283 Wielki Turystyczny Zlot Słowian, czyli pustynni niewolnicy i obrzezani „Słowianie” łączą się… dla kasy, na rzekomą tzw. 1050 rocznicę tzw. krztu tzw. Polski…

12.04.7525 Wpis niniejszy został uzupełniony i poprawiony.

Obym mylił się… i jeśli będzie inaczej niż to, co napisałem poniżej, to przeproszę wszystkich tu wymienionych w tych samych miejscach, gdzie o tym napisałem. Przyrzekam…

Mam jednak nadzieję, że ten jak mi wygląda kolejny wyrób słowiano-podobny, szybko przeistoczy się w coś prawdziwie słowiańskiego… tyle tylko, że wtedy pewno natychmiast zostanie „magicznie” zniknięty… nieprawdaż?

Nie Ma Żartów – 2016.01.04 – Krzysztof Pieczyński

No zwyczajnie nie zdzierżyłem dłużej… a ponieważ i ja przygotowałem to i owo na rzekomą 1050 rocznicę tzw. krztu tzw. Polski… no to ruszam KL”o/o”u/vSeM do starcia i zwarcia i trochę to ścieranie w zwarciu niestety potrwa… bo zamierzam na tyle, na ile mogę przeciwstawić się do szpiku kości zakłamanej i zmasowanej pustynnej propagandzie. Wiem, że niestety mogę niewiele… ale tak, czy siak… swoje zrobię.

Z góry przepraszam, że dałem się ponieść uczuciom, ale to o czym teraz muszę napisać obrażą nie tylko moje „uczucia religijne”, jako Słowianina, ale przede wszystkim obraża zdrowy rozsądek, jednocześnie wg mnie będąc tak niewiarygodnie wielkim zaprzaństwem i zupełnym pustynnym niewolniczym poddaństwem, że nawet do tej pory brak mi słów, na określenie tego czegoś! No może mi ich nie brak, ale to co mam do powiedzenia, nie jest niczym ani miłym, ani łagodnym… Będę  jednak starał się powstrzymać od należnych temu czemuś określeń…

Ktoś może napisać… „No ale czego ja czepiam się…”

Ano czepiam się tego, że dla mnie (i nie tylko dla mnie) POWSTANIE TRADYCJI PUSTYNNEJ, A SZCZEGÓLNIE „WPROWADZENIE” JEJ JAKO TZW. KRZEŚCIJAŃSTWA NA ZIEMIE SŁOWIAN, CZYLI NA SŁOWIAŃSZCZYZNĘ, (ale i nie tylko tu), BYŁO I CIĄGLE JEST NAJWIĘKSZĄ i NAJDŁUŻEJ TRWAJĄCĄ ZBRODNIĄ LUDOBÓJSTWA W DZIEJACH LUDZKOŚCI, DODATKOWO JEDNOCZEŚNIE BĘDĄC NAJWIĘKSZĄ i NAJDŁUŻEJ TRWAJĄCĄ ZBRODNIĄ ZŁODZIEJSTWA I NISZCZENIA WSZYSTKIEGO, PRZEPROWADZANĄ RĘKAMI WYZNAWCÓW TEJ ZBRODNICZEJ, RASISTOWSKIEJ I KŁAMLIWEJ TRADYCJI… ZWŁASZCZA NISZCZENIA I WYKORZYSTYWANIA PRZEZ NICH PRASTAREJ TRADYCJI SŁOWIAŃSKIEJ MOICH/NASZYCH PRZODKÓW!!!

Mało?!! Oto rozwinięcie:

Na forum.jawia.pl pojawił się taki oto wątek: http://www.forum.jawia.pl/thread-94.html, w którym jest napisane co następuje:

„WIELKI ZLOT SŁOWIAN 25 – 29 maja Ostrów Lednicki

Paulina Dobrawa #1 2016-04-08, 08:26 PM
Zapraszamy wszystkich na WIELKI ZLOT SŁOWIAN 5-dniową otwartą imprezę kulturalną z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski, która odbędzie się między 25 a 29 maja w Ostrowie Lednickim. Chcemy upamiętnić dziejowe wydarzenie, które wprowadziło Polskę do kręgu kultury europejskiej i chrześcijańskiej, a jednocześnie – zwrócić uwagę na spuściznę kulturową Słowian oraz historyczną wartość Ostrowa Lednickiego.

Naszym celem jest zaangażowanie uczestników w obcowanie z historią, poprzez możliwość jej dotknięcia, powąchania czy nawet posmakowania. Współpracując z licznymi grupami rekonstrukcyjnymi, naukowcami, znawcami tradycji, kultury i zwyczajów Słowian chcemy odtworzyć osadę w sposób najwierniejszy ukazującą realia drugiej połowy X wieku.

Oprócz tego realizować będziemy liczne koncerty, warsztaty, pokazy teatralne i filmowe, gry terenowe czy obrzędy charakterystyczne dla kultury Słowian. Słowem – chcemy, byście mogli na moment stać się naszymi przodkami.

By jeszcze bardziej uatrakcyjnić i uczcić rocznicę chrztu Polski, zaplanowaliśmy również monumentalne widowisko plenerowe „966 Dagome Iudex”, którego autorem i reżyserem jest Andrzej Pieczyński – prezes naszej fundacji, znany aktor, reżyser teatralny i filmowy.

Potrzebujemy Waszego wsparcia!

https://zrzutka.pl/jd9ru9

Niestety środki, którymi obecnie dysponujemy nie umożliwiają nam na przygotowanie wydarzenia, które realizowałoby wszystkie zamierzone przez nas cele. By pokryć całkowite koszty i przygotować planowane atrakcje, które będą na Was czekały w Ostrowie Lednickim, potrzebujemy 60 tysięcy złotych.

Zwracamy się z prośbą o wsparcie właśnie do Was, bo wierzymy, że podobnie jak 1000 lat temu, gdy pojedyncze plemiona i osady łączyły się w jednym wspólnym celu, tak i dziś cyfrowe wspólnoty są w stanie osiągnąć razem wiele. Stąd nasza wiara sens organizacji zbiórki i Wasze wsparcie.

Jesteśmy pewni, że już niedługo będziemy w stanie odwdzięczyć się niezapomnianymi wrażeniami i doświadczeniami, które będą na Was czekały przez pięć majowych dni na Ostrowie Lednickim.”

…..

Niby wszystko słodkie, ładne i piękne… Tylko co tak naprawdę kryje się za tymi obłymi słowami? Ano kryje się toto:

Wielki Turystyczny Zlot Słowian – Fundacja Scena Pobiedziska – 3.02.2016

Published on Feb 4, 2016
W studio NTV Andrzej Pieczyński – Prezes Fundacji Scena Pobiedziska oraz Piotr Gerlach – Członek Zarządu Fundacji. Rozmowa, którą poprowadził Janusz Zagórski koncentruje się wokół spraw związanych z Wielkim Turystycznym Zlotem Słowian w Ostrowie Lednickim w dniach 25 – 29 maja 2016 r.

Dlaczego „Wielki Turystyczny Zlot Słowian”… jest organizowany w tzw. Boże Ciało, tak żeby zorganizować w ten dzień wielką procesję w oprawie historycznej, „jak w Łowiczu”… a potem żeby wszyscy mogli zobaczyć baptysterium,.. jak to zostało powiedziane ok. 4.30min?!!

Wg mnie wszystko tu jest podporządkowane tylko jednemu głównemu celowi… podstępnemu pustynnemu praniu mózgów, pudrowaniu i lukrowaniu tego rzekomego tzw. krztu Polski, który rzekomo miał właśnie miejsce w Ostrowie Lednickim… a przy tej okazji… robieniu na tym kasy, a Słowiańszczyzna… to jedynie konieczny niemiły dodatek!!! 😦

Proszę zwrócić uwagę, jak zmieniono tytuł i treść wywiadu w jego drugiej części…

WIELKI ZLOT SŁOWIAN, cz. 2 – Andrzej Pieczyński – 6.04.2016

Paweł Werner2 days ago
Pseudo politycy chcą świętować 950 lat okupacji ścierwowatykańskiej. Zamiast zbojkotować to świętują zamknięcie słowian w „więzieniu”. Precz z chrzestem, Sława Słowianie!

Andrzej Pieczyński wg mnie nie powiedział w sumie nic na temat Słowian… a to co powiedział, to tylko marketing… Założę się, że kkk czai się za całą tą ustawką… a on zwyczajnie (poza zarobieniem kasy i ustawieniem tego na przyszłość) wg mnie tylko przyklepuje to, co rzekomo stało się te 1050 lat temu… „Rzeczywistość polityczna”, itp… te jego wywody i cała ta sprawa jest wg. mnie wyjątkowo podejrzana, niesmaczna i śmierdząca… Jak już napisałem, obym mylił się…

Poniżej jest film reklamujący ten zlot…

Zwracam uwagę, że Andrzej Pieczyński w każdym z zamieszczonych tu filmów, mówi wzajemnie sprzeczne rzeczy… np. o tym czy ten tzw. krzest Polski był lub czy go nie było… i gdzie był… lub gdzie i dlaczego go nie było… itp.

Wielki Zlot Słowian

A wystarczyło nie łączyć tego z bardzo wątpliwą wiekopomną rocznicą… ale pewno pokusa była zbyt wielka… i cwani organizatorzy chcieli ustrzelić dwa ptaki jedną strzałą, lub utłuc je jednym kamieniem… 😦

„Zapraszamy wszystkich na WIELKI ZLOT SŁOWIAN 5-dniową otwartą imprezę kulturalną z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski, która odbędzie się między 25 a 29 maja w Ostrowie Lednickim.”

Wg mnie ten rzekomy tzw. krzest Polski to nic innego jak ZBRODNIA I GWAŁT na Słowiańszczyźnie. A nawet, jeśli go nie było… to i tak nie ma to żadnego znaczenia, bo to był tylko wygodny pretekst polityczny, do rozpoczęcia na pełną skalę mordowania i zniewalania Słowian / Lechitów, niszczenia, rabunku zasobów Słowiańszczyzny / Lechii, którego haniebne skutki odczuwamy wszyscy do dziś!!! 😦

To, że ta tzw. Polska powstała na zgliszczach Lechii i całej Słowiańszczyzny i została nazwana później, niż ten rzekomy jej tzw. krzest… to tylko kolejny niewygodny dowód na to, że nic tu nie trzyma się kupy i dodaje się…, patrz:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Etymologia_nazwy_Polska
(…)
Nazwa Polski jako krainy pojawia się po raz pierwszy w języku łacińskim zanim jeszcze skodyfikowany został język polski. W średniowiecznych źródłach spisanych po łacinie zachowało się wiele wzmianek zawierających nazwę kraju Polska w zlatynizowanych formach Polania, Palania, Polenia, Bulania i innych: 

W latach 997-1003 jedna z pierwszych wzmianek o Polsce wyszła spod pióra Jana Canapariusa, opata rzymskiego klasztoru św. Bonifacego i Aleksego, wspominająca o Sobiesławie (Sobieborze) Sławnikowicu, który zbrojnie wyruszył „cum Bolizlauo Palaniorum duce” (pol. „z Bolesławem księciem polskim”) zamieszczona w Żywocie pierwszym św. Wojciecha[9][10].
(…)

Wg mnie dla Słowianki czy Słowianina, obchodzenie rzekomej tzw. 1050 rocznicy tzw. krztu tzw. Polski, jest tym samym, a nawet znacznie gorszym, niż radosne obchodzenie np. wybuchu tzw. 2 Wojny Światowej, Rzezi Wołyńskiej, Mordu w Katyniu, Mordu na Ludności Warszawy i innych słowiańskich miast i wsi itd razem wziętych, bo wszystkie te zbrodnie mają swoje obrzezane korzenie, właśnie w pustynnej tradycji i tym rzekomym wydarzeniu!!!

Czy wyobrażacie sobie podobną tradycyjnie pustynnie radosną imprezkę urządzaną z tej okazji, z masowym ścinaniem niewiernych, paleniem na stosach heretyków i odszczepieńców, ratowaniem dusz tzw. pogan, przez topienie ich w jeziorze Lednickim… z odświętnym grilowaniem na gazie koSSzernych kiełbasek, kaszanek, karkówek w sosie żydowskim,.. z porno teatrzykami, chórami gregoriańskimi i muzyką diskopolo, itp?!!

Co brakuje wam wyobraźni? A czym ten tzw. WIELKI TURYSTYCZNY ZLOT SŁOWIAN, tak naprawdę będzie się różnił od tego, co napisałem powyżej… tym że będzie tam więcej obrzezanych geobbelsowskich kłamstw rodem z pustyni ubranych w ładne słówka i przaśnych teatrzyków dla naiwnej gawiedzi, czy innego ogłupiałego tłumu nic nierozumiejącego gapiów?!!

Czym ten tzw. WIELKI TURYSTYCZNY ZLOT SŁOWIAN będzie różnił się od tego zakłamanego pustynnego rasistowskiego przeciw-słowiańskiego teatrzyku zwanego „Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej”?!!

Co za pipipip* bezczelna przewrotność!! *Tu sam siebie ocenzurowałem…

http://www.muzarp.poznan.pl/dzialalnosc-naukowa/festiwale/i-ogolnopolski-festiwal-kultury-slowianskiej-i-cysterskiej/

Palenie Peruna – VI Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

Uploaded on Jun 12, 2010
Jedna ze scenek na VI Festiwalu Kultury Cysterskiej i Słowiańskiej w Lądzie nad Wartą – Palenie starego bożka – Peruna (chyba) 😉

Devox742 years ago
Art. 196. Obraza uczuć religijnych
Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Devox741 year ago
Drogi kolego ja się nie obrażam tylko ciekawe jaka była by reakcja katoli jak bym to samo zrobił z krzyżem albo z tym żydkiem wszak to kawał pnia jak dla mnie bez wartości ale szanuje i nie niszczę choć tyle tego nastawiali że można się potknąć.Chciałem pokazać że prawo jest dla wszystkich i katole też muszą je przestrzegać.

Historia Polski2 years ago
Niestety.Prawda jest taka,że gdyby nie palenie tych pogańskich bożków,polska została by szybko podbita.Widzę,że w Polsce dalej się wierzy w pogańskie gusła.

Adam Strusz1 year ago (edited)
A co by było teraz gdyby nie te „gusla” myślisz ze zasiadając do stołu wigilijnego świetujesz chrzescijanskie święto… 😀 to samo tyczy się wielkanocy, wszystkich świętych, zielonych światkow, wniebowzięcia nwp, majowek, dożynek i wielu innych przywłaszczonych Słowiańskich świąt… gdyby nie te „gusla” Twoja wiara w zombi opierałaby się tylko na zakurzonej żydolackiej książeczce o dobrym panu który zesłał plugawe plagi zabijając około dwóch i pół miliona ludzi i o tym drugim złym panu zwanym „Szatanem” dzięki któremu zginęło o ile się nie mylę 10 osób hmm… i kto jest tu tym złym?

Niestanka2 years ago
JA się tylko dziwię tym „rekonstruktorom” którzy tak spokojnie patrzą na taką ceremonię. Wielu odtwórców wczesnego jakich znam to rodzimowiercy i przypuszczam,że chwyciliby pierwsze lepsze wiadro czy belkę i uszkodzili podpalaczy, a tu nic cisza… Jak takie przywiązanie mają bohaterzy filmu do tradycji to może czas zmienić wiek rekonstrukcji i Krzyżowców poudawać, będzie naturalniej i fajniej, bardziej polakatolicko

Witeź2 years ago
Jestem za zorganizowaniem festiwalu o tematyce Reakcji Pogańskiej. Głównymi atrakcjami będą palenie kościoła i figurek Jezusa. I jak tu nie cisnąć po kościele katolickim?

Zadrug Slave3 years ago
a ja proponuje spalic ten klasztor w Ladku, to tez bedzie historycznie, podczas reakcji poganskiej palomno koscioly i klasztory a mnichow kijami wypedzono z Mazowsza

Czy wyobrażacie sobie huczne obchodzenie np. Wyzwolenia Polski 1 Wrześnie tzw. 1939r przez krześcijańskie Niemcy i bohaterską krześcijańską armie niemiecką lub równie bohaterskich 4 Pancernych i psa Szarika, wspólnie z bohaterską Armią Czerwoną w tzw. 1945r, albo wcześniej w tzw. 1920r?!!

Obżydliwość?!! No właśnie!!! A jak nazwalibyście tych, co przyszli nas „wyzwalać” i tych, co chcieliby ich i ich „wyzwalanie”, upamiętniać jak to:

„Chcemy upamiętnić dziejowe wydarzenie, które wprowadziło Polskę do kręgu kultury europejskiej i chrześcijańskiej, a jednocześnie – zwrócić uwagę na spuściznę kulturową Słowian oraz historyczną wartość Ostrowa Lednickiego.”

A od kiedy to semicka pustynna tradycja i kultura, jest „kulturą europejską”?!!

Czy pozwolilibyście komuś takiemu, na „upamiętnienie” np. SS, GESTAPO, NKWD, UB czy innej tzw. żydokomuny… jednocześnie „zwracając uwagę na spuściznę” tych, których ci „wyzwoliciele” wymordowali np. w Wieluniu, Katyniu, Palmirach, Wołyniu.. i w dziesiątkach tysięcy innych miejsc?!!

Co, niby przesadzam? A kto miał „Gott mit uns” na swoich pasach? Mityczni Naziści z Marsa,.. czy szlachetni krześcijańscy niemieccy wojownicy, jak to ich maluje poniżej kapo inaczej Kneblewski?!!

https://en.wikipedia.org/wiki/Gott_mit_uns

Załóżmy, że tzw. krzest tzw. Polski rzeczywiście odbył się na Ostrowie Lednickim… i że to co tam odkopano, to 2 tzw. babtysteria, jak by tego chcieli pustynni okupanci Lechii i ci którzy z nimi współpracują…  a nie tylko baseny do wyrabiania wapna… jak to stwierdza prof Przemysław Urbańczyk… to czy to miejsce nie jest to miejsce Miejscem Hańby i Zdrady Słowiańszczyzny / Lechii, pomijam to że ono powstało wcześniej, kiedy to jeszcze tradycja pustynna i jej kłamstwa i zbrodnie nie zawitały na dobre na Ziemie Słowian?

Ostrów Lednicki, jak zwyczajnie tylko kolejnym miejscem ZRABOWANYM SŁOWIANOM I PODSTĘPNIE PRZYWŁASZCZONYM PRZEZ PUSTYNNYCH NAJEŹDŹCÓW, ZŁODZIEI I OSZUSTÓW!!!

JAK MOŻNA BYĆ SŁOWIANKĄ LUB SŁOWIANINEM I CHCIEĆ BRAĆ UDZIAŁ W OBŻYDLIWEJ USTAWCE MAJĄCEJ NA CELU SPLUGAWIENIE PAMIĘCI PO DZIECIACH, KOBIETACH I MĘŻCZYZNACH, KTÓRZY ZOSTALI WYMORDOWANI W IMIĘ „WYZWOLENIA” ICH Z TZW. GRZECHU PIERWORODNEGO… CZYTAJ… ZDOBYCIA NOWYCH TERENÓW, NIEWOLNIKÓW, BOGACTW ITP?!!

A co nie było tak?!!

„Naszym celem jest zaangażowanie uczestników w obcowanie z historią, poprzez możliwość jej dotknięcia, powąchania czy nawet posmakowania. Współpracując z licznymi grupami rekonstrukcyjnymi, naukowcami, znawcami tradycji, kultury i zwyczajów Słowian chcemy odtworzyć osadę w sposób najwierniejszy ukazującą realia drugiej połowy X wieku.”

Czyli co, mam niby uwierzyć, że organizatorzy chcą i pokażą, jak wprowadzono tzw. krześcijaństwo na Słowiańszczyźnie / Lechii?!! Naprawdę?!! NIE WIERZĘ!!!

Chrześcijaństwo narzucono nam siłą oraz zakazano historię Słowian. Manipulacja imionami

ZAŁOŻĘ SIĘ ŻE NIE POKAŻĄ… BO WG MNIE TU CHODZI O TO BY ZAKŁAMAĆ PUSTYNNE ZBRODNIE I NASZE SŁOWIAŃSKIE PRAWDZIWE DZIEJE!!! TO JEST GŁÓWNY CEL TEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA, POZA ZAROBIENIEM KASY NA NIEŚWIADOMYCH LUDZIACH, PODŚWIADOMIE PRAGNĄCYCH ODKRYĆ TRADYCJĘ I KULTURĘ SWOICH PRZODKÓW I ŁAKNĄCYCH… SAMI NIE WIEDZĄC CZEGO…

TEN ZLOT IM TO WŁAŚNIE MA DOSTARCZYĆ… TAK JAK TEN W LĄDZIE!!!

NO CO… CZY ORGANIZATORZY BĘDĄ „PALIĆ PLUGAWE POGAŃSKIE BAŁWANY” I KRZCIĆ MIESZKA … PIERWSZEGO ZDRAJCĘ SŁOWIAŃSZCZYZNY / LECHII?!!

„Oprócz tego realizować będziemy liczne koncerty, warsztaty, pokazy teatralne i filmowe, gry terenowe czy obrzędy charakterystyczne dla kultury Słowian. Słowem – chcemy, byście mogli na moment stać się naszymi przodkami.”

Jakie obrzędy charakterystyczne dla kultury Słowian, przed najazdem pustynnej tradycji zostaną zorganizowane?

Czy zostanie pokazane, jak Słowianie wielokrotnie próbowali zrzucić pustynne jarzmo, które zaprzańcy Słowiańszczyzny / Lechii, jak Mieszko I i jego następcy, siłą narzucili Słowianom na szyje?!! Zostaną pokazane powstania słowiańskie, krwawo tłumione przez miejscowych krześcijańskich rzeźników lub tych sprowadzanych z Niemiec, Czech, czy Rusi?!!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_ludowe_w_Polsce_1038_roku
Powstanie ludowe 1038 roku w Polsce – bunt ludności wywołany niezadowoleniem niższych warstw społeczeństwa państwa wczesnopiastowskiego. Objęło głównie tereny Wielkopolski i prawdopodobnie Śląsk. Część historyków wiąże to powstanie z reakcją pogańską, gdyż zdaniem ówczesnych kronikarzy bunt był skierowany nie tylko przeciwko możnym, ale także przeciwko chrześcijaństwu.
(…)


Zasięg powstania ok. 1038 roku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_poga%C5%84ska
Reakcja pogańska – termin współczesny, którym określa się serie wystąpień ludności ziem polskich okresu wczesnofeudalnego, skierowanych przeciwko wzrostowi powinności prawa książęcego oraz przeciwko odgórnemu wprowadzaniu chrześcijaństwa. Punktem kulminacyjnym tych zaburzeń było powstanie ludowe, które wybuchło w 1038 roku, w Wielkopolsce, doprowadzając do anarchii wewnętrznej.
(…)

Kto, kogo i do czego chce tą obżydliwą przeciw-słowiańską ustawką przekonać?!!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest_Polski
Chrzest Polski – tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się go również za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Datuje się go zazwyczaj na rok 966, chociaż nie jest to pewne, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też podają różne daty tego wydarzenia.
(…)

Pragnę zaznaczyć, że zupełnie pomijam tu wiarygodność bredzenia o tym „wydarzeniu”, jak i samego „wiekopomnego wydarzenia”, na które nie ma żadnych, nawet pustynnych dowodów!!!

„By jeszcze bardziej uatrakcyjnić i uczcić rocznicę chrztu Polski, zaplanowaliśmy również monumentalne widowisko plenerowe „966 Dagome Iudex”, którego autorem i reżyserem jest Andrzej Pieczyński – prezes naszej fundacji, znany aktor, reżyser teatralny i filmowy.”

Czy organizatorzy tego „wielkiego turystycznego zlotu” mają tak obrzezane rozumowanie, że nie rozumieją w czym biorą udział, jak ci młodzi ludzie z tej ich reklamy? Czy może jest niestety inaczej… i oni dobrze wiedzą co robią, dla kogo i dlaczego..? Ja stawiam na to drugie, bo braku inteligencji zarzucić im nie można…

Zresztą nawet upraszczając to wszystko, to i tak jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę, a przy okazji jeśli upiecze się inne pieczenie, za jednym zamachem…

„Zwracamy się z prośbą o wsparcie właśnie do Was, bo wierzymy, że podobnie jak 1000 lat temu, gdy pojedyncze plemiona i osady łączyły się w jednym wspólnym celu, tak i dziś cyfrowe wspólnoty są w stanie osiągnąć razem wiele. Stąd nasza wiara sens organizacji zbiórki i Wasze wsparcie.”

Plemiona same łączyły się… czy były „krzczone”… ogniem i mieczem… czyli były brutalnie napadane przez krześcijańskich żołdaków Mieszka I i innych Piastów… w celu zwyczajnego podboju?!! Grody same paliły się… czy były przez tych krzescijan palone, patrz np. Chodlik, największy gród Lędzian, jak i grody w całej dzisiejszej Polsce?!!

http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/998829,Slynne-grodzisko-w-Chodliku-znow-zaskakuje

http://www.kazimierzdolny.pl/tagi/grodzisko_w_chodliku/

Click to access WA308_38139_P319_GRODZISKO_I.pdf

NIE WIERZĘ, ŻE ORGANIZATOROM TEJ, JAK TWIERDZĘ HANIEBNEJ PRZECIW-SŁOWIAŃSKIEJ USTAWKI CHODZI O COŚ INNEGO, JAK O ZAWŁASZCZENIE DZIEDZICTWA SŁOWIAN I PRZY TEJ OKAZJI O ZAROBIENIE NA TYM KASY!!!

NICZEGO INNEGO POZA PUSTYNNĄ PROPAGANDĄ NIE WIDZĘ W TYM WSZYSTKIM!!! NIE WIDZĘ W TYM NIC, CO MA ZWIĄZEK Z TRADYCJĄ SŁOWIAŃSKA NASZYCH SŁOWIAŃSKICH PRZODKÓW… ZA TO PUSTYNNA TRADYCJI WYŁAZI Z TEGO „WIELKIEGO TURYSTYCZNEGO ZLOTU” Z KAŻDEJ STRONY!!! 😦

Uważam, jednak że jest w tym wszystkim tez drugie i trzecie dno… Oto, o co naprawdę w tym chodzi tym pustynnym niewolnikom, poza kasą:

Oni całkowicie utracili wiarę we własną pustynną tożsamość i poszukują jakiejś innej, w tym przypadku tej, którą tacy jak oni pilnie wyniszczali i nadal niszczą!!!

Jest jeszcze w tym coś skrzętnie ukrywane za tym wszystkim… Jest to strach… strach przed czymś niewiadomym… ale uświadamianym przez nich… i przez kkk…

TO STRACH PRZED WYŁANIAJĄCĄ SIĘ PRAWDĄ O ICH UCZYNKACH I UCZYNKACH ICH PRZODKÓW I ICH WSPÓLNYM PUSTYNNYM PRAWDZIWYM, A NIE LUKROWANYM I PUDROWANYM KRWAWYM DZIEDZICTWIE I SPUŚCIŹNIE I TEMU CZEMU ONI TAK NAPRAWDĘ CIĄGLE SŁUŻĄ,.. CZYLI TRADYCJI PUSTYNNEJ, TYLE ŻE W „INNEJ” POSTACI!!!

…I JEST JESZCZE INNY STRACH… MOŻE I DLA NICH NAJGORSZY…. STRACH PRZED JAK ŻAR-PTAK ZMARTWYCHWSTAJĄCĄ SŁOWIAŃSKĄ TRADYCJĄ NASZYCH SŁOWIAŃSKICH PRZODKÓW… KTÓRĄ WIELU CHCE, JAK TO ONI SKANALIZOWAĆ I PRZYWŁASZCZYĆ JEJ OSIĄGNIĘCIA… BY POTEM ZAWŁADNĄĆ NIĄ I LUDŹMI WYZNAJĄCYMI JEJ WARTOŚCI… I WYKORZYSTAĆ… JAK TO MAJĄ W SWOIM PUSTYNNYM ZWYCZAJU ROBIĆ OD TAK DAWNA!!!

Sami zobaczcie:

Neopogaństwo – o absurdach „powrotów do korzeni” [Tuba Cordis 23 VI A.D. 2013]

Sarmackie dziedzictwo [Tuba Cordis 2 IX A.D. 2012]

Nawet wielbiciel niemieckich krzyżackich rzeźników, urzędnik watykańskiego okupanta Słowiańszczyzny, a Lechii szczególnie, xiądz Kneblewski… odwołuje się do Tradycji Sarmackiej Naszych Przodków… i mówi wam, krześcijanie – Polacy… żebyście wstali z kolan i przestali się kajać i biczować… tak jak to wam nakazuje wasze tzw. pismo święte!!! PRZECIEŻ TO HERETYK I ODSZCZEPIENIEC!!! NA STOS Z NIM!!! 😉

Krzyżacy, część I [Tuba Cordis 2 VI A.D. 2013]

Krzyżacy, część II [Tuba Cordis 9 VI A.D. 2013]

Zaiste poplątana i poskręcana jest logika i rozumowanie tego wyznawcy tradycji pustynnej i będącego jednocześnie w sumie nikim innym, jak obozowym kapo inaczej!!! Najpierw zniszczyć, upokorzyć, wyplenić, wzgardzić… by potem do tego zniszczonego odwoływać się… No ale czy „logika i prawda” pustynna jeszcze kogoś tu dziwi?

Słowo o prawdzie i jak on to określa „poganach” i dialogu z nimi…

Cóż to jest prawda? [Tuba Cordis 5 VII A.D. 2015]

Published on Jul 3, 2015
Niedorzeczna jest próba dialogu prawdy z fałszem, podobnie jak zabójczą jest wszelka próba pogodzenia dobra ze złem. Jedynym depozytariuszem pełnej Prawdy objawionej jest – założony przez samego Pana Jezusa oraz cieszący się asystencją Ducha Świętego – Kościół Katolicki.

Słowo ks. prałata Romana Kneblewskiego, proboszcza parafii NSPJ w Bydgoszczy, na XIV niedzielę zwykłą – 5 lipca A.D. 2015.

~Słowianin 16 minut temu
Zagrabili nasze ziemie, zniszczyli naszą tradycję, zbezcześcili wiarę w naszych Bogów i Przodków, spalili nasze księgi, wyśmiali nas, przejęli nasze święta i zmienili ich nazwę, palili nasze domy. Przynieśli ze sobą brud, zarazy, choroby, kradzieże, fałsz, ubóstwo, niewolnictwo.

Sam krócej i lepiej bym tego nie napisał… Myślę dokładnie tak samo, czy to się komuś podoba czy tez nie. Jestem już tak zniesmaczony wszystkimi tymi obrzezanymi kłamstwami, na temat tego rzekomego tzw. krztu tzw. Polski i tzw. Polaków i nie tylko, że postanowiłem wywalić to wszystko z siebie, przy okazji przypominając o Nowym Słowiańskim Roku 7525.

https://skribh.wordpress.com/2016/03/20/278-i-znow-przyszla-wiosna-czyli-wszystkiego-najlepszego-w-slowianskim-nowym-roku-7525/

SŁAWA NASZYM SŁOWIAŃSKIM PRZODKOM I ICH I NASZEJ PRASTAREJ SŁOWIAŃSKIEJ TRADYCJI!!!

WIECZNA HAŃBA TYM, KTÓRZY NA NICH I NA NIEJ ŻERUJĄ I PASOŻYTUJĄ!!! 😦

Do reszty źródeł powrócę w następnych wpisach.

…..

Dodatkowo:

http://historia.wp.pl/title,Historica-Kiedy-zakonczyla-sie-chrystianizacja-Polski,wid,18219788,wiadomosc.html?ticaid=116ab1&_ticrsn=3

http://wp.tv/i,w-poszukiwaniu-swietych-miejsc-slowian-przygodowatv,mid,1889355,cid,2298750,klip.html

Ostrów Lednicki – Wyspa Władców

Dzieje kultury polskiej 01 Słowiański Świt

Wolin – Miasto Zatopionych Bogów

Gniazdo

Skąd wzięło się chrześcijaństwo największy przekręt w historii świata

Boska „9”

https://skribh.wordpress.com/2015/04/28/73-wiekszosc-historykow-uwaza-ze-966-rok-to-wymyslona-data-czyli-tzw-chrztu-panstwa-polan-nie-bylo/

https://skribh.wordpress.com/2015/06/11/108-piotr-wojnar-nie-bylo-chrztu-polski-w-966-roku/

https://skribh.wordpress.com/2015/09/19/171-01-tradycja-slowianska-i-jej-swietosci-odnaleziono-dab-z-tzw-930r-czyli-jest-on-starszy-niz-tzw-chrzest-polski-ktorego-zreszta-nigdy-nie-bylo/

https://skribh.wordpress.com/2015/06/20/115-wprowadzanie-chrzescijanstwa-na-ziemiach-polskich-jak-powstala-polska-01/

https://skribh.wordpress.com/2015/11/07/205-o-tzw-piastach-i-ich-niezbadanemu-dna-i-o-pustynnym-okupancie-slowianszczyzny-01/

https://skribh.wordpress.com/2015/11/08/206-o-tzw-piastach-i-ich-niezbadanemu-dna-i-o-pustynnym-okupancie-slowianszczyzny-02/

https://skribh.wordpress.com/2015/12/03/224-robert-jurszo-reformacja-w-polsce-stracona-szansa-na-rozwoj/

https://skribh.wordpress.com/2015/12/07/228-966-wyrzuc-te-date-z-pamieci-nie-bylo-zadnego-chrztu-polski-czyli-nawet-lewacka-prasa-pomaga-slowianszczyznie/

https://skribh.wordpress.com/2016/01/08/245-jak-powstawala-pustynna-tradycja-na-przykladzie-objawionym-czyli-propaganda-nie-tylko-o-tzw-nowotestamentowych-trzech-krolach/

30 thoughts on “283 Wielki Turystyczny Zlot Słowian, czyli pustynni niewolnicy i obrzezani „Słowianie” łączą się… dla kasy, na rzekomą tzw. 1050 rocznicę tzw. krztu tzw. Polski…

 1. Makabrycznie to wygląda, myślę, że cel jest jeden -finansowy. Zapytany dlaczego forum javia mnie nie interesuje, odpowiedziałem szczerze i neutralnie, że mam awersję do dziwnych fundacji, założonych by promowac siebie i wyczekiwać sponsorów, sprawiedliwe rozszerzam to na wszystkie fundacje, no a tutaj mamy dokładnie ten sam schemat.
  Ktoś z ministerstwa sypnął nie swoimi pieniędzmy, by przy okazji nałapać względów u KK i dalej już potoczyło się według schematu, kazdy szczebel poniżej grabił z całości połowę i szukał podwykonawców, i tak kolejno, i kolejno (coś jak przy budowie autostrady), aż trafiło do „słowiańskich aktywistów”, mających odegrac rolę pogańskich murzynków w tym cyrku.
  Straszne to.

  Polubienie

  • 100 na 100… 😦

   Co do forum.jawia.pl nie mogę zgodzić się z Twoją opinią, ale ja szanuję. Co do stowarzyszenia, które za tym stoi, nie mam nic i na niczym go nie złapałem…

   Polubienie

   • Nic innego nie spodziewałem się po osobach założycielach „stowarzyszenia” czy „instytutu”, po to je własnie założyli, by robić to o czym napisałeś we wpisie.
    Przypomniał mi się jeden z ostatnich wywiadów z Ochojską, w którym pouczała i ganiła Polskę za postawę wobec uchodźców, natomiast na pytanie, czy przyjmie uchodźców do swojego mieszkania, odpowiedziała, że nie.
    To jest to!

    Polubienie

 2. Pamiec bywa zawodna, ale dla banderowcow my nadal jak drzewiej Lahy, a nie Polacy!!!

  http://wpolityce.pl/swiat/288295-ukraina-pamieta-o-polakach-nasi-sasiedzi-uczcili-pamiec-ofiar-zbrodni-katynskiej-i-tragedii-smolenskiej

  Ukraina pamięta o Polakach. Nasi sąsiedzi uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej

  Polacy na Ukrainie oddali w niedzielę hołd pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz uczcili ofiary katastrofy samolotu Tu-154M, w której sześć lat temu w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

  Wyrazy współczucia przekazali Polsce przedstawiciele najwyższych władz Ukrainy, premier Arsenij Jaceniuk i minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.

  W Kijowie ofiary dwóch tragedii wspominano podczas mszy świętej w kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Aleksandra, a następnie na cmentarzu ofiar NKWD w lesie w podstołecznej Bykowni. Znajduje się tam otwarty w 2012 roku polski cmentarz wojenny, gdzie spoczywa prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej, zabitych z rozkazu Józefa Stalina.

  Uroczystości odbyły się także w innych polskich skupiskach na Ukrainie m.in. we Lwowie, Żytomierzu, Winnicy i na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach pod Charkowem. Spoczywa na nim 4300 zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego, jeńców wojennych z obozu w Starobielsku oraz z innych sowieckich więzień.

  Wyrazy współczucia rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej przekazał w niedzielę premier Jaceniuk, który w godzinach popołudniowych poinformował o swej decyzji o odejściu ze stanowiska. Jaceniuk przypomniał, że Lech Kaczyński z małżonką i przedstawicielami elit swojego kraju zginęli w drodze do Katynia.

  W okresie 70 lat w jednym miejscu doszło do dwóch tragedii narodu polskiego — napisał na swoim profilu na Facebooku.

  Łączymy się w tym dniu w smutku z bratnim polskim narodem i wyciągamy doń rękę w geście przyjaźni i szczerego wsparcia. Łączymy się w walce o naszą wolność i przeciwko nowym katastrofom, które grożą nam ze wschodu — podkreślił Jaceniuk.

  Szef ukraińskiego MSZ Klimkin napisał na Twitterze, że w Smoleńsku jego kraj stracił oddanych przyjaciół.

  Wraz z narodem polskim chylę czoło przed pamięcią ofiar tragedii smoleńskiej. Sześć lat temu zginęli (tam) wierni przyjaciele Ukrainy — czytamy.

  gah/PAP

  VASYL H. 162.247.72.*29 minut temu
  ROZWALIC I WYWIEZIC NA WYSYPISKO GNOJU POMNYKI POLSKICH OKUPANTÓW I BANDITÓW Z UKRAINY !!! SLAVA BANDERE I HEROJAM UPA !!! WYNOCHA LACHY !!!

  Legionista 78.10.246.*za 14 minut
  Było by lepiej gdyby Ukraińcy przypomnieli sobie o rzezi wołyńskiej i przeprosili Polaków

  asa 37.8.230.*3 godziny temu
  śmieszny i probanderowski artykuł, przecież najważniejsze że ciągle czczą stefka banderu !!!!

  Polka 93.105.179.*3 godziny temu
  a o Ludobojstwie Polakow na Wolyniu zapomnieli !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  szu 83.26.251.*4 godziny temu
  Na pewno Ukraińcy pamiętają o polakach jak ich rezali ! całymi wsiami to była zabawa dla nich i przekazali pamięć potomnym. Dziękujemy za pamięć Jaceniuk ,nasi bliscy też pamiętają te zbrodnie !!

  ciekawe 146.185.28.*4 godziny temu
  „Premier Jaceniuk złożył dymisję, ale…” http://www.neon24.pl/

  seal 177.142.130.*5 godzin temu
  Ciekawe jak uczczą ludobójstwo nazistowskie/banderowskie.

  ipse 195.74.92.*5 godzin temu
  A ciekawe co zrobią 11 lipca? wPolityce bez propagandy probanderowskiej!

  templariusz 176.103.37.*5 godzin temu
  Są na dobrej drodze. Zaraz muszą uczcić ludobójstwo na Wołyniu !

  systemy 188.146.65.*6 godzin temu
  Może jeszcze nie potrafią rozmawiać o Wołyniu, pomóżmy im się z tym zmierzyć, ale nie bądźmy jak Żydzi zmuszając do przejęcia winy na wszystkich… To młode pokolenie Ukraińców, nie starzy banderowcy

  Mirek 83.9.64.*6 godzin temu
  Gdyby jeszcze o swoich sobie przypomnieli.

  Work Buy Consume Die 159.205.194.*6 godzin temu
  Jak to łatwo upamiętniać czyjeś zbrodniep a swoim zaprzeczać…

  Polubienie

 3. Oto, kto macza swe lepkie paluchy w tym „Wielkim Turystycznym Zlocie…”

  Ja nie znalazłem, ale ktoś inny może odnajdzie to, czy ten pustynny urzędnik napisał coś o Słowianach, używając słowa Słowianie lub Słowiańszczyzna? Co nie przechodzi mu to przez gardło… bo woli swoje rasistowskie „poganie”?!!

  Znalazłem tylko to:

  „Misjonarze znali niewątpliwie język słowiański i byli wyposażeni w stosowne księgi, paramenty i szaty liturgiczne.”

  Czyli „wyzwoliciele” znali „plugawy” język „pogan”…

  Jak czytam takie obrzezane goebbelsowskie prawdy pustynne, to aż chce mi się obedrzeć je ze skóry… co będę robił, na tyle ile starczy mi sił!!!

  Proszę zwrócić uwagę, że urzędnik państwa watykańskiego, przyznał się tu, do tego o czym pisałem już wcześniej, że wszystko to było jedną wielką niemiecką ustawką, bo Praga podlegała Ratyzbonie… czyli koronny argument wszystkich pustynnych kłamców i piewców „geniuszu politycznego” zdrajcy Mieszka I… bierze w łeb!!!

  http://wpolityce.pl/kosciol/288289-abp-gadecki-w-pradze-potrzebujemy-powrotu-do-zrodel-chrzcielnej-wiary-tresc-homilii

  Abp Gądecki w Pradze: Potrzebujemy powrotu do źródeł chrzcielnej wiary. [TREŚĆ HOMILII]
  opublikowano: wczoraj, g. 19:55

  Z racji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski potrzebujemy powrotu do źródeł. Potrzebujemy powrotu do źródeł chrzcielnej wiary — powiedział abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. w bazylice św. Jerzego na Hradczanach w Pradze.

  Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że wbrew prognozom Polacy są wciąż narodem chrześcijańskim, w którym trwa i żyje silny wiarą Kościół katolicki. Polski hierarcha wraz z prymasem Czech, kard. Dominikiem Duką koncelebrował Msze św. z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

  Publikujemy pełny tekst kazania przewodniczącego KEP:

  Mesco dux baptizatur. 1050. rocznica chrztu Mieszka I (Praga – 10.04.2016).
  Na początku jak najserdeczniej dziękuję Jego Eminencji, księdzu kardynałowi prymasowi Dominikowi Duce za zaproszenie do Pragi na świętowanie jubileuszu Chrztu Polski. W szczególności składam podziękowanie za to spotkanie eucharystyczne właśnie w bazylice św. Jerzego. Przypuszczam, że dla każdego Polaka byłoby rzeczą niezwykle wzruszającą znaleźć się w tym starożytnym kościele, przy którym powstał pierwszy na ziemiach czeskich klasztor sióstr benedyktynek, którego przełożoną była Mlada-Maria (Kosmas, Kronika Czechów, I,22), siostra księżnej Dąbrówki, matki chrzestnej Polaków.

  CHRZEST KSIĘCIA WIŚLAN
  Samo chrześcijaństwo dotarło znacznie wcześniej na tereny obecnej Polski. Wcześniej bowiem książę plemienia Wiślan przyjął chrzest pod wpływem władcy Wielkich Moraw Świętopełka i arcybiskupa Metodego, co nastąpiło prawdopodobnie po roku 874 a przed śmiercią wspomnianego świętego w 885 r. Nie znamy owoców tej pierwszej chrystianizacji, gdyż po śmierci Metodego jego uczniowie zostali wypędzeni z państwa wielkomorawskiego, a następnie – w pierwszej dekadzie X wieku – Węgrzy rozbili monarchię Mojmirowiców i Wielkie Morawy przestały istnieć.

  Po kilkudziesięciu latach ziemie wiślańskie wraz ze Śląskiem zostały przejęte przez Bolesława I Srogiego, księcia czeskiego i od lat czterdziestych X w. ponownie weszły w obręb intensywnego oddziaływania chrześcijaństwa czeskiego i biskupstwa ratyzbońskiego. Świadczy o tym tytuł katedry wawelskiej oraz pozostałości po kilku budowlach sakralnych na Wawelu z końca X i początku XI w., z których część została wzniesiona niewątpliwie jeszcze za panowania Przemyślidów.

  CHRZEST MIESZKA I
  Do drugiej fali chrystianizacji Polaków przyczyniła się w decydujący sposób czeska księżniczka Doubravka (ok. 930 – 977) z rodu Przemyślidów. Ta córka księcia Bolesława I Srogiego, a siostra Mlady była główną sprawczynią nawrócenia Mieszka I na wiarę chrześcijańską (G. Labuda, 90).

  Rocznik kapituły krakowskiej zanotował – pod rokiem 966 – krótką zapiskę: Mesco dux Polonie baptizatur, co znaczy: „Mieszko książę Polski został ochrzczony”. W tak lakoniczny sposób opisano najbardziej przełomowy moment dla polskiej historii. A chociaż o okolicznościach przyjęcia chrztu przez księcia Polan i jego poddanych wiemy niewiele, to nie ulega wątpliwości, że było to najbardziej doniosłe i brzemienne w skutki wydarzenie w dziejach Polski. Można by nawet powiedzieć, że bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, nie byłoby Polaków i ich historii oraz kultury. W tym momencie Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie (Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci, Kraków 2005, s. 81), bo narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane (prof. T. Jasiński, Historia chrześcijaństwa w Polsce a historia narodu polskiego).

  Niebagatelną rolę w tym wydarzeniu miała Dąbrówka (D. A. Sikorski, Kościół w Polsce za Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Poznań 2011, 93-98). Ilustrują to 3 Kroniki (Kronika Thietmara; Kronika Galla; czeska Kronika Kosmasa) i więcej zapisków rocznikarskich (Rocznik małopolski; Kodeks szamotulski; Kodeks lubiński; Kodeks królewiecki; Rocznik Traski; Rocznik Sędziwoja; Kronika wielkopolska; Kronika Mierzwy; Kronika polsko-śląska; Kronika książąt polskich). Dzięki temu małżeństwu Mieszko miał możność zapoznania się z zasadami chrześcijaństwa.

  a. Sposób nakłonienia Mieszka przez Dobrawę do przyjęcia chrztu opisuje w X wieku biskup Thietmar według dość znanego schematu historiograficznego małżonki nawracającej swojego męża: „Przedstawię resztę czynów znakomitego księcia Polan, Mieszka, o którym pisałem szeroko w poprzednich księgach. W czeskiej krainie pojął on za żonę szlachetną siostrę Bolesława Starszego, która okazała się w rzeczywistości taką, jak brzmiało jej imię. Nazywała się bowiem po słowiańsku Dobrawa, co w języku niemieckim wykłada się: dobra. Owa wierna wyznawczyni Chrystusa, widząc swego małżonka pogrążonego w wielorakich błędach pogańskich, zastanawiała się usilnie nad tym, w jaki sposób mogłaby go pozyskać dla swej wiary. Starała się go zjednać na wszelkie sposoby, nie dla zaspokojenia trzech żądz tego zepsutego świata, lecz dla korzyści wynikających z owej chwalebnej i przez wszystkich wiernych pożądanej nagrody w życiu przyszłym.

  Umyślnie postępowała ona przez jakiś czas zdrożnie, aby później móc długo działać dobrze. Kiedy mianowicie po zawarciu wspomnianego małżeństwa nadszedł okres wielkiego postu i Dobrawa starała się złożyć Bogu dobrowolną ofiarę przez wstrzymywanie się od jedzenia mięsa i umartwianie swego ciała, jej małżonek namawiał ją słodkimi obietnicami do złamania postanowienia. Ona zaś zgodziła się na to w tym celu, by z kolei móc łatwiej zyskać u niego posłuch w innych sprawach. Jedni twierdzą, iż jadła ona mięso w okresie jednego wielkiego postu, inni zaś, że w trzech takich okresach. Dowiedziałeś się, czytelniku, o jej przewinie, zważ teraz tylko, jaki owoc wydała jej zdrożna intencja. Pracowała więc nad nawróceniem swego małżonka i wysłuchał jej miłościwy Stwórca. Jego nieskończona łaska sprawiła, iż ten, który tak srodze prześladował, pokajał się i pozbył na ustawiczne namowy swej ukochanej małżonki jadu przyrodzonego pogaństwa, chrztem świętym zmywając plamę grzechu pierworodnego. I natychmiast w ślad za głową i swoim umiłowanym władcą poszły ułomne dotąd członki spośród ludu i w szatę godową przyodziane, w poczet synów Chrystusowych zostały zaliczone” (Thietmar, Kronika. IV,55; przełożył i przypisami opatrzył M.Z. Jedlicki).

  b. W dynastycznej tradycji – utrwalonej w Kronice polskiej na początku XII wieku przez anonimowego benedyktyna, zwanego Gallem, jeszcze ważniejszą rolę przypisuje się czeskiej Dobrawie. Zakłada ona bowiem przyjęcie chrztu jako warunek wstępny do zgody na małżeństwo z Mieszkiem. Ten tekst brzmi następująco: „Mieszko objąwszy księstwo zaczął dawać dowody zdolności umysłu i sił cielesnych i coraz częściej napastować ludy [sąsiednie] dookoła. Dotychczas jednak w takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle swego zwyczaju siedmiu żon zażywał. W końcu zażądał małżeństwa jednej bardzo dobrej chrześcijanki z Czech, imieniem Dobrawa. Lecz ona odmówiła poślubienia go, jeśli nie zarzuci owego zdrożnego obyczaju i nie przyrzeknie zostać chrześcijaninem. Gdy zaś on [na to] przystał, że porzuci ów zwyczaj pogański i przyjmie sakramenta wiary chrześcijańskiej, pani owa przybyła do Polski z wielkim orszakiem [dostojników] świeckich i duchownych, ale nie pierwej podzieliła z nim łoże małżeńskie, aż powoli a pilnie zaznajamiając się z obyczajem chrześcijańskim i prawami kościelnymi, wyrzekł się błędów pogaństwa i przeszedł na łono matki-Kościoła”. Nieco inaczej, ale równie mocno rolę Dobrawy w nakłonieniu Mieszka do przyjęcia chrztu św. podkreślił niemiecki kronikarz Thietmar.

  c. Skąd zatem przyszło chrześcijaństwo do Polski? – pytał Aleksander Bruckner. Jego odpowiedź brzmiała – od czeskiej Dobrawy! Na silny udział kleru czeskiego w kształtowaniu polskiego języka kościelnego wskazuje fakt, że trzy czwarte polskiego słownictwa kościelnego pochodzi z języka czeskiego: papież, arcybiskup, biskup, kapłan, opat, mnich, proboszcz, chrzest, bierzmowanie, msza, krzyż, ołtarz, kielich, opłatek, klasztor, kościół, kruchta, żegnać i Bogurodzica, nieszpory, jałmużna, gromnica, pielgrzym. Cała staropolska terminologia chrześcijańska została przeważnie zapożyczona z czeskiego, bez względu na różnice pierwotnego pochodzenia odnośnych terminów ( T. Lehr-Spławiński). Dodatkowym argumentem za czesko-ratyzbońską drogą jest najstarszy polski rocznik, w którym zapiski o biskupach mogunckich kończą się na 969 roku. Uzasadnione wydaje się mniemanie, że przywiózł go do Polski biskup Jordan, a potem – w 1038 r. – zabrano go z powrotem do Pragi, gdzie sięgał do niego kronikarz Kosmas.

  Decyzja Mieszka była nie tylko uwarunkowana politycznie, bo – przez kontakty z monarchią czeską – książę wiedział o roli Kościoła i chrześcijaństwa jako religijnego spoiwa społeczeństwa łamiącego separatyzmy plemienne. Dostrzegał on również potrzebę wprowadzenia swego władztwa w obręb ówczesnego świata chrześcijańskiego, którego cywilizacja była atrakcyjna i wzmacniała ideowo pozycję panującego, sakralizując władzę monarszą. Z tego świata czerpał też wzorce dla organizacji rozrastającego się państwa.

  Misja chrześcijańska została przygotowana za wiedzą cesarza Ottona I i przy poważnym zaangażowaniu się Kościoła niemieckiego, przede wszystkim biskupstwa ratyzbońskiego. Misjonarze znali niewątpliwie język słowiański i byli wyposażeni w stosowne księgi, paramenty i szaty liturgiczne. Prawdopodobnie na czele misji stał Jordan – związany z dworem praskim – i to on dokonał chrztu Mieszka I i jego najbliższego otoczenia zapewne w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. w Poznaniu lub Lednicy. W dwa lata później (968 r.) wspomniany Jordan został konsekrowany na pierwszego polskiego biskupa, a jego siedzibą stał się najpewniej Poznań.

  OWOCE CHRZTU MIESZKA
  Przed przyjęciem chrześcijaństwa przodkowie nasi żyli w kulturze pogańskiej, której w pełni nie znamy, choć jej ślady budzą podziw. Wały grodów, organizacja państwa Polan, osiągnięcia militarne i polityczne świadczą o dynamizmie ich ówczesnej kultury, której chrzest nie zniweczył, lecz przeciwnie – uwydatnił. By użyć słów Cypriana Kamila Norwida, Krzyż „stał się nam bramą” do nowej, chrześcijańskiej cywilizacji. Polanie zaczęli przyjmować wartości wcześniej sobie nieznane albo nawet odrzucane, a w ten sposób ich własny język, idee polityczne i religijne, kultura materialna zyskały wyższy wymiar, zakorzeniając się w kulturach starszych i doskonalszych, które już wcześniej otrzymały chrześcijańskie oblicze (J. Kowalski). Przyjęcie chrztu od pierwszych chwil zaowocowało rozwojem kultury polskiej we wszystkich dziedzinach.

  Powstały pierwsze budowle murowane, poczynając od palatium Mieszka I, katedr w Poznaniu i Gnieźnie. Z wiary chrześcijańskiej czerpali najwybitniejsi twórcy malarstwa i rzeźby (Drzwi Gnieźnieńskie). Na ziemie Polski przybywali wybitni ówcześni intelektualiści, m.in. włoski mnich Benedykt, Brunon z Kwerfurtu. Spod pióra tego ostatniego wyszedł m. in. Żywot św. Wojciecha, arcydzieło ówczesnej literatury hagiograficznej. Z czasem narodziło się polskie dziejopisarstwo, najpierw pisane przez obcych przybyszy (Anonim tzw. Gall), a później przez historiografów Polaków – Mistrza Wincentego, Wincentego z Kielczy czy jednego z największych historyków wszechczasów – Jana Długosza. Wszyscy ci twórcy, jak i też późniejsi, inspirowali się wiarą, chrześcijańskimi naukami Kościoła. Ludzie Kościoła organizowali powstanie pierwszych polskich uniwersytetów w Krakowie (1364/1400 r.) i w Wilnie (1579 r.). Spośród nich wywodził się jeden z najwybitniejszych uczonych wszechczasów – Mikołaj Kopernik. Polski przekład Biblii autorstwa polskiego jezuity Jakuba Wujka z końca XVI-wieku przyczynił się do powstania języka literackiego i do ostatecznego ukształtowania dzisiejszego języka polskiego. Tematyka religijna – począwszy od Psałterza Dawidów Jana Kochanowskiego, a skończywszy na przekładach biblijnych Czesława Miłosza – była nieprzerwanie obecna w polskiej literaturze i sztuce.

  Dzięki stabilnej i stale rozwijającej się organizacji kościelnej w Polsce chrześcijaństwo docierało do coraz większych rzesz społeczeństwa polskiego i wnikało coraz głębiej w jego życie, obyczaje, normy postępowania oraz kulturę. Posługa duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego nie tylko koncentrowała się na sprawach duszpasterstwa wiernych, ich moralnego kształtowania według zasad chrześcijańskich, ale także na edukacji i rozmaitych formach pomocy ubogim. Kościół tworzył i rozbudowywał system szkolnictwa (szkoły katedralne, kolegiackie, parafialne, klasztorne, a także uniwersytet), który umożliwił recepcję dorobku kultury intelektualnej chrześcijańskiej Europy wraz z dziedzictwem grecko-rzymskim, przejętym przez Kościół w pierwszym tysiącleciu jego dziejów, a od XII-XIII wieku coraz większy współudział w rozwijaniu tej kultury (literatury, nauki i sztuki). Wówczas krystalizują się zręby polskiej kultury, świadomości i tożsamości narodowej Polaków. Są one związane z wejściem Polaków w świat pisma, które stanowi o pamięci powstałej wspólnoty społecznej w obrębie monarchii Piastów. Powstają pierwsze zapisy o losach dynastii, monarchii, Kościoła i społeczeństwa polskiego w języku łacińskim. Łacina stanowiąca znakomite narzędzie komunikacji w ówczesnym świecie i zarazem tworzywo wysokiej kultury przyczyniła się do narodzin twórczości w języku polskim. Zaprawieni w łacinie duchowni poszukują na gruncie polskiej mowy możliwości utrwalania w piśmie skomplikowanych fraz i myśli. Już od XII w. rodzą się utwory w polskim języku, które ukazują duchowe i intelektualne treści rodzącej się kultury narodowej. Zaszczepiona w Polsce przez pierwszych Piastów wiara chrześcijańska przyczyniła się do ukształtowania się wspólnoty narodowej na fundamencie Ewangelii.

  I CO DALEJ?
  W czasach nam współczesnych – głównie pod naciskiem sekularyzmu – pojawiła się w Polsce utrata pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, któremu towarzyszy swego rodzaju praktyczny agnostycyzm i obojętność religijna, wywołująca u wielu wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię.

  Wielu ludzi nie potrafi już łączyć ewangelicznego przesłania z codziennym doświadczeniem; wzrasta trudność przeżywania osobistej wiary w Jezusa w takim kontekście społecznym i kulturowym, w którym chrześcijańska koncepcja życia jest stale wystawiana na próbę i zagrożona; w wielu sferach publicznych łatwiej jest deklarować się jako agnostycy, niż jako wierzący. Odnosi się wrażenie – jak mawiał papież Benedykt XVI – że niewiara jest czymś naturalnym, podczas gdy wiara wymaga uwierzytelnienia społecznego, które nie jest ani oczywiste, ani przewidywalne.

  Z tą utratą chrześcijańskiej pamięci wiąże się swego rodzaju lęk przed przyszłością. Bardziej się boimy przyszłości, niż jej pragniemy. Niepokojącą oznaką tego jest między innymi wewnętrzna pustka dręcząca wielu ludzi i utrata sensu życia. Jednym z wyrazów i owoców tej egzystencjalnej udręki jest zwłaszcza dramatyczny spadek liczby urodzeń, zmniejszenie liczby powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego, trudności w podejmowaniu definitywnych wyborów życiowych – jeśli nie wprost rezygnacja – także w małżeństwie.

  Jedną z przyczyn gaśnięcia nadziei jest dążenie do narzucenia antropologii bez Boga. Taki typ myślenia doprowadził do tego, że uważa się człowieka za «absolutne centrum rzeczywistości», każąc mu w ten sposób wbrew naturze rzeczy zająć miejsce Boga, zapominając o tym, że to nie człowiek czyni Boga, ale Bóg czyni człowieka. To zapomnienie o Bogu doprowadziło do porzucenia człowieka i dlatego nie należy się dziwić, jeśli w takim kontekście otworzyła się rozległa przestrzeń dla swobodnego rozwoju nihilizmu na polu filozofii, relatywizmu na polu teorii poznania i moralności, pragmatyzmu a nawet cynicznego hedonizmu w strukturze życia codziennego.

  Proces ten przebiegał i przebiega również i w Polsce, ale inaczej, niż gdzie indziej. Wbrew prognozom wciąż jesteśmy narodem chrześcijańskim, w którym trwa i żyje silny wiarą Kościół katolicki. Tym niemniej nasza kultura już dawno poczęła wieść żywot pozornie samoistny, niezależny od wiary i od Kościoła. Czasem bywa im nawet przeciwstawiana. Próbowano też zbudować alternatywną polską kulturę świecką, czy nawet antyreligijną. Niepowodzenia tych przedsięwzięć dowodnie świadczą, że jak dotąd wiara i polskość wydają się związane ze sobą na śmierć i życie.

  Oczywiście prawdą jest, że ani nasza kultura nie jest wyłącznie katolicka czy chrześcijańska, ani też nie każdy Polak musi być katolikiem. Znamy wielu wybitnych Polaków wyznających judaizm, protestantyzm albo prawosławie, czy też niewierzących. Jednakże wiara katolicka wciąż stanowi o naturze polskiej kultury. I nawet zdeklarowani ateiści, chcąc w pełni uczestniczyć w polskiej wspólnocie kulturowej, uznają kulturę katolicką i chrześcijańską za wspólne narodowe dobro.

  ZAKOŃCZENIE
  Na koniec, z racji jubileuszu 1050 lecia chrztu Polski potrzebujemy powrotu do źródeł. Potrzebujemy powrotu do źródeł chrzcielnej wiary także po to, by nie rozpoczynać przeżywania tego jubileuszu od pytań o charakterze społecznym, kulturowym czy narodowym. Są to z pewnością kwestie ważne, ale to nie te pytania usłyszał Mieszko stając nad swoją chrzcielnicą. Najpierw zapytano go, czy wyrzeka się szatana i jego próżnej chwały, a potem, czy wierzy w Boga Ojca Wszechmogącego, w Jego Jedynego Syna – Jezusa Chrystusa, wcielonego i ukrzyżowanego. Dalej, czy wierzy w Ducha Świętego, w święty, katolicki Kościół, społeczność świętych i zmartwychwstanie ciała. Na wszystkie te pytania odpowiedział: Wierzę!

  lw, KAI

  autor: Zespół wPolityce.pl

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/288332-wystawy-koncerty-konferencje-1050-lecie-chrztu-polski-to-takze-promocja-poznania-i-gniezna

  Wystawy, koncerty, konferencje – 1050-lecie chrztu Polski to także promocja Poznania i Gniezna

  Władze Poznania i Gniezna liczą, że obchody rocznicy chrztu Polski przyczynią się do promocji obu miast i całego regionu. Jubileusz ma przypominać, że polska państwowość rodziła się w Wielkopolsce.

  Samorządy starają się na różne sposoby wykorzystać promocyjnie centralne, kwietniowe obchody odbywające się w Gnieźnie i w Poznaniu.

  Od początku roku trwa kampania promocyjna pod hasłem „Gniezno – Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski”. Władze Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i gminy Łubowo podkreślają w niej rolę regionu w procesie chrystianizacji polskich ziem i powstania państwa.

  Nie mam żadnych wątpliwości, że 1050. rocznica chrztu Polski, która w sposób bezpośredni związana jest z narodzinami naszej państwowości stanowi szansę i ogromne wyzwanie dla całej naszej wspólnoty. Na ten rok zaplanowaliśmy cykl imprez, wydarzeń kulturalnych, przedsięwzięć artystycznych w sposób bezpośredni związanych z początkami państwa polskiego i stołecznością Gniezna —powiedział prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

  Uważam ten rok za ważny, a całość obchodów za jedynie początek promocji Gniezna, jako turystycznego i historycznego produktu, produktu unikatowego w skali całego kraju. Bo pierwsza stolica Polski jest jedna: to Gniezno – Gród Lecha —dodał.

  Kampania promocyjna obejmuje internet z mediami społecznościowymi, ulotki, reklamy wielkopowierzchniowe oraz spoty emitowane w mediach i w pociągach Kolei Wielkopolskich. Przygotowano też cykl wykładów nawiązujących do tematyki jubileuszu, oraz specjalny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży.

  W styczniu w Gnieźnie organizowany był ogólnopolski casting do roli Mieszka i Dobrawy. Wyłonione w nim osoby wezmą udział w odbywającym się latem Festiwalu Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”. Nie zabrakło także jubileuszowych gadżetów, wśród których znalazły się m.in. dwa specjalne rodzaje kawy – „Mieszko” i „Dobrawa”.

  Celem realizowanej przez Miasto Poznań ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej, związanej z obchodami 1050-lecia chrztu Polski, jest zwiększenie ruchu turystycznego w Poznaniu, jako miejscu początku podróży po Polsce, zwiększenie ruchu turystycznego w Bramie Poznania, oraz na obszarze Ostrowa Tumskiego.

  Strategicznymi celami kampanii jest umocnienie wiedzy historycznej o początkach państwa polskiego, a tym samym wzmocnienie wizerunku Poznania, jako miasta europejskiego – kolebki państwa, o historycznie ugruntowanej tradycji sukcesu, rozwijanej przez 1050 lat —podało biuro prasowe Urzędu Miasta Poznania.

  Szczególne miejsce w działaniach promocyjnych zajmuje Brama Poznania – unikatowa ekspozycja prezentująca początki państwa polskiego. Placówka jest pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa.

  W stolicy Wielkopolski zaplanowano w sumie kilkadziesiąt różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i naukowych, w tym wystawy, koncerty, konferencje i programy artystyczno-edukacyjne.

  Jan Mazurczak z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej powiedział, że rocznica 1050-lecia chrztu Polski to wydarzenie, które przypomina o roli Poznania w tworzeniu się państwa polskiego.

  Znakomita większość mieszkańców naszego kraju nie do końca kojarzy Poznań z początkiem państwa, miejscem chrztu, pierwszą katedrą w Polsce, pierwszym biskupem czy w końcu grobami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, które znajdują się w podziemiach katedry —powiedział.

  Mazurczak zauważył przy tym, że za sprawą inwestycji poczynionych w ostatnich latach na Ostrowie Tumskim i na sąsiadującej z tą częścią Poznania Śródce, miejsca te są na nowo odkrywane przez turystów.

  Pojawiła się tam Brama Poznania, rezerwat archeologiczny, są też pierwsze restauracje, kawiarnie, hotel. Te miejsca stają się coraz bardziej popularne, choć nie na tyle, na ile zasługują. Komunikując się z turystami, zarówno zagranicznymi jak i krajowymi, pokazujemy Poznań jako miejsce, w którym możemy zobaczyć i dotknąć całą tysiącletnią historię Polski – od samego jej początku. A Poznań w każdej epoce odgrywał bardzo ważną rolę —dodał.

  Zdaniem Jana Mazurczaka, istnieje potrzeba wykreowania wśród turystów wizerunku Poznania, jako miasta koniecznego do zobaczenia.

  Obchody chrztu bardzo nam w tym pomogą. Wiele osób może zacznie łączyć początki państwa polskiego z Poznaniem. Liczę, że po relacjach medialnych z tych uroczystości, duża liczba Polaków dowie się o roli Poznania i o miejscach, które są wciąż do odwiedzenia —powiedział.

  Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. Dzień później, w Poznaniu, odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego pod przewodnictwem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 16 kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne na Inea Stadionie dla ponad 40 tys. wiernych. Zwieńczy je prezentacja musicalu „Jesus Christ Superstar”.

  ann/PAP

  autor: wSumie.pl

  http://wpolityce.pl/kosciol/288340-rozpoczal-sie-tydzien-biblijny-w-tym-roku-nawiazuje-do-1050-rocznicy-chrztu-polski

  http://wpolityce.pl/kosciol/282063-spotkanie-abp-gadeckiego-z-jackiem-kurskim-przewodniczacy-kep-zaprosil-prezesa-tvp-do-transmisji-obchodow-1050-lecia-chrztu-polski

  http://wpolityce.pl/kosciol/288253-tylko-u-nas-nowy-cud-eucharystyczny-w-polsce-tkanka-jest-najbardziej-podobna-do-miesnia-sercowego-ze-zmianami-ktore-czesto-towarzysza-agonii

  http://wpolityce.pl/kosciol/287386-abp-gadecki-prawo-naturalne-chroni-przed-manipulacja-ideologiczna-dzis-jego-istnienie-jest-zagrozone-ze-strony-skrajnego-liberalizmu

  http://wpolityce.pl/kosciol/286700-abp-gadecki-przemiana-narodu-zaczyna-sie-od-przemiany-jednostki-bez-nawrocenia-nie-ma-mozliwosci-pojednania

  http://wpolityce.pl/kosciol/286568-abp-gadecki-przyszlosc-kosciola-i-polski-zalezy-od-mocy-naszej-wiary

  http://wpolityce.pl/kosciol/286385-abp-gadecki-podczas-mszy-sw-wieczerzy-panskiej-tajemnica-eucharystii-niesie-w-sobie-caly-wszechswiat-i-historie-ludzkosci

  Adalbertux @Adalbertux24 marca
  Kościół Katolicki wyszedł z Izraela i rozprzestrzenił się przy pomocy ognia i miecza oraz przejmowania lokalnych plemiennych, a potem narodowych zwyczajów i świąt. Teraz kiedy narody przestają istnieć, Kościół wraca do swego źródła.

  Polubienie

  • ~major 22 godzin i 13 minut temu
   Gdzie ten rachunek sumienia ? Gdzie mogę o nim przeczytać? Na razie cisza. Proszę o informację.

   ~rico 23 godzin i 2 minuty temu
   przeprosić to może ale nauczyciel ucznia za to że postawił mu jedynkę a na to nie zasługiwał i jedynka zostanie poprawiona np na dwójkę ale za wymordowanie w ciągu setek lat tysięcy ludzi w różnych krucjatach przeciw niewiernym,paleniem ludzi na stosach,wyzyskiem przepraszać się nie da

   ~major 22 godzin i 17 minut temu
   Czemu nikt z Episkopatu nie zabiera głosu na temat tych poniższych komentarzy. Mówią prawdę czy kłamią ? Panie Prezydencie ! co Pan jako patron tego zjazdu ma do powiedzenia po przeczytaniu tych komentarzy. Jest Pan Prezydentem wszystkich Polaków więc niech Pan je skomentuje.

   ~1050 i wystarczy 23 godzin i 2 minuty temu
   Na 1050 rocznice chrztu polski nasz kraj powinien wreszcie wyzwolić się z feudalnego zniewolenia czyli tzw. Funduszu kościelnego! Dość drenowania kieszeni polaków… 1050 lat wystarczy, aby watykańska bestia w końcu się nachłeptała! W ramach obchodów należy również opodatkować kościół, który tak jak każda ponad narodowa korporacja nastawiony jest na wyprowadzanie z Polski gigantycznych kwot… w ramach tzw. „świętopietrza”. Biskup Rzymu i jego książęta niech zaczną w końcu płacić za siebie. Ahhh… tak Watykan powinien tez przyjąć co najmniej 200 uchowców z bliskiego wschodu, afryki lub ameryki łacińskiej. Biskup Rzymu Franciszek twierdzi, że powinniśmy otworzyć swoje drzwi na „uchodźców”… więc niech w końcu da przykład!

   ~pilnie poszukuje sie 3 godziny i 9 minut temu
   prawdziwych slowian ,ktorzy chca uczcic po raz pierwszy w histori ” masakry slowian i zbrodnie przeciw ludzkosci ” wykonana przez watykanskich zbrodniarzy ,poza tym sa wstanie wesprzec powstanie trzech pomnikow na ta smutna i porazajaca rocznice ,by uczcic raz na zawsze pamiec naszych dziadow i naszej rdzennej spolecznosci ,ktora tak tragicznie zostala zmasakrowana ,ponadto ,akcja ta bedzie miala na celu ,by w koncy watykan przeprosil „nas ” slowian i oficjalnie oglosil ,ze doszlo do okropnego ludobojstwa ,wykonanego przez watykan i jego pacholkow germanskich

   ~trzeźwy 4 godziny i 21 minut temu
   A TE GUSŁA TO NA CZYJ KOSZT???????????????????????

   ~Słowianka 21 godzin i 10 minut temu
   Masz rację, a wszystko to przez politykę i profity. Tak jest do dziś.

   ~ciekawy 18 godzin i 12 minut temu
   może mi ktoś wytłumaczy po co i komu są potrzebni hierarchowie w kościele ? tego ich „kadzenia” nie da się słuchać !

   ~aoeuaoeu 4 godziny i 40 minut temu
   Pewnego dnia Czarna Mafia odpowie przed Narodem za wieki jego zniewolenia… Zobaczycie. Ten czas sie zbliza. A bedzie placz i zgrzytanie zebow.

   ~aoeaoeu 4 godziny i 43 minut temu
   Na Czarna Mafie jest tylko jedna rada – jak pokazuje historia – odciecie od panstwowych pieniedzy i konfiskata mienia na rzecz Narodu (jak to zrobiono we Francji). Oni maja zyc w ewangelicznym ubostwie, a ich powolaniem jest modlitwa i ciezka praca. Obecnie nie robia ani jednego, ani drugiego, za to maja duzo czasu na gwalcenie dzieci i wciskanie ludziom czarnego kitu. Najwyzszy czas juz z tym skonczyc i przywrocic im ich wlasciwe miejsce w spoleczenstwie.

   ~Eugeniusz 21 godzin i 25 minut temu
   Przeciez tego nie zrobi PiS!

   ~Olo 19 godzin i 10 minut temu
   1050 – okrągła rocznica … „Miś” się kłania katobolszewiki

   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1017099,title,Rozpoczyna-sie-X-Zjazd-Gnieznienski-w-podziece-za-1050-lecie-chrztu-Polski,wid,18207753,wiadomosc.html


   Prymas Polski abp Wojciech Polak (PAP / Jakub Kaczmarczyk)

   akt. 11.03.2016, 08:59

   Rozpoczyna się X Zjazd Gnieźnieński -​ w podzięce za 1050-​lecie chrztu Polski

   • Europa Nowych Początków – Zjazd Gnieźnieński ludzi różnych religii
   • Zjazd będzie płaszczyzną do dialogu – deklaruje prymas Polski
   • Kościół podziękuje za 1050-lecie chrztu Polski i przeprosi za swoje winy
   • X Zjazd Gnieźnieński objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda

   W piątek, 11 marca, rozpoczyna się 3-dniowy Zjazd Gnieźnieński – największe spotkanie ludzi różnych religii Europy Środkowo-Wschodniej. Będzie miał hasło Europa Nowych Początków, co nawiązuje do pierwszego zjazdu w 1000 roku – mówił w radiowej Jedynce prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

   Prymas podkreślał, że tym hasłem organizatorzy chcą „nawiązać kontakt z przeszłością” i spojrzeć także na dzisiejsze czasy, które wymagają większego zaangażowania i podjęcia nowych wyzwań. Hierarcha zaznaczył jednak, że misją zjazdu nie będzie tworzenie globalnych projektów społeczno-politycznych. Będzie to raczej płaszczyzna do dialogu i rozmowy. Tytułowy nowy początek ma się dokonać w nas i to od nas ma się zacząć zmiana – mówił prymas.

   Zjazd potrwa trzy dni. W pierwszym dniu, dziś wieczorem w Katedrze Gnieźnieńskiej Kościół ma podziękować za 1050-lecie chrztu Polski, ale też przeprosić za swoje winy. Ma to być swoisty rachunek sumienia Kościoła – mówił prymas. Chodzi przede wszystkim o tych, którzy „nie odpowiadali Bogu na zaufanie jakie im dawał”. Taki rachunek sumienia ma być zarazem przygotowaniem do obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

   Wśród sześciuset gości kongresu będą przywódcy religijni, politycy, ludzie kultury i mediów, socjologowie, ekonomiści i działacze społeczni. Udział zapowiedzieli między innymi, Prymas Polski Wojciech Polak, kardynałowie: Kazimierz Nycz i Luis Antonio Tagle z Filipin, zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk z Ukrainy. X Zjazd Gnieźnieński objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda, który weźmie udział w pierwszym dniu obrad.

   IAR

   ~59 latek 3 godziny i 59 minut temu
   nigdy żadnego chrztu nie było, było za to wyrzynanie ludzi za nie spolegliwość katolickim zbrodniarzom.

   ~pax 7 godzin i 44 minut temu
   Jaruzelski też tak myślał i co?

   ~Trop 22 godzin i 51 minut temu
   Czy był chrzest czy nie, to jest mało istotne w świetle tego, że wiara przodków przetrwała do dzisiaj i dlaczego nie mówi się o tym, że były zorganizowane dwie wyprawy krzyżowe na Ziemie Polan ( w 1039 i 1047 roku). Warto zapoznać się ze starożytną historią Słowian(Imperium Lechitów) i innych ludów zamieszkujących Nasze Ziemie.

   ~tokraj 5 godzin i 15 minut temu
   Kto ma za co dziękować ten ma.Ja na pewno nie.

   ~jurek 13 godzin i 54 minut temu
   a ty pomiocie sie nie liczysz – tak trudno ci zrozumiec?

   ~stapcz 3 godziny i 42 minut temu
   Ta heca nie jest w ogóle udokumentowana historycznie !!! To następna okazja do dojenia Polaków przez czarne pijawki.

   ~orzech 6 godzin i 29 minut temu
   Nie rozumiem twojego stanowiska. Nie chcesz – nie dajesz. Nie wierzysz w Boga – nie chodzisz do kościoła, nie słuchasz tego co mówią księża, nie dajesz na tacę. Nikt z ciebie na siłę nie wydusi ani grosza, Tak jak ze mnie nie wydusi ani grosza na PO, .N, PSL, KOD, SLD i inne organizacje, których nie uznaję. Ale nie zaśmiecam tymi wiadomościami wszystkich forów internetowych, bo uważam, że to moja prywatna sprawa. Nie mam też zamiaru użalać się nad tymi, którzy płacą tym organizacjom jakieś haracze. Robią to z własnej i nie przymuszonej woli. Więc wracając do tematu. Nie płać i nie płacz, nie ma przymusu.

   ~Clara Veritas 22 godzin i 47 minut temu
   orzech – wszyscy płacimy ten HARACZ i dlatego są tutaj te głosy ! Dlaczego z PODATKÓW łożą wszyscy na tą czarną ZARAZĘ !

   ~Radek 23 godzin i 48 minut temu
   Czarna mafia watykańska ma za co dziękować:za zniewolenie Polski,za nawracanie przez jeszcze 200lat Polan mieczem na wiarę katolicką,za morderstwa-palenie na stosach opętanych przez szatana i czarownic,za grabież majątków,za niewolnictwo chłopów do końca 18 wieku,za współczesne okradanie wiernych i współczesnej Polski/majątki poprzez Komisję majątkowa,finansowanie nauki religii ,fundusz kościelny,utrzymywanie wydziałów teologicznych czyli nauki ciemnoty,finansowanie typowo religijnych imprez-zlotu młodzieży katolickiej z całego świata zamiast te pieniądze przeznaczyć na wypoczynek najuboższej młodzieży.Kościół przyczynił się na przestrzeni naszych dziejów negatywnie do ukształtowania się nowoczesnego Państwa Polskiego.Kłamstwo i wielki fałsz.

   ~Lutter 2 godziny i 48 minut temu
   Olać chrzest i ten cały kler

   ~wert678910 4 godziny i 57 minut temu
   Skoro nie ma nawet konkretnych pisemnych przekazów to skąd wiadomo jak tam było ? Gal Anonim to za mało.Historycy na podstawie legend stworzyli historię Polski z tamtych czasów której z pewnością w 966 roku nie było .Nie było wtedy nawet pojęcia państwa jak to dziś pojmujemy .Wtedy były wspólnoty plemienne . Wiara owszem była ale pogańska .

   ~Rezerwista 56 minut temu
   I komuś to przeszkadzało!

   ~mark 56 minut temu
   W podzięce za otwarcie nowego rynku zbytu dla tej złodziejskiej korporacji…

   ~rycho1960 19 godzin i 53 minut temu
   Honorowy patronat prezydenta to nic innego jak legelne wylozenie pieniedzy na zjazd! Jeszcze nie widzialem zeby kosciol sam na cos wylozyl pieniadze!Co takiego dobrego zrobil kosciol dla Polski przez te 1050 lat??

   ~gość 5 godzin i 18 minut temu
   Sabat czarownic chyba odbywał się na Łysej Górze. Może niech powrócą do tego zwyczaju? 🙂

   ~Wieslaw 15 godzin i 54 minut temu
   „sabat czarownic” na św górze to wymysł okupantów aby móc bezkarnie mordować nie pokornych, palenie „wiedzm ” na stosach to nic innego jak walka z niepokornymi a słowo „wiedzma ” pochodzi od Słowiańskiego „weda” czyli „wiedza” która była zawalczana na wszelkie sposoby aby Ludzi trzymać w ciemnocie.

   ~osa 22 godzin i 51 minut temu
   Polacy to głupi naród za to że zniszczono ich kulturę i wierzenia slowiański będą dziękować komu, jakiemuś obrzezańcowi.

   ~tyu76 22 godzin i 48 minut temu
   Aby znac historie Polski i Europy trzeba czytac nie tylko po Polsku – francuski i angielski to juz cos i dowiedziec sie mozna znacznie wiecej od tego co jest w ‚kanonie lektur’ napisanych na zyczenie kolejnego pozytecznego idioty. Zaczac trzeba przede wszystkim ze historia Polski po rozbiorach byla nagminnie falszowana przez kler i srodowiska opatrzne ideii monarchii. Co (nie) dziwne takie status quo jest trzymane do dzis dzien aby osobniki z niepelnym podstawowym zasadnichym i ledwo srednim zyly sobie w blogim matrixie iluzji o swej wielkosci powolaniu i opatznosci dziadka w niebie.

   ~antyz 21 godzin i 4 minuty temu
   Czy za pedofilów w sutannach i ich patronów również przeprosicie ?

   ~Cześ 4 godziny i 7 minut temu
   Najdłużej trwająca okupacja polski przez państwo watykańskie w całej naszej historii nowożytnej!!!!.

   ~m 19 godzin i 30 minut temu
   Kosciol ma powod do radosci !!! TWARDY BUT WTYKANU WYRZAADZIL WIECEJ KRZYWDY POLAKOM NIZ ZABORCOW RZADY !!!!!!!!!!!!!!

   ~Wieslaw 15 godzin i 42 minut temu
   Imperium Lechitów było nie zwyciężone do momentu najazdu wierzących inaczej Mieczem nikt nas nie mógł pokonać zaś „wiarą” tak.

   ~markusad 16 godzin i 52 minut temu
   Za co dziękować czy za to że Mieszko sprzedał Polskę dla swoich korzyści bandzie w czarnych sukienkach.

   ~Faraon 21 godzin i 20 minut temu
   Czytałam ,że gdyby Mieszko nie przyjął chrztu groziłaby narodowi islamizacja. Tak czy siak chrzest był politycznym posunięciem i zmuszanie ludzi do innej wiary było okupione śmiercią milionów ludzi.Każda religia powinna być prywatną sprawą człowieka,a i tak prawda jest jedna, to Słońce dało nam zycie i ono je kiedyś nam odbierze.

   ~daro64 17 godzin i 19 minut temu
   Czarna brac nie widzi co sie dzieje w panstwie i przyjmuje jeszcze patronat klamcy i oszusta…za nasze i wasze pieniązki

   ~sęk 4 godziny i 46 minut temu
   Nawet PRL ugiął się pod naciskami kościoła i postawił 1000 szkół n 1000-LECIE.Tylko co zrobiliście z tymi szkołami?

   ~rw 9 godzin i 40 minut temu
   jak to co? szkoły to sponsor i miejsce katechizacji rzymskokatolickiej, czyli urabiania kształtujących się umysłów młodych ludzi

   13andrzej13 18 godzin i 25 minut temu
   podziękowanie za 1000 lat okupacji!!!!!!

   ~w 2 godziny i 33 minut temu
   1050 lat okradania Polaków

   ~Szogun. 3 godziny i 6 minut temu
   Mają za co dziękować ,1050 lat grabienia ,gwałcenia biednych Polaków.

   ~zjazd kk pedofili 13 godzin i 20 minut temu
   a duda tez ma etat biskupa

   ~ewa 21 godzin i 3 minuty temu
   wiesz teraz emerytko na co poszły pieniądze- do biednego koscioła zamiast do ciebie na rewaloryzacje tojest ta dobra zmiana

   ~subiektywny 1 godzinę i 37 minut temu
   „Kto sobie ojczyznę z religii tworzy, ten wyrzeka się obywatelstwa, narodowości, zasad politycznych, rodu swojego, słowem, ojczyzny własnej”. (Joachim Lelewel (1786-1861), wybitny uczony, historyk, polityk, ideolog demokracji polskiej). Warto jeszcze przytoczyć słowa Ministra Józefa Becka, który po zakończeniu Kampanii Wrześniowej w 1939 r. powiedział w Bukareszcie: ” „Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną służącą jedynie egoistycznym celom Kościoła katolickiego”.

   ~jan 8 godzin i 19 minut temu
   1050 lat niewoli watykanskiej i grabienia panstwa polskiego.Rzeczywiscie jest za co dziekowac.

   ~mark 19 godzin i 18 minut temu
   te pasozyty mają za co dziękowac- jak zwykle za głupote tych u koryta , któzy na to sie kiedys zgodzili i godza do teraz- wbrew interesom polski !!! A tacy niby patrioci. Patriotą bedzie ten kto odbierze klechom co wyłudzili i pogoni stad tą bande pasozytów, hipokrytó i bandytów- wide inkwizycja itp

   ~jan 5 godzin i 36 minut temu
   Widac czyim preziem jest Dudus-watykanskich okupantow..

   ~Ja 3 godziny i 29 minut temu
   w jakiej podzięce? dla kleru jestem niewygodny, bo nie uważam ich nauk za wiążące. Wolę naszych przedchrześcijańskich Bogów, bo nie brali więcej, ńiż dawali. Z innych powodów też. To kler winien być wdzięczny, żeśmy się „ochrzcili”, bo teraz ma za co żyć.

   ~wirek 4 godziny i 1 minutę temu
   A to było wówczas państwo o nazwie Polska? Myślałem, że chrzest dotyczy konkretnego człowieka a nie innego podmiotu: państwa czy stowarzyszenia. Jak ochrzczono „Polskę” to rozciągnęło się to na każdego pojedynczego poddanego?

   ~mark 15 godzin i 26 minut temu
   polak – co za ironia- pasozyt watykański nosi nazwe kraju, na którym pasozytuje- won i sam albo twój bozek , albo guru zwatykanu niech to finansuje. rozkradliscie tu tyle , ze 100 takkich cyrków sami sfinansujecie- wiec won stad !!!!!!!!!!!! – kto w końcu odbierze tym typom co wyłudzili, rozkradli, rozliczy za to co ta chamowata , bezczelna mafia tu wyczynia?????????

   ~chyba czas to skończyć 19 godzin i 40 minut temu
   to już tysiąc lat okupacji polski przez pijawki watykańskie?

   ~apostacjusz 22 godzin i 19 minut temu
   w podziece za 1050 lat okupacji watykanskiej w Polsce.1050 lat grabiezy i mordow na narodzie polskim.I Polska ma ta rocznice swietowac??????????????????

   ~ATEISTA_ARTYSTA 3 godziny i 2 minuty temu
   Dużo ofiar kosztował eksperyment WPROWADZENIA TEJ RELIGII-może wypowie się Pan Bisup -proszę

   ~iudex 37 minut temu
   Tzw „Chrzest Polski” to największe nieszczęście tego narodu. To 1000 lat blokowania nauki Chrystusa przez ateistów w sutannach. Dziwię się jak ten naród może żyć 1000 lat z takim rakiem złosliwym na swoim ciele

   ~Pat 55 minut temu
   Tragedia dla narodu polskiego to cale chrześcijaństwo

   ~aleksy 19 godzin i 35 minut temu
   1050 lat okupacji…..Polska była potęgą gdy biskupi i Watykan mieli mało do gadania…….opowieści że Polska zawsze była katolicka są bzdurą…..

   ~Rezerwista 1 godzinę i 15 minut temu
   TW Mieszko czyli ukryta opcja niemiecka.

   ~STM 20 godzin i 52 minut temu
   MOJEMU WSPISUJACEMU PISZĘ . JESTEŚ GNOJEM. MAMY PREZYDENTA , MAMY SEJM , MAMY SENAT, MAMY TRDYCJĘ . JESTESMY POLAKMI . WON OD NASZEJ POLSKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!! WON !!!!!!!!!!!!!!!!!. JESTEM KATOLIKIEM I WARA OD MOICH POGLADÓW KAŻDY KSIĄDZ (PAPIEŻ, KARDYNAŁ, BISKUP, CZY PARAFIALNY KSIĄDZ) JEST NAMASZCZONY PRZEZ MOJEGO PANA . JESTEM POLAKIEM I OBYWATELEM, KATOLIKIEM WON SWOŁOCZ !!!!!!!!!!!!!. NIK WAM GNOJKI NIE KAŻE DZIĘKOWAĆ . WON !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   ~Clara Veritas 22 godzin i 59 minut temu
   To za te SWOJE POGLĄDY płać z własnej kieszeni czarnokieckowym i purpuratom a nie z moich podatków !

   ~amen 23 godzin i 8 minut temu
   DZIECI KOCHANE, NA RELIGII WAM TEGO NIE MÓWIĄ. ALE JA WAM POWIEM: CHRYSTIANIZACJA WIĄŻE SIĘ Z NAJAZDAMI I PODPORZĄDKOWANIEM LUDZI INACZEJ MYŚLACYCH I WIERZACY W INNE BÓSTWA. WIAZĄŁO SIĘ TO Z ICH MORDOWANOIEM I ZAJMOWANIEM ICH DOMOSTW. TAK ROBIŁ „ŚW” STANISŁĄW NA POMORZU. WIARĘ WCISKANO LUDZIOM SIŁĄ. A TERA PO 1050 LATACH NASZA INSTYTUCJA KOŚCIELNA Z WATYKANEM NA CZELE OBROSŁA W NIESPOTYKANE BOGACTWA . Tak dzieci , świat jest wrednie ułożony

   ~dziadzia1 6 godzin i 55 minut temu
   W 80 latach kosciol walczyl o duze polacie ziemi po to zeby dzis glodni za miske zarcia obrabiali im te hektary na pohybel czarnym

   http://wpolityce.pl/kosciol/287196-znamy-program-oficjalnych-obchodow-1050-rocznicy-chrztu-polski-do-gniezna-przybedzie-legat-papieski-i-prezydent-duda

   http://wpolityce.pl/kosciol/284804-zjazd-gnieznienski-chrzescijanstwo-wyroznia-nas-na-mapie-europy

   Polubienie

  • http://wpolityce.pl/kosciol/288186-chrzest-ktory-w-966-przyjal-ksiaze-mieszko-i-wraz-z-najblizszymi-oznaczal-poczatek-panstwa-polskiego-podkreslil-papiez-franciszek


   fot.PAP/EPA fot.PAP/EPA

   Chrzest, który w 966 przyjął książę Mieszko I wraz z najbliższymi, oznaczał początek Państwa Polskiego – podkreślił papież Franciszek

   opublikowano: 9 kwietnia · aktualizacja: przedwczoraj, g. 10:16

   Chrzest, który w 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swymi najbliższymi, oznaczał początek Państwa Polskiego – przypomniał Franciszek w przesłaniu na ręce sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

   Będzie on jego osobistym wysłannikiem na uroczystości jubileuszowe w Poznaniu i Gnieźnie w dniach 14-16 kwietnia. Towarzyszyć mu będą księża: Jan Słowiński, profesor prawa kanonicznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Przemysław Kwiatkowski, sekretarz osobisty abp. Wojciecha Polaka, arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski.

   Ojciec Święty zapewnił, że w sposób szczególny towarzyszy modlitwami i z życzliwością: Polsce zawsze wiernej w tym czasie paschalnym, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego narodu uroczyście obchodzą wspaniałą tysiąc pięćdziesiątą rocznicę chrztu. Jest to właściwa okazja, aby przekazać z naszego serca słowa wdzięczności, gratulacji i zachęty wszystkim Polakom oraz oznajmiamy, że z wielką przyjemnością chcemy uczestniczyć w ich radości i pomnażać ją —napisał papież.

   Podkreślił, że: Bóg bogaty w miłosierdzie w ciągu wieków uczynił płodną szlachetną ziemię polską, która zrodziła owoce duchowe a Polacy wyróżniali się w tym czasie wiarą, nadzieją i uczynkami miłości.

   Papież wymienił w tym kontekście zasługi „świętych biskupów i męczenników” Wojciecha i Stanisława, którzy w początkach chrześcijaństwa na tych ziemiach nie tylko dali najwyższe świadectwo wierności Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła i Następcom Piotra, ale także przyczynili się do szerzenia kultury ludzkiej na ziemi polskiej.

   Chrzest, który książę Mieszko I przyjął wraz ze swymi najbliższymi w 966, oznaczał początek państwa polskiego —przypomniał Ojciec Święty.

   Podkreślił, że rocznicę tę obchodzą nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy Polacy, ciesząc się i spoglądając ufnie w przyszłość. Kościół bowiem zawsze utrzymywał szczególną więź z narodem: ciesząc się z cieszącymi i płacząc z płaczącymi.
   W trudnych czasach wojen, powstań i zesłań biskupi, kapłani, osoby konsekrowane cierpieli wraz z ludem, pocieszając braci i siostry oraz ukazując rozumnie drogę do wolności —stwierdził papież.

   Przypomniał, że naród polski dał również w ciągu wieków wiele oznak cnót chrześcijańskich i zdobiły go palmy męczeństwa. Z długiego katalogu takich osób Franciszek wymienił świętych Maksymiliana Marię Kolbego i Marię Faustynę Kowalską, a także Jana Pawła II, który Odkupiciela Człowieka ukazywał wszystkim narodom. Wezwał duchowieństwo, aby przy okazji tego jubileuszu przypominali ich przykład wszystkim ludziom dobrej woli: aby wszyscy w dzisiejszych dziejach narodu mogli wyraźnie dostrzec hojność Pana i aby sami doświadczali więzi z przeszłością w nowych czasach.

   Zwracając się do abp. Stanisława Gądeckiego jako metropolity poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Ojciec Święty zapewnił go, że będzie uczestniczył duchowo w tych uroczystościach. Oznajmił też, że swym osobistym wysłannikiem na obchody mianował sekretarza stanu kard. Pietro Parolina, którego misję i przewodniczenie świętym obrzędom powierzył opiece i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, Królowej Polski.
   Na zakończenie Franciszek udzielił za pośrednictwem swego legata wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych błogosławieństwa apostolskiego.

   ann/KAI

   Polecamy „wSklepiku.pl: „966. Chrzest Polski” – Krzysztof Ożóg.

   W tej pięknie wydanej i bogato ilustrowanej książce autor przedstawia nam nie tylko okoliczności przyjęcia chrztu przez polskiego władcę i jego otoczenie, ale także złożony proces ewangelizacji i chrystianizacji społeczeństwa, budowy struktur Kościoła i włączania się Polski w życie chrześcijańskiej Europy.

   Książkę poprzedza wstęp Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

   ytualny… @rytualny9 kwietnia
   Chrzest który przyjął( książe????) KRÓL MIESZKO I-szy .Drogi Papa uasie niby papieżu nie pie…..Byliśmy państwem długo, długo przed rokiem 5776 pewnego „plemienia ” które wyznacza datę swojego istnienia.Jak zwykle semickie autorytety bredzą.

   POlak 89.65.87.*9 kwietnia
   Sa kroniki i dokumenty przedstawiajace krolow Lechi czyli Polski od XVIII w p.n.e. czyli 2700lat przed chrzescijanskim chrztem.

   ścigany… 83.21.169.*9 kwietnia
   A gdzie odniesienie do Królowej Polski Najświętrzej Marii Panny ,matki naszego Boga, Pana Jezusa Chrystusa i daj Boże ze po intronizacji także Króla Polski?!

   monika 83.22.126.*9 kwietnia
   Raczej państwo polskie zaczęło się zwijać pod przemożną presją Watykanu. Kłamstwo o rozwoju państwa polskiego po przyjęciu chrztu Watykan powtarza już od 1000 lat

   tomaszdzi 109.147.30.*9 kwietnia
   co za brednie, o czym on pier…mowi

   lel 74.88.125.*9 kwietnia
   Biedny Mieszko, zobacz coś ty narobił.

   Max 78.9.175.*9 kwietnia
   Poproszę o fakty historyczne. Skąd wiedza, że Mieszko ochrzcił się w kwietniu? Skąd wiadomo, że w 966? I dlaczego powtarza sie kłamstwo, że wtedy powstało Państwo Polskie? Do szkoły nieuki.

   Thor 188.146.139.*9 kwietnia
   to początek zniewolenia, zarówno umysłowego jak i fizycznego! To koniec ostatnich wolnych ludzi Europy – Słowian!

   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,List-Franciszka-w-zwiazku-z-obchodami-rocznicy-Chrztu-Polski,wid,18260426,wiadomosc.html


   AFP / Andreas Solaro

   akt. 09.04.2016, 21:33

   List Franciszka w związku z obchodami rocznicy Chrztu Polski

   • Papież Franciszek napisał specjalny list w związku z obchodami chrztu Polski
   • Pisze w nim, że w szczególny sposób towarzyszy modlitwą „Polsce zawsze wiernej w tym czasie paschalnym, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego narodu uroczyście obchodzą piękną 1050. rocznicę chrztu”

   Adresatem ogłoszonego przez Watykan po łacinie listu jest sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, który będzie papieskim wysłannikiem na uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia.

   Franciszek podkreślił, że rocznica ta jest właściwą okazją, by przekazać „słowa wdzięczności, gratulacji i zachęty wszystkim Polakom”. Zapewnił, że pragnie uczestniczyć w radości narodu polskiego.

   – Chrzest, jaki w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi oznaczał początek Państwa Polskiego – przypomniał Franciszek. W dalszej części przesłania do kardynała Parolina odnotował, że rocznicę tę „obchodzą nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy Polacy radując się i z ufnością patrząc w przyszłość”.

   – Kościół w Polsce zawsze utrzymywał szczególną więź z narodem ciesząc się z cieszącymi i płacząc z płaczącymi. W trudnych czasach wojen, powstań i zesłań biskupi i kapłani, osoby konsekrowane cierpieli z ludem – stwierdził papież. Dodał, że ludzie Kościoła pocieszali braci i siostry oraz z mądrością pokazywali „drogę do wolności”.

   Papież zauważył, że w historii Polski było wielu męczenników i świętych. Przywołał postaci świętych Wojciecha i Stanisława. Wśród świętych wymienił też Maksymiliana Kolbe, siostrę Faustynę Kowalską oraz papieża Jana Pawła II, który „Odkupiciela człowieka ukazywał wszystkim narodom”.

   Franciszek zapewnił przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, że duchowo będzie uczestniczył w rocznicowych uroczystościach.

   PAP

   ~antyz 6 godzin i 47 minut temu
   Gdyby przysłał list, że unieważnia konkordat i zakazuje biskupom mieszać sie do polityki państwa to byłoby coś.

   ~look 5 godzin i 44 minut temu
   my jesteśmy słowianie i nasza historia zaczyna się dużo wcześniej, tylko nowa wiara ją wymazała !!!!!

   ~x5 6 godzin i 34 minut temu
   To jest 1050 rocznica uzależnienia Polski od Watykanu .

   ~obywatel 5 godzin i 19 minut temu
   zerwać haniebny konkordat, precz ze śmiesznym epidiaskopem, precz z okupacją watykańską

   ~dff 5 godzin i 39 minut temu
   1050 lat okradania Polski

   ~zigor 6 godzin i 40 minut temu
   Mieszko przyjął chrzest bo był do tego zmuszony sytuacją polityczną, opornych – większość narodu polan, niszczył KK z pomocą niemieckich możnowładców przez setki lat i robi to do dzisiaj. KK upada w Polsce, prawdopodobnie mamy do czynienia z ostatnią generacją społeczeństwa które ślepo wierzy w niepracujące dogmaty i nie kontestuje ich. obecny rząd próbuje na siłę wymóc na społeczeństwie ślepą wiarę w średniowieczne dogmaty dawno obalone przez historię, naukę i rzeczywistość. jest to skok na kasę, próba pomocy KK i przedłużenie agonii bankruta kosztem dobrobytu polskiego społeczeństwa. nie gódźcie się na to. im szybciej uwolnimy się od nich tym szybciej będziemy wolni i pracowali na siebie, nie dla innych. każdy z was może to zrobić, decyzja należy do ciebie.

   ~jodik 21 godzin i 19 minut temu
   Należy jeszcze dać „Narodowi” ,coś w zamian, może Słowiańszczyznę, ale to potrwa kto się tym zajmie i wprowadzi ? A może Ateizm wystarczy, kto wie.

   ~Polak 3 godziny i 55 minut temu
   Panie Franciszku ktoś z sutannowych pana okłamał!! 1050 lat temu na ziemiach zamieszkałych przez ludy dzikusów ówczesny kościół prowadził politykę podporządkowywania sobie „mieszkańców” przez nawracanie na chrześcijaństwo! Nie było mowy o jakimś PAŃSTWIE POLSKIM! A to nawracanie to nic innego jak mordowanie opornych i grabież ich mienia. Szczytem niewiedzy i zakłamania jest stwierdzenie, że w historii Polski było wielu męczenników i świętych. Przywołał postać świętego Stanisława. A kto to był? To był biskup któremu nie podobała się ówczesna władza króla i chciał ja sobie podporządkować!! Jako awanturnika a dzisiaj nazwano by zdrajcą został skazany na śmierć. A bandziory katolickie uznały go za męczennika!! Panie Franciszku zwrócę panu jeszcze uwagę na jeden szczegół. To co pa uważa za wprowadzenie chrześcijaństwa to w dzisiejszej doktrynie nazywa się ludobójstwem!!! A tym charakteryzowała się tak zwana święta inkwizycja, czyli zaczątki dzisiejszego terroryzmu! To na niej wzorowały się władze Związku Radzieckiego wprowadzając komunizm i Hitler wprowadzając nazizm. To w ich doktrynach funkcjonuje założenie „wrogów ludu”, które należy izolować czytaj wymordować. Panie Franciszku gdy pan będzie w Polsce pan zwróci uwagę na majątki kościelne w Polsce to pozostałości grabieży z okresów „chrztu Polski”. Panie Franciszku kościół pamięta tylko te wydarzenia które spowodowały szkody w majątku kościoła a pozostałe to … pomówienia!! Życzę zdrowia i rzetelnej lektury!!

   ~gumis 6 godzin i 40 minut temu
   chrzest przyjal mieszko I a nie caly narod jak wmawiaja nam przechrzty

   ~alka 5 godzin i 51 minut temu
   A jakim „kosztem” to się odbywało przez wieki ???

   hotmail 6 godzin i 23 minut temu
   Bla,bla.Emeryci na leki nie mają .Nie stać nas na takie świętowanie

   ~Volf 2 godziny i 55 minut temu
   To nie Polska się ochrzciła a jej ówczesny władca resztę zrobili już krzyżowcy ogniem i mieczem…

   ~Kosciuszkowiec 5 godzin i 17 minut temu
   Co do powstan narodowosciowych-owczesny papiez pochwalil caryce Katarzyne za rozbior Polski, nazywajac ja Lwica Wschodu. Magnaci polscy ktorzy doprowadzili Polske do upadku byli pod wplywem biskupow. Kosciol naklanial Polakow do uleglosci wobec zaborcow. Kosciol mial wplyw na powstanie Konfederacji Targowickiej, ktora przyczynila sie do utraty niepodleglosci. Co nie znaczy oczywiscie ze jacys lokalni polscy duchowni nie byli patriotami ale liczy sie ogolna filozofia i najwyzsze wladze koscielne a te byly i sa antypolskie i antyslowianskie. Wybor Wojtyly na papieza mial za zadanie umozliwienia wslizniecia sie kosciola Katolickiego w laski Polakow, co w duzym stopniu sie udalo. To takie oswajanie zywiciela przez pasozyta.

   ~ookoo 5 godzin i 53 minut temu
   srutututu i pirdutu, czyli jak zwykle o wszystkim i o niczym.

   ~Realista z Pruszkowa 4 godziny i 10 minut temu
   Klasyczny przykład jak ogłupić do końca „moherów”, a w efekcie wycisnąć jak najwięcej kasy dla mafii watykańskiej i to podpierając się bardzo kontrowersyjnymi świętymi.

   ~wp 5 godzin i 32 minut temu
   za takie many jakie płaci Polska sam bym napisał i to co miesiąć.

   ~obserwator3 5 godzin i 54 minut temu
   List do przedstawicieli kolonii polskiej

   ~1234 5 godzin i 22 minut temu
   Drogi Franku pisz prawdę ,gdzie 250 lat o Słowiańskich Królach Lechii.Co powiesz o Cyrylu i Metodym dlaczego ich poglądy zwalczano.Bóg nie może zmienić przeszłości ale historycy i ty tak,czekamy na prawdę o naszym Narodzie.Rusz księgami a prawda sama wypłynie.

   ~Akolita 5 godzin i 24 minut temu
   Bóg stworzył świat w 966 i wtedy wszystko sie zaczęło, a przedtem nic tu nie było z tego, co tu było… Jeszcze dwa pokolenia pózniej ludzie walczyli, żeby odzyskać te niestworzone rzeczy 😉

   ~Antyfran 5 godzin i 28 minut temu
   Ale ja nie chcę by on do mnie listy pisał. Niech sobie nie pozwala na taką zuvhwałość. Bezczelność i brak kultury, ale włosi już tak mają.

   http://wpolityce.pl/kosciol/288174-papiez-do-polakow-korzystajmy-z-lask-roku-milosierdzia

   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Mea-culpa-papieza-za-postawe-katolikow-wobec-chrzescijan-innych-wyznan-Otwarta-rana-w-ciele-Chrystusa,wid,18124961,wiadomosc.html

   Polubienie

  • http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/bez-chrztu-nie-byloby-polski-na-jasnej-gorze-zainaugurowano-obchody-1050-lecia-chrztu-polski#top

   Bez chrztu nie byłoby Polski. Na Jasnej Górze zainaugurowano obchody 1050-lecia chrztu Polski

   Dodane przez wachmistrz_Soroka Opublikowano: Niedziela, 29 listopada 2015 o godz. 17:05:39

   W najważniejszym polskim sanktuarium zainaugurowano obchodu 1050-lecia chrztu Polski.

   „Przyjęcie chrześcijaństwa pozwoliło młodemu państwu polskiemu wyjść z kryzysu połowy lat 60-tych X wieku i przyłączyć się do zupełnie odmiennej strefy kulturowej i cywilizacyjnej. Piśmiennictwo, architektura murowana, sztuka sakralna, nowy sposób zarządzania państwem, to były nowe elementy, które całkowicie odmieniły kraj Polan. Polska mogła od tego momentu w całej pełni korzystać z wcześniejszego ponad tysiąc siedemset letniego dziedzictwa kultury antycznej, a także z osiągnięć cywilizacyjnych europejskiej kultury chrześcijańskiej ostatnich 900-set lat, w tym z dziedzictwa renesansu karolińskiego” – mówił w homilii na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki przewodniczący Episkopatu Polski.

   Hierarcha przypomniał też o wyjątkowej roli Kościoła w budowaniu państwa polskiego.

   „Od momentu przyjęcia chrztu Kościół stał się jednym z najważniejszych fundamentów państwa polskiego. Struktury państwowe i kościelne wzajemnie się przenikały, co umacniało młode państwo. Pierwsze biskupstwo polskie w Poznaniu powstałe w 968 roku objęło swoim zasięgiem całe ówczesne państwo Polan, będące zlepkiem różnorodnych terytoriów plemiennych. Po poszerzeniu władztwa Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego, struktura terytorialna państwa otrzymała nową organizację kościelną w postaci arcybiskupstwa gnieźnieńskiego (1000 r.), które za pośrednictwem podległych mu biskupstw: krakowskiego, wrocławskiego, kołobrzeskiego i poznańskiego, spajało państwo polskie w jedną całość” – przypomniał abp Gądecki.

   Hierarcha zwrócił też uwagę na próby usunięcia z naszej kultury chrześcijaństwa.

   „Niepokojącą oznaką tego jest między innymi wewnętrzna pustka dręcząca wielu ludzi i utrata sensu życia. Jednym z wyrazów i owoców tej egzystencjalnej udręki jest zwłaszcza dramatyczny spadek liczby urodzeń, zmniejszenie liczby powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego, trudności w podejmowaniu definitywnych wyborów życiowych – jeśli nie wprost rezygnacja – również w małżeństwie” – mówił przewodniczący KEP.

   Dlatego też o chrzcie trzeba przypominać.

   „W takiej sytuacji potrzeba odkryć na nowo dar chrztu. Trzeba – podobnie jak 1050 lat temu – na serio wyznać i głosić na nowo prawdę o Chrystusie, jedynym pośredniku między Bogiem a ludźmi i jedynym Odkupicielu świata. Trzeba nieustannie otwierać się z ufnością na Chrystusa i pozwalać Mu, aby nas odnawiał” – podsumował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

   Narodowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski potrwają do listopada 2016 roku. W ramach jubileuszu 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze zostanie ponowiony Akt oddania Polski Matce Bożej. Centralne uroczystości odbędą się od 14 do 16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu.

   niedziela.pl/PAP/KRESY.PL

   http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?wid=18161004&kat=1342&title=Jasnogorscy-paulini-przygotowuja-sie-na-SDM-i-1050-lecie-Chrztu-Polski


   Wikipedia / Own work

   akt. 14.02.2016, 08:01

   Jasnogórscy paulini przygotowują się na ŚDM i 1050-​lecie Chrztu Polski

   • Jasnogórscy paulini przygotowują się do obchodzonego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży (ŚDM)
   • Duchowni organizują comiesięczne debaty na tematy społeczno-religijne
   • podczas których chęć zwiedzenia sanktuarium zgłosiło już ok. 100 tys. pielgrzymów

   Paulin o. Mariusz Tabulski podkreślił w rozmowie z PAP, że oprócz organizacyjnych przygotowań do ŚDM – dotyczących m.in. wstępnej rejestracji pielgrzymów lub kwestii bezpieczeństwa przyjęcia tylu zainteresowanych – dla jasnogórskich zakonników ważne są także przygotowania duchowe, które również nawiązują do obchodzonego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski.

   Jedną z inicjatyw związanych z tym jubileuszem jest tzw. „Raport Jasnogórski 2016”, czyli cykl comiesięcznych debat na tematy społeczno-religijne, które oparto na tekście prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego – Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego (modlitwa w formie ślubów złożonych Matce Bożej w 1956 r.).

   Najbliższa debata, zaplanowana na 21 lutego, będzie dotyczyć młodzieży i ma połączyć przesłanie Jasnogórskich Ślubów sprzed 60 lat z przygotowaniami do tegorocznych ŚDM.

   Jak wskazał o. Tabulski uczestnicy – nawiązując do ŚDM – poruszą m.in. kwestię „odpowiedniego wychowania młodych do dojrzałej wiary, która czyni człowieka świadomym swojej godności i odpowiedzialnym za życie społeczne”.

   – Chcemy też nieustannie przypominać przesłanie, które zostawił nam Jan Paweł II podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Mówił wtedy o wolności, szczególnie tej wewnętrznej, oraz o potrzebie zawierzenia się młodych Matce Bożej. Ten testament jest wciąż aktualny – zaznaczył paulin.

   W kontekście trwających przygotowań do ŚDM o. Tabulski dodał, że jasnogórskie sanktuarium cieszy się ogromnym zainteresowaniem pielgrzymów.

   Dotychczas chęć modlitwy w kaplicy Matki Bożej lub uczestnictwa w mszy świętej na Jasnej Górze zgłosiło ok. 100 tys. osób. Pielgrzymi przybędą do sanktuarium w czasie tzw. dni w diecezji (20-25 lipca) lub bezpośrednio po centralnych obchodach w Krakowie z udziałem papieża Franciszka, które zakończą się 31 lipca.

   W celu uporządkowania zwiedzania Jasnej Góry w tym czasie została uruchomiona rejestracja. Zainteresowane grupy na stronie http://www.krakow2016jasnagora.pl mogą m.in. zgłosić chęć udziału w nabożeństwach lub mszach św. (tych dla poszczególnych grup, zbiorowych m.in. w jęz. francuskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim lub tych wielojęzycznych).

   Choć na tę chwilę jasnogórscy zakonnicy nie potrafią oszacować, ilu pielgrzymów przybędzie w czasie ŚDM do Częstochowy, paulini zapewniają, że w razie potrzeby Jasna Góra będzie otwarta całą dobę.

   Według informacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM pod koniec stycznia zarejestrowało się już 564 tys. osób ze 157 krajów. Podczas głównych obchodów w lipcu przyszłego roku organizatorzy spodziewają się nawet 2,5 mln młodych z całego świata.

   Zobacz także: Piotr Gliński: rząd będzie wspierał obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

   PAP

   ~Andi 10 godzin i 40 minut temu
   Za pieniądze podatników !

   ~Wien 9 godzin i 20 minut temu
   1050 lat upokorzenia Polski. 1050 lat okradania przez państwo Vatykan naszej ojczyzny. 1050 lat państwo Polskie jest pod okupacją gangsterów vatykańskich. Polacy mówią DOŚĆ tego! Zrobimy wszystko aby pogonić tą bandę złodziei.

   ~KROPIDŁO 11 godzin i 3 minuty temu
   To 1050 rocznica zniewolenia Polski a nie chrztu ! Mieszko I dał Polakom watykańską bombę, którą przez 1050 lat nikt nie potrafi rozbroić !!

   ~Mirek 7 godzin i 47 minut temu
   Szyja sobie worki na many, many, many, liczby już im oczy przyćmiły i nie daj im spać. Spiesza sie do liczenia forsy!!!!!!!, a demon ręce zaciera i cale piekło tańczy!!!!!

   ~mx 7 godzin i 48 minut temu
   Światowe dni młodzieży? W porządku, Podobne odbywały się już wcześniej Tylko pod innymi auspicjami. W Warszawie i na Kubie w Hawanie. Teraz w Krakowie. Ale kto za to zapłaci?! Bo na pewno nie kościół. On sobie jeszcze z budżetu na te imprezę nielicho uszczknie.

   ~Jasiek z IV b 8 godzin i 13 minut temu
   Tace już przygotowane !

   ~Sylw 6 godzin i 40 minut temu
   No to mamy rok ciemnoty i zabobonu. Będzie ogólnonarodowy cyrk.

   ~rolnik 8 godzin i 15 minut temu
   Prezerwatywy zamówione?

   ~gtrtgr 6 godzin i 45 minut temu
   już tysiąc lat okradają Polske

   ~asterix52 6 godzin i 58 minut temu
   Już liczą ile zgarną od naiwnych takich potrzebują .

   ~Witold j.k. 7 godzin i 2 minuty temu
   Konrad Mazowiecki przywlókł nam protoplastów Rydzyka – Krzyżaków ale Tadeusz Mazowiecki poszedł o wiele dalej i podpisał cyrograf z diabłem czyli KONKORDAT!!!

   ~Tadeusz Zamorski 6 godzin i 59 minut temu
   Szkoda, że akurat Paulini z Częstochowy biorą udział w tych przygotowaniach – bo to najbardziej zacofany i wsteczny zakon w Polsce (widząc po ich wypowiedziach i działaniach). I niczego dobrego po ich zaangażowaniu te obchody nie należy oczekiwać.

   ~arak 7 godzin i 1 minutę temu
   a ja naiwny czytajac tytuł mysłalem ze zbieraja srodki finansowe..a w Polsce jak zwykle -panstwo czyli my podatnicy wyłozymy a zyski zbierze kk

   ~Wiki 7 godzin i 32 minut temu
   Czy nie potrzebują chętnych do zbierania kasy? Chętnie pomogę 😉

   ~gemini wirapi 8 godzin i 5 minut temu
   Kiedy wreszcie Polacy upomną się o czczoną na Jasnej Górze w Częstochowie Słowiańską Boginię Ledę , zamordowane ponad sto kapłanek,adeptek i trzy tysiące zamieszkałych blisko Świątyni mieszkańców Częstochowy przez zbrojna sektę Paulinów? Kiedy!

   ~ewa 6 godzin i 29 minut temu
   A wszyscy zdrowi ? 😀 😀

   ~My 4 godziny i 59 minut temu
   Nie było żadnego chrztu Polski, Mieszko I dopiero tworzył państwo Polskie. Mieszko ochrzcił się tylko sam ze swoją rodziną, katolicyzm zaczął się szerzyć na większą skalę dopiero w XV w, wcześniej tylko elity wyznawały nową religię, początkowo było to jeszcze jedno bóstwo więcej, Słowianie mieli bowiem wielu „wyspecjalizowanych” bogów.

   ~alfred 3 godziny i 36 minut temu
   Kiedy..? Jak ZNOWU będą Szwedy!! To se Ledy będziesz wtedy wzywać

   Polubienie

 4. Wiem, że to tylko komunistyczny film i bajka napisana ku pokrzepieniu serc… ale zobaczcie to od 2:25:00… przez tylko przez 3 minuty… Czy to nie jest sedno pustynnej tradycji i tej „rocznicy”, o której jest mowa w tym wpisie?

  Krzyżacy film (1960) – cały film

  Polubienie

  • arkus @arkuswczoraj, g. 20:58
   Następny który się nawrócił. Dzięki Ci Boże.

   http://wpolityce.pl/historia/288560-69-lat-temu-wykonany-zostal-wyrok-smierci-na-rudolfie-hoessie-tworcy-obozu-auschwitz


   Fot. Freeimages.com

   69 lat temu wykonany został wyrok śmierci na Rudolfie Hoessie – twórcy obozu Auschwitz

   opublikowano: wczoraj, g. 19:51 · aktualizacja: wczoraj, g. 19:52

   69 lat temu został wykonany wyrok śmierci na założycielu i pierwszym komendancie KL Auschwitz Rudolfie Hoessie. Został powieszony 16 kwietnia 1947 r. przed południem na szubienicy ustawionej w pobliżu niegdysiejszej komendantury obozu.

   Hoess został skazany na śmierć przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Polsce. Jego proces toczył się od 11 do 29 marca 1947 r. w Warszawie. Wyrok zapadł 2 kwietnia.

   Dotychczas nikt w dziejach ludzkości nie był oskarżony o spowodowanie śmierci setek tysięcy ludzi. W procesie zeznawali świadkowie z niemal całej Europy, byli więźniowie Auschwitz. Wydarzenie to odbiło się głośnym echem w prasie polskiej i zagranicznej. Była to jedna z największych spraw sadowych w Polsce i na świecie — powiedział historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra.

   Niemiecki ludobójca czekał na egzekucję w więzieniu w Wadowicach. W archiwum tamtejszej parafii Ofiarowania NMP zachowały się dokumenty świadczące, że pod koniec życia zwrócił się ku Bogu. W celi wyspowiadał go jezuita ojciec Władysław Lohn. Po komunii Hoess ukląkł na środku celi i płakał.

   W więzieniu napisał wspomnienia, a także oświadczenie, w którym przyznał, że jako komendant obozu urzeczywistniał „część straszliwych planów Trzeciej Rzeszy – ludobójstwa”. „() W ten sposób wyrządziłem ludzkości i człowieczeństwu najcięższe szkody. Szczególnie Narodowi polskiemu zgotowałem niewysłowione cierpienia. Za odpowiedzialność moją płacę życiem. Oby mi Bóg wybaczył kiedyś moje czyny. Naród polski proszę o przebaczenie. Dopiero w polskich więzieniach poznałem, co to jest człowieczeństwo. Mimo wszystko, co się stało, traktowano mnie po ludzku, czego nigdy bym się nie spodziewał i co mnie najgłębiej zawstydzało” – napisał.

   Hoess został przywieziony do Oświęcimia ok. godz. 8.00. Wprowadzono go do budynku dawnej komendantury. Egzekucja została wykonana o 10.05 w obecności m.in. salezjanina z Oświęcimia ks. Tadeusza Zaremby, o co prosił skazany. Zgon stwierdził lekarz więzienny Zygmunt Wisznowicer. Protokół z egzekucji podpisano o 10.30. Zwłoki przekazano naczelnikowi wadowickiego więzienia Stanisławowi Wiśniewskiemu. Najprawdopodobniej zostały skremowane.

   Rudolf Franz Ferdinand Hoess urodził się 25 listopada 1900 r. w Baden-Baden. Podczas I wojny w sierpniu 1916 r. zgłosił się ochotniczo do niemieckiego wojska. Walczył na froncie azjatyckim. Otrzymał stopień podoficerski i odznaczenia. Do Niemiec wrócił w 1919 r. Rozpoczął działalność w oddziałach ochotniczych, które zwalczały m.in. polskich powstańców w Wielkopolsce i na Śląsku. W 1922 r. wstąpił do NSDAP.

   Jako nazistowski aktywista uczestniczył w 1923 r. w zamordowaniu nauczyciela Waltera Kadowa. Ofiarę podejrzewano o wydanie w ręce Francuzów Alberta Schlagetera, który następnie został rozstrzelany za prowadzenie antyfrancuskiej akcji sabotażowej w Zagłębiu Ruhry. Za współudział w mordzie Hoess został skazany na 10 lat więzienia.

   Wyszedł na wolność po amnestii w 1928 r. Osiadł na roli w Brandenburgii, a później na Pomorzu, gdzie ożenił się z Hedwig Hensel. Tam urodziło się troje ich dzieci. W 1934 r. został przyjęty do SS. Rozpoczął służbę w obozie Dachau. Wówczas urodziło mu się czwarte dziecko. Cztery lata później podjął służbę w Sachsenhausen. Tam awansował do funkcji zastępcy komendanta.

   Wiosną 1940 r. otrzymał nominację na komendanta KL Auschwitz, tworzonego jako obóz dla Polaków. Miał on służyć jako instrument terroru, a następnie eksterminacji tysięcy polskich patriotów. Stopniowo przekształcił się jednak także w miejsce masowej zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

   Rodzina Hoessa zamieszkała w zabranej polskiej rodzinie Sojów willi, położonej tuż przy obozowych drutach. Jego żona mawiała: „Tu żyć i tu umierać”. W Auschwitz przyszło na świat piąte dziecko Hoessów.

   U schyłku wojny były komendant pozostawił rodzinę w Holsztynie, a sam zaczął się ukrywać pod nazwiskiem bosmana marynarki Franza Langa. Dostał się do niewoli brytyjskie. Wówczas nikt go nie rozpoznał i został zwolniony. Poszukiwania jednak trwały. Zatrzymano go pod Flensburgiem w nocy z 11 na 12 marca 1946 r. i deportowano do Polski, gdzie stanął przed sądem.

   PAP/mall

   autor: Zespół wPolityce.pl

   W-Ł 91.189.0.*wczoraj, g. 22:29
   Aż się prosi, żeby Wyborcza przeprowadziła rozmowy z dziećmi Hoessa. Na pewno, tak jak syn Hansa Franka, są one zaniepokojone brunatną falą nacjonalizmu, antysemityzmu i populizmu w Polsce.

   Tom 178.43.125.*wczoraj, g. 20:32
   kto robił selekcję na rampie w Auschwitz wszyscy wiedzą, a kto robił selekcję do wysyłki do Auschwitz, Treblinki, Majdanka w gettach? Niemcy nie prowadzili wewnątrz gett żadnej swojej administracji

   Numella 77.254.196.*wczoraj, g. 20:27
   Za to te bydlęta z nkwd, które krępowały ręce i zabijały strzał w tył głowy naszych oficerów dożyły w spokoju swoich dni. Jedno z głównych, morderców bydląt pochowane na cment. w moskwie w alei zasłuż

   root 83.14.203.*wczoraj, g. 20:00
   Niestety nikt nie osądził i nie ukarał komunistycznych zbrodniarzy , przy nich taki Hoess czy Hitler to małe glutki

   …..

   Tytułem wyjaśnienia:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Rudolf_H%C3%B6%C3%9F
   (…)
   Życiorys
   Urodził się w Baden-Baden w rodzinie katolickiej. Ojcem był Franz Xaver Höß, a matką Paulina Speck. W domu o wszystkim decydował ojciec, który wymagał ślepego posłuszeństwa. Mając 16 lat Höß, wbrew woli ojca (zmarł rok wcześniej), który chciał, aby syn został kapłanem, jako ochotnik wstąpił do wojska.
   (…)

   https://en.wikipedia.org/wiki/Rudolf_H%C3%B6ss
   Rudolf Franz Ferdinand Höss (also Höß, Hoeß or Hoess; 25 November 1901 – 16 April 1947)[2][3] was SS-Obersturmbannführer and the longest-serving commandant of Auschwitz concentration camp in World War II. He tested and carried into effect various methods to accelerate Hitler’s plan to systematically exterminate the Jewish population of Nazi-occupied Europe, known as the Final Solution. Höss introduced pesticide Zyklon B containing hydrogen cyanide to the killing process, thereby allowing soldiers at Auschwitz to murder 2,000 people every hour. He created the largest installation for the continuous annihilation of human beings ever known.[3]
   (…)
   Life[edit]
   Höss was born in Baden-Baden into a strict Catholic family.[6] He lived with his mother Lina (née Speck) and father Franz Xaver Höss. Höss was the eldest of three children and the only son. He was baptised Rudolf Franz (or possibly Francis) Ferdinand on 11 December 1901. He was a lonely child with no playmates his own age until he entered elementary school; all of his companionship came from adults. He claimed in his autobiography that he was briefly abducted by Gypsies in his youth.[7] His father, a former army officer who served in German East Africa, ran a tea and coffee business; he brought his son up on strict religious principles and with military discipline, having decided that he would enter the priesthood. Höss grew up with an almost fanatical belief in the central role of duty in a moral life. During his early years, there was a constant emphasis on sin, guilt, and the need to do penance.

   Höss began turning against religion in his early teens after an episode in which, he said, his priest broke the Seal of the Confessional by telling his father about an event at school that Höss had described during confession.[8]
   (…)

   Polubienie

 5. http://wpolityce.pl/polityka/279961-senat-w-holdzie-mieszkowi-i-senatorowie-uhonorowali-decyzje-o-przyjeciu-chrztu-przez-pierwszego-wladce-polski

  Senat w hołdzie Mieszkowi I. Senatorowie uhonorowali decyzję o przyjęciu chrztu przez pierwszego władcę Polski

  opublikowano: 30 stycznia · aktualizacja: 30 stycznia

  Senat przyjął uchwałę, w której ustanawia rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Senatorowie apelują w niej do wszystkich instytucji i obywateli o włączenie się w obchody tego jubileuszu.

  Za przyjęciem uchwały „Annus Domini MMXVI Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski” głosowało 80 senatorów, 6 głosowało przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

  Senatorowie przegłosowali, także cztery z sześciu zgłoszonych w piątek poprawek. W ich myśl zmieniono tytuł aktu i dodano akapit jasno stwierdzający ustanowienie jubileuszu. Zdecydowano się także na „złożenie hołdu” Mieszkowi I, w miejscu pierwotnego „oddania mu czci”.

  Autorzy uchwały senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, podkreślili doniosłość decyzji Mieszka I o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim, która według nich była fundamentem państwowości polskiej.

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pierwszemu historycznemu władcy Polski – Mieszkowi I, którego decyzja o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim w roku 966 miała fundamentalne znaczenie dla dziejów Narodu i Państwa. Książę Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył plemiona polskie w jeden organizm państwowy, określił w walce i przez zabiegi dyplomatyczne jego terytorium. Przyjęcie przez niego chrześcijaństwa dopełniło procesu państwotwórczego w wymiarze ideowym i etycznym — czytamy w uchwale.

  Jak dodano, chrzest włączył Polskę w krąg cywilizacji zachodnioeuropejskiej i nadał jej suwerenne znaczenie na naszym kontynencie, a wypływający z przyjętej wiary system wartości, do dziś pozostaje „fundamentem – ważnym punktem odniesienia w wyborach Polaków, aktywnych w służbie narodu i państwa”.

  Podkreślono symboliczność daty przyjęcia chrztu, jako początku dążenia Polaków do posiadania własnego państwa.

  Rok 966 jest symbolicznym początkiem dziejów Narodu Polaków, którego politycznym pragnieniem było zawsze posiadanie własnego i niezależnego państwa — głosi senacka uchwała.

  Uchwałę kończy apel senatorów, skierowany do wszystkich instytucji i obywateli, o włączenie się w obchody jubileuszu oraz zachęta „do powrotu do źródeł naszej cywilizacji”.

  Dokument zostanie ogłoszony w „Monitorze Polskim”.

  K.R/PAP 


  autor: Zespół wPolityce.pl

  HarrySta @HarrySta1 lutego
  I dalej klamia , ze przed 966 rokiem nie bylo Polski… – zobaczcie mapy z lat 533-600 https://www.google.ca/search?q=historia+polski+przed+chrztem&site=webhp&tbm=isch&imgil=v4tTacq6zUbqHM%253A%253B3RaihjYPR8gPVM%253Bhttps%25253A%25252F%25252Fwiaraprzyrodzona.wordpress.com%25252F2015%25252F05%25252F21%25252Fpolska-przed-rokiem-966%25252F&source=iu&pf=m&fir=v4tTacq6zUbqHM%253A%252C3RaihjYPR8gPVM%252C_&biw=1280&bih=683&usg=__hy1nanw4zxF8H6id8JfVopsFrQ4%3D&ved=0ahUKEwiF8ZrOi9XKAhWGqh4KHeLVBP4QyjcIQg&ei=g4muVsWjDobVeuKrk_AP#imgrc=v4tTacq6zUbqHM%3A&usg=__hy1nanw4zxF8H6id8JfVopsFrQ4%3D

  Maniek 87.246.195.*31 stycznia
  Jeszcze za wcześnie na osądzanie z obietnic wyborczych. Jeżeli po 3 latach od wyborów nie zauważycie zmiany to będzie uzasadniony hejt. Wasze szczekanie to dla mnie dziwne zjawisko.

  PrawicaPolska 5.173.55.*31 stycznia
  „apel senatorów……..do powrotu do źródeł naszej cywilizacji”! Tak jest, rozkaz-wykonać! Wracamy do Słowiano-Aryjskich, prawdziwych źródeł naszej cywilizacji odrzucając śródziemnomorskie barbarzyństwo.

  sodkiewicz.czeslaw @sodkiewicz.czeslaw30 stycznia
  Dla naszego państwa chrzest łaciński był lepszy niż bizantyjski. Chwała Mieszkowi.

  Adalbertux @Adalbertux30 stycznia
  Mieszko I, jako świetny strateg, przyjął chrzest ze względów politycznych, aby uniknąć niechybnego nawracania poddanych, istniejącego już wówczas państwa „Polaków, Gotów i Wandalów”, ze strony Niemiec. Czy za niedługo Niemcy będą nas próbowali z kolei nawracać na islam ? I czy się temu oprzemy ?

  grzeg 89.66.66.*30 stycznia
  Kto głosował przeciw? Bardzo mnie to ciekawi.

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/287933-chrzest-w-roku-966-wlaczyl-nas-w-krag-cywilizacyjny-europy-zachodniej-senat-uczcil-uchwala-jubileusz-1050-lecia-chrztu-polski


  fot.Aung//commons.wikimedia.org fot.Aung//commons.wikimedia.org

  „Chrzest w roku 966 włączył nas w krąg cywilizacyjny Europy zachodniej” – Senat uczcił uchwałą jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

  opublikowano: 7 kwietnia

  Senat przyjął uchwałę z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Senatorowie wyrazili w niej:
  wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość.

  Za uchwałą opowiedziało się 70 senatorów, 2 wstrzymało się od głosu.
  Wnioskodawca uchwały senator Jan Żaryn (PiS) poinformował, że uchwałę o tej samej treści ma przyjąć na najbliższym posiedzeniu Sejm, a jej tekst ma zostać uroczyście odczytany 15 kwietnia na Zgromadzeniu Narodowym w Poznaniu.

  W uchwale zapisano, że:
  dziejowa decyzja księcia Mieszka I, który dzięki czeskiej księżnej Dobrawie przyjął chrzest w roku 966 włączyła nas w krąg cywilizacyjny Europy zachodniej, co zostało rychło potwierdzone na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku.

  Dale w uchwale czytamy:
  Wspólnota łacińskiej Europy dzięki Polsce poszerzała swój zasięg, gdy pochodząca z Węgier św. Jadwiga, królowa pojęła za męża Władysława Jagiełłę, pierwszego z wielkiej dynastii, za czasów której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, państwo tolerancji i wielu kultur stanowiące ewenement ustrojowy na skalę ówczesnego świata. Chrześcijaństwo przyniosło nam zbiór wartości, wyznaczyło kanon kultury duchowej i materialnej. Pod jego znakami broniliśmy europejskiego dziedzictwa w 1683 – roku Wiktorii Wiedeńskiej i w 1920 – roku zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

  Podkreślono także, że:
  w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki, a wyrazem tego trwania było milenijne zwycięstwo 1966 roku, poprzedzone Jasnogórskimi Ślubami Narodu i Wielką Nowenną ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

  W uchwale wskazano też, że:
  wielki przełom historyczny współczesnego czasu jakim było powstanie ruchu „Solidarności” nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II. Jego wybór na Stolicę Piotrową i pierwsza wizyta w Ojczyźnie pozwoliły narodowi poczuć się wspólnotą. To pod znakami i symbolami chrześcijańskimi jak Krzyż i otoczony czcią obraz Matki Bożej Częstochowskiej, odbyła się wielka przemiana zniewolonego narodu, która pozwoliła odzyskać upragnioną wolność i odbudować niepodległe państwo —podkreślono.

  Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski – niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości —głosi uchwała.

  Obchody centralne 1050. rocznicy chrztu Polski zaplanowano na 14-16 kwietnia. Odbędą się w Gnieźnie (14 kwietnia) i w Poznaniu (15-16 kwietnia). W czasie obchodów zorganizowane zostaną Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta.

  ann/PAP

  autor: wSumie.pl

  wer 31.61.141.*7 kwietnia
  Jestesmy Slowianami najstarszym narodem na tych ziemiach, 10,000lat przed Chrystusem. Poszukajcie na youtube , niszcza nas od wielu lat wojnami i zacieraja prawdziwa historie. Mielismy pismo glagolica

  Polak katolik 195.149.98.*8 kwietnia
  wer (31.61.141.*) – a kto mówi, że nie jesteśmy Słowianami. Szanowni możni: biskupi i posłowie dlaczego nie oddacie Polski w ręce jedynego króla? W ręce Jezusa Chrystusa. Sami nie damy rady dla Polski

  Thor 188.146.70.*7 kwietnia
  żydowski kuglarz Jeszu nie może być królem niczego!!!! nawet jego ziomki go utłukły! haha

  Thor 188.146.70.*7 kwietnia
  ale bzdury!!! wynarodowili nas i zniewolili! zniszczyli Naszą kulturę, o ileż lepszą od judejskiej religii nienawiści. uczynili nas niewolnikami klechistanu!

  Króluj nam Chryste 91.146.202.*7 kwietnia
  W sejmowej uchwale z grudnia 2015 stwierdza się,że rok 966 jest „symbolicznym początkiem dziejów Narodu Polaków, którego politycznym pragnieniem było zawsze posiadanie własnego i niezależnego państwa”

  WIERNI 89.74.122.*7 kwietnia
  DOMAGAMY SIĘ INTRONIZACJI JEZUSA CHRYSTUSA NA KRÓLA POLSKI . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! APELUJEMY DO BISKUPÓW POLSKICH O DOKONANIE TEGO AKTU . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Króluj nam Chryste 91.146.202.*7 kwietnia
  Sekciarze i antypolacy w Polsce i na świecie przezywają straszliwie świętowanie Narodu Polskiego 1050 rocznicy Chrztu Polski.

  lel 74.88.125.*7 kwietnia
  No proszę, niewolnicy obchodzą 1050 rocznicę klękania przed dziadkiem w śmiesznej czapce. Brawo!

  gugut 5.172.234.*7 kwietnia
  W 966 r. nie było żadnego „chrztu Polski”. Była polityczna intryga i zobowiązanie do płacenia haraczu Watykanowi. Ludność zamieszkała na terenach Polski jeszcze przez wiele stuleci byli poganami.

  króluj nam Chryste 91.146.202.*7 kwietnia
  Dlaczego biskupi i kapłani nie mówią nic w kościołach na temat jednorazowego Aktu Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski. Wierni nic nie wiedzą.

  A. Mickiewicz… 176.249.228.*7 kwietnia
  Nasz Naród jest jak lawa. Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa… Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi. Plwajmy na tę skorupę… i zstąpmy do głębi!

  Wiara powinna być szczera… 176.249.228.*7 kwietnia
  …jak złoto, które i przez milion lat nie lega korozji. 2 tys. lat minęło, a papa błogosławi sodomitów!

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/280008-politycy-po-wywolali-w-senacie-awanture-o-mieszka-i-zabijaka-gwalciciel-i-watpliwej-jakosci-chrzescijanin

  Politycy PO wywołali w Senacie awanturę o Mieszka I. „Zabijaka, gwałciciel i wątpliwej jakości chrześcijanin”

  opublikowano: 31 stycznia · aktualizacja: 31 stycznia

  Z okazji zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski, senatorowie przyjęli specjalną uchwałę i podkreślili, że przyjęcie przez Mieszka I chrześcijaństwa dopełniło procesu państwotwórczego w wymiarze ideowym i etycznym. Posłowie Platformy w czasie obraz Senatu wywołali awanturę i nazwali Mieszka I „wątpliwej jakości chrześcijaninem”.

  W uchwale Senatu RP przypomniano, że książę Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył plemiona polskie w jeden organizm państwowy, określił w walce i przez zabiegi dyplomatyczne jego terytorium. Senatorowie uznali, że jest on twórcą polskiej państwowości zasługuje na hołd podczas obchodów rocznicowych.

  Innego zdania byli jednak senatorowie PO. Jerzy Wcisła i Barbara Zdrojewska podkreślali, że według nich Mieszkowi I nie należy się żaden hołd ani cześć.

  Mieszko I był raczej wątpliwej jakości chrześcijaninem. Przyjął chrześcijaństwo bardziej z powodów politycznych niż moralnych czy etycznych —mówił Jerzy Wcisło z PO.

  Możemy się zaledwie domyślać, jak zachowywał się Mieszko. Można domniemywać, że był to zabijaka i zapewne palił, gwałcił —dodawała Barbara Zdrojewska.

  Czy Mieszko robił złe rzeczy? W moim przekonaniu, powinniśmy się raczej skupić na tym, że był to pierwszy historyczny władca Polski, którego imię widnieje w źródłach, m.in. w kronikach Galla Anonima —podkreślał w trakcie debaty senator Robert Gaweł z PiS.

  To on, a nie inny władca, podjął decyzję o chrzcie —zaznaczył.

  Senat w hołdzie Mieszkowi I. Senatorowie uhonorowali decyzję o przyjęciu chrztu przez pierwszego władcę Polski

  autor: wSumie.pl

  ann/tvn24.pl/wprost.pl

  stirlitz 81.164.65.*1 lutego
  Mieszko to doskonały polityk,który rozumiał swoje czasy i umiał się w nich znaleźć,czego o senatorach PO powiedzieć nie można.Wstyd i żenada.Bez przyjęcia chrześcijaństwa skończylibyśmy jak Połabianie

  modry 77.254.35.*1 lutego
  Gdyby PO miała swoją partię za czasów Mieszka I, to by wybiła mu chrześcijaństwo z głowy i teraz bylibyśmy Niemcami brr

  M. 194.30.179.*1 lutego
  Nawet Mieszko I im już przeszkadza! Żenada! Ludzie dajcie już spokój, bo się ośmieszacie…

  Polubienie

 6. http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/287322-andrzej-duda-swiety-krzyz-to-miejsce-gdzie-przez-wieki-wzrastala-wiara-polakow-oraz-pomnazala-sie-madrosc-naszego-narodu


  fot.PAP/Jacek Turczyk fot.PAP/Jacek Turczyk

  Andrzej Duda: „Święty Krzyż to miejsce, gdzie przez wieki wzrastała wiara Polaków oraz pomnażała się mądrość naszego narodu”

  opublikowano: 2 kwietnia

  Święty Krzyż to miejsce, gdzie przez wieki wzrastała wiara Polaków oraz pomnażała się mądrość naszego narodu – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników sympozjum naukowego, odbywającego się w sobotę w sanktuarium z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

  Konferencja „Dziedzictwo Świętego Krzyża. Sacrum – kultura – natura” nawiązuje też do jubileuszu 80. rocznicy pobytu w tym miejscu zakonników Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, opiekujących się sanktuarium, i 200. rocznicy utworzenia zgromadzenia.

  Jak napisał prezydent, uroczystości rocznicowe Chrztu Polski przypominają zwłaszcza o miejscach, które: wywarły szczególny wpływ na kształtowanie się oblicza duchowego naszego narodu. Do takich właśnie należy Święty Krzyż. To jedno z najczcigodniejszych sanktuariów w Polsce. Tradycja pokazała, że już u początku państwa Piastów słowiańska Łysa Góra, służąca dotąd obrzędom pogańskim, stała się miejscem kultu najważniejszej relikwii chrześcijaństwa —podkreślił Duda.

  Tutaj przez wieki wzrastała wiara Polaków oraz pomnażała się mądrość naszego narodu. Opactwo benedyktyńskie, hojnie wspierane przez monarchów, stało się pierwszym polskim miejscem kultu i celem pielgrzymek —zwrócił uwagę prezydent.

  Przypomniał, że łysogórski klasztor odegrał też znaczącą rolę jako centrum wymiany wiedzy, był też świadkiem historycznych wydarzeń – odwiedzali go królowie Polski, w jego murach chronili się powstańcy styczniowi.

  Wszystko to stanowi o głębi i bogactwie symboliki związanej z tym miejscem i jego istotnym znaczeniu na mapie naszego dziedzictwa narodowego —ocenił Duda.

  Prezydent podziękował zakonnikom, którzy troszczą się o „ten bezcenny pomnik historii Rzeczypospolitej”.

  Sympozjum organizowane w klasztorze zgromadziło m.in. historyków, przyrodników, duchownych i samorządowców.

  Specjalista architektury krajobrazu Prof. Zbigniew Myczkowski z Politechniki Krakowskiej wygłosił wykład o potrzebie zintegrowanej ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego i krajobrazu Św. Krzyża (sanktuarium jest położone na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego). Historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Krzysztof Bracha mówił z kolei o dziedzictwie piśmienniczym opactwa benedyktynów (poprzednich gospodarzy klasztoru) w kulturze narodowej.

  Konferencję zorganizowali: Wojewoda Świętokrzyski, Świętokrzyski Park Narodowy i Ojcowie Misjonarze Oblaci ze Świętego Krzyża, przy udziale m.in. kieleckiego uniwersytetu.

  Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Góra, Łysiec, 595 m n. p. m.). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 r. z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy (m. in. prof. Marek Derwich) mówią jednak częściej o XII wieku. Jako założyciela wskazują oni Bolesława Krzywoustego.

  Od późnego średniowiecza klasztor był jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków kultury intelektualnej, właścicielem znaczącej w skali środkowej Europy biblioteki, co najmniej od XIV w. działało tu znakomite skryptorium. Tu powstał m.in. jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury piśmienniczej, datowane na XIII lub XIV w. „Kazania Świętokrzyskie” – uznawane za najstarszy tekst prozatorski, stworzony w języku polskim.

  W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce. W czasach przedrozbiorowych był celem licznych pielgrzymek, które odbywali także królowie Polski. Od lat 30. XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia oblatów.

  W lutym 2013 r. papież Benedykt XVI zdecydował o nadaniu kościołowi Świętej Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej. We wrześniu 2014 r. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki zburzoną w czasie I wojny światowej.

  Do dzisiaj w sanktuarium przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, od których swą nazwę biorą Góry Świętokrzyskie, a od 1999 r. – jedno z 16 województw. Każdego roku klasztor na Świętym Krzyżu odwiedza 300 tys. pielgrzymów i turystów.

  ann/PAP

  Adalbertux @Adalbertux3 kwietnia
  Z komentarzy zgodnie z tradycją przebija syndrom Pawlaka i Kargula, czyli popadanie w skrajności i zacietrzewienie. A przecież „Gość 1”, który wyśmiał moją wcześniejszą wypowiedź o przedchrześcijańskim kulcie na Łysej Górze nie pomyślał, o tym, iż już długo przed 966 r. Lachowie, czyli późniejsi Polacy, zamieszkiwali te tereny, mieli swoje bóstwa i wierzenia, znali już chrześcijaństwo od około 100 lat – z obrządku słowiańskiego i nikt nachalnie nie zwalczał ich odwiecznej wiary, aż do XI wieku, kiedy to przywleczony wraz z katolicyzmem feudalizm zaczął dawać się we znaki poddanym nowożytnego państwa Piastów, a wyznacznikiem stała się obsesja posiadania. Dzisiaj chociażby wspomnienie podczas takiej uroczystosci, że sanktuarium na Św. Krzyżu jest kontynuacją kultu w nowej wierze na pradawnym świętym miejscu umocniło by duchowo wielu Polaków, którzy myślą, że przed 966 r. ich przodkowie mieszkali w leśnym szałasie i nie mieli pojęcia o własnej tożsamości.

  http://wpolityce.pl/kosciol/287196-znamy-program-oficjalnych-obchodow-1050-rocznicy-chrztu-polski-do-gniezna-przybedzie-legat-papieski-i-prezydent-duda


  Fragment Drzwi Gnieźnieńskich. Fot. Wikipedia/CC BY-SA 2.5/Tomasz Fedor

  Znamy program oficjalnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Do Gniezna przybędzie legat papieski i prezydent Duda

  opublikowano: 1 kwietnia · aktualizacja: 1 kwietnia

  Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina i z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie centralne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski. W programie obrady Konferencji Episkopatu Polski, ekumeniczna modlitwa i Msza św. dziękczynna u grobu i relikwii św. Wojciecha, głównego patrona Polski.

  Do Gniezna przyjadą biskupi i pielgrzymi z Polski i zagranicy. Obok legata papieskiego kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, obecni będą m.in.: Prymas Węgier kard. Péter Erdő, nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore oraz kardynałowie: Henryk Gulbinowicz, Zenon Grocholewski, Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz. Udział w uroczystościach wezmą także przedstawiciele najwyższych władz państwowych. W Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej uczestniczyć będzie prezydent RP Andrzej Duda. Obecność zapowiedziała także premier Beata Szydło.

  Dzień 14 kwietnia, który w tym roku wypada w czwartek, ma szczególne znaczenie. Wedle zgodnej opinii historyków właśnie 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Gdzie akt ten nastąpił, nie wiadomo. Najnowsze badania sugerują jednak, że stało się to najprawdopodobniej na terenie podległym władcy, niewykluczone, że w jednym z głównych grodów, wśród których Gniezno odgrywało szczególną rolę. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody Sacrum Poloniae Millenium pod przewodnictwem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i z licznym udziałem wiernych i duchownych, m.in. przyszłego papieża, a wówczas metropolity krakowskiego Karola Wojtyły.

  Tegoroczne obchody będą miały równie uroczysty przebieg i charakter. Rozpoczną się o godzinie 11.00 w gnieźnieńskim seminarium duchownym, posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski. W czasie obrad wykład nawiązujący do jubileuszu wygłosi wybitny mediewista prof. Krzysztof Ożóg. Z prymasowskiego Gniezna popłynie również przesłanie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

  Kolejnym punktem obchodów będzie nabożeństwo ekumeniczne na pobliskim Ostrowie Lednickim zwanym także „Świętą Wyspą” lub „Wyspą Władców”. To jedno z najważniejszych miejsc we wczesnych dziejach Polski, z zachowanymi reliktami grodu, kaplicy i baptysterium z czasów Mieszka I. Tam o godzinie 14.45 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka rozpocznie się ekumeniczna modlitwa z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Jednym z najważniejszych momentów nabożeństwa będzie wspólne wyznanie wiary.

  Modlącym się na Lednickiej Wyspie towarzyszyć będą relikwie św. Wojciecha. Symbolicznym znakiem będzie także pektorał w kształcie lednickiej stauroteki (najstarszego relikwiarza znalezionego na ziemiach polskich), który będzie nosił abp Wojciech Polak oraz pastorał, którego będzie używał, podarowany katedrze gnieźnieńskiej w 1966 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Na Ostrowie Lednickim zabrzmi także Bogurodzica oraz – po raz pierwszy – Dzwon „Mieszko i Dobrawa”, jedyny taki w Polsce, odlany specjalnie na jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski.

  Nabożeństwo na Ostrowie Lednickim będzie otwarte dla wszystkich. Z myślą o uczestnikach zbudowany zostanie przez wojsko most pontonowy, który ułatwi przeprawę przez Jezioro Lednickie. Na co dzień na wyspę kursuje prom.

  Centralnym punktem gnieźnieńskich obchodów jubileuszowych będzie Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina, z udziałem kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. Uroczysta celebracja rozpocznie się o godzinie 17.15. Katedra gnieźnieńska zostanie otwarta dla wiernych dwie godziny wcześniej. Dla tych, którzy nie zdołają wejść do bazyliki, przygotowane zostaną ławki i telebim przed świątynią.

  Homilię podczas Mszy św. wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Po błogosławieństwie końcowym słowo do uczestników liturgii skieruje także prezydent RP Andrzej Duda. Ważnym i symbolicznym momentem podczas liturgii będzie także nałożenie krzyży misyjnych osobom świeckim i duchownym udającym się na misje. Misjonarze ci są wyrazem wdzięczności za łaskę chrztu świętego oraz znakiem żywotności polskiego Kościoła.

  W czasie Eucharystii używany będzie tzw. Kielich Dąbrówki z ok. 1180-1190 roku, jedno z nielicznych zachowanych dzieł polskiego złotnictwa z okresu od X do XIII wieku. Ponadto wspomniany pastorał kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyczną symbolikę będą miały także białe ornaty uszyte w liczbie 160 specjalnie na uroczystość, których wzór haftu nawiązuje do lednickiej stauroteki. Motyw zaprojektowały gnieźnieńskie siostry karmelitanki bose.

  Msza św. będzie sprawowana częściowo po łacinie. W czasie liturgii Prymas Polski złoży białe róże na płycie upamiętniającej domniemany pochówek Dobrawy – Matki Chrzestnej Polski, tak, jak uczynił to przed półwieczem jego poprzednik Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Płyta znajduje się w posadzce prezbiterium, przed konfesją św. Wojciecha.

  Ważnym momentem dziękczynnej modlitwy będzie także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
  Mszę św. z Gniezna transmitować będzie TVP1.

  Ostatnim akcentem gnieźnieńskich uroczystości jubileuszowych będzie wieczorna premiera filmu dotyczącego chrztu przyjętego przez Mieszka I „Mesco Dux Baptizatur”. Obraz został przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury.

  Podobnie jak przed półwieczem uczestnikom gnieźnieńskich obchodów towarzyszyć będzie wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, który przybędzie do Gniezna w środę 13 kwietnia. Uroczyste powitanie obrazu odbędzie się o godzinie 20.00 przy pomniku św. Wojciecha. Później zostanie on procesyjnie przeniesiony do kościoła pw. Świętej Trójcy (fara), gdzie odbędzie się całonocne czuwanie. 14 kwietnia wizerunek przeniesiony zostanie do katedry, gdzie pół godziny przed Mszą św. rozpocznie się modlitewne czuwanie. Podobnie jak w 1966 roku w czasie liturgii obraz ustawiony zostanie w prezbiterium, przed cokołem, na którym spoczywa srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha.

  Specjalne zaproszenie na gnieźnieńskie uroczystości nagrał Prymas Polski abp Wojciech Polak. W krótkim video opublikowanym na stronie http://www.prymaspolski.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej metropolita gnieźnieński zachęca do wspólnego dziękczynienia za dar chrztu świętego. W nim – jak mówi – spłynęła na nas wszystkich łaska wiary.

  Pragniemy poprzez to dziękczynienie odpowiedzieć Panu Bogu na dary, którymi tak hojnie nas obdarza —podkreśla Prymas Polski.

  Dwa dni przed uroczystością, 12 kwietnia, w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie odbędzie się konferencja prasowa nt. obchodów z udziałem abp. Wojciecha Polaka. Początek o godzinie 11.00. W południe w muzeum otwarta zostanie multimedialna wystawa „Sacrum Poloniae Millennium”, podczas której zaprezentowany zostanie m.in. film opowiadający o obchodach 1966 roku z udziałem świadków tamtych wydarzeń.

  Za datę chrztu Mieszka I przyjmuje się dzień 14 kwietnia 966. Miejsce nie zostało jak dotąd ustalone. Historycy upatrują go zarówno w Polsce – tak w Gnieźnie, jak i na Ostrowie Lednickim czy w Poznaniu. Akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Wedle zgodnej opinii historyków bez tego aktu, Polski, jako suwerennego organizmu państwowego, nie dałoby się utrzymać.

  W milenijnym roku 1966 obchody rocznicy Chrztu Polski miały szeroki i uroczysty wymiar. Zgodnie z zamysłem kard. Stefana Wyszyńskiego stanowiły one ukoronowanie rozpoczętej w 1957 roku Wielkiej Nowenny. Uroczystości w Wielkopolsce – kolebce polskiej państwowości – miały szczególny charakter i stanowiły, obok tych zorganizowanych na Jasnej Górze, główne punkty obchodów centralnych. I właśnie na nich władze komunistyczne skoncentrowały swoją uwagę. By odciągnąć wiernych od udziału w nabożeństwach i Mszach św. zorganizowano konkurencyjne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego.

  kk/KAI

  autor: Zespół wPolityce.pl

  Paweł Obrycki @pawelob2 kwietnia
  Czy będzie duchowieństwo Czech ? Przypomnę tylko że to stamtąd przybyła „Matka Wszystkich Polaków” i przekazała niepiśmiennemu ludowi światło chrześcijaństwa i kulturę Europy.

  Mieszko39 188.146.67.*1 kwietnia
  O co tak dużo tu lewaków ,gdyby nie Chrzest nie było by Polski i jej całego dziedzictwa duchowego i kulturowego, Mieszko był realistą a nie fantastą , scalił tym plemiona .

  kasza-lot 83.17.96.*1 kwietnia
  Moim zdaniem proboszcz katedry pobierając wysokie opłaty utrudnia dostęp zwiedzającym /np: wycieczki szkolne/ do drzwi gnieźnieńskich.

  Wołyń 67.85.40.*1 kwietnia
  Następna szopka Kościelna. Kiedyś były zjazdy PZPR teraz są szopki. Komitety Centralne Partii przeniosły się do Kurii. Propaganda i pranie mózgów pełną parą.

  Tom 89.228.8.*1 kwietnia
  Polska nie ma już Prymasa takiego jak 50 lat wcześniej który potrafiłby przygotować Kościół w Polsce do jubileuszu i mamy żenadę, pomieszanie/zamieszanie połączone z zamętem religijnym

  blondynka 95.51.148.*1 kwietnia
  Najsmutniejsze jest to, że nadal żadna ekipa rządząca nie przeznaczyła funduszy na badania związane z ustaleniem pochodzenia i miejsca pochówku Mieszka I ! Wstyd!!!

  kasza-lot 83.17.96.*1 kwietnia
  Należy uprzedzić uczestników uroczystości, że wejście do katedry gnieźnieńskiej przez słynne drzwi jest kosztowne, ksiądz proboszcz ustalił wysoką stawkę – ja zrezygnowałem, nie stać mnie.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Obchody-1050-rocznicy-chrztu-Polski-w-Poznaniu-Marek-Kuchcinski-zaprosilismy-1200-gosci-glownym-wydarzeniem-bedzie-Zgromadzenie-Narodowe,wid,18114938,wiadomosc.html?ticaid=11656d&_ticrsn=3


  PAP / Jacek Turczyk

  akt. 20.01.2016, 13:06

  Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu. Marek Kuchciński: zaprosiliśmy 1200 gości, głównym wydarzeniem będzie Zgromadzenie Narodowe

  • Na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu zaproszono 1200 gości
  • Wśród nich: prezydent, rząd, parlamentarzyści, przedstawiciele Kościoła
  • O liczbie zaproszonych gości poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński
  • Głównym wydarzeniem obchodów będzie Zgromadzenie Narodowe

  W konferencji na temat obchodów rocznicy biorą udział przedstawiciele Kościoła, prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz KEP bp Artur Miziński, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Są na niej prezentowane wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy chrztu – zarówno kościelne, jak państwowe i samorządowe. Współorganizatorem konferencji jest KAI.

  Zajmie się tematyką europejską oraz 25-lecia polskiej wolności Kuchciński powiedział, że obchody rocznicy chrztu te będą „najwyraźniejszym symbolem i faktycznym potwierdzeniem skali zmian dokonanych w życiu społecznym Polski”. – Parlament niepodległej Rzeczypospolitej faktycznie po raz pierwszy sięga do najstarszych fundamentów dziejów naszej państwowości, nierozłącznie związanej z chrześcijaństwem, przypominając decyzje polityczne podęte w 966 r. oraz w milenium 1966 r. W tamtych decyzjach, tych dawnych i niedawnych, umieszczamy źródła aksjologicznie naszych działań obecnych – tej dobrej zmiany dla Polaków i Polski – podkreślił marszałek Sejmu.

  Zaznaczył, że państwo polskie, naród polski potrzebuje odbudowy wspólnoty politycznej. A rdzeniem wspólnoty politycznej – jak mówił – jest wspólna pamięć. – W odniesieniu do niej państwo powinno prowadzić politykę ukierunkowaną na osiągnięcie wielkich celów odnoszących się do przyszłości narodu. Wspólna pamięć wyraża się najpełniej w wydarzeniach historycznych – chrzest Polski oraz milenium z 1966 r. są takimi historycznymi kamieniami milowymi dla narodu polskiego – powiedział.

  – Naszym zadaniem na dzisiaj jest także odbudować podmiotowość Polski w środowisku międzynarodowym i spowodować, żeby pamięć historyczna stała się ważna w zjednoczonej Europie i aby filarem polskości nadal pozostało chrześcijaństwo – dodał.

  Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski

  Główne wydarzenie związane z obchodami zostanie zorganizowane 15 kwietnia o godz. 12 w Poznaniu. Odbędzie się tam Zgromadzenie Narodowe, a prezydent Duda został poproszony o skierowanie stamtąd słów do Polaków. – 1200 gości, w tym prezydent Andrzej Duda, rząd, parlamentarzyści, zostało zaproszonych na obchody – poinformował Kuchciński.

  Karczewski zwrócił uwagę, że będzie to wielkie wydarzenie; po raz pierwszy Zgromadzenie Narodowe odbędzie się poza Warszawą. – Pan prezydent w orędziu będzie na pewno mówił o wspólnocie naszej narodowej – jak należy ją budować i jakie przed nami politykami, przed Kościołem jest zadanie. (…) Będzie mówił, że Kościół, nasza historia są spoiwem w budowanie naszej wspólnoty obywatelskiej – powiedział.

  Dzień przed uroczystościami w Poznaniu, 50 lat po milenijnych uroczystościach, 14 kwietnia episkopat na czele z Legatem Papieskim i prezydentem Dudą będzie dziękować za chrzest Polski w katedrze gnieźnieńskiej – poinformował abp Polak.

  Tego dnia, jak powiedział, w Gnieźnie rozpoczną się obrady KEP. – Popłynie również przesłanie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, w którym będziemy dziękować Bogu za wiarę nadzieje i miłość, za Kościół, sakramenty święte, za źródło chrzcielne i wszelkie łaski, jakimi Pan obdarzył naszą ojczyznę – mówił. Prymas dodał, że w przesłaniu tym będzie również prośba o wierność Bogu i Ewangelii i „światło potrzebne do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stają przed ochrzczonymi”.

  – Bez chrztu mogło nie być państwa polskiego, ani Polaków, ani naszej wielkiej historii i kultury – mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Jak dodał, Mieszko I przyjmując chrzest, wprowadził naród polski w nowy świat, nową kulturę, strukturę państwa i nowe prawo. – Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane – powiedział.

  Przewodniczący episkopatu mówił, że rocznica chrztu Polski to zarazem dobry moment na postawienie sobie pytań o przyszłość: – Jaka będzie przyszła Polska? Jaki będzie Kościół w naszej ojczyźnie – za rok, za dziesięciolecia, za wieki? – pytał.

  PAP

  ~Anna 1 godzinę temu
  …to chyba drobna przesada – tyle ludzi zapraszać? – 1.200 osób???? a z czyich to pieniedzy – czy Watykan sie dokłada?????? Czy stać nas na takie imprezy ??? gdy budzet zagrożony? a 150 mln na spotkania młodych w Krakowie – jeszcze trzeba wydać???

  ~wola 23 godzin i 53 minut temu
  Niestety Kurski miał rację ” ciemny lud to kupi”. A Polska w ruinie,głodujące dzieci, to co?

  ~takbyło 4 godziny i 26 minut temu
  Kiedy zostanie wyniesiony na ołtarze Konstantyn Wielki? to on marginalizując inne wiary w 325 roku wypromował obecną religię, swoją matkę Helenę uczynił świętą.

  ~zgred 2 godziny i 36 minut temu
  Co chrzest ma do państwa polskiego, przecież to uroczystości kościelne, a wręcz niewoli Vatykańskiej.

  ~lubuszanka 23 godzin i 34 minut temu
  Ciekawa jestem kto za te religijne obchody zapłaci , bo chyba nie budżet państwa tylko budżet episkopatu. Pani premier trzeba raczej te głodne dzieci nakarmić i kupić leki emerytom , o których pani wczoraj poinformowała Europę a nie finansować religijne uroczystości.

  ~Polak 11 minut temu
  Biskup Gądecki opowiada nam bajki, jak to u nich jest w zwyczaju. Zadajmy sobie pytanie, ile trzeba było zamordować ówczesnych poddanych, aby zmusić ich do zmiany wiary? Nawet 100 lat po chrzcie Bolesław Krzywousty mordował poddanych wyznających religię starosłowiańską. Mnie jest bez różnicy, czy mam polskie nazwisko, czy obcobrzmiące. Mam być dobrym człowiekiem- to najważniejsze. A może gdyby nie było polskiej państwowości, a od początku byli tu np. Niemcy, to ile wojen można by uniknąć, ile mniej trupów, ile mniej nieszczęścia. Może byśmy się inaczej nazywali, ale życie byłoby jak np. w Bawarii. Tylko kogo wtedy strzygłby Gądecki, gdzie taki głupi, naiwny naród zamieszkuje, no gdzie?

  ~Krk 34 minut temu
  To czarny dzień w historii Polski, ofiary inkwizycji stańcie do apelu!

  ~gość_sobotni 1 godzinę i 55 minut temu
  a kiedy wesołowski zostanie świętym i męczennikiem za wiarę ?

  Janusz 2 4 minuty temu
  I znowu będzie okazja za darmo sie nażreć i nachlać .

  ~Sw mikolaj 1 godzinę i 50 minut temu
  1050 lat narzucaniu spoleczenstwu bajeczek religijnych I dojenia pieniedzy za to Podloty chamstwa wykorzystania . Mielismy swoja religije tradycje obyczaje to nam wzieli vatykanskie cyrkowcy I wsadzili zydowskiego chipisa I kaza ludziom odwac chold. I modlic sie do niego. Ich czasy sie juz koncza . Ludzie otwieraja oczy

  ~jaca 2 godziny i 7 minut temu
  też jest co obchodzić ,watyklańskie bzdury,nic nigdy dobrego nasz kraj nie spotkało przez to durne wydarzenie,dla nas też to obojetne

  ~To mit wygodny dla Kościoła i Pisu 2 godziny i 35 minut temu
  W Polsce są ślady kościołów z 9 wieku zatem to mit że Polska przyjęła chrześcijaństwo w 11 wieku. To tyko Watykan tak sądzi. Z pewnością Małopolska, Sląsk przyjęły wiarę od Cyryla i Metodego

  ~ciekawostkixxx.blogspot.com 4 godziny i 36 minut temu
  Problem w tym,ze w tym roku nie było żadnego chrztu Polski.W 966 roku kroniki odnotowały zdobycie Konstantynopola przez Bolesława Srogiego.O chcie Polski nie ma żadnych informacji.

  ~mgr 2 godziny i 13 minut temu
  i ty jako jedyny o tym wiesz!

  ~Irish 23 godzin i 7 minut temu
  Bo nie było czegoś takiego jak chrzest Polski. W tamtym bowiem czasie nie istniało państwo o nazwie Polska. Dokonało przyjęcie chrześcijaństwa przez dwór księcia państwa Polan Mieszka I .Chrześcijaństwo na ziemiach plemion słowiańskich zostało narzucone siłą. Istnieją przekazy kronikarzy potwierdzające że syn Mieszka ,późniejszy król Bolesław zwany Chrobrym nakazywał wyrywanie zębów chłopom w ramach represji za oddawanie czci Światowidowi, Perkunowi, Swarożycowi i innym bogom. Jeszcze za panowania Bolesława Krzywoustego były miejsca gdzie palono słowiańskie gaje i niszczono tamże posągi słowiańskich bóstw.

  ~Słowianin i dumny 20 godzin i 57 minut temu
  Światowid rulez OK! Żądamy powrotu do słowiańskich korzeni polskości.

  Polubienie

 7. http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/285070-dziesiatki-wydarzen-religijnych-i-kulturalnych-poznaj-program-obchodow-1050-rocznicy-chrztu-polski

  Dziesiątki wydarzeń religijnych i kulturalnych. Poznaj program obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

  opublikowano: 14 marca

  Obchody tego historycznego jubileuszu muszą być przede wszystkim okazją do odnowy i pogłębienia świadomości chrzcielnej wszystkich wiernych w Polsce —powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki o 1050. rocznicy Chrztu Polski.

  Główne wydarzenie związane z obchodami zostanie zorganizowane 15 kwietnia o godz. 12 w Poznaniu. Odbędzie się tam Zgromadzenie Narodowe, a prezydent Duda został poproszony o skierowanie stamtąd słów do Polaków.

  Jak poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego będą mogli wysłuchać prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

  Na 16 kwietnia planowane są natomiast uroczystości na poznańskim Stadionie Miejskim, w których ma wziąć udział ponad 40 tys. osób. Uroczystości na Inea Stadionie poprowadzi aktor Radosław Pazura z żoną, aktorką Dorotą Chotecką. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się o godz. 10 świętowaniem jubileuszowym pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Wtedy też, pieśń jubileuszową o tym samym tytule, wykona 1050 chórzystów z całej Polski. Kilka minut przed 11 rozpocznie się oficjalne, uroczyste rozpoczęcie Świętowania Jubileuszowego, natomiast o 14 – Eucharystia z chrztem dorosłych.

  Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical „Jesus Christ Superstar”, realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk. Postać Judasza zagra Janusz Kruciński, odtwórca roli Jezusa w spektaklu Teatru Rozrywki w Chorzowie, natomiast rolę Marii Magdaleny – solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu Anna Lasota. Całością dyrygować będzie Piotr Deptuch, inscenizację przygotuje Sebastian Gonciarz, choreografię stworzy Paulina Andrzejewska, a kostiumy i koncepcję scenograficzną – Mariusz Napierała.

  Kwietniowe obchody jubileuszu poza Gnieznem i Poznaniem odbędą się także w Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka.

  Dokładne informacje o obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski dostępne są na stronie chrzest966.pl.

  Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

  ann/chrzest966.pl/PAP

  autor: wSumie.pl

  as 188.33.175.*14 marca
  Gniezno było miejscem chrztu, nie Poznań! Do szkoły marsz!

  x 80.53.181.*14 marca
  Poznań to przede wszystkim Ostrów Tumski i tu, w Katedrze, pochowani są pierwsi władcy Polski-tu powinny pojawić się władze. Na Ostrowie Tumskim są też oryginalne ślady grodu datowane na koniec X w.

  http://wpolityce.pl/polityka/284089-londyn-zainaugurowal-obchody-1050-lecia-chrztu-polski-w-wydarzeniu-uczestniczyl-wicepremier-piotr-glinski

  Wielka lechia 109.243.198.*27 marca
  Uwaga!!! Zobaczcie co zrobil z Polski ten tzw chrzest, tu pokazana jest mapa imerium Lechi ( protoplasta Polski) ten rozbior swiata trwa do dzis

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/obchody-1050-rocznicy-chrztu-polski-z-udzialem-wladz-panstwa-i-kosciola

  Obchody 1050 rocznicy chrztu Polski z udziałem władz państwa i kościoła

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Czwartek, 21 stycznia 2016 o godz. 20:08:54

  Jak ogłoszono obchody rocznicowe będą odbywały się w Poznaniu w którym zwołane zostanie Zgromadzenie Narodowe.

  W dniu obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski Episkopat razem z Legatem Papieskim i prezydentem Andrzejem Dudą oraz zaproszonymi gośćmi „będzie dziękować w katedrze gnieźnieńskiej, matce wszystkich kościołów w Polsce, za łaskę Chrztu naszej Ojczyzny”.

  Na Zgromadzeniu Narodowym prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie, w którym będzie mówił o wspólnonie narodowej i wspólnocie historii narodu polskiego. Jak przekazano prezydent skupi się na naszej historii, która jest spoiwem w budowaniu wspólnoty obywatelskiej.

  Z bazyliki prymasowskiej, od grobu i relikwii św. Wojciecha, zostaną również posłani misjonarze, by nieść dalej Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.Tego samego dnia w Gnieźnie rozpoczną się obrady Episkopatu Polski, które ze względu na czas i miejsce będą miały charakter historyczny.
  Biskupi udadzą się także na Ostrów Lednicki, uważany za najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski gdzie złożą uroczyste wyznanie wiary w rytm bicia jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”.

  Na zakończenie gnieźnieńskich uroczystości przewidziana jest projekcja filmu o chrzcie przyjętym przez Mieszka I. Produkcję przygotowało Narodowe Centrum Kultury.

  pch24.pl/ kresy.pl

  Polubienie

 8. Mondrość i jakoś(ć)… PiS’u…

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/dziennikarka-bielsatu-autorka-paszkwilanckiego-reportazu-o-polsce-dla-telewizji-al-jazeera

  Dziennikarka Biełsatu autorką paszkwilanckiego reportażu o Polsce dla telewizji Al-Jazeera

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Poniedziałek, 11 kwietnia 2016 o godz. 17:05:07

  Jak się okazało, dziennikarka telewizji Biełsat, Katerina Barushka a właściwie Katarina Przybylska jest autorką paszkwilanckiego reportażu na temat Polski wypuszczonego przez telewizję Al-Jazeera.

  Arabski kanał Al-Jazeera wyświetlił w ostatnim czasie reportaż o tytule Poles Apart, który w wyjątkowo oszczerczy i niesprawiedliwy sposób opisuje obecną sytuację społeczno-polityczną w Polsce.

  To był mrożący spektakl przypominający nazistowskie Niemcy, gdy duży tłum nacjonalistów krzyczał ‘Bóg, Honor, Ojczyzna- od takich słów rozpoczyna się materiał, przedstawiający między innymi anty-imigrancką demonstrację we Wrocławiu. Więcej o reportażu piszemy w tym artykule.

  Ostatnio wyszły na jaw nowe fakty. Jak się okazuje współautorką paszkwilu jest dziennikarka sponsorowanej przez nasze państwo telewizji Biełsat. O sprawie poinformował na swoim profilu na Facebook’u wiceprezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Andrzej Turkowski:

  „Poles Apart” – „Al Jazeera wyprodukowała paszkwil na Polskę”… naprawdę??. To nie Al Jazeera tylko pracownicy, utrzymywanej z naszych podatków, „telewizji” Biełsat. Autorką dokumentu jest Katerina Barushka (taki ma pseudonim) a właściwie Katerina Przybylska. Niedawno, głośno było o innym paszkwilu wyprodukowanym przez Biełsat, szkalującym polskie Podziemie Niepodległościowe. Tym razem rodzący się nazizm, wszechobecny rasizm, holocaust, obozy koncentracyjne, a jedną z twarzy tej Polski jest… Jarosław Kaczyński (sic!) W Polsce nie ma nawet jednego, porządnego medium, kreującego postawy narodowe i patriotyczne. Za to dajemy Romaszewskiej na kreowanie nacjonalizmu białoruskiego, produkcję antypolskich paszkwili i hodowlę takich kreatur jak Przybylska vel Baroshka. Jak długo będziemy finansować wygodne życie pracowników Biełsatu – tych, tłuściutkich pseudo-białorusinów? I jak długo będziemy pozwalać na prywatny folwark Romaszewskiej, która nie omieszkała również ostatnio otworzyć (po białorusku) buzię ws. Romualda Rajsa? „Telewizję” Biełsat NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ. Oczywiście, wystraszona pani dyrektor zaraz publicznie będzie się odcinać od pracownicy, no ale siła wyższa. PiS nie odpuści i trzeba na kolana.

  Autorka reportażu- Katerina Barushka vel. Przybylska określa się jako „białoruska dziennikarka”, której głównymi zainteresowaniami są procesy społeczne, polityka, stosunki międzynarodowe a także „równość płciowa”. Barushka była stypendystką programu The Future Leaders Exchange, sponsorowanego przez Departament Stanu USA, którego celem jest kreowanie liderów mających współtworzyć przyszłą elitę obywateli krajów Eurazji. W ramach tego programu spędziła rok w Teksasie. Pracowała także dla organizacji pozarządowych na Białorusi oraz pisała do Nowej Europy Wschodniej.

  Jak celnie przewidział pan Turkowski, szefowa Biełsatu Agnieszka Romaszewska, szybko odcięła się od swojej wychowanki pisząc na Facebook’u: Nigdy nie spodziewałam się, że „moja dziennikarka” może się podpisać pod czymś tak nieuczciwym.

  Nie jest to jednak pierwszy anty-polski incydent ze strony dziennikarzy Biełsatu. Wcześniej telewizja Biełsat wypuściła materiał szkalujący Romualda Rajsa ps. „Bury”.

  Biełsat jest sponsorowany między innymi przez polskie władze. Telewizja otrzymuje z MSZ dotację 24 razy większą niż polskie media na Białorusi.

  Czytajcie więcej o telewizji Biełsat:

  Skandal w MSZ. Resort wydaje ponad 24 razy więcej na Biełsat niż na media polskie na Białorusi

  Telewizja Biełsat wyprodukowała film oskarżający Żołnierzy Wyklętych o ludobójstwo na Białorusinach

  Facebook/KRESY.PL

  jaro7:11.04.2016 22:06
  Tu są namiary do tej……………….(samocenzura) Email katerina.barushka@gmail.com Phone 00375 29647880 / 0048 6056056133 Website(s) http://belsat.eu/be/ https://www.facebook.com/katerina.barushka#sthash.7WiXuPHh.dpuf

  tagore:11.04.2016 22:35
  I bardzo dobrze ,zmiana na stanowisku szefowej Biełsatu coraz bliżej. tagore

  Kojoto:12.04.2016 02:10
  Trudno uwierzyć, że „góra” PiSuaru nie wie o wybrykach dziennikarzy Biełsatu. O Romaszewskiej i jej antypolskiej postawie wiedzą wszyscy, a jakoś do tej pory PiS i ich rząd nie widzi nic złego w tym że Romaszewska kieruje tą stacją, że są tam propagowane antypolskie treści, no i nie widzą problemu w tym, żeby dać tym mendom pieniądze ukradzione Polakom.

  Radzio:12.04.2016 02:58
  Pogonic ta pseudo dziennikarke. Nie gryzie sie reki ktora karmi.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ryszard-schnepf-zostanie-na-stanowisku-do-konca-swojej-kadencji

  Ryszard Schnepf zostanie na stanowisku do końca swojej kadencji
  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Poniedziałek, 11 kwietnia 2016 o godz. 23:11:44

  Oficjalny przedstawiciel Rzeczpospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf będzie pełnił swoją funkcję do końca kadencji, która przypada w lipcu tego roku – zapowiedział na antenie Radiowej Trójki minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

  Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych w ostrych słowach skrytykował ostatnio polski rząd. Schnepf powiedział, że działania Prawa i Sprawiedliwości przypominają mu zdarzenia z roku 1968.

  Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zażądał od ambasadora wyjaśnień w tej sprawie, a w kontekście wypowiedzianych słów sugerował mu dobrowolne zakończenie swojej misji. Wobec takiego postawienia sprawy Schnepf złagodził swoje stanowisko. Ambasador pozostanie oficjalnym reprezentantem Rzeczpospolitej w Stanach Zjednoczonych do lipca, gdy kończy się jego kadencja. Funkcję pełni od roku 2012.

  Witold Waszczykowski w Radiowej Trójce potwierdził ponadto, że Hanna Suchocka i Krzysztof Drzewicki nie będą reprezentantami Polski w Komisji Weneckiej. Powodem jest kończąca się ich kadencja. Wcześniej media spekulowały, że polskie władze zdymisjonowały Suchocką i Drzewickiego.

  Ich obowiązki przejmą prawnicy, którzy w sporze o Trybunał Konstytucyjny mają stanowisko zbliżone do rządowego. Prof. Bogusław Banaszak uważa, że TK nie mógł orzekać z pominięciem nowej ustawy o TK, natomiast prof. Mariusz Muszyński został w tej kadencji wybrany sędzią Trybunału, ale prezes Andrzej Rzepliński nie dopuszcza go do prac.

  Pch24.pl/KRESY.PL

  jaroslaus:11.04.2016 23:47
  Pan Ambasador Balicki, autor książki – MSZ Polski czy Antypolski – którą obecnie czytam – ujawnił (nie tylko zresztą on), że jego tate był w żydowskim NKWD. Jak widzimy żydy i bolszewizm są ze sobą splecione. Obecnie tate znajduje się na terenie kwatery Ł, na kościach Polskich Bohaterów.

  Polubienie

 9. Pytam: Kiedy zostanie wyznaczony Narodowy Dzień Męczeństwa Słowian i Słowiańszczyzny?

  http://wpolityce.pl/polityka/288538-11-lipca-narodowym-dniem-pamieci-meczenstwa-kresowian-do-podkomisji-trafil-projekt-ustawy


  fot. Fratria fot. Fratria

  11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian? Do podkomisji trafił projekt ustawy

  opublikowano: 4 godziny temu · aktualizacja: 4 godziny temu

  Ustanowienie 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian przewiduje projekt ustawy jakim zajęły się we wtorek połączone komisje sejmowe. Posłowie zdecydowali o przesłaniu projektu do dalszych prac w podkomisji.

  Ta ustawa ma dwa cele. Po pierwsze oddanie hołdu, upamiętnienie naszych rodaków, Polaków, którzy w XX w. zginęli na Wschodzie. Poczynając od rewolucji bolszewickiej, przez wojnę polsko-sowiecką, dwudziestolecie międzywojenne, kiedy w Związku Sowieckim nasi rodacy byli poddawani różnorakim represjom —podkreślił reprezentant wnioskodawców poseł Michał Dworczyk (PiS).

  Jak przypomniał, 1936 r. to deportacje do Kazachstanu, 1937 r. „operacja polska” – 111 tys. osób rozstrzelanych.

  Później II wojna światowa i deportacje z Kresów II Rzeczpospolitej. Oczywiście Katyń i ludobójstwo dokonane na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów —wyliczał poseł PiS. Zaznaczył, że dramat naszych rodaków i liczba ofiar „jest olbrzymia”.

  Była to przez długi czas historia zapomniana, dlatego chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy cierpieli w XX w. —dodał.

  Podkreślił, że drugim, równie istotnym celem projektu jest przybliżenie historii Kresów. Przypomnienie o tym wszystkim, czym dla polskości Kresy były. Przypomnienie kultury, wkładu ludzi, którzy z tamtych terenów pochodzą, w politykę i historię polską. Krótko mówiąc przypomnienie o tym, że fundamentalną częścią naszej polskiej tożsamości narodowej są tamte tereny —powiedział Dworczyk.

  W jego ocenie obecnie bardzo często o tym nie pamiętamy.

  Raz dlatego, że w czasach PRL temat Kresów był tematem tabu, dwa, dlatego, że często zdarzało się, że po 1989 r. w imię źle rozumianej poprawności politycznej temat Kresów, naszych rodaków na Kresach był po prostu przemilczany. Jest duże zainteresowanie projektem ze strony środowisk pozarządowych, kresowych, dlatego w naszym przekonaniu skierowanie go do prac w podkomisji będzie najbardziej efektywne —zaznaczył poseł.

  Powołana przez połączone komisje łączności z Polakami za granicą oraz kultury i środków przekazu podkomisja, która zajmie się projektem ustawy będzie liczyła 15 posłów. W jej skład weszli: Piotr Babinetz, Grzegorz Puda, Michał Dworczyk, Marcin Porzucek, Leonard Krasulski, Piotr Pyzik i Anna Schmidt-Rodziewicz z PiS, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Urszula Augustyn, Halina Rozpondek i Bogusław Sonik z PO, Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej, Elżbieta Borowska i Wojciech Bakun z Kukiz‘15 oraz Mieczysław Baszko z PSL.

  W projekcie ustawy podkreślono, że dziedzictwo Kresów I oraz II Rzeczypospolitej stanowi fundamentalną część polskiej kultury, historii oraz tożsamości. W myśl projektu Sejm RP składa hołd „wszystkim mieszkańcom tych ziem, represjonowanym, deportowanym i zabitym w XX wieku”.

  Historia najnowsza okrutnie doświadczyła Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. Szczególnie dramatycznym piętnem w XX wieku odcisnął się na nich totalitaryzm rosyjski, niemiecki oraz integralny nacjonalizm ukraiński. Ludobójcze i eksterminacyjne działania dotknęły wielu mieszkańców tamtych ziem, wyłącznie dlatego, że byli Polakami. Dodatkowym dramatem była zmowa milczenia narzucona przez komunistyczną cenzurę, która zakazywała mówienia o byłych Kresach i gehennie Polaków na Wschodzie —napisano w projekcie ustawy, która ma wejść w życie w dniu ogłoszenia.

  Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ok. 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski. Kulminacja tych wydarzeń określanych mianem zbrodni wołyńskiej nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości.

  kk/PAP

  autor: Zespół wPolityce.pl

  J. 194.126.238.*za 35 minut
  @me 95.49.112.* — wybaczać można jak okażą skruchę. A co do dziadów to może pański piłował ukraińców żywcem bo moi się tym nie skalali. Buntowników karano zgodnie z normami wówczas obowiązującymi.

  darkresidentevil5 @darkresidentevil53 godziny temu
  Ukraińcy nie zmienili się wiele od czasów kiedy większość tego kraju należała do Rzeczpospolitej , mają głęboką nienawiść do Polaków

  me 95.49.112.*3 godziny temu
  Panowie i Panie, musimy wybaczyć Ukraińcom. Tego wymaga od nas obecna geopolityka. Przypominam też że podczas powstań kozackich też zginęła masa Ukraińców z rąk naszych dziadów.

  Kosem 173.209.225.*4 godziny temu
  Proponuje 22 lipca.

  Jastrzebiec @Jastrzebiec4 godziny temu
  Niestety brakuje kluczowego słowa „ludobójstwo”. To odbieram jako kolejną formę manipulacji w temacie Ludobójstwa Wołyńskiego. Nie rozumiem sensu łączenia dwóch zbrodni – sowieckiej i ukraińskiej. Jeżeli już to należy je nazwać po imieniu ludobójstwa Polaków na Kresach dokonanych przez Sowietów i nacjonalistów ukraińskich.

  Polka z Wołynia 194.126.238.*4 godziny temu
  @VASYL H. — Chwała Wielkiej Polsce, jeszcze będziemy po grzbietach czerni kozackiej na koń siadać i będziecie u nas pachołkami do gnoju. Wasi „bohaterowie” to patologiczni mordercy bezbronnych.

  rytualny… @rytualny4 godziny temu
  Czy wreszcie zaczniemy nazywać rzeczy po imieniu czy dalej będziemy tkwić w znamionach?

  TAK! 77.253.62.*5 godzin temu
  VASYL H. 109.163.234.* – to ruSSki prowokator. Jestem za ustanowieniem takiego święta, i to od tego roku! NIE dla współpracy z nazi-Ukrainą Bandery!

  MM 178.252.28.*5 godzin temu
  Nie dawać Vasylom kredytów a raczej darowizn i będą grzeczni. Dopóki Bandera jest tam oficjalnym bohaterem nie ma o czym gadać.

  adam 185.9.125.*5 godzin temu
  DLACZEGO WYCISZONO KOMPOZYCJE KRZESIMIRA DĘBSKIEGO O TEJ RZEZI? CAŁKOWITA JEDNOŚĆ DUSZY ZAMORDOWANYCH POLAKÓW Z KRESÓW.

  Eris44 188.146.134.*5 godzin temu
  @VASYL H. – wynocha banderowskie pomioty z polskich portali internetowych!!!

  Polak_z_Polski 31.178.8.*5 godzin temu
  Ten kto pozwala w imię Giedroycia na gloryfikację takich zbrodniarzy jak Bandera czy Szuchewycz, kto przymyka oczy na zbrodnie ludobójstwa dokonane przez OUN-UPA nie może nazywać się polskim patriotą

  Polubienie

 10. Nie zapomniałem o was (tu nie będę was nazywał, tak jak na to zasługujecie, bo to co upowszechnię poniżej określa was najlepiej)… a NTV SSIE!!! 😦 HAŃBA WAM ZA TO CO ZROBILIŚCIE!!! 😦

  http://www.scenapobiedziska.pl/wielki-zlot-slowian-2016.html

  1050 koszulek na 1050.rocznicę

  Możesz zostać właścicielem indywidualnej numerowanej koszulki z serii limitowanej 1050… Nawiązuje ona do symboliki Słowian jak Słońce, Ziemia, Życie oraz Wielkiego Zlotu Słowian…. Kupują koszulkę wspierasz organizację zlotu i stajesz się właścicielem indywidualnej koszulki wykonanej na Twój wymiar. Zobacz tabelę obmiarów. Koszulka będzie wykonana na Twój wymiar z wyjątkowego materiału. Jest to dzianina o fakturze drobnej łezki, co usprawnia wentylację oraz ułatwia odseparowanie potu ze skóry. Posiadające hydrofilowe i antybakteryjne wykończenie. Koszulkę szyje BCMNowatex. Jeżeli chcesz mieć koszulkę z własnym imieniem i nazwiskiem oprócz numeru zadzwoń w godz. 15:00 do 18:00 pod numer: 530 329 684

  Przejdź do strony http://www.wielkizlotslowian.pl i naciśnij „kup koszulkę”

  http://www.wielkizlotslowian.pl/

  ZLOT SŁOWIAN NA LEDNICY

  Wielki Turystyczny Zlot Słowian – Fundacja Scena Pobiedziska – 3.02.2016


  Bob Smith4 miesiące temu (edytowany)
  Bóg posłał Swojego Syna do plemienia żydowskiego, bo tam panowało zło… Nie posłyłał GO do Słowian, a pomimo to stworzone sztuczne wierzenia, totalnie wypaczone, zostały NAM narzucone, wbrew naszej Woli, co ma miejsce do dnia dzisiejszego, a skutki możemy obserowować i odczuwać na codzień, na własnym grzbiecie. Nie będę się silił na podawanie konkretnych przykładow, bo nawet pisuje o tym codzienna prasa. Pozdrawiam.

  MRP 20154 miesiące temu
  Czas na biznes – SŁOWIANIE ; tylko dla wybranych

  PisaqTHC4 miesiące temu (edytowany)
  +MRP 2015 Jeśli będzie w tym dobra kasa to podejrzewam, że sztuczność szybko zostanie wyeliminowana, ew. ograniczy się do sprzedaży gadgetów bo główną niszę zajmie ktoś wybitny (lub przynajmniej obiecujący) – vide: moda na patriotyzm, husarię, żołnierzy wyklętych, wiedźmina, a także wolny rynek (która to ostatnia moda rozpoczęła się od śmieszkowania w internecie, a jej skutkiem ubocznym jest samoedukacja ekonomiczna młodzieży i nie tylko).

  Reasumując: sto razy bardziej wolę biznes, niż gdyby mieli się tym tematem zajmować jacyś podejrzani nowowiekowcy (new age).

  WIELKI ZLOT SŁOWIAN, cz. 2 – Andrzej Pieczyński – 6.04.2016


  Paweł Werner1 miesiąc temu
  Pseudo politycy chcą świętować 950 lat okupacji ścierwowatykańskiej . Zamiast zbojkotować to świętują zamknięcie słowian w „więzieniu” Precz z chrzestem , Sława Słowianie!

  Ludmiła Korzeń1 miesiąc temu
  +Paweł Werner 1050 lat

  Elzbieta Borczynska1 miesiąc temu (edytowany)
  super wszystko fajnie…….tylko dlaczego to się rozpoczyna mszą !!! trzygodzinną ???? Msza katolicka na zlocie słowian ?! to żart ? Gdyby ktos miał watpliwości : Wotywa, msza wotywna – w Kościele katolickim jest to msza odprawiana w czyjejś/jakiejś intencji nie według formularza przypisanego na dany dzień, lecz według formularza odpowiadającego pobożności wiernych lub szczególnej okazji Taki trochę brak konsekwencji jasna cholera ! Elżbieta Borczyńska

  Polubienie

 11. O tym „Wielkim Turystycznym Zlocie Słowian” nie znalazłem NIC WIĘCEJ, więc jakoś chyba blado to wypadło… patrząc się na organizację, np. mokre drewno, wszystko było tradycyjnie pustynnie do dupy!!!

  … i to nie wiem, czy powinienem dać :-(… czy raczej :-)…

  A teraz to, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodziło i chodzi:

  http://wpolityce.pl/kosciol/295472-lednica-2016-glosne-amen-przy-bramie-rybie-w-roku-wielkich-jubileuszy-zobacz-zdjecia


  fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

  Lednica 2016: Głośne „Amen” przy Bramie Rybie w roku wielkich jubileuszy. ZOBACZ ZDJĘCIA

  opublikowano: wczoraj, g. 9:40 · aktualizacja: wczoraj, g. 16:15

  Tysiące młodych ludzi z Polski i zagranicy modliło się 4 czerwca na Polach Lednickich dając radosne świadectwo wiary i przynależności do Kościoła. Głośne AMEN przy Bramie Rybie ustanowionej na ten dzień Bramą Miłosierdzia zabrzmiało w roku 1050-lecia Chrztu Polski i 800-lecia zakonu dominikanów.

  To było wyjątkowe spotkanie. Z kilku powodów. Po raz pierwszy bez donośnego „Kocham was!” o. Jana Góry, za to z dwoma nowymi sternikami Lednicy – o. Wojciechem i o. Maciejem. Po drugie Lednica odbyła się po raz dwudziesty, a więc świętowała mały jubileusz w roku wielkich jubileuszy 1050. rocznicy Chrztu Polski i 800-lecia istnienia zakonu dominikanów. I trzeci powód – hasło „Amen” – słowo jak pieczęć wieńczące poprzednie apele, które odbyły się w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego i będące jednocześnie dziękczynieniem za chrzest przyjęty przez księcia Mieszka I.

  Moi kochani! Dziś chcemy z wielką radością wypowiedzieć Bogu nasze Amen! Bardzo serdecznie pragnę powitać każdą i każdego z was u źródeł chrzcielnych Polski – mówił do młodych na początku spotkania Prymas Polski abp Wojciech Polak.

  Wspominał też śp. o. Jana Górę, który tłumaczył, że gdy słyszał, jak św. Jan Paweł II mówił w Gnieźnie czy w Poznaniu o tym, że jesteśmy u źródeł chrzcielnych, to nie myślał o ulicach, czy placach tych miast, ale właśnie o polu nad brzegami Jeziora Lednickiego, gdzie Mieszko otworzył się na działania łaski Bożej.

  I od tego czasu rozpoczął się wielki łańcuch Bożej łaski i Bożej mocy – tłumaczył Prymas.

  Każdy i każda z nas jest dzisiaj w tym wielkim łańcuchu. Jesteśmy razem więc jesteśmy mocni, jak mocne są ogniwa złączone miłością i wiarą, jak mocni jesteśmy jeden z drugim, razem we wspólnocie Kościoła, w której pragniemy przeżywać doświadczenie wiary i być dla innych. O tym przypomina nam tegoroczny Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, o tym przypominają nam wszystkie Bramy Miłosierdzia – podkreślił abp Polak.

  Prymas Polski odczytał też dekret o ustanowieniu na czas spotkania młodych, a także Lednicy Seniora, Lednicy Malucha i Lednicy Motocyklisty Bramy III Tysiąclecia – Bramą Miłosierdzia, informując jednocześnie o warunkach, jakie należy spełnić, by uzyskać odpust.

  Oprócz Prymasa Polski na Polach Lednickich razem z młodymi modlili się m.in.: abp senior Henryk Muszyński, biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, bp Henryk Tomasik z Radomia, bp Damian Bryl z Poznania oraz setki przybyłych na spotkanie księży, braci i sióstr zakonnych. Młodym Polakom towarzyszyli m.in. ich rówieśnicy z Francji, Ukrainy, Niemiec, Hiszpanii, Brazylii, Meksyku i Słowacji co miało nawiązywać do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, do których – jak wielokrotnie podkreślali organizatorzy – Lednica stanowi ważny krok. Na Pola Lednickie po raz kolejny przyjechał także Prymas Czech kard. Dominik Duka OP, który poprowadził pierwszą część spotkania – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. W krótkim słowie wygłoszonym do młodych wskazał na historyczne związki Polski i Czech, przypominając najważniejsze w dziejach obu narodów miejsca i postaci i podkreślając, że dzieje te mają wspólny chrześcijański fundament.

  Jeśli mamy pokonać europejski kryzys i grożący Europie rozpad, musimy wracać do tych korzeni, które założyli tacy ludzie, jak Karol Wielki, Otton III i św. Wojciech, prawdziwy patron Europy. Państwa żyją na fundamencie idei, na których zostały zbudowane – mówił kard. Duka.

  Wskazywał też młodym:

  Musimy być świadomi, co dla nas oznacza chrzest. Jesteśmy dziećmi Boga Wszechmogącego. Symbol naszej wiary, krzyż, mówi nam, że nigdy nie jesteśmy sami. On przyszedł do nas i nauczył nas kochać naszych braci i siostry z jednej i z drugiej strony. Niech ta Boża miłość was prowadzi

  Centralnym punktem spotkania była Msza św. sprawowana wieczorem pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka i koncelebrowana przez obecnych na Lednicy biskupów i kapłanów. Homilię wygłosił bp Edward Dajczak, przypominając młodym, że życia – zwłaszcza życia duchowego – nie można odkładać na później.

  Lednica jest dzisiaj, nie jutro. Dzisiaj jestem rolą. Jutro będę kimś innym, jeśli to jutro będzie, a że nie musi być pokazuje grób tego, przez którego Bóg Lednicę stworzył. I nie chodzi o jakieś prymitywne straszenie. Byłoby to niemądre. Chodzi o to, że Bóg nam dał dzisiaj – mówił kaznodzieja prosząc młodych o to dzisiaj, o to teraz dla Bożego słowa, którego tekst każdy z nich otrzymał jako lednicki prezent.

  Słowo Boże nie jest informacją. To nie jest Biblia na półkę. To nie jest gadżet – zaznaczył dalej.

  Tylko to słowo jest faktycznie usłyszane, które wydaje owoce – tłumaczył nawiązując do czytanej chwilę wcześniej przypowieści o Siewcy i przestrzegając, że można słuchać i nie słyszeć, także tu, na Lednicy.

  A jeśli ktoś nie słyszy, to i niewyraźnie mówi. Dlatego jeśli życie duchowe, życie w Bogu, ma nie być mrzonką, potrzeba cierpliwego, uważnego zasłuchania w Boże słowo.

  Biskup koszalińsko-kołobrzeski zachęcał też młodych, przywołując przykłady z życia, by nie poprzestawali na deklaracjach.

  Rok Miłosierdzia. Tyle gadamy. A ty bądź miłosierny i idź z tym w dzień. Niech twój język nie krzywdzi, niech twoje ręce będą pomocne. Idź! Wystarczy! – mówił prosząc, by nie robili przy tym szumu, bo Jezusowi nie na szumie zależy.

  Na koniec prosił młodych, by wyciągnęli z plecaków podarowane im Pismo Święte i na pierwszej stronie napisali:

  Twój sługa/Twoja służebnica słucha”, by czytali je każdego dnia, po zdaniu, uważnie, a zacznie się życie, zacznie się ich Amen.

  Po Mszy św. Prymas Polski nałożył krzyże i posłał do pracy misyjnej salezjańskich wolontariuszy oraz pobłogosławił drewniane krzyże, które uczestnicy spotkania otrzymali jako lednicki prezent. Następnie rozpoczęła się druga część spotkania poświęcona 800-leciu kaznodziejskiego zakonu. Drogą III Tysiąclecia wyruszyła dominikańska procesja, na której czele szedł czarno-biały pies, jeden z atrybutów dominikanów. Niesiono w niej także relikwie św. Dominika. Na Polach zapłonęły również świece odpalone od świecy 800-lecia zakonu. Jubileuszowy ogień do młodych zanieśli dominikanie i dominikanki.

  Jak co roku pod Bramą Rybą wybrzmiało także papieskie pozdrowienie.

  Dziś w sposób szczególny jednoczę się z młodymi, którzy jak co roku gromadzą się w Lednicy. Drodzy Przyjaciele, chcecie razem głośno wypowiedzieć, wyśpiewać i wytańczyć Wasze Amen. Jest to wasze potwierdzenie osobistego oddania Chrystusowi, którego wasi przodkowie przyjęli wraz z chrztem 1050 lat temu. Na wzór Maryi, której życie całe było przeniknięte chwałą Bożą, w Duchu Świętym codziennie powtarzajcie wasze amen – nie tak się stanie – prosił młodych papież Franciszek.

  Na Polach Lednickich, a wcześniej na Jutrzni Lednickiej w Gnieźnie, obecna była także pomniejszona replika Bramy Ryby, z którą w niedzielę mnich pokutny wyruszy do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. To część większego projektu przygotowywanego przez grupę „Siedem Aniołów”. Przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem będzie ona wędrować po okolicznych miejscowościach ze specjalnym spektaklem „robiąc raban” jak prosił papież Franciszek, a więc modląc się, dzieląc talentami i ewangelizując.

  Ostatnią część spotkania wypełniły: procesja św. Jana Pawła II, odtwarzane słowa o. Jana Góry oraz procesja pobłogosławionych przez niego małżeństw. Przed północą Pola się wyciszyły i rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, a później wybór Chrystusa dokonany w symbolicznym geście przejścia przez Bramę III Tysiąclecia – tej nocy największą Bramę Miłosierdzia w Polsce.

  lap/KAI

  pyra 83.8.244.*wczoraj, g. 14:27 Po danych z tabeli i policzeniu SOŁTYSA ,było 12000 uczestników, w tym połowa SUKIENKI i ZAKONNE PANNY>

  Tak to sie ma 188.146.133.*wczoraj, g. 13:02 Jak w teatrze i u pogan. Wrzaski. A Pana Jezusa na stojaco przyjmuja,a przed Krolem sie klęczy. Komunie św. rozdaja szafarze. To profanacja. A gdzie patena? I tak depcza Przenajświetrze Ciało.

  http://wpolityce.pl/kosciol/295461-mlodzi-ludzie-na-lednicy-wspominaja-o-gore-jest-posrod-nas-w-tej-rzeczywistosci-ktora-tu-rozpoczal-20-lat-temu


  fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

  Młodzi ludzie na Lednicy wspominają o. Górę. „Jest pośród nas w tej rzeczywistości, którą tu rozpoczął 20 lat temu”

  opublikowano: przedwczoraj, g. 22:59

  Tegoroczne spotykanie, bez o. Jana, jest szczególne, wyjątkowe — podkreślają uczestnicy XX Spotkania Młodych Lednica 2000 trwającego od soboty na Polach Lednickich (Wielkopolskie). Wydarzenie po raz pierwszy odbywa się bez twórcy, zmarłego w ub. roku o. Jana Góry.

  Dla wielu osób śmierć dominikanina była impulsem, by w tym roku po raz pierwszy, lub pierwszy raz po latach przyjechać pod Bramę-Rybę. Pielgrzymi, z którymi rozmawiała PAP, podkreślają wyjątkowy charakter tegorocznej Lednicy.

  Duszpasterz zmarł nagle w grudniu ub. roku. Spoczywa na Polach Lednickich, niedaleko Bramy-Ryby. Od obecności przy jego grobie zaczynała w sobotę swój udział w spotkaniu na Lednicy duża część jego uczestników. Przed rozpoczęciem oficjalnej części spotkania usłyszeć można było, dzięki archiwalnym nagraniom, jego charakterystyczny głos. O. Górę w trakcie powitania z pielgrzymami, lub w trakcie modlitw wspominali obecni prymasi Czech i Polski: kard. Dominik Duka i abp Wojciech Polak.

  „Fizycznie rzeczywiście go brakuje; nie ma go miedzy nami, ale ja myślę, że on jest tu duchowo obecny. Jest pośród nas w tej rzeczywistości, którą tu rozpoczął 20 lat temu i która dzisiaj, nie tylko w jego imię i z jego powodu, bo jak sam nam mówił, z powodu Chrystusa, którego tutaj wyboru dokonujemy, wciąż trwa” — powiedział abp Polak.

  Jeden z duszpasterzy Ruchu Lednickiego o. Maciej Soszyński stwierdził, że tegoroczne spotkanie, zorganizowane w kilka miesięcy po śmierci o. Góry jest fenomenem.

  „Bardzo często jest tak, że po śmierci założyciela dzieło przeżywa kryzys. Oczywiście wspólnota lednicka przeżyła swoją żałobę, ale ona przekuła się na coś pięknego. Z dużą nadzieją patrzymy na kolejne Lednice, bo o. Jan został w tych ludziach” — powiedział.

  Piotr z Poznania swoją obecność na Lednicy rozpoczął od modlitwy przy grobie o. Góry.
  „W zeszłym roku przyjechałem tu po raz pierwszy, z czystej ciekawości. Teraz, po tym, co się stało, poczułem się zmobilizowany, by tu być, podziękować i kontynuować dzieło o. Jana” — powiedział.

  Marcin, który na Lednicę przyjeżdża od wielu lat, przyznał, że nie obawia się o przyszłość lednickich spotkań.

  „Póki są ludzie, którzy chcą kontynuować Lednicę, ona będzie trwać. W tym roku czuć różnicę; jest może więcej refleksji niż radości, ale tym bardziej chcemy tu być” — powiedział.

  Szymon, który w tym roku jest na Lednicy po raz piąty, podkreślił w rozmowie z PAP, że wyjątkowość tegorocznego spotkania daje się wyraźnie wyczuć.

  „Nowi duszpasterze ruchu lednickiego, ojcowie Maciej i Wojciech starają się, by ten charyzmat, który zaszczepił w nas o. Góra cały czas był kultywowany. Moim zdaniem Lednica się absolutnie nie zmieni. O. Jan zaszczepiał w nas entuzjazm. Gdy przyjeżdżaliśmy tu po całym roku pracy, zmagań, czuliśmy, że tu ładujemy akumulatory. I to jest istota Lednicy” — powiedział.

  „Przyjeżdżamy na Lednicę, by się karmić i to się nie zmieni. Mimo nowych haseł każdego kolejnego roku, istota Lednicy zawsze będzie ta sama” — dodał.

  Po raz pierwszy od lat na Lednicę przyjechała zakonnica, s. Krzysztofa.

  „Nie byłam jakoś szczególnie związana z o. Górą, ale wiem, że był i jest ważny dla młodych. Stąd pewnie inspiracja, by tu być. Gdy jestem tutaj, to mam przekonanie, że to dzieło rzeczywiście przetrwa. Trzeba przywozić tu młodych, zapalać ich” — powiedziała.

  W tym roku na Lednicę zaproszone zostały małżeństwa, których ślub błogosławił o. Jan.

  Małżeństwu Anny i Sławomira z Koziegłów o. Góra udzielił ślubu w czerwcu 1997 roku.

  „Myśleliśmy, że będziemy przechodzić przez Bramę-Rybę w parach i na bramie spotkamy się z nim. Będziemy szli bez niego, ale wierzę, że on się nami cały czas opiekuje. Ojciec Jan namówił nas, byśmy stworzyli akt oddania Matce Bożej, który napisaliśmy i powiedzieliśmy w czasie naszego ślubu. Wcale nie było z tym tak łatwo, by powiedzieć to przed ołtarzem, ale o. Jan był uparty. Od tego czasu każdego 20. dnia miesiąca staramy się ten akt odmawiać. To jest depozyt wiary, który od niego otrzymaliśmy” — powiedziała PAP Anna.

  Tegoroczne spotkanie na Polach Lednickich odbywa się pod hasłem „Amen”. Pod Bramą-Rybą zgromadziło się ok 65 tys. pielgrzymów. W tym roku w sposób szczególny spotkanie poświęcone jest także jubileuszowi 1050-lecia chrztu Polski i 800-lecia zakonu dominikanów.

  Spotkania Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 r. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczy od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. osób. Finalnym elementem uroczystości jest przejście uczestników przez stojącą nad jeziorem Bramę-Rybę, co symbolizuje wybór przez młodych Chrystusa.

  Po śmierci o. Góry prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki wyznaczył na duszpasterzy Ruchu Lednickiego o. Macieja Soszyńskiego i o. Wojciecha Prusa.

  ansa/PAP

  http://wpolityce.pl/kosciol/295439-brama-ryba-na-polach-lednickich-najwieksza-brama-milosierdzia-w-polsce


  fot.youtube.pl

  Brama Ryba na polach lednickich największą Bramą Miłosierdzia w Polsce

  opublikowano: przedwczoraj, g. 16:40

  Brama Ryba na czas spotkania lednickiego staje się Bramą Miłosierdzia ogłosił dziś podczas Jutrzni Lednickiej w Gnieźnie abp Wojciech Polak. Prymas Polski dołączy niebawem do młodych modlących się na Polach Lednickich. Według organizatorów jest ich już 80 tysięcy.

  To wyjątkowe spotkanie. Z kilku powodów. Po raz pierwszy bez donośnego „Kocham was!” o. Jana Góry, za to z dwoma nowymi sternikami Lednicy – o. Wojciechem i o. Maciejem. Po drugie Lednica odbywa się po raz dwudziesty, a więc świętuje mały jubileusz w roku wielkich jubileuszy 1050. rocznicy chrztu Polski i 800-lecia istnienia zakonu dominikanów. I trzeci powód – hasło „Amen” – słowo jak pieczęć wieńczące poprzednie apele, które odbyły się w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego i będące jednocześnie dziękczynieniem za chrzest przyjęty przez księcia Mieszka I.

  Ta rocznica w sposób szczególny przypomina nam, że i my jesteśmy ochrzczeni —mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak, który tradycyjnie będzie się modlić z młodymi pod Bramą Rybą.

  Chcemy w tym szczególnym roku odnowić naszą świadomość chrztu świętego, ucieszyć się darem i łaską wiary, którą otrzymaliśmy na chrzcie świętym, a jednocześnie spojrzeć na nasze chrzcielne przyrzeczenia, które kiedyś, w naszym imieniu, wypowiadali nasi rodzice i chrzestni —zwraca uwagę abp Polak.

  Lednickie Pola zapełniają się od rana. Młodzi wysłuchali już konferencji o. Adama Szustaka OP, ćwiczyli lednickie tańce i śpiewy, przeżyli burzę i ulewny deszcz, modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia i zawierzyli Jezusowi siebie, swoje życie i lednickie dzieło. Przed oficjalnym rozpoczęciem apelu obejrzą jeszcze film o historii lednickich spotkań.

  O godzinie 17.00 uroczystego otwarcia spotkania dokona kard. Dominik Duka OP. Prymas Czech poprowadzi też pierwszą część czuwania „Chrzest Polski”, podczas której młodzi odnowią chrzcielne przyrzeczenia. O 19.30 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka z homilią biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka.

  Kolejne dwie części spotkania nawiązywać będą do jubileuszu 800-lecia zakonu dominikanów oraz przyszłości wiary w Polsce i na świecie. Młodzi wysłuchają też przesłania papieża Franciszka, a przed północą i dorocznym przejściem przez Bramę III Tysiąclecia – Bramę Miłosierdzia wezmą udział w adoracji Najświętszego Sakramentu.

  Do tematyki tegorocznej Lednicy nawiązują także symbole, które otrzymał każdy z uczestników spotkania m.in. Pismo Święte Nowego Testamentu. Było to ostatnie marzenie o. Jana Góry.

  Młodzi otrzymali też drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami do pokoju z hasłem „Amen”, aby przypominał o mówieniu „Amen” Jezusowi każdego dnia i świecę poświęconą z okazji 800-lecia dominikańskiego zakonu, by ogień wiary dominikanów posłanych, by głosić Dobra Nowinę, dotarł do każdego.

  ann/KAI

  autor: wSumie.pl

  Polubienie

 12. To jest to o czym pisałem wcześniej.
  Watykańska mafia podjęła próbę przejęcia rodzącego się co raz szerzej ruchu słowiańskiego.
  Niestety NTV naiwnie i bardzo głupio wpisuje się w tę wredną hecę.
  Naiwnie, bo pomyśleli, że przyłączenie się do każdego sposobu propagowania Słowiańszczyzny jest dobre.
  Niestety nie, bo w tym przypadku Słowiańszczyzna została wykorzystana przedmiotowo do kolejnego przyciągnięcia zaczadzonej gawiedzi do pustynnej zarazy oraz wykazania, iż tzw. krzest Polski był jakimś niebotycznym dobrem. Czyli dalszego ogłupiania nieświadomych Polaków.
  Teraz zarzuca się co niektórym, że chodzili do Komitetów lizać dupy PZPRowi.
  Przyjdzie czas na zarzuty dla NTV i innych, że jeżdzili na Ostrów Lednicki lizać dupy watykańskim pachołkom.

  Polubienie

  • Wszystko to prawda… Widziałem jak ze 3 razy prowadzący podpowiadał, że Czesław Białczyński zna się na Słowiańszczyźnie, że może to, czy tamto… i nic… nie dygnęła powieka temu naganiaczowi z Pobiedzisk… Prowadzący to nie byle chłopek z lasu i powinien skumać, że panowie coś knują, szczególnie, że zmienili nazwę tego „Turystycznego Wielkiego Zlotu…” na „Wielki Zlot…”…

   Śmierdziało to kadzidłem już od samego początku… i co? Cisza… Nie ma o tym, co i jak tam było nic… Nikt nie chwali się… niczym… Czy to nie dziwne? Znalazłem tylko ten jeden filmik w sieci, który jest więcej niż żałosny, a koleś od mokrego drewna podsumował ich wszystkich jednym słowem… mokrym i dosadnym…

   Coś czuje, że więcej się nic nie dowiemy, jak tam to wiekopomne widowisko wyglądało itd… Sam nie wiem, czy to źle czy dobrze… Może ktoś tam był i opowie coś… tak żeby wszyscy dowiedzieli się czegoś z pierwszej ręki? Ktoś chyba tam jednak pojechał… poza klechami i organizatorami?

   Polubienie

 13. Wygląda na to, że te wpadki to nic… posłuchajcie tego, co Ator ma do powiedzenia przy okazji podobnych spraw…

  KomentATOR #322 – Światowe Dni Młodzieży czeka TOTALNA PORAŻKA

  Margaery Tyrell3 tygodnie temu
  Kościół najpierw odstrasza ludzi od kościoła a potem się dziwi że odstraszył skutecznie.

  Mariusz Górski3 tygodnie temu
  Niedawno przeczytałem gdzieś takie stwierdzenie wygłoszone podobno przez Franciszka. Zgodnie z nim katolicyzm i islam mają zostać połączone. Muszę to dokładnie sprawdzić, bo nie chce mi się wierzyć.

  AntySyjon3 tygodnie temu (edytowany)
  Odkryłeś jaja kolumbowi. Przecież KK nic nie ma wspólnego z wiarą i nigdy nie miał, to państwo w państwie, którego doktryną jest zasłanianie się religią, granie na emocjach, zastraszanie piekłem i dojenie wiernych. Tak było od bizancjum poprzez średniowiecze aż do dziś, ci ludzie mają z Pismem Świętym i naukami Chrystusa tyle wspólnego co kozia dupa i alternator od fiata 126p, Watykan i cały kościół katolicki ma tak szczere intencje jak islam jest religią pokoju i pojednania. Jedno i drugie brzmi równie komicznie. najlepiej nie mieć z nimi wszystkimi nic wspólnego.

  Wiktoria Rosiejak1 tydzień temu
  Wyzywasz polską religię! Jesteś rasistką! Obrażasz wszystkich chrześcijan, kościół, papieża! Jak śmiesz? Nie masz do tego prawa! Kobieto, w jakich czasach ty żyjesz?!

  JK- ZK1 tydzień temu
  +Wiktoria Rosiejak
  Jako chrześcijanin mogę potwierdzić że Franciszek to jebany lewak a większości księży zależy tylko na to aby mieć schronienie nad głową a nie czcić Boga. Modlę się codziennie na różańcu ale to co wyprawia ten zlewaciały papież to gruba przesada.

  RepCiaK3 tygodnie temu
  „Jestem katolikiem, ale ja wierzę w Boga a nie w kościół” – Ator 2016 xDDD Naprostuje: Taki człowiek to Chrześcijanin, od Chrystusa, a nie Katolik od.. Kościoła? PS. Jezus nigdzie nie kazał latać po kościołach i się w nich modlić, Biblia, bardzo mądra książka, polecam.

  Michał Ogórek3 dni temu
  Zwłaszcza fragment zabraniający noszenia ubrań, utkanych z dwóch rodzajów nici ;)

  Polubienie

 14. To wszystko, co się obecnie dzieje w TVP, to jedna wielka propaganda sukcesu PiSu.
  PiS zaś będąc bezpośrednim wasalem watykanu, swoją propagandą promuje domniemany „sukces” watykańskiej mafii, czyli kk. Oni potrzebują teraz ogromnego sukcesu. Wszystko jedno jakiego, ale sukcesu, nawet sportowego.
  Na razie jadą tylko na negacji poprzedniego rządu, ale brak jest widocznego sukcesu we własnych działaniach.
  Jest to dokładnie to samo, co przedstawiała gierkowska propaganda sukcesu.
  Program 500+ musi wypalić propagandowo.
  Program mieszkaniowy musi wypalić propagandowo.
  Zjazd NATO musi wypalić propagandowo.
  Zlot młodzieży katolackiej musi wypalić propagandowo.
  Jeżeli nawet te programy nie wypalą, to propaganda PiSu zrobi wszystko, aby miały one przynajmniej jakieś pozory sukcesu, a zdarzenia i fakty będą ukryte.

  Polubienie

   • Gdyby impreza wypaliła, to TVPiS zachłystywał by się z propagandą sukcesu i tysiącami uczestników.
    NTV, zapewne też by się pochwaliła swym wspaniałym uczestnictwem.
    A tu kicha i cisza.
    Widać klapa była na całym froncie propagandowym.

    Polubienie

 15. http://wpolityce.pl/kosciol/296439-do-wszystkich-kierujemy-slowa-sw-jana-pawla-ii-nie-lekajcie-sie-biskupi-zapraszaja-na-sdm

  „Do wszystkich kierujemy słowa Św. Jana Pawła II: Nie lękajcie się” – biskupi zapraszają na ŚDM


  fot.wPolityce.pl

  Towarzyszymy Wam teraz, na etapie przygotowań. Będziemy z Wami podczas spotkań w naszych diecezjach. Wspólnie będziemy modlić się także w Krakowie – piszą biskupi do młodzieży, ponawiając zaproszenie do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

  Drodzy Młodzi Przyjaciele,

  Jezus spojrzał z miłością na niego” (Mk 10,21). Tak mówi Ewangelia o spotkaniu Chrystusa z młodym człowiekiem. Tak samo Jezus patrzy dziś na każdego z Was. Patrzy na Was z miłością i czeka na odwzajemnienie tej miłości.

  Drodzy Młodzi, zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, to zaproszenie, do tego by poczuć na sobie pełne miłości spojrzenie Jezusa i odpowiedzieć na nie. Nie bójcie się przyjąć tego zaproszenia i wziąć udział w spotkaniu, które jest czasem wspólnego wyznania wiary i miłości do Pana Jezusa, Jego Ewangelii i Jego Kościoła.

  Inicjator Światowych Dni Młodzieży, Ojciec Święty Jan Paweł II, mówił, że „rzesza młodych ludzi wierzących w Chrystusa, idących za Krzyżem Roku Świętego, stanie się (…) żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata”. Drodzy Młodzi, każdy z Was jest dziś obrazem współczesnego Kościoła. Tak patrzy na Was Jezus, tak patrzy na Was Polska, tak patrzą na Was wasi rówieśnicy, którzy już w lipcu przyjadą do Polski z całego świata. Także i Wy nie bójcie się spojrzeć w ten sposób na siebie samych.

  Drodzy Młodzi, 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wspominając 1050. rocznicę Chrztu Polski, zawierzyliśmy Matce Bożej nasz Naród i każdego z Was, Waszą wiarę i drogę do zbawienia, Waszą przyszłość, dokonywane wybory i nadzieje, a także Wasz udział w XXXI Światowych Dniach Młodzieży.

  Ponawiamy serdeczne zaproszenie do udziału we wszystkich spotkaniach w ramach Światowych Dni Młodzieży. Towarzyszymy Wam teraz, na etapie przygotowań. Będziemy z Wami podczas spotkań w naszych diecezjach. Wspólnie będziemy modlić się także w Krakowie. Zachęcamy, by wspólny udział w Światowych Dniach Młodzieży był także wyrazem naszego szacunku i wdzięczności wobec Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił do młodych: „Szukałem Was”.

  Drodzy Rodzice i Duszpasterze, zachęcamy Was do pomocy młodzieży, aby mogła wziąć udział w tym niepowtarzalnym spotkaniu. Do wszystkich kierujemy słowa Św. Jana Pawła II, który mówił do nas: „Nie lękajcie się”.

  Niech Bóg Wszechmogący Wam błogosławi.

  Komunikat został podpisany przez biskupów podczas ostatniego zebrania plenarnego w Warszawie. Będzie odczytywany w kościołach w niedzielę 19 czerwca.

  ann/KAI

  glos na pustyni 83.6.158.*za 16 minut młodym mowi sie nie lękajcie sie , a w wieku dorosłym straszy pieklem za nielegalne zblizenia seksualne w małzenskim łozu . Kler jest wyjatkowo beszczelny …

  nie idiota 79.141.172.*25 minut temu Pamiętajcie, klechy! Nie macie prawa wbrew woli Polaków sprowadzać do Polski nachodźców. Co się stało ks. Kardynałowi Macharskiemu? O, dziwo! Przewrócił się na schodach. Podobnie, jak JP II.

  Polubienie

 16. Znalazłem więcej filmów z tego „wiekopomnego” wydarzenia… Zobaczcie sami ten „sukces”… 🙂

  Kaha & SLEDZIUHA – „Hanuman” (Wielki Zlot Słowian 2016 r.)

  Kaha & SLEDZIUHA – „Tyle słońca w całym mieście” (Wielki Zlot Słowian 2016 r.)

  Ładnie grali… tylko dlaczego nie filmowano publiczności i ucięto oklaski? Czyżby nie było ani jednych ani drugich?

  Fireshow Grupa Ogniowa Amaranth

  Mini reportaż ze Zlotu Słowian w Lednicy – 9.06.2016

  Published on 9 Jun 2016
  W dniach 26 – 29 maja 2016 r. w Lednicy miał miejsce Zlot Słowian. Co prawda organizatorzy spróbowali pożenić święto kościelne ze Zlotem Słowian, co oczywiście miało się jak przysłowiowy piernik do wiatraka.

  Verum1 month ago
  Co to za debilizm? „Słowianie” prosujący Polski chrzest? jak chrzest to była kato okupacja… no koment…

  Maria Maria1 month ago
  ale przeciez chrzest Polski , zapoczatkowal zniszczenie i upadek potegi Slowian.Rocznica chrztu, to rocznica naszego slowianskiego upadku !!.To upadek poteznej wiedzy Slowian, a poczatek zniewolenia zydowskim bogiem i zydowską religią. Ktos to rozumie ??

  jozef wisniewski1 month ago
  Naburmuszeni straganiarze , mural z okazji chrztu Polski !! – pomieszanie z poplataniem… komus bardzo zalezalo zeby tak to wyszlo.

  Mirka Teo1 month ago
  fundacja fundneła prezent gminie w postaci najwiekszego muralu, polowa Słowian i połowa chrześcijan. O co tu caman?

  Dariusz Lach1 month ago
  Byłem. Chciałem z braćmi słowianami pobyć, przy ognisku wspólnie posiedzieć, potańczyć, pośpiewać. Dzieciom impuls zaszczepić. A tu jakaś maskarada a nie słowianie!!!

  jan kowalski1 month ago
  Ale lipa :))))) Łączyć słowian z kościołem a efekt widać na filmiku, atmosfera jak na odpuście. Myślałem że będzie to impreza, która coś wniesie do idei słowiańszczyzny z tego co widać wniosła chyba niewiele :)))

  NaZawszeDobraMarka11 month ago
  Żal was czytać pedały turbosłowianie. Gdyby polska nie przyjęła chrztu to by skoczyła jak słowianie połabscy co sie zgermanizowali w 100 lat po podbiciu. Taka to była prężna cywilizacja.

  mp3hipnozy1 month ago
  Rzym to rzeczywiście była prężna cywilizacja. Bierz albo giń. Niedługo podobna abrahamistyczna religia nakłoni cię to tego samego i poliżesz dupę turbaniarza tak jak niedawno klechy.

  Wysoki Wysoki1 month ago
  Tandeta jak diabli,szkoda sil na taka komercje.Janusz nie jdz ta draga:-)

  Polubienie

 17. Pingback: SKRiBH: O turbokatolickim rozdwojeniu jaźni i wielkiej "sarmackiej" ofensywie KK | Białczyński

 18. Pingback: 133 Recenzja pewnej recenzji, czyli to i owo o cenzurze, ślepocie, tchórzostwie intelektualnym Turbo-Słowian i ostatecznej śmierci nie tylko południowej drogi R1a | SKRBH

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.