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust, opublikowanego również w papierowym wydaniu – Josh Kovensky – stwierdził, że w mordowaniu Żydów podczas pogromu lwowskiego w 1941 roku, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział także odziały polskie. Jest to kłamstwo historyczne. Polacy nie tylko nie uczestniczyli w eksterminacji ludności żydowskiej, ale sami byli ofiarami okupantów sowieckiego i niemieckiego, jak również nowo powstałych, paramilitarnych organizacji ukraińskich nacjonalistów OUN-B.

W związku z tym, żądamy od gazety sprostowania i przeprosin w kolejnym numerze oraz usunięcia kłamliwych i znieważających treści ze strony internetowej.

Poniżej treść listu i jego tłumaczenie w języku angielskim.

Szanowny Panie Kovensky,

W Pana artykule “Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust” opublikowanym na stronie: https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/ukrainians-today-still-struggle-memory-holocaust.html oraz na 3 stronie 16. numeru Kyiv Post, wydanego 20 kwietnia 2018, błędnie Pan stwierdził, że w Holokauście na Ukrainie, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział jakieś nieokreślone bliżej ‘oddziały polskie’, które rozstrzeliwały ludność cywilną. Stwierdzenie to brzmi: „Jews were taken out of their homes and beaten in the streets. Thousands were shot by German, Polish and Ukrainian killing squads, with OUN members taking part, according to eyewitness accounts”. Jako dowód podaje Pan wyjętą z kontekstu wypowiedź ocalałego następującą po wspomnianym stwierdzeniu, która jednak nie potwierdza Pana oskarżeń wobec Polaków.

To stwierdzenie jest kłamstwem i zniesławieniem polskiego państwa i narodu.

Polacy nie brali udziału w eksterminacji lwowskich Żydów. Polacy byli pierwszymi ofiarami totalitaryzmów nazistowskiego oraz sowieckiego i jako jedyni w Europie z żadnym z nich nie współpracowali. Pana zarzuty są tym bardziej krzywdzące, że nie wspomina Pan w swoim artykule o masowych zbrodniach popełnionych przez OUN i UPA na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45, zwanych Rzezią Wołyńską, w której życie straciło około 100 tys. Polaków, w tym dzieci, kobiety i osoby starsze.

Biorąc to pod uwagę, oskarżanie Polaków o udział w Holokauście jest zamianą roli ofiary w sprawcę, zakłamywaniem historii.

Dlatego żądamy usunięcia nieprawdziwych treści ze strony internetowej oraz opublikowania przeprosin i sprostowania, również w papierowym wydaniu Kyiv Post na tej samej stronie o treści:
„W numerze 16. Kyiv Post wydanym 20 kwietnia 2018 podałem nieprawdziwą informację o udziale polskich oddziałów w pogromie lwowskich Żydów. Polskie oddziały nie brały udziału w Holocauście. Za błąd przepraszam”

List w języku angielskim:

Dear Mr Kovensky,

In your article entitled Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust, published on https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/ukrainians-today-still-struggle-memory-holocaust.html, and on page 3 of the Kyiv Post Issue 16, published on 20 April 2018, you made the erroneous statement that, in addition to German and Ukrainian troops, there were some unidentified Polish units taking part in the Holocaust in Ukraine and shooting local civilians. Your exact words were as follows. “Jews were taken out of their homes and beaten in the streets. Thousands were shot by German, Polish and Ukrainian killing squads, with OUN members taking part, according to eyewitness accounts”. To support your claim, immediately after it you quote an out-of-context account of a survivor of those events, which, however, does not confirm your accusations against the Poles.

This statement is untrue and defamatory in relation to the Polish State and the Polish people.

Poles did not take part in the extermination of Lviv Jews. In fact, the Poles were the first victims of the Nazi and Soviet totalitarian systems, and were the only nation in Europe which did not collaborate with either of those. What makes your accusations even more unfair is that you fail to mention in your article the mass murders committed by the Organisation of Ukrainian Nationalists (OUN) and the Ukrainian Insurgent Army (UPA) against Polish civilians in Volhynia and Eastern Lesser Poland, which took the lives of some 100,000 Poles, including women, children, and older people.

Therefore, to accuse the Polish people of participating in the Holocaust is to turn the victim into the oppressor, and to distort history. For this reason, we demand that you remove this untrue content from your website, and that you publish an apology, and place the following correction, including in the paper edition of the Kyiv Post on the same page:

“In Issue 16 of the Kyiv Post, published on 20 April 2018, I made an untrue claim about the participation of Polish units in the pogrom of Lviv Jews. Polish troops did not take part in the Holocaust. I sincerely apoloise for this error.”

Sincerely,
Maciej Świrski
Chairman of the Polish League Against Defamation

Anna Październik 12, 2018 w 1:20 pm
Strach przed Ukraińcami jest uzasadniony nadal. Może Oni potrafią wyjaśnić skąd mają skłonności do oczywistych kłamstw, podżegania, zawiści i agresji. To wszystko w różnych formach. ( Niestety i Polacy pochodzący z tamtych terenów nabyli podobnych cech oprócz pozytywnych.) Kultura wschodu wymaga rozsądnego dystansu.

A.J. Październik 12, 2018 w 1:22 pm
Celowe wrabianie Polaków i obarczanie odpowiedzialnością za fakty historyczne, które nie miały miejsca w czasie okupacji podczas II wojny światowej!!!

icek srull Październik 12, 2018 w 1:26 pm
STOP THIS BS

Joanna M-Pala Październik 12, 2018 w 2:24 pm
Popieram działania Ordo Iuris w tej sprawie!

Joanna Morska-Osińska Październik 12, 2018 w 2:47 pm
Dziękuję za Państwa nieustającą czujność w wyłapywaniu tych przemyślanych kłamstw. Ja, ze swej strony, staram się zawsze przekazywać sprostowania do adresatów mając poczucie działania w zbożnym celu ukazywania prawdy.

Ajek Październik 12, 2018 w 2:57 pm
Oddajcie zrabowane ziemie Węgrom, Rumunii, Mołdawii, Rosji, Polsce, oddajcie rdzennie polski Lwów! A nie bredzić po mediach i zmieniać haniebną historię Ukrainy!

Marian Kryłowicz Październik 12, 2018 w 3:04 pm
Czy ,drodzy Sąsiedzi z Ukrainy czy powielanie kłamstw i zniesławianie Polaków, to ma być Waszą zapłata za wspieranie i pomoc ze strony Polski. Czy tak chcecie budować i umacniać przyjaźń z Polską i Polakami ? Dziwna to taktyka.Marian K

Halina Morhoefer Październik 12, 2018 w 3:18 pm
Na złodzieju czapka gore…..….(…..)

Jerzy Październik 12, 2018 w 3:40 pm
Prezentowany powyżej list-interwencja jest wartościowym przedsięwzięciem z tego tytułu, że (również) w Polsce rozsiewane są tego rodzaju posądzenia wobec ludności narodowości polskiej zamieszkującej w owym czasie (eksterminacji Żydów) we Lwowie. Informacje nie mające pokrycia w faktach, rozsiewane są przez osoby na stałe zamieszkujące (m.in.) w Niderlandach , czasowo pojawiające się w Polsce. Ich ruch (tych osób) nie jest odnotowywany z przyczyn formalnych, m.in. posiadania polskiego dowodu osobistego. Świadomość ich działalności nie umyka (jednak) świadomości społecznej w Polsce.

Wieslawa Derlatka Październik 13, 2018 w 3:37 am
Teraz ukraince czepiaja sje Polakow na nic kazdy wie jak upa mordowala Polakow.

ZATROSKANA KRESOWIANKA Październik 13, 2018 w 5:38 am
“Obawiam się dnia, kiedy technologia weźmie górę nad stosunkami międzyludzkimi. Świat będzie miał pokolenie idiotów”. (Albert Einstein) Rozmnożyło się idiotów na początku XXI wieku i z łokciami rwą się przez świat… Im gorzej, tym radośniej, im więcej zakłamania, tym głośniej krzyczą. Nowy paragraf ma powstać dla kłamców-nieuków – KARA WIĘZIENNA.

Mirosław Różowicz Październik 13, 2018 w 7:09 am
Dziękuję ludziom z Reduty Dobrego Imienia, robicie coś z czego możecie być dumni.

Jędrek Październik 13, 2018 w 9:40 am
Ukraińcy prubują budować tożsamiść Narodową na kłamstwie tłumaczącym ich prymitywne Ludo bujcze zachowania podszyte chciwością . To się nigdy nie Udaje.

Anna Maciejewska Październik 13, 2018 w 10:25 am
Dar Mr Kovensky, the truth is vital on the everyday basis but particularly in histical research and documents. It should always base on facts. History should never serve any current political needs or orders, particularly when they come from Russia. Our two nations have suffered enough from the communist regime ; now it’s time for our brotherhood. Being brothers means standing in truth. Polish citizens have undergone the same ordeal as the Jewish citizens both in Poland and in Ukraine. Do not write that Polish people were exterminating the Jews. It is not truth.
Regards
Anna MACIEJEWSKA

Rafał Potwornicki Październik 13, 2018 w 11:58 am
Brawo Reduto! Brawo za tępienie pejsatej goebbelsowskiej propagandy!

Pingback:
RDI broni dobrego imienia Polski i Polaków wobec antypolskiego kłamstwa na Ukrainie | KUCANIE WSPIERA WSTAWANIE Z KOLAN

poPO Październik 13, 2018 w 4:51 pm
bzdury,które trzeba eliminować .

Polka ze Szwecji Październik 13, 2018 w 6:50 pm
Jak najbardziej popieram. Dosc klamstw historycznych. Stanmy w prawdzie.

Piotr Żabia Wola Październik 14, 2018 w 9:03 am
Polacy nie brali udziału w eksterminacji lwowskich Żydów. Polacy byli pierwszymi ofiarami totalitaryzmów nazistowskiego oraz sowieckiego i jako jedyni w Europie z żadnym z nich nie współpracowali.

Jarosław Janiszewski Październik 14, 2018 w 1:37 pm
Przyłączam się do protestu przeciwko oszczerstwom zakłamanych ludzi. Dziękuję RDI za ofiarność, czujność i stanowczość.

Henryk Październik 15, 2018 w 7:33 pm
Popieram protesty przeciwko oszczerstwom. odpowiedz jest jedna na złodzieju czapka gore. Polacy w czasie okupacji nigdzie nie brali udziału w eksterminacji Żydów i innych narodów- byliśmy ofiarami, a Ukraińcy ochoczo współpracowali z Faszystami. Żeby nastąpiło pojednanie między naszymi Narodami to musi najpierw być przeproszenie Narodu Polskiego następnie potępienie zbrodniarzy i zadośćuczynienie ofiarom. Uczciwy historyk ukraiński Poliszczuk w Kanadzie opublikował książkę w której podał. że Ukraińcy wymordowali prawie siedemset tysięcy polaków i dlatego na złodzieju czapka gore.

Pat Październik 16, 2018 w 8:20 am
Ukrainą ma w mediach Sowietów aby skłócać Polaków i Ukraińców

…..

https://www.wykop.pl/link/4584611/oszczerczy-artykul-w-kyiv-post-interweniujemy-reduta-dobrego-imienia/

1 thought on “799 Zakłamywania historii ciąg dalszy, czyli jak „przyjaciele Polski”, w tym papież Franciszek, a ostatnio Josh Kovensky w Kyiv Post, przyprawiają Polakom gębę nazistów 02

 1. AnnaMaria
  Skoro prof. JR Nowak mówi prawdę, to o co chodzi Szanownej Redakcji? Bo przecież możemy udawać, że czegoś nie wiemy lub nie widzimy, ale to hipokryzja.

  arizona
  Prawda zydofilow boli? Poczytajcie wypociny tego kogos . Opinie zostawiam czytelnikom Polakom

  belzebub
  a skąd nagle ten temat ? Sierżant z mossadu nakazał ? Pan Nowak od paru lat przypomina kim jest antypolski żydzior kornhauser. Nie wolno kłamać ani zatajać. Trzeba mówić prawdę o teściu dudy.

  fish@fish
  Zapoznajcie się z twórczością teścia Dudy! Jakie dyrdymały napisał o Pogromie Kieleckim. Prof. J. R. Nowak mówi prawdę. Daniszewski, uspokój się, a potem uzupełnij swoją niewiedzę o „twórczości” Kornhausera!

  https://wpolityce.pl/polityka/417967-skandaliczny-atak-prof-jr-nowaka-na-pierwsza-dame-wideo

  „Polakożerca Kornhauser”. Skandaliczny atak prof. Jerzego Roberta Nowaka na Pierwszą Damę i jej rodzinę! WIDEO


  opublikowano: 28 minut temu · aktualizacja: 28 minut temu

  autor: YouTube/Media Narodowe wPolityce.pl

  Można mieć żonę z żydowskiej rodziny, ale to nie znaczy, że trzeba jej aż tak ulegać! Nie mówiąc już o teściu, polakożercy, Kornhauserze

  — te skandaliczne słowa wypowiedział prof. Jerzy Robert Nowak w programie „Komentarz Mediów Narodowych”.

  Czy PiS albo prezydent stanie w obronie Pierwszej Damy i jej rodziny?

  — napisał na Twitterze Dominik Daniszewski, w reakcji na oburzającą wypowiedź profesora.

  as/Twitter/YouTube

  Marek
  Czy czytaliście utwory ojca Pierwszej Damy? Nie? To sprawdźcie jak wyraża się o Polakach.

  Były wyborca PIS i Dudy
  Profesor Jerzy Robert Nowak powiedział prawdę i tyle! Zdrowia panie profesorze!!!

  lili
  bo ma racje

  lili
  Zydzi maja wyssana nienawisc do Polski i Polakow z mlekiem matki,na szczescie 1 dama nie ma matki zydowki wiec jest nadzieja ze rozni sie od swojego ojca ,choc miala duzy wplyw na poczynania dudusia

  MartynaŻurawska
  Mogliby stanąć w obronie gdyby prof. Nowak kłamał, niestety PAD zachował się wobec Izraela jak lokaj a jego teść gardził Polami jak każdy Żyd gardzi

  Lulek@Lulek
  Zanim się zaczniecie oburzać, zapoznajcie sie z twórczościa teścia prezydenta Dudy.

  belzebub
  nowak ma tu niestety rację – kornhauser nie jest zwykłym antypolonusem, to jest kreatura pokroju grossa. Tam nie ma niechęci do Polaków – tam jest dzika obłędna nienawiść (ojciec i brat)…

  W-Ł
  Odsłuchałem 10 min.-ciekawe treści. A tu- nagonka, jaczejka z powodu jednego niefortunnego zdania. Pani prezydentowa rzeczywiście niczym nie zasłużyła na krytykę, w przeciwieństwie do swego męża.

  Tuskstein
  Prawdę powiedział. Lepiej się nie odzywajcie obrońcy Danielsa i jemu podobnych.

  bodzioanowski@bodzioanowski
  za 21 minut
  Im starszy, tym głupszy. Od dawna nie słucham żydożerczej retoryki tego szkodnika, kto wie, może ruskiego agenta, bo doskonale się wpisuje w plany Kremla uczynienia Polaków antysemitami.

  arizona
  Prawda zydofilow boli? Poczytajcie wypociny tego kogos . Opinie zostawiam czytelnikom Polakom

  belzebub
  a skąd nagle ten temat ? Sierżant z mossadu nakazał ? Pan Nowak od paru lat przypomina kim jest antypolski żydzior kornhauser. Nie wolno kłamać ani zatajać. Trzeba mówić prawdę o teściu dudy.

  fish@fish
  Zapoznajcie się z twórczością teścia Dudy! Jakie dyrdymały napisał o Pogromie Kieleckim.Prof.J.R.Nowak mówi prawdę . Daniszewski, uspokój się, a potem uzupełnij swoją niewiedzę o „twórczości” Kornhausera!

  👀 zulu i gula
  Portal skręca na tory GW. Jest w końcu wolność słowa, czy jej nie ma? Stary Korn jest nikim, więc można mieć o nim takie zdanie. Zwłaszcza znając jego poglądy i pochodzenie. Czekam na inny portal

  Teo@Teo
  Profesor ma rację!

  bodzioanowski@bodzioanowski
  do: arizona 83.10.166.* Słabe to! Gdy dowodów brak, wyciągnąć wnioski z zamierzchłej twórczości, postawić tezy, a następnie obrzucić gównem całą rodzinę … licząc, że zawsze coś się przyklei. Jakie to znamienne dla homosowietikusów.

  free
  Gdzie wolność wypowiedzi? gdzie powiedział nieprawdę?

  precz
  Kto nie popiera zydostwa to dla Karnowskich jest”skandaliczny”

  AnnaMaria
  Skoro prof. JR Nowak mówi prawdę, to o co chodzi Szanownej Redakcji? Bo przecież możemy udawać, że czegoś nie wiemy lub nie widzimy, ale to hipokryzja.

  ISKRA
  NO NARESZCIE KILKA MĄDRYCH I PRAWDZIWYCH SŁÓW A PANI AGATA FAKT MA CHUSTECZKOWE ŻYCIE MĄŻ NIE SPECJALNI MĄDRY ALBO WREDNY I DO TEGO OJCIEC !… NO NIE BĘDĘ SIĘ POWTARZAŁ.

  Marek
  Czy czytaliście utwory ojca Pierwszej Damy? Nie? To sprawdźcie jak wyraża się o Polakach.

  Były wyborca PIS i Dudy
  Profesor Jerzy Robert Nowak powiedział prawdę i tyle! Zdrowia panie profesorze!!!

  lili
  bo ma racje

  lili
  Zydzi maja wyssana nienawisc do Polski i Polakow z mlekiem matki,na szczescie 1 dama nie ma matki zydowki wiec jest nadzieja ze rozni sie od swojego ojca ,choc miala duzy wplyw na poczynania dudusia

  MartynaŻurawska
  Mogliby stanąć w obronie gdyby prof. Nowak kłamał, niestety PAD zachował się wobec Izraela jak lokaj a jego teść gardził Polami jak każdy Żyd gardzi

  Lulek@Lulek
  Zanim się zaczniecie oburzać, zapoznajcie sie z twórczościa teścia prezydenta Dudy.

  belzebub
  nowak ma tu niestety rację – kornhauser nie jest zwykłym antypolonusem, to jest kreatura pokroju grossa. Tam nie ma niechęci do Polaków – tam jest dzika obłędna nienawiść (ojciec i brat)…

  W-Ł
  Odsłuchałem 10 min.-ciekawe treści. A tu- nagonka, jaczejka z powodu jednego niefortunnego zdania. Pani prezydentowa rzeczywiście niczym nie zasłużyła na krytykę, w przeciwieństwie do swego męża.

  Tuskstein
  Prawdę powiedział. Lepiej się nie odzywajcie obrońcy Danielsa i jemu podobnych.

  bodzioanowski@bodzioanowski
  Im starszy, tym głupszy. Od dawna nie słucham żydożerczej retoryki tego szkodnika, kto wie, może ruskiego agenta, bo doskonale się wpisuje w plany Kremla uczynienia Polaków antysemitami.

  free
  Gdzie wolność wypowiedzi? gdzie powiedział nieprawdę?

  precz
  Kto nie popiera zydostwa to dla Karnowskich jest”skandaliczny”

  👀 zulu i gula
  Portal skręca na tory GW. Jest w końcu wolność słowa, czy jej nie ma? Stary Korn jest nikim, więc można mieć o nim takie zdanie. Zwłaszcza znając jego poglądy i pochodzenie. Czekam na inny portal

  Teo@Teo
  Profesor ma rację!

  bodzioanowski@bodzioanowski
  do: arizona 83.10.166.* Słabe to! Gdy dowodów brak, wyciągnąć wnioski z zamierzchłej twórczości, postawić tezy, a następnie obrzucić gównem całą rodzinę … licząc, że zawsze coś się przyklei. Jakie to znamienne dla homosowietikusów.

  ISKRA
  NO NARESZCIE KILKA MĄDRYCH I PRAWDZIWYCH SŁÓW A PANI AGATA FAKT MA CHUSTECZKOWE ŻYCIE MĄŻ NIE SPECJALNI MĄDRY ALBO WREDNY I DO TEGO OJCIEC !… NO NIE BĘDĘ SIĘ POWTARZAŁ.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.