607 Szef ukraińskiego MSZ o relacjach między Kijowem i Warszawą: „Nie będziemy potępiać tych, którzy walczyli i umierali z Ukrainą w sercu”


źr. IBTimes


No i co wy na to, hm? Piję do wszystkich ciągle tylko bohatersko milczących miłośników Majdanu, ruskich agentów i trolli z FOD, co to ten Majdan ramię w ramię dziarsko wspierali, żydobanderowców z UPAdliny, czy innych nazistowskich zbrodniarzy z pułku AZOV

Все в порядке, вы все еще счастливы? 🙂


jwu @jwu:
„Ukraina nigdy nie potępi OUN-UPA”, czyli to oznaczy, że nie przeproszą Polski za ludobójstwo dokonane przez ww. ugrupowania na Polakach.

uvara @uvara:
Takie są skutki polityki odpuszczania w stosunkach z banderlandem. Z Węgrami i Rumunią będą rozmawiać o zmianach w polityce oświatowej (czyt. zmiękła im rura i pójdą na ustępstwa) a w stosunku do Polski OCZEKUJĄ odbudowy samowoli budowlanej ku czci banderowskich katów polskich cywili.

lp @lp:
Banderowski pomiocie, dlaczego zabroniliście odbudowy Cmentarza Orląt w pierwotnej formie ( banderowskie sk()ny nie zgodziły się na odbudowę kolumnady – Panteonu)?! … Dlaczego nie bacząc na wrażliwość Polaków budujecie pomniki mordercom naszych ojców, matek, braci i sióstr?… Dlaczego barbario stepowa zabraniacie godnie pochować ofiary mordów waszych dziadów i ojców?… To co pierniczysz o „szacunku” dla ukraińców? Was się powinno sądzić w Hadze, gady przeklęte co cwela i sadystę macie za „heroja”, a waszą „samostijną” niech szlag najjaśniejszy trafi. Amen.

Gaetano @Gaetano:
„…do wartości chrześcijańskich”. Gdyby ta banderowska szumowina miała jakiekolwiek pojęcie o czym bredzi. Po wszystkich tych satanistycznych banderowsko-ukrowskich obeliskach powinien przejechać buldożer już ćwierć wieku temu i za tą imprezę powinno zapłacić państwo. Tak to się miało odbyć w normalnym kraju.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/szef-msz-ukrainy-spodziewam-sie-ze-pomnik-upa-hruszowicach-bedzie-odbudowany-video/

SZEF MSZ UKRAINY: SPODZIEWAM SIĘ, ŻE POMNIK UPA W HRUSZOWICACH BĘDZIE ODBUDOWANY [+VIDEO]

1 grudnia 2017|19 komentarzy|w polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Pawło Klimkin twierdzi, że burzenie pomników UPA jest wyrazem braku szacunku do Ukraińców i odwołuje się do wartości chrześcijańskich.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin pierwszy film opublikowany w środę na swoim nowo założonym wideoblogu poświęcił polsko-ukraińskiemu konfliktowi pamięci. Klimkin wyraził nadzieję, że zburzony pomnik UPA w Hruszowicach zostanie odbudowany. Z jego słów wynika także, że iż uważa, że Ukraina nigdy nie potępi OUN-UPA.

Zniszczenie pomnika w Hruszowicach jest tak naprawdę niszczeniem szacunku nie do UPA, a do ludzi, do Ukraińców. I to, że resztki tego pomnika zostały przeznaczone na utwardzanie drogi, powinno stać się nie negatywnym, ale, jak się spodziewam w przyszłości, pozytywnym symbolem po tym, jak ten pomnik zostanie odbudowany. – mówił szef ukraińskiej dyplomacji

Następnie Klimkin wytknął polskiej stronie brak potępienia niszczenia w Polsce pomników upowskich zbrodniarzy, zestawiając ten fakt z potępieniem niszczenia na Ukrainie polskich pomników cywilnych ofiar wojny.

A przy okazji, potępiłem wszystkie akty wandalizmu w stosunku do polskich pomników na Ukrainie. Ale nie słyszałem, albo może nie dosłyszałem takiego potępienia z polskiej strony. Pojednanie powinno być w stosunku do ludzi. To jest wyrazem chrześcijańskiego szacunku do tych, którzy mieli swoje emocje, swoje inspiracje, swoje marzenia i szedł do przodu. – powiedział Klimkin, który zasugerował także, że Ukraina nigdy nie potępi OUN-UPA.

Bronimy i będziemy bronić szacunku wobec Ukraińców. Inaczej być nie może. Nikt i nigdzie nie usprawiedliwiał tych poszczególnych osób albo poszczególnych oddziałów, lub ich metod postępowania z ludnością cywilną. Ale nie potępialiśmy, nie potępiamy i nie potępimy tych, którzy walczyli i umierali z Ukrainą w sercu. – zapowiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Klimkin powtórzył wezwanie do dialogu skierowane do Polaków i wskazał na potrzebę stworzenia „kanału państwowego dialogu”. Powołując się na Jana Pawła II i słowa „nie lękajcie się” wezwał do pojednania na wartościach chrześcijańskich.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Ukrainy o „pomniku UPA” w Hruszowicach: to jest nasze rozumienie pojednania

Nie powinniśmy bać się wyznać prawdę historyczną, ale powinniśmy być odpowiedzialni wobec siebie, wobec naszych relacji, ale tak naprawdę wobec ludzi, ponieważ pojednanie jest pojednaniem między ludźmi na zasadach bardzo prostych i zrozumiałych dla każdego wartościach. Właśnie na wartościach chrześcijańskich. – zakończył swoje wystąpienie minister Klimkin.

Do filmu dodano napisy z polskim tłumaczeniem, co oznacza, że wystąpienie Klimkina było skierowane także do polskiego audytorium.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

jazmig @jazmig:
W Polsce nie ma pomników ukraińskich, są wyłącznie banderowskie, które niszczone będą tak samo, jak sowieckie i komunistyczne.

OkularnikGA @OkularnikGA:
Ci ukraińscy politycy totalnie odlecieli: zdaniem tego dyplomaty o chamskim pysku mamy wyrażać chrześcijański szacunek zwyrodnialcom, jakich nigdy wczesniej nie znał świat! Noż się w kieszeni otwiera…

franciszekk @franciszekk:
Cyt. „….pojednanie jest pojednaniem między ludźmi na zasadach bardzo prostych i zrozumiałych dla każdego wartościach. Właśnie na wartościach chrześcijańskich. – zakończył swoje wystąpienie minister Klimkin.” Czy zdziczałe okrutne zabijanie cywilnej ludności a w szczególności: kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt są wartościami chrześcijańskimi? Co ten przedstawiciel cywilizacji turańskiej bajdurzy?

jwu @jwu:
@franciszekk W Polsce jest duża grupa lewactwa ,nie należąca ani do ZUwP ,ani nie będąca potomkami znanej nam operacji,która poprzez swoją retorykę,naciska na pozostałych Polaków ,by w imię miłości do Ukraińców zapomnieli o tym co było kiedyś.Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to ,że my Polacy mamy zapomnieć ,a Ukraińcy nie muszą ,bo przecież gloryfikują tych ludobójców,którzy tej rzezi dokonali.I to polskiemu lewactwu nie przeszkadza.

gotan @gotan:
azjato odbudujesz sobie sam ale na „dzikich polach”…tam jest właściwe miejsce dla upadlińskich

tagore @tagore:
Z przyjemnością słuchałem szczerej i jednoznacznej bez niedomówień wypowiedzi Pana Klimkina. Dotychczas pupcie wołowe czyli polscy politycy i „eksperci” chcieli wierzyć w to ,że polityka historyczna Ukrainy to przypadek wynikający z działań ukraińskich historyków i skrajnych polityków. Teraz otrzymali piękny strzał pomiędzy oczy ,to jest oficjalna polityka Państwa Ukraińskiego z wszystkimi tego konsekwencjami.

jwu @jwu:
@tagore Ciekawe ,kto nimi steruje ? Pan z za wielkiej wody,czy Pani z za Odry i Nysy ?

Monroe @Monroe:
@jwu Nie widzę interesu Pana zza wielkiej wody, a Pani zza Odry, jak na mój rozum, byłaby bardziej finezyjna i nakazała ukrywanie prawdziwych, proniemieckich dążeń Kijowa. Ewidentny jest natomiast interes Moskwy, która, żeby Ukrainę zjeść, musi ją najpierw odizolować od Zachodu. Oczywisty interes Moskwy nie zmienia jednak faktu, że na Ukrainie wielu rzeczywiście tak myśli. Oni naprawdę zdają się żyć przekonaniem, że polskie władze to jeden wielki zbiorowy Adrian, na którego wystarczy groźnie pofuczeć.

jwu @jwu:
@Monroe A te 4mld. baksów wpompowane przez jankesów w Ukrainę ,mają iść w błoto ? Dlatego nie wierzę ,że Amerykanie odpuścili ? Ta banderowska buta nie bierze się znikąd.

Monroe @Monroe:
@jwu O prawdziwych motywach amerykańskiego zaangażowania w Ukrainę zapewne nigdy nie dowiemy się niczego pewnego. Ja tylko twierdzę, że banderowskie wycieczki pod adresem Warszawy nie są w interesie USA. Biorą się one bądź to z niebotycznie wysokiego mniemania Ukraińców o swojej roli w światowej polityce, bądź z inspiracji Moskwy. Jawne i ostre skłócenie z Polską to gwóźdź do trumny nie-rosyjskiej Ukrainy i nie widzę w tym najmniejszego zysku dla Amerykanów czy Niemców.

lp @lp:
@Monroe Mośki z Wall Street mają swój business, chcą okraść banderów z ich ziemi, które są najżyźniejsze na świecie (ok. 80% światowych zasobów czarnoziemów – info za BBC). Dlatego, póki co finansują sqrwieli z upa.

Monroe @Monroe:
@lp Jeżeli ktoś chce wojować z Rosją do ostatniego Ukraińca (jak się to przypisuje USA) albo sprywatyzować czarnoziemy (jak się to przypisuje międzynarodowym latyfundystom), ten nie pozwoli swoim marionetkom na szkodliwe dla interesów pyskówki z Polską. Poza tym, Kijów skłócił się już ze wszystkimi sąsiadami, a to mi wygląda na rękę Kremla. Kiedy postanowi posprzątać na Ukrainie, to wszyscy wokół odetchną z ulgą.

jwu @jwu:
@Monroe Ja mam wrażenie ,że Trump zaczyna (powoli) Banderię odpuszczać, kosztem uzyskania zgody Rosji ,na ewentualny atak na Koreę Płn.?

tagore @tagore:
@jwu Sami są dla siebie sterem i okrętem tak właśnie widzą właściwą politykę suwerennego Państwa. Ustawa oświatowa to inny tego przykład. Bezkompromisowa postawa wobec sąsiednich krajów ma w ich oczach umocnić suwerenność Ukrainy ,a narzucenie im na jakimkolwiek obszarze swojej narracji buduje pozycję Ukrainy jako lokalnego lidera. W Kijowie panuje w tych sprawach konsensus od dość dawna. Oligarchom to odpowiada bo uważają ,że utrwala to ich władzę i blokuje zbyt duże zbliżenie do UE zagrażające ich pozycji. UE i USA są potrzebne do trzymania na dystans Putina. Spółdzielnia oligarchów liczy na to ,że po cichu dogada się z nim i będą mogli robić swoje strasząc od czasu do czasu Putinem. Niemcy zbierają profity z traktatu Brzeskiego ,mają kogoś do poszturchiwania Polski.Choć pewnie woleli by mniej nachalną reklamę ukraińskiego faszyzmu i „sojuszu” z trzecią Rzeszą.

jwu @jwu:
@tagore Dokładnie .Reklamę ukraińskiego faszyzmu i „sojuszu” z III Rzeszą. Tylko dziwnym trafem tak się składa ,że Polska jest jedynym krajem ,który (obecnie) krytykuje ten faszyzm. I przy okazji zbiera cięgi (ze wszystkich zakątków Świata) za „faszyzm „w marszu niepodległości.

…..


autor: Fratria

www
Trzeba było tylu lat, aby polska pożal się Boże „klasa polityczna” dostrzegła to co biło w oczy – Ukrainą rządzą pogrobowcy ludobójców z OUN UPA!

gosc
Czyli Szczerski kłamał, że nie zgodził się na odbudowę pomnika……….

Box123
Bo stosując ta logike można równie dobrze powiedzieć że Niemcy tez nie powinni potępiać Hitlera i innych nazistów. Przecież oni też gazowali i mordowali ludzi mając Niemcy w sercu…

zxx
chyba mordowali ludnosc cywilną łacznie z dziecmi z samosijna ukraina na ustach!! i pomyslec że nasi wszyscy politycy popierali ten sztuczny twór wbrew opiniom wiekszosci społeczeństwa!!

POLO
Kraj robiący bohaterów z bandytów którzy bestialsko zamordowali 100 ty ludzi tylko dlatego że byli Polakami – nie jest wart nawet plunięcia !

dd
czyli Ukraina się chce zdegradować na własne życzenie ? z Banderą nam nie po drodze…

the future is bright
państwo ukraińskie nie ma prawa do istnienia. Brak ku temu jakichkolwiek przesłanek historycznych, etnicznych, kulturowych, językowych, cywilizacyjnych, geostrategicznych a wreszcie i moralnych.

Mammoth
To jest minister? To jest cwiercinteligent. Hitlerowcy tez umierali majac „deutschland, deutschland uber alles” na wargach i w sercach…

AntyPO
Ty skurXXXXXie !!!! to była zwykła rzeź …. na moich rodakach. Jeśli nie chcecie potępiać tych zwyrodnialców to nie będziecie naszymi przyjacielami. Koniec i kropka…..

https://wpolityce.pl/polityka/369833-szef-ukrainskiego-msz-o-relacjach-miedzy-kijowem-i-warszawa-nie-bedziemy-potepiac-tych-ktorzy-walczyli-i-umierali-z-ukraina-w-sercu

Szef ukraińskiego MSZ o relacjach między Kijowem i Warszawą: „Nie będziemy potępiać tych, którzy walczyli i umierali z Ukrainą w sercu”

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

Sens pojednania między narodami polega przede wszystkim na pojednaniu między ludźmi

—oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, odnosząc się do obecnych relacji między Kijowem a Warszawą.

CZYTAJ TAKŻE: NASZ WYWIAD. Będą rozmowy polsko-ukraińskie ws. ekshumacji. Waszczykowski: „Takie spotkanie jest umówione na 4 czy 5 grudnia”

Szef ukraińskiego MSZ zauważył, że dzisiejszy dialog o przyszłości między Ukrainą i Polską wszedł na etap, „kiedy politycy karmią swoimi wypowiedziami na ten temat widzów telewizji i użytkowników Facebooka”. Klimkin zaznaczył, że politycy muszą wykazać się większą odpowiedzialnością.

Powinniśmy wykazać się odpowiedzialnością, nie tylko za stosunki ukraińsko-polskie, lecz przede wszystkim odpowiedzialnością wobec nas samych – Ukraińców i Polaków. Sam sens pojednania polega na pojednaniu między ludźmi. To nie jest wyłącznie pojednanie polityczne. Dlatego uważam, że powinniśmy rozmawiać nie tyle o relacjach ukraińsko-polskich, co o stosunkach międzyludzkich i o szacunku wobec ludzi

—powiedział.

Zdaniem ukraińskiego polityka zniszczenie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu nie było wymierzone w pamięć o tej formacji, lecz było wyrazem braku szacunku wobec Ukraińców.

To, że fragmenty tego pomnika zostały użyte do wysypania drogi, nie powinno być odbierane negatywnie, lecz w przyszłości, po tym gdy ten pomnik zostanie odnowiony, powinno stać się pozytywnym symbolem

—stwierdził.

Potępiłem, a propos, wszystkie akty wandalizmu wobec polskich pomników na Ukrainie. Nie słyszałem jednak, albo może nie dosłyszałem takiego potępienia ze strony polskiej

—dodał.

W opinii Klimkina pojednanie między narodami powinno odbywać się na gruncie chrześcijańskiego szacunku dla bliźniego ze względu na tysiącletnią historię stosunków między nimi.

Dlatego powinniśmy patrzeć na historię oczami historyków, a politycznie musimy iść dalej

—podkreślił minister.

Podkreślił jednocześnie, że władze w Kijowie zawsze będą broniły tych, którzy walczyli o niepodległość Ukrainy.

Nikt nigdy nie usprawiedliwiał poszczególnych osób, czy poszczególnych oddziałów albo metod stosowanych przez nie wobec ludności cywilnej. Ale nie potępialiśmy i nie będziemy potępiać tych, którzy walczyli i umierali z Ukrainą w sercu

—zaznaczył Klimkin.

kk/PAP/Polsat News

zły
KIEDY ZAJMIEMY SIĘ MILIONAMI OFIAR SOWIECKICH ZBRODNI?

drwal
To nie ma sensu. Oni są w mentalnej czarnej d.pie. Patrzą na nas tylko jako na rynek zbytu.

JASZCZUR@jaszczur
UPA którzy walczyli i umierali z Ukrainą w sercu MORDUJĄC TYSIĄCE CYWILNEJ LUDNOŚCI JAK TAK ROZUMUJĄ TO POLSKA NIE POWINNA SIĘ WSTAWIAĆ ZA UKRAINĄ

Polonista
Analogicznie Rosjanie mogliby powiedzieć że Stalin z Rosją w sercu głodził Ukraińców; zagłodzenia nie pochwalamy, ale walki z Rosją w sercu nie potępimy. No majstersztyk językowy…

J23
typowe banderowskie myślenie…..

Chwalba
Do polityków rządowych musi dotrzeć ,że na Ukrainie rośnie wróg .

Teo@Teo
Oni usypiają naszą czujność i penetrują środowiska patriotyczne: .. Po co?
http://kresywekrwi.neon24.pl/post/141212,szatanskie-igrzysko

pl
walczyli eksterminując ludność cywilną polski

defa
Banderowcy nie walczyli tylko mordowali. Czy to dotrze kiedyś do tych zakutych łbów ?

minsect@minsect
„Z UPAiną w sercu” – mordowali bezbronne kobiety i dzieci, gwałcąc je wcześniej. Z „Ukrainą w sercu” nadziewali dzieci na płoty, wbijali kołki do głów, wyciągali wnętrzności, znęcali się zabijając w najbardziej sadystyczne sposoby w historii… To jakaś chora, upiorna „kraina”, a kolejne pokolenia wychowują na kulcie tych UPAińskich ludobójców…

tomahawk@tomahawk
Bezczelność i arogancja ukraińców jest niesłychana , a polityka ukraińska PiS to hańba i zdrada , co jeszcze musi się stać aby prezes Kaczyński i spółka choć trochę przetrzeźwieli ? Budowanie pomników upa w Polsce , to tak jak żądanie Niemców o pomniki Hitlera i Himmlera.

BB
NA KRESY PL jest artykul i video ktore inaczej przedstawia to co powiedzial Klimkin, DLACZEGO TO BLOKUJECIE????

greg63
Polski rząd musi zwiększyć bezzwrotne pożyczki i darmowe dostawy gazu a będą nas kochać jak w czasie wojny na Wołyniu i po wojnie w Bieszczadach.

Kaczorek
To była zaplanowana zbrodnia. Po co rozmawiacie z tym bandytą ?

asd
Dlaczego ta wchodzimy tym Ukraincom w dpusko

instrukcje idą z Berlina
Wyjątkowy banderowski pomiot zapomniał że ta walka polegała na mordowaniu w bestialski sposób starców, kobiet i dzieci. Banderowska Ukraina to przydupasy niemieckie tak jak w czasie II w. światowej.

alek
Plują DUDAczewskiemu w twarz, a on mówi że deszcz pada. Najgorsze że DUDAczewski reprezentuje majestat Polski. KChyba naród będzie musiał tym UPAdlińskim lizydooopom przypomnieć kto jest suwerenem.

Asys
Nie będzie pomnika upa w Polsce a ci co je stawiają powinni siedzieć za propagowanie zbrodniczych systemów i czczenie ludobujstwa.

NiePOprawny
Właśnie z Ukrainą na sztandarach i z siekierami w dłoniach mordowali całe rodziny -niech spojrzy w oczy ich rodzinom kim trzeba być żeby gadać takie głupoty

BB
https://kresy.pl/wydarzenia/kuriozalna-odpowiedz-mon-ws-usuniecia-birczy-grobu-nieznanego-zolnierza/

kop
Tak umierali z Ukrainą na ustach ze zbroczonymi w polskiej krwi łapami .

kilim
Ukraińcy mając Ukrainę w sercu mordowali z okrucieństwem dzieci nadziewając je na sztachety.Kobietom w stanie błogosławionym rozpruwali brzuchy i wyciągając dzieciątka.

miki
Duda zawiezie im pociag kasy i jeszcze przeprosi !

mm
Duda zrobi im łaske. hehe za friko. WOŁYŃ 1943 PAMIĘTAMY BANDEROWSKI WUJU!!!

jacek
morda w kubeł, banderowska pało !

sil
Poki co zamrozic stosunki z Ukraina – niech sobie gotuja wlasna zupke taki sasiad to katastrofa( ryba zawsze smierdziala od glowy)

aka@aka
Z UKrainą w sercu okrutnie mordowali? Raczej z szatanem w sercu! Nie wiem, czy na Ukrainie aż tak wiele sie zmieniło od czasów wojny, skoro przeszkadzają im nawet polskie groby i nie chcą ekshumacji!

pisowsko banderowskie wszy
oto pisosmolenska sekta antypolskich probanderowskich gnid i wszy!_____ http://alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-polityka-polska/item/115714-pis-ponownie-zablokowal-ustawe-o-penalizacji-banderyzmu

Wodke pija i kase kasuja….
Historia nauczycielka zycia!ukraincy nie wszyscy ale to podli ludzie!zawsze im blizej do moskwy i berlina!Polakow uwazaja za wrogow!tak jest teraz.swiadczy o tym tez postawa na spotkaniu brukselskim!

nn
Wołodia, weź i zaorz w końcu ten banderowski szlam.
zgłoś nadużycie1 forumowicz uznał ten post za wartościowy

31.182.196.*

a oto wasz rzad piso banderowskich gnid!____https://wirtualnapolonia2.wordpress.com/2016/09/11/rzad-prawa-i-sprawiedliwosci-pis-zaimportuje-kilkaset-tysiecy-ukrainskich-banderowcow-do-polski/

pisowsko banderowskie wszy
rzadowa sekta pisosmolenskich wszy i probanderowskich gnid tak dokarmia banderobydło ktore mordowalo widlami i siekierami Polakow!_____http://pikio.pl/nawet-milion-ukraincow-dostanie-500/

pisowsko banderowskie wszy
sekta pisosmolenskich gnid i antypolskich wszy tak wspiera zbydleconych mordercow Polakow!__phttp://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/polska-udzieli-ukrainie-gigantycznej-pozyczki-4-mld-zl/spfs4h6

pisowsko banderowskie wszy
a oto prawdziwy ryj sekty pisosmolenskich rzadowych antypolskich wszy i gnid ktore jawnie wspieraja banderowskie bydło ktore zarzynało polskie dzieci!______http://www.mysl-polska.pl/node/305

pisowsko banderowskie wszy
a tak z banderowskim bydłem ktorych wspiera pisosmolenska sekta obchodzi sie Pan Putin! Bravo Rosja!___https://www.youtube.com/watch?v=3TZ9Q18HKlQ

alf
Szczególnie, że zarzynali tysiące bezbronnych dzieci i kobiet także z Ukrainą w sercu!!!!

ede
To nie tak, dlatego nic z porozumienia nie będzie.

fann
Nie ma co z nimi rozmawiać i ułatwiać w Polsce życie.Oni nie chcą tak naprawdę pojednania.Pewnie USA nas popycha do rozmów z nimi.Uzależniając pomoc militarną.Honor czy zależność i Ukraiński śmiech

Kazik
No po tej wypowiedzi chyba się w końcu otworzą oczy zaslepionych polityków i zrewidują politykę wobec tych rezunów !!!

Jastrzebiec@Jastrzebiec
Polscy (naiwni … ) politycy, którzy uważali, że kult zbrodniczej UPA odpowiedzialnej za wymordowanie ponad 100 tys. Polaków to sprawka skrajnych polityków lub niektórych historyków, dostali teraz strzał prosto w twarz od ministra spraw zagranicznych Ukrainy, który broni UPA.

pisowsko banderowskie wszy
poczytajcie o tych zwierzetach popieranych przez pisosmolenską sekte!____http://dziennik.artystyczny-margines.pl/zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/

pisowsko banderowskie wszy
pisowskie probanderowskie wszy i gnidy i ich idole!____http://v.viralka.pl//oto-jak-ukrainska-upa-mordowala-i-torturowala-polakow-przerazajaca-lista/

UPA=SS=NKWD=BESTIALSTWO!!!
A Niemcy nie będą potępiali tych co walczyli i umierali za Niemcy w latach 1939-1945, a zwłaszcza tych z SS, Gestapo, Einsatzgruppen !!! UPAina TO PATOLOGICZNE PAŃSTWO Z PATOLOGICZNYMI „ELITAMI” !!!

pisowsko banderowskie wszy
poznajecie kto tu kogo wspierał ?!!!!!!!!!!!____https://media.wplm.pl/pictures/825/upscaleTrue/path/wp/photo/2013-12/650/473/kaczynski-z-kliczko-pap-epa-sergey-dolzhenko.jpg

as
Przestańcie wspierać czcicieli okrutnych morderców!

grr
pIS ma zamiar odbudowywać w Polsce pomniki bandery i upa !

pisowsko banderowskie wszy
a tych poznajecie kto szedl ramie w ramie z banderowcami ?!!!!!!!!!!_____https://i.ytimg.com/vi/rhHAUiFLeWg/maxresdefault.jpg

Narodowiec
Czyli Banderowcy pokazali nam POLAKOM środkowy palec, Jak PiS będzie paktował z banderowcami to będzie to zdradą.

adam
Czyli jedna i druga strona robi w konia Polaków. Nic się stało? . Niestety ZBRODNIA LUDOBÓJSTWA BYŁA i zmilczeć NIE WOLNO.

pisowsko banderowskie wszy
pisosmolenska sekta popierajaca banderowcow i ich antypolskie dzialania na upadlinie!___https://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/ukraina-odwolano-pokaz-wolynia-wojciecha-smarzowskiego,684600.html

to_ja
„w przyszłości, gdy ten pomnik (upa) zostanie odnowiony” – czyżby zapadły już jakieś decyzje po stronie polskojęzycznych polityków?

rytjdyjdfghjfgh
tak szefie msz ukrainy walczyli i owszem z cywilami o swicie mordujac nieuzbrojone kobiety dzieci i starcow, tchorzostwo i sadyzm jest podstawa dzialan waszych „bohaterow”

pisowsko banderowskie wszy
dla przypomnienia kogo wspiera pisowska sekta antypolskich gnid!___https://wpolityce.pl/polityka/229501-ksiadz-isakowicz-oburzony-makabryczna-impreza-ukraincy-kpia-z-wolynia-az-sie-wierzyc-nie-chce

celnik@celnik
Mają tupet banderowcy, to tak jakby Niemcy żądali pomnika w Warszawie dla SS-manów poległych w tłumieniu Powstania Warszawskiego. To jest niebywała bezczelność.

pisowsko banderowskie wszy
polskojezyczne antypolskie pisowskie gnidy u swoich banderokumpli! przypomnijcie sobie o tym przy wyborach!___http://isakowicz.pl/poslanka-pis-m-gosiewska-zrozumienie-dla-kultu-upa-szok/

circ@circ
Hitler też miał Niemcy w sercu, a Stalin Rosję. Poszliście Ukraińcu po trupach do celu, jak wyżej wymienieni. Pewnie dziś się oburzacie że Putin wskrzesza kult Stalina. Dużo jeszcze musicie się nauczyć dzikusy.

ida
Na Wołyniu i we Lwowie zabijali z Ukrainą w sercu.

gosc
Ukraincy dopuscili sie OKRUTNYCH ZBRODNI LUDOBOJSTWA na Polakach. Zestawienie 362 metod tortur! http://dziennik.artystyczny-margines.pl/zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/

to_ja
@celnik: W polityce zagranicznej nie ma takiego słowa jak tupet. ukry nas testują, a każde ustępstwo traktują jako słabość. Wobec tej dziczy powinna być stosowana metoda kija i… większego kija

histamina
W sercu mieli nienawiść, nie Ukrainę. Pewien fragment historii trzeba potępiać, a wręcz się za niego wstydzić. Pomnik UPA w Polsce to mniej więcej tak, jakby pomnik Hitlera postawić w Jerozolimie.

jjj
Przeczytajcie Dmowskiego-Kwestia ukraińska. Aktualne jakby pisane współcześnie.

jjj
Dmowski: Niema siły ludzkiej, zdolnej przeszkodzić temu, ażeby oderwana od Rosji i przekształcona na niezawisłe państwo Ukraina stała się zbiegowiskiem aferzystów całego świata…

jjj
Dmowski: „Dla narodu,… który musi się jeszcze wychować do swych przeznaczeń, lepiej mieć za sąsiada państwo potężne, choćby nawet bardzo obce i bardzo wrogie, niż międzynarodowy dom publiczny.”

monika
Od kiedy to walka polega na mordowaniu cywilów, mordowaniu kobiet i dzieci? Takim bestialstwem tylko Hitler i Stalin mógł sie pochwalić. Współczuję, że Ukraina ma tylko takich bohaterów

JFK
Albo totalny ignorant albo psychopata „z Ukrainą w sercu” zdzierali skórą żywcem, siekierą, widłami, nożami „z Ukrainą w sercu” mordowali kobiety, starców, dzieci, nawet niemowlęta.

proximus
Walczyli ???, siekierami, widłami i łopatami, z cywilną ludnością Polski, kobietami, dziecmi i osobami starszymi !!!

Wanda
Prezydent, jeżeli mu leży na sercu dobro Polski, powinien dyplomatycznie zachorować i odwołać swoją wizytę w tym nieszczęsnym kraju. Trzeba się koniecznie od Ukrainy izolować.

ŻAL
NA UKRAINIE RZĄDZĄ BANDEROWCY ODDAJĄCY CZEŚĆ SS GALIZIEN. JAKBY NIEMCY CZCILI SS, NIKT BY Z NIMI NIE ROZMAWIAŁ. UKRAINA SAMA SKAZUJE SIĘ NA ROSJĘ I NIE MA CO IM POMAGAĆ. ZRESZTĄ I TAK WOLĄ NIEMCÓW

bpcw@bpcw
Po pierwsze: Aby komuś wybaczyć, potrzebne jest przyznanie się do winy i wyrażenie żalu za popełnione zbrodnie. Ze strony Ukrainy tego nie ma. Jest próba kolejnego gwałtu, tym razem nad osądem morderców.

Po drugie: Naród ukraiński powstwał ze zbiegów z różnych państw, którzy korzystali z olbrzymich, niezaludnionych połaci i rabowali każdego, kto próbował się osiedlać, lub podróżować przez te bezdroża. Nie praca, ale raczej żerowanie na innych było podstawą powstania tego ludu. Stąd tak drastyczne środki kar jak nabijanie na pal. Ich intencją było odstraszanie kolejnych rabusiów.

Po trzecie: Mentalność ukraińska jest dużo bliższa rosyjskiej. Współpraca jest możliwa tylko z pozycji siły.

Tak własnie wygląda reakcja na bezczynność władz polskich. Bestialstwo nie mające sobie równych w historii, okrutne ludobójstwo (genocidum atrox) idące w setki tysięcy ofiar POLSKICH określa się jako walkę z (u) krainą w sercu(!)

ElaM
Walczyli??? Z niemowlakami i kobietami w ciąży?

wieczne potępienie UPAinie
Obecne pokolenia Ukraińców muszą mieć kompletnie wyprane mózgi banderowską propagandą. Przecież ludzkim odruchem byłoby potępienie tych zwyrodnialców torturujących i mordujących kobiety i dzieci…

vh
Im szybciej banderyzm oraz jego zbrojne ramie OUN/UPA bedzie prawnie w Polsce zrownane z nazizmem i komunizmem tym predzej skonczy sie ta hucpa.

wika
Nienawistne hordy z widłami i siekierami napadały w nocy na niewinnych i bezbronnych ludzi.Hordy okradały dobytek, zabijały i paliły.Jeżeli to była wojna z Polską, kto i kiedy ją wypowiedział?

mkk
Czy chcą Ukrainy zbudowanej na izolacji od sąsiadów Na pytanie czy chcesz za sąsiada Rosjanina czy Ukraińca Odpowiedż- zdecydowanie Rosjanina Ukrainiec jest fałszywy

janijarek@janijarek
Po okrutnej wojnie i odbudowie juz 70 lat jej skutkow zjawił sie ukrainski szwagier który pomagał Niemcom nas niszczyc a dziś nadstawia kieliszek zeby za darmo napic sie i zjeść zakąskę. Ukrainski szwagier ma kłopoty ze wszystkimi sasiadami, częściowa secesją państwa, biedą i korupcja ktora juz bezpowrotnie zniszczyła Ukraine. Obecny etap to Niemcy wkraczaja do grabiezy Ukrainy ruszyła fala propagandowa .Musieli obiecac cos ukraińcom ze nie odbijaja juz Krymu ani Doniecka ale pchaja sie na Przemysl.

paweł
klimkin jesteś durniem to UPA napadała na bezbronnych cywili zachowali się nie jak żołnierze a jak bydło za to im pomniki w Polsce nie macie lepszych bohaterów

światło prawdy
Przestańmy się łudzić i oczekiwać, że wyrażą jakiś żal. Jeśli już, to tylko pozorny, a to gorsze od szczerej nienawiści, którą noszą w sercach. Spójrzmy prawdzie w oczy i dopiero budujmy relacje.

Chwalba
Polski rząd i ten wcześniejszy i ten obecny prowadził błędną politykę wobec Ukrainy . Wyborcy tego nie tolerują. Wyborcy źle ocenili L. Kaczyńskiego, który zlekceważył kresowiaków i PAD też.

dzięki pisie nie głosuje na wa
Ha ha ha Ukraińcy plują pisowi w twarz ! To sobie wychodowaliście żmije na piersi. Milion banderowców będzie dustawało emerytury z ZUS na dużo lepszych warunkach niż polacy.

mc2
Pomik odnowie sam jak zobacze jak ”bohatyry” odbiora Krym i Donbas – a z tego co widzialem to wylapuja bohatyrow dezerterow jak zp…ja z ukrainy do Polski. Bohatyry jak dzieci i kobiety zarzynac

Box123
Ukraińców należało by zapytać czy na ludziach którzy w barbarzyński sposób mordowali bezbronnych cywilów w tym kobiety i dzieci chca budować swój przyszły kraj nawet jeśli robiac to mieli ukr w serc?

ass
i jeszcze nasze emeryturki dostaną po paru miesiącach legalnej pracy u nas, dzieki porozumieniu z POlska z roku 2012!!! dalczego PIS tego natychmiast nie wypowie???

tomahawk@tomahawk
Rząd PiS powinien natychmiast wypowiedzieć umowę emerytalną z Ukrainą , kontynuacja tej umowy grozi niewypłacalnością ZUS i zapaścią finansów publicznych .

zgroza
Pomnik UPA na polskich ziemiach? A z jakiej to racji? Pogonić to draństwo byle dalej od Polski i nie podpisywać z nimi takich zdradzieckich cyrografów, sprzecznych z interesem Polski i Polaków!!!

qw
Kolejny Ukrainiec „nic nie rozumiejący” – jak z takim się dogadać? Czarno widzę przyszłość Ukrany jako państwa! A władzom polskim mogę tylko życzyć wytrwałości!!!

10 thoughts on “607 Szef ukraińskiego MSZ o relacjach między Kijowem i Warszawą: „Nie będziemy potępiać tych, którzy walczyli i umierali z Ukrainą w sercu”

 1. Niemcy Chcą Przesiedlać Uchodźców na Ukrainę?

  Uszi
  Published on Dec 1, 2017

  Mateusz
  11 hours ago (edited)
  W Ukrainie dostaną ukraińskie oBIEDAtelstwo i sruuu do Polski! Będziemy mieli 2 mln Ukraińców, 2 mln banderowców (ruskich agentów?) i kolejne kilka miln afro/arabo-ukraińców. Do tego masowa imigracja i ochrona żmijowego plemienia. Genialny plan rozpieprzenia Polski. Trzeba w końcu zacząć głosować na nacjonalistów, żeby przywrócić normalność w kraju.

  Beata Beata
  9 hours ago
  O tym pomyślałam. Niestety

  Polubienie

 2. ‎Czecho Krzych‎ do WSZYSCY JESTEŚMY KRESOWIAKAMI !!!
  1 grudnia o 18:47
  ” Koło mojego domu płyneła rzeka. I my na niej widzieliśmy, płynące drzwi od stodoły. Na nich płynęła jak się okazało nasza sąsiadka, Marsiszko. Boże, przybili ją z bliźnakami do tych drzwi, a myśmy biegli kilka kilometrów, aby te drzwi z wody wyjąć. Już nie żyła, a te malutkie nowordki, one były tak do niej przytulone. Tego nie da się zapomnieć nigdy…”
  ” A co mam Pani powiedzieć(łzy, szloch):
  – Tam, była bardzo liczna rodzina, przed wojną na wsiach rodziny były wielodzietne. Boże, jak te dzieciaki krzyczały, a oni je po podwórku ganiali i zabijali. Najmodszych o beton główkami uderzali, starszym podrzynali gardła. Jak je wyjmowaliśmy z tej studni, prawie każdy mdlał z bólu.”

  Polubienie

  • WSZYSCY JESTEŚMY KRESOWIAKAMI!!!

   KAŻDA OSOBA, CO POPIERA UPADLINĘ I JEJ UPADLIŃSKI ŻYDOBANDEROWSKI RZĄD I ICH ZBROJNE NAZISTOWSKIE RAMIONA JAK AZOV, SVOBODA, OUN, UPA, ITP, TO OSTATNIA KURWA LUDZKA I ZWYKŁY ZDRAJCA! POWTARZAM, KAŻDA TAKA OSOBA BEZ WYJĄTKU!

   Polubienie

 3. zefir @zefir:
  Banderowscy puczyści dokonali masakry na Majdanie’2014 i teraz dyktatury zamordyzmem przed odpowiedzialnością się bronią.

  jwu @jwu:
  Takie pociągnięcie zakończy(przedwcześnie) toczące się śledztwa. A każdy mówiący i piszący o snajperach, będzie karany z urzędu.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-partia-jaceniuka-chce-zakazac-krytyki-euromajdanu/


  EuroMajdan w Kijowie, 2014 r. Fot. imgur.com

  UKRAINA: PARTIA JACENIUKA CHCE ZAKAZAĆ KRYTYKI EUROMAJDANU

  4 grudnia 2017|2 komentarze|w polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Euromajdan powinien podlegać takiej samej ochronie prawnej jak ukraińska flaga i prawda o Wielkim Głodzie – uważa Front Narodowy, partia Arsenija Jaceniuka.

  Klub parlamentarny Frontu Ludowego wniesie projekt zmian w prawie przewidujący wprowadzenie odpowiedzialności za „publiczne poniżanie Rewolucji Godności, pamięci Niebiańskiej Sotni oraz wszystkich bohaterów, którzy zginęli walcząc o niezależność i wolność kraju” – poinformowała w piątek agencja Unian powołując się na oficjalne stanowisko partii. Front Ludowy należy do koalicji rządzącej na Ukrainie, kieruje nią były premier Arsenij Jaceniuk.

  Front Ludowy uważa za niedopuszczalne cyniczne wypowiedzi odnośnie bohaterskich stron ukraińskiej historii, do jakich zaczynają uciekać się przedstawiciele prorosyjskiej „piątej kolumny”, marzący o przepisaniu historii według kremlowskich klisz w ramach propagandy kraju-agresora – napisano w oświadczeniu partii.

  Jak wynika z dalszej części komunikatu, deputowanych Frontu Ludowego szczególnie oburzyła wypowiedź opozycyjnego deputowanego ukraińskiego parlamentu Jewgienija Murajewa, który miał nazwać Euromajdan „państwowym przewrotem”.

  …jest to wyraźny sygnał, że antyukraińskie siły zaczęły jeszcze bardziej prostować swoje plecy i przechodzić do bezpośredniego i otwartego ataku informacyjnego na kraj, nasze symbole i naszych bohaterów. – uważa Front Ludowy, nazywając takie postawy „wyzwaniem rzuconym wszystkim ukraińskim patriotom”. – Rosyjska agentura, której udało się ukryć za mandatami, testuje nas na gotowość przełknięcia ich brutalnych ataków informacyjnych. Dlatego musimy i damy im odpowiedź. – zapowiada partia Arsenija Jaceniuka.

  Front Ludowy uważa, że „poniżanie” „Rewolucji Godności” powinno podlegać takim karom jak zaprzeczanie Wielkiemu Głodowi, albo zniewaga ukraińskiej flagi. Deputowani wezwali parlamentarzystów wszystkich „proukraińskich demokratycznych frakcji” do wsparcia ich inicjatywy.

  Oświadczenie Frontu Ludowego nastąpiło wkrótce po ujawnieniu we włoskiej telewizji Canale 5 wypowiedzi trzech Gruzinów twierdzących, że należeli do grupy snajperów masakrujących protestujących i milicję na kijowskim Majdanie 20. lutego 2014 roku. Jak twierdzili, robili to na zlecenie ówczesnej opozycji. Przypomnijmy także, że Serhij Horbatiuk, szef departamentu ukraińskiej prokuratury generalnej odpowiedzialnego za śledztwo ws. masakry na Majdanie oskarżył w czwartek prezydenta Ukrainy, szefa MSW i prokuratora generalnego, a także szefa SBU o opóźnianie śledztwa w sprawie zabójstw na Majdanie.

  Kresy.pl / Unian

  Polubienie

 4. Monroe @Monroe:
  Czy Władza zrozumiała, jaki sojusz tak bezalternatywnie popiera? A Duda nadal zamierza tam jechać?

  tagore @tagore:
  Ciekawe jaki ważny interes Niemiec jest związany z osobą Szeremeta? Wygląda na to ,że Niemcy wchodzą otwarcie do współpracy z Ukrainą przeciwko Polsce. Takie pokazanie języka Warszawie.

  lp @lp:
  @tagore Nic nowego, przed wojną Abwehra finansowała i szkoliła w dywersji nacjonalistów z oun, w czasie wojny doszły ukraińskie jednostki SS, po wojnie Niemcy dali schronienie wielu mordercom z upa. Teraz Niemcy chcą szachować Polskę aby zanadto nie szermowała reparacjami wojennymi w grze o pozycję w UE.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/ukrainski-gloryfikator-ss-galizien-wjechal-niemiec/


  Szeremeta (w centrum, po lewej stronie) na pogrzebie członków Waffen-SS Galizien. Fot. youtube.com

  UKRAIŃSKI GLORYFIKATOR SS GALIZIEN WJECHAŁ DO NIEMIEC

  4 grudnia 2017|7 komentarzy|w Europa Zachodnia, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Ukraiński urzędnik Światosław Szeremeta, który otrzymał roczny zakaz wjazdu do Polski, został wpuszczony na terytorium Niemiec.

  Światosław Szeremeta, sekretarz ukraińskiej Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych w czasie próby wjechania do Polski 18 listopada, został zawrócony przez polskich pograniczników. Anulowali oni wizę Szeremety wydaną przez władze Niemiec (która, podobnie jak wydana przez Polskę uprawnia do podróżowania po strefie Schengen) i poinformowali Ukraińca, że nie będzie mógł wjeżdżać na terytorium naszego państwa przez rok.

  Portal Wirtualna Polska poinformował, że Szeremeta wylądował dziś na terytorium Niemiec. Oznacza to, że państwo to zignorowało decyzję polskiej Straży Granicznej i wydało mu kolejną wizę. Szeremeta poleciał do Berlina mimo, że polski Urząd do Spraw Cudzoziemców wpisał go do wspólnotowego systemu informacyjnego (SIS).

  „Najpierw napisałem maila w tej sprawie do Ambasady Niemiec, po krótkim czasie dostałem odpowiedź, że mogę aplikować o wizę krajową” – Wirtualna Polska cytuje Szeremetę. Kodeks Schengeński zezwala na wydanie jednokrotnej wizy krajowej nawet osobom z „czarnej listy”, jeżeli w grę wchodzi „interes narodowy państwa członkowskiego” – przypomniała portal, podkreślając, że podstawie nowej wizy Szeremeta może przebywać tylko na terytorium Niemiec.

  Minister Spraw Zagranicznych wydał Urzędowi do Spraw Cudzoziemców polecenie wpisania ukraińskiego urzędnika na listę osób niepożądanych na terytorium Polski ponieważ to właśnie Szeremeta wydał latem tego roku decyzję zakazującą ukraińskiej firmie prac ekshumacyjnych w Kostiuchnówce z przedstawicielami polskiego IPN w odwecie za rozebranie nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach. W styczniu tego roku Światosław Szeremeta wypominał władzom Polski nieodnawianie zniszczonych pomników UPA na terytorium naszego kraju.

  Szeremeta jest przy tym właścicielem firmy DOLA, zajmującej się poszukiwaniem szczątków Polaków na Ukrainie, w tym na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Według nieoficjalnych informacji, pobierając za to pięciokrotnie wyższe stawki.

  Minister Waszczykowski ogłosił uruchomienie procedury, której finałem miało być stworzenie listy Ukraińców z zakazem wjazdu do Polski. Miała ona dotyczyć osób prezentujących skrajnie antypolskie postawy. Ministerstwo na razie nie udzieliło oficjalnych informacji na temat tego, kto ma się znaleźć na liście – osoby na liście miały się przekonać o tym na granicy. Według nieoficjalnych informacji podawanych przez Dziennik Gazetę Prawną na liście mieli się znajdować Wołodymyr Wjatrowycz i Światosław Szeremeta.

  Szeremeta jest znanym gloryfikatorem ludobójczej UPA. Brał także udział w uroczystych pogrzebach żołnierzy złożonej z ukraińskich ochotników dywizji SS Galizien.

  wp.pl/kresy.pl

  zefir @zefir:
  Tak wygląda solidarność unijna w Niemczech.

  jwu @jwu:
  @zefir Czy tylko w Niemczech ? Zaraz dowiemy się ,że banderowiec jest zaproszony do Francji.

  Kojoto @Kojoto:
  „interes narodowy państwa członkowskiego” – Otwarcie antypolskie działanie. Widać niemcy już oficjalnie wchodzą na podobny kurs do ukraińskiego. Należy się spodziewać, że wkrótce mogą ponownie budować pomniki nazistowskim sbrodniarzom.

  jwu @jwu:
  @Kojoto Nie ma takiej opcji, póki Żydzi pamiętają holocaust. Chociaż w przypadku Ukrainy są dziwnie milczący. I antysemitów szukają w Polsce.

  Polubienie

  • jwu @jwu:
   Oczami wyobraźni, widzę protesty i bicie piany strony niemieckiej, gdyby to Polska wystawiła wizę osobie ,która w Niemczech jest presoną non grata. Wszystko odbyło się w myśl starego powiedzenia :co wolno wojewodzie ,to nie tobie smrodzie. Teraz widzimy my ,a przede wszystkim Ukraińcy, jakie Polska zajmuje miejsce w unijnym szyku? I dlatego nie liczmy na okazywanie więcej szacunku Polsce przez stronę banderowską.

   https://kresy.pl/wydarzenia/polska/polskie-msz-skomentowalo-wpuszczenie-szeremety-niemiec/


   Światosław Szeremeta. Fot. zik.ua

   POLSKIE MSZ SKOMENTOWAŁO WPUSZCZENIE SZEREMETY DO NIEMIEC

   5 grudnia 2017|1 Komentarz|w Europa Zachodnia, polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

   MSZ zapewnia, że Szeremeta do Polski nie wjedzie, pomimo wpuszczenia go na terytorium Niemiec.

   Polskie MSZ nie posiada wiedzy, z jakiego powodu Niemcy zezwoliły Swiatosławowi Szeremecie na wjechanie na teren Niemiec, pomimo wpisania go przez Polskę na listę osób, które nie mają wstępu do strefy Schengen. – wynika z wyjaśnień resortu dla Polskiej Agencji Prasowej. Jak podała PAP we wtorek, mogą to być m.in. względy humanitarne bądź ważny interes państwa.

   Nie są nam znane przesłanki kierujące konsulem RFN, który taką wizę wydał ukraińskiemu urzędnikowi, odpowiedzialnemu za zablokowanie poszukiwań i ekshumacji ciał polskich ofiar wojen i prześladowań na terytorium Ukrainy oraz bezpośrednio zaangażowanemu w upamiętnianie formacji zbrojnych kolaborujących z III Rzeszą. – napisało MSZ.

   Jak wyjaśnił resort dyplomacji, pomimo zakazu, każde z państw strefy Schengen może wydać tzw. wizę Schengen o ograniczonej właściwości terytorialnej, na przykład w razie gdy wymaga tego interes państwa, lub względy humanitarne. MSZ podkreśliło jednak, że zakaz wjazdu dla Szeremety do Polski wciąż obowiązuje.

   Przypomnijmy, że Minister Spraw Zagranicznych wydał Urzędowi do Spraw Cudzoziemców polecenie wpisania ukraińskiego urzędnika na listę osób niepożądanych na terytorium Polski, ponieważ to właśnie Szeremeta wydał latem tego roku decyzję zakazującą ukraińskiej firmie prac ekshumacyjnych w Kostiuchnówce z przedstawicielami polskiego IPN w odwecie za rozebranie nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach. W styczniu tego roku Światosław Szeremeta wypominał władzom Polski nieodnawianie zniszczonych pomników UPA na terytorium naszego kraju.

   W poniedziałek Szeremeta wylądował na terytorium Niemiec. Oznacza to, że państwo to zignorowało decyzję polskiej Straży Granicznej i wydało mu jednokrotną wizę.

   CZYTAJ TAKŻE: UJAWNIAMY: Szeremeta groził likwidacją „nielegalnych polskich upamiętnień na Ukrainie

   Kresy.pl / DGP/PAP

   Polubienie

 5. https://kresy.pl/wydarzenia/inicjatywa-o-rydzyka-powstac-spis-ukraincow-ktorzy-ratowali-polakow-upa/


  Hruszowice, tabliczka na krzyżu poświęceconym Ukraińcom ratującym Polaków. Fot. facebook.com / SKUBUwP

  INICJATYWA O. RYDZYKA: MA POWSTAĆ SPIS UKRAIŃCÓW, KTÓRZY RATOWALI POLAKÓW PRZED UPA

  6 grudnia 2017|0 Komentarze|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Jak informuje „Nasz Dziennik”, z inicjatywy dyrektora Radia Maryja rusza zbieranie nazwisk Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed UPA na Kresach Wschodnich.

  Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość” ma zająć się gromadzeniem świadectw nt. bohaterów historii polsko-ukraińskiej. To inicjatywa o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja.

  – Pragniemy upamiętnić tych, którzy ratowali Polaków na Kresach Wschodnich w czasie tych strasznych mordów, upamiętnić Ukraińców, tych, którzy ostrzegali Polaków, którzy może ukrywali Polaków. Do dzisiaj dowiadujemy się, że wielu jeszcze nie chce się do tego przyznać, że się boi. Trzeba to upamiętnić – podkreślił w rozmowie z „ND” o. Rydzyk.

  Przeczytaj: Co Ukraińcy sądzą i wiedzą o Rzezi Wołyńskiej?

  W akcję zaangażowała się już m.in. Ewa Siemaszko, historyk i znawca zbrodni wołyńskiej. Ma ona przygotować listę Ukraińców, którzy zginęli pomagając Polakom.

  PRZECZYTAJ: Sprawiedliwi na Kresach: ukraińska pomoc Polakom podczas zbrodni UPA

  Najwięcej świadectw dotyczy pomocy udzielanej w formie ostrzeżeń. Jak pisze środowy „Nasz Dziennik”, dzięki pomocy niesionej na różne sposoby przez przedstawicieli ludności ukraińskiej ocalały niekiedy całe wsie. Łącznie mówi się o 2,5 tys. osób.

  Przeczytaj: Płużański: Powinniśmy pomyśleć o odszkodowaniach za rzeź wołyńską

  Czytaj również: Prof. Osadczy dla Kresów.pl: przez ponad 25 lat kupczono pamięcią o ofiarach Rzezi Wołyńskiej

  Sprawiedliwi Ukraińcy

  Według ustaleń historyka Romualda Niedzielki, który opracował wydaną w 2007 r. przez IPN publikację „Kresowa księga sprawiedliwych 1939-1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA”, życie dla ratowania Polaków narażało ponad 1,3 tys. Ukraińców z ok. 500 miejscowości (na 4 tys. wszystkich miejscowości, w których dochodziło do antypolskich akcji UPA), znajdujących się w granicach przedwojennych województw: wołyńskiego, poleskiego, tarnopolskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, rzeszowskiego i lubelskiego. Dzięki nim z rzezi wołyńskiej ocalało ponad 2,5 tys. Polaków.

  Jak tłumaczy Niedzielko, przeciwstawianie się zbrodniczym planom UPA przez Ukraińców – choć nie było zjawiskiem masowym – zasługuje na jak największe uznanie, tym bardziej, że ratowanie „Lachów” ukraińscy nacjonaliści uważali za zdradę ideałów narodów i karali śmiercią.

  W ramach ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej bojówki OUN-UPA, wspomagane przez „czerń” ukraińską, zamordowały ponad 100 tys. Polaków.

  W lipcu br. na cmentarzu w Hruszowicach poświęcono krzyż, upamiętniający Ukraińców, którzy ratowali Polaków w czasie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wcześniej był częścią rozebranego, nielegalnego obiektu ku czci band UPA. To efekt działań przedstawicieli Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce, którzy wcześniej rozebrali nielegalny „pomnik UPA” w Hruszowicach, którzy podjęli inicjatywę na rzecz upamiętnienia Ukraińców ratujących Polaków w czasie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

  Czytaj więcej: „Posialiśmy ziarno normalności”. Krzyż z „pomnika UPA” upamiętnia Ukraińców ratujących Polaków [+FOTO]

  „Nasz Dziennik” / Kresy.pl

  https://wpolityce.pl/historia/370479-akt-wdziecznosci-i-sprawiedliwosci-z-inicjatywy-o-tadeusza-rydzyka-upamietnieni-zostana-ukraincy-ktorzy-ratowali-polakow-przed-upa

  Polubienie

 6. jwu @jwu:
  Buhahahahahaaaa. Dedykują go bohaterom ,którzy bronią ojczyzny ? No to słabych mają tych hierojów. Skoro po ich obronie, Ukraina jest mniejsza i pozostała bez Krymu i Donbasu. A poza tym, bohaterami (wg,mnie) powinni być ci ,którzy odnoszą sukcesy ,a nie dostają lanie .

  uvara @uvara:
  Paaaaanie, Wyatrowicz płakał jak słuchał 😛

  https://kresy.pl/wydarzenia/marsz-nowej-armii-oficjalna-premiera-nowej-wersji-hymnu-oun-video/


  marsz-nowej-armii-hymn-oun-kadr-z-klipu-fot-youtube

  „MARSZ NOWEJ ARMII” – OFICJALNA PREMIERA NOWEJ WERSJI HYMNU OUN [+VIDEO]

  7 grudnia 2017|2 komentarze|w bezpieczeństwo i obrona, polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy zaprezentowano klip wideo do pieśni „Marsz Nowej Armii”, będącej nową wersją hymnu OUN, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Kresach.

  W środę z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy zaprezentowano klip wideo do pieśni „Marsz Nowej Armii” [Марш Нової Армії], będącej nową aranżacją utworu „Zrodylys my welykoji hodyny” [Зродились ми великої години]– czyli marszu – hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Sami twórcy przyznają zresztą, że to nowa wersja hymnu OUN.

  Premierę klipu opisywały praktycznie wszystkie ukraińskie media – w tym także duże agencje informacyjne. Niektóre z nich nazywają utwór „nowym hymnem ukraińskiej armii”. W nagraniu wzięli udział również ukraińscy żołnierze. Klip został zatwierdzony przez wszystkie państwowe instytucje wojskowe, a twórcy prezentowali marsz m.in. w sztabie generalnym i ministerstwie obrony.

  Ołeh Skrypka, główny twórca i pomysłodawca nowej wersji hymnu OUN mówił, że do stworzenia marszu zainspirowały go doświadczenia z frontu w Donbasie, gdzie grał dla walczących ukraińskich żołnierzy i ochotników. Skrypka zaznacza, że konsultując swój pomysł z bojcami doszedł do wniosku, że to nie może być zwyczajny, uroczysty marsz, jak na paradach wojskowych. – Kraj potrzebuje hymnu prawdziwych ukraińskich bohaterów. Którzy stawali [do walki] pod Iłowajskiem, Debalcewem, Piskami, Awdijiwką i innych miastach i wsiach Donbasu –mówi muzyk. Jego pomysł wsparła grupa ukraińskich rockmenów, w tym lider „Ot Vinta”, Jurij Żurawel, znany m.in. z gloryfikowania UPA i Stepana Bandery.

  – Dedykujemy go bohaterom, którzy bronią ojczyzny i są już częścią nowego wojska Ukrainy! – ogłaszają twórcy w oficjalnej prezentacji hymnu.

  Przypomnijmy, że o nowej aranżacji hymnu OUN i jego znaczeniu wiadomo było od miesięcy. W sierpniu w Kijowie miał on zostać oficjalnie zaprezentowany podczas uroczystej defilady z okazji Święta Niepodległości Ukrainy, jako nowy Marsz Ukraińskiego Wojska. Czyli hymn Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów „adaptowany” do współczesnych warunków. Wcześniej informowały o tym także ukraińskie media.

  Przeczytaj również: Polscy żołnierze będą defiladować do hymnu OUN? MON nabiera wody w usta

  Jednak wówczas, wbrew wcześniejszym informacjom strony ukraińskiej, w tym zapowiedziom dziennikarzy relacjonujących defiladę w Kijowie, nie odegrano podczas niej hymnu OUN. Wiele wskazuje na to, że gospodarze zmienili program. Świadczy o tym także fakt, że, jak podają ukraińskie media, parada miała taką samą nazwę, jak sam tytuł hymnu.

  W sieci dostępne są nagrania pokazujące ukraińskie orkiestry wojskowe, wykonujące nową wersję hymnu OUN. M.in. przez kursantów Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy. Na oficjalnej stronie Akademii napisano,  że jest to „nowy marsz ukraińskiej armii”.

  Dostępne były również materiały ukraińskich mediów z ćwiczeń przed defiladą, na których widać, jak ukraińscy żołnierze ćwiczą w takt marszu OUN. Pozytywnie nt. marszu wypowiadał się Wołodymyr Daszkowśkyj, kierownik orkiestry wojskowej Sił Zbrojnych Ukrainy.

  PRZECZYTAJ: Orkiestra sił zbrojnych Ukrainy wykonała hymn OUN. Film z tego wydarzenia podbija ukraiński internet [+VIDEO]

  Zobacz także, jak ukraińska armia ćwiczyła przed defiladą do hymnu OUN:

  24tv.ua / acc.cv.ua / unian.net / Kresy.pl

  Polubienie

  • https://kresy.pl/wydarzenia/prof-osadczy-o-premierze-nowej-wersji-hymnu-oun-nacjonalizm-istotna-czescia-wspolczesnej-ukrainy/


   Prof. Włodzimierz Osadczy. Fot. youtube.com

   PROF. OSADCZY O PREMIERZE NOWEJ WERSJI HYMNU OUN: NACJONALIZM JEST ISTOTNĄ CZĘŚCIĄ WSPÓŁCZESNEJ UKRAINY

   7 grudnia 2017|0 Komentarze|w bezpieczeństwo i obrona, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

   To obala kłamstwo, które próbowały narzucać różne środowiska wspierające to, co się działo na Ukrainie w czasie Majdanu i później – że banderyzm to margines i propaganda Kremla. Teraz jest to powszechny standard życia,  ukraiński nacjonalizm jest istotną częścią współczesnej Ukrainy – mówi portalowi Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy.

   Z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy zaprezentowano klip wideo do pieśni „Marsz Nowej Armii” [Марш Нової Армії], będącej nową aranżacją utworu „Zrodyłys my welykoji hodyny” [Зродились ми великої години]– czyli marszu – hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Sami twórcy przyznają zresztą, że to nowa wersja hymnu OUN. Premierę klipu opisywały praktycznie wszystkie ukraińskie media – w tym także duże agencje informacyjne. Niektóre z nich nazywają utwór „nowym hymnem ukraińskiej armii”.

   ZOBACZ: „Marsz Nowej Armii” – oficjalna premiera nowej wersji hymnu OUN [+VIDEO]

   Przypomnijmy, że o nowej aranżacji hymnu OUN i jego znaczeniu wiadomo było od miesięcy. W sierpniu w Kijowie miał on zostać oficjalnie zaprezentowany podczas uroczystej defilady z okazji Święta Niepodległości Ukrainy, jako nowy Marsz Ukraińskiego Wojska. W sieci dostępne są nagrania pokazujące ukraińskie orkiestry wojskowe, wykonujące nową wersję hymnu OUN. M.in. przez kursantów Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy. Na oficjalnej stronie Akademii napisano,  że jest to „nowy marsz ukraińskiej armii”. Dostępne były również materiały ukraińskich mediów z ćwiczeń przed defiladą, na których widać, jak ukraińscy żołnierze ćwiczą w takt marszu OUN. Pozytywnie nt. marszu wypowiadał się Wołodymyr Daszkowśkyj, kierownik orkiestry wojskowej Sił Zbrojnych Ukrainy.

   – To obala kłamstwo, które próbowały narzucać różne środowiska, które wspierały to, co się działo na Ukrainie w czasie Majdanu i później – że banderyzm to margines i propaganda Kremla, a rzeczywista obecność ideologii nacjonalizmu na Ukrainie jest niemal niedostrzegalna  – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy, Dyrektor Centrum Ucrainicum KUL. Zaznacza, że w tej sprawie przytaczano różne „kłamliwe i zmanipulowane informacje”:

   – Mówiono na przykład, że skrajne środowiska nacjonalistyczne uzyskały w wyborach znikome poparcie. A to wszystko, tak jak wcześniej przytoczone twierdzenia, jest oczywistą manipulacją. Banderyzm przestał być tylko udziałem skrajnych partii, jak to było jeszcze za czasów prezydenta Janukowycza, kiedy w zasadzie tylko Swoboda wprost odnosiła się do ideologii ukraińskiego nacjonalizmu. Teraz jest to powszechny standard życia na Ukrainie, obecny w edukacji, życiu politycznym, propagandzie, dyplomacji itd. Nacjonalizm jest istotną częścią współczesnej Ukrainy.

   – To, że armia ukraińska przyjmuje jako swoje symbole formacji zbrodniczych, a za taką uważana jest Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), chociażby przez polski Sejm, który obarcza ją odpowiedzialnością za dokonanie ludobójstwa na ludności polskiej, świadczy o kolejnych etapach napięć w relacjach polsko-ukraińskich – uważa historyk.

   Prof. Osadczy zaznacza, że do obszarów, które uznaje się za szczególnie ważne w tych relacjach, należy współpraca wojskowa. – Ciekawie byłoby usłyszeć od MON i ministra Antoniego Macierewicza w jaki sposób przewidywana jest współpraca strategiczna, wspólne manewry z armią, która wprost odnosi się do tradycji OUN i jest kontynuatorką formacji, które dokonały bezprecedensowej zbrodni na Polakach. To wielkie wyzwanie i wielkie pytanie.

   Profesor przypomina też, że w sierpniu, mimo wcześniejszych zapowiedzi strony ukraińskiej i tamtejszych mediów, podczas defilady z okazji Święta Niepodległości Ukrainy, m.in. z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego, nie odegrano tego utworu– Prawdopodobnie zostały użyte jakieś mocniejsze argumenty i zabiegi dyplomatyczne – mówi historyk. – Natomiast obecnie, w majestacie pewnych oświadczeń stwierdza się, że hymn partyjny OUN, organizacji z rzędu takich, jak nazistowska NSDAP itd., jest symbolem armii. Nazwijmy rzeczy po imieniu. To w ogóle nie mieści się w ramach zdrowego rozsądku, że organizacja typu faszystowskiego, odwołująca się do etyki neopogańskiej, nihilizmu etycznego, która w swoich założeniach ideologicznych przewidywała dokonanie wielkich zbrodni, jeśli wymaga tego „dobro sprawy”, że cała ta symbolika stała się częścią symboliki armii ukraińskiej. To wykracza poza standardy normalności.

   Prof. Osadczy zaznacza, że nie są to tylko aluzyjne nawiązania czy wzmianki, w rodzaju tych, które wypowiadał m.in. były szef SBU Wałentyn Nalywajczenko. Mówił on, że działalność UPA będzie wzorcem dla działalności SBU. – To nie są aluzje, ale mówienie wprost – symbol organizacji zbrodniczej jest w tej chwili nieoficjalnym hymnem, a oficjalnym marszem armii ukraińskiej.

   – Moim zdaniem to bardzo zasadne pytanie: jak MON przewiduje w takiej sytuacji współpracę i koordynację działań z armią ukraińską? – pyta prof. Osadczy.

   Kresy.pl

   Polubienie

  • jwu @jwu:
   O co ten lament Panie profesorze? Trzeba było słuchać przedstawicieli środowisk kresowych i być twardym wobec Ukrainy ,a nie pełzać przed nimi.

   https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/prof-szwagrzyk-tradycja-europejska-godny-pochowek-ukraina-pozwala/


   Prof. Krzysztof Szwagrzyk, foto: youtube.com

   PROF. SZWAGRZYK: TRADYCJĄ EUROPEJSKĄ JEST GODNY POCHÓWEK, UKRAINA NA TO NIE POZWALA

   7 grudnia 2017|1 Komentarz|w Białoruś, Litwa, polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

   Aby podołać zadaniom przed nim stojącym, w Wydziale Kresowym IPN powinno pracować 30 osób – uważa wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

   W wywiadzie opublikowanym we wtorek przez PAP wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk podsumował prace kierowanego przez siebie Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w 2017 roku. Jak powiedział, dzięki pracy ponad 40 pracowników Biura oraz wolontariuszy udało się przebadać i sprawdzić 41 miejsc i odnaleźć szczątki ponad 230 osób. Jako najważniejsze przebadane miejsca wymienił powązkowską „Łączkę”, cmentarz Bródnowski, dawne więzienie na ul. Rakowieckiej. Wspomniał także o pracach na terenie Litwy i Białorusi oraz o zakazie prowadzenia poszukiwań i ekshumacji na terenie Ukrainy.

   Wiceprezes IPN podkreślił ogrom zadań stojących przed pracownikami Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

   Gdyby tylko były możliwości finansowe, to liczba stu etatów, też nie byłaby zbyt duża. Biorąc pod uwagę skalę problemu – ilu Polaków zginęło w wyniku różnych działań wojennych i nie tylko, w XX wieku – musimy prowadzić profesjonalne badania w kilku miejscach jednocześnie. – powiedział Szwagrzyk dodając, że chciałby, aby w przyszłym roku w każdym oddziale IPN powstały pięcioosobowe zespoły, a w każdej delegaturze IPN 1-2-osobowe komórki odpowiedzialne za poszukiwania i identyfikacje. Według niego wzmocniony powinien zostać także Wydział Kresowy w BPiI IPN, liczący obecnie zaledwie trzy osoby.

   Gdyby to zależało wyłącznie ode mnie, to w tym wydziale pracowałoby 30 osób. Zapewniam, że nawet wtedy, wszyscy mieliby co robić, przez bardzo wiele lat. Ale przede wszystkim cieszę się, że w ogóle doprowadziliśmy do jego powstania. Bardzo mi na tym zależało, aby wydzielić strukturę, która będzie pracowała na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Ten maleńki zespół jest doskonały i bardzo pracowity, ale oczywiście nie jest w stanie prowadzić prac w tych wszystkich miejscach gdzie znajdują się doły śmierci z szczątkami naszych rodaków. To praca na lata. – twierdzi wiceszef IPN. Jego zdaniem w przeciwnym razie badania przeciągną się „na następne pokolenia”.

   Odnosząc się do zakazu prac BPiI IPN na Ukrainie prof. Szwagrzyk podkreślił, że Ukraina jest obecnie jedynym państwem, który stosuje tego typu restrykcje. Podkreślił, że podobnych trudności nie czynią Litwa i Białoruś, z którymi współpraca układa się bardzo obiecująco.

   Dla przeciętnego Polaka jest czymś niewyobrażalnym, że można komukolwiek zabronić poszukiwań i ekshumacji, których efektem ma być godny pogrzeb. Bez względu na poglądy polityczne, które posiadamy, bez względu na różnice, które nas dzielą, każdy w Polsce wie, że prawo do pochówku jest czymś oczywistym i niedyskutowalnym. Mamy w sobie tę tradycję europejską, tę misję Antygony; godny pochówek jest naturalnym prawem każdego człowieka – to oczywista rzecz dla każdego Polaka. – mówił wiceszef IPN podkreślając, iż ma nadzieję, że działania dyplomatyczne doprowadzą do zniesienia ukraińskiego zakazu.

   Jako największy problem we współpracy historycznej z Rosją prof. Szwagrzyk wymienił brak swobodnego dostępu do zasobów archiwalnych. Jego zdaniem Federacja Rosyjska obawia się, że zezwalając na swobodną kwerendę archiwów dopuści do ujawnienia szeregu zbrodni sowieckich. „Należy żałować, że zbrodnie sowieckie Federacja Rosyjska wciąż przyjmuje na siebie. Przecież zatajając je w swoich archiwach, uniemożliwiają ich wyjaśnienie. Tak naprawdę, oznacza to, że Rosja przyjmuje odpowiedzialność za te zbrodnie w całości.” – uważa prof. Szwagrzyk.

   CZYTAJ TAKŻE: Prof. Szwagrzyk: nigdy nie będzie zgody na pomniki UPA w Polsce [+VIDEO]

   Kresy.pl / dzieje.pl/PAP

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.