835 AMBASADOR IZRAELA NA UKRAINIE ZSZOKOWANY I OBURZONY ROKIEM BANDERY WE LWOWIE. Tymczasem polskojęzyczny MSZ… 03


Banknoty euro, fot. Wikipedia.pl

Willgraf @Willgraf:
a na Polski Kontrwywiad nie ma marnych 11 milionów sa za to miliardy dla Banderowców.. czy to już nie jest POLIN

lp @lp:
@Willgraf Jest.

Kojoto @Kojoto:
@Willgraf – to jest „polin” jak się wydaje. Polskie służby zresztą nie funkcjonują już od dziesięcioleci. Strach przyznać, ale obecnie nawet Żmudzini mają chyba lepszy kontrwywiad, a kto wie, czy nawet szowinistyczna UPAdlina.

Accipiter @Accipiter:
Rządzą nami pojeby.

uvara @uvara:
Jeśli chodzi o stosunek do obecnej Ukrainy (świętej krowy) to pis i po niczym się nie różnią, tak samo media, o ile w tematach polityki wewnętrznej między tvp info a tvn24 różnica jest jak dzień do nocy, to w kwestii tematów Ukrainy, trudno odróżnić czy to jeszcze TVP PIS czy już Tusk Vision Network….

A teraz najlepsze, jak przejrzycie angielskojęzyczne media ukraińskie to najczęściej o tych niekończących się gestach przyjaźni, kolejnych kredytach, spotkaniach itd nic nie piszą, za to każde pierdnięcie Niemiec czy Francji na temat Ukrainy jest wszędzie… ot tyle znaczymy dla naszych decydentów w Kijowie. Od majdanu mam wrażenie, że to Polsce bardziej zależy na tych przyjaznych stosunkach niż na odwrót, a niekiedy trudno się oprzeć wrażeniu, że nasze władze wręcz się narzucają ukraińskim rządzącym.

tagore @tagore:
W zasadzie jest to znęcanie się nad złodziejami, 150 mln euro do wydania w Polsce i nadzorowane przez polskiego urzędnika. Jak tu żyć? Pieniądze poleżą kolejne lata, na Ukrainie nie ma chętnych do takich inwestycji.

bob @bob:
nie rząd Polski a pisowski

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/polski-rzad-przedluzyl-umowe-dotyczaca-kredytu-dla-ukrainy/

POLSKI RZĄD PRZEDŁUŻYŁ UMOWĘ DOTYCZĄCĄ KREDYTU DLA UKRAINY

4 grudnia 2018|7 komentarzy|w gospodarka, polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Umowa pomiędzy Polską i Ukrainą dotycząca kredytowania infrastruktury drogowej na Ukrainie oraz budowy ukraińsko-polskich przejść granicznych została przedłużona – wynika z informacji opublikowanych przez ambasadora Ukrainy w mediach społecznościowych.

„Podpisaliśmy dzisiaj z polskimi partnerami protokół o przedłużeniu obowiązywania międzynarodowej umowy o udzieleniu kredytu na polepszenie infrastruktury przygranicznej. Pracujemy dalej!” – napisał na Twitterze ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia zamieszczając także zdjęcie wspomnianego protokołu.

Dokument zamieszczony przez ukraińskiego ambasadora dotyczy umowy z 9. września 2015 roku zawartej jeszcze przez rząd PO-PSL, przewidującej udzielenie Ukrainie preferencyjnego kredytu w wysokości 100 mln euro. Kredyt był przeznaczony na na sfinansowanie modernizacji infrastruktury drogowej granic oraz budowę polsko-ukraińskich przejść granicznych. Informowano wówczas, że zgodnie z umową 60 proc. towarów ma być dostarczonych przez firmy polskie. Kredyt został udzielony na preferencyjnych warunkach. Jak wynika z umowy, dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, oprocentowanie kredytu wynosi 0,15 proc. rocznie a jego spłata ma nastąpić w ciągu 25 lat po upływie 5-letniego okresu karencji.

Dokument opublikowany przez ukraińskiego ambasadora mówi o tym, że Ukraina może czerpać środki w ramach kredytu do końca 2019 roku. Według dotychczas obowiązującej umowy prawo to wygasło po 2 latach od zawarcia umowy.

Informację dyplomaty skomentował na Twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. „Tak wygląda dojenie budżetu Polski. A ekipa Poroszenki, gloryfikatora ludobójców, wciąż w barbarzyński sposób blokuje ekshumacje ofiar UPA i SS Galizien oraz pochówki poległych żołnierzy WP. Pan prezydent Andrzej Duda i pan premier Morawiecki to w ogóle widzą!” – napisał duchowny.

Kresy.pl

https://kresy.pl/publicystyka/za-przyjazn-pis-u-z-ukraina-polscy-rolnicy-zaplaca-miliardy-zlotych/

https://wpolityce.pl/gospodarka/424787-ukraina-ma-finansowy-noz-na-gardle-musi-splacic-12-mld-usd

https://kresy.pl/wydarzenia/poroszenko-to-nie-byl-incydent-to-jest-wojna-kreml-komentuje/

http://wgospodarce.pl/informacje/57217-ukraina-zrywa-ostatecznie-wiezi-z-moskwa

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-parlament-rozwiazal-umowe-o-przyjazni-z-rosja/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/rosja-najwiekszym-inwestorem-na-ukrainie/

https://wpolityce.pl/swiat/424359-poroszenko-ostrzega-w-nyt-przed-rosyjskim-imperializmem

https://kresy.pl/wydarzenia/media-usa-szykuja-sie-do-wyslania-okretow-wojennych-na-morze-czarne/

https://kresy.pl/wydarzenia/bondariew-jesli-usa-wycofaja-sie-z-traktatu-inf-rosja-bedzie-musiala-przygotowac-sie-na-atak/

https://kresy.pl/wydarzenia/tymoszenko-wciaz-zdecydowanie-przed-poroszenka-sondaz/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/kaukaz/gruzja-szesciu-ukraincow-uslyszalo-zarzuty-szykowali-krwawy-majdan-w-tbilisi/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/w-rosji-skazano-bylego-ochroniarza-przywodcy-prawego-sektora/

…..


Petro Poroszenko z weteranami UPA. Fot. zn.ua

Accipiter @Accipiter:
Powinniśmy odnotować co za bydło dostało te uprawnienia. I w ramach działań prewencyjnych objąć krewnych tego bydła zakazem wjazdu, a tych co się u nas zagnieździli wydalić. No ale tak sobie marzę. Znając PiS to jeszcze dorzuci się do ich emerytur.

lp @lp:
Zasługą większości tych „weteranów” jest to, że osobiście zarąbali siekierami czy zarżnęli nożami lub kosami niewinnych Polaków, Żydów czy inne narodowości. Ale jaki kraj tacy bohaterowie, teraz pora banderę na ichniejsze szatańskie ołtarze, do czego jak twierdzę od dawna wcześniej czy później dojdzie.

jwu @jwu:
@lp Dojdzie ,dojdzie.Przy milczącej aprobacie zachodu i wsparciu „naszych” polityków, oraz „ludzi”pokroju wel coś tam.

jwu @jwu:
Ciekawe jakie będą kryteria w ustalaniu wysokości tych świadczeń ? Ilość zamordowanych , narodowość, sposób dokonania mordu, wiek i płeć zabitych ?

dls Maverick @dls Maverick:
Tzw. wykleci tez takie swiadczenia dostali. ..

Wolyn1943 @Wolyn1943:
A w Polsce, ofiary ich zbrodni nie mogą się doprosić pomnika…

Willgraf @Willgraf:
za rezanie Polaków , za wbijanie dzieci na sztachety , za piłowanie Polek na pół piłą do drzewa i tym podobne dokonania kombatanckie tych s..wy ..synów…. dla mnie TO AKT WOJNY wobec Polski …. dla władców POLIN to jak zwykle deszcz …. jak charkają im prosto w ryj

tagore @tagore:
Doskonałe dopełnienie ostatnich wypowiedzi Pana Żul vel Graj, idealna korelacja w czasie.

jaro7 @jaro7:
Jaki kraj tacy „bohaterowie’ jacy „bohaterowie” taki naród.

JeszczePolska @JeszczePolska:
A gratulacje z Polski były??od władz?pana z MSZ i pani od wizyty i popijawy w pułku Ajdar?? wszystkie banderowskie truchła powinny tak jak najszybciej!! http://www.tygodniknarodowy.pl/7643/ukraina-prezes-organizacji-kombatantow-upa-zmarl-p/

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-parlament-przyznal-czlonkom-upa-uprawnienia-kombatanckie/

UKRAIŃSKI PARLAMENT PRZYZNAŁ CZŁONKOM UPA UPRAWNIENIA KOMBATANCKIE

6 grudnia 2018|10 komentarzy|w polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Zgodnie z decyzją ukraińskiego parlamentu, członkowie UPA oficjalnie otrzymują status weteranów i uprawnienia kombatanckie.

Ukraiński parlament, Werchowna Rada, nadał status weteranów osobom, które jako członkowie UPA „brali udział w walce o niepodległość Ukrainy”. Poinformowały o tym w czwartek ukraińskie media. Projekt w tej sprawie został przyjęty przez deputowanych w całości w drugim czytaniu.

W głosowaniu za przyjęciem projektu opowiedziało się 236 deputowanych (przede wszystkim z Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego i Partii Radykalnej Ołeha Laszki, a także Batkiwszczyny), 14 było przeciw (z Bloku Opozycyjnego), a 3 wstrzymało się od głosu. 72 ukraińskich deputowanych nie wzięło udziału w głosowaniu.

Według projektu ustawy, na dzień 23 maja br. żyło jeszcze 1201 osób, którzy należeli do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, organizacji odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zaznaczano, że do tej pory nie mieli oni statusu weteranów, ani też „odpowiedniego wsparcia ze strony państwa”, choć takowe posiadali weterani Armii Czerwonej i sowieckich służb.

Należy zaznaczyć, że nowa ustawa uwzględnia także osoby, które brały czynny udział w zbrodniach przeciwko ludzkości i masowych mordach.

Wcześniejsza wersja ustawy wykluczała osoby, które dopuściły się zbrodni przeciwko ludzkości i pokojowi, czyli uczestników rzezi wołyńskiej czy holokaustu. Zapis ten został wykreślony i zastąpiony takim, który umożliwia uzyskanie uprawnień kombatanckich przez osoby należące do zbrojnych formacji nacjonalistycznych, w tym również tych skazanych za zabójstwa w czasach sowieckich i niezrehabilitowanych po 1991 roku. Odpowiednia poprawka została przedłożona przez Jurija Szuchewycza, deputowanego Partii Radykalnej Ołeha Laszki i syna głównodowodzącego UPA, Romana Szuchewycza, zbrodniarza odpowiedzialnego za mordy na Polakach.

Portal „Strana” zamieścił kopię poprawki dotyczącej tej zmiany w ustawie:

Po wejściu ustawy w życie, upowcy będą mieć prawo do takich samych państwowych gwarancji socjalnych, kombatanckich, jak uczestnicy działań bojowych.

Do tej pory, weterani UPA otrzymywali gratyfikacje socjalne ze strony władz samorządowych, przede wszystkim na zachodzie Ukrainy.

Przeczytaj: Ukraina: we Lwowie weterani UPA dostaną specjalne zapomogi

Czytaj również: Łuck: Weterani OUN-UPA będą jeździć za darmo

Przypomnijmy, że kierowany przez Wołodymyra Wiatrowycza ukraiński Instytut Pamięci Narodowej już w październiku 2014 roku wezwał do nadania członkom Ukraińskiej Powstańczej Armii uprawnień kombatanckich.

Działalność UPA spełnia kryteria ruchu narodowo-wyzwoleńczego – różnorodne formy działalności organizacji i poszczególnych osób skierowane na odrodzenie państwowej niezależności narodu ukraińskiego. Dlatego jej weterani, jak i uczestnicy analogicznych formacji w Polsce i krajach nadbałtyckich, mieliby otrzymać od państwa ukraińskiego status uczestników ruchu narodowo-wyzwoleńczego – pisał wówczas UIPN.

Wjatrowycz jest członkiem ukraińskiej części Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, działającego pod egidą MSZ Polski i Ukrainy.

Korrespondent.net / UNN / strana.ua / Kresy.pl

https://kresy.pl/wydarzenia/poroszenko-obiecal-bezzwlocznie-podpisac-ustawe-nadajaca-czlonkom-upa-uprawnienia-kombatanckie/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/w-radzie-najwyzszej-wniosek-o-obwolanie-stepana-bandery-bohaterem-ukrainy-ponownie/

https://kresy.pl/wydarzenia/wjatrowycz-proponuje-ustanowienie-orderu-im-bandery/

https://kresy.pl/wydarzenia/wjatrowycz-porownuje-bandere-do-pilsudskiego/

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-polityk-nazwal-bandere-i-upa-narodowymi-bohaterami-ukrainy-prokuratura-to-nie-bylo-wychwalanie/

https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-odwiedzili-ukrainskie-etniczne-tereny-w-polsce-i-oddali-hold-dowodcy-upa-foto/

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/miron-sycz-ponownie-wicemarszalkiem-wojewodztwa-warminsko-mazurskiego/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-pokazano-zwiastun-antypolskiego-filmu-o-napadzie-terrorystow-z-oun-wideofoto/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/media-zatrzymani-na-cmentarzu-orlat-we-lwowie-to-dwa-polskie-malzenstwa/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/nagranie-wideo-kolejnej-proby-demontazu-pudla-skrywajacego-lwa-na-cmentarzu-orlat-video/

https://kresy.pl/wydarzenia/we-lwowie-noca-probowano-rozbic-pudla-w-ktorych-ukraincy-zamkneli-lwy-na-cmentarzu-orlat/

2 thoughts on “835 AMBASADOR IZRAELA NA UKRAINIE ZSZOKOWANY I OBURZONY ROKIEM BANDERY WE LWOWIE. Tymczasem polskojęzyczny MSZ… 03

 1. https://wpolityce.pl/gospodarka/426065-polska-po-stronie-usa-w-globalnych-sporach-handlowych

  az
  Cieszę się z pojawienia p. Bielewicza. Dotąd wywalano go z każdej instytucji finansowej za niekompetencję i głupotę. Ale u b-ci Karnowskich jest pojemny rezerwuar i wielka kariera dla takich ekspertów

  j23
  Tragedia i upodlenie, ten Bilewicz jest chyba na liście płac CIA.

  Kos
  A może by tak rządzący staneli po stronie swoich obywateli, a nie obcego mocarstwa. Straciliśmy na popieraniu obcych interesów mld.$.

  Marek
  Powiedzmy sobie szczerze z naszymi krajem tak naprawdę nikt się nie liczy ! Zachód nigdy nie uzna nas za równych sobie. Robimy za pionka w polityce międzynarodowej. I głupio się nadstawiamy za innych.

  =szczyt glupoty rzadu iPPD
  byc w eu i byc przeciw. eu!Tak jak bolek- jezdem za a nawet przeciw.! I robiem bo muszem! ten przynajmiej mowil co jest grane- a narod mial go za glupca!

  Podatnik
  To może niech USA wypłaca dotacje polskim rolnikom.

  JerzyBielewicz@JerzyBielewicz
  Cóż, pierwsi wpisowi nie doczytali bądź też nie zrozumieli tekstu…

  https://wpolityce.pl/polityka/426095-karczewski-dojdziemy-do-kompromisu-z-ke

  https://wpolityce.pl/polityka/426058-wicemarszalek-senatu-mamy-wiele-racji-w-sporze-z-ke

  https://wpolityce.pl/polityka/426094-gersdorf-wraca-do-sn-dera-bedzie-to-ciezka-wspolpraca

  https://wpolityce.pl/gospodarka/426112-co-z-cenami-pradu-szef-kprm-polacy-nie-zaplaca-wiecej

  https://wpolityce.pl/gospodarka/426089-doskonale-informacje-dla-polskiego-budzetu

  …..

  https://wpolityce.pl/polityka/426091-siostra-morawieckiego-o-rzadach-jej-brata

  A co dzieci Morawieckiego
  sądzą o tatusiu? To równie ważne, prawda? No i co żona? Mamy tu klasyczne „chwalą nas. A kto? Ja was, a wy nas.”

  śwo
  Fajga wyraża opinię na temat rządów Srula. Może i będzie dostatnia ale nie dla Polaków

  anty
  Czy ta siostra wierzy w to co mowi, temu panu nie chodzi o Polske tylko o Polin, dlatego tez swoje dzieci poslal do szkol zydowskich. Dopoki Polacy nie beda rzadzic to Polski nie da sie zbudowac.

  Polka
  A my mu nie wierzymy w ani jedno słowo….prawda eskomoska nas nie dotyczy…

  el ojo frio
  Rodzina na swoim… Szkoda, ze tylko rodzina Mateuszka:)… A swoją drogą, jak panegiryk dla Morawieckiego, to już nie przeszkadza,że SE to taka straszna gadzinówka:)

  Jasne jasne
  Na kolach robić loda to każdy głupi potrafi a tak wyglądają rozmowy Mateuszka z wielkimi tego świata. Oni mówią on robi co każą:(

  siostra bankstera
  Marzeniem kazdego BANKSTERA jest solidnie prosperujacy BANK i dobra prowizja od wszystkiego, co sie sprzedalo, nawet wlasna Ojczyzne

  Polubienie

 2. Willgraf @Willgraf:
  wszyscy odpowiedzialni za politykę PIS będą wisieć ! jako zdrajcy na mocy Ustawy z 1921 roku i Konstytucji z 1935 a co którzy im służą zostaną osadzeni po odzyskaniu władzy przez jedyne legalne władze POLSKIE II RP

  tagore @tagore:
  Zabawne ściemnianie, w tej sprawie Pan Skalski powinien zwrócić się do Berlina gdzie poszerza się wejście Ukrainy na wspólny rynek.

  KazimierzS @KazimierzS:
  Mylisz się Pan, Panie Tagore. Stanowisko, że na wszystkich salonach dyplomatycznych Europy, wspiera się Ukrainę we wszystkich możliwych sferach oprócz rolnictwa (a przyznając granty typu maliny czy nabiał), jest nie do obronienia bo jest zupełnie nielogiczne dla pozostałej części Europy. Nawet mimo, że wiadomo iż europosłowie PiS głosują za obroną naszego rolnictwa, to jednak całość pozostałych działań PiS właśnie doprowadza do obecnej sytuacji. Na przykład gdy Węgry i Słowacja zmniejszają kwoty TIR-ów przejeżdżających przez granicę z UA, to Polska dyskutuję o ZWIĘKSZENIU swojej liczby. A przecież samo mocne ograniczenie ruchu ciężarowego już by uderzyło w tamtejszy eksport. Poza tym ze sprawą Ukrainy wiążą się też sankcje z Rosją i załamanie eksportu na tamtejszy rynek. W każdym bądź razie za rządów PiS mamy nie spowolnienie, ale wręcz regres produkcji rolnej Polski, przy POTĘŻNYM ROZKWICIE (rzędu kilkadziesiąt procent r/r) produkcji sąsiada i głównego konkurenta.
  I to JEST wina PiS.

  vader213 @vader213:
  proponuje rykoszetem uderzyć w najczulszy punkt żydobanderowców z PIS w ukraińców!!!!!!!!!!zgnieść te wszy i insekty które tutaj się zalęgły

  Czeslaw @Czeslaw:
  Wykańczanie polskiego rolnictwa jest chyba zaplanowane. Stawki VAT na przetwórstwo owocowo-warzywne poszły w górę a na cytrusy nie bo to z Izraela.

  Beresteczko1651 @Beresteczko1651:
  Zniszczenie polskiego rolnictwa prowadzi do pozbawienia Polski samowystarczalności czyli zmierza do likwidacji Polski (i innych państw) jako państwa narodowego, co jest podstawowym celem Unii Europejskiej, wyrażanym explicite. Taki sam cel ma masowe sprowadzanie do polski ukraińców i wszelkiej maści innych imigrantów. To samo można powiedzieć o działaniach typu „Euroweek”, które zmierzają do podkopania tożsamości płciowej polskich mężczyzn i przygotowanie polskich kobiet do roli seksualnych niewolnic dla imigrantów. Także żydowskie roszczenia do „mienia bezspadkowego” to element tej układanki, mający na celu obezwładnienie ekonomiczne Polski i pozbawienie Polaków własności prywatnej i tym samem całkowite uzależnienie ich od systemu. Jak widać jesteśmy atakowani planowo, systematycznie i ze wszystkich stron a kolejne rządy są potulnym wykonawcą zagranicznych, antypolskich dyrektyw.

  jwu @jwu:
  Obserwując inwestycje zachodu w rolnictwo na Ukrainie ,nie ma co się dziwić ,że tak się dzieje ? Ale oni nie robią tego kosztem swoich rodzimych rolników ,tylko polskich.Których powoli eliminuje się z rynku ,by ten rynek mogła zasilać produkcją ukraińska ,a właściwie z Ukrainy.38 mln.gąb do wykarmienia ,przy braku polskiego rolnictwa to łakomy kąsek.Dlatego trzeba wspierać Kołodziejczyka ,by roz…..olił tą sitwę działającą na zgubę Polski.

  dls Maverick @dls Maverick:
  Strasznie mi szkoda naszych rolnikow. Calowanie nogawek upowskich to podla polityka „jedynie madrej partii”.

  https://kresy.pl/publicystyka/za-przyjazn-pis-u-z-ukraina-polscy-rolnicy-zaplaca-miliardy-zlotych/


  Fot. PixaBay.com

  ZA PRZYJAŹŃ PIS-U Z UKRAINĄ POLSCY ROLNICY ZAPŁACĄ MILIARDY ZŁOTYCH

  17 grudnia 2018|8 komentarzy|w Analizy, Publicystyka |Przez Redakcja

  Jeśli ktoś się łudził, że w pro-ukraińskiej polityce PiS-u chodzi wyłącznie o akceptowanie kultu zbrodniarzy czy o bezwarunkowe wsparcie udzielane Ukrainie w konflikcie z Rosją, to tkwił do tej pory w błędzie. Wsparcie to będzie nas kosztować w dalszej perspektywie miliardy złotych, czego już teraz doświadczają polscy rolnicy – pisze Marcin Skalski.

  „Odda, nie odda – warto zainwestować” – stwierdził ongiś członek zaplecza politycznego PiS-u oraz Andrzeja Dudy, Przemysław Żurawski vel Grajewski. „Powstrzymywanie Rosji musi kosztować” – argumentował Żurawski, który nigdy nie traci okazji, by uczenie się powymądrzać.

  ZOBACZ: Nieważne, czy Ukraina odda nam 4 mld złotych – wysoki urzędnik PiS-owskiego MSZ

  Sęk w tym, że ktoś na owe „odda, nie odda” musi zarobić i bynajmniej nie jest to Żurawski vel Grajewski. Póki co, za przyciąganie Ukrainy do Zachodu płaci polski rolnik, którego interesy składane są na ołtarzu geopolitycznych mrzonek. Traci na tym polska wieś, rodziny, a ostatecznie także polski budżet który zasilany jest m.in. z wpływów uzyskiwanych przez rolników. Są to koszty, które ponosi polskie społeczeństwo jako całość; to brakujące pieniądze, których brak utrudnia strukturom państwowym wywiązywanie się ze swoich powinności wobec własnych obywateli. Ograniczane wpływy do budżetu to niezakupione uzbrojenie dla polskiej armii, to brakujące środki na budowę czy remont dróg, to uszczerbek w budżetach programów socjalnych.

  Przeglądając bowiem poszczególne dane, nie można odmówić Żurawskiemu vel Grajewskiemu racji: „powstrzymywanie Rosji” rzeczywiście kosztuje – i będzie kosztować coraz więcej.

  Wpuszczenie ukraińskich rolników na rynek unijny to katastrofa dla polskiego rolnictwa

  To jednak branża rolno-spożywcza jest najbardziej narażona na wzrost ukraińskiego eksportu nie tylko do Polski, ale i do całej Unii Europejskiej. Jak się niżej przekonamy, eksport do UE jest niekiedy wręcz synonimem eksportu do Polski. Nasz rynek zalewany jest towarami, które nie mogą być potem sprzedane przez producentów polskich na miejscu, a także w pozostałych krajach Unii. Wszystko to ma miejsce w sytuacji, gdy Unia Europejska jest strategicznie ważnym dla polskich rolników rynkiem.

  Wedle opracowania Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, na podstawie wstępnych danych GUS w okresie od stycznia do października 2017 roku wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego wyniosła 22,7 mld euro, w tym do krajów Unii Europejskiej 18,5 mld euro. Eksport rolno-spożywczy do UE stanowi zatem 82% wartości całego eksportu rolno-spożywczego.

  Zarazem w okresie styczeń — październik 2017 wartość towarów rolno–spożywczych sprzedanych do Federacji Rosyjskiej wyniosła 387 mln EUR i była o 25% większa niż rok wcześniej. Z kolei wartość eksportu na Ukrainę zwiększyła się o 24%, do 320 mln EUR.

  Tymczasem, Unia Europejska już teraz stanowi dla ukraińskich eksporterów ważny rynek zbytu, co stwarza groźną konkurencję dla polskich rolników. W 2016 r.przywóz zbóż z Ukrainy odpowiadał za około 40% unijnego importu ogółem i wyniósł ponad 8 mln ton. W strukturze towarowej dominowała kukurydza (ponad 80%) i pszenica (około 12%). Przypomnijmy również, że od 1 stycznia 2018 r. obowiązują dodatkowe bezcłowe kontyngenty na import pszenicy, jęczmienia i kukurydzy z Ukrainy do Unii Europejskiej.

  W analizowanym okresie 2017 r. z Polski wyeksportowano z kolei blisko 4 mln ton ziarna zbóż, jest to o 22% mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej, wartość polskiego eksportu zboża spadła, uzyskując 701 mln EUR (17% mniej). Eksportowana była przede wszystkim pszenica (60% wolumenu), kukurydza (21%) oraz pszenżyto (8%) i żyto (7%). Widzimy zatem wyraźnie, że na europejskim rynku zboża, a przede wszystkim kukurydzy oraz pszenicy, rolnicy polscy i rolnicy ukraińscy są bezpośrednimi konkurentami.

  Tymczasem, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski ocenia, że 50% kontyngentów na ukraińskie produkty eksportowane do UE zostaje w Polsce. Jednocześnie wartość eksportu ukraińskiej żywności do UE w ciągu jedynie pierwszych dwóch miesięcy 2018 roku wyniosła 1,025 mld dolarów. Udział sprzedaży zboża w ukraińskim eksporcie wynosi 35%.

  Cała wartość ukraińskiego eksportu do UE jedynie w pierwszym półroczu 2018 wyniosła 9 mld 790 mln dolarów, z czego do Polski – 1 mld 640 mln dolarów

  Ponadto, 17 lipca 2017 r. Rada UE zatwierdziła rozporządzenie przyznające Ukrainie dodatkowe preferencje w postaci bezcłowych kwot taryfowych (TRQ) m.in. w imporcie 65 tys. ton pszenicy i 625 tys. ton kukurydzy. Polska nie oponowała wówczas wobec takiego rozwiązania i jedynie wstrzymała się od głosu.

  Z kolei wedle Krajowej Rady Drobiarstwa Ukraina o 40 tysięcy ton przekroczyła stawki wyznaczone przez UE w ramach kontyngentów, wartość wwożonego bezcłowo drobiu wyniosła 40 mln euro. „Ukraina eksportuje do UE coraz więcej drobiu, mimo ceł i kontyngentów. Produkcja ze Wschodu jest znacznie tańsza, a eksport rośnie błyskawicznie. To powoduje opór polskich producentów, którzy wskazują, że ich ukraińscy konkurenci dostają unijne wsparcie” – pisała „Rzeczpospolita”, na którą powołuje się portal Money.pl.

  To nie koniec

  Warto przy tym pamiętać, że przytaczane dane jedynie zarysowują kształtującą się dynamikę stosunków gospodarczych Unii Europejskiej z Ukrainą, w której polski rolnik zdaje się być jeśli nie na straconej pozycji, to zdany wyłącznie na siebie i pozbawiony wsparcia własnego rządu.

  Polskie MSZ płaci na rozwój ukraińskiego sadownictwa – konkurencji dla polskich rolników

  MSZ: Wsparcie ukraińskiego sadownictwa nie jest wbrew interesowi polskich rolników

  Nie tylko hodowcy malin – MSZ wydaje pieniądze na szkolenie ukraińskich producentów sera

  Jeśli ktoś miał złudzenia, że w pro-ukraińskiej polityce PiS-u chodzi wyłącznie o akceptowanie kultu zbrodniarzy za wschodnią granicą, czy o bezwarunkowe wsparcie udzielane Ukrainie w konflikcie z Rosją, to tkwił do tej pory w błędzie. Za „powstrzymywanie Rosji” zapłacimy w dalszej perspektywie miliardy złotych, których kiedyś, w czasach gorszej koniunktury, zabraknie na przykład na uzbrojenie dla polskiej armii czy na program 500+. Pierwszą ofiarą tego obłędu są polscy rolnicy, ale nie łudźmy się, że na nich się skończy.

  Marcin Skalski

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.