369 SKRBH 06 PoD+STaWy WieDzy o Je”ZyKo+ZNa+WSTWie i Z’+Ro”D+L”o+SL”oWa(c)H, na przykładzie słowa H+RoD+RiG+ueS,.. czyli o manowcach ofitzjalnej etymologii

PoD+STaWy WieDzy o Je”ZyKo+ZNa+WSTWie,.. i Ko+LeJ+Ne TRo”D+Ne PyTa+Nia…

Oto druga część wprowadzania do językoznawstwa,.. hm… albo raczej do tego, co ja na mój wewnętrzny użytek nazywam „językoznawstwem słowiańskim”,.. albo raczej „językoznawstwem statystycznym”, bo tym to tak naprawdę jest i będę starał się tu tłumaczyć jak to działa, np. na poniższym przykładzie.

Proszę zwrócić uwagę, na podejście autora tego filmu (i nie tylko jego) do tzw. folk etymology, czyli do tzw. etymologii ludowej, czyli do „ludowego – niewłaściwego” wywodzenia znaczeń słów i ich źródłosłowów,.. rzekomo zawsze gorszego od tych ofitzjalnych,.. bo niedokładnych (w odróżnieniu to tych „właściwych”) i skupionych np. na opowiadaniu historyjek… i nie podających wsparcia dla wywodzonych źródłosłowów, itd,..

No cóż… mam taką malutka nadzieję, że stopniowo udowodnię, że nie ma nic złego w byciu „ludowym językoznawcą”, a właściwie poszukiwaczem nieznanych, albo raczej ukrytych rdzeni, słów, ich znaczeń i ich źródłosłowów.  Kto wie, może nawet spodobają się komuś te moje „niewłaściwie ludowe” wynalazki, i zacznie ona sama /on sam zastanawiać się nad istotą języka, którym myśli i mówi… i poszukiwać swojej ścieżki… A jeśli nie… no to trudno, bo ja i tak mam robiąc to co i tak robię niezłą zabawę…

Dobre w tym wszystkim  jest choćby to, że każdy może próbować trzymać się kurczowo tych ofitzjalnie właściwych i politycznie poprawnych wyjaśnień,.. bo ja tu nikogo do niczego na siłę przekonywał nie będę, no może poza jednym, że może jednak warto czasem zejść z dobrze już znanej i wydeptanej ścieżki, albo i nawet wybetonowanej autostrady, by ustami spróbować połapać trochę szaleństwem syczących  szerszeni i szczypcami kłapiących kleszczy, co to pochowały się przed naszym wzrokiem w nieprzebytych jeszcze przez nikogo jężykowych chaszczach …🙂

Word Origins – semantics, meaning change over time (Etymology 2 of 2)

A oto wspaniały przykład „niczym niezachwianej politycznej poprawności wywodzenia źródłosłowów”, wg fietzy ofitzjalnych jęsykosnaftzóf, a za nimi i autora tego film…

6.00 RoD+RiG+ueZ

RoD+RiG+ueZ, czy też H+RoD+RiC+eZ, itp to rzekomo tzw.  zapożyczenie od-gockie w języku hiszpańskim…

Przyjrzyjmy się zatem temu słowu i wywiedzeniu jego znaczenia i źródłosłowu i sprawdźmy jak to z tym  jest, bo nie wszystko co jest takie oczywiście oczywiste dla ofitzjalnych jęsykoznaftzóf, jest w rzeczywistości takie, jak to oni twierdzą i jakby bardzo chcieli, żeby było…

Uważam, że jak zwykle wystarczy tylko trochę mocniej poskrobać tę ich ofitzjalną fietzę, by nagle ukazał się przed naszymi oczami ten głębszy, pierwotniejszy i tak skrzętnie skrywany i pomijany milczeniem podkład czegoś, na czym całe to od-gockie zapożyczenie wyrosło ,.. czyli na Pra-Słowiańskim źródłosłowie…

Zacznijmy zatem od porządnie ofitzjalnego początku… Uwaga, uwaga,.. nadlatuje kolejny szerszeń i założę się, że on też jak Z”oNa ZDRoWo o”+R”/Z”a”/oND+Li… Czytaj dalej

1 thoughts on “369 SKRBH 06 PoD+STaWy WieDzy o Je”ZyKo+ZNa+WSTWie i Z’+Ro”D+L”o+SL”oWa(c)H, na przykładzie słowa H+RoD+RiG+ueS,.. czyli o manowcach ofitzjalnej etymologii

  1. Sławomirze, masz rację z Odyssey Belchevsky!!! Ta praca ośmiesza ofitzjalne źródła… Tyle tylko, że nieme umysły i tak nic z tego nie zrozumiejo…

    http://docplayer.net/36076534-Principles-of-conceptual-linguistics-and-their-nature-based-evolution.html

    (…) Understanding of the word “Etymology” itself

    According to the Oxford dictionary [13] definition, etymology is defined as “origin and development of a word in form and sense, account of this; study of origins of words.” The Online Etymology dictionary points to the meaning of etymology in its relationship to the greek word ethumo εθυμο,“the true meaning of a word.”If, however, we conduct a deeper search into the true meaning of ethumo, we discover that it is not greek in origin, but rather foreign to attic prose, used only by Plato in a quotation in the Cratylus, where he ‘attacks’ the works of the Ionian philosophers (indicating Phrygia). The Phrygians were an ancient people known to the greeks as ‘barbarians’, originally from ancient Macedonia. They established their empire in asia Minor (1200-800 BC). Their language has not been clearly deciphered, but a large number of words belong to the slavic substrate, including the actual ‘name’ which can be related to the slavic word breg > bregi, a geographical name for edge (i.e. edge of a sea or lake).In Modern greek, ethumo εθυμο does not exist on its own, which in fact strongly indicates that the word has been borrowed by greek from an earlier European language. since the word and its derivatives and relations could not be identified in the latin or germanic group of languages, I initiated a search for possible slavic connections, particularly within the older Macedonian dialects, which revealed that the word ethumo is related to the Macedonian words дума (duma) > думо (dumo)> умо (umo) which equate withword, thought and mind. delving into the homeric realm, I discovered that the south slavic duma is very close in meaning to the ancient word dumo > thumo θυμο, d > th >θ. according to g. Curtius [14], the ancient Macedonians frequently changed the sound θto d or t. The word θυμο, as pointed out by E. Maltby [15],means mind or soul. We find the same in other homeric words and expressions, such as thumalgi > dumalk meaningdistressing the mind and dumo e moi meaning the thought is mine. further analysis of the south slavic words umo (the mind) dumo > duma (a word, thought, to think), reveals that they are firmly based in the same root word, um > umo (the mind)(…)

    Czytajcie ludziska i myślcie samodzielnie… 🙂

    …..

    E+Do”Mo+LoGia, czyli Do”MaNie, o”M+ySL”… !!! WSPANIAŁE!!!

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.