7 Oficjalnie dla „każdego dobra prawda”

Nienawidzę obłudy i kłamstwa, bez znaczenia czego to dotyczy i myślę (życzenie pobożne), że wielu ludzi ma zdanie podobne do mojego. Są jednak tez tacy, co z uwielbieniem taplają się w zakłamaniu, jak świnie we własnych odchodach i świetnie pewno czują się w towarzystwie im podobnych stworzeń. Dla takich pewno, to co czarne, może być białe i na odwrót, bo nie liczy się dla nich prawda, ale tylko „ich prawda”, szczególnie (albo zawsze), jeśli przy tym słychać brzęk sypiącego się pieniążka. Teraz to nawet nie brzęk, po pieniążki już nie są sypane, jak dawniej, tylko w ciszy przesyłane w postaci zer i jedynek, czyli impulsów elektromagnetycznych, prosto na konta tych „bohaterskich bojowników od zawsze stojących w pierwszych szeregach i nieustannie walecznie walczących o naszą wolność i demokrację”, dobrze ukryte w jakichś tajemniczych szwajcarskich bankach takich. Niemniej jednak, jak przyjrzy się temu co głoszą takie osoby, to okazuje się, że ma to jednak wartość, tego co oblepia nie tylko podłogi i ściany tego miejsca, gdzie uwielbiają przebywać…

No i jak tu takim zaufać? Jak tu uwierzyć w to, że głoszą to co głoszą, „dla naszego powszechnego dobra”, bo taka jest prawda, a nie dla tego, że dostają za to (od kogoś – kogo?) grubą kasę i zwyczajnie chcą by ten stan trwał, czyli za wszelką cenę nie chcą stracić tzw. koryta, bo nic innego jak kłamać już nie umieją?

Pierwszy przykład:

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/michal-boni-rosja-pokazuje-swoje-zapomniane-oblicze/q6719g

– Rosja pokazuje swoje zapomniane oblicze. (…) Należy odpowiednio zmieniać politykę bezpieczeństwa Polski. Zarówno my, jak i kraje bałtyckie, jesteśmy członkami Unii oraz NATO – problem nie jest więc lokalny – mówi Onetowi Michał Boni (PO), poseł do Parlamentu Europejskiego.

Jacek Gądek: – Czy Pana koledzy z PE mają pretensje do Polski o to, że nasze władze wciągnęły nieświadomą ryzyka Unię Europejską w konflikt na Ukrainie?

Michał Boni: – Absolutnie nie. Każdy rozumie, że Unia musi reagować na to, co dzieje się w Europie. Żadna poważna instytucja ani gazeta tak nie myśli. Konflikt na Ukrainie jest otwartą agresją wobec integralności Ukrainy. Dziś nikt nie ma już złudzeń co do agresywnej postawy Rosji. Co więcej – wydaje się, że działania na Ukrainie mogą prowadzić do eskalacji agresywnych zachowań także wobec innych krajów.

Jacek Gądek: – Czyli wojna rozleje się głębiej w Europę?

Jacek Gądek: – Putin stworzył nową rzeczywistość geopolityczną na naszym kontynencie. Być może nawet możemy mówić o nowej formie zimnej wojny, która nie służy ani bezpieczeństwu, ani wolności po każdej z jej stron. Bez zdecydowanych działań istnieje ryzyko, że za jakiś czas może dojść np. do agresji „zielonych ludzików” na przykład na terytoria państw bałtyckich.
(…)

A tu jak to widza inni:

~historyk : Trzeba powiedzieć sobie jasno. Ukraina została wyrolowana przez USA,Niemcy i NATO. Zachód wpuścił ich na minę. Merkel wiedziała co sie stanie z Ukrainą / jej wywiad BND donosił -prasa/ a mimo to wepchęnła ich w wojnę z rosujską bestią. A wy naiwniaki myślicie że Francja czy Wlk. Brytania będzie wr azie czego umierać od ruskich kul za Lublin i Przemyśl? No pan Boni stary agent SB autorytetem akurat nie jest. Miał kochankę i takim był tchórzem że bał się żonki i SB go zaszantażowała i dał się….

~Stańczyk : Jeżeli taki bełkot będzie nadal wydostawał się z ust naszych „polityków” jak np. pan Boni to nikt poważny i znaczący ( mam na myśli np. Niemcy i Francję) nie zaprosi nas do żadnego stołu rokowań w ważnej sprawie . Tępota tych ludzi przekroczyła już masę krytyczną. Warunkiem jakiegokolwiek skutecznego działania jest chłodna, rzeczowa ocena sytuacji a następnie sformułowanie realistycznego planu działania . U na tego kompletnie brak. Histeria, zalew propagandowej bredni i brak sensownej wizji tego co się chce ( i może !!!) osiągnąć. Znowu zostaniemy sami na „placu boju” w czapce durnia z oślimi uszami i będziemy narzekać ,że nas oszukano.

~j_an_t : Michał Boni mówi, że „Rosja pokazuje swoje zapomniane oblicze” a co pokazuje Polska z Michałem Boni w rządzie? Pokazuje, że amerykańskie plany wciągnięcia Ukrainy do NATO i wybudowanie amerykańskich baz na Krymie jest ważniejsze od ryzyka rozpętania światowej wojny, jest ważniejsze od utraty ludzkiego życia. Michał Boni mówi, że „Konflikt na Ukrainie jest otwartą agresją wobec integralności Ukrainy.” Panie Boni czyja to była agresja? Czy ludzie z Doniecka podeszli pod Kijów i zaczęli go ostrzeliwać czy to Kijów chciał siłowo przymusić nieposłusznych obywateli do poparcia puczu? Michał Boni mówi, że ” Stowarzyszenie z Unią to przede wszystkim decyzja Ukraińców. No a ci z Doniecka i ci z Krymu to też Ukraincy? Czy też ludzie wyjęci z pod prawa i nie mający nic do gadania? Tysiące Ukrainców straciło życie, kraj stracił stabilność ekonomiczną i uzależnił się na lata od miliardów pomocy od świata. Panie Boni gdzie w tym wszystkim widzi pan interes Polski i UE? Czy interesem tym jest utrata zaufania Rosji w rozsądek i niezależność UE i Polski od amerykańskich agresywnych planów? Czy interesem jest utrata wielkiego rynku zbytu? Czy może interesem jest bycie na celowniku Rosyjskich rakiet z bronią jądrową?

~boni kit : Banie Boni. Pieprzysz pan jak najęty. Dlaczego wg. pana kilkadziesiąt tysięcy majdanowców jest dla pana wolą i wyborem narodu ukraińskiego, a kilka milionów ze wschodu Ukrainy, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z awanturą majdanowską nie jest wolą i wyborem narodu. Rozczulasz się pan nad kilkudziesięcioma poległymi na Majdanie, gdzie nie do końca wiadomo, kto na prawdę strzelał, a nie protestował pan jak nowa władza zdobyta nielegalnie wysłała czołgi i samoloty, by mordować miliony przeciwników awantury majdanowskiej.

~Mosze : Panie Boni Rosja nie pokazuje swego zapomnianego oblicza, bo pan i bardzo dużo pańskich kolegów nie pozwolicie ani nam Polakom ani innym ludziom na świecie zapomnieć o tym wszystkim, co było ponad 70 lat temu. Ale my pamiętamy też, że większość waszych ojców była pomocnikami sekretarza Stalina i czynnie mu w tym pomagała. A Rosja na chwilę obecną nam Polakom nie zagraża. Dla mnie jako Polaka najważniejszy jest pokój.

~omega do ~Tylko Ja: Był czas, gdy w sejmie prześcigali się wszyscy w oratorskich popisach na temat tego, że Rzeź Wołyńską trzeba nazwać w uchwale ludobójstwem – a teraz ci sami krzykacze pozują do zdjęć z politycznymi potomkami ludobójców! A my co? Mamy tylko bezsilnie wygrażać tym pogrobowcom banderowców? Nie! Politycy, których wybraliśmy, są jak pupa od s.ania do tego, aby nasze stanowisko prezentować całemu światu. Bo jest okazja by nas w końcu usłyszano! Wyjątkowo rzadka okazja. Właśnie teraz możemy postawić weto zarówno UE, jak i Radzie Europy, jeśli nie uznają naszych racji w sprawie Wołynia. Politycy tańcujący w Kijowie z Tiahnybokami powinni wiedzieć, że nie mają powrotu do polskiego sejmu. A dziennikarze skandujący tam „sława herojam!” nie będą w Polsce czytani. Bo najemnik pióra to nie dziennikarz! Juszczenkę nie my wybieraliśmy. Natomiast ci z polskich polityków, propagandzistów i dziennikarzy, którzy go wspierali, ścielili mu kobierce w UE – muszą za to odpowiedzieć. Muszą! Bo czas już skończyć z bezkarnością naszych sprzedajnych politykierów. Najwyższy. Polityka to nade wszystko sztuka przewidywania. Jeśli ktoś uzyskał nasz mandat do politycznej reprezentacji, to jego psim obowiązkiem jest reprezentowanie naszej woli, naszych interesów, naszej pamięci historycznej, w końcu – tych właśnie okrutnie pomordowanych na Wołyniu. Kto tego nie pojął, kto tego nie czuje – nie jest godzien wypowiadać się w imieniu Polski.

~Tylko Ja do ~omega: Przemyśl: zdemontowano słynny pomnik ofiar UPA! Z pomnika na przemyskim cmentarzu upamiętniającego ofiary mordów ukraińskich faszystów z OUN-UPA, na Wołyniu i Podolu usunięto rzeźbę przedstawiającą zamordowane dzieci przywiązane do pnia drzewa drutem kolczastym. Powód kuriozalny: rzekoma samowola budowlana, choć w 2003 r., kiedy oddawano monument w pełnej celebrze, nikt nie kwestionował jego „legalności”. Rzeźba trafiła do magazynu, a decyzja o jej usunięciu wywołała burzę wśród środowisk kresowych, które domagają się jej powrotu na dawne miejsce. Zdemontowali pomnik bo był niepoprawny politycznie i zabiegali o to miejscowi ukraińcy ze Stowarzyszenia Ukraińców w Polsce, oddział w Przemyślu, wykorzystując przy tym swoje „wpływy i dojścia” do władz lokalnych. Do demontażu doszło na skutek doniesienia Andrzeja Czornego (zastępcę przewodniczącego koła „kombatantów” UPA w Przemyślu), który zażądał demontażu rzeźby znajdującej się na pomniku. Tak, więc na wniosek członka organizacji faszystowskiej i ludobójczej zdemontowano symbol upamiętniający dziesiątki tysięcy ofiar i dokonały tego organy podlegle rządowi RP! Stało się tak w imię walki z samowolą budowy nielegalnych pomników. Rozbiórkę rozpoczęto od symbolu przedstawiającego ofiary a nie katów. TAK RZĄDZI SIE W POLSCE MNIEJSZOŚĆ BANDEROWSKA, A NASI POLITYCY NA TO POZWALAJĄ.

~Tylko Ja : Jurij Szuchewycz banderowiec, i syn banderowca komendanta UPA ODPOWIEDZIALNEGO za wymordowanie 200 tyś Polaków ze szczególnym okrucieństwem: “wyjaśnia w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że tylko na micie UPA Ukraińcy mogą budować dziś swoją tożsamość narodową. Tym bardziej, że przez lata byli szykanowani jako naród. – Rosjanie spychali nas do getta ludowego. Ukraińska mowa miała być atrybutem wieśniaka w wyszywanej koszuli, a z drugiej strony Dostojewski, Czechow, Czajkowski, Rublow, Mendelejew, Teatr Bolszoj i loty w kosmos. Podobne lekceważenie spotykało nas zresztą ze strony Polaków – tłumaczy.” NA ŁEB MU PADŁO? A kto rządził ZSRR przez DWADZIEŚCIA SIEDEM LAT, jak nie jego ziomkowie Chruszczow i Breżniew? A kim był głównodowodzący sowieckimi wojskami jakie stały pod Warszawą w 1920 roku? UKRAIŃCEM, to był generał Tuchaczewski. Kim był inny generał- Timoszenko, który na czele sowieckich wojsk wbił nam nóż w plecy 17 wrześnmia 1939 roku? UKRAIŃCEM. CZYJE są podpisy pod wyrokami śmierci na nasz oficerach w Katyniu? Dwóch Gruzinów- Stalin i Beria, oraz trzech UKRAIŃCÓW- Woroszyłow, Kaganowicz, Kupriajow. Ten banderowski odpadek będący odpadkiem jeszcze gorszej banderowskiej ściery ŁŻE. Rosjanie mieli za czasów ZSRR niewiele do powiedzenia, rządzili sowietami ledwo 4 latka, a ten banderowski cwaniaczek próbuje tutaj wciskać bajeczkę, iż to nie Ukraińcy są odpowiedzialni za zbrodnie UKRAIŃCA Chruszczowa (Węgry 1956 r), czy UKRAIŃCA Breżniewa (Afganistan 1979-89), tylko Rosjanie. Tylko jakoś temu przeczy FAKT, ze w rekach Rosjan było bardzo niewiele kluczowych stanowisk, za to w rękach Ukraińców, stanowczo za dużo. I nasi politycy wspierają takią Ukrainę, której mitem założycielskim jest Ukraińska Powstańcza Armia, która wojowała i owszem, ale tylko z NIEUZBROJONYMI kobietami i dziećmi, za to bardzo chętnie mordowała nieuzbrojonych w taki sposób, ze Polacu woleli uciekać do Niemców zdajac sie na ich łaskę i niełaskę, niż spotkać “bohatera” z UPA z widłami w jednym ręku (i zapewne dlatego właśnie widły zostały godłem Ukrainy, hłehłehłee…), a siekierą w drugim. A Prawy Sektor, partia na terenach Ukrainy uważa się za kontynuatorkę “dzieła” UPA… czy jeszcze coś bardziej głupszego mozemy zrobic wspierając tą faszystwską bandę zza Sanu? Nasi politycy nie przestają mnie zaskakiwać, ze i owszem… więc i My ich zaskoczmy przy urnach wyborczych na kopach żegnając tą sprzedajną chołotę. To jak Rodacy… POMOŻECIE?

Drugi przykład:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/syryjskie-czolgistki-bronia-damaszku-przed-rebeliantami/lkh8d5

Są nazwane „Lwicami Obrony Narodowej” i bronią stolicy przed atakami partyzantów. Prezydent Baszar al-Asad utworzył siły paramilitarne złożone m.in z kobiet, które mają pomagać armii w zwalczaniu rebeliantów w konflikcie wewnętrznym w Syrii. Batalion tworzy 800-osobowy oddział kobiet, które zostały odpowiednio przeszkolone do walki zbrojnej.
(…)

~Zbigniew Lagiewski : brawa dla kobiet w Syrii. Byłem tam rok przed wybuchem tej strasznej wojny, zastałem kraj zupełnie inny niz Egipt, Irak czt Arabia saudyjska. Kraj duzej tolerancji obyczajowej, zgiełku, ruchu i…….tanich damskich swietnie zrobionych butów. Kobiety, co było zdumiewajace, miały prawo i odwage ubierac sie tak jak chcialy, chodzic do kazdej restauracji, nawet palic fajke wodna czy papierosy. Inne jesli nie chcialychodzily ubrane w czarne stroje, a inne jeszcze przesłaniały sie nikabami. Dzisiaj zrujnowane panstwo z terrorystami ktorych wyszkolili mułłowie w meczetach bedzie bardzo trudno odbudowac ale zycze aby Asad dał rade terrorystom i zaprowadzil tam porzadek. Oby tylko nie wtracaly sie w to USA.

~Felony do ~proxywar: Należy dodać, że bojówki islamskich rebeliantów mają wsparcie USA, a legalny syryjski rząd wspiera Rosja. Amerykańce odpowiadają więc za tworzenie zbrodniczego państwa islamskiego, przeciw któremu następnie będą tworzyć koalicję, a wszystko po to aby kręcił się biznes militarno-wojenny i wyciągał usraelitów z kosmicznego długu chroniąc przed bankructwem. Pytanie tylko czy Polska nie powinna być neutralna w konflikcie Rosja -Ukraina, gdyż niechcący stajemy się pionkiem przeznaczonym do zbicia w ręku amerykańców rozgrywających wojenne szachy.

~realista : Trzeba bić , bombardować Asada bo to stronnik Rosji i Iranu. Trzeba tracić miliardy z powodu obustronnych sankcji by Rosji było gorzej. Przez to „gorzej” dla CCCP a potem Rosji Nieodpowiedzialni politycy amerykańscy tańczący tak jak im Żyd zagra, wyhodowali Al Kaidę, dżihadystów, islamistów, zamordowali Jugosławię zniszczyli Bliski Wschów i Afrykę północną.Były tam dyktatury, lecz za sprawą Zachodu teraz jest bandytyzm religijny. Teraz namawiają do samobójstwa Ukrainę. Nasi idioci nie zdają sobie sprawy z tego, że Rosjanie jak zechcą to sobie całą Polskę mogą kupić, a Zachód nas sprzeda dla tzw. świętego spokoju.Już nie raz tak było, że idiotami z nad Wisły handlowano.

~AMO Z : Kolejny kraj prowadzony do chaosu i pseudo demokracji na wzór amerykański.Przykład Irak.Libia.Afganistan.Do tego dołączą Islamiści by kręciła się spirala wojen dla zarabiania kasy.Obalą Assada i powołają państwo Islamskie ku uciesze Ameryki.Tak stało się min.w Kosowie oddając Islamowi kolebkę słowiańszczyzny serbskiej by mieć w zanadrzu ewentualne miejsce konfliktu.Kosowo zabrano Serbii bombardując miasta serbskie dając sygnał Rosji,że tracą kolejną strefę wpływów.Podobne ma być w Syrii.Dla Ameryki wojny to pieniądze dla innych rozpacz i dramaty.

~proxywar do ~Felony: Kto zmontował terror w Syrii? Sprawa jest oczywista, dla każdego, kto nie uległ demokratycznej propagandzie… „Były dowódca polskich wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak wskazuje, że to Zachód jest odpowiedzialny za powstanie organizacji terrorystycznej ISIL, operującej w Syrii i Iraku. – To Amerykanie ich szkolili i wyposażali w broń do walki z reżimem Asada. To, co zrobili, jest jak powolne samobójstwo – ocenia.” wp pl

„Retired Lt. Gen. Tom McInerney admits: “We Helped Build ISIS”::
Syria, we backed I believe, in some cases some of the wrong people and not in the right part of the Free Syrian Army (FSA) that’s a little confusing to people. So I’ve always maintained, and go back quite some time that we were backing the wrong types. I think it’s going to turn out maybe this weekend in a new special that Brett Baer is going to have Friday that’s gonna show some of those weapons from Benghazi ended up in the hands of ISIS. So we helped build ISIS.” scgnews com

…..

No i kto ma rację? TW Boni i jemu podobni, czy zwykli ludzie, którzy mają swoje rozumy? Jak tacy Boniowie, czy panowie redaktorzy chcą przekonać nas czerń do swoich racji? A może oni wcale nie chcą, bo i im zależy tak naprawdę tylko na tych impulsach elektromagnetycznych?

2 thoughts on “7 Oficjalnie dla „każdego dobra prawda”

 1. http://wiadomosci.wp.pl/kat,8771,title,Panstwo-Islamskie-jest-juz-pod-Damaszkiem-Islamisci-zajeli-wiekszosc-obozu-dla-uchodzcow-w-Jarmuk,wid,17425391,wiadomosc.html

  Udało się ewakuować niewielką grupę cywilów z oblężonego obozu dla uchodźców w Syrii. Obóz Jarmuk, gdzie mieszkają głównie Palestyńczycy, został w ostatnich dniach zajęty przez radykałów z Państwa Islamskiego, których od stolicy Syrii, Damaszku, dzieli teraz zaledwie kilka kilometrów.

  Rzecznik ONZ-owskiej agencji zajmującej się uchodźcami poinformował, że z Jarmuk udało się ewakuować 94 osoby, w tym kobiety i dzieci. Nie wiadomo dokładnie, ile osób jest teraz w oblężonym obozie. ONZ podawała, że liczba mieszkańców Jarmuk to 18 tys. osób, ale co najmniej kilkaset osób uciekło w ostatnim czasie, gdy kontrolę zaczęli przejmować fanatycy.

  Znajdujący się na przedmieściach Damaszku Jarmuk od dwóch lat jest polem walki między wojskiem syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada a bojówkami umiarkowanej opozycji. Walki spowodowały odcięcie ludności od wody, pożywienia i prądu i doprowadziły Jarmuk na skraj katastrofy humanitarnej.

  Gdy kilka dni temu na miejscu pojawiły się oddziały Państwa Islamskiego, opozycyjne bojówki rozpoczęły obronę tego miejsca. Teraz jednak fanatycy kontrolują już około 90 proc. terenu obozu.

  Przedstawiciele władz Autonomii Palestyńskiej wezwali do ewakuacji cywilów z Jarmuk i oświadczyli, że Palestyńczycy płacą teraz dużą cenę w trwającym od czterech lat konflikcie w Syrii.

  Nigdy wcześniej fanatycy z Państwa Islamskiego nie byli też tak blisko Damaszku. Teraz od siedziby prezydenta Baszara al-Asada dzieli ich zaledwie kilka kilometrów.

  ~! ! ! 15 godzin i 10 minut temu
  …i właśnie o to chodziło U-SS-A / CIA. ISIS zostało stworzone po to aby obalić niewygodnego bo niezależnego prezydenta Assada przy tym sojusznika Iranu i Rosji.

  ~999 56 minut temu
  Masz zupełną rację ale zaraz cie oplują TVNowcy co maja wyprane mózgi

  ~sasza14 godzin temu
  Diengi poluczil. Spasiba towariszcz

  ~! ! !13 godzin temu
  Jesteś chory i wszędzie widzisz Putina – udaj się do psychiatry może to coś da. Według ciebie ułomku Putin stworzył ISIS żeby …..zwalczać swojego sprawdzonego sojusznik w regionie Assada ????????- jesteś nienormalny po prostu. O jakich bombardowaniach separatystów głąbie piszesz. Palestyńczycy z obozu uchodźców pod Damaszkiem są po stronie Assada i to przeciwko nim ruszyło AMERYKAŃSKIE ISIS. Poza tym Kurdowie ale też i Libańczycy już od dawna przedstawiają dowody na to że lokalny sojusznik USA czyli Turcja wspiera ISIS. Między innymi leczy w swoich szpitalach terrorystów rannych w walkach. Bandytów chcących wstąpić do ISIS Turcy przepuszczają przez swoje granice bez najmniejszych problemów, a uniemożliwiają to idącym na pomoc dla Kurdów. W Internecie jest pełno zdjęć i filmów z przyjacielskich spotkań terrorystów z ISIS i tureckich wojskowych. Poza tym nie tak znowu dawno ONZ opublikowało dokument mówiący o delikatnie rzecz ujmując „niejasnych” i dwuznacznych kontaktach Izrael – ISIS.

  ~wolna Europa 10 godzin i 18 minut temu
  ISIS zostało wyszkolone i dozbrojone przez GRU pod okiem Assada żeby tłumić rebelie przeciwko Assadowi i zaangażować USA w następny długotrwały konflikt w tym regionie. Ruscy tym działaniem chcą uratować Assada i odwrócić uwagę NATO od konfliktu na Ukrainie. USA bombarduje cele ISIS w Syrii więc to co wypisujesz to stek bzdur błądzisz jak dziecko we mgle.

  ~hahaha 1 godzinę i 34 minut temu
  Kolejny upośledzony umysłowo. Te „wolna Europa” nie bredź. Bzdury to wypisujesz ty sam. Pieniądze, broń i instruktorów bandytom islamistycznym z tzw demokratycznej opozycji syryjskiej też wysyła GRU ??? Bo publicznie przyznaje się do tego amerykański senat i administracja rządowa niejakiego Obamy. Świetna większość wychowanków amerykańskich w Syrii już oficjalnie przyłączyła się do państwa islamskiego. USA jakoś marnie bombarduje te cele ISIS i w Syrii i w Iraku. Dodatkowo niby to przypadkiem cześć zaopatrzenia dla Kurdów Amerykanie zrzucają na tereny ISIS itd. W „naszych” mediach nie było też informacji o tym że Amerykanie zbombardowali oddziały irackie którym na jednym z odcinków szło zbyt dobrze ze zwalczaniem terrorystów IS – a skutki tego bombardowania można sobie było obejrzeć m.inn na liveleak. Turcy faktycznie wspierają ISIS tak jak już tu ktoś napisał – to nie jest tajemnica wystarczy przejrzeć angielskojęzyczne portale bojowników kurdyjskich. Nie jest też żadną nowością że Amerykanie stworzyli wcześniej do swoich celów al.-qaidę. ISIS jest Amerykanom potrzebne do obalenia al-Assada. Jeżeli twierdzisz że ISIS chroni Assada to znaczy, że jesteś kolejnym chorym umysłowo, który ujawnia się na tym forum. Żadne argumenty, rzeczowe i poparte dowodami dla takich jak ty nie są ważne. Ty tylko umiesz powtarzać mantrę, że wszystkiemu winni Ruscy. Trzęsienia ziemi, powodzie, tsunami to oczywiście również robota Ruskich i GRU. Zmień dilera, a może po prostu płacą ci w ambasadzie amerykańskiej za te twoje wypociny. ps. poza tym konflikt w Syrii trwa już od dość dawna i jest związany z tzw „arabską wiosną” oczywiście made by USA. Według ciebie biedaku, w Iraku Saddama Huseina też Ruscy obalili. Kadafiego w Libii również ?? Bezdennie, przerażająco i bezinteresownie głupi jesteś albo jednak ci płacą amerykańscy wybawiciele świata za te twoje prymitywne kłamstwa. Nawet kłamać trzeba umieć w sposób przekonujący a ty kłamiesz jak Amerykanie z bronią masowego rażenia S.Husseina.

  ~mistrz13 godzin temu
  Marek, mylisz się. To FED wspierał Rewolucję i wspiera wiele przewrotów w różnych krajach swiata. FED to nie Ameryka a bank komercyjny kierowany przez Rockefellera i innych braci starszych w wierze i mający prawo dystrybucji dolara w Ameryce i faktycznie tym krajem zarządzający. Jak osiągnął owe prawo odsyłam do historii bankowości. Amerykanie jako społeczeństwo są dymani tak jak Polacy przez komunę i PO.

  Polubienie

 2. ~ech 2 godziny i 22 minut temu
  Artykuł brzmi, jakby autor cieszył się, że legalny rząd Syrii przegrywa z ISIS (!!!)

  ~s 2 godziny i 10 minut temu
  nie z ISIS tylko z rebeliantami głąbie tam są 3 strony medalu!!!!

  ~Walentinas 1 godzinę i 17 minut temu
  Flagę na czołgu widziałeś?

  ~Naczelny WP 1 godzinę i 36 minut temu
  Weź pod uwagę że autor tych wyPOcin ma żonę, dzieci,kredyt hipoteczny,niespłacone POżyczki na samochód, meble,etc.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Wojna-w-Syrii-wchodzi-w-kolejny-strategiczny-wiraz-Zaskakujace-i-spektakularne-porazki-rezimu-Asada,wid,17540547,wiadomosc.html?ticaid=114deb

  Gdy wydawało się, że syryjski reżim Baszara al-Asada odzyskuje grunt pod nogami, nagle poniósł on z rąk islamistycznych rebeliantów szereg spektakularnych porażek. Ostatnie sukcesy sił antyrządowych były dla władz w Damaszku całkowitym zaskoczeniem. Niestety najprawdopodobniej oznacza to, że wojna syryjska wchodzi w kolejną fazę, w której poleje się jeszcze więcej krwi.
  (…)
  W ubiegłym roku wydawało się już, że reżim prezydenta Baszara al-Asada odzyskuje grunt pod nogami – i to nie tylko w przenośni: siłom lojalistycznym udało się bowiem odbić z rąk rebeliantów wiele z utraconych wcześniej regionów i miast kraju. Reżim, nawet jeśli nie miał szans na wygranie wojny, to przynajmniej umocnił swe pozycje i odepchnął od siebie widmo zagłady, jakie wisiało nad nim przez pierwsze niemal trzy lata konfliktu.

  Tymczasem początek obecnego roku obfitował w szereg spektakularnych, widowiskowych porażek sił rządowych. W relatywnie krótkich odstępach czasu – między styczniem a kwietniem – reżim utracił kilka ważnych instalacji militarnych i baz w północnych prowincjach Idlib i Aleppo, a także dwa kluczowe miasta – Idlib (stolicę prowincji) i Dżisr asz-Szughur. Oba te ośrodki mają duże znaczenie strategiczne – ich posiadanie umożliwia pełną kontrolę nad głównym szlakiem transportowym rebeliantów, wiodącym z Turcji, skąd płyną do północnej Syrii ludzie, pieniądze, broń i sprzęt.

  W rezultacie tych wydarzeń zasadniczej zmianie uległa sytuacja strategiczna na całym północnym froncie wojny syryjskiej, do niedawna uważanym za w miarę przewidywalny. Jeszcze kilka miesięcy temu walczący tam rebelianci byli w defensywie, a siły rządowe powoli zacieśniały pętlę okrążenia wokół Aleppo, licząc na powtórzenie ubiegłorocznego sukcesu z Homs, czyli skłonienie obrońców do opuszczenia miasta w ramach wymuszonego rozejmu. Stało się jednak inaczej i obecnie to rebelianci są stroną realizującą skuteczne działania ofensywne, spychając lojalistów na zachód i południe. Warto zastanowić się, co jest przyczyną tej nagłej i dość niespodziewanej zmiany sytuacji? Czy taki obrót wydarzeń może oznaczać, iż w konflikcie syryjskim dojdzie do przełomu, który ponownie odwróci koleje wojny?

  Armia Podboju

  Ostatnie klęski sił rządowych na północy Syrii są dziełem nowej koalicji islamistycznej o nazwie Armia Podboju (Dża’isz al-Fateh), powołanej oficjalnie do życia w marcu, ale w praktyce funkcjonującej już pod koniec zeszłego roku. W skład tej koalicji wchodzi ok. 8-10 grup dżihadystycznych, w tym m.in. Ahrar asz-Sham (największe ugrupowanie islamistyczne w Syrii), Liwa al-Haqq, Dża’isz al-Sunna, Ansar al-Din, Dżund al-Aqsa. Jednak główną operacyjną, polityczną i ideologiczną osią tego koalicyjnego ugrupowania jest jednak Front al-Nusra, będący oficjalną ekspozyturą Al-Kaidy na terenie Syrii.

  To właśnie liderzy Frontu doprowadzili do zjednoczenia rozproszonych dotychczas organizacji islamskich radykałów, walczących w Syrii. Proces ten miał niekiedy żywiołowy charakter, a grupy, które nie chciały dobrowolnie przyłączyć się do koalicji islamistycznej, były brutalnie rozbijane lub (jak Harakat al-Hazm) zmuszane do samorozwiązania. Front al-Nusra nie przebiera też w środkach, jeśli chodzi o relacje z tzw. umiarkowanymi strukturami antyrządowej zbrojnej opozycji. Gdy pod koniec ubiegłego roku konsolidacja sił i struktur islamistów w prowincjach Idlib i Aleppo nabierała rozmachu, jednym z pierwszych celów bojowników Al-Kaidy w Syrii stały się bazy i pozycje prozachodniego Syryjskiego Frontu Rewolucyjnego, który ostatecznie zmuszony został do wycofania swych sił z tej części Syrii.

  Zjednoczenie sił islamistycznych w północnej Syrii przyczyniło się do natychmiastowej poprawy ich militarnej efektywności. Zadziałał tu efekt synergii – połączenie rozproszonych do niedawna sił i środków musiało dać rezultaty w postaci skokowego zwiększenia skuteczności działań. Każda z większych grup, zgłaszając akces do Armii Podboju, wniosła zresztą w wianie różne korzyści i przewagi operacyjne. I tak Front al-Nusra dysponuje największymi funduszami, najlepiej przeszkolonymi kadrami oraz cieszy się z posiadania najliczniejszej „floty” pojazdów pancernych, w tym czołgów (ma ich ponoć ok. 100). Z kolei Ahrar asz-Sham dysponuje największą liczbą bojowników (mówi się nawet o 20 tys.), zaś Dżund al-Aqsa „specjalizuje” się w zaawansowanych operacyjnie zamachach samobójczych, które regularnie demolują pozycje lojalistów w prowincji Idlib.

  Warto w tym kontekście podkreślić, że wiele z grup tworzących dzisiaj Armię Podboju miało (lub ma nadal) pośredni, a czasem nawet bezpośredni dostęp do źródeł zaopatrzenia w zaawansowane systemy najnowocześniejszego uzbrojenia produkcji zachodniej. W marcu tego roku świat obiegły nagrania wideo przedstawiające walki pod Idlibem, na których widać operatora z Frontu al-Nusra, niszczącego przy użyciu wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych typu TOW syryjski czołg T-72. A przecież TOW to nie RPG, a jego skutecznej obsługi nie można nauczyć się w kilka godzin…

  Całkowite zaskoczenie

  Jak się wydaje, te błyskotliwe (i błyskawiczne) sukcesy sił antyrządowych na północy stanowiły całkowite zaskoczenie dla władz syryjskich. Reżim chyba autentycznie nie spodziewał się problemów w tej części kraju. Więcej troski sprawiały mu m.in. wydarzenia w samym Damaszku, gdzie na początku kwietnia nagła operacja formacji Państwa Islamskiego (PI) wymierzona w obóz dla palestyńskich uchodźców w dzielnicy Yarmouk spowodowała, że siły kalifatu znalazły się zaledwie kilka kilometrów od ufortyfikowanej siedziby prezydenta al-Asada. Sytuację zażegnano po kilkudniowych, ciężkich i krwawych walkach, w których zginęły setki ludzi, a Yarmouk – już wcześniej (w 2012 roku) ciężko doświadczony -zamienił się w stos gruzów.

  Epizod ten warto zapamiętać także z innego względu – w walkach o obóz aktywnie uczestniczyły liczne palestyńskie milicje, podległe formalnie Hamasowi, które biły się ramię w ramię z siłami rządowymi przeciwko islamistom z kalifatu. Na paradoks zakrawa fakt, że ideowi spadkobiercy pierwszej generacji muzułmańskich ekstremistów, związanej z Bractwem Muzułmańskim (Hamas), zbrojnie starli się z kolejną, najnowszą emanacją tej ideologii, czyli Państwem Islamskim. A wszystko na terenie Damaszku, gdzie swą siedzibę ma alawicki (szyicki) reżim o jawnie antysunnickim nastawieniu…

  Niezależnie jednak, jakie były tego faktyczne przyczyny, jedno jest pewne – władze syryjskie przegapiły nadchodzącą na północy burzę. W rezultacie, dotychczasowy stan rzeczy w regionie Idlibu i Aleppo – w którym siły rebelianckie były podzielone i operowały w sposób nieskoordynowany, a do tego od wschodu coraz silniej naciskało je Państwo Islamskie (IS) – najwyraźniej przeszedł już do historii. Obecnie wszystkie strony konfliktu w tej części kraju na nowo organizują swoje strategii i plany działania, dostosowując je do zmienionej rzeczywistości politycznej i militarnej.

  Bezczynność Państwa Islamskiego

  Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na zachowanie sił kalifatu – od kilku miesięcy (mniej więcej od porażki pod Kobane) PI niemal zupełnie zaprzestało prowadzenia działań ofensywnych w północnej i północno-wschodniej części Syrii, wymierzonych w siły rządowe. Ta swoista pauza operacyjna Państwa Islamskiego była (i w istocie jest nadal) jednym z istotniejszych powodów sukcesów islamistów z Armii Podboju, którzy mogli dzięki bierności PI z całym impetem skupić się na eliminacji kolejnych, niezdobytych dotychczas, bastionów reżimu w Idlibie i Aleppo. Mała aktywność Państwa Islamskiego na północnym-wschodzie Syrii może świadczyć albo o celowym wstrzymaniu działań (czyżby w celu pośredniego wspomożenia wysiłków koalicji skupionej wokół Frontu al-Nusra?), albo też o rozprzężeniu wewnętrznym i rosnącej na tym tle słabości – przypominają się w tym kontekście niedawne doniesienia o możliwej śmierci lub trwałej niedyspozycji kalifa Ibrahima.

  Być może jednak przyczyną zaniechania aktywności Państwa Islamskiego wokół Aleppo i Idlibu jest całkiem prozaiczny fakt, że jego oddziały prowadzą aktualnie kilka dużych operacji zaczepnych w innych częściach kontrolowanego przez siebie terytorium syryjskiego. Jedna z takich akcji ma właśnie miejsce w okolicach Homs, gdzie islamiści poczynili ostatnio znaczne postępy. Akcja ta jest skoordynowana z intensywnymi działaniami sił kalifatu wokół pustynnego miasta Tadmur (położonego tuż obok ruin starożytnej Palmyry), gdzie znajduje się jedna z najważniejszych dla reżimu al-Asada baza sił powietrznych, umożliwiająca łączność z Irakiem i Iranem.

  Inna ofensywa PI toczy się w prowincji Hasaka na północnym-wschodzie, gdzie bronią się mieszane siły kurdyjsko-rządowe. Największą ofensywą sił kalifatu jest jednak operacja, której celem jest baza Syryjskich Arabskich Sił Powietrznych (SAAF) w Kweres (vel Rasm Al Abboud). Położona na wschód od Aleppo, baza ta od ponad roku jest całkowicie otoczona przez formacje kalifatu. Olbrzymia (pod względem zajmowanego obszaru) instalacja militarna – co ciekawe, wybudowana w latach 60. ub. wieku przez Polaków w ramach „internacjonalistycznej pomocy dla narodu syryjskiego” i mieszcząca przed wojną akademię sił powietrznych Syrii – jest dzisiaj ostatnią bazą lotniczą na północy kraju, kontrolowaną jeszcze przez rząd w Damaszku. Jest też jedną z zaledwie 17 czynnych baz SAAF na terenie całego kraju, znajdujących się jeszcze w rękach reżimu. Znaczenie strategiczne i operacyjne Kweres AB – po upadku Idlibu i pogorszeniu sytuacji sił rządowych wokół Aleppo – znacznie wzrosło. Utrzymanie tego obiektu w rękach sił rządowych staje się więc priorytetem porównywalnym z obroną podobnej instalacji SAAF w Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, także otoczonej przez siły PI.
  (…)

  ~Wybudzony ze śpiączki 7 godzin i 26 minut temu
  Od kiedy to terrorystów nazywamy siłami antyrządowymi a obywateli walczących o swój kraj terrorystami???!

  ~poll3 godziny temu
  DLACZEGO TAK NIE PISZĄ O UKRAINIE?! Tam to są siły „pokojowe” i „terroryści”?!

  ~Janausz 38 minut temu
  Od Majdanu w polskich mediach.

  ~qwerty3 godziny temu
  Od czasów wprowadzenia nowego słownika izraelsko-amerykanskiego jako jedynego słusznego słownika ogólnoświatowego a nawet ogólnokosmicznego…

  ~Anna 2 godziny i 37 minut temu
  Dlaczego polskojęzyczne media są tak nieprzychylne aktualnemu prezydentowi Syrii, ba nazywając ten rząd nawet reżimem?

  ~o to chodzi 2 godziny i 31 minut temu
  jest to mecz Syria kontra USA, Turcja, Arabia Saudyjska, Emiraty i Katar których trenerem jest Izrael. Syria już nie istnieje jako siła mogąca w najmniejszym stopniu zagrozić czy zrównoważyć siły wobec Izraela. To Izrael jest gł. wygranym tej wojny. Syrię względnie bogaty kraj, stabilny, tolerancyjny gdzie żyło w zgodzie dziesięc religii i ich odłamów teraz będzie kupą gruzu.

  ~Ktosicki. 2 godziny i 24 minut temu
  Jaki do cholery „REŻIM”? Władza Asada to postęp kultura i wolność kobiet, a walczą z islamskimi dzikusami, terrorystami. USA i UE powinny wspomagać Asada w wojnie, bo inaczej skończy się to takim samym syfem jak w Libii czy Egipcie. Autor powyższego artykułu powinien podejść do ściany i pier*****ć się w łeb zanim jeszcze raz napisze o syryjskim „reżimie”.

  ~truthteller 1 godzinę i 34 minut temu
  syria ma „rezim” bo tamtejszy rzad nei jest podlegly usraelowi, popatrz na arabie saudyjska gdzie rzadzi skorumpowany totalitarny rezim gdzie nei ma zadnych wyborow a opozycjonista sie odcina glowy, biczuje sie , wiesza publicznie, tam nie mowi sie o „rezimie” lecz o ostroznych postepowych reformach bo arabia saudyjska to pacholek USraela

  ~Wujek Szmul 2 godziny i 24 minut temu
  Wujek Sam praktycznie zamknął przestrzeń powietrzną nad Syrią więc Assad nie może używać lotnictwa do zwalczania tych terrorystów. Dodatkowo terroryści z ISIS dostali od US-manów dużo drogich „zabawek”, między innymi pociski TOW i Javelin. Nic dziwnego że terroryści odzyskują terytorium – za każdym razem jak ci obcinacze głów tracą grunt pod nogami, „demokratyczne” USA spieszy im z pomocą.

  ~EDek 2 godziny i 22 minut temu
  Al-Asad to tej chwili jedyny polityk,który czynnie walczy z dziczą państwa islamskiego ,jedynie Rosja to widzi,i go wspiera ale ,któregoś dnia Asad pod naporem dziesiątek tysięcy nowych rekrutów z Azji i Europy i miliardów dolarów płynących od szejków z Arabii Saudyjskiej pęknie i zagrożenie islamskim terroryzmem zaleje EU I USA , a wtedy Boże miej nas w Swojej opiece.

  ~Belus 2 godziny i 22 minut temu
  A Israel zaciera ręce z bratobójczej walki ale do czasu. Państwo islamskie będzie dla nich gwoździem do trumny. Baszar al-Asad jeszcze będzie wspominany jako przyjaciel żydków.

  ~Wyrocznia 1 godzinę i 43 minut temu
  Dla żydków już nie ma lepszego scenariusza. Świat islamski się zradykalizuje i w końcu przewietrzą ten bliski wschód.

  ~NIE PLATFORMIE 1 godzinę i 52 minut temu
  Czy ktoś jeszcze pamięta ze to Amerykanie ,Francuzi i Anglicy Syryjczykom zgotowali ten los a teraz każą krajom Unii przyjmować imigrantów z Afryki ,udławcie się nimi .

  ~Igor Wojtczak 2 godziny i 2 minuty temu
  Arabska wiosna popierana przez USA dała w konsekwencji destabilizacje regionu. Z Syria to samo. Ciekawe czy dla USA lepsi islamisci w Damaszku czy Asad? To się może smutno skończyć dla Europy. A uchodźców z Afryki Północnej to powinny przyjąć Stany.

  ~TylkoPolska 2 godziny i 7 minut temu
  Już dawno ruszyła kontrofensywa, a szczury są sukcesywnie eliminowane przez Armię Syryjską, Hezbollah i Irackie Milicje, macie nieaktualne dane syjonistyczne sługusy

  ~A.K 2 godziny i 17 minut temu
  Nie czytałem tego, ale zakładam, że same brednie jak zwykle. Tak czy siak jedyna istotna informacja w sprawie ostatnich konfliktów takich jak w Syrii to to, że „rebelianci”, „powstańcy” czy jak tam kto zwie, byli sponsorowani przez Stany. Czyli Oni są odpowiedzialni za śmierć tak wielu ludzi…po raz kolejny zresztą. + sami się przyznali

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.