596 Wjatrowycz, Szeremeta i inne UPAdlińskie hieroje właśnie pokazali polskojęzycznym żydobanderowcom gdzie ich miejsce, czyli na smyczy U PAńskiej nogi, albo na łańcuchu… przy ruskiej budzie


Wołodymyr Wiatrowycz Fot. youtube.com


Do nogi! Waruj! Leżeć! Do budy! Tako rzecze polskojęzycznym żydobanderowskim Azorkom i Burkom, ich ten, czy tamten UPAdliński pan i władca. Jest to jedyny język jaki wszyscy oni rozumieją, no może poza językiem braterskiego kopa z buta lub luta z kija, kamienia, śrutu, czy innego metalu… w razie np. jakiegoś przebłysku samodzielnego myślenia, czy innego równie szalonego nieposłuszeństwa…


elp @lp:
No i pokazał pisom środkowy palec. Ciekawe jak się teraz czują wystrychnięci publicznie na dudków: Duda, Karczewski, Kaczyński i cała banda przygłupów typu Wicia, Antek czy Kuchciński bredzących o wielkiej przyjaźni z banderowcami?

Roman1 @Roman1:
@lp To prawda, ale pamiętać trzeba, że zdecydowanie większymi przyjaciółmi Banderowskiej Ukrainy są politycy PO. PiS się trochę przeciwstawia „braciom”, PO tylko ich chwaliła.

jaro7 @jaro7:
@Roman1 BZDURY, NIKT tak nie wszedł bandersynom w zad jak PiS, ”przeciwstawiają” sie na pokaz dla swojego „ciemnego luda’ by robić wrażenie że oni patrioci!!!

ProPatria @ProPatria:
Reasumując: POjeby i PISdzielce banderowski pomiot wiatrowycz „podziękował” wam w swoim upaińskim stylu za wieloletnie lizanie doop, wiernopoddańcze płaszczkowanie, kretyńskie, bezwarunkowe sponsorowanie z kieszeni polskiego podatnika. Czy w takim stanie rzeczy wizyta prezydenta, który nie objął patronatem uroczystości na cześć pomordowanych Rodaków ma sens ?? Odpowiedź zna każdy patriota, lecz on wciąż się zastanawia..

marvix @marvix:
Hahaha… ukraina to się może ‚przyjaźnić’ co najwyżej z białorusią i litwą. Tak naprawdę ich jedynym jako-takim sojusznikiem jest kanada… i tylko ona stara się coś zrobić. Inne ‚przyjazne’ kraje tolerują ich na zasadzie ‚jeża w gaciach’ i chętnie doprowadziłby do ‚świetego spokoju’ z rosją aby móc znowu handlować. Bo dla niemców i francuzów liczy się tylko ‚wielki biznes’, swój biznes. O USA nie wspominając, traktują upadlinę jako pole gdzie można dać ‚pstryczka’ rosji.

jaro7 @jaro7:
Hahahahah tak można skwitować „polską politykę ” wobec upainy. Tylko śmiechem. Oczywiście kontrreakcji nie będzie bo jak powtarzam to niejednokrotnie to nie jest rzad Polski tylko polskojęzyczny, więc dla nich uszczerbku na „honorze’ nie ma. To że ukry plują na nasz kraj ich nie rusza bo to nie ich kraj oni nim tylko zawiadują dla swoich mocodawców z izraela i usa. I tyle. W POLSCe elit NIE ma, są tylko buraki ze snopami siana w butach.

Polanin @Polanin:
Dzięki ci Wiatrowicz za słowa prawdy. Oby dotarły do debili, wierzących w infantylne slogany w rodzaju: „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”, ” Istnienie wolnej Ukrainy jest polską racją stanu” , albo ” Ukraina obroni nas przed Rosją „. Ciekawe, kto obroni Polskę przed Ukrainą, sprzymierzoną z Niemcami i Francą i wspieraną przez Rosję (tak jak Donbas)??.

Polanin @Polanin:
Uważam, że Wiatrowycz nie powinien miec żadnych ograniczen wstępu do Polski, jeżeli chce na miejscu, oświecać pajaców z opozycji.

https://kresy.pl/wydarzenia/wjatrowycz-ukraina-orientowac-sie-niemcy-francje-polska-zaden-sojusznik-video/

WJATROWYCZ: UKRAINA POWINNA ORIENTOWAĆ SIĘ NA NIEMCY I FRANCJĘ, POLSKA TO ŻADEN SOJUSZNIK [+VIDEO]

14 listopada 2017|23 komentarze|w Europa Zachodnia, polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Polska pozostaje w UE agresywnym outsiderem, nie można jej uważać za wielkiego sojusznika Ukrainy w Unii. Ukraina powinna przyjaźnić się ze znacznie silniejszymi krajami, Niemcami czy Francją. Teza, że Polska jest adwokatem Ukrainy w Europie, że to są przyjaciele, którzy będą nas cały czas bronić, to jest niestety infantylna gadanina, która nie ma nic wspólnego z twardą rzeczywistością – twierdzi szef UIPN, Wołodymyr Wjatrowycz.

W rozmowie z magazynem „Krajina”, szef Ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz odnosząc się do stosunków polsko-ukraińskich powiedział, że Polska próbuje zastraszać Ukrainę:

– Już sam fakt rozpowszechniania informacji, że istnieje lista person non-grata, którym zabroniono wjazdu do Polski, to sposób na szantażowanie strony ukraińskiej, który potem można wykorzystać.

Przypomnijmy, że jedną z takich osób, według doniesień medialnych, ma być właśnie szef UIPN. Lista pozostanie niejawna, tak aby osoba się na niej znajdująca dowiadywała się o tym dopiero na granicy naszego kraju. Później Pawło Klimkin, szef MSZ Ukrainy stwierdził, że jego kraj będzie bronił wszystkich osób „zaangażowanych w pojednanie”, w tym Wołodomyra Wjatrowycza. On sam domaga się m.in. odbudowy obiektu ku czci UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu, a także zalegalizowania wszystkich upamiętnień UPA, które istnieją w Polsce. Znaczną część z nich postawiono nielegalnie.

Przeczytaj: Wjatrowycz o zakazie wjazdu do Polski: Warszawa jak Moskwa

Zdaniem Wjatrowycza, w ten sposób Polska chce wymusić na Ukrainie swój punkt widzenia na wspólną historię i wpłynąć na ukraińską politykę historyczną – w tym ws. UPA. – W ten sposób wymagając, by Ukraina jakoś uzgodniła swoje poglądy na historię z politycznymi potrzebami obecnych polskich elit władzy – uznał szef UIPN.

Przeczytaj: Wjatrowycz drwi z nowych tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza: „w Polsce czczą czekistów”

„Polska nie jest wielkim sojusznikiem Ukrainy w UE”

Wjatrowycz odniósł się także do relacji Ukrainy z Polską, w kontekście pozycji naszego kraju w Unii Europejskiej. Jego zdaniem, Polska nie jest dla władz w Kijowie dobrym oparciem i Ukraina powinna budować silniejsze relacje z Paryżem i Berlinem, a nie z Warszawą:

– Polski nie można uważać za wielkiego sojusznika Ukrainy w UE, zważywszy na to, że Polska nie jest w Unii dobrze postrzegana. Żeby rozwijać efektywne relacje z UE, trzeba koniecznie współpracować z Francją i Niemcami. Z graczami, którzy decydują o przyszłości Unii. Polska pozostaje w UE agresywnym outsiderem, który destabilizuje sytuację. Stąd przywiązywanie siebie wyłącznie do tego kraju jest czymś absolutnie błędnym.

Wjatrowycz zdecydowanie nie zgodził się z opinią, że Francja i Niemcy prowadzą politykę ukierunkowaną na Rosję. Jego zdaniem, Emmanuela Macrona zdecydowanie nie można nazwać politykiem prorosyjskim, podobnie jak kanclerz Angeli Merkel. Szef UIPN uważa, że Ukraina powinna mieć przyjazne stosunku z Polską, jako swoim sąsiadem.

– Szczególnie w kwestii wspólnej tragicznej historii. Ale z pragmatycznego punktu widzenia, Ukraina powinna przyjaźnić się ze znacznie silniejszymi krajami, które mogą realnie pomóc: Francją, Niemcami i USA. Biorąc pod uwagę, jak układają się teraz ich stosunku z Polską, oni dobrze nas rozumieją. Te relacje pogarszają się bardzo szybko – powiedział Wjatrowycz.

– Teza, że Polska jest adwokatem Ukrainy w Europie, że to są przyjaciele, którzy będą nas cały czas bronić, to jest niestety infantylna gadanina, która nie ma nic wspólnego z twardą rzeczywistością – skwitował szef Ukraińskiego IPN.

Wołodymyr Wjatrowycz, prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej jest negacjonistą wołyńskim, forsującym tezę o symetrii działań AK i UPA na Wołyniu. Aby dowieść swoich tez posuwał się do fałszowania dowodów. Wjatrowycz neguje również fakt dokonania ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Wielokrotnie twierdził również, że Polska w okresie międzywojennym okupowała terytoria tzw. zachodniej Ukrainy.

Poniżej nagranie rozmowy z Wjatrowyczem (w języku ukraińskim):

Gazeta.ua / Kresy.pl

zefir @zefir:
Dziękuję Wjatrowycz, otworzyłeś oczy durnym polskojęzycznym politycznym graczom.

Laszka @U.D:
@zefir politycy to wiedzieli, ale on otworzy oczy Polakom, wyborcom. I to Jest najwazniejsze.

jaro7 @jaro7:
@U.D Laszka podziwiam Twoją wiarę w wyborców, choć nie wiem na czym ja opierasz.? Ja nie widzę żadnych symptomów zmiany preferencji, myślenia u wyznawców PiS. I nie wierzę że to się zmienii. Po to PiS kupił sobie elektorat by ten ślepo przy nim trwał, i tak będzie. U nas naród jest prosty, wiedze czerpie głównie z TVPiS czy TVN (jeden syf), a tam prawdy brak, jest tępa siermiężna propaganda, ale jak widac wystarcza. Jak to klasyk mówił „ciemny lud i tak kupi”

zefir @zefir:
@U.D :Politycy z pewniścią wiedzieli jednak udawali, że nie wiedzą, często głupa rżnęli, naiwnie banderowców głaskali, kundli grali, złudzeniami się dokarmiali. Teraz nie będą mogli tego powiedzieć i unikami wyborców czarować. Pomimo tego osobiście nie wierzę by politycy się zmienili i z giedroyciowskiego wygodnictwa odstąpili.

Schick @Schick:
Juz widze jak sie Niemcy z Ukraincami zaprzyjaznia. Moze dopiero jak z Ukrainy znikna wszystkie pomniki gloryfikujace UPA. Niemcy nie beda tracic twarzy na arenie miedzynarodowej zaprzyjazniajac sie z potomkami hitlerowcow. A Francja przylaczy sie do Niemiec. Nie beda wspierac nacjonalistow i potokow ludobojcow! Co najwyzej wejda na nowe rynki zbytu. Ukraina jest stracona i to na wlasne zyczenie. A ze odstawili juz drugi raz Polske to moze i dobrze. Putin sie zajmie Ukraina, a Polacy uciekienierami z wschodu

Antymajdan2 @Antymajdan2:
@Schick Tak może być, ale tylko pod warunkiem, że zmusimy Niemców, Żydów, Francuzów do zajęcia stanowiska wobec banderyzmu już teraz. Jeśli tego nie zrobimy, to oni się będą ślizgać obok tego tematu tak, jak do tej pory a przypomną sobie o nim dopiero w dogodnej dla siebie chwili.

ka9q @ka9q:
To że Ukraina kierunkuje się od XIX w. na Niemcy to wiadomo. W istocie wykonują ich polecenia w swojej naiwności, mieli bowiem iść do pieca tak jak Żydzi i Polacy.

Laszka @U.D:
Nareszcie. Chyba pekne ze smiechu…. Krajina… A ja o tym pislam juz pare dni wczesniej. W nimieckich mediach niejaki nerezowiec (chyba) politolog z krajiny, mowil to samo. Juz w zeszlym tygodniu.

Laszka @U.D:
@U.D mialo byc Berezowietz

tagore @tagore:
Nie jest to żadną tajemnicą ,że taka jest polityka Ukrainy od czasów Juszczenki wobec Polski, ale miło usłyszeć to oficjalnie z ust Wiatrowycza. Komizm tej sytuacji polega na tym ,że polscy politycy dobrze o tym wiedzą od dawna ale nie przekłada się to na realne działania. Chyba za dużo akademickich pierników ,doradców Rządu żyje z grantów wspierających przyjaźń polsko ukraińską ,a i nasi amerykańscy i niemieccy przyjaciele się do tego przykładają.

Laszka @U.D:
@tagore a za kilka lat Chachly znowu powiedza, ze Polska ich zdradzila. Nie beda mowili o przyczynach, powiedza o skutku. Jesli w Polsce sie ktos z yayami nie znajdzie, zeby wyjasnic sprawy (historie) do konca, beda jak w przeszlosci Polske obwiniac o skutek, ale o przyczynach nie wspomna. Najlepszy przyklad, o Petlurze malo mowia, o tym, ze sie Ruskim poddali bez walki, nie pomogli Petlurze, Pilsudskiemu w walce o wolna Ukraine. Ale Problem maja, ze Polska sie z Rosja ich „odwiecznymi” terenami podzielila.

Antymajdan2 @Antymajdan2:
@U.D Cztery lata temu, jeszcze na początku majdanu przekonywałem znajomych, że nasze poparcie dla wyraźnie banderowskiej już wtedy Ukrainy skłóci nas z samymi Ukraińcami i z Rosją, a nasi „przyjaciele” zachodni postawią nas samych naprzeciw banderowskiemu potworowi. Powoli zaczyna się to sprawdzać, co oczywiście nie daje mi żadnej satysfakcji.

uvara @uvara:
Banderowskie gnidy coraz głośniej artykuują swoje antypolskie stanowisko a amerykańska agentura w postaci tvn24 już przeprasza ukraińską stronę za konfrontacyjny kurs naszych polityków, jak zwykle strasząc złą buką w osobie Rosji.

jazmig @jazmig:
Jego słowa to miód kapiący na moje serce. Niech oni się orientują na Niemcy i Francję, a Polska niech przestanie z nimi współpracować. Ukraina zawsze była proniemiecka, bo to jest niemiecki, a dokładniej austriacki twór. Niech ich finansują Niemcy i Francja, mogą do nich jeździć przez Morze Czarna, albo przez Rumunię.

Laszka @U.D:
@jazmig mam takie samo zdanie.

https://kresy.pl/wydarzenia/wjatrowycz-o-zakazie-wjazdu-polski-warszawa-moskwa/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/lider-oun-o-zakazie-wjazdu-dla-wjatrowycza-uwo-oun-upa-doprowadzily-polakow-porzadku/

https://kresy.pl/wydarzenia/msz-ukrainy-kraj-bedzie-bronil-wjatrowycza-ktoremu-zakazano-wjazdu-polski/

https://kresy.pl/wydarzenia/szef-msz-ukrainy-polska-potwierdza-zakazu-wjazdu-dla-wjatrowycza/

…..


Witalij Portnikow. Fot. facebook.com

greg @greg:
No to sie popisowe dyplomatolki doczekały. Bezczelny 26-letni, bachor, barbarzynski i nie przystajacy do europejskiej cywilizacji, w swej odmowie pochowania polskich ofiar Ludobojstwa, obecną gloryfikacją zbrodniarzy wojennych i ludobojcow oraz marszami ludzi w hitlerowskich mundurach, stale przypominajacy Polakom i potomkom ofiar o swojej zbrodniczej przeszlisci i takimż zdegenerowanym, nieprzystajacym zupelnie do współczesnych realiow, a tym bardziej wymagan UE i NATO kursie spoleczno-politycznym, swoim naiwnym sponsorom i darmowym adwokatom, zarzuca infantylnosc i niedojrzalosć?! Matole, gdybyś nie byl taki zadufany w sobie, oderwany od rzeczywistosci i tępy, wiedziałbyś, że wystarczy tylko 1 weto Polski, a o akcesji waszego bankrutajacego, przezartego korupcja, banderowskiego kraju mozecie zapomnieć. A obok Polski, sa jeszcze Wegry, Rumunia, Słowacja i – co najmniej – Holandia. Już wy bandersyny wiecie, dlaczego. Do NATO też nikt was banderowcow nie przyjmie przy sprzeciwie czlonków, i zatargach z sasiadami!

greg @greg:
@greg. Wasza, wybrana przez waszych banderowskich politykow rola, to dalej gnebić wlasne spoleczeństwo, i taplajac sie w banderowskim g.wnie, skamlec o pomoc i akcesje, bez zadnych powodow i szans by zostala udzielona, a akcesja przyjeta, i bez szans dolaczenia do wspolnoty europejskiej, ani nawet obszaru post-sovieckiego. Wracacie na stare dobrze znane wam miejsce, dzikiej krajiny okrajiny, ziem niczyich, na pograniczu cywilizacji, gdzie prawo nie dziala, a rozsadek jest w stanie permanentnego zwietrzenia. Gdzie tylko wilki stepowe i rzezimieszki maja sie dobrze.

uvara @uvara:
I to są słowa SZEFA rządowej(!) organizacji promującej polsko-ukraiński dialog…. macie pisiory te bezwarunkowe popieranie i zasłanianie własną piersią banderowskich łachmaniarzy.

Kojoto @Kojoto:
@uvara – tak, to się zdecydowanie rzuca w oczy. „Dialog” w wykonaniu UPAdlińców polega na lżeniu Polaków i Polski, wyśmiewaniu sprzyjających im polityków w Polsce, pluciu na pamięć o Polakach pomordowanych przez ich barbarzyńskich banderowskich ojców, no i oczywiście na ciągłym rządaniu pomocy finansowej i politycznej ze strony „głupich polaków”. I nazywają to „swoim własnym zdaniem” i „dialogiem”.

Sun Escobar @Sun Escobar:
Również jestem zdania, że PIS nic nie zrobi, pokrzyczy, ale żadnego kroku tchórze nie uczynią w obronie Polski przez faszystowską ukrainą. Telawiw rządzi PISem.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/szef-polsko-ukrainskiego-forum-partnerstwa-ukraina-musi-przejmowac-sie-kaprysami-polski/

SZEF POLSKO-UKRAIŃSKIEGO FORUM PARTNERSTWA: UKRAINA NIE MUSI PRZEJMOWAĆ SIĘ KAPRYSAMI POLSKI

10 listopada 2017|12 komentarzy|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Witalij Portnikow uważa, że Ukraina może ignorować stanowisko polskich rządzących, dopóki nie zostaną zastąpieni przez „dorosłych” polityków.

Ukraiński lewicowy portal Lb.ua opublikował w czwartek artykuł znanego ukraińskiego liberalnego i prounijnego dziennikarza i komentatora politycznego, który jest także przewodniczącym ukraińskiej części Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, Witalija Portnikowa, poświęcony ostatniemu pogorszeniu się oficjalnych relacji między Warszawą a Kijowem. W artykule zatytułowanym „Dzieci i dorośli” Portnikow bagatelizuje pretensje wysuwane ostatnio przez polskie władze wobec Ukrainy. W jego opinii Polska nie posiada rzeczywistych narzędzi, które umożliwiałyby jej skuteczne wpływanie na Ukrainę, a „kaprysy” obecnej polskiej ekipy rządzącej wystarczy przeczekać, gdyż z czasem zostanie ona zastąpiona przez „dorosłych” polityków.

Portnikow odnotował na początku artykułu, że do krytycznych wobec Ukrainy wypowiedzi ministra Waszczykowskiego dołączył prezydent Duda. Publicysta uznał to za poważny sygnał, ponieważ, jego zdaniem, świadczy to o tym, iż wystąpienia ministra nie były jedynie próbą przypodobania się Jarosławowi Kaczyńskiemu, lecz elementem trwalszego trendu w polskiej polityce. Jak pisze Portnikow, Ukraina już doświadczyła takiej zmiany ze strony Rosji.

Na początku szczere niedowierzanie, że „oni” [Ukraińcy – red.] mogą mieć własne zdanie o swojej historii i własnej polityce kadrowej. Następnie – pobłażliwe, wspaniałomyślne rady odnośnie tego, jak zachowywać się, by nie drażnić starszego kolegi. Potem – mocne obraźliwe oświadczenia i również kadrowe rekomendacje, kogo gdzie umieszczać na posadzie. Dzielenie ukraińskich polityków na „dobrych” i „złych” z zależności od kaprysów Moskwy czy Warszawy. No i na koniec – blokada gospodarcza i wojskowa agresja – pisze Portnikow zaznaczając, że ostatni punkt odnosi się wyłącznie do Rosji, ponieważ Polska z racji zależności od UE i NATO nie jest zdolna do takiego posunięcia. Dlatego nie traktowałbym poważnie polskich politycznych oświadczeń, od kogokolwiek by nie wychodziły i w jakimkolwiek nie byłyby tonie – kontynuuje publicysta.

W dalszej części artykułu Portnikow wskazuje na bezsensowność określania interesów Polski i Ukrainy na podstawie doświadczeń historycznych, w tym wspólnej trudnej historii. Jego zdaniem Polska i Ukraina znajdują się w zupełnie innej sytuacji niż na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Współczesna Polska nie jest Polską Piastów ani Jagiellonów, ani też II RP, a współczesna Ukraina nie jest Rusią Kijowską, Hetmanatem, ani URL – argumentuje Portnikow.

Próby określania wzajemnych interesów na podstawie historii państw, których mieszkańcy nie zdołali obronić się przed wrogiem [tj. państwa przed upadkiem -red.] to rodzaj politycznej schizofrenii – uważa Portnikow. Jak pisze, wyjściem z tej sytuacji mogłoby być zwrócenie się Polski lub Ukrainy ku Rosji, jednak z powodu katastrofy w Smoleńsku i wojny w Donbasie jest to niemożliwe. W związku z tym, uważa Portnikow, Polska i Ukraina są skazane na siebie.

Co więcej, zdaniem publicysty to „Polska w obecnej sytuacji znacznie bardziej potrzebuje Ukrainy, niż Ukraina Polski”. W jego opinii Polska z racji swojej „pozycji na obrzeżu” Europy nie może grać poważnej roli w uregulowaniu ukraińskiego kryzysu, za to Ukraina przynosi Polsce korzyść w postaci powstrzymywania Rosji. Inną korzyścią Polski w oczach publicysty jest „zasypywanie dziury demograficznej” ukraińskimi imigrantami zarobkowymi. Natomiast integracja Ukrainy z UE da Polsce szansę przeniesienia się do „centrum Zachodu” – twierdzi publicysta.

Można oczywiście obrażać się po każdym głupim stwierdzeniu. Można przystąpić do wyszukiwania własnych faktów historycznych, swojej martyrologii, udowodniać, kto kogo kiedyś zabił i zdradził. Ale to wszystko z punktu widzenia rzeczywistych interesów państwowych współczesnej Ukrainy i współczesnej Polski jest tak prowincjonalne, małostkowe i głupie, że nie chce się nawet komentować. Znacznie bardziej uzasadnione jest – nie rezygnując oczywiście ze swojego stanowiska – rozmawianie z obecnymi polskimi przywódcami jak z kapryśnymi małymi dziećmi, bezpowrotnie tkwiącymi w przeszłości i nie rozumiejącymi logiki współczesnego świata. Ale warto pamiętać, że te dzieci na pewno zostaną zastąpione przez dorosłych. – kończy Portnikow.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński szef Forum Partnerstwa: Polacy powinni zrozumieć stosunek do OUN-UPA

Kresy.pl / lb.ua

gotan @gotan:
głupi azjato…ty nie jesteś w stanie niczego zrozumieć, ponieważ wasz geniusz azjatycki kończy się tam, gdzie zaczyna się przez was, skonstruowane koło… Czy coś z tego zrozumieć?… Zapewne nie, bo to jest wasze plemienne obłędne koło…. Geniusz waszego plemienia zaczął się mordami na Wołyniu i Polsce Południowo Wschodniej a skończyła go… operacja „Wisła”… Teraz mówisz azjato, że doznaliście tylu krzywd od Lachów…. A od kiedy istniejecie jako państwo?… Od kiedy ?…??? Wasz geniusz jest tak wielki ,że bronicie teraz całej jewropy… przed ruskimi. To już znamy. Każdy wasz współplemieniec co rusz o tym przypomina…. jak to genialnym jesteście „narodem”…. Czyżby? A więc marny twój wysiłek w opluwaniu Lachów, którzy uczyli was cywilizacji ale byliście zbyt tępi aby zrozumieć… Gdyby ruscy chcieli z wami zrobić porządek… nie przetrwalibyście trzech dni… I tu skończyłoby się wasze marzenie o cywilizacji zachodniej….. We krwi macie jedno…. Ludobójcze mordowanie bezbronnych kobiet ,dzieci i starców…. A nad tym nie można przejść do do przyszłości. Wpierw trzeba sie rozliczyć z przeszłością historii…. Macie na sumieniu zbyt wiele abyśmy wam odpuścili…. To co dał wam w prezencie Stalin… oddacie wszystko Lachom.. My staniemy na granicy Słuczu, Zbruczu i Dniestru i sami zrobimy z Wami porządek.

SobiePan @SobiePan:
@gotan Piękny komentarz i prawdziwy.

marvix @marvix:
Czego ten glupi ukrainiec sie nacpal. Polska bardziej potrzebuje Ukrainy niz ona Polski. No nie moge. Polowa krajow w Afryce ma wieksze PKB na glowe niz upadlina. Koles zyje w jakims oderwaniu od rzeczywustosci. Chyba za duzo czyta upadlinskich gazet. Szkoda czasu na durni.

jaro7 @jaro7:
Znowu ukry plunęły w pysk Pis i znowu PiS powie że to deszcz pada.Ale mamy „elyty’ ,dno i 7 metrów mułu.

Gaetano @Gaetano:
I proszę bardzo. Czy ukrowska lewica, czy liberałowie, centrum, czy bandersyny, wszyscy jednym chórem walą w Polskę jak popadnie i bez umiaru. To tylko dowodzi, że to zdziczałe pogańskie, banderowskie plemię, kierujące się niebywałą, atawistyczną agresją i nienawiścią. Widać to już nawet po ich tzw. „hymnie”, gdzie bodaj pierwszy wers zerżnęli żywcem na polską modłę. Dlatego ta swołocz musi być zawsze pod butem, po wsze czasy. Nadejdzie kiedyś czas, że się w końcu banderowskie ścierwa doczekają. Polak jest cierpliwy i długo zniesie. Do czasu…

murzynio @murzynio:
Ukraina nie jest potrzebna Polsce do niczego. I tak będzie się tłukła z Rosją. Bez naszej inspiracji. Bez poparcia Polski Ukraina nigdy nie dostanie się do struktur zachodnich. Zostanie w Azji. Dla Polaków to całkiem korzystny wariant. Nam wystarczy, żeby była słabym państwem nastawionym antyrosyjsko. Wtedy nie będziemy mieli gada za wschodnią granicą.

jazmig @jazmig:
Polska nie musi wspierać Ukrainy, a obecnie nawet nie powinna tego robić. My nie potrzebujemy Ukrainy, to ona potrzebuje nas.

https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-ze-lwowa-chca-ulicy-kuronia-atakuja-polski-rzad/

…..


wiatosław Szeremeta. Fot. zik.ua

zefir @zefir:
Światły Szeremeta w randze banderoministra gęsto główkuje, kluczy, kombinuje, jakby święży cmentarny interes zwąchał. Oto cmentarz polskich ofiar NKWD mu się nawinął, którego weryfikacji oczekuje bo nielegalnie powstał. Banderowskie prawo nie uznaje bowiem legalności decyzji państwowego architekta i byłego państwowego prezydenta Ukrainy. Dziś legalność decyzji należy zweryfikować w oparciu o prawo Szeremety and Wjatrowycza. Wg światłego ministra krytyka i szantażyk strony polskiej nie zaszkodzi – to przecież element biznesowej cmentarnej strategii: jak w łapę dostać i kompleks cmentarny w Bykowni uratować.

tagore @tagore:
To nawet dobrze, w gruncie rzeczy przeniesienie zamordowanych na cmentarz wojskowy w Polsce umożliwiło by identyfikację ,pozbawiło Ukraińców szansy na szantaż i mocno uderzyło polityków ukraińskich wizerunkowo na Świecie.

Kojoto @Kojoto:
bydło nie ma szacunku do pomordowanych… jak przy takim plugawym bełkocie UPAdlińców, słyszę troskę o „ukraińską wrażliwość” od polityków pisuaru, czy innych to mi się niedobrze robi.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/szeremeta-cmentarz-katynski-bykowni-kijowem-nielegalny-video/

SZEREMETA: CMENTARZ KATYŃSKI W BYKOWNI POD KIJOWEM JEST NIELEGALNY [+VIDEO]

15 listopada 2017|3 komentarze|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Swiatosław Szeremeta, ukraiński urzędnik odpowiadający za sprawy upamiętnień historycznych, jest zdania, że cmentarz ofiar NKWD w Bykowni powstał nielegalnie.

Sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych Swiatosław Szeremeta – urzędnik w randze ministra na Ukrainie – udzielił w poniedziałek wywiadu telewizji ZIK, w którym komentował ostatni wzrost napięć między Polską a Ukrainą wywołany ukraińską polityką historyczną.

Rozmawiać z Polską na tematy narodowej historii [było] zawsze ciężko, ponieważ nasze opinie kategorycznie różnią się z powodu odbioru pewnych postaci czy procesów. Niemniej między nami zawsze odbywał się dialog. Oczywiście, często nie udawało nam się dogadać. Jednak po konsultacjach zawsze rozstawaliśmy się jak partnerzy, rozumiejąc, że naszym zadaniem jest siedzieć i budować dialog. – mówił Szeremeta.

Według niego rozmowy z Polakami stały się trudniejsze z powodu likwidacji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jego zdaniem między IPN a ministerstwem kultury, które przejęły kompetencje ROPWiM, trwa konflikt kompetencyjny o to, „kto za co odpowiada”.

Swiatosław Szeremeta zadeklarował gotowość strony ukraińskiej do dialogu z Polską w sprawach upamiętnień historycznych. Jednocześnie powiedział, że według niego dialogu nie chce strona polska. Zdaniem Szeremety Polacy nie mogą zrozumieć, że Ukraina zmieniła się po Euromajdanie. Obecnie na Ukrainie panują rządu prawa, mówił Szeremeta, a Polacy przyzwyczaili się do działania na Ukrainie poza prawem. Jako przykład podał cmentarz w Bykowni, na którym spoczywają szczątki 3,5 tys. Polaków z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej, który jego zdaniem powstał nielegalnie.

…w Bykowni w momencie otwarcia cmentarza nie było żadnego państwowego dokumentu, który pozwalał to zrobić. Na podstawie jakich papierów ustanowiono ten kompleks? Wyszło tak, że architekt Łarysa Skoryk przekazała działkę ziemi sekretarzowi ROPWiM pod budownictwo. Dlaczego tak się stało? Bo swego czasu umówili się tak dwaj prezydenci. W Polsce wciąż myślą, że można z nami dalej tak pracować. – mówił ukraiński urzędnik.

Przypomnijmy, że Szeremeta, wraz z przewodniczącym ukraińskiego IPN Wołodymyrem Wjatrowyczem, jest wymieniany jako osoba, która stała za decyzją o blokadzie poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukranie. Latem tego roku wydał on decyzję zakazującą ukraińskiej firmie prac ekshumacyjnych w Kostiuchnówce z przedstawicielami polskiego IPN.

Według Dziennika Gazety Prawnej Szeremeta i Wjatrowycz zostali ostatnio objęci zakazem wjazdu do Polski z powodu ich antypolskiej polityki.

Przypomnijmy, że Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni pod Kijowem został otwarty w 2012 roku z obecności prezydentów Komorowskiego i Janukowycza.

Kresy.pl / ZIK

https://kresy.pl/wydarzenia/rozbiorka-nielegalnego-upamietnienia-upa-wplynela-stosunki-polsko-ukrainskie/

…..


Andrij Deszczyca. Fot. public.od.ua

Roman1 @Roman1:
Akurat można wierzyć banderowcowi, on jest tak samo wiarygodny jak ambasador polski Piekło, czy doradca Żurawski vel jaki tam. Sami bandyci.

Laszka @U.D:
Wiatrowycz wlasnie powiedzial gdzie ma Polske.

https://kresy.pl/wydarzenia/ambasador-ukrainy-polsce-wykluczam-ze-czesc-oddzialow-upa-winnych-zabicia-cywilow-poniesc-odpowiedzialnosc/

AMBASADOR UKRAINY W POLSCE: „NIE WYKLUCZAM, ŻE CZĘŚĆ ODDZIAŁÓW UPA JEST WINNYCH ZABICIA CYWILÓW I ZA TO POWINNI PONIEŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ”

14 listopada 2017|9 komentarzy|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, stwierdził w Radiu Zet, że proces budowania tożsamości historycznej i narodowej Ukrainy nie jest antypolski.

Deszczyca stwierdził, że choć w Polsce UPA i Stepan Bandera odbierani są w sposób negatywny, to na Ukrainie nie ma antypolskich nastrojów, tylko antyradzieckie i antyrosyjskie. Uznał, że na Ukrainie dostrzegane są głosy Polaków, dla których pomniejszanie tragedii rzezi wołyńskiej jest nie do zaakceptowania. „Ukraińcy też zdają sobie sprawę, że trzeba budować swoją tożsamość na prawdziwej historii” – oświadczył ambasador.

Jak dodał: „Ta tożsamość buduje się na tych bohaterach i na tych wydarzeniach, i na tych formacjach, które walczyły za ukraińskie państwo i niepodległość ukraińską. Walczyły wtedy przeciwko agresji radzieckiej i niemieckiej.”

Deszczyca uważa, że Ukraina potrzebuje więcej czasu na ocenę roli UPA w budowie państwa ukraińskiego. „Nie wykluczam, że część oddziałów UPA jest winnych zabicia cywilów i za to powinni ponieść odpowiedzialność, muszą być osądzeni. Nie ma dwóch zdań” – stwierdził Deszczyca.”Ale część UPA walczyło za swoje państwo, za to, żeby powstało niepodległe państwo ukraiński” – dodał.

Ambasador Ukrainy był pytany również o zakaz poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie. „Ja mogę zrozumieć, dlaczego taka decyzja została podjęta, po tym jak przez kilka lat były dewastowane pomniki ukraińskie na terytorium Polski. I po tym, jak doszło do demontażu pomnika w Hruszowicach” – powiedział.

Według Deszczycy, „nie jest to czyn chrześcijański, żeby nie upamiętniać osób, które zginęły”. Oświadczył, że trwają rozmowy nad odnowieniem prac ekshumacyjnych. „”Musimy znaleźć wyjście z tej sytuacji, ponieważ nie jest to czyn chrześcijański, żeby nie upamiętniać osób, które zginęły. Na pewno trzeba znaleźć sposób, żeby odnowić proces ekshumacji i nad tym pracujemy” – oświadczył Deszczyca.

Ambasador Ukrainy skomentował również spekulacje na temat możliwe odwołania Wołodymyra Wiatrowycza ze stanowiska ukraińskiego IPN. „Jeżeli zrobimy to w tej sytuacji, to na pewno jeszcze bardziej uczynimy go bohaterem. Trzeba z nim rozmawiać i to robimy. Robi to minister spraw zagranicznych, minister kultury, wicepremier i sam Wiatrowycz jest świadom, że trzeba zmienić to stanowisko” – powiedział ambasador.

Przypomniał również o zbliżającym się spotkaniu delegacji Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy w Krakowie, na którym ma być omawiany szczyt Partnerstwa Wschodniego.”Jak najbardziej jesteśmy gotowi do tego, żeby przyjąć prezydenta Polski w grudniu na Ukrainie. Uważamy, że jest to bardzo ważna wizyta i będziemy robić wszystko, żeby do niej doszło” – zadeklarował ambasador Ukrainy.

Kresy.pl / Radio Zet

zefir @zefir:
J.Ekscelencjo Ambasadorze Deszczyco, współczuję, też byłbym wkur..ony gdybym się o tym dowiedział. O tym, ze jakaś łajza W. Wjatrowycz w Pana kompetencje bezczelnie w buciorach wchodzi i wszystko psuje ,co Pan tak cierpliwie misternie w relacjach polsko-ukraińskich tkał. Ale niestety dzięki Wjatrowyczowi sprawa się rypła, sprawa fałszu banderowskiego rządu już się w Polsce objawiła. Żadnego oficjalnego dementi w sprawie idioty Wjatrowycza też nie było. W obecnym stanie wzajemnych relacji trudno nawet sobie wyobrażać wizytę Prezydenta RP na Ukrainie, byłby to dyshonor i zdrada Narodu Polskiego. Niczego nie sugeruję, chociaż możliwość Canossy dopuszczam dla waszego króla czekoladowego w Warszawie.

jazmig @jazmig:
UPA walczyła z sowietami po wojnie, jak już w Polsce nie mogła walczyć, bo wskutek Akcji Wisła straciła zaplecze aprowizacyjne.

Gaetano @Gaetano:
@jazmig Co takiego? Jeśli już, to w czasie wojny. Sowieci bardzo szybko rozprawili się z upa po zakończeniu działań wojennych. Były wprawdzie bitwy z NKWD, ale ich dni były tam policzone. Sowieci później we wrześniu ’47 przeprowadzili akcję „Zachód”, w której wywieźli tych zwyrodnialców i ich rodziny głównie do Kazachstanu, na Syberię i w okolice koła podbiegunowego. Z tego, co pamiętam, było ich tam 75-80 tysięcy a i tak ponad 2 tys. gdzieś wyparowało (może do nas). Tylko Chruszczow potem nie dokończył dzieła, co mu wypomniano (u nas też bandery nie zlikwidowano). Niełatwo się walczyło ścierwom, bo przecież nie mieli przeciwko sobie bezbronnych kobiet, dzieci i starców.

lp @lp:
„Część oddziałów upa (…) winnych zabicia cywilów” – co ten kundel banderowski bredzi. Przecież to było ludobójstwo, ludobójstwo okrutne, straszne czyli genocidum atrox, zbrodnia która nie podlega przedawnieniu i powinna być sądzona przez międzynarodowy trybunał.

ProPatria @ProPatria:
Cynizm tego banderowskiego pomiota mnie przeraża:
1) „Nie wykluczam, że część oddziałów UPA jest winnych zabicia cywilów i za to powinni ponieść odpowiedzialność, muszą być osądzeni” – TYLKO część ??? Przecież wszyscy DOSKONALE wiedzą, że WSZYSCY (czy to banderowcy czy bulbowcy) upowcy bestialsko mordowali Polaków. Ponadto, dotychczasowe władze kraiku-żartu historii i rządzące nami miernoty dokładają wszelkich starań, aby mordercy nie zostali osądzeni, lecz zdechli na upainie w glorii i chwale hieroiv.
2) „Ukraińcy też zdają sobie sprawę, że trzeba budować swoją tożsamość na prawdziwej historii” – jakoś tego nie zauważyłem. Jak do tej pory robią WSZYSTKO by ją zakłamać.
3) „Walczyły wtedy przeciwko agresji radzieckiej i niemieckiej” – z bezbronnymi dziećmi, kobietami i starcami ???
Rezun deszczyca za kpiny z pomordowanych i żyjących obywateli RP powinien być z naszego kraju wydalony w trybie natychmiastowym z dożywotnim zakazem wjazdu.

lp @lp:
@ProPatria I tak wielu zaprzańców z pisu czy peło przyzna mu rację.

Gaetano @Gaetano:
Trudno przejść do zwykłego funkcjonowania po słowach tego rezuńskiego „dyplomaty”. Ten śmieć oczywiście dobrze wie jak to było z jego umiłowaną watahą psów, ale o tym sobie szczekają między sobą. Upa powstała na terenach II RP, jako organizacja na wskroś i przede wszystkim antypolska. Dopiero później akcentowano antyrosyjskość, czy antyradzieckość, jak ten gnój twierdzi. Czy ktoś przy zdrowych zmysłach może twierdzić, że (d)upa mogłaby zaistnieć i egzystować w państwie takim jak sowiety? Nigdy nie było u nas jakichś „pomników” tylko satanistyczne kurhany, obeliski, powstałe wyłącznie ku czci tych zwyrodniałych czcicieli szatana. Chachło dobrze wie, że w Hruszowicach, na miejscu „pomnika” nikt nie jest pochowany. I to ścierwo ma czelność wygadywać brednie o odpowiedzialności i sądach w sytuacji, gdy w banderii to oni są wychwalani pod niebiosa? A winni bestialskiego mordowania naszych są też przecież zwykłe ukry, ta CZERŃ z motykami, siekierami, widłami, sierpami i czym popadnie, która robiła to bez specjalnej zachęty, bo w wielu przypadkach wcale nie były potrzebne groźby. Wystarczającym powodem było obrabowanie Polaków z dorobku i gospodarstwa oraz przejęcie całego mienia.

…..


autor: radiownet.pl autor: radi

ludwik24
No tak, ale nie wyżynali wpień Rosjan tylko Polaków . I jak to wytłumaczyć skoro UPA tonie antypolska organizacja? Pomylili się, myśleli że to Rosjanie?

ludwik24
Bardzo przyjazne dla Polakow hasło …heheh „nebo bude ukraina ,nebo budelacka krow pokolina” czy jakoś tak ! Zapomniał już Pan? Akt założycielski „samostyjnej urkainy”!

metrios
Pan ambasador historii nie zna ? UPA rezało Lachiw i swoich ,którzy Lachom udzielało pomocy lub nie chciało rezat. Tak właśnie postrzegamy UPA i Banderę. My nie stawiamy na terenie Ukrainy pomników po nocach. W Polsce w szkołach średnich dla mniejszości ukraińskiej jest j. ukraiński, a na Ukrainie weszło prawo o zaprzestaniu nauki w językach mniejszości w szkołach ponadpodstawowych. Najbardziej „spodobała” mi się wypowiedz prezesa ukraińskiego IPN, że Polska i Rosja wspólnie nasilają działania przeciw Ukrainie!!!

https://wpolityce.pl/polityka/366907-ambasador-ukrainy-w-polsce-upa-nie-jest-traktowana-na-ukrainie-jako-formacja-antypolska-ale-antysowiecka

Ambasador Ukrainy w Polsce: UPA nie jest traktowana na Ukrainie jako formacja antypolska, ale antysowiecka

opublikowano: 14 listopada

Gościem Konrada Piaseckiego w Radiu ZET był ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

UPA, Bandera odbierany jest w Polsce w sposób negatywny, ale na Ukrainie nastrój wobec nich, to nie nastrój antypolski, tylko antyradziecki i antyrosyjski

— mówił ukraiński dyplomata.

Tożsamość Ukrainy buduje się na tych bohaterach, wydarzeniach i formacjach, które walczyły o ukraińską niepodległość

— dodał.

Konrad Piasecki zapytał ukraińskiego dyplomaty, czy proces budowy ukraińskiej tożsamości historycznej i narodowej musi być z natury rzeczy antypolski.

On nie jest antypolski

— stwierdził Deszczyca.

Dziennikarz replikował, że kiedy się „patrzy na stawianie pomników Bandery, jak się patrzy na kult UPA, to ciężko wyzbyć się tego wrażenia”.

Tak jest odbierany Bandera i UPA w Polsce w sposób negatywny, ale na Ukrainie nie jest to antypolski nastrój, tylko raczej antyradzieckie i antyrosyjskie

— replikował ambasador Ukrainy.

Piasecki, że Bandera strzelał do polskiego ministra i wydawał odezwy, godzące w Polskę.

Ambasador Ukrainy odniósł się również do UPA. Próbował wbrew oczywistym faktom minimalizować ich zbrodnie na Polakach.

Nie wykluczam, że część oddziałów UPA jest winna zabicia cywilów

— stwierdził.

I za to powinni ponieść odpowiedzialność, muszą być osądzeni. Nie ma dwóch zdań. Jeżeli ktoś winien jest w zabiciu cywilów to nie ma dwóch zdań żeby musiał odpowiedzieć

— dodał.

Dopytywany, jak należy rozumieć zakaz poszukiwań polskich ofiar na Ukrainie.

Ja mogę zrozumieć dlaczego taka decyzja została podjęta, po tym, jak przez kilka lat były dewastowane pomniki ukraińskie na terytorium Polski i po tym, jak doszło do demontażu pomnika w Hruszowicach.

— odpowiedział.

Pomnik w Hruszowicach został rozebrany, ponieważ został postawiony nielegalnie.

Ambasador Ukrainy podkreślił, że „musimy znaleźć wyjście z tej sytuacji, ponieważ nie jest to czyn chrześcijański żeby nie upamiętniać osób, które zginęły”.

Jest dobra wola, ponieważ prezydent Ukrainy tydzień temu zadzwonił do prezydenta Polski i poprosił o pilne spotkanie komitetów konsultacyjnych prezydentów, takiego gremium, które właśnie jest po to żeby rozwiązywać trudne sytuacje, które zaistniały, albo mogą zaistnieć między Ukrainą a Polską

— dodał Deszczyca.

Dyplomata nie chciał komentować działań i wypowiedzi pana prezesa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza, który bagatelizuję zbrodnie na Polakach na Wołyniu.

Uważam, że dużo uwagi mu w ostatnich dwóch tygodniach już udzieliliśmy

— ocenił.

Jestem za tym, by nie było napięć w stosunkach ukraińsko-polskich, więc jeżeli napięciem jest wstrzymanie procesu ekshumacji, to będę robił wszystko, by ten proces odblokować

— zadeklarował Andrij Deszczyca.

ems/Radio Zet

ossi
Brednie! Głównym promotorem rezuństwa była kacapska GRU. Stara zasada: diel i rządź!

UPAdek morale Polakow
rezun traktuje Polakow, jak baranow i pierze polskiemu Narodowi mozgi. Co na to „polski” rzad? Co na to MSZ?

Widly w herbie bandytow
W naszym, POLSKIM interesie lezy, aby bandyci z UPA wyzynali sie z bandytami z MOSKWY. Przez nastepne 500 lat.

zxx
i co jeszcze powiedział dyplomata? ze nielegalne pomniki UPA w Polsce powinny zostac zalegalizowane!!! sic!!

cep
Mysmy pierwsi uznali Ukraine za niepodlegle panstwo Ukry nawet kamiennych lwow na cmentarzu orlat sie boja bo je zakrywaja Morderca zawsze wszystkiego sie boi majac krew na rekach

m
nie wyklucza !!!! Łaskawy rezun. Co ten banderowiec robi w Polsce!!!!!!!!!

ada
UPA to zbrodniarze i tyle.

PL V
Bo niestety mamy probanderowski i UPAnofilski rząd w Polsce. Z tablicy poświęconej ofiarom OUN UPD zniknęła Bircza, nie ma ustawy o ludobójstwie wołyńskim, PiS to tchórze! Banderofilia!

7t6i6
polityka Waszczykowskiego to niewyobrazalna aberracja totalna !!!!!!!!!!

Sylwia
No nieeee !! czy ten ambasador uważa Polaków za durniów ??, czy wierzy w to co mówi ??, czy tylko udaje głupiego ???

HWdt
Ten ukrainiec udaje durnia czy nim jest?

nowi „polacy” – obywatele
Ile w końcu jest obecnie Ukraińców w PL? Oni sami twierdzą, że 7 mln

mietek
Brednie banderowca Precz z Banderą Jeszcze Polska nie zginęła

Helmut
Należy ostro schłodzić kontakty z Ukrainą. Koniec z tanim gazem, adwokatowaniem w UE, przychylnością i wyrozumiałością. Skończą się ukraińskie prowokacje i despekty, które nam bez przerwy czynią.

POLO
A 100 tys Polaków bestialsko wymordowała nie UPA tylko Madagaskar!

fix
Pojedźcie do Lwowa i porozmawiajcie na ulicy po polsku to się przekonacie czy faktycznie na Ukrainie nie ma antypolskich nastrojów

chińczycy zamiast upaińców
Kłamca myśli, że Polacy popierają mordowanie nie polskich, rosyjskich albo żydowskich cywilów? Dość cackania się z UPAiną. Za taką wypowiedź won z Polski. Rozebrać to na kawałki zanim będą problemy.

vox
Przecież bandera to był pospolity bandyta, morderca, i powinien już przed wojną wisieć za swe zbrodnie. !

HGW
Wywalić wszystkich ukraińców z Polski. Nic im nie sprzedawać, nic od nich nie kupować. Niech babrają się w swoim bagnie.

kriss68
Dobre, bardzo dobre . UPA jako antysowiecka formacji mordująca polską ludność cywilną , sama i z SS Galizien , ciekawa kombinacja , doprawdy ciekawa . Nie mam nic przeciwko ukraińcom , ale prawda pozostaje prawdą , tak państwa nie zbudują . Uważam że państwo polskie powinno zrewidować swoje stosunki z Ukariną na takim poziomie jak oni z nami pogrywają . Ten głupi narud polski przyjmuje bezwiednie ukraińców a tak naprawdę powinien im powiedzieć wprost – jeśli kochacie swoją ojczyznę to jej brońcie , budujcie , pielęgnujcie , ale w swoich granicach. Moja babcia mówiła że na szczęście pozbyła się sąsiadów przemiłych , gdyby dożyła to by się zdziwiła . A oni nadal mają nas za najeźców .

as
Oddajcie Upaińskich wielbicieli okrutnych morderców Ruskom. Oni wiedzą jak z nimi postępować.

MRM
Żądam domagania się odszkodowań za ludobójstwo Polaków, wycofania poparcia na forum międzynarodowym dla Ukrainy oraz cofnięcia udzielonych pożyczek!

gość
https://polskaniepodlegla.pl/kraj-swiat/item/13731-ostre-slowa-posla-rzymkowskiego-przedstawiciele-narodu-ukrainskiego-pluja-nam-w-twarz

Kosma
Żadnych relacji z władzami Ukrainy do czasu upamiętnienia grobami, tablicami, krzyżami, wszystkich dołów śmierci ze szczątkami Polaków pomordowanych bestialsko przez banderowców z UPA i SS-Galizien.

ojoj
szanowny panie na kłamstwie nie zbudujecie zdrowego państwa, banderyzm wybuduje ogromny betonowy mur nie do pokonania pomiędzy Polska a Ukraina i o to chodzi Kremlowi!

Skorpion48
Czy ambasador uważa, ze w Polsce mieszkaj sami durnowaci ukrainofile…

Karoluss
Bredzi jak zwykle,UPA mordowało Polaków a nie rusków i do dziś najważniejszym zawołaniem ich to „smert Lacham”. Ukraina nie zalicza się do krajów cywilizowanych,morderców zrobili bohaterami i odmawiaja prawa do godnego pochówku dla swych ofiar,dla tysięcy pomordowanych Polaków,którzy nawet nie mają swego grobu. Ukraina jest większym zagrożeniem dla Polski niż Rosja.

LucyLucenta
Bo Polaków załatwiła UPA do imentu, a sowietów nie zdołała Bez rozliczenia przeszłości trudno rozmawiać o przyszłości

normalny
Łże jak pies- pomnik w Hruszowicach opiewał chwałę bandytów z UPA ! Dlatego został rozebrany. To nie był żaden pomnik ofiar. Wciskacz ciemnoty – won z Polski !

to_ja
@Skorpion48: Wystarczy, że warszawski rząd w relacjach z upa-iną osiągną wyżyny ku&%@…

W_LS
Przdstawiciele naszych członków PZPR byli lepsi? A i sami wszyscy członkowie PZPR nie są winni poparciu swoich bandziorów z KBW, SB i MO?

EMERYTURA+ DLA.. UKRAINCÓW !!!
Już po kilku miesiącach pracy w Polsce Ukrainiec otrzyma najniższą emeryturę, bo łączy się staż z Ukrainy ?! A DLA POLAKA JEST SYSTEM KAPITAŁOWY ?!!! Dlaczego POLACY MAJĄ PRACOWAĆ NA UKRAIŃCÓW ?!!!

NSZ
Okrucieństwo nie ominęło patriotycznej rodziny Czajkowskich. Do palącego się domu wtrącono pp. Czajkowskich, a następnie w płomieniach zastrzelono. Córki uprowadzono do lasu, zgwałcono i zamordowano.

qiuhjnl,p;
G…. mnie to obchodzi jak upa jest traktowane na UPAinie. u nas jest traktowana jako terrorystyczna, wywrotowa organizacja antypolska!

NSZ
Ożeniony z Polką Drebetov został ubity bagnetem za odmowę zabicia żony i swojego dziecka. Jego żona, Helena, została zamordowana przez poćwiartowanie. Ich 4-letni syn, Henryk został zarżnięty nożem.

M.
A… czyli to sowieckich żołnierzy kroiliście piłami? To ich oficerów przybijaliście do drzew i płotów? A zbrodnie na naszych Rodakach to tylko propaganda – też nas nienawidzącego – Kremla?

ZOYA

Jest Pan żenujący Panie Ambasadorze !!! WSTYD. NIE WYKLUCZA PAN, ŻE UPA MORDOWAŁA ???

..ukraińcy…..
.. w czasie II wojny światowej walczyli razem z Hitlerowskimi Niemcami….

iki
50 tysięcy Ukraińców studiuje w Polsce,otrzymują stypendia w wysokości 1200 zł. miesięcznie o czym polscy studenci mogą tylko pomarzyć!

dziadek
Definicja polityka: człowiek, który nie wierzy w to co mówi – staje się politykiem. Panie ambasadorze – polecam zdjęcie z książki pp. SIEMASZKÓW „Ludobójstwo na Wołyniu”(cyt. z pamięci) zatytułowane „ALEJA POLSKA”, GDZIE DO DRZEW W ALEI PARKOWEJ POPRZYBIJANE SĄ POLSKIE DZIECI niczym wiązanki kwiatów!!!! Wtedy może ta wypowiedź „Nie wykluczam, że część oddziałów UPA jest winna zabicia cywilów” nie przejdzie panu przez gardło!!!
NIE POZDRAWIAM!!. DZIADEK

ego
oun – owski żul !

ben
Ukraińcy z SS-Galicjen pacyfikowali Powstanie Warszawskie! Makabryczne opisy w książce Piotra Gursztyna ,,Rzeż Woli”

Jastrzebiec
Ambasador nie ma żadnego wpływu na ukraińską politykę historyczna, która jest w rękach urzędnika ukraińskiego szantażującego Polskę. Chce tylko doprowadzić do wizyty Prezydenta Dudy na Ukrainie. Reszta to tania gadka.

asd
OUN UPA -mordercy, którzy myśleli, że uda im się pozacierać ślady zbrodni i rozgłaszać kłamstwa ustami swoich pseudonaukowców od Monachium, aż po Kanadę. Ale nie udało się. Świat w końcu ujrzy prawdę

tado
Wszystko prawda UPA mprdowala Polakow rodzina mojej mamy pochodzi z kresów i znam te historie od dziecka jednakze relacje Polski z Ukrainą muszą być ułożone bo to konieczność i dla nich i dla nas .

asd
Przeczytajcie:
http://wolyn.org/index.php/wolyn-wola-o-prawde/598-2-czerwca-1943-miejscem-zbrodni-bya-wie-hurby.html

do ambasadora UA
a ile to wiosek rosyjskich-sowieckich spalila UPA! Polakow zamordowano min 300 tys=bagatela!IPN zaniza liczby! nawet nie ma sladu po wioskach by krzyz postawic!

asd
http://www.studiowschod.pl/wymordowali-wszystkich-nawet-niemowleta-mord-w-parosli-byl-poczatkiem-rzezi-wolynskiej/
Może ambasador powie, dlaczego całe wsie i ich mieszkańcy zniknęli z pow. ziemi ?

asd
PAROŚLA PIERWSZA w szczegółach- http://wmrokuhistorii.blogspot.com/2016/11/mord-w-parosli-preludium-do-rzezi.html

orkol
Ej, Ukraińcy. Jeśli chcecie z nami współpracy i naszej pomocy, to zastanówcie się co robicie!! Nas nie interesuje jak traktowana jest u was UPA, ale FAKTY! To banda sadystów morderców i nic więcej!

jasiek
Największe zbrodniarze na kobietach dzieciach bestialski sposób ukraincy mordowali na Wołyniu

vh
W Polsce nie ma miejsca dla pomnikow zbrodniarzy… jak widze Ukraincy wychodza z zalozenia ze to nie jest Polska tylko Ukraina.

tom
Próba ugłaskiwania Ukrainy jest błędem i nie będzie happy endu, gdy już wymoszczą sobie miejsce. Na wschodzie nadal mieszka ponad 1 mln Polaków, więc po co nam ci genetyczni siepaczo-pieniacze?

krk
z jakiej racji my im fundujemy emerytury za cały okres pracy ( np na ukr. 17 lat w Polsce 3 i płacimy im całą minimalną jak Polakowi za 20 lat pracy ?????

czecia_erpe
Wynocha upainski dziadzie! (dotyczy również cenzora na wpolityce.upa).

Tomek
SS-manów z SS-Galizien też czczą – bohatersko walczyli z bolszewikami to tu, to tam… Także w Hucie Pieniackiej, gdzie wymordowali wszystkich łącznie z dziećmi…

NSZ
Słyszałem jak mordują moją mamę. Słyszałem jęki ojca. Wyszedłem na dwór i ujrzałem leżącą matkę z ukośnie rozrąbaną głową. Dalej leżał i jęczał mój trzyletni brat Kazio. Miał wbity kołek w brzuch i konał

NSZ
zobaczyłem pomordowanych bestialsko Polaków, kobiecie w ciąży rozpruto brzuch i nie narodzone jeszcze bliźniaki ułożono przy piersiach, siedmioletniej dziewczynce wepchnięto do pochwy sosnową szyszkę

NSZ
ofiarą padały porywane z domów dziewczęta,których większość zaginęła.Ciała odnalezionych były zmasakrowane,zwykle miały obcięte piersi,wyłupane oczy i rozprute brzuchy od narządów rodnych aż po szyję

NSZ
w obecności mężczyzn zgwałcono kobiety, następnie wszystkim nie wyłączając dzieci wyłupano oczy, obcięto języki, kobietom piersi, mężczyznom genitalia, po czym zabudowania wraz z okaleczonymi spalono

BIRCZA
DESZCZYCA TY WRIOSZ UPA TO LUDOBOJCY KTORZY MORDOWALI KOBIETY I DZIECI TAK SAMO JAK LUDOBOJCY NEMIECCY I SOWIECCY.

banderowca goń, goń goń
Załgany bezczelny banderowiec pluje nam w twarz. A paszoł ty won !!!

pitupituDeszczyca
Niemcy też walczyli z Rosjanami. Czy zatem mamy im pozwolić na budowanie pomników Hitlera!?

Pl =macocha dle Polakow!
bledna polityke prowadzi Pl- na nieludzkim wschodzie jest 3mlny przesladowanych Polakow. Im wydac Pl paszp. Tak zrobil dawno Orban dla Hu z Ua i Rum! Przyjechali lub pojechali dalej za chlebem!Sa wdzi

zbik
Część tylko mordowała. Jakieś 150 tysięcy samych Polaków.

janijarek
Dobre rzeczy pamietamy długo a złych nie zapominamy nigdy. Zapamieta to sobie pan ambasadorze. A teraz bedzie film z jutuba z młodym ukrainskim malzenstwem i urodzona w Polsce ich coreczką. On zaczyna -ja jestem Iwan to moja zona Tatiana a to nasza coreczka -pani Zosia ,urodzona w Polsce. Przyjdzie nam przez kolejne dwa pokolenia zasypywac nasze żale dopoki tam na Ukrainie nie urodzi sie pan Iwan i pani Tatiana. Ukraińcy tego nie rozumią ,mimo ze i na Ukrainie i w Polsce Stalin za darmo rozdawał Historie wielkiej komunistycznej partiii Rosji. Polacy czytali ksiażke jako przeklenstwo i przestrogę a Ukraincy jako swoja biblie dla niewolnikow.

…..

Dodatkowo:

https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-kaluszu-bedzie-ulicy-ku-czci-ss-mana/

https://kresy.pl/wydarzenia/cbos-pis-popiera-45-proc-zdeklarowanych-wyborcow/

https://kresy.pl/wydarzenia/do-2050-populacja-ukrainy-zmniejszy-sie-o-55-miliona/

https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-nielegalnie-emigruja-ue-metoda-polaka/

16 thoughts on “596 Wjatrowycz, Szeremeta i inne UPAdlińskie hieroje właśnie pokazali polskojęzycznym żydobanderowcom gdzie ich miejsce, czyli na smyczy U PAńskiej nogi, albo na łańcuchu… przy ruskiej budzie

 1. RAFALXJXJXJ @RAFALXJXJXJ:
  Ukrainski sposób myślenia polega na filozofii Kalego – jak Ukrainiec ukradnie to jest dobrze ,jak Ukraincowi ukradna to jest żle. Oni rzeczywiście jeszcze nie dorośli do państwowości, ofiarowanej im przez Sowietów. Minęło 25 lat od upadku ZSRR a oni dalej w ręką w kołchozowej gnojówce a nogą w banderowkiej krwi.

  RAFALXJXJXJ @RAFALXJXJXJ:
  Wg. mera Lwowa w Polsce jest 4,5 mln Ukraińców – rząd widzi tylko 1,5 mln .Chyba tamci wiedza lepiej bo nasi chowają głowę w piasek i wystawiają tyłek do bicia przez „przyjaciół”

  uvara @uvara:
  „Ukraińcy mają skłonność do miażdżącego samokrytycyzmu związanego z swoim państwem i często powtarzamy, „za wszystko ponosimy winę”.” Większych bredni już dawno nie słyszałem, nie ma to jak robić z siebie świętszego od samych świętych.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-dyplomata-pogorszenie-naszych-relacji-polska-wegrami-wina-nacjonalizmow/


  Flagi Ukrainy i Polski. Fot. Unian

  UKRAIŃSKI DYPLOMATA: POGORSZENIE NASZYCH RELACJI Z POLSKĄ I WĘGRAMI TO WINA ICH NACJONALIZMÓW

  16 listopada 2017|7 komentarzy|w Europa Środkowa, polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Dmytro Kuleba, przedstawiciel Ukrainy w Radzie Europy twierdzi, że za pogorszenie relacji z sąsiadami winę ponosi wzrost znaczenie ich nacjonalizmów.

  Cytowany we wtorek przez ukraińską agencją Unian, Kuleba twierdzi, że Europa Wschodnia stała się obszarem, w którym regionalni stawiają sprawy na ostrzu noża i próbują po nim biegać. Jego zdaniem, niektórzy, jak Ukraina, są do tego zmuszani, podczas gdy inni robią robią to z prawdziwą przyjemnością.

  Ukraińcy mają skłonność do miażdżącego samokrytycyzmu związanego z swoim państwem i często powtarzamy, „za wszystko ponosimy winę”. Ale tak nie jest, nie jesteśmy winni temu, że z przyczyn historycznych nacjonalizm naszych sąsiadów uderza w w nas. Wina jest nam przypisywana tylko dlatego, że przez ostatnie trzy lata znaleźliśmy siłę, aby się bronić. I to jest właśnie powód eskalacji w stosunkach z naszymi sąsiadami – twierdzi ukraiński dyplomata.

  CZYTAJ TAKŻE: Ewa Siemaszko: czas ułożyć stosunki z Ukrainą na zasadzie symetrii

  Na przykład, możemy zdecydować, aby nie budować naszej historii dla Ukrainy i świata, i nie będzie wtedy sporów z Polską, ale wtedy to Polska będzie tworzyć naszą historię. Możemy nie bronić języka ukraińskiego, co pozwoli na zakończenie konfliktu z Węgrami, ale wtedy Węgry będą bronić monopolu języka węgierskiego na Zakarpaciu. Tak Budapeszt, jak i Warszawa mają rację z punktu widzenia swoich interesów narodowych, jednak my mamy własne interesy. Musimy słuchać sąsiadów, ale sąsiedzi muszą słuchać nas – twierdzi Kuleba.

  Dyplomata dodał, że jeżeli Ukraina nie będzie bronić swojej tożsamości i języka, to nie uda się jej obronić swojego terytorium. Z tego powodu Ukraina musi się bronić, szukając rozwiązania konfliktów w sporach z sąsiadami. Nawet jeśli w trakcie poszukiwań rozwiązań będziemy musieli stawiać sprawy na ostrzu noża, celem dla wszystkich (z wyjątkiem Rosji) jest dotarcie do porozumienia bez krwawych cięć – powiedział Kuleba.

  Wcześniej wiceszefowa ukraińskiego parlamentu – Rady Najwyższej – Iryna Geraszczenko stwierdziła, że sąsiedzi Ukrainy wykorzystują „kwestię ukraińską” we własnym interesie, używając przy tym niektórych z taktyk stosowanych przez Kreml.

  Kresy.pl / unian.info

  zefir @zefir:
  Dmytro Kuleba, co ty pokrętnie pitolisz? Bronisz opcji w której banderyzm na głowy Polakom i Węgrom wchodzi. Niedoczekanie. Ofiary banderowskiej ludobójczej hydry zła wołają i krzyczą. My Polacy i Węgrzy je słyszymy, wam banderowcom tych ofiar nie zapomnimy.

  tagore @tagore:
  Wedle ukraińskiej wizji drogi do wielkiej ,suwerennej Ukrainy zbudować ją można tylko na drodze narzucenia sąsiednim krajom ukraińskiej „obecności” politycznej i gospodarczej w regionie na zasadzie dyktatu. Moskwa i Berlin dokonali wielkiej rzeczy stworzyli hybrydę, w umysłach wielu Ukraińców ruskiego miru i neobanderowskich nadludzi. Pełen sukces.

  Laszka @U.D:
  Panie banderowcu, zamiast budować (myślę że chodziło mu o wymyślanie) historię zacznijcie pisać bajki dla Ukrainy i świata, albo nazwijcie to co wymyślacie bajkami, to nie będzie wtedy sporów z Polską. Polska wie jak jej obywateli mordowaliście, i tego nigdy nie zapomni.

  RAFALXJXJXJ @RAFALXJXJXJ:
  Trzeba zakazać nauczania języka ukrainskiego w Polsce. Jeśli to samo ogłoszą nie od 4 klasy SP ale od klasy 1 to będzie punkt od, którego można powaznie rozmawiać. Wtedy skonczy się nierówne traktowanie i szykanowanie Polaków na Ukrainie.

  Polubienie

 2. Accipiter @Accipiter:
  Kolejny dowód na prawdziwość słów mojego dziadka, że bliskość relacji z rezunami powinna ograniczać się do zgrania muszki ze szczerbinką. Polska w relacjach z rezunami nie wstała z kolan tylko czołga się w banderowskim gównie.

  https://kresy.pl/wydarzenia/neobanderowcy-protestowali-polska-ambasada-kijowie/


  Neobanderowcy protestowali przed polską ambasadą w KijowieProtest neobanderowców, foto: svoboda.org.ua

  NEOBANDEROWCY PROTESTOWALI PRZED POLSKĄ AMBASADĄ W KIJOWIE

  16 listopada 2017|11 komentarzy|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Neobanderowcy z partii „Swoboda” krzyczeli pod polską ambasadą, że wejdą „do Europy z Niebiańską Sotnią, Banderą, Szuchewyczem i UPA”.

  W czwartek w Kijowie lokalny oddział „Swobody” pikietował Ambasadę RP. Neobanderowcy żądali zatrzymania polskich nacisków na Ukrainę i rewizji polskiej polityki historycznej.

  Ukraińcy nigdy nie zamierzali upokarzać Polaków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ale jeśli Polacy zaczynają to robić, to czas zdefiniować czerwoną linie, której przekroczenie będzie równoznaczne z atakiem na Ukrainę – powiedział podczas manifestacji Jurij Syrotjuk ze Swobody.

  Możemy dać radę każdemu, kto patrzy pożądliwie na terytorium Ukrainy, czy to na Donbas, czy to na Zakarpacie. Mamy prawo honorować swoich bohaterów, kimkolwiek oni są, i nigdy nie pozwolimy nikomu ustalać, kto może być naszym bohaterem – mogli usłyszeć od Syrotyjuka zebrani pod ambasadą neobanderowcy.

  Wejdziemy do Europy z Niebiańską Sotnią, Banderą, Szuchewyczem i UPA. Bez nich Ukraina nigdy by do niej nie weszła, ponieważ oddali oni swoje życia za niepodległość kraju – twierdził lider pikiety, nawiązując do słów polskich polityków – Witolda Waszczykowskiego i Jarosława Kaczyńskiego.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Kaczyński: Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie
  Waszczykowski: mówimy Ukraińcom, że z Banderą do Europy nie wejdą

  Neobanderowcy twierdzą także, że konflikt pomiędzy Polską i Ukrainą jest na rękę Rosji, tak jak jakiekolwiek osłabienie obu krajów.

  „Ponadto, jeżeli jedno z naszych państw straci suwerenność, to potem drugie tego doświadczy. Potwierdza nasza historia. Przez setki lat relacji pomiędzy Polską i Ukrainą, każda próba zaniedbania jednego z narodów doprowadzała do upadku obydwu – dodał neobanderowiec.

  Kresy.pl / svoboda.org.ua

  Sun Escobar @Sun Escobar:
  Dlaczego PIS nie odda ludobójstwa dokonanego przez ukraińców, na ścieżkę międzynarodową. Jak ma świat się dowiedzieć, że to nie Polacy byli tam oprawcami, lecz ukraińcy. PIS szkodzi polskiej racji stanu.

  LACHZDZIKICHPOL @LACHZDZIKICHPOL:
  @Sun Escobar dokladnie trzeba zglosic to do ONZ czy jest taka mozliwosc aby jakies stowarzyszenie obywateli moglo to zrobic zamiast „rzadu”?

  chaser @chaser:
  @Sun Escobar Dlaczego nie odda na ścieżkę międzynarodową? To proste- właściwie nigdzie się rzezi nie uznaje za jednostronne ludobójstwo Ukraińców, a zachodni historycy zarzucają manipulacje obydwu stronom. Oddanie sprawy skończyłoby się tak jak wezwanie Komisji Weneckiej przez Polskę. Wydaliby osąd nie po naszej linii.

  tagore @tagore:
  @Sun Escobar Możliwe by było przeprowadzenie ekshumacji pod auspicjami ONZ ,podobnie jak w Srebrenicy. Jednak przekreśliło by to całą dotychczasową politykę Polski wobec Ukrainy i tej „ziemi nieznanej” boją się politycy. Ujawnienie skali wydarzeń zniszczyło by prestiż Ukrainy na świecie
  i oficjalną politykę historycznej tożsamości.

  Laszka @U.D:
  Mógłby ten typ jeszcze ludzi znających historię oświecic, jakie to setki lat relacji bylo między olską a Ukrainą?

  Misza @Misza:
  Poniekąd ma rację. Choć pewnie zupełnie nie zamierzoną. Relacji nie było, bo Ukrainy też nie było 🙂

  Gaetano @Gaetano:
  Jaki Lviv do k. nędzy? To jest Lwów, perła architektury, ogrody, od setek lat polskie miasto, za które nasi dziadowie przelewali krew, wy buraczane zaplute mordy. Jeszcze wróci do Macierzy, nie ma rzeczy niemożliwych, wielu nie wierzyło, że mur berliński runie. A wejść to mogą do łagrów za Kołymą, stepowa swołocz.

  tagore @tagore:
  Zabawny jest brak zrozumienia na Ukrainie faktu ,że tak jak Gonta i Żeleźniak uczczony ostatnio pomnikiem w Humaniu działał na rzecz interesów Moskwy to OUN-B w interesie Berlina ,a nie niepodległej Ukrainy, choć banderowcy jako fanatycy nie potrafili tego dostrzec w czym pomagali im Niemcy likwidując pod różnymi pretekstami co bardziej myślących z obu frakcji OUN.

  budulaj @budulaj:
  dobrze prawi, banderowiec jeden, dać mu za to awansem emeryturę, najlepiej od razu z 5000 zł

  Mazowszanin jeden @Mazowszanin jeden:
  Jurij Syrotjuk ze Swobody mówi, że mogą dać radę każdemu, kto patrzy pożądliwie na terytorium Ukrainy, czy to na Donbas, czy to na Zakarpacie. Póki ci, jakoś nic ponad „mogę” to, czy „mogę” tamto, nie poszły te deklaracje, a już zwłaszcza w czyn. Coś mi to pachnie „mogie, ale nie muszem”. O Krymie, z grzeczności, nie wspomniałem ale i Syrotjuk też nie wspomniał – chyba ze wstydu i obawy.

  Polubienie

 3. Ilona @Ilona:
  Nareszcie dobra wiadomość. Tak trzymać!

  gotan @gotan:
  Zobaczymy co będzie dalej…. Przekonam sie o nowej polityce MSZ kiedy nie jeden a kilkunastu banderowców dostanie wilczy bilet wjazdu do Polski. Jeszcze Juszczenko powinien tego zasmakować nie mówiąc o Wiatrowiczu plus pomniejsi banderowcy z banderlandu…

  https://kresy.pl/wydarzenia/swiatoslaw-szeremeta-wpuszczony-polski/


  Światosław Szeremeta, foto: youtube.com

  ŚWIATOSŁAW SZEREMETA NIE WPUSZCZONY DO POLSKI

  18 listopada 2017|2 komentarze|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Światosław Szeremeta, ukraiński urzędnik, który miał znaleźć się na czarnej liście polskiego MSZ, został zawrócony na polsko-ukraińskiej granicy.

  Jak informowaliśmy wcześniej, Światosław Szeremeta, sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych, urzędnik w randze ministra, miał znaleźć się na czarnej liście osób polskiego MSZ z zakazem wjazdu do Polski.

  W sobotę 18 listopada tego roku około godziny 12.00 czasu ukraińskiego Światosław Szeremeta próbował wjechać do Polski. Został jednak zawrócony przez polską Straż Graniczną. Ukraiński urzędnik jechał wraz z przedstawicielami ukraińskiego stowarzyszenia „Nadsiannia” do Łańcuta, gdzie miano upamiętnić OUN-UPA.

  CZYTAJ TAKŻE: DGP: Wjatrowycz z zakazem wjazdu do Polski

  Światosław Szeremeta został poinformowany, że obwiązuje go roczny zakaz wjazdu do Polski, a także strefy Schengen – obejmującej państwa UE. Obecnie ma przebywać na granicy, aby otrzymać oficjalne dokumenty związane z zakazem wjazdu. Jak relacjonuje ukraiński portal zaxid.net, Szeremeta chce odwołać się od decyzji o zakazie wjazdu do polskiego MSZ.

  Szeremeta wydał on latem tego roku decyzję zakazującą ukraińskiej firmie prac ekshumacyjnych w Kostiuchnówce z przedstawicielami polskiego IPN w odwecie za rozebranie nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach. W styczniu tego roku Światosław Szeremeta wypominał władzom Polski nieodnawianie zniszczonych pomników UPA na terytorium naszego kraju.

  Minister Waszczykowski uruchomienie procedury, której finałem miało być stworzenie listy Ukraińców z zakazem wjazdu do Polski. Miała ona dotyczyć osób prezentujących skrajnie antypolskie postawy. Ministerstwo na razie nie udzieliło oficjalnych informacji na temat tego, kto ma się znaleźć na liście – osoby na liście miały się przekonać o tym na granicy. Według nieoficjalnych informacji podawanych przez Dziennik Gazetę Prawną na liście mieli się znajdować Wołodymyr Wjatrowycz i Światosław Szeremeta.

  Kresy.pl / zaxid.net

  Polubienie

 4. zgaga
  Bandera był niemieckim szpiegiem, a dziś ktoś wspiera na Ukrainie neonazistów gloryfikujących SS Galizien, któż to może być?

  mkk
  Brawo totalniacy zaorujecie się na metr albo więcej w muł

  PA
  Ale popaprańcom tylko polskie faszyści się nie podobają , reszta może być

  https://wpolityce.pl/polityka/367767-wiceminister-dworczyk-niewpuszczenie-do-polski-szeremety-to-skandal-publicznie-wystepuje-on-z-osobami-w-mundurach-ss-galizien-zdjecia

  Wiceminister Dworczyk: Niewpuszczenie do Polski Szeremety to skandal? Publicznie występuje on z osobami w mundurach SS-Galizien! ZDJĘCIA

  opublikowano: za godzinę · aktualizacja: za godzinę


  autor: Arch. M. Dworczyka/Facebook autor: Arch. M. Dworczyka/Faceb

  Wczoraj media obiegła informacja, że sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosław Szeremet nie został wpuszczony do Polski, ponieważ znajduje się na liście osób niepożądanych w naszym kraju. Wydarzenie to spotkało się nie tylko z krytyką ze strony ukraińskiej, ale także polityków Platformy Obywatelskiej.

  Nie możemy dopuścić do tego, by spuścizna tragicznej historii zamykała rozwój stosunków polsko-ukraińskich na przyszłość. A to jest decyzja o takim wymiarze

  — stwierdził poseł PO Robert Tyszkiewicz w rozmowie z RMF FM.

  Polski ambasador w Kijowie został pilnie wezwany przez ukraiński MSZ w tej sprawie.

  Tymczasem wiceszef MON Michał Dworczyk na swoim Facebooku ujawnił, dlaczego Swiatosław Szeremeta nie powinien mieć wstępu na teren Polski. Okazuje się, że nie tylko jest on odpowiedzialny za blokadę ekshumacji m.in. Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, ale także ma na swoim koncie udział w uroczystościach, w których… uczestniczyły osoby przebrane za żołnierzy SS-Galizien!

  Zakaz wjazdu dla Szeremety. Osoby odpowiedzialnej za blokadę ekshumacji polskich żołnierzy z 1920 r., 1939 r., ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu. Politycy Platformy mówią – to ukraiński urzędnik? Zakaz wjazdu jest skandalem! Naprawdę? Szeremeta to przede wszystkim aktywista ukraińskich organizacji nacjonalistycznych. Na zdjęciach na jednej z wielu uroczystości z osobami w mundurach SS. Komendy wydawane w języku niemieckim… Czy PO naprawdę chce bronić tego człowieka i zapraszać go do RP? Mam wrażenie, że propagowanie tej symboliki jest nie tylko w Polsce ale i w UE zabronione…

  — napisał minister Dworczyk.

  Czy teraz krytycy decyzji MSZ w sprawie niedopuszczania na teren naszego kraju Ukraińców, którzy utrzymują antypolskie stanowisko?

  CZYTAJ TAKŻE: Ambasador RP po wezwaniu do MSZ Ukrainy: „Strona ukraińska wyraziła ubolewanie z powodu niewpuszczenia pana Szeremety na terytorium Polski”

  autor: Zespół wPolityce.pl

  gość
  http://www.wyszperane.info/2017/10/26/odnaleziono-dokumenty-wzywajace-ukraincow-do-bestialskiego-mordowania-polakow/

  ala wilk
  faszyści niemieccy z AfD dobrzy, Le Pen wielbicielka Petaina dobra, Jobbik dobry, Szeremeta zły. Pisowska logika.

  ala wilk
  Ale jakoś wpuszczacie do Polski faszystów z węgierskiego Jobbiku i wychwalacie Le Pen wielbicielkę Petaina.

  AngelaM
  Tusk przywiózł z Brukseli faszystów na Marsz Niepodległości to była prowokacja UE

  zbig
  jak długo będziecie się branzlować historiami sprzed 70 lat. Odrzućcie upiory przeszłości i zbudujcie coś, cokolwiek.

  Polubienie

  • drzeki
   A tak nasz obecny rząd bardzo kochał Ukrainę i Ukraińców,a teraz szukają następnych wrogów Polski

   kamyczek
   Z dużym opóźnieniem, ale Minister Waszczykowski przejrzał na oczy. Lepiej późno, niż wcale. Przydało by się jeszcze przejrzenie na oczy tym, którzy domagają się przemyślenia od innych. Niech sobie najpierw sami przemyślą. Popieram w całej rozciągłości.

   Rostislav ze Lwowa
   Widziałem tego siepnietego w swój faszystowsko-nacjonalistryczny arbuz banderowca w Przemyślu. Bardzo dobrze, ze ma zakaz wjazdu. To pierwszy symptom postawienia się banderlandowi w ich szalonej gloryfikacji faszyzmu na ziemiach Polskich

   J -23
   Nareszcie nasi politycy zaczęli dbać o dobre imie POLSKI. Osoby szkalujace POLSKĘ powinny miec całkowity zakaz wjazdu do POLSKI. Nareszcie p.Waszczykowski zachował sie jak minister MSZ BRAWO BRAWO BRAWO

   https://wiadomosci.wp.pl/swiatoslaw-szeremeta-zatrzymany-na-granicy-pierwsza-ofiara-listy-waszczykowskiego-6189098870364289a

   Swiatosław Szeremeta zatrzymany na granicy. Pierwsza ofiara „listy Waszczykowskiego”.

   OSKAR GÓRZYŃSKI wczoraj (13:07)

   Światosław Szeremeta, sekretarz ukraińskiej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych, został zatrzymany na przejściu granicznym w Medyce. Zabroniono mu wstępu na terytorium Polski, bo znalazł się na „liście Waszczykowskiego”, czyli zapowiadanego spisu Ukraińców z zakazem wjazdu. – Widniał na liście jako osoba niepożądana – mówi WP rzecznik bieszczadzkiej straży granicznej.

   Światosław Szeremeta znalazł się na "liście Waszczykowskiego"
   Światosław Szeremeta znalazł się na „liście Waszczykowskiego” (Youtube.com)

   Do zdarzenia doszło w sobotę w południe. Szeremeta był na pokładzie autobusu zmierzającego do Łańcutu. Jak mówił lwowskiemu portalowi „Warianty”, jechał tam z przedstawicielami organizacji „Nadsanie”, by na tamtejszym cmentarzu oddać hołd żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Na przejściu w Medyce urzędnik został poproszony o opuszczenie pojazdu, a potem poinformowany, że ma roczny zakaz wjazdu na terytorium Polski i strefy Schengen.

   Zdarzenie potwierdziła Straż Graniczna.

   – Osoba ta figurowała w naszych bazach teleinformatycznych. Widniał jako osoba niepożądana, więc zgodnie z procedurą nie mógł wjechać do Polski – mówi WP rzeczniczka bieszczadzkiego oddziału SG.

   To efekt ustanowienia przez MSZ czarnej listy Ukraińców, która ma nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski”. Dodał, że konsekwencje poniosą również osoby, które na poziomie administracyjnym nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji (chodzi o prace poszukiwawcze IPN) i renowacji polskich miejsc pamięci.

   Szeremeta zapowiedział, że odwoła się od decyzji MSZ i Straży Granicznej.

   Światosław Szeremeta to lwowski radny i sekretarz komisji ds. uwiecznienia pamięci o uczestnikach operacji antyterrorystycznej, ofiar wojen i politycznych represji przy Gabinecie Ministrów. Od początku, obok szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza, był jednym z „faworytów” do znalezienia się na zapowiadanej przez szefa polskiego MSZ liście Ukraińców z zakazem wjazdu. Według Waszczykowskiego, lista ma nie dopuścić do wjazdu do Polski osób prezentujących „skrajnie antypolskie stanowisko” oraz tych, którzy nie dopuszczają do kontynuowania prac polskiego IPN na Ukrainie i renowacji polskich miejsc pamięci. Szeremeta latem tego roku zakazał ukraińskim firmom współpracy z polskim IPN w ramach prac ekshumacyjnych polskich legionistów w Kostiuchnówce na Wołyniu.

   „Wzywamy w trybie pilnym ambasadora Polski na Ukrainie w związku z niewpuszczeniem sekretarza Państwowej Komisji Międzyresortowej Swiatosława Szeremety do Polski” – napisała na Twitterze rzeczniczka resortu Mariana Beca.

   kopio
   dozywotni zakaz wjazdu

   Ja
   BRAWO , BRAWO , BRAWO i jeszcze raz BRAWO .

   Ono
   Co to za bandzior na tym zdjęciu???
   Jaro
   Nareszcie!!! Brawo Waszczykowski!

   Ula
   Zdaje się, że popolsku byłoby do Łańcuta, nie do Łańcutu. A co do reszty, ten pan sobie swiom zachowaniem zasłużyl na dożywotni zakaz wjazdu do Polski.

   Nicki1
   Brawo ! Brawo ! Brawo ! Już dawno powinni ich nie wpuszczać do Polski.

   hlmut
   Z czego się cieszycie tępi komentatorzy ? Przecież mamy zostać dobrymi sąsiadami , a nie wrogami. Znowu będziemy się rezać ?

   YogiBaboo
   Do hlmut – od conajmniej 500 lat grabiliscie, niszczyliscie wszystko co ukrainskie, lacznie z mordami kobiet i dzieci. Wiec nie badz taki dumny ze swoich przodkow.

   Do hlmut
   Rezać SIĘ? A kiedy to Polacy rezali ukraińskie kobiety, dzieci, starców???? Co robisz na polskich stronach, ukraińcu?

   Polubienie

  • vh
   My tez ubolewamy nad tym faktem ale strona ukrainska nie pozostawila nam innego wyjscia odmawiajac 17 Stycznia 2017 prawa wjazdu na terytorium Ukrainy prezydentowi Przemyśla.

   tomahawk
   Wygląda na to że PiS powoli zdaje sobie sprawę ze spadku poparcia przez politykę skrajnie proukraińską , ale to wszystko – za późno , za mało , za delikatnie . Tu musi byc radykalna zmiana zakaz powinien obejmować również Juszczenkę i Poroszenkę.

   to_ja
   @tomahawk: Dokładnie takie same środki powinny być skierowane przeciwko wrogim nam litwinom. Polska ma olbrzymie możliwości, aby zgnieść tego żmudzkiego karła za jego antypolską politykę.

   WAB
   A kto dopuścił do bezkarnego i bez zezwolenia postawienia pomnika bandytów z UPA? Powinno się ich znaleźć ,obciążyć kosztami rozbiórki i ukarać grzywnami.

   https://wpolityce.pl/swiat/367698-ambasador-rp-po-wezwaniu-do-msz-ukrainy-strona-ukrainska-wyrazila-ubolewanie-z-powodu-niewpuszczenia-pana-szeremety-na-terytorium-polski

   Ambasador RP po wezwaniu do MSZ Ukrainy: „Strona ukraińska wyraziła ubolewanie z powodu niewpuszczenia pana Szeremety na terytorium Polski”

   opublikowano: wczoraj


   autor: Fratria

   Ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło oświadczył w sobotę po spotkaniu w ukraińskim MSZ, że uzgodnienia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy w sprawie poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy pozostają w sile.

   Piekło został wezwany do MSZ Ukrainy w trybie pilnym w związku z niewpuszczeniem do Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety.

   Strona ukraińska wyraziła ubolewanie z powodu niewpuszczenia pana Szeremety na terytorium Polski. Zostałem również poinformowany, że to jest problem, który dotyczy uruchomienia ekshumacji, gdyż Szeremeta jest człowiekiem, który jest za to odpowiedzialny

   — powiedział ambasador PAP.

   CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Polski w trybie pilnym wezwany do MSZ Ukrainy. Chodzi o niewpuszczenie ukraińskiego urzędnika do Polski

   W trakcie rozmowy ustalono, że mimo tego zdarzenia Polska i Ukraina powinny kontynuować komunikację w sprawie ekshumacji i upamiętnień wydarzeń historycznych.

   Ustaliliśmy, że należy kontynuować komunikację wzajemną i pracę i że porozumienia krakowskie zawarte między delegacją ukraińską i polską w ramach Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy są – zdaniem obu stron – nadal obowiązujące i że powinniśmy doprowadzić do tego, żeby można je było wdrażać w życie i usunąć problemy, które się na tej drodze pojawiły

   — zaznaczył Piekło w rozmowie z PAP.

   Wcześniej w sobotę ukraińskie media podały z powołaniem na Szeremetę, że dowiedział się on o zakazie wjazdu do Polski w sobotę w południe czasu ukraińskiego na przejściu granicznym w Medyce. Lwowski portal „Varianty” napisał, że urzędnik, który miał niemiecką wizę, usłyszał, że ma roczny zakaz wjazdu do Polski i do strefy Schengen.

   Informację tę potwierdził dyrektor Biura Prasowego MSZ Artur Lompart. Rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor powiedziała PAP, że nie spełniał on warunków wjazdu do Polski.

   Jego dane widniały w bazie osób niepożądanych na terytorium naszego kraju, dlatego nie został wpuszczony

   — dodała.

   Dyrektor Biura Prasowego MSZ powiedział PAP, że decyzja o zakazie wjazdu do Polski dla sekretarza ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień jest wynikiem wydanego w kwietniu przez IPN w Kijowie zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

   Propagowanie zbrodniczych ideologii, w tym nazizmu, jest w Polsce zabronione

   — stwierdził też Lompart w rozmowie z PAP.

   Szef MSZ Witold Waszczykowski mówił niedawno, że polska polityka wobec Ukrainy, jeśli chodzi o kwestie prawdy historycznej, będzie skorygowana. Oświadczył, że Polska uruchamia „procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski”. Dodał, że konsekwencje poniosą również osoby, które na poziomie administracyjnym nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji (chodzi o prace poszukiwawcze IPN) i renowacji polskich miejsc pamięci. Nie chciał jednak ujawniać nazwisk.

   as/Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

   gosc
   Ukraincy POdobnie jak Niemcy chca wymazac z wlasnych historii swoje zbrodnie przerzajac je na Polakow i albo robic z nas nazistowalbo UPA zrownywac z AK… https://www.youtube.com/watch?v=XlLMNigzC2s

   polo
   Kraj robiący bohaterów z bandytów którzy bestialsko wymordowali 100 tys ludzi tylko dlatego że byli Polakami – nie jest wart nawet splunięcia !

   wuju
   Za złotych czasów IIIRP to przynajmniej robiliśmy łaskę Amerykanom, teraz robimy łaskę Ukraińcom.

   Narodowiec
   Dziwię się jak UPAdlina może nas POLAKÓW szantażować? Klękać na kolana i przepraszać za ludobójstwo.

   Rojsty
   Banderyzm nie moze przekroczyc granic Rzeczypospolitej Polskiej!

   służbak specjał
   Wizyta Prezydanta Rzeczpospolitej na Ukrainie może stanowić dlań śmiertelne niebezpiczeństwo.

   dziobal5
   WoN !. Co z fundacjami jak dialog i innymi wywrotowcami??.

   😦
   Wołyń 1943 r. – Polacy powinni znać prawdę. Wywiad z naocznym świadkiem tamtej rzezi https://www.youtube.com/watch?v=4fNHhexhVh0

   Patriotyczny Wyszków
   I bardzo dobrze! Brawo MSZ i Pograniczniacy! Precz z banderofilia. Nie będzie nam UPA pluła w twarz!

   szczery
   brawo-brawo-brawo-brawo-won z banderowcami

   ella
   czy to nie spad,podpisywal porozumienie z ukraincem,czy za zgoda rządu?

   Clank
   Listę ogłosić publicznie , na bieżąco uzupełniać .

   EwaW
   Następnym krokiem powinno być ograniczenie wiz dla obywateli Ukrainy.

   Wanda
   Tak! To piewca baderyzmu wg niego tzw Zasanie to „etniczne ziemie ukrainskie”, ktore należy zabrac Polsce. Oni w 21 wieku mówią o etnosie i jego terytorium.
   Wszelka dyskusja jest bezprzedmiotowa

   https://wpolityce.pl/polityka/367680-ambasador-polski-w-trybie-pilnym-wezwany-do-msz-ukrainy-chodzi-o-niewpuszczenie-ukrainskiego-urzednika-do-polski

   https://kresy.pl/wydarzenia/ambasador-pieklo-rozmowie-msz-ukrainy-ukraincy-sa-zbulwersowani/

   https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-trybie-pilnym-ambasador-polski-zostal-wezwany-msz/

   Polubienie

 5. Gaetano @Gaetano:
  Widzisz ukru, nie czeka was w ukradzionym innym kraju – żarcie historii „wspaniała przyszłość”, co poniekąd sam przyznajesz. Wychodzi na to, że wasz stepowy, zdziczały lud potomków rezunów i ukrowskiej czerni jest „skazany na wymarcie” pod polskim, węgierskim, rumuńskim i rosyjskim butem.

  Sun Escobar @Sun Escobar:
  Kraj, w którym ludobójcy UPA to bohaterzy, nie powinien nawet istnieć. Wiem, że na ukrainie długo nie będzie dobrze, bo wychowujecie następne pokolenie dzieci na kulcie zbrodniarzy.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-polityk-zagralismy-sie-bandera-i-szuchewyczem-i-nam-zamkneli-droge-do-europy/


  ukraiński politykJewhen Czerwonenko, foto: 112.au

  UKRAIŃSKI POLITYK: ZAGRALIŚMY SIĘ BANDERĄ I SZUCHEWYCZEM I ZAMKNĘLI NAM DROGĘ DO EUROPY

  18 listopada 2017|4 komentarze|w polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Były ukraiński minister transportu Jewhen Czerwonenko wskazuje, że ukraiński transport traci na graniu kartą Bandery i Szuchewycza.

  Zdaniem Czerwonenki nikt na Ukrainie nie planuje na więcej niż dwa dni do przodu. We Lwowie, na wszystkich naszych zachodnich granicach – stoi tysiące ciężarówek, ponieważ zagraliśmy kartą Bandery i Szuchewycza. Przez to całkowicie zablokowaliśmy sobie drogę do Europy. A wcześniej dzięki majdanowi straciliśmy naszą drogę tranzytową do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. A przez to ukraiński sektor transportowy, który jako jedyny miał znaczenie we Lwowie, jest skazany na wymarcie – tłumaczy polityk.

  Jeżeli nie wygra zdrowy rozsądek, to setki tysięcy ludzi pozostanie bez pracy, a rodziny stracą źródła utrzymania – ostrzegł Czerwonenko. Ukraiński polityk podkreślił jednak, że problem z transportem jest złożony.

  CZYTAJ TAKŻE: Celnicy PL alarmują: większość transportu z Ukrainy wjeżdża do Polski bez kontroli

  Z powodu prób zaspokojenia politycznego elektoratu na zachodniej Ukrainie straciliśmy mnóstwo pieniędzy i wspaniałą przyszłość. Prawie straciliśmy nasz transport – powiedział Jewhen Czerwonenko.

  Przypomniał także, że w czasie kiedy on pełnił funkcję ministra transportu (w 2005 roku) przez miesiąc ukraińscy przewoźnicy przewozili 5 milionów ton towaru, a obecnie liczba ta wynosi 250 tysięcy ton.

  Kresy.pl / zik.ua

  Mazowszanin jeden @Mazowszanin jeden:
  Jeżeli poziom szarej strefy na Ukrainie jest 75%, to i tak porównanie tonaży z 2005 roku i 2017 roku wypada niekorzystnie dla ukraińskich transportowców. Nawet oficjalne 1:20, a tylko 1:4 uwzględniające szarą strefę 75% pokazuje upadek gospodarki. Ale co tam, grunt, że są teraz pomniki Bandery i ulice Szuchewycza! Nikt tak sam nie rozwali sobie państwa jak oni sami. Ruina Ukrainy bis.

  tagore @tagore:
  Przy władzy są inaczej myślący.

  Polubienie

 6. min
  no i się sprawa rypła po raz który, gdzie PiSroki paskujdzą sobie do czapek… Wybory będą przechlapane… Szmaciarze !

  BB
  No i skonczylo sie na gadaniu, a tyle bylo krzyku i odgrazaniu sie ” z duzej chmury maly deszcz” TO SA KPINY z Polakow……

  kangaa
  Co z Polakami niewpuszczonymi na Ukrainę? Chyba 15 osób ma już zakaz. Rozumiem, że zostanie im cofnięty? Czy znowu robiona jest laska banderowcom?

  Prawy
  Było wiadomo. Pan każe, sługa musi. Ambasador Piekło wielokrotnie bagatelizował problem rozwoju banderyzmu na Ukrainie. To miłośnik Ukrainy jak Kuchciński, Kaczyński, Duda, Waszczykowski i Macierewicz

  Steve
  Niesamowity sukces „polskiej dyplomacji”. Osiągnięcie „polskiej dyplomacji” absolutnie nie do przeskoczenia. Nawet na skoczni im. Adama Małysza.

  WASZCZ do ROBOTY
  WASZCZ twoja IGNORANCJA SPRAWY POLSKIEJ naszej narodowej GODNOSCI i TOLERANCJA BANDERYZMU to jeden wielki SKANDAL. NIC nie robisz WATACHY TEGO BYDLA HASAJA po POLIN jak i kiedy chca tak samo VIETNAM

  celnik
  Ta służalczość wobec czcicieli band UPA jest już niesmaczna.

  igor
  Czy przez promocję banderowców PiS chce przegrać następne wybory???

  https://wpolityce.pl/polityka/367799-porozumienie-kijowa-i-warszawy-lista-osob-z-zakazem-wjazdu-do-polski-moze-zostac-skrocona

  Porozumienie Kijowa i Warszawy. Lista osób z zakazem wjazdu do Polski może zostać skrócona

  opublikowano: wczoraj


  autor: Fratria

  Na spotkaniu Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy ustalono, że oba kraje będą działać na rzecz ograniczenia listy Ukraińców z zakazem wjazdu do Polski – oświadczył w niedzielę wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew.

  Umówiliśmy się, że razem będziemy pracować nad tym, by zoptymalizować tę listę. Chodzi o znaczące ograniczenie, gdyż uważamy, że nie powinni cierpieć w związku z tym na przykład historycy, czy przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego

  — powiedział Jelisiejew w telewizji ICTV o piątkowym spotkaniu Komitetu.

  Jelisiejew dał do zrozumienia, że strona ukraińska zna nazwiska osób, które mają zakaz wjazdu do Polski. Znajdują się na niej „nie tylko radykałowie, ale historycy, urzędnicy państwowi i działacze społeczni” – powiedział.

  W sobotę Polska nie wpuściła na swoje terytorium sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety. Urzędnik usłyszał na granicy, że ma roczny zakaz wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen.

  Po tym zdarzeniu MSZ w Kijowie wezwało ambasadora Polski na Ukrainie Jana Piekłę. Po spotkaniu oświadczył on, że uzgodnienia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy w sprawie poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy pozostają w sile. W trakcie rozmowy ustalono, że Polska i Ukraina powinny kontynuować komunikację w sprawie ekshumacji i upamiętnień wydarzeń historycznych – powiedział dyplomata PAP.

  Informację o zakazie wjazdu dla Szeremety potwierdził dyrektor Biura Prasowego MSZArtur Lompart. Rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor powiedziała PAP, że nie spełniał on warunków wjazdu do Polski.

  Jego dane widniały w bazie osób niepożądanych na terytorium naszego kraju, dlatego nie został wpuszczony

  — dodała.

  Dyrektor Biura Prasowego MSZ powiedział PAP, że decyzja o zakazie wjazdu do Polski dla sekretarza ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień jest wynikiem wydanego w kwietniu przez IPN w Kijowie zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

  Propagowanie zbrodniczych ideologii, w tym nazizmu, jest w Polsce zabronione

  – stwierdził też Lompart w rozmowie z PAP.

  Szef MSZ Witold Waszczykowski mówił niedawno, że polska polityka wobec Ukrainy, jeśli chodzi o kwestie prawdy historycznej, będzie skorygowana. Oświadczył, że Polska uruchamia „procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski”. Dodał, że konsekwencje poniosą również osoby, które na poziomie administracyjnym nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji (chodzi o prace poszukiwawcze IPN) i renowacji polskich miejsc pamięci. Nie chciał jednak ujawniać nazwisk.

  ak/PAP

  Jastrzebiec
  Polska nie może decydować o polityce historycznej Ukrainy, w tym probanderowskim kulcie zbrodniarzy odpowiedzialnych za ludobójstwo. Może oceniać natomiast tą politykę i ludzi ją propagujacych. Popieram zakaz wjazdu do Polski neobanderowskich ekstremistów. Kolejny krok to zakaz propagowania banderyzmu w Polsce.

  rex
  To ustępstwo jest pewnie ceną za wizytę Dudy. Bez sensu.

  elka
  Nie ma miejsca w Polsce dla ludzi chroniących ideologię banderyzmu . Potomkowie tych ludzi, mieszkajacy w Polsce nigdy nie byli ani nie będą patriotami polskimi.

  ochroniarz
  Wyjazd Prezydenta Rzeczpospolitej na Ukrainę może stanowić dlań śmiertelne niebezpieczeństwo.

  Robert
  …pozostają w sile…, powiedziała polski ambasador w Kijowie. Kłopot jest taki, że powiedział to nie po polsku. Kogo on reprezentuje?

  yaga
  ,,,nie powinni cierpieć w związku z tym na przykład historycy… czy Viatrowycz nie jest czasem historykiem?

  Reytan
  I znowu bezzasadne USTEPSTWA. Polacy sa BEZRADNI wobec faktu, ze Ukraincy ZAWSZE KLAMIA:

  PL
  UPAińcy mają taką samą mentalność jak kacapy, którzy rozumieją tylko język siły i tylko silnych szanuj. Waszczu, narobił w gacie albo Duda znowu jakiś szantażyk zastosował.

  ala ma kota
  Rezuny powinni być pozostawieni Moskalom. Niech się nawzajem rżną Moskale z Banderowcami a my odbierzmy Lwów i okolice Banderowców odesłać na wschód, nie trzeba robić ,,Wołynia w drugą stronę”.

  badass44
  UPAdlina znowu im kłamie, mydli oczy i pluje w ryj a te barany udają że deszcz pada.

  as
  Upaina nic PiSowi nie dała, a wy już ustępujecie czcicielom okrutnych morderców.

  dr
  Duda dalej szkodzi Polsce ramie w ramie z UPAincami ….SKANDAL GODZI SKANDAL ! To juz jest na pograniczu zdrady….

  palcaty
  A co oni nam? Garść bździn i łapę lizać.Może by wreszcie ktoś z rządu i z Belweder wypowiedział się na temat prowadzonej uległo poddańczej polityki wobec Ukrainy i nas oświecił? Czy to jakaś tajemnica?

  sara
  Prezydent nie powinien jechać na Ukrainę dopóki ukraińcy nie zniosą zakazu poszukiwań i ekshumacji. PAD niweczy politykę Polski. To kolejny obszar, który niszczy. Nie ma sposobu aby go powstrzymać?

  Dorian
  http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/zabojstwo-ze-szczegolnym-okrucienstwem-ukrainiec-zamordowal-32-letniego-pilkarza,n,1000205663.html

  j8
  A powinna zostać wydłużona na wszystkich faszystowskich banderowców!!!!

  Chwalba
  Władze na Ukrainie gloryfikują OUN i UPA . Nie da się tego pogodzić z przyjaznymi stosunkami politycznymi . Trzeba jasno powiedzieć : na Ukrainie rośnie wróg .

  Polubienie

 7. Dorian
  czy komuś z pisu ukry muszą „zdjąć rękawiczki” gdy pojedzie tam z kolejną bezzwrotną pożyczką żeby w końcu otrzeźwieli i zaprzestali wpuszczania ich do nas bez opamiętania? Jestem przerażony.

  Steve
  PAD już kombinuje (ostatnia akcja Szczerskiego) w pocie czoła jakby tu jednak pomóc Ukraińcom.

  wyborca szary
  Czas PiS, czas Prezydenta, czas tego Sejmu, mija i to jeszcze przyśpiesza. UPA ich wykańcza, tylko jeszcze tego nie wiedzą?

  Olson
  Teraz w ,,podzięce,, Polacy będą pracować na ukraińskie emerytury, które oni dostaną po przepracowaniu pół roku w Polsce. Gratuluję pomysłu z 2012 i K. Kamyszowi. a PiS co ?

  Banderowski IPN
  http://kresywekrwi.neon24.pl/post/141079,banderowski-ipn

  https://wpolityce.pl/polityka/367730-nasz-wywiad-dr-pomaranska-bezsprzecznie-to-bandera-ponosi-wielka-moralna-odpowiedzialnosc-za-mordowanie-przez-oun-upa-polakow-na-wolyniu

  NASZ WYWIAD. Dr Pomarańska: Bezsprzecznie to Bandera ponosi wielką moralną odpowiedzialność za mordowanie przez OUN-UPA Polaków na Wołyniu

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


  autor: wPolityce.pl

  Wskazałabym dwie główne przyczyny ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wiele danych wskazuje na to, że przyczyny masowych zbrodni ściśle wiążą się z ideologią ukraińskiego nacjonalizmu integralnego. W ideologii nacjonalistów ukraińskich najwyższą, absolutną wartością jest naród, a najważniejszym celem – zdobycie niezależnego państwa i to za każdą cenę

  — mówi w rozmowie z wPolityce.pl dr Renata Pomarańska, wykładowca akademicki, autorka książki „Golgota Polaków na Kresach. Realia i literatura piękna”.

  wPolityce.pl: „Nie wykluczam, że część oddziałów UPA jest winna zabicia cywilów” – stwierdził ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w Radiu ZET. Co pani sądzi o tych słowach? Przecież to „oczywista oczywistość”, niepodważalny fakt, że UPA mordowała bezbronną ludność cywilną.

  Dr Renata Pomarańska, autorka książki „Golgota Polaków na Kresach. Realia i literatura piękna”, wykładowca akademicki: Skoro pan ambasador „nie wyklucza”, to zachęcam, aby zapoznał się z monografią (2 tomy, 1450 stron) autorstwa Władysława i Ewy Siemaszków „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”. Książka zawiera opisy zbrodni z lat 1939-1945 dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w ponad 1 700 miastach, miasteczkach, wsiach, koloniach, futorach, osadach, majątkach ziemskich itp. Zawiera również wykazy zamordowanych, w tym 19 379 zidentyfikowanych ofiar. Spośród ok. 60 000 pomordowanych tylko na Wołyniu Polaków. Dane nie są jednak pełne. Może wówczas pan ambasador zrozumie, że Ukraińska Powstańcza Armia masowo mordowała bezbronną ludność cywilną, polskich mężczyzn, polskie kobiety i polskie dzieci!

  Zbrodnie UPA to nie tylko Wołyń.

  Oczywiście, że nie. To też Małopolska Wschodnia. Według szacunków polskich historyków, ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ok. 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Małopolsce Wschodniej. Nie było to więc, jak sugeruje pan ambasador, działanie incydentalne. Na dodatek UPA z nie mniejszym okrucieństwem zabijała członków swego narodu – Ukraińców, którzy sprzeciwiali się zbrodni na Polakach, którzy nie akceptowali ideologii ukraińskiego nacjonalizmu, którzy pomagali Polakom. Tak to właśnie było, że gdy jedni Ukraińcy chwytali za siekiery, widły, sierpy, by odbierać życie Polakom, inni Ukraińcy rzucali się, by Polaków ratować. Polacy o tym pamiętają! Szkoda, że Ukraina o nich nie chce pamiętać. To są szlachetni bohaterowie. To jest wzór osobowy, który urzeczywistnia prawdziwe wartości, a nie zbrodniarze, sprawcy ludobójstwa.

  Ukraiński dyplomata przekonywał, że w sumie to Stepan Bandera nie jest odpowiedzialny za mordowanie przez OUNUPA Polaków na Wołyniu. Powiedział: „Bandera tak naprawdę nie był bezpośrednio, nie uczestniczył w tych akcjach, o których znamy, jak z czasów rzezi wołyńskiej”. Jak pani skomentuje te słowa? Przecież gdyby nie Bandera, nie byłoby tych zbrodni. To on był przywódcą OUNUPA.

  Otóż to! Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojnym ramieniem była UPA. To on wydawał rozkazy, także te dotyczące mordowania. Już wcześniej, przed wojną, dawał dowody swej wrogości i antypolskości. Jako działacz ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu. Bandera, obywatel II Rzeczypospolitej(!), zaplanował zamach na polskiego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali go 15 czerwca 1934 r. w Warszawie. Podczas procesu lwowskiego w 1936 r. przyszły lider OUN-B mówił: „OUN ceni wartość, ludzkiego życia, bardzo ją ceni, ale nasza idea jest tak wielka, że jeżeli mowa o jej realizacji, to nie jednostki, nie setki, a miliony ofiar należy poświęcić, aby ją zrealizować”.

  Nie przekonują mnie więc usprawiedliwienia, że skoro w czasie wojny nie przebywał ani na terenie Wołynia, ani w Małopolsce Wschodniej, gdyż był już internowany przez Niemców w obozie w Sachsenhausen, to nie ponosi odpowiedzialności za mordy na Polakach. Bezsprzecznie to on ponosi wielką moralną odpowiedzialność za te wydarzenia, chociaż nie był obecny. Nie bez kozery stał się on symbolem zbrodni przeciwko ludności polskiej. To z jego imieniem na ustach i duchowym patronatem banderowcy z UPA napadali na polskie wsie i przysiółki, i dokonywali przeraźliwych zbrodni. Na dźwięk jego nazwiska „siwiały młode dziewczęta”. Hitlera także nie było w wielu miejscach dokonywania zbrodni hitlerowskich, ale czy komuś przyjdzie do głowy twierdzić, że nie ponosi on za nie odpowiedzialności? Był moralnie i politycznie odpowiedzialny za te zbrodnie. Tak samo jak Stepan Bandera odpowiada za rzeź Polaków na Kresach południowo-wschodnich.

  W swojej książce „Golgota Polaków na Kresach” odnosząc się do ukraińskich zbrodni na Polakach używa pani określenia „genocidum atrox”. Co on oznacza?

  Pierwszym badaczem, który użył tego terminu w odniesieniu do rzezi ludności Polskiej przez Ukraińców był Ryszard Szawłowski, który w artykule Genocidum atrox, publikowanym również jako „Trzy ludobójstwa”, postawił tezę o równoważności zbrodni dokonanych przez III Rzeszę, ZSRR i nacjonalistów ukraińskich. Samo zaś wyrażenie oznacza ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Mordercom nie wystarcza zadanie śmierci ofierze. Badacze doliczyli się ponad 130 rodzajów tortur, jakim poddawano mężczyzn, kobiety i dzieci w czasie rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Proszę mi wierzyć, że chociaż wiele razy czytałam opisy najokrutniejszych tortur, to za każdym razem przeszywa mnie dreszcz, gdy się z nimi stykam. Bo jak można się oswoić z cięciem i ściąganiem wąskich pasów skóry z pleców, z obcinaniem kobietom piersi i posypywaniem ran solą, z przybijaniem nożem do stołu języczka małego dziecka, które później wisiało na nim…

  Wskazuje pani na przyczyny ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Co doprowadziło do tych strasznych zbrodni?

  Wskazałabym dwie główne przyczyny ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wiele danych wskazuje na to, że przyczyny masowych zbrodni ściśle wiążą się z ideologią ukraińskiego nacjonalizmu integralnego. W ideologii nacjonalistów ukraińskich najwyższą, absolutną wartością jest naród, a najważniejszym celem – zdobycie niezależnego państwa i to za każdą cenę. Doktrynę nacjonalizmu ukraińskiego wyłożył Dmytro Doncow w książce „Nacjonalizm”, wydanej we Lwowie 1926 r. Sformułował ją w oparciu o darwinizm społeczny. Według niego nacja, czyli naród, w tym naród ukraiński, jest gatunkiem w przyrodzie i jako taka pozostaje w permanentnej walce o byt i przestrzeń z innymi nacjami. Wewnętrzna struktura nacji ma charakter hierarchiczny. Na czele narodu stoi wódz, podobnie jak we Włoszech Il Duce, a w Niemczech der Führer. Wodzem nacji ukraińskiej w rozumieniu OUNdo 1938 r. był Jewhen Konowalec, po nim Andrij Melnyk, a od 1940 r. za wodza narodu ukraińskiego przez większość nacjonalistów uznawany był Stepan Bandera. Członkowie OUN, nazywani przez Doncowa „mniejszością inicjatywną”, stanowili „gwardię”, która wobec reszty narodu ukraińskiego, zwanego przez ideologa „czernią”, „bydłem”, stosowali „twórczą przemoc”.

  O ile „elity” nacjonalistów ukraińskich z OUN wychowywały się na „Nacjonalizmie” Doncowa, o tyle dla „stiłców i siekierników” upowskich swoistym katechizmem stał się szatański „Dekalog”. Jego autorem był Stepan Łenkawskyj. Warto zacytować dwa „przykazania” z tego „dekalogu”: „7. Nie zawahasz się wykonać największej zbrodni, jeśli tego wymagać będzie dobro Sprawy” i „8. Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmować wroga Twojej Nacji”.

  Jedną z zasadniczych funkcji szowinistycznej ideologii było umacnianie Ukraińców w nienawiści do innych narodów.

  I  to stało się przyczyną ludobójstwa dokonanego na Polakach.

  Druga przyczyna wiąże się pośrednio z pierwszą. Do ideologii trzeba było przekonać masy, aby w „odpowiedniej chwili” pomogła w pozbyciu się „zajmańców” ukraińskich ziem. W jaki sposób? Jednym ze sposobów było wykorzystanie tradycji historycznych. Oczywiście tych tradycji, które odwołują się do odwagi, bezwzględności i okrucieństwa. Były to więc odwołania do tradycji kozackich i hajdamackich. Najokrutniejsi kozaccy i hajdamaccy wodzowie byli bohaterami pieśni, które śpiewali banderowcy, gdy szli mordować Polaków. Dawne wzory osobowe i wartości przez nie uosabiane służyły do kształtowania świadomości i postaw ludności ukraińskiej, by przy jej pomocy „oczyścić” teren z Polaków.

  Jak wyglądał udział duchowieństwa greckokatolickiego i prawosławnego w akcjach antypolskich na Ukrainie? Czy protestowali na mordach na polskiej bezbronnej ludności? Polacy byli mordowani również w kościołach, np. w Wiśniczu Starym spalono zgromadzonych w świątyni wiernych…

  Właśnie. Jest to jedna z najczarniejszych kart w historii zwłaszcza Kościoła greckokatolickiego. Spora część kleru greckokatolickiego ponosi moralną odpowiedzialność za zbrodnie na Polakach. Najczęściej popi greckokatoliccy i prawosławni milcząco zgadzali się na antypolskie wystąpienia swych wiernych. Część była zaangażowana nawet do tego stopnia, że sami księża brali udział, a czasem też kierowali napadami na ludność polską. Znane są przypadki, że w cerkwiach greckokatolickich i prawosławnych (Wołyń) sprawowano nabożeństwa, podczas których święcono narzędzia zbrodni: widły, kosy, siekiery itd., mające służyć do okrutnego mordowania ludności polskiej, nie wyłączając dzieci, kobiet i osób starszych. Duchowni zaś, powołując się na ewangeliczne przypowieści, wzywali do wyrwania kąkolu (Polaków) z pszenicy (naród ukraiński).

  Byli też tacy duchowni ukraińscy, którzy sprzeciwiali się rzeziom Polaków i pomagali im w przetrwaniu eksterminacji prowadzonej przez ukraińskich nacjonalistów. Często duchowni ci, nierzadko wraz z rodzinami, byli mordowani w sposób wyjątkowo okrutny, przez co szowiniści ukraińscy starali się zastraszyć duchowieństwo ukraińskie i  zmusić do zaniechania jakiejkolwiek pomocy mordowanym Polakom.

  Tak jak Pan zauważył, Polaków mordowano również w kościołach. Często podczas uroczystej niedzielnej sumy, polskich świąt czy innej ważnej uroczystości. Chodziło o to, by za jednym razem wymordować jak najwięcej ludzi. Rodzi się więc pytanie, czy dla ukraińskiego duchowieństwa świątynia, choćby nawet rzymskokatolicka, nie była miejscem sacrum? Te wszystkie zabiegi, święcenia narzędzi zbrodni… Czy to nie było swoiste „uświęcenie” zbrodni?

  UPA nie oszczędzało również rodzin mieszanych, polsko-ukraińskich. Pisze pani, że zdarzało się, że zabójcą Ukrainki, która wyszła za mąż za Polaka, był brat. Jak zachowywali się wobec Polaków Ukraińcy, którzy nie popierali zbrodniczej ideologii banderowskiej? Jak UPA podchodziła do Ukraińców, którzy bronili Polaków?

  Cóż, UPA traktowała takich Ukraińców tak samo jak Polaków, albo jeszcze gorzej. Oni wystąpili przeciwko ideologii, a jeśli przeciwko ideologii, to też i własnemu narodowi. Według banderowców byli zdrajcami. Dlatego w sumie niewielki odsetek Ukraińców był gotów pomagać Polakom. Bali się o własne życie i swoich rodzin.

  Pisze pani o mało znanym fakcie. O udziale Legionu Ukraińskich Nacjonalistów w walce przeciw Polsce we wrześniu 1939 r. Może pani rozwinąć ten temat?

  Rzeczywiście, często pomija się fakt, że u boku Hitlera w wyprawie na Polskę brała udział również ukraińska formacja wojskowa. Wkraczała ona na tereny II Rzeczypospolitej pod hasłami stworzenia niepodległego państwa ukraińskiego.

  Jeszcze przed II wojną światową, w wyniku porozumienia z Abwehrą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, na terenie Niemiec powołana została ukraińska formacja wojskowa, nazywana Legionem Ukraińskich Nacjonalistów lub nieformalnie Legionem Suszki od nazwiska Romana Suszki – dowódcy Legionu.

  Od 9 września 1939 r. Legion Ukraiński uczestniczył w niemieckiej inwazji na Polskę, wchodząc w skład niemieckiej 14. Armii gen. Wilhelma Lista. Jego zadaniem było prowadzenie działalności dywersyjno-politycznej na zlecenie Abwehry.

  Złożone z ukraińskich nacjonalistów bataliony Nachtigall i Roland weszły w skład Wehrmachtu. Szczególnie batalion Nachtigall zapisał się ponuro w historii. Jego żołnierze brali udział w aresztowaniu polskich profesorów we Lwowie, którzy zostali straceni 4 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich.

  W pierwszych dniach hitlerowskiej okupacji Lwowa w nocy z 3 na 4 lipca 1941 r. Gestapo z udziałem ukraińskiego batalionu Nachtigall, pod dowództwem Romana Szuchewicza – „Czuprynki, dokonało aresztowania kilkudziesięciu profesorów uczelni lwowskich (głównie Uniwersytetu Jana Kazimierza oraz Politechniki Lwowskiej), członków ich rodzin i osób przebywających w ich mieszkaniach. Jest to zbrodnia niemiecko-ukraińska, nie wyłącznie niemiecka.

  Rozmawiał Tomasz Plaskota

  WK
  Mord na lwowskich profesorach to zbrodnia funkcjonariuszy niemieckiego państwa. Nie ma znaczenia, czy tymi funkcjonariuszami byli Niemcy, czy Ukraińcy.

  R.
  A co się dzialo na terenach II RP przed i w 1918, 1919 roku w czasie wojny na Kresach, robili to samo co w l. 39-47. Nacjonalizm ukraiński spustoszył im zdroworozsądkowe myślenie o nowym państwie.

  Jastrzebiec
  Tak, jak mamy własną narracje historii wobec Niemców i Rosji, tak samo powinnniśmy ją mieć i prezentować wobec Ukrainy, która prowadzi już państwą polityke gloryfikacji zbrodniarzy z UPA. Dobrze, że reagujemy na kontrowersyjne wypowiedzi, np. ambasadora Deszczyzy w Polsce.

  asas
  Bardzo dobrze ze sie o tym pisze i mówi, krótka pamięć historyczna i udawanie ze bandorwocy to godny partner w dyplomacji to śmiertelne zagrożenie dla Polski i Polaków.

  Foudre
  Na youtube mocna relacja-świadka Ireny Gajowczyk z rzezi wsi Hurby 43UPA zabiła okrutnie jej rodziców-(RZEZ WOŁYŃSKA WIDZIANA OCZAMI DZIECKA)-UPA i Ukraińców katowali,którzy pomagali-ukrywali Polaków

  PL V
  PiS ulega probanderowskiemu lobby! Gdzie Bircza! Gdzie ustawa o ludobójstwie na Wołyniu rękami UPA-dlińców z oun i upa?

  Gość
  Ukraińcy mordowali Polaków ze szczególnym okrucieństwem, a teraz Polska przyjmuje ich do pracy? To chore – najpierw doprowadzono do masowej emigracji młodych Polaków a teraz przyjęli milion Ukraińców

  PL V
  I jeszcze Polacy mają łożyć na UPA-dlińców, bo rząd oferuje im emerytury po 1 tys zł!

  zabrakło pytania o przyszłość
  Niestety „zbrodnicza ideologia banderowska” to nie tylko historia, na kulcie Bandery i UPA wychowują się młodzi Ukraińcy. Do czego zmierza PiS sprowadzając miliony Ukraińców do Polski, Wołyń 2?

  Muni
  Dobry artykuł. Skrótowo podaje najważniejsze fakty. Można dorzucić cos, co na ogół jest pomijane. Rola „dobrego” państwa Czechosłowackiego, które obdarowało wszelkimi autonomiami Ruś Zakarpacką, która stała się siedliskiem i wylęgarnią terroryzmu, propagandy ukraińskiej w stosunku do Rusinów, przemytu broni do Polski dla bojówek, schronieniem dla banderowców. W dodatku, Ruś Zakarpacka otrzymała całą masę inwestycji od ogłupiałego rządu Czechosłowacji, szkoły, urzędy, elektryfikacja… W nagrodę, Ruś wypięła się na CS w 1938-9, a podczas deklaracji swojej na szczęście 2 dniowej niepodległości obrała za godło ukraińskie barwy i tryzub w herbie, łaskawie dopuszczając prawdziwe godło RUSINÓW, niedźwiedzia jako dodatkowy emblemat. W rezultacie, w nagrodę… zostali na 46 lat częścią ZSRR, a teraz dobrobytu też raczej nie doznają.

  Dorian
  http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/zabojstwo-ze-szczegolnym-okrucienstwem-ukrainiec-zamordowal-32-letniego-pilkarza,n,1000205663.html

  visor
  Niech sobie Ukraincy buduja miejsca pracy na Wolyniu, gdzie bestialsko mordowali Polakow, a nie przyjezdzali do Polski po chleb. Po co oni nam? na klopoty? i zeby gloryfikowac banderyzm w Polsce?

  Wilnianka
  Wołyń ma przyćmić Katyń i setki innych ZBRODNI STALINOWSKICH, czy putinowska Rosja pozwoli na upamiętnienie setek sowieckich zbrodni? KIEDY PRZESTANIEMY SIĘ DAWAĆ OGŁUPIAĆ ROSYJSKIEJ PROPAGANDZIE!

  mkk
  Niech ambasador Ukrainy przeczyta instrukcję metod mordowania A może przeczytał?

  jacy ukr pozostali na ukrainie
  Na Ukrainie na polskich kresach uczciwi ukraincy zgineli broniac Polakow przed bandami chlopstwa ukrainskiego i popow ukrainskich. Ci co pozostali to sami banderowcy – pedofile i dzieciobojcy.

  Narodowiec
  Nie dyskutujemy z banderowcami póki nie klękną na kolana i nie pokajają się za ludobójstwo. Niech PiS to zrozumie.

  gość
  CIA ujawnia http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/cia-ujawnia-bohater-ukraincow-i-morderca-polakow-stefan-bandera-byl-nazistowskim-agentem

  ?
  Gdzie ta pani była przed lutym 2014 r? Jakieś artykuły może? Dlaczego uwaza za stosowne zalatwienie tej sprawy akurat teraz?

  staszek
  Pani dr. Pomarańska daje znakomite narzędzie naukowe do dialogu z władzami Ukrainy.Chwała jej za to.

  Chwalba
  Gloryfikowanie OUN i UPA oraz Bandery i Szuchewycza na Ukrainie to skandal . Z takim rządem polski rząd nie powinien w ogóle współpracować . Na Ukrainie rośnie wróg .

  Polubienie

 8. zefir @zefir:
  Swą pochwałą nie chcę szkodzić ukraińskiemu historykowi Wasylowi Rasewiczowi. Trudno jednak milczeć gdy w morzu banderowskich kłamstw i obłudy pojawia się odwaga Wasyla Rasewicza, jak iskierka nadzieji na opamiętanie prowadzące do obiektywnej i moralno-etycznej oceny historii.

  uvara @uvara:
  Jest tylko jedna spodziewana reakcja ukraińskich oficjeli: agent Kremla!

  jwu @jwu:
  Czy tylko na Ukrainie tak go nazwą ? Podejrzewam ,że wśród naszych polityków i posłów, też wielu się znajdzie ,by go tak określić ?

  uvara @uvara:
  @jwu o tak, ogólnie teraz trendy jest obwinianie za wszystkie nieszczęścia świata (tego lepszego, bo zachodniego) Rosji i jego wszędobylskich agentów.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-historyk-ludzie-o-rekach-zbrukanych-krwia-niewinnych-maja-byc-wzorem-dla-ukraincow/


  Wasyl Rasewycz

  UKRAIŃSKI HISTORYK: CZY LUDZIE O RĘKACH ZBRUKANYCH KRWIĄ NIEWINNYCH MAJĄ BYĆ WZOREM DLA UKRAIŃCÓW?

  20 listopada 2017|7 komentarzy|w polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Wasyl Rasewycz oskarżył politykę pamięci prowadzoną przez Wołodymyra Wjatrowycza o wybielanie Ukraińców, którzy popełniali zbrodnie i o spychanie Ukrainy na pozycję międzynarodowego pariasa.

  Wasyl Rasewycz, ukraiński historyk, pracownik wydziału historii Instytutu Ukrainoznawstwa Narodowej Akademii Nauk we Lwowie, w artykule który ukazał się w piątek na portalu zaxid.net, podważa założenia aktualnej ukraińskiej polityki historycznej.

  Nie ma tygodnia, żeby aktualna ukraińska polityka historyczna nie przynosiła naszemu państwu przykrych niespodzianek. – zauważa Rasewycz przypominając, że jej celem ma być konsolidowanie społeczeństwa wobec zagrożenia ze strony Rosji.

  u nas, mówią, wojna trwa, a nasza polityka pamięci jest podyktowana warunkami wojskowymi. Aby zwiększyć ducha walki, potrzebujemy bohaterów historycznych, którzy walczyli o niepodległość Ukrainy z bronią w ręku. Potrzebujemy tego, aby skonsolidować naród ukraiński do walki z nowym agresorem. Zgodnie z tą logiką, sąsiedzi muszą po prostu przymknąć oczy na nie zawsze szlachetne i poprawne uczynki naszych historycznych bohaterów. – pisze lwowski histotryk.

  Jednak, jak pisze Rasewycz, w warunkach II wojny światowej ci, którzy „walczyli z bronią w ręku na terenie Ukrainy”, nie byli bohaterami.

  To, na co twórcy ukraińskiej polityki historycznej proponują przymknąć oczy, w normalnym systemie zasad moralno-etycznych zasługuje często na wieczne potępienie. Tutaj bohaterami byli nie ci, którzy zabijali – bez względu na to, jak szlachetnym celem się kierowali i do czego dążyli. Jeśli brali udział w zabijaniu ludności cywilnej, czystkach etnicznych i Holokauście, a potem walczyli przeciw radzieckiemu reżimowi, może nawet nie tylko po to, by uniknąć kary za poprzednie działania – nie mogą być zaliczeni w poczet bohaterów. Dlatego, że bohaterów z przeszłości z definicji wybiera się dla celów dydaktycznych (wychowawczych). Nie tylko po to, aby pamiętać, ale i brać przykład. Ale czy chcemy, aby nowe pokolenia Ukraińców wychowywały się na takich wzorcach? (…) Czy chcemy, aby młodzi Ukraińcy traktowali jako bohaterstwo działania postaci historycznych, które brały udział w rozstrzeliwaniu cywilów, kobiet, niemowląt, młodzieży, starych i młodych; wrzucali ich do płonących chat, stodół, topili w studniach, rąbali siekierami i zarzucali im pętle na szyje? Czy zgadzamy się po prostu na dziką manipulację, kiedy złoczyńcy od nóg po głowę zbryzgani ludzką krwią, porzuciwszy haniebną służbę w ukraińskiej policji pomocniczej poszli do lasu i stali się podstawą UPA, nagle stają się biali i wchodzą do szkolnych podręczników, ale już jako heroiczni powstańcy? – pyta Rasewycz.

  Ukraiński historyk argumentuje, że oprócz wymiaru moralnego, wysuwanie OUN-UPA na piedestał jest także rewizją rezultatów II wojny światowej.

  …szybciej cały świat się od nas odwróci, niż zgodzi się na to, żeby ktoś czcił wrogów koalicji antyhitlerowskiej, albo usprawiedliwiał zbrodnie przeciwko ludzkości. – uważa.

  Rasewycz krytykuje w swoim artykule Wołodymyra Wjatrowycza. Jego zdaniem polityka historyczna uprawiana przez szefa ukraińskiego IPN „zatapia Ukrainę” niszcząc jej międzynarodowy autorytet i pozbawiając sojuszników. W opinii Rasewycza taka polityka tworzy z Ukrainy międzynarodowego pariasa.

  CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński polityk: Zagraliśmy się Banderą i zamknęli nam drogę do Europy

  Kresy.pl / zaxid.net

  Laszka @U.D:
  I wystarczyla tak niewiele, ze strony Polski, zeby ludzie na Ukrainie przestali sie bac. Choc to dopiera taka „jaskolka”, ale juz druga. Moze bedzie ich wiecej i przyjdzie wiosna?? Tylko jak przekonac mlodych ludzi wychowanych na kulcie UPA i BAndery? Zapiski CIA o Banderze chyba nie wystarcza. A przynajmniej musialyby byc na Ukrainie rozpowszechnione.

  bob @bob:
  @U.D a jakie są zapiski nie znam tego?

  bob @bob:
  Prosto dosadnie do rzeczy może jeszcze są normalni ludzie w tym kraju

  Polubienie

 9. ProPatria @ProPatria:
  I to jest punkt zwrotny w rozwoju chamskiej buty zarówno upaińców jak i pisiorów. Jeżeli to prawda Naród wyjdzie na ulicę: u nas nie ma przyzwolenia na stawianie pomników bestialskiemu motłochowi delektującemu się zadawaniem przemyślnych cierpień podczas uśmiercania. Także jest to koniec tej antypolskiej marionetki i partii wyznawców jarosława- upainę zbawa. Nikt przy zdrowych zmysłach takiej zdrady nie zaakceptuje.

  Sun Escobar @Sun Escobar:
  To oznaczało, by wojnę domową. Żaden normalny Polak nie pozwoli na stawianie pomników ukraińskim zbrodniarzom UPA, mordercom Polskich dzieci i kobiet.

  jaro7 @jaro7:
  Znając pisowskich zaprzańców wcale by mnie to nie zdziwiło, politycy w naszym kraju to zdegenerowana kasta.

  OkularnikGA @OkularnikGA:
  Nawet, Adrian, nie próbój!

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/przedstawiciele-dudy-obiecali-ukraincom-odbudowe-pomnikow-upa/


  Spotkanie Wiceprzewodniczących Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy w Krakowie. Fot. president.gov.ua

  PRZEDSTAWICIELE DUDY OBIECALI UKRAIŃCOM ODBUDOWĘ POMNIKÓW UPA?

  20 listopada 2017|19 komentarzy|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Strona polska będzie dążyć do odbudowy zniszczonych pomników UPA na terenie Polski – twierdzi wiceszef kancelarii ukraińskiego prezydenta.

  Podczas spotkania Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy w Krakowie strona polska obiecała Ukraińcom odbudowę zniszczonych pomników UPA w Polsce – twierdzi zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Konstiantyn Jelisejew, który przewodniczył ukraińskiej delegacji podczas rozmów w Krakowie.

  Wypowiedź Jelisejewa ukazała się w niedzielę w audycji „Fakty tyżnia” (Fakty tygodnia) ukraińskiej stacji telewizyjnej ICTV.

  Polska strona zapewniła nas, że będzie pracować nad tym, aby te miejsca pamięci [zniszczone pomniki UPA – red.] były odnowione i do momentu ich legalizacji pozostaje status quo. – powiedział Jelisejew dziennikarzowi stacji. Według komentarza „Faktów tyżnia” ma to być cena za zgodę na wznowienie polskich prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie.

  Wypowiedź Jelisejewa od minuty 13:40 poniższego materiału:

  Ukraiński urzędnik powiedział także, że strony polska i ukraińska uzgodniły na spotkaniu, że „czarne listy” osób, którym zakazano wstępu na terytorium obu państw powinny zostać „zoptymalizowane”, czyli skrócone, tak aby nie znajdowali się na nich historycy czy działacze społeczni.

  Przypomnijmy, że w oficjalnych komunikatach, zarówno polskim jak i ukraińskim, wydanych po piątkowym spotkaniu w Krakowie, nie poruszono sprawy pomników UPA na terenie Polski.

  PRZECZYTAJ: „Wspólne prace ekshumacyjne powinny zostać wznowione” – spotkanie przedstawicieli prezydentów Polski i Ukrainy

  Według relacji strony polskiej, podanej przez Kancelarię Prezydenta, „podczas konstruktywnego spotkania strony przeanalizowały bieżące zagadnienia w stosunkach dwustronnych będące przedmiotem wspólnego interesu”. Według KPRP, obie strony przede wszystkim „potwierdziły swoje przywiązanie do wzmocnienia strategicznego partnerstwa”. Ponadto, strony spotkania „uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy winien zostać zniesiony, a wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione”. Zarówno strona polska, jak i ukraińska ma rekomendować swoim rządom odbycie w najbliższym czasie spotkanie dwóch wicepremierów: Piotra Glińskiego z Polski i Pawła Rozenki z Ukrainy. W komunikacie poinformowano też, że obie strony „uznały potrzebę kontynuacji prac dwustronnej międzyrządowej komisji ds. ochrony i przywrócenia dziedzictwa kulturowego”, a także „uzgodniły, że podejmą współpracę z odpowiednimi władzami lokalnymi na rzecz realizacji wspólnego interesu”.

  Oficjalna relacja strony ukraińskiej, opublikowana na stronie prezydenta Ukrainy, posiada brzmienie niemal analogiczne do komunikatu KPRP. Nieco inaczej brzmi jednak punkt dotyczący współpracy z lokalnymi samorządami. Według komunikatu strony ukraińskiej, „strony ukraińska i polska zgodziły się współpracować z odpowiednimi, lokalnymi organami władzy w celu rozwiązania kwestii, które stanowią obopólny interes”.

  Uczestnik rozmów Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy Rafał Dzięciołowski nie chciał komentować wystąpienia ukraińskiego urzędnika odsyłając nas do oficjalnego komunikatu KPRP. Kresy.pl zwróciły się do Kancelarii Prezydenta o skomentowanie słów Jelisejewa.

  CZYTAJ TAKŻE: Prof. Szwagrzyk: nigdy nie będzie zgody na pomniki UPA w Polsce [+VIDEO]

  Kresy.pl / ICTV

  uvara @uvara:
  Upaińscy oficjele mają w zwyczaju pchać się przed szereg i ogłaszać decyzję zanim ta zostanie w jakikolwiek sposób potwierdzona przez drugą stronę, myśląc że w ten sposób zaklinają rzeczywistość… nie raz już czytałem przechwałki Poroha, że już na 100% załatwił to czy tamto od USA lub UE, gdy potem sie okazywało, że były to typowe puste obietnice a nie żadne gwarancje. Żenujące.

  jwu @jwu:
  Może masz i rację ? Ale nie w sprawach ich przechwałek dotyczących Polski .Bo dotychczas wszystkie się sprawdziły ,także nie zdziwię się jak banderowskie pomniki urosną jak grzyby po deszczu, a być może (nawet) tablica upamiętniająca OUN-UPA pojawi się na grobie nieznanego żołnierza w Warszawie ? Oczywiście nic nie mówiąca o ludobójczej działalności wobec Polaków ,tylko chwaląca tych rzeźników za walkę z „hitlerowcami”i sowietami.

  bob @bob:
  Żeby Duda nie okazał się kolejnym Marcinkiewiczem zaraz …

  JanK @JanK:
  Może na ziemiach „wyzyskanych” odbudują też pomniki hitlerowskie? Poprawi to stosunki z „wypędzonymi”.

  gotan @gotan:
  tym dupkom od maliniaka i jemu samemu wszystko się popieprzyło… To świnie i zdrajcy jesli tak kombinują… Spróbujcie je postawić! Natychmiast je zburzymy..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Beresteczko1651 @Beresteczko1651:
  Bardzo jestem ciekaw, kto w Polsce zechce wziąć na siebie legalizację „pomników” ukraińskich ludobójców? Bo do odbudowy tych zburzonych chętnych nie zabraknie, jest ich tak ze dwa miliony. Szykuje się w Polsce nowa zabawa – zburz „pomnik” banderowca póki świeży:)))

  jwu @jwu:
  Zburz pomnik banderowca… Marzenia ściętej głowy .Te pomniki będą bardziej strzeżone niż miesięcznice smoleńskie. Nikt (z naszych decydentów) nie będzie ryzykował ,by ktoś na Ukrainie nazwał go agentem Moskwy ?

  Laszka @U.D:
  @jwu Na to jest prosta (jak budowa cepa) recepta. Należy rozpowszechniać, że kto buduje te pomniki i niedopuszcza do rozebrania już wybudowanych, ten jest ruskim agentem.

  jwu @jwu:
  Miałoby sens ,pod warunkiem ,że to banderowcy będą to rozpowszechniać. A na to nie można liczyć ? Każdy kto maszeruje z nimi jest ich przyjacielem ,a nie maszerujący agentami Moskwy.

  Accipiter @Accipiter:
  Pewnie to jakiś fake news choć nie zaskoczyło by mnie gdyby rzeczywiście taka deklaracja padła. Po Dudzie można się wszystkiego spodziewać tylko nie tego, że sprawuje urząd dla Polaków. Weto ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym (jaka by ta ustawa nie była) i ciąg dalszy tego cyrku, wypięcie się na Kresowian w rocznice Krwawej Niedzieli i inne wisienki dowodzą, że to farbowany patriota.

  jwu @jwu:
  To jest przykład tego ,że na linii prezydent PiS iskrzy. Wkrótce okaże się ,że działania PiS-u ,próbujące postawić krnąbrnych banderowców do pionu, pozostaną wspomnieniem. I to za sprawą prezydenta wszystkich POLAKÓW. A teraz z innej beczki, niedawno czytałem ,że kompania reprezentacyjna Ukrainy będzie miała mundury szyte na wzór tych z SS Galizien. Ciekawe ,czy nasz pierwszy będzie miał okazję oddawać honory ,dla żołnierzy tak ubranych?

  jwu @jwu:
  Obserwując postawę PO i Nowoczesnej wobec banderowskiej Ukrainy, odsunięcie PiS od władzy niewiele zmieni. A być może pogorszy sytuację nas Polaków w Polsce ?

  Laszka @U.D:
  @jwu Odsunięcie PIS od władzy nie pogorszy sytuacji Polaków w Polsce, jeśli Polacy zrozumieją, że wybór jest nie tylko między PIS i PO.

  jwu @jwu:
  Wiem to od dawna ,ale przyznam Ci się ,że nie mam kandydata w obecnym parlamencie. Podoba mi się Kukiz ,ale tylko w temacie Ukrainy. W innych kwestiach nie jestem już tak zgodny z nimi.

  Polubienie

 10. Alison
  Polska dyplomacja jest do kitu. Ukraina i Litwa od lat grają nam na nosie.

  pompowanie banderowców
  Tchórzliwa polityka pełzania przed banderowcami legła właśnie w gruzach. Skończyło się to upokarzaniem Polski przez rozwydrzonych pogrobowców OUN-UPA, którzy koordynują to z Berlinem.

  Jola
  Waszczykowski do wymiany, natychmiast. To jełop.

  https://wpolityce.pl/polityka/367934-nasz-wywiad-prof-zapalowski-pan-szeremeta-osobiscie-bral-udzial-w-licznych-uroczystosciach-ku-czci-ss-galizien

  NASZ WYWIAD. Prof. Zapałowski: „Pan Szeremeta osobiście brał udział w licznych uroczystościach ku czci SS-Galizien”

  opublikowano: za 44 minuty · aktualizacja: godzinę temu


  autor: fot. You Tube/Jedność Narodu

  Myślę, że reakcja polskiego MSZ jest bardzo spóźniona, ponieważ tak naprawdę od jakichś 7-8 lat na Ukrainę nie wpuszcza się różnych polskich działaczy społecznych czy historyków, którzy krytycznie piszą o tamtejszej polityce historycznej. Bodajże 7 lat temu taki zakaz wjazdu dostał na 5 lat pan Stanisław Żółkiewicz, były wicewojewoda przemyski, przywódca w tym regionie „Solidarności”, a jednocześnie szef Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich

  —mówi w rozmowie z portalem wPolityce dr hab. Andrzej Zapałowski, wykładowca akademicki, ekspert ds. bezpieczeństwa, prezes rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Wiceminister Dworczyk: Niewpuszczenie do Polski Szeremety to skandal? Publicznie występuje on z osobami w mundurach SS-Galizien!

  wPolityce.pl: Niewpuszczenie na terytorium Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety pokazuje, że stosunki między naszymi krajami w kwestii polityki historycznej zaogniają się?

  Dr hab. Andrzej Zapałowski: Przede wszystkim myślę, że reakcja polskiego MSZ jest bardzo spóźniona, ponieważ tak naprawdę od jakichś 7-8 lat na Ukrainę nie wpuszcza się różnych polskich działaczy społecznych czy historyków, którzy krytycznie piszą o tamtejszej polityce historycznej. Bodajże 7 lat temu taki zakaz wjazdu dostał na 5 lat pan Stanisław Żółkiewicz, były wicewojewoda przemyski, przywódca w tym regionie „Solidarności”, a jednocześnie szef Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich. Tak więc podobne metody Ukraińcy stosują już od wielu lat, lecz nie spotykało się to z żądną reakcją. Takie pierwsze, poważniejsze nagłośnienie sprawy było związane z prof. Czesławem Partaczem z Politechniki Koszalińskiej, wybitnym badaczem stosunków polsko- ukraińskich, który nie został wpuszczony na Ukrainę we wrześniu tego roku i dostał również 5 – letni zakaz wjazdu. Oficjalnie nie podano mu powodu, później dostał bardzo ogólną decyzję, że narusza bezpieczeństwo Ukrainy, itd.

  Pan też ma zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy?

  Prawdopodobnie tak, ale nie sprawdzałem tego, bo od jakichś dwóch lat nie próbowałem przekroczyć granicy z Ukrainą. Jakieś cztery miesiące temu zwróciłem się oficjalnie do komendanta bieszczadzkiego oddziału straży granicznej z pytaniem czy mam taki zakaz wjazdu. Odpisał, że zgodnie z przepisami polsko- ukraińskimi strona polska nie ma listy osób, które mają zakaz wjazdu na Ukrainę. Taką informację można tylko uzyskać poprzez próbę przekroczenia granicy.

  Po spotkaniu Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy stwierdzono, że oba kraje będą działać na rzecz ograniczenia listy Ukraińców z zakazem wjazdu do Polski. Ukraińcy twierdzą, że taki zakaz posiadają nie tylko radykałowie, ale także historycy, urzędnicy państwowi i działacze społeczni. Ta lista może być długa?

  Prawdopodobnie tak. Zapewne ma go też Wjatrowycz. Mam nadzieję, że polskie MSWprzez ostatnie lata monitorowało tych wszystkich działaczy nacjonalistycznych, którzy szerzyli nazizm na Ukrainie. Oni bowiem odwoływali się nie tylko do tradycji UPA, ale przede wszystkim SS-Galizien.

  Dziś podniósł to w mediach wiceminister obrony Michał Dworczyk. Pan tym tematem zajmuje się od dawna?

  Tak i muszę powiedzieć, że tych zdjęć i filmów, na których widać gloryfikowanie SS-Galizien jest bardzo dużo. W miarę możliwości od kilku lat je archiwizuje. Należy pamiętać, że były doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Jurij Michalczyszyn i były poseł Swobody, który był też szefem klubu radnych Swobody w radzie miasta Lwowa swoja karierę polityczną zaczynał od stworzenia we Lwowie Instytutu im. Goebbelsa w latach 90. XX wieku. Z 7 lat temu napisałem o tym bardzo duży tekst, który jest dostępny w internecie, dotyczący właśnie faszyzmu na Ukrainie z pełną dokumentacją i linkami.

  CZYTAJ TAKŻE: Ambasador RP po wezwaniu do MSZ Ukrainy: „Strona ukraińska wyraziła ubolewanie z powodu niewpuszczenia pana Szeremety na terytorium Polski”

  Jak duży obecnie jest ten problem na Ukrainie?

  Ten problem jest coraz szerszy na zachodniej Ukrainie, ponieważ na wszystkich marszach znajduje się symbolika SS. Ostatnio bodajże w Kałuszu jeden z radnych postawił się całej radzie, która chciała nadać jednej z ulic imię oficera SS – Galizien. Zresztą proszę zwrócić uwagę, że pułk „Azow” w swojej symbolice nawiązuje właśnie do symboli faszystowskich. Również bardzo dużo nacjonalistycznych, ochotniczych jednostek walczących w Donbasie- chociażby rozwiązany z uwagi na przestępstwa wojenne batalion „Tornado”- odwoływał się do nich. Do dziś ludzie z batalionu „Azow” mają na mundurach naszywki SS. To bardzo poważne zagadnienie i mam nadzieję, że polskie MSW to monitoruje. Przypomnę, że bodajże 2 lata temu w Brukseli była wystawa ku czci osób, które zostały okaleczone w wyniku walk na wschodzie Ukrainy. Media obiegły zdjęcia weterana bez nóg, który miał SS wytatuowane na klatce piersiowej. To bardzo niebezpieczne, dlatego wcale się nie dziwię panu ministrowi Dworczykowi, że pokazuje, iż  pan Szeremeta osobiście brał udział w licznych uroczystościach ku czci SS -Galizien.

  W tym sensie Donald Tusk ma rację pisząc, że mamy ostry spór z Ukrainą?

  Całkowicie nie zgadzam z panem Tuskiem, bo on relatywizuje ten problem. Tak naprawdę bardzo dużo złego w naszych kontaktach z Ukrainą zrobiła Platforma Obywatelska nie reagując na to wszystko, co się wtedy działo. Gdyby wtedy polska strona postawiła kwestię zakazu wjazdu dla określonych grup osób, to dzisiaj nie dyskutowalibyśmy na ten temat. Dopiero obecny rząd, jako Polska, zareagował w tej kwestii, tylko z bardzo dużym opóźnieniem. Stronie ukraińskiej trzeba dziś wskazać jedno- nie może być tak, że w dalszym ciągu ta polityka we wzajemnym podejściu do wrażliwości Polski może być tak asymetryczna, jak była do tej pory. Oczywiście z Ukrainą należy współpracować, ale nie można dopuszczać do sytuacji, gdzie tak naprawdę narrację w stosunku do Polski nadaje przede wszystkim ta część ukraińskich urzędników, która jest związana ze skrajnie nacjonalistycznymi środowiskami. Nie może być tak, że szef ukraińskiego IPN mówi, iż Polska nie jest dla Ukrainy ważna, gdyż ważniejsze są Niemcy czy Francja, bo on reprezentuje rząd Ukrainy. Nie wyobrażam sobie, żeby polski urzędnik tej rangi wyręczał w takiej sprawie MSZ Polski. Tymczasem na Ukrainie mamy coraz bardziej widoczne, że  różne ośrodki nie są już koordynowane co do polityki w stosunku do Polski. Tu strona polska powinna jednoznacznie żądać wyjaśnienia, który ośrodek w tych kwestiach dalej koordynuje MSZ Ukrainy.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Kuriozalny tweet Tuska! Były premier uderza w rządzących: „Strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie”

  Rozmawiał Piotr Czartoryski-Sziler

  NSZ
  https://kresy24.pl/wasyl-rasewycz-ukrainski-ipn-zatapia-ukraine-pozbawia-sprzymierzencow-w-swiecie-i-przeksztalca-ja-w-pariasa/

  george
  Kiedy „Dyplomatołek” z MSZ zrobi czarną listę dla Ruskich, Czechów, Słowaków, Litwinów, Niemców i Szwedów? Kogoś pominąłem?

  Polubienie

 11. https://kresy.pl/wydarzenia/kancelaria-sejmu-kuchcinski-blokuje-penalizacji-banderyzmu-rzymkowski-rzeczywistosc-rownolegla/


  Marek Kuchciński podczas rozmów z Andrijem Parubijem w Truskawcu. Fot. twitter

  KANCELARIA SEJMU: KUCHCIŃSKI NIE BLOKUJE PENALIZACJI BANDERYZMU. RZYMKOWSKI: RZECZYWISTOŚĆ RÓWNOLEGŁA

  21 listopada 2017|0 Komentarze|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Centrum Informacyjne Sejmu podległe Kancelarii Sejmu oficjalnie wskazuje, że Marszałek Marek Kuchciński nie blokuje prac nad nowelizacją ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce. – To jakaś równoległa rzeczywistość. Finalizację prac blokuje Marszałek Kuchciński, a inspiruje go wicemarszałek Terlecki – komentuje dla Kresy.pl poseł Kukiz’15, Tomasz Rzymkowski.

  W wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy”, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski mówił m.in. o blokowaniu w Sejmie ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce. Za co odpowiadają czołowi politycy PiS, m.in. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński:

  – Marszałek Kuchciński, który przecież pochodzi z Przemyśla, blokuje ustawy Kukiz’15 i PSL zakazujące gloryfikacji ideologii banderowskiej.

  Słowa te spotkały się z reakcją urzędników Sejmu, podległych Marszałkowi. Jeszcze w poniedziałek rano Centrum Informacyjne Sejmu zamieściło na sejmowych stronach internetowych następującą informację:

   – W nawiązaniu do wypowiedzi duchownego, który w tygodniku „Do Rzeczy” stwierdza: „Marszałek Kuchciński, który przecież pochodzi z Przemyśla, blokuje ustawy Kukiz’15 i PSL zakazujące gloryfikacji ideologii banderowskiej”, CIS informuje, że w powyższej sprawie cały czas trwają prace. Marszałek Sejmu – również w bieżącym numerze „Do Rzeczy” szczegółowo tłumaczy tę kwestię: „Nie uciekniemy od dyskusji nad penalizacją banderyzmu. Należy doprowadzić do zmian w prawie i nie chodzi tylko o uznanie działalności OUN-UPA jako fundamentalnie sprzecznej z polską racją stanu, ale również o wprowadzenie skutecznej możliwości prawnej reakcji na takie działania jak pisanie o „polskich obozach śmierci”. Musimy jeszcze popracować nad tymi projektami, zastanowić się jakie formuły powinny w ustawach się znaleźć. Niektóre kluby proponowały by jeszcze dać im czas i zgodziłem się na to”.

  – To jest jakaś równoległa rzeczywistość – komentuje to oświadczenie w rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Kukiz’15, Tomasz Rzymkowski. – Znając realia prac parlamentu i konkretnie tego przypadku, to finalizację prac parlamentu nad nowelizacją ustawy o IPN blokuje personalnie Marszałek Kuchciński. Wtóruje mu wicemarszałek Ryszard Terlecki, który w zasadzie go do tego inspiruje.

  Przeczytaj: Kuchciński krytykuje nielegalne pomniki UPA – wcześniej nic z nimi nie zrobił

  Czytaj również: Ryszard Terlecki (PiS) mówi o „bratobójczej wojnie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”

  Wcześniej podawaliśmy, że podczas prezydium Sejmu była ze strony PiS mowa o tym, że z powodu wizyty prezydenta na Ukrainie kwestia penalizacji banderyzmu musi zostać usunięta, żeby nie eskalować napięcia.

  Poseł zaznacza, że jedynym klubem, który ma jakieś obiekcje względem ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce, przekładające się na opóźnienie w pracach, jest klub PiS. – Przed ostatnim posiedzeniem na Prezydium Sejmu, na godzinę przed rozpoczęciem prac, jedyną osobą, która wnioskowała o usunięcie tego punktu był wicemarszałek Terlecki. A decyzję podjął marszałek Kuchciński. Obaj panowie to politycy PiS.

  Zdaniem Rzymkowskiego, to „klasyczna maskirowka”. – To próba przykrycia złych intencji, które jak mniemam, przyświecają obydwu panom. Czyli ukręcenie łba całej sprawie lub rozmycia odpowiedzialności. Pewnie skończy się na tym, że zbrodnie ludobójstwa na Wołyniu dokonali sowieci. Tak jak kiedyś, gdy chciano w ramach uchwały wszystkich „wrzucić do jednego wora” i ustanowić 17 września Świętem Męczeństwa Kresów – jednoznacznie wskazując na sowietów. Podejrzewam, że tym razem też tak będzie: próba zmiany definicji i rozmycia odpowiedzialności Ukrainy tak, aby nie wchodzić w spór historyczny. Co oczywiście stoi w jawnej sprzeczności z prawdą obiektywną i historyczną.

  Czytaj również: Rzymkowski dla Kresów.pl: PiS w kwestii relacji polsko-ukraińskich to patrioci bezobjawowi

  Do sprawy na Facebooku odniósł się również ks. Isakowicz-Zaleski:

  – Marszałek Marek Kuchciński (PiS) w lipcu 2016 r. po spotkaniu się z synem d-cy UPA, Jurijem Szuchewyczem blokował uchwałę ws. ludobójstwa na Kresach. A dziś ściemnia ws. projektu ustawy Kukiz`15 o zakazie szerzenia banderyzmu. Wstyd!

  Wcześniej część mediów podawała, że zdjęcie z porządku dziennego obrad Sejmu ustawy to gest przed wizytą prezydenta na Ukrainie. Portal wpolityce.pl twierdził, że przy tak napiętych stosunkach pomiędzy Polską i Ukrainą prezydent uznał, że przegłosowanie ustawy penalizującej banderyzm może doprowadzić do zablokowania wizyty lub uczynienia jej bezsensowną. Informator, na którego powoływał się portal twierdził, że zdjęcie ustawy jest gestem PiS wobec Andrzeja Dudy.

  Przeczytaj: Kukiz dla Kresów: PiS chce zwalić haniebne zablokowanie penalizacji banderyzmu na prezydenta

  Kresy.pl

  Polubienie

 12. ProPatria @ProPatria:
  Pytanie do zawsze liczącego się z banderowską „wrażliwością” glińskiego i innych prostepowych pisiorków: czy padło upaińskie będące inicjatorami wznoszenia pomników dla morderców w ZAWSZE WIERNYM POLSCE LWOWIE bierze pod uwagę polską wrażliwość ??? Co bierzemy pod uwagę: wrażliwość ofiar czy chamską butę dziczy zwaną „wrażliwością” (i co najgorsze gorliwie uwzględnianą) przez pewne popłuczyny światka polityki ??

  franciszekk @franciszekk:
  @ProPatria >>>> Ludzie cywilizacji turańskiej honorują kolejnego swojego wielkiego hieroja czyli zwyrodniałego ludobójcę… a to ci dopiero wzór do naśladowania ludzkiego zwyrodnienia! Zapewne PO+śwęcił tą tablicę ich „chrześcijański” duchowny…. a to ci dopiero rodzaj „chrześcijaństwa” w wydaniu ukraińskim! Może wystąpią do papieża Franciszka o ogłoszenie świętym tego okrutnego bandyty?

  tagore @tagore:
  I bardzo dobrze, Rząd Ukrainy nie zrezygnuje z swojej polityki wobec Polski. A opisane działania doskonale wpisują się w ukraińską taktykę faktów dokonanych wobec Polski i innych sąsiadów. Dyskredytuje to gedroycian pomimo stosowanej ostatnio mimikry.

  jwu @jwu:
  Nie rozumiem ,dlaczego banderowcy dalej brną w to kłamliwe bagno? Przecież ci bandyci oprócz wymordowania różnych mniejszości narodowych, nic dla Ukrainy nie zrobili.Gdyby nie Stalin i inni przywódcy ZSRR tego państwa w tych granicach nigdy by nie było.Bo banderowcy (powstańcy ,tak się mówi i pisze w naszych oficjalnych mediach) stając naprzeciwko regularnej armii wszystko przegrywali.A nawet dobrze zorganizowana samoobrona potrafiła im nieźle dołożyć .

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-we-lwowie-odslonieto-tablice-ku-czci-szuchewycza/


  Odsłonięcie pomnika Szuchewycza we Lwowie, foto: unian.ua

  UKRAINA: WE LWOWIE ODSŁONIĘTO TABLICĘ KU CZCI SZUCHEWYCZA [+FOTO]

  21 listopada 2017|4 komentarze|w polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Roman Szuchewycz, osoba odpowiedzialna za zaakceptowanie i przeprowadzenie ludobójstwa Polaków na Wołyniu został upamiętniony we Lwowie.

  We Lwowie, przy jednej z ulic, w pobliżu miejsca gdzie na obrzeżach Lwowa znajdowała się kryjówka komendanta głównego UPA, odsłonięto we wtorek tablicę ku jego czci.

  Uroczystość odsłonięcia tablicy rozpoczęła się od mszy w Kościele Najświętszej Maryi Panny Władczyni Ukrainy, gdzie zebrani, jak podaje portal zaxid.net, modlili się za bohaterów, którzy oddali życie za Ukrainę.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulica dowódcy UPA Romana Szuchewycza oficjalnie zatwierdzona przez radnych Kijowa

  Następnie przedstawiciele władz, duchowni, osoby publiczne oraz mieszkańcy miasta i regionu wzięli w odsłonięciu tablicy ku czci komendanta głównego UPA Romana Szuchewycza.

  Na uroczystości była obecna córka dowódcy UPA, Maria Szuchowycz. Przemawiając zwróciła się do zebranych: Pokolenie uczestniczące w tych walkach wyzwoleńczych już stopniowo odchodzi. Z roku na rok ich szeregi stają się coraz mniejsze. A kiedy odejdą wszyscy kto pozostawi ślady pamięci o tym, jak to wszystko się wydarzyło? Dlatego apeluję do młodych ludzi: zachowajcie naszą historię. Nasi dziadkowie i rodzice stworzyli wolną Ukrainę i nikt nie ma prawa nam mówić jak żyć. Składam podziękowania każdemu kto przyczynił się do stworzenia tej tablicy.

  ZOBACZ TAKŻE: Ukraiński intelektualista: Ukraina pójdzie z Banderą a nie z Polską [+VIDEO]

  Obecni na uroczystości kapłani poświęcili pomnik i odprawili nabożeństwo żałobne. Przedstawiciele władz złożyli pod tablicą kwiaty.

  Zdjęcia z odsłonięcia uroczystości odsłonięcia tablicy we Lwowie:

  Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

  Naczelny dowódca UPA jest honorowym obywatelem m. in. we Lwowie, Iwano-Frankowsku, Tarnopolu, Trembowli, Borysławiu czy Jaworowie.

  Kresy.pl / zaxid.net

  Polubienie

 13. PiS odbuduje pomniki UPA w Polsce ! informuje DTv TV Ukraińskiej – kapitulacja !!

  jack caleib
  Published on Nov 21, 2017

  Jurgen Melinger
  7 hours ago
  Może PiS w ramach rekonstrukcji rządu premierem zrobi Schetynę ? Wtedy to nie tylko UPA pomniki odbudują ale i Przemyśl oddadzą .

  Predator Cube
  6 hours ago
  I na Aushwitz pierdolna tablice ze to P…kie, tak jak tego makrela rzada!

  Suzanna .Kwiatkowska
  6 hours ago
  Petro Proszenko bedzie najlepszy na Prezydenta Polski hehehehe

  Polubienie

 14. Bohdan Staszynski @Bohdan Staszynski:
  Małe sukcesy prowadzą ku Zwycięstwu. Cieszę się, że na kresach można przeczytać czasem także pozytywne wiadomości z frontu;)

  Kojoto @Kojoto:
  Widać, że lewactwo nie przeprosi bez pozwu i zapędzeniu w kozi róg… podłe te mendy są i załgane.

  franciszekk @franciszekk:
  Lewactwo (nie prawdziwa lewica) wystarczy PO+straszyć odPOwiednią wysoką stawką kasy a od razu kapituluje! Prawdziwa Lewica nie POpierała nigdy zwyrodniały bandytyzm ukraiński >>>>>> patrz i słuchaj:

  Lewactwo PO+iera !!!…..

  https://kresy.pl/wydarzenia/wykladowca-sew-uw-przeprasza-patriotycznego-dzialacza-przemysla-pomowienie/


  Adam Balcer. Fot. youtube.com

  WYKŁADOWCA SEW UW PRZEPRASZA PATRIOTYCZNEGO DZIAŁACZA Z PRZEMYŚLA ZA POMÓWIENIE

  24 listopada 2017|3 komentarze|w polityka, Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Rok temu dr Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej UW na łamach prasy twierdził, że Mirosław Majkowski stał za atakiem na procesję ukraińską w Przemyślu. Swoje twierdzenia opierał na kłamliwych wpisach Marcina Reya. Majkowski skutecznie pozwał Balcera do sądu i zapowiada, że teraz kolej na Reya.

  W czwartek na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” ukazały się przeprosiny dr Adama Balcera z Uniwersytetu Warszawskiego w związku z jego nieprawdziwymi i kłamliwymi wypowiedziami pod adresem znanego przemyskiego działacza patriotycznego, Mirosława Majkowskiego.

  Dr Balcer w październiku ub. roku na łamach „DGP” stwierdził, że „za atakiem na procesję ukraińską stał pan Majkowski”, a także: „Ten pan jeździ regularnie do Moskwy i tam wychwala Putina”. Majkowski pozwał go za to do sądu. Sprawa zakończyła się przyznaniem się Balcera do błędu i przeprosinami, w tym na łamach gazety.

  – Cieszę się z tego, że sprawa ma taki finał – mówi Majkowski w rozmowie z portalem Kresy.pl. Dodał, że cieszy go, iż stało się to na pierwszym, tzw. pojednawczym posiedzeniu sądu. – Pan Adam Balcer zrozumiał błąd, który popełnił i był zmuszony mnie przeprosić.

  Majkowski zwraca uwagę, że jest to też pokłosie działalności Marcina Reya, zaangażowanego filo-ukraińskiego aktywisty. Balcer opierał swoje twierdzenia na wpisach Reya, publikowanych na prowadzonym przez niego profilu facebookowym „Rosyjska V kolumna w Polsce”. Majkowski zapowiada, że  w związku z tym zamierza podjąć dalsze działania na drodze sądowej: – Pan Rey jest następny w kolejce. Nie zamierzam mu odpuścić.

  Majkowski odniósł do sprawy również na Facebooku. – W ubiegłym roku w Dzienniku Gazeta Prawna zostałem pomówiony przez dr Adama Balcera wykładowcę UW o to, że stałem za atakiem na procesję ukraińską w Przemyślu – napisał. – Postanowiłem przed sądem sprawdzić rewelacje owego Pana. Na pierwszym posiedzeniu pojednawczym ów Pan Balcer zechciał mnie przeprosić i zwrócić koszty procesu. Dziś w Dzienniku Gazeta Prawna ukazały się przeprosiny.

  W swoim wpisie przemyski działacz wspomina również o Reyu:
  – Bezpodstawne oskarżenia p. Balcera były pokłosiem twórczości niejakiego Reya prowadzącego stronę Rosyjska V Kolumna w Polsce. Rey jest następny w kolejce.

  Sam Rey był kreowany przez pro- pisowskie media na eksperta do spraw wojny informacyjnej.

  Dr Adam Balcer, giedroyciowiec i wykładowca Studium Europy Wschodniej UW w raporcie dla Instytutu WiseEuropa pisał o „polskim zaangażowaniu w Holokaust” , którego „skala jest nadal zdecydowanie niedoceniana w dzisiejszej Polsce”.

  W treści raportu wyraźnie uwypuklono stwierdzenie, że „polskie zaangażowanie w Holokaust było znacznie mniejsze niż w przypadku Węgier, jednak jego skala jest nadal zdecydowanie niedoceniana w dzisiejszej Polsce”. Dr Balcer, powołując się na raport polskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów pisze, że „Polacy w znacznej większości byli zimno obojętni na eksterminację Żydów, a ich nastawianie względem nich pozostało przez całą wojnę negatywne”.

  – W opinii Centrum Badań nad Zagładą Żydów, polscy Żydzi doświadczyli z rąk Polaków więcej cierpienia, niż wsparcia czy pomocy –czytamy w raporcie.

  Fragment ten został oznaczony jednym przypisem do anglojęzycznej wersji strony głównej Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Sam raport powstał dla Fundacji WiceEuropa Institute, we współpracy z niemiecką Fundacją Heinrich Bölla.

  Dr Balcer wcześniej krytycznie wypowiadał się nt. filmu „Wołyń”. Twierdził, że „ten film to zmarnowana szansa na realne pojednanie z Ukraińcami”.

  Z kolei Marcin Rey, na swoim profilu „Rosyjska V kolumna w Polsce” opublikował tekst, w którym świadomie podano i uwypuklono fałszywe informacje na temat portalu Kresy.pl. Zostały one później powtórzone przez Frondę.pl. Wcześniej ten portal przedrukował inny tekst Rey’a, zarzucający ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu m.in. antysemityzm i nawołujący polskie służby specjalne i władze kościelne, by „ostatecznie i skutecznie nakazały mu milczenie”.

  Czytaj również: Fundacja Otwarty Dialog donosiła na Kresy.pl do ABW [+DOKUMENTY]

  Kresy.pl

  …..

  Kojoto @Kojoto:
  Czy złapano już tego śmiecia od okrzyku „Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi”? Tym powinna się zająć prokuratura i policja. Skandaliczne jest to, że w tamtej sprawie jest cisza, mimo nagrań.

  https://kresy.pl/wydarzenia/oskarzony-o-okrzyk-smierc-ukraincom-uniewinniony/


  Rynek w Przemyślu. Fot. wikimedia.org

  OSKARŻONY O OKRZYK „ŚMIERĆ UKRAIŃCOM” UNIEWINNIONY

  24 listopada 2017|1 Komentarz|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

  Sąd Okręgowy w Przemyślu uniewinnił Adriana N., oskarżonego o kierowanie gróźb oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

  Adrian N. miał krzyczeć „śmierć Ukraińcom” podczas Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich 10 grudnia 2016 r. przed ukraińskim Domem Narodowym w Przemyślu. „Wzniesienie okrzyku prokuratura zarzuciła 31-letniemu Adrianowi N., mieszkańcowi zachodniej części województwa podkarpackiego. Prokuratura oskarżyła go o stosowanie groźby bezprawnej wobec grupy osób ze względu na narodowość ukraińską oraz publicznie nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych” – informuje portal Nowiny24.pl.

  Oskarżony wyjaśniał w trakcie śledztwa, że był uczestnikiem marszu, ale nie przyznał się do wzniesienia okrzyku. Wyrok uniewinniający nie jest prawomocny.

  Jak pisaliśmy w grudniu zeszłego roku, organizatorzy Marszu Orląt Przemyski i Lwowskich uznali zarzuty za kolejny atak medialny szkalujący dobre imię miasta, przemyskich patriotów, prezydenta Przemyśla, samorządu i innych instytucji zaangażowanych w kultywowanie pamięci o polskich bohaterach przeprowadzony przez władze Związku Ukraińców w Polsce.

  związku z opublikowaniem przez stronę ukraińską filmu nagranego z ukraińskiego Domu Narodowego na którym słychać okrzyk „Śmierć Ukraińcom” podczas przemarszu uczestników Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich w dniu 10.12.2016 roku oświadczamy, że w naszej ocenie jest to działanie o charakterze prowokacyjnym.

  Zdaniem organizatorów miejsce dokonania nagrania nie jest przypadkowe, a samo nagranie budzi wiele wątpliwości.– Skoro nie słychać na nagraniu co krzyczą uczestnicy Marszu to jakim cudem słychać tak wyraźnie głos jednej osoby? – pytają autorzy oświadczenia.

  Organizatorzy złożyli w tej sprawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zarówno do policji, jak i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  – Oświadczamy też, że jest to kolejny już w ostatnich miesiącach atak medialny szkalujący dobre imię miasta, przemyskich patriotów, Prezydenta Miasta Przemyśla, Samorządu i innych instytucji zaangażowanych w kultywowanie pamięci o polskich bohaterach oraz naszej historii przeprowadzony przez władze Związku Ukraińców w Polsce. – czytamy w dalszej części.

  Czytaj również: Ukraińcy na marszu w Przemyślu: Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi [+VIDEO]

  – Mając świadomość charakteru Marszu całe przedsięwzięcie odbyło się bardzo spokojnie i bez żadnych incydentów. Wznoszone hasła miały charakter pokojowy i upamiętniające poległych podczas walk w 1918 roku. Podjęliśmy także wszelkie środki bezpieczeństwa. Na końcu uroczystości minutą ciszy uczciliśmy poległych w walkach Polaków i Ukraińców.– dodają organizatorzy.

  Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich odbył się 10 grudnia. Do internetu trafiło nagranie pochodu, na którym słuchać okrzyk „Śmierć Ukraińcom”. Marsz odbywał się pod patronatem prezydenta miasta Przemyśla oraz IPN w Rzeszowie. Podczas marszu nie doszło do innych incydentów. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca zażądał od władz Polski przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie.

  Kresy.pl / Nowiny24

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.