873 Nie tylko tzw. anty-semityzm zmyślany, czyli GroSS, Engelking, Grabowski i inni przeciw-Polacy w Paryżu 01


Prof. Jan Grabowski / autor: screen youtube.com Wszechnica FWW wPolityce.pl

sponsorzy pazernych zyduff
Jak oni odPOwiedzą skoro Engelking żona kapusia SB-eka Boniego ,która pluje na nas , dostała 0,5 mln zl od Gowina i Glinskiego a żyd Boni extra pluje na Polske w PE :):)

hureq vóyquff
Proszę Państwa, już śpieszymy z tą merytoryczną odpowiedzią tych ałthoruff & ałthorytetuff: ‚Gontarczyk jest polskim faszystą i antysemitą, a z takimi się nie dyskutuje, he, he, he’.

jjkks
A Gliński i Gowin dają pieniadze na PAN i ten cały pseudonaukowy bełkot. To z naszych podatków powstają te judejskie paszkwile

kazik
Gliński dał im kasę to mu zrobili badanie historii.

abc
Przecież nienawidzący Polaków i polskiego patriotyzmu bolszewiccy politrucy Engelking i Grabowski dostali od Gowina olbrzymią dotację na pisanie łgarstw o Polakach. Nie mogą przyznać się do łgarstw.

ikmbv
Tu powinny być zarzuty prokuratorskie, oraz wyrzucić z PAN, z uczelni, i z instytutu, Jakim prawem za nasze pieniądze nasz oczerniają, Gliński i Gowin do dymisji, zatrudniacie wrogów.

ujmok
PIS ewidentnie boi się żydów, daje im kasę na co chcą, przyklepuje oszczerstwa wobec Polski, żaden nie powiedział że żydzi po wojnie mordowali Polaków tysiącami, tak wyborów nie wygracie.

Maks
Dlaczego nie ma tematu zbrodni żydowskich na Polakach? Dlaczego nikt nie mówi o antypolonizmie wyssanym z mlekiem matki, bo przecież wiadomo, że Żydzi nienawidzą Polaków i chrześcijan w ogóle ?

NOR
Zydzi mordowali Polakow po wejsciu sowietow na kresy i po II wojnie swiatowej w Polsce , tak mowia zrodla historyczne. Czy jestem dumnym antysemita piszac to?

https://wpolityce.pl/historia/437961-rdi-wzywa-autorow-ksiazki-dalej-jest-noc

RDI wzywa autorów książki „Dalej jest noc”! Odpowiedzcie na zarzuty Piotra Gontarczyka opublikowane w tygodniku „Sieci”

opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: 43 minuty temu

Reduta Dobrego Imienia wzywa autorów książki „Dalej jest noc” do udzielenia odpowiedzi na zarzuty Piotra Gontarczyka w tygodniku „Sieci”. Dr Piotr Gontarczyk wskazał na łamach tygodnika „Sieci”, że autorzy książki „Dalej jest noc” dokonali mistyfikacji i manipulacji źródłami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Naukowa mistyfikacja. W najnowszym „Sieci”: W zbrodni pomagali policjanci żydowscy, ale podmieniono ich na „polskich” oprawców!

Reduta Dobrego Imienia wzywa autorów książki „Dalej jest noc”, do udzielenia wyczerpującej merytorycznej odpowiedzi na zarzuty kierowane pod ich adresem przez doktora Piotra Gontarczyka w tygodniku „Sieci”

— czytamy na Twitterze Reduty Dobrego Imienia.

Praca zbiorowa pt. „Dalej jest noc” ukazała się w 2018 r. pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Autorzy twierdzą w książce, że Polacy mordowali Żydów w czasie II wojny światowej i współuczestniczyli w Holokauście.

CZYTAJ WIĘCEJ: TYLKO U NAS. Skandaliczne słowa w POLIN na promocji książki „Dalej jest noc”. Prof. Engelking: Polacy współuczestniczyli w Holokauście

CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Dr Piotr Gontarczyk o konferencji w Paryżu: przedstawienie żenujące, mające niewiele wspólnego z nauką, ale dla Polski niezwykle groźne

TYLKO U NAS. Prof. Roszkowski o artykule „Sieci”: Jeżeli Grabowski i Engelking będą iść w zaparte, wyjaśni nam to ich motywacje

Centrum Badań nad Zagładą Żydów postanowiło odpowiedzieć na publikację „Sieci”, dotyczącą mistyfikacji w książce „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” redagowanej przez Jana Grabowskiego i Barbarę Engelking. W oświadczeniu Centrum nie pojawiają się jednak argumenty merytoryczne.

CZYTAJ WIĘCEJ: Burza po publikacji „Sieci”! Centrum Badań nad Zagładą Żydów broni książki „Dalej jest noc”. Brakuje merytorycznych argumentów

ems/Twitter Reduta Dobrego Imienia

michał
Mam nadzieję, że ta sprawa będzie dopilnowana. W przypadku udowodnionego fałszerstwa ci ludzie muszą stracić pracę.

Dlaczego placimy na antypolski
Bo wielkie spustoszenie w głowach ludzi uczynily POesbeckie szczujnie , TVNy, GW_na itd.

Kryna
Dlaczego placimy na antypolskie wydawnictwa, utrzymujemy Instytuty żydowskie, teatry, muzea. Oszczercom wytoczyc proces, zwolnić z pracy. Sprawdzić kto ich inspiruje do szkodzenia nam.

ikpo
Pobłażliwość wobec żydów jest okropna, PIS zakazuje antysemityzm a przyzwala na antypolonizm, Kim wy jesteście i komu służycie?? Przykro mi bo nie mam na kogo głosować.

sponsorzy pazernych zyduff
Wszystko zaczelo sie od wetów Dudy i Romaszewskiej .I co nam, POzydowskiej nadzwyczajnej kascie, POgrobowcom UD, UW i calej SBecji, wy goje zrobicie ???

can
Engelking i Jan Grabowski majom Duze Glowy jak Krokodyl i takie same muzgi

gośc
gross to kłamliwy posrany żydek

tazk
„Uczciwy jak grabowski”. Warto to hasło tak spopularyzować jak przysłowie „wyszedł jak zabłocki na mydle”. Chciał sławy to będzie ją miał.

marek
ZGADZAM SIĘ Z AUTORAMI KSIĄŻKI. ŻYDÓW W GETTACH MORDOWALI OBYWATELE POLSCY NARODOWOŚCI ŻYDOWSKIEJ.

Nie odpuszczajcie
Jezeli to klamstwa, zbudajcie narracje MIEDZYNARODOWA, o celowych klamstwach dotyczacych Polakow i wstancie z kolan!!! I wykorzystajcie przeciwko wrogom Polski! Trzymam kciuki

Kryna
Czy RDI ma mozliwosci wytoczyc proces za zniesławienie narodu polskiego. Jeśli mozna to zrobić nie patrząc na protesty zydowskie, to byłby straszak na przyszłych oszczercow.

Babulor
Te wszystkie wyrazy „świętego” oburzenia, możecie wsadzić sobie w buty. Nasz rząd już dawno przegrał a my razem z nim. Wszelkiej maści gnidy takie jak Grossy, Grabowskie etc. mogą spać spokojnie.

…..


Prof. Jan Grabowski / autor: screen youtube.com wPolityce.pl

Monaliza@Monaliza
Pan Gadowski w jednym z ostatnich komentarzy wyjaśnia co to za indywiduum ten Grabowski.. Otóż, facet szukał dla siebie miejsca i sposobu na zrobienie kariery za granicą i znalazł – lżenie Polski i Polaków, bo to jest zawsze mile widziane i promowane przez Żydów.. Jak widać, faktycznie, jedzie na tym „z powodzeniem” nawet w Polsce – i w pewnych kręgach jest promowany…

Helmut
Oj Prawda w oczy koli

halszka
Ciekawa jestem co robili rodzice i dziadkowie tego typa, w czasie wojny i po wojnie??!! Może ktoś wie????

https://wpolityce.pl/polityka/436001-reduta-dobrego-imienia-odpowiada-na-pozew-jana-grabowskiego

Reduta Dobrego Imienia odpowiada na pozew Jana Grabowskiego. „Wybiórczo traktuje źródła historyczne i wybiera zgodne z jego tezami”

opublikowano: 28 lutego · aktualizacja: 28 lutego

Półtora roku po wydaniu przez Redutę Dobrego Imienia stanowiska kwestionującego rzetelności metodologii prac naukowych Jana Grabowskiego historyk złożył pozew przeciw Reducie. Z pozwu Jana Grabowskiego przeciwko Reducie Dobrego Imienia nie wynika, dlaczego pracujący na stanowisku profesora na Uniwersytecie Ottawy w Kanadzie Jan Grabowski, zajmujący się tematyką Holocaustu zdecydował się na pozew przeciwko Reducie Dobrego Imienia właśnie teraz. RDI przygotowała obszerną odpowiedź na pozew, w której podnosi wybiórcze traktowanie przez Jana Grabowskiego badanych i przywoływanych przez niego źródeł.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejne antypolskie brednie! Grabowski w „Wyborczej”: „W każdej likwidacji getta Polacy brali udział. Zginęły wówczas dziesiątki tysięcy Żydów”

Naszym zdaniem Pan Grabowski wybiórczo traktuje źródła historyczne i wybiera te, które są zgodne z jego tezami. Obok tego w swoich pracach pomija on kontekst historyczny opisywanych wydarzeń. Szczególnie krzywdzące dla Polaków jest to, że w publikacjach swoich umniejsza fakt, że za ukrywanie Żydów podczas okupacji niemieckiej wymierzana była Polakom przez Niemców kara śmierci

— podkreśla Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: TYLKO U NAS. Bulwersująca wypowiedź! Prof. Grabowski poszedł dalej niż Gross: Polacy nic nie robili, żeby ratować Żydów

Równocześnie Reduta rozpoczyna akcję zbierania funduszy, które zostaną przeznaczone na obsługę procesu, w tym na prace prawników, historyków oraz innych naukowców weryfikujących twierdzenia rozpowszechniane przez Jana Grabowskiego.

Stanowisko negatywnie oceniające rzetelności prac naukowych Jana Grabowskiego Reduta Dobrego Imienia opublikowała 7 czerwca 2017 roku (pełną treści dokumentu można znaleźć pod adresem: [http://www.anti-defamation.pl/rdiplad/aktualnosci/rdi-oswiadczenie-w-sprawie-dzialalnosci-janagrabowskiego/]. Opinia ta, podpisana przez wielu polskich naukowców, została wydana bezpośrednio po nagłośnieniu medialnym w 2017 roku informacji Jana Grabowskiego o rzekomym „zamordowaniu 200 000 Żydów przez Polaków”.

Nie wiemy, dlaczego Pan Grabowski zdecydował się na wytoczenie nam procesu po półtora roku, ale przygotowaliśmy odpowiedź na pozew, gdzie przedstawiamy naukowe opracowania weryfikujące nieuzasadnione tezy Jana Grabowskiego. Wielu naukowców i historyków już od dawna kwestionuje zarówno metody badawcze, jak i sposób prezentowania faktów przez Pana Grabowskiego. W analizie tej sytuacji i dalszych dyskusjach zwracamy uwagę wszystkich na fakt, że to właśnie Pan Grabowski wytoczył proces, cenzurując naszą opinię o jego badaniach. Jestem bardzo zaskoczony faktem, że badacz Holocaustu, który sam oczekuje wolności słowa i wolności dyskusji, odmawia tego samego prawa innym. Nie jesteśmy jednak jedyni, którym Pan Grabowski odmawia krytycznej oceny swoich prac. Przykładem jest tu chociażby facebookowy wpis powoda na temat Pana Tomasza Domańskiego, autora opracowania IPN o książce Jana Grabowskiego „Dalej jest noc”

— mówi Maciej Świrski, Prezes Reduty Dobrego Imienia (post udostępniony na Twitterze przez Jakuba Kumocha, Ambasadora RP w Szwajcarii dostępny pod adresem:

**Jan Grabowski jest autorem kontrowersyjnej tezy, że „Polacy przyczynili się do śmierci 200 000 Żydów”. Jego zdaniem, jesteśmy w „światowej czołówce pychy narodowej”. Tezy te zostały zaprezentowane m.in. w audycji TOK FM http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,23152084,polska edukacja-to-samouwielbienie-wiekszosci-mowi-historyk.html.

W wywiadzie tym Jan Grabowski podkreślił również, że antysemityzm funkcjonował w przedwojennej Polsce ponad podziałami politycznymi i nie można go łączył jedynie z poparciem dla endecji. W odpowiedzi na pozew Reduta Dobrego Imienia wyjaśnia, że w latach 30. XX wieku w Polsce agitacja antyżydowska była zwalczana i ścigana przez ówczesne organy państwa polskiego. Nie było to też zjawisko powszechne i dominujące, o czym świadczy także wywiad z ocalałym z Holocaustu ojcem Jana Grabowskiego, znanym polskim naukowcem, chemikiem, Zbigniewem Grabowskim, który w jednym z wywiadów wprost mówi, że nie doświadczał przed wojną antysemityzmu (cała rozmowa dostępna pod adresem: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/zbigniew-grabowski,1177.html).

W odpowiedzi na pozew Jana Grabowskiego Reduta Dobrego Imienia wskazuje także na wybiórcze traktowanie źródeł przez tego naukowca. Podkreślony został fakt, że duża część jego książki pt. „Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942–1945” opiera się na aktach procesów sądowych, tzw. sierpniówkach czyli aktach spraw toczonych na podstawie Dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 31 sierpnia 1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego. Są to akta wytworzone przez stalinowski „wymiar sprawiedliwości” i czytał je należy w sposób krytyczny, uwzględniając kontekst historyczny, czego Jan Grabowski nie robi. Poza tym akta procesowe są zawsze specyficznym przekazem historycznym, ponieważ zawierają tylko wycinek pewnej rzeczywistości, ten szczególnie przestępczy i patologiczny. W przypadku „sierpniówek” trzeba uwzględnił realia życia Polaków w Polsce podbitej przez komunistów po II wojnie światowej. Opinię tę podkreślił m.in. w krytycznej pracy nt. „Judenjagd” uznany historyk i badacz historii okupowanej Polski prof. Bogdan Musiał. Bardzo negatywnie na temat warsztatu, doboru źródeł, przedstawiania faktów, zmiany słów w opisach wydarzeń wypowiadali się także inni historycy, jak chociażby ostatnio dr Tomasz Domański w publikacji IPN – recenzji pozycji „Dalej jest noc” (której współautorem jest Jan Grabowski) pt. „Korekta obrazu?”, w której wykazał szereg błędów metodologicznych, rzeczowych i merytorycznych. Wbrew temu, co twierdzi Pan Grabowski, nie są to wyłącznie „historycy prawicowi” ani nacjonaliści, a grupa badaczy, którzy poświęcili swój czas na badania przebiegu Holocaustu w okupowanej przez Niemców Polsce.

Bardzo kompleksową i krytyczną analizę książki Jana Grabowskiego przedstawił m.in. kanadyjski historyk Mark Paul, który wskazuje m.in. na to, że Grabowski nadinterpretuje słowa Żydów ocalałych z Holocaustu (https://www.coursehero.com/file/30253496/Grabowski-Hunt-Critique-3doc/). W ubiegłym roku w Polsce głośno było także o zdemaskowaniu poważnych błędów metodologicznych, które wykazał dr Jakub Kumoch, Ambasador RP w Szwajcarii.

Pięć minut wnikliwej lektury wystarczy by zrozumieć genezę bardzo poważnego przeinaczenia źródła

— komentował pracę Grabowskiego Ambasador (pełna treść komentarza:

Jan Grabowski odrzuca jednak te ustalenia, selektywnie podchodząc do źródeł i decydując komu można, a komu nie można wierzyć.

W moim przekonaniu, w tej sprawie chodzi o rzetelność historyka i możliwość oceny tej rzetelności przez innych naukowców, którzy posiadają warsztat metodologiczny. Dotyczy to nie tylko nauk historycznych. Kwestia rzetelności prezentowanych wyników badań jest uniwersalna w nauce, bez względu na dziedzinę. Poza tym oczywiście w przypadku profesora historii poziom wymagań w stosunku do niego, jeśli chodzi o metodologię prowadzonych przez niego badań, jest wyższy niż stawiany przeciętnemu znawcy historii

— podkreśla Maciej Świrski.

W związku z pozwem Jana Grabowskiego przeciwko Reducie Dobrego Imienia organizacja uruchamia akcję zbierania darowizn na dalszą obsługę pozwu i prace historyków.

Nasze bieżące fundusze pozwalają wyłącznie na prowadzone stale działania przeciwstawiania się oszczerstwom przeciwko dobremu imieniu Polski, takie jak monitoring Internetu i obsługa prawna istniejących i pojawiających się spraw. Taki pozew to bardzo duże wyzwanie, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie zbiórki na ten cel. Liczę, że chociaż część niezbędnych funduszy uda się nam zebrań w tym roku

— mówi Maciej Świrski.

Darowizny można wpłacać poprzez system PayPal lub bezpośrednio na konto organizacji. Reduta uruchomiła również możliwości wpłacania funduszy poprzez Facebooka. Szczegóły znajdą Państwo na profilu RDI w tym serwisie (http://Facebook.com/RedutaDobregoImienia). Wszelkie informacje dotyczące szczegółów płatności oraz numery rachunków można znaleźć również na stronie internetowej RDI (http://rdi.org.pl/).

Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom została powołana przez Macieja Świrskiego dla inicjowania i wspierania działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, a szczególnie przebiegu II wojny światowej, udziału w niej Polaków, stosunku Polaków do Żydów, na temat niemieckich obozów koncentracyjnych. Obok tego celem Reduty jest propagowanie wiedzy na temat historii i kultury polskiej oraz polskiej współczesności. Reduta ma także na celu przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii, zwróconym przeciwko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na pochodzenie.

Kontakt: kontakt@reduta-dobrego-imienia.pl

autor: Reduta Dobrego Imienia

KKo
Powinni złożyć wzajemny pozew przeciw grabowskiemu i zażądać wielomilionowego odszkodowania za szkalowanie Polaków.

cez
Gross ,Grabowski łże jak Eskimos i kłamca Holokaustu.

last
Jakość warsztatu tego typa i jemu podobnych paszkwilantów doskonale zrecenzował dr Domański w rec. „Korekta obrazu” do ksiązki „Dalej jest noc”. Sąd nie powinien mieć wątpliwości, kim jest i co pisze

IPN dać na Redutę
A co ze wsparciem rządu dla Reduty?. Pieniądze Polaków idą na żydowskie instytucje w których są zatrudniani polonofobiczni semici. Czas aby polski rząd stanął w obronie Polaków!

monika
Koniec finansowania żydowskich instytucji przez polskiego podatnika. \To jedyna odpowiedź na wszystkie kłamstwa powielane na świecie. Rząd musi się zdecydować czy jest polski, czy prożydowski

…..


dr Piotr Gontarczyk / autor: wPolityce.pl

Komentarze zablokowane

https://wpolityce.pl/polityka/435311-dr-gontarczyk-o-konferencji-w-paryzu-zenujace-ale-i-grozne

NASZ WYWIAD. Dr Piotr Gontarczyk o konferencji w Paryżu: przedstawienie żenujące, mające niewiele wspólnego z nauką, ale dla Polski niezwykle groźne

opublikowano: 24 lutego · aktualizacja: 24 lutego

wPolityce.pl: W poniedziałkowym wydaniu tygodniku „Sieci” duża, fundamentalna dla zrozumienia tematu rozmowa z panem o tym, tego jak naprawdę wyglądało piekło niemieckiej okupacji i jak na tym tle można oceniać postawy Polaków.

CZYTAJ WIĘCEJ: O czym Izrael nie chce wiedzieć? W nowym numerze „Sieci” o kryzysie polsko-izraelskim wywołanym wypowiedziami Netanjahu i jego szefa dyplomacji

Teraz jednak zapytamy, co pan sądzi o odbywającej się w Paryżu konferencji pt. „Nowa polska szkoła historii i Holocaustu”?

DR PIOTR GONTARCZYK,historyk Instytutu Pamięci Narodowej, badający zbrodnie niemieckie z okresu II wojny światowej, a także los Polaków i Żydów oraz wzajemne relacje tych narodów na okupowanych przez Niemców i Sowietów terenach:

To, co tam się działo to z jednej strony przedstawienie dość żenujące, a z drugiej – niezwykle groźne. Mamy do czynienia z próbami przebudowania historii Polski, w której Polaków masowo oskarża się o udział w Holocauście. Pokazem owej szkoły jest wydana rok temu książka „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” pod redakcją prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego.

To, co się w niej wyprawia trudno w ogóle kojarzyć z nauką. Na masową skalę przypisuje się Polakom udział i współodpowiedzialność w deportacjach i zabójstwach Żydów.

Najważniejszymi narzędziami tej operacji są nożyczki do cięcia treści źródeł i wycinania opisywanych faktów z historycznego kontekstu i krajobrazu, mamy też całą gamę innych metod manipulacji. Czasem do kilku-kilkunastu na stronie. Wszystko to rodzi podejrzenie o zaplanowaną, masową mistyfikację. Większości autorów, przed otwieraniem własnej „szkoły naukowej” zaleciłbym raczej skorzystanie z już istniejących placówek w celu zapoznania się z podstawowymi arkanami naukowego warsztatu. Niektórym przydałaby się nauka przypisywania ze źródeł cytatów bez kilku błędów i dopisywania od siebie tego, czego tam nie ma. Do tego przydałaby się trochę lekcji matematyki, gramatyki i ortografii. Bo na razie to jest żenada i kompromitacja.

O co może chodzić w tej wypowiedzi prof. Jacka Leociaka, który starał się dowodzić, że Polacy są odpowiedzialni za Żydów i teraz Polski rząd próbuje wybielać Polaków w tej sprawie. Co to za styl?

Zacytujmy:

Wcześniej jednak trzeba by zniszczyć historyczne relacje, świadectwa i dokumenty deponowane w archiwach i zastąpić je podróbkami. Trzeba wmówić żyjącym jeszcze ofiarom i świadkom, którzy nie wiedzieli tego, co widzieli. Trzeba wykopać szczątki żydowskich ofiar z grobów rozsianych po Polsce i włożyć tam kamienie!

Tego oczywiście zrobić się nie da, no więc pozostają tylko zaklęcia, mistyfikacje. Budowanie alternatywnej wizji historii zagłady, w której miliony Polaków masowo ratują Żydów narażając swoje życie i ginąc, a Żydzi mieszkają sobie jak u Pana Boga za piecem w swoich autonomicznych prowincjach, czyli gettach, podarowanych im przez Niemców. By w końcu palić swoich braci Żydów. Takie plugawe, antysemickie dowcipy można w Polsce usłyszeć w telewizji państwowej!

DR PIOTR GONTARCZYK: Czyli tak: jak nie przyjmiemy oferowanej nam przez właśnie formującą się nową polską szkołę historii Holocaustu narracji, to jesteśmy w świecie zakłamanym gdzie prawdę zastępujemy „podróbkami”, jesteśmy poza światem dokumentów i relacji.

Jak to komentować? Jak się nie ma do powiedzenia nic mądrego w dziedzinie logiki i faktografii, nie potrafi się obronić tej całej operacji przebudowy wizji historii argumentami ze świata nauki, to wtedy sięga się po religijną mistykę, klątwy i żydowskie kości. Przepycha się wtedy swoją wizję historii za pomocą szantażu i siły.

Kłopot w tym, że jest dokładnie odwrotnie: to towarzystwo zebrane w Paryżu ma niewiele wspólnego z prawdą i nauką. Czytając ich prace nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w omawianej książce los Żydów interesował uch tyle, co przysłowiowy zeszłoroczny śnieg.

Tu głównym celem i obiektem byli Polacy: ci, którzy rzeczywiście dopuścili się niecnych czynów wobec Żydów, a przede wszystkim Ci, którym – w wymiarze zbiorowym i indywidualnym – można było spróbować za pomocą masowych manipulacji taką winę „przykleić”.

W ten sposób autorzy tej książki na dużą skalę przypisują Polakom zbrodnie i winy, których nigdy nie popełnili. Mogę podać dziesiątki nazwisk osób, którym w tej książce przypisano zabicie lub zadenuncjowanie Żydów, a którzy przestępstw tych nie popełnili. Dodatkowo temu towarzystwu zdarza się dość często przemilczać na wszelkie dostępne sposoby znajdowane w źródłach przypadki pomocy udzielonej przez Polaków. Co szczególnie żenujące, złodziei i morderców robi się tu także z tych którzy Żydom pomagali i którzy ich ratowali. Bez żadnych wiarygodnych podstaw.

W jednym z tekstów znalazłem nawet słowa, który ja i inni naukowcy odczytaliśmy jednoznacznie jako kpiny z odznaczonego Medalem Yad Vashem, że tak naprawdę medal mu się nie należał. Gdyby to wszystko nie zostało opublikowane ponad 70 lat po wojnie, jestem spokojny że stworzenie chociażby przez prof. Engelking i prof. Grabowskiego „nowej polskiej szkoły badania Holocaustu” byłoby mocno opóźnione ze względu na kilkadziesiąt procesów cywilnych, i nikłe szanse na ich wygranie.

wPolityce.pl: Czyli w pana opinii trudno to spotkanie traktować poważnie w kategoriach naukowych, a obliczenia tam padające przyjmować jako wiarygodne?

DR PIOTR GONTARCZYK:Wszelkie wyliczenia, dane statystyki naukowe podawane przez wspomnianych autorów pozbawione są elementarnej wiarygodności naukowej. Przy rozmaitych kluczowych tabelkach, wyliczeniach dotyczących zabitych czy zadenuncjowanych Żydów są gwiazdki z napisem „obliczenia własne”. Niektóre tabelki, ich rubryki, sposoby kwalifikacji nadają się to pod względem logiki i generalnego poziomu intelektualnego to typowy humor ze szkolnych zeszytów. A potem za tą „naukową lipą” idą bardzo ciężkie oskarżenia.

Czyli trochę jak rozmowa z szatniarzami w „Misiu”: „zabił Pan milion Żydów i co nam Pan zrobi?” Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to wszystko jest trochę wysysane z przysłowiowego brudnego palca.

Weźmy choćby pod względem liczb monografię powiatu Bielsk Podlaski, który zresztą na mapie pomylono w książce z Białą Podlaską (dobrze, że nie z Bielsko-Białą). Okazało się, że opisywane tam rzekome zbrodnie Polaków na Żydach w często w ogóle nie miały miejsca, to samo z denuncjacjami. Wydaje się też, że autorka te same osoby liczy po dwa razy pod nieco zmienionymi nazwiskami. A tak w ogóle, Polacy, którzy mieli zbrodni dokonać okazali się… Białorusinami.

Cały tekst prof. Engelking to po prostu naukowa farsa. W tym i paru innych przypadkach budowniczym nowych szkół naukowych jednak znów zaleciłbym najpierw solidną lekcję podstawowych elementów naukowego warsztatu i wiarygodnego sporządzania przypisów.

wPolityce.pl: Skąd się bierze ta fala, powtarzająca się kolejny raz, zmierzająca do przypisania Polakom niemieckich zbrodni? Jak się przed tym bronić?

DR PIOTR GONTARCZYK:Adresatem tego pytania mogą być wyłącznie autorzy tej książki i przedstawiciele tego środowiska. Nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że z Holocaustu da się żyć i jakoś z niego funkcjonować. Jak by Pan napisać rzecz wiarygodną, rzetelną, o zbrodniach niemieckich w Polsce, to kogo to zainteresuje? Co innego, jak Pan dokona ważnego odkrycia „polskiego masowego współudziału w Holocauście”. O, to wtedy nawet będzie nowa „szkoła badawcza”.

To trochę tak, jak w czasach komunistycznych: jesteś nikim a chcesz, żebyś zrobił karierę i żeby o tobie mówili? O odkryj coś nowego o Włodzimierzu Iliczu Leninie. No to robią, co mogą. Zwłaszcza że na taką działalność jest wyraźne zapotrzebowanie. Nie uwierzy Pan co oni w tej książce cięli, usuwali i wyrzucali z historii. To że na dużą skalę usuwano albo przerabiano obraz rzeczywistej roli Judenratów i dokonań policji żydowskiej, że w szerszej perspektywie historycznej z opisów niemieckich zbrodni znikają Niemcy a zastępują ich Polacy, to w zasadzie jest wszystko zgodne z logiką działania tego środowiska. Ale od niektórych dokonywanych w opisach zmian po prostu włosy stają dęba.

W jednej ze spraw sądowych po wojnie pojawia się świadek, który powiedział, że  w trakcie opisywanych przez niego wydarzeń,grał z kolegami w piłkę obok żydowskiego cmentarza. W książce jeden z mistrzów „nowej polskiej szkoły badań Holocaustu” Dariusz Libionka napisał, że ów młody chłopak, Piotr Sosnowski, grał w piłkę NA żydowskim cmentarzu (T. II, s. 160-161). Ta zmiana nie jest tu przypadkowa, bo podobnych ten autor dokonał dziesiątki. Tu nie jest ważne jest, jaka historia była. Ważne, żeby ją teraz dostosować do  swoich – na temat Polaków – oczekiwań i wyobrażeń. Z tego punktu widzenia chyba uznano, że lepiej będzie, jak Polacy zagrają na żydowskim cmentarzu.

wPolityce.pl: Jak się przed tym bronić?

DR PIOTR GONTARCZYK:W jedyny możliwy w nauce sposób: im więcej solidnych badań i publikacji, tym mniej pola dla naukowej szarlatanerii.

autor: Zespół wPolityce.pl

4 thoughts on “873 Nie tylko tzw. anty-semityzm zmyślany, czyli GroSS, Engelking, Grabowski i inni przeciw-Polacy w Paryżu 01

 1. Świrski: Grabowski chce zamknąć usta naukowcom, wzywając ich, że nie można mówić się na jego temat

  Radio WNET
  Published on Mar 14, 2019

  Tomek Lucek
  Gdzie pozwy sądowe z waszej strony odnośnie osób i organizacji oczerniających kłamliwie Polaków ? Na atak odpowiada się zdecydowanym działaniem lub atakiem ! Nikt wam nie wierzy że coś dobrego robicie dla Kraju bo nie ma żadnych działań ! Cos jak judasze

  Reytan Reytan
  Wlasnie Reduta nie NIE walczy,tylko sie sama broni zaczepiona,bo Polske sprzedala za srebrniki !
  Pan Judasz Swirski

  Tomek Lucek
  Przerażenie ogarnia człowieka jak się słucha takich rzekomych obrońców ! Pan dobrze wie co się dzieje i żydzi tez wiedzą . Nic tu nie jest przypadkowe ! Gross i inni już dawno powinni mieć pozwy sądowe i odsiadywać kary ! Skandal !

  Reytan Reytan
  Nie beda oszczercow i wrogow stawiac przed sadem. Dziekuje,to mi wuystarczy. To SA ZDRAJCY,i to bardzo gadatliwi. Piesek zdrajcow z PIS-u.

  MegaWolen
  RDI walczy z ludźmi szkalującymi Polskę, a szabes-rząd „dobrej zmiany” ludzi tych finansuje.

  Polubienie

 2. Błażejak: Gross stwierdził, że Polacy więcej zabili Żydów na wsiach niż Niemcy w obozach zagłady

  Radio WNET
  Published on Feb 22, 2019

  Check Mate
  Kto jest za odebraniem polakożercy GroSSowi Krzyża kawalerskiego Orderu Zasługi RP?

  grzesieeeeeeeek
  zamiast płakac i zabierac mu błyskotki trzeba przeciw takiemu groSSowi wystawoc ze 4 dobrych przeciwnikow aby go punktowali az zamknie ten swoj gfłupi ryj

  Check Mate
  @grzesieeeeeeeek merytorycznych przeciwników nie brakuje, ale nie dopuszcza się ich do głosu.

  Teresa dSR
  I TO COŚ SPONSORUJĄ POLSCY PODATNICY K………A

  Stanislaw Kordaszewski
  Sto procent żydy wywiozły, swoich braci z getta łódzkiego do obozów śmierci? ?? kłamcy talmudu*

  Jarek Cudaczek
  gross to nie jest chory czlowiek – to udzialowiec w tym mafijnym przedsiewzieciu – klasyczna zydowska hiena cmentarna !!!

  Check Mate
  To udziałowiec przedsiębiorstwa „HOLO-KAŁ”.

  Polubienie

 3. Czy prawda o lobby żydowskim wyszła na jaw? Paweł Lisicki

  wRealu24.pl
  Streamed live on Mar 11, 2019

  Jan Kowalski
  Panie Lisicki. Ja nie widzę uzasadnienia finansowego w wynajmowaniu sali na naradę wojenną. Że to była właśnie narada wojenna a nie pokojowa, świadczą słowa tam wypowiedziane. A drugim dowodem jest fakt nie zaproszenia Iranu. A odpowiadając na pytanie, dlaczego nie zaprosić historyków z dowodami dla konfrontacji, to właśnie dlatego że nie ma (woli politycznej) żeby prawda wyszła na jaw. A tu z kolei, można się podeprzeć wycofaniem się z ustawy o IPN i ogłoszenie tego jako jeszcze większego sukcesu niż prawda. Po co się oszukiwać i używać dwuznacznych interpretacji polityki rządu? Co, nie stać nas już na spojrzenie prawdzie w oczy?

  dario19
  Każdy człowiek który żyje dłużej na zachodzie mógł odpowiednio poinformować PIS jaki naprawdę stosunek mają Żydzi do Polaków! Wmawianie inaczej jest oczywistym kłamstwem, bo nawet głupota ma granice i to jest niemożliwe żeby oni prawdy nie znali.

  Szymon Choinski
  Zgadza sie.To nie glupota ani naiwnosc.To dywersja. Nie da sie tego inaczej wytlumaczyc.

  Piotr PL
  Mam wrażenie że bronicie panowie rządzących w Polsce.
  Czy ktoś w końcu powie jak jest naprawdę?
  W Polsce rządzą żydzi.
  Kim jest:
  Morawiecki
  Kaczyński
  Wałęsa
  Kwaśniewski
  Duda – Polak lecz małżeństwo z żydowką zobowiązuje do realizacji żydowskiej polityki
  (Sam o tym powiedział) Chyba nikogo dziwić nie powinno, że w sejmie uprawia się politykę zgodną z pleminnymi oczekiwaniami.

  DANIEL PAWELEC
  Ta talewizja jest od dawna podejrzana – taka kontrolowana opozycja , chyba nie myslisz , ze w panstwie mafijnym pozwolili by docierac do tak duzej liczbie odbiorcow bez nadzoru sluzb , nawet jak zaczeli niezaleznie to mieli juz dawno wizyte smutnych panow ubranych na czarno – https://www.youtube.com/watch?v=kZNPMegvDz8

  Julian Mierzwiński
  Przecież Kaczyński i Morawiecki są żydami,więc co tu dywagować….

  Joe Alex
  Żydzi podobnie jak lokator zamieszkujący lokum , przez 132 lata niczyje , uważa ze nabył prawa jakieś przez zasiedzenie. Próbowali położyć łapę w 1918r. , teraz widzą kolejną szansę przejęcia wraz z parobkami i trzodą….💰🔫🏄🏁🐖🐄…, już odremontowne .

  Polubienie

 4. defa
  Jeżeli nie niemieckie obozy, ani tym bardziej polskie, to może żydowskie. Przecież ginęli w nich Żydzi !!!!!!!!!!!!

  https://wpolityce.pl/historia/438187-znaczny-wzrost-interwencji-rdi-ws-polskich-obozow-smierci

  Zatrważające! RDI: W 2018 r. odnotowano czterokrotny wzrost interwencji w sprawie „polskich obozów śmierci”

  opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: godzinę temu


  autor: Fratria wPolityce.pl

  W 2018 r. odnotowano czterokrotny wzrost interwencji w sprawie „polskich obozów śmierci” i rzekomego współudziału Polaków w Holokauście

  — podaje Reduta Dobrego Imienia.

  Wysłaliśmy aż 262 wezwania do sprostowania

  — mówi prezes Reduty Maciej Świrski.

  W informacji prasowej podsumowującej rok 2018 przesłanej PAP w piątek, Reduta Dobrego Imienia podkreśla, że zagraniczne media coraz częściej atakują Polskę „przypisując jej współodpowiedzialność za Holokaust, antysemityzm oraz kolaborację z hitlerowskimi Niemcami. W 2018 r. Reduta Dobrego Imienia musiała interweniować w tego typu przypadkach czterokrotnie częściej niż rok wcześniej”.

  W 2018 r. wysłaliśmy aż 262 wezwania do sprostowania. Myślę, że możemy mówić o skoordynowanym ataku propagandowym na nasz kraj

  — mówi prezes Reduty. Organizacja zaznacza, że coraz częściej tego typu sprawy kończą się w sądzie, a w końcu ub.r. zanotowała duży sukces wygrywając proces przeciwko producentom „szkalującego żołnierzy AK serialu ‘Nasze matki, nasi ojcowie’”.

  Jak podano w informacji, w 2018 r. Reduta musiała najczęściej interweniować w sprawie artykułów zawierających fałszywe określenia „polskie obozy koncentracyjne” czy „polskie obozy śmierci”.

  Większość tego typu publikacji ukazywała się na łamach mediów amerykańskich i hiszpańskich. Dużo miejsca zachodnie media poświęciły również dwukrotnie nowelizowanej w ubiegłym roku ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej oraz podpisanej wspólnie deklaracji premierów państw Polski i Izraela, w której potępiono zarówno antypolonizm, jak i antysemityzm. Oba te tematy stały się niestety polem do nadużyć i manipulacji ze strony zagranicznych mediów

  — podkreślono.

  Mieliśmy do czynienia z niezliczoną liczbą artykułów z reguły o tej samej treści, które przedstawiały te działania jako próbę „wybielania” historii Polski, negację Holokaustu i powstrzymania jakichkolwiek badań nt. udziału Polaków w Zagładzie Żydów. Za każdym razem Reduta interweniowała w sprawie tych nieprawdziwych i szkalujących nasze dobre imię publikacji

  — akcentuje Świrski.

  Reduta zaznacza także, iż z prowadzonego przez nią monitoringu wynika, że tego typu publikacje zaczęły się pojawiać dopiero w kwietniu 2018 r., a wcześniej kontekst zmian w ustawie o IPN nie wywoływał tego typu konotacji.

  W ogromnej liczbie artykułów w lutym i marcu 2018 r. pisano, iż jest oczywiste, że nie istniały „polskie obozy koncentracyjne”, ani „polskie obozy zagłady”. Media zagraniczne tłumaczyły, że przymiotnik +polski+ na określenie niemieckich obozów zagłady ma oznaczać tylko lokalizację geograficzną i nikt nie przypisuje ich Polakom

  — zauważono w informacji.

  Zwrócono w niej uwagę, że od kwietnia 2018 r. komentarzom dotyczącym nowelizacji ustawy o IPN zaczęła towarzyszyć teza, że „polski rząd chce zakazać debaty na temat ‘udziału Polaków w Holokauście’, a Polska ‘powinna zmierzyć się’ z rzekomymi ‘demonami przeszłości’”.

  Publicyści powoływali się na – ich zdaniem – autorytety w dziedzinie badania Holokaustu takie jak Jan Tomasz Gros czy Jan Grabowski. W przypadku tego ostatniego w mediach zachodnich pojawiła się całkowicie nieprawdziwa, rozpowszechniana przez Grabowskiego teza dotycząca odpowiedzialności Polaków za śmierć 200 tys. Żydów

  — podkreśla RDI.

  Jako Reduta zawsze stanowczo reagujemy na tego typu pomówienia i insynuacje i wysyłamy wezwania do sprostowania. Przypominam, że w przypadku pana Grabowskiego i jego twierdzeń Reduta już w 2017 r. wystąpiła ze specjalnym stanowiskiem podpisanym przez kilkudziesięciu wybitnych polskich naukowców dotyczącym rzetelności prac prowadzonych przez pana Grabowskiego i wygłaszanych przez niego pseudonaukowych twierdzeń

  — akcentuje Świrski.

  Organizacja zaznacza, że w ramach swojej działalności kieruje również wnioski do sądu i wspiera procesy wytaczane przez obywateli Polski w tego typu sprawach.

  Ważnym wydarzeniem zamykającym ubiegły rok było zwycięstwo w procesie wytoczonym przeciwko twórcom serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz kpt. Zbigniewa Radłowskiego, żołnierza AK, uczestnika m.in. Powstania Warszawskiego oraz więźnia niemieckiego obozu Auschwitz. 28 grudnia 2018 r. Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł o winie producentów serialu – ZDF i UFA Fiction

  — dodano w informacji.

  as/PAP

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.